ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 REIKI - Η ΜΥΣΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2006, 09:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Ρωρ!

Σκεπτόμουν πως θα μπορούσα να κάνω τα σύμβολα με βιωματική πράξη και ιδού τι συνέβει.

Το Cho, για παράδειγμα που είναι η πρώτη λέξη της πρότασης ChoKuRei, σημαίνει η καμπύλη του σπαθιού. Η καμπύλη του σπαθιού καθαρίζει το μονοπάτι μπροστά έτσι υπάρχει άνοιγμα χώρου που είναι το Κu και στον χώρο που δημιουργείτε από αυτή την πράξη να εισέλθει η δύναμη,η ενέργεια το Rei. Όμως καθώς γράφω κάνω και την κίνηση. Δηλαδή παίρνω το σπαθί και καθαρίζω μπροστά. Αντιλαμβάνομαι όμως ότι καθώς περπατώ μπροστά, ο χώρος που δημιουργείτε είναι πίσω από μένα. Οπότε υπάρχουν δύο περιπτώσεις ή να καθαρίσω μπροστά και να κάνω ένα βήμα πίσω ώστε το Ku να είναι πράγματι μπροστά μου ή να περπατάω ανάποδα και να βλέπω τον χώρο που καθαρίζω!
Κατά την κίνηση του σπαθιού όταν αυτή είναι κοφτή υπάρχει ένας ήχος επίσης κοφτός και ακριβής που σίγουρα μόνο ένα σπαθί θα μπορούσε να κάνει. Υπάρχει όμως μια διαφορά το σπαθί είναι σαν δρεπάνι και έχει σχήμα ημικύκλιου γιατί «θερίζει», και όταν θερίζουμε δεν κόβουμε από την ρίζα, στο πνευματικό μονοπάτι. Στο κομμάτι της ασθένειας όμως από την ρίζα! Δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα όμως αν σκεφτείτε πως το κάνετε και εσείς σίγουρα θα ανακαλύψετε κάτι διαφορετικό!

Φωτεινές αγκαλιές

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2006, 09:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρις εδω μου εινα κατανοητό,ναι νοιωθω την κινηση των δονησεων ,την εναρμονιση τους με το συμπαν.Πολλες φορες νοιωθω την ενεργεια τωνσκεψεων μου και φυσικά αντιλαμβανομαι τι προκαλουν και στον αποδεκτη....
Κια ειναι συνδιασμος χρωματων και μουσικης.......
Ναι όντως για αρχη ειναι κατανοητο.......
αλλά αντιλαμβανομαι οτι περαν τουτου πρεπει να υπαρχει κατι πιο συγκεκριμενο ,μεσα απο αυτη την έγχρωμη μουσικη δόνηση,ίσως αναλογα με την συχνοτητα του ηχου,την παλετα των χρωματων και την πολικοτητα της σκεψης ..δημιουργειται κατι συγκεκριμενο.
ΑΥτο το συγκεκριμενο με τι μοιαζει...δημιουργειται αναλογα και με τον στοχο?
Αναζητηση γαληνης?
Αναζητηση ίασης?
Αναζητηση καθαρισμου???

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2006, 10:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκιά μου G.Sfaira,

Θα σε παρακαλούσα όλες αυτές τις σκέψεις σου, που θα προκύψουν σήμερα, να τις εκτυπώσεις και να τις κρατήσεις. Ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να οδηγήσουν!

Δεν ξέρω αν υπάρχουν συγκεκριμένα. Εχω όμως μια ιδέα και λέω να στην πω! Αν πάρεις ένα λευκό χαρτί και πάνω σε αυτό εκφράσης την σκέψη που είτε έχεις στο μυαλό σου, είτε είναι κάποι συναίσθημα, είτε κάτι ενοχλητικό, θα προκύψουν γραμμές ή άλλα σχήματα. Οτι προκύψει και δεν είναι λέξη, θα είναι η "γραμμική" έκφραση της σκέψης σου εκείνη την στιγμή. Απο μια τελεία εξάλλου όλα ξεκινούν. Η κατεύθυνση, η ροπή της γραμμής, η ένταση της γραμμής, ο χρωματισμός αλλά και ο ήχος που θα βγεί απο σένα θα σε οδηγήσει σε μια ανακάλυψη!
Ασε την ενήλικη ζωή σου για λίγο και μπες στην παιδική!

Σε φιλώ

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2006, 10:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..............
ξεκινωντας απο ενα σημειο και πηγαινοντας αποσταση μπροστα κάνω μια σστροφη 180 μοιρων και παω λιγο πισω,οχι γωνία στρογγλυλη παρασταση...οχι γαι πολυ και άντε παλι μπροστα και μπροστα και παλι η ίδια στροφουλα αλλ΄απαντα με ταση μπροστα............και ίσως ένα πισωγυρισμα μεγαλυτερο αλλάμονιμη πορεια της ευθειας μπροστα....απαλη κινηση..

μια τελιτσα στο μεσον το κεντρο του λουλουδιου,σχηματισεται ενα πεταλο που ανοιγει στο εξωτερικο μερος και συγκλινει στο κεντρο,πολλα τετοια πεταλα μαζι κανουν ενα λουλουδι ,γραμμες σχεδον διαφανε αχνες σαν να το λουλουδι να εκπεμπει την υπαρξη του παρα να την τονιζει....

Θα τα σκαναρω αν τα καταφερω ...
Παω βολτα........
αγκαλιες!

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2006, 10:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..............
ξεκινωντας απο ενα σημειο και πηγαινοντας αποσταση μπροστα κάνω μια σστροφη 180 μοιρων και παω λιγο πισω,οχι γωνία στρογγλυλη παρασταση...οχι γαι πολυ και άντε παλι μπροστα και μπροστα και παλι η ίδια στροφουλα αλλ΄απαντα με ταση μπροστα............και ίσως ένα πισωγυρισμα μεγαλυτερο αλλάμονιμη πορεια της ευθειας μπροστα....απαλη κινηση..

μια τελιτσα στο μεσον το κεντρο του λουλουδιου,σχηματισεται ενα πεταλο που ανοιγει στο εξωτερικο μερος και συγκλινει στο κεντρο,πολλα τετοια πεταλα μαζι κανουν ενα λουλουδι ,γραμμες σχεδον διαφανε αχνες σαν να το λουλουδι να εκπεμπει την υπαρξη του παρα να την τονιζει....

Θα τα σκαναρω αν τα καταφερω ...
Παω βολτα........
αγκαλιες!

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2006, 10:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

G.S

Ελπίζω να μας φέρεις και μας απο ένα ηλιοτρόπιο!

καλές βόλτες..........δημόσιε υπάλληλε!

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2006, 14:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαλό απόγευμα!

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 09:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας ημέρα!

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 09:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βοηθειστε βρε παιδια,τοσα ηλιοτροπια με εχουν κρυψει..που να σας τα βαλω ,ολα για σας ειναι...για να μην μου παραπονιεστε!!!
Την καλημερα μου με γλύκα!

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 09:20:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλά αν είναι να μην σε βλέπω, στείλε μου ένα!

Aπέραντη ησυχία επικρατεί....στο forum μας

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 10:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Η ηρεμία είναι "θείο δώρο", αλλά εδώ χρειαζόμαστε "γαλήνια επικοινωνία"

Θα κάνω λοιπόν μια ερώτηση, γιατί μου προέκυψε εχτές.

Το Ρέικι είναι θεραπευτική ενέργεια?
Θεραπεύει τις ασθένειες, και τι γίνεται όταν δεν τις θεραπεύει.

Εγώ απάντησα, αλλά θα ήθελα και τις δικές σας γνώμες.

Οι περισσότεροι "δάσκαλοι" μιλάνε για συμπαντική ενέργεια που θεραπεύει. Μου φέρανε ένα περιοδικό ευρείας κυκλοφορίας, που είχαν πάρει συνέντευξη από μια ¨"δασκάλα" του Ρέικι, που τους είπε ότι "Το Ρέικι θεραπεύει τον βήχα!!!"

Σας στέλνω άφθονη "θεραπευτική" αγάπηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 10:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

...και ξέχασα

Γαλάζια σφαιρούλα μου, πήρα πριν λίγο το ηλιοτρόπιο που μου έστειλες...
σ' ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου. ΄Εχει γυρίσει προς εμένα και μου στέλνει φωωωωωωως. Τέλεια!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SM-GIOTA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


150 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 11:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SM-GIOTA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιά καλημέρα με βροχούλα.
Πολύ δουλειά χτες και σήμερα. Αν προλάβω αργότερα θα τα πούμε.
ΦιλιάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 11:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λίλλιαν,
Τελικά παρατηρώ, ότι δεν συμβαίνει μόνο σ' εμένα!!!

SM-Giota κουράγιο, περάω μια από τα ίδια...

η βροχούλα φέρνει μυρωδιές πασχαλινές...

Φιλιάαααααα πολλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 11:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρωρ καλημέρα και πάλι,

Ωραία ερώτηση. Θα απαντήσω με μια άλλη ερώτηση που ίσως είναι η αρχή όλων.
Γιατί μαθαίνει κάποιος Ρέικι?

Φωτεινές Αγκαλιές

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 12:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Aς απαντήσω στην ερώτησή μου και στην ερώτηση της Ρωρ μιας και βρήκα ένα παραθυράκι χρόνου ανοικτό

Εμαθα Ρεικι για να βοηθήσω τον εαυτό μου να μεταφράσει όσα δεν μπορούσε να καταλάβει και όταν δεν καταλαβαίνουμε αρρωσταίνουμε. Με αυτή την έννοια ναι και ο βήχας θεραπεύεται.


~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 12:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Απάντησα κι εγώ, αφού αναρρωτήθηκα γιατί θέλω να γίνω Ρέικι...

Η δυσαρμονία θεραπεύεται με το Ρέικι
Δυσαρμονία στην ισορροπία σώμα-ψυχή-πνεύμα, φέρνει ανισορροπία στον οργανισμό. Το Ρέϊκι φέρνει ισορροπία σ' αυτήν την σχέση και έτσι πριν προλάβει να εκδηλωθεί η ασθένεια την "παλεύεις"
Η ασθένεια όταν προκύψει, που σημαίνει βλάβη σε κάποιο όργανο, μπορεί να μην θεραπευτεί. Εκεί χρειάζεται ο γιατρός...και η γνώση ότι εμείς αποφασίσαμε για την αρρώστεια μας...και το Ρέϊκι για να ενισχύσει την πίστη μας!
Με την ενέργεια Ρέικι "ξυπνάμε" την φυσική λειτουργία του οργανισμού μας για αυτο-θεραπεία. Για να παλέψουμε με "τις θανατηφόρες" σκέψεις μας και τα "δηλητηριώδη" συναισθήματά μας.
Και τέλος...για να ανοίξουμε την πόρτα...στο πνεύμα μας!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 12:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ορθόν!

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2006, 12:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλλιαν,
σχόλίασα το "θεραπεύει το βήχα", γιατί για μένα δεν ανταποκρίνεται στην αλήθεια. Για να μιλήσεις για Ρέικι πρέπει να προετοιμάσεις τον άλλον να δεχθεί την ολότητα. Το "θεραπεύει το βήχα" μου φαίνεται πολύ εμπορικό και για μένα μειώνει την θεϊκότητα του Ρέικι.
Ναι θεραπεύει τον βήχα, το έχω κάνει κι εγώ, αλλά κάτι δεν πρέπει να εξηγήσουμε παραπέρα? Πολλοί "δάσκαλοι" αναφέρονται στην απλότητα του Ρέικι και το απομοιώνουν, φροντίζοντας να τονίζουν πόσο ευεργετικό είναι για το σώμα. Αν όμως δεν "θεραπεύσουμε" και τα υπόλοιπα, μόλις σταματήσουν οι συνεδρίες θα επανέλθουμε στην αρχική μας κατάσταση. Αυτό δεν το εξηγούν όμως...ίσως γιατί δεν τους συμφέρει.
Εκεί είναι η δική μου ένσταση!! Αν ο άλλος δεν γνωρίζει πως λειτουργεί θα κάνει συνεχόμενες συνεδρίες, θα αισθάνεται ευεξία και δύναμη μετά, αλλά με τις ενοχές, τους ανταγωνισμούς, την κακία, την θλίψη κλπ. τι γίνεται???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2006, 13:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!
"Σέρφαρα" και μπήκα γιατί με ενδιαφέρει το θέμα.
θα ήθελα να γράψω και τις δικές μου παρατηρήσεις για το Ρέικι πάνω σε αυτά που αναφέρει ο/η φίλος/η Ρωρ.
Λόγω του έντονου "καθαρισμού" και "φόρτισης" που χαρίζει το Ρέικι σε διάφορα επίπεδα,παράλληλα με τις συνεδρίες, εμφανίζονται συναισθηματικές "μνήμες" και υλικό που χρειάζεται επεξεργασία.Καταστάσεις και γεγονότα που προκαλούνται(ή συνεχίζονται) προκαλούν οργή,θλίψη κλπ. Για μένα προσωπικά η λύση που έχω ακούσει και λέει "κάνε Ρέικι" είναι στην καλύτερη ανώριμη και στη χειρότερη μπορεί να καταλήξει επικύνδυνη.
Το Ρέικι μπορεί να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις και να δεις τέτοιου είδους συναισθήματα σε διαπροσωπικές π.χ σχέσεις αλλά δεν σου τα λύνει.Η ρίζα τους είναι γραμμένη και βαθιά μέσα στο υποσυνείδητο και χρειάζεται να δώσουμε "μάχες" για να κλείσουμε διάφορους τέτοιους κύκλους στη ζωή μας και να ανοίξουμε το εύρος της αντίληψης και της αυτογνωσίας μας.Η ψυχοθεραπεία είναι πιο αποτελεσματική εδώ σε κάποιον ο οποίος δεν έχει την ικανότητα να επεξεργαστεί τέτοια συναισθήματα που αφορούν τα κατώτερα τσάκρα,όπως και η ιατρική (συμβατική ή εναλλακτική ό,τι πιστεύει ο καθένας) σε θέματα του σώματος.Η φιλοσοφία,ο διαλογισμός στο πνεύμα και τις πεποιθήσεις του νου.
Εχω ακούσει και από ομοιοπαθητικούς και από άτομα που κάνουν Ρέικι,Τζορέι κλπ περί απεγγραφής! Το βρίσκω εξωφρενικό και παράλογο.Το βίωμα του καθενός όπως και οι μνήμες που απορρέουν δεν αλλάζουν με κάτι απ'έξω του αλλά με την ιδία συμμετοχή του ατόμου στη ζωή του.Ρέικι ή χάπι απεγγράφουν θυμό όταν πρακτικά βρισκόμαστε μπροστά από επανάληψη γεγονότων που τροφοδοτούν τέτοια συναισθήματα?
Πιστεύω πως η Ουσία των πάντων είναι η ενέργεια και η μετάδοσή της είναι κάτι πανέμορφο.Μπορεί να διαφοροποιείται όταν γινόμαστε κανάλια μέσω Ρέικι,όταν δεχόμαστε τις δονήσεις μέσω ενός χαπιού ή όταν κάνουμε έρωτα αλλά μία είναι η ενέργεια η οποία χρειάζεται όλες τις συχνότητες,από την ύλη ως το πνεύμα.Μπορεί του Ρέικι να γίνεται η λεπτοφυέστερη και να καθαρίζει τις κατώτερες αλλά δεν είναι υπεύθυνη για να τις θέσει όλες σε αρμονική λειτουργία.
Αυτά προς το παρόν
Καλημέρα και πάλι...
Νίκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2006, 19:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Νίκο, σε καλωσορίζω

Θα ήθελα να διευκρινήσω, μήπως υπάρξει κάποια παρανόηση, ότι ποτέ δεν είπε κανείς, (κανείς σοβαρός άνθρωπος τουλάχιστον) ότι το Ρέικι θεραπεύει από το θυμό. Το Ρέικι, όπως πολύ σωστά λες, δεν είναι χάπι που το παίρνεις (όπως αυτά που δίνουν οι ψυχίατροι) και ζεις μόνιμα σε μια χαλάρωση. Και βέβαια λειτουργούν οι μνήμες των κυτάρων και δεν σβύνονται καρμικά θέματα παρελθόντος, απλά απενεχοποιούνται με την συνειδητή συμμετοχή του ατόμου. Απλά η ενέργεια Ρέικι σε φέρνει αντιμέτωπο με την αλήθεια του θυμου, της ενοχής και των εγκλωβισμένων συναισθημάτων, και αρχίζεις με την βοήθεια της να την αξιολογείς. Αξιολογείς την δική σου αλήθεια και βρίσκεις το κουράγιο και την δύναμη να την ακολουθήσεις. Το Ρέικι, σου ανοίγει την πόρτα της αυτογνωσίας και την συνειδητής θεραπείας του Εαυτού σου, αν και εφ’ όσον το θέλεις πραγματικά. Η δική σου αλήθεια είναι να βρεις τον χαμένο δρόμο για την επίγνωση του ποιος πραγματικά είσαι. Σ’ αυτήν την διαδικασία της θεραπείας και της αυτό-πραγμάτωσης το Ρέικι σε βοηθά δυναμικά. Γιατί το Ρέικι είναι φως και εκδηλώνεται μέσα από σένα. Αν το αντιληφθείς θα το κάνεις συνειδητά και θα «θεραπεύσεις» τον πληγωμένο εαυτό σου. Αν δεν το αντιληφθείς θα γίνεις και εσύ ένας από τους πολλούς «Ρέικι-Δασκάλους» που λένε ότι το Ρέικι θεραπεύει το βήχα.

Σε χαιρετώ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2006, 22:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Ρωρ,
λέμε το ίδιο πράγμα στην ουσία (αν κατάλαβα καλά την ένσταση που αναφέρεις παραπάνω).Πίστεψέ με όμως,δυστυχώς πολύς κόσμος μιλάει για απεγγραφή συναισθημάτων και για άλλα παιδιάστικα πράγματα γύρω (και)από το Ρέικι.
Καλό σου βράδυ...
ΥΓ Υπάρχει λόγος που αναφέρεις "ενέργεια Ρέικι" κι όχι ενέργεια σκέτο? Θα ήθελα να ακούσω την άποψή σου γιατί και αν τη διαφοροποιείς.
Φιλικά
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 09:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα Νίκο, καλημέρα σε όλους!
Και βέβαια λέμε το ίδιο πράγμα…ή σχεδόν το ίδιο. Η διαφορά μου με την άποψή σου, είναι ότι η θεϊκή ενέργεια έχει άλλες δονήσεις, από τις δονήσεις της ύλης. Η συχνότητα της ενέργειας του υλικού κόσμου περιλαμβάνει πιο χαμηλές δονήσεις, γι’ αυτό και γίνονται προσπάθειες να ανέβουν οι δονήσεις του υλικού σώματος, ώστε να ενωθούν με τις δονήσεις των ανώτερων επιπέδων του εαυτού μας, για να μπορέσει να εκδηλωθεί το φως μέσα από το υλικό μας σώμα.
Η ενέργεια Ρέικι, είναι η πνευματική δόνηση της ενέργειας που για να εισρεύσει στο υλικό σώμα, χρειάζεται να περάσει από κάποιον διοχετευτή. Συνήθως αυτός ονομάζεται Reiki-Master και (κατά την ταπεινή μου άποψη) θα έπρεπε να έχει ανεβάσει τις δονήσεις του σε υψηλότερη συχνότητα, ώστε όντως να λειτουργούν τα σώματά του σαν διοχετευτικά κανάλια. ΄Όμως αυτό δεν συμβαίνει με όλους και εκεί βρίσκεται η δική μου ένσταση. Η αντίληψη του φωτός που κατέρχεται σε εκδήλωση, είναι μοναδική την στιγμή της μύησης (για άλλους συντονισμός) και δεν είναι κάτι που γίνεται χωρίς αγνότητα και ιερότητα.
Διαφέρει λοιπόν η ενέργεια του σεξ (δεύτερο κέντρο χαμηλότερης δόνησης), από την ιερή ενέργεια του Ρέικι που έρχεται σ’ επαφή με το 7ο κέντρο πρώτα και μετά προωθείται στα υπόλοιπα, με σκοπό να τα συντονίσει και να μπορούν να μεταβολίζουν υψηλότερης συχνότητας δονήσεις.
Αυτή είναι η ταπεινή δική μου άποψη για την ενέργεια Ρέικι, έτσι την έχω δεχθεί και με την ίδια αγνότητα την μεταδίδω.

Ας έχουμε όλοι μια φωτεινή μέρα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 09:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!

Καλως όρισες Nk
Θα ήθελα συνοπτικά να ανταλλάξω και εγώ την προσωπική μου θεώρηση, συνοπτικά, μέσα στην πραγματικά εξαιρετική ανταλλαγή σας η οποία διεισδύει βαθύτερα στο θέμα της ενέργειας.

Η ενέργεια είναι μια, η Πηγή αυτής είναι μια. Οποιοδήποτε όνομα και αν δίνουμε, αυτή εκπορεύεται απο ένα και μόνο σημείο. Είμαστε πολύπλοκοι μηχανισμοί, ιδιοφυείς καταστάσεις και τέλειες μοναδικότητες.

Μεσα στην πολυπλοκότητά μας εμφανίζουμε ελλατώματα, ασθένειες και ο κατάλογος στο ταξίδι της ζωής μας είναι μακρύς όσο κρατά η διαδρομή μας. Ολοι προσπαθούμε για το καλύτερο. Γιατί όμως? Το νόμισμα της ζωής έχει δύο όψεις, μας είναι τόσο δύσκολο να μείνουμε μόνο στην πρώτη όψη, αφού αυτή είναι η καλύτερη. Τι να συμβαίνει άραγε?

Οταν συνδεόμαστε για να λάβουμε, ενδόμυχα υπάρχει η παράκληση να γίνουμε καλά, να δούμε την αλήθεια, να βρούμε λύσεις, να αναπνεύσουμε επιτέλους χωρίς κόμπους και τόσα άλλα. Συνδεόμαστε τότε με την ίδια την ενέργεια προσφωνόντας την Ρεικι, Παναγία, Χριστέ μου, Θεέ μου κλπ. Η ενέργεια εισέρχεται σε μας για να μας βοηθήσει και γνωρίζω όπως και εσείς ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά διότι φωτίζονται σημεία μας τα οποία μας δυσκολεύουν. Ετσι ξεκινούν τα προσωπικά μας ταξίδια.

Είναι αδύνατον απο οποιοδήποτε σύστημα, τέχνη ή τεχνική η οποία βρίσκεται στα χέρια ανθρώπων να γίνει η οποιαδήποτε απεγγραφή ή αυτό που κατά κόρον λέγεται καρμική αποκοπή. Αυτό μπορεί να συμβεί μόνο σε μια βέβαιη στιγμή μας για την οποία είμαστε όλοι σίγουροι ότι θα συμβεί. Σε ανθρώπινη κλίμακα γίνεται εν μέρη απο εμάς.
Συμφωνώ μαζί σου, το Ρεικι δεν μπορεί να κάνει τα πάντα, χρειάζεται και κάτι άλλο για αυτό. Ακόμη και η λέξη 'πάντα' είναι σχετική.

Συμφωνώ λοιπόν και με σένα και την Ρωρ αλλά και με όσους παλεύουν για την αλλαγή του εαυτού τους, λαμβάνοντας την ευκολία και απο το σύστημα Ρεικι ή απο άλλα συστήματα.

Τα συναισθήματά μας είμαστε εμείς οι ίδιοι, όλα είμαστε εμείς οι ίδιοι και αυτό κάθε φορά ταυτοποιείτε απο τι αισθανόμαστε σε κάθε μικρή ή μεγάλη έκφραση της ζωής μας, των ορμών μας, του τρόπου ζωής και τον τρόπο σκέψεις μας. Αν δούμε το όλον μας σαν όλον μας, τότε θα βρούμε τις απαντήσεις μας, μόνο που μερικές φορές για αυτό δεν φτάνει μια ζωή!

Αγαπάτε Αλλήλους

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 09:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκιά μου Λίλλιαν,

σ' ευχαριστώ για αυτήν την τόσο όμορφη ανταπόκριση. Σ' ευχαριστώ που με νιώθεις και κατανοείς την καθαρότητα με την οποία χρειάζεται να "αγγίξω" την κάθε ιερή ενέργεια!
Αγαπητέ Νίκο, φαντάζομαι τώρα να έχεις πλήρη εικόνα της φωτεινής ενέργειας με την οποία έρχεται σ' επαφή ολόκληρη η ύπαρξή μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 10:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα Ρωρ!

Τώρα θα σε/με/μας ξεβολέψω λίγο! Δεν αγγίζουμε καμμία ενέργεια, δεν χρειάζεται καν!
Ελπίζω να επανέλθω αργότερα με περισσότερες σκέψεις σε αυτό, αλλιώς θα το κάνω κάποια στιγμή αργότερα.
Μέχρι τότε

~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 11:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

To ξέρω Λίλλιαν, ότι δεν αγγίζουμε καμία ενέργεια, γι' αυτό την έβαλα σε εισαγωγικά την λέξη "αγγίζω", που εννοώ ότι την αισθάνομαι (ούτε κι αυτή είναι η σωστή λέξη), ή ίσως την βιώνω.
Γνωρίζω πολύ καλά πως "εισπράττω" την ενέργεια. Και έχεις απόλυτο δίκιο! ΄Ομως είναι για χάρη του λόγου που μερικές φορές μου βγαίνει μια πιο απτή ορολογία, όπως σε προδιαθέτει η λέξη "αγγίζω". Συμφωνώ ότι δεν αγγίζουμε την ενέργεια, γιατί είμαστε Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Λίλλιαν
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 12:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Λίλλιαν  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ασφαλώς Ρωρ,
όμως τι είδους ενέργεια είμαστε?
Είναι πολλές οι ερωτήσεις και προς χάρην της κουβέντας, αν έχουμε λίγο χρόνο σήμερα όσοι συμμετέχουν, θα ήταν ωραία να βάζουμε ερωτήσεις! Φαίνεται πως έχουμε απαντήσεις σε κάθε τι, ανά πάσα στιγμή όμως είμαστε απόλυτα σίγουρα πως έτσι είναι?
Δεν σπέρνω αμφιβολίες, σπέρνω ερωτήματα και είναι και δικά μου!

Αγκαλιές


~~ * ~~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ρωρ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 12:31:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ρωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λίλλιαν,
Ποιός γνωρίζει την πλήρη αλήθεια? Πόιός μπορεί να πει με σιγουριά ΝΑΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ? ΄Ομως η αλήθεια του καθενός είναι μοναδική, όπως και ο δρόμος του. Γι' αυτό δεν χρειάζεται να πεισθεί κανένας.
Αν το μονοπάτι που ακολουθούμε είναι σωστό, θα το δούμε στο σημείο συνάντησης που είναι για όλους το ίδιο. Γι' αυτό και εγώ προσωπικά σέβομαι όλες τις απόψεις, όλες τις αλήθειες των άλλων και όλους τους δρόμους, αρκεί μέσα από αυτά όλα να διευρύνομαι. Αν ορισμένες αλήθειες με "συρρικνώνουν", τότε απλά τις αγνοώ.
Πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει?


φιλιά πολλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nk
Μέλος 1ης Βαθμίδας


81 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2006, 13:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό μεσημέρι...
Χαίρομαι για τη γνωριμία και με εσένα αγαπητή Λίλλιαν.
Αγαπητή μου Ρωρ,ίσως δεν έγινα κατανοητός.Συμφωνώ μαζί σου για τη διαφορά στις δονήσεις των κέντρων.Πιστεύω όμως στην ιερότητα όλων.
Υπάρχει κατιόν ρεύμα από το έβδομο το οποίο μπορεί να εξωτερικευτεί από το δεύτερο αφού καθαρίσει όλα τα ενδιάμεσα στο πέρασμά του,υπάρχει όμως και η φωτιά του ανιόντος πρώτου που ξεπηδάει στην εξωτερίκευσή του από το έκτο.Μέσα από ζιγκ-ζαγκ και τα δύο με διαφορετικές αποστολές είναι εξίσου σημαντικά.Μπορεί τα πνευματικά να είναι τα πάνω όμως η οντότητα είναι μισή αν δεν γνωρίσει και τον αντίποδα.Τα πνευματικά μόνα τους, μπορεί να δώσουν τον άνθρωπο που είναι ανεδαφικός πρακτικά να αλλάξει και να διεκδικήσει το χώρο του,ενώ τα κατώτερα σε υπεβολή δίνουν ανηθικότητα σε σχέση με το σύνολο και εγωισμό.Η ισορροπία και η δεκτικότητα των αντιθέτων -για μένα- σε οδηγεί στην αγάπη,στην ταπεινότητα.Θεωρώ ύψιστης πνευματικότητας την πράξη του έρωτα γιατί υπάρχει η δυνατότητα το πρώτο(κέντρο) να ενωθεί με το έβδομο και να επιστρέψει.Πρόσεξε δεν λέω σεξ! Στο σεξ η ενέργεια δεν περνάει από το τρίτο για να φθάσει στην καρδιά ώστε να υπάρχει ψυχική επαφή.Το σεξ είναι θε'ι'κό εφ'όσον το θεωρήσουμε μέρος του όλου,στερείται όμως πνευματικότητας.
Οσο αφορά τώρα τις μυήσεις τις θεωρώ σαν "φάρους" (συν τοις άλλοις)για ορισμένους αλλά και μη απαραίτητες για άλλους οι οποίοι έχουν από μόνοι τους την ικανότητα και την αυτογνωσία να ανοίξουν τα κανάλια.
Δεν είναι απαραίτητη πάντα η μύηση πιστεύω (δεν κάνω επίθεση στους master αφού κι εγώ είμαι και ασχολούμαι 9 χρόνια με το Ρέικι.Απλώς είναι τα μέχρι τώρα προσωπικά μου συμπεράσματα).
Θα σας "δω" το βράδυ! Καλό απόγευμα,να είστε καλά
ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy