ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Είναι η αφή του ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ θαύμα;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 16:37:04  Εμφάνιση Προφίλ
hrismig,

εάν πιστεύεις ότι......περιμένω να δώ εάν πέρασαν δύο ή περισσότερες σελίδες ωστε να τοποθετηθώ (!), είσαι βαριά νυχτωμένος! Ποιό δηλαδή το ώφελος? Να "κρυφτώ" απο τα.....βέλη των απαντήσεων σου π.χ.?? Για κοίτα λίγο απ'την γωνία......

Λές λοιπόν:
"Τώρα σε ότι αφορά αυτά που ρωτάς. Πες μου την αλήθεια στο παρακάτω ερώτημα και θα σου απαντήσω σε ότι έχει σχέση με το θέμα (και μόνο) ΆΜΕΣΑ.
Ρωτάς γιατί δεν γνωρίζεις και θέλεις να μάθεις ή γιατί γνωρίζεις και θέλεις να μας δείξεις ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ;;;
Άντε να σε δω τώρα...πάλι θα ξεφύγεις με "παράπλευρες" τοποθετήσεις (τύπου Αγίας Ελένης κ.λ.π.) ή θα απαντήσεις για ΜΙΑ φορά στη ζωή σου;"

Φίλτατε hrismig, το κριτήριο της αλήθειας είναι ότι λειτουργεί ευεργετικά, ακόμα και όταν κανείς δέν είναι προετοιμασμένος να την αποδεχθεί. Αυτό ίσως σου δίνει μία εικόνα της θέσης μου.

Όμως και πιό συγκεκριμένα: ρωτάω γιατί ξεκίνησα απο ΤΟ ΜΗΔΕΝ, ερεύνησα ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΩΤΑ, και με ενδιαφέρει Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Με ενδιαφέρει να ΛΕΓΕΤΑΙ και να ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ η αλήθεια, και όχι οι θαυματοποιές δικαιολογίες ενεκα του εγκλωβισμού που έχουνε περιέλθει. Όπως έστρωσαν, έτσι και θα κοιμηθούνε λοιπόν.

Δέν θέλω να δείξω κανένα "μεγαλείο" (?), ούτε όμως και να συνεχίσω την αποδοχή μίας Θεουργικής σχολής τσαρλατάνων, που επικαλούνται ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ προκειμένου να πορώσουνε το αποχαυνωμένο τους ποίμνιο!

Όσο για την εικόνα που εκθειάζεις ως......απόδειξη (!), σου το ΞΑΝΑΛΕΩ: ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ Τ Ι Π Ο Τ Α.

Αντίστοιχες φλόγες και "θαύματα", υπήρξαν ΚΑΙ χιλιάδες χρόνια πρίν αλλά ΚΑΙ μπορούνε να αναπαραχθούνε όποτε και όποιος επιθυμεί.

Και τώρα, ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ, και όχι τις....."παραδόσεις"!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 20:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Βρε Schwabe ελληνικα το ειπα!Τι δεν καταλαβες;Αλλα γραφω,αλλα διαβαζεις;Ολο στην ειρωνια το πας ατιμουλικο!

Ειπα οτι απο οσο γνωριζω δεν εχει απαγορευτει σε κανεναν να κανει καποια ερευνα.Το δικο σου προβλημα ποιο ειναι;

Skorpina, εάν παραδεχθείς την πραγματικότητα, σίγουρα θα "βλέπεις" και πιο ξεκάθαρα
Ποια πραγματικοτητα καλο μου;Αυτην που θελεις εσυ;

Κοίτα ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ που προσκυνάτε
Ποιο μαυρο χαλι προσκυναμε;Τον Ιησου Χριστο προσκυναμε μονο κι αν μου πεις οτι εκτος απο σοφος και παντογνωστης εισαι και ο νεος Μεσσιας τοτε θα γελανε και τα κατσικια μαζι με τα 'προβατα' (αστειακι)

Ρίξε λοιπόν μιά ματιά γύρω σου
Ριξε κι εσυ λοιπον και πες μου που εχουμε αποφυγει το σκυλοφαγωμα σαν ανθρωποι!Ακους ειδησεις για το σκυλοφαγωμα στα γηπεδα;Τα μαχαιρωματα στους δρομους;Τα πισωπλατα μαχαιρωματα σε χωρους εργασιας;

Την επομενη φορα που θα ειρωνευτεις καποιον συνομιλητη σου επειδη δεν θελεις να δεχτεις τα πιστευω του,κανε την αυτοψια στον εαυτο σου και καταλαβε επιτελους οτι δεν σου αναλογει το αλαθητο!Οι αποψεις σου δεκτες και σεβαστες αλλα μεχρι εκει!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 20:52:07  Εμφάνιση Προφίλ
Skorpina,

όχι απλά ΔΕΝ έχει γίνει ΚΑΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ (πόσο μάλλον...επιστημονική) αλλά το χειρότερο: ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ (επιτρέψουνε) ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ!
Ασε λοιπόν τους εντυπωσιασμούς και.....προσγειώσου.

Τί "έρευνα" μωρέ και πράσινα άλογα! Θεουργία και μαγγανεία είναι, ΤΙ ΣΟΙ ΕΡΕΥΝΑ να γίνει?

Όσον αφορά τώρα το γενικότερο χάλι που επικρατεί, καθώς και το αλαλούμ των διαφόρων χριστολόγων, έ, είναι κατανοητό ότι.....δέν βλέπεις τίποτα. Πώς αλλιώς.......

Πάντως είναι ιδιαιτέρως ενδιαφέρον ότι, λές λές και ξαναλές διάφορα, αλλά ΤΙΠΟΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ. Πετάς κανένα "άκουσα το τάδε" και για την ταμπακέρα ΓΙΟΚ!

Δέν λέω, είσαι ενημερωτική.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 20:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Schwabe εχεις πολυ πλακα τελικα!

Εγω ενημερωτικη εσυ ψυχαγωγικος,αχτυπητο διδυμο κανουμε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 21:08:12  Εμφάνιση Προφίλ
Skorpina,

αχτύπητο δίδυμο.....γιατί όχι! (?)

Πέρα απο πλάκα και χιούμορ (πάντα καλοδεχούμενο) αν, λέω ααααααααααααν, έχεις και καμία απάντηση σχετικά....ρίξε την να την χαρούμε!


(μωρέ μήπως θα σου πήγαινε καλύτερα κανένα άλλο nickname??)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 21:15:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina
Μια χαρα μου πηγαινει το nickname,γαντι σε πληροφορω!

Εσυ γιατι μιμεισαι τον Helios αληθεια;

Eδω σε επιασα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 22:17:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ακους ειδησεις για το σκυλοφαγωμα στα γηπεδα;Τα μαχαιρωματα στους δρομους;Τα πισωπλατα μαχαιρωματα σε χωρους εργασιας;

Aκούμε καλή μου...
για το σκυλοφάγωμα 2 γαϊδάρων σε ξένο αχυρώνα...
για τα μαχαιρώματα για το μαντρί που θα χωρέσει το περισσότερο ποιμνίο...
ναι...αυτά τα πισώπλατα στο χώρο εργασίας γιατί δεν είναι τίποτ'αλλο από χώρος εργασίας για αυτούς...

Κάτι τέτοιοι αρχομανείς αρχιερείς θα πρέπει να πλένουν πολύ καλά το στόμα τους όταν μιλάνε για τον Χριστό...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2003, 23:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Schwabe

quote:

Εχει αποδειχθεί (ας το σημειώσουμε για πολλοστή φορά...)ότι πρόκειται ΓΙΑ ΑΥΤΑΝΑΦΛΕΞΗ!

Επειδή καταντάει κουραστικό , μπορείς να παρουσιάσεις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι το Φως που βγαίνει στην Ιερουσαλήμ είναι ΑΥΤΑΝΑΦΛΕΞΗ? Έχω κάθε καλή διάθεση να δω τις αποδείξεις σου. ΠΡΟΣΕΧΕ σε παρακαλώ μην πεις τίποτα θεωρίες ή εκτιμήσεις ή ενδείξεις. ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ μόνο !

quote:

Η "Λογική" δε που αναπτύσσεται είναι τουλάχιστον.....αποστομωτική!

Δηλαδή άν σας πώ ότι επάνω στον Κρόνο υπάρχουνε οι...χαμένοι Ατλαντες, έως ότου αποδειχθεί το αντίθετο θα με σέβεστε ως........κορυφαίο επιστήμονα? Μήπως ΕΓΩ θα έπρεπε να αποδείξω φίλτατε ΕΛ αυτά που λέω? ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ?



Οι χριστιανοί που έχουν πάει και έχουν δει με τα μάτια τους και το έχουν πιάσει το Φως , δεν χρειάζονται να σου αποδείξουν εσένα τίποτα , αυτοί ξέρουν για τον εαυτό τους και καταθέτουν την εμπειρία τους. Εσύ καταθέτεις την εμπειρία σου ότι πήγες στον Κρόνο και είδες τους Άτλαντες ? Εάν ναι με γεια σου με χαρά σου , σίγουρα θα έβγαλες και μια φωτογραφία να μας δείξεις. Κανείς δεν θέλει να σε πείσει ότι είναι θαύμα , εσύ θες να δείξεις το αντίθετο , εσύ τους ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ.


Σε παρακαλώ να ηρεμίσεις και να μην εξάπτεσαι , κάνει κακό στα επιχειρήματα σου. Δεν πείθεις με κραυγές.

Μια πρόταση να σου κάνω , αφού είσαι τόσο εμφανώς αφοσιωμένος στην άποψη ότι δεν υπάρχει Φως αλλά απάτη , εάν φυσικά έχεις και την δυνατότητα και τον χρόνο, πάνε να κάνεις μια αυτοψία στον τόπο του “εγκλήματος” . Είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποια στοιχεία θα βρεις που θα σε διαφωτίσουν και εσένα και εμάς όταν μας τα πεις.


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"

Edited by - ΕΛ on 03/11/2003 23:52:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 10:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig

quote:

Επειδή καταντάει κουραστικό , μπορείς να παρουσιάσεις ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι το Φως που βγαίνει στην Ιερουσαλήμ είναι ΑΥΤΑΝΑΦΛΕΞΗ? Έχω κάθε καλή διάθεση να δω τις αποδείξεις σου. ΠΡΟΣΕΧΕ σε παρακαλώ μην πεις τίποτα θεωρίες ή εκτιμήσεις ή ενδείξεις. ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ μόνο !



Καλά...περιμένεις αποδείξεις;;;!!! Καλόοοο!!!! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 10:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig
quote:

Ρωτάς γιατί δεν γνωρίζεις και θέλεις να μάθεις ή γιατί γνωρίζεις και θέλεις να μας δείξεις ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ;;;
Άντε να σε δω τώρα...πάλι θα ξεφύγεις με "παράπλευρες" τοποθετήσεις (τύπου Αγίας Ελένης κ.λ.π.) ή θα απαντήσεις για ΜΙΑ φορά στη ζωή σου;"


quote:

Όμως και πιό συγκεκριμένα: ρωτάω γιατί ξεκίνησα απο ΤΟ ΜΗΔΕΝ, ερεύνησα ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΩΤΑ, και με ενδιαφέρει Η ΑΛΗΘΕΙΑ.



Πάντως εδώ δεν απαντάς στην ερώτησή μου...

quote:
Με ενδιαφέρει να ΛΕΓΕΤΑΙ και να ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ η αλήθεια, και όχι οι θαυματοποιές δικαιολογίες ενεκα του εγκλωβισμού που έχουνε περιέλθει. Όπως έστρωσαν, έτσι και θα κοιμηθούνε λοιπόν.

Ούτε εδώ...

quote:
Δέν θέλω να δείξω κανένα "μεγαλείο" (?), ούτε όμως και να συνεχίσω την αποδοχή μίας Θεουργικής σχολής τσαρλατάνων, που επικαλούνται ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ προκειμένου να πορώσουνε το αποχαυνωμένο τους ποίμνιο!

Φυσικά ούτε εδώ...ούτε πουθενά...ούτε και πρόκειται...!!!
(Όχι ότι μου κάνει εντύπωση βέβαια...)
Με την ευκαιρία δεν μου στέλνεις και την κάρτα σου με mail;
(Πάντα χρειάζεται κανείς ένα καλό δικηγόρο!).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 18:44:31  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατε ΕΛ, επειδή σε βλέπω να επαναλαμβάνεις τα ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ (..τάχα ΤΙ άλλο σας απομένει....), και θα καταντήσουμε ΓΡΑΦΙΚΟΙ συνεχίζοντας την συζήτηση περί ΤΩΝ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΩΝ ΘΕΟΥΡΓΩΝ, ας το δούμε διαφορετικά (ίσως το καταλάβεις έτσι).

ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ "ΑΠΟΔΕΙΞΗ"?

ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Ο...........ΠΑΝΑΓΙΟΣ ΤΑΦΟΣ?

ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΕΓΙΝΑΝ Χ Ι Λ Ι Α Δ Ε Σ ΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ, Π Ω Σ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 300 ΧΡΟΝΙΑ (!) ΤΑ.....ΣΤΟΙΧΕΙΑ? ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ???

ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ "ΑΠΟΔΕΙΞΗ" ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ Π Ω Σ ΕΓΙΝΕ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ......ΑΝΕΥΡΕΘΕΝΤΩΝ ΣΤΑΥΡΩΝ? (!)

ΠΟΙΕΣ "ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ" ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ.....ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ "ΑΓΙΟΥ" ΕΥΡΗΜΑΤΟΣ? ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΥ.........ΧΥ ΛΗΣΤΗ, ΒΙΑΣΤΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ? ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ??

ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ "ΘΑΥΜΑ" ΣΕ....ΧΕΡΙΑ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ?

ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ Γ Ι Α Τ Ι ΔΕΝ.....ΑΝΑΒΕ Η ΓΙΑΧΒΕΔΟΦΛΟΓΑ ΟΤΑΝ ΧΑΣΑΝΕ (πρόσκαιρα) ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΝΑΟΥ?

ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ Γ Ι Α Τ Ι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ (όλων των "κατηγοριών": άγιοι, πατέρες, ευσεβείς αυτοκράτορες, αγίες, απολογητές κτλ.κτλ.) ΠΡΙΝ ΤΟΝ 10ο ΑΙΩΝΑ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑΤΙΚΗΣ ΑΥΤΗΣ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑΣ??

ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ: έχεις καμία "απόδειξη" για το ότι έκανε ο "Ιησούς" αυτά που κόπτονται τα παραποιημένα σημειώματα των μοναχών πλαστογράφων, που ονομάσατε "Ευαγγέλια"??

ΕΛ, στο σπίτι του κρεμασμένου ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΣΧΟΙΝΙ!

(ως πρός την αυτανάφλεξη και την υποτιθέμενη "ψυχρή φλόγα" (!) ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ δώθηκε τον περασμένο χειμώνα ΣΕ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ!)

Και τώρα, ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΟΧΙ "ΕΥΧΕΣ" ΚΑΙ ΕΞΑΡΣΕΙΣ ΘΡΗΣΚΟΛΗΨΙΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 18:52:06  Εμφάνιση Προφίλ
hrismig,

αντί να κολλάς σε καθετί που φαντάζει στα μάτια σου ως "ακράδαντη απάντηση" (!), καλά θα κάνεις ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

Ρώτησες κάτι και πήρες την απάντηση. ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΛΟΙΠΟΝ.

Αν βέβαια μπορέσεις να απαντήσεις σε καμία απο τις ερωτήσεις που έθεσα στον συνδαιτυμόνα σου ΕΛ.....ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ!

Αντε ντέ, κύριε νεοχριστολόγε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 00:40:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
quote:

(ως πρός την αυτανάφλεξη και την υποτιθέμενη "ψυχρή φλόγα" (!) ΖΩΝΤΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ δώθηκε τον περασμένο χειμώνα ΣΕ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ!)

Αυτή είναι η απόδειξη σου ;

ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 09:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig

Πάλι το απέφυγες βρε ατιμούλικο Schwabeάκι;;;
Με αυτή τη κάρτα τι θα γίνει; Θα μου τη στείλεις;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 10:50:33  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατοι (και κατα τα άλλα...λαλίστατοι!) ΕΛ και hrismig!

Επειδή λοιπόν περνάτε με ΑΛΜΑΤΑ ότι ΔΕΝ σας αρέσει (χειρότερα: δέν γνωρίζετε κάν?), θα σας τα "υπενθυμίσω", με την ελπίδα στο μεσοδιάστημα να έχετε σκεφτεί την επόμενη......"ιστορικά αδιαμφισβήτητη απάντηση"!

"ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ" ΤΩΝ....ΝΕΟ-ΑΠΟΛΟΓΗΤΩΝ.

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Ο...........ΠΑΝΑΓΙΟΣ ΤΑΦΟΣ?

ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΕΓΙΝΑΝ Χ Ι Λ Ι Α Δ Ε Σ ΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ, Π Ω Σ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 300 ΧΡΟΝΙΑ (!) ΤΑ.....ΣΤΟΙΧΕΙΑ? ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ???

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ "ΑΠΟΔΕΙΞΗ" ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ Π Ω Σ ΕΓΙΝΕ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ......ΑΝΕΥΡΕΘΕΝΤΩΝ ΣΤΑΥΡΩΝ? (!)

ΠΟΙΕΣ "ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ" ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ.....ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ "ΑΓΙΟΥ" ΕΥΡΗΜΑΤΟΣ? ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΥ.........ΧΥ ΛΗΣΤΗ, ΒΙΑΣΤΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ? ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ??

ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΑΤΕ.....ΜΙΑ ΤΥΧΑΙΑ ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΣΑΣ Ε Ι Π Α Ν Ε ΟΤΙ ΕΊΝΑΙ «ΑΓΙΑ»?????

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ "ΘΑΥΜΑ" ΣΕ....ΧΕΡΙΑ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ?

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ Γ Ι Α Τ Ι ΔΕΝ.....ΑΝΑΒΕ Η ΓΙΑΧΒΕΔΟΦΛΟΓΑ ΟΤΑΝ ΧΑΣΑΝΕ (πρόσκαιρα) ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΝΑΟΥ?

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ Π Ο Σ Ε Σ ΦΟΡΕΣ ΞΡΦΥΓΕ ΤΟ ΚΟΝΡΟΛ ΤΗΣ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ? (Να γνωρίζει άραγε και...πρόσωπα η φλόγα? Η απλά «ανάβει» επειδή είναι ο «αγιος τόπος»??)

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ Γ Ι Α Τ Ι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ (όλων των "κατηγοριών": άγιοι, πατέρες, ευσεβείς αυτοκράτορες, αγίες, απολογητές κτλ.κτλ.) ΠΡΙΝ ΤΟΝ 10ο ΑΙΩΝΑ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑΤΙΚΗΣ ΑΥΤΗΣ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑΣ??

ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ: έχετε καμία "απόδειξη" για το ότι έκανε ο "Ιησούς" αυτά που κόπτονται τα παραποιημένα σημειώματα των μοναχών πλαστογράφων, που ονομάσατε "Ευαγγέλια"??

Άντε λοιπόν κύριοι! ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ! Για στοιχεία δέν σκούζετε όλη την ώρα? ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΣΑΣ ΛΟΙΠΟΝ!

ΑΠΟΔΕΙΞΤΕ λοιπόν στο "ανιστόρητο" κοινό ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΕΣΕΙΣ, ΚΑΙ...ΑΓΝΟΟΥΝΕ ΑΥΤΟΙ.
ΑΠΟΔΕΙΞΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο "ΠΑΝΑΓΙΟΣ ΤΑΦΟΣ" (!), ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΑΣΤΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑΧΒΕΔΟΦΛΟΓΑΣ ΠΟΥ.....ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΨΕΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ!

ΕΛ & hrismig, στο σπίτι του κρεμασμένου ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΣΧΟΙΝΙ!

(και ποιός σου είπε ότι είμαι δικηγόρος? Αυτή η.....συμπερασματολογία θα σε φάει....)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 00:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Αγνοώ τα προηγούμενα σαχλοειδή που λες και απαντώ σε αυτά που ρωτάς. ΑΠΑΙΤΩ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑΝΑΦΛΕΞΗ . Εάν δεν το κανείς ή πεις θεωρίες ενδείξεις η μπουρδολογίες , ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΑΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΦΟΡΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.


quote:

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Ο...........ΠΑΝΑΓΙΟΣ ΤΑΦΟΣ?

Εγώ δεν έχω καμία απόδειξη ότι δεν είναι , καθότι ότι ανάφερες είναι αόριστο και απλά παίζεις με τις λέξεις. Οπότε πιστεύω τους άλλους και όχι εσένα , είναι πιο αξιόπιστα πρόσωπα.

quote:

ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΕΓΙΝΑΝ Χ Ι Λ Ι Α Δ Ε Σ ΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΡΩΜΑΙΟΥΣ, Π Ω Σ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 300 ΧΡΟΝΙΑ (!) ΤΑ.....ΣΤΟΙΧΕΙΑ? ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ???

Εδώ βρήκαμε στο Δησπιλιό ξύλινη επιγραφή με γραφή χιλιάδες χρόνια πριν αυτό γιατί δεν μπορεί να γίνει δηλαδή ?

Οπότε όχι 300 χρόνια αλλά ΧΙΛΙΑΔΕΣ χρόνια

quote:

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ "ΑΠΟΔΕΙΞΗ" ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ Π Ω Σ ΕΓΙΝΕ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ......ΑΝΕΥΡΕΘΕΝΤΩΝ ΣΤΑΥΡΩΝ? (!)

Έχεις καμία απόδειξη ότι δεν πήραν τον σωστό σταυρό ? Για εμένα έναν πιστό , το βρίσκω απόλυτο λογικό ότι ο σταυρός αυτός δεν είναι θα είναι τυχαίος , εφόσον είναι ο σταυρός που σταυρώθηκε ο Υιός του Θεού τότε σίγουρα με κάποιο τρόπο θα αποκαλύφθηκε. Είτε ο τρόπος αυτός είναι καθαρά επιστημονικός είτε καθαρά Θειος (με όραμα π.χ) είτε ο συνδυασμός των δυο αυτών

quote:

ΠΟΙΕΣ "ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ" ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΠΑΠΑΔΑΡΙΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ.....ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ "ΑΓΙΟΥ" ΕΥΡΗΜΑΤΟΣ? ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΥ.........ΧΥ ΛΗΣΤΗ, ΒΙΑΣΤΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ? ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ??

Η διαφορά είναι στην αντίληψη , εσύ λες τους ιερείς , παπαδαριό, οπότε εσύ είσαι καθαρά προκατειλημμένος . Ότι και να σου πουν θα το αρνηθείς. Εγώ από την άλλη ότι μου πουν σίγουρα δεν θα το αρνηθώ , αλλά θα το αξιολογήσω ανάλογα.

Εγώ προσωπικά δεν έψαξα να βρω τις αποδείξεις που οι ιερείς μπορεί να έδωσαν η να μην έδωσαν , αλλά σίγουρα δεν άκουσα και τις αποδείξεις σου ότι δεν είναι γνήσιο. Το μόνο που ακούω από εσένα είναι συνεχόμενες κραυγές με αερολογίες και αστείρευτο μίσος.

quote:

ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΑΤΕ.....ΜΙΑ ΤΥΧΑΙΑ ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΣΑΣ Ε Ι Π Α Ν Ε ΟΤΙ ΕΊΝΑΙ «ΑΓΙΑ»?????

Μα απλά εκεί βγαίνει για εμάς τους Χριστιανούς το Άγιο Φως , νομίζω αυτό είναι μια απόδειξη για εμάς τους ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ. Για εσένα τον αερολόγο δεν ξέρω.

quote:

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ "ΘΑΥΜΑ" ΣΕ....ΧΕΡΙΑ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ?

Δια της ατόπου απαγωγής ναι . Εφόσον τόσους αιώνες το παίρνουν οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι και πιο συγκεκριμένα ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟΙ , μια φορά πήγε να το πάρουν κάποιοι άλλοι αλλά και τότε πήραν το Άγιο Φώς οι ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟΙ.
Άρα αν ήταν και το έπαιρναν κάποτε στην αρχή κάποιοι άλλοι δεν θα υπήρχε μετά το ΚΟΛΛΗΜΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ. ΑΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑΝ ΑΛΛΟΙ.

quote:

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΕΞΗΓΗΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ Γ Ι Α Τ Ι ΔΕΝ.....ΑΝΑΒΕ Η ΓΙΑΧΒΕΔΟΦΛΟΓΑ ΟΤΑΝ ΧΑΣΑΝΕ (πρόσκαιρα) ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΝΑΟΥ?

Ποιος σου είπε ότι δεν άναβε ? Μπορεί να άναψε και απλά να μην το μάθαμε ποτέ εμείς. Αναφέρεται ποτέ ότι την άναψε κάποιος άλλος ? ή ότι δεν άναψε ? Και πρόσεχε λίγο πως αποκαλείς το Άγιο Φως. Που αναφέρεται ότι είναι η φλόγα του γιαχβε , μην είσαι τόσο κομπλεξικός πια.

quote:

ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ Π Ο Σ Ε Σ ΦΟΡΕΣ ΞΡΦΥΓΕ ΤΟ ΚΟΝΡΟΛ ΤΗΣ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ? (Να γνωρίζει άραγε και...πρόσωπα η φλόγα? Η απλά «ανάβει» επειδή είναι ο «αγιος τόπος»??)

Δεν έχουμε ανάφλεξη , αυτό είναι μια από τις γνωστές αερολογίες σου. Τι κοντρόλ μας τσαμπουνάς , γιατί δεν πας να το δεις από κοντά ? Μήπως φοβάσαι ότι θα βγεις λάθος ? Μην φοβάσαι εάν ο Χριστός είναι αυτό που πρεσβεύει θα δεχτεί την μετάνοια σου. Εάν πάλι δεν φοβάσαι τότε πήγαινε , θα βρεις σίγουρα στοιχεία για να ενισχύσεις τα επιχειρήματα σου.

quote:

ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ Γ Ι Α Τ Ι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ (όλων των "κατηγοριών": άγιοι, πατέρες, ευσεβείς αυτοκράτορες, αγίες, απολογητές κτλ.κτλ.) ΠΡΙΝ ΤΟΝ 10ο ΑΙΩΝΑ ΠΕΡΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑΤΙΚΗΣ ΑΥΤΗΣ ΑΘΛΙΟΤΗΤΑΣ??

Οι χαρακτηρισμοί που δίνεις λένε και τι άτομο είσαι . Οπότε ΑΘΛΙΕ αερολόγε συνομιλητή σου απαντώ ως εξής.
Όχι ΕΓΩ δεν γνωρίζω , αυτό δηλαδή σημαίνει ότι δεν μπορεί να υπήρχε το ΦΩΣ και 50000 π.χ ??????? ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑΑΑΑΑΑ

quote:

ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ: έχετε καμία "απόδειξη" για το ότι έκανε ο "Ιησούς" αυτά που κόπτονται τα παραποιημένα σημειώματα των μοναχών πλαστογράφων, που ονομάσατε "Ευαγγέλια"??

Όπως είπα και πιο πάνω για τους χαρακτηρισμούς , προσθέτω. Άθλιε αερολόγε πλαστογράφε χαλάρωσε τα Ευαγγέλια έτσι και αλλιώς τα μισείς , τι κόπτεσαι τόσο ?
Τα χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας απάντησαν στην ερώτηση σου .


quote:

Άντε λοιπόν κύριοι! ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ! Για στοιχεία δέν σκούζετε όλη την ώρα? ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΣΑΣ ΛΟΙΠΟΝ!

Σου έδωσα τις απαντήσεις ΜΟΥ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ

ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 01:41:23  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΛ……..χάνεις την ψυχραιμία σου φίλτατε νεοχριστολόγε! Με αυτούς τους άναρθρους αλαλαγμούς ΔΕΝ προσφέρεις ΚΑΜΙΑ υπηρεσία στο δόγμα που υπηρετείς. Το μόνο που προκύπτει ΑΒΙΑΣΤΑ είναι η ΑΠΟΓΝΩΣΗ και η ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΞΕΡΑΪΛΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΦΑΕΙ. Καημένε…….

Στην ερώτηση μου «ΠΟΙΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΑΝΑΓΙΟΣ ΤΑΦΟΣ», απαντάς ‘….εγώ δεν έχω καμία απόδειξη ότι δεν είναι’!! Μάλιστα! Δηλαδή ακόμα και αν σου πούνε ότι…..βρήκαμε μόλις χθες δύο καρφιά κάπου κοντά στον ναό (αρκεί να στα πούνε….’άγιοι πατέρες’..) και μάλλον είναι…..του Κυρίου, εσύ (μιας και δεν θα έχεις απόδειξη περί του αντιθέτου!) θα τα προσκυνήσεις ευλαβικά! Να χαίρεσαι την «Λογική» σου λοιπόν καθώς και την «ευρυμάθεια» σου (?).

Κάποιοι σαν εσένα θρέψανε αλλά και θρέφουνε την αδηφάγο ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΑ που τρώει τα σπλάχνα των ΕΛΛΗΝΩΝ φίλτατε. Κάποιοι σαν εσένα (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΠΕΡΙ……..ΤΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΟΥ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙ ΤΟΥΤΟΥ!!) προσκυνούσανε και κλαίγανε με λυγμούς στην θέα της……….νεότερης θεουργικής απάτης, της περίφημης «ΙΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΝΗΣ»!

Ως προς την ερώτηση μου «ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ», απαντάς ‘..για εμένα, για έναν πιστό (..και άβουλο τυφλοπρόβατο!) ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΣ, και…δεν μπορεί, ΚΑΠΩΣ θα αποκαλύφθηκε’!!!!!!!!!!!!! Μααααααλιστα! Και μόνο η σκέψη ότι μπορεί και να μην είναι ο «Σταυρός του Κυρίου», αρκεί για να σε φέρει σχεδόν σε κατάσταση παραλογισμού φίλτατε. Βρε για δες ΤΙ παθαίνει κανείς………..

Θαυμάστε λοιπόν το μεγαλείο ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗΣ. Θαυμάστε έναν ένδοξο συνεχιστή ΤΟΥ ΑΝΗΣΥΧΟΥ, ΔΙΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ!

Αν ποτέ αποφασίσεις να βγεις από το πνευματικό σκότος ΕΛ, όπου και έχεις κυριολεκτικά χαθεί, ούτε η Εβραϊκή Βίβλος αλλά ούτε και το Κοράνι θα σε φωτίσει, ΑΛΛΑ Η ΕΡΕΥΝΑ. ¨Έτσι, για να το θυμάσαι……..

Κατά τα άλλα, το «αγιο φώς» το παίρνουνε ΜΟΝΟ ελληνορθόδοξοι, όπως φροντίζεις να μας τονίσεις. Δηλαδή έχουμε –ΞΕΚΑΘΑΡΑ- να κάνουμε ΚΑΙ ΜΕ ΡΑΤΣΙΣΤΗ «ΘΕΟ»! Ωραία!!!!!!!!!!! (Μήπως θα ήτανε καλύτερα για το δόγμα σας αν ΔΕΝ μιλούσες ΚΑΘΟΛΟΥ? Για……ξαναδές το!)
Αυτό σημαίνει ότι η Χάρη Του, ΓΙΟΚ ανάβει την Γιαχβεδοφλόγα π.χ. σε έναν ΙΝΔΙΑΝΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ, ή π.χ. σε έναν ΙΑΠΩΝΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ. Έτσι για να ξέρουμε ΤΙ λέμε.

Καλά κάνεις πάντως και εκθέτεις τις απόψεις σου ΕΛ, διότι ο κόσμος πρέπει να μαθαίνει ΤΙ απόψεις περί……Δημοκρατικών Θεσμών και…….αγάπης (!) προς όλους τους ανθρώπους της γης τρέφει αλλά και υποκινεί το παπαδαριό σας. Όταν ζορίζεστε, λέτε και καμιά αλήθεια περί των ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΣΑΣ ΣΤΟΧΩΝ……..

Για να τελειώνουμε. «Απάντηση», έδωσες μόνο στην αυταρέσκεια σου και στην αχαλίνωτη Ιουδαιολαγνεία που σε μαστίζει. Τελεία και παύλα.

Δεν είσαι μόνο ΑΣΧΕΤΟΣ, αλλά ταυτόχρονα και ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΟΣ. Δεν έχεις παραθέσει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ. Δεν έχεις επισημάνει ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ιστορικό χρονικογράφο. Δεν έχεις αναφερθεί ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΝΑΝ χριστιανό πατέρα περί του θέματος που έθεσα.

ΤΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΤΕ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ? Όποιος κάνει ΔΙΑΛΟΓΟ έχει και ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ, και όχι ράδιο αρβύλα!

Και για να μαθαίνεις, κύριε άσχετε: τα στοιχεία που παραθέτω, προέρχονται από ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ! Ναι, καλά άκουσες! ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ. Να το γράψω μήπως με μεγαλύτερα γράμματα? Ίσως τότε…..πάρεις μπρος…..

Ψάξε λοιπόν πρώτα, ΑΝΕΛΥΣΕ, ΣΥΓΚΡΙΝΕ, και μετά πέτα τα χιλιομασημένα παραμύθια που ΣΟΥ ΦΥΤΕΨΑΝ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ.

Διότι, όχι………….«άγιος τάφος» ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ (πόσο μάλλον….φλόγα, ξύλα και φτυάρια ενδεχομένως!) ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ «ΑΝΑΒΕΙ» ΤΙΣ ΦΩΤΙΕΣ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΙΣΤΟΡΙΚΑ. Τουλάχιστον όχι ως………Υιός Θεού και πράσινα άλογα.

Ως προς τα χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας, ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΙΝΙΣΣΕΣΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ! Στοιχεία έχεις? Το μόνο που αναφέρουν είναι ότι την εποχή εκείνη, χωριό με το όνομα Ναζαρέτ ΓΙΟΚ υπήρχε!

Την πάτησες φίλε……..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 02:17:15  Εμφάνιση Προφίλ
Επειδή λοιπόν ο φίλτατος ΕΛ, δέν λέει να παραθέσει καιμία σοβαρή απάντηση τότε ας τον βοηθήσουμε να…..πληροφορηθεί τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ, ας συγκρίνει τις ΒΛΑΚΕΙΕΣ που πέταξε για....απαντήσεις (!), και ας βγάλει ο καθένας μας τα συμπεράσματα του.

ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΟΤΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΑΝΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.

Κατ’αρχάς να υπογραμμίσουμε ότι το όλο θέμα ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ! Αφού λοιπόν «επέλεξε» ο άρχοντας Γιαχβέ τον Ρωμαίο διεκδικητή του θρόνου Φλάβιο Βαλέριο να του….αποκαλύψει το ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ (δηλαδή ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΣΦΑΞΕ!), ήτανε μοιραίο λίγα χρόνια αργότερα να….αποκαλυφθεί η «χάρη Του» και στην μάνα του!! Αμ, τι νομίζατε!

Για να πάμε όμως στο ζουμί αυτής της ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑΤΙΚΗΣ ΠΑΡΩΔΙΑΣ.

Η ιστορία εξελίσσεται το 327μχ (…δηλαδή 300 ολάκερα χρόνια μετά τον θρυλούμενο θάνατο του Ιησού!) όπου η υπέργηρη βασιλομήτωρ Ελένη, με εντολή του Κωνσταντίνου, στάλθηκε στους «Άγιους Τόπους» προκειμένου να βρει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το άγιο όργανο της σταύρωσης του Χριστού.

Το κίνητρο αυτής της «όπως-όπως» ανακάλυψης δεν αποσκοπούσε βέβαια μόνο στην υστεροφημία της Ελένης (ήθελε βλέπεται ΚΑΙ ΑΥΤΗ το θαύμα Του…) αλλά κυρίως στην λατρευτική εξύψωση και εδραίωση του χριστιανικού συμβόλου, ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΙΧΕ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΦΟΝΙΚΑ ΤΟΥ ΛΑΒΑΡΑ Ο ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ!

Τώρα, ο κάθε λογικά σκεπτόμενος θα αναρωτηθεί: μα είναι δυνατόν το συγκεκριμένο ξύλινο όργανο εκτέλεσης να έμενε ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΣΗ που χρησιμοποιήθηκε, ΜΕΤΑ ΑΠΟ 300 ΧΡΟΝΙΑ?? Έλα ντέ!
Ο Γολγοθάς ήτανε τόπος ΡΩΜΑΪΚΩΝ ΕΚΤΕΛΕΣΕΩΝ, και εκτελέσεις συνέβησαν μέχρι των ημερών της «ευσεβούς» Ελένης….ΧΙΛΙΑΔΕΣ.

Ακόμα λοιπόν και αν παρακάμψουμε το γεγονός ότι τα όργανα εκτελέσεων (ξύλινοι σταυροί) λογικά τα χρησιμοποιούσαν ΚΑΤ’ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ, η πιθανότητα το να βρεθεί ΤΡΕΙΣ ΑΙΩΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΞΥΛΙΝΟ ΟΡΓΑΝΟ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ, ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΠΟ ΑΚΡΙΒΩΣ, είναι απλά πέρα από κάθε φαντασία! Θα έπρεπε να ‘παγώσει’ ο χρόνος. (Λέτε…..)

Όμως στο θέμα μας. Ας διαβάσουμε ΤΙ μας ενημερώνει σχετικά ο Γεώργιος Μοναχός («Περί της ευρέσεως του σταυρού.» 110.620.12): «απέστειλε ο βασιλεύς την εαυτού μητέρα Ελένη εις Ιερουσαλήμ, μετά χρημάτων αφθονίας, προς τον επίσκοπον Μακάριον, επί αναζητήσει του ζωοποιού ξύλου και οικοδομής των αγίων τόπων».

Φορτωμένη χρήματα λοιπόν, κατέφθασε στην Ιερουσαλήμ, έτοιμη να οικοδομήσει ναούς και να στήσει προσκυνήματα, αρκεί οι ιερείς (μαζί με την χάρη του «αγίου πνεύματος»..) να ήτανε επίσης αποφασισμένοι να «βάλουνε το χεράκι τους» στην…ανεύρεση του σταυρού! Άρα, τα κίνητρα ήτανε ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Τι έλειπε? Μα, Ο ΣΤΑΥΡΟΣ!

Υπήρχε βέβαια και ένα ακόμα «προβληματάκι»: η υπέργηρη και άρρωστη Ελένη ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΧΡΟΝΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ….ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΣΚΑΦΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΩΝ. Λογικό, στα 80 της χρόνια. Ας διαβάσουμε όμως ΠΩΣ παρακάμφθηκαν οι απαιτούμενες αρχαιολογικές έρευνες αλλά και οι χρονοβόρες ανασκαφές….
Η Αφήγηση του Χρονογράφου Γεώργιου Μοναχού, ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ:

«Μαθών δε ο επίσκοπος τα της βασιλικής ελεύσεως, τους επισκόπους των επαρχιών συγκέντρωσε για τις πρέπουσες τιμές της υποδοχής. Ευθέως δε τους επισκόπους παρακάλεσε, την αναζήτηση του ποθούμενου ξύλου να αναλάβουν. Απορούντων σε πάντων επί τούτου, υπόνοιες και υποψίες μόνο διηγούμενοι, ο της πόλεως επίσκοπος πάντας παρακάλεσε ησυχία να κάμουσι (!) ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΑΝ ΕΥΧΗΝ ΥΠΕΡ ΤΟΥΤΟΥ, ΣΤΟΝ ΘΕΟ ΠΡΟΣΕΦΕΡΕ»!!
«Τούτου δε γενομένου (της..σπουδαιοτέρας ευχής δηλαδή) ευθύς, θεόθεν εδείχθη στον επίσκοπο ο τόπος (!), όπου ο ακαθάρτου δαίμονος, ο Ναός και το άγαλμα της Αφροδίτης υπήρχε. Τότε η βασίλισσα, πλήθος πολύ τεχνιτών και εργατών συγκέντρωσε και εκ βάθρων το αισχρό (εννοεί το περικαλλέστατο) οικοδόμημα κατέστρεψε. Τούτου δε γενομένου, ανεφάνη ΤΟ ΘΕΙΟΝ ΜΝΗΜΑ ΚΑΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΤΟΥ ΚΡΑΝΙΟΥ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΚΑΤΑΧΩΜΕΝΟΙ ΣΤΑΥΡΟΙ»!!

Επομένως, ΤΩΡΑ το μάθατε! Δεν ευρέθη ξαφνικά μετά από 300 χρόνια ο σταυρός με…απλή ευχή (!!) αλλά με ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΑΝ ΕΥΧΗΝ! Άσχετοι! Άλλο ή απλή «κοινή» ευχή, και ΑΑΑΑΑΛΟ η σπουδαιοτέραν!
Τώρα, στο ερώτημα γιατί ρε παιδιά δεν κάνανε καμιά ευχή οι πιστοί του Χριστού, ή οι διάφοροι Άγιοι καθώς και οι τόσοι Πατέρες, ώστε να βρεθεί το ρημάδι τι ξύλο, η απάντηση είναι απλή: ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΝΙΚΑ ΗΤΑΝΕ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ…ΕΝ ΤΟΥΤΟ ΨΑΞΕ! (τι άλλο εκτός από γέλια μένει δηλαδή?)

Όμως ξάφνου, τσούπ και άλλο πρόβλημα στον ορίζοντα! ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΣΤΑΥΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ? Άντε ντε!
Ας απολαύσουμε όμως τον Γ. Μοναχό: «Μεγάλη όμως αμηχανία και θλίψη κατέλαβε την βασίλισσα γιατί κανείς δεν γνώριζε ποιος μπορούσε να είναι ο δεσποτικός σταυρός (λογικό!). Ο δε επίσκοπος μετά πίστεως έλυσε την απορία (αυτή την φορά όχι με ευχή, αλλά…). Γυναίκα άρρωστη, υπό πάντων απεγνωσμένη και τα λοίσθια πνέουσα, έφεραν μεταξύ των σταυρών, για να βρεθεί το ζητούμενο. Και μόνο που η σκιά του σωτήριου σταυρού άγγιξε την ασθενούσα , ευθύς η άπνους και ακίνητη αυτή γυναίκα, απ’την Θεία δύναμη, ευθέως (υγιής) αναπήδησε, δοξάζουσα μετά μεγάλης φωνής τον Θεό».
«Η δε βασίλισσα Ελένη, μετά χαράς μεγάλης παρέλαβε τον σταυρό (αφού έγινε η….επιβεβαίωση, για να μην πάρει τον σταυρό του ληστή κατά λάθος!) και μέρος του σταυρού παρέδωσε στον επίσκοπο της πόλεως εις μνημόσυνο γενναίων και εκκλησία όρισε να γίνει πάνω στο ζωοποιό μνήμα και στον άγιο Γολγοθά»!

Από ότι μπορείτε να καταλάβετε φίλοι μου, τα περί ευρέσεως του σταυρού και η ανοικοδόμηση του ταφικού ναού, ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΠΟ, συνέβησαν μέσα σε μία ατμόσφαιρα παραμυθιού και θρησκοληψίας, που μόνο ο παλιμπαιδισμός της θρησκευτικής ευπιστίας θα μπορούσε να αποδεχθεί αδιαμαρτύρητα.

Αλλά, μήπως σε ατμόσφαιρα παραμυθιού δεν δημιούργησαν και τον «Χριστό» που φαντάστηκαν? Θα ακολουθήσει και η ιστορία της εμφάνισης του «αγίου φωτός», διότι από ότι καταλάβατε η Ελένη….δεν το πρόλαβε!

ΕΛ, πρίν ξανα εκτεθείς ανεπανόρθωτα, σκέψου λιγάκι.........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 02:26:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Ας πούμε ότι είμαι όλα αυτά που λες .

ΕΣΥ ! Γιατί δεν δίνεις στοιχεία ? χαχαχαχα , πάνε να παίξεις με τα κουβαδάκια σου , και πολύ ασχολήθηκα με κάποιον γλοιώδη όπως εσύ.

Καλά κάνουν και σε αγνοούν.

ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 02:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Τα στοιχεια για τα περι αυτααναφλεξης φυσικα αφαντα , μα τι καθομε και μονολογω , μαλλον τρελαθηκα.

Εδω δεν μιλαμε για το αν το Αγιο Φως ειναι θαυμα ? μπα , εδω παιζουν με τα κουβαδακια τους καποιοι


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"

Edited by - ΕΛ on 07/11/2003 02:36:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 10:36:05  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΛ

αντί να χαμογελάς μέσα απο το μαντρί, δές και διάβασε πρώτα ΤΙ σου γράφουνε.

Δέν σου είπε κανένας να αποτινάξεις την προβατίλα σου, δικαίωμα σου να ασπάζεσαι μια Ιουδαϊκή Μεσσιανιστική εσχατολογία, αλλά όταν κόπτεσαι περί "αποδείξεων", να έχεις μάθει πρώτα το μάθημα σου φίλτατε.

Και κάτι ακόμα: κόψε τους χαρακτηρισμούς, διότι με το να εξευτελίζεσαι δέν πείθεις κανέναν εδώ μέσα.

Όσο για το ΠΟΙΟΣ με αγνοεί, όπως λές, κοίτα τα topics και θα διαπιστώσεις και τις θέσεις μου αλλά και τους συνομιλητές μου.

Τιμή μου, να με αγνόούνε κάτι εβραιοπρόβατα σάν και του λόγου σου.

Εξάλλου, όποτε ΓΙΟΚ απαντήσεις (μονίμως δηλαδή...) απο το ρωμαιοχριστιανοκατεστημένο, έχουμε τα συνηθισμένα: ύβρεις, λάσπη και αποφυγή παράθεσης στοιχείων. Γνωστή η παρωδία!

Όσο για τα στοιχεία, κύριε αποχαυνωμένε, στο ξαναλέω μπας και λειτουργήσει ο μεσσιανιστικός σου εγκέφαλος: ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΠΗΓΕΣ.

Αλλά απο κάποιον ο οποίος απαντά ότι "....για έναν πιστό το ότι δέν υπάρχουνε αντίθετες αποδείξεις είναι αρκετό για να πιστεύει ότι του πούνε", ΤΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ??

Ζήσε το Ιουδαϊκό παραμύθι σου λοιπόν, διότι ΟΥΤΕ ΚΟΤΣΙΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΓΓΙΖΕΙΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ.

Άντε και Shalom σπέρμα του Αβραάμ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 22:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
Αν θυμαμαι καλα η αποδειξη αυτοαναφλεξης του "Αγιου φωτος" ειχε γινει το χειμωνα στην εκπομπη του Σ.Καρατζαφερη και μαλιστα εχει κυκλοφορησει και σχετικο βιβλιο περι αυτου.

Οποιος ενδιαφερεται ας κανει ενα τηλεφωνο στο καναλι που ειναι ο Σ.Καρατζαφερης ας του ζητησει ειτε το video της εκπομπης ειτε ποιος ητανε ο επιστημονας που εδειξε το οτι το "Αγιο φως" ειναι παραμυθι και ας ενημερωθει.

Και λεω οτι ειναι παραμυθι γιατι πολυ απλα οταν κατι εξηγηται απο την επιστημη τοτε αυτοματα παυει να ειναι και θαυμα.
Θαυμα λεμε κατι το οποιο δεν μπορουμε να εξηγησουμε με την λογικη.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 23:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
Φιλε ΕΛ επειδη παρακολουθω την αντιπαραθεση που εχεις με τον Schwabe επετρεψε μου να σου πω οτι οταν ο Schwabe σου παραθετει στοιχεια απο Χριστιανικες πηγες και εσυ του απαντας οτι ο σταυρος βρεθηκε γιατι καποιος απο τους παπαδες ειδε οραμα τοτε φιλε μου ετσι εκτιθεσαι γιατι παυεις να εισαι ερευνητης και γινεσαι θρησκοληπτος.
Καταλαβε το οτι η απαντηση σου δεν ταιριαζει σε ερευνητη.
Αν ας πουμε καπου πανω στο σταυρο υπηρχε δειγμα αιματος και σε αυτο οι επιστημονες δεν μπορουσανε να βρουνε ομαδα αιματος(σου λεω ενα παραδειγμα τωρα) οπως συμβαινει με το αιμα του καθε κοινου ανθρωπου τοτε ναι θα ητανε αξιο συζητησης και μαλιστα θα ητανε πολυ σοβαρο επιχειρημα για την Εκκλησια κατι τετοιο.
Με αυτα που σου γραφω προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις οτι οι απαντησεις του τυπου "ειδε οραμα"¨δεν ειναι για ερευνητες και δεν στεκουνε με την λογικη.
Οι ερευνητες βαζουνε πρωτα το νου και αυτο για καποιους που πιστεουνε σε καποιο δογμα ειναι δυσκολο να γινει.
Αυτες ειναι οι επισημανσεις μου καλοπροαιρετα παντα και εσυ
Schwabe γινε πιο ευγενης φιλε μου,μην τρελενεσαι οτι και να διαβαζεις και στο φιναλε ολοι Ελληνες ειμαστε η τουλαχιστον ετσι πιστευουμε.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 23:32:20  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλτατε ΤΥΑΝΕΑ,

όντως πολλές φορές, ένεκα έντονης θρησκοληψίας, ξεφεύγει η..ένταση!

Αγανακτώ, όταν οι "τοποτηρητές" του ιουδαϊκού δόγματος "φορτωμένοι" απο φιλοπατρία αλλά αδύναμοι να αποστασιοποιηθούν απο ενα θρησκευτικό σκοτάδι, το οποίο έχει ενσταλάξει μέσα τους την ενδελεχή κρατική κατήχηση, υποπίπτουν σε ανήκουστες υπερβολές.

Πολύ απλά, η "κατάσταση" τους έχει περίπου ως εξής: έχουνε την ανάγκη εθνικών "υπεραναπληρώσεων", δεδομένου ότι υφίστανται διαρκείς αποκαλύψεις των ξενόφερτων και άχαρων τους θέσεων.

Η ανωμαλία όμως αυτή δέν σημαίνει ότι θα πρέπει να μείνει και ασχολίαστη.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 23:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Tyanea

Το είπα και θα το ξαναπώ. Κανείς δεν αμφιβάλει ότι κατάφερε ο κύριος στην τηλεόραση να βγάλει το φως του. Μας έδειξε ακόμα έναν τρόπο όμως. Ποιος μας εγγυάται ότι με ΑΥΤΟΝ τον τρόπο βγήκε και το ΦΩΣ στην Ιερουσαλήμ ?

Απλά φίλε μου αφού δεν ξέρουμε 100% ότι με αυτόν τον τρόπο βγαίνει το ΦΩΣ τότε δεν μπορούμε να μιλάμε για απόδειξη απατής. Μπορούμε να έχουμε την υποψία μέσα σε ένα κόσμιο επίπεδο και όχι φανατιλας (τύπου κουβάνθρωπου , ναι αυτός που παίζει με τα κουβαδάκια).

Όσο αναφορά τα στοιχεία που λες ότι αναφέρθηκαν , τα στοιχεία αυτά δεν αποδεικνύουν ότι δεν ήταν εκεί ο τάφος , ούτε ότι δεν ήταν ο σταυρός. Ο κουβανθρωπος κάνει εικασίες παίζοντας με λέξεις , δεν αποδεικνύει τίποτα.


Όσο αναφορά αυτό που λες ότι λέω πως βρέθηκε ο σταυρός και ότι δεν είμαι ερευνητής αλλά θρησκόληπτος , ένα σου λέω. Απλά διάβασε αυτά που γράφω εγώ και όχι ο κουβάνθρωπος. Επειδή δεν έχω αποδείξεις , κάνω υποθέσεις ! Αν διάβαζες καλύτερα γράφω την λέξη ‘ΕΙΤΕ’. Αλλά αφού δεν διαβάζεις προσεκτικά σε παρακαλώ να είσαι πιο προσεκτικός την άλλη φορά που θα δώσεις χαρακτηρισμό.

Υ.Γ Το όραμα δηλαδή δεν είναι απόδειξη. Ωραία , συμφωνώ, αλώστε το όραμα το βλέπει μόνο ένας συνήθως , οπότε γιατί να τον πιστέψουμε έτσι ? Σωστά. Αν όμως , αν λέω, το όραμα οδηγήσει σε μια αποκάλυψη ? Τότε τι είναι ?


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"

Edited by - ΕΛ on 07/11/2003 23:50:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 05:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas
Συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ άλλο...
Ένα σουβλάκι με γύρο παρακαλώ.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 13:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
Κοιτα φιλε EΛ η μεγαλη διαφορα ειναι στον χρονο,στον τοπο και στο αντικειμενο.

Ας πουμε οτι οι Χριστοδουλος σημερα βλεπει ενα οραμα οτι κατω απο το ταδε κτιριο υπαρχει μια μεγαλη εκκλησια.
Τοτε θα πανε ολα τα καναλια θα το αποθανατισουνε και ο Χριστοδουλος θα γινει μαγκας.
Το οραμα που ειδε ο Παππας την τοτε εποχη εκτος του οτι βρεθηκε αναμεσα σε χιλιαδες σταυρους η οπως θελει η εκκλησια αναμεσα σε τρεις,δεν μπορει και κανεις να το αποδειξει με στοιχεια οπως μια φωτογραφια η ενα video.
Τωρα θα μου πεις μα τι λες ρε Τυανεα video εκεινη την εποχη?
Ομως εδω να κανω μια παρενθεση.
Δεν σας κανει εντυπωση οτι οι θεοι ολων των θρησκειων ανακαλυφθηκαν την εποχη της αγνοιας που η επιστημη δεν μπορουσε να παρεμβει αλλα και οποιος ελεγε κατι αντιθετο τον ριχνανε στην πυρα?
Γιατι σημερα δεν γεννιουνται νεοι θεοι με δυναμη οπως ο Αλλαχ η ο Ιησους?
Γιατι σημερα η επιστημη στεκεται πανω απο τον καθε νεο θεο ετοιμη να του παρει το κεφαλι στο πρωτο ατοπυμα και λαθος.
Σημερα ας πουμε ενα θαυμα εαν το ερευνησει η επιστημη μπορει να σου δωσει απαντηση,οπως εγινε ας πουμε με την ιερα Συνδονη οπου το παραμυθι κατερευσε μολις εβαλε το χερι της η επιστημη.
Αυτο σημαινει οτι εαν ο θεος ειτε λεγετε Αλλαχ ειτε Βουδας ειτε Διας ειτε Ιησους θα επρεπε να ειχε σκεφτει να δωσει σημαδια που χιλιαδες χροννια μετα να ειναι αδιαψευστα απο τον καθε απιστο.
Τωρα ενα οραμα που ειδε καποιος ιερεας δεν ειναι και κατι αξιοσημειωτο για να με κανει εμενα σαν απιστο να πιστεψω.
Ας γινοτανε αυτο που σου ειπα με το αιμα πανω στο σταυρο και θα εβλεπες ποσο σημαντικο στοιχειο θα ητανε.
Η διαφορα αναμεσα σε εμας τους απιστους και σε εσας του πιστους ειναι οτι εμεις χρειαζομαστε αδιαψευστα στοιχεια γιατι ετσι μαθαμε στην νεα εποχη να κρινουμε το καθε τι,ενω εσεις πιστευετε βαση της καρδιας σας και οχι βαζοντας κατω το νου.
Η γεννηση του Ιησου σημερα απο εναν πιστο ειναι πολυ φυσιολογικο να εγινε με τον κρινο αλλα εαν αυριο σου πει η κορη σου οτι μπαμπα εμεινα εγκυος αλλα ειμαι παρθενα θα την κλεισεις στο τρελαδικο.
Ομως σε οτι αφορα τον θεο σας πιστευετε χωρις να ερευνατε τα παντα.
Πιστευω εκραδαντα οτι ο πραγματικος θεος θα ειναι αυτος που δεν θα αφησει κανεναν να τον αμφισβητησει με τα σημαδια που θα αφησει πισω του.
Γι αυτο και λενε οτι οσο η επιστημη προχωραει ο θεος πεθαινει γιατι πραγματικος θεος ειναι μονο η επιστημη η οποια για το καθε τι σου δινει την αναλυση της μεχρι εκει που μπορει παντα και εχει φτασει,ετσι ωστε να μην την αμφισβητεις.
Δεν ξερω αν καταλαβαινεις φιλε μου την διαφορα στο πως σκεφτομαστε και στο πως σκεφτοσαστε.

Ετσι ακριβως ειναι και το "Αγιο Φως".
Η επιστημη σου εδωσε την απαντηση το πως συμβαινει και αυτο για εμενα σημαινει οτι ο θεος επρεπε να το ειχε προβλεψει οτι αυτο θα συνεβαινε καποτε,οτι ο τροπος που αφησε πισω του να γινετε το συγκεκριμενο θαυμα "μπαζει".Αλλα ειναι δυνατον ο θεος να αφησε κατι ημιτελες?
Η απαντηση ειναι ΟΧΙ,αρα αυτο που γινετε κατω στην Ιερουσαλημ δεν ειναι θαυμα.
Μου λες ΕΛ οτι δεν σημαινει οτι επειδη η επιστημη ειπε οτι εγινε ετσι οτι και το "Αγιο Φως¨βγαινει ετσι.
Ναι αλλα εδω μιλαμε για θεο και ο θεος δεν πρεπει να εχει ατελειες,ειναι κατι στο οποιο επιμαινω συνεχεια και εδω βλεπουμε οτι το συγκεκριμενο θεμα εχει ατελειες.
Αλλα και να μην θελω να σκεφτομαι ετσι οταν βλεπω οτι το πατριαρχειο δεν δινει αδεια στους επιστημονες να μπουνε να το ερευνησουνε το θεμα τοτε ακομα περισσοτερο πιστευω οτι αυτο το "Αγιο φως" ειναι απατη.
Αν πανε οι επιστημονες και μου πουνε "μαγκα την βαψαμε,ο ιερεας ειχε δικιο,το "Φως" βγαινει απο το πουθενα" τοτε να εισαι σιγουρος οτι θα αρχισω να το βλεπω τελειως διαφορετικα το θεμα και να σε καταλαβαινω.

Telxinas

quote:
Συγνώμη, αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ άλλο...
Ένα σουβλάκι με γύρο παρακαλώ.

Με μπολικο τζατζικι η χωρις?

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 22:57:57  Εμφάνιση Προφίλ
ΕΛ, "το σύμπαν καταρρέει"


..........ΛΑΘΟΣ! Μεγάααααααααααααααλο λάθος.

Για σένα ΕΧΕΙ καταρρεύσει Η Δ Η, κύριε.........συγγενή του Αβραάμ!

Και αν σε ενοχλεί το "συγγενή", τότε θα σου προσθέσω το "πνευματικού". Όπως και να το διατυπώσει κανείς.........η σχιζοφρένεια της μαντρίλας σας ΓΙΟΚ διαφοροποιείται!!

Μπεεεεεεεεεεεεεεεε ή shalom.......το ίδιο κάνει!!!


(με τζατζίκι ΤΥΑΝΕΑ.....)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
57 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 01:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΛ
Tyanea

quote:

Ομως σε οτι αφορα τον θεο σας πιστευετε χωρις να ερευνατε τα παντα.

Άσε τις γενικότητες , εγώ θέλω αποδείξεις. Αλλά εάν δεν υπάρχουν δεν σημαίνει ότι δεν γίνετε κιόλας , οι αποδείξεις μπορεί να έρθουν αργότερα.

Φυσικά αυτά που αναγράφονται εδώ δεν είναι αποδείξεις φίλε μου , δεν είμαι κουβάνθρωπος να δέχομαι ότι μου πετάνε όσοι απλά παίζουν με λέξεις για να πλανέψουν αδαείς.
Δεν ξέρω πιο είναι το επάγγελμα σου αλλά το δικό μου απαιτεί σοβαρές αποδείξεις. Είμαι από Κρήτη και ξέρω από λάδι


quote:

Γι αυτο και λενε οτι οσο η επιστημη προχωραει ο θεος πεθαινει γιατι πραγματικος θεος ειναι μονο η επιστημη η οποια για το καθε τι σου δινει την αναλυση της μεχρι εκει που μπορει παντα και εχει φτασει,ετσι ωστε να μην την αμφισβητεις.
Δεν ξερω αν καταλαβαινεις φιλε μου την διαφορα στο πως σκεφτομαστε και στο πως σκεφτοσαστε.


Εσύ λες την επιστήμη Θεό. Εγώ λέω κάτι άλλο η επιστήμη είναι κομμάτι του Θεού

quote:

Μου λες ΕΛ οτι δεν σημαινει οτι επειδη η επιστημη ειπε οτι εγινε ετσι οτι και το "Αγιο Φως¨βγαινει ετσι.


Καμία επιστήμη δεν είπε ότι έγινε έτσι. Κάποιος κατάφερε ένα παρόμοιο αποτέλεσμα όχι το ίδιο. Μην λέμε τα αυτονόητα ξανά και ξανά. Εάν εγώ είμαι φακίρης και μπορώ να χτυπώ τα δάκτυλα μου και να βγάζω φλόγα πάει να πει ότι το κάνω με την αυτανάφλεξη του κύριου στην τηλεόραση ? Όχι βέβαια , ο δικός μου τρόπος είναι διαφορετικός. Έτσι και το Άγιο Φως , δεν σημαίνει ότι γίνετε με τον τρόπο τον συγκεκριμένο. Δεν είναι απόδειξη αυτό , ξεκολλάτε.
quote:

Ναι αλλα εδω μιλαμε για θεο και ο θεος δεν πρεπει να εχει ατελειες,ειναι κατι στο οποιο επιμαινω συνεχεια και εδω βλεπουμε οτι το συγκεκριμενο θεμα εχει ατελειες."


Που βλέπεις την ατέλεια ? Εγώ θα αλλάξω την φράση σου στο ότι ‘ΔΕΝ βλέπεις τίποτα’ . Και φυσικά αφού εσύ δεν βλέπεις , εγώ πάλι λέω γιατί δεν πας εκεί να δεις να έχεις άποψη με ουσία από πρώτο χέρι. Δες πρώτα εσύ λοιπόν και μετά πες ότι ο Θεός έκανε κάτι ατελές η όχι. Κάλυψε την δική σου πλευρά πρώτα , αυτό λέω.


ΕΛ
"Το σύμπαν καταρρέει"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 11:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas
Θα σου απαντησω μονο στο συγκεκριμενο γιατι στα υπολοιπα οι αποψεις μας ειναι εκ διαμετρου αντιθετες.

quote:
Που βλέπεις την ατέλεια ? Εγώ θα αλλάξω την φράση σου στο ότι ‘ΔΕΝ βλέπεις τίποτα’ . Και φυσικά αφού εσύ δεν βλέπεις , εγώ πάλι λέω γιατί δεν πας εκεί να δεις να έχεις άποψη με ουσία από πρώτο χέρι. Δες πρώτα εσύ λοιπόν και μετά πες ότι ο Θεός έκανε κάτι ατελές η όχι. Κάλυψε την δική σου πλευρά πρώτα , αυτό λέω.


Να παω να κανω τι?
Να δω εναν ιερεα με 33 σβησμενα κερια να μπαινει μεσα σε ενο δωματιο και μετα απο λιγο να βγαινει με 33 αναμενα κερια?
Φιλε μου πολυ ευχαριστως να παμε και μαζι οταν τα κερια θα του τα δωσει καποιος ανεξαρτητος και εγω θα ειμαι σε αποσταση ασφαλειας παντα και το δωματιο θα ειναι ανοιχτο για να βλεπω τι γινετε μεσα.
Να παω να δω το παραμυθι(οπως το βλεπω εγω παντα) που μου δειχνουν απο την τηλεοραση,δεν υπαρχει λογος καθομαι και στο σπιτι μου και δεν ξοδευω και χρηματα,

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy