ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 00:27:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


---μια εικονα για οσους δεν ακουν....(εχμ πρπ να βρω κατι για την "ικανοτητα" μη-ορασης..χμ..ισως κατι σκεφτω ως το .. υστερογραφο..;]---

πεσμου πως γινεται να επιβαλλεις κατι που δεν αφορα το τοπικ; //και θα πρπ να το δεχτουμε κιολας!επειδη εσενα δεν σου αρεσει η αρμονια..."μας".προβλημα σου βρε παιδι.. :666
το θεμα με την ελευθερια αυτο ειναι..(οχι δεν ειπα δημοκρατια..αυτο ισον με χαβρα στο "ανευ παντος μετρου αριστου.."
να μην συζητησουμε συμφωνα με οσα θεσαμε βαση του θεματος....;
επειδη εσυ οπως ειπες ...δεν αναζητας την αρμονια...!
πως γινεται να λες οτι επιμενουμε ;κανεις το ιδιο/το προσεξες;
Θα μπορουσες να κανεις το απλουστερο ...ν' απεχεις!
αφου δεν σε αφορα το συγκεκριμενο θεμα..:(

Δημιουργεις διασπαση δηλαδη ετσι απλαεπειδη δε σου αρεσει ενα θεμα;; Γιατι δεν πας διπλα να κουβεντιασεις στο αντιστοιχοτοπικ που σε αφορα.. περι μεσοτητος Αριστοτελη....;;

Ξανασκεψου το~για να ειμαστε εμεις καλα + εσυ καλυτερα..
ειδαλλως.. θ' αρχισω ν'αναρρωτιεμαι τι ακριβως θελει ενας ταυρος -ανευ λογου- μεσα σε ενα κρυσταπωλειο...κΑΙ ΠΟΟΣ ΤΟΝ ΕΛΥΣΕ....;
IFYOUKWOWHATIMEANDARLIN..


"Ολα καλα με τον Αριστοτελη",...θελουμε να πουμε..:)
αλλα μην περιμενεις να συζητησουμε εδω για αυτον/αλλο ειναι το θεμα μας,ΤΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΚΑΙ ΤΟΥΤΗ :(Ρ
Αν ΠΑΛΙ "δεν σε αφορα" ..τι ακριβως προσπαθεις, ειπαμε, να κανεις;...

Κατανοω9θα ηθελα να διευκρινησω) τις αποψεις ολων σας-
αν προσεξες δεν εχω παρει θεση -συγκεκριμενα για τον Αριστοτελη-
επειδη πολυ απλα ΔΕΝ πραγματευεται το θεμα μας οπως προ-ειπα τον φιλοσοφο, αλλα τον Αλεξανδρο σχεδον ξεχωρα απο το γεγονος οτι υπηρξε μαθητης του..~
Ειχε κι αλλους διδασκαλους /αν θελετε τοσο πολυ να το δουμε "εξωτεριστικα" σε συναρτηση παλι ομως με τα "εσω" ...
Μοναχα ετσι ..ας εξετασουμε την επιδραση ολων -ομως- που εξετελεσαν εργο επι του Ωμεγα..
ΝΑ ΘΥΜΗΣΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ...ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ
ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ...


quote:
ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΕΛΣΟ ,
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ,ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ....
ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ...'Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ...
ΜΑ ΚΟΙΤΑ 4 ΜΕΡΕΣ ΣΙΩΠΗΣ ,ΧΩΡΙΣ ΜΙΑ ΛΕΞΗ...ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΕ ΕΣΤΩ +ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ Ο ΑΕΡΑΣ,ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ,ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ...
ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΑΝΑΠΟΔΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΖΩΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΩ ΠΩΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΨΑΞΑ,ΜΑ ΟΛΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ Μ'ΕΒΓΑΖΑΝ ΕΚΕΙ...ΟΤΑΝ ΣΕ ΤΥΧΑΙΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΑ, ΠΕΡΠΑΤΗΣΑ ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΕΙΧΕ ΙΣΩΣ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ,ΠΑΙΔΙ ΑΚΟΜΑ...
ΜΑΚΡΥΑ ΠΟΛΥ ΠΙΑ, ΑΠΟ ΕΚΕΙ ,ΝΟΙΩΘΩ ΠΩΣ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΩΣΕ..ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΜΠΗΚΕ ΜΕΣΑ ΜΟΥ,ΚΑΘΥΛΩΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΟΥ...
ΟΧΙ, ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ...ΜΑ ΑΥΤΗ ΤΟΥ Η ΠΟΡΕΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΑΤΑΙΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ...ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ..ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΜΕΣΑ ΜΟΥ...
ΦΩΝΑΞΤΕ,ΒΡΙΣΤΕ,ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΕΙΤΕ,ΜΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΟΥ...
ΕΔΩ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ ΠΟΥ ΜΕ 'ΡΙΞΕ Η ΜΟΙΡΑ ΤΗΣ ΤΩΡΙΝΗΣ ΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ,ΑΥΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...
....ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΠΟΥ ΒΟΙΩΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΧΑΣΜΟ...
ΠΩΣ ΝΟΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠ'ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΝΤΙΚΡΥΖΟΥΝ...
Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ-Ο ΙΗΣΟΥΣ...
ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΟΜΙΣΜΑ+ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΞΕ ΣΤΟ ΠΛΑΙ...
ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΗΡΘΕ ΑΛΛΟΣ ΕΔΩ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ...'Ε'...
ΕΛΑΤΕ ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ 'Ε'ΣΩ ....

ΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΧΩΡΙΣΜΟ-ΠΟΙΟΣ ΕΛΑΒΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.'Ε'ΞΩΤΕΡΙΚΟ+ΥΛΙΣΤΙΚΟ...

'manava seva, madhava seva'


atma,
"Du weckst in mir den Regisseur. Hast du Lust ein Amateur Home Video mit mir zu drehen?":Ρ


Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 01:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θ' αρχισω ν'αναρρωτιεμαι τι ακριβως θελει ενας ταυρος -ανευ λογου- μεσα σε ενα κρυσταπωλειο...κΑΙ ΠΟΟΣ ΤΟΝ ΕΛΥΣΕ....;

Είναι καιρός να αναρωτηθείς ποιός είναι ο ταύρος και ποιός το υαλοπωλείο για μιά φορά στη ζωή σου κοπέλα μου.
Δεν επρόκειτο να δείς ποτέ ταυρους αν εσυ η ίδια δεν τους έστηνες ομπρός σου.
Καμαρώνεις τα προιόντα των υπέροχων λόγων σου . Απορείς;
Ή μήπως προσποιείσαι την απορημένη ;
Ποιός τάχα να έλυσε τους ταύρους; Μέγα μυστήριο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 04:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο προσποιουμενος προσποιησεις βλεπει",
αγαπητε "στην παραταση ερχεται η ανοιξη"...

Να σε ρωτησω λοιπον(ειλικρινως +παλι)
πως θα μπορουσα να σου δηλωσω μιαν αναρρωτηση μου,
αν εσυ δεν δεχεσαι καν το δικαιωμα μου ν' αναρρωτιεμαι...;
χμ;
φανταζομαι δεν μπορεις "με τιποτε" να με συγχωρεσεις(ετσι δεν μπορεις ουτε τον εαυτο σου + χανεις την ουσια...
(blocked energies at the orange dearwheel;// + πιστευεις ,"φανταζομαι"πως οι ανδρες δεν κλαινε...:(

po_or boy..:ο
τουλαχιστον
δες αυτη την εικονα//

τι βλεπεις;

μηπως ενα χερι με την δαδα(φως, το ολυμπιακον πνευμα);

ενα πυργο-φυλακη και στην κορφη του τη ελληνικη σημαια(σταυρος ασπρες και μπλε ριγες);

τι κατανοεις απο αυτο που βλεπεις;--..αν πετυχεις με την πρωτη κερδιζεις παγωτο---
ξερεις εδω δεν θελει φιλοσοφια..διασθηση θελει να δεις τι συμβολα μπορει να αντιπαρατιθενται η να συνυπαρχουν στην μια φωτο.

αυτι ακιρβως ειναι η απαντηση αγαπητε...
και τοτε ναι...ας κανει ανοιξη και για παντα...


---αν παλι ολα οσα λεγω δεν σε βαζουν σε ροη παρα αντιστεκεσαι/δηλαδη βαζεις ωτασπιδες και τα σπας ολα επειδη ετσι προαποφασισες..:))
θα σου πω...
χμ.."τι να μας πεις μικρο μου κι εσυ απο τη ζωη σου..
ολα ενας "μοχλος" που κατευθυνει τις σκεψεις...στακεντρα πληρφοριων σου.
--->ειναι ομως φορες ...που χαιρομαι ... γεννηθηκα ωαριο:)---
διαλεξε την αρετη η την κακια..
αφου θεωρεις πως βλεπω "ταυρους" .... ενω "ξεσκονιζω" τα "κρυσταλλα"....πεσμου ποιος αλλος ειναι εδω μεσα αυτη τη στιγμηεκτος απο μας τα δυο..:0(με λιγα λογια... τι ειδα να μπαινει σενα θεμα που δημιουργησα...το ξεχασες ;)

Αtma,
"Willst du deine Sprache ausuben? Ich kann dir griechisch lernen."....


Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...

Edited by - ΑΤΜΑ on 26/07/2004 04:48:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 08:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"....πεσμου ποιος αλλος ειναι εδω μεσα αυτη τη στιγμηεκτος απο μας τα δυο..:0(με λιγα λογια... τι ειδα να μπαινει σενα θεμα που δημιουργησα...το ξεχασες ;)


Επειδή διαβάζουν και άλλοι είσαι υποχρεωμένη να μιλάς ανοιχτά .
Η γλώσσα των υπονοούμενων δεν ταιριάζει αν θες να είσαι έντιμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 17:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
επειδη ακριβως γνωριζω πως "μας διαβαζουν κι αλλοι" σκεψου ποσο ασχημο φαινεται αυτο που κανεις, ασεβεια και στην οντοτητα μου που μαλλον δεν κατανοεις και ασεβεια σε ενα θεμα που εχει συγκεκριμενη χροια.πως το βλεπεις τωρα ποιος ειναι ο εντιμος ασε να το κρινει ο χρονος.αυτος που δεν καταφερε να καλμαρει τον εγωισμο σου.
το να μιλαω σαν ψυχη ειναι δικαιωμα μου.το να βιαζεις την ψυχη δεν θα σου το επιτρεπω.ημουν ευγενης μαζι σου αλλα αφου θελησες να στειλεις τετοια ενεργεια καλον ειναι να σου τη στειλω πισω.
"δωσαμε" αγαπητε-"δωσαμε".-


..κι επειδη σαν ερχομουν σε τουτο το δωματιοεβρισκα γαληνη....
"θα κανω μια ετσι" +"θα σβησω το...ελαφι που βλεπω με την ακρη του ματιου μου...πισω απο τον ωμο μου"...


---..ανασυγκροτησης επι του πραγματικου εργου...---


-------

quote:
για εναν Αλεξανδρο που "χαθηκε"...
μα ηταν παντα εδω...

Ω!Αλ ζεις!

τα λογια τουτα στο βωμο του χρονου σου αφηνω...
να γινουν σημειο συγκλισης ολοι οι Αλεξανδροι του τωρα μου...
ετσι το παντα θα μας συντροφευει....κιαν τεσσερις γινηκαν...
τοτε ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...


ΤΟΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ "ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ ΤΟΥ ΤΟΤΕ..."
θυμαμαι ειχες πει..."δεν μπορεις να ξεχασεις...μονο...να...":

"...τριτη εικονα στο τωρα του ποτε μου...
Ο ΛΕΩΝ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ...πανω σε μιαν ασπιδα προστασιας του οπισθωφυλακη του απο τους ανεμους των στοιχειων...

αυτης που ματαια μεσα απο τις πληγωμενες ανασες μου προσπαθω να ανακτησω....αργοπεθαινω πανω σε μια λεξη αδικη μα τοσο ματαιη να ξαναειπωθει..
ο εχθρος μου ηταν τελικα ο πιο λατρεμενος μου φιλος...και με σκοτωσε χωρις να προλαβω να τον παρω αγκαλια...
να πω...απο μενα εγινες...δικη μου ανασα...δικη μου θωρια...σε λατρευω...μα εφυγε αφηνωντας με πισω να αιμοραγω..κι ουτε ενα βλεμμα....μια στιγμη που να δηλωνε πως τοσα χρονια..μαζικυλησαμε σε ανασες καυτες...ανυπωτες....
εφυγε....
μα εσυ...
με κρατας μεσα απο αιωνιους δεσμους που η μοιρα δεν δηλωσε ακομη...κι ουτε θα δηλωσει..μεσα απο ραγματικοτητες φανταστικες..που ανακαλυπτω καθε που ονειροβατω..
πεσμου πως στο τωρα μου να συμβιβασω τοσες αληθειες..απο τοσες ζωες που περασαν και εφυγαν...οπως εκεινος πριν...
Ζωοδοχου πηγης..ενα ραντεβου με την πολιτεια εχασα...τον συντροφο μου επισης...μα παλι εδω στις πυλες σου εσενα να υμνω βρισκομαι..
αφου καποτε στην θωρια αυτου που εφυγε σκοτωνοντας με αιωνια..περνωντας μαζι του το παντα μου..ειχα δει το αιωνιο εκεινο βλεμμα που μεσα απ τις μαρμαρινες μνημες σου αλλωτε θωρουσα...


Αλεξανδρε ζεις..;--κι ας εφυγε παλι....-

θα'λεγα αν η γοργονα ημουν απο απεναντι //μεσα στη θαλασσα +αγναντευα την πολη ...
χαθηκες μπορει σχημα του λογου ναταν...μα δε θυμαμαι πια αν ηταν μια σκεψη που εκανα σε μια στιγμιαιας εικονας σου το περασμα...η αν οντως το εκανα λεξεις και σου τα εστειλα..
ειμαι σε θλιψη..πηγαια..απο εκεινες τις επικινδυνες που να με σταυρωσουν στο παραλογισμο του τωρα τους.θελουν//να υψωσουν το λαβαρο πως η ψυχη επεθανε///και μονο σαρκες απλωθηκαν με ποδια ανοιχτα και ματωμενα...λογια..."


σταυρωσε με....τοσες που με προδωσες....πως να εισαι ο εαυτος μου....

φιδι γεννηθηκε.....μα δεν ηταν ο καρπος μου....
πεθανα αλλη μια ποιητη μου σημερα...
και δεν ξερω πως απο τουτο το γνωριμο δηλητηριο θε να λυτρωθω....

... Στο τσιμπημα της ιερης τουτης κομπρας....σαν Κλεοπατρα μεσα απο τους αιωνες η ψυχη μου εφανερωθει..//
παλι το ιδιο θελω να ψελλισω....
"TAKE ME TO OSIRIS"...

"Προβιωτες μου" με μπερδεψατε....συνοθυλλεμα εγινα των αναμνησεων ολων...σ'ενα γολγοθα η ζωη με ξανα-πεταξε....για τις αμαρτιες ολων παλι το σωμα μου να πληρωσει...
χτυπα με κι εσυ λοιπον εαυτε μου...που απομενα ξαφνου αποκλωηθηκες τι τραγωδια εγω να το βλεπω μα εσυ που τωρα ξεχωρισες...να θες χιλιες ζωες....
τι αδικια να μην μπορει το τωρα μου με τοτε μας να συμβιβαστει...

το σταυρο ελαφρυ παντα εβλεπα....μα ασηκωτο το μενος των ανθρωπων....
σας αγαπω ολους ελεγα//σας συγχωρω οσα και να μου καταλογιζετε....
την τυφλοτητα σας ..δεν ηταν μπορετο να γιατρεψο μα το χερι σηκωνετε να με χτυπησετε σε καθε προσπαθεια να σας βοηθησω...
"ο θεραπευτης ερχεται μονο οταν τον καλεσουν."..παντα αυτο ελεγα....και ετσι ηθελα να πραξω....μα..
αυτο ηταν και το λαθος μου!
συγχωραμε Πατερα....θελησα να βρεθω κοντα σε ολα τα πλασματα σου...μα εκεινα δεν εθελησαν....
ποναω βαθεια στο σημερα..που με βιασμενη αισθηση με αφυπνησε....
δεν ηθελα να πιστεψω ποσο κακο ηταν το σημαδι....μα
Ζωοδοχου πηγης σημερα....εφτα χρονια απο το εκεινο θαυμα ...συμπληρωθηκαν....

ΩΩΩΩ ΤΙ ΛΙΓΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΟΥΝ//ΠΟΣΟ ΜΙΚΡΟΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ...ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ/ΘΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΑΣΚΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΕΝΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΨΥΧΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΚΑΠΟΤΕ ΕΘΕΛΗΣΑΝ.
ΖΩ ΑΚΟΜΗ ....ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΕΡΑΣΑΝ...ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ....

μα ξερω καλα...
πως τοσο ο Αλεξανδρος....οσο και Ιησους....
ειναι ονοματα του ηλιου....που μεσα μου...κατακαιει...

ΦΩΣ.....ΑΤΕΛΕΥΤΟ...
ΠΕΘΑΙΝΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ....



"εκας οι βεβηλοι".-

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 19:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ασεβεια και στην οντοτητα μου που μαλλον δεν κατανοεις

Περιφρόνηση για την καρικατούρα που παρουσιάζεις για "Οντότητα"
και που φυσικά έχω κατανοήσει απολύτως.

quote:
το να βιαζεις την ψυχη δεν θα σου το επιτρεπω

Ναζί με είπανε , Φασίστα με είπανε, .Τώρα ξεκινάει να διαγράφεται και το πορτραίτο του βιαστή της αθώας ψυχής.

quote:
τωρα ποιος ειναι ο εντιμος ασε να το κρινει ο χρονος.αυτος που δεν καταφερε να καλμαρει τον εγωισμο σου.

Δεν είσαι του αναστήματος να μπορείς να κινητοποιήσεις τον εγωισμό μου
Πάλι λάθος μας τα λές, πάλι η λασπολογία. Βιαστής και εγωιστής μαζί.
Το ποιός είναι έντιμος το έκρινε ήδη και ο χρόνος αλλα και ο κόσμος.

quote:
και ασεβεια σε ενα θεμα που εχει συγκεκριμενη χροια

Το να σεβαστείς κάτι πρέπει να είναι :
Α. υπαρκτό
Β. αληθινό
Γ. αξιόλογο
Και Φυσικά τον σεβασμό δεν τον απαιτούμε αλλά τον κερδίζουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2004, 20:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ steelspring,

με συγχωρείς, αλλά δεν κατανοώ την επιθετικότητά σου.

Το θέμα το δημιούργησε η ΑΤΜΑ και είναι δική της ευθύνη.

Δε σου αρέσει, αντιπαρέρχεσαι... και ασχολείσαι με κάτι άλλο ή δημιουργείς κάτι δικό σου.

Αν πάλι αισθάνεσαι, ότι υπάρχουν επιχειρήματα τα οποία δύνασαι να καταθέσεις, μπορείς να το κάνεις.

Αντιπαραθέσεις χωρίς νόημα βρίσκεις να βοηθούν σε κάτι;

Ζητώ κι από τους δύο σας συγγνώμη για την παρέμβασή μου αυτή.
Αν είναι άστοχη, παρακαλώ αγνοήστε με.


No name human

"Virtus Junxit Mors Non Separabit" (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 05:16:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα το δημιούργησε η ΑΤΜΑ και είναι δική της ευθύνη.


Zadok, η ΑΤΜΑ είναι μπροστά στις ευθύνες της.
Της αναγνωρίζω απόλυτα κάθε δικαίωμα στην δημόσια έκθεση και κριτική.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 05:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ζητώ κι από τους δύο σας συγγνώμη για την παρέμβασή μου αυτή.
Αν είναι άστοχη, παρακαλώ αγνοήστε με.



Σε αγνοούμε λοιπόν με όλη μας την αγάπη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2004, 22:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...η ΑΤΜΑ είναι μπροστά στις ευθύνες της.
Της αναγνωρίζω απόλυτα κάθε δικαίωμα στην δημόσια έκθεση και κριτική.


"Du weckst in mir den Regisseur. Hast du Lust ein Amateur Home Video mit mir zu drehen?"

Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2004, 09:12:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ επισκέπτη Steelspring

Μιάς και το παρόν θέμα δε το δημιούργησε η αναξιότης μου, αλλά απλά το βρήκα ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ για να συμμετάσχω, ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΙΔΙΚΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...

Η αγαπητή Ζαντόκ, πολύ καλά στο έθεσε...
Αφού ΔΕΝ σε ενδιαφέρει η άποψη που οι συμμετέσχοντες στο παρόν θέμα έχουν για κάποια ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, τα οποία η ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ είναι τέτοιου βεληνεκούς, που ΟΥΤΕ και θα καταφέρεις ποτέ στη παρούσα άχαρη σάρκωσή σου να ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙΣ ποτέ...

Μη το κουράζεις λοιπόν το μικρόνοο μυαλουδάκι σου με ανοησίες...
Πάρε τα κουβαδάκια σου και όρμησε κάποιο άλλο απο τα τόσα forum του Esoterica.gr για να το ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΛΑΣΠΕΣ ΣΟΥ...

Το τι η αναξιότης μου ΠΙΣΤΕΥΕΙ...
Το τι η αναξιότης μου ΓΝΩΡΙΖΕΙ...
Είναι ένα θέμα αυστηρά προσωπικό που κανέςνας μικρούλης ανθρωπάκος όπως εσύ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ...
Μπορείς ΚΑΙ εσύ όπως τόσοι άλλοι στο παρελθόν να λέτε ότι θέλετε, ΑΛΛΑ απλά σεβαστήτε το χώρο που σας φιλοξενεί...
Οχι ΕΜΑΣ που σας δώσαμε το χώρο να φιλοξενηθήτε, ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΧΩΡΟ...

Και όπως πολύ σωστά είπες, "ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ"...
Μη γελιοποιήσε άλλο στα μάτια τους...
Γιατί ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ότι για να το διαβάζουν ΠΟΛΛΟΙ, κάτι κερδίζουν απο όλα αυτά που μέχρι τώρα παραθέσαμε...
Και ακριβώς λόγο του ότι για αρκετά μηνύματα δεν έχουμε συνέχεια σε όσα ΕΞ ΑΡΧΗΣ προσφέρουμε στους επισκέπτες - αναγνώστες και απεναντίας διαβάζουν ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ FORUMS, δηλαδή κόντρες ανούσιες για την ΕΣΩ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ τις οποίες κόντρες τις δημιουργούν ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ, ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΟΥΝ ΣΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ - ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ, σκέψου λοιπόν τι προσφέρεις στους άλλους...

Προσφέρεις αυτό που ζητήσαΜΕ (δεν απαίτησε ΤΙΠΟΤΑ η αναξιότης μου όπως χαρακτηριστικά μου έγραψες), δηλαδή ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ή μήπως προσφέρεις ΑΝΟΥΣΙΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕς ΚΟΝΤΡΕΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cocolas78
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 00:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cocolas78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ.ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ.ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΤΟΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΕΔΙΟ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ. ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΩ ΚΑΙ ΟΙ ΝΟΗΜΟΝΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.ΑΛΛΟΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΠΑΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΟΤΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΗΤΑΝ ΦΑΚΙΡΗΣ.ΚΑΙΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΠΑ'ΠΑΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΡΕΛΛΟΙ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ.ΟΠΟΙΟΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΑΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΗ ΜΑΣΗΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΕΝΩ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΕΤΕ ΤΗ ΜΥΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΠΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΝΟΜΠΕΛ.ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ.ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ?ΑΝ ΠΑΕΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΣΕΝΑ ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΛΟΣ ΟΙ ΤΡΟΦΙΜΟΙ Η Ο ΙΔΙΟΣ.ΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ ΛΙΓΟ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 03:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ.ΟΠΟΙΟΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΣΑΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΗ ΜΑΣΗΜΕΝΗ ΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΕΝΩ ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΕΤΕ ΤΗ ΜΥΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΠΑΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΝΟΜΠΕΛ.ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΣΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ.ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ?ΑΝ ΠΑΕΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΣΕΝΑ ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΛΟΣ ΟΙ ΤΡΟΦΙΜΟΙ Η Ο ΙΔΙΟΣ.ΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ ΛΙΓΟ...

Φίλε μου cocolas .
To βραβείο ΝΟΜΠΕΛ της ψυχολαγνείας πρέπει να αποδοθεί επάξια σ`αυτό το φόρουμ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 05:30:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πίστεψέ με Κέλσο ότι όλα αυτά που λέω εδώ μέσα είναι πραγματικά μέσα απο την καρδιά μου .
Συμμετέχω με τον τρόπο που συμμετέχω σύμφωνα με το τι η καρδιά, η κουλτούρα, οι γνώσεις , οι εμπειρίες και η κρίση μου μου επιβάλλουν.
Θεώρησέ με αν θές σαν τον μεγαλύτερο αδερφό σου που θα πεί και κάτι επειδή αγαπά τον μικρότερο.
Και λέω !!!
Πραγματικά πιστεύω ότι φέρεσαι σαν πίθηκος που αυνανίζεται ενώπιον κοινού όταν μιλάς για κάτι που θέλεις κάποιοι να πιστεύουν ότι εισαι "γνώστης" .
Βρε θλιβερέ μπαμπουίνε .......
Μας φιλοξενείς καλέ μου άνθρωπε;
Είμαστε οι καταχραστές της φιλοξενίας σου βρε ιλίθιε ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 10:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

… ότι όλα αυτά που λέω εδώ μέσα είναι πραγματικά μέσα από την καρδιά μου .

Συμμετέχω με τον τρόπο που συμμετέχω σύμφωνα με το τι η καρδιά, η κουλτούρα, οι γνώσεις , οι εμπειρίες και η κρίση μου μου επιβάλλουν.


Ας θελήσουμε όλοι μας να φέρουμε την Αγάπη στην Καρδιά μας, και τότε κάθε γνώση, κάθε εμπειρία κάθε κρίση θα είναι θεϊκή. Γιατί θα είναι ταπεινή.!! Όπως ο Δημιουργός μας.

Υστερόγραφο για το topic Μέγας Αλέξανδρος:

Αιώνια ευγνωμοσύνη θα έχω στον Μέγα Αλέξανδρο.

Είναι ανεκτίμητο το έργο του. Χάρης τον Μέγα Αλέξανδρο διαδόθηκέ η Ελληνική Γλώσσα σε όλο τον γνωστό κόσμο εκείνης της εποχής.
Έτσι μας δόθηκε η ευλογία να έχουμε το Ευαγγέλιο στα Ελληνικά.
Κρίμα που δεν έχουμε και άλλους οραματιστές της εξάπλωσης της Ελληνικής Γλώσσας. Και όχι επειδή είναι Ελληνική. Αλλά επειδή είναι Tριαδική.

Ο θεός του κόσμου, που είναι η Αγάπη να μας έχει καλά, Αγαπημένους και Ενοποιημένους.

Να είστε καλά.

Καλημέρα

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man

999

Edited by - Just_A_Man on 30/07/2004 10:18:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 15:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τις οποίες κόντρες τις δημιουργούν ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ, ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΟΥΝ ΣΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ - ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ, σκέψου λοιπόν τι προσφέρεις στους άλλους...

Θεία μοίρα με "καταδίκασε" να μήν ξεχωρίζω το εσωτερικό απο το εξωτερικό.
Κατα περίεργο τρόπο αυτή η μοίρα με έπεισε να βλέπω το σύνολο και να μήν επιλέγω "σκοπιά" αντίληψης.
Εάν όμως η στενότητα αντίληψης του ανθρώπου έχει ανάγκη απο τη δημιουργία τέτοιων "σκοπιών" , αυτό μπορούμε να το δούμε με κάποια κατανόηση.
Η προσφορά μου στους άλλους είναι λοιπόν ακριβώς στο επίπεδο που περιγράφω.
Είμαι πραγματικά ανίκανος να συμμετάσχω σε ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ
για τον ίδιο λόγο που δεν μπορώ να λέω παιδικά τραγουδάκια όλη μέρα.
Στενόμυαλοι είναι οι άνθρωποι που δεν μπορούν να αντιληφθούν αυτή την απλή πραγματικότητα.
Λέω λοιπόν ότι ΔΕΝ είμαι εσωτεριστής με την ίδια λογική που λέω ότι δεν είμαι μαθητής του δημοτικού.
Θα δεχτώ ότι οι εσωτερικές συζητήσεις πλέκονται εν ήδει παιχνιδιού παραλογισμού και ανεξέλεγκτης αφηγηματικότητας.
Ως εκεί καλώς.
Όταν όμως αυτό προβάλλεται ως μεθοδολογία αντίληψης της πραγματικότητας , ε.... τότε πλέον τα κουβαδάκια της λάσπης έρχονται απο όλες τις κατευθύνσεις και με αστρονομικές ταχύτητες.

quote:

Αφού ΔΕΝ σε ενδιαφέρει η άποψη που οι συμμετέσχοντες στο παρόν θέμα έχουν για κάποια ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, τα οποία η ΑΓΝΟΙΑ ΣΟΥ είναι τέτοιου βεληνεκούς, που ΟΥΤΕ και θα καταφέρεις ποτέ στη παρούσα άχαρη σάρκωσή σου να ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙΣ ποτέ...

Μη το κουράζεις λοιπόν το μικρόνοο μυαλουδάκι σου με ανοησίες...



quote:

Το τι η αναξιότης μου ΠΙΣΤΕΥΕΙ...
Το τι η αναξιότης μου ΓΝΩΡΙΖΕΙ...
Είναι ένα θέμα αυστηρά προσωπικό που κανέςνας μικρούλης ανθρωπάκος όπως εσύ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ...




Εδώ έχουμε το μοναδικό φαινόμενο ανθρώπου που κρίνει , ενώ θέτει εαυτόν υπεράνω κριτικής απο τους μικρούληδες ανθρωπάκους.
Δηλαδή κάποιον που μάλα λόγια τοποθετεί τον εαυτό του στο απυρόβλητο με το έτσι θέλω.
Δεν ξέρω αν αυτό είναι προιόν κουλτούρας ή πολιτικής, αλλά είναι τόσο προσβλητικό που πραγματικά απορώ για το μέγεθος της μοναξιάς των συμμετεχόντων.
Μιας μοναξιάς που τους κάνει να τρώνε στη μάπα τις ιλιθιολογίες φουσκωμένων Φασιστικών παγωνιών τύπου Κέλσος , προκειμένου να συντηρούν την ψευδαίσθηση ότι κάπου συμμετέχουν.
Απο τη μιά είναι φοβερό.
Απο την άλλη όμως αστείο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

doloplokos
Νέο Μέλος

Bahrain
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 22:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους doloplokos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΑ ΧΑΜΠΑΡΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ ΒΡΕ;

ΕΔΩ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ (ε μπορεί και λίγο μασόνοι) ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΜΟΡΦΟΣΙΑΣ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΕΙΣΤΡΟ, ΗΣΤΡΟ, ΥΣΤΡΟ, ΙΣΤΡΟ, ΟΙΣΤΡΟ!

ΚΑΛΑ ΣΟΒΑΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΣΑΙ ΒΡΕ STEELSPING; ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΗ ΑΤΜΑ ΚΑΙ ΚΕΛΣΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ 1900 ΚΑΙ SPIRIT ΜΕ ΠΟΣΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΒΟΥΝ ΒΡΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ.

ΝΑΙ ΝΑΙ ΤΟ OSCAR ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝΕ ΕΔΩ ΟΙ ΑΝΙΣΤΟΡΙΣΤΟΙ ΧΑ.ΧΑ.ΧΑ.

ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΒΡΕΕΕΕΕΕΕΕ

poios 8a parei apo emena to OSCAR ths doloplokias;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

doloplokos
Νέο Μέλος

Bahrain
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2004, 22:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους doloplokos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

… ότι όλα αυτά που λέω εδώ μέσα είναι πραγματικά μέσα από την καρδιά μου .

Συμμετέχω με τον τρόπο που συμμετέχω σύμφωνα με το τι η καρδιά, η κουλτούρα, οι γνώσεις , οι εμπειρίες και η κρίση μου μου επιβάλλουν.


Ας θελήσουμε όλοι μας να φέρουμε την Αγάπη στην Καρδιά μας, και τότε κάθε γνώση, κάθε εμπειρία κάθε κρίση θα είναι θεϊκή. Γιατί θα είναι ταπεινή.!! Όπως ο Δημιουργός μας.

Υστερόγραφο για το topic Μέγας Αλέξανδρος:

Αιώνια ευγνωμοσύνη θα έχω στον Μέγα Αλέξανδρο.

Είναι ανεκτίμητο το έργο του. Χάρης τον Μέγα Αλέξανδρο διαδόθηκέ η Ελληνική Γλώσσα σε όλο τον γνωστό κόσμο εκείνης της εποχής.
Έτσι μας δόθηκε η ευλογία να έχουμε το Ευαγγέλιο στα Ελληνικά.
Κρίμα που δεν έχουμε και άλλους οραματιστές της εξάπλωσης της Ελληνικής Γλώσσας. Και όχι επειδή είναι Ελληνική. Αλλά επειδή είναι Tριαδική.

Ο θεός του κόσμου, που είναι η Αγάπη να μας έχει καλά, Αγαπημένους και Ενοποιημένους.

Να είστε καλά.

Καλημέρα

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man

999

Edited by - Just_A_Man on 30/07/2004 10:18:24



ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΣΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΑ ΜΥΑΛΑ...
ΕΝΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ
ΜΠΟΥΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΚΑ
ΣΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΕ
ΕΝΑ OSCAR ΚΑΚΟΜΥΡΙΑΣ

poios 8a parei apo emena to OSCAR ths doloplokias;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 04:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας θελήσουμε όλοι μας να φέρουμε την Αγάπη στην Καρδιά μας, και τότε κάθε γνώση, κάθε εμπειρία κάθε κρίση θα είναι θεϊκή. Γιατί θα είναι ταπεινή.!! Όπως ο Δημιουργός μας.


Πρόσεξε doloplokos .
Εγώ δεν μίλησα για αγάπη στην καρδιά.Ανέφερα απλώς καρδιά.
Δεν μασάω τέτοιες λουλουδάτες τσίχλες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2004, 23:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα,

Καλό μήνα των
ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ
ΑΓΩΝΩΝ ΑΘΗΝΑ 2004

Ευχόμεθα την ομαλή και άριστη διεξαγωγή των αγώνων.

Ελπίζομε η 28η ΟΛΥΜΠΙΙΑΣ να αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Και τέλος προσδοκούμε στην φωτισμένη έμπνευση,
των συζητήσεών μας.

ΕΚΕΧΕΙΡΙΑ, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία, εκεχειρία.......


Αυτή που σας μιλάει από το...μέλλον


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Δημ.
Νέο Μέλος

Comoros Islands
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 15:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου.
Σαν θέλετε ας με βοηθήσετε λίγο:
ΤΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ site: http://www.sangha.net/messengers/alexander.ipg. Όπου και η φωτογραφία του με την λεοντή στην αρχή της σελίδας;
Με όσα έχετε παραθέσει;
Ευχαριστώ φίλοι μου.


τα χαμηλωμενα φωτα κανουν σκιες στα προσωπα μας και τα παραμορφωνουν.
Δια τούτο μόνο φως.
Ελατε στο φως, ξεχαστε τις σκιες.

Edited by - Δημ. on 04/08/2004 15:22:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 19:48:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γειά σας φίλοι μου.
Σαν θέλετε ας με βοηθήσετε λίγο:
ΤΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ site: http://www.sangha.net/messengers/alexander.ipg. Όπου και η φωτογραφία του με την λεοντή στην αρχή της σελίδας;
Με όσα έχετε παραθέσει;
Ευχαριστώ φίλοι μου.



το ερωτημα σου ειναι μαλλον ασαφες-

αναρρωτιεσαι τι σχεση εχει το σαιτ με το θεμα εδω;
καμμια σχεση/απλα ειναι η θεση της φωτογραφιας
---αληθεια μηπως να εστελνες το ερωτημα στο εκεινο σαιτ;---

αναρρωτιεσαι λοιπον "ποια η σχεση της φωτογραφιας του Aλεξανδρου με το θεμα-των δωδεκα σελιδων- του εδω τοπικ;...

εχμ...επειδη για τον Αλεξανδρο μιλαμε οντως!
(αν δεν προσεξες..//τωρα πως το συνδιαζεις σε συνειρμους, με το σαιτ της εικονας θα πρπ να μας διαφωτησεις/....αφηνοντας οντως το φως να περασει αφου με την ερωτηση σου μαλλον μπηκες....μπροστα του...


--σ'ενοχλει που παρουσιαζεται ο στρατηλατης με λεοντοκεφαλη;---


Με οσα εχουμε παντως παραθεσει δεν εχει καμμια σχεση το σαιτ,οχι! περαν αυτης που ηδη εχει~υπαρχουν διαφορες κατηγοριες εκει αν ψαξεις λιγο -οχι επιπολαια- θα βρεις και την κατηγορια που κατατασεται εκει ο Ω!μεγας..//ναι,εκει οπου βρισκεται + η εικονα που σχολιασες/
Με τα οσα σχολιασαμε (ΜΑΛΛΟΝ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΜΕ ΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΑΡΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ--επισης δεν εχει καμμια σχεση, το σαιτ sanga.net-
αληθεια τι σκεφτηκες + πως προεκυψε αυτη η ασαφης....διφορουμενη...ερωτηση;...

επισης να ρωτησω...-
θεωρεις πως η εικονα του αλεξανδρου ειναι ασχετη με τα οσα εχουν ειπωθει στις τοσες σελιδες του;(εφοσον διαβασες ολες τις σελιδες/καταλαβες το σκεπτικο/περπατησες στην αυτη ατραπο του και συμπερανες πως...//αυτο το ερωτημα;;;;;

εκτος κι αν συμπερανες διαβαζοντας καποια αλλα θεματαεντελως "δεικτικα" καθως + την "αποψη-συκοφαντια" του αγενεστατου που προηγηθηκε(και δεν ενδιαφερεται να σεβαστει ουτε εαυτον....ουτε εδω αλλα +πουθενα αλλου εσω...:(


αναμενω -σαφη- απαντηση :)

(κι ευχομαι να μην ειναι απλα ενα "δεικτικο ερωτημα "συνεχεια της στασης του προηγουμενου ασχετου επι του παρονοτς θεματος μελους.("ασχετος" επειδη δεν θελει τινας να εννοησει)


(...επειδη εντιμη παντα ημουν ως+ ειμαι,αλλα απο τους ανεντιμους εχω μαθει τα μαλλα...:)


---το επαναλαμβανειν,ανιαρον εστι....---


Αtma in lv
till the (never)end...
there in neverland...

Edited by - ΑΤΜΑ on 04/08/2004 21:39:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Δημ.
Νέο Μέλος

Comoros Islands
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2004, 23:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Δημ.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου πώ και την αλήθεια ...
Ούτε και με αυτή την απάντηση με διαφώτισες επί του topic ετούτου.
Ξαναρωτώ λοιπόν και εάν δεν σε βάζω σε μεγάλο κόπο μου απαντάς .
Τι θέλεις να πεις για την ιστορικότητα του Στρατηλάτη Μ.Αλεξάνδρου με όσα έχεις γράψει σε αυτές τις σελίδες;
Τι θα πρέπει "εγω" να περιμένω να βρώ, σε αυτή σου την παρουσίαση των τόσων σελίδων, για τον ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΛΛΗΝΑ;
Κατάλαβες πιστεύω.
Ευχαριστώ

τα χαμηλωμενα φωτα κανουν σκιες στα προσωπα μας και τα παραμορφωνουν.
Δια τούτο μόνο φως.
Ελατε στο φως, ξεχαστε τις σκιες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 03:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον/η Δημ.!

Αλήθεια, το διάβασες το τόπικ;
(ελπίζω να επιτρέπεις την απάντηση δια ερωτήσεως, dear)


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 03:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
---μια εικονα για οσους δεν ακουν....(εχμ πρπ να βρω κατι για την "ικανοτητα" μη-ορασης..χμ..ισως κατι σκεφτω ως το .. υστερογραφο..;]---

πεσμου πως γινεται να επιβαλλεις κατι που δεν αφορα το τοπικ; //και θα πρπ να το δεχτουμε κιολας!επειδη εσενα δεν σου αρεσει η αρμονια..."μας".προβλημα σου βρε παιδι.. :666
το θεμα με την ελευθερια αυτο ειναι..(οχι δεν ειπα δημοκρατια..αυτο ισον με χαβρα στο "ανευ παντος μετρου αριστου.."
να μην συζητησουμε συμφωνα με οσα θεσαμε βαση του θεματος....;
επειδη εσυ οπως ειπες ...δεν αναζητας την αρμονια...!
πως γινεται να λες οτι επιμενουμε ;κανεις το ιδιο/το προσεξες;
Θα μπορουσες να κανεις το απλουστερο ...ν' απεχεις!
αφου δεν σε αφορα το συγκεκριμενο θεμα..:(

Δημιουργεις διασπαση δηλαδη ετσι απλαεπειδη δε σου αρεσει ενα θεμα;; Γιατι δεν πας διπλα να κουβεντιασεις στο αντιστοιχοτοπικ που σε αφορα.. περι μεσοτητος Αριστοτελη....;;

Ξανασκεψου το~για να ειμαστε εμεις καλα + εσυ καλυτερα..


Έχω αφήσει πολλά αναπάντητα σημεία. Είναι αλήθεια.
1. Η ικανότητα της "Μη όρασης"
Πολλές φορές την διαπιστώνω στους συνομηλητές που υπαινίσσονται ικανότητες "όρασης".
Προσωπικά , μου είναι αδύνατον να περιγράψω τις δικές μου εμπειρίες "όρασης" , αν και είναι πάμπολες , αλλά δεν το κάνω απο σεβασμό προς τους συνομηλητές , ως κάτι που είναι αυστηρά προσωπικό και μή ανακοινώσιμο.
Ο άνθρωπος έχει καθήκον να είναι άνθρωπος και να ζεί σε όλα τα επίπεδα που ορίζει η φύση του.
Δεν τρέφω και καμμιά ιδιαίτερη εκτίμηση σε τέτοιου είδους "εμπειρίες",μιά και το μυαλό , η ψυχή αν προτιμούμε, παίζει πολλά παιχνίδια και δεν είναι θέμα επιστήμης ή διαλόγου.
2. Η αποστασιοποίησή μου απο την "αρμονία" δεν 'εχει καμμιά σχέση με τις τακτικές που εφαρμόζει ένα κακομαθημένο τσογλάνι.
Όταν γνωρίζω ότι στο βωμό της "αρμονίας" , μάλα λόγια "αναγκαστικής ειρήνης" γίνονται οι πιό φρικτοί συμβιβασμοί , οι πιό εγκληματικές υποχωρήσεις και η πιό μεγάλη μειοδοσία σε κάθε επίπεδο.
3. Δεν ήρθα για να επιβάλλω κάτι.
Με την ίδια ευκολία λέω ότι δεν μου είναι δυνατόν να δεχτώ βάσεις με τις οποίες μπορεί να τεθεί ένα θέμα , έτσι επειδή κάποιος την είδε να το θέσει έτσι....
Μου είναι μεγάλη τιμή να με αποκαλούν¨"επισκέπτη" και "μη γνώστη" .
Το χαίρομαι με την καρδιά μου.
Το θεωρώ χρέος μου να είμαι αντίθετος στην "ψυχική προσέγγιση", την "ταύτιση" , και με ότι άλλο οδηγεί σε ξεμπούρλεμα ψευτογνωσίας γιατί οι άνθρωποι δεν έχουν να μοιράσουν τίποτα , δεν έχουν λόγο περεταίρω προσέγγισης προς αλλήλλους, αλλά έχουν πολλούς λόγους να καλλιεργήσουν τον εαυτό τους σαν ανεξάρτητες οντότητες , χωρίς σαλιαρίσματα , και χωρίς ταυτιστικές γενικολογίες περι ενότητας των ψυχών (και σωμάτων ενδεχομένως...).
Έτσι φτάνει κάποτε ένα παιδί του 666, ένας steelspring, να αμφισβυτεί τις βάσεις ενός θέματος. Να διαφωνεί ριζικά για την ανάπτυξη ενός θέματος που κατα την άποψή του ετέθη απο λάθος προσέγγιση και από λάθος επιλογή προσώπου αφετηρίας.
Διαφωνώ με όλα όσα ειπώθηκαν εδώ μέσα , με τον τρόπο και τον λόγο που ειπώθηκαν.
Τι θα πεί "δημιουργώ διάσπαση"; Ποιός είπε ότι η "ενότητα" είναι αξία;
Για άλλη μιά φορά το τονίζω:
Θα ήταν γελοίο να αντιμετωπιστώ για άλλη μιά φορά με την χαζή νοοτροπία που κολλάει ετικέτες.
Εδώ καταθέτω τις σκέψεις μου .
Ασκώ το δικαίωμα του διαλόγου ως δικαίωμα , και όχι ως υποχρέωση.
Αν ενοχλώ κάποιους , τότε το φόρουμ να γίνει πριβέ και να φύγουν ξένα σώματα σαν και μένα.
Δεν θέλω απάντηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 05:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές θέλω να γράψω σε κάποιο θέμα μα δε το κάνω.
Προτιμώ να σταθώ στην άκρη και να δω, προτιμώ να αφήσω σε κάποιους άλλους να παίξουν το έργο πάνω στο σανίδι και εγώ να είμαι ο θεατής.

Σε κάθε έργο αυτός που φτιάχνει το σκελετό είναι ο σεναριογράφος, αυτός που δίνει όμως την οπτική του θέματος είναι ο σκηνοθέτης.
Έτσι κι εδώ, ο σεναριογράφος ( Ιστορικά στοιχεία ) έφτιαξε ένα σκελετό, όμως το team των σκηνοθετών atma-kelsos έδωσε την οπτική του.

Το έργο παίζει και εμείς το παρακολουθούμε, όχι σαν κριτικοί αλλά σα θεατές.
Αυτή η άγια σιωπή πόσο μπορεί να μας βοηθήσει να δούμε ;

Δε μιλάμε μέσα στην αίθουσα, παρακολουθούμε σιωπηλοί, αναλύουμε και εξάγουμε συμπεράσματα.

Γιατί θα πρέπει να φωνάξουμε ότι το έργο ( η οπτική του σκηνοθέτη ) δε μας αρέσει ;
Δε μας εμποδίζει κανείς να ανοίξουμε την πόρτα και να πάμε σε άλλη αίθουσα μιας και στις Avant Premier δε πληρώνουμε εισιτήριο αλλά μας χαρίζουν πρόσκληση.

Ποιος είναι τόσο σίγουρος πως αυτή η οπτική δεν είναι σωστή ή πως δεν εμπεριέχει ψήγματα αλήθειας ;
Κανείς !

Κανείς από μας δεν μπορεί να μεταφέρει την ακριβή απεικόνιση των τότε γεγονότων.
Κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος αν η Πριγκίπισσα της Ηπείρου και Ιέρεια των Καβειρίων μυστηρίων έφερε στον κόσμο τον Αλέξανδρο μετά από επαφή με τον Φίλιππο ή μετά από επαφή με μυημένο Αιγύπτιο Ιερέα ο οποίος και πάντα ήταν μαζί της.

Μα έχει σημασία ;

Ναι θα μπορούσε να έχει !
Το θέμα είναι τι γνώση έχεις εσύ, τι κοσμοθεωρία και πως μπορείς να δεις κάποια πράγματα, από ποιο πρίσμα δηλαδή κοιτάς.

Δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε, είναι απαραίτητο να σέβεσαι τη σκέψη μου έστω κι αν τη θεωρείς λάθος ή ποταπή.

Σα θεατής θέλω να παρακολουθώ το έργο χωρίς να με διακόπτουν άναρθρες κραυγές διαφωνούντων.

Αν δούμε μαζί το «όνομα του Ρόδου» εγώ και εσύ ( ο κάθε εσύ ) θα αντιληφθούμε εντελώς διαφορετικά τα πράγματα, όμως το θέμα είναι ότι θα έχουμε δει και δεν θα έχουμε δημιουργήσει αναστάτωση εμποδίζοντας ο ένας τον άλλο στο νοητικό του ταξίδι.

Έτσι λοιπόν και τον Αλέξανδρο κάποιος τον βλέπει στρατηλάτη, κάποιος εθνάρχη, κάποιος φονιά, κάποιος μυημένο, κάποιος Θεό.
Όλοι όμως βλέπουν μια υψηλή οντότητα.

Πώς να κάτσεις να εξηγήσεις τώρα τα ίσα του + και του - ?
Θα μπλέξεις με Θεούς και Δαίμονες, με συν και πλην, με Θείο σχέδιο και ου το καθ’ εξής.

Γι αυτό σου λέω, μη ΔΗΜαγωγείς και απλά ΔΕΣ.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 05:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παραπάνω κείμενο δεν αφορά κανένα προσωπικά, απλά είναι οι σκέψεις μου αποτυπωμένες.

Ο τρίτος ενικός χρησιμοποιείτε επί φανταστικού συνομιλητή.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 15:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους...
Επισκέπτες και μή...

Αγαπημένε μου φίλε ΡΑΜογλου, σε ευχαριστώ εκ βάθους ΨΥΧΗΣ και όχι όπως οι γελίοι ΑΜΑΘΕΙΣ που ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ την ψυχή με το μυαλό, για τον όμορφο και άκρως συμβολικό παραλληλισμό που έδωσες σχετικά με την ΟΠΤΙΚΗ...
Ξέρεις φίλε μου, η ΟΠΤΙΚΗ είναι που παίζει τον πρωτεύοντα ρόλο στις ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ που μας ΚΑΤΑΔΥΝΑΣΤΕΥΟΥΝ...

Θεωρώ όμως ότι ΜΑΤΑΙΑ κάνεις ΚΑΙ εσύ τη προσπάθειά σου να ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ τό ΠΩΣ και ΤΙ θα πρέπει ο καθένας ΜΑΣ να κάνει στα θέματα που ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ή που συμμετέχει...
Και ΞΕΧΩΡΙΖΩ την "επίσκεψη" απο την "συμμετοχή", γιατί ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ να εμφανίζεσαι ως επισκέπτης απο το ΠΟΥΘΕΝΑ, όντας παιδί του πουθενά και να ανακατεύεις - μπερδεύεις ένα θέμα (το όποιο θέμα) και ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ να συμμετέχεις ενεργά ακολουθόντας (ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΚΤΕΙ) τη ροή της εκάστοτε συζήτησης...

Για να ΜΗΝ χαλάσω και εγώ τη ροή, θα προσΚΑΛΟΥΣΑ ή και προΚΑΛΟΥΣΑ τον οποιοδήποτε αγαπητό επισκέπτη σε κάποιο καφεδάκι για να αναλύαμε ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΚΤΕΝΕΣΤΕΡΑ και κάτω απο τις ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ την όποια προσέγγιση έχουμε μέχρι τώρα δώσει στο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΘΕΜΑ...
Νομίζω πως αυτό θα ήταν το βέλτιστον...
Το βέλτιστον για όλους μας και ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ για εκείνους τους επισκέπτες που έχουν ΑΝΤΙΡΗΣΕΙΣ, μιας και αυτοί μέχρι τώρα έχουν γίνει ρεζίλι, κάτω απο την δική τους ΦΥΣΙΚΑ επιθυμία...

Αγαπημένη Ατμα...
Μπορούμε να συνεχίσουμε;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 17:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να ΜΗΝ χαλάσω και εγώ τη ροή, θα προσΚΑΛΟΥΣΑ ή και προΚΑΛΟΥΣΑ τον οποιοδήποτε αγαπητό επισκέπτη σε κάποιο καφεδάκι για να αναλύαμε ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΚΤΕΝΕΣΤΕΡΑ και κάτω απο τις ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ την όποια προσέγγιση έχουμε μέχρι τώρα δώσει στο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΘΕΜΑ...
Νομίζω πως αυτό θα ήταν το βέλτιστον...
Το βέλτιστον για όλους μας και ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ για εκείνους τους επισκέπτες που έχουν ΑΝΤΙΡΗΣΕΙΣ, μιας και αυτοί μέχρι τώρα έχουν γίνει ρεζίλι, κάτω απο την δική τους ΦΥΣΙΚΑ επιθυμία...


Κέλσο , αν ποτέ με καλούσες για καφεδάκι, η απάντησή μου θα ήταν ότι θα προτιμούσα να πιώ καφέ με ένα φίδι.
Το λέω αυτό όχι γιατί είμαι κακός ή εμπαθής, αλλά γιατι είμαι προνοητικός.
Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω θερμά όλους τους εξαιρετικούς φίλους που υποστήριξαν τις τοποθετήσεις μου σ`αυτό το τόπικ με προσωπικά τους μηνύματα ,και θα ήθελα να τους πώ να μήν διστάζουν να τοποθετούνται ανοιχτά στα τόπικς και ότι δεν είναι εύκολο να πέσουν θύματα ψυχολογικής τρομοκρατίας .

Ράμογλου Ξύπνα!!!!!

Συνεχίστε φίλοι μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2004, 17:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και έχει διάλειμμα !

Καλησπέρα αγαπητέ steelspring , μου λες να ξυπνήσω, όμως δε μου λες από τι να ξυπνήσω.
Όταν με καλείς να ξυπνήσω βλέπεις μέσα από την δική σου οπτική, μέσα από αυτό που εσύ θεωρείς υπαρκτό κόσμο. Όμως αν και το ανέφερα δε το πρόσεξες. Μπορεί η δική σου οπτική, ο δικός σου πραγματικός κόσμος να είναι ο δικός μου ονειρικός.

Άρα από τι να ξυπνήσω ;
Σε ποιο κέλευσμα να ανταποκριθώ, σ αυτό της δικής μου νόησης ή στων άλλων ;
Μα αν δεν ακούω τον εαυτό μου δεν θα είμαι υποχείριο των νοητικών δημιουργημάτων που κάνουν άλλοι ;

Μάλλον ναι λέει η απλή λογική.

Ο καθένας μας έχει μια δική του οπτική, ο καθένας δικαιούται να εκφράζει την γνώμη του, όμως κανένας δε μπορεί να πει στον άλλο ξύπνα αυτό που λέω εγώ είναι το σωστό.

Ο kelsos κάνει τα δικά του ταξίδια γνώσης και νόησης, εσύ τα δικά σου, εγώ κοιτάω και τους δύο και με τα στοιχεία που μαζεύω θα δημιουργήσω την δική μου άποψη.
Θα ψάξω να βρω τη δική μου χρυσή τομή, θα κάνω το δικό μου νοητικό οικοδόμημα.
Αυτό που για σένα είναι θετικό για μένα μπορεί να είναι αρνητικό φίλε μου, αλλά αν θα θέλαμε να κάνουμε μια παραπέρα ανάλυση θα βλέπαμε πως και τα δύο ( συν και πλην ) είναι τα ίδια στοιχεία προβαλλόμενα στο δυαδικό σύστημα.
Μα ο Θεός είναι ΕΝ, άρα δεν υπάρχει συν και πλην.

Παιχνίδια λογικής φυσικοεγκεφάλου και μάλιστα όχι ορατά.

Γι’ αυτό σου λέω φίλε μου άσε με να κοιμάμαι είναι πανέμορφο το όνειρο που βλέπω γιατί το ζω !
Μη προσπαθείς να με ξυπνήσεις, αν μπορείς ξάπλωσε και προσπάθησε να ζήσεις το δικό σου όνειρο.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy