ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Χρεοκοπεί η Ελλάδα.(Λόγοι-Αιτίες.)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
makper
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2015, 16:26:11  Εμφάνιση Προφίλ
Αίολος, και στην Ινδία της προ Γκάντι εποχής υπήρξαν τα ίδια φαιδρά υποκείμενα με εδώ πέρα. Δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά, εκτός από την παρακάτω: Η Ινδία έχει μια συνεχή ιστορία σαν κράτος, χιλιετιών. Εμείς είμαστε αρκετά περίεργα διαφορετικοί, με σημαντικότερη την ίδρυση του Νέου Ελληνικού κράτους, ως προτεκτοράτο ξένων επικυριάρχων.
Αυτα που παρατηρείς τώρα, είναι κινήσεις πολτικής σκακιέρας απο το διεθνές κεφάλαιο, για την επαναφορά του προτεκτοράτου εντός του καναλιού. Το δυναμικό επίσης του λαού τεράστια διαφορετικό.
Μην συγκρίνεις αντικονφορμιστές λαούς με βαθιές θρησκευτικές και φιλοσοφικές προεκτάσεις επι αυτού, με τσαμπουκάδες του πληκτρολογίου, καλοπερασάκηδες, κονφορμιστές, χαβαλέδες, haters, καμμένες φλάντζες, νεολαία του "κοπελιά, παμε για καφέ μετά την πορεία;" κτλ
Αυτα τα ξέρουν καλά στο κυβερνείο των Βρυξελλών (και αυτοί όμοιοι είναι) και τα εκμεταλλεύονται δεόντως.


Edited by - makper on 18/02/2015 16:30:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2015, 17:19:51  Εμφάνιση Προφίλ
Βρε; τον χαζό κάνεις;
Υπήρχαν οι Εγγλέζοι ΜΕ ΣΤΟΛΕΣ!
Τι δεν καταλαβαίνεις;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makper
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2015, 18:38:37  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν κάνω τον χαζό ρε παλικάρι μου, κατάλαβα κι εγώ και όλοι τι θέλεις να πεις, η Ινδία ήταν μια χωρα υπο κατοχή, όπως και η Ελλάδα του 40'. Δεν έκανα ιστορική σύγκριση, οτι και καλά έχουν ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ. Το ρητό του Γκάντι χρησιμοποίησα για όσους καταλαβαν. Αν εσένα δεν σε εκφράζει ο Γκάντι και θέλεις να μιλάς για προδότες και κρεμάλες στο Σύνταγμα και την στανταρ ορολογία που έχει γεμίσει ολο το Ελληνικό ίντερνετ, δεν με ενοχλεί.
Καταλαβαίνω οτι ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω: Τα γράφουμε ΟΛΟΙ από το πληκτρολόγιο και στην πρώτη στραβή τρέχουμε πανικόβλητοι στα ΑΤΜ για να κάνουμε αναλήψεις. Πες μου τώρα ποιός ειναι ο πιό εξαρτώμενος; Ο Ινδός που είχε Εγγλέζο χωροφύλακα, ή εμείς που το ευ ζην μας βρίσκεται μέσα σε ενα ΑΤΜ;


Edited by - makper on 18/02/2015 18:39:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2015, 21:15:20  Εμφάνιση Προφίλ
Και τώρα Προκόπης Παυλόπουλος.

Δεν γλυτώνουμε ρε από το κατεστημένο, παρτε το χαμπάρι.

Χάθηκε ο κόσμος να προτείνουν έναν Ζουράρι, έναν Δανέζη, έναν πρύτανη?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2015, 22:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

μυρίζει δημοψήφισμα η κατάσταση...το'χαν πει κι οι άλλοι οφ δε ρέκορντ προεκλογικά...οι 'εταίροι' δεν πείθονται οπότε το βήμα στο λαό...για να κάνουμε ένα μικρό γκάλοπ κι εδώ...γιούρο με νέο μνημόνιο ή εκτός γιούρο;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2015, 22:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost
πώς το προτιμάμε δηλαδή το αγγούρι; μαριναρισμένο ή με γαρνιτούρα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2015, 23:43:24  Εμφάνιση Προφίλ
Σαφώς εκτός ευρώ, εκτός Ευρωπαϊκής Ενωσης και ΝΑΤΟ.

Το προχωράω πολύ?

Για σκεφθείτε το λίγο.
Γεωπολιτική θέση, παραγωγή των ακριβότερων μετάλλων στον κόσμο ( οσμιο-ιρίδιο ), παραγωγή υδρογονανθράκων.

Οι Σαουδάραβες νομάδες γιδοβοσκοί, είχαν μόνο τους υδρογονάνθρακες και πλούτισαν.

Γιατί όχι εμείς, με ποικιλία χρήσιμων "αγαθών'?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2015, 01:31:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
γιούρο με νέο μνημόνιο ή εκτός γιούρο;;;

Ρητορικό πιστεύω το ερώτημα. Αλλά μιας και το θεσες και όλοι κάνουμε όνειρα, ας πω και τα δικά μου:
Βγαίνεις από το ευρώ, και σαν καλός κύριος που είσαι ΑΠΑΙΤΕΙΣ από την Αλεμανή να την ξεχρεώσεις στο ακέραιο. Δεν έχει διαγραφές χρεών και τέτοια. Πόσα θέλετε κυρία μου; 5 δις δραχμές;-Μπάμπη, κόψε 10 δις στην κυρία. και 2 για τη Βούλτεψη. Ξέρει αυτή.

Αναθεωρείς το Σύνταγμα.
Απαγορεύεται η αγορά οτιδήποτε από επιχειρήσεις ξένων συμφερόντων.

Πετάς όλες τις ξένες εταιρείες έξω και προσφέρεις άμεσα θέσεις εργασίας εκτός Αθηνών σε νέες παραγωγικές μονάδες που φτιάχνεις άμεσα. Κοντά και γύρω σε πόλεις όχι στα κατσικοχώρια.

Εξαγοράζεις αναγκαστικά (χούντα ρε, αλλά γι ατους ξένους μόνο) ότι έχει πάρει το ξένο κεφάλαιο εντός Ελλάδος.

Παράγεις...
Παράγεις...
Ξεκινάς βαριά βιομηχανία. Προσφέρεις θέσεις εργασίας σε καταξιωμένους επιστήμονες-Μπάμπη κόψε χρήμα (έτσι πρώτη φορά στα χρονικά, αντί να τους υποτιμάς.) και εκμεταλλεύεσαι τη ενέργεια που στην Ελλάδα απλά υπάρχει για τη διακόσμηση ή να την εκμεταλλεύεται κάνας άλλος.

Δεν αφήνεις κανέναν να πεθάνει της πείνας, προσφέρεις δουλειά σε όλους ανοίγοντας συνεχώς νεες θέσεις εργασίας-Μπάμπη, κόβε. Σε όλη την Ελλάδα.

Φτιάχνεις την οικονομία σου.
Αυστηρός έλεγχος των τιμών στην οικονομία, συναιτερισμοί κτλ. -όχι δεν έχουμε κομμουνισμό, και τις νέες επενδύσεις τις δίνεις σε ιδιώτες μη σε πούνε και παλιομοδίτη, αλλά εσύ έχεις τον αυστηρό έλεγχο της μισθοδοσίας κτλ.
8άωρο αυστηρά. Αν πρέπει να δουλεψεις κι άλλο, μάλλον υπάρχει κενή θέση εργασίας. Να πας να κάτσεις με την οικογένεια σου , να πας για καφέ με φίλους. 8άωρο, τέλος.


Αλλαγή στον τομέα της παιδείας. Οι δάσκαλοι βαθμολογούνται από τους μαθητές και κάθε χ χρόνια οι καθηγητές ξανακάθονται στο θρανίο και εξετάζονται.

Ο καθείς μπορεί να μπει σε όποια σχολή θέλει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα κάτσει κιόλας. (Γιατροί μανάρια μου; Γιατροί..)
Σε περίπτωση που κόβεσαι από την αρχή το εξάμηνο, σε ενιαίο κύκλο μαθηνμάτων. Δικαιολογία δεν θα χεις γιατί τα Πανεπιστήμια θα έχουν δωρεάν σίτιση, δωρεάν στέγαση σε υπερσύγχρονους χώρους. Η
έρευνα θα έιναι το κύριο μέλημα από το λύκειο και μετά.
Ερευνα
Ερευνα
Ερευνα.Λέξη άγνωστη στην Ελλάδα. Οι νέες ιδέες / ανακαλύψεις θα επιβραβεύονται και δεν θα πωλούνται στη μαμά Αμερική εν μια νυκτί.(Για όσους ξέρουν...) Η αξιολόγηση θα γίνεται και από τους συμφοιτητές.

Παρεπιπτόντως έχεις λύσει ξαφνικά και το μεταναστευτικό ως ένα σημείο. Αυτοί που έρχονται για να στείλουν λεφτά σπίτι, δεν θα έχουν τι να στείλουν. Αυτοί που έρχονται γιατί δεν έχουν που αλλού να πάνε μπορούν να αξιοποιηθούν σε εργασιακές θέσεις σε περιοχές που υπάρχει έλλειψη. Αν θες να είσαι και ανθρωπιστής, μπορείς να προσφέρεις σε χώρες με σοβαρά προβλήματα εξάμηνες συμβάσεις σε ανθρώπους που θα έρχονται να κανουν ένα κομπόδεμα και να φεύγουν. Ως το σημείο που σε παίρνει βοηθάς. Στέλνεις και κάνα πορτοκάλι από αυτά που σάπιζαν να μην χαλάσει το ευρώ.

Υπενθυμίζεις στον εαυτό σου τι σημαίνει ανταλλακτική αξία: Θες βάση Αμερική; Θέλω τεχνολογικό εξοπλισμό, όχι δεν θέλω το Αβέρωφ και τις μαούνες σου.

Δεν κλείνεις τα σύνορα δεν έχουμε χούντα-ο καθένας μπορεί να πάει όπου θέλει. Ευνοική θα καθίστατο και μια συνεργασία με ξένες χώρες όσον αφορά προιόντα που ΑΔΥΝΑΤΟΥΜΕ να παράγουμε εντός συνόρων. Η καλύτερη περίπτωση δε, θα είναι αυτή η συναλλαγή να μην περιλαμβάνει χρήματα, αλλά τεχνολογία, προιόντα που περισσεύουν εντός κτλ.

Αλλάζεις το εκλογικό σύστημα. Οι βουλευτές μετά το πέρας 8 χρόνων δεν μπορούν να ξαναεκλεγούν. Για κανένα λόγο. Καλό θα ήταν να μην υπάρχουν και τα κόμματα, έχω κάποια πράγματα στο μυαλό μου αλλά θα γράφω μέχρι αυριο οπότε το αφήνω. Περιεκτικά, οι εκλογές πρέπει να βασίζονται στην ενεργή συμμετοχή των πολιτών και όχι στα κονέ του. Επίσης θα παίρνουν βασικό μισθό συν τα έξοδα σε περίπτωση που είναι μακριά από το σπίτι τους.

Αντί να φορολογούμε την πολύτεκνη οικογένεια, θα παροτρύνουμε τις γεννήσεις (γιατί είμαστε και λίγοι). Η Ελλάδα έιναι άδεια.

Μπορώ να κάθομαι να γράφω για ώρες. Ας σταματήσω.
Οταν ο Μπάμπης θα σταματήσει να κόβει χρήμα, η οικονομία μάλλον θα έχει φτάσει στα όρια των δυνατοτήτων της.

Μπαρουφολογώ βραδυάτικα και ξέρω πως αυτά που λέω έχουν τεράστια κενά. Αυτό που θέλω να τονίσω όμως ανεξαρτήτως του αν λέω βλακείες ή όχι, που δεν έχει καμία σημασία, είναι ότι πρέπει να δουλεύουμε για να ζούμε και όχι να ζούμε για να δουλεύουμε, καθώς και ότι κύριο χαρακτηριστικό του πολιτισμού μας για να πάμε μπροστά πρέπει να είναι η ΙΔΕΑ και όχι η ΑΝΑΓΚΗ. Οπως τώρα που σπουδάζεις γεωπόνος και κάνεις καριέρα πιτσαδόρου.
Πραγματικά έχουμε γίνει ζόμπι.

Τελοσπάντων Kost, στο ερώτημα σου Μνημόνιο η δραχμή ψηφίζω Δραχμή. Αν τα βρούνε καλώς.
Τα παραπάνω είναι να χαμε να λέγαμε.

Μετά Τιμής...ο μικρός Μπαρουφάκης

Edited by - Italos on 19/02/2015 01:35:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makper
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2015, 08:02:50  Εμφάνιση Προφίλ
Διπλό νόμισμα. Ευρώ και ένα εθνικό με κλειδωμένη ισοτιμία στο $. Οι καταθέσεις σε € και στο εθνικό με σούπερ επιτόκια, ασφάλιση σε εθνικό νόμισμα για ποσά άνω των 100.000€ και περιορισμός σε κινησεις κεφαλαίων εκτός Ελλάδας. Μεσα σε μια 4 ετία θα επιστρέψει εθελοντικά όλο το χρήμα των Ελληνων πίσω, δεν θα εξάγεται συναλλαγμα απο τις ορδες των λαθρομεταναστών και των παραρτημάτων πολυεθνικών και μόλις ορθοποδήσουμε τους τραβάμε ενα φάσκελο και φευγουμε απο την ΟΝΕ μια για πάντα. Ευελπιστώ να μετατραπεί η Ελλάδα κάτι σε φορολογικό παράδεισο, όπως ήταν η Αγγλία παλιά. Θα μαζέψει όλο το χρήμα του πλανήτη.

Edited by - makper on 19/02/2015 08:03:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2015, 16:12:45  Εμφάνιση Προφίλ
Λ-Ο-Β-Ο-Τ-Ο-Μ-Η

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2015, 17:25:02  Εμφάνιση Προφίλ
Λοβοτομή η όχι, ο Σόιμπλε είπε πάλι όχι πριν λίγο. Μάλλον ετοιμαζόμαστε για εκλογές,εκτός και γίνει κάνα θαύμα.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2015, 17:35:03  Εμφάνιση Προφίλ
Μια η άλλη Italos. Μια η άλλη.
Μία η άλλη για να τα κονομίσεις...

Και τώρα που το σκέφτομαι θα προτιμούσα ένα κούγκι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2015, 17:47:19  Εμφάνιση Προφίλ
Ποια να κονομήσω Arte? Ειδικά εμένα το να πάμε στη δραχμή θα με διαλύσει, λόγω της φύσης της δουλειάς μου. Δουλεύω 9πμ -3μμ, εκτός Παρασκευής - Σαββάτου που δουλεύω δυο 24ωρα, με ένα 5ωρο διάλλειμα για ύπνο. και βγάζω κάνα χιλιάρικο το μήνα. ΚΑι να μη σου πω πόσοι στηρίζονται πάνω μου που δε δουλεύουν γιατί δε βρίσκουν.

Το ξανάπα, αν τα βρούνε καλώς. Οσο και να @@@μαι εγώ όμως, το μέλλον των παιδιών μου με ενδιαφέρει περισσότερο, και το μνημόνιο απλά θα συνεχίσει (αρχικά) αυτή την κατάσταση που ζούμε, οδηγώντας μας σε πλήρη αποικία.

Εγώ θα γίνω και μετανάστης να ταίσω τα παιδιά μου arte. Θέλω όμως αυτά να έχουνε μέλλον.
Και το μνημόνιο δεν είναι μέλλον.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2015, 18:33:39  Εμφάνιση Προφίλ

Μια αρχαία παροιμία λέει, οτι, πρίν αλλάξουνν τα βασίλεια , πρέπει να αλλάξουν οι άνθρωποι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2015, 18:37:25  Εμφάνιση Προφίλ
Σοφή η αρχαία παροιμία. Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί της.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makper
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2015, 19:29:54  Εμφάνιση Προφίλ
Italos δεν θα ξαναδουμε δραχμή, στην φαντασία κάποιων βρίσκεται μόνο. Φταίνε και τα Artnane. Τα έχουν στοκάρει σπίτι τους, τότε με την ίδια ιστορία το 2012. Εκείνα έχουν λήξει εδω και καιρό, εκείνοι μιας και δεν ξέρουν να διαβάζουν ούτε αριθμούς εξακολουθούν και τα παίρνουν. Γι' αυτό έχουν γεμίσει και τα φόρουμ σχολιαστές με ... θέματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2015, 01:08:20  Εμφάνιση Προφίλ
Deutschland über alles? (άλλέως άλλως πως, από πού πέφτουν τα κάστρα?)

Όχι που δεν έχω τις προσωπικές μου άκρες, κυρίως λόγω καταγωγής φυσικά, αλλά έχει ενδιαφέρον όταν τα πράματα βγαίνουν σε κοινή θέα.

Αν ο ελληνικός λαός είναι για λύπηση, ο γερμανικός είναι οπωσδήποτα ηλίθιος.

Και είναι ηλίθιος ο γερμανικός λαός, γιατί ψάχνει μονίμως για εχθρούς έξωθεν. Άγγλους, Ρώσους, Γάλλους, Εβραίους. Τώρα και Έλληνες.

Εξίσου οπωσδήποτα, ο ελληνικός λαός είναι για λύπηση, γιατί ψάχνει μονίμως για εχθρούς έσωθεν. Σπαρτιάτες, Αθηναίους, Μωραΐτες, Καταυλακιώτες, κομμουνιστές, φασίστες, δεξιούς, σοσιαλιστές, γκέτσηδες, παπάδες, αναρχικούς, παναθηναϊκούς, ολυμπιακούς, μπαοκτσήδες και χανούμια.

Ωστόσο, η φτώχεια δεν έχει πρόσημο. Και τα κάστρα πέφτουν από τη φτώχεια. Εντός και εκτός των τειχών, πολλές δε φορές, από την κοινή αγανάκτηση αμφότερων.

http://www.enikos.gr/international/299049,Sto_yyhlotero_epipedo_h_ftwxeia_sth_Germ.html

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2015, 01:32:58  Εμφάνιση Προφίλ
Τώρα που το σκέφτομαι, είμαι ένας ηλίθιος για λύπηση...

Γαμώ τη γκαντεμιά μου, γαμώ.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2015, 02:12:09  Εμφάνιση Προφίλ

Dsm, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε. Το παραπάνω ποστ σου πηδάει σκαλοπάτια της πνευματικής μας εξέλιξης. Θέλει καιρό ο άνθρωπος ακόμα να τα καταλαβει αυτά. Προς το παρόν θα κρύβει τη γύμνια του μέσα σε υποομάδες.

ΥΓ. Ενα "κομμάτι" μου είναι Μολδαβικής προελεύσεως. Εκτός από για λύπηση τι είμαι;

Καλό μας βράδυ.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2015, 02:41:46  Εμφάνιση Προφίλ
Αλλά...

Το σκότος και η φωτεινότητα του καθεμιανού δεν είναι ξερές διακυμάνσεις μετρούμενες σε λούμεν κι άλλες παπαριές. Είναι η συνιστάμενη μεθαπόδοση της αντοχής του. Και κρίνεται από την αντίσταση που ενγενώς περιέχει στη φτιάξη του.

Ο καθεμιανός τραβάει το δρόμο του. Κι αν ένα κάποιο φως είναι η επιθυμητή κατάληξις, η οδός ποικίλει. Περιέχει. Υφίσταται και παραλλάσεται με τη ματιά της στιγμής και τη σύγκριση των στιγμών.

Κοφτή ματιά, σεπτή. Πορεία ευθεία. Στης κατακόμβης μου τα αρκοσόλια κείτονται όλων των λογιών οι αμφιβολίες. Ως υποσχέσεις. Τελειωμένες και χτισμένες στη σκιά που αφήνει η σκιά μου.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2015, 08:24:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ιταλος
ΥΓ. Ενα "κομμάτι" μου είναι Μολδαβικής προελεύσεως. Εκτός από για λύπηση τι είμαι;

Εξαρτάται:

Αν το κομμάτι σου είναι από το Μπέλτσι, είσαι τυλιγμένος σε...λαδόκολα.

Αν είναι από το Αργκέϊβ, είσαι...συλέκτης καρυδιών.

Αν είναι από το Καχούλ, γάμησέ τα κι άστα.

Αν είναι από Τιράσπολ, κάτι πάει να γίνει.

Αν είναι από Ρετζίνα, ξαναγάμησέ τα κι άστα.

Αν είναι από Κισινοφ, τότε είσαι "εντάξει' !!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2015, 22:56:55  Εμφάνιση Προφίλ
Μήπως μπορεί κάποιος να με φωτίσει, τι στο διάολο έγινε τελικά με τους εταίρους?

Τους χρωστάμε, μας χρωστάνε, θα τους πληρώσουμε, θα μας πληρώσουν, το μνημόνιο ισχύει ή όχι, τα μέτρα λιτότητας τέλος ή όχι?

Αν και εκπρόσωπος του 2%, αδυνατώ να αντιληφθώ τι έχει παιχθεί σήμερα στο ευρωγκρουπ.

Εχω όμως ένα σατανικό σχέδιο συνομωσιολογίας στο μυαλό μου το τρελό.

Πήραμε παράταση, ώστε να έχουμε χρόνο να κυρήξουμε άκυρο το μνημόνιο και τις δανειακές συμβάσεις, ως προερχόμενα από φουσκώματα και μπαγαποντιές της ΕΛΣΤΑΤ και του ΓΑΠ.

Κλείνουμε μέσα ΓΑΠ και Γεωωργίου και λέμε στους ευρω-πέους, πάρτε τα...τέτοια μας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lydiosn
troll


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2015, 23:03:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lydiosn
quote:

Αν και εκπρόσωπος του 2%, αδυνατώ να αντιληφθώ τι έχει παιχθεί σήμερα στο ευρωγκρουπ.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2015, 23:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Πήραμε παράταση, ώστε να έχουμε χρόνο να κυρήξουμε άκυρο το μνημόνιο και τις δανειακές συμβάσεις, ως προερχόμενα από φουσκώματα και μπαγαποντιές της ΕΛΣΤΑΤ και του ΓΑΠ.
Κλείνουμε μέσα ΓΑΠ και Γεωωργίου και λέμε στους ευρω-πέους, πάρτε τα...τέτοια μας.

και μετά ξύπνησες...καμία καταγγελία δεν προβλέπεται...ούτε και λογιστικός έλεγχος που έλεγαν προεκλογικά...το μόνο που κέρδισαν ήταν 'παράταση'...και επανεξέτααη....δηλαδή το μίνιμουμ του στόχου...για την οποία πράταση απειλούσαν το βλάκα τον προηγούμενο "να μην τολμήσει να τη ζητήσει"...και τώρα του ζητάνε και τα ρέστα...επικοινωνιακά όμως το περνάνε ότι "νικήσαμε"...ίσως τελικά να μη μπορούσε να γίνει τίποτα καλύτερο…δεδομένου ότι όλοι οι άλλοι συνασπίστηκαν εναντίον μας...το θέμα λοιπόν είναι πώς βλέπουμε το ποτήρι, άδειο ή γεμάτο...κωλοτούμπες και επικοινωνιακά κόλπα σκέτα, ή όντως άλλαξε κάτι ουσιαστικό και πλέον πριν κάθε συμφωνία θα δίνεται μάχη και θα υποχωρούν και οι άλλοι λιγάκι; θα υπάρχει όντως ευελιξία για να πάρουν τα σωστά, όπως λένε, μέτρα;...θα δείξει...και πάλι το πιο σημαντικό είναι αν θα υπάρξει η βούληση να τα πάρουν από τα μεγάλα κεφάλαια...εδώ θα φανεί το ποιόν της 'αριστερής' αυτής κυβέρνησης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2015, 23:47:21  Εμφάνιση Προφίλ
Δραχμή.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2015, 00:01:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δραχμή.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Καμιά κουβέντα παραπάνω?

Αν και δεν σου μιλάω.Σου έχω κακιώσει, επειδή δεν απαντάς στα mail.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2015, 00:50:26  Εμφάνιση Προφίλ
Εκτιμώ πως κερδίσαμε τον απαραίτητο χρόνο, για να πάμε σε δραχμή.

Αν από βδομάδα δούμε την κυβέρνηση να μην κατεβάζει τα νομοσχέδια που ήταν έτοιμη να κατεβάσει χθες και σήμερα, βλέπω διάλυση του ΣΥΡΙΖΑ.

Υ.Γ. Οι ΑΝΕΛ δεν έχουν πει τίποτα μέχρι τώρα. Γιατί άραγε?

Υ.Γ.2 Αν, όπως λένε όλοι, απόψε η κυβέρνηση πέτυχε μια τεράστια επιτυχία, γιατί ο Σόιμπλε δήλωσε "Οι Έλληνες σίγουρα θα δυσκολευτούν να εξηγήσουν τη συμφωνία στους ψηφοφόρους τους"?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2015, 01:26:34  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα.

Η πραγματική μάχη που δίνεται και είναι αποκλειστικά Ελλάδας Γερμανιας, είναι για τις ιδιωτικοποιήσεις. Για αυτό και το ζόρι. Οι Γερμανοί θέλουνε να αγοράσουνε τσάμπα δημόσιο, και ο τέντυ μπόις με το κασκόλ τους χαλάει το πλιάτσικο.

Ολα τα άλλα είναι περιφερειακά.
Νομίζω τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα, έχουν πολλά να δουν τα μάτια μας.

Πάντως για μένα σήμερα παίρνουν θετικό πρόσημο, χωρίς να ενθουσιάζομαι.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2015, 01:29:40  Εμφάνιση Προφίλ
Δηλαδή κωλοτούμπα έξω και μέσα.
Και ο κοσμάκης που τρέχει στις πλατείες, δεν θα αντιδράσει?


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2015, 01:31:54  Εμφάνιση Προφίλ
DSM
Αυτά τα νεομνημονιακά νομοσχέδια που λές , μπορεί στο χαλαρό να τα ψηφίσει το ΠΑΣΟΚ , το Ποταμι και η ΝΔ.
Οσες απώλειες και να χει απο την κουμουνιστική πλατφόρμα , θα τις συμπληρώσει απο την κεντροδεξιά πλατφόρμα.
Τους ΑΝΕΛ με τα διαφορα νούμερα (Καμμένος- Χαϊκαλη - ραχήλ), δεν μπορεί να τους πάρει κανείς στα σοβαρά , ούτε στο το εσωτερικό , ούτε στο εξωτερικό.

Η εποχή του ΛΑΕ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ και ΤΣΟΒΟΛΑ ΔΩΣΤΑ ΟΛΑ, πέρασε μια και καλή.
Τώρα υπάρχει παγκοσμιοποιημένη εποπτεία και αγορές που δανείζουν κατόπιν αξιολόγησης διεθνών οίκων.
Για να βγείς στην αγορά ανεξάρτητος και περήφανος γεμάτο αξιοπρέπεια , θα πρεπει προηγουμένος να δώσεις δείγματα γραφής μιας λειτουργικής, ακμάζουσας και ανταγωνιστικής οικονομίας.
Αν δεν τα δώσεις , δόσεις γιοκ.

Νομίζω δεν διαφωνείς με αυτα που λέω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy