ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Αστρική προβολή (μέρος δεύτερο)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 21
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 06:47:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Φιλη Παγωνα καλησπερα.

Πολυ ωραια αυτα που εγραψες και ελπιζω να συνεχισεις εδω μαζι μας.
Οι εμπεοριες που θελω να σου πω ειναι μερικες πολυ προσφατες και αλλες πριν χρονια.
Δεν με πειραζει που εισαι "μαθητρια" η γνωμη σου και μονο μου φτανει!

Αρχιζω:

1) Κοιμαμαι το βραδυ και ξαφνικα συνειδητοποιω οτι ειμαι σε ενα σκοτεινο μερος το οποιο εχει και δεντρα και ενω πεταω το σωμα μου πηγαινει αναποδα με την πλατη και δυσκολευομαι να δω καθαρα. Καποια στιγμη παω κατευειαν πανω σε ενα δεντρο και περναω απο μεσα του και το αισθανομαι. Μετα βλεπω καποιον οπου του ορμαω (δεν ξερω γιατι και νευριαζει και αυτος και μου ορμαει και πεταγεται μακρια το αστρικο μου σωμα (εγω) και αμεσως ξυπναω στο κρεβατι μου!

Αυτη η εμπειρια ηταν στισ αρχεσ πριν χρονια και ισως να πρεπει να αναφερω οτι τοτε ημουν αρκετα πεσμενος (αρνητικα συναισθηματα)

Δευτερη εμπειρια:

Ξαφνικα ενω εχω κοιμηθει συνειδητοποιω οτι πεταω και τρεχω με ιλγγιωδες ταχυτητα και ειμαι μεσα σε ενα χωρο οπου βλεπω καποιους σε σειρα (σε ουρα) και μετα τους προσπερναω και φευγω απο εκει και χανεται η συνειδητοποιηση μου.

Τριτη: Αυτη ειναι πολυ προσφατη. Ενω εχω κοιμηθει εχω ξαφνικα την συνειδητοποιηση οτι ειμαι σε ενα μερος και πεταω και ειμαι με καποιους που δεν ξερω αλλα πολεμαμε τους κακους και εγω νιωθω πολυ ανετα και οτι ειναι πολυ φυσικο να το κανω αυτο. Στο μερος που ημουν ειχα την αισθηση της αιωνιοτητας. (Αυτο προσωπικα πιστευω οτι ισως ηταν ονειρο μονο)

Ειναι σημαντικο να αναφερω οτι σε ολες τις εμπειριες μου εχω εντονα την αισθηση οτι ειμαι εκει.

Αυτες ειναι οι εμπειριες μου ενω με εχει παρει ο υπνος. Οσο αφορα τις εμπειριες με συνειδητη αποπειρα στη αστρικη προβολη εχω τρεις και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος!

Σε ευχαριστω γιια τον χρονο σου και πολυ απλα θα θελα να μου πεις που πιστευεις οτι ημουνα σε αυτες τις εμπειριες μου.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 09/04/2004 06:50:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 15:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor
Καλησπέρα σε όλους.
Παγώνα σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Συνέχισε αν θες ακάθεκτη με την (πολυλογία) σου.
Είμαστε εδώ για να μαθαίνουμε εμπειρίες.
Οσο για τον σεβασμό που αναφέρεις,είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ για όλα.
Ανθρώπους-φύση-πράγματα-καταστάσεις.
Ασχέτος αν δεν τον έχουμε πάντα διαθέσιμο.
Και μια ερώτηση ίσως ανόητη,όμως είμαι λίγο περίεργος.
Τα όντα που αναφέρεις ποια μορφή-εικόνα έχουν;

Πάντως για μένα πρακτική εφαρμογή προς το παρόν δεν τίθεται.
Είμαι πολύ καινούργιος στον διαλογισμό,και ούτε η ψυχολογία μου έχει την καθαρότητα που θα ήθελα να έχει,ώστε να προχορήσω σε δοκιμή.

Και μία ερώτηση που ίσως ανήκει αλλού,αλλά ελπίζω να μου το συγχωρήσετε,και όποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.
Κάποια στιγμή αποφάσισα να ασχοληθώ δυναμικά με την επίλυση κάποιου προβλήματος που με απασχολούσε.
Ξέρετε,όταν αφήνουμε κάτι στην άκρη δεν είναι πρόβλημα.Το θέμα είναι όταν το ξαναπιάνουμε.
Λοιπόν το πρώτο διάστημα που προσπαθούσα την επίλυσή του,είδα όνειρο ότι ανέβαινα μια τεράστια σκάλα.
Είχα καταφέρει να φτάσω σχεδόν στα τελευταία σκαλιά,όταν κάποια φωνή μου λέει (μέσα στο όνειρο) μέχρι εδώ μπορείς να φτάσεις.
Είναι παιχνίδι του υποσυνείδητου,ή υπάρχει κάτι άλλο, που ίσως γνωρίζεται όσοι έχετε εμπειρία προβολής.
Μήπως αυτό που λέμε κάρμα;
Και αν ναι υπάρχουν τρόποι υπερπήδησης των εμποδίων;

Σας ευχαριστώ
Νίκος

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Flawless
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2004, 16:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Flawless
Καλησπέρα και από εμένα,

Δεν είμαι εδώ να μιλήσω για τεχνικές και κίνδυνους,
δεν έχω ακόμα εμπειρία.

Παρόλαυτα εχθές το βράδυ καθώς κοιμόμουν
[στην ουσία σχεδόν πάντα κοιμάμαι σταδιακά, δηλ με παίρνει ο ύπνος , ‘χάνω’ την
συνείδηση μου και ξυπνάω μετά από μερικά λεπτά]
αφού ξύπνησα μερικές φορές άρχισα να νιώθω τις δονήσεις και να ακούω το βουητό (αν και λίγα μπορώ να ανακαλέσω διότι ήμουν αρκετά κοιμισμένος ), σκέφτηκα ότι πιθανόν να είχα μια εξωσωματική και το άφησα να συμβεί.
Σκέφτηκα να ‘χανόμουν’ στο διάστημα και εκείνη τη στιγμή κράτησα την συνείδηση
μου μέσα στο σώμα φοβισμένος (το εμπόδισα).

Έχω ξαναζήσει παρόμοιες εμπειρίες, ήξερα τι συνέβαινε αλλά απ ότι φαίνετε έχω κάποιο φόβο που με κρατάει.

Παγώνα ευχαριστούμε για την πληροφόρηση εγώ είχα εμπειρίες στις οποίες συνέβησαν περίεργα.

Έχω πολλές φορές καταφέρει να φτάσω σε τέτοιο επίπεδο όπου πραγματικά νιώθεις
γυμνός και γύρο στις τρεις φορές βγήκα λίγο από το σώμα μου.

Εγώ πιστεύω ότι ήταν η φαντασία μου εκείνες τις φορές μιας και
συνοδευόταν(η ΑΠ) με περίεργες εικόνες (ας πούμε στην μια έβλεπα σκελετούς και
ήταν σαν πραγματικά να είχα ένα φως που την μια άναβε και έβλεπα σκελετούς και την άλλη έσβηνε και έβλεπα το δωμάτιο μου(πολύ γρήγορα), από τις τρεις φορές τις δυο ένιωθα πως ήταν ο αδερφός μου στο δωμάτιο. Την μια φορά που μόλις κατάφερα να δω τα παντζούρια ήταν κλειστά ενώ στην πραγματικότητα ήταν ανοιχτά και την δεύτερη φορά η πόρτα ήταν ανοιχτή ενώ στην πραγματικότητα ήταν κλειστή)

Αυτά από εμένα και καλή συνεχεία !



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2004, 09:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Καλημέρα σε όλους και όλες!
Κώστα διάβαζα το μήνυμά σου και χαμογελούσα, και θα καταλάβεις γιατί ευθύς αμέσως!! :) Ας πάρουμε τις εμπειρίες σου μία μία:
1.Η πρώτη σου εμπειρία είναι η πλέον κοινή εμπειρία όταν ανέρχεσαι στα αιθερικά πεδία. Αυτό είναι δική μου εξήγηση μετά απο πολλές 'έρευνες' γιατί είχα κι εγώ μία παρόμοια εμπειρία (στις αρχές -καθόλου τυχαίο), με μία γριά στην οποία χωρίς λόγο (άλογα και παράλογα δηλαδή) επιτέθηκα με απίστευτο θυμό. Το αποτέλεσμα ήταν να μου επιτεθεί και η γιαγιά καταφέρνοντάς μου ένα χτύπημα στο 'αιθερικό' μου κεφάλι, το οποίο όμως μου άφησε ένα καρούμπαλο στο φυσικό που τρόμαξε και τον σύντροφό μου. Αυτή η εμπειρία με κράτησε πίσω αρκετά χρόνια, γιατί μετά φοβόμουν να βγώ... Εψαξα λοιπόν, κι ανακάλυψα οτι παρόμοιες εμπειρίες (άλογης και παράλογης επίθεσης, χωρίς φανερή πρόκληση απο το 'αντίπαλο' όν) είχαν οι περισσότεροι απο τους νεαρούς και άπειρους ταξιδευτές. Ετσι, ψάχνοντας κι άλλο μέχρι και πρόσφατα κατέληξα (αυθαίρετα ίσως) στο εξής: Οταν πρωτομπαίνεις στα αιθερικά πεδία, συνήθως κουβαλάς τον συντονισμό του 'θυμού', της 'άμυνας', της επιθετικής αμφιβολίας (τα αρνητικά σου συναισθήματα εκείνη την περίοδο σε οδήγησαν σε αυτό το πεδίο). Αυτό το όν είναι ένα είδος φύλακα για τα ανώτερα πεδία. Απ΄ό,τι ξέρω ελάχιστοι αν όχι κανένας δεν πέρασαν ποτέ απο αυτόν τον φύλακα, κι αυτό γιατί δεν ήταν έτοιμοι ψυχολογικά, ηθικά, συναισθηματικά. Αν ήταν έτοιμοι άλλωστε δεν θα πήγαιναν καθόλου σε αυτό το πεδίο. Το καλό πάντως είναι οτι σπανίως έρχεσαι πάλι σε αντιπαράθεση με αυτόν τον φύλακα, γιατί με περαιτέρω 'συναισθηματικές' προβολές απο τους οδηγούς σου, αλλά και δουλειά στο φυσικό επίπεδο, το ξεπερνάς πιο ανώδυνα. Η μόνη περίπτωση που ξέρω οτι χρειάστηκε να ξεπεράσει αυτόν τον φύλακα κάποιος ήταν αυτή με τα 10 χρόνια αντιμετώπισής του που σας έλεγα. Και αυτό δεν μπορώ να το εξηγήσω με τίποτα, γιατί τουλάχιστον ο συγκεκριμένος άνθρωπος έκανε πολύ δουλειά στο φυσικό πεδίο, και είχε καλυτερέψει (έτσι έδειχνε τουλάχιστον) και δυναμώσει ψυχικά/ηθικά μέσα στα χρόνια. Κι όμως δεν είχε ποτέ μέσα στα 10 χρόνια άλλη εμπειρία πλήν αυτής. Μόλις όμως κατάφερε να τον ξεπεράσει (ταίζοντάς τον) ανέβηκε πολύ γρήγορα. Ποιός ξέρει... ίσως οι οδηγοί του έκριναν οτι αυτός ο φύλακας ήταν το κλειδί για την άνοδό του... (άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου!!!). Α, τα δέντρα (δάσος ίσως), ήταν στην ουσία η είσοδος στο επόμενο πεδίο. Για μένα η φύλακας βρισκόταν σε γέφυρα...
Οπότε ήταν πραγματικότατη εμπειρία! Ευτυχώς που τελείωσε έτσι; ;)
2.Για την δεύτερη μπορείς να χαίρεσαι ιδιαίτερα. Αν θυμάσαι όμως, πές μου, όταν έτρεχες με ιλλιγιώδη ταχύτητα, πού ακριβώς έτρεχες; Είχε κάποια μορφή ο δρόμος σου; Είχε κάποια χαραχτηριστικά (πχ ήταν σαν τούνελ, σαν διάδρομος, ή ήταν ανοιχτός και κενό;) Συνήθως τα 'πλήθη' και οι παρουσίες πολλών ανθρώπινων ή όχι μορφών τις οποίες προσπερνάς, προσδιορίζουν την έξοδό σου απο ένα πεδίο και την είσοδό σου σε άλλο! Ομως! Αυτό ειδικά που λές οτι έχασες αφού τους προσπέρασες την συνειδητότητά σου, είναι κάτι πολύ σημαντικό. Το πιο πιθανό (κατά την ταπεινή μου γνώμη, αλλά και απο παρόμοια επίσης εμπειρία που είχα), είναι οτι μετά συνάντησες τον/τους οδηγούς και την ομάδα σου, αλλά για κάποιο λόγο (ίσως έκριναν οτι δεν είσαι έτοιμος να δουλέψεις συνειδητά μαζί τους, κι οτι χρειαζόσουν περισσότερη προετοιμασία), δεν σου επέτρεψαν να πάρεις μαζί σου την ανάμνηση αυτής της επαφής (ναι, μοιάζει λίγο με τις επαφές με εξωγήινους!!!). Θυμήσου, αν μπορείς, είδες κάποιο όνειρο μετά, ή έκτοτε; Θυμάσαι κάποια εικόνα οπου ήταν μαζεμένοι πολλοί άνθρωποι με τους οποίους ένιωθες μία ιδιαίτερη επαφή; (συνήθως με τον έναν απο αυτούς ειδικά, αισθάνεσαι σαν να είστε αδελφές ψυχές, τόση αγάπη νιώθεις!) Ακόμα κι αν δεν θυμάσαι, δεν πειράζει, γιατί απ'ό,τι φαίνεται συνέχισαν με την εκπαίδευσή σου :) Οπότε κι αυτή η εμπειρία ήταν πραγματική...
3.Αυτή η εμπειρία όμως πρέπει να ήταν εκπαίδευση στο 'αισθηματικό' πεδίο, γιατί σπανίως μπαίνεις σε μάχες (και μάλιστα με πολλούς κακούς, και με ολόκληρη ομάδα), χωρίς να έχετε 'γνωριστεί' με τους οδηγούς, και χωρίς να έχεις πλήρη συνείδηση της αποστολής και της εργασίας σου, για την οποία αποφασίζεις αν δέχεσαι ή όχι! Οπότε θεωρώ οτι μάλλον σε εκπαίδευαν για μετέπειτα επαφή μαζί τους. Θα σε ξαναρωτήσω αν σε αυτή ειδικά την εμπειρία τα πρόσωπα που ήταν μαζί σου τα ένιωθες πολύ δικά σου... Το πιο πιθανό είναι να μήν είχαν κοινά σημεία με τους πραγματικούς οδηγούς σου, αλλά απο περιέργεια ρωτάω περισσότερο. Εμένα μου έστειλαν πεταλούδες για κακούς, και μαιμούδες για ομάδα (!!!!) Φαίνεται μόνο αυτό άντεχα τότε να αντιμετωπίσω! :)))
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο... Σου εύχομαι πολύ καλή δύναμη, και σύντομα να συναντηθείς με τα αδέλφια σου (χωρίς να θέλω να γίνομαι μελοδραματική... το λέω με πολύ χαρά αυτό το τελευταίο)

Νίκο (meteor), τα όντα τα αναφέρω έτσι, γιατί μπορεί να έχουν ακριβώς διαφορετικές μορφές. Για παράδειγμα οι οδηγοί, ομάδα έχουν πάντα ανθρώπινη μορφή, κι αυτή είναι η πραγματική τους, γιατί οι οδηγοί μπορεί να είναι και 'ζώντες' άνθρωποι (που έχουν προχωρήσει), και άνθρωποι/ψυχές που έχουν φύγει απο το φυσικό πεδίο, αλλά και όντα των αιθερικών πεδίων (με ανθρώπινη μορφή, που είναι η πραγματική τους. Το καθ'εικόνα και ομοίωσιν δεν είναι τυχαίο επίσης). Απο κεί και πέρα όμως, μπορείς να δείς τα ΠΑΝΤΑ, κι όταν βλέπεις συνήθως κάτι που δεν είναι γνωστό ως μορφή (ούτε ανθρώπινο ούτε ζώο), τότε συνήθως είναι δική σου μορφοποίηση, και τις περισσότερες φορές είναι κάτι που πρέπει να αντιμετωπίσεις: με λίγα λόγια ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ αντιμετωπίζεις τον ίδιο σου τον εαυτό... Εκτός απο τις περιπτώσεις που αντιμετωπίζεις άλλους ταξιδευτές της 'κακής' πλευράς (για να το θέσω απλά) που είναι οι χειρότεροι κατά την γνώμη μου, ή όντα των αιθερικών πεδίων επίσης 'κακά' (που με την βοήθεια των οδηγών σου ή και μόνος σου τα αντιμετωπίζεις χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα συνήθως). Γενικά, πρέπει να είσαι πολύ επιφυλακτικός όταν συναντάς κάποιο 'ανθρώπινο' όν εκεί, ακόμα κι όταν φέρεται φιλικά. Σ'αυτές τις περιπτώσεις το λεγόμενο ένστικτο είναι ο καλύτερος οδηγός σου και λειτουργεί πολύ πιο έντονα απο ό,τι στο φυσικό μας σώμα, ειδικά οταν η πρόθεσή σου για τα ταξίδια σου είναι η σωστή (αυτό που λέγαμε δηλαδή σε προηγούμενο μήνυμά μου). Και η παραμικρή αμφιβολία συνήθως κάτι σημαίνει, χωρίς όμως να κάνει απαραίτητα το άλλο όν πολύ κακό, ή επικίνδυνο. Και κάτι που προσθέτω ως edition (!): έτσι κι αλλιώς αυτοί ειδικά οι κακοί ταξιδευτές (αλλά και τα κακά όντα) μπορούν να φτάσουν μόνο μέχρι ένα συγκεκριμένο πεδίο. Οπότε μπορείς να επιλέξεις να ανέλθεις σε ανώτερο (μέχρι εκεί που μπορείς κάθε φορά, ανάλογα με την εξέλιξή σου), όταν μάθεις τον τρόπο, που τον μαθαίνεις απο τους οδηγούς σου.
Οσο για το όνειρό σου, προσωπικά νομίζω οτι ήταν καθαρά ψυχολογικό. Οταν ονειρευόμαστε οτι ανεβαίνουμε κάπου (σκάλα, βουνό, κτλ) τις περισσότερες φορές σημαίνει οτι θέλουμε να ξεπεράσουμε κάποιο πρόβλημα, ή να ανέλθουμε κοινωνικά, ηθικά, ψυχολογικά (το ίδιο είναι). Το αντίθετο όταν βλέπουμε οτι πέφτουμε (φόβος οτι κατρακυλάμε κοινωνικά, ηθικά, ψυχολογικά κτλ). Αυτή η φωνή ήσουν εσύ που κράτησες τον εαυτό σου απο το να ανέβει/να λύσει το πρόβλημά σου. Ο φόβος σου ήταν δηλαδή οτι δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να τα καταφέρεις. Δεν νομίζω οτι έχει σχέση με κάρμα λοιπόν. Εχει σχέση με το να βοηθήσεις ο ίδιος τον εαυτό σου να ξεπεράσει τους φόβους του και να αντιμετωπίσει τα όποια προβλήματα όσο πιο λογικά και συνειδητά (ΠΑΝΤΑ) γίνεται, ασχέτως με τα συναισθήματα που σου προκαλούν. Σαν τους γιατρούς που για να μπορέσουν να βοηθήσουν έναν πληγωμένο, σακατεμένο άνθρωπο πρέπει να ξεπεράσουν τα συναισθήματα που μπορεί να τους προκαλούν στην αρχή τα αίματα, και να λειτουργήσουν στυγνά και στεγνά σχεδόν... Αυτό δεν τους κάνει λιγότερο συναισθηματικούς...
Ελπίζω να ξεπεράσεις τον εαυτό σου, και να λύσεις κάθε πρόβλημα όσο πιο ανώδυνα γίνεται :))))

Flawless, έχεις σίγουρα εξωσωματικές εμπειρίες (το βουητό είναι η ενέργειά σου που 'δονείται'). Το οτι οι καταστάσεις που βιώνεις δεν είναι πραγματικές (ο αδελφός σου στο δωμάτιο, τα διαφορετικά στοιχεία μέσα στο δωμάτιό σου) σημαίνουν οτι κάνεις προβολές στο συναισθηματικό πεδίο...Οι σκελετοί είναι προσωπικοί φόβοι, ή εκπαίδευση (το ίδιο και το αυτό!). Πάντως να πώ εδώ, απο προσωπική εμπειρία, οτι μπορεί την ώρα που βρίσκεσαι στο συναισθηματικό να βρεθείς αυτόματα σε άλλο πεδίο (πιο πραγματικό). Αλλωστε και το συναισθηματικό δεν είναι κάτι 'ψεύτικο', απλά είναι πιο 'εύπλαστο' απο μάς ή τους οδηγούς μας. Αυτό όμως γίνεται όταν έχεις ήδη ανέβει σε πιο πραγματικά πεδία, και επομένως απο παραδρομή βρίσκεσαι στο συναισθηματικό. Αυτή είναι η γνώμη μου βέβαια... πολύ πιθανό να κάνω και λάθος... Επίσης, μία άλλη εξήγηση που την ψάχνω και μπορεί να την ψάχνω για πάντα, είναι:επειδή τα αντικείμενα ή και οι άνθρωποι στο φυσικό πεδίο, αφήνουν ένα 'αποτύπωμα' στο πρώτο αιθερικό πεδίο, να γίνεται η προβολή σε αυτό το αποτύπωμα (χρονικό, χωρικό) και γι'αυτό να μπορείς μετά να βρεθείς αυτόματα στο αιθερικό του 'τώρα'. Αλλά και πάλι πρέπει να έχεις ήδη βρεθεί σε κάποιο πιο ανώτερο επίπεδο για να πάς απο το 'αποτύπωμα του παρελθόντος' στο αποτύπωμα του παρόντος.
Καλά ταξίδια λοιπόν σας εύχομαι, και καλή δουλειά (στο φυσικό σας πεδίο, αλλά και στο αιθερικό)
Την αγάπη μου και καλή Ανάσταση (για όσους την γιορτάζουν) :))))

Edited by - Pagwna on 10/04/2004 09:57:11

Edited by - Pagwna on 10/04/2004 10:17:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2004, 10:24:53  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα.

Αισθάνομαι έναν αέρα ανανέωσης στο topic, με τη συμμετοχή παλαιών μελών, αλλά φυσικά και με την παρουσία της Πέγκυ

Πέγκυ, με τις τοποθετήσεις σου, έχεις δώσει μία νέα διάσταση στο θέμα, που μας βοηθάει όλους

quote:
Ελεγχος των συναισθημάτων αλλά ΠΟΤΕ ΚΑΤΑΠΝΙΞΗ. Ελεγχος της πρόθεσής μας για το κάθε τί, κι αυτό απλά σημαίνει ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ της ίδιας μας της ύπαρξης.

Μου αρέσει πολύ η έκφραση ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ της ίδιας μας της ύπαρξης.

Βλέπω, Πέγκυ, ότι αποδίδεις μεγάλη σημασία στους οδηγούς μας. Διαπιστώνω, επίσης, ότι μας βοηθούν πολύ.

Τώρα τελευταία, τα όνειρά μου είναι πολύ ζωντανά, αλλά δεν μπορώ να τα ελέγξω. Το πρωί θυμάμαι πολλά από αυτά που "έκανα στον ύπνο μου", αισθάνομαι, όμως, ότι πρόκειται για προβολές στο "συναισθηματικό" πεδίο.

  • Υπάρχει περίπτωση να συναναστρέφεται κανείς στο αστρικό πραγματικές οντότητες, χωρίς να κάνει προβολές και να μην το θυμάται, όταν ξυπνήσει;
  • Αν ναι, ο μόνος τρόπος για να "ακονίσουμε" αυτήν τη μνήμη είναι η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ της ύπαρξης και η ηθίκή/ψυχική καθαρότητα ή μπορεί κανείς να κάνει, παράλληλα και κάτι άλλο;

Εύχομαι η αγάπη να υπάρχει, μέσα στις καρδιές όλων μας


Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2004, 06:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Φιλη Παγωνα καταρχην Χρονια Πολλα και Χριστος ανεστη.

Πρεπει να σου ομολογησω οτι εχω εντυπωσιαστει αρκετα με τις απαντησεις σου. Ειναι τρομερο να μαθαινεις επιτελους τι εχεις βιωσει και να μην ζεις στην αμφιβολια.


quote:
Για την δεύτερη μπορείς να χαίρεσαι ιδιαίτερα. Αν θυμάσαι όμως, πές μου, όταν έτρεχες με ιλλιγιώδη ταχύτητα, πού ακριβώς έτρεχες; Είχε κάποια μορφή ο δρόμος σου; Είχε κάποια χαραχτηριστικά (πχ ήταν σαν τούνελ, σαν διάδρομος, ή ήταν ανοιχτός και κενό;) Συνήθως τα 'πλήθη' και οι παρουσίες πολλών ανθρώπινων ή όχι μορφών τις οποίες προσπερνάς, προσδιορίζουν την έξοδό σου απο ένα πεδίο και την είσοδό σου σε άλλο! Ομως! Αυτό ειδικά που λές οτι έχασες αφού τους προσπέρασες την συνειδητότητά σου, είναι κάτι πολύ σημαντικό. Το πιο πιθανό (κατά την ταπεινή μου γνώμη, αλλά και απο παρόμοια επίσης εμπειρία που είχα), είναι οτι μετά συνάντησες τον/τους οδηγούς και την ομάδα σου, αλλά για κάποιο λόγο (ίσως έκριναν οτι δεν είσαι έτοιμος να δουλέψεις συνειδητά μαζί τους, κι οτι χρειαζόσουν περισσότερη προετοιμασία), δεν σου επέτρεψαν να πάρεις μαζί σου την ανάμνηση αυτής της επαφής (ναι, μοιάζει λίγο με τις επαφές με εξωγήινους!!!). Θυμήσου, αν μπορείς, είδες κάποιο όνειρο μετά, ή έκτοτε; Θυμάσαι κάποια εικόνα οπου ήταν μαζεμένοι πολλοί άνθρωποι με τους οποίους ένιωθες μία ιδιαίτερη επαφή; (συνήθως με τον έναν απο αυτούς ειδικά, αισθάνεσαι σαν να είστε αδελφές ψυχές, τόση αγάπη νιώθεις!) Ακόμα κι αν δεν θυμάσαι, δεν πειράζει, γιατί απ'ό,τι φαίνεται συνέχισαν με την εκπαίδευσή σου :) Οπότε κι αυτή η εμπειρία ήταν πραγματική...

Εχουν περσει 3 χρονια ισως και θυμαμαι οτι ενω πεταγα και δεν ειχα ακριιβως σωμα αλλα κατι παρομοιο μπηκα σε ενα μεγαλο κτιριο (τοτε απεκτησα την συνειδηση οτι ημουν εκει) και μετα σε εναν διαδρομο ηταν αρκετοι χαμογελαστοι ανθρωποι που τους προσπερασα και μετα πεταξα μακρια απο αυτους και δεν θυμαμαι τιποτα απο κει και μετα.

quote:

Αυτή η εμπειρία όμως πρέπει να ήταν εκπαίδευση στο 'αισθηματικό' πεδίο, γιατί σπανίως μπαίνεις σε μάχες (και μάλιστα με πολλούς κακούς, και με ολόκληρη ομάδα), χωρίς να έχετε 'γνωριστεί' με τους οδηγούς, και χωρίς να έχεις πλήρη συνείδηση της αποστολής και της εργασίας σου, για την οποία αποφασίζεις αν δέχεσαι ή όχι! Οπότε θεωρώ οτι μάλλον σε εκπαίδευαν για μετέπειτα επαφή μαζί τους. Θα σε ξαναρωτήσω αν σε αυτή ειδικά την εμπειρία τα πρόσωπα που ήταν μαζί σου τα ένιωθες πολύ δικά σου... Το πιο πιθανό είναι να μήν είχαν κοινά σημεία με τους πραγματικούς οδηγούς σου, αλλά απο περιέργεια ρωτάω περισσότερο. Εμένα μου έστειλαν πεταλούδες για κακούς, και μαιμούδες για ομάδα (!!!!) Φαίνεται μόνο αυτό άντεχα τότε να αντιμετωπίσω! :)))
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο... Σου εύχομαι πολύ καλή δύναμη, και σύντομα να συναντηθείς με τα αδέλφια σου (χωρίς να θέλω να γίνομαι μελοδραματική... το λέω με πολύ χαρά αυτό το τελευταίο)


Τους ενιωθα δικους μου και οχι ξενους. Σαν να τους γνωριζα απο παντα.

Αν με βοηθησες? Δεν φανταζεσαι ποσο και να σαι καλα για αυτο.

Μια ερωτηση θελω να κανω σε παρακαλω. Τι μπορει να με μαθαινουν οι οδηγοι μου? Οτι αφορα εδω την ζωη μου ωστε να αντεχω η σχετικα με το αστρικο μου σωμα και την συνειδηση μου στα αστρικα πεδια. Το υποσυνειδητο μου τα γνωριζει ολα οσα βιωνω χωρις συνειδηση? Πως μπορω να θυμαμαι τις επαφες μου μαζι τους? Πως μπορω να τους γνωρισω? ειναι κατι που θα το θελα παρα πολυ.

(Μονο μια δεν ηταν η ερωτηση )

Θυμηθηκα και μια αλλη εμπειρια μου οπου ημουν ξαφνικα καπου στον ουρανο βραδυ και συνανταω ενα πολυ χαμογελαστο ανθρωπο ο οποιος ηταν σε κατι που εμοιαζε με μικρο αεροπλανο. Απο κει και μετα δεν θυμαμαι τιποτα :(


Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meteor
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
111 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2004, 12:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meteor
Καλημέρα!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ΟΛΟΥΣ!
Και καλές διαδρομές!

Παγώνα σ'ευχαριστώ πολύ.

Νίκος

Τry HarderΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Razielle
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2004, 22:24:38  Εμφάνιση Προφίλ
Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη κι από μένα!
Να στε όλοι καλά!

Ευχαριστώ όλους όσους έδωσαν απάντηση στο προηγούμενο post μου!

Πέγκυ, έχω κι εγώ τις ίδιες απορίες με τον Κώστα:

quote:
Μια ερωτηση θελω να κανω σε παρακαλω. Τι μπορει να με μαθαινουν οι οδηγοι μου? [...] Πως μπορω να θυμαμαι τις επαφες μου μαζι τους? Πως μπορω να τους γνωρισω? ειναι κατι που θα το θελα παρα πολυ.

Γενικότερα, σε ό,τι αφορά τους λεγόμενους "οδηγούς", τι είναι ακριβώς; Ο καθένας μας έχει το δικό του "προσωπικό" οδήγο (σαν π.χ. να έχει ένα φύλακα άγγελο); Μας διαλέγουν ή τους διαλέγουμε; Και τέλος, από πού στέλνονται οι οδηγοί και ποιο σκοπό εξυπηρετούν;


The only element that lasts forever is time...and even that sometimes it has no meaning..
Razielle - The Oceanborn Lady Of The LakeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 11:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Καλημέρα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους και όλες. Χριστός Ανέστη!
:)))
Νιώθω λίγο περίεργα, απο την μία γιατί βλέπω οτι σας βοηθάω να καταλάβετε κάποια πράγματα για τις εμπειρίες σας (και ξέρω οτι αυτό είναι σημαντικό... πέρασα και περνάω αυτό το στάδιο), αλλά απο την άλλη ξυπνάει λίγο μέσα μου η αλλαζονεία (που την πολεμάω με νύχια και δόντια όπως όλοι μας)... Το δεύτερο είναι δικό μου καθαρά πρόβλημα και θα το ξεπεράσω, πάρτε το όμως σαν παράδειγμα: είναι πολύ εύκολο να 'καταστρέψεις' ό,τι έχεις χτίσει, το δύσκολο είναι να χτίζεις...
Οσον αφορά στο ποιά είναι η δουλειά των οδηγών και στο τί θα μας μάθουν ή 'θυμήσουν' ειλικρινά δεν μπορώ να απαντήσω. Είναι κάτι που θα το μάθετε μόλις τους συναντήσετε. Το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι θα νιώσετε ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΙ (σαν να βρήκατε στην κυριολεξία ένα χαμένο κομμάτι του πάζλ που λέγεται εαυτός), θα νιώσετε απόλυτα αποδεκτοί, θα νιώσετε την αγάπη σαν την μόνη κινητήρια δύναμη μέσα σας κι έξω σας... Είναι κάτι που θα κουβαλάτε μετά και στο φυσικό πεδίο. Είναι κάτι που αλλάζει την ζωή σας για πάντα!
Razielle, η ερωτησή σου έχει θετική απάντηση και στα δύο κομμάτια (στο άν μας βρίσκουν ή τους βρίσκουμε). Πάντως, αυτοί 'κατεβαίνουν' για να μας 'τραβήξουν', αλλά η πρόθεσή μας να ενωθούμε πάλι μαζί τους είναι αυτή που τους βοηθάει στο δύσκολο έργο τους (γιατί είναι δύσκολο να μας τραβήξουν...φανταστείτε έναν πνιγμένο που αντιστέκεται απο τον πανικό)
Οι φύλακες 'άγγελοι' είναι πάλι διαφορετικό. Απο τα αιθερικά μέν, αλλά όχι οι οδηγοί. Οι φύλακες άγγελοι είναι ανώτεροι (απο ό,τι έχω καταλάβει), και δεν τους συναντάς μετά εκεί, γιατί η δουλειά τους (η πιο δύσκολη) είναι εδώ χαμηλά μαζί μας. Δεν ξέρω όμως άν έρχονται σε επικοινωνία με τους οδηγούς μας (όπως ορίζει και το όνομά τους: άγγελοι=αγγελιοφόροι). Δεν ξέρω καθόλου!
Πάντως με λίγα λόγια (φεύ!!!): υπάρχει ζωή εκεί, υπάρχουν φιλίες, κι έρωτες, υπάρχει κακό και καλό (σε συγκεκριμένα πεδία/χώρους), το λέω με πλήρη συνείδηση αυτό: ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. Ετσι, ακόμα και αν δεν τα καταφέρουμε σε αυτή την ζωή, θα τα καταφέρουμε σε κάποια άλλη, θα μας δωθεί η ευκαιρία να δουλέψουμε ακόμα κι άν έχουμε φύγει απο δώ... Οπως ακριβώς γίνεται κι εδώ στο φυσικό πεδίο, που οι άνθρωποι είναι διαφορετικών χαραχτήρων, επιπέδου και αγάπης ο ένας απο τον άλλον. Μήν αγχώνεστε λοιπόν (υπάρχει λόγος που το λέω: το άγχος δεν βοηθάει καθόλου)
Στέφανε, όσον αφορά τις ερωτήσεις και παρατηρήσεις σου:
1. Δίνω μεγάλη σημασία στους οδηγούς, ναι! Οι οδηγοί είναι η οικογένειά μας... με όλη την 'ρομαντική' ή όχι σημασία της λέξης όμως!
2. Αν μπορείς να έρχεσαι σε επαφή με όντα χωρίς να έχεις συνείδηση; ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ! ;)
3. Τί μπορείς να κάνεις για να 'ακονίσεις' την συνείδησή σου; Δεν ξέρω πόσοι τρόποι υπάρχουν, αναφέρω όσο πιο επιγραμματικά μπορώ αυτούς που νομίζω προσωπικά οτι δουλεύουν (μαζί με αυτούς που αναφέρεις ήδη, για να τους έχουμε μαζεμένους) είτε ο καθένας ξεχωριστά, είτε όλοι μαζί σε συνδυασμό:
α)Συνείδηση της ύπαρξής μας. Αυτό ειδικά ασχέτως με το τί στοχους έχουμε θεωρώ οτι είναι το καλύτερο για τον ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟ. Τα αποτελέσματα είναι θεαματικά, και θα γλυτώναμε απο πολλούς ψυχολόγους (και ψυχιάτρους ίσως).
β)ηθική/ψυχική καθαρότητα, που είναι εμμέσως το αποτέλεσμα των υπόλοιπων τρόπων, αλλά κι όταν τίθεται σαν στόχος λειτουργεί επίσης αυτόνομα: η καλυτέρευση του εαυτού μας με λίγα λόγια, ο έλεγχος των συναισθημάτων μας, η κατανόηση ή η προσπάθεια κατανόησης των συνθηκών ζωής και των συναισθημάτων που μπορεί να βιώνουν οι συνάνθρωποί μας (και το ΕΡΓΟ απέναντι σε αυτούς, που είναι η μισή δουλειά).
γ)αυτός ο τροπος είναι σημαντικότατο κομμάτι του α) τρόπου: όποτε το θυμάστε και όσο συχνά μπορείτε (χωρίς να χάνετε όμως την επαφή με ό,τι κάνετε), έτσι, για λίγα δευτερόλεπτα μόνο, να συγκεντρώνεστε στο τσάκρας της καρδιάς. Οσα βιβλία έχω διαβάσει δεν αναφέρονται στο ΠΟΣΟ σημαντικό είναι, και αναφέρουν ως πιο σημαντικό για τις αστρικές προβολές το τσάκρας του ηλιακού πλέγματος. Είμαι πεπεισμένη, αφήνοντας και την πιθανότητα βέβαια να κάνω λάθος, οτι το τσάκρας της καρδιάς είναι ΤΟ ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟ ΟΛΩΝ, με την έννοια οτι η ενεργοποίησή του ενεργοποιεί μετά και τα ανώτερα τσάκρας που είναι και τα πιο δύσκολα. Εχω διαβάσει οτι η υπερενεργοποίηση αυτού του τσάκρας μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα (έντονα συναισθήματα, υπερ-συναισθηματισμός, που εκδηλώνεται με κλάμματα, ή θυμό), αλλά παίρνω την ευθύνη να πώ οτι έχω παρατηρήσει το εξής: όταν ενεργοποιείται, με κάποιον περίεργο τρόπο (και σε αντίθεση με τα υπόλοιπα τσάκρας), φορτίζει τα ανώτερα. Και μάλιστα εαν εκδηλώνονται αυτά που αναφέρονται ως αρνητικά (κλάμματα, θυμός κτλ) σχετίζεται με το τσάκρας του λαιμού, το οποίο προσπαθεί να ενεργοποιηθεί απο το τσάκρας της καρδιάς, αλλά για κάποιο λόγο είναι μπλοκαρισμένο.
Οσοι διαλογίζεστε, μπορείτε να κάνετε αυτή την συγκέντρωση στο τσάκρας της καρδιάς την ώρα του διαλογισμού, αλλά γενικά ολοι μπορείτε και ανα πάσα στιγμή να στέλνετε την σκέψη σας εκεί για λίγα δευτερόλεπτα την φορά. Αυτό που βοηθάει για να ξεμπλοκαριστεί μετά και το τσάκρας του λαιμού, είναι αν μετά την συγκέντρωση στο τσάκρας της καρδιάς φανταστείτε την ενέργειά του να ρέει προς τα πάνω τσάκρας, και μετά 'δείτε' και μία τελευταία εικόνα όπου η ενέργεια ρέει σε όλα τα τσάκρας κυκλικά. Νομίζω αυτό ξεπλοκάρει το τσάκρας του λαιμού.
Είναι πολύ απλό, και γίνεται πολύ γρήγορα. Μπορείτε να το κάνετε ακόμα και συζητώντας, ΑΛΛΑ για να είστε σίγουροι οτι το κάνετε πρέπει να εκπαιδεύσετε την ΠΡΟΘΕΣΗ ΣΑΣ, που μας οδηγεί στον τέταρτο τρόπο άσκηση
δ) Η πρόθεση εκδηλώνεται στο μυαλό μας, και πρέπει να είναι ξεκάθαρη. Πχ, έχετε πρόθεση να ανέλθετε στα αιθερικά πεδία, στην ουσία αυτό είναι μία ΣΚΕΨΗ. Η σκέψη μπορεί να είναι ΛΕΞΕΙΣ μέσα στο μυαλό σας ή ΕΙΚΟΝΕΣ, οι οποίες παντρεύονται με την ΕΠΙΘΥΜΙΑ. Αυτό είναι η πρόθεση λοιπόν, ένας στόχος (με λέξεις ή εικόνες) που συνδέεται με την έντονη επιθυμία μας. Αν όμως για κάποιο λόγο δεν μπορείτε να έχετε ξεκάθαρες προθέσεις (λέξεις ή εικόνες) είναι σαν να μήν μπορείτε να στείλετε την πρόθεσή σας είτε στον ανώτερο εαυτό σας είτε στους οδηγούς σας. Σαν να στέλνετε ένα δυσανάγνωστο γράμμα.
Πρέπει λοιπόν απαραίτητα να ασκηθείτε ως προς τις ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ και ΛΕΞΕΙΣ μέσα στο μυαλό σας (αυτό βοηθάει και στην συνείδηση επίσης, γιατί μπορείτε μετά να δείτε ΞΕΚΑΘΑΡΑ και τα συναισθήματά σας, και να τα αναλύσετε αν χρειαστεί). Γενικά ΜΗΝ ΑΚΥΡΩΝΕΤΕ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΣΑΣ, παρά μόνο την ώρα του διαλογισμού, και ο μόνος τρόπος να ακυρώσετε κάτι είναι να μπορείτε να το ελέγχετε. Μία καλή άσκηση για την πρόθεση είναι (πολύ απλή και ευχάριστη, για μένα τουλάχιστον):
να διαλέγετε μία φράση απο ένα βιβλίο, ή μία εικόνα πραγματική ή της φαντασίας σας, ακόμα κι ένα μπιμπελό του σπιτιού σας, ή (το καλύτερο) την εικόνα ενός αγαπημένου σας προσώπου), και να προσπαθείτε να το φανταστείτε με κλειστά μάτια με κάθε του λεπτομέρεια. Γυρίστε το πέρα δώθε (μέσα στο μυαλό σας έτσι; Μήν πάρετε τον καναπέ ας πούμε και τον κάνετε σβούρες!!!!), συγκεντρωθείτε στα χρώματα, ή στο κάθε γράμμα της κάθε λέξης, αλλάξτε του χρώματα ή μορφή, χωρίς να αλλάξει το υπόλοιπο.
Θα σας κάνει εντύπωση το πόσο δύσκολο θα σας φανεί τις πρώτες φορές, αλλά ειδικά αυτή η άσκηση ενεργοποιεί τους δενδρίτες του εγκεφάλου, οπότε θα παρατηρήσετε γενικότερη αλλαγή στο φυσικό σας 'μυαλό'.
ε) αν μπορείτε έχετε δίπλα σας ένα σημειωματάριο και καταγράφετε ό,τι θυμάστε απο όνειρα, ή και απο αστρικές εμπειρίες. Κάντε το σαν την προηγούμενη άσκηση, προσπαθείτε να θυμηθείτε λεπτομέρειες. Εν καιρώ θα δείτε οτι οι λεπτομέρειες θα έρχονται μόνες τους, σχεδόν θα σας χτυπάνε, με το που θα συγκεντρώνεστε για να τις θυμηθείτε.
Αυτοί λειτουργούν για μένα. Και μία τελευταία συμβουλή, που άργησα να την δώσω (δεδομένης της παρέμβασης του/της nothanks): ΜΗΝ ΧΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΣΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ. Είναι τόσο γοητευτικά όλα αυτά που κάλλιστα μπορεί να φτάσετε στο σημείο να σκέφτεστε μόνο αυτό, και να ασχολήστε μόνο με αυτό (έχω επίσης προσωπική εμπειρία απο μία φίλη που χάθηκε για πολλούς μήνες, κι έμενε κλεισμένη στο σπίτι της κάνοντας αστρικές προβολές. Ευτυχώς μόνη της κατάλαβε οτι κατέστρεφε την ζωή που της δώθηκε ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ, κι επέστρεψε κοντά μας. Μόνο που έφτασε πάλι στο άλλο άκρο κι αποφάσισε να μήν ξανασχοληθεί... μπορούμε να φανταστούμε τί έχασε... Ισορροπία σε όλα, έχουμε το προνόμιο να ζούμε εδώ, και αλλού (αν θέλουμε). Εχουμε την υποχρέωση να φανούμε αντάξιοι της ευθύνης αυτής (τουλάχιστον για το πρώτο που είναι 'δεδομένο' για όλους).
Την αγάπη μου και πάλι σε όλους και όλες :))))))) (ώρα είχα να χαμογελάσω!!!)


Edited by - Pagwna on 12/04/2004 11:27:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 19:43:17  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα.

Πέγκυ λες:

quote:
Νιώθω λίγο περίεργα, απο την μία γιατί βλέπω οτι σας βοηθάω να καταλάβετε κάποια πράγματα για τις εμπειρίες σας (και ξέρω οτι αυτό είναι σημαντικό... πέρασα και περνάω αυτό το στάδιο), αλλά απο την άλλη ξυπνάει λίγο μέσα μου η αλλαζονεία (που την πολεμάω με νύχια και δόντια όπως όλοι μας)... Το δεύτερο είναι δικό μου καθαρά πρόβλημα και θα το ξεπεράσω, πάρτε το όμως σαν παράδειγμα: είναι πολύ εύκολο να 'καταστρέψεις' ό,τι έχεις χτίσει, το δύσκολο είναι να χτίζεις...

Έχω ακούσει πως, για όσους κάνουν "αστρική εργασία", είναι πολύ σημαντικό να προσφέρουν στους άλλους, είτε στο φυσικό είτε στον αστρικό χώρο.
Η προσφορά σου, λοιπόν, είναι τόσο σημαντική, ώστε αντιπαρέρχεται οιοδήποτε "ξύπνημα αλαζονείας", πιστεύω

Ξέρεις, θεωρώ πολύ σημαντικό να μεταδίδεις αυτές τις γνώσεις, μέχρι του βαθμού που επιτρέπεται, βέβαια. Πολλές φορές, μία λέξη, μία φράση, που θα έχει ειπωθεί, από τον κατάλληλο άνθρωπο, τον κατάλληλο χρόνο, είναι πολύ σημαντική.

quote:
2. Αν μπορείς να έρχεσαι σε επαφή με όντα χωρίς να έχεις συνείδηση; ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ! ;)

Πάντα πίστευα ότι τα περισσότερα, αν όχι όλα, τα ασυνείδητα όνειρά μου, ήταν απλώς προβολές, δηλαδή κοινώς φαντασία. Τώρα, δίνεις μία νέα διάσταση στο θέμα των ονείρων.

Σ' ευχαριστώ, για τις τεχνικές. Από τη μικρή εμπειρία μου, είναι, πράγματι, πολύ αποδοτικές.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 21:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Πεγκυ καλησπερα.

Σε ευχαριστω παρα πολυ και εγω με την σειρα μου για τις απαντησεις σου.
Θα τα παρω ολα σοβαρα αλλα θα αποριψω μονο την συγκεντρωση στο τσακρα της καρδιας γιατι ενεργοποιει την kundalini και εχω διαβασει οτι πολλα ατομα απο αυτην την ενεργοποιηση αυτης της ενεργειας παθανε πολλα περιεργα. Εχω και λινκ αν εδιαφερεσαι.
Διαλογισμο κανω και μαλιστα μια φορα μεσα στην απολυτη ηρεμια ακουσα μια μαγευτικη μελωδια,ρυθμικη κι παραδεισενια....
Αν ξερεις τι μπορει να ηταν θα θελα να μου πεις.

Ειπες εχω ωρα να γελασω (για σενα)

Αυτο δεν ειναι αστειο?

Πεγκυ κανε κιλκ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2550

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 12/04/2004 21:53:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 22:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Καλησπέρα, καλησπέρα :))))
Εχεις δίκιο Στέφανε για την προσφορά, αρκεί να είσαι έτοιμος/η γι'αυτήν. Το κακό μ'εμένα είναι οτι έχω απο πολύ μικρή ανεπτυγμένη την αλλαζονεία (λόγω των εμπειριών πιθανά, ένιωθα πάντα διαφορετική, ίσως καταλαβαίνεις, αφού κι εσύ είχες παρόμοια πορεία)... ΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΟΜΩΣ, ΘΑ ΤΗΝ ΤΣΑΚΙΣΩ :p
:)
Κώστα, με ενδιαφέρουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τα links που αναφέρεις για την kundalini. Μάλλον έχεις δίκιο, οτι δεν είναι όλες οι τεχνικές για όλους (είναι και λογικό). Ομως η ενέργεια είναι μία, απλά εκδηλώνεται διαφορετικά. Γι'αυτό θέλω να δώ τα links γιατί όντως η εκδήλωση της kundalini είναι μία δυναμική έκφρασή της που σε 'σπρώχνει' πολύ γρήγορα. Αλλωστε, είναι αλήθεια οτι μου άνοιξαν διάφορες πόρτες με την ενεργοποίησή της, αλλά μάλλον συνδέονταν άμεσα με τον στόχο μου (εκτός απο δύο τρείς ίσως). Μάλλον ήμουν τυχερή, γιατί ήμουν έτοιμη για αυτές τις...παράπλευρες εμπειρίες, και τις δέχτηκα πολύ θετικά: θέλω να δώ όμως πώς λειτουργεί και για άλλους.
if you may, please, λοιπόν :)))))) Αναμένω με πολύ αγωνία!
Καληνύχτα σας και...καλά όνειρα (Στέφανε;) )

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2004, 22:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Κώστα, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ! Σε υπερ-ευχαριστώ :)))))

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 00:50:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Εχεις δίκιο Στέφανε για την προσφορά, αρκεί να είσαι έτοιμος/η γι'αυτήν. Το κακό μ'εμένα είναι οτι έχω απο πολύ μικρή ανεπτυγμένη την αλλαζονεία (λόγω των εμπειριών πιθανά, ένιωθα πάντα διαφορετική, ίσως καταλαβαίνεις, αφού κι εσύ είχες παρόμοια πορεία)... ΕΙΜΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΟΜΩΣ, ΘΑ ΤΗΝ ΤΣΑΚΙΣΩ :p
:)

Πέγκυ, είναι αλήθεια ότι από μικρός ένιωθα διαφορετικός.
Βέβαια, δεν είχα τις εμπειρίες τις δικές σου, όμως πάντοτε αισθανόμουν πως είχα στραμμένο το ενδιαφέρον σε ζητήματα, για τα οποία οι περισσότεροι, όχι μόνο δεν τα συζητούσαν, αλλά ίσως τους ενοχλούσαν κιόλας.

Με έκπληξη διαπιστώνω, τώρα, ότι αναφέρεις κάτι, που είναι σωστό, αλλά δε θυμάμαι να το έχω αναφέρει σε κανένα από τα posts, που έχω γράψει.
Με ευχαρίστηση, όμως, παράλληλα, βλέπω ότι παρατηρείς κάτι που με εκφράζει πολύ

quote:
Θα τα παρω ολα σοβαρα αλλα θα αποριψω μονο την συγκεντρωση στο τσακρα της καρδιας γιατι ενεργοποιει την kundalini και εχω διαβασει οτι πολλα ατομα απο αυτην την ενεργοποιηση αυτης της ενεργειας παθανε πολλα περιεργα.

Κώστα,

Οι παρατηρήσεις σου, σίγουρα έχουν βάση.

Ο καθένας πρέπει να κάνει σταδιακά κάποια πράγματα. Τώρα τελευταία κάνω μία άσκηση, που ενεργοποιεί τα τσάκρα, που τη βρίσκω πολύ καλή. Με έχει βοηθήσει σε σημαντικό βαθμό και μάλιστα σε συνδυσμό με την τεχνική της Πέγκυ, για την εστίαση της προσοχής στο τσάκρα της καρδιάς, θεωρώ πως τίποτα δεν είναι τυχαίο

quote:
Καληνύχτα σας και...καλά όνειρα (Στέφανε;) )

Καλή βραδυά σε όλους και σε σένα Πέγκυ και θα δοκιμάσω και απόψε να ξυπνήσω σε ένα από αυτά.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 01:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Κοίτα τώρα τί μού'κανες βρε Κώστα!!! Απο την ώρα που έστειλα το τελευταίο post μέχρι και τώρα προσπαθούσα να αποφασίσω: να σου απαντήσω προσωπικά ή να στείλω απάντηση εδώ; Ο άντρας μου βαρέθηκε να γυρίζω στο κρεβάτι (τί τραβάει κι αυτός!!) κι έτσι πήρα την απόφαση και τελείωσε. Δεν θέλω να επηρεαστούν οι υπόλοιποι φίλοι του forum, γιατί βέβαια η πορεία του καθενός και ο τρόπος που φτάνει στο στόχο του μπορεί να διαφέρουν και...ριζικά! Ξέρω, θα σκέφτεσαι τώρα 'μά τί έπαθε αυτή; γιατί παραμιλάει;'. Λοιπόν:
η μουσική που άκουσες είναι η λεγόμενη (κατά Πλάτωνα) μουσική των σφαιρών, και μπορείς να την ακούσεις σε ανώτερα πεδία, ή όταν είσαι κοντά στο να βρεθείς εκεί (εκτός αν είσαι ψυχασθενής και ακούς γενικά μουσικές και φωνές κι εκτός διαλογισμού-όχι οτι είναι απαραίτητα και κακό αυτό ). Κατά κάποιο τρόπο κι αφού, απ'όσο κατάλαβα, δεν συνέβει τίποτα μετά απο αυτό, μάλλον συντονίστηκες έντονα με αυτά τα πεδία, οπότε...κοντά ήσουν (και κοντά είσαι)...
Δεν είμαι και 100% σίγουρη αν έπρεπε να στο πώ, γιατί μπορεί να σε προδιαθέσω, αλλά, αφού ό,τι είναι να γίνει θα γίνει (σε σένα εννοώ), ας το πάρει το ποτάμι. Κάπως έτσι σκέφτηκα. Απο περιέργεια, άκουσες και 'χορωδία';;; Μήν με ρωτήσεις μόνο που είσαι κοντά και πότε πρέπει να το περιμένεις...αυτό μόνο ο Θεός το ξέρει. Το μόνο που ξέρω εγώ είναι οτι είσαι σε καλό δρόμο!!!
Επιτέλους μπορώ να πάω να κοιμηθώ ήσυχη! Ελπίζω να μήν έκανα καμμία βλακεία. Συνέχισε ό,τι κάνεις τελος πάντων και καλή επιτυχία (τα links περιμένω...ασχέτως)
Στέφανε, τί να πώ: όλα σου τα όνειρα να γίνουν πραγματικότητα; Ακούγεται διαφορετικά αυτή η ευχή όταν τα αντιμετωπίζεις ως πραγματικότητα έτσι; :) Δεν κατάλαβα μόνο τί είναι αυτό που είπα που σε εξέπληξε (που δεν το έχεις πεί σε post σου); Η παρατήρησή μου που σε εκφράζει; Δεν είναι οτι κάνω και μία παρατήρηση την φορά, γι'αυτό μπερδεύτηκα!!! Συγγνώμη! (για την πορεία σου λές;)
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ σε όλους και όλες. Τώρα ΟΝΤΩΣ νύσταξα (κι έμαθα να χρησιμοποιώ και τις φατσούλες!)

Edited by - Pagwna on 13/04/2004 01:58:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 07:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Καλημερα Παγωνα και σε ολους τους φιλους.

Αγαπητη Παγωνα για να μην μπερδευεσαι αλλη φορα να ξεκαθαρισουμε οτι θα μου απαντας οταν εχω μια ερωτηση(και θες) μονο εδω ωστε να μαθαινουν και τα υπολοιπα μελη.
Αυτη η αναποφασιστικοτητα μου θυιμισε τον εαυτο μου

Το λινκ ειναι αυτο: http://www.kundalini.se/eng/engkni.html και πηγαινε στο stories για να διαβασεις τι εχουν παθει!!!

Πω πω συντονιστηκα με ανωτερα πεδια
Εκανα μονο τρεις βδομαδες κοντα διαλογισμο και ενω ειχα φτασει σε διαρκεια την μια ωρα ξαφνικα την ακουσα η οποια ειχε ρυθμο,ηταν απιστευτα απαλη και γλυκια.
Δεν μπορω να την ανακαλεσω με τιποτα στο μυαλο μου.
Οχι χορωδια δεν ακουσα.
Το μονο που με εβαλε σε σκεψεις ειναι το οτι ειμαι κοντα που στο θανατο? Παει παντα στο κακο το μυαλο μου. Εγω θελω να πιστευω απλα οτι επειδη εχω καθαρη ψυχη (οχι τελειως ενοειται αλλα απο μικρος ειχα διαφορα στοιχεια) ισως να μου ανοιγονται πορτες για να βιωσω αλλες διαστασεις. Ειμαι ασχετος και δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω. Μην σε επηρεασει αυτο με τον θανατο.
Δεν ειμαι παιδακι ειμαι 30 χρονων.
Σε ευχαριστω για την εξηγηση και σε αυτο.

Και στα δικα μας τωρα επι της αστρικης προβολης!!!

Χθες το βραδυ ειχα παλι εμπειρια.
Επεσα για υπνο και ενω ονειρευομαι στο ονειρο μου βλεπω να αιωρουμαι προς τα πανω και τοτε σταματαει το ονειρο και νιωθω να αιωρουμαι στο κρεβατι μου αλλα δεν βλεπω τιποτα,τυφλος τελειως. Τοτε σκεφτομαι -οραση τωρα- αλλα τιποτα και μετα αισθανομαι να ανυψωνεται το δεξι μου ποδι και τοτε σκεφτομαι οτι μηπως ειναι το υλικο μου ποδι και με αυτη την σκεψη σταματαει ολη η εμπειρια

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...

Edited by - Κωστας on 13/04/2004 08:10:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 08:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
quote:

Κώστα, ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ! Σε υπερ-ευχαριστώ :)))))



Παρακαλω να σαι καλα

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 08:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Φιλε Στεφανε και εγω απο μικρος (11-12 χρονων) ενιωθα διαφορετικος.
Νομιζα οτι ημουν εκλεκτος του θεου, οτι ειχα πολυ καλη ψυχη,οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι καλοι ωσπου προσγειωθηκα με τα χρονια και ειδα οτι εχω αρκετο εγωισμο,δυσκολευομαι να αγαπησω οποιους δεν με αγαπανε και ετσι βγαινει και κακια που πιστευα οτι δεν ειχα.
Εκτος απο αυτα ομως ποτε δεν με αγγιζε η "μεγαλη ζωη",λεφτα,νυχτερινη ζωη και ολα τα σχετικα που σε κανουν να νιωθεις υποτιθεται οτι εισαι κατι.
Με ενδιεφερε η γαληνη και η αγαπη,η συμπονοια και το καλο ΜΟΝΟ.

Εχω δρομο ομως ακομα.....

Στεφανε και αλλοι που θελετε να μαθετε περισοτερα για τους πνευματικους οδηγους και τον ανωτερο εαυτο μπειτε εδω: http://www.astralsociety.com/ Εχει πολες εμπειριες και επεπεξηγησεις

Edited by - Κωστας on 13/04/2004 09:09:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 09:24:03  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα

quote:
Φιλε Στεφανε και εγω απο μικρος (11-12 χρονων) ενιωθα διαφορετικος.
Νομιζα οτι ημουν εκλεκτος του θεου, οτι ειχα πολυ καλη ψυχη,οτι ολοι οι ανθρωποι ειναι καλοι ωσπου προσγειωθηκα με τα χρονια και ειδα οτι εχω αρκετο εγωισμο,δυσκολευομαι να αγαπησω οποιους δεν με αγαπανε και ετσι βγαινει και κακια που πιστευα οτι δεν ειχα.
Εκτος απο αυτα ομως ποτε δεν με αγγιζε η "μεγαλη ζωη",λεφτα,νυχτερινη ζωη και ολα τα σχετικα που σε κανουν να νιωθεις υποτιθεται οτι εισαι κατι.
Με ενδιεφερε η γαληνη και η αγαπη,η συμπονοια και το καλο ΜΟΝΟ.

Εχω δρομο ομως ακομα.....


Φίλε Κώστα,

Το γεγονός ότι μας ελκύει κάτι, που δεν ενδιαφέρει τους πολλούς, είναι αναμφισβήτητο.
Όλοι μας, πιστεύω, έχουμε ζήσει κάποια πράγματα, στη ζωή μας και πιο ώριμοι, τώρα, επιλέγουμε ενδιαφέροντα και φίλους.

Αυτό που έγραψα για τη διαφορετικότητα έχει να κάνει, κυρίως, με το ότι δε με εκφράζει πια μία ζωή, με μοναδική ενασχόληση τα υλικά αγαθά. Μου αρέσει να βιώνω τη ζωή, αλλά και με ένα πρίσμα αποστασιοποίησης και να κοιτάζω τα πράγματα και από μία άλλη οπτική γωνία.

Το ενδιαφέρον μου, επίσης, για την αστρική προβολή, που ξεκίνησε από τα εφηβικά μου χρόνια, θεωρώ πως δεν είναι τυχαίο. Ίσως αποτελεί συνέχεια προσπάθειας σε προηγούμενες ζωές. Αυτό, φαντάζομαι, ισχύει για όλους.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 09:54:51  Εμφάνιση Προφίλ
Κώστα,

Ευχαριστώ, για το site.

Επίσης, να πω ότι την άσκηση στο τσάκρα της καρδιάς, που πρότεινε η Πέγκυ, τη βρίσκω ήδη πολύ καλή.

Συνεχίζω την αναφορά στις οντότητες, που υπάρχουν στον αστρικό κόσμο, κατά το βιβλίο "Το Αστρικό Σώμα" του Άρθουρ Παόυελ, εκδ. Κέδρος. Ο συγγραφέας στηρίζεται σε πολλά βιβλία των Dr Annie Besant και του επισκόπου C.W. Leadbeater.

Αστρικές οντότητες: Ανθρώπινες

Ζωντανοί στο φυσικό κόσμο

" 3. Μύστες και οι μαθητές τους. Αυτή η κατηγορία χρησιμοποιεί, συνήθως, αντί το αστρικό σώμα, το νοητικό, το οποίο αποτελείται από ύλη, που ανήκει στα 4 κατώτερα επίπεδα του νοητικού επιπέδου.

Αυτός ο φορέας (όχημα) έχει το πλεονέκτημα να επιτρέπει το στιγμιαίο πέρασμα από το νοητικό επίπεδο στο αστρικό και αντίστροφα και τη χρήση, σε κάθε στιγμή, μιας μεγαλύτερης ικανότητας και μιας πιο οξείας αίσθησης του επιπέδου του.

Καθώς το νοητικό σώμα δεν είναι αντιληπτό στην αστρική όραση, ο μαθητής που εργάζεται μέσα σε εκείνο το όχημα, μαθαίνει να περιβάλλεται με ένα πέπλο αστρικής ύλης, όποτε επιθυμεί να εμφανισθεί στις αστρικές οντότητες...

...Σε ένα λιγότερο προχωρημένο στάδιο εξέλιξης, ο μαθητής χρησιμοποιεί το αστρικό του σώμα. Όμως, όποιο και να είναι το χρησιμοποιούμενο σώμα, ένας μαθητής, που καθοδηγείται από έναν ικανό δάσκαλο, είναι πάντοτε πλήρως συνειδητός και έχει ελεύθερη πρόσβαση σε όλα τα υποπεδία."

Βλέπουμε ότι ο συγγραφέας κάνει μία ουσιώδη διάκριση μεταξύ αστρικού και νοητικού σώματος, αναλόγως του βαθμού ανάπτυξης.

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 09:57:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Καλημερα φιλε Στεφανε

Εγω εχω μια μεγαλη αδιαφορια για τα υλικα αγαθα και ενα μεγαλο εδιαφερον για την αγαπη,την πνευματικη ηρεμια.
Και εμενα αρχισαν στην εφηβεια τα συμπτωματα αστρικης προβολης και συνειδητου ονειρου.

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 14:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Απο πού να ξεκινήσω τώρα και που να τελειώσω. Να η αναποφασιστικότητα, εσύ με καταλαβαίνεις Κώστα :))))
Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για το link. Το διάβασα ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ και ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.
Τώρα, (για να αναφερθώ και στο άλλο σας θέμα), εγώ δυστυχώς ήμουν πολύ προσκολλημένη ΚΑΙ στα υλικά. Ηθελα χρήματα, δόξα και φήμη, ήθελα να με θαυμάζουν. Κι αυτό περιέργως πώς συμπορευόταν με την ανάγκη μου να γίνω καλύτερη, την ανάγκη να μπορώ να αγαπώ ακόμα κι όσους δεν 'άξιζαν' την αγάπη μου. Αυτό όμως ήταν συνειδητή επιθυμία, ενώ το πρώτο ήταν εγγενής επιθυμία. Εγγενής προδιάθεση και πολύ έντονη ήταν αυτή της εκδίκησης (για οτιδήποτε αφορούσε εμένα και δικούς μου ανθρώπους,είτε άμεσα είτε έμμεσα!), αλλά και της ζήλιας, της ικανοποίησης για δεινά σε ανθρώπους που 'δικαιολογημένα' (κατά την γνώμη μου κάθε φορά) αντιπαθούσα, οπότε θεωρούσα οτι 'τους άξιζαν'...
Δεν τα έχω καταφέρει ακόμα όσο θα ήθελα να ελέγξω το κακό που παραμονεύει μέσα μου (ή δίπλα μου), αλλά τουλάχιστον δεν με νοιάζουν πιά τα χρήματα και οι δόξες και όταν δεν μπορώ να ελέγξω την αντιπάθειά μου για κάποιον άνθρωπο, προσπαθώ να ελέγξω/δημιουργήσω μία ψευδή έστω συμπάθεια. Αυτό με βοηθάει πολύ. Κατά τ'άλλα μου φτάνουν οι φίλοι, και ο σύντροφός μου και οι άνθρωποι που αγαπώ και μ'αγαπούν, κι όλα έχουν γίνει πιο εύκολα πιά, αλλά ο αγώνας είναι ακόμα σκληρός! Οχι βέβαια οτι θα μου κακοφαινόταν ένα καλό χρηματικό ποσόν, το οποίο μάλλον θα ξόδευα σε ταξίδια με οικογένεια και φίλους!:)

Τέλος πάντων, αν καπνίζεις Κώστα έχε ένα πακέτο πρόχειρο, γιατί ξεκινάω αναφορές στο link:
-1η ιστορία:ξεκίνησε να κάνει 6άωρα και μετά συνέχισε με 10άωρα διαλογισμού. Αναφέρω παρακάτω την γνώμη μου.
-2η ιστορία: μέθοδος silva;;; Ξέρουμε τί κάνει: και μόνο η στρατολόγηση του κόσμου, χρησιμοποιώντας την τεχνική που σταματάει την αιμοραγία τα λέει όλα: μιλάνε για το πόσο σημαντικός είναι ο ΕΑΥΤΟΣ ακόμα και εις βάρος των άλλων (δεν το λένε τόσο ξεκάθαρα, αλλά αν τους ρωτήσεις θα σου πούν οτι προέχει το δικό σου well-being)...
-3η ιστορία: σε αυτή μου έκανε τρομερή εντύπωση η επιθετικότητά της απέναντι σε έναν άνθρωπο που προφανώς δεν είχε κάν συναντήσει! Ετσι διάβασα και την ιστορία της, και τί ανακαλύπτω: υπήρξε η ίδια 'δασκάλα' κάποιας τεχνικής αναπνοής, κι ενώ απο ό,τι κατάλαβα δεν είχε κάποιο πρόβλημα η ίδια ή οι 'πελάτες' της όπως τους ονομάζει (!)-το αντίθετο μάλιστα-, η μελέτη που έκανε στις ανατολικές τεχνικές την επηρέασαν τόσο που έψαξε ό,τι υπήρχε για
την kundalini (συνεχίζοντας να επηρεάζεται) για να καταλήξει στα βιβλία του συγκεκριμένου (Martinus), και να αποφασίσει (χωρίς να τον συναντήσει ποτέ) οτι βρήκε τον αληθινό δάσκαλο που είχε την ΑΛΗΘΕΙΑ του σύμπαντος κατεγραμμένη στα βιβλία του... Καταλήγοντας, λοιπόν, σε συμπεράσματα απο όσα είχε διαβάσει σε βιβλία!
Χρειάζεται να συνεχίσω;...μόνο ένα θα πώ για την συγκεκριμένη: κατακρίνει το οτι τόσα χρόνια ενασχόλησης δεν 'ανήλθε' (δεν απέκτησε κοσμική συνείδηση), και ήταν σίγουρη οτι δεν θα αποκτούσε όσο κι αν συνέχιζε. Καταδικάζει για την 'αποτυχία' της τον δρόμο που επέλεξε κι όχι τον ίδιο της τον εαυτό. Μιλάμε για την απόλυτη αμφισβήτηση (κι εγώ είμαι λάτρης της αμφισβήτησης, αλλά...)
-Το καλύτερο όμως είναι οτι αναφέρει χτύπους μέσα στο σπίτι (κάτι τέτοιο).Ακου λοιπόν ιστορία και αποφάσισε πόσο αυθαίρετα ο καθένας μπορεί να υποθέσει ό,τι θέλει (κι εγώ μέσα): Ενα φιλικό ζευγάρι είχε πρόβλημα με ατυχήματα στο σπίτι, εφιάλτες, περίεργους καβγάδες κτλ. Για να μήν πολυλογώ (αν και είναι πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία) έφεραν παπά, και μία φίλη τους έφερε μία εικόνα. Αυτή η φίλη τους αγαπάει πολύ και τους δύο. Με το που πήραν την εικόνα, άρχισαν να ακούγονται περίεργοι χτύποι στην πόρτα και στα παράθυρα, αλλά πάραυτα σταμάτησαν όλα εκείνα τα προβλήματα που είχαν. Επειδή όμως ανησύχησαν φώναξαν πάλι τον παπά και τί τους είπε ο παπας; 'Αυτό παιδιά μου είναι προστασία που έρχεται απο την εικόνα' Οι χτύποι είναι εκδήλωση αυτής της προστασίας κατά τον πάτερ δηλαδή. Κι εγώ θα συμφωνήσω μαζί του, γιατί έχω παρόμοιες εμπειρίες. Απο ό,τι γνωρίζω το poltergeist (όπως το ονομάζει η κυρία της ιστορίας) είναι πολύ πιο έντονες καταστάσεις, και μάλιστα ΤΕΙΝΕΙ να αποδειχθεί οτι προέρχονται απο τις ανεξέλεγκτες δυνάμεις των παιδιών (γιατί συμβαίνει 99% κοντά σε παιδιά).
Το κακό εκδηλώνεται με άμεσα 'χτυπήματα' στα θύματα (τα ατυχήματα, οι καβγάδες, οι εφιάλτες), κι όχι με χτυπήματα σε πόρτες και παράθυρα. Δεν έχουν και τόση ενέργεια για να καταναλώσουν σε τέτοιες εκδηλώσεις, και είναι πολύ πιο εύκολο να 'χτυπήσουν' το αστρικό μας σώμα (προκαλώντας στο φυσικό όλα αυτά που λέμε) παρά ένα τούβλο!
-4η ιστορία: εδώ δεν ξέρω τί να υποθέσω ακριβώς. Λυπάμαι αφάνταστα γι'αυτόν τον άνθρωπο. Μακάρι να βρεί τις ισορροπίες του. Κρατάω την φράση κλειδί: ΄ασχολήθηκα εντατικά με την Χάθα γιόγκα'
-5η ιστορία: Για τον συγκεκριμένο στεναχωρήθηκα ακόμα περισσότερο. Το θέμα είναι οτι σε όλες τις ιστορίες/περιπτώσεις ξεπέρασαν και οι ίδιοι τα όρια στρέφοντας την πλάστιγγα μακρυά απο την ζωή τους και προς τις πνευματικές αναζητήσεις τους. Η πλάστιγγα πρέπει να είναι ισόρροπη... Θα μου πείς, εύκολο να το λές. Φαντάζομαι οτι είναι πολύ εύκολο να πειστείς για το πόσο σημαντικός μπορεί να είσαι, κι ότι έχεις κάποια αποστολή στην γή πολύ σπουδαία, και να χάσεις έτσι το μυαλό σου! Δεν αντιλέγω.
Ομως έχω ένα προνόμιο: πέρασα απο το ίδιο στάδιο, μέχρι και 'δάσκαλος' με βρήκε που προσπάθησε να μου φουσκώσει ακόμα περισσότερο τα μυαλά, μόνο που το μυαλό μου μονίμως δούλευε και ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΣΕ. Και αυτή η αμφισβήτηση (μετριοπαθής όμως) με βοήθησε να καταλάβω οτι δεν είμαι σπουδαιότερη απο τους υπόλοιπους ανθρώπους (η συζήτηση με άλλα άτομα σαν εμένα, με έκανε να δώ οτι υπήρχαν ΠΟΛΛΟΙ ΑΚΟΜΑ, και άρα δεν ήμουν καθόλου μοναδική), και ότι δεν υπάρχουν δάσκαλοι (με την έννοια της απόλυτης και μοναδικής αλήθειας για τον καθένα) στην γή. Ακόμα και στον ουρανό την απόλυτη αλήθεια δεν την μαθαίνεις, κι αν την μάθεις δεν την μοιράζεις άσκοπα και χωρίς λόγο... Τέλος πάντων για να μήν συνεχίσω μία μία τις ιστορίες και γίνω πολύ κουραστική, θα σου πώ την γενικότερη γνώμη μου για όλα αυτά:
-Οι περισσότεροι απο αυτούς έκαναν 10άωρα και 14άωρα διαλογισμού. Σκέψου δηλαδή, ακόμα κι αν δεν υπήρχε η kundalini, όλη αυτή η εμμονή και μανία θα μπορούσε να τρελάνει και τον πιο ισορροπημένο άνθρωπο.
-Αλλοι έκαναν χρήση ναρκωτικών και τουλάχιστον σε μία περίπτωση μακροχρόνια...
-Κάποια απο αυτούς ανέφερε οτι δεν φοβόταν τίποτα και σχεδόν προκαλούσε/παρακαλούσε θα έλεγα εγώ, να της στέλνουν ό,τι πιο τρομακτικό μπορούσαν...
-Με λίγα λόγια, δεν είδα σε κανέναν προσπάθεια να είναι ισορροπημένοι άνθρωποι, με λογική ενασχόληση με όλα αυτά, με ξεκάθαρη πρόθεση ως προς το ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ να πετύχουν με αυτά, και με την ελάχιστη ΤΑΠΕΙΝΟΤΗΤΑ...
-Είδα και κάτι (το μόνο) που με εκνεύρισε: έβαλαν τον Χριστό απέναντι (ως αντίθετο δηλαδή) της ενασχόλησης με αυτά... Δεν μπορώ να πώ τίποτε για το συγκεκριμένο. Μπορώ όμως να πώ οτι πολλοί ταξιδευτές είναι χριστιανοί (κι εγώ ανάμεσά τους, αλλά χωρίς να έλκομαι απο τις τακτικές της εκκλησίας), και η πίστη τους και η αγάπη τους στον Χριστό ενισχύεται με τα χρόνια και τις εμπειρίες κι αυτό δεν είναι τυχαίο. Απ'αυτό και μόνο μπορούσα προσωπικά να κρίνω και την ιστορία και την κυρία που την αναφέρει...
-Απο την άλλη κάποια ασχολήθηκε με όσα περισσότερα κομμάτια της μεταφυσικής μπορούσε (αστρολογία, αυτόματη γραφή, χαρτιά, κτλ) που αποτελούν εκφράσεις της αστρικής δύναμης, ενώ κάποιοι άλλοι ένιωθαν ευχάριστα (και λογικό είναι) με τις εκφράσεις κάποιας άλλης συγκεκριμένης δύναμης (όπως διαίσθηση ή διάβασμα σκέψης) στο φυσικό πεδίο.

Πρόσεξε τί θα σου πώ τώρα κι απλά σκέψου το. Δεν χρειάζεται να μου πείς αν το θεωρείς σωστό ή απαραίτητο, αν συμφωνείς ή όχι. Μήν μου πείς τίποτα. Εγώ απλά θα το πώ: Κάποιος μου είχε πεί να ζητάω ή στον διαλογισμό μου ή όταν μιλάω/προσεύχομαι στους οδηγούς μου (στην ασκηση για αστρική προβολή) ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΑΣΤΡΙΚΟΥ ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΔΙΟ. Εγώ όταν ξεκίνησα σοβαρά να ασκούμαι το πρώτο που ΗΘΕΛΑ ήταν να αρχίσουν οι ελάχιστα ξύπνιες δυνάμεις του αστρικού που είχα να γίνονται πιο δυνατές και ΕΜΦΑΝΕΙΣ, θεωρώντας οτι αυτές θα σήμαναν και την άνοδό μου! Ηθελα να μπορώ να διαβάζω την σκέψη, ήθελα να μπορώ να παίρνω προμηνύματα για το μέλλον, ήθελα να μπορώ να θεραπεύω. Αυτός ο κάποιος (καλή του ώρα) μου είπε οτι οι εκδηλώσεις στο φυσικό πεδίο συχνά περιορίζουν το αστρικό μας εδώ, και είναι ο νούμερο ένα βοηθός της αλλαζονείας.
Τέλος πάντων, εγώ συνέχισα να θέλω τα ίδια πράγματα, και όταν άρχισε να ενεργοποιείται η kundalini μου, άρχισαν και οι εκδηλώσεις αυτής της 'αστρικής δύναμης' στο φυσικό πεδίο. Αισθανόμουν ΘΕΟΣ! Οι 'επιτυχίες' μου και ο τρόπος που μπορούσα να βοηθήσω δικούς μου ανθρώπους ή και απλούς γνωστούς με έκαναν ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ. Αλλά δεν ανέβαινα...καλά όλα αυτά, αλλά δεν μπορούσα να ελέγξω ακόμα ούτε τις αστρικές μου προβολές (εννοώ το πότε θα τις έχω). Αποφάσισα οτι αν συνέχιζα έτσι σύντομα θα γινόμουν γραφικός τύπος (και παραλίγο να γίνω μέσα στην οικογένεια), και δεν το ήθελα. Ευτυχώς, τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση ο εγωισμός λειτούργησε θετικά. Ασε που δεν μου πολυάρεσαν κάποιες συγκεκριμένες εκδηλώσεις με νεκρούς και μηνύματα απο το παρελθόν (όχι απο το μέλλον) και την κακή μου 'ικανότητα' να θυμώνω και αυτόματα να βλάπτω τον άνθρωπο που μου προκαλούσε τον θυμό!!
Ετσι ζήτησα αυτό που έπρεπε. Σταμάτησαν όλα σχεδόν μαχαίρι! Μόνο κάτι ελάχιστο παρέμεινε που θα μπορούσε να θεωρηθεί και 'δημιούργημα' του μυαλού μου ή του μυαλού του συντρόφου μου. Με το που σταμάτησαν άρχισα να βλέπω διαφορά στις προσπάθειές μου...
Δεν χρειάζεται να πώ κάτι άλλο γι'αυτό, αλλά κοίτα τώρα άλλη διαφορά σε σχέση με αυτά που διαβάσαμε στο link. Η ΠΟΛΥΩΡΗ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ / ΥΠΕΡΒΟΛΗ! Το λιγότερο που έχω κάνει διαλογισμό είναι 10 λεπτά περίπου, και το περισσότερο 45 λεπτά περίπου! Με τις πρώτες εκδηλώσεις -καινούργιες ή παλιές- της kundalini σταμάταγα και σταματάω, γιατί ήξερα, ένιωθα μέσα μου, οτι δεν υπήρχε λόγος να την 'πιέσω'. Αν ανταποκρίνεται στην άσκησή μου σημαίνει οτι σιγά σιγά και ομαλά ενεργοποιείται. Εχουν δίκιο όλοι αυτοί ως προς την ενημέρωση: πρέπει να ξέρει ο κόσμος οτι δεν είναι ΕΞΥΠΝΟ -αν θές- να ανάβουμε το φλογοβόλο μόνο και μόνο για να ανάψουμε ένα τσιγάρο!!!! Θεωρώ πώς όταν την ενεργοποιείς λίγο κάθε φορά και δουλεύεις και στο φυσικό πεδίο όπως είπαμε (ηθικά/ψυχολογικά) τότε η kundalini μόνο καλά έχει να δώσει. Οι υπερβολές είναι κακές σε όλες τις περιπτώσεις. Ο άνθρωπος πχ αποτελείται 80% απο νερό, και είναι απαραίτητο για να ζούμε, αλλά το πολύ νερό μπορεί κάλλιστα να σε πνίξει!
Εκτός αυτού μέσα στα 10-45 λεπτά (μπορεί να διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο, αλλά σε καμμία περίπτωση τα 6άωρα και 14άωρα δεν είναι φυσιολογικά!),κι αφού ξέρεις πότε να σταματήσεις δεν προχωράς για αστρική προβολή εύκολα (εγώ βάζω και ξυπνητήρι καμμιά φορά, γιατί δεν θέλω να κάνω αστρική προβολή έν ώρα διαλογισμού). Ο διαλογισμός για μένα είναι το ζέσταμα, και η άσκηση για τον αγώνα (την προσπάθεια για αστρική προβολή). Αν τα δώσεις όλα στο ζέσταμα, μπορεί να κάψεις τους μύες και να μην αποδώσεις μετά στον αγώνα τα μέγιστα... Μήν ξεχνάμε οτι ο διαλογισμός είναι σαν 'προσευχή', και πολύ συχνά έτσι αναφέρονται σε αυτόν: 'μπαίνω σε προσευχή'.
Καταλαβαίνεις τί εννοώ; :)

-Με όλα αυτά καταλήγουμε και στην περίπτωση ιστορία,όπου κάποιος/κάποια ασχολήθηκε με τις Θιβετιανές τεχνικές (αυτές τις άγνωστες,που μπορούμε να τις κρίνουμε μόνο απο το αποτέλεσμα).
Πρώτον: οι Θιβετιανοί, αν παρατηρήσεις, δίνουν πολύ σημασία στην έκφραση των αστρικών δυνάμεων στο φυσικό πεδίο, φτάνοντας τελευταία να κάνουν κι επιδείξεις των δυνάμεων αυτών. Απο αυτά που είπαμε πρίν μπορείς να κρίνεις (μπορείς να κρίνεις και τα λεγόμενά μου βέβαια!)!
Δεύτερον και σημαντικότερον για μένα: αν ερευνήσεις για τον μεταφυσικό Ναζισμό, θα ανακαλύψεις κάτι πολύ ενδιαφέρον: Ο Χίτλερ είχε 'στρατολογήσει' Θιβετιανούς μοναχούς, οι οποίοι έκαναν επιθέσεις και προσπαθούσαν να στείλουν επιρροή στους αντιπάλους του , για να τον βοηθήσουν με όλους τους τρόπους!!!! Σε πνευματικό επίπεδο γίνονταν κι άλλες μάχες, γιατί πνευματικούς μαχητές είχαν και οι άλλοι μεγάλοι ηγέτες (δεν είναι αστείο)
Μπορείς να καταλάβεις το επίπεδο των Θιβετιανών τεχνικών λοιπόν. Το Θιβέτ έφυγε απο την καρδιά μου μόλις ανακάλυψα αυτά τα δύο πράγματα που ανέφερα....
-Απο την άλλη, σε κάποια άλλη ιστορία αναφέρθηκε ο Καστανέντα. Σου συστήνω να διαβάσεις με πολύ προσοχή, όχι μόνο τα βιβλία του Καστανέντα που αναφέρονται στον Δον Χουάν, αλλά και τις συνεντεύξεις κάποιων μαθητών του/μάγων... Εκεί θα καταλάβεις ακριβώς που σε στέλνει η τεχνική Καστανέντα. Κρίνε επίσης απο την 'διδαχή' των Μεξικανικών τεχνικών που συστήνει οτι το τσάκρα της κεφαλής (που είναι το ανώτερο και αυτό που σε φέρνει σε επαφή με το Θείο) είναι ορισμένο απο κακές δυνάμεις, και δεν πρέπει να ενεργοποιείται!!! (Αντίθετα ενεργοποιούν συστηματικά και με σοβαρότητα 'σημεία' στην αύρα του ανθρώπου που κανονικά ενεργοποιούνται έμμεσα κι όχι άμεσα, απο την ενεργοποίηση άλλων τσάκρας..) .Κι αυτό, την στιγμή που επίσης ΣΥΣΤΗΝΟΥΝ, για να φτάσεις να γίνεις μάγος (στα αιθερικά πεδία), να κλέψεις πίσω την ζωτική ενέργεια (kundalini) που έχεις μεταδώσει στα παιδιά σου με την γέννησή τους...αφήνοντάς τα κενά/άψυχα!!!
-Next: Αναφέρουν στις ιστορίες (εκεί που μιλάνε για τον Χριστό) οτι ο διαλογισμός είναι ανατολική πρακτική και οι δυτικοί δεν είναι 'φτιαγμένοι' για αυτό!!! Ε, λοιπόν, ο Πυθαγόρας αναφέρεται οτι μάθαινε στους μαθητές του διαλογισμό. Ο δε Πλάτωνας μιλάει ξεκάθαρα στο Περί Ψυχής, κι εκεί (αν όχι σε άλλο έργο του... ψάξτο κι εσύ) μιλάει για τα ταξίδια της ψυχής, και είναι ο πρώτος που καταγράφει ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ. Και επιπλέον αναφέρεται στις μαγνητικές ροές του πλανήτη τις οποίες ακόμα τώρα χαρτογραφούμε! Ο διαλογισμός/προσευχή δεν είναι προνόμιο κανενός λαού. Αυτό που διαφοροποιεί τους λαούς ή τις διάφορες τεχνικές είναι ο στόχος και σκοπός του διαλογισμού ΚΑΙ ΜΟΝΟ!
-Αρα (μετά απο το...εμ....βιβλίο/μήνυμα) , καταλήγουμε πάλι στην ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ...
Για όνομα του Θεού, σε καμμία περίπτωση δεν λέω οτι πρέπει σώνει και ντέ να κάνεις τον διαλογισμό πάνω στο τσάκρα της καρδιάς. Απο την στιγμή που νιώθεις άβολα χίλιες φορές καλύτερα να μήν το κάνεις (άλλωστε μία χαρά τα πάς κι έτσι ). Προσωπικά θεωρώ το ίδιο 'επικίνδυνο' με την πίεση που μπορείς να της ασκήσεις, το να την αφήνεις μόνη της να βρεί δίοδο, γιατί την δίοδο θα την βρεί. Δεν γίνεται να ανέλθεις και να μείνει μπλοκαρισμένη ή ανενεργή η kundalini. Βέβαια αν είσαι εντάξει στις υπόλοιπες εκφάνσεις σου ως άνθρωπος, η kundalini σου θα ενεργοποιηθεί πάλι ομαλά, ό,τι κι αν κάνεις! Μπορείς όμως να την ενεργοποιείς σιγά σιγά , ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ, για να ελέγξεις και να είσαι σίγουρος οτι θα ρέει πιο ήρεμα και φυσιολογικά.. Σίγουρα θα βιώσεις πονοκεφάλους, αλλά μόνο την στιγμή του διαλογισμού (και ποτέ κατά την συγκέντρωση στο τσάκρα στην διάρκεια της ημέρας), κι εκεί ακριβώς μπορείς να σταματήσεις (κι εγώ αυτό κάνω), γιατί θεωρητικά η ενέργειά της έχει φτάσει ήδη ψηλά. Ακόμα και με άλλα λιγότερο σημαντικά συμπτώματά της (σεισμοί, κράμπες ή σφίξιμο και παράλυση συγκεκριμένων σημείων) μπορείς να σταματήσεις. Παρόμοια, όταν ενεργοποιείς το τσάκρα της καρδιάς θα το νιώσεις να χτυπάει σαν δεύτερη καρδιά. Θα το νιώσεις πολύ έντονα. Αυτό σε μία απο τις ιστορίες αναφέρεται σαν πρόβλημα της ίδιας της καρδιάς (του φυσικού σώματος), κι όμως ακόμα και το ότι εξετάσεις δεν έδειξαν τίποτα, το θεώρησαν μάλλον σατανικό. Ε, πώς θα γίνει τώρα, αφού όταν ενεργοποιείται το νιώθεις...!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΠΩΣ,ΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ LINK, ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΩ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ ΤΕΤΟΙΩΝ ΦΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΜΟΝΟΜΕΡΗΣ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ kundalini... ΝΑΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ),ΑΛΛΑ ΝΑΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΚΑΙ ΝΑΙ, ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΚΟΣ Martinus, ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ. ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, ΕΝΑΣ ΕΝΑΣ, ΟΜΑΔΕΣ ΟΜΑΔΕΣ. Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΟΥΤΕ ΟΣΟΙ ΗΔΗ ΤΑ ΒΙΩΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ (ΠΡΟΚΑΛΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΚΑΤΑΠΝΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΦΥΤΗ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ, ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΕΣ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΣΑΝ ΤΗΝ 'ΣΑΤΑΝΙΣΤΙΚΗ' ΔΙΆΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ), ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ!!!

-Πάντως ασχέτως με τον τρόπο ενεργοποίησής της τις επαφές με αιθερικά όντα ή αστρικά σώματα (νεκρούς ή ζωντανούς) δεν την γλυτώνεις, εκτός αν εκτιναχθείς κατευθείαν στα υψηλότερα στρώματα (χμμμ...μετά την μελωδία,τίποτα δεν αποκλείεται!). Αλλά στο φυσικό πεδίο; Δύσκολο! Ειδικά αν ήδη ζητάς/προσεύχεσαι να μπαίνουν στον χώρο σου (δωμάτιο, σπίτι, όπου κάνεις την προβολή) μόνο όντα του φωτός και της αγάπης!

Ούφ, κουράστηκα να γράφω... ελπίζω να μήν ήμουν απότομη σε κάποια σημεία!
Δεν έχει καμμία σχέση με εσένα αυτό. Ελπίζω να το καταλάβεις :)))))
ΥΓ1 Πάω να βάλω τα δάχτυλά μου σε ζεστό νερό γιατί έπαθαν κράμπες και ΔΕΝ είναι απο την kundalini!!!! :)
ΥΓ2 Κάτι περίεργες φατσούλες πού τις βρίσκετε; Δεν τις έχει στην λίστα του forum :(

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κωστας
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 17:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κωστας
Καλησπερα Πεγκυ.
Ωραια τα ανελυσες ολα και μπορω να πω οτι συμφωνω μαζι σου. Εγω προσωπικα κανω δυο ωρες διαλογισμο γιατι τοτε μπαινω στην τρανς κατασταση και γενικα τοτε πλησιαζω την θητα κατασταση του μυαλου.
Εξαλου η εμπειρια του διαλογισμου ειναι κατι απεριγραπτο και πολυ διαφορετικο.
Την Kundalini παντως δεν θα ηθελα να την ενεργοποιησω,ουτε εχω σκοπο να αποκτησω αστρικες μαγικες ικανοτητες,διαβαμα σκεψης η οτιδηποτε.
Θελω μονο να καταφερω να πεταω εξω απο το σωμα μου με αρκετη συνειδηση και γιατι οχι να βρεθω σε ηρεμα - ομορφα αστρικα πεδια.
Αν τωρα απο μονο του με βρει κατι αλλο καλως.
Οσο αφορα τις φατσουλες μπεσ εδω και κατεβασε τες:

http://www.smileycentral.com/?partner=ZSihp005

Πρεπει να πιασεις πατο για να μπορεσεις να συνηδειτοποιησεις καποια πραγματα και για να βρεις την δυναμη να ξανασηκωθεις...Για παντα ομως αυτη την φορα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Razielle
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2004, 22:52:22  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!!
Τι είναι αυτό το "kundalini" που ασχολείστε τελευταία;..;
Εξηγήστε μου, if you please....
Καλά, αν βαριέστε, δώστε κάνα καλό site..
Ευχαριστώ!

The road goes ever on ... (Bilbo Baggins-J.R.R.T.)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

JohnS
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 09:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους JohnS

Καλημέρα σε όλους,

Διαβάζω το συγκεκριμένο topic του forum από τότε που έγραψε δύο μηνύματα σε αυτό. Θα ήθελα να διευκρινίσω κάποια θέματα τα οποία έχω διαβάσει κατά καιρούς στο forum αυτό, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν. Θα αναφερθώ κυρίως σε κάποια θέματα τα οποία έχεις αναφέρει Πέγκυ κατά καιρούς. Καταρχίν συγχαρητήρια για τις εμπειρίες σου και για την βοήθεια που προσφέρεις στα άτομα αυτού του forum. Μην θεωρήσεις τις απαντήσεις μου «προσβλητικές» απλά δες αυτές σαν μία ευκαιρία να ερευνήσεις λίγο παραπάνω τα αντίστοιχα θέματα.

Όσον αφορά τους οδηγούς θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή όλων σας σε σχέση με τους οδηγούς. Όσον αφορά το αστρικό πεδίο, φαντάζομαι θα έχετε όλοι διαβάσει ή ακούσει ότι υπάρχουν τόσο αρνητικές όσο και θείες οντότητες. Ένα «οδηγός» θα μπορούσε κάποιος να πει ότι είναι μία θεία οντότητα η οποία βοηθάει κάποιον στο αστρικό δίνοντάς του κατευθύνσεις ή κάποια σύμβολα ή κάποιες εμπειρίες προκειμένου ο δόκιμος να μάθει κάτι. Αυτό συνήθως θα γίνει σύμφωνα με την δική τους κρίση. Μπορεί πολύ εύκολα όμως να παραπλανηθεί κάποιος διότι μία αρνητική οντότητα μπορεί να εμφανιστεί (και αυτό γίνεται πολύ συχνά) μεταμφιεσμένη σε θείο Ον. Είναι πολύ δύσκολο να το καταλάβει κάποιος αν είναι πραγματικά αρνητική η θεία οντότητα αυτό το οποίο εμφανίστηκε ή βοήθησε. Υπάρχουν τεχνικές οι οποίες ονομάζονται εξορκισμοί οι οποίες εξασφαλίζουν 100% το ξεκαθάρισμα της βοήθειας ή του χώρου ή των συμβόλων ή οτιδήποτε άλλο δεις καθόσον είσαι συνειδητός στο αστρικό. Μου έχει τύχει πολλές φορές μετά από επίκληση δασκάλου στο αστρικό να εμφανιστεί οντότητα όμοια με τον δάσκαλο που κάλεσα, και μετά από εξορκισμό να αποκαλυφθεί ο δαίμονας πίσω από αυτό. Οι αρνητικές οντότητες έχουν και αυτές διαβαθμίσεις και δεν είναι «χαζές». Γνωρίζουν πολύ καλά τις αδυναμίες κάποιου και ακόμη πιο καλά πως να τον αποπροσανατολίσουν ή φοβίσουν.
Οπότε το να ζητάς βοήθεια από τους οδηγούς δεν είναι και ότι καλύτερο αφενός για τον φόβο τον παραπάνω, αφετέρου διότι είναι αχαριστία στο δικό σου θείο μέρος. Το μόνο από το οποίο μπορείς σίγουρα να ζητήσεις χωρίς φόβο βοήθεια είναι από το θεϊκό κομμάτι το οποίο αντιστοιχεί στον καθένα από εμάς θα μπορούσε κάποιος να πει από τον «Θεό».

Όσον αφορά τον κίνδυνο. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος και βέβαια ούτε η έννοια της φυλάκισης της ψυχής. Το αστρικό πεδίο είναι μέρος της πέμπτης διάστασης και είναι ο χώρος στον οποίο πηγαίνεις είτε συνειδητά είτε μέσα σε όνειρο. Και εκεί είτε μπορεί να δεις ότι υπάρχει, είτε πράγματα που τοποθετούνται από θεία όντα ή αρνητικές οντότητες, είτε προβολές του νου σου είτε ένα μείγμα αυτών. Ο μοναδικός τρόπος για να μην γυρίσεις είναι να πεθάνεις. Οποιοδήποτε συναίσθημα (συνήθως ο φόβος ή ο ενθουσιασμός) σε επιστρέφει αμέσως πίσω στο σώμα (όταν είσαι συνειδητός εκεί).

Δεν θα έλεγα ότι υπάρχει συγκεκριμένη στάση ούτε συγκεκριμένο μέρος για να βγεις στο αστρικό. Γενικά συνιστώ να είσαι ξαπλωμένος με την πλάτη μιας και αυτή η στάση δεν σου επιτρέπει να σε πάρει γρήγορα ο ύπνος και είναι κάποιος πιο ελεγχόμενη. Εγώ προσωπικά έχω βγει στις πιο απίθανες στάσεις. Είναι σημαντικό να μην πιέσετε τον εαυτό σας ειδικά στην αρχή, ειδάλλως θα δημιουργηθεί υποσυνείδητα αντίδραση η οποία θα σας εμποδίζει στις επόμενες προσπάθειές σας. Είναι πολύ σημαντική αύξηση σταδιακά του χρόνου που αφιερώνεται στις προσπάθειές σας. Και προπάντων μην δώσετε σημασία στις αισθήσεις που λαμβάνουν χώρα καθώς βγαίνετε. Οτιδήποτε σας προκαλέσει ενθουσιασμό, ή φόβο ή οποιοδήποτε άλλο συναίσθημα θα φέρει σε τέλος την προσπάθειά σας να βγείτε στο αστρικό. Ο μοναδικός τρόπος για να βγείτε είναι να συγκεντρωθείτε σε ένα μόνο πράγμα, και θα συμφωνήσω με την Πέγκυ ότι η συγκέντρωση στην καρδιά είναι μία πολύ δυνατή πρακτική με πολλά ευεργετικά αποτελέσματα.

Ο πόνος δεν υφίσταται στο αστρικό. Είναι καθαρά δημιούργημα του νου και τον αντιλαμβανόμαστε επειδή με τον ίδιο τρόπο τον αντιλαμβανόμαστε και εδώ στον φυσικό κόσμο.
Οποιαδήποτε αρνητική οντότητα συναντήσετε στο αστρικό έχει έναν και μοναδικό σκοπός: Να σας παραπλανήσει και να σας εμποδίσει να ερευνήσετε είναι να μάθετε από αυτή τη διάσταση. Και ο τρόπος για να σας εμποδίσει θα μπορούσε να είναι να σας φοβίσει ώστε να ξυπνήσετε ή να αλλοιώσει το περιβάλλον ή να σας ακινητοποιήσει ή οτιδήποτε για να επιστρέψετε στο σώμα σας.
Για να αντιμετωπίσετε ότι συναντήσετε εκεί, το οποίο έχει σαν σκοπό να σας εμποδίζει να εξερευνήσετε το αστρικό, υπάρχουν οι εξορκισμοί όπως ήδη ανέφερε οι οποίοι είναι άμεσοι και αποτελεσματικοί.

Στο αστρικό πεδίο μπορούμε να βγούμε διότι έχουμε ένα υποτυπώδη αστρικό σώμα το οποίο ονομάζεται σεληνιακό και έχει την μορφή όπως ένα φάντασμα στο φυσικό. Δεν υπάρχει η έννοια της αστρικής ουσίας που βγάζεις. Αν προσπαθήσεις κάτι τέτοιο τότε είναι απλά ένα δημιούργημα του νου σου και πολύ αληθοφανές μάλιστα. Το αστρικό πεδίο έχει την ιδιότητα πολύ εύκολα να μπορείς να δημιουργήσεις πράγματα με το νου σου και φυσικά δεν έχουν καμία σχέση με το τι πραγματικά υπάρχει σε αυτό το πεδίο.
Ο σκοπός είναι να πας εκεί όσο πιο «αγνός» γίνεται ώστε να μπορέσεις να δεις τι πραγματικά υπάρχει εκεί. Και πραγματικά είναι μία νέα ολοκληρωμένη διάσταση ζωής, που δυστυχώς δεν μπορούν να δουν οι περισσότεροι από εμάς εξαιτίας των προβολών του υποσυνειδήτου μας.

Το αστρικό είναι ένα από τα δύο πεδία της πέμπτης διάστασης. Στο αστρικό λοιπόν πεδίο υπάρχει το κατώτερο αστρικό και το ανώτερο αστρικό. Με το σεληνιακό σώμα το οποίο διαθέτουμε μπορούμε να εισέλθουμε μόνο στο κατώτερο αστρικό. Λέγοντας κατώτερο αστρικό δεν εννοώ ότι όλα είναι σκοτεινά ή οτιδήποτε άλλο, για να μην μπερδευτεί κάποιος. Το κατώτερο αστρικό στο οποίο μπορούμε εμείς να βγούμε είναι και το μέρος όπου πηγαίνουν συνήθως οι πεθαμένοι (πριν ενσαρκωθούν ξανά) και βέβαια είναι και το μέρος στο οποίο πηγαίνουμε είτε συνειδητά είτε μέσα από όνειρο.

Τα εμπόδια που συναντάμε στο αστρικό (αναφέρομαι σε αρνητικές οντότητες) έχουν σκοπό να μας εμποδίσουν από το να το εξερευνήσουμε και είναι θελημένη και κατευθυνόμενη προσπάθεια της «μαύρης» αδελφότητας και δεν έχει καμία σχέση με κάτι θείο.

Η Κουνταλίνι βρίσκεται κοιμισμένη μέσα μας και μπορεί να ξυπνήσει μόνο διαμέσου της Αλχημείας και μίας σειράς εσωτερικών ψυχολογικών αλλαγών. Η Κουνταλίνι σχετίζεται άμεσα με το θείο τμήμα μας και με τίποτα δεν θα ξυπνήσει σε κάποιον που δεν προσπαθεί πραγματικά να «καθαρίσει» τον εαυτό του και να ξυπνήσει ψυχολογικά.
Οτιδήποτε άλλο μπορεί μεν να δίνει κάποιες «περίεργες» εμπειρίες ή «αισθήσεις» ή «δυνάμεις» αλλά δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συμβαίνει όταν αφυπνίζεται η Κουνταλίνι.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς, κάθε βράδυ όλος ο κόσμος του πλανήτη κοιμάται και βρίσκεται στο αστρικό πεδίο, είτε μέσα σε όνειρο είτε συνειδητά. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος. Κάθε βράδυ είμαστε εκεί.

Επειδή έχω βγει στο αστρικό με σταυρωμένα πόδια, κοίταξε μήπως αυτό ήταν δικό σου εμπόδιο ή μήπως υπήρχε κάποια αρνητική οντότητα η οποία σε εμπόδιζε. Δεν υπάρχει κάτι από το φυσικό σώμα που να εμποδίζει να βγεις στο αστρικό, όπως και αν είσαι καθισμένος, ξαπλωμένος, όρθιος ή οπουδήποτε και αν είσαι.

Δεν μπορείς να βγεις συνειδητά στο αστρικό αν μέσα σου λειτουργεί οποιοδήποτε συναίσθημα. Οποιαδήποτε εκδήλωση συναισθήματος σε επιστρέφει πίσω στο σώμα.
Ξανά θέλω να τονίσω προσοχή στους «φύλακες» όπως τους ονομάζεται γιατί μπορεί πολύ εύκολα να είναι αρνητική οντότητα μεταμφιεσμένη και να σε αποπροσανατολίζει συστηματικά.

Αν ο οδηγός είναι ζωντανός άνθρωπος, προσοχή γιατί αν δεν είναι δάσκαλος (εσωτερικά) τότε δεν έχει να σου προσφέρει τίποτα εφόσον κυριαρχείται από ελαττώματα.

Οποιαδήποτε οντότητα της Λευκής Αδελφότητας μπορεί να βοηθήσει κάποιον στο αστρικό. Για οτιδήποτε χαμηλότερο θα πρέπει να είσαι επιφυλακτικός. Η έννοια του φύλακα αγγέλου για κάθε άνθρωπο όπως κάποιοι το θέλουν δεν υπάρχει. Και πάλι ιδιαίτερη προσοχή στις αρνητικές οντότητες. Μπορεί να μιλάνε με λόγια «θεικά» ή για πράγματα «θεικά» αλλά ο σκοπός τους είναι να σε αποπροσανατολίσουν.

Δε ξέρω αν αναφερόμαστε στον ίδιο διαλογισμό, αλλά ο πραγματικός διαλογισμός σε μεταφέρει σε διαστάσεις πάνω από το αστρικό και εκεί η ευτυχία που νιώθεις και τα πράγματα που μπορείς να μάθεις δεν μπορούν να περιγραφούν. Ο διαλογισμός στον οποίο αναφέρομαι είναι ο κενός νους. Η μία σκέψη σε πηγαίνει στο αστρικό πεδίο η καμία σκέψη σε πηγαίνει στην έκτη διάσταση, ή αιτιατό πεδίο. Εξού και οι κοάνες, οι οποίοι προσπαθούν να φέρουν το νου σε απόλυτη σιγή.

Θα ήθελα επιπλέον να προσθέσω ότι προκειμένου να ερευνήσεις το αστρικό αντικειμενικά αυτό είναι αποτέλεσμα μιας μακράς και δύσκολης διαδικασίας στον φυσικό κόσμο. Διότι αν είμαστε «ξύπνιοι» στο φυσικό τότε θα είμαστε και στο αστρικό. Η ονειροπόληση και ανεξέλεγκτη λειτουργία των σκέψεων και συναισθημάτων κατά την διάρκεια της ημέρας στον φυσικό κόσμο, είναι αυτό που οδηγεί στα όνειρα στον αστρικό κόσμο.
Θα συμφωνήσω με την Πέγκυ όσον αφορά την προσπάθεια η οποία πρέπει να γίνει στο φυσικό και ήθελα να αναφερθώ ξανά στις επιτυχίες σου και εύχομαι να προχωρήσεις πολύ περισσότερο σε αυτό που κάνεις. Απλά να θυμάσαι ότι η αντικειμενικότητα στο αστρικό απαιτεί πολύ προσπάθεια.


Με εκτίμηση

Γιάννης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 10:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Φίλε μου Γιάννη καλημέρα, και καλώς ήρθες!
:)
Καταρχήν, χαίρομαι γιατί ήρθε άνθρωπος που τα μηνύματά του είναι το ίδιο 'μεγάλα' με τα δικά μου (αισθανόμουν μοναξιά και τύψεις) :))))) Αστειεύομαι: Εχω πολλά να σε ρωτήσω, θα προσπαθήσω να τα πάρω με την σειρά:
1. Αυτό με τα σταυρωμένα πόδια ξεκίνησε τυχαία και δεν υπήρχε κάτι που να 'νιώθω' οτι με εμπόδιζε! Απο τότε,ακόμα και με συνειδητές προσπάθειες να βγώ το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο (δεν ξεκόλλαγα). Αποφάσισα λοιπόν να το χρησιμοποιήσω σαν προστασία όταν δεν ήθελα να βγώ ασυνείδητα, και κάποιες φορές που βρέθηκα στα πρόθυρα πάλι εκεί κόλλησε! Μήπως ήταν ψυχολογικό, επειδή έτυχε τις πρώτες φορές, και μετά το συνέδεσα με αυτό, οπότε και ισχύει (μέχρι να το ακυρώσω στην σκέψη μου;).
2. Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν έχω βγεί ξαπλωμένη στην πλάτη, κι ακόμα κι όταν προσπαθώ με όλες μου τις τεχνικές καταφέρνω μόνο να κοιμηθώ. Διάβασα κάπου κάποτε οτι ειδικά αυτή η στάση στο πλάι πιέζει κάποια συγκεκριμένα σημεία στο φυσικό που 'ξυπνούν' το αστρικό. Δεν θυμάμαι αν πρότεινε την αριστερή ή δεξιά πλευρά. Για μένα δουλεύουν και οι δύο θαυμάσια.
3. Για τον διαλογισμό θα ήθελα πολύ να συζητήσουμε παραπάνω, αν έχεις χρόνο και διάθεση. Ετσι κι αλλιώς είναι απο τα πολύ σημαντικά κομμάτια της όλης προσπάθειας. Ο κενός νούς (ή τουλάχιστον ο κενός νούς για ... αρκετό χρόνο) το ξέρεις οτι δεν υπάρχει παρά μόνο όταν φτάσεις σε επίπεδα άσκησης αρκετά υψηλά. Αν κάποιος κατορθώσει να φτάσει τον κενό νού για συγκεκριμένα δευτερόλεπτα 'θεώνεται'... πολύ δύσκολο λοιπόν. Αυτή βέβαια είναι η προσπάθεια όταν επικεντρώνεται κανείς στην 'θέωση', αλλά προσωπικά θεωρώ λάθος να επιμερίζεται ο καθημερινός χρόνος δίνοντας μεγαλύτερο βάρος στον διαλογισμό. Νομίζω οι δύο ώρες του Κώστα είναι ένας φυσιολογικός χρόνος που μπορεί να φέρει αποτελέσματα σημαντικά. Προσωπικά αποφάσισα απο νωρίς (κι επειδή ακριβώς είχα να δουλέψω με απόλυτη συνείδηση -με άλλες ασκήσεις- πάνω στα προβλήματα του χαραχτήρα μου) να χρησιμοποιώ τον διαλογισμό σαν 'προσευχή' και άσκηση για την κουνταλίνι μου, και το βράδυ που είχα όλο τον χρόνο δικό μου να ασκούμαι στις αστρικές προβολές. Εχει δουλέψει πολύ καλά για μένα, και ασφαλώς δεν είναι ο μόνος τρόπος. Τα 10άωρα όμως τα θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ και ΑΠΑΝΘΡΩΠΑ. Φαντάζομαι υπάρχουν άνθρωποι που είναι φτιαγμένοι για αυτό, αλλά πόσοι είναι;Δεν μπορεί να είναι αυτή η γενική γραμμή 'άσκησης',μπορεί;
4.Για τους φύλακες συμφωνούμε ως προς την προσοχή. Γι'αυτό άλλωστε είχα πεί σε κάποιο post πως ό,τι εμφανίζεται με ανθρώπινη μορφή θα πρέπει να το προσέχουμε ακόμα κι όταν έχει φιλικές διαθέσεις. Αλλωστε, μπορεί ακόμα και όν της 'λευκής' όπως την ονομάζεις αδελφότητας να έχει αρχίσει να συνεργάζεται με την 'μαύρη', και μόνο με το ένστικτο (δηλαδή το πώς λαμβάνεις τους συντονισμούς του όντος που έχουν αλλάξει) μπορείς να το καταλάβεις. Δεν ξέρω αν συμφωνείς σε αυτό. Ομολογώ όμως οτι αυτό που λές για τους οδηγούς δεν το γνωρίζω (οτι δηλαδή μπορεί να εμφανιστούν αρνητικές οντότητες με την μορφή του οδηγού σου), κι αυτό με τρομάζει! Ομως, με τους εξορκισμούς μπερδεύτηκα λίγο... αυτό δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να μας το μαθαίνουν οι οδηγοί εξ'αρχής;;; Το ένστικτο δεν λειτουργεί σε αυτή την περίπτωση επίσης; Εχω ακούσει οτι μπορεί να λειτουργεί μία προσευχή σε ό,τι πιστεύεις, ή κάνοντας το σήμα του σταυρού (αν πιστεύεις). Αλλά υπάρχει συγκεκριμένος εξορκισμός;;;
Σου έχει τύχει αλήθεια να αναγνωρίσεις οτι κάποιο όν είναι αρνητικό με το ένστικτο;
Και μία ερώτηση....απο περιέργεια: υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί ως οδηγός σου κάποιος ζώντας άνθρωπος, αλλά με άλλη μορφή; Εννοώ, μπορεί ένας ζώντας 'οδηγός' να αλλάξει μορφή (όπως μπορούν οι αρνητικές οντότητες;;;)
5. Ως προς τον πόνο (δηλαδή στην ουσία την αίσθηση της αφής) διαφωνώ, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο! Ο πόνος στο αστρικό όντως δεν διαφέρει πολύ απο ό,τι στο φυσικό. Απο ό,τι έχω καταλάβει, όπως ακριβώς στο φυσικό θα βιώσεις την αίσθηση του μαστιγώματος με πούπουλα (αν μπορεί να συμβεί αυτό) διαφορετικά απο την αίσθηση του χτυπήματος με ρόπαλο (!!!) έτσι και στο αστρικό (εκτός αν μιλάς για κάποιο ανώτερο αιθερικό) αισθάνεσαι την πίεση, το 'γρατζούνισμα' (αν και αυτό το αισθάνεσαι περισσότερο σαν τσούξιμο/απώλεια ενέργειας απο αυτό το σημείο (δεν μπορώ να το πώ αλλιώς!). Ενα χτύπημα λοιπόν, είτε απο άλλο όν, είτε σε έναν ψεύτικο ενεργειακό ή ΚΑΙ αληθινό τοίχο (ανάλογα πόση αστρική ουσία έχεις βγάλει) βιώνεται κάλλιστα, και πολλές φορές σε εκπλήσσει η έντασή του... Μπορεί να μιλάμε για διαφορετικά πεδία;;; Ο πόνος δεν είναι καθόλου δημιούργημα του μυαλού ούτε στο φυσικό πεδίο.(κατά την γνώμη μου βέβαια). Οταν χαράζεις το δέρμα κάποιου, όπου υπάρχει απόληξη νεύρου θα στείλει μήνυμα στον εγκέφαλο...
6. Για το ότι κινούμαστε εκεί κάθε βράδυ συμφωνούμε. Δεν ξέρω γιατί λες οτι διαφωνούμε (τα μπλέξαμε) :))))
7. Και για τα συναισθήματα συμφωνούμε: γι'αυτό πρέπει απαραίτητα να μάθουμε να τα ελέγχουμε. Και για να μάθουμε να τα ελέγχουμε δεν πρέπει να επιδιώξουμε να τα καταπνίξουμε: επειδή είναι αφύσικη η παντελής έλλεψη συναισθημάτων θα επιστρέψουν πιο δυνατά και εντελώς ανεξέλεγκτα. Στην βάση όμως του συλλογισμού σου συμφωνούμε επίσης (λές να κατάλαβα λάθος;;;;)Α, περίμενε, κάπου διαφωνούμε: εκεί δεν υπάρχει έλλειψη συναισθημάτων. Μπορεί να προσπαθούμε να ελέγχουμε τον φόβο, ή τα συναισθήματα με συντονισμό τέτοιο που σε διώχνουν απο το αστρικό, αλλά ας πούμε, ο ενθουσιασμός ποτέ δεν με έφερε πίσω, ίσα ίσα! Ο φόβος ναί! Ο ενθουσιασμός (προσωπικά βέβαια...) ΠΟΤΕ! Εγώ νιώθω πιο γεμάτη απο συναισθήματα εκεί... Μήπως το εννοείς κάπως διαφορετικά; Μήπως μιλάς για τον έλεγχο;
8. Αυτό που δεν συμφωνώ είναι με τους κινδύνους της ψυχής εκεί, οι οποίοι μπορεί να μήν είναι για 'όλους' αλλά ελοχεύουν για πολλούς. Ειδικά αν ανεβαίνουν εκεί με λάθος σκοπό! Και μπορεί να είμαι λάθος (αυτό θέλω πολύ να το σκεφτώ και να το συζητήσω), αλλά όταν βρίσκεσαι σε δύσκολη θέση (και κάποιο όν σε εμποδίζει να συνεχίσεις), το να ζητήσεις βοήθεια δεν αυξάνει τον φόβο, ίσα ίσα που σου δίνει δύναμη και σιγουριά. Το να τους καλέσεις σε μία δύσκολη περίπτωση (δεν λέω να τους ζητάς βοήθεια ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΜΠΟΔΙΟ) δεν δηλώνει αχαριστία αλλά εμπιστοσύνη και διάθεση να προχωρήσεις, ακόμα κι όταν οι καταστάσεις/προβλήματα μοιάζουν δυνατότερα απο σένα... Θέλω να το σκεφτώ όμως κι άλλο. Δεν μ'εμπιστεύομαι τόσο πολύ στις λογικές/ηθικές διεργασίες, δεδομένου του ιστορικού μου... και δεν θα ήταν η πρώτη φορά που κάνω λάθος :))))
9. Αυτό με την αλχημεία και την κουνταλίνι, ομολογώ δεν το κατάλαβα καθόλου... :o Θα ήθελα όμως να καταλάβω.
10. Ξαναδιαβάζω το μήνυμά σου και βλέπω αυτό που λές: δεν υπάρχει η έννοια της αστρικής ουσίας που 'βγάζεις'! Εδώ προσωπικά τουλάχιστον θέλω διευκρίνιση: Τί εννοείς δεν υπάρχει; Θές να πείς οτι βγάζεις κάθε φορά όλη σου την 'ενέργεια'; Τότε θα πηγαίναμε πάντα και με ευκολία στο ίδιο πεδίο! Και θα είμασταν ΠΑΝΤΑ ορατοί ή αόρατοι στο φυσικό πεδίο (ασε που θα μπορούσαμε να επέμβουμε ή να επηρεαστούμε με τον ίδιο τρόπο στο φυσικό).
Οταν όμως βγάζεις συγκεκριμένη ποσότητα αστρικής ενέργειας/ουσίας μπορείς να γίνεις ακόμα και ορατός στο φυσικό πεδίο,αλλιώς δεν είσαι. Θέλω πολύ να μου το εξηγήσεις. Μπορεί να έχω καταλάβει την όλη διεργασία τελείως λάθος. Εκτός αν μιλάς για τις δονήσεις του αστρικού σου που έχουν σχέση με την 'αγνότητα' που αναφέρεις, (με την ηθική καθαρότητα που λέμε). Ναι, μπορείς με την ίδια ποσότητα να βρεθείς -ανάλογα με τις δονήσεις/αγνότητα- σε διαφορετικά πεδία, αλλά είχα την εντύπωση οτι παράλληλα βγάζεις και διαφορετική ποσότητα. Είχα μάλιστα συνδέσει τις πρώτες μου προσπάθειες με αυτή την ποσότητα. Στις αρχές έμοιαζα να βγάζω ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ ποσότητα, κι ένιωθα βαριά και δεν μπορούσα να περάσω απο τοίχους (εκτός αν ήταν λεπτοί), παρά μόνο απο πόρτες. Τα δέ παράθυρα μου δημιουργούσαν μία παράξενη αίσθηση... Το κακό όμως είναι οτι όταν έβγαζα πολύ ποσότητα τα αυτιά μου πόναγαν, ακόμα και μετά, και απο τότε έχω χάσει αρκετή απο την ακοή μου (στο αριστερό ειδικά), και ζώ με ένα μόνιμο βουητό.
Οταν ζήτησα στην προσευχή να βγάζω λιγότερη ουσία, σιγά σιγά όντως η έξοδός μου ήταν λιγότερο επώδυνη και θεαματική (ως προς το βουητό), και ένιωθα σαν φτερό...
Τί μου λές τώρα: οτι όλα ήταν ένα λάθος;! :( (αστειεύομαι βέβαια, αλλά θέλω πολύ να το διευκρινίσεις αν έχεις διάθεση)
11. Και για το ότι πρέπει να είμαστε 'ξύπνιοι'/συνειδητοί στο φυσικό πεδίο συμφωνούμε απόλυτα (το μεγάλο μου μαρτύριο προσωπικά! Εχω γεννηθεί ονειροπόλα!)
Τέλος πάντων, ελπίζω να μήν σε κούρασα με τις ερωτήσεις μου :) Περιμένω με αγωνία τα σχόλιά και απαντήσεις σου, και σε ευχαριστώ και προσωπικά για όσα μας είπες εδώ. Το αστρικό είναι ένα ανεξάντλητο θέμα συζήτησης :))))
Σε ευχαριστώ ξανά.
Την αγάπη μου
ΥΓ Αν θές απαντάς: Στα ακασικά αρχεία έχεις πάει;
ΥΓ2 Κώστα, έχεις δώσει το στίγμα σου (ως προς την σοβαρότητα που αντιμετωπίζεις τα πράγματα). Δεν υπήρχε περίπτωση να νομίζω κάτι διαφορετικό για σένα :))))

Edited by - Pagwna on 14/04/2004 10:48:10

Edited by - Pagwna on 14/04/2004 10:50:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 11:11:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Α, τώρα είδα αυτό που λές για τους 'φύλακες'. Ναι, προσωπικά πάντως δεν τους έχω κατατάξει ούτε στις αρνητικές ούτε στις καλές οντότητες. Δεν έχω ασχοληθεί κάν με το τί είναι: τους βλέπω οτι κάνουν μία δουλειά (ορισμένη απο δεν ξέρω ποιόν), και δεν πρόκειται να κάνουν κάτι διαφορετικό, οπότε δεν είχε νόημα να τους κατανοήσω ποτέ! Σημασία έχει να βρεις μόνο πώς θα τους περάσεις...
Και είδα κι αυτό που λές για τους φύλακες άγγελους... Σε παρακαλώ πές μου (χωρίς να αμφισβητώ την γνώση σου,την γνώμη σου, ή την κρίση σου, απλά είναι σημαντικό για άλλους λόγους που έχουν σχέση με την πορεία μου!!!): είσαι σίγουρος για αυτό που λές; Δεν υπάρχουν αιθερικές οντότητες που ορίζονται (όχι ίσως για όλους και για πάντα, γιατί κάποια στιγμή με τα αρνητικά συναισθήματά μας τους απωθούμε) ως 'καθοδηγητές' μας/προστάτες μας στο φυσικό μας πεδίο, οι οποίοι δεν έχουν σχέση με τους οδηγούς μας (δεν είναι οι ίδιοι εννοώ);
Αναμένω με ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΓΩΝΙΑ...
Edition: (τώρα καταλαβαίνω πόσο δυσκολευα τα μέλη του forum στο να μου απαντήσουν!!!) Λές οτι δεν υπάρχει κίνδυνος γιατί κάθε βράδυ όλος ο πλανητης είναι εκεί: Μόνο που κανείς δεν ασχολείται με τους 'κοιμισμένους', εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων, και όσοι έχουν 'ξυπνήσει' δεν κινούνται μόνο στο πεδίο που βρίσκονται οι κοιμισμένοι. Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει μέν πολυκοσμία εκεί, αλλά προκειται για 'ξύπνιους' ταξιδευτές, κι όχι για όλους όσους κοιμούνται. Το πεδίο των κοιμισμένων, όπως και το πεδίο των νεκρών που αναφέρεις είναι πολύ συγκεκριμένα. Και οι αρνητικές οντότητες δεν κινούνται σε αυτά, γιατί δεν έχουν λόγο να το κάνουν (ίσως να μήν τους επιτρέπεται κιόλας, δεν ξέρω).
Την αγάπη μου...ξανά

Edited by - Pagwna on 14/04/2004 11:38:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

JohnS
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 11:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους JohnS
Γεια σου Παγώνα και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

«Για τον διαλογισμό θα ήθελα πολύ να συζητήσουμε παραπάνω, αν έχεις χρόνο και διάθεση. Ετσι κι αλλιώς είναι απο τα πολύ σημαντικά κομμάτια της όλης προσπάθειας. Ο κενός νούς (ή τουλάχιστον ο κενός νούς για ... αρκετό χρόνο) το ξέρεις οτι δεν υπάρχει παρά μόνο όταν φτάσεις σε επίπεδα άσκησης αρκετά υψηλά. Αν κάποιος κατορθώσει να φτάσει τον κενό νού για συγκεκριμένα δευτερόλεπτα 'θεώνεται'... πολύ δύσκολο λοιπόν.»

Ουσιαστικά δεν είναι θέωση αλλά μία εμπειρία της έκτης διάστασης στην οποία δεν υπάρχουν ελαττώματα άρα θα μπορούσε κάποιος να πει ότι είναι η απόλυτη ευτυχία. Μην περιορίζεις τον εαυτό σου λέγοντας ότι είναι πολύ δύσκολο. Από την στιγμή που είσαι τόσο ικανή με την αστρική προβολή, είναι ένα βήμα παραπάνω η μή σκέψη από την σκέψη. Απλά πρέπει την στιγμή που θα έρθει ο ύπνος να μην υπάρχει σκέψη και τότε μεταφέρετε η συνείδησή σου στην έκτη διάσταση. Υπάρχουν διαστάσεις ακόμη πιο «θεϊκές» πάνω από αυτή.

«Νομίζω οι δύο ώρες του Κώστα είναι ένας φυσιολογικός χρόνος που μπορεί να φέρει αποτελέσματα σημαντικά»

Συμφωνώ μαζί σου ότι η υπερβολή δεν οδηγεί πουθενά. Μπορεί όμως να υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι μετά από αρκετή και πολύχρονη εξάσκηση να μπορούν να συνεχίζουν για περισσότερες ώρες. Δεν μπορώ να ξέρω για αυτό αλλά με την εξάσκηση όλα είναι δυνατά. Γενικά η άσκηση του διαλογισμού απαιτεί περισσότερο χρόνο εξαιτίας του ότι πρέπει να ησυχάσουμε το νου πρώτα.

«Για τους φύλακες συμφωνούμε ως προς την προσοχή. Γι'αυτό άλλωστε είχα πεί σε κάποιο post πως ό,τι εμφανίζεται με ανθρώπινη μορφή θα πρέπει να το προσέχουμε ακόμα κι όταν έχει φιλικές διαθέσεις. Αλλωστε, μπορεί ακόμα και όν της 'λευκής' όπως την ονομάζεις αδελφότητας να έχει αρχίσει να συνεργάζεται με την 'μαύρη', και μόνο με το ένστικτο (δηλαδή το πώς λαμβάνεις τους συντονισμούς του όντος που έχουν αλλάξει) μπορείς να το καταλάβεις. Δεν ξέρω αν συμφωνείς σε αυτό.
Ομολογώ όμως οτι αυτό που λές για τους οδηγούς δεν το γνωρίζω (οτι δηλαδή μπορεί να εμφανιστούν αρνητικές οντότητες με την μορφή του οδηγού σου), κι αυτό με τρομάζει γιατι μπορεί κάλλιστα να μου έχει συμβεί! Ομως, με τους εξορκισμούς μπερδεύτηκα λίγο... αυτό δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να μας το μαθαίνουν οι οδηγοί εξ'αρχής;;; Το ένστικτο δεν λειτουργεί σε αυτή την περίπτωση επίσης; Εχω ακούσει οτι μπορεί να λειτουργεί μία προσευχή σε ό,τι πιστεύεις, ή κάνοντας το σήμα του σταυρού (αν πιστεύεις). Αλλά υπάρχει συγκεκριμένος εξορκισμός»

Αυτό που ονομάζεις ένστικτο είναι η διαίσθηση. Και ναι μπορείς με την διαίσθησή σου να καταλάβεις ένα τέτοιο ον, ειδικά αν το κοιτάξεις στα μάτια. Οι εξορκισμοί απλά είναι ένας πιο σίγουρος τρόπος. Υπάρχουν πολλοί εξορκισμοί οι οποίοι έχουν χρησιμοποιηθεί καθόλη την ιστορία της ανθρωπότητας. Θα μπορούσες φαντάζομαι να ρωτήσεις έναν δάσκαλο στο αστρικό να σου πει. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ κάποιους οι οποίοι μου έχουν δοθεί από κάποιες διαλέξεις και οι οποίοι έχω επαληθεύσει ότι ισχύουν. Θα μπορούσα να στους στείλω.
Η προσευχή ή το σήμα του σταυρού δυστυχώς δεν είναι πάντα αποτελεσματικοί, όσο και αν πιστεύεις. Δεν είναι ούτως η άλλως φτιαγμένα για αυτό το σκοπό.

«Σου έχει τύχει αλήθεια να αναγνωρίσεις οτι κάποιο όν είναι αρνητικό με το ένστικτο»

Ναι μου έχει τύχει και μπράβο σου αν μπορείς και είσαι σίγουρη ότι με την διαίσθησή σου έχεις αντιληφθεί μία αρνητική οντότητα. Την επόμενη φορά κοίταξέ τη στα μάτια και δες τι σου λέει η διαίσθησή σου.

«Και μία ερώτηση....απο περιέργεια: υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί ως οδηγός σου κάποιος ζώντας άνθρωπος, αλλά με άλλη μορφή; Εννοώ, μπορεί ένας ζώντας 'οδηγός' να αλλάξει μορφή (όπως μπορούν οι αρνητικές οντότητες;;;)»

Όπως είπα και πριν, και εσύ μπορείς να αλλάξεις μορφή στο αστρικό, αρκεί να το φανταστείς αλλά αυτό δεν έχει νόημα γιατί είναι απλά μία προβολή του νου. Ένας δάσκαλος όμως θα εμφανιστεί όπως ακριβώς ήταν στο φυσικό του σώμα (π.χ. ο Χριστός) και ποτέ κάπως διαφορετικά. Για αυτό προσοχή σε ότι μεταμφιέζεται σε κάτι γνώριμό σου. Θα σου στείλω τους εξορκισμούς για να μπορέσεις να καταλάβεις τι πραγματικά είναι οι οδηγοί σου ή ότι άλλο συναντάς εκεί.

«Ως προς τον πόνο (δηλαδή στην ουσία την αίσθηση της αφής) διαφωνώ, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο! Ο πόνος στο αστρικό όντως δεν διαφέρει πολύ απο ό,τι στο φυσικό. Απο ό,τι έχω καταλάβει, όπως ακριβώς στο φυσικό θα βιώσεις την αίσθηση του μαστιγώματος με πούπουλα (αν μπορεί να συμβεί αυτό) διαφορετικά απο την αίσθηση του χτυπήματος με ρόπαλο (!!!) έτσι και στο αστρικό (εκτός αν μιλάς για κάποιο ανώτερο αιθερικό) αισθάνεσαι την πίεση, το 'γρατζούνισμα' (αν και αυτό το αισθάνεσαι περισσότερο σαν τσούξιμο/απώλεια ενέργειας απο αυτό το σημείο (δεν μπορώ να το πώ αλλιώς!). Ενα χτύπημα λοιπόν, είτε απο άλλο όν, είτε σε έναν ψεύτικο ενεργειακό ή ΚΑΙ αληθινό τοίχο (ανάλογα πόση αστρική ουσία έχεις βγάλει) βιώνεται κάλλιστα, και πολλές φορές σε εκπλήσσει η έντασή του... Μπορεί να μιλάμε για διαφορετικά πεδία;;; Ο πόνος δεν είναι καθόλου δημιούργημα του μυαλού ούτε στο φυσικό πεδίο.(κατά την γνώμη μου βέβαια). Οταν χαράζεις το δέρμα κάποιου, όπου υπάρχει απόληξη νεύρου θα στείλει μήνυμα στον εγκέφαλο»

Στο αστρικό θα νιώσεις πράγματα μέσω όλων των αισθήσεων αλλά συνήθως θα τα νιώθεις όπως πιστεύεις ότι θα τα ένιωθες στο φυσικό. Στο φυσικό υπάρχουν άλλοι νόμοι από ότι στο αστρικό. Και εδώ ο πόνος υπάρχει πραγματικά ως προειδοποίηση ότι κάτι πρέπει να διορθώσεις. Στο αστρικό όμως αυτό δεν έχει νόημα και ο πόνος εκεί είναι συνήθως προβολή του υποσυνειδήτου. Το ξέρω ότι ακούγεται περίεργο γιατί είμαι σίγουρος ότι και οι δύο μας έχουμε νιώσει πόνο στο αστρικό. Και όλα αυτά που λες ως απώλεια ενέργειας τα έχω νιώσει και εγώ.
Συνήθως οι αισθήσεις στο αστρικό είναι ενισχυμένες. Στο αστρικό δεν υπάρχει επίσης η έννοια της βαρύτητας για αυτό και μπορείς και πετάς. Επίσης μπορείς να περάσεις μέσα από τοίχους. Αν όμως ο νους σου υποσυνείδητα πει ότι δεν μπορείς να περάσεις τότε δεν θα μπορείς να περάσεις μέσα από ένα τοίχο στο αστρικό. Δυστυχώς το υποσυνείδητο συνήθως αλλοιώνει τις εμπειρίες μας και συνεπώς μας δίνει διαφορετική αίσθηση του αστρικού και των νόμων του από ότι πραγματικά είναι. Οι αρνητικές οντότητες επίσης μπορούν να δυσκολέψουν την κίνησή σου, να σε κάνουν να μην μπορείς να μιλήσεις ή να ακούσεις ή να δεις κτλ (στο αστρικό).

«Και για τα συναισθήματα συμφωνούμε: γι'αυτό πρέπει απαραίτητα να μάθουμε να τα ελέγχουμε. Και για να μάθουμε να τα ελέγχουμε δεν πρέπει να επιδιώξουμε να τα καταπνίξουμε: επειδή είναι αφύσικη η παντελής έλλεψη συναισθημάτων θα επιστρέψουν πιο δυνατά και εντελώς ανεξέλεγκτα»

Υπάρχουν ανώτερα και κατώτερα συναισθήματα. Αυτά που συνήθως εκδηλώνονται στους ανθρώπους είναι κατώτερα. Για να βρίσκεσαι στο αστρικό συνειδητός, πρέπει όσο το δυνατόν περισσότερο να μην εκδηλώνονται κατώτερα συναισθήματα, ειδάλλως η εμπειρία θα μετατραπεί είτε σε όνειρο (σε συνδυασμό με τις σκέψεις) είτε θα σε ξυπνήσει (στην περίπτωση του φόβου ή κάποιας άλλης έντασης). Όσον αφορά τα ανώτερα συναισθήματα αυτό είναι κάτι διαφορετικό. Αλλά ο φόβος σίγουρα είναι ένα κατώτερο συναίσθημα. Ο ενθουσιασμός στον οποίο αναφέρομαι μάλλον είναι διαφορετικός από αυτόν που εσύ νιώθεις (και εγώ αρκετές φορές) στο αστρικό. Φαντάσου αυτόν σαν τον ενθουσιασμό που νιώθεις όταν κάνεις τρενάκι στο λούνα παρκ. Αυτού του είδους ο ενθουσιασμός είναι κατώτερος και αν αυτός υπάρξει με ένταση στο αστρικό θα τελειώσει την εμπειρία σου με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Ο απώτερος σκοπός είναι η οριστική εξάλειψη των κατώτερων συναισθημάτων ώστε να μπορέσουν να λειτουργήσουν τα ανώτερα συναισθήματά μας και να έχουμε πιο αντικειμενικές εμπειρίες.
Γενικά υπάρχει ένας ανώτερος τρόπος ύπαρξης, και αυτός είναι διαμέσου της συνείδησης η οποία είναι πέρα από κατώτερες αισθήσεις και συναισθήματα και ανοίγει άλλους δρόμους.

«Αυτό που δεν συμφωνώ είναι με τους κινδύνους της ψυχής εκεί, οι οποίοι μπορεί να μήν είναι για 'όλους' αλλά ελοχεύουν για πολλούς. Ειδικά αν ανεβαίνουν εκεί με λάθος σκοπό! Και μπορεί να είμαι λάθος (αυτό θέλω πολύ να το σκεφτώ και να το συζητήσω), αλλά όταν βρίσκεσαι σε δύσκολη θέση (και κάποιο όν σε εμποδίζει να συνεχίσεις), το να ζητήσεις βοήθεια δεν αυξάνει τον φόβο, ίσα ίσα που σου δίνει δύναμη και σιγουριά. Το να τους καλέσεις σε μία δύσκολη περίπτωση (δεν λέω να τους ζητάς βοήθεια ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΜΠΟΔΙΟ) δεν δηλώνει αχαριστία αλλά εμπιστοσύνη και διάθεση να προχωρήσεις, ακόμα κι όταν οι καταστάσεις/προβλήματα μοιάζουν δυνατότερα απο σένα... Θέλω να το σκεφτώ όμως κι άλλο. Δεν μ'εμπιστεύομαι τόσο πολύ στις λογικές/ηθικές διεργασίες, δεδομένου του ιστορικού μου... και δεν θα ήταν η πρώτη φορά που κάνω λάθος»

Το να ζητάς βοήθεια είναι καλό και πολλές φορές απαραίτητο για να μάθεις κάποια πράγματα. Αυτό που είπα είναι ότι είναι καλό να ζητάμε βοήθεια από το δικό μας θείο κομμάτι παρά από κάτι άλλο (πες το φύλακα ή οδηγό ή όπως θες). Όσον αφορά την αχαριστία αναφερόμουν σε αυτό. Αντί να ζητάμε από τους δικούς μας «θεϊκούς γονείς» οι οποίοι συνεχώς είναι δίπλα μας, ζητάμε από κάτι ξένο από εμάς. Όσον αφορά τους κινδύνους θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Στο αστρικό πηγαίνουμε κάθε βράδυ και δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.

«Αυτό με την αλχημεία και την κουνταλίνι, ομολογώ δεν το κατάλαβα καθόλου... :o Θα ήθελα όμως να καταλάβω»

Αυτό θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε κάποια άλλη φορά γιατί είναι κάτι εντελώς διαφορετικό με το αστρικό.

«Ξαναδιαβάζω το μήνυμά σου και βλέπω αυτό που λές: δεν υπάρχει η έννοια της αστρικής ουσίας που 'βγάζεις'! Εδώ προσωπικά τουλάχιστον θέλω διευκρίνιση: Τί εννοείς δεν υπάρχει; Θές να πείς οτι βγάζεις κάθε φορά όλη σου την 'ενέργεια'; Τότε θα πηγαίναμε ΠΑΝΤΑ στο ίδιο πεδίο! Και θα είμασταν ΠΑΝΤΑ ορατοί ή αόρατοι στο φυσικό πεδίο. Οταν όμως βγάζεις συγκεκριμένη ποσότητα αστρικής ενέργειας/ουσίας μπορείς να γίνεις ακόμα και ορατός στο φυσικό πεδίο,αλλιώς δεν είσαι. Θέλω πολύ να μου το εξηγήσεις. Μπορεί να έχω καταλάβει την όλη διεργασία τελείως λάθος.»

Δεν υπάρχει η έννοια της αστρικής ουσίας. Όταν κοιμάσαι είτε συνειδητά είτε ασυνείδητα ο ψυχισμός σου μεταφέρεται στο αστρικό σώμα. Δεν υπάρχει κάτι άλλο πέρα από αυτό. Είναι τα σώματα και ο ψυχισμός ο οποίος χρησιμοποιεί τα σώματα για να εκδηλωθεί.
Όταν είσαι στον φυσικό κόσμο τότε βρίσκεσαι στο φυσικό σου σώμα. Τα δύο σώματα συνδέονται με την ασημένια χορδή και έτσι μεταφέρονται ερεθίσματα από το ένα σώμα στο άλλο. Το κάθε σώμα είναι απλά ένα όχημα και είναι αυτόνομο με τις λειτουργίες του.
Η αστρική ουσία είναι καθαρά δημιουργία του νου. Είπαμε ότι στο αστρικό μπορείς να δημιουργήσεις ότι σκεφτείς, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πραγματικό. Όπως και στο φυσικό μπορεί να βρίσκεσαι στο λεωφορείο και να ονειροπολείς, που σημαίνει ότι εκείνη την στιγμή χάνεις την πραγματικότητα του αστρικού, έτσι και στο αστρικό. Μόνο που εκεί λόγω λιγότερων νόμων, δημιουργείς το δικό σου ψεύτικο περιβάλλον στην κυριολεξία. Για αυτό ανέφερα ότι η αντικειμενικότητα στο αστρικό είναι εύθραυστη περισσότερο εξαιτίας του τρόπου που λειτουργούμε στον φυσικό κόσμο.


«Και για το ότι πρέπει να είμαστε 'ξύπνιοι'/συνειδητοί στο φυσικό πεδίο συμφωνούμε απόλυτα (το μεγάλο μου μαρτύριο προσωπικά! Εχω γεννηθεί ονειροπόλα!)»

Δεν είσαι η μόνη! Αυτό είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο όλων μας.


«Α, τώρα είδα αυτό που λές για τους 'φύλακες'. Ναι, προσωπικά πάντως δεν τους έχω κατατάξει ούτε στις αρνητικές ούτε στις καλές οντότητες. Δεν έχω ασχοληθεί κάν με το τί είναι: τους βλέπω οτι κάνουν μία δουλειά (ορισμένη απο δεν ξέρω ποιόν), και δεν πρόκειται να κάνουν κάτι διαφορετικό, οπότε δεν είχε νόημα να τους κατανοήσω ποτέ! Σημασία έχει να βρεις μόνο πώς θα τους περάσεις»

Όσο αφορά τις αρνητικές οντότητες συμφωνώ μαζί σου. Ο σκοπός μας είναι απλά να τις ξεπεράσουμε και να ερευνήσουμε αυτά που θέλουμε στο αστρικό. Απλά προσοχή στις φαινομενικά θετικές οντότητες ειδικά όταν μας μαθαίνουν πράγματα ή μας δείχνουν ή μας κατευθύνουν.

«Και είδα κι αυτό που λές για τους φύλακες άγγελους... Σε παρακαλώ πές μου (χωρίς να αμφισβητώ την γνώση σου,την γνώμη σου, ή την κρίση σου, απλά είναι σημαντικό για άλλους λόγους που έχουν σχέση με την πορεία μου!!!): είσαι σίγουρος για αυτό που λές; Δεν υπάρχουν αιθερικές οντότητες που ορίζονται (όχι ίσως για όλους και για πάντα, γιατί κάποια στιγμή με τα αρνητικά συναισθήματά μας τους απωθούμε) ως 'καθοδηγητές' μας/προστάτες μας στο φυσικό μας πεδίο, οι οποίοι δεν έχουν σχέση με τους οδηγούς μας (δεν είναι οι ίδιοι εννοώ)»

Εφόσον κάποιος αρχίζει να προχωράει σε ένα εσωτερικό μονοπάτι αλλαγής και μεταμόρφωσης του ψυχισμού του (αφού εκεί έγκειται όλα τα προβλήματά μας) τότε σε κάποιο σημείο του δίνεται η δυνατότητα να επιλέξει τον δικό του δάσκαλο στο αστρικό.
Όταν κάποιος προχωράει σε αυτό το μονοπάτι, τότε αρχίζει και λαμβάνει βοήθεια από θεία όντα τα οποία και αυτά έγκειται σε μία συγκεκριμένη ιεραρχία. Αυτοί που σίγουρα βρίσκονται πάντα κοντά σου (είτε το γνωρίζουμε είτε όχι) και πάντα προσπαθούν να μας δείξουν τον «σωστό» δρόμο, είναι οι θεϊκοί μας γονείς, η θεϊκή σπίθα μέσα μας, αυτό στο οποίο θέλουμε να φτάσουμε και να γίνουμε ένα με αυτό. Και αυτό είναι η πραγματική θέωση.
Όσον αφορά τους φύλακες αγγέλους δεν υπάρχουν έτσι όπως τους εννοείς. Για έναν άνθρωπο ο οποίος περνάει ασυνείδητα τη ζωή του τα πράγματα είναι λίγο πολύ προδιαγεγραμμένα εξαιτίας των πράξεών του (κάρμα και ντάρμα). Δεν θα υπήρχε λόγος για προστασία. Δυστυχώς το μέλλον μας όσο είμαστε ασυνείδητοι είναι προδιαγεγραμμένο και μπορούμε να το δούμε και στο αστρικό. Ευτυχώς όμως με την προσπάθεια να δούμε συνειδητά στον φυσικό κόσμο, αυτό μπορεί να αλλάξει.
Τώρα αν υπάρχουν κάποια όντα τα οποία πιστεύεις ότι σε προστατεύουν στο αστρικό, καλό θα ήταν να επαληθεύσεις σε πια πλευρά ανήκουν, ειδικά αν από ότι φαίνεται έχεις τόσες επιτυχίες στο αστρικό, είσαι απειλή για την «σκοτεινή» πλευρά. Οποιοσδήποτε ξεφεύγει από τον έλεγχό τους, γίνεται απειλή για αυτούς και για αυτό και οι επιθέσεις στο αστρικό σε κάποιον ο οποίος βρίσκεται συνειδητά εκεί. Και δεν μπορείς να φανταστείς τους τρόπους που μπορούν να βρουν για να σε παραπλανήσουν και να σε εμποδίσουν.

Δυστυχώς έχουν γραφεί πολλές ανακρίβειες σε πολλά βιβλία τόσο της ελληνικής όσο και της ξένης βιβλιογραφίας. Και είναι τέτοια η φύση του αστρικού που πολύ εύκολα κάποιος μπορεί να «επαληθεύει» (δηλαδή «δημιουργεί») αυτά τα οποία διαβάζει. Ο μοναδικός τρόπος για αντικειμενικό αστρικό είναι το καθάρισμα του ψυχισμού, κάτι το οποίο γίνεται μέσα σε αυτό τον φυσικό κόσμο και με πολύ κόπο εξαιτίας του τρόπου που έχουμε μάθει να ζούμε.

Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά. Μπράβο πάλι για τις εμπειρίες σου και την θέληση που έχεις και ερευνάς το αστρικό.

Με εκτίμηση

Γιάννης


Edited by - JohnS on 14/04/2004 12:04:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pagwna
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
280 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 12:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pagwna
Γιάννη, δεν ξέρεις πόσο με βοηθάς (μπορεί και να ξέρεις!) :)
Για τους κινδύνους στο αστρικό και για όσους κοιμούνται, έκανα άλλο ένα edition στο τελευταίο μου post (όσο εσύ έγραφες!)
Θα σου πώ κάτι για τους εξορκισμούς, και γιατί μου έκανε εντύπωση: Αυτό για τον σταυρό ή συγκεκριμένες προσευχές το έχω μόνο ακούσει οτι δουλεύει (όπως έχω γράψει). Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, γιατί δεν πιστεύω σε σύμβολα. 'Εμαθα΄όμως ότι όλα αυτά (οι προσευχές, τα σύμβολα κτλ) έχουν ισχύ ή όχι, όταν πιστεύουμε/ τα φορτίζουμε με την πίστη μας. Αυτό ισχύει και στο φυσικό. Αυτό που κατάλαβα εγώ απο αυτό που 'έμαθα' είναι οτι δεν υπάρχουν προσευχές και σύμβολα που να δουλεύουν απο μόνα τους, παρά μόνο η εσωτερική πρόθεση που μπορεί να γίνει το ισχυρότερο βοήθημα. Γι'αυτό μου έκαναν εντύπωση όσα είπες.
Με θορύβησε επίσης λίγο αυτό που είπες για την σκοτεινή πλευρά. Εβγαλες το συμπέρασμα οτι μπορεί να με βλέπουν σαν απειλή στην σκοτεινή πλευρά; Αντιλαμβάνομαι οτι ο καθένας λίγο πολύ βιώνει διαφορετικά πράγματα στο αιθερικό...κι έχει διαφορετικούς ρόλους. Δεν με 'έβλεπα' ποτέ όμως μέχρι τώρα σαν ιδιαίτερη απειλή. Μάλλον ειμαι πολύ ευάλωτη και θα ήταν ιδιαίτερα εύκολο να με 'ρίξουν', και μάλλον δεν έχουν ασχοληθεί ιδιαίτερα.
Με ανησύχησε αυτό που είπες γιατί: απ'ό,τι κατάλαβα όταν χάνουν κάτι που θεωρούν 'δικό' τους, το θέλουν περισσότερο (κατάλαβα σωστά;). Ξέρω πολύ καλά οτι ήμουν πολύ κοντά τους, ίσως πάρα πολύ... Μπορεί να προσπαθούν να με επηρεάσουν και στο φυσικό προκειμένου να επανέλθω; Δεν το έχω συζητήσει με κανέναν (με κανέναν), και κανείς δεν με έχει ρωτήσει γι'αυτό (κανείς) αλλά κατά καιρούς μου επιβάλλονται εικόνες και λέξεις (στο μυαλό μου). Τις ελέγχω και τις αντιμετωπίζω σαν να πρόκειται για κάτι ξένο, αλλά μέχρι τώρα θεωρούσα οτι ήταν η αρνητική πλευρά μου που έβγαινε στην επιφάνεια (τελείως ξαφνικά και σε άσχετες στιγμές!). Το ελέγχω, αλλά θέλω να απαλλαγώ τελείως απο αυτό. Μπορούν ο κος Τζέκυλ και ο κος Χάυντ να 'χωρίσουν' για πάντα; Πιθανά θα είναι ο μόνιμος αγώνας μου, και φοβάμαι οτι θα με κρατήσει μέχρις ενός συγκεκριμένου επιπέδου, κάτι το οποίο με θλίβει, αλλά το έχω αποδεχθεί.
Ποιά είναι η γνώμη σου; Μπορεί να είναι επιβολή απο αυτούς, ή είναι αυτό το κατάδικό μου κομμάτι που ελέγχω; Και πιο ειλικρινά ακόμα πές μου: πιστεύεις οτι μπορώ να μεταλλάξω/αποσυντονίσω αυτό το μέρος του εαυτού μου για πάντα;
Για την θέωση νόμιζα αλλιώς. Νόμιζα οτι είναι το επίπεδο όπου επιλέγεις πιά εάν θα γυρίσεις ή όχι (η ένωση με το Θείο κομμάτι σου, οι θεικοί γονείς όπως τους λές, είναι άλλο, αλλά το καταλαβαίνω).
Σ'ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σου. Για τους εξορκισμούς δεν ξέρω κάν αν θα επιχειρήσω να τους διαβάσω (νομίζω καταλαβαίνεις γιατί), αλλά κι αν το κάνω δεν ξέρω αν θα επιχειρήσω να τους χρησιμοποιήσω όταν τους 'χρειαστώ'. Πάντως, αν θές να μου τους στείλεις δεν έχω αντίρρηση. Δεν ξέρεις ποτέ: μπορεί και να είναι αυτό που χρειάζομαι αυτή την περίοδο.
Την αγάπη μου, και νά'σαι καλά, όποιος και νά'σαι :))))
ΥΓ Εχθές άκουγα πάλι το όνομά μου, ενώ δεν έκανα άσκηση, κι ενώ δεν χρειάζεται να γίνεται αυτό, εδώ και καιρό...περίεργο ε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Στέφανος
Πλήρες Μέλος

Greece
842 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2004, 13:18:05  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

Μετά από τόσον καιρό, ήρθαν δύο άνθρωποι να μιλήσουν, μέσα από πραγματικές εμπειρίες.

Να είστε καλά και να ξέρετε ότι μας βοηθάτε, σε τεράστιο βαθμό, εμάς τους υπόλοιπους, που τώρα αναζητάμε τη Συνείδηση σε αυτούς τους χώρους

Ζήσε τη στιγμή!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 21 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy