ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 15:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Μάρα δεν πειράζει για το λάθος ...

Σχετικά με αυτό που είπες υπάρχουν πολλά εμπόδια.
Αν εγώ καίγομαι απο την επιθυμία να μάθω πράγματα για την ζωή και το έργο του Ιησού έχω μόνο ένα τρόπο ...να διαβάσω μία απο τις πολλές καινές διαθήκες που κυκλοφορούν με άθλια μετάφραση στο εμπόριο.
Οι καινές διαθήκες που κυκλοφορούν είναι πασίγνωστο οτι έχουν πάρει την τελική τους μορφή μέσα απο τις Οικουμενικές συνόδους που έγιναν κατα καιρούς.
Δεν έχω στην διαθεσή μου κανένα πρωτότυπο και όλες οι πληροφορίες είναι φιλτραρισμένες μέσα απο άλλους που η ίδια η ιστορία έχει αποδίξει οτι είχαν πολλά συμφέροντα να περικόψουν κομμάτια απο την καινή διαθήκη.
Που μπορώ να βρώ περισσότερες πληροφορίες ? Στην βιβλιοθήκη του Βατικανού π.χ. Εχω πρόσβαση στην βιβλιοθήκη αυτή ? όχι ...τι κάνω τότε ? Αδιέξοδο...θα μείνω με την απορία και την φλόγα μου παρέα...
Γιατι η βιβλιοθήκη του Βατικανού κρατά τη γνώση κρυφή ? Για να μην καταστρέψουμε τον πλανήτη όπως είπε και ο budha ? Δεν νομίζω ...δεν τους έχω για τόσο φιλεύσπλαχνους....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 15:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr
ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ,ΦΩΤΕΙΝΗΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ,Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ,ΟΧΙ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟ..

ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 15:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Εον στην αποψη αυτη δεν θα διαφωνισω...

Να κανουμε ενα διαχωρισμο ομως?? Υπαρχει η αυστηρα ακαδημαικη αναζητηση και η εσωτερικη-μεταφυσικη αναζητηση?

στην μεν πρωτη ναι - ουτε και μενα με ενθουσιαζει η ιδεα της αποκρυψης στοιχειων...αλλωστε ποιον ενθουσιαζει??

Στην μεν δευτερη ...ναι ειναι καλο να εχουμε να ολα τα στοιχεια στην διαθεση μας...αυτο σημαινει ομως πως τα οσα εχουμε δεν μπορουν να μας βοηθησουμε να αποκρυπτογραφησουμε τα στοιχεια που χρειαζομαστε??

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fotini
Μέλος 2ης Βαθμίδας


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 15:34:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fotini
Καλως σας βρήκα Buda και φυσικά οπως θα είδες πότε δεν είπα ότι μπορούμε να λειτουργήσουμε μόνοι μας

Άλλωστε δεν είμαστε πότε μόνοι μας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 15:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
budha για ξαναδιάβασε τι είπες
quote:
ΦΙΛΕ ΕΟΝ,ΖΗΤΗΣΕΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΜΟΥ??????ΜΑ ΕΣΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ!!!!ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ 11 ΣΕΛΙΔΕΣ(ΟΥΦΦΦΦΦ)ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΠΟΛΛΑ "ΕΓΩ"..ΑΣ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Ο THOTH,O KELSOS,H SOFIA,Η ΒΑΘΥΤΑΤΗ ΑΤΜΑ..ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣ,ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΣΚΗΣΗ Η ΡΗΜΑΔΑ...ΤΟ ΦΩΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΞΕΡΟΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΓΩ,ΘΕΛΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ..

Αν δεν με απατάν οι γνώσεις μου γραμματικής εδώ δε μιλάς γενικά (σε πρώτο ή δεύτερο πλυθηντικό) αλλά χρησιμοποιείς πρώτο ενικό πρόσωπο και απευθύνεσε στο άτομο με το ψευδώνυμο ΕοΝ που τυγχάνει να είμαι εγώ λέγοντας μου οτι δεν έχω μάθει να ακούω και οτι είμαι "ξερόλας"
Εγώ δεν σου ζήτησα αντιπαράθεση σου ζήτησα στοιχεία που στηρίζουν τα λεγόμενα σου.
Και μην πείς οτι βαριέσαι...γιατι το είπα πρώτος εγώ..
Δε μπορείς να προσάπτεις κάτι (καλό η κακό) χωρίς να το στηρίζεις.

Για να σε βγάλω απο την δύσκολη θέση θα ρωτήσω ...Μήπως έχεις βιαστεί όπως και αρκετοί άλλοι πριν απο σένα να βγάλεις ένα συμπέρσμα για το άτομο που σου μιλάει ?Μήπως βιάστηκες επειδή με είδες να μιλάω λίγο "παθιασμένα" να με αποκαλέσεις μέσα σου "φανατίλα" και "πορωμένο" Χριστιανόπληκτο όπως και μερικοί άλλοι απο εδω μέσα ?
Διάβασες καθόλου τον διάλογο μου με τον Πλάτωνα ?

Εαν δεν είναι αυτό τότε περιμένω να στηρίξεις τα λεγόμενα που σε μένα απευθύνεις με επιχειρήματα ...διοτι πολύ απλά τα θέματα δεν πρέπει να "αιωρούνται"....πρέπει να κλείνουν για να βγαίνει συμπέρασμα

Edited by - EoN on 20/03/2003 15:48:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 15:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Μάρα ας μην έχουμε υπ'οψην μας μόνο τους πνευματικούς ανθρώπους αλλά και τους απλούς (αν και όλοι οι άνθρωποι στην ουσία είναι πνευματικοί)
Πόσο πολύ θα βοηθούσε τους απλούς ανθρώπους η αποκάλυψη αληθειών του ύψους π.χ. της μετενσάρκωσης και το οτι βρισκόμαστε στον πλανήτη αυτόν για να μαθητεύσουμε και να επιστρέψουμε εκεί απ'όπου εκπορευθήκαμε ?
Με τα σημερινά δεδομένα οι περισσότεροι άνθρωποι είναι στο ότι φάμε και ότι πιούμε και ότι ..... (δεν θα βρίσω μην ανησυχούν μερικοί)
Αναρωτήθηκες το γιατί ? Νομίζεις πως δεν έχουν όλοι μεταφυσικές αναζητήσεις στη ζωή τους ?
Τι κυριαρχεί όμως σε αυτές έχεις παρατηρήσει ?
Ο ΦΟΒΟΣ ....
γιατι άραγε ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 16:19:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Δεν διαχωρησα τα ατομα Εον μου αλλα τους τροπους αναζητησης

Ολοι μας εχουμε μεταφυσικες αναζητησεις ναι - και μπορει να φτασει κανεις σε αρκετα καλο επιπεδο χωρις να προσπαθησει να γινει εισβολεας στην βιβλιοθηκη του Βατικανου
Δεν μπορω να φανταστω καποιο θεμα για το οποιο να εχω προβληματιστει και να μην εχω βρει εστω και μια μικρη ακρουλα η καμια μικρη ινα του νηματος... αν μπορεις εσυ να σκεφτεις κατι για το οποιο εχεις ανυσιχια και δεν εχεις καταφερει να βρεις απολυτος τιποτα σε παρακαλω αντιπαραθεσε μου το. Οσο για τον φοβο, δεν εχω παρατηρησει ποτε καποιος να σταματησει την αναζηηση γιατι καποιος αλλος τον φοβησε - περα ισως απο τον ιδιο του τον εαυτο!!!

Σκεφτομαι ομως... τι αξια μπορει να εχει κατι αν δωθει εντελως απλοχερα και ελευτερα?
Ο καλος Θεουλης δεν μας εδωσε πληθωρα ντοματων σε μια γωνια του κηπου...μας εδειξε ομως τον σπορο, την φυτευση και την ολη διαδικασια μεχρι να καταληξουμε στην ντοματα...

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 17:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ

INNER REFLECTION....(ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ...)

'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 20/03/2003 17:30:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 17:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr
ΦΙΛΕ ΕΟΝ,ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΨΙΓΜΑΤΑ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ,ΘΑΒΛΕΠΕΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΔΙΑΛΟΓΟ...ΣΟΡΥ,ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΟΜΟΡΦΕΣ ΚΑΙ ΚΙΝΗΤΗΡΙΕΣ,ΕΙΔΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΑΛΩΝΕΙΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ...ΑΝ ΔΕΝ Μ[ΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΑΥΤΟ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ,ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΥ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΤΙΚΗ,ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΠΛΩΣ..ΔΕ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ,ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΛΙΚΤΙΚΟ ΤΟ ΝΑ ΕΤΙΚΕΤΑΡΩ(ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ,ΑΣΠΡΟΣ,ΜΑΥΡΟΣ...)ΘΑ ΞΑΝΑΠΩ..ΑΚΟΥΩ,ΜΑΘΑΙΝΩ,ΚΑΘΑΡΑ..ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΑΖΩ ΕΜΕΝΑ,ΧΩΡΙΣ ΣΚΕΨΗ,ΧΩΡΙΣ ΕΓΩ,ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΙΣΘΗΜΑ..
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΓΝΩΣΗ,ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΒΑΤΙΚΑΝΟ!!!!!!!!ΔΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΠΟΤΑΛΑ(ΘΙΒΕΤ),ΑΓ.ΟΡΟΣ(ΑΠΥΘΜΕΝΗ ΚΡΥΜΜΕΝΗ ΓΝΩΣΗ,ΟΠΩΣ ΕΛΕΓΕ ΚΙ Ο ΑΒΑΣ ΔΩΡΟΘΕΟΣ)..ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ???ΟΟΟΛΗ Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ..ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΝΑ ΑΠΟΣΠΑΣΤΕΙ ΑΠ ΤΟ ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΔΟΝΕΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΓΕΥΤΕΙ?

ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 17:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Tην καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους...
Είπε η καλή μας Ατμα:
quote:
ΣΥΝΤΑΞΙΩΤΕΣ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ...ΔΕΙΤΕ ΛΙΓΟ!
"ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ"... ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ... ΠΟΥ ΚΥΛΗΣΕ ΚΙ ΕΔΩ...
ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΓΙΝΕ ΕΠΙ ΜΑΤΑΙΩ...?

Χμμμμ ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ καλή μου φίλη, μάλλον όχι...

Εντύπωση μου κάνει η τοποθέτσή σου φίλε μου ΑvatarGr στο ΤΡΟΠΟ που προσέγγισα το θέμα!!!
Ελοχεύει κάποιος ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟΣ ΦΟΒΟΣ ίσως;;;
Απορώ, γιατί ξαναλέω ότι ΚΑΝΕΝΑΣ δεν σύνδεσε τον Τεκτονισμό με τη θρησκεία, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΣΥ!!!!
Μέχρι τώρα παρέθεσα την υποκειμενική μου άποψη επάνω σε αυτό το ΤΑΡΑΧΩΔΕΣ ΘΕΜΑ...

Επιμένω λοιπόν στη θέση μου που σου έδωσα ως απάντηση:

quote:
Φίλε μου ΑvatarGr, θεωρώ ότι αυτά που ΟΛΟΙ ΜΑΣ παραθέτουμε, δεν θα ειπωθούν ΠΟΤΕ και σε ΚΑΜΙΑ στοά...
Για ευνόητους λόγους...

Στη συνέχεια και συζητώντας την άποψη μου σε σχέση με την άποψη του ΕοΝ του απάντησα το εξής:

quote:
"Αγωνίζεσθε να εισέλθωσι δια
της ΣΤΕΝΗΣ ΠΥΛΗΣ,
διότι πολλοί σας λέγω θέλουσι ζητήσει
να εισέλθουσι, και δε θέλουσι δυνηθή"

Λουκάς ΙΓ' 24
επίσης Ματθαίος Ζ'13


Αυτό άλλωστε καταμαρτυρά ΚΑΙ ο Ελληνικός μύθος του Ηλιακού 'Ηρωα, ΗΡΑΚΛΗ με την επιλογή της ΟΔΟΥ ΤΗΣ ΑΡΕΤΗΣ και όχι ΤΗΣ ΚΑΚΙΑΣ!!!
Στον Ματθαίο ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΦΑΙΝΕΤΑΙ ακόμα πιό φανερά...

Μα αυτό λές και εσύ, ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ φίλε μου ΕοΝ:

quote:
Ανοιξε την πύλη, όχι για λίγους όπως γινόταν π.χ. στα Ελευσίνια αλλά για όλους.

Παράξενο;;; Και όμως ΟΧΙ, ΑΝ ΤΟ ΣΥΝΔΙΑΣΕΙΣ με το "κλειδί" (όπως πολύ σοφά προείπες) και που το ΞΑΝΑΤΟΝΙΣΑ...

"Και εγώ σας λέγω, ΑΙΤΗΤΕ και θέλει σας ΔΩΘΗ,
ΖΗΤΗΤΕ, και θέλετε ΕΥΡΕΙ,
ΚΡΟΥΕΤΕ και θέλει σας ΑΝΟΙΧΘΕΙ.
Διότι ΠΑΣ ο αιτών λαμβάνει και ο ζητών ευρίσκει και εις τον κρούοντα θέλι να ανοιχθεί"

Η χριστιανική ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, κατ'εμέ είναι αυτή που φανερώνει τα ΠΑΝΤΑ, αρκεί να μπορέσουμε να τα δούμε και να τα ανακαλύψουμε...
Και αυτό γιατί είναι ΚΑΙ ΑΥΤΗ, ένα απο τα ΜΥΣΤΗΡΙΑ...
Τα ΟΝΤΩΣ ΜΥΣΤΗΡΙΑ...


Νομίζω πως ΑΝ μπορέσεις να εμβαθύνης σε αυτό που είπα πιό πάνω, θα καταλάβεις και ποιά είναι η απάντησή μου στο μεγάλο ερωτηματικό σου(!!) :

quote:
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ?????????
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΜΕΣΗ ΘΡΗΣΚΕΙΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ?????

Εσύ καλέ μου φίλε ΜΕΝΕΙΣ μέσα στα περιχαρακομένα δόγματα των θρησκειών, ενώ η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ οπτική είναι ΠΑΝΩ απο ολες τις θρησκείες και τις φιλοσοφίες...
Αρχή μου την οποία και έχω ΞΑΝΑΠΑΡΑΘΕΣΕΙ στις συζητήσεις μου μέσα στους φιλόξενους χώρους του Esoterica.gr είναι η εξής:

Καμία μα καμία
ΘΡΗΣΚΕΙΑ & ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
Δεν μπορεί να είναι
υπερτέρα της
ΑΛΗΘΕΙΑΣ

Παραθέτω την οπτική μου αυτή κάνοντας αυτό που κάποιοι ίσως να ΜΗΝ θέλουν...
ΣΥΝΔΙΑΖΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, δεν τα διαχωρίζω...
Εν τη Ενώσι η Ισχύης, λέει το ρητό, αλλά ποιά είναι η ΙΣΧΥΗΣ;;;

Φίλε μου AvatarGr, μάλλον ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΣ και επόμενο είναι ότι δεν κατανοεί ο ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΣ, αυτόματα το κατακρίνει...
Ας τις δούμε λοιπόν ψύχραιμα και ΥΠΟ ΤΟ ΦΩΣ τις "γριφώδη" (ΠΥΘΑΤΜΙΚΕΣ θα έλεγα) απόψεις μου...

Καταρχάς, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ μέσα στις Στοές;;;
ΕΑΝ υπάρχουν, νομίζω πώς "δικαιώνομαι" στην σκέψη μου...
Μη με ρωτήσεις "ΓΙΑΤΙ, είναι κακό ένας πολιτικός να αναζητά τη ΓΝΩΣΗ;;;" γιατί θα σου πώ πώς ΦΥΣΙΚΑ και όχι, αλλά ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ μυστικές ομάδες και τάγματα, τι έχουν κάνει για τον ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ;;;

Με ρωτάς φίλε μου:

quote:
ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΕΛΕΝΧΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ??????????
ΕΠΙΒΑΛΟΥΝΕ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΟΥΣΙΕΣ ???????????????

Μα ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ κάτι τέτοιο στις απόψεις που παρέθεσα;;;
Ισχύει όμως και κατ'επέκταση η προηγούμενη μου απάντηση...

Στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ :

quote:
ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΣΦΑΓΕΙΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ ΟΙ ΤΕΚΤOΝΕΣ ??????????

εγώ τι μπορώ να πώ;;;
Μα φυσικά ότι κάνεις ΛΑΘΟΣ, δεν συμπερένεις σωστά τις απόψεις μου και καταλήγεις σε στρεβλές καταστάσεις...

Μην ανησυχής καλέ μου φίλε, δεν με ενόχλησαν οι φραστικές σου αιχμές...


Νομίζω όμως, πως ΑΝ διάβαζες ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ τις απόψεις μου και ΤΙΣ ΣΥΝΕΔΕΕΣ, θα είχες μιά πιό πλήρη εικόνα σε αυτά που είπα....
Θα ήθελα επ'αυτού, μιάς και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΕΚΤΩΝ, οι τέκτονες φίλοι να μου έδειχναν τα λάθη, στην ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ περί Τεκτονισμού...

Για το φίλο μου τον Βούδα36 που ανέφερε ότι :

quote:
Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕ ΔΕΙΧΕΙ ΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ, ΕΙΝΑΙ Η ΑΤΡΑΠΟΣ...

Θα έλεγα πώς ο Τεκτονισμός και όλα τα "-ισμός" είναι ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΤΡΑΠΟΥΣ που οδηγούν τον αναζητητή στην ΟΥΣΙΑ της αναζήτησής του...
Αυτό που είναι ΕΝΑ, είναι το ΣΗΜΕΙΟ που ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΤΡΑΠΟΙ...

Μην αποκλείουμε τους "άλλους" εργάτες και αναζητητές των Ροδόσταυρων, των Ερμητιστών, των Θεοσοφιστών, των Ανθρωποσοφιστων, των Καμπαλιστών, των Μάγων, των... των... των...
Το θεωρώ ΑΔΙΚΟ φίλε μου....

Καλώς ορίσαν και τα νέα μέλη στη παρεούλα μας...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ αν θεωρήται ότι η παρέμβασή μου, πρίν απο 6 σελίδες, δεν πρόσφερε στην ΕΞΙΣΟΡΡΟΠΙΣΗ της κουβέντας, δεν είναι κακό να μου το πείτε...
Δεν παρεξηγώ κανέναν, δεν πάρχει λόγος για κάτι τέτοιο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 17:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ

OUTER REFLECTION...
(ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ)

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 17:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΗ ΤΡΟΠΟΣ..ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ...ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ...ΕΔΩ...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=630&whichpage=3&ARCHIVE=


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 18:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
budha σε παρακαλώ σταμάτα να ελίσεσαι και απάντησε μου συγκεκριμένα στο γιατι με απεκάλεσες "κουφό " και "ξερόλα" .
Συγκεκριμένα όμως. Θα κάνεις quote λόγια μου (όχι αποσπασματικά όπως έκανε ο άλλος) και θα μου πείς "εδώ eon είσαι κουφος και εδώ ξερόλας αλλιώς επιμένω οτι είσαι προκατηλημένος απέναντί μου.
Αν αρχίσω να γενικολογώ και να λέω π.χ. "φίλε budha είσαι στενομυαλος προκατηλημένος, ασυγκέντρωτος, διάσπαρτος γιατι αυτό συμπέρανα απο όλα όσα είπες" χωρίς να στηρίξω κάπου τους χαρακτηρισμούς αυτούς πως θα σου φαινόταν ?
Περιμένω συγκεκριμένη απάντηση ...


Ατμα μόνη σου τις φτιάχνεις αυτές τις εικόνες? Ασχολούμαι με το 3d και μπορώ να πώ ...οτι έχουν λάθη στα φώτα...χεχεχεχε.... στο νόημα όμως είναι αρκετά δυνατές !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 18:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
BΡΕ ΕΟΝ!...ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ!ΤΙ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ?...ΚΟΙΤΑΞΕ...(ΔΕΣ ΤΙ ΕΙΠΕΣ..."ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΛΛΑ!")
'Η ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ!
ΟΛΩΝ!
ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ!!!!!
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΕΙ ΨΕΓΑΔΙΑ...ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ!(ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΦΤΙΑΞΕ Η ΑΤΜΑ...)
ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟΝ ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΟ ΙΟ+ΔΕΝ Σ'ΑΦΗΝΕΙ Ν'ΑΓΙΑΣΕΙΣ!
ΑΣΕ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !ΝΑΙ, ΔΥΣΚΟΛΟ!
ΔΙΑΛΕΞΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ..
"ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ" ...

"ΠΩΣΚΑΤΑΦΕΡΕΤΕΤΟΙΟΠΡΑΓΜΑΟΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣΚΑΙΜΕΤΙΤΕΧΝΙΚΕΣΘΑΣΚΑΣΩ!"
ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΑΚΟΜΗ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΡΗΜΑ ... "ΗΣΥΧΑΖΩ"...ΜΑ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 19:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
χαχαχαχαχαχαχα
αυτό είναι που λένε "τον έσφαξε με το βαμβάκι"....χεχεχε.
Καλή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 19:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr
quote:

Φίλτατε Κέλσο τα ίδια περίπου λέει και το σύνταγμα της Αμερικής(and justice for all...) αλλά βλέπεις τι γίνεται ...


Αν περίμενα να μάθω κάτι διαβάζωντας το Αβατον και όλα αυτά τα σαλατοειδή περιοδικά με τίτλους " Χαος Vs Τάξη" , "Αγγελοι Vs Σατανάδες " θα ήμουνα τουλάχιστον αφελής ...
Αλλα δεν μπορώ να μην πώ οτι είναι ότι καλύτερο για διάβασμα στην τουαλέτα ... άσε που μετά γίνονται και χρήσιμα...

Υγ.και που ξέρω οτι το θέμα που λές δεν είναι πληρωμένη διαφήμιση γραμμένη απο Τέκτονα? όπως άλλωστε έχει γίνει και στο παρελθόν ...

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΧΑΝΩ ΑΛΛΟ ΧΡΟΝΟ.....ΤΟ ΠΗΡΑ ΤΥΧΑΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠ ΤΑ 225 ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΟΥ,ΦΙΛΕ ΕΟΝ..ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΙΔΡΩΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ,ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΟΥΝ,ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ,ΕΙΝΑΙ ΚΩΛΟΧΑΡΤΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ,ΤΣ ΤΣ ΤΣ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΞΕΡΟΛΑΣ,ΦΙΛΕ ΜΟΥ,Α ΠΑΠΑΠΑΠΑ



ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 20:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
μμμ.... ενδιαφέρον...
Εχεις διαβάσει ποτέ αυτά τα περιοδικά ? Εχεις δεί τι κάνουν ?
Τι κάνει το Αβατον ? Εχει έναν εκδοτικό οίκο απο πίσω και στο τέλος του κάθε άρθρου λέει "περισσότερα θα διαβάσετε στο βιβλίο τάδε των εκδόσεων αρχέτυπο " καλό ε ?
τα ανοιγεις και βλέπεις λίγο απ'όλα μια σαλάτα δηλαδή...αυτά που πουλάνε... λίγο Εβραίοι,λίγο αρχαιοέλληνιστές,λίγο Αγιουρβέδα,λίγο Αγιο Όρος, λίγο επιστήμη, λίγο μεγαλέξανδρο.... Αν δεν είναι αυτό σαλάτα τότε τι είναι ?
Εχεις διαβάσει τις εκπληκτικές ιστοριες ενός κυρίου Λίτσα ? Απίθανος κύριος μέχρι και ειδική αποστολή στο Αγιο όρος κατα την οποία έπεσε σε ένα τέρας μέσα σε ένα τούνελ έχει πεί ... αλλά άλλο να στα λέω άλλο να διαβάζεις ...το τεύχος αυτό θεωρείται "a must have" θα το ψάξω και θα δημοσιεύσω την ιστορία αυτή...

Εχεις διαβάσει το strange ? Το συναρπαστικό εκείνο άρθρο που είχε και καλά μερικούς που έλεγαν οτι τους επιτέθηκαν κάποιοι τους υπνώτισαν και βάλανε κοριους για να τους ελέγχουν με τηλέκοντρόλ ?
Τις απίστευτες συνεντεύξεις τον και καλά "εψιλον" που έχουν το υπερόπλο και θα γα... όλο τον κόσμο για να βασιλέψει ο ελληνισμός.
Για να μην πιάσω το Τρίτο Μάτι....


quote:
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΙΔΡΩΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ,ΝΑ ΕΡΕΥΝΗΣΟΥΝ
Μακάρι να ίδρωνα και γώ ταξιδεύοντας (αν και δε νομίζω οτι πολυταξιδεύουν...συνήθως αντιγράφουν κομμάτια απο βιβλία) απο το να κατεβαίνω κάθε μέρα την Κηφισίας και να περνάω οχτώ ώρες μπροστά σε μία οθόνη ....

Φίλε budha αν είσαι τόσο " λούμπεν" και πιστεύεις οτι αυτά τα περιοδικά κανούν καλό (εγώ πιστεύω το αντίθετο) στην ισορροπία του μέσου ανθρώπου ,τότε σε δικαιώνω να με λές ξερόλα ....έχεις απόλυτο δίκιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΙΛΩΝ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 20:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΙΛΩΝ
ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΡΟΦΙΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ
Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΕΛ/ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΑΙ
ΣΤΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ ΜΕ 20 ΕΥΡΩ
Ο ΕΛ/ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ 10% ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ
ΚΑΙ 90% ΔΡΑΣΗ,ΠΡΑΞΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
ΑΓΑΠΗΤΕ "RAMOGLOU" EIMAI ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΟ
ΣΤΟ ΑΝΤΡΟ

ΜΙΛΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 20:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
βρήκα και άλλη μια στοά http://www.nglgreece.org/faqs.asp " target="_blank"> http://www.nglgreece.org/faqs.asp που δεν κάνει δεκτές τις γυναίκες. Λέγεται εθνική μεγάλη στοά της Ελλάδος και διαβάστε την φοβερή πνευματική εξήγηση που δίνει ....

quote:
Γιατί ο Ελευθεροτεκτονισμός δεν δέχεται γυναίκες ως μελη;
Η ερώτηση αυτή μπορεί να απαντηθεί σε διάφορα επίπεδα.
Κατ’ αρχάς σε τυπικό επίπεδο. Δεν επιτρέπονται γυναίκες διότι τα Οριοθέσια του Ελευθεροτεκτονισμού ορίζουν ότι μόνον άνδρες γίνονται δεκτοί. Τα Οριοθέσια δεν αλλάζουν και αποτελούν το βασικό κριτήριο της κανονικότητας των τεκτόνων.
Δεύτερον, σε ιστορικό επίπεδο. Ο Ελευθεροτεκτονισμός είναι απόγονος των οικοδομικών συντεχνιών του παρελθόντος, όπου λόγοι φυσικής δύναμης δεν επέτρεπαν στις γυναίκες να είναι μέλη τους. Ο Ελευθεροτεκτονισμός γεννήθηκε τον 18ο αιώνα , μια εποχή όπου η γυναίκα δεν είχε πολιτικά δικαιώματα, αλλά και ούτε απολάμβανε την σπουδαιότητα που η σημερινή εποχή, δίκαια, της έχει αποδώσει.
Τέλος, η απαγόρευση συμμετοχής γυναικών στις Στοές δεν σημαίνει με κανένα τρόπο πως είναι μια έκφραση απόρριψης, έλλειψης εμπιστοσύνης ή υποτίμησης της αξίας της γυναίκας. Αντίθετα, η ανάπτυξη της μυητικής διαδικασίας βοηθείται από την καλλιέργεια της διαίσθησης, της ευαισθησίας , της αγάπης και της αίσθησης του ωραίου, αρετές και χαρακτηριστικά τόσο εμφανώς θηλυκά. Επομένως, μέσα στις Στοές οι άνδρες δεν συμπεριφέρονται σαν αντι-θηλυκά ή υπεροπτικά όντα. Οι γυναίκες δεν γίνονται μέλη, απλώς και μόνο γιατί μόνο άνδρες γίνονται δεκτοί.


χεχεχε...απλώς και μόνο γιατι μόνο....άνδρες γίνονται δεκτοί.Μας φώτησε και αυτός...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 20:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΤΟ?
ΒΡΕ ΕΟΝ.......
(ΑΛΗΘΕΙΑ ..ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΤΗ "ΘΥΣΙΑ ΤΟΥ ΑΜΝΟΥ" ΕΧΟΥΜΕ?
ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ +ΒΑΜΒΑΚΙ)
ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ..ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΜΟΝΑΧΟΙ...ΝΑΙ! ΜΟΝΑΧΟΙ ΤΟΥΣ ,ΟΛΑ ΟΣΑ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΔΩΣΕ ΜΕ ΤΟ "ΜΗΛΟ"...
...ΜΑ ΕΣΕΙΣ ΘΕΛΕΤΕ +ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ...(ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ +ΤΟ ΦΙΔΙ...)ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΑΚΙΑ!
ΑΠΛΑ ΑΠΟΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΑ ΘΗΛΥΚΑ!
ΔΕΣ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Η ΛΕΤΙΣΙΑ...ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΣΕΛΙΔΟΥΛΕΣ...Ε! ΤΟ ΑΥΤΟ!
...ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΕΛΕΙΣ ΕΝΑ ΜΗΛΟ?


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 20/03/2003 20:34:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 20:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
απο το βιβλίο Τα Μυστήρια της Ελληνικής Μασονίας του Β. Λαμπρόπουλου
διαβάζουμε τα εξής ενδιαφέροντα για την αγάπη των Τεκτόνων προς τον απλό άνθρωπο

quote:
Αποσπώ μερικά χαρακτηριστικά δείγματα της μεθόδου «της βασιλικής τεκτονικής επιστήμης» από το γράμμα του μασόνου Φωκίωνος Γ. Λογοθέτη (Ζάκυνθος, 7.9.77). Μου γράφει:

«...Τους λαϊκούς και απαίδευτους, τους αφήνομεν, διά να γίνονται παπάδες - συνήθως αγράμματους - εις τα χωριά. Μας κάνουν μόνον οι ευπαίδευτοι και οικονομικά ανεξάρτητοι1».


καλό ...
Ο ίδιος ο συγγραφεύς γράφει κάπου στο βιβλίο αυτό οτι ο Στυλ.Παττακός (ο δικτάτορας) ήταν Μασώνος. Μιά και πολλοί απο την συντροφιά (όπως ο Μίλων είπε) γνωρίζουν , μπορούν να μου λύσουν αυτήν την απορία γιατι την έχω χρόνια ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 20:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
όχι Ατμα φάτο μόνη σου ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΙΛΩΝ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 20:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΙΛΩΝ
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΥΓΗΡΗ ΨΑΧΝΟΥΝ
ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΜΕΡΟΣ
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 10 ΤΕΚΤΟΝΙΚΑ
ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΑΓΜΑΤΑ
ΔΟΓΜΑΤΑ ΑΜΙΓΗ ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ Η ΑΝΔΡΙΚΑ
ΜΙΚΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ

ΜΙΛΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 20:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ

(ΟΚ!...ΔΕ ΣΟΥ ΞΑΝΑΜΙΛΑΩ...)
(ΤΟΝ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΞΕΣΚΟΝΙΣΕΣ ..ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ...ΜΑ ΜΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΟΝ!ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝΟ...)

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 20:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
απο τον βιβλιο του συγγραφέα Β.Λαμπρόπουλου "Μπήκα στη Μασονία και ξεσκεπάζω" ... διαβάζουμε
quote:
Έκανα ό,τι μου υπόδειξαν. Η αίτηση αυτή με όλα τα στοιχεία μου -οικογενειακά και επαγγελματικά - μαζί με τη φωτογραφία μου υποβλήθηκε στην Στοά «Ακρόπολις» των Αθηνών αριθ. 84 μέσω των φίλων. Περιλάμβανε, επίσης, ερωτήματα σχετικά με τις απόψεις μου για το Θεό, για τη θέση μου απέναντι στον κομμουνισμό, κ.ά.


γιατί μόνο τον κομμουνισμό καλέ ? Τι έχει ο κομμουνισμός ? Αλλά και πάλι αφου δεν τους ενδιαφέρουν οι πολιτικές απόψεις....όπως προείπαν μερικοι....
Προσοχή μην βιαστείτε να το διαψεύσετε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 20:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Μίλων δε μας λές και για τον Παττακό ?

Ατμα ? συγνώμη δεν ήθελα να σε πληγώσω καλέ...
απλά πίνω καφέ και όταν πίνω καφέ δεν τρώω ...
Τι έχει ο Λαμπρόπουλος ? δεν είναι καλό παιζί ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 21:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Απο το βιβλίο του κύριου Λαμπρόπουλου "Ντοκουμέντα της Ελληνικής Μασονίας "
διαβάζουμε τα εξής ωραία...
quote:
Στις 23 Ιουλίου 1949 δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (Τεύχος Α’, αρ. φύλλου 161) το από 19 Ιουλίου 1949 Β. Διάταγμα, πρωτοβουλία της «Μεγάλης Ανατολής» της Ελλάδος, δυνάμει του οποίου η Μασονία ωπλίζετο με τεράστια δύναμη, αφού ως πόροι της καθορίζοντα μεταξύ άλλων και «εισφοραί εκ του Κράτους, εκ των Δήμων και Κοινοτήτων, Ναών ή Μονών»!!! Η όντως θρασεία αυτή ενέργεια της Μεγάλης Ανατολής προεκάλεσε θύελλαν διαμαρτυριών όλων των Χριστιανικών σωματείων και εντύπων (ορά υπ' αριθ. 99/1949, 170/1956 φύλλα της «Χριστιανικής Σπίθας») με αποτέλεσμα την ανάκλησιν του αμαρτωλού αυτού Β.Δ. διά της προσωπικής επεμβάσεως παρά Βασιλεί, του τότε Αρχιεπισκόπου Αθηνών Σπυρίδωνος, Εισηγητής του αναιδώς ασεβούς αυτού Διατάγματος ήτο ο κ. Κ. Καραμανλής, ως υπουργός της Κοινών. Προνοίας.

Α καλό ....
Περιμένω απαντήσεις απο όλους αυτούς που φώναζαν οτι η Μασωνία είναι εσωτερισμός και δεν έχει καμία σχέση με πολιτικές και κοινωνικές κινήσεις ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 21:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Τελικά όμως τα κατάφεραν ...

quote:
Πράγματι, στις 16 Ιανουαρίου 1956, επί πρωθυπουργίας του Κ. Καραμανλή, εδημοσιεύθη στο υπ' αριθ. 22 φύλλο της Εφ. της Κυβερνήσεως (Τεύχος Α), το από 23 Δεκεμβρίου 1955 Β.Δ. με το οποίο επανεφέρθη σε ισχύ το ανακληθέν, ως άνω, Βασιλικόν, περί Μασονίας, Διάταγμα, αφού αφηρέθησαν αι λέξεις: «Ναών ή Μονών».


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 21:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr
ΟΤΑΝ ΕΝΣΤΕΡΝΙΖΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ,ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ......ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΛΟΜΠΣΑΝ ΡΑΜΠΑ,ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΟΛΟΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΒΟΥΔΙΣΜΟΣ,ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟ ΤΟΝ ΡΩΤΟΥΣΑΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ,,,ΑΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ
ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΙ ΑΥΤΑ ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ...ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΑΝ ΔΕ ΤΑ ΝΟΙΩΣΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ....Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ ΕΙΠΕ..ΟΣΑ ΠΑΝΩ ΤΟΣΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ..Η ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΛΕΝΕ ΩΣ ΕΝ ΟΥΡΑΝΩ ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΓΗΣ..ΟΙ ΦΙΛΙΚΟΙ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,Ο ΝΑΠΟΛΕΩΝ ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ.ΟΛΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ..ΕΕΕ ΚΑΙ???????

ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 21:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
βιάζεσαι βλέπω.....
καλό να αμφισβητείς τον Λαμπρόπουλο αλλά και την εφημερίδα της κυβερνήσεως ?
Υπάρχουν ακόμα τα φύλλα της....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy