ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 2
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 17:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Είμαι σχεδόν σίγουρος, φίλε μου, οτι ο AKHENATON θα μου αρέσει!
Από την περιγραφή που δίνεις φαίνεται ενδιαφέρον...

Οι Qntal είναι πράγματι πολύ καλοί κι έχουν πολύ ενδιαφέροντα ακούσματα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 09:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε D_I προτείνω να ανοίξουμε ένα νέο θέμα όπου να παρουσιάζονται συγκροτήματα που δύσκολα΄ακούγονται στην Ελλάδα, προκειμένου να ενημερωνόμαστε και να διευρύνουμε τα ακούσματά μας.

Aν πιστεύεις πως στο παρόν θέμα "Metal, Gothic(και άλλα...)" χωράνε παρουσιάσεις για συγκροτήματα τύπου QNTAL, τότε να συνεχίσουμε από εδώ...

Τι λες κι εσύ ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 13:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου KERRY KING, πιστεύω πως θα μπορούσαμε να αναλύσουμε και κάποια συγκροτήματα τα οποία δεν εντάσσονται αποκλειστικά στο metal ή στο gothic.
Άλλωστε, στον τίτλο υπάρχει παρένθεση που αναφέρει "και άλλα".

Για παράδειγμα, οι Qntal μπορεί να μην εντάσσονται στο gothic αλλά κάποια στοιχεία τα έχουν...

Οπότε θα μπορούσε να υπάρχει μια χαλαρότητα σε κάποιο βαθμό στην παρουσίαση κάποιων συγκροτημάτων τα οποία έχουν κάποια σχέση με τα όσα έως τώρα εξετάζουμε.

Οπότε κάνε την παρουσίαση αυτού του συγκροτήματος που είναι και πολύ καλό.

P.S. Για Akhenaton & Aeternitas δεν έχω να πω κάτι.
Όπως σου είχα πει μου άρεσαν αμφότερα!!!
Για τους Aeternitas πάντως δν βρήκα κάποια ομοιότητα τους με Lacrimosa.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 20:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ηρθα ξανα για να σας τα πριξω λιγο!
εχω να προτεινω ενα συγκροτημα που φοβομουν πριν να αναφερω μη με παρετε στο ψιλο, αλλα μπορει τελικα να αρεσει σε καποιους.

the vision bleak

δυο αλμπουμς εχουν βγαλει ολα κι ολα, φοβερα κατα την αποψη μου.
το πρωτο [the deathship has a new captain] αποτελει υμνο σε γνωστες ιστοριες τρομου, ενω το δευτερο [carpathia] εξιστορει την περιπετεια ενος επιχειρηματια που κληρονομει ενα πυργο στα καρπαθια και ανακαλυπτει οτι εχει πεσει θυμα καταρας.

ατμοσφαιρικα περασματα, με γεροδεμενο μεταλ, καλοτοποθετημενες κλασικες φωνες τενορων, αλτο και σοπρανο και πιστευω οτι το υφος τους θα αρεσει και σε λατρεις του γοτθικιου στοιχειου.

κατεβαστε the deathship symphony και curse of arabia για μια πρωτη γευση...

χαιρετω

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 13:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου crucifire, νομίζω μας έχεις ξαναμιλήσει για τους The Vision Bleak...

Πάντως, δεν έχεις καθόλου άδικο!
Είναι πολύ καλοί και δημιουργούν μια αίσθηση οτι πραγματικά βρίσκεσαι στα Καρπάθια.
Βαμπιρικό στυλ, με αρκετά gothic στοιχεία, καλές φωνές και καλό metal (όπως είπες).

Εμένα προσωπικά μου αρέσουν και συμφωνώ με τον φίλο crucifire οτι αξίζουν τον κόπο!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 14:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
εχω να προτεινω ενα συγκροτημα που φοβομουν πριν να αναφερω μη με παρετε στο ψιλο

Μας προσβάλεις φίλε crucifire, δεν νομίζω να έχουμε δώσει τέτοια δείγματα....

Εδώ έχουμε δηλώσει και φαν της Κylie Minogue, ο Agnostic αν δεν κάνω λάθος μας δήλωσε ότι θα πήγαινε στην Shakira....

Aκούμε σπ΄όλα, αρκεί να αξίζουνε...

Edited by - KERRY KING on 02/08/2006 14:18:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 14:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε D_I επειδή από QNTAL έχω ακούσει μόνο το "ΙV-Ozymanias", θέλω να ακούσω και τα παλιότερά τους για να τους παρουσιάσω καλύτερα.

Εκτός και πάρεις εσύ το λόγο...

Τι θα έλεγες να παρουσιάσεις λίγο εκτενέστερα τους AUTUMN TEARS ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 15:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου, οι Qntal περιμένουν εσένα!

Θα παρουσιάσω σύντομα τους Autumn Tears γιατί είναι ένα από τα πολύ καλά συγκροτήματα (κατά την γνώμη μου).
Άσε που θέλω να παρουσιάσω κι άλλα...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 17:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Φίλε μου crucifire, νομίζω μας έχεις ξαναμιλήσει για τους The Vision Bleak...

εχεις δικο φιλε μου, εχουν αναφερθει πριν, αλλα οχι απο 'μενα, αλλα απο 'σενα. εγραψες μαλλιστα μια πολυ πετυχημενη κριτικη την οποια δεν ειχα προσεξει πριν, οποτε, γραψτε ακυρο στο ποστ μου!

quote:
Μας προσβάλεις φίλε crucifire, δεν νομίζω να έχουμε δώσει τέτοια δείγματα....

ξερεις οτι δεν ειχα τετοιο σκοπο! αλλα, επειδη οι vision τεινουν να γινονται πολυ θεατρικοι [κατι που λατρευω] και δεν ειναι για ολες τις ωρες και ολα τα αυτια, ειμαι δυστακτικος να τους προτεινω ακομα και σε σοβαρους μεταλαδες... το περιεργο ειναι οτι εχουν περαση και σε καποιους τρεντουλες φιλους μου... αβυσσος η ψυχη του τρεντα!


anyway, αποσηρομαι παλι στον πυργο μου. καλη συνεχεια!

υ.γ. απ' οτι καταλαβα απο προηγουμενα ποστς, και ο king diamond ειναι του θεατρικου ειδους. το εικαστικο υλικο [φοτο, βιντεο] που εχει πεσει στα χερια μου ομως δε με ενθουσιαζει... μου θυμιζει παιδι που το εδερνε ο μεθυστακας πατερας του και τωρα βγαζει το αχτι του...

επειδη μαλλον κανω λαθος, μπορεις κανεις να μου περιγραψει με δυο λεξεις το στυλ του;

ευχαριστω πολυ!

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 13:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου crucifire, συγγνώμη που σε μπέρδεψα λοιπόν!

Μερικές φορές η μνήμη μας μας προδίδει και στην προκειμένη περίπτωση μετά από τόσες σελίδες μπερδεύεσαι λιγάκι.
Κι αν υπολογίσεις και το πρώτο μέρος αυτού του topic...

Ναι, θυμάμαι την παρουσίαση που τους είχα κάνει απλά θυμόμουν οτι την είχα κάνει με αφορμή τα πολύ καλά λόγια ενός φίλου για το συγκεκριμένο συγκρότημα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 14:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
απ' οτι καταλαβα απο προηγουμενα ποστς, και ο king diamond ειναι του θεατρικου ειδους. το εικαστικο υλικο [φοτο, βιντεο] που εχει πεσει στα χερια μου ομως δε με ενθουσιαζει... μου θυμιζει παιδι που το εδερνε ο μεθυστακας πατερας του και τωρα βγαζει το αχτι του...

επειδη μαλλον κανω λαθος, μπορεις κανεις να μου περιγραψει με δυο λεξεις το στυλ του;


Φίλε crucifire ούτε εμένα με ενθουσιάζει ο KING DIAMOND. Eίχα ένα σινγκλάκι, το BLACK MASSES/BLACK FUNERAL και ενα άλμπουμ το THEM. Tα είχα ανταλλάξει και τα δύο.....

Πλάκα-πλάκα, το THEM είναι πολύ καλό άλμπουμ, αξίζει να το ακούσεις. Βέβαια, πιο αρμόδιος να σου μιλήσει για KING DIAMOND είναι ο AGNOSTIC, οπότε ελπίζω να σου δώσει ότι στοιχεία θέλεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 17:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
quote:


Ναι, θυμάμαι την παρουσίαση που τους είχα κάνει απλά θυμόμουν οτι την είχα κάνει με αφορμή τα πολύ καλά λόγια ενός φίλου για το συγκεκριμένο συγκρότημα.



Kαι αυτός είμαι.......ΕΓΩ!!


Bleat the Christian lie,
only mortals die...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 17:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Οι Autumn Tears είναι ένα darkwave/symphonic gothic συγκρότημα από τις Ηνωμένες Πολιτείες.
Δημιουργήθηκε το 1995 από την Erika (φωνητικά) η οποία αποχώρησε το 2004 και τον Ted (πιάνο, πλήκτρα και φωνητικά επίσης).

Πλέον το συγκρότημα απαρτίζουν 4 μέλη ενώ και πάλι τα κύρια φωνητικά είναι γυναικεία (Laurie Ann Haus)

Οι ήχοι τους είναι σε πολλά σημεία μελαγχολικοί, σε άλλα είναι πιο δυνατοί ενώ τα τραγούδια τους πολλές φορές σε κάνουν να ανακαλύψεις προσωπικά συναισθήματα και να κάνεις τις εσωτερικές σου διαδρομές.

Η δισκογραφία τους είναι η εξής:

  • Love poems for dying children... Act I (1996)
  • Love poems for dying children... Act II: Garden of crystalline dreams (1997)
  • Absolution (mini cd, 1999)
  • Love poems for dying children... Act III: Winter and the broken angel (2000)
  • Eclipse (2004)

Απλά ακούστε τους....


Υ.Γ. Φίλε μου Savaoth, λόγω ζέστης σε μπέρδεψα!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 20:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Δικαιολογημένα,με τέτοια ζέστη και υγρασία συγχρόνως..
Τι να πουν και οι καημένοι οι Τούρκοι που έχουν κάτι 45αρια....


Bleat the Christian lie,
only mortals die...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 16:02:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Σήμερα θα παρουσιάσω το αγαπημένο μου συγκρότημα, ένα συγκρότημα που από το 1995/1996 που άρχισα να ασχολούμα με την gothic μουσική έως σήμερα παρακολουθώ σαν "κατάσκοπος"!

Παλιότερα είχα κάνει μια αναφορά στο εν λόγω συγκρότημα, δεν τους παρουσίασα όμως ποτέ.

Αν και μερικές φορές τα λόγια δεν είναι αρκετά να περιγράψουν κάτι που νιώθουμε παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ...

Οι Inkubus Sukkubus δημιουργήθηκαν το 1989 από την Candia Ridley, τον Tony McKormack και τον Adam Henderson.
Από την στιγμή της δημιουργίας τους έως σήμερα η μουσική τους περιστρέφεται γύρω από τον Παγανισμό, τον βαμπιρισμό και τη μαγεία.
Αρχικά το συγκρότημα λεγόταν Incubus Succubus και το 1990 έβγαλε ένα single (Beltaine).
Το 1993 που έβγαλε το 2ο album του έφτασε να θεωρείται ένα από τα μεγαλύτερα gothic/pagan rock συγκροτήματα με μεγάλο αριθμό πωλήσεων έως και τις μέρες μας.

Η δισκογραφία του είναι η εξής:

  • Belladonna & aconite (1993)
  • Wytches (1994)
  • Heartbeat of the earth (1995)
  • Beltaine (full album, 1996)
  • Vampyre erotica (1997)
  • Away with the faeries (1998)
  • Wild (1999)
  • Supernature (2001)
  • Away with the faeries (Re-released (2001)
  • Wytches (Re-release 2002)
  • The beast with two backs (2004)
  • Witch queen (2005)


Δεν θα μπορούσα να ξεχωρίσω κανένα album, θεωρώ το καθένα οτι έχει ξεχωριστή ομορφιά...
Για κάποιον πάντως που θέλει να τους μάθει, τα: Heartbeat of the earth, Vampyre erotica, The beast with two backs είναι ό,τι πρέπει για αρχή!

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 15:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
QNTAL

Οι QNTAL δημιουργήθηκαν το 1992 από τους Michael Popp, Sigrid Hausen, Ernst Horn. Το 1999 ο Ernst Horn αποχώρησε από το σχήμα και δημιούργησε τους ΗΕLIUM VIOLA με τους οποίους θα ασχοληθούμε αργότερα. H δισκογραφία τους είναι η ακόλουθη :


1992 - QNTAL I
1995 - QNTAL II
2003 - QNTAL III / TRISTAN UND ISOLDE
2004 - ILLUMINATE (με remixes)
2005 - QNTAL IV / OZYMANDIAS
2006 - QNTAL V / SILVER SWAN

Αν θέλουμε σώνει και καλά να δώσουμε ταμπέλα στο στυλ τους, θα τους χαρακτήριζα "Αναγεννησιακή Ελεκτρόνικα". Τραγουδάνε στα Λατινικά και στα Γερμανικά, ενώ η φωνή της Sigrid είναι πραγματικά αιθέρια.

Ο ήχος τους είναι ηλεκτρονικός, το στυλ όμως σε παραπέμπει σε μεσαιωνικά ακούσματα, ενώ δεν λείπουν και οι στιγμές που όλα μοιάζουν σαν να έχουνε βγει από τον κόσμο των παραμυθιών.

Σαν πρώτο άκουσμα θα προτείνω το QNTAL IV / OZYMANIDAS, ξεκινάει τόσο όμορφα, σε προετοιμάζει για ένα ταξίδι στην φαντασία....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 15:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
ILDFROST

Είχα ένα δίλλημα άμα θα έπρεπε να γράψω για τους ΙLDFROST εδώ ή στο θέμα για την Electronica που έχω ανοίξει....

Το νορβηγικό ντουέτο αποτελείται από τους Jens Petter Nilsen και Jane Christina Aasterud το 1992. Κινούνται σε dark ambient ηλεκτρονικούς ήχους και το αποτέλεσμα είναι τρομερά σκοτεινό και πολλές φορές τρομαχτικό....

Έχουνε κυκλοφορήσει τα παρακάτω :

1994 - Αutumn Departure
1997 - Natanael
2000 - You'll Never Sparkle In Hell
2002 - Possum Play Falcon

Προτείνω με χίλια το You'll Never Sparkle In Hell, είναι στιγμές που ακούγεται τόσο απόκοσμο, σχεδόν κολασμένο (μπρρρρρρ)....

Edited by - KERRY KING on 06/08/2006 15:57:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 17:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Και για να μην ξεχνιόμαστε......

SLAYER και Christ Illusion.

Επίσημη μέρα κυκλοφορίας στις 08/08.
Για τους ανυπόμονους στο http://stores.musictoday.com/store/product.asp?band_id=872&dept_id=6793&pf_id=BGCDS301&sfid=2

Για τους άλλους, ξέρετε που......

Λίγα λόγια....

Οι SLAYER θα είναι πάντα αυτοί που ήτανε, ούτε πειραματισμοί, ούτε νέες τεχνολογίες, ούτε αποκλισεις. Από το πρώτο κι όλας κομμάτι (Flesh Storm- ΚΟΡΥΦΑΙΟ) καταλαβαίνεις τι θα ακολουθήσει... Δυνατά rifs και τρομερή base line. Ακούστε το Skeleton Christ και θα καταλάβετε. O Αraya είναι ο γνωστός Araya, λες και ο χρόνος δεν τον έχει αγγίξει καθόλου.

Δεν χρειάζεται να πούμε άλλα, όποιος γουστάρει SLAYER πιστεύω πως δεν θα απογοητευτεί.

Για μένα πάντως το South Of Heaven παραμένει αξεπέραστο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 06:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χμμμ!
Να 'ξερες, φίλε μου KERRY KING, τι έχω να παρουσιάσω τις επόμενες ημέρες....

Πάντως, όσον αφορά τους Ildfrost, θα τους ψάξω με την πρώτη ευκαιρία επειδή φαίνεται να παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και θα καταθέσω απόψεις!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 00:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666


A Y T O I E I N A I . . . ! ! !

ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 05:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χμμμ!
Το συγκεκριμένο συγκρότημα όντως παρουσιάζει ενδιαφέρον...
Πες λίγα λόγια παραπάνω κι εσύ, βρε Ntavelis666!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2006, 12:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
A Y T O I E I N A I . . . ! ! !

indeed!!!

πολεμοχαρες viking metal με απιστευτα folk περασματα, παγωμενη ατμοσφαιρα, ικανο να σε ταξιδεψει στον παγωμενο βορρα απο την πρωτη νοτα....

σορρυ για τη σφηνα mr. νταβελη αλλα σκοπευα κι εγω να προτινω αυτο το σχημα. αλλα με προλαβες...

το προτεινω ανεπιφυλακτα!

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 22:55:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Αγαπητέ εν (Αντι) χριστώ Αδελφέ Crucifire, μου φαίνεται πως μισά τα λες στον φίλο μας Dying Incubus.
Δεν έγραψα για τους ENSIFERUM, γιατί για κάποια συγκροτήματα δεν υπάρχουν λόγια να τα περιγράψεις.
Όμως αφού έκανες την αρχή φίλτατε, ας προσθέσω με όσο λιγότερα λόγια μπορώ, κάποια πράγματα για τους Φιvλανδούς. Πρόκειται αναμφισβήτητα για μια μπάντα φαινόμενο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο JARI MAENPAA, (κιθαρίστας και τραγουδιστής), το ξανθό αγόρι στ’ αριστερά της φωτογραφίας, έχει χαρακτηριστεί από όλον σχεδόν το μεταλλικό κόσμο, ως μουσική ιδιοφυΐα. Και είναι πράγματι, ο άτιμος! Που να ακούσετε το project του, τους – φέρτε μου χίλια ξυράφια να κοπώ – WINTERSUN. Πονεμένη ιστορία κι’ αυτή…

Λέγαμε όμως για τους Ensiferum.

Οι λάτρεις του Death Viking Metal ας τους δώσουν λίγη προσοχή.
Τι θέλετε παιδιά από ένα τέτοιο συγκρότημα;
Ensiferum: «τα’ χουν όλα και συμφέρουν», που λέει και το «ρητό». Και τώρα που το πρόσεξα, ωραία ομοιοκαταληξία! Τέλος πάντων.

Η παραδοσιακή μουσική δίνει και παίρνει μέσα στη μουσική των τρελαμένων Σκανδιναβών. Απρόσμενα περάσματα μέσα στη μεταλλική θύελλα, και ανεπανάληπτες εισαγωγές στέλνουν τον ακροατή στις πιο παγωμένες θάλασσες και τα πιο απόκρημνα βουνά. Συνθέσεις άνευ προηγουμένου, μοναδικές, ανεπανάληπτες αξεπέραστες! Φωνητικά τόσο πρωτόγνωρα, τόσο αβυσσαλέα, και πολλές φορές τόσο τραγικά! Πολεμικές κραυγές που λες και αντηχούν μέσα από βαθιά φαράγγια, γεμάτες οργή και πάθος. Πότε με death και πότε με καθαρά φωνητικά, ο Jari, πραγματικά οδηγεί τον ακροατή, κατευθείαν στο πεδίο της μάχης. Πότε με πρωτοφανή τσαντίλα και τσαμπουκά και πότε τραγουδώντας εξαιρετικά επικά και πολλές φορές συγκινητικά σε βαθμό «τα μάτια μου γίνανε βρύσες», το παλικάρι αυτό (μα τι κιθάρα είναι αυτή που παίζει!!!) πραγματικά σ π έ ρ ν ε ι όπως και όλη η μπάντα φυσικά.
Α – ΠΙ – ΣΤΕΥ – ΤΑ ΓΚΑΖΙΑ, αδέλφια, καθώς υπερβολικά σφιχτοδεμένο και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ παίξιμο, δεν θα πιστεύετε στ’ αυτιά σας! Τέτοιους σπασμένους καρπούς σε κιθάρες και ντράμς, δεν έχω ξανασυναντήσει όσα χρόνια ακούω αυτή τη μουσική…
Οι μελωδίες τους στάζουν ηδονική Maiden-ίλα από την αρχή ως το τέλος. Ε, όταν μπαίνουν και τα γυναικεία φωνητικά, τα φλάουτα, τα μαντολίνα, και αν το πιστεύετε, ακόμα και τα μπουζούκια, σε αυτή την περίπτωση, είτε «κατεβάζεις» μονορούφι όλο το βαρέλι, είτε βουτάς το σπαθί κι όποιον πάρει ο Χάρος. Χαρακτηριστικό τους δε, ότι σε κάποια σημεία, η μουσική τους, μοιάζει πάρα πολύ με έντεχνη ελληνική μουσική.
Ποτέ μου δεν έχω νιώσει συγκρότημα να μου μεταδίδει τόσο έντονα την αίσθηση της απόλυτης ελευθερίας. Αλλά και ποτέ δεν έχω νιώσει συγκρότημα που να μεταδίδει τόσο έντονα την τάση για επανάσταση.
Οι στίχοι τους…κάθε τραγούδι και ένα ποίημα από αυτά που ίσως θα έγραφε ένας μοναχικός πολεμιστής περιπλανώμενος στα δάση και την παγωνιά. Ο Jari Maenpaa, έχει διεισδύσει ίσως όσο κανείς στην ψυχολογία ενός Viking, και περιγράφει με τον πλέον γλαφυρό, επικό και συγκινητικό τρόπο, την οργή του, την μελαγχολία του, το πάθος του για τον πόλεμο, τις σκέψεις του, την ψυχολογία του στην ώρα της μάχης, τις μοναχικές περιπλανήσεις του.

Ο, τι πιο επικό έχει ακουστεί στο Metal.

Παραγωγός τους ο Flemming Rasmoussen, γνωστός από την παραγωγή του σε δίσκους των Μetallica (Ride The Lightning, Master Of Puppets, …And Justice For All) oπότε τι να λέμε τώρα για παραγωγή…Και μια που είπαμε για Metallica, που να ακούσετε την διασκευή τους στο “Battery”, αλλά και μια που λέμε για διασκευές, πολύ καλή και η διασκευή τους στο “Ιnto Hiding” των Αmorphis.

Δεν υπάρχει κάτι ατελές, δεν υπάρχει το «εδώ μ’ αρέσει, εκεί δεν μ΄ αρέσει», είναι τέλειοι από την αρχή ως το τέλος και στις δύο πρωτοποριακές δουλειές τους, το ομώνυμο «Ensiferum» και το «Iron». Παιδιά, επενδύστε άφοβα, δεν υπάρχει περίπτωση να κλάψετε ούτε στιγμή τα λεφτά σας.
Τέτοιο πράγμα ομολογώ ΔΕΝ ΕΧΩ ξανακούσει.

Για όσους δεν έχουν ακούσει, προτείνω να ακούσουν τα «Abandoned», «Treacherous Gods», «Slayer of Light» και «Into Battle». Λίγα είπα…τέλος πάντων κι αυτά για αρχή καλά είναι…

Προσέξτε μόνο μην σας βρουν χαμένους σε καμιά βουνοκορφή, γιατί για’ κεί σας βλέπω ακούγοντας τους.


«TREACHEROUS GODS»

The Land is silent…Before the Storm!

On the vast fields of snow, the wind is blowing strong
With it’s frozen cold and relentless touch
It leaves a dead and hollow land of ice

I HAVE SEEN THROUGH THE EYES OF A WOLF
AND FELT ALL IT’S PAIN AND LONELINESS
THE BEAUTIFUL LAND OPENED BEFORE MY EYES
WILD AS A BEAST I RUN IN TO THE NIGHT

THE CALLING OF THE HOWLING WIND
IS RAGING IN THE REALMS OF NORTH
CREATIONS OF ICE RISING MIGHTY INTO THE SKIES
AND TREACHEROUS GODS SHALL FALL

Watching through the falling snow
There’s no sign of life
The fire has gone out in the whirl of time
Behold the face of thunder
The storm is getting near
WHEN THE SKY CALLS MY NAME I HAVE NO FEAR

THEY BROUGHT US MISFORTUNE, BUT THEIR HONOUR IS ABOUT TO BE CRUSHED.
MY BLOOD FLOWS COLD AS STREAMS OF THE NORTH
WE’LL NEVER LET THEM TAKE OUR SOULS

Time and time again
I witness the birth of a new born star
I RIDE THE HIGHEST MOUNTAIN
TO FIND THE ESSENCE OF A NEW ERA


Υ.Γ: Δεν είπα τίποτα για την MEIJU ENHO, την κοπέλα που παίζει τα πλήκτρα στους Ensiferum. Προτιμώ να βάλω μια φωτογραφία της. Μια φωτογραφία άλλωστε, χίλιες λέξεις.
Ιδού.

ΠΑΝΑ ΚΑΛΩ ΚΡΑΤΕΡΟΝ, ΝΟΜΙΟΝ,
ΚΟΣΜΟΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ,
ΟΥΡΑΝΟΝ ΗΔΕ ΘΑΛΑΣΣΑΝ ΙΔΕ ΧΘΟΝΙΑ
ΠΑΜΒΑΣΙΛΕΙΑΝ
ΚΑΙ ΠΥΡ ΑΘΑΝΑΤΟΝ ΤΑΔΕ ΓΑΡ ΜΕΛΗ
ΕΣΤΙ ΤΑ ΠΑΝΟΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 07:35:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου KERRY KING, βρήκα το album Natanael από τους Ildfrost.
Νομίζω πως η περιγραφή που έδωσες για το dark ambient ηλεκτρονικό ήχο τους είναι η καταλληλότερη!
Αν και δεν είναι ένα μουσικό είδος το οποίο ακούω συχνά νομίζω πως το συγκεκριμένο συγκρότημα είναι αρκετά καλό...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 10:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλε μου D_I που να ακούσεις το You'll Never Sparkle In Hell τότε..... Αν το Natanael σου φάνηκε ενδιαφέρον, με το You'll Never... θα πάθεις άγρια πλάκα !!! Είναι κατά πολύ ανώτερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 15:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
σχετικα με το θεμα,γιατι ολοι αυτοι που ακουνε metal και τετοιου ειδους μουσικη επιλεγουν να ντυνονται σαν βρικολακες ?
δηλαδη,ενταξει η κοπελα που μας δειχνεις Ntavelis666 ειναι ολα τα λεφτα,αλλα θα μπορουσε να μην ακουει μεταλ και ειναι ντυμενη ετσι ?.
γενικα ξερει κανεις γιατι ολοι με μεταλαδες ντυνονται ετσι ?
{χωρια που να κυκλοφορεις στον δρομο με σιδερενιες μποτες και καρφια 3 εκκατοστων ειναι και επικυνδινο}

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 22:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ρε αδερφε νταβελη, ποιητης εισαι ρε π***τη!
ασχετο, αλλα για χριστους κι αντιχριστους τα 'παμε, μην τα ξαναλεμε... γιαχβε λεγε!

και μιας και λεμε για βικινγκς να πτοτεινω κι εγω με τη σειρα μου τους einherjer.

οχι τοσο συνθετοι οσο οι ensiferum στις μελωδιες τους, αλλα με αρκετα οργανα, και πολλλα μεμονωμενα και διαφορετικα φωνιτηκα [διαφορετικη φωνη σε καθε στροφη!], με ωραια φολκ και ατμοσφαιρικα περασματα, γκαζι οσο χρειαζεται για να μη γινονται κουραστικοι, και φυσικα παγερο και πολεμικο υφος.

δισκογραφια:
AURORA BOREALIS
LEVE VIKINGÅNDEN
DRAGONS OF THE NORTH
FAR FAR NORTH
ODIN OWNS YE ALL
NORWEGIAN NATIVE ART
BLOT
NORWEGIAN NATIVE ART (Re-Mastered)[με μπομπα ηχο και παραγωγο Andy LaRocque]

προτεινω το τελευταιο [οπως καινω και με ολα τα συγκροτηματα] για πρωτη γνωριμια, αλλα θα ελεγα να ψαξετε το παλιο "norwegian..." καθως ο ακατεργαστος ηχος του δινει σιγουρα αλλο συναισθημα.

και να απαντησω στον ντεγκαρ, που μας καταδεχτηκε!

1ον. ποιος σου ειπε αδερφε οτι αυτη η ενδυμασια απευθυνεται αποκλιστηκα στους μεταλογκοθαδες; σιγουρα βεβαια, στα κοριτσια τα μαυρα και μακρια πουχα και το ασπρο μεικ-απ, απο πολλους δε θεωρειται σεξυ [εγω παντως το βρισκω ακρως ενδιαφερον] και οι mainstream κοπελιτσες ενδιαφερονται μονο για το πως θα επιδειξουν τα καλη τους οπου πανε, καθως και τα λεφτα του μπαμπα, με αποτελσμα τα ρουχα τους να αποτελουνται απο μινιμουμ ποσοτητα υφασματος, και τα πιο κουφα χρωματα.
στους ανδρες τωρα εχει παρατηρηθει το εξης περιεργο. ρουχα και μαλλια που φοραγαμε παλια εμεις, τωρα τα ξεσηκωσαν οι τρενταδες, με αποτελεσμα να βλεπεις κατι γκασμαδες στο δρομο, με σκισμενο παντιλονι[το οποιοπ δεν τιμουν] μακρι μαλλι [απαραιτητη η ηλιθια χωριστρα και το τζελ για να γυαλιζει] αλυσιδες να κρεμονται κλπ. ευτυχους ξεχωριζουν απο εμας απο τα ακρως αρενωπα ροζ μπλουζακια τους!

οσο για μποτες και καρφια... ο καθενας φοραει αυτο που τον κανει να νιωθει ανετα. εγω φορα καρφια για αμυνα και για να ξεχωριζω. ο νταβελης που καβαλαει τα βουνα, κουβαλαει το σπαθι του να μη τον φαει καμια αρκουδα!

τελος, το μακρι μαλλι [για οσους εχουν!] ειναι απαραιτητο στοιχειο για headbanging στις συναυλιες...

by the way ο κομης δρακουλας [για τους φιλους σκετο βλαντ] φοραγε πολυ κομψα ρουχα και θεωρουταν μεγαλος γοης για την εποχη του. πως ειναι σημερα ο ξαδερφος μου ο σων κονερυ, ενα πραγμα....


οποιος θελει ας συμπληρωσει ο,τι μου ξεφυγε...

τιμη και δοξα!


______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 14:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
quote:
και να απαντησω στον ντεγκαρ, που μας καταδεχτηκε!

1ον. ποιος σου ειπε αδερφε οτι αυτη η ενδυμασια απευθυνεται αποκλιστηκα στους μεταλογκοθαδες; σιγουρα βεβαια, στα κοριτσια τα μαυρα και μακρια πουχα και το ασπρο μεικ-απ, απο πολλους δε θεωρειται σεξυ [εγω παντως το βρισκω ακρως ενδιαφερον] και οι mainstream κοπελιτσες ενδιαφερονται μονο για το πως θα επιδειξουν τα καλη τους οπου πανε, καθως και τα λεφτα του μπαμπα, με αποτελσμα τα ρουχα τους να αποτελουνται απο μινιμουμ ποσοτητα υφασματος, και τα πιο κουφα χρωματα.
στους ανδρες τωρα εχει παρατηρηθει το εξης περιεργο. ρουχα και μαλλια που φοραγαμε παλια εμεις, τωρα τα ξεσηκωσαν οι τρενταδες, με αποτελεσμα να βλεπεις κατι γκασμαδες στο δρομο, με σκισμενο παντιλονι[το οποιοπ δεν τιμουν] μακρι μαλλι [απαραιτητη η ηλιθια χωριστρα και το τζελ για να γυαλιζει] αλυσιδες να κρεμονται κλπ. ευτυχους ξεχωριζουν απο εμας απο τα ακρως αρενωπα ροζ μπλουζακια τους!

οσο για μποτες και καρφια... ο καθενας φοραει αυτο που τον κανει να νιωθει ανετα. εγω φορα καρφια για αμυνα και για να ξεχωριζω. ο νταβελης που καβαλαει τα βουνα, κουβαλαει το σπαθι του να μη τον φαει καμια αρκουδα!

τελος, το μακρι μαλλι [για οσους εχουν!] ειναι απαραιτητο στοιχειο για headbanging στις συναυλιες...

by the way ο κομης δρακουλας [για τους φιλους σκετο βλαντ] φοραγε πολυ κομψα ρουχα και θεωρουταν μεγαλος γοης για την εποχη του. πως ειναι σημερα ο ξαδερφος μου ο σων κονερυ, ενα πραγμα....


οποιος θελει ας συμπληρωσει ο,τι μου ξεφυγε...

τιμη και δοξα!


αγαπητε μου φιλε crucifire
σεξυ μπορουν να θεωρηθουν πολλα πραγματα,αλλα αν η γυναικα που φοραει ενα "σεξυ" ρουχο δεν εχει τον καταλληλο αερα,τοτε παλι σαν αγγουρι θα φαινεται.
ενω μπορεις να δεις μια γυναικα να φοραει κατι πολυ απλο και καθολου προκλητικο και ειναι σεξυ.
σχετικα με τους "τρενταδες".δηλαδη εσυ {και οχι προσωπικα αλλα ο καθε εσυ στην δικια σου ηλικια και καπως μικροτερος μαλλον } δεν θεωρητε τρεντας ? το μεταλ,και ολη αυτη η φαση με της κιθαρες δεν ειναι τρεντια ? δεν ειναι μια μοδα της ηλικιας ?
ξερω ατομα που μεχρι της δευτερα γυμνασιου δεν ξερανε να παιζουν κιθαρα και δεν ξερανε ποιοι ειναι οι judas priest,και τωρα τους βλεπεις ντυμενους μεταλαδες.στοιχηματιζω οτι σε 2 χρονια παλι δεν θα θυμουντε να παιξουν κιθαρα και ουτε θα θυμουντε τους judas priest.

με αυτο θελω να σου πω οτι...και το "μεταλ γκοθικ" μοδα ειναι.
η διαφορα ειναι οτι στην σημερον κοινωνια τα παντα μοδα ειναι.λογω του οτι πασχουμε απο κορεσμο,οι παλιες μοδες βγαινουν στο προσκηνιο ξανα.πριν απο λιγα χρονια {περιπου 5 } αν θυμασε μοδα ηταν το brakedance,που στην πραγματικοτητα ειναι αρχαιο.

το θεμα ειναι,γιατι οποιοι ακουνε μεταλ γκοθικ και αλλα επιλεγουν να ντυνονται και ετσι.δεν κολλαει ρε crucifire αν το σκεφτεις λιγακι,ατομα που δεν ειχαν καμια απολυτως επαφη με τον χωρο,τωρα να κανουν σαν τρελα.εμενα παντοτε μου αρεσαν οι εικονες και οι αφισες,με τους δρακους τους διαβολους,τα σπαθια και ολο αυτο το περιβαλλον.ποτε μου ομως δεν ακουσα μεταλ.και γιατι το μακρυ μαλλι ειναι must ? {για να μιλησω και λιγο στην γλωσσα των νεων}

λες οτι γουσταρεις να κυκλοφορεις στον δρομο με καρφια για αμυνα,γιατι νιωθεις ανετα,και για να ξεχωριζεις...
καταρχην νιωθεις ανετα με το να φορας καρφια στα χερια σου ?
σε βολευουνε οταν τρως,οταν κοιμασε,οταν γραφεις...
ειπες οτι τα θελεις και για αμυνα.καρφια στο χερι,εμενα περισσοτερο μου φαινεται για μια αμυνα που απλως θελει να φοβισει τον αντιπαλο.καταρχην αν σου φανουν χρησιμα μπορει και να τραυματισεις θανασιμα τον αντιπαλο κατι που αν θελεις,μπορεις να εχεις ενα στιλετο επανω σου,η ενα περιστροφο.
επισης μια αμυνα τετοιου ειδουν δεν ειναι και ιδιεταιρα χρησιμη,διοτι οπως ειπα αν επιλεξεις να αμυνθεις θα τραυματισεις τον αντιπαλο ασχημα.μια καλη αμυνα ειναι η σιδερογροθια.προσεξε μονο πως θα την χρησιμοποιησεις διοτι υπαρχει μια μεγαλη πιθανοτητα να πονεσεις και εσυ μαζι με τον αντιπαλο.
και για να ξεχωριζεις ειπες ?
γιατι ειναι αυτο τοσο σημαντικο τελικα,και πρεπει να καταφευγουμε σε τετοια ακραια πραγματα.ουτως η αλλως,αν σε ενδιαφερει να σε προσεξουν οι αλλοι βγες εξω σκαρφαλωσε σε ενα δεντρο και αρχισε α φωναζεις "ειμαι φρουτο"
{αληθινο καψονι του στρατου πριν απο πολλα χρονια}

γενικα το μεταλ σαν μουσικη δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιαζει,αλλα μερικα κομματια {οπως και απο καθε ειδος μουσικης} μου αρεσουν.
πολλοι το θεωρουνε σατανικο,και οτι πολλοι αρμηνευτες ειναι λατρεις του σατανα-και γενικα του "κακου" επανω στην γη.

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 14:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου Deghar Adhark, μερικά είδη μουσικής (Metal, Gothic) έχουν ταυτιστεί άδικα με τον Σατανισμό.
Μπορώ να σου πω οτι στα 10+ χρόνια που ακούω gothic κι έχοντας γνωρίσει άτομα με ίδια μουσικά ακούσματα δεν έχω συναντήσει ούτε έναν που να ακούει Gothic, Metal κτλ και να είναι Σατανιστής.

Από την άλλη έχω συναντήσει έφηβους που ξαφνικά αρχίζουν να ντύνονται στα μαύρα, να ακούνε οτιδήποτε metal βρεθεί μπροστά τους και να διαλαλούν οτι είναι Σατανιστές.
Αυτή συνήθως η φάση διαρκεί πολύ λίγο...

Το θέμα με το gothic, το metal κτλ είναι να καταλάβουμε οτι ακούγοντας ένα album από αυτά τα είδη μουσικής δεν είναι και τόσο σημαντικό.
Και τα 2 στηρίζονται σε μια ιδεολογία κι έχουν ένα αρκετά βαθύτερο νόημα από αυτό που φαίνεται.

Θυμάμαι πριν 2 χρόνια είχα πάει σε ένα μαγαζί στα Εξάρχεια να αγοράσω κάποια πράγματα που ήθελα για το σπίτι κι ένα δαχτυλίδι για μένα και βλέπω ένα ζευγάρι εφήβων που μπαίνει μέσα όπου ρώτησε τον καταστηματάρχη αν έχει τίποτα που να είναι gothic για να το αγοράσουν...

Σχετικά με τα μαύρα ρούχα, τα καρφιά, τα δαχτυλίδια κτλ πιστεύω πως είναι στην κρίση του καθενός μας να φορέσει ό,τι θέλει και να καταλάβει γιατί το φοράει.
Αν του αρέσει το ντύσιμο που θα κάνει, ας το κάνει.
Αν το κάνει όμως επειδή θέλει να δείξει κάτι ή να τραβήξει την προσοχή των άλλων τότε κάτι γίνεται...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2006, 11:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
μιας και μιλαμε για σατανισμο, επεσε στα χερια μου ενα πολλυ ενδιαφερον ντοκιμαντερ με τιτλο satan rides the media, που εξιστορει κυριως την περιπετεια του varg vikernes, ιδρυτη των burzum ["ιστορικο" black metal συγκροτημα]. παραμονη χριστουγεννων 92 λοιπον, ο 19χρονος τοτε βαργκ, που πιστευει στους μυθικους θεους των βικινγκς και μισει τους χριστιανους που σφαγιασανε τους νορβιγους παγανιστες, αποφασιζει οτι θα ειχε πολυ πλακα να καψει μια εκκλησια στη νορβιγια. και στη συνχεια κι αλλες. ακομα κατηγορειται για το φονο ενος γκει σε ενα παρκο καθως και για το φονο του συναδελφου μουσικου, oystein aerseth.

αν και, για μενα, η αποδειξεις για την ενοχη του δεν αρκουν, εφαγε 21 χρονακια [ακομα μεσα ειναι...] και ετσι ξεκινησε ενα μεγαλο κυμα σατανισμου, συνδεδεμενο με την black metal σκηνη στη νορβιγια. αξιζει να σημειωθει οτι μαλλον ο βικερνες ξεκινησε το μαυροντυμενο λουκ, καθως εμφανιζοταν ετσι εκινη την εποχη, και αποτελεσε ειδολο για τη νεολεα.

παραλληλα, στα τελει του 70, οταν οι black sabbath πρωτοκυκλοφορησαν, η δισκογραφικη τους εταιρεια ειχε τη φαεινη ιδεα να κανει τη συσκευασια του δισκου να ανοιγει σχηματιζοντας εναν αναποδο σταυρο. ξαφνικα και οι σαμπαθ ηταν σατανολατρες!

εν το μεταξυ, παρ'ολο που η εμπλοκη του σατανισμου και στις δυο περιπτωσεις ειναι ασκοπη, και προκειτε περι παρεξηγησεως, με τους ελαφρομυαλους εφηβους της εποχης που ακολουθουσαν αβουλα καθε επαναστατικο κυμα, αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας.

αν θες τη γνωμη μου ντεγκαρ, για ολη αυτη την ιστορια φταιει ο χριστιανισμος. [johnniebegood εισαι 'δω;!]
συμφωνω οτι μπορει να δημιουργηθηκε για να διδαξει την ηθικη σε απλους ανθρωπους, οπως ο μπαμπουλας δημιουργηθηκε για να τρωει το παιδι το φαγητο του, αλλα μολις ο νεος συνηδειτοποιησει το ψεμα, μεταπηδαει στην αντιπερα οχθη, αυτη του σατανισμου, αντι να δωσει μια και να βγει απο το ολο τριπακι...

ο χριστιανισμος και ο σατανισμος αλληλοστηριζονται, αν πεσει ο ενας θα πεσει και ο αλλος. στο χερι μας ειναι.

by the way, τα καρφια ειναι καλυτερη αμυνα γιατι ειναι νομιμα και αντε να καταλαβει ο ιατριδικαστης απο τι προηλθαν οι πολλαπλες παραλληλες τομες στο λαιμο!!!

ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy