ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 Ο ΣΕΙΡΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΤΑΓΩΓΗΣ...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 14:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
kost, το τραβάς το θέμα. Και κατά τη γνώμη μου κακώς...

Ο @ΑΜΕΙΝΙΑΣ σου ζήτησε στο τελευταίο μήνυμά του να πάρεις μόνο πίσω την "ύβρι".
Και επιπλέον δεν βλέπω τελευταία, να υποστηρίζει κάποιος ότι πρέπει να δεχτείς τους ισχυρισμούς του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ ή ακόμη ότι αυτοί ισχύουν (εκτός από τον ίδιο φυσικά)...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 14:42:26  Εμφάνιση Προφίλ
Admin,
Ευχαριστώ για την επιδοκιμασία επί της προσπάθειας,αλλά προφανώς κάπου εδώ τελειώνουν και τα δικά μου επίπεδα ανοχής.
Απ' ότι βλέπω,ο kost,αντιλαμβάνεται την παραδοχή ως αδυναμία.
Επίσης δεν διακρίνω να έχει διάθεση συγνώμης.
Αντιθέτως βλέπω απίστευτο θράσος.

Με ξαναστόλισε όπως είδες.Δεν παλεύεται ο άνθρωπος...

Θα με συχωρέσεις, αλλά η καλή μου διάθεση στέρευσε μετά τις τελευταίες τοποθετήσεις του Kost,που εξακολουθεί να δείχνει με το δάχτυλο κάποιους που τον είπαν καφετζού και αστρολόγο.
Προφανώς δεν έχει συναίσθηση της έννοιας της ΚΛΙΜΑΚΑΣ,στο μυαλό του.
Αν μπορείς να τον βοηθήσεις να την αποκτήσει,καλή δύναμη.


Η απόφαση ούτως ή άλλως είναι δική σου.
Δεν ξαναασχολούμαι και αποσύρω και την πρόταση.

--------------------------------------------------------------

Μετά από τα τελευταία, αφιερώνω στο forum ένα σατιρικό-επαναλαμβάνω σατιρικό- βιντεάκι(έτσι για να γελάσουμε...)

https://www.youtube.com/watch?v=RhzGXtFIMww

Κάθε σχέση με αληθινές καταστάσεις, ή πρόσωπα, είναι συμπτωματική και δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 18/03/2016 14:43:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 14:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Ναι, σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με την εδώ, "δική μας", πραγματικότητα.

Εξάλλου ο kost υποστηρίζει μία εντελώς επιστημονική διερεύνηση της αστρολογίας και φυσικά δεν υπάρχει ουδεμία συσχέτιση με όλα αυτά. Τώρα για το αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό και αν θα οδηγούσε σε επιβεβαίωση, αν με ρωτούσε κάποιος προσωπικά, θα έλεγα για το πρώτο ότι μου φαίνεται δύσκολο και για το δεύτερο ότι σχεδόν σίγουρα όχι...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 15:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Ανακαλώ και απολογούμαι για συγκεκριμένα γραφόμενά μου, και ειδικά για την κατάληξη του μηνύματος που έστειλα στις 16/03/2016, 22:30:41. Τα λεγόμενά μου εδώ ήταν πολύ χυδαία και δεν αρμόζουν καθόλου στην επί 12 χρόνια εξαιρετικά ποιοτική συμμετοχή μου εδώ μέσα. Και είναι πράγματι κρίμα που θα μείνουν αυτά ως τα τελευταία λεγόμενά μου σε ένα φόρουμ στο οποίο προσέφερα συζητήσεις και αναλύσεις υψηλού επιπέδου.


Από εκεί και πέρα ακόμη και εν μέσω άσχημων ύβρεων είπα αλήθειες απέναντι στα συγκεκριμένα μέλη. Πάσχω από την 'κατάρα' της ανάλυσης, και η ανάλυση αυτή, καλώς ή κακώς, είναι συνήθως διαυγής και εύστοχη. Και αυτό δεν το λέω εγώ, μού το έχουν πει άνθρωποι γύρω μου, οι οποίοι ακόμη και αν τσακώθηκαν μαζί μου, αναγνώρισαν ότι η κριτική μου ήταν πάντα βάσιμη και τεκμηριωμένη. Ωστόσο η 'κριτική' συχνά έχει αρνητικά αποτελέσματα, διότι ο καθένας από εμάς δυσκολεύεται να παραδεχτεί κάποια πράγματα. Και ειδικά όταν μία κριτική γίνεται αιχμηρή και φτάνει σε βάθος ο άλλος θα επιχειρήσει να την ανταποδώσει ακόμη και με ανέντιμους τρόπους.


Επίσης αν θέλουν τα συγκεκριμένα μέλη μπορούν να μού ζητήσουν συγγνώμη για τις συντονισμένες επιθέσεις, τους απαράδεκτους χαρακτηρισμούς και τις προσωπικές προσβολές που έκαναν από το Νοέμβριο μέχρι σήμερα. Δεν απαιτώ φυσικά μία 'συγγνώμη', αυτό είναι κάτι που κρίνεται από την παιδεία του καθενός και της δουλειάς που έχει κάνει με τον εαυτό του.

Επίσης και η διαχειριστική ομάδα θα μπορούσε πριν φύγω να πάρει μία καθαρή θέση για το θέμα του Κηφέα. Δεν το απαιτώ κι αυτό, ωστόσο με έχει παραξενέψει που δεν έγινε ποτέ.

Εγώ αν το είχα διαπράξει το σφάλμα αυτό έστω και μία φορά η παρέα εδώ θα με είχε σταυρώσει ανάποδα, για τον Κηφέα όμως που το έκανε επί τόσα χρόνια ουδείς έχει πει τίποτα, πλην του Heretic. Και για να μην παρεξηγηθούμε ούτε δικαστήρια ζητάω ούτε τίποτα, ωστόσο μία λιτή δήλωση του τύπου "όσα ισχυρίστηκε ο kost είναι αληθή" νομίζω αρκούν.

Επίσης και κάτι τελευταίο, ευγενική παράκληση, θα ζητήσω από την γνωστή παρέα, μετά την αποχώρησή μου να μην αναφερθεί στο άτομό μου με οποιοδήποτε αρνητικό τρόπο...διότι κάποια στιγμή θα το αντιληφθώ και θα με βάλει στον πειρασμό να επανέλθω...ας μη δοκιμάσουν να με σχολιάσουν εν απουσία μου, διότι θα είναι άνανδρο...ας σεβαστούν το γεγονός ότι ένα πολύ παλαιό μέλος έφυγε από τις συζητήσεις. Δεν κατηγορώ κανέναν που φεύγω, η απόφαση είναι καθαρά προσωπική, και ελπίζω να μην χρειαστεί κάθε 1-2 μήνες να επανέρχομαι με διευκρινιστικά μηνύματα και κριτική απέναντι σε συγκεκριμένα μέλη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 15:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Επίσης να πω δημοσίως στον Αμεινία ότι το ραντεβού μας για τον Αύγουστο αναβάλλεται. Για τον εξής λόγο: δεν θέλω η τελευταία εικόνα και συζήτηση που θα έχω γύρω από αυτό το φόρουμ να είναι με ένα από τα μέλη της παρέας αυτής.

Ας μην σκεφτεί ούτε για ένα δευτερόλεπτο ο Αμεινίας ότι 'φοβάμαι' να τον αντιμετωπίσω ευθέως σε διάλογο...ούτε καν...και αν επιμένει να έρθει να μού 'δείξει τα παντελόνια του' κανένα πρόβλημα, θα τον υποδεχτώ και θα ακούσει γερή κριτική από κοντά για τον ύπουλο τρόπο που μού την έπεσε (και τον οποίον μέχρι πρότινος θεωρούσα ως ένα από τα λιγοστά μέλη με ποιότητα και ευγένεια).

Επειδή όμως το φόρουμ αυτό το αγάπησα, δεν θέλω η τελευταία εικόνα, συζήτηση και εμπειρία μου από εκεί να είναι με ένα άτομο που μού επιτέθηκε με τέτοιο τρόπο...πείτε το αηδία, πείτε το περιφρόνηση, πείτε το χάσιμο χρόνου...εάν ωστόσο ο Αμεινίας επιμένει να δηλώνει θιγμένος και να θέλει να μού ζητήσει το λόγο ας το πει και το ρανετβού μας ισχύει κανονικότατα! ωστόσο εγώ θα προτιμούσα να μην τον δω από κοντά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 15:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

και ας πει κάποιος στον αφελή Αμεινία -σχετικά με το βιντεάκι που ανέβασε- ότι με την ωραία πλάκα και καζούρα δεν είχα ποτέ πρόβλημα...ίσα-ίσα λατρεύω το καλό χιούμορ και μού αρέσει να αυτοσαρκάζομαι...άλλα πράγματα είναι που με ενοχλούν στους άλλους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 15:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
kost:
quote:

Επίσης και η διαχειριστική ομάδα θα μπορούσε πριν φύγω να πάρει μία καθαρή θέση για το θέμα του Κηφέα. Δεν το απαιτώ κι αυτό, ωστόσο με έχει παραξενέψει που δεν έγινε ποτέ.

Η ομάδα διαχείρισης των συζητήσεων λαμβάνει θέση όταν θεωρήσει ότι υφίσταται ουσιαστικός λόγος παρέμβασης. Και πάνω απ'όλα όταν αυτό πρόκειται -όσο μπορούμε να το εικάσουμε- να αποβεί σε καλό, τόσο για τα άτομα όσο και για την κοινότητα στο σύνολό της και τους στόχους του χώρου.

Άλλωστε το ίδιο το μέλος έχει ήδη παραδεχθεί τα ατοπήματα αυτοβούλως πριν αποχωρήσει (λυπούμαστε που το έκανε όπως θα λυπηθούμε και για τη δική σου αποχώρηση αν πραγματοποιήσεις τα λεγόμενά σου).

Όσο γι'αυτό:

quote:
για τον Κηφέα όμως που το έκανε επί τόσα χρόνια ουδείς έχει πει τίποτα, πλην του Heretic

μην είσαι τόσο σίγουρος...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 15:38:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΕ, όσο μπορώ να καταλάβω (και σίγουρα δεν είμαι ειδικός στα στοιχεία της συγκεκριμένης επιστήμης) το άρθρο που μας παραπέμπεις αναφέρεται σε ένα διαφορετικό πεδίο έρευνας, αυτό της αστρικής εξέλιξης. Δεν μπόρεσα να βρω κάτι που παραπέμπει στον ισχυρισμό σου (εκτός και αν μου διέφυγε -είναι πιθανό- οπότε μπορείς να με καθοδηγήσεις στο σωστό τμήμα του κειμένου).


Χωρίς να είμαι αστροφυσικός, ούτε καν ερασιτέχνης, πιθανολογώ ότι η μάζα ενός άστρου σχετίζεται άμεσα με την ηλικία του. Δηλαδή, μιας και δεν μπορείς να το "ζυγίσεις", υπάρχει ένα μοντέλο πρόβλεψης που λαμβάνει υπόψη τη φάση εξέλιξης που βρίσκεται, γιατί η μάζα του μεταβάλλεται με τον χρόνο. Οι θερμοπυρηνικές αντιδράσεις, η ακτινοβολία και διάφορα άλλα γεγονότα προκαλούν απώλεια μάζας. Άρα κάπου μπαίνει ο παράγοντας "ηλικία" μέσα. Δεν ξέρω, τα είπα κατά προσέγγιση με ότι ξέρω, δεν έριξα ούτε μια ματιά τι λένε οι σχετικές μέθοδοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 15:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

quote:
Άλλωστε το ίδιο το μέλος έχει ήδη παραδεχθεί τα ατοπήματα αυτοβούλως πριν αποχωρήσει

Είσαι ελλιπώς ενημερωμένος Admin. Το ίδιο λάθος αναπαράγει και ο Αμεινίας όταν έλεγε ότι ο Κηφέας 'παραδέχτηκε το σφάλμα του'. Καμία σχέση!


Σε παραπέμπω στο μήνυμα του Κηφέα στο θέμα 'Εγκέφαλος, Συνείδηση και Κβαντική Μηχανική' με ημερομηνία 13/12/2015, 23:02:12.
http://esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=26&TOPIC_ID=11505


Η εξήγηση που δίνει ο ίδιος είναι ότι χρησιμοποιούσε ένα 'μίγμα γραφής', αποτελούμενο από προσωπικές ιδέες, αντιγραφές κάποιων βιβλίων, προσωπικών σημιέωσεων και συζητήσεων με ακαδημαϊκούς. Τονίζει ότι σχεδόν πάντα παρέθετε βιβλιογραφία και ότι σε πολύ λίγες περιπτώσεις και εντελώς άθελά του παρέλειπε να παραπέμψει στην πηγή.


Η πραγματικότητα όμως είναι ότι ο μεγάλος όγκος των μηνυμάτων του Κηφέα επί χρόνια ήταν ακριβείς αντιγραφές κειμένων από επιστημονικά βιβλία. Μιλούσε πάντα σε α' ενικό (ως Κηφέας), λέγοντας πχ. "όπως έδειξα παραπάνω", "όπως έχω ήδη αναφέρει", αντιγράφοντας αυτολεξεί λόγια άλλων. Επίσης παρέλειπε τις περιγραφές των συγγραφέων σε α' ενικό. Όταν φερ'ειπείν ένας συγγραφέας έλεγε "στην διάλεξη που έδωσα τότε...", "ή σε συζήτηση που είχα με τον τάδε..." αυτά ο Κηφέας τα παρέλειπε ώστε να αποκρύψει τα δικά τους ίχνη.

Με απλά λόγια, ο Κηφέας αντέγραφε κείμενα άλλων συνειδητά και με πλήρη επίγνωση του τι έκανε. Η δουλειά που έκανε ήταν ραφιναρισμένη και δύσκολο να ανακαλυφθεί. Αλλά το απωθημένο που είχα από μικρός να γίνω ντετέκτιβ με βοήθησε να επιλύσω το μυστήριο


Όπως τότε έτσι και τώρα, προκαλώ είτε τον ίδιο τον Κηφέα είτε όποιον άλλον θέλει να έρθει και να μού δείξει ότι έχω άδικο. Ας κοπιάσει, αλλά ας το κάνει λίγο γρήγορα γιατί έχω ήδη φτιάξει βαλίτσες απόχώρησης...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 16:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Αντιλαμβάνομαι τι εννοείς, άλλωστε το τελευταίο άρθρο αναφέρεται στη "initial-final mass relation". Έχω όμως την εντύπωση ότι η συζήτηση γίνονταν για την όντως μετρηθείσα αστρική μάζα. Νομίζω, αγαπητέ Heretic, ότι τελικά μόνο ένας επαγγελματίας αστροφυσικός θα μπορούσε να μας διαφωτίσει πάνω σ'αυτό (αν και η ισχυρή μου υποψία είναι ότι το ερώτημα του αν ισχύει ο ισχυρισμός ή όχι έχει ήδη κριθεί). Αυτό δεν φαίνεται να πρόκειται να συμβεί, εκτός και αν παρακολουθεί κάποιος και επιθυμεί να παρέμβει καθοριστικά, με σαφή στοιχεία...


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 16:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Χαιρετώ την όμορφη και χαρούμενη παρέα

Για το ζήτημα με τα γραπτά του Κηφέα μας είχες πράγματι ενημερώσει εδώ και αρκετό καιρό kost και μάλιστα μου είχες στείλει συγκεκριμένα αποδεικτικά στοιχεία, τα οποία δεν μπόρεσα να διασταυρώσω ενδελεχώς (δηλαδή να κάνω του ίδιου βάθους εξονυχιστική έρευνα όπως έκανες εσύ), στο βαθμό όμως που διερεύνησα το ζήτημα είχε βάση και επιπλέον θεωρήσαμε πως ήταν ακριβείς οι παρατηρήσεις σου περί παράθεσης ολόκληρων τμημάτων κειμένου. Κάτι, το οποίο παραδέχτηκε και ο Κηφεύς άλλωστε, αν και οι εξηγήσεις που έδωσε δεν δικαιολογούσαν πλήρως την συχνή αυτούσια παράθεση κειμένων. Δυστυχώς όπως είχα γράψει τότε και σε σχετικό με την υπόθεση μήνυμά μου Απεστάλη: 13/12/2015, 19:23:41 εκ των υστέρων δεν μπορούσαν να γίνουν πολλά πράγματα για να διορθωθεί η κατάσταση, εννοώ πρακτικώς.
Συγκεκριμένα είχα γράψει:

quote:
Τώρα για το άλλο θέμα που λες, νομίζω πως θα ήταν ξαλαφρωτικό να κάνετε μια συζήτηση μεταξύ σας. Και ίσως βγει κάτι δημιουργικό από αυτό. Θα ήταν σίγουρα πολύ χρήσιμο να υπάρχουν αναφορές σε αυτά που έχει γράψει ο Κηφέας (εύχομαι στο εξής να το κάνει) αλλά και κάποια μηνύματα που εκ των υστέρων θα ανέφεραν πηγές, μάλλον θα ήταν χρήσιμα. Προσωπική μου άποψη αυτό, δεδομένου ότι πρακτικώς δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο (πέραν από το ηθικό κομμάτι του ζητήματος).

Εάν υπάρχει καλή διάθεση φυσικά...



Όσον αφορά στην καθεαυτό πράξη, ε δεν θεωρήσαμε αναγκαίο να τον κρεμάσουμε τον άνθρωπο, άλλωστε αρκετή απαξίωση δέχτηκε από εσένα με την αποκάλυψη της ελλειπούς αναφοράς πηγών στα κείμενά του και δε νομίζω ότι είμαστε ή είμασταν σε θέση να κρίνουμε αν το έκανε σκόπιμα για να παραστήσει τον πολύξερο. Πάντως μιας και το συζητάμε το θέμα, από μόνη της η έρευνα και η εύρεση ενός τόσο μεγάλου αριθμού σχετικών με ένα θέμα κειμένων, παραπέμπει τουλάχιστον σε άνθρωπο που αγαπάει τη γνώση! Κατά τα άλλα, η συμμετοχή του Κηφεύς στις συζητήσεις ήταν πάντα ευγενέστατη, δεν είχε δόσει ουδέποτε δικαίωμα, οπότε πέραν από μια ειρηνική συζήτηση για το ζήτημα δεν χρειαζόταν να γίνει ολόκληρο δικαστήριο.
Δυστυχώς μάλιστα, ο ίδιος αποφάσισε να διακόψει από τις συζητήσεις.

Αυτή ήταν λοιπόν η αντιμετώπισή μας για το ζήτημα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 16:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
quote:
Είσαι ελλιπώς ενημερωμένος Admin

kost, όταν καταφέρεις να παραμερίσεις λίγο το "απωθημένο" που είχες από μικρός να γίνεις "ντετέκτιβ", θα μπορέσεις ίσως να αντιληφθείς την πραγματική ουσία αυτών που σου λέμε σχετικά με το ζήτημα εγώ, η amalia και ο @ΑΜΕΙΝΙΑΣ (τουλάχιστον).


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 16:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Amalia, ουδείς μίλησε για 'κρέμασμα'. Το μήνυμά σου όμως δείχνει ότι ούτε και εσύ έχεις πλήρη εικόνα του ζητήματος. Δες το παραπάνω μηνύμά μου, η παραδοχή του Κηφέα ήταν ψευδής και παραπλανητική.

Ο Κηφέας με το που άρχισα να τον μυρίζομαι σίγησε, και με το που τον κατάλαβα εξαφανίστηκε από το φόρουμ.

Και το θέμα μάς θα είχε τελειώσει εκεί και δεν θα είχα ξανα-ασχοληθεί. Ωστόσο έβγαιναν κατά καιρούς καλοθελητές, οι οποίοι είτε από κακή προαίρεση είτε από άγνοια, μέλη όπως ο Dsm, o Sesostris, o Nικόμαχος, και προσφάτως και ο Αμεινίας οι οποίοι μού καταλόγιζαν ότι αδίκησα, φέρθηκα πολύ άσχημα, ταπείνωσα, έως και βασάνισα ψυχολογικά τον εν λόγω κατά συρροήν λογοκλόπο.

Επίσης κάποια στιγμή ο Κηφέας μού έστειλε 18 mail πολύ περίεργου 0και πιθανόν κακόβουλου- περιεχομένου!!! Δεν ξέρω εάν το έκανε επίτηδες ή κατά λάθος, ωστόσο με έκανε και αυτό να εκφραστώ άκομψα απέναντί του.


Ωστόσο βλέπω ότι και εσύ amalia αναπαράγεις εδώ εν μέρει την άποψη ότι "ο kost απαξίωσε πλήρως τον ευγενικό Κηφέα".

και αυτό είναι πάρα πολύ απογοητευτικό, ειδικά από την στιγμή που, όπως λες amalia, δεν έχεις ψάξει το θέμα πιο διεξοδικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 16:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

admin, αυτό με το ντετέκτιβ ένα αστείο με το οποίο ήθελα να καταδείξω την προσεκτική μέθοδο που χρησιμοποίησε ο Κηφέας.

Και μάλλον δεν διάβασες καθόλου το μήνυμά μου.

Είναι εντελώς άλλο για κάποιον να θολώνει τα νερά επικαλούμενος ένα μικρό και εντελώς ακούσιο και αθώο πταίσμα και άλλο το να κοροιδεύει ένα ολόκληρο φόρουμ επί 6 χρόνια, με παράνομες λογοκλοπές, συνοδεύομενες μάλιστα από άρνηση να μπει σε διάλογο και να δεχτεί κριτική για τις κλεμμένες ιδέες του...


Τι δεν καταλαβαίνετε ρε παιδιά, τόσο μπερδεμένα τα λέω???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 16:26:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

....Για το ζήτημα με τα γραπτά του Κηφέα
....Κατά τα άλλα, η συμμετοχή του Κηφεύς στις συζητήσεις ήταν πάντα ευγενέστατη, δεν είχε δόσει ουδέποτε δικαίωμα, ...
Προπαντώς να τονίσουμε το "ευγενέστατη"
Όπως το δείγμα πιο κάτω
quote:

Καλά εσύ ρε χαμένε xristosxatz, τι το παίζεις εδώ μέσα σ'αυτό το topic ;
πέμπτη φάλαγγα ;
Δεν ξεκουμπίζεσαι από δω .
Δεν σε γουστάρομε !
Άλλη γλώσσα δεν καταλαβαίνεις . Γι'αυτό στα λέω στη δικιά σου !
...
Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

quote:

Ρε , ξεκουμπίσου πρώτα και μετά δεν πα να το φιλοσοφείς για όσο χρόνο θέλεις !
Το πρόβλημα (το πολύ βαρύ ψυχολογικό πρόβλάμα !) , εσένα αφορά . Κι εσύ καλείσαι να το λύσεις !
Εκτός κι αν δεν έχεις καταλάβει από τι πάσχεις !
Τότε πάρε την μεγάλη απόφαση ! :
Ολοταχώς πήγαινε σ'εναν (καλό) ψυχίατρο !
Το περιστατικό σου είναι επείγον !
Σώσε τον εαυτό σου !
Τι σου εύχομαι ; Τίποτα ! Γιατί κυκλοφορούν τόσοι πολλού σαν κι'εσένα την εποχή μας !
...
Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 16:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

εντάξει ευγενικός ήταν δε μπορώ να πω, αλλά ήταν αυτή παγωμένη, αντι-κοινωνική ευγένεια που σού έλεγε "μείνε μακρυά από το θέμα μου και μην χαλάς τη ροή"...διότι ο άνθρωπος προφανώς έμπαινε στον αυτόματο και όταν αντιγράφεις ολόκληρα κεφάλαια βιβλίων είναι όντως σπαστικό να σου χαλάνε την ενότητα του κειμένου σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 16:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:

Amalia, ουδείς μίλησε για 'κρέμασμα'. Το μήνυμά σου όμως δείχνει ότι ούτε και εσύ έχεις πλήρη εικόνα του ζητήματος. Δες το παραπάνω μηνύμά μου, η παραδοχή του Κηφέα ήταν ψευδής και παραπλανητική.

Ο Κηφέας με το που άρχισα να τον μυρίζομαι σίγησε, και με το που τον κατάλαβα εξαφανίστηκε από το φόρουμ.

Και το θέμα μάς θα είχε τελειώσει εκεί και δεν θα είχα ξανα-ασχοληθεί. Ωστόσο έβγαιναν κατά καιρούς καλοθελητές, οι οποίοι είτε από κακή προαίρεση είτε από άγνοια, μέλη όπως ο Dsm, o Sesostris, o Nικόμαχος, και προσφάτως και ο Αμεινίας οι οποίοι μού καταλόγιζαν ότι αδίκησα, φέρθηκα πολύ άσχημα, ταπείνωσα, έως και βασάνισα ψυχολογικά τον εν λόγω κατά συρροήν λογοκλόπο.

Επίσης κάποια στιγμή ο Κηφέας μού έστειλε 18 mail πολύ περίεργου 0και πιθανόν κακόβουλου- περιεχομένου!!! Δεν ξέρω εάν το έκανε επίτηδες ή κατά λάθος, ωστόσο με έκανε και αυτό να εκφραστώ άκομψα απέναντί του.


Ωστόσο βλέπω ότι και εσύ amalia αναπαράγεις εδώ εν μέρει την άποψη ότι "ο kost απαξίωσε πλήρως τον ευγενικό Κηφέα".

και αυτό είναι πάρα πολύ απογοητευτικό, ειδικά από την στιγμή που, όπως λες amalia, δεν έχεις ψάξει το θέμα πιο διεξοδικά...



Kost ειλικρινώς φιλικά, ξεκόλλα. Το έχεις δει πολύ άσχημα το όλο θέμα και ερμηνεύεις τα πάντα με τρόπο που να μην υπάρξει ειρηνικό ξέμπλεγμα από την υπόθεση. Εγώ σ' αυτό δεν μπορώ να ακολουθήσω. Ούτε έχω το χρόνο, ούτε τη διάθεση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 16:37:10  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Κηφέας δεν κορόϊδευε κανέναν.Το μόνο που του καταλογίζω, ήταν η άρνηση διαλόγου, στις αναρτήσεις του.Δικαίωμά του.Αναφαίρετο.Κι ας μην συμφωνώ με αυτό.

Ηταν ηλίου φαεινότερον, ότι χρησιμοποιούσε κείμενα άλλων, μεταφέροντας στο esoterica γνώση.Πολλάκις δε, σημείωνε εμφανώς ότι κατά τον τάδε, ισχύει το α και κατά τον δείνα το β.Επίσης έγραφε << όπως ο τάδε λέει...>> κ.λ.π

Εσείς λέτε, πως θα έπρεπε σε κάθε ανάρτησή του, να γράφει την πηγή και την εν γένει προέλευση του κειμένου.Αυτό είναι μερικώς σωστό.Θα ήταν ολικώς σωστό, αν ο Κηφέας δεν άφηνε εμφανώς να φανεί, ότι τα κείμενα δεν ήταν δικά του.

Η επίθεση που δέχθηκε ήταν αδικαιολόγητη και χαρακτηρίζει τον επιτιθέμενο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 16:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

εντωμεταξύ όποτε κάποιος τού έκανε θετική κριτική "μπράβο πολύ ωραία τα λες" εκείνος απαντούσε "σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια", ενώ όποιος κάποιος αμφισβητούσε τα λεγόμενά του απαντούσε με καθηγητικό ύφος λέγοντας "ξαναδιάβασε τις απόψεις μου", "δες πιο προσεκτικά τι είπα", "δεν κατάλαβες καθόλου τα λεγόμενά μου"...


τι να λέμε τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 16:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
quote:

(...)

Και μάλλον δεν διάβασες καθόλου το μήνυμά μου.

(...)


Λες; kost, καταλήγεις να γίνεσαι προσβλητικός και να εξωθείς τους άλλους στα άκρα. Δεν καταλαβαίνεις καν όταν προσπαθούν να συνδράμουν στο δίκιο σου. Τα θέλεις όλα δικά σου μου φαίνεται... Τι να πω;
Αμάν πια!


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 16:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

amalia προφανώς και δεν έχεις το χρόνο και τη διάθεση να εξετάσεις το θέμα πιο κοντά...και εγώ δυστυχώς είχα χάσει πολύτιμο χρόνο τότε για να καταλήξω σε ασφαλή συμπεράσματα...


και ναι, είμαι πεισματάρης και σκαλώνω, μόνο όμως όταν έχω δίκιο και οι άλλοι δεν το δέχονται...είναι το ελάττωμά μου αλλά τι να κάνουμε...ο 'εξυπνάκιας' της παρέας μπορεί να νευριάζει την πλειοψηφία, έλα όμως που ο εξυπνάκιας ξέρει πολύ καλά τι λέει...γι'αυτό λοιπόν μην διαστρεβλώνετε την αλήθεια και μην αμφισβητείτε την έρευνα που έκανα (και που εσείς δεν έχετε κάνει)

Ο δε Νικόμαχος είναι προφανές ότι αδυνατεί να δεχτεί ότι το άτομο που διαρκώς εκθείαζε τον κορόιδευε πουλώντας 'σοφία' με το 'τουπέ του γνώστη και του φιλοσόφου'...αλλά είπαμε, οι παραδοχές κάποιων πραγμάτων θέλουν θάρρος! οι περισσότεροι όμως επιλέγουν την άρνηση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 16:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

Μα από ολόκληρο το μήνυμα που έγραψα Admin εσύ επιλέγεις να σταθείς στα περί "ντετέκτιβ" για να με ειρωνευτείς!

Δηλαδή τι να πώ...έλεος πια...πες μου "ρε συ Κώστα, δεν έχω λόγο να σε αμφισβητώ αλλά χαλάρωσε λίγο"...μη μου λέτε ότι εξωθώ τους άλλους στα άκρα...εγώ είμαι αυτός που αποδεδειγμένα εξωθείται στα άκρα με την νοοτροπία των υπολοίπων...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 17:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Και συνεχίζεις...

quote:

(...)

γι'αυτό λοιπόν μην διαστρεβλώνετε την αλήθεια και μην αμφισβητείτε την έρευνα που έκανα

(...)



Επίσης νομίζεις ότι αναφέρθηκα στο περί του "ντετέκτιβ" για να σε ειρωνευτώ. Πάλι δεν πήρες χαμπάρι... Καταστρέφεις χρόνια ολόκληρα για λόγους πείσματος, καπρίτσιου ή οτιδήποτε άλλου σε διακατέχει αυτές τις στιγμές...

Κάνε ότι νομίζεις λοιπόν.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 17:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
και μην αμφισβητείτε την έρευνα που έκανα (και που εσείς δεν έχετε κάνει)

Kost
Κανείς δεν αμφισβήτησε την έρευνα που έκανες, κάθε άλλο!!!!!!!
Διάβασε ξανά το μήνυμά μου με καθαρό μυαλό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 17:06:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αντιλαμβάνομαι τι εννοείς, άλλωστε το τελευταίο άρθρο αναφέρεται στη "initial-final mass relation". Έχω όμως την εντύπωση ότι η συζήτηση γίνονταν για την όντως μετρηθείσα αστρική μάζα. Νομίζω, αγαπητέ Heretic, ότι τελικά μόνο ένας επαγγελματίας αστροφυσικός θα μπορούσε να μας διαφωτίσει πάνω σ'αυτό (αν και η ισχυρή μου υποψία είναι ότι το ερώτημα του αν ισχύει ο ισχυρισμός ή όχι έχει ήδη κριθεί). Αυτό δεν φαίνεται να πρόκειται να συμβεί, εκτός και αν παρακολουθεί κάποιος και επιθυμεί να παρέμβει καθοριστικά, με σαφή στοιχεία...


Admin, νομίζω ότι ο θείος Αλβέρτος είχε πει πως είναι πολύ μεγάλη υπόθεση να μπορέσει ένας επιστήμονας να εξηγήσει στον απλό άνθρωπο μια δύσκολη θεωρία. Δεν είναι εύκολο λοιπόν, άρα πρέπει και οι όποιοι "ειδικοί" σε κάθε πεδίο να είναι χαμηλών τόνων και να μην κάνουν επίδειξη "επιστημοσύνης" στους άλλους, γιατί καταντούν γραφικοί.
Μπορείς να πεις με πολύ απλό τρόπο θεμελιώδεις επιστημονικές αρχές, μόνο αν έχεις κατανοήσει καλά την ανάγκη η οποία γέννησε την θεωρία αυτή και όχι μόνο τη μέθοδο και τα συμπεράσματα.

Δεν ένα παράδειγμα: Όσο πιο πολύ φασαρία γίνεται σε ένα κλειστό χώρο, τόσο πιο δύσκολο είναι να επικοινωνήσεις με τους γύρω σου. Θα χρειαστεί να φωνάζεις. Με άμεση εφαρμογή εδώ μέσα, ειδικά για την περίπτωση των ενοχλητικών troll. Πολύ ιδιότροπος είσαι βρε heretic, θα μου πεις.

ΟΚ συμφωνώ, άκου λοιπόν τι έγραψαν κάποτε οι κύριοι C. Shannon & R. Hartley, θεμελιωτές της θεωρίας Πληροφορίας (information theory).


Η χωρητικότητα C ενός καναλιού επικοινωνίας, ισούται με το γινόμενο του εύρους του Β (σταθερά), επί τον λογάριθμο του σήματος S προς θόρυβο Ν συν ένα. Επί δεδομένου δηλαδή εύρους διέλευσης, η ποσότητα της πληροφορίας που μπορεί να περάσει εξαρτάται ανάλογα της χρήσιμης πληροφορίας και αντιστρόφως ανάλογα της άχρηστης. Έλα πες μου τώρα εσύ, ότι οι άνθρωποι αυτοί δεν αφουγκράστηκαν απλά γύρω τους και δόμησαν όλο αυτό το σύμπαν των τηλεπικοινωνιών σε μια απλή παρατήρηση.

Για να σου μεταδώσει κάποιος μια θεωρία αστροφυσικής, πολλαπλασίως δυσκολότερη της παραπάνω, χρειάζεται τον ελάχιστο δυνατό θόρυβο, πράγμα το οποίο δεν θα συμβεί εδώ μέσα ποτέ. Γι' αυτό πιθανόν να κάνει κωδικοποίηση, κάτι που προέβλεψε πάλι ο Shannon, αλλά βγαίνουμε εκτός ύλης αν θέλεις να μπω σε μαθηματική περιγραφή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 17:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Στο ξαναπαραθέτω κιόλας, το επίμαχο σημείο:
quote:
Για το ζήτημα με τα γραπτά του Κηφέα μας είχες πράγματι ενημερώσει εδώ και αρκετό καιρό kost και μάλιστα μου είχες στείλει συγκεκριμένα αποδεικτικά στοιχεία, τα οποία δεν μπόρεσα να διασταυρώσω ενδελεχώς (δηλαδή να κάνω του ίδιου βάθους εξονυχιστική έρευνα όπως έκανες εσύ), στο βαθμό όμως που διερεύνησα το ζήτημα είχε βάση και επιπλέον θεωρήσαμε πως ήταν ακριβείς οι παρατηρήσεις σου περί παράθεσης ολόκληρων τμημάτων κειμένου. Κάτι, το οποίο παραδέχτηκε και ο Κηφεύς άλλωστε, αν και οι εξηγήσεις που έδωσε δεν δικαιολογούσαν πλήρως την συχνή αυτούσια παράθεση κειμένων.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 17:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, 18/03/2016, 16:37:10:
quote:
(...)

Εσείς λέτε, πως θα έπρεπε σε κάθε ανάρτησή του, να γράφει την πηγή και την εν γένει προέλευση του κειμένου.

(...)


Αυτό ακριβώς θα πρέπει να κάνει ο καθένας! Σε αυτό δεν χωράει καμία αμφισβήτηση και για κανέναν λόγο. Νομίζω ότι έχουμε γίνει πολλάκις σαφείς σχετικά. Δε είναι όμως αυτό το θέμα της "προστριβής"...


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 17:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

το διάβασα το μήνυμά σου amalia, και το κατάλαβα...έλα όμως που πέσαμε πάλι στον ίδιο κύκλο...εγώ να προσπαθώ να δείξω τα προφανή και να έχω απέναντί μου την πλειοψηφία, με τους μεν να λένε ότι ο Κηφέας δεν κορόιδευε κανέναν, οι δε διαχειριστές να μού λένε ότι γίνομαι προσβλητικός και φτάνω τους άλλους στα άκρα...ζω το απόλυτο θέατρο του παραλόγου τις τελευταίες ημέρες.


έχετε ένα πρώην μέλος που ήδη από το 2010 αντιγράφει αυτολεξεί τον Dawkins μιλώντας ως Κηφέας. 2011,2012,2013,2014,2015 η ίδια ακριβώς κασέτα με πάρα πολλά βιβλία. Καμία παραπομπή, καμία αναφορά, μονάχα ένα θέατρο σκιών.

Έρχομαι και το δείχνω και έτσι τον βοηθάω διότι ο ανόητος θα μπορούσε να βρει ακόμη και νομικό μπελά κάποια στιγμή..επίσης βοηθάω το φόρουμ διότι εσύ η ίδια amalia έχεις γράψει παλιά "ζητάμε την συνδρομή των μελών σε περίπτωση που αντιληφθούν plagiarism"...στην πορεία οι άλλοι με κράζουν ότι έδιωξα τον "ευγενέστατο μέλος", εγώ αναγκαστικά επανέρχομαι να τούς αποκρούσω, χωρίς εσείς να μού δώσετε κάλυψη στα λεγόμενά μου...και έρχεστε να μού πείτε τώρα ότι υπερβάλλω, σκαλώνω, γίνομαι προσβλητικός, εξωθώ τους άλλους στα άκρα, και ότι ο άλλος ήταν ευγενικός και κόσμιος...έλεος πια ρε παιδιά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 17:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost

εντάξει οκ, το ξαναδιάβασα το μήνυμά σου, απλά ξανατονίζω ουδέποτε παραδέχτηκε το τί έκανε! αυτό που έκανε ήταν το να θολώσει τα νερά υπό τη μάσκα του πολύ ευγενικού και πολιτισμένου κυριούλη...που δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να είναι ευγενικός, μία συγγνώμη όμως δεν σάς ζήτησε για όλο αυτό, έστω ένα προσωπικό μέιλ δεν έστειλε ποτέ σε εσάς τους διαχειριστές και ούτε πρόκειται!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2016, 17:21:58  Εμφάνιση Προφίλ
Admin

Ανταποκρινόμενος στην πρόσκλησή σου να αιτιολογήσω τα λεχθέντα περί Σείριου και στην "αγωνιώδη" έκκλησή σου περί παρουσίας αστροφυσικού, παραθέτω την κάτωθι σελίδα σε pdf στα ελληνικά, για να είναι ευανάγνωστη σε όλους.Αφορά τον υπολογισμό μάζας αστέρων.

Εστιάστε στο Β) Μάζα αστέρων -Πυκνότητα και εν συνεχεία μεταβείτε λίγο πιο κάτω, όπου υπάρχει λεπτομερής απεικόνηση του τρόπου υπολογισμού, ειδικά για τον Σείριο.Η έρευνα έγινε το 1980, όπως δείχνουν και τα διαγράμματα αριστερά της σελίδας και δίνει μάζα στο Σείριο Α 2,12Μ.

Αντικαταστήστε την γωνία παρατήρησης του επιπέδου τροχιάς του 1980 η οποία ήταν 43.4 μοίρες, με κάποια άλλη σημερινή τιμή.Το αυτό μπορείτε να κάνετε και με τον γωνιακό μεγάλο ημιάξονα τροχιάς.
Τότε το αποτέλεσμα της αρχικής τιμής των 2.12Μ , θα είναι πολύ διαφορετικό.

http://ph230.edu.physics.uoc.gr/files/astro-lecture3.pdf

Μετά τιμής
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ ένας κοινός μανάβης.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy