ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο ασταθής δίσκος, οι εύθραυστες εγγραφές και η στοχαστική απόγνωση.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2014, 03:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστεράτε (*),
πέρνα μια βόλτα κατά τη Φρεαττίδα να δεις αμα κουνιούνται οι βάρκες....κι όπως γυρνάς τραβα κατά το Λαύριο να δεις άμα και πέρασε το βαπόρι...

(*) ο Ε-Κ, μετά των άστρων του Δαυίδ, και του ΚΚΕ-ΜΛ, ΛΜ, ΛΤ, κλπ



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 29/08/2014 03:21:22

Edited by - PY8AGORAS on 29/08/2014 03:22:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εβραίος κομμουνιστής
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2014, 11:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Εβραίος κομμουνιστής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει και το ζήτημα των ψιλών διαφορών.

Κάθε στιγμή -από αυτές που φτιάχνουν χρόνους- οι προσλαμβάνουσες και οι κατανοήσεις αλλάζουν, πληθαίνουν, και εις την τελικήν, οδηγούν σε νέες εικόνες μιας αυτασφαλούς πραγματικότις.

Αυτή είναι η μία εκδοχή.

Η άλλη είναι, που απαιτούνται νέες εικόνες της πραγματικότις για να αποκτήσεις μιαν αυτασφαλή κατανόησις των προσλαμβανουσών σου.

Το πρόβλημα είναι σαν την απορία που έχει το παγάκι μπροστά στη φλόγα.

Η εμπειρία της φλόγας δεν ανήκει στο παγάκι, αλλά στο νερό που απομένει.

Υ.Γ. Οι αποχρώσεις δεν έχουν την ίδια τονικότητα.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Τα ψιλά τα κρατάει για πάρτη του.

Κάθε στιγμή - από αυτές που παίρνουν τα χάπια - οι ήχοι φουντώνουν και οι εικόνες ουρλιάζουν, οδηγώντας σε νέες θηριωδίες μιας ανασφαλούς υστερίας.

Αυτή είναι μια είσοδος.

Υπάρχουν όμως και άλλες τρύπες που μπορούν να προσλάβουν νέα σπερματοζωάρια και να ανοίξουν νέες διόδους στις προσλαμβάνουσες επιληψίες. Του εγκεφάλου.

Το παγάκι ήταν πρωτάρης, δίσταζε και σκεφτόταν πολύ την επαφή με την φλόγα. Τελικά όμως από τον πολύ δισταγμό κατουρήθηκε και εξατμίστηκε.

Υ.Γ Η έγχρωμη όμως tv παλεύει για τα δικαιώματα των μαύρων χλωμό πρόσωπο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2014, 03:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήβλεπα προψέ ένα ντοκιμαντέρ στο Vouli Channel. Περί της ελαίας, του ελαιοδένδρου κι άλλων τινώνε ευκαρπούμενων κι ευπίστως εκμεταλλευούμενων καλλιεργειών του mare nostrum βρεχούμενων.

Γερμανικόν το ντοκιμαντέρ οπωσδήποτα, να μιλάει ένας Κρης ελαιούμενος τη παραγωγή, να του κλείνουν τη φωνή για να ακούεται ο Γερμανός παρουσιαστής την υπόθεσις, κι από κάτω να βλέπω τη μετάφρασις εις την ελληνικήν. Καύλα απροσμέτρητος σε λέω.

Τα λεφτά όλα όμως ήντουνε αλλού. Καθώς μας έδειχνε κάτι ΕΝΦΙούμενα ποτιστικά κατά Ιτέα μεριά, μας εδιηγήθηκεν και τον μύθον της Ατένας και το κατά πως τον ήπιεν ο Ποσειδών κι αρκέστηκε τελικώς εις καφετέριαν πλησίον Σούνιο μεριά, σε κάτι χαλάσματα στην άκρην του γκρεμνού.

Είπεν το λοιπόν ο Γερμανός άθρωπας, που η Ατένα Παλλάς μόστραρε το κουκούτσι κι εφύτρωσε η περί ης ο λόγος ελαία.

Κι επήρασι χαμπάρι οι γκάγκαροι, κι είπασι πως αυτό είναι το φυτόν, κι έτσι ως Ατένα θα την επούμε την πόλις και τα τοιαύτα.

Γάματον τον Γερμανό άθρωπα, που εις την τελικήν, μεροκάματο ήβγαλε δια της παραγωγής. Του ντοκιμαντέρ.

Ημείς που εβγάζουμε ελιές και λάδι, λαδώματα και λαδιάρηδες εισέτι?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2014, 04:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=wIjUY3pjN8E

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2014, 13:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=fdWJtSLEWwE


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2014, 02:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είναι πρωτοφανές, που ο Γεώργιος Α. Παπανδρέου θα ιδρύσει το ΠΑΣΟΚ, που ο Κωνσταντίνος Α. Καραμανλής θα ιδρύσει τη Νέα Δημοκρατία, τί είναι?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2014, 02:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=GVf1Xnw86zo

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2014, 04:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τις τελευταίες 36 ώρες, δούλεψα τις 26. Αυτό αντιμετωπίζεται μόνο ως χόμπυ πλέον. Υποθέτω.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2014, 04:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=UR2m5MFGit8

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2014, 06:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το καλεντάρι του έτους διαθέτει ποικιλία δώδεκα μηνών. Αλλά και το καντράν του ωρολογίου δώδεκα ώρες διαθέτει. Πιθανώς το catch στην υπόθεσις να βρίσκεται, στην ευκολία που παίζει κανείς με την ακτίνα του κύκλου. Του όποιου κύκλου, ρε παιδί μου. Του Χρόνου και του χρόνου. Εις ανάγκην, έστω έσχατην, μακαρίου ελβετικής καταγραφής και αποθήκευσης.

Πλάκα-πλάκα, ο χρόνος είναι χρήμα. Κι αυτοί οι μάγκες αποθηκεύουν χρήμα και μετράνε χρόνο. Άσχετο, αλλά η γαμάτη φάση θα ήταν, να αποθηκεύεις χρόνο για να μετράς χρήμα. Ούτε οι Ελβετοί τέτοια χαρά.

Ο θέμας μου είναι στο καντράν της καλένδας. Έχει το απάνω με το δώδεκα και το κάτω με το έξι. Τα υπόλοιπα δεξιά κι αριστερά είναι της πλάκας σχεδόν, αλλά όχι εντελώς. Γενικώς, η φτιάξη μου είναι από τις εννιά μέχρι τις δύο το πολύ. Όχι επειδής με ταλαιπωρεί τόσον η ζέστη, αλλά κυρίως γιατί μικραίνουν οι μέρες. Ούτε καν αυτό. Κυρίως επειδή μεγαλώνουν οι νύχτες. Η νύχτα είναι ίσως η σπουδαιότερη εφεύρεση όλων των ημερών. Διαχρονικά. Αλλά κι αυτό είναι μια ιστορία, που θα στην πω μιαν άλλη φορά.

Οπωσδήποτα, η υπόθεσις των ακτίνων και των κύκλων, αφορά κάτι τύπους που πιστεύουν σε μια κυκλική θέασις του κόσμους. Ή τουλάχιστον, σε έναν θεαματικό κοσμικό κύκλο.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2014, 06:50:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=gdczQ2LsY0I

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2014, 04:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Δευτέρα, 12 Μαΐου, 2014

Συγκεκριμένα οι Έλληνες εφοπλιστές κατάφεραν να εκτοπίσουν στη δεύτερη θέση τους Ιάπωνες από την κορυφή, διαθέτοντας 4.489 πλοία συνολικής χωρητικότητας 164 εκατ. τόνων, έναντι 157,4 εκατ. τόνων και 8.537 πλοίων των Ιαπώνων. Η επιτυχία αυτή των Ελλήνων εφοπλιστών μάλιστα βρέθηκε και στο επίκεντρο του ξένου Τύπου με την Le Monde να την φιλοξενεί ως βασική είδηση. Τα ονόματά τους προκαλούν δέος στη ναυτιλιακή βιομηχανία ανά τον κόσμο καθώς πρωταγωνιστούν μόνιμα στις ναυπηγήσεις και αγορές πλοίων δαπανώντας δισεκατομμύρια δολάρια κάθε χρόνο για την ενίσχυση των στόλων τους, ενώ είναι γνωστοί και ως «tonne millionaires», διαθέτοντας όλοι τους στόλους χωρητικότητας εκατομμυρίων τόνων."

http://www.koolnews.gr/business/pagkosmia-protia-gia-tin-elliniki-naftilia-ektopisame-tin-iaponia/

Μία απλή ερώτηξις α. Αν πιάναμε τη φθηνότερη σημαία του κόσμου, της κόβαμε κι ένα 10% για το ξεκάρφωμα, πόσα φράγκα θα εμαζευούντασι ετησίως, έτσι και η σημαία ευκαιρίας έπαιζε σε γαλανόλευκο?

Μία απλή ερώτηξις β. Αν όλους αυτούς του τόνους τους χτίζαμε εδώ, ποιό κακό παιδάκι συμφώνησε στο ουσιαστικό κλείσιμο των ελληνικών ναυπηγίων?

Ά ρε κορίτσια, γίναμε πoυτάνες, επειδή τα προφυλακτικά πέσαν ακριβά στους πελάτες.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2014, 04:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=Ke1GxUDUSrM

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2014, 05:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εψηφίσασι, λέει, τον αντιρατσιστικός νόμος, τολάστιχο όσον αφορά στα επί της αρχής και κάτι τέτοια δικολαβούμενα. Και λέω εγώ, μπράβο τα παλικάρια, που κάναν και κάτι αντιρρήσεις σε σχέση με Ποντίους και Αρμενίους και Μικρασιάτες και εις την τελικήν, με οποιανώνε η γιαγιά δεν έμενε με το καλημέρα στην Καλλιδρομίου σαν την αφεντιά μου.

Και οι αντιρρήσεις ήντουνε, επειδής και καλά, να πούμε εμείς πως οι Εβραίοι οκ, αλλά και όσοι περάσαν από σταυρωτό μαχαίρι αναγνωριζούμενοι, αλλά εδώ εγείρονται κι άλλα ζητήματα, που θίγουσι περιφερειακά και ευρέως ψηφιζούμενες συνειδήσεις. Διότι εδώ χαμέ, παίζουσι κατά βάσην αυτά. Τα ροδάκινα δηλαδής, η μικρή ξανθή Μαρία και η τιμή της τρίτης του Σεπτέμβρη που περνάς.

Τα παλικάρια λοιπόν αντιρρησεύτηκαν. Τώρα το λοιπόν, η Ρεπούση θα πάει σε δίκη, αν κι εδώ που τα λέμε, ακόμη κι άνευ νόμου, αυτή έπρεπε να δικαστεί επί συστηματική κι απρόκλητη αντιπάθεια.

Θα του πει του δικαστή:
Κύριε σεβαστέ πρόεδρα, αυτή ήντουνε η επιστημονική μου εργασία, μετα των συμπερασμάτων και της τεκμηριώσεως. Συμπέρασμα, οι μαλάκες εποδοπατήθηκαν άνευ λόγου και αιτίας, άσε που δεν εγνώριζαν κι από κολύμπι.

Θα πει κι ο δικαστής:
Κυρία μου, έχω δυο δρόμους να σας απονείμω δικαιοσύνις. Ή που θα σε βάλω μέσα, γιατί λες μαλακίες, ή που θα σε αφήσω έξω, γιατί είσαι επιστήμονας του αντικειμένου, και η παπαριά σου είναι κομμάτι της αθρώπινης αναζήτησις.

Εις την δευτέραν περίπτωσις, έχουμε Ρεπούση στην απόξω, και προφανές συμπέρασμα που θα μιλάει κανείς μόνο για το εν πτυχίω αποδεικνυόμενο αντικείμενό του, διαφορετικά μπουζού.

Εις την πρώτη περίπτωσις, η μανδάμ θα ισχυριστεί πως αυτά τα έχουν πει κι άλλοι, κι ως εκτούτου, αυτή απλώς επανέλαβε τα των προηγουμένων ρηθέντα. Πάλι έξω η μανδάμ.

Κι όμως. Εκ της αφορμής του αντιρατσιστικού, μια ολόκληρη συμμαχική κυβέρνησις κόντεψε δυο φορές να διαλυθεί. Μόνο για αυτό.

Στο αντάρτικο, προβλέπονταν άδειες? Κι αν τις επρόβλεπαν, ήταν μετ’αποδοχών?


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2014, 05:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=40RbskvZ2qM

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2014, 05:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σε πω και ολίγα περί Αμφίπολις, μιας και παίζει εντόνως ο συγκεκριμένος θέμας. Όχι εις την τηλεόρασις, αλλά στην προσωπική ψυχή μου. Από τότε που ο συνονόματος ξέχωσε τα στεφάνια και τις αληθινές συγκινήσεις στα 1977.

Ας βρούνε ποντικούς. Και κατσαρίδες. Μπουκάλια κόκα κόλας και άδεια πακέτα Camel. Προφυλακτικά και γκραφίτι Grand theft auto 5. Ας μην βρούνε τίποτις, παρά το εντελώς πλήρες κενό, τη συνοδεία χοός εις ποσότητες απολύτου πληρώσεως. Των τριών και πεντεδέκα θαλάμων, αναμενόμενων εις παράχωσιν υπερδιχιλιετή.

Να ήντουνε αυτός? Μην ήντουνε ο άλλος? Μήπως να ήσαντε διάφοροι, εις ποικιλίαν παραχωμένοι, κι οπωσδήποτα, μιας κάποιας σημασίας σκηνωμένοι?

Να σε πω την δική μου άποψις. Εις την μπoύτσαν μας. Δεν ξέρω αν και μένεις κάπου στα Εξάρχεια, ως η αφεντιά μου, αλλά θέλω να μου πεις μπέσα. Ο Δημαρχευούμενος τη γειτονιά σου, τέτοιον περίβολο σε έφτιαξε? Για τον παιδικό σταθμό, το λύκειο, το σπίτι, το δημαχρείο, το γαμωκοιμητήριο των πολλών σας?

Εσύ, ξέρεις να δεις το ωραίον του πράγματου? Λογάς? Σε λέει κάτι η όλη φάσις?

Αν και δε σε λέει, τράβα κατά Λαλαούνη μεριά. Να δεις πλούτο και χλίδα, και σχέδια προχώ για το 1500. B.C.

Αν και σε λέει, ακούμπα τον αγκώνα σου στην είσοδο, μάθε στο παιδί σου την αξία της πέτρας και δείξε στο μέλλον το μεγαλείο της συνέχειας. Δεν θέλει τρόπο. Θέλει κόπο.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2014, 05:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=LcQnIBFL--0

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2014, 14:13:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνεχίζοντας να σου μιλώ από τον πλανήτη μου, έχω να σου δηλώσω ότι μεγάλωσα.
Τώρα βέβαια και αυτό είναι σχετικό, εξαρτάται από που το πιάνει κανείς, και φυσικά αν βολεύεται.
Χωρίς να ορίζονται οι συνέπειες.

Ξανά μανά και ψευτοκουλτουριάρικα, θυμάμαι ότι τη(ν) πιπίλα άρχισα να τη γουστάρω , όταν ήμουν αρκετά μεγάλος για να την πιπιλάω. Το ίδιο και τις ρόδες από τα αυτοκινητάκια.

Και μετά το κρυφτό και τα αγαλματάκια ακούνητα μέρα η νύχτα πήραν την ποιοτική αξία που δικαιούνταν στο μυαλό μου όταν ήδη η μπάλα είχε πάρει το σώμα μου.

Αλλά και η μπάλα όταν ήρθαν οι γυναίκες και τα καρδιοχτύπια έγινε άθλημα της τηλεόρασης.

Βέβαια αυτό το να είσαι πάντα αρκετά μεγάλος για τις υποχρεώσεις και μικρός για τις απαιτήσεις, πάντα μου το πολέμαγα.
Τώρα το τι περιμένει κάποιος να κερδίσει κοπανώντας έναν τοίχο με τα χέρια, έγκειται στις συνέπειες.

Και αυτές δεν ορίζονται. Καθορίζονται από το χαβαλέ της ζωής.

Και ο έρωτας; Δεν είναι ευθύνη; Η μήπως είναι πηγαίος ενθουσιασμός;
Και η αγάπη; Δεν είναι ευθύνη; Η μήπως είναι πηγαία ανάγκη;

Δεν με νοιάζει φίλε μου. Ασε να τραβάει το ζόρι ο χαβαλές της ζωής.
Μεγάλωσα, και κατάλαβα ότι οι συνέπειες δεν ορίζονται. Καθορίζονται.

Και αυτό βέβαια είναι σχετικό, εξαρτάται από που το πιάνεις, και φυσικά αν βολεύεσαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2014, 14:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=-BakWVXHSug

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2014, 18:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ή μπορείς να το δεις κι έτσι...

https://www.youtube.com/watch?v=oCYN2amJnyo#t=137

Όπως βολεύεται ο καθένας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2014, 02:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λανθάνουσα πορεία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2014, 23:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πάντα είναι θέμα οπτικής γωνίας...
Μια Κρητική κριτική!
http://www.youtube.com/watch?v=XmMaB6WuvQY

http://www.youtube.com/watch?v=Bh4WpWjftF8

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2014, 02:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να περιέχει πανιά, τρίχες, πούπουλα, καλάμια, μπαμπάκι, αέρα, νερό κι οπωσδήποτα, κάποιες ποσότητες αίματος κα σπέρματος. Το στρώμα φίλε.

Το πλέον κατάλληλο μέσον εγγραφής της ανθρώπινης ύπαρξης. Αλλά και των αγωνιών της, στο βαθμό που μια ύπαρξη φέρει καταστάσεις στιγμών αγωνίας. Σχεδόν διαρκώς, περίπου εξ’ ορισμού.

Και τί το θέμε το στρώμα δηλαδής? Ποία η χρεία και η σκοπιμότις του εγχειρήματου?

Ανεξαρτήτως πάχους και υλικού, ανατομικότις και οικολογικότις, γκαραντί και επιφανείας, η όλη φάσις παίζει στην απόστασις. Όχι σε μέτρα και χιλιόμετρα, αλλά όπως λέμε, παίρνω τις αποστάσεις μου. Από το σκληρό. Το δύσκολο και άβολο, που βρίσκεται κάτω από το στρώμα. Το υπόστρωμα.

Το οποίον είναι, κατά το σύνηθες, ψυχολογικόν. Και ασυνείδητον. Σκληρό και απροσπέλαστον σπέρματος. Και αίματος. Το κατάστρωμα.

Προσπαθώ να σε πω, που ο άνθρωπος είναι μπουγάτσα με αγωνίες.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2014, 02:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=pJV2pWFyfn4

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2014, 06:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντωνάκη ξερεις ποιο είναι το πιο σκληρό πράγμα που μπορεί να σου συμβεί στη ζωη (?)
Μετα απο 42-43 χρόνια που κοιμόσουν ήσυχος τα βράδια ή τα ξημερώματα
(ετσι κι αλλιώς αυτος που παει τη ζωη λιγάκι παραπέρα, δεν χρειάζεται και πολύ ύπνο... χαμένος χρόνος)
Τοτε λοιπόν ειναι που οι λίγες ωρες ύπνου γίνονται εφιάλτης
ξερεις, αυτος που αισθάνεται ενοχές, δεν κοιμάται καλα τα βράδια...
δεν κοιμάται ποτέ... αναζητά λύση, εξαγνισμό, λύτρωση
αυτο το "κατι" που θα του δώσει το συγχωροχάρτι...
μάταια ομως... όταν οι τύψεις φωλιασουν στην ψυχή,
the game it's over.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2014, 11:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι εφιάλτες και τι εΝφιά-λτες.....

Υπάρχουν άτομα που δεν βλέπουν όνειρα ούτε εφιάλτες.

Και αυτοί είναι οι χειρότεροι όλων. Γιατί είναι αναίσθητοι. Δεν είναι ούτε καν ζώα. Ούτε όνειρο, ούτε ελπίδα, ούτε τύψεις.

Αδιαφορία και Αγνόηση της Πραγματικότητας.
Όσες διαστάσεις κι αν έχει το Σύμπαν αυτοί ήδη βρίσκονται στην Ν+1...

και γι'αυτό είναι επικίνδυνοι και παρασιτικοί.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 14/09/2014 11:43:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2014, 00:46:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν ο Γιωργάκης είχε στεναχωρηθεί πολύ για ένα λάθος που έκανε, πήγε στον πατέρα του και του ζήτησε τη συμβουλή του.
Θες να το θελε η μοίρα, η απάντηση του πατέρα του θα σημάδευε όλη του τη ζωή:
" Τα πάντα στη ζωή είναι θέμα επιλογών "

Τα πάντα στη ζωή είναι θέμα επιλογών λοιπόν.

Δυνατή πρόταση, μα και πονηρή. Μέχρι κάποια ηλικία την είχα πάρει σοβαρά -είμαστε οι επιλογές μας- έλεγα στον εαυτό μου. Κάτι σαν ευαγγέλιο.

Ετσι άρχισα να κάνω συνειδητές επιλογές, θεωρώντας ότι αυτές είναι προσωπικά δικές μου, ξεχνώντας ότι μια επιλογή κλείνει άλλες δέκα πίσω της.

Μετά τις πρώτες δυνατές φάπες κατάλαβα:

Τα πάντα στη ζωή είναι θέμα επιλογών, των δικών μας, αλλά ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.

Το δεύτερο μέρος δεν μου το αποσαφήνισε ο πατέρας μου, έπρεπε να το κατανοήσω και να το συλλάβω in the process.

Και για να είναι ολοκληρωμένο:

"Τα πάντα στη ζωή είναι θέμα επιλογών, των δικών μας και των άλλων, αλλά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ όλοι να έχουνε τέτοιες."

Στην παραπάνω συνθήκη απαγορεύονται οι τύψεις. Η διαδικασία είναι συνειδητή. Και χωρίς θύματα.

Υ.Γ. Στο παιχνίδι "Όλα η τίποτα", πάντα η ζυγαριά θα γέρνει στο τίποτα. Εν πάσει περιπτώσει πάντα θα είναι καλύτερο από το να μην παίξεις.

Εξάλλου, μάλλον όλοι θα πάρουμε ότι αξίζουμε. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από τις επιλογές των άλλων.

Που και αυτοί μάλλον θα πάρουνε ότι αξίζουνε. Ανάλογα με τις επιλογές τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2014, 00:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=NHxyeQBxjT0

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2014, 02:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πες τώρα. Να αγαπάς τον άλλον για αυτό που είναι και να τον μισείς για αυτό που θα μπορούσε, ή να μισείς τον άλλον για αυτό που είναι και να τον αγαπάς για αυτό που θα μπορούσε?

Σε μια προσωπική καθ’όλα εκδοχή, θα σε έλεγα τίποτις από τα δύο. Κυρίως, επειδής το να αγαπάς και να μισείς είναι δύσκολαι συνθήκαι, ειδικώς άμα περιλαμβάνουσι ως υποκείμενα τους άλλοινε κι αντικείμενα τους όλοινε.

Ά, είναι και το άλλο. Σε βλέπω να έχεις κρίσις. Όχι απαραιτήτως και καλά, αλλά έστω εις το σπρωχτόν και καλή τη θελήσει. Δεν σε βλέπω στην ικανότις του αισθανθήναι. Με την καμμία σε λέω.

Απολογιζόμενος την πορεία μου.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2014, 02:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=3ncVyxQRw70

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy