ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Χριστιανισμός φταίει για ΟΛΑ;;;;;;;;;;;;;;;;;;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2002, 16:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Γειά και χαρά σε όλα τα μέλη και όχι μόνο...
Ωραία μέρα σήμερα...
Φίλε Ερμοκράτη δεν ξέρεις τι είναι η αμερόληπτη κριτική;
Στην περίπτωση που συζητάμε πρέπει να λάβεις υπόψιν σου τα εξής (τα οποία σου έχουν ήδη επισημανθεί από πολλά μέλη):
1.Ο Χριστιανισμός ήταν επί τρείς αιώνες διωκόμενος με αναρίθμητους νεκρούς και μάρτυρες.
2.Το λαμπρό παρελθόν της Ελλάδας των φιλοσόφων ήταν ήδη «περασμένα μεγαλεία και διηγόντας τα να κλαίς».Επιπλέον όλα τα μυστήρια είχαν ήδη εκφυλιστεί.
3.Ο Χριστιανισμός ήταν ήδη διαδεδομένος στον ελλαδικό χώρο.
Επιπλέον πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψιν σου την πιό αγαπημένη ασχολία των ανθρώπων η οποία προϋπήρχε του Χριστιανισμού και είναι η αλληλοεξόντωση.Δισεκκατομύρια ανθρώπων πάνω στον πλανήτη έχουν σφαγιασθεί γιά οποιαδήποτε αφορμή μπορεί να βάλει ο νους σου.Ηδη η αθηναϊκή δημοκρατία θανάτωσε τον μέγιστο των φιλοσόφων με την αφορμή ότι εισήγαγε «καινά δαιμόνια».Που είναι αλήθεια η ανεξιθρησκεία και η ελευθερία;συν τις χιλιάδες των δούλων και την αμελητέα θέση της γυναίκας;Ενώ ο Χριστός ήρθε με τους φτωχούς και τους εξαθλιωμένους και έδωσε δύναμη στον κάθε άνθρωπο και ελπίδα «ότι κάνω εγώ μπορείτε και εσείς να το κάνετε»,ενώ κυριαρχούσαν τα «μυστήρια» των ολίγων και των «αριστοκρατών».Και όρθωσε το ανάστημα του απέναντι στα υπάρχοντα ιερατεία και θανατώθηκε γι‘αυτό.
Και το κυριότερο:συγχώρεσε τους πάντες.
Αυτό ήταν το μήνυμα του:ΠΙΣΤΗ-ΕΛΠΙΔΑ-ΑΓΑΠΗ-ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ.
Επιπλέον πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψιν σου ότι είμαστε πολύ «μικροί» νοητικά ώστε με τις ελάχιστες και διαστρεβλωμένες πληροφορίες που έχουμε, να κρίνουμε την ιστορική εξέλιξη της ανθρωπότητας από τα βάθη των αιώνων μέχρι σήμερα και τι «μέλλει γεννέσθαι».
Κοίτα τι διάβασα χθες στην «ελευθεροτυπία»:
«μία άσημη εταιρεία ηλεκτρονικών εφαρμογών απέκτησε την άδεια να προωθήσει στην αγορά ένα μικροσκοπικό εμφύτευμα που λειτουργεί ως ηλεκτρονική ταυτότητα.
Πρόκειται γιά το VeriChip(από τις λέξεις «τσιπ εξακρίβωσης»).
Μόλις 2 εικοσιτετράωρα μετά την έγκριση πώλησης από την FDA η κατασκευάστρια έσπευσε να το διαφημίσει προσφέροντας μάλιστα έκπτωση 50 δολλαρίων στους πρώτους 100.000!!!!!!!!!! (φαντάσου τι προοπτικές έχουν!!!!!) αγοραστές του προϊόντος της.Με το σλόγκαν «ΕΜΦΥΤΕΥΘΕΙΤΕ!!» η κατασκευάστρια συστήνει το VeriChip ως «εξάρτημα προσωπικής ασφάλειας προορισμένο να σώσει ζωές».
Εκπέμποντας ένα ραδιοσήμα συχνότητας 125 χιλιοκύκλων μεταδίδει τον κωδικό εκείνου που το φορά και περιέχει τα απόρρητα προσωπικά στοιχεία του συγκεκριμένου ατόμου.
Τι θα συμβεί αν η εμφύτευση είναι προϋπόθεση γιά πρόσληψη των εργαζομένων ή υποχρεωτικό μέτρο γιά την υπό όρους αποφυλάκιση ή προϋπόθεση γιά καταβολή επιδομάτων;
Η κατασκευάστρια αναγγέλει ότι μέχρι τέλους του χρόνου θα υπάρχει και εμφύτευμα με δυνατότητες GPS (ήτοι γεωγραφικού εντοπισμού του φορέα του.
Εκφράζονται ανησυχίες ότι το Verichip μπορεί να εξελιχθεί σε μία αναπόδραστη συνθήκη παρακολούθησης».
Ο BIG BROTHER έρχεται....
Μήπως φίλοι μου πρέπει να στρέψουμε αλλού την προσοχή μας και την μαχητικότητα μας;

ΥΓ 1:Γιά την ΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ μιλάω φίλε Φώτιε.
ΥΓ 2:Και ο Φώτιος έχει θέσει κάποιους ωραίους προβληματισμούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2002, 18:34:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
ουπς..ο Φώτιος έθεσε και άλλους ωραίους προβληματισμούς.
Φίλε Ατλα υπερασπιζόμενος τον Πλάτωνα ανέφερες:
«...δεν πρέπει να κρίνουμε από την δική μας οπτική γωνία.»
Σοβαρά;
Τον ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ και τον Χριστιανισμό με ποιά οπτική γωνία τους κρίνεις;
Και αμέσως παρακάτω λες:
«...είναι τουλάχιστον ασεβές να κρίνουμε με τα δικά μας μέτρα και σταθμά,κυρίως ανθρώπους που δεν υπάρχουν γιά να υποστηρίξουν τις θέσεις τους.».
Δηλαδή είμαι τουλάχιστον ασεβής.
Εσύ τι είσαι που κάνεις το ίδιο πράγμα;
Παρακάτω βλέπω ότι έχεις μία λίστα από αυτά που ΕΠΡΕΠΕ να πει ο ενσαρκωθείς θεός.
Έχεις φτάσει στο σημείο δηλαδή να κρίνεις τι πρέπει να πει ο θεός!!!!
Συγνώμη αλλά ας είμαστε λίγο σοβαροί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2002, 19:25:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Φίλε Ερμοκράτη δεν ξέρεις τι είναι η αμερόληπτη κριτική;

Αυτά, φίλτατε nagual, δεν είναι αμερόληπτη κριτική αλλά καθαρή και - κατά τη γνώμη μου - χυδαία προπαγάνδα την οποία - εν αγνοία σου ελπίζω - αναπαράγεις. Σημείωσε:

>1.Ο Χριστιανισμός ήταν επί τρείς αιώνες διωκόμενος με αναρίθμητους
>νεκρούς και μάρτυρες.

1. Οι διωγμοί κατά των Χριστιανών ήταν ποινικοί κι όχι θρησκευτικοί όπως φαίνεται ξεκάθαρα στο "Ο Αληθής Λόγος" του Κέλσου. Οι ΡΩΜΑΙΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ που γίνονταν χριστιανοί, αρνούνταν να τηρήσουν τις πολιτικές υποχρεώσεις τους. Αποτέλεσμα ήταν ποινικές διώξεις που στο κάτω κάτω αφορούν τους Χριστιανούς και τους Ρωμαίους. Οι Έλληνες δεν έκαναν ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ διωγμό κατά κανενός.

>2.Το λαμπρό παρελθόν της Ελλάδας των φιλοσόφων ήταν ήδη «περασμένα
>μεγαλεία και διηγόντας τα να κλαίς».Επιπλέον όλα τα μυστήρια είχαν
>ήδη εκφυλιστεί.

2. Πρώτη φορά βλέπω "Έλληνα" να υποστηρίζει ότι ο πολιτισμός των Ελλήνων είχε τελειώσει !!! Αυτός ο πολιτισμός φίλτατε δεν έχει τελειώσει ούτε καν σήμερα. ΑΚΟΜΗ εμπνέει, ΑΚΟΜΗ τιμάται από το σύνολο του σκεπτόμενου πλανήτη. Επιβίωσε και λάμπει παρά τις φρικτές προσπάθειες να τον αφανίσετε. Λυπάμαι πολύ ότι ακόμη σήμερα οι Χριστιανοί αισθάνεστε κάποιου είδους κατωτερότητα έναντι του Ελληνικού πολιτισμού και προσπαθείτε να τον υποτιμήσετε διαρκώς με την γνωστή προπαγάνδα.

>3.Ο Χριστιανισμός ήταν ήδη διαδεδομένος στον ελλαδικό χώρο.

3. ΤΕΡΑΣΤΙΟ ψέμμα! Ο χριστιανισμός δεν υπήρχε πουθενά στον Ελληνικό χώρο. Οι Χριστιανοί Αυτοκράτορες δεν τολμούσαν να επιβάλλουν τους ανθελληνικούς τους νόμους στην Ελλάδα επειδή η αντίδραση ήταν σφοδρή. Προτίμησαν να στείλουν τον Χριστιανό Γερμανό καταστροφέα Αλάριχο με τον οποίο δεν ξέρω αν νοιώθεις κάποια χριστιανική οικειότητα! Οι μόνοι Χριστιανοί ήταν ξένοι, όπως ο Γρηγόριος ο Αθανάσιος o Βασίλειος κτλ, που εκπαιδεύτηκαν σε Ελληνικά σχολεία για να μπορούν να υβρίζουν καλύτερα τον Ελληνισμό. Ο χριστιανισμός επιβλήθηκε στους Έλληνες με σφαγές 7 αιώνων !!!

>Ηδη η αθηναϊκή δημοκρατία θανάτωσε τον μέγιστο των φιλοσόφων με την
>αφορμή ότι εισήγαγε «καινά δαιμόνια».Που είναι αλήθεια η

Αν θεωρείς τον Σωκράτη ΜΕΓΙΣΤΟ ΤΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ όπως λες τότε είσαι σε ιδεολογική διαταραχή, αφού η φιλοσοφία του Σωκράτη (ταυτιζόμενη με τις Πλατωνικές Ιδέες) ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ την ύπαρξη θεού-δημιουργού (δες αναθέματα της Κυριακής της Ορθοδοξίας), άρα σε τι πιστεύεις; Στο Ραββίνο Γιεζούα, τον χρισμένο γιο του θεού Γιαχβέ ή στις Ιδέες του Πλάτωνα; Μελέτησε λίγο !

>ανεξιθρησκεία και η ελευθερία; συν τις χιλιάδες των δούλων και την
>αμελητέα θέση της γυναίκας;Ενώ ο Χριστός ήρθε με τους φτωχούς και
>τους εξαθλιωμένους και έδωσε δύναμη στον κάθε άνθρωπο και

Φίλτατε nagual με καταπλήσσεις πραγματικά μ' αυτά τα κουφά που γράφεις:

"Οι δούλοι να υπακούετε στους κατά σάρκα Κυρίους σας μετά φόβου και τρόμου και απλότητα καρδιάς όπως εις τον Χριστόν.." (Εφεσ. στ' 5)

Όσο για τη θέση της γυναίκας... Προτιμάς να σου γράψω απίστευτα εδάφια των "ιερών" Χριστιανικών Γραφών ή σου αρκεί να σου θυμίσω ότι ΣΗΜΕΡΑ, το 2002 οι χριστιανές γυναίκες δεν μπορούν να είναι ιέρειες (στην Ελλάδα ήταν), δεν μπορούν να μπουν στο "Αγιο Όρος" γιατί ειναι "βρώμικες" και ακόμη και τα μωράκια τα κοριτσάκια ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να μπουν σε ιερό εκκλησίας για να μην το μολύνουν !!!

>Και το κυριότερο:συγχώρεσε τους πάντες.
Εαν σε συγχωρήσω κι εγώ θα κάνεις μετά ό,τι σου λέω; Να είσαι καλά αλλά δε νομίζω να αντιλαμβάνεσαι τι πραγματικά πιστεύεις.


Edited by - Ερμοκράτης on 04/11/2002 19:31:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2002, 19:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Ερμοκράτη έγραψε κάτι πραγματάκια και ο Φώτιος...
Γιά γράψτε την κοσμοθεωρία σας να δούμε...
θα αλληλοφαγωθείτε...
Εκτός αν βάλουν το χεράκι τους οι Ολύμπιοι που έρχονται όπου νάναι
Περαστικά...
ΑΑΑΑΑΑΑΑ....ξέχασα.Δεν είμαι «Ελληνας».Έλληνας είμαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2002, 20:16:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Και καλά.Εντάξει εγώ πες είμαι φανατικός...
Αλλά και ο thoth χυδαία προπαγάνδα κάνει...;
Ούτε αυτός είναι Έλληνας;
Τελικά πρέπει να υπάρχουν πολλοί λίγοι Έλληνες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 00:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Ερμοκράτη έγραψε κάτι πραγματάκια και ο Φώτιος...

Σέβομαι απολύτως τον Φώτιο αλλά δεν μπορώ να κάνω διάλογο μαζί του γιατί λείπει η κοινή βάση. Του το εξήγησα κιόλας ότι εφόσον δηλώνει τυφλή πίστη σε θαύματα κι άλλα τέτοια - για μένα απολύτως παράλογα - δεν υπάρχει έδαφος για διάλογο. Σεβόμενος το δικαίωμά του να πιστεύει ακόμη και στα απίστευτα τηρώ τις αποστάσεις μου.

>Γιά γράψτε την κοσμοθεωρία σας να δούμε...
>θα αλληλοφαγωθείτε...

Μπορεί, φίλτατε, να διαφωνήσουμε με επιχειρήματα. Αλλά δεν είμαστε ΜΕΙΣ που αλληλοφαγωνόμαστε. Ούτε ο Θαλής φαγώθηκε με τον Ηράκλειτο, ούτε ο Αναξιμένης με τον Πλάτωνα, ούτε ο Πλάτωνας με τον Αριστοτέλη. ΔΙΑΦΩΝΟΥΣΑΝ και σέβονταν την διαφορετική αντίληψη. Πόσα μπορείς εσύ να πεις για τις "διαφωνίες" Ορθόδοξων με Αριανούς, Ορθόδοξων με Μονοφυσίτες, Ορθόδοξων με Καθολικούς, Καθολικών με Προτεστάντες και Χριστιανούς Μάρτυρες του Ιεχωβα, Ευαγγελικούς, Ναίτες, Αυτομαστιγούμενους κτλ κτλ κτλ. Πόσο αίμα κόστισαν;

Όσο για την Κοσμοθεωρία είναι σαφής: Ο Κόσμος είναι αιώνιος και αγέννητος. Δεν τον δημιούργησε ΚΑΝΕΝΑΣ εξωτερικός θεός και δεν θα τελειώσει ΠΟΤΕ! Οι θεοί είναι εκείνες οι ιδιότητες του Κόσμου που μένουν αναλοίωτες στο χρόνο και καθορίζουν τις επιμέρους λειτουργίες του. Μέχρι στιγμής δεν ξέρω κανέναν Έλληνα (εννοώ από τους κλασικούς) που να διαφωνεί σ' αυτά τα βασικά. Σήμερα μπορεί και να διαφωνεί κάποιος. Δικαίωμά του. Ας μας πείσει ότι έχει δίκαιο.

>Εκτός αν βάλουν το χεράκι τους οι Ολύμπιοι που έρχονται όπου νάναι
>Περαστικά...

Δεν "έρχονται" οι θεοί. Ήταν, είναι, και θα είναι πάντα εδώ. Αλλιώς ο Κόσμος δε θα υπήρχε πια ή θα ήταν ένας άλλος Κόσμος. Σε αντίθεση με τον Ραββίνο της δικής σου Πίστης που "έφυγε" με την απειλή "φροντίστε γιατί θα ξανάρθω" Οι θεοί των Ελλήνων ούτε φεύγουν (για πού άλλωστε) ούτε απειλούν.

>ΑΑΑΑΑΑΑΑ....ξέχασα.Δεν είμαι «Ελληνας».Έλληνας είμαι.

Θέλω να το πιστεύω. Με εκνεύρισες πολύ με την αναμάσηση εκείνης της γελοίας προπαγάνδας. Παρόλαυτα είμαι βέβαιος ότι από ιστορική άγνοια κι όχι από κακή πρόθεση τα έγραψες. Γι αυτό αφαιρώ τα "". Φρόντισε όμως να είσαι βέβαιος για όσα γράφεις κατά των παπούδων μας και να μην παρασύρεσαι από ανακρίβειες και προπαγάνδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 01:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS

Πρός nagual...

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗ...ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ...ΔΕΝ ΕΚΡΙΝΑ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ...ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟ "ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ"...ΝΟΜΙΖΟΥΝ...

ΣΟΒΑΡΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΠΛΑΤΩΝΑ ΜΕ ΔΑΥΤΟΥΣ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΠΗ...ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ...

Α) ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...
ΤΟΝ ΘΕΩΡΟΥΝ ΕΝΑ ΣΥΝΕΧΕΣ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΟ ΤΜΗΜΑ, ΜΕ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΕΛΟΣ...
ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ (ΤΟΥΣ) ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΑ --ΠΑΝΤΑ--...ΕΑΝ Ο ΘΕΟΣ (ΣΟΥ) ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΟΥ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ...

ΦΥΣΙΚΗ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ, Η ΕΧΕΙΣ "ΒΓΑΛΕΙ" ΜΟΝΟ "ΘΕΟΛΟΓΙΚΟ" ΣΧΟΛΕΙΟ;;;

ΕΑΝ Ο ΘΕΟΣ (ΣΟΥ) ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΥΤΟΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΑΧΑΛΙΝΩΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ "ΤΟΥ"...

ΕΙΝΑΙ --ΑΧΡΟΝΟΣ--, ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΠ'ΤΗΝ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ;;;

ΜΕΤΑ ΜΙΛΑΝΕ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...ΑΣ ΓΕΛΑΣΩ...

ΑΝ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ, ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΦΡΑΣΕΙΣ...

300.000 "ΜΟΝΑΧΟΙ" (ΜΟΝΑΧΟΥΣ-ΜΟΝΑΧΟΥΣ) ΕΨΑΛΑΝ, ΟΤΑΝ 7.000 ΗΡΩΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣΑΝ ΑΝΙΣΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ:

---------HTANE ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ, Η ΠΟΛΗ ΝΑ ΤΟΥΡΚΕΨΕΙ-------------

ΕΤΣΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΣΑΙ...ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ "ΘΕΛΗΜΑ ΘΕΟΥ"...

Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΜΕΝΗ ΣΤΟ "ΜΥΑΛΟ" ΤΟΥ ΘΕΟΥ (ΣΟΥ) ΑΠ'ΑΡΧΗΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...ΠΟΥ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...

ΚΑΙ ΑΝ ΟΙ ΕΘΝΙΚΟΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ 40%, ΠΑΛΙ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (ΣΟΥ) ΘΑ'ΝΑΙ...(ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ (ΣΟΥ), ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΕΘΝΙΚΟΥΣ ΤΩΡΑ;;;;;ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΑΝΑΤΙΟΣ ΡΟΓΧΟΣ;;;)

ΚΑΙ ΑΝ ΣΕ 50 ΧΡΟΝΙΑ Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ "ΦΟΛΚΛΟΡ" ΘΕΑΜΑ ,ΑΠΛΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΕ "ΧΑΜΕΝΕΣ" ΟΙ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ (ΣΟΥ), ΠΑΛΙ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (ΣΟΥ) ΘΑ'ΝΑΙ...

ΚΑΙ ΑΝ Ο ΘΕΟΣ (ΣΟΥ) ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΣΕ 200 ΧΡΟΝΙΑ, ΠΑΛΙ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΘΑ'ΝΑΙ...(ΑΛΛΑ, Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ, ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ...).

-Β) ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ (;;;;;;;;;;;;) ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ...
ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΘΑ ΤΑ ΠΩ...

ΝΑΙ... ΘΕΩΡΩ --ΟΛΗ-- ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΘΕΟΠΝΕΥΣΤΗ...

ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΤΟΝ ΘΕΟ...ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΩ ΤΙ ΣΟ'Ι' ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ...(ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΤΟΔΩΣΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ Ο ΘΕΟΣ (ΣΟΥ), ΟΧΙ ΓΙΑ "ΝΑ ΤΟΥΡΚΕΨΟΥΜΕ")...

--1) ΠΩΣ ΨΕΛΝΟΥΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ (ΤΟΥΣ);;;

ΑΛΛΗΛΟΥ'Ι'Α...(ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗ --ΚΑΙΝΗ--ΔΙΑΘΗΚΗ, ΠΟΛΛΑΚΙΣ).

ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ: ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΛΗΘΥΝΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΤΑΚΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ
ΧΑΛΛΕΛ (ΑΙΝΩ) -> ΧΑΛΛΕΛΟΥ
ΣΥΝΤΟΜΕΥΣΗ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ ΓΙΑΧ-ΒΕ -> ΓΙΑΧ

ΑΡΑ... ΧΑΛΛΕΛΟΥ-ΓΙΑΧ (ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΜΠΛΙΑΧ) -> ΑΛΛΗΛΟΥ'Ι'Α...

ΝΑ ΑΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟ (ΣΟΥ) ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ...(ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΘΕΣΗ ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ *ΤΟΥ*...ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ ΕΣΥ, ΤΑ ΕΧΕΙ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΟΣ)...

--2)Ο "ΓΙΓΑΣ" ΠΑΥΛΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΤΟΥ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΩΝ --ΙΟΥΔΑΙΩΝ--, ΓΙΑΧΒΕ...
ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΑΤΕ ΤΙΠΟΤΑ;;;

ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΣΥΝΑΙΝΕΙ,ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ Ο ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ {ΤΟΥΣ} (ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ)...

ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΟΥΔΑΙΟΙ;;;ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΕΟ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ;;;

"ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΣ" ΣΤΟ "ΠΕΡΙ ΙΣΙΔΟΣ ΚΑΙ ΟΣΙΡΙΔΟΣ"...
-----------------------------------------------------
"ΟΙ ΙΟΥΔΑΙΟΙ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ -ΤΥΦΩΝΟΣ-..."
(ΚΑΤΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΟΛΑΚΕΥΤΙΚΟ ΓΙ'ΑΥΤΟΥΣ, ΔΙΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΗΣΙΟΔΟ, ΑΠΟΛΛΟΔΩΡΟ, ΝΟΝΝΟ κ.α. ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΤΩΝ ΓΗΙΝΩΝ ΤΙΤΑΝΩΝ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΙΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΤΟΥ ΔΙΟΣ ΣΤΟΝ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ...).
"Ο ΤΥΦΩΝ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟ,ΤΙΤΑΝΙΚΟ, ΑΛΟΓΟ (ΠΑΡΑΛΟΓΟ) ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΕΝΩ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΝ ΦΘΟΡΑ, ΤΙΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ, ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ..." [371 Β].

Ο ΤΥΦΩΝ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΙΤΙΟΣ ΤΩΝ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΩΝ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ...

ΟΙ *ΙΔΙΟΙ* ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ-ΙΟΥΔΑΙΟΙ ΔΙΑΤΕΙΝΟΝΤΑΙ:

"EΠΤΑ ΜΕΡΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕ Η ΦΥΓΗ ΤΟΥ ΤΥΦΩΝΟΣ ***ΠΑΝΩ ΣΕ ΓΑ'Ι'ΔΑΡΟ*** (ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ- ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ...) ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΑΧΗ ΚΑΙ, ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΣΩΘΗΚΕ ΓΕΝΝΗΣΕ ΤΟΝ *ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΟ* ( ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΙΤΗΣΑ) ΚΑΙ ΤΟΝ *ΙΟΥΔΑΙΟ* (ΓΕΝΙΑ ΔΑΥΙΔ)...[363 D]...

"OΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΙΡΙΝΟ ΚΡΕΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ, ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΥΤΟΙ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΤ'ΕΞΟΧΗΝ ΟΙ *ΒΑΡΒΑΡΟΙ* ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΛΕΥΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΠΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΔΕΡΜΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΣ ΟΙ ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ, ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΤΡΩΝΕ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΟΙΡΟΙ ΟΜΩΣ, ΒΛΕΠΟΥΜΕ, ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΛΕΠΡΑΣ...[ΣΥΜΠΟΣΙΑΚΑ 67 Ι]...

ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΣΕ "ΣΟΒΑΡΗ" ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΕΙΔΟΣ ΛΕΠΡΑΣ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙ **ΜΟΝΟΝ** ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ (ΙΟΥΔΑΙΟΥΣ)...ΠΟΛΛΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΚΔΙΩΧΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΙΑ ΑΝΤΕΚΔΙΚΗΣΗ, ΒΑΛΑΝ ΤΟΝ ΓΙΑΧΒΕ (ΠΑΤΕΡΑ-ΟΜΟΟΥΣΙΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ) ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ ΟΛΟΥΣ...

ΕΧΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ...ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΝ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΙΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...

ΧΑΛΛΕΛΟΥ-ΓΙΑΧ...ΧΑΛΛΕΛΟΥ-ΓΙΑΧ...ΧΑΛΛΕΛΟΥ-ΓΙΑΧ...ΧΑΛΛΕΛΟΥ-ΓΙΑΧ...ΧΑΛΛΕΛΟΥ-ΓΙΑΧ...ΧΑΛΛΕΛΟΥ-ΓΙΑΧ...ΧΑΛΛΕΛΟΥ-ΓΙΑΧ...ΧΑΛΛΕΛΟΥ-ΓΙΑΧ......


Edited by - ATLAS on 05/11/2002 01:44:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 01:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Αλήθεια, φίλε Ερμοκράτη το δημοσίευμα της ελευθεροτυπίας δεν σε άγγιξε καθόλου;
Δεν σε προβλημάτισε;
Το ζόρι σου είναι ο Χριστιανισμός και μόνο;

ΥΓ 1:Είμαι ευκολόπιστος και παρασύρομαι εύκολα φίλε Ερμοκράτη.
Αν και δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω.
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 02:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual
Η κατάσταση είναι κωμικοτραγική...
Φίλε Άτλα:ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟΝ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 02:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΦΙΛΕ NAGUAL...

ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΠΛΟΥΤΑΡΧΟ...

ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΑΤΑΝΑΔΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΑ ΤΑ ΛΕΞΙΚΑ...

ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΤΡΙΣΚΑΤΑΡΑΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΙΑΟΛΟΥ-ΠΡΑΜΑΤΑ...

Θεός: (ΠΑΡ'ΑΡΧΑΙΟΙΣ) ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΟΝ,ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ,ΚΥΡΙΑΡΧΟΝ
ΤΗΣ ΦΥΣΕΩΣ...

Θεός: (ΠΑΡΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙΣ) Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ,ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟΝ ΟΝ,ΤΟ ΑΙΩΝΙΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΡΧΟΝ ΠΝΕΥΜΑ...

O Χ Ι ΣΤΗΝ ΔΙΑ-ΣΤΡΕΒΛΩΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΗΣ...


Edited by - ATLAS on 05/11/2002 02:20:58

Edited by - ATLAS on 05/11/2002 02:34:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 02:33:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Βρε παιδιά, που την πάμε πάλι την συζήτηση; Ο "Θεός" σου και ο "Θεός" μου. Κάνουμε σαν μικρά παιδάκια.

Θα ήταν καλύτερο να έχουμε περισσότερες ζωντανές παραδόσεις και θρησκείες στην Ελλάδα με αλληλοσεβασμό και με γνώμονα το κοινό καλό αλλά δυστυχώς τα πράγματα έχουν στραβώσει.

Πάντως νομίζω, ΑΤΛΑ, ότι "το ράσο δεν κάνει τον παπά" και ούτε η αποδοχή της Εθνικής δοξασίας κάνει κάποιον να είναι πραγματικά Εθνικός. Αυτά τα ποσοστά του 40% κ.α. με κάνουν να νιώθω σαν απόβλητος μιας και φαίνεται να μένουμε ελάχιστοι "ανένταχτοι" συνθλιβόμενοι ανάμεσα σε αυτόν τον... δικομματισμό.


Ερμοκράτη είπες:

quote:
Όσο για την Κοσμοθεωρία είναι σαφής: Ο Κόσμος είναι αιώνιος και αγέννητος. Δεν τον δημιούργησε ΚΑΝΕΝΑΣ εξωτερικός θεός και δεν θα τελειώσει ΠΟΤΕ! Οι θεοί είναι εκείνες οι ιδιότητες του Κόσμου που μένουν αναλοίωτες στο χρόνο και καθορίζουν τις επιμέρους λειτουργίες του. Μέχρι στιγμής δεν ξέρω κανέναν Έλληνα (εννοώ από τους κλασικούς) που να διαφωνεί σ' αυτά τα βασικά. Σήμερα μπορεί και να διαφωνεί κάποιος. Δικαίωμά του. Ας μας πείσει ότι έχει δίκαιο.

Αυτήν την κοσμοθεωρία δεν την έχει μόνο η αρχαία ελληνική θρησκεία αλλά και η Ινδική και η Ρωμαϊκή και η Αιγυπτιακή. Πιστεύω να το ξέρεις. Αυτό που διαφοροποιεί την Ελλάδα είναι ο Λόγος, η Φιλοσοφία. Μέσα σε αυτά τα πλαίσια, οι φιλόσοφοι μίλησαν και για την μυστηριακή γνώση. Πέρα από την φυσική θρησκεία, υπήρξαν αναφορές και για τον θεσμό των Μυστηρίων στον οποίον εξηγούνται οι απόκρυφες διδασκαλίες για τον άνθρωπο, την ψυχή, την μετενσάρκωση, την ιεραρχία των Θεών-Δυνάμεων κοκ.

Αναφέρω κάποια αποσπάσματα:
Για την μετενσάρκωση...

quote:
“Αφού στην αρετή απονέμεται τιμή και η κακία τιμωρείται όπως αρμόζει, αφού όχι μόνο τα αγάλματα των θεών αλλά και οι ίδιοι θεοί επιτηρούν από τα ύψη, οι οποίοι, όπως λέγεται εύκολα θα αποφύγουν τις μομφές των ανθρώπων, αυτοί κατευθύνουν καθετί με τάξη εξαρχής μέχρι τέλους και αποδίδουν σε καθένα όσα του αρμόζουν, ως επακόλουθα από τις πράξεις παλαιοτέρων τρόπων ζωής.” ΠΛΩΤΙΝΟΣ, Το Μεγάλο Βιβλίο, ΙΙ, 9,9.

Απόκρυφη διδασκαλία για αρχαίες φυλές...

quote:
“Υπάρχει ακόμη και ο περί βασιλείας του Κρόνου, μύθος, τον οποίον από πολλούς έχουμε ακούσει... Έχουμε ακούσει και ότι οι προηγούμενοι από εμάς άνθρωποι γεννιόνταν από την γη και όχι ο ένας από τον άλλον”. ΠΛΑΤΩΝΑΣ, Πολιτικός, 269 Β.

Η μύηση...

quote:
“Επειδή, λοιπόν, αυτή είναι η κατάστασή της {της ψυχής} αναχωρεί για το όμοιο με αυτή, το ανίδωτο, το θείο και το αθάνατο και φρόνιμο, όπου φτάνοντας βρίσκεται σε κατάσταση ευδαιμονίας, απαλλαγμένη από την περιπλάνηση, την άνοια, τους φόβους, τους άγριους έρωτες και τα άλλα κακά της ανθρώπινης φύσης και, όπως ακριβώς λέγεται για όσους έχουν μυηθεί περνά στα αλήθεια τον υπόλοιπο χρόνο συντροφιά με τους θεούς”. ΠΛΑΤΩΝΑΣ, Φαίδων 81 Α.

“Στην πραγματικότητα λοιπόν φαίνεται πως έχει [η ατραπός που φέρνει στον Άδη] και σταυροδρόμια και τρίστρατα πολλά, και μιλώ με βάση τις ενδείξεις από τις ιερές τελετές και τα έθιμα”. ΠΛΑΤΩΝΑΣ, Φαίδων 108 Α.


Ο εσωτερικός μας Θεός...

quote:
“Παντού κουβαλάς μαζί σου έναν Θεό, ταλαίπωρε και το αγνοείς. Νομίζεις ότι μιλάω για εξωτερικό Θεό, από ασήμι και χρυσάφι; Μέσα σου τον κουβαλάς και δεν αντιλαμβάνεσαι ότι τον μολύνεις με ακάθαρτες σκέψεις και βρομερές πράξεις. Μπροστά σε άγαλμα του Θεού δεν θα τολμούσες να κάνεις τίποτε από όσα κάνεις. Αλλά μπροστά στον ίδιο τον Θεό που έχεις μέσα σου, που τα πάντα εποπτεύει και ακούει, δεν κοκκινίζεις που τα σκέφτεσαι και τα κάνεις, εσύ που αγνοείς την ίδια σου την φύση και προκαλείς την θεία οργή.” ΕΠΙΚΤΗΤΟΣ, Διατριβές, Β/η,13-14.

Ο Εμπεδοκλής και η μετενσάρκωση...

quote:
“Ένας σοφός τέτοια πράγματα δεν θα έβλεπε στο νου του πως όσο ζουν αυτό που λέγεται ζωή, υπάρχουν και παθαίνουν πολλά καλά και κακά, ενώ πριν σχηματιστούν κι αφού διαλυθούν δεν υπάρχουν”. Απόσπασμα 15, Πλούταρχος, Προς Κολώτην, 113 á.

“Γιατί ήμουν άλλοτε αγόρι και κορίτσι, θάμνος, πουλί και ψάρι ταξιδιάρικο, που έξω πηδούσε από το νερό”. Απόσπασμα 117, Διογένης Λαέρτιος III, 77.


Οι ψυχές καταγόνται από τα άστρα;

quote:
“Αφού δε το συνέθεσε σε ένα όλον, διαίρεσε αυτό σε ψυχές ισάριθμες με τα άστρα και διαμοίρασε κάθε ψυχή σε κάθε άστρο και επιβίβασε αυτές καθώς μέσα σε όχημα, τους έδειξε την φύση του παντός και τους ανακοίνωσε τους υπό της μοίρας τεταγμένους νόμους του, ότι δηλαδή η πρώτη γένεση θα είναι καθορισμένη μία για όλα τα όντα, για να μην στερηθεί κανείς τίποτε υπό αυτού..

... Και όποιος ζήσει καλά τον καθορισμένο δι' αυτού χρόνο θα επανέλθει πάλι στην κατοικία του οικείου άστρου και θα ζήσει εκεί ζωή ευδαίμονα και όμοια με αυτήν του άστρου...

... και κατά τις μεταμορφώσεις αυτές δεν θα βρει τέλος των βασάνων του παρά όταν υποτάξει στην περιφορά του ταυτού και ομοίου μέσα του όλη την μεγάλη και αργότερα προσκολληθείσα μάζα από πυρ, ύδωρ και αέρα και γη, μάζα θορυβώδη και άλογη. Μόνο εάν με το λογικό καθυποτάξει την μάζα αυτή θα επανέλθει στην μορφή της πρώτης και άριστης κατάστασής του.” ΠΛΑΤΩΝ, Τίμαιος 41c, 42a,b,c,d.


Πρόκλος, μυστήρια, απόκρυφα μαθηματικά...

quote:
"Τρεις λοιπόν είναι οι πατρικοί θεοί και τρεις οι άχραντοι, απομένει λοιπόν να μιλήσουμε και για την έβδομη μονάδα αφού την μελετήσουμε. Αν λοιπόν σκεφτούμε τους μυθικούς ακρωτηριασμούς και του Ουρανού και του Χρόνου τους οποίους μνημονεύει και ο Πλάτωνας κάπου δοκιμάζοντας πάντοτε να τα αποκρύψει αυτά με την σιωπή και να δει την απόρρητη αλήθεια τους, και αν σκεφτούμε ότι αποτελούν ενδείξεις μυστικών νοημάτων και για αυτό αυτά τα πράγματα είναι ακατάλληλο να τα κάνουν οι νέοι - θα μπορούσαμε να πούμε από αυτά ποια είναι η διαχωριστική θεότητα η οποία πραγματοποιεί και τις διαιρέσεις και διαχωρίζει τα γένη του Κρόνου από αυτά του Ουρανού και τα γένη του Δία από αυτά του Κρόνου, διακρίνοντας ολόκληρο τον νοητικό κόσμο, από αυτούς που προηγούνται και έπονται από αυτόν και ξεχωρίζοντας τις διάφορες αιτίες μέσα σε αυτόν μεταξύ τους και παρέχοντας στα κατώτερα πάντοτε τους κατώτερους όρους της βασιλείας." (Πρόκλου, Πλατωνκή θεολογία Ε΄, γ΄, 17, 5-20)

Συγνώμη, αν κούρασα, αλλά έκανα μία μικρή επιλογή για να δείξω ότι η φυσική θρησκεία και η μυθολογία των αρχαίων Ελλήνων συνυπήρχε αρμονικά σε πολλά επίπεδα. Το πραγματικό κλειδί της κατανόησης της θρησκείας και της μυθολογίας το είχαν οι μύστες και οι μυημένοι φιλόσοφοι, καθώς και οι ιερείς των μυστηριακών κέντρων της Ελλάδας. Η επιστροφή της Εθνικής θρησκείας στις ημέρες μας, είναι κουτσή και μονόφθαλμη. Κατά την γνώμη μου, αρχαία ελληνική θρησκεία χωρίς την παράδοση των μυστηρίων της είναι σαν ένα τσόφλι χωρίς καρπό. Αυτό, προσωπικά, με θλίβει και με κάνει να πιστεύω ότι όπως ο Χριστιανισμός έχασε πολύ γρήγορα τον αρχικό πυρήνα-πνεύμα των μυστηρίων του έτσι και η επιστροφή της ελληνικής εθνικής θρησκείας χωρίς τα αντίστοιχα Μυστήριά της, θα είναι πολύ φτωχή και αδύναμη.

Όπως είπα και σε προηγούμενό μου μύνημα, αν θα ξαναμιλήσω θα είναι για να υπερασπίσω τον εσωτερισμό και την μυστηριακή του προέλευση και όχι να τσακωθώ για ιστορικές ερμηνείες.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 02:46:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
TO TI ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΛΛΗΝ ΕΘΝΙΚΟΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ...

ΚΑΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ "ΘΡΗΣΚΕΙΑ" ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΝΟΗΜΕΝΗ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΟΝ...

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ...

ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΤΗΣ ΑΛΦΑΒΗΤΟΥ, ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΓΛΩΣΣΑΣ, ΤΩΝ ΕΝΝΟΙΩΝ...

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΙ ΔΙΑ-ΣΤΡΕΒΛΩΤΕΣ ΤΩΝ...

ΟΣΟ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ THOTH ΠΕΡΙ ΠΟΣΟΣΤΩΝ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΚΤΙΜΗΣΗ...

ΑΠΛΩΣ ΤΟ ΥΦΟΣ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΟΥ....

ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΙΣ ΠΗΓΕΣ ΜΟΥ...

Edited by - ATLAS on 05/11/2002 02:53:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 11:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σε όλους.

Αγαπητοί φίλοι μήπως θα έπρεπε λίγο να σοβαρευτούμε;
Να πάρω το κουβαδάκι μου και να πάω να «παίξω» σε άλλη παραλία;

Αγαπητέ Ερμοκράτη «όσα δεν φτάνει η αλεπού τα λέει κρεμαστάρια»!
Είναι σίγουρα Δικαίωμά σου η «Σιωπή» αλλά είναι και δικό μου Δικαίωμα ο «Λόγος».
Σου ξεκαθάρισα πως άλλο είναι η «Τυφλή» πίστη, και άλλο η «Ενσυνείδητη».
Λες:
Σέβομαι απολύτως τον Φώτιο αλλά δεν μπορώ να κάνω διάλογο μαζί του γιατί λείπει η κοινή βάση. Του το εξήγησα κιόλας ότι εφόσον δηλώνει τυφλή πίστη σε θαύματα κι άλλα τέτοια - για μένα απολύτως παράλογα - δεν υπάρχει έδαφος για διάλογο.
Πολλές αφορμές και δικαιολογίες μπορούμε να έχουμε στην αποχή μας από τον Διάλογο!
Αναρωτιέσαι πόσες αφορμές μπορώ να βρω για να σε υποτιμήσω;
Δεν "έρχονται" οι θεοί. Ήταν, είναι, και θα είναι πάντα εδώ. Αλλιώς ο Κόσμος δε θα υπήρχε πια ή θα ήταν ένας άλλος Κόσμος.
Συγνώμη αλλά αν δεν είναι αυτό τυφλή πίστη, πες μου τότε τι είναι;
Τους έχει δει; Μίλησες μαζί τους και είσαι βέβαιος για την θεία τους υπόσταση;
Μήπως αλλάζει ή μεταλλάσεται ο κόσμος σύμφωνα με τις δοξασίες των Βίγκινκς ή των Ίκνκας;
Οι περισσότερες Δοξασίες της Αρχαίας μας Ελλάδας είναι πλήρης μεταφυσικής και απέχουν πολύ από την Λογική!!!!
Ας είναι πάντως, να 'σαι καλά, πιστεύω πως μου επιτρέπεις να παίρνω θέση στη συζήτηση

Αναφέρεσαι στο παρελθόν, δίχως μομφή και δίχως να ντρέπεσαι :
Οι διωγμοί κατά των Χριστιανών ήταν ποινικοί κι όχι θρησκευτικοί όπως φαίνεται ξεκάθαρα στο "Ο Αληθής Λόγος" του Κέλσου. Οι ΡΩΜΑΙΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ που γίνονταν χριστιανοί, αρνούνταν να τηρήσουν τις πολιτικές υποχρεώσεις τους. Αποτέλεσμα ήταν ποινικές διώξεις που στο κάτω κάτω αφορούν τους Χριστιανούς και τους Ρωμαίους. Οι Έλληνες δεν έκαναν ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ διωγμό κατά κανενός.
Λες και αυτό τα δικαιολογεί όλα!!!
Είσαι Έλληνας; Αποδέχεσαι το Έγκλημα;
Πολιτικούς λόγους μπορούν να επικαλεσθούν και οι Τούρκοι για την γενοκτονία των Αρμενίων, και την καταστροφή της Σμύρνης!!!
Στην προηγούμενη θέση σου αφήνεις δυο σημαντικά κενά. Σε τι θρησκεία πίστευε ο Κέλσος; Τι τον κάνει «Απόλυτο Ιστορικό Αναλυτή», δίχως να παίρνεις υπόψη τις εκατοντάδες καταγραφές και στοιχεία για τους διωγμούς;
Και για να δεις που αντιφάσκεις στο «περι ελευθερίας», πες μου ποιες ήταν οι πολιτικές υποχρεώσεις εκατομμυρίων δούλων την εποχή εκείνη;
Και το καυτό ερώτημα Τι έκαναν οι φιλελεύθεροι προγονοί μας, που οι περισσότεροι είχαν δώσει «γη και ύδωρ» στους Ρωμαίους Κατακτητές (συγνώμη στο Βυζάντιο τους ανακαλύψαμε;) απέναντι σε απίστευτους σε διάρκεια, μαζικότητα και αγριότητα διωγμούς;
Πως και που έχει καταγραφεί η αντίδρασή τους στους τρεις αυτούς αιώνες;
Όταν ακόμα και Έλληνες Χριστιανοί υπέφεραν σε αυτούς;
Μήπως, ρωτάω μήπως, υπήρχαν και τότε οι «κουκουλοφόροι» που συνεργάζονταν με το Κατεστημένο;
Δεν είναι απλά τα πράγματα και χρειάζεται έρευνα.
Ξέρεις πόσα κενά θα βρεθούν στο μέλλον όταν η «φωνή» σας θα έχει δυναμώσει και θα έλκει την προσοχή του θρησκευτικού κατεστημένου;
Μην είστε παρακαλώ απόλυτοι στο ότι Κατέχεται Πλήρως την Ιστορική Αλήθεια!
Γνωρίζετε κυρίως αυτά που σας «δικαιώνουν»!
Το μέλλον θα το δείξει

Φίλε Άτλαντα εκτός από την κοσμοθεωρία σας (δεν αρκεί μια περίληψη, χρειάζονται και θέσεις σε όλα αυτά τα θέματα που πολύ εύκολα κρίνουμε στον χριστιανισμό!) έχω θέσει άλλους 4 προβληματισμούς.
1. Τι επαναστατικό έργο έχετε ως Κίνημα που θεωρείστε;
2. Ποια είναι τα «βασανιστήρια» που έχετε υποστεί από την Ελλαδική εκκλησία;
3. Πως ορίζετε ως Λογικές τις περισσότερες Αρχαίες Δοξασίες, που είχαν αρχίσει ήδη να αμφισβητούνται από τους τότε φιλοσόφους;
4. Ποια είναι η θέση σας στην Νομοτέλεια της ΑΓΑΠΗΣ;

Λες
ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΟΥ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...

Δεν έχει ο Χριστός πρόβλημα με τον χρόνο, αλλά ο περιορισμένος ανθρώπινος νους του κάθε χριστιανού, μουσουλμάνου ή άθεου!
Όπως ανάπτυξα και σε προηγούμενη θέση
«ΕΝ ΑΡΧΗ ΗΝ Ο ΛΟΓΟΣ, ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΗΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΟ…»
Περιληπτικά λοιπόν για την Τριαδική Υπόσταση του Θεού (μέχρι την έως τώρα κατανόησή μας): Ο Πατήρ είναι ΑΧΩΡΟΣ και ΑΧΡΟΝΟΣ. Το Εκδηλωμένο και το Ανεκδήλωτο.
Και Αυτό που ΘΑ Εκδηλωθεί!
Ο Θεός Εκδηλώνεται μέσα στον Εαυτό του (ΠΡΟΣ) ως ΛΟΓΟΣ!
Η «Ενεργητική» Εκδήλωση του Θεού είναι ο ΛΟΓΟΣ ΥΙΟΣ που Εκδηλώνει και Εκδηλώνεται στην Δημιουργία! Είναι Νομοτελειακή η Ενσάρκωσή Του και μπορούμε να την εξετάσουμε ακόμα και Μαθηματικά!
Η «Παθητική», ας πούμε Εκδήλωση του Θεού είναι το Άγιο Πνεύμα που δρα Αφυπνίζοντας και Ενεργοποιώντας τον Παθητικό (Ουσία Θεού) Άνθρωπο!

Όπως έχω αναφέρει το θέμα δεν είναι απλό για να το προσπερνάμε εύκολα και ούτε αρκεί η στάση σας για να υποβιβάσει τον Χριστιανισμό!
Εκατομμύρια άνθρωποι τον έχουν αγαπήσει και χιλιάδες σοφοί έχουν εμβαθύνει και έχουν πιστέψει στις Αρχές Του στο πέρασμα 2000 χρόνων.
Δεν ήταν όλοι τους ανόητοι και φανατικοί μέχρι που εμφανιστήκατε «εσείς» οι «Ελεύθεροι στο Πνεύμα» για να «διορθώσετε» την ανοησία τους!!!
Ας σοβαρευτούμε αν θέλουμε Ουσιαστικό Διάλογο. (αλλιώς "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε"!)

Υπάρχει μια απόσταση από το Έργο και την Διδασκαλία του Χριστού και τα όσα κατανοήθηκαν στα 2000 χρόνια.
Ούτε οι Μαθητές Του, ούτε οι Πατέρες έχουν το Αλάθητο.
Ο Θεός δεν «βιάζει» την ανθρώπινη συνείδηση και δεν επιβάλλεται! (μην μπερδευόμαστε από τα παιχνίδια Εξουσίας στο πέρασμα των αιώνων)
Το Άγιο Πνεύμα ναι μεν Φωτίζει αλλά δεν «καταλαμβάνει» τον άνθρωπο!
Παράδειγμα έχουμε από τους Μαθητές Του μετά την Πεντηκοστή και την δυσκολία τους να δεχτούν τον, πρώην διώκτη τους, Παύλο.
Όλοι έχουμε «όρια» στο νου μας και πόσο βέβαια πριν 2000 χρόνια!
Ακόμα και ο Ρωμαίος υπήκοος Παύλος (με Ελληνική Παιδεία!) είχε αρχικά (και έκφρασε) τα δικά του κατεστημένα και πιστεύω!
Για τον Άνθρωπο μιλάμε και όχι για μαγικά παραμύθια.
Σαν άνθρωπος βέβαια ποτέ του δεν θα φαντάζονταν πως η προσωπική του αλληλογραφία με συγκεκριμένους ανθρώπους (με τα δικά τους και αυτοί όρια και προκαταλήψεις!) θα γίνονταν Παγκόσμια Διδασκαλία!
Έχουμε εδώ έναν άνθρωπο που ξεκίνησε ως «τραμπούκος» και κατέληξε «Απόστολος των Εθνών»!
Αν μελετήσετε με χρονική σειρά τις Επιστολές του θα ανακαλύψετε και μια εξελικτική πορεία (την δικιά του Μαθητεία), που καταλήγει σε εξαφάνιση, μετουσίωση της ατομικής του προσωπικότητας και την Ένωσή του με τον Λόγο Χριστό.
«…...Παύλος τον το έκτρωμα...εν εμεί ζει Χριστός»!

Μην είμαστε λοιπόν βιαστικοί στην κρίση μας. Ίσως κανένας από εμάς να μην είναι ικανός να κάνει τις θυσίες και το έργο του!
ΑΝ δεν πιστεύουμε ότι έχουμε τον Θεό και την Αλήθεια στο «τσεπάκι» μας, αξίζει ο κόπος της Μελέτης!

ΟΠΩΣ ΕΙΔΕΣ (;;;;;;;;;;;;) ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ...
Ναι Φίλε Άτλαντα έχω αναγνωρίσει το ήθος και την τιμιότητά σου.
Αλλά...για κοίτα πίσω μήπως είσαι ο μοναδικός από τους «Συνέλληνες» που δεν Τον χλευάζει; (Δεν τον αποκαλούν ουτέ καν Ιησού!)
Τι σου λέει αυτό; Δεν ΑΠΟΡΕΙΣ;

TO TI ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΛΛΗΝ ΕΘΝΙΚΟΣ ΘΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ
Με χαρά μου περιμένω τις θέσεις σου

Επανέρχομαι με τα «καλά» του Χριστιανισμού που δυσκολεύεσαι να αναγνωρίσεις!

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 14:29:35  Εμφάνιση Προφίλ
FILOI MOU GEIA SAS.

ARXIZW KAI BLEPW MIA ANDIPALOTHTA KAI MALISTA NA GINETAI LOGOS ETHIKWN KAI XRISTIANWN.

FILOI MOU MAKRIA AYTA APO EMAS

O KATHE ENAS EXEI TIS APOPSEIS TOU.
ALLA KAI KALA THA KANOUME NA AKOUME KAI TON ALLON.
NOMIZW PWS OLOI MAS EXOUME ANAGH GNWSEWN ....

KAI DEN PISTEYW PWS EXOUME VREI THN APOLYTH ALEITHIA...

EPOMENWS AS AKOUSOUME AS AFOUGRASTOUME ME YPEYTHINOTHTA TA
LOGIA TOU ALLOU.... KAI EAN DIAFONOUME AS TOU TO POUME...
ME STOIXEIA PANDA (OPOTE EINAI AYTO BORETO) KAI BEBAIA MAKRIA APO
**** DOGMATISMOUS ****

EYXARISTW

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 15:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Θα ήταν καλύτερο να έχουμε περισσότερες ζωντανές παραδόσεις και
>θρησκείες στην Ελλάδα με αλληλοσεβασμό και με γνώμονα το κοινό καλό
>αλλά δυστυχώς τα πράγματα έχουν στραβώσει.

Μπράβο Θώθ, εδώ βρίσκουμε κάτι με το οποίο συμφωνούμε απολύτως! Και συμφωνώ και μ' αυτό που έγραψες για τη μυστηριακή πλευρά του Ελληνισμού και φυσικά για τα κοινά που έχει η Ελληνική Κοσμοθεωρία με άλλες εξίσου παλιές και παραδοσιακές Κοσμοθεωρίες. Και πραγματικά, όπως επισημαίνεις, η διαφορά έγκειται στο ότι οι Έλληνες φιλοσόφησαν με το Λόγο αυτή την Κοσμοθεωρία και την ανέπτυξαν σε σπουδαίο βαθμό.

Δε με ενοχλεί λοιπόν, όπως αυτονόητα καταλαβαίνεις, η επιμέρους διδασκαλία του Χριστιανισμού. Σέβομαι ΑΠΟΛΥΤΑ τη διαφορετικότητα στην προσέγγιση της Αλήθειας και του Κόσμου. Αυτό που με ενοχλεί πραγματικά για το οποίο ασκώ τέτοια έντονη και αυστηρή κριτική στο Χριστιανισμό, είναι η αποκλειστική και τιμωρητική του αντίληψη. Το "ένας αληθινός θεός κι όποιος δεν τον προσκυνά τιμωρείται" αποτελεί τη βασική του ιδεολογική γραμμή. Η ΡΗΤΗ ΑΠΕΙΛΗ δηλαδή ότι αν η δική μου σκέψη δεν παραδεχτεί για τον Α ή Β λόγο τον Γιεζούα και τον Γιαχβέ, θα πρέπει να τιμωρηθεί ως διαπράττουσα κάτι αφύσικο και κακό.

Άρα λοιπόν μη βάζεις όλες τις θρησκείες στο ίδιο τσουβάλι. Οι μονοθεϊστικές θρησκείες με αποκλειστικό και τιμωρητικό χαρακτήρα, δεν είναι θρησκείες, είναι φασισμοί με το προσωπείο της λατρείας. Ούτε εσύ, ούτε εγώ είμαστε ασφαλείς όσο εξουσιάζουν. Ούτε εσένα ούτε εμένα θα ανέχονταν αν ήταν στο χέρι τους. ΑΥΤΟ πρέπει να πολεμηθεί με κάθε τρόπο, όπως πολεμά πάντα μια πλουραλιστική δημοκρατία - καλή ή κακή - τις ιδέες του Φασισμού.

Κατά τα άλλα, όλες οι αντιλήψεις, όλες οι απόψεις, όλες οι πλευρές, όλα τα μονοπάτια, όλοι οι τρόποι που επιλέγει κανείς για να ψάξει την Αλήθεια, είναι, για μένα, εξίσου δεκτοί και εξίσου ιεροί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ektoras
Νέο Μέλος

United Kingdom
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 16:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ektoras  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ektoras
Kalispera,
eimai foititis kai den exo asxolithei oute sto elaxisto me to thema se sigrisi me tous allous sizitites. Thelo omos na rotiso giati sto sxoleio den didaskomaste mithologia. Mas tin parousiazoun panta os paramithaki, mia istorioula. Den dinoun pote emfasi stin terastia auti klironomia. I mithologia einai toso oraia kai prosopika exo didaxtei polla pragmata apo auti. Episis oles oi thriskeies exoun katakleismo kai Messies. Giati sto sxoleio den mas lene oti auto pou kanoume san aplo paramithaki itan kapote thriskeia kai exeis foveres moiotites me tin palaia diathiki. I palaia diathiki i evraiki mithologia einai pio didaktiki?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 16:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε Ερμοκράτη
...είναι η αποκλειστική και τιμωρητική του αντίληψη. Το "ένας αληθινός θεός κι όποιος δεν τον προσκυνά τιμωρείται" αποτελεί τη βασική του ιδεολογική γραμμή. Η ΡΗΤΗ ΑΠΕΙΛΗ δηλαδή...

Σε αυτό το σημείο με βρίσκεις σύμφωνο!

Κάθετι που περιορίζεται σε όρια οδηγείται μαθηματικά σε Θάνατο.
Εξάλλου η βασική ρήση του Ιησού ήταν το "όποιος θέλει οπίσω μου ερθεί"
και δίχως καμία απειλή, αλλά σε διαρκή στάση συγχώρεσης.

Με Αγάπη Φώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 17:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας παλιοί συνομιλητές και καλωσόρισες Έκτορα από τo Ηνωμένο Βασίλειο.

Έχεις δίκιο Έκτορα για το παράπονό σου. Αυτό είναι και το νόημα των όσων έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου. Χάσαμε ως Έλληνες την μυστηριακή μας διδασκαλία και μας διδάσκουν στο Δημοτικό τον Ηρακλή, τον Ορφέα και τον Θησέα, ενώ πραγματικά η μελέτη των μυθολογιών ανήκε στην μυητική διαμόρφωση των μεγάλων ιερέων και φιλοσόφων της αρχαιότητας. Τι κρίμα;

Βέβαια στην φράση του Χριστού όπου λέει στους μαθητές του ότι μόνο σε αυτούς δίνει το πλήρες νόημα των παραβολών, μπορούμε να διακρίνουμε κάποιο ίχνος της πρώτης μυστηριακής διδασκαλίας του χριστιανισμού.

Χαίρομαι που βρίσκουμε ένα σημείο ηρεμίας και ειρήνης μέσα σε μία καταγίδα αντιπαραθέσεων. Σίγουρα η ανεκτικότητα και η συμβίωση πρέπει να μας χαρακτηρίζουν όλους όσο και να διαφωνούμε ιδεολογικά.

Βλέποντας Ερμοκράτη ότι συμφωνείς με τις παρατηρήσεις και τα σχόλιά μου στο προηγούμενο μήνυμα θα ήθελα να κάνω μία πρόταση.

Να ανοίξω ένα νέο topic με θέμα "Ή εσωτερική όψη του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού"; Σε αυτό θα προσπαθήσουμε να συζητήσουμε για το θέμα των μυστηρίων, την σχέση φιλοσοφίας, θρησκείας, πολιτικής, το ερώτημα αν μπορεί να ξαναγίνει επίκαιρο το αρχαίο ελληνικό πνεύμα, την σχέση της αρχαίας ελληνικής παράδοσης με τις παραδόσεις των άλλων μεγάλων λαών κ.α.

Δεν θέλω να συμπεριλάβω (χωρίς να το αποκλείω) την σχέση με τον χριστιανισμό γιατί νομίζω ότι έχουμε γράψει ήδη... βιβλίο σε αυτό το topic. Ίσως είναι καλύτερο να ορίσουμε και θετικά το αρχαίο ελληνικό πνεύμα και όχι ως αντιπαράθεση με τον τον χριστιανισμό.

Επιμένω ότι ο εσωτερικός χριστιανισμός έχει κυνηγηθεί έχει διωχθεί και έχει λυσσαλέα διαστρεβλωθεί από την κατεστημένη εκκλησία και ότι ίσως αυτό να το ανοίξουμε σε ένα άλλο topic και καλύτερα να μην τα μπερδέψουμε όλα στο ίδιο topic.

Βέβαια δεν απευθύνομαι μόνο στον Ερμοκράτη αλλά σε όλους τους γενναίους και επίμονους συζητητές, τον Άτλα, τον Dix, τον Nagual, τον Φώτιο, τον Avatargr, τον Πλωτίνο και όλους τους υπόλοιπους που είχαν μικρότερο μερίδιο συμμετοχής σε αυτό το topic.

Τι λέτε;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 17:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Εγώ το λέω συνέχεια αλλά δεν με ακούτε , ότι στην ουσία συμφωνούμε αλλά για λόγους εγωιστικούς (?) ή σκοπιμότητας "μαλώνουμε" στα τυπικά.

Το πρόβλημα στο θρησκευτικό πεδίο ή καλύτερα στην αναζήτηση της Αλήθειας και τον τρόπο Λατρείας είναι ο Ταλιμπανισμός ή όπως ορθά το είπε ο φίλος Ερμοκράτης ο θρησκευτικός ΦΑΣΙΣΜΟΣ.
Αυτόν τον φασισμό πολεμούμε οι νοήμονες άνθρωποι και εραστές της Ελευθερίας, αυτός ο φασισμός είναι που μας έχει γονατίσει πολιτισμικά και ανθρωπιστικά, αυτόν τον φασισμό αντιπροσωπεύουν οι δήθεν εκλεκτοί της εκκλησίας που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το χρήμα κι η ηδονή της εξουσίας !

Νομίζω ότι το ζητούμενο είναι κοινό για όλους μας:
*διαχωρισμός "θρησκείας" και "κράτους"
*πραγματική ελευθερία θρησκεύειν και λατρείας
*εκατέρωθεν σεβασμός
νομίζω ότι μόνο σε αυτά τα πλαίσια θα μπορεί ο καθένας από εμάς, χωρίς να σπαταλά πολύτιμο χρόνο για να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας, να φτάσει εκεί που θέλει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 17:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ,ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΥΓΕΙΑ ,ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.Η ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΟΛΩΝ ΣΧΕΔΟΝ ΤΩΝ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ..ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΠΩΣ ΤΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΠΙΝΟΕΙ ΚΑΘΕ ΛΑΟΣ Η ΤΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΩΣ ΕΠΙΜΥΘΙΟ ΟΤΙ ''ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΚΛΕΚΤΟΙ'',ΕΝΩ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ Ο ΘΕΟΣ Η/ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΟΙ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ Η ΟΡΙΖΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΙΟΥΔΑΙΚΗΣ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΑΔΙΑΚΟΠΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΝΣΠΕΡΜΙΑ ΛΑΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΙΣΤΗ ΠΟΛΕΜΑΝΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ.ΓΕΝΙΚΑ ΤΕΙΝΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ,ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΣΥΝΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΩΒΙΝΙΣΤΙΚΗΣ ΑΙΣΘΗΣΗΣ ΚΑΘΕ ΛΑΟΥ.Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥΣ.
ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΗΘΙΚΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΟΥΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ Η ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ,ΟΙ ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ,ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΕΓΩ ΠΡΩΣΟΠΙΚΑ ΝΑ ΛΥΤΡΩΣΩ ΤΟ ΥΠΑΡΞΙΑΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΔΡΟΥΣΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ Η Ο ΒΟΥΔΑΣ Κ.Τ.Λ.ΙΣΩΣ ΕΧΟΥΝ ΧΑΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΡΙΚΟΙ ΤΗΣ ΑΛΥΣΙΔΑΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 17:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Σου ξεκαθάρισα πως άλλο είναι η «Τυφλή» πίστη, και άλλο η «Ενσυνείδητη».

Ελληνικά ξέρω. Το επίθετο "τυφλός" δεν είναι αντίθετο με το επίθετο "ενσυνείδητος". Αν θες να πω "ενσυνείδητη τυφλή πίστη" διορθώνω ευχαρίστως. Το αντίθετο θα ήταν αν η πίστη σου ήταν κατάληξη μιας πορείας λογικής αμφισβήτησης.

>Πολλές αφορμές και δικαιολογίες μπορούμε να έχουμε στην αποχή μας από τον Διάλογο!

Διάλογο για τι πράγμα; Για ζωντανούς-νεκρούς και για νερά που γίνονται κρασιά; Εσύ θες να τα πιστεύεις για πραγματικά κι εγώ τα θεωρώ γελοία κι ανάξια της νοημοσύνης μου. Αυτός ο διάλογος δεν μπορεί να πάει παραπέρα και γι αυτό τον έκλεισα.

>>Δεν "έρχονται" οι θεοί. Ήταν, είναι, και θα είναι πάντα εδώ.
Αλλιώς ο Κόσμος δε θα υπήρχε πια ή θα ήταν ένας άλλος Κόσμος.
>Συγνώμη αλλά αν δεν είναι αυτό τυφλή πίστη, πες μου τότε τι είναι;

Καμιά απολύτως τυφλή πίστη. Είναι θέμα του πώς ορίζεις την έννοια "θεός". Αν έκανες έναν κόπο να αναγνώσεις τις 4 γραμμές που έγραψα για την Ελληνική Κοσμοθεωρία, θα διάβαζες ότι θεοί είναι εκείνες οι ιδιότητες του Κόσμου που μένουν αναλλοίωτες στο χρόνο και καθορίζουν τις επιμέρους λειτουργίες του. Καταλήγεις εύκολα στο αυτονόητο λογικό συμπέρασμα ότι ο Κόσμος, στερημένος από τις ιδιότητές του, είτε δε θα υπήρχε ή θα ήταν ένας άλλος Κόσμος.

>Τους έχει δει; Μίλησες μαζί τους και είσαι βέβαιος για την θεία τους υπόσταση;

Τους ζω καθημερινά! Ξυπνάω με τους θεούς, κοιμάμαι με τους θεούς, ονειρεύομαι με τους θεούς, ανασαίνω με τους θεούς, ερωτεύομαι με τους θεούς. Εσείς κακώς ονομάζετε τον Γιαχβέ "θεό". Οι Εβραίοι τον αναφέρουν παντού Αδωνάι(=Κύριος, κυρίαρχος). Ο Γιαχβέ αντιπροσωπεύει την ανθρώπινη ψυχολογία του ελέγχου και της τιμωρίας. Αντιθέτως, θεός είναι η κανονιστική ιδιότητα του Κόσμου που ανοίγει και κλείνει π.χ. τους πνεύμονές σου κατά την αναπνοή.

>Στην προηγούμενη θέση σου αφήνεις δυο σημαντικά κενά. Σε τι θρησκεία
>πίστευε ο Κέλσος; Τι τον κάνει «Απόλυτο Ιστορικό Αναλυτή», δίχως να
>παίρνεις υπόψη τις εκατοντάδες καταγραφές και στοιχεία για τους διωγμούς;

Εσύ φίλτατε πιστεύεις σε ζωντανούς-νεκρούς επειδή το γράφουν οι ιδρυτές της θρησκείας σου, χωρίς να τα αναφέρει ΟΥΤΕ ΜΙΣΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ της εποχής. Θα κάνεις κριτική στον Κέλσο για υποκειμενικότητα;

Βλέπεις γιατί δεν μπορούμε να συζητήσουμε; Αν δεν σμπαράλιαζες τη Λογική του για να δεχτεί να πιστέψει σε νεκραναστημένους και νερά-κρασιά, θα είχες σκεφτεί "η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία είχε 500 διαφορετικές θρησκείες στα εδάφη της, ο Χριστιανισμός την πείραξε;" Αλλά δεν έχεις αυτή τη λογική. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να σκεφτείς ότι πιθανώς αυτά είναι χυδαία προπαγάνδα του σκληρού κι απάνθρωπου δολοφόνου Χριστιανισμού. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ! Γι αυτό μείνε σ' αυτά που πιστεύεις και μην παρασταίνεις ότι σ' ενδιαφέρει ο διάλογος. Δεν τον αντέχεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ATLAS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
123 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 17:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ATLAS
ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ "ΔΑΥΛΟ" ΤΕΥΧΟΣ 228...

ΤΟΥ ΠΑΝ.ΚΟΥΒΑΛΑΚΗ...

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ "ΘΡΗΣΚΕΙΑ"...

---Α) ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΑΝΕΧΘΗΚΑΝ

-1) ΚΑΠΟΙΑ "ΕΚΚΛΗΣΙΑ"(=ΩΡΓΑΝΩΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΚΛΗΡΙΚΩΝ),

-2) ΚΑΠΟΙΟ ΔΟΓΜΑ,

-3) ΚΑΠΟΙΟ "ΙΕΡΟ ΒΙΒΛΙΟ" (π.χ. ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ, ΚΟΡΑΝΙΟ, ΤΟΡΑ, ΒΕΔΔΕΣ κ.λ.π.),

-4) ΚΑΠΟΙΟΝ ΙΕΡΑΡΧΗ (ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ, Πάπα, ΑΡΧΙΡΑΒΒΙΝΟ, ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ), ΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ...
ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΟΣΟΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ *ΩΡΓΑΝΩΜΕΝΗ* "ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ" ΚΙ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ ΤΗΣ, ΜΙΜΟΥΝΤΑΙ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥΣ ΙΣΩΣ ΑΣΙΑΤΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ...

---Β)ΟΙ ΘΕΟΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ "ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ" ΟΠΩΣ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΥΧΝΑ. ΑΝ ΙΣΧΥΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ, ΤΟΤΕ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΟΞΑΣΙΩΝ ΤΩΝ ΠΡΩΤΟΓΟΝΩΝ ΛΑΩΝ, ΠΟΥ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΛΛΑΓΕΣ "ΘΕΟΠΟΙΟΥΣΑΝ" ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ.

Η ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΤΕΛΕΙΟΤΑΤΗ ΜΟΡΦΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ), ΕΓΚΕΙΤΑΙ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ "ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΕΙ", "ΟΝΤΟΛΟΓΕΙ" ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΥΣΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΑΡΕΤΗ Σ'ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΦΑΝΣΕΙΣ ΤΗΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΩΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ (ΗΡΩΕΣ-ΗΜΙΘΕΟΙ).

---Γ) ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΠΡΟΕΞΑΡΧΟΝΤΟΣ ΤΟΥ ΔΙΟΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΑΙ ΩΣ ΣΥΜΒΟΛΑ ΦΥΣΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΩΣ **ΙΣΤΟΡΙΚΑ** ΠΡΟΣΩΠΑ, ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ **ΜΕΓΑΛΑ ΕΡΓΑ** (ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣ.:ΕΝ ΑΝΤΙΘΕΣΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ), ΜΕ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΥΕΡΓΕΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ...

O ZEYΣ ΩΣ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΤΑΞΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ **ΜΕΓΑΣ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΗΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ** ΚΑΙ **ΕΛΛΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΑΣ**,<<ΕΠΕΛΘΩΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΗΝ ΑΠΑΣΑΝ...ΤΟΥΣ ΜΕΝ ΛΗΣΤΑΣ ΚΑΙ ΑΣΕΒΕΙΣ ΤΙΜΩΡΩΝ ΤΗΝ ΔΕ ΙΣΟΤΗΤΑΝ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΝ ΕΙΣΗΓΟΥΜΕΝΟΣ>> (ΔΙΟΔΩΡΟΣ ΣΙΚΕΛΙΩΤΗΣ Ζ,71,2).(ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣ.:ΕΙΣΗΓΗΤΑΙ, ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ)...

---Δ) Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΚΟΣ ΤΗΣ ΜΥΘΟΣ, ΟΠΩΣ ΑΠΟΤΥΠΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΗΣΙΟΔΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΜΗΡΟ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑ'Ι'ΚΗ ΙΩΝΙΑ ΕΞΕΛΙΣΣΟΝΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΛΟΓΟΝ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ, ΠΟΥ ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΕΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΝΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΠΛΕΟΝ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΕΝΔΙΑΜΕΣΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΥΘΟΥ, ΤΗΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΜΒΟΛΩΝ...

ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Ο ΠΛΑΤΩΝ, ΠΡΟΧΩΡΩΝΤΑΣ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΕΡΑ, ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΩΣ ΔΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ, ΤΗΣ ΝΟΗΣΕΩΣ, ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΡΧΗ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΗΓΑΖΕΙ.**ΕΤΣΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΣ)**

ΑΛΛΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ:

α) ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΘΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΗ Η "ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ", ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΑΝΔΡΩΝΕΤΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΝΑ ΠΑΡΕΚΤΡΑΠΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ <<ΑΝΑΒΙΩΣΕΙΣ>> ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΛΟΓΗΣ ΤΥΠΟΛΑΤΡΕΙΑ, ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟ, ΘΕΟΚΡΑΤΙΑ Η ΚΑΙ ΦΟΛΚΛΟΡΙΚΗ ΛΑΤΡΕΙΑ...

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΞΕΧΝΑ ΠΩΣ ΓΙΑ ΕΙΚΟΣΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΙΩΝΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΟΤΙΣΤΗ ΜΕ ΤΙΣ ΘΕ'Ι'ΣΤΙΚΕΣ ΑΣΙΑΤΙΚΕΣ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΕΣ, ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΚΑΙ ΕΠΕΒΑΛΕ ΔΙΑ ΤΗΣ ΣΠΑΘΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΓΙΑΧΒΕ,
ΠΩΣ **ΔΥΣΤΥΧΩΣ Μ'ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΝΝΟΙΕΣ ΣΚΕΠΤΟΜΑΣΤΕ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ**.

ΟΠΩΣ Σ'ΟΛΑ ΜΑΣ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΙΚΑΝΟΙ -ΑΚΟΜΗ-, ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ, Η ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΜΗΘΟΥΜΕ ΑΠΛΩΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΟΝΟΥΣ ΜΑΣ...

(ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣ.: 2.000 XΡONIA EΛΛΕΙΨΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ...ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΜΙΑ, ΔΙΑΛΕΚΤΟ ΕΣΤΩ, ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ).

β) ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΕΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΩΔΕΚΑ, ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ...
ΚΑΘΕ ΤΟΠΟΣ ΕΙΧΕ ΤΟΥΣ "ΔΙΚΟΥΣ" ΤΟΥ ΘΕΟΥΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΥΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ...

ΟΙ ΔΥΟ ΚΥΡΙΕΣ ΘΕΟΤΗΤΕΣ ΑΛΛΗΛΟΣΥΜΠΛΗΡΟΥΜΕΝΕΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΟΝΥΣΟΣ (ΔΙΟΝΥΣΙΑΚΟ ΠΝΕΥΜΑ) ΚΑΙ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ (ΑΠΩΛΛΩΝΙΟ ΠΝΕΥΜΑ)...

Ο ΕΝΑΣ ΤΟΥ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟΥ Ο ΑΛΛΟΣ ΟΧΙ...

ΤΗΝ ΜΟΝΗ (ΒΑΣΙΚΗ) ΕΝΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟΝ Ο ΗΣΙΟΔΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΗΣΙΟΔΟΣ ΗΞΕΡΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΟΥΝ ΟΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΓΕΝΕΕΣ, ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΧΥΡΗ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ, (ΣΤΗΡΙΓΜΕΝΗ ΣΕ ΑΡΧΑΙΕΣ ΠΗΓΕΣ), ΟΤΙ ΕΖΗΣΕ ΠΕΡΙ ΤΟ 2.300 π.Χ....

ΤΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΘΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ (ΞΑΝΑ)ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠ'ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΤΗΣ ΒΗΜΑΤΑ...

ΚΑΘΕ (ΕΠΑΝ)ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ...

ΟΜΩΣ.....................................
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ...

Ο (ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ) ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ;;;ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΩΝ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟ;;;ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ;;;Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΦΑΠΑΞ, Η ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ;;;

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΧΩΡΟΣ ΚΑΙ ΑΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΩΝ;;;
ΤΟ "ΠΑΝΤΑΧΟΥ" ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ;;;ΕΙΝΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ;;;Η ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ;;;Η ΜΟΝΟ ΕΞΩ;;;ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΕΣΠΙΣΕΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ;;;Η ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ;;;Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ;;;Η Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ;;;


Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ;;;ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ;;; ΠΡΟΣ ΤΙ;;;ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ Η ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ;;;ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΙΧΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΓΚΗ;;;Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ;;;Η ΔΩΡΟ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ;;;

ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΤΕΡΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, (ΠΡΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ), ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΡΟΤΕΡΗΣ ΑΤΕΛΕΙΑΣ;;;


ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ...ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΤΕΒΑΤΑ ΘΕΟΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΣΟΦΩΝ...ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ...




Edited by - ATLAS on 05/11/2002 17:58:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 18:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Αγαπητέ THOTH πολύ καλά θα κάνεις να ανοίξης το θέμα που προτείνεις.
Εξάλλου μελετητές του εσωτερισμού δεν είμαστε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 21:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλους

Φιλέ Βασίλη χαίρομαι που σε ξανακούω, αλήθεια δεν σε ενδιαφέρουν καθόλου τα θέματα που συζητήσαμε;
Συμφωνώ στις τοποθετήσεις σου για το οφθαλμοφανές!

Αγαπητέ Φίλε Ερμοκράτη χαίρομαι που παίρνεις θέση παρόλο βέβαια που δεν συμφωνώ με τα συμπεράσματα σου.
Ξέρεις, είναι πολύ εύκολο να βλέπουμε το «λάθος» στους άλλους και δυσκολότερο στον ίδιο τον εαυτό μας. Εξάλλου ότι έχω να πω για την συμπεριφορά σου το είπα και νομίζω πως μιλάω ξεκάθαρα.
Θα επαναλάβω βέβαια τον προβληματισμό μου, γιατί είναι «τυφλή» η δικιά μου πίστη και είναι «ορθή» η δικιά σου, και που το στηρίζεις;
Και στις δύο, ας πούμε τοποθετήσεις, υπάρχει έντονο το στοιχείο της μεταφυσικής και βέβαια στην Αρχαία Ελλάδα είναι παρών σε καθημερινή βάση.(πως οραματίσθηκε το μόριο ο Δημόκριτος; Ποιο ήταν το «δαιμόνιο» του Σωκράτη;και άλλα πολλά!)
Μου μιλάς υποτιμητικά για νερόκρασα δίχως να αναρωτιέσαι πέρα από την επιφάνεια.
Αν θες μπορείς να βλέπεις ένα ανόητο ταχυδακτυλουργικό κόλπο.
Αν θες μπορείς αν διακρίνεις το Μυστήριο της Μετουσίωσης!
Αν θες βλέπεις ανοησίες με «ζόμπις» και νεκραναστημένους»
Ίσως όμως και να διακρίνεις την Εξουσία του Λόγου επάνω στην Ζωή και στο Θάνατο!
Υπάρχουν πολλά μάτια για δει κάποιος τον κόσμο γύρω του και κάθε φορά διαλέγουμε τα ζευγάρια που επιθυμούμε.
Λες πως ***Καμιά απολύτως τυφλή πίστη. Είναι θέμα του πώς ορίζεις την έννοια "θεός".*** πες μου λοιπόν που διαφέρουμε;

Γιατί απορείς;
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως δεν ζω και δεν βιώνω την σχέση μου με τον Χριστό άμεσα, πως δεν αναγνωρίζω την θεία Του Ουσία στον άνθρωπο, πως δε «κοιμάμαι» & «ξυπνώ» με τον Παλμό της Αγάπης μέσας στην Ψυχή μου;
Γιατί αναγνωρίζεις ως «λογικό» το βίωμα στον εαυτό σου και το αρνείσαι στους άλλους;

Σου επιστρέφω το ερώτημά σου***θα είχες σκεφτεί "η Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία είχε 500 διαφορετικές θρησκείες στα εδάφη της, ο Χριστιανισμός την πείραξε;"*** και σε ρωτώ έλα ντε εσένα δεν σε προβληματίζει;
Εξάλλου:
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να σκεφτείς ότι πιθανώς αυτά είναι χυδαία προπαγάνδα του σκληρού κι απάνθρωπου δολοφόνου Χριστιανισμού. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ! Γι αυτό μείνε σ' αυτά που πιστεύεις και μην παρασταίνεις ότι σ' ενδιαφέρει ο διάλογος. Δεν τον αντέχεις.
Στην Ιστορία δεν υπάρχουν πιθανότητες αλλά στοιχεία. Όταν αυτή την στιγμή αμφισβητείς την καταγεγραμμένη Παγκόσμια Ιστορία, συγνώμη το έχω πει και στον Ντίξ, εσύ έχεις το πρόβλημα. Το πρόβλημα όχι το να πιστεύεις σε αυτό που επιθυμείς, αλλά να αποδείξεις τους ισχυρισμούς σου ότι όλη η γνωστή Ιστορία είναι «απλά» προπαγάνδα. Και σε αυτό δεν αρκούν μόνο οι πηγές από τους μειονοτικούς Εθνικούς στο Βυζάντιο.
Εξάλλου η Ιστορία είναι περισσότερο επιστήμη και λιγότερο πίστη!

Από που συμπεραίνεις πως δεν θέλω τον διάλογο και με κατηγορείς για υποκρισία;
Παρόλη την ως τώρα στάση σου συνεχίζω να σε σέβομαι και να συνομιλώ μαζί σου!

Φίλε Άτλαντα συνεχίζεις να ανοίγεις θέματα, ενώ κανείς σας δεν παίρνει θέση στους προβληματισμούς που έθεσα και σας αφορούν!
Λες*** ΟΜΩΣ.....................................
ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ...***
Συγνώμη δεν με βλέπεις !!!!
Θα επαναλάβω λοιπόν:
«ΕΝ ΑΡΧΗ ΗΝ Ο ΛΟΓΟΣ, ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΗΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΕΟ…»
Περιληπτικά λοιπόν για την Τριαδική Υπόσταση του Θεού (μέχρι την έως τώρα κατανόησή μας): Ο Πατήρ είναι ΑΧΩΡΟΣ και ΑΧΡΟΝΟΣ. Το Εκδηλωμένο και το Ανεκδήλωτο.
Και Αυτό που ΘΑ Εκδηλωθεί!
Ο Θεός Εκδηλώνεται μέσα στον Εαυτό του (ΠΡΟΣ) ως ΛΟΓΟΣ!
Η «Ενεργητική» Εκδήλωση του Θεού είναι ο ΛΟΓΟΣ ΥΙΟΣ που Εκδηλώνει και Εκδηλώνεται στην Δημιουργία!
Όσο αφορά τις ερωτήσεις σου πιστεύω πως παίρνω θέση και για το Άχωρο-Άχρονο και για τον Χωροχρόνο.
Ο (ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ) ΘΕΟΣ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ;;;ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΩΝ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟΧΡΟΝΟ;;;ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ;;;Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΦΑΠΑΞ, Η ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ;;;
Το Πανταχού Παρών σίγουρα αναφέρεται στη Εκδηλωμένη Δημιουργία (Πανταχού Παρών & τα Πάντα Πληρών). Η Γνώση είναι ικανότητα που αναφέρεται στα νοήμονα όντα. Για το Θεό (από όσα γνωρίζουμε) καθώς είναι και «πέρα» της Δημιουργίας (όσο το χωράμε ) τα πάντα έχουν ήδη γίνει. ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΑΧΩΡΟΣ ΚΑΙ ΑΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΩΝ;;;
ΤΟ "ΠΑΝΤΑΧΟΥ" ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ;;;ΕΙΝΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ;;;Η ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ;;;Η ΜΟΝΟ ΕΞΩ;;;ΟΙ ΝΟΜΟΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΘΕΣΠΙΣΕΙ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ;;;Η ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ;;;Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ;;;Η Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΘΕΟΥ;;;

Οι Πανσυμπαντικοί Νόμοι ισχύουν για την εκδηλωμένη δημιουργία, για «έξω» συγνώμη δεν θα μπορέσω να πάρω θέση Από όσο γνωρίζουμε ο Άνθρωπος αποτελεί μέρος του Θεού.
Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ;;;ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ;;; ΠΡΟΣ ΤΙ;;;ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ Η ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ;;;ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΙΧΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΓΚΗ;;;Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ;;;Η ΔΩΡΟ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ;;;
Το να προσωποποιείς τον Θεό με ανάγκες δεν νομίζω πως είναι το «καλύτερο» εργαλείο κατανόησης! Η Αγάπη δεν είναι ανάγκη, δεν ξεκινάει δηλαδή από ψυχικό κενό, αλλά Ενεργητική Δημιουργική Θεία Εκδήλωση και Νόμος.
ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΤΕΡΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ, (ΠΡΟ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ), ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΞΗ ΠΡΟΤΕΡΗΣ ΑΤΕΛΕΙΑΣ;;; είσαι σίγουρος και βέβαιος για αυτό; Μήπως «τα Πάντα Ρει»;
Πιστεύω πως σου απάντησα στις περισσότερες ερωτήσεις σου.
Θα φιλοτιμηθεί μήπως κάποιος να πάρει θέση και στις δικές μου;

Με Σεβασμό και Αγάπη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2002, 23:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Θα επαναλάβω βέβαια τον προβληματισμό μου, γιατί είναι «τυφλή» η
>δικιά μου πίστη και είναι «ορθή» η δικιά σου, και που το στηρίζεις;

Δεν ξέρω αν η δική μου πίστη είναι ορθή αλλά πάντως έχει μια λογική και τετράγωνη απάντηση για όλα. Δεν έχει νεκροζώντανους και τυφλή (βλακώδη για εμένα) αποδοχή πραγμάτων που ούτε εγώ είδα ποτέ, ούτε εσύ, ούτε άλλος κανείς από τις εκατοντάδες δισεκατομμυρίων ανθρώπων που έζησαν πάνω στον πλανήτη.

Για κάποιο λόγο παραδέχεσαι πράγματα που δεν συνάδουν προς την ικανότητα της Λογικής. Εκείνη την ικανότητα που μας ξεχωρίζει από κάθε άλογο πλάσμα που ζει. Εγώ απαιτώ λογικά επιχειρήματα. Μπορεί και να μην είναι ορθά αλλά είναι λογικά. Έτσι χτίζεται σκαλοπάτι σκαλοπάτι η σκάλα που ανεβάζει την Έρευνα. Αυτό λέμε στην ουσία "επιστήμη" και σ' αυτό κυρίως εντοπίζω την Ελληνική μου κληρονομιά και ταυτότητα.

Σημείωσε, παρακαλώ, ότι ο εσωτερισμός δεν είναι παραλογισμός! Εσωτερισμός είναι η προτροπή του Άρχοντα Απόλλωνα "ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ". Εσωτερισμός είναι η τοποθέτησή μας στον Κόσμο μέσα σ' ένα συγκεκριμένο σύστημα συντεταγμένων. Όχι η τρέλλα ή η βλακεία που μπορεί να περνάει από το κάθε - διαταραγμένο ή μη - μυαλό.

>Τι σε κάνει να πιστεύεις πως δεν ζω και δεν βιώνω την σχέση μου με
>τον Χριστό άμεσα, πως δεν αναγνωρίζω την θεία Του Ουσία στον
>άνθρωπο, πως δε «κοιμάμαι» & «ξυπνώ» με τον Παλμό της Αγάπης μέσας
>στην Ψυχή μου;

Προφανώς δεν συνεννοούμαστε φίλτατε γι αυτό δεν θέλω να συνεχίσω αυτό το διάλογο. Εγώ δεν αναφέρθηκα ποτέ στο "θρησκευτικό βίωμα". Αυτό έχει αναλυθεί αρκετά από την επιστήμη και μάλιστα πρόσφατα εγκεφαλογραφήθηκε και ξέρουμε την νευροφυσιολογία του σε γενικές γραμμές. Δες σχετικά το τεύχος Αυγούστου του περιοδικού "Περισκόπιο" σχετικά με την επιστήμη της νευροθεολογίας.

Μιλάω για την κανονιστική ιδιότητα των θεών, για την λειτουργία του Κόσμου. Για τον Ζευ-Δία, δηλ. την ιδιότητα του Κόσμου να συνθέτει και να αποσυνθέτει τα συστατικά του δημιουργώντας νέες μορφές. Για τον Ερμή, δηλ. την ιδιότητα του Κόσμου να δημιουργεί πληροφορίες που μεταδίδονται, για την Αθηνά, την Οικονομία δηλ. του Σύμπαντος που περιγράφουν οι νόμοι της θερμοδυναμικής, για τον Έρωτα δηλ. την ελκτική ιδιότητα που λειτουργεί και στο επίπεδο της μάζας ως βαρύτητα και στο επίπεδο το ανθρώπινο ως συναίσθημα... κ.ο.κ.

Μπορώ για ώρες να εξηγώ τις θεμελιώδεις διαφορές των θεών από τον δικό σου Κύριο. Να μιλάω για θεούς που δεν απειλούν, θεούς που δεν επεμβαίνουν κατά περίσταση, θεούς που δεν ξεχωρίζουν, θεούς ΧΩΡΙΣ περιούσιο λαό και θεούς που δεν τιμωρούν. Είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ διαφορετικά πράγματα αλλά δεν θα καταλάβεις τίποτα γιατί η σκέψη σου έχει ήδη προσανατολιστεί σε άλλη κατεύθυνση.

Είναι συνετό να μην διαλέγονται οι άνθρωποι χωρίς ξεκάθαρη κοινή βάση. Όταν συναποδεχτούμε κάποιους κανόνες διαλόγου τότε μπορούμε να συζητήσουμε. Μέχρι τότε εγώ θα απέχω γιατί μια στείρα αντιπαράθεση δεν έχει νόημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aenaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


94 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2002, 04:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aenaos
Οι θεοί είναι εκείνες οι ιδιότητες του Κόσμου που μένουν αναλοίωτες στο χρόνο και καθορίζουν τις επιμέρους λειτουργίες του.

Μιλάω για την κανονιστική ιδιότητα των θεών, για την λειτουργία του Κόσμου. Για τον Ζευ-Δία, δηλ. την ιδιότητα του Κόσμου να συνθέτει και να αποσυνθέτει τα συστατικά του δημιουργώντας νέες μορφές. Για τον Ερμή, δηλ. την ιδιότητα του Κόσμου να δημιουργεί πληροφορίες που μεταδίδονται, για την Αθηνά, την Οικονομία δηλ. του Σύμπαντος που περιγράφουν οι νόμοι της θερμοδυναμικής, για τον Έρωτα δηλ. την ελκτική ιδιότητα που λειτουργεί και στο επίπεδο της μάζας ως βαρύτητα και στο επίπεδο το ανθρώπινο ως συναίσθημα... κ.ο.κ.

ΦΙΛΕ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ ΟΙ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΣΥ ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ ΘΕΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΟΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ,ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΩΣΟΠΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ,ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΟΙ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.ΠΩΣ Η ΕΛΚΤΙΚΗ/ΑΠΩΘΗΤΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ
ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ/ΑΠΟΣΥΝΘΕΤΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ
ΥΛΗΣ.ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΡΩΣΟΠΟΠΟΙΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ,ΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΠΕΡΑ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΙΣ ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΙΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


299 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2002, 09:11:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΙΟΣ
Καλημέρα σε όλους σας

Καλημέρα Ερμοκράτη

Σίγουρα αυτό που χαρακτηρίζεις εσύ ως "λογικό" βλέπεις πόσο "πράξενο" ή "παράλογο" φαίνεται σε άλλους!

Συμφωνώ με την ευστοχή θέση του Αέναον

Θα σταθώ σε μία, κατ' εμένα σημαντική σου θέση,...για τον Έρωτα δηλ. την ελκτική ιδιότητα που λειτουργεί και στο επίπεδο της μάζας ως βαρύτητα και στο επίπεδο το ανθρώπινο ως συναίσθημα...
Φίλε μου αν σε ικανοποιεί η απάντηση πως ερωτεύεσαι όπως έκλονται τα πόδια σου στον πλανήτη, εμένα δε μου πέφτει λόγος!

Εδώ όμως υπάρχει μια ποιοτική διαφορά που αφυπνίζει και ενεργοποιεί εκατομμύρια Χριστιανούς σε αυτόν τον πλανήτη.

Η Αγάπη

Η Αγάπη όχι απλά ως Συναίσθημα ή σχέση Πάθους ή Εξάρητησης, αλλά ως Ουσία Θεού μέσα σε κάθε Άνθρωπο που Ενώνει, Θωπεύει, Αποκαθιστά, Συγχωρεί, Θεραπεύει, Απελευθερώνει και τέλος Εκδηλώνει τον Λόγο Θεό μέσα στον Άνθρωπο!

Δεν θα επιμείνω, αλλά είναι σημαντικό πέρα από τις θεωρείες που σας ικανοποιούν στο νου σας, να εξετάσετε και την σχέση σας με την Ψυχή.
Την δικιά σας πρώτα-πρώτα ψυχή, που όπως κάθε ανθρώπου, έχει "Ανάγκη" να Αγαπήσει και να Αγαπηθεί!

Γι' αυτό είναι ουσιώδες να εξετάσουμε, αν θέλετε, την σχέση σας με την Νομοτέλεια της Αγάπης.
Δίχως κρίση, αλλά με στάση κατανόησης.

Με Σεβασμό και Αγάπη Φώτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2002, 15:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>ΦΙΛΕ ΕΡΜΟΚΡΑΤΗ ΟΙ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΣΥ ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ ΘΕΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ
>ΣΥΝΕΧΕΙΑ ,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΟΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ,ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ
>ΝΑ ΤΙΣ ΠΡΩΣΟΠΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ,ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΟΙ
>ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΠΙΠΕΔΑ.ΠΩΣ Η ΕΛΚΤΙΚΗ/ΑΠΩΘΗΤΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ
>ΤΗΣ ΥΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ/ΑΠΟΣΥΝΘΕΤΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ
>ΥΛΗΣ.ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΠΡΩΣΟΠΟΠΟΙΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ
>ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ,ΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΠΕΡΑ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΙΣ ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ;

Έχεις απόλυτο δίκαιο φίλτατε Αιναίε. ΦΥΣΙΚΑ οι θεοί δεν μπορούν να προσωποποιηθούν. Οι Μύθοι παρουσιάζουν τους θεούς με δράσεις κι ενέργεις ΑΝΑΛΟΓΕΣ προς τις ανθρώπινες γιατί αυτή είναι η φύση του Μύθου, η "εκλαϊκευση" δηλαδή της λειτουργίας του Κόσμου με ανθρώπινους όρους. Η προσωποποίηση των θεών όμως είναι παράδοξη. Αυτό έχει ήδη επισημανθεί από την εποχή του Ξενοφάνη και του Ηράκλειτου με την αυστηρή κριτική που έκαναν στον Όμηρο και τον Ησίοδο.

Το γιατί λατρεύω τις ιδιότητες του Κόσμου έχει μια πολύ εύκολη κι απλή απάντηση: για μένα τον ίδιον. Η λατρεία σημαίνει να καταλαβαίνεις τον Κόσμο και να βρίσκεις του ΔΙΚΟ ΣΟΥ στίγμα μέσα σ' αυτόν. Οι θεοί αποτελούν το σύστημα συντεταγμένων που χρησιμοποιώ. Σημαίνει να αντιλαμβάνεσαι τον εαυτό σου ως μέρος του Κόσμου και να συντονίζεσαι με τη λειτουργία του. Σημαίνει να "κολυμπάς" σε αρμονία με τα Συμπαντικά "κύμματα" και να αποκτάς συνείδηση της θέσης σου στον Κόσμο. Δεν λατρεύω τους θεούς για να αποφύγω καμιά τιμωρία γιατί δεν έκανα απολύτως τίποτα για να τιμωρηθώ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ερμοκράτης
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
74 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2002, 15:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ερμοκράτης
>Εδώ όμως υπάρχει μια ποιοτική διαφορά που αφυπνίζει και ενεργοποιεί
>εκατομμύρια Χριστιανούς σε αυτόν τον πλανήτη.

> Η Αγάπη

Ναι είναι πια γνωστή η ποιοτική διαφορά που ενεργοποιεί τους Χριστιανούς. Έχει καταγραφεί η χριστιανική "αγάπη" από την Ιστορία:

"Τους κρεμούσαν, σειρές, κατά ομάδες από δεκατρείς, τα πόδια τους μόλις άγγιζαν τη γή, για να τιμήσουν και να φανερώσουν σέβας προς τον Λυτρωτή μας και τους δώδεκα Αποστόλους. Μετά έβαζαν φωτιά και τους έκαιγαν ζωντανούς"

"Τον δέσανε σε έναν πάσσαλο. Ένας άγιος άνθρωπος του τάγματος του Αγίου Φραγκίσκου που βρισκόταν εκεί, του μίλησε λίγο για το Θεό (σημ. τον Γιαχβέ) και για την πίστη μας. Ο κασίκ (σημ. ινδιάνικη φυλή) δεν είχε ποτέ ξανακούσει παρόμοια λόγια. Ο φραγκισκανός του είπε να επωφεληθεί από το λίγο χρόνο που του άφηναν οι δήμιοι. Ότι εάν θα πίστευε στα όσα του έλεγε, θα πήγαινε στους ουρανούς όπου υπάρχει δόξα και αιώνια ανάπαυση, αν όμως όχι, θα πήγαινε το δίχως άλλο στην κόλαση, όπου θα τον τυραννούσαν πόνοι και αιώνια βάσανα. Ο κασίκ, αφού σκέφτηκε λίγο, ρώτησε τον κληρικό αν οι χριστιανοί πήγαιναν στον παράδεισο. Ο κληρικός του απάντησε ότι αυτοί που ήταν καλοί, βέβαια πήγαιναν. Και ο κασίκ, χωρίς να σκεφτεί περισσότερο δήλωσε, ότι δεν θα ήθελε να βρεθεί στον παράδεισο, προτιμούσε την κόλαση, για να μην είναι μαζί μ' αυτούς, και να μη βλέπει ανθρώπους τόσο σκληρούς"

(Βαρθολομαίος ντε λας Κάζας: Η καταστροφή των Ινδιάνων, εκδόσεις ΣΤΟΧΑΣΤΗΣ)

Αυτό το παραμύθι της "αγάπης" το μάθαμε πια φίλτατε. Καιρός είναι να μάθετε κι εσείς οι χριστιανοί τι σημαίνει

Σεβασμός!

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις και συνεχίζεις αυτή την άγονη αντιπαράθεση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dix
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2002, 17:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dix
Εδώ φίλε Φώτιε δεν κατάφερε ο χριστιανισμός να εφαρμόσει την Αγάπη μεταξύ των χριστιανών και συγγενών ιδεολογιών, τι να πούμε ...

Ακόμη και σήμερα βλέπουμε γραμμένο στους τοίχους αλλά και σε πανό χριστιανών διαδηλωτών το περίφημο ΟΡΡΘΟΔΟΞΙΑ Ή ΘΑΝΑΤΟΣ και μην μου πεις ότι εννόύν άλλο γιατί άλλο νόημα δεν βγαίνει !

Υ.Γ. να εννοήσω φίλε Φώτιε ότι αντιπαραβάλεις την αγάπη με την Αρετή ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy