ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 16:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
europaios2

Δεν παρασύρθηκα καθόλου. Έγραψα...["ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!! . Έτσι γράφεται αγαπητέ Dying_Incubus? Το σωστό είναι "Πίστευε και μη, ερεύνα" αλλιώς θα γραφόταν....... Πίστευε και μην ερεύνα. (αρχίζει φωνήεν? ή μου φαίνεται?)]




Αυτο που αναφερεις ειναι κανονες γραμματικης της νεας Ελληνικης γλωσσας , οι οποιοι , ειρησθω εν παροδω , δεν συμφωνουν σ΄ολα με την γραμματικη της αρχαιας Ελληνικης γλωσσας . Επισης ακομα και οι κανονες αυτοι περιεχουν ορισμενες ασαφειες οπως πιο κατω θα δουμε .
quote:
samuel1974


[quote]Η αλήθεια είναι πράγματι ότι δεν το είχα προσέξει πως λείπει το τελικό "ν" απο το μην.

Παίρνω τη κουβέντα μου πίσω



Η αληθεια ειναι πως πολυ ευκολα και ακριτα πειθεσαι , οταν αυτο σε βολευει . Μαλλον θα ξαναπαρεις την κουβεντα σου πισω !
Ας δουμε δυο διαφορετικες περιπτωσεις .

- Ο γιαπετ λεει πως οι γραφες μας συνιστουν να μην ερευναμε τα νοηματα τους .
- Ο europaios2 λεει πως η προτροπη για μη ερευνα των νοηματων ειναι αποκυημα της φαντασιας του .

Στην μεν πρωτη περιπτωση ακολουθει ρημα (ερευνω) στην δε δευτερη ακολουθει ουσιαστικο ( η ερευνα) . Αλλο ενα :

- Η μη επιβολη προστιμου στους παραβατες ...
- Το να μην επιβληθει προστιμο στους παραβατες ...

Ευκολα μπορει κανεις να διαπιστωσει την ασαφεια των κανονων ... και τη απελπιδα προσπαθεια που καταβαλετε να αποδειξετε πως ο ελεφαντας ειναι ... ποντικι !

Ακολουθει ο σχετικος κανονας απο δω:

Τα μεταφερω αυτουσια απο το παρακατω εγχειριδιο.
ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ
Αναπροσαρμογη της μικρης νεοελληνικης γραμματικης του ΜΑΝΩΛΗ ΤΡΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ
ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ - 2002

ΣΕΛ 38-39

==============================================================================


47. Σε μερικές λέξεις, όπως βλέπουμε στα παραδείγματα, άλλοτε φυλάγεται το τελικό ν και άλλοτε χάνεται. Οι λέξεις αυτές είναι το άρθρο «τον», «την», το αριθμητικό και αόριστο άρθρο «έναν», η προσωπική αντωνυμία του τρίτου προσώπου «αυτήν», «την» και τα άκλιτα «δεν», «μην» 1. Φυλάγουν το τελικό ν, όταν η ακόλουθη λέξη αρχίζει από φωνήεν ή από σύμφωνο στιγμιαία ( κ, π, τ, μπ, ντ, γκ, τσ, τζ ) ή διπλό ( ξ, ψ ) :

τον αέρα μην ακούτε δεν είδα
έναν καιρό δεν μπορώ μην περάσεις την πρόφτασα
είδα έναν ξένο τον τόπο την ντροπή αυτήν ήθελα


2. Χάνουν το τελικό ν, όταν η ακόλουθη λέξη αρχίζει από σύμφωνο εξακολουθητικό ( γ, β, δ, χ, φ, θ, μ, ν, λ, ρ, σ, ζ ) :

το γερο το φόβο τη βρύση δε γράφω μη δέχεσαι
τη χαρά τη φοβήθηκα ένα λαό μη ρωτάς
τη μητέρα τη νίκη μη σταματάς
τη ζωγραφίζει αυτή θέλω


3. Το τελικό ν φυλάγεται πάντοτε στο άρθρο «των», στη προσωπική αντωνυμία του τρίτου προσώπου «αυτόν», «τον», καθώς και στο τροπικό επίρρημα «σαν» :
των φίλων μου των συμμαθητών μου
αυτόν θέλω τον βλέπω φώναξε τον
σαν θάλασσα σαν βαρύ είναι

Τα λεμε .


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 17:22:39  Εμφάνιση Προφίλ
devi_laksmi

quote:
καλημέρα
αγαπητέ stelara τα ευαγγέλια γράφτηκαν:
Μάρκου, 64-70 μ.Χ.
Ματθαίου και Λουκά μετά το 70 μ.Χ. χωρίς να προσδιορίζεται ακριβώς η χρονολογία.
Ιωάννη, γύρω στά τέλη του 1ου μ. Χ. αιώνα.

Έτσι κυκλοφορεί σαν φήμη, όμως δημιουργεί ερωτηματικά, το γεγονός ότι ο Κλήμης ο Αλεξανγρεύς, που πέθανε το 215 μαχχ. δεν γνώριζε τίποτε για τα ευαγγέλια...

Γιατί άραγε;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 18:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πάλι λάθος διατύπωση, φίλε γιάπετ...Όχι δεν τα ήξερε,
δεν αναφέρεται σε αυτά σε όσα έχουμε απο αυτόν... Νομίζω έτσι
γράφεται αυτό που θέλεις να πεις...
Το λένε καιγραφουν, όμως άλλοι πολλοί...Δεν φαντάζομαι να έχεις τον
Κλήμη, σαν μέτρο του τι γνωρίζουμε για τον χριστιανισμό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 19:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

quote:

quote:
samuel1974
[quote]Η αλήθεια είναι πράγματι ότι δεν το είχα προσέξει πως λείπει το τελικό "ν" απο το μην.
Παίρνω τη κουβέντα μου πίσω


Η αληθεια ειναι πως πολυ ευκολα και ακριτα πειθεσαι , οταν αυτο σε βολευει . Μαλλον θα ξαναπαρεις την κουβεντα σου πισω !

Η αλήθεια είναι ότι το "πίστευε και μη ερεύνα" είναι παράφραση του αποσπάσματος "Πίστευε τω θαύματι και μη ερεύνα με λογισμούς το γινόμενο", και λέω απόσπασμα, γιατί γράφει και άλλα το όλο κείμενο και το όλο κείμενο αφορά την απόρριψη της Νεστοριανικής θεωρίας περι διπροσωπιάς του Χριστού. Εάν θέλεις να επιμένεις να κουβεντιάζεις πάνω στο παραφρασμένο απόσπασμα ενός κειμένου αποκομμένου απο τον ιστορικό και θεολογικό του περίγυρο, εγώ δε συμμετέχω σε έναν τέτοιο διάλογο. Όπως δε κάθομαι να συζητήσω και εάν κάποιος μου παρουσιάσει το κείμενο της Βίβλου που αναφέρει κατα λέξη "Δεν υπάρχει θεός" και μου ζητήσει μετά να σχολιάσω το απόσπασμα, αφού θα έχει επιπλέον προσθέσει ή θα έχει αφαιρέσει και καμια λέξη ανάμεσα απο αυτές τις σειρές. Εάν μου πει κάποιος ότι στη Βίβλο αναφέρει: "Δεν υπάρχει κανείς θεός" θα του απαντήσω, ότι: Πρώτον το σωστό κείμενο είναι: "Δεν υπάρχει θεός" και Δεύτερον, μετά θα του πω ότι πιο νωρίς γραφει: "Είπεν ο άφρων εν τη καρδία αυτού, δεν υπάρχει Θεός". Έτσι λοιπόν συμβαίνει και με τη παρούσα φράση. Πρώτον, ακριβώς γράφει κάτι άλλο και Δεύτερον πρέπει να δούμε και το τι γραφει πιο νωρίς, ποιός το είπε, πότε το είπε και γιατί το είπε.



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 10/11/2008 19:13:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 22:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Έτσι κυκλοφορεί σαν φήμη, όμως δημιουργεί ερωτηματικά, το γεγονός ότι ο Κλήμης ο Αλεξανγρεύς, που πέθανε το 215 μαχχ. δεν γνώριζε τίποτε για τα ευαγγέλια...

Γιατί άραγε;;;



Ίσως γιατί η πηγή είναι η ίδια με αυτήν που έγραψε ότι ο Ιησούς ήταν μαχαιροβγάλτης και συμμορίτης......έτσι........ αγαπητέ γιαπέτ μην εκπλήσεσαι....
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Αυτο που αναφερεις ειναι κανονες γραμματικης της νεας Ελληνικης γλωσσας , οι οποιοι , ειρησθω εν παροδω , δεν συμφωνουν σ΄ολα με την γραμματικη της αρχαιας Ελληνικης γλωσσας . Επισης ακομα και οι κανονες αυτοι περιεχουν ορισμενες ασαφειες οπως πιο κατω θα δουμε .

Nα αναδιατυπώσω......για να δούμε.......είχα γράψει......

europaios2:"ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!! . Έτσι γράφεται αγαπητέ Dying_Incubus? Το σωστό είναι "Πίστευε και μη, ερεύνα" αλλιώς θα γραφόταν....... Πίστευε και μην ερεύνα. (αρχίζει φωνήεν? ή μου φαίνεται?)]"

τα γράφω αλλιώς:
" Έλεος!! ο Ιησούς στην Καινή Διαθήκη είναι αυτός που με τη ψηλάφηση έκανε σάρκα και οστά το ερευνάται τας γραφάς που ο ίδιος είχε πει.
Ο Θεόδοτος εδώ αναφέρει επί λέξη "πίστευε τώι θαύματι καί μή ερεύνα λογισμοίς τό γενόμενον", προκειμένου να υπερασπίσει την άποψή του σχετικά με τη διπλή φύση του Ιησού στην Γ΄ Οικουμενική Σύνοδος (431) και η οποία έληξε με την καταδίκη του αιρετικού Επίσκοπου Κων/πόλεως Νεστόριου."

Από κει και έπειτα εμφανίζονται παραχαράκτες της ιστορίας και της θρησκειολογίας αποσπούν από την παραπάνω φράση επιλεκτικά την πρώτη, τέταρτη πέμπτη και έκτη λέξη, αποκρύπτουν το λόγο για τον οποίο έγινε αυτή η αναφορά, και φτιάχνουν ένα έκτρωμα με σκοπό τίποτα άλλο παρά την αλλοίωση της αλήθειας, τη σπίλωση του Ιησού και της Καινής Διαθήκης.

Η άθλια αυτή επίθεση κατά του Χριστιανισμού ή οποία δε σέβεται τίποτα φτάνει στο σημείο να αποσπά φράσεις, ακόμη και μέσα από τα ίδια τα Ευαγγέλια, παρουσιάζοντας νοήματα ξένα προς τη διδασκαλία του Ιησού.

Με αυτόν τον τρόπο η γελοιότητα τρύπησε και τον πάτο του βαρελιού, η κακοήθεια προβάλει σε όλο της το μεγαλείο και είναι τόσο βλάσφημο αυτό, που φέρνει ναυτία ακόμη και στον ποιο έμπειρο ναυτικό.


Γι' αυτό λοιπόν αγαπητέ Dying_Incubus, θα σου συνιστούσα να διαβάζεις όχι πολύ, αλλά ένα φύλο την ημέρα από την Καινή Διαθήκη και εάν συμπεράνεις ότι ο Ιησούς ήταν αυτός που προωθούσε το πίστευε και μην ερεύνα, τότε να το αναφέρεις για να το συζητήσουμε εκ νέου.
Το ίδιο ισχύει και για σένα αγαπητέ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ.


quote:
samuel1974:
Εάν μου πει κάποιος ότι στη Βίβλο αναφέρει: "Δεν υπάρχει κανείς θεός" θα του απαντήσω, ότι: Πρώτον το σωστό κείμενο είναι: "Δεν υπάρχει θεός" και Δεύτερον, μετά θα του πω ότι πιο νωρίς γραφει: "Είπεν ο άφρων εν τη καρδία αυτού, δεν υπάρχει Θεός". Έτσι λοιπόν συμβαίνει και με τη παρούσα φράση.Πρώτον, ακριβώς γράφει κάτι άλλο και Δεύτερον πρέπει να δούμε και το τι γραφει πιο νωρίς, ποιός το είπε, πότε το είπε και γιατί το είπε.


Kαι οι συκοφάντες τι θα κάνουν φίλε samuel1974?........θα γίνουν κλέφτες?

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 10/11/2008 22:46:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devi_laksmi
Νέο Μέλος

Germany
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 22:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devi_laksmi
Ο Μητροπολίτης Περιστερίου κ. Χρυσόστομος στην εργασία του "Le texte de l' Evangile selon St. Matthieu d' apres les citations de Clement d' Alexandrie..." 1970, ερευνά το κείμενο του κατά Ματθαίον ευαγγελίου όπως παρατίθεται στα έργα του Κλήμεντα του Αλεξανδρέα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 23:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ europaios2

quote:
Kαι οι συκοφάντες τι θα κάνουν φίλε samuel1974?........θα γίνουν κλέφτες?

Αυτό που πολλοί δεν μπορούνε να καταλάβουνε είναι ότι ο Χριστιανισμός επικρατησε και εξαπλώθηκε τόσο πολύ, γιατί είχε μια εναλλακτική πρόταση τρόπου ζωής. Κάτι που δεν τους έδιναν οι μέχρι τότε θρησκείες και φιλοσοφίες. Αλλιώς θα παρέμενε μια μικρή αριθμητικά θρησκεία, η οποία θα είχε εξαφανιστεί τα πρώτα χρόνια ανάμεσα στις μυλόπετρες του ρωμαϊκού κράτους.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 23:47:01  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Πάλι λάθος διατύπωση, φίλε γιάπετ...Όχι δεν τα ήξερε,
δεν αναφέρεται σε αυτά σε όσα έχουμε απο αυτόν...

Είσαι μυστικοσύμβουλος του Κλήμη;;

Διότι μόνο σ' αυτήν την περίπτωση θα ήξερες ότι τα γνώριζε, αλλά δεν αναφέρθηκε σ' αυτά.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 23:50:31  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι

quote:
Ίσως γιατί η πηγή είναι η ίδια με αυτήν που έγραψε ότι ο Ιησούς ήταν μαχαιροβγάλτης και συμμορίτης......έτσι........ αγαπητέ γιαπέτ μην εκπλήσεσαι....

Έχετε να αναφέρετε πηγή που να βεβαιώνει ότι ο Κλήμης έγραψε κάτι για "ευαγγέλια";;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 00:13:45  Εμφάνιση Προφίλ
devi_laksmi

quote:
Ο Μητροπολίτης Περιστερίου κ. Χρυσόστομος στην εργασία του "Le texte de l' Evangile selon St. Matthieu d' apres les citations de Clement d' Alexandrie..." 1970, ερευνά το κείμενο του κατά Ματθαίον ευαγγελίου όπως παρατίθεται στα έργα του Κλήμεντα του Αλεξανδρέα.

Αναφέρει συγκεκριμένο έργο του Κλήμη του Αλεξανδρέως, που μέσα σ' αυτό γίνεται λόγος για ευαγγέλια;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 01:01:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
samuel1974
ο Χριστιανισμός επικρατησε και εξαπλώθηκε τόσο πολύ, γιατί είχε μια εναλλακτική πρόταση τρόπου ζωής.

Ο χριστιανισμός εξαπλώθηκε γιατί έγινε υποχρεωτικός διά νόμου. Ετσι απλά.

Αυτοί που υποστηρίζουν το αντίθετο είτε είναι αφελείς και ανιστόρητοι είτε έχουν οικονομικό συμφέρον (π.χ. Μεταλληνοί).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 01:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ: έχετε να αναφέρετε πηγή που να βεβαιώνει ότι ο Κλήμης έγραψε κάτι για "ευαγγέλια";;

Έχεις εσύ πηγή που λέει ότι ο Κλήμης δεν έγραψε για τα Ευαγγέλια γιατί δεν τα αποδεχόταν? Μήπως σου διαφεύγει ότι, πολύ λίγα από τα συγγράμματά του διασώθηκαν? Ψιλά γράμματα θα μου πεις.........
Μάθε λοιπόν ότι έχουν χαθεί τα περισσότερα έργα του και πολύ λίγες περικοπές από αυτά έχουν διασωθεί από άλλους συγγραφείς.


Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 01:47:44  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι

quote:
Έχεις εσύ πηγή που λέει ότι ο Κλήμης δεν έγραψε για τα Ευαγγέλια γιατί δεν τα αποδεχόταν? Μήπως σου διαφεύγει ότι, πολύ λίγα από τα συγγράμματά του διασώθηκαν? Ψιλά γράμματα θα μου πεις.........

Είπα εγώ κάπου, ότι δεν τα αποδέχετο;;;

Προφανώς δεν υπήρχαν, για να μην τα αναφέρει.

Εκτός και αν γνωρίζετε ότι ανέφερε γι' αυτά, στα κείμενα που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΣΩΘΕΙ...

Το γνωρίζετε;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 11/11/2008 01:48:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 03:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ macedon

quote:
Ο χριστιανισμός εξαπλώθηκε γιατί έγινε υποχρεωτικός διά νόμου. Ετσι απλά.

Αυτοί που υποστηρίζουν το αντίθετο είτε είναι αφελείς και ανιστόρητοι είτε έχουν οικονομικό συμφέρον (π.χ. Μεταλληνοί).


Ο Χριστιανίσμος εξαπλώθηκε μέσα σε 300 χρόνια σε τέτοιο σημείο, ώσπου η συνθήκη του Μιλάνου του επέτρεψε να ασκείται, όπως και οι άλλες θρησκείες, ελεύθερα.

Και όσοι υποστηρίζουνε το αντίθετο, πιάνονται απο συνομωσιολογικές θεωρίες.

Και δεν μου φαίνεται παράξενο ότι κάποιοι ασπάζονται τέτοιες συνομωσιολογικές θεωρίες για γεγονότα που εκτυλίχτηκαν πριν απο 1700 χρόνια, οταν οι ίδιοι ασπάζονται ταυτόχρονα και συνομωσιολογικές θεωρίες για γεγονότα που εκτυλίχτηκαν πριν απο μόλις 70 χρόνια, όπως αυτήν της δήθεν παγκόσμιας συνομωσίας εφεύρεσης του Εβραϊκού Ολοκαυτώματος.

Και είναι φυσικό άλλωστε, γιατί εάν κάποιος φτάσει στο σημείο να αμφισβητεί μεταξύ άλλλων και την εγκυρότητα χιλιάδων χιλιομέτρων κινηματογραφικής ταινίας, τα οποία τραβήχτηκαν πριν απο 70 χρόνια, δε θα του είναι και τόσο αποτρεπτικό πια να αμφισβητήσει την εγκυρότητα απο μερικά δεκάδες μέτρα χαρτί, τα οποία γράφτηκαν πριν απο 1700 χρόνια.

Απλά μερικοί έχουνε την αρμόζουσα σοβαροφάνεια και σερβίρουνε σε μερικούς ΑΦΕΛΕΙΣ συνδρομητές-αναγνώστες πολύχρωμων ευγενιοσπαθαρικών συνομωσιολογικών εντύπων ακόμα και τέτοιες λεπτές συσκευασίες κοπανιστού Μεθανίου, το οποίο παρήχθη κατα την πέψη στο παχύ τους έντερο.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 09:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Είπα εγώ κάπου, ότι δεν τα αποδέχετο;;;

Προφανώς δεν υπήρχαν, για να μην τα αναφέρει.

Εκτός και αν γνωρίζετε ότι ανέφερε γι' αυτά, στα κείμενα που ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΣΩΘΕΙ...

Το γνωρίζετε;;;;



Α!......καλά!....έτσι για το θεαθήναι η κουβέντα....

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 10:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Επειδή στα αρχαία Ελληνικά ήμουν πάρα πολύ καλός, θα πρέπει να πω ότι οι γραμματικοί - τουλάχιστον - κανόνες δεν είναι πανομοιότυποι με αυτούς των νέων Ελληνικών.

Οπότε την θεωρία για την προσθήκη του "ν" στη λέξη "μη" δε μπορώ να την δεχθώ.

Επίσης, δεν θυμάμαι να υπάρχει κόμμα στην πρόταση "πίστευε και μη ερεύνα".
Το κόμμα έχει προστεθεί για διάφορους λόγους "δικαιολόγησης".

Ακόμη όμως κι αν δεχθώ αυθαίρετα την ερμηνεία του να ερευνάμε είτε πιστεύουμε είτε όχι, δε μπορώ να παραγκωνίσω την καταστροφική χρήση της από τα ιερατεία και τον κλήρο επί αιώνες που είχε ως αποτέλεσμα να υπάρξει ένας Μεσαίωνας, να μην υπάρχει ελεύθερη έκφραση των επιστημών και των επιστημόνων για αιώνες αλλά και την καταπίεση που δέχθηκαν κι οι απλοί άνθρωποι έως τις μέρες μας από πολλούς ιερωμένους προκειμένου να μην δώσουν εξηγήσεις για τις νουθεσίες τους.

Αγαπητέ europaios2, σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου να διαβάσω την Καινή Διαθήκη, οφείλω όμως να σε ενημερώσω ότι έχω μελετήσει αρκετά καλά και την Παλαιά και την Καινή κι αυτή η μελέτη μου διήρκεσε πολύ καιρό.

Εάν φυσικά δεν σου αρέσει το γεγονός ότι έχω το αναφαίρετο δικαίωμα να έχω τις θέσεις μου και τις πεποιθήσεις μου και να τις υποστηρίζω, μπορείς είτε να αιτηθείς να καώ στην πυρά ως αιρετικός είτε να μην τις διαβάζεις.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 12:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Dying_Incubus:
Επειδή στα αρχαία Ελληνικά ήμουν πάρα πολύ καλός, θα πρέπει να πω ότι οι γραμματικοί - τουλάχιστον - κανόνες δεν είναι πανομοιότυποι με αυτούς των νέων Ελληνικών.

Οπότε την θεωρία για την προσθήκη του "ν" στη λέξη "μη" δε μπορώ να την δεχθώ.

Επίσης, δεν θυμάμαι να υπάρχει κόμμα στην πρόταση "πίστευε και μη ερεύνα".
Το κόμμα έχει προστεθεί για διάφορους λόγους "δικαιολόγησης".



Άρα θυμάσαι την πρόταση "πίστευε και μη ερεύνα" χωρίς κόμμακαι το ποιο σημαντικό.....ποιός την είχε πει?. Που ακριβώς την είχες διαβάσει?

quote:
Dying_Incubus:
Ακόμη όμως κι αν δεχθώ αυθαίρετα την ερμηνεία του να ερευνάμε είτε πιστεύουμε είτε όχι, δε μπορώ να παραγκωνίσω την καταστροφική χρήση της από τα ιερατεία και τον κλήρο επί αιώνες που είχε ως αποτέλεσμα να υπάρξει ένας Μεσαίωνας, να μην υπάρχει ελεύθερη έκφραση των επιστημών και των επιστημόνων για αιώνες αλλά

Θα διευκολύνεις πολύ τα πράγματα εάν μας δώσεις το κείμενο που αναφέρει να μην ερευνούμε είτε πιστεύουμε είτε όχι.

Η επιστήμη δέχθηκε πιέσεις από την Καθολική εκκλησία αυτό είναι γεγονός. Όμως παρέμειναν πιέσεις και τίποτα περισσότερο, δεν ήσαν δηλαδή καθοριστικές για την εξέλιξη της επιστήμης.
Αλλά θέλω να μου πεις εκεί στο τέλος που γράφεις....."και την καταπίεση που δέχθηκαν κι οι απλοί άνθρωποι έως τις μέρες μας από πολλούς ιερωμένους προκειμένου να μην δώσουν εξηγήσεις για τις νουθεσίες τους."........
-Τι ακριβώς εννοείς?

quote:
Dying_Incubus:
Αγαπητέ europaios2, σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου να διαβάσω την Καινή Διαθήκη, οφείλω όμως να σε ενημερώσω ότι έχω μελετήσει αρκετά καλά και την Παλαιά και την Καινή κι αυτή η μελέτη μου διήρκεσε πολύ καιρό.

Aυτό είναι πολύ ευχάριστο. Με βγάζει από τη διαδικασία της υπομονής, ώστε αφού τελειώσεις τη μελέτη να σου ζήταγα τη γνώμη σου.
Οπότε πες μας τώρα......συμπέρανες από τη μελέτη της, ότι ο Ιησούς ήταν ένας λαοπλάνος που δεν ήθελε οι οπαδοί του να μελετάνε τις γραφές?

quote:
Dying_Incubus:
Εάν φυσικά δεν σου αρέσει το γεγονός ότι έχω το αναφαίρετο δικαίωμα να έχω τις θέσεις μου και τις πεποιθήσεις μου και να τις υποστηρίζω, μπορείς είτε να αιτηθείς να καώ στην πυρά ως αιρετικός είτε να μην τις διαβάζεις

Κάθε άλλο, από δικής μου πλευράς έχω καταδείξει ότι είμαι υπέρ της ελευθερίας έκφρασης του ανθρώπου ακόμη και εάν αυτός έχει αντίθετες απόψεις από εμένα............ εκτός εάν είδες κάπου προσπάθειά μου
φίμωσης του συνομιλητή μου, οπότε και θα πρέπει να την παρουσιάσεις ώστε να με βάλεις στη θέση μου.......ξέρω όμως ότι το λες χαριτολογώντας

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 11/11/2008 12:20:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 12:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Αγαπητοι europaios2 και samuel1974 , αυτο που ειπα ειναι οτι η προσπαθεια σας για γραμματικη και συντακτικη δικαιολογηση της επιμαχης φρασης ειναι αβασιμη . Το αν υπαρχει ή οχι αυτουσια ειναι αλλο κεφαλαιο . Μου ειναι ευκολο να δεχθω πως η φραση ειναι οπως εσεις την λετε , δηλαδη : "πίστευε τώι θαύματι καί μή ερεύνα λογισμοίς τό γενόμενον" . Εσας σας ειναι ευκολο να δεχθειτε οτι δεν επιτρεπετε η ερευνα των θαυματων , με βαση την λογικη σκεψη και επιστημη , ακομη και στις μερες μας ;



ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 13:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Αγαπητοι europaios2 και samuel1974 , αυτο που ειπα ειναι οτι η προσπαθεια σας για γραμματικη και συντακτικη δικαιολογηση της επιμαχης φρασης ειναι αβασιμη . Το αν υπαρχει ή οχι αυτουσια ειναι αλλο κεφαλαιο

Mα η αυτουσία είναι το κεφάλαιό μας.
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Μου ειναι ευκολο να δεχθω πως η φραση ειναι οπως εσεις την λετε , δηλαδη : "πίστευε τώι θαύματι καί μή ερεύνα λογισμοίς τό γενόμενον" .

Αυτό που γράφεις είναι ευχάριστο....
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Εσας σας ειναι ευκολο να δεχθειτε οτι δεν επιτρεπετε η ερευνα των θαυματων , με βαση την λογικη σκεψη και επιστημη , ακομη και στις μερες μας ;

Αυτό εδώ όμως δεν το καταλαβαίνω.....ένα παράδειγμα? είμαι σίγουρος ότι θα αναφέρεις κάποιο, οπότε θα έχουμε και θέμα...

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 14:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Mα η αυτουσία είναι το κεφάλαιό μας.

Αυτούσια οχι αυτουσία ... αλλη εννοια εχει . Εν παση περιπτωση ομως , διαβασε παρακατω :
Αθανάσιος Θεολόγος:
... αλλά πίστευε είς πατέρα, μη ερευνήσεις δε το πράγμα. Προσκύνει τον Υιόν, μη πολυπράγμων την αυτού γέννησιν. Ανυμνεί το πνεύμα το Άγιον, μη εκζητών το της Αγίας Τριάδος μυστήριον

(Αθανάσιος Θεολόγος, Quaestiones ad Antiochum Vol 28 page 600 line 27 - 31.)

O άγ. Ιωάννης ο Χρυσόστομος επίσης:
"Πιστεύω εις ένα Θεόν Πατέρα παντοκράτορα. Πιστεύω, ουκ ερευνώ...ού διώκω το ακατάληπτον...ού μετρώ το αμέτρητον

Εφραίμ ο Σύρος, παρομοίως:
"...πίστευε, μή ερευνών...ο Θεός ο Πατήρ έπεμψε τόν μονογενή Υιόν...

quote:
Αυτό που γράφεις είναι ευχάριστο....

Το ηξερα πως θα χαρεις Ελπιζω να κρατησε αρκετα η χαρα σου ...

quote:
Αυτό εδώ όμως δεν το καταλαβαίνω.....ένα παράδειγμα? είμαι σίγουρος ότι θα αναφέρεις κάποιο, οπότε θα έχουμε και θέμα...
Τι ακριβως δεν καταλαβες φιλε μου ; Εβαλες μια εκδοχη που κατα την αποψη σου (...Μεταλληνος και σια) πρεπει :μή ερεύνα λογισμοίς τό γενόμενον (σ.σ. το γενομενον θαυμα)


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 15:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

quote:
Αθανάσιος Θεολόγος:
... αλλά πίστευε είς πατέρα, μη ερευνήσεις δε το πράγμα. Προσκύνει τον Υιόν, μη πολυπράγμων την αυτού γέννησιν. Ανυμνεί το πνεύμα το Άγιον, μη εκζητών το της Αγίας Τριάδος μυστήριον
(Αθανάσιος Θεολόγος, Quaestiones ad Antiochum Vol 28 page 600 line 27 - 31.)

O άγ. Ιωάννης ο Χρυσόστομος επίσης:
"Πιστεύω εις ένα Θεόν Πατέρα παντοκράτορα. Πιστεύω, ουκ ερευνώ...ού διώκω το ακατάληπτον...ού μετρώ το αμέτρητον

Εφραίμ ο Σύρος, παρομοίως:
"...πίστευε, μή ερευνών...ο Θεός ο Πατήρ έπεμψε τόν μονογενή Υιόν...


Αυτά τα οποία παραθέτεις είναι πολησυζητημένα απο τους Πατέρες και μάλιστα υπήρχε για αυτό το ζήτημα ολόκληρη διαμάχη της Ανατολής και της Δύσης.

Με λίγα πολύ περιληπτικά λόγια η δυτική θεολογία δέχεται ότι μπορεί ο άνθρωπος να αναλύσει με το λογισμό του θεολογικά ζητήματα και να καταλήξει σε συμπεράσματα, ενώ η Ορθόδοξη θεολογία δέχεται σαν Θεολογία, μόνο τα προερχόμενα εξ αποκαλύψεως. Γιατί ακριβώς δεν μπορεί ο ανθρώπινος νους να γίνει άχρονος και να συλλάβει το θείο, πόσο μάλλον να θεολογήσει με το νου του.

Σου παραθέτω ένα απόσπασμα για να καταλάβεις περι τίνος πρόκειται:

"...Αυτός ό ορισμός της αλήθειας και του ψεύδους είναι σημαντικότατος, γιατί δείχνει ακριβώς και τι είναι ή ορθόδοξη θεολογία, πού συνδέεται με την αλήθεια. Αλήθεια είναι το ον, το υπάρχον, ό Θεός, πού φανερώνεται στους κεκαθαρμένους κατά την καρδία, ενώ το ψεύδος είναι το μη ον, είναι το ανυπόστατο, το φαντασιώδες. Όταν κανείς πλάσει το ον, τον Θεό με την φαντασία του, δηλαδή όταν κανείς στοχάζεται για τον Θεό, χρησιμοποιώντας λογικές προτάσεις, αναμεμειγμένες με το φαντασιώδες της πεπτωκυίας φύσεως του, τότε ζει μέσα σε ένα υπαρξιακό ψεύδος. Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο και οί Πατέρες της Εκκλησίας θεωρούν ότι οι αιρετικοί πού θεολογούν με την φαντασία και τον στοχασμό βρίσκονται μέσα στο υπαρξιακό ψεύδος.

Ό άγιος Γρηγόριος Νύσσης, χρησιμοποιώντας το παράδειγμα του κατόπτρου - καθρέπτη, λέγει ότι, όταν κανείς αποφύγει την κακία και απαλλάσσεται από τα δολώματα του κακού και βάζει στην ψυχή του ένα κάτοπτρο, τότε στο καθαρό κάτοπτρο της ψυχής του αποκαλύπτονται από τον Θεό οί εικόνες και τα αποτυπώματα της αρετής. Έτσι, αντιλαμβανόμαστε ότι ή θεολογία είναι αποκάλυψη του ίδιου του Θεού στην καθαρή καρδιά του ανθρώπου. Ότι έχει σχέση με το φανταστικό και την Λογική και είναι αποκεκομμένο από την ορθόδοξη ασκητική μέθοδο, δια της οποίας καθαρίζει το κάτοπτρο της καρδίας, είναι ψευδές και ανυπόστατο, οπότε ό στοχαζόμενος βρίσκεται μέσα στα πλαίσια της ειδωλολατρίας, δεν θεολογεί για τον Όντα (τον Θεό), αλλά για κάποιο ανύπαρκτο ον πού είναι προϊόν της φαντασίας και του στοχασμού...."

Πηγή: http://www.pigizois.net/vivlia/ekosmikefsi_theologia.htm


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 11/11/2008 15:13:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 16:10:45  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι, γνωρίζετε κάποια πηγή, πριν το 180-200 μαχχ. η οποία να αναφέρει περί ευαγγελίων;;;
Αν ναί, παραθέστε την να τη μάθω κι εγώ.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 11/11/2008 16:50:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 18:32:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
γιαπετ
ευρωπαίοι, γνωρίζετε κάποια πηγή, πριν το 180-200 μαχχ. η οποία να αναφέρει περί ευαγγελίων;;;
Αν ναί, παραθέστε την να τη μάθω κι εγώ.

Edited by - γιαπετ on 11/11/2008 16:50:55



Και αν δεν υπάρχει τι πάει να πει αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 21:40:21  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Και αν δεν υπάρχει τι πάει να πει αυτό;

Πάει να πεί ότι τα ευαγγέλια, υπήρχαν απ' τον καιρό του χριστού, τα έγραψαν οι μαθητές του και αναφέρουν τη "ζωή" και τη "διδασκαλία" του.

Επίσης αποδεικνύουν την ύπαρξη του Ιησού, ως "θεανθρώπου", υα "θαύματα" που έκανε στο όνομα του Γιαχβέ και ότι ήρθε για να σώσει την ανθρωπότητα, τουλάχιστον όση άφησε ο μπαμπάς του...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 23:21:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
AΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Εσας σας ειναι ευκολο να δεχθειτε οτι δεν επιτρεπετε η ερευνα των θαυματων , με βαση την λογικη σκεψη και επιστημη , ακομη και στις μερες μας ;

euroaios2:
Αυτό εδώ όμως δεν το καταλαβαίνω.....ένα παράδειγμα? είμαι σίγουρος ότι θα αναφέρεις κάποιο, οπότε θα έχουμε και θέμα...

AΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Τι ακριβως δεν καταλαβες φιλε μου ; Εβαλες μια εκδοχη που κατα την αποψη σου (...Μεταλληνος και σια) πρεπει :μή ερεύνα λογισμοίς τό γενόμενον (σ.σ. το γενομενον θαυμα)




Eίπα εγώ να μην ερευνάται κάτι με τη λογική? Ο καθένας ας κάνει ότι του αρέσει.
Ο samuel1974, με κάλυψε.


quote:
AΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Αυτούσια οχι αυτουσία ... αλλη εννοια εχει .

Δεν το έθεσα σωστά, η ουσία αυτού του θέματος είναι που μας ενδιαφέρει και επάνω σε αυτήν προέκυψαν και τα άλλα (γραμματική-συντακτικό).
quote:
γιαπετ:
ευωπαίοι, γνωρίζετε κάποια πηγή, πριν το 180-200 μαχχ. η οποία να αναφέρει περί ευαγγελίων;;;
Αν ναί, παραθέστε την να τη μάθω κι εγώ.

Οι Απολογητές του 2ου αιώνα.
Για παράδειγμα ο Ιουστίνος 110-167μ.Χ. οποίος υπέστη μαρτυρικό θάνατο για την πίστη του στο Χριστό.
Έγραψε 8 απολογίες σώθηκαν οι 3. Αναφερόμενος στη ρύση του Ευαγγελιστή Ιωάννη ότι ο "Λόγος σάρξ εγένετο", προσπαθεί να αποδείξει ότι ο Λόγος αυτός είναι εκείνος στον οποίο, αναφέρεται η Ελληνική φιλοσοφία, με βάση τη τη θεωρία που ανέπτυξαν οι Στωικοί φιλόσοφοι.
Κατέληξε μάλιστα ότι οι Έλληνες φιλόσοφοι κατάφεραν να εύρουν την αλήθεια πριν έλθει ο Χριστός στον κόσμο.
Στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξε και ο Ειρηναίος (ένας από τους πατέρες της Εκκλησίας)2ος αιώνας μ.Χ........

Από που γνώριζαν για το Λόγο του Ιωάννη εάν αυτό δεν ήταν κάπου γραμμένο?

Αυτά τα μαχχχ τι είναι?

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 00:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:

europaios2 -Αυτά τα μαχχχ τι είναι?

Διάβασε αυτό το λινκ …{.......παχχ και μαχχ....ή.....π.Χ και μ.Χ. ???.......}

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 01:34:32  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι

quote:
Για παράδειγμα ο Ιουστίνος 110-167μ.Χ. οποίος υπέστη μαρτυρικό θάνατο για την πίστη του στο Χριστό.
Έγραψε 8 απολογίες σώθηκαν οι 3. Αναφερόμενος στη ρύση του Ευαγγελιστή Ιωάννη ότι ο "Λόγος σάρξ εγένετο",

Πέραν του ότι δεν είναι απόδειξη των ευαγγελίων, αυτό που λες, είναι του Συμεών του νέου θεολόγου. Και είναι μεταγενέστερο κατά 800, περίπου, χρόνια.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 02:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
europaios2
Οι Απολογητές του 2ου αιώνα.
Για παράδειγμα ο Ιουστίνος 110-167μ.Χ. οποίος υπέστη μαρτυρικό θάνατο για την πίστη του στο Χριστό.
Έγραψε 8 απολογίες σώθηκαν οι 3. Αναφερόμενος στη ρύση του Ευαγγελιστή Ιωάννη ότι ο "Λόγος σάρξ εγένετο", προσπαθεί να αποδείξει ότι ο Λόγος αυτός είναι εκείνος στον οποίο, αναφέρεται η Ελληνική φιλοσοφία, με βάση τη τη θεωρία που ανέπτυξαν οι Στωικοί φιλόσοφοι.
Κατέληξε μάλιστα ότι οι Έλληνες φιλόσοφοι κατάφεραν να εύρουν την αλήθεια πριν έλθει ο Χριστός στον κόσμο.
Στο ίδιο συμπέρασμα κατέληξε και ο Ειρηναίος (ένας από τους πατέρες της Εκκλησίας)2ος αιώνας μ.Χ........

Αγαπητά παπαγαλάκια europaioi , ο trexagireve διαφωνεί κάθετα τόσο με τον Ιουστίνο , όσο και με τον Ειρηναίο , καθ ότι ύστερα από εμπεριστατωμένες μελέτες , κατέληξε στο συμπέρασμα ότι οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι ήταν ζωώδεις και με λιγότερη αντίληψη από τον σημερινό πολίτη .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 02:46:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ευρωπαίοι

quote:
Για παράδειγμα ο Ιουστίνος 110-167μ.Χ. οποίος υπέστη μαρτυρικό θάνατο για την πίστη του στο Χριστό.
Έγραψε 8 απολογίες σώθηκαν οι 3. Αναφερόμενος στη ρύση του Ευαγγελιστή Ιωάννη ότι ο "Λόγος σάρξ εγένετο",

Πέραν του ότι δεν είναι απόδειξη των ευαγγελίων, αυτό που λες, είναι του Συμεών του νέου θεολόγου. Και είναι μεταγενέστερο κατά 800, περίπου, χρόνια.



Για πες μας και εμάς βρε φωστήρα γιαπετ, ποιο είναι "αυτό που λέει" ο ευρωπαίος το οποίο παρουσιάζεις ως του Συμεών του Νέου Θεολόγου;

***Δεν σου έχει πει κανείς βρε γιαπετ να μην αρπάζεις ό, τι βρεις με το γουγλάρισμα;;


Αν και το γνωρίζω πόσο αδιάλλακτος είσαι.
Αν και γνωρίζω πως το γνωρίζεις πως υπάρχουν μαρτυρίες και αποδείξεις γι΄ αυτό που ζητάς, αλλά κάνεις πως δεν τις γνωρίζεις.
…….
Εγώ, θα σου παραθέσω ορισμένες. Στην κρίση σου είναι (όχι σε αυτή που παρουσιάζεις εδώ, αλλά σε εκείνη που έχεις θάψει μέσα σου) να τις δεις και ας μην πεις τίποτα.!!

Καταρχήν ας δούμε συνοπτικά του ζωή του Αγίου Ιουστίνου:
Από τον συναξαριστή:


1 Ιουνίου

Ιουστίνου (1) του φιλοσόφου και απολογητού (†166) και των μετ` αυτού μαρτυρησάντων: Ιέρακος, Ευελπίστου, Λιβεριανού, Παίωνος, Χαρίτωνος και Χαριτούς της παρθένου.Μαρτύρων Γερασίμου, Θεσπεσίου, Ιουστίνου, Ιούστου, Νέωνος Φίρμου, των εν Αντιοχεία επί Δεκίου, Μυρίων Μαρτύρων. Οσίων Εράσμου, Πύρρου, του παρθένου, Διονυσίου του θαυματουργού και μακαρίου Αγαπητού, αμίσθου, των Ρώσων.


Ο άγιος Ιουστίνος γεννήθηκε στη Φλαβία Νεάπολη της Παλαιστίνης στις αρχές του 2ου αι. Οι γονείς του, Έλληνες ειδωλολάτρες, φρόντισαν ώστε ο Ιουστίνος να λάβει εξαιρετική θεολογική αλλά και φιλοσοφική μόρφωση, η οποία ωστόσο δεν ήταν αρκετή για να δώσει απάντηση στα ερωτήματα που έθετε η ανήσυχη ψυχή του. Ο Θεός βλέποντας την αγνότητα και την ειλικρινή πρόθεση των αναζητήσεών του, ανταποκρίθηκε θαυμαστά. Κάποια ημέρα πού ο Ιουστίνος βάδιζε κοντά στη θάλασσα, συνάντησε ένα γέροντα, ο οποίος ήταν βαθύτατα καταρτισμένος στις αλήθειες των Θείων Γραφών κι έτσι μετά το διάλογο δίδαξε στον άγιο τη χριστιανική διδασκαλία {αλήθεια από που τη βρήκε και του τη δίδαξε;}. Όταν αυτοκράτορας ήταν ο Αντωνίνος Πίος, ο Ιουστίνος μετέβη στη Ρώμη, όπου παρέδωσε στον αυτοκράτορα απολογία, στην οποία εξέθετε τις βασικές διδασκαλίες του Χριστιανισμού και αναιρούσε όλες τις εναντίον των χριστιανών κατηγορίες και αποδείκνυε την πλάνη των ειδώλων, χρησιμοποιώντας επιχειρήματα από την Αγία Γραφή. Δια την ενέργειά του αυτή, εκλήθη και Απολογητής. Η χριστομίμητη όμως δράση του Ιουστίνου, ο οποίος δεν έπαυε να κηρύττει το λόγο του Θεού και να συγγράφει έργα απολογητικού και ποιμαντικού χαρακτήρα, προκάλεσε τη μήνιν των ειδωλολατρών. Για το λόγο αυτό ο μέγας φιλόσοφος και ευσεβής χριστιανός συνελήφθη και αφού υπέστη διάφορα βασανιστήρια, αποκεφαλίστηκε το 165 , αναδεικνυόμενος όχι μόνο απολογητής της ορθόδοξης πίστης αλλά και αθλοφόρος μάρτυρας.

Ήδη με το παραπάνω δεν χρειάζεται να προσθέσω τίποτα άλλο αλλά, .... ας «γουγλάρουμε» λίγο ακόμη.



"οι και λέγουσι μη είναι νεκρών ανάστασιν, αλλ’ άμα τω αποθανείν τάς ψυχάς αυτών αναλαμβάνεσθαι εις ουρανόν, μη υπολαμβάνετε αυτούς χριστιανούς» (Αγ. Ιουστ. Φιλ. «Διαλ.» 80, PG 6, 665)."

"Εμνήσθη δε Κύριος ο Θεός από Ισραήλ των νεκρών αυτού, των κεκοιμημένων εις γην χώματος, και κατέβη προς αυτούς ευαγγελίσασθαι αυτοίς το σωτήριον αυτού» (Άγ. Ιουστ. Φιλ. «Φιαλ..» 72)"

"Ας πάμε τώρα εν περιλήψει λίγο πιο πέρα, στον Άγιο Ιουστίνο (110 - 167 μ.Χ., στην Απολογία του Α΄ 46,3): "Και οι διαβιώσαντες συμφώνως προς τον λόγον {μα για ποιον λόγο μας μιλά;; Θα μας πει ο γιαπετ :-)} είναι Χριστιανοί, ακόμη και αν θεωρηθούν άθεοι, όπως εις τους Έλληνες μεν ο Σωκράτης και ο Ηράκλειτος και οι όμοιοι με αυτούς".

Αυτές οι μαρτυρίες, αλλά και άλλες πολλές, κάνουν λόγο για το Λόγο και για το Χριστό.
Ας αφήσουμε λοιπόν τους φίλους μας τους χριστιανομάχους να αναρωτιούνται ακόμη, ή μάλλον να κάνουν πως αναρωτιούνται, περί της ύπαρξης ή μη του Χριστού και του Λόγου.

Καλή σας νύχτα ξενύχτες!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 09:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Άρα θυμάσαι την πρόταση "πίστευε και μη ερεύνα" χωρίς κόμμακαι το ποιο σημαντικό.....ποιός την είχε πει?. Που ακριβώς την είχες διαβάσει?

Κάποιο απόγευμα λοιπόν που θα είμαι στο σπίτι μου και θα έχω τον χρόνο και την άνεση μου, θα τα βρω να στα παραθέσω.

quote:
Η επιστήμη δέχθηκε πιέσεις από την Καθολική εκκλησία αυτό είναι γεγονός. Όμως παρέμειναν πιέσεις και τίποτα περισσότερο, δεν ήσαν δηλαδή καθοριστικές για την εξέλιξη της επιστήμης.
Αλλά θέλω να μου πεις εκεί στο τέλος που γράφεις....."και την καταπίεση που δέχθηκαν κι οι απλοί άνθρωποι έως τις μέρες μας από πολλούς ιερωμένους προκειμένου να μην δώσουν εξηγήσεις για τις νουθεσίες τους."........
-Τι ακριβώς εννοείς?

Παρέμειναν μόνο πιέσεις;

Αγαπητέ, γνωρίζεις μήπως πόσοι άνθρωποι - κι ανάμεσα τους πόσοι επιστήμονες - κάηκαν στην πυρά ως αιρετικοί ή υπηρέτες του Διαβόλου λόγω της ιδεολογίας τους ή των ανακαλύψεων του;
Γνωρίζεις μήπως πόσο κατακρίθηκε το μοντέλο του ηλιοκεντρικού συστήματος για παράδειγμα;

Εάν εσύ λοιπόν θεωρείς την παπική εξουσία στο Μεσαίωνα ως μια απλή πίεση που παρέμεινε απλή πίεση και παραγκωνίζεις τις συνέπειες της, τότε δε μπορώ να πω κάτι...

Όσον αφορά τις πιέσεις που έχει δεχθεί ο απλός λαός από αρκετούς ιερωμένους στο να μην ερευνούν περαιτέρω πολλά πράγματα που σχετίζονται με τα θρησκευτικά ζητήματα αλλά να αρκούνται στην πίστη τους, δε μπορώ να καταλάβω τι δεν κατανόησες.

Για αιώνες όταν πολλοί άνθρωποι είχαν απορίες, η συνήθης απάντηση των ιερέως που ρωτούσαν ήταν να πιστεύουν απλά και να μην ερευνούν.
Την απάντηση αυτή την έχω λάβει κι εγώ προσωπικά...

Όσον αφορά την άποψη μου για τον Ιησού και την Παλαιά και Καινή Διαθήκη, την έχω καταθέσει πάρα πολλές φορές έως τώρα.
Δεν έχω τον χρόνο να επαναλαμβάνομαι και δυστυχώς δεν βρίσκω κάποιο νόημα σ' αυτό.
Εφόσον όμως σε ενδιαφέρει η άποψη μου, μπορείς να ψάξεις να βρεις τις απόψεις μου.

quote:
Κάθε άλλο, από δικής μου πλευράς έχω καταδείξει ότι είμαι υπέρ της ελευθερίας έκφρασης του ανθρώπου ακόμη και εάν αυτός έχει αντίθετες απόψεις από εμένα............ εκτός εάν είδες κάπου προσπάθειά μου
φίμωσης του συνομιλητή μου, οπότε και θα πρέπει να την παρουσιάσεις ώστε να με βάλεις στη θέση μου.......ξέρω όμως ότι το λες χαριτολογώντας

Αχ, πως τα ξέρεις όλα!

Μπορώ λοιπόν να κρατήσω αυτή την δήλωση σου στο προσωπικό μου αρχείο ώστε να σου υπενθυμίσω στο μέλλον - εύχομαι να μην υπάρξει ανάγκη για αυτό - την άποψη που έχεις εκφράσει για την ελευθερία της έκφρασης και της μη φίμωσης του συνομιλητή σου...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy