ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 **** Π Ε Ν Τ Ε Λ Η ****
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 21:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ ΚΕΦΑΛΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΗ ΣΕ ΕΝΑ ΡΕΜΑ ΤΗΣ ΠΕΝΤΕΛΗΣ ΑΡΚΕΤΑ ΕΡΗΜΙΚΟ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΤΟΥΣ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 23:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε ΑΙΑΝΤΑ και οι υπόλοιποι φίλοι,

Κάπως αργά είδα το θέμα σου και την σχετική σου ερώτηση περί ραδιε-
νέργειας της Σπηλιάς.Νομίζω έχω απαντήσει διεξοδικά στο θέμα παραθέ-
τοντας μάλιστα (στο παρόν topic) και τις τελευταίες μετρήσεις.Απλά
αναφέρω ξανά.Η ραδιενέργεια μέσα στην σπηλιά κυμαίνεται από 1-13μR/h.
Τα ποσά αυτά είναι πολύ χαμηλά για να καταστούν ενδιαφέροντα όταν το
μέγιστο επιτρεπόμενο όριο είναι τα 50 mR/h.
Το αίτιο της ύπαρξης αυτών των μικροστοιχείων μπορεί να αποδωθεί σε
πολλά αίτια.Ακόμα και τα απόβλητα της ψύξης των παλαιών λυχνιών ισχύος
των συστημάτων F/S μπορεί κατά την απορρόφησή τους από το έδαφος να
δημιούργησαν μία επισυγκέντρωση στα εδάφη της σπηλιάς.Πιστεύω να έχετε
παρατηρήσει την σταλαγμοειδή απόρροια των υδάτων από τον θόλο της σπη-
λιάς η οποία συνεχίζεται ακόμα και το καλοκαίρι.
Πάντως υπερουράνια στοιχεία (στοιχεία ομάδας ουρανίου κλπ) ΔΕΝ υπάρχουν μέσα στην σπηλιά,σε ποσότητες που να επιτρέπουν τις όποιες
συνωμοσιολογίες.Εάν τώρα,μία στο εκατομμύριο,φορτηγά μάζεψαν τα χώματα και τα πήγαν...όπου τα πήγαν,αυτό είναι ένα άλλο θέμα που θα
μείνει αναπάντητο, σε περίπτωση που κάτι συνέβαινε.....
Πάντως όταν κάποτε στο παρελθόν είχα δώσει εξήγηση για τον προορισμό
της σπηλιάς και τις τσιμεντοκατασκευές (παλιό σχέδιο ΝΑΤΟ),λίγοι με
είχαν πιστέψει και είχαν αποδεχθεί την εξήγηση.Ήρθε το πλήρωμα του
χρόνου και επαληθεύθηκε "δια στόματος στρατιωτικού".
Ομολογώ ότι πάρα πολλές φορές βρίσκομαι σε δύσκολη θέση και δεν ξέρω τι να απαντήσω για τα διάφορα διατεινόμενα από Φουράκηδες,Παπάδες
και όλο το "γραφικό"συνοθύλευμα αυτοκλήτων ερευνητών.Το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω η σημερινή έρευνα πρέπει να γίνεται με ανοιχτό μυαλό,
επιστημονική κατάρτηση και συμμετοχή πολλών ειδικοτήτων ερευνητών.Δεν
θεωρώ τον εαυτόν μου παντογνώστη,αλλά εκείνο που ξέρω είναι ότι ΔΕΝ θα
τον συνέτασα ποτέ στην κατηγορία των ανωτέρω κυρίων των οποίων η ημι-
μάθεια αποδεικνύεται κάθε φορά που βορβορολογούν τερατολογόντας.
Δεν λέω ότι η Φύση δεν κρύβει μυστικά....Απλά χρειάζεται προσπάθεια
για το πλησίασμα και την κατανόησή τους και όχι αυθαίρετες θεωρίες.
Ο δρόμος είναι πολύς και η προσπάθεια ακόμη μεγαλύτερη.........


Φιλικότατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2004, 23:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

και το ξαναλέω η σημερινή έρευνα πρέπει να γίνεται με ανοιχτό μυαλό,
επιστημονική κατάρτηση και συμμετοχή πολλών ειδικοτήτων ερευνητών.

C.V.
Vril, υπόγειο και κακό, απροκατάλυπτο και ορθολογικό, με πτυχίο ΑΕΙ εξωτερικού σε ηλεκτρομηχανολογία και τεχνολογία ΗΥ, με μακροχρόνια εμπειρεία σε πρακτικές τεχνολογικές εφαρμογές, άρτια τεχνολογικά εξοπλισμένο, αναζητεί ερευνητική ομάδα ανάλογων προσόντων, με εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις και άδεια οδηγήσεως Ι.Χ. (*)

(*) το τελευταίο το ανέφερα ΕΙΔΙΚΑ για να αποφύγουμε τα θερμόαιμα 16άρικα.

Vril
Η αλήθει συνήθως .... πονάει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 02:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αφορμή ένα άρθρο στο Τρίτο Μάτι, σκέφτηκα μία πιθανή απάντηση για κάποια από τα "φαινόμενα", αν δεχτούμε ότι υπάρχουν τέτοια και για την όλη κατάσταση (αν ισχύουν όσα λίγο ως πολύ λέγονται).
Εχει σχέση με την καταγραφή αρχαίων εικόνων και ήχων, που το είχαμε συζητήσει και σε άλλο θέμα παλιότερα (και κατ' ιδίαν με τον Πέτρο και μερικούς άλλους).

Ισως όμως να είναι εντελώς βλακεία. Θα το σκεφτώ λίγο περισσότερο και θα επανέλθω.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 18:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους Φίλους/ες.
Επειδή διαπιστώνεται μια έντονη έξαρση σε τούτον εδώ τον διαδυκτιακό χώρο όσον αφορά την Πεντέλη, τέσσερα φλέγοντα θέματα στα οποία συζητούν πολύ ωραίοι άνθρωποι, έχω να προτείνω μια συνάντηση όλων εμάς ώστε να τα πούμε και απο κοντά, να συζητήσουμε και να δούμε φωτογραφίες.
Προσωπικά, θα παρακαλούσα θερμά αν τελικά γίνει αυτή η συνάντηση, να παρεβρεθούν και όλοι όσοι συχνά πυκνά μου επιτίθονται μέσα εδώ. Θέλω να τους γνωρίσω απο κοντά, να συζητήσω μαζί τους, αν μη τι άλλο, μπάς και λυθεί όλη αυτή η παρεξήγηση η οποία πειράζει πολύ. Απο την πλευρά μου έχω όλη την καλή διάθεση, ελπίζω και αυτοί.
Να'στε καλά.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2004, 23:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

Νομίζω ότι ο Νταβέλης,κατέθεσε μία πολύ καλή ιδέα.Μερικοί από εμάς
(μετρημένοι στα δάκτυλα) έχουμε ήδη συναντηθεί και έχουμε ανταλλάξει
απόψεις και ιδέες.Θα ήταν πάρα πολύ καλό και εποικοδομητικό να μαζευ-
τούμε κάπου και να συζητήσουμε.Προσωπικά έχω βρει κάποιο χώρο,αλλά ίσως θα είναι δύσκολο να τον "κλείσουμε" εάν πρώτα δεν έχουμε κάποια
συγκεκριμένη ημερομηνία συνάντησης.Πιστεύω ότι για τους περισσότερους
πιο κατάλληλες μέρες είναι τα βράδυα της Παρασκευής ή του Σαββάτου.
Εξ άλλου ο συγκεκριμένος χώρος που έχω κατά νου δεν παρέχεται,γενικά,
τις αργίες.Φυσικά ανάλογη συγκέντρωση μπορεί να γίνει και σε κάποιον
άλλο δημόσιο χώρο,μεταξύ καφέ και μπύρας.Συνήθως όμως από τέτοιες
συναντήσεις δεν αποκομίζονται πολλά.
Τέλος πάντων εάν επιθυμήτε ....ας γίνει κάπου κάποια συγκέντρωση....
και...ο,τι προκύψει.
Μπορείτε να έρθετε σε επικοινωνία είτε μαζί μου είτε με τον Νταβέλη
χρησιμοποιώντας σαν στοιχεία επικοινωνίας αυτά που αναφέρονται στα
profiles μας.
Σας χαιρετώ ελπίζοντας σε κάποια συνάντηση.


Φιλικότατα
Πέτρος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 01:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

συμφωνω για την συναντηση - κανονιστε το και ειδοποιειστε με


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

biglarry
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 12:05:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους biglarry  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με χαρά βλέπω να υπάρχει διάθεση για μία τέτοια συνάντηση.
Υπολογίστε και μένα!!

"Ότι αξίζει, πονάει και είναι δύσκολο"


"Ότι αξίζει, πονάει (λερώνει) και είναι δύσκολο"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2004, 12:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με χαρά βλέπω να υπάρχει διάθεση για μία τέτοια συνάντηση.
Υπολογίστε και μένα!!

Συμφωνώ !

επικοιωνήστε στο vrilya@in.gr

Vril

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 07:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα είχε ενδιαφέρον αν μπορούσαμε να μάθουμε ποιά ήταν η τεχνική εταιρεία που είχε αναλάβει τότε τα "έργα".

Στην σελίδα 86 του γνωστού βιβλίου του ΜΠΑΛΑΝΟΥ για την σπηλιά του Νταβέλη παρουσιάζεται μια φωτογραφία στην λεζάντα της οποίας αναφέρει «Μια πινακίδα πεταμένη μέσα στην σπηλιά. Σχετίζεται με τα μυστηριώδη έργα;».

Τα στοιχεία της πινακίδας (που είναι κατεστραμμένη στην δεξιά της πλευρά) γράφουν: «Εδαφομηχανι[..] ΟΔΟΣ ΜΠΟΤΑΣΗ [..] ΤΗΛ. 625324 – ΑΘΗΝΑΙ C.R.8».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 13:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θετική η κίνηση για την συνάντηση. Και γω είμαι μέσα, για ότι κανονιστεί, εκτός απροόπτου βέβαια.

Μιά χάρη για όποιον επισκεφθεί σύντομα την σπηλιά με φωτογραφική μηχανή. Θέλω να τραβήξετε μία φωτογραφία έξω από την σπηλιά, ένα κομμάτι οριζόντιου βράχου που "βγαίνει" προς τα έξω και ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα βράχια, σε ευθεία γραμμή πάνω από τον σταυρό που υπάρχει στην κορυφή της εκκλησίας. Πάνω σε αυτόν τον βράχο, φαίνεται σαν να υπάρχει σκαλισμένη η μορφή ενός όρθιου ανθρώπου (ολόκληρη).
Αν μπορείτε κάντε ζουμ εκεί και τραβήξτε το. Μπορεί να μην είναι και τίποτα και απλώς να την σχημάτισε το φως που έπεφτε κατά την δύση του ηλίου.
Πάντως ήταν το μόνο "σκάλισμα" που μου τράβηξε την προσοχή.
Και η παλάμη βέβαια.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 20:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Quiz: Πια εταιρία (γνωστή από το παρελθόν) είχε αναλάβει (σε σύμπραξη και με άλλες) τη μελέτη της κατασκευής των σταθμών του metro στο κέντρο των Αθηνών;

Ακριβώς, η "ΕΔΑΦΟΜΗΧΑΝΙΚΗ" δραστηριοποιείται μέχρι σήμερα. -Ενώ διατηρεί σε χρήση και το ίδιο (από τότε) εμπορικό σύμβολο.


_________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 22:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Quiz: Πια εταιρία (γνωστή από το παρελθόν) είχε αναλάβει (σε σύμπραξη και με άλλες) τη μελέτη της κατασκευής των σταθμών του metro στο κέντρο των Αθηνών;

Ακριβώς, η "ΕΔΑΦΟΜΗΧΑΝΙΚΗ" δραστηριοποιείται μέχρι σήμερα. -Ενώ διατηρεί σε χρήση και το ίδιο (από τότε) εμπορικό σύμβολο.
_________________________


Χμ...

Αυτή είναι;
ΕΔΑΦΟΜΗΧΑΝΙΚΗ ΕΠΕ ΔΕΛΦΩΝ 5Β 15125 ΜΑΡΟΥΣΙ 6197568 6197581 υπεύθυνος Α.ΚΟΛΛΙΟΣ-Σ.ΠΑΠΑΣΠΥΡΟΥ ή Κ.ΚΟΡΩΝΙΩΤΗΣ.

http://www.algo.com.gr/new/gr/default.php?id=7&mid=3&pid=0
http://www.topodomiki.gr/geot.htm


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros_p
Μέλος 1ης Βαθμίδας


104 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 22:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Πέτρο, σόρρυ που σε ξαναρωτάω, αλλά είσαι σίγουρος ότι είναι 1-13μR/h και όχι 1-13mR/h?

quote:

Αγαπητέ φίλε ΑΙΑΝΤΑ και οι υπόλοιποι φίλοι,
...
Η ραδιενέργεια μέσα στην σπηλιά κυμαίνεται από 1-13μR/h.
Τα ποσά αυτά είναι πολύ χαμηλά για να καταστούν ενδιαφέροντα όταν το
μέγιστο επιτρεπόμενο όριο είναι τα 50 mR/h.
...
Φιλικότατα
Πέτρος




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2004, 23:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Stavro p,

E...καμμιά φορά....βλέπεις....υπάρχει και ο δαίμονας του πληκτρολο-
γίου......
Ευχαριστώ για την ερώτηση....Η σωστή αναγραφή είναι 1-13mR/h και όχι
1-13μR/H.(Συνεπώς ΟΠΟΥ αλλού έχει αναγραφεί λανθασμένα πρέπει να ληφθεί υπ'όψη η διόρθωση).
Και πάλι ευχαριστώ!!!!

Φιλικότατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cernavus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Uganda
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 00:34:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cernavus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ναι, Ostria, αυτή είναι.

__________________________________________
(Βοήθεια κάποιος!! -πως σκατά κάνουν quotes ???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistiwnas
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 01:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistiwnas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ Παιδιά εγώ απ τη Πεντέλη είμαι..!! έχω πάει άπειρες φορές στην σπηλία. εχώ ψάξει βαθεί με φίλους και έτσι. Εχω μπει και σε ένα λαγούμι βαθειά γύρω στα 3-4 μέτρα. Εχω ακούσει ατελείωτες ιστορίες μύθους και άλλα τλετοια. ΤΙΠΟΤΑ!!!!!! ΜΕχρι τώρα τίποτα δεν έχω δεί ή νιώσει. Έχω και ένα βιβλίο νομίζω λέγεται "ΤΟ ΑΙΝΗΓΜΑ της ΠΕΝΤΑΛΗ΅" ενδιαφέρον είναι αλλα να ξέρετε πως εγώ αν δεν δώ κάτι με τα μάτια μου δεν πόκειτε να πιστέψω......

ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ. Ξ¨ΕΡΩ ΚΑΙ τΑ κατατόπια και αν θέλετε βρησκόμαστε κάτω στην πλατεία και ανεβαίνουμε όλοι μαζι. έχω και κατι φίλους γενικώς πορομένους ....... ειδοποιήστε. snip@in.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 06:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Αγαπητοί φίλοι,

Νομίζω ότι ο Νταβέλης,κατέθεσε μία πολύ καλή ιδέα.Μερικοί από εμάς
(μετρημένοι στα δάκτυλα) έχουμε ήδη συναντηθεί και έχουμε ανταλλάξει
απόψεις και ιδέες.Θα ήταν πάρα πολύ καλό και εποικοδομητικό να μαζευ-
τούμε κάπου και να συζητήσουμε.Προσωπικά έχω βρει κάποιο χώρο,αλλά ίσως θα είναι δύσκολο να τον "κλείσουμε" εάν πρώτα δεν έχουμε κάποια
συγκεκριμένη ημερομηνία συνάντησης.Πιστεύω ότι για τους περισσότερους
πιο κατάλληλες μέρες είναι τα βράδυα της Παρασκευής ή του Σαββάτου.
Εξ άλλου ο συγκεκριμένος χώρος που έχω κατά νου δεν παρέχεται,γενικά,
τις αργίες.Φυσικά ανάλογη συγκέντρωση μπορεί να γίνει και σε κάποιον
άλλο δημόσιο χώρο,μεταξύ καφέ και μπύρας.Συνήθως όμως από τέτοιες
συναντήσεις δεν αποκομίζονται πολλά.
Τέλος πάντων εάν επιθυμήτε ....ας γίνει κάπου κάποια συγκέντρωση....
και...ο,τι προκύψει.
Μπορείτε να έρθετε σε επικοινωνία είτε μαζί μου είτε με τον Νταβέλη
χρησιμοποιώντας σαν στοιχεία επικοινωνίας αυτά που αναφέρονται στα
profiles μας.
Σας χαιρετώ ελπίζοντας σε κάποια συνάντηση.


Φιλικότατα
Πέτρος.





Σας χαιρετώ καλοί μου φίλοι Πέτρο και Ntavelis666.
Φυσικά και ελπίζω σε μια συνάντηση που πιστεύω θα έχει αρκετές γνώσεις. Συμφωνώ ακόμα και με τον χώρο που μας ομιλεί ο καλός μας φίλος Πέτρος.
Λέω, ότι ίσως να γίνει ένας χώρος που οι φίλοι και τα μέλη του esoterica.gr, θα μπορούν να ανταλλάσουνε απόψεις μα και να υπάρχουν πιο εξειδικευμένα θέματα για να αναλυθούν.
Σας χαιρετώ με εκτίμηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

biglarry
Νέο Μέλος

Greece
36 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 13:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους biglarry  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με χαρά βλέπω πως πολλοί είναι εκείνοι που συμφωνούν και θέλουν να συμμετάσχουν σε μια τέτοια συνάντηση, οπότε είναι και πάλι η σειρά του "Νταβέλη666" να ξεκινήσει αυτή την προσπάθεια και να μην μείνει μόνο στα λόγια.

Φίλε "Νταβέλη666" σε περιμένουμε!!!

"Ότι αξίζει, πονάει (λερώνει) και είναι δύσκολο"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2004, 22:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, ο φίλος Gemma μου έστειλε μία φωτογραφία της εισόδου της σπηλιάς του Νταβέλη.
Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να την επεξεργαστώ και να σας δείξω το ακριβές σημείο που εννοώ παραπάνω. Πάντως είναι στην περιοχή που είναι φαγωμένος ο βράχος πάνω από το εκκλησάκι, κάπου ανάμεσα στην νοητή κάθετη ευθεία που σχηματίζει ο σταυρός (που φαίνεται λίγο) και την νοητή κάθετη ευθεία που σχηματίζει το τέλος του ψηλού τρούλου που είναι λίγο πιό δεξιά. Βλέπω κάτι που μοιάζει σαν ανθρώπινο σχήμα πάνω ακριβώς από τον τρούλο (αρκετά κάτω από την σκιασμένη περιοχή του βράχου) αλλά δεν είναι σίγουρη ότι είναι αυτό που είδα από άλλη γωνία.

Πάντως αν κάποιος από σας έχει φωτογραφία της περιοχής αυτής και μπορεί να την επεξεργαστεί έτσι ώστε να δούμε τις λεπτομέρειες στους βράχους, θα ήθελα να την βάλει.

Ευχαριστώ!

http://clubs.pathfinder.gr/ostria/250480?album=91241


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2004, 16:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.
Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σας στο θέμα της συνάντησης. Πέτρο, περιμένουμε απο'σένα τώρα, για εκείνη την αίθουσα όπου είχες προτείνει στο παρελθόν.
Να'στε όλοι καλά και θα χαρώ πολύ να τα πούμε απο κοντά.
Χαιρετώ

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2004, 22:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με αφορμή ένα άρθρο στο Τρίτο Μάτι, σκέφτηκα μία πιθανή απάντηση για κάποια από τα "φαινόμενα", αν δεχτούμε ότι υπάρχουν τέτοια και για την όλη κατάσταση (αν ισχύουν όσα λίγο ως πολύ λέγονται).
Εχει σχέση με την καταγραφή αρχαίων εικόνων και ήχων, που το είχαμε συζητήσει και σε άλλο θέμα παλιότερα (και κατ' ιδίαν με τον Πέτρο και μερικούς άλλους).

Ισως όμως να είναι εντελώς βλακεία. Θα το σκεφτώ λίγο περισσότερο και θα επανέλθω.


Αγαπητη Οστρια περιμενω την αποψη σου οσο και παραξενη να ακουστει πανω σε αυτο που προανεφερες για τα ¨φαινομενα¨.
Οποτε αναμενω την επανοδο σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2004, 22:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Quiz: Πια εταιρία (γνωστή από το παρελθόν) είχε αναλάβει (σε σύμπραξη και με άλλες) τη μελέτη της κατασκευής των σταθμών του metro στο κέντρο των Αθηνών;

Ακριβώς, η "ΕΔΑΦΟΜΗΧΑΝΙΚΗ" δραστηριοποιείται μέχρι σήμερα. -Ενώ διατηρεί σε χρήση και το ίδιο (από τότε) εμπορικό σύμβολο.


Μηπως θα επρεπε να γινει μια προσπαθεια μιας επαφης με την εν λογω εταιρια και τι θα ειχε να απαντησει σχετικα με τα εργα της ΠΕΝΤΕΛΗΣ;
Δοκιμασε καποιος να παρει ενα τηλεφωνο ειδα οτι η ΟΣΤΡΙΑ εχει δωσει καποια τηλεφωνα επικοινωνιας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 14:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους. Εχτές ανεβηκα στην Πεντελη και παρατηρησα οτι τα δοριφορικα πιατα δεν υπαρχουν πια πάνω στην Πεντελη. Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε αλλα εχω τραβήξει και βιντεο. Αν εχετε κάνει αναφορα πιο πρίν αγνοήστε με αλλα αν δεν το έχετε παρατηρησει ριξτε μια ματια στο βουνο.

Φιλικα Κωνσταντίνος

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2004, 15:16:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Λοιπόν, ο φίλος Gemma μου έστειλε μία φωτογραφία της εισόδου της σπηλιάς του Νταβέλη.
Δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να την επεξεργαστώ και να σας δείξω το ακριβές σημείο που εννοώ παραπάνω. Πάντως είναι στην περιοχή που είναι φαγωμένος ο βράχος πάνω από το εκκλησάκι, κάπου ανάμεσα στην νοητή κάθετη ευθεία που σχηματίζει ο σταυρός (που φαίνεται λίγο) και την νοητή κάθετη ευθεία που σχηματίζει το τέλος του ψηλού τρούλου που είναι λίγο πιό δεξιά. Βλέπω κάτι που μοιάζει σαν ανθρώπινο σχήμα πάνω ακριβώς από τον τρούλο (αρκετά κάτω από την σκιασμένη περιοχή του βράχου) αλλά δεν είναι σίγουρη ότι είναι αυτό που είδα από άλλη γωνία.

Πάντως αν κάποιος από σας έχει φωτογραφία της περιοχής αυτής και μπορεί να την επεξεργαστεί έτσι ώστε να δούμε τις λεπτομέρειες στους βράχους, θα ήθελα να την βάλει.

Ευχαριστώ!

http://clubs.pathfinder.gr/ostria/250480?album=91241


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Αυτο ίσως βοηθήσει μια αρνητικη εκδοση της φωτογραφίας

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 00:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ BLIND GUARDIAN, δεν μπορώ να δω την εικόνα που έβαλες.
Την έβαλα όμως σε greyscale και νομίζω ότι "το ανθρωπάκι" φαίνεται καθαρότερα. Εβαλα άλλη μία φωτο που μου έστειλε ο Gemma, ο οποίος φώτισε μία περιοχή (φωτισμένη περιοχή1), αλλά αυτή με το ανθρωπάκι είναι αμέσως δεξιότερα. Ρίξτε μια ματιά!

Αγαπητέ φωτογράφε, σκέφτηκα μήπως, το πυρίτιο (που λέμε ότι περιέχει η λατύπη) μπορεί να "αποθηκεύσει" με κάποιον τρόπο εικόνα ή ήχο, γι αυτό την πήραν (αν την πήραν). Αλλά, αν ισχύει αυτό, τι ήθελαν να μάθουν;


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 03:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φωτογράφε, σκέφτηκα μήπως, το πυρίτιο (που λέμε ότι περιέχει η λατύπη) μπορεί να "αποθηκεύσει" με κάποιον τρόπο εικόνα ή ήχο, γι αυτό την πήραν (αν την πήραν). Αλλά, αν ισχύει αυτό, τι ήθελαν να μάθουν;




αυτο υποστηριζει μια θεωρια


οτι στους βραχους ειναι καταγεγραμμενα τα γεγονοτα που διαδραματιστηκαν στο παρελθον

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2004, 22:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
--------------------------------------------------------------------------------


Αγαπητέ φωτογράφε, σκέφτηκα μήπως, το πυρίτιο (που λέμε ότι περιέχει η λατύπη) μπορεί να "αποθηκεύσει" με κάποιον τρόπο εικόνα ή ήχο, γι αυτό την πήραν (αν την πήραν). Αλλά, αν ισχύει αυτό, τι ήθελαν να μάθουν;

--------------------------------------------------------------------------------


αυτο υποστηριζει μια θεωρια


οτι στους βραχους ειναι καταγεγραμμενα τα γεγονοτα που διαδραματιστηκαν στο παρελθον

Χμμμ.. ακουγεται ενδιαφερον ΟΣΤΡΙΑ και JBG αλλα ειμαστε σιγουροι οτι τελικα η λατυπη πηγε ταξιδι στην απεναντι πλευρα του ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΥ η ειναι και αυτο μια ακομα ανακριβεια;
Οσο για την κορυφη και τα πιατα που αναφερθηκε ο BLIND πραγματι η κορυφη αδειασε αλλα η μαστιγα με τις διαφορες κεραιες που ξεφυτρωσαν σαν μανιταρια παντου σε ολο το υπολοιπο βουνο συνεχιζεται.
Και δυστυχως αυτο συμβαινει σε ολα τα βουνα που κυριολεκτικα εχουν κατακλυστει απο κεραιες.
ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΣΟ ΒΛΑΒΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΑΜΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ; ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΑΧΗ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΕΡΑΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΕΣ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΤΙ ΡΟΛΟ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕΤΡΕΠΕΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΣΕ ΣΚΟΥΠΙΔΟΝΤΕΝΕΚΕ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2004, 01:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Χμμμ.. ακουγεται ενδιαφερον ΟΣΤΡΙΑ και JBG αλλα ειμαστε σιγουροι οτι τελικα η λατυπη πηγε ταξιδι στην απεναντι πλευρα του ΑΤΛΑΝΤΙΚΟΥ η ειναι και αυτο μια ακομα ανακριβεια;


προσωπικα δεν εχω ιδεα αν πηραν κατι απο την σπηλια, ο,τι κι αν ηταν αυτο ή αν εψαχναν για κατι αλλο

αυτη η αγνοια τροφοδοτει και το μυστηριο της επεμβασης


τιποτα δεν εχει αποδειχθει και τιποτα δεν μου φαινεται λογικο σαν αιτια της επεμβασης

οσο για την θεωρια της εγγραφης στα πετρωματα, την υποστηριζει ο Lyall Watson, ο βιολογος που εχει γραψει πολλα ενδιαφεροντα βιβλια για το αγνωστο, ως πιθανη

αν ενδιαφερεται κανεις μπορει να αρχισει με την Υπερφυση, απο τις εκδοσεις Ωρορα - ειναι φτηνα βιβλια σε μορφη τσεπης, αλλα με αξιολογο περιεχομενο χωρις υπερβολες


ο ιδιος υποστηριζει πως διαφοροι τοποι εκπεμπουν μια αγνωστης μορφης ακομα ενεργεια, που ο καθε εγκεφαλος - δεκτης την ερμηνευει διαφορετικα

αλλος κατι ακουει, αλλος κατι βλεπει, αλλος κατι νιωθει κι αλλος δεν νιωθει τιποτα

ολα εξαρτωνται απο τον δεκτη

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
274 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2004, 22:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣGR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οσο για την θεωρια της εγγραφης στα πετρωματα, την υποστηριζει ο Lyall Watson, ο βιολογος που εχει γραψει πολλα ενδιαφεροντα βιβλια για το αγνωστο, ως πιθανη



Αγαπητε jbg
νομιζω οτι σε καποιο πειραμα απο ιαπωνες επιστημονες αν δεν κανω λαθος μπορεσαν να συλαβουν ηχους απο ενα αρχαιο αγγειο.
Οι ηχοι αυτοι προερχονταν απο την στιγμη που αγγειοπλαστης διαμορφωνε τον πηλο και του εδινε σχημα .
Το εχεις ακουσει;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy