ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Μετεμψύχωση & μετενσάρκωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 13:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(δηλαδή ο καθένας που βιώνει εντόνως ένα όνειρο παρελθοντικής εποχής δε θεωρείται απαραίτητα πως έζησε και τότε).

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΕΙΔΕΣ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ .
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ
ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΖΩΗ.
snoopy ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΟΥΝ ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ
ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΣΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΣΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΗ Η ΖΩΗ ΜΑΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΑΥΤΑ
ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΟΥΝ ΣΤΑ ΑΚΑΣΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΑ ΜΚΜ
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 16:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΑ ΜΚΜ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους!

Υπάρχουν διάφορες απόψεις για τη μετεμψύχωση και τη μετενσάρκωση. Κατ' αρχήν, είναι κατανοητή η διαφορά μεταξύ των δύο; Κατά δεύτερο λόγο, υπάρχει κάποια από τις δύο ή και οι δύο;

Το χριστιανικό δόγμα, για παράδειγμα, δεν τις δέχεται. Πρεσβεύει ότι κάθε ζωή είναι μια μοναδική ευκαιρία και ότι η ανθρώπινη ψυχή παραμένει ξεχωριστή και μοναδική μετά τον θάνατό της, οπότε και ανταμείβεται εφάπαξ, ανάλογα με τις πράξεις της, προσδοκά δε "ανάσταση νεκρών".

Υπάρχει και η γνωστή σε όλους θεωρία της μετενσάρκωσης όπου μια ψυχή (ξεχωριστή, ακέραιη και μοναδική) εισέρχεται ξανά και ξανά στον τροχό των ενσαρκώσεων ώσπου να επιτύχει τη φώτιση και να μην ενσαρκώνεται πια.

Υπάρχει και μια τρίτη θεωρία που υποστηρίζουν διάφορα τάγματα και σχολές, καθώς και οι Ινδιάνοι της Αμερικής, η οποία πρεσβεύει ότι η ψυχή ναι μεν μετενσαρκώνεται αλλά δεν μένει ακέραια. Διαλύεται σε επιμέρους τμήματα και σε κάθε μετενσάρκωση γίνεται μια νέα "συρραφή" τμημάτων που συναπαρτίζουν τη νέα "ψυχή".

Θα χαιρόμουν πολύ να συζητούσαμε τι πιστεύετε ότι ισχύει από τα παραπάνω, τι έχετε διαβάσει σχετικά ή τι τέλος πάντων θα προτιμούσατε να ισχύει...

Unseen

***** Στον κόσμο του πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή *****


ολα αυτα ειναι πραγματικα πολυ ωραια και ρομαντικαθα ελεγα ,γιατι σιγουρα οκαθενας απο εμας θα ηθελε να μπορει να ζει ακομα κι αν το φυσικο του σωμα εχει γινει σκονη.Ειμαι κι εγω μια απο ολους αυτους που το πιστευουν υπαρχουν ομως και πολλες αναπαντητες ερωτησεις,1 γιτι δεν εχουμε μνημες απο τισ προιγουμενες ζωες μας γιατι δεν γυρισε ποτε ενα αγαπημενω η μας προσωπο να μας πει τι υπαρχει στην απεναντη οχθη?2αν γυσισω θα ειναι επιλογη μου?και μεχρι τοτε που θα ειμαι?πως θα γυρισω πισω με πιων τροπο?θα ξαναγεννηθω θα καταλαβω το κορμι ενος παιδιου την στιγμη που ερχετε στην ζωη? και πιως ειναι αυτος που θα μου δωσει αυτο το δικαιωμα?πως θα κρινει αν το αξιζω?κι αν δεν θελω να γυρισω μπορει να με αναγκαση?πολλεσ ερωτησεις και δεν θα βρουμε ακρη ομως μου αρεσει να αναζητω να ψαχνω να διαβαζω και μερικες φορες αν μπορω και μου το επιτρεπει η μεχρι τωρα γνωση μου να απαντω σε τετοιου ειδους θεματα .Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 00:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου ή μήπως πρέπει να πω καλημέρα

Αγαπητή ΑΡΙΑ ΜΚΜ,

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να προσφέρω τη γνώμη μου ως απάντηση στις ερωτήσεις σου χωρίς να γράψω ένα δοκίμιο εδώ πέρα, οπότε συγχώρεσέ με αν προς το παρόν περιοριστώ μόνο σε κάποια:

quote:
και πιως ειναι αυτος που θα μου δωσει αυτο το δικαιωμα?πως θα κρινει αν το αξιζω?κι αν δεν θελω να γυρισω μπορει να με αναγκαση?
Σύμφωνα με τις θεωρίες που γνωρίζω, δεν είναι κάποιο ον αλλά ένας μηχανισμός, ένα σύνολο φυσικών νόμων που σου παρέχουν το δικαίωμα και την υποχρέωση να μη σταματήσεις αν δεν εξελιχθείς. Βεβαίως, κάθε σταθμός του μηχανισμού, κάθε νόμος σύμφωνα με εμάς τους ανιμιστές μπορεί να εκπροσωπείται και από μια οντότητα, αλλά δεν είναι ότι κάποιος αποφασίζει. Είναι ο νόμος που αποφασίζει και τα πράγματα γίνονται λίγο-πολύ αυτόματα.

"Το ίδιο πηγαίνει στο ίδιο" λέει ο νόμος και ό,τι είναι ελαφρύτερο, βελτιωμένο, τελειότερο πηγαίνει στο μέρος που όλα είναι ελαφρύτερα, βελτιωμένα, τελειότερα, αντίθετα ό,τι είναι βαρύτερο, χαμηλότερης δόνησης και ατελές πηγαίνει στο αντίστοιχο μέρος. Και το "μέρος" αυτό μπορεί να είναι το μεσοδιάστημα μεταξύ ενσαρκώσεων ή η επόμενη ενσάρκωσή μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 00:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περί ονείρων τώρα, αγαπητοί μου Open Mind, Snoopy και Chastity, μία περίπτωση:

O James Leininger στις ΗΠΑ ήταν ένα παιδάκι με μια αφύσικη εμμονή για τα αεροπλάνα. Όταν έγινε δύο ετών άρχισε να βλέπει εφιάλτες, από τους οποίους πάντα ξυπνούσε ουρλιάζοντας «το αεροπλάνο έπιασε φωτιά, το ανθρωπάκι δεν μπορεί να βγει». Καθώς περνούσε ο καιρός, ο James μπορούσε να αποκαλύψει περισσότερα για τους εφιάλτες που έβλεπε και με αυτόν τον τρόπο να σκιαγραφεί την προηγούμενη ζωή του. Είπε λοιπόν στους γονείς του ότι κάποτε ήταν πιλότος αεροσκάφους που επέβαινε στο αεροπλανοφόρο πλοίο Natoma και ανέφερε μάλιστα και το όνομα ενός φίλου του στο καράβι, του Jack Larson. Ο πατέρας του, ο οποίος δεν πίστευε στη μετενσάρκωση, αποφάσισε να κάνει τη σχετική έρευνα και με μεγάλη του έκπληξη ανακάλυψε ότι το Natoma Bay πράγματι ήταν αεροπλανοφόρο που διέπλεε τον Ειρηνικό στη διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου και υπήρχε σε αυτό και πιλότος με το όνομα Jack Larson.

Αυτή και πολλές άλλες περιπτώσεις, όπως αυτή του μικρού Τούρκου που προανέφερα (βρήκα το όνομά του, ως μυλωνάς λεγόταν Mehmet Beckler και ζούσε στο Εκμπέρ, ενώ ως παιδάκι με τις σχετικές αναμνήσεις Suleyman και ζούσε σε ένα χωριό 50 χλμ. μακριά), συλλέγονται από το University of Virginia που εδρεύει στο Charlottesville. Εκεί το Division of Personality Studies (Τμήμα Μελέτης της Προσωπικότητας) που είναι κλάδος της Ψυχιατρικής Σχολής, συλλέγει τέτοιου είδους περιπτώσεις από το 1967. Πρωτεργάτης ήταν ο Ian Stevenson, ο οποίος έγινε θρύλος στην κοινότητα της ψυχολογίας εξαιτίας των 40ετών διεξοδικών μελετών του σε παιδιά που ισχυρίζονταν ότι θυμούνταν προηγούμενες ζωές τους. Σήμερα ο Stevenson, στα 80 του, έχει αποσυρθεί από την ενεργό δράση, αλλά το έργο του συνεχίζει ο Δρ. Jim Tucker.

Καλέ μου Snoopy, αυτό που αναφέρεις λέγοντας

quote:
σε κάποιον τόπο τον οποίο υποσυνείδητα θαυμάζουμε (απο τηλεοράσεις ή βιβλία) ή έχει σχέση με αγαπημένο μας πρόσωπο.
είναι το φαινόμενο της κρυπτοαμνησίας στο οποίο θα αναφερθώ προσεχώς, γιατί πρέπει να κοιμηθώ κι εγώ κάποτε…

Το ίδιο ισχύει και για τη συζήτηση περί ακασικών που είναι πράγματι πολύ μεγάλη.

Με αγάπη,
Unseen


***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 10:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Unseen.
Εγώ ισχυρίστηκα την πιθανότητα της μετανσάρκωσης σε συνδυασμό με το ταξίδι στο παρελθόν. Ίσως είναι μνήμες προηγούμενων ζωών αλλά και ίσως να είναι μιά βίωση απο το ονειρικό ταξίδι στο παρελθόν ... αντίστοιχα με ότι στο μέλλον ... και τίποτα περισσότερο ένα απλό χρονικό ταξίδι δηλαδή, βάζοντας τον εαυτό μας σε κάποια θέση.
Μερικοί άνθρωποι έχουν τόσο γερή μνήμη ώστε να θυμούνται με κάθε λεπτομέρεια όλα τα ονόματα που άκουσαν στο όνειρο.
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ανθρώπων που ισχυρίστηκαν μνήμες προηγούμενων ζωών όπως αυτές οι δύο που αναφέρεις αλλά δέν είναι αρκετές να παγιώσουν μιά κατάσταση προς αυτή την κατεύθυνση.
Είναι λίγες και μεμονωμένες, μήν ξεχνάς και την περίπτωση του Έντγκαρ Κεύσυ και τις μνήμες του για την Ατλαντίδα αλλά οι περισσότεροι έχουν πάρει τα λεγόμενα του στην πλάκα.

quote:
Unseen: είναι το φαινόμενο της κρυπτοαμνησίας στο οποίο θα αναφερθώ προσεχώς, γιατί πρέπει να κοιμηθώ κι εγώ κάποτε…

Περιμένουμε ... βλέπω έχεις καί όρεξη και χρόνοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 15:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
είναι το φαινόμενο της κρυπτοαμνησίας στο οποίο θα αναφερθώ προσεχώς, γιατί πρέπει να κοιμηθώ κι εγώ κάποτε…

Το ίδιο ισχύει και για τη συζήτηση περί ακασικών που είναι πράγματι πολύ μεγάλη.


Χμμμ!
Καλή μου Unseen, αν και κάπου πάει το μυαλό μου για την κρυπτοαμνησία, ειλικρινά θα άκουγα με μεγάλο ενδιαφέρον τι είναι αυτή γιατί μπορεί και να φαντάζομαι κάτι λάθος.

Όσον αφορά τώρα τα Ακασικά, η συζήτηση όντως είναι μεγάλη αλλά καλό θα ήταν να κάνουμε μια αναλυσούλα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 20:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ακρίβεια, το φαινόμενο που περιγράφει η φίλη Unseen λέγεται "κρυπτομνησία" κι όχι "κρυπτοαμνησία". Αφορά σε μία πνευματική κατάσταση όπου το άτομο μπορεί να συγκρατήσει (έστω και στο υποσυνείδητό του) αναμνήσεις από προηγούμενες ζωές του.

Τώρα σχετικά με τα ακασικά αρχεία, όπως προανέφερα, αποτελούν στοιχεία του αιθερικού πεδίου, ως ένα αόρατο στρώμα που περιβάλλει τον πλανήτη μας. Ως προσέγγιση πάνω στο θέμα των προηγούμενων ζωών τη θεωρώ πληρέστερη, καθώς πιο πάνω έχω αναλύσει το γιατί (και σε συνδυασμό με τη θεωρία της εγκεφαλικής επιλεκτικότητας πληροφοριών).

Και πάλι λέω πως τάσσομαι υπέρ της θεωρίας των ακασικών αρχείων απλά γιατί τη θεωρώ πληρέστερη και αν θέλετε ελιναι και πιο συναρπαστική από αυτή της μετενσάρκωσης, καθώς η πρώτη μας δίνει τη δυνατότητα της ενεργούς και θεωρητικά απεριόριστης πρόσβασης σε απίστευτες πληροφορίες, ενώ η δεύτερη λειτουργεί περιοριστικά και αφορά μόνον στο άτομό μας.

Τώρα θα μου πείτε, διαλέγεις κάτι ως αληθινό βάσει του πόσο συναρπαστικό είναι σε σχέση με κάτι άλλο; Όχι απαραίτητα, απλά στην περίπτωση αυτή συνυπάρχει και μια λογική βάση


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 21:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με το περιστατικό που αναφέρει η Unseen, αν και είναι όντως ενδιαφέρον, πιστεύω πως δεν φτάνει για να αντικαταστήσει τη θεωρία του ακασικού πεδίου με εκείνη της μετενσάρκωσης. Ξαναλέω πως στο ακασικό πεδίο αποτυπώνονται ΟΛΕΣ οι ανθρώπινες και μη δραστηριότητες. Επομένως, ο οποιοσδήποτε που θα είχε πρόσβαση (συνειδητή ή μη) στο ακασικό πεδίο, θα μπορούσε να εξιστορήσει το ίδιο αναλυτικά και υπό ικανή συναισθηματική φόρτιση το συγκεκριμένο γεγονός.



Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 09:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Chastity, όπως ξαναείπα δεν διαφωνώ καθόλου με την θεωρία των Ακασικών αρχείων όμως δε μπορώ να βρω την αιτία που η θεωρία αυτή έρχεται σ' αντίθεση με την έννοια της μετενσάρκωσης.
Αποκλείεται να ισχύουν κι οι 2 παράλληλα?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 22:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να σου απαντήσω φίλε μου, είναι σημαντικό να μου εξηγήσεις την αναγκαιότητα της θεωρίας της μετενσάρκωσης. Όταν προβάλλουμε μια θεωρία, το κάνουμε για να καλύψουμε ένα επεξηγηματικό κενό κάποιων φαινομένων.

Θεωρώ λοιπόν πως η θεωρία του ακασικού πεδίου είναι πληρέστερη και υπερκαλύπτει αυτή της μετενσάρκωσης. Κατά συνέπεια η θεωρία της μετενσάρκωσης, αφού δεν μπορεί να δώσει όσα εκείνη των ακασικών αρχείων, πιστεύω πως δεν μας χρειάζεται. Τι μπορούμε να αποκομίσουμε ως σκεπτόμενες οντότητες από τη θεωρία της μετενσάρκωσης; Ίσως μια υπερηφάνεια που κάποτε είχαμε ξαναζήσει και τίποτε άλλο. Δεν υπάρχει πιστεύω κάτι πέραν από την εμπειρία αυτή, δεν προσθέτει κάτι περισσότερο στην αντίληψη και την κοσμοθέασή μας.

Αντίθετα η θεωρία του ακασικού πεδίου είναι πιστεύω πληρέστερη γιατί δεν μας αποπροσανατολίζει σε στείρες αναδρομές στο παρελθόν (και δεν υπολογίζω τους τρελούς που λένε πως αποτελούν ενσάρκωση του Ναπολέοντα, του Βούδα ή του John Dee...) αλλά αντίθετα μας δίνει την ώθηση να βρούμε τρόπους και τεχνικές συνειδητής πρόσβασης σε μια βιβλιοθήκη απίστευτων γνώσεων και πληροφοριών.

Αλλά και πάλι αυτή είναι απλά δική μου γνώμη


Lux e tenebris

Edited by - Chastity on 15/01/2007 22:36:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 22:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου

Κρυπτοαμνησία ή κρυπταμνησία, δεν έχω δει τον όρο στα ελληνικά για να είμαι ειλικρινής, ο αγγλικός είναι “cryptoamnesia” και εννοεί την ανάδυση στο συνειδητό πραγμάτων που έχει δει κανείς σε βιβλία, στην τηλεόραση, στις εφημερίδες κτλ., τα οποία έχει ξεχάσει. Η ανάδυση αυτή λαμβάνει τη μορφή «αναμνήσεων» και οφείλεται στην ικανότητα του νου να δημιουργήσει κάτι που δίνει την εντύπωση της ανάμνησης αλλά είναι μια συρραφή ξεχασμένων εξωγενών ερεθισμάτων.

Περισσότερα για τον σκεπτικισμό που συνδέεται με την μετενσάρκωση μπορεί κανείς να δει (στα αγγλικά) στη διεύθυνση http://www.ial.goldthread.com/skeptics.html

Ένα από τα ζητήματα που θίγονται εκεί είναι και αυτό της συναισθηματικής έντασης κατά την ανάκληση, καλέ μου snoopy. Λέει λοιπόν ο συγγραφέας του κειμένου ότι η συναισθηματική ένταση μιας ανάμνησης που θεωρείται ότι προέρχεται από προηγούμενη ζωή δεν σημαίνει ότι όντως υπήρχε μια τέτοια ζωή, όπως ακριβώς η συναισθηματική ένταση που βιώνουμε όταν παρακολουθούμε μια ταινία δεν πιστοποιεί ότι η ταινία είναι πραγματικότητα.

Αυτά ως δικηγόρος του... έξω από δω, γιατί προσωπικά δεν πιστεύω ότι τα παραπάνω επαρκούν να εξηγήσουν το σύνολο των περιπτώσεων ανάκλησης περασμένων ζωών, αν και μπορεί να ισχύουν για κάποιες απ'αυτές.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 22:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω να προλάβω να γράψω για τα ακασικά αρχεία, γιατί μόλις είδα το τελευταίο ποστ του Chastity με τον οποίο μάλλον γράφαμε μαζί .

quote:
Κατά συνέπεια η θεωρία της μετενσάρκωσης, αφού δεν μπορεί να δώσει όσα εκείνη των ακασικών αρχείων, πιστεύω πως δεν μας χρειάζεται.
Βλέπω τη λογική σου καλέ μου Chastity και σέβομαι απεριόριστα τη γνώμη σου, όπως και κάθε άλλη, πιστεύω όμως ότι η χρησιμότητα της θεωρίας της μετενσάρκωσης πρέπει να προσδιοριστεί μόνο βάση της ίδιας της θεωρίας. Εννοώ αν σκέφτεσαι τη μετενσάρκωση, όπως την αντιλαμβανόμαστε στη Δύση, δηλαδή ως διαιώνιση του εγώ, πραγματικά ούτε κι εγώ βλέπω κάποια χρησιμότητα σε αυτήν.

Αν όμως σκεφτεί κανείς τη μετενσάρκωση όπως την εννοούσαν οι εισηγητές της θεωρίας και την ανέφερα σε προηγούμενη σελίδα, ως αλλαγή μορφής δηλαδή, μπορεί να αποκομίσει πολλά οφέλη. Αν σκεφτούμε μια μεταφορά, ότι σε όλο το σύμπαν το μόνο που υπήρχε ήταν ένας ποταμός και ο ποταμός αυτός ήθελε να βιώσει κι άλλους τρόπους ύπαρξης ώστε ένα μέρος του μετατράπηκε σε σύννεφα, και δούμε ότι τα σύννεφα είναι ο κόσμος των μορφών και εντέλει εμείς οι ίδιοι, τότε θα αντιληφθούμε ότι η αλήθεια μας είναι άλλη από αυτή που φαίνεται ότι είναι, όπως και η αλήθεια του σύννεφου είναι αναπόδραστα το νερό. Θα αντιληφθούμε ότι είμαστε πρωτίστως πνευματικά όντα και αυτή η επίγνωση μπορεί να δημιουργήσει μια ακατάλυτη αίσθηση ασφάλειας, να φέρει εσωτερική γαλήνη και αρμονία, να αποκαταστήσει τον άνθρωπο ως πνευματικό ον. Με αυτά τα δεδομένα, η θεωρία της μετενσάρκωσης, για μένα τουλάχιστον, είναι απείρως σημαντική.

Οπωσδήποτε δεν θέλω να μειώσω την ομορφιά της δικής σου θεώρησης και μάλιστα σε άλλα τόπικ του φόρουμ είμαι ένθερμος υπέρμαχος της θεωρίας του "Πεδίου", των μορφογενετικών πεδίων που μας περιβάλλουν και των οποίων η αντίληψη είναι θέμα δυνατότητας συντονισμού με την εκάστοτε επιθυμητή πληροφορία. Άλλωστε στη ΘΕΠΑ (θεραπεία πνευματικής απόκρισης), την οποία εφαρμόζω, ο θεραπευτής αλληλεπιδρά με αυτά ακριβώς τα πεδία και απομακρύνει τον θόρυβο, καθαρίζει αν θες τον δρόμο προς την πραγματική ουσία του θεραπευόμενου.

Καλέ μου Dying Incubus δεν νομίζω ότι είναι εφικτή (ή επιθυμητή) η συνύπαρξη των δύο θεωριών, πρόκειται για δύο πολύ δυνατές θεωρίες που μπορούν να προσφέρουν εξαιρετικό όραμα στον άνθρωπο. Η συνύπαρξή τους απλά θα τις αποδυνάμωνε, πιστεύω.

Θα επανέλθω για τα ακασικά αρχεία και τα μορφογενετικά πεδία αύριο.

Καληνύχτα.

Με αγάπη,
Unseen

***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 02:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την παρέα!

Είχα στο παρελθόν μια συζήτηση με κάποιο φίλο μου εσωτεριστή που όμως ταυτόχρονα έτρεφε αρκετό μίσος (ίσως αυτή να μην είναι η καλύτερη λέξη, ας πούμε απέχθεια) για την Χριστιανική θρησκεία.

Θυμάμαι λοιπόν πως συζητάγαμε για την αναγκαιότητα της μετανσάρκωσης.

Ένα από τα επιχειρήματα του ήταν και το ότι η ύπαρξη της μετανσάρκωσης όχι μόνο αναιρεί την ύπαρξη ενός προσωπικού θεού-τιμωρού αλλά επιπλέον και την ύπαρξη ενός μετα-κόσμιου Παραδείσου και Κολάσεως. Η έννοια μιας τελικής κρίσεως και μιας αιώνιας καταδίκης ή ανταμοιβής έρχεται σε αντίφαση με την έννοια της μετανσάρκωσης.

Δεν είμαι σίγουρος αν συμφωνώ απόλυτα με την παραπάνω θεώρηση, ίσως εν μέρει, πάντως την βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα.

Και μιας που έκανα λόγο για εσωτεριστές που απεχθάνονται το χριστιανισμό παραθέτω ένα άρθρο της μαθήτριας της Μπλαβάτσκυ Άννι Μπεζάντ (την οποία και σέβομαι απεριόριστα), που μιλάει για την αναγκαιότητα της μετανσάρκωσης.

Αξίζει να το διαβάσετε αν έχετε χρόνο.

http://www.anandgholap.net/Necessity_For_Reincarnation-AB.htm


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 12:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Chastity, όπως έχω ξαναπεί για την έννοια της μετενσάρκωσης πιστεύω ότι είναι μια αναπαράσταση – ίσως διαφορετική – από τους κύκλους που βλέπουμε να εκτελούνται γύρω μας στην φύση, στον κόσμο, στο σύμπαν μας.
Αν και με κάλυψε η αγαπητή μου Unseen σε αρκετά σημεία στην απάντηση της, πιστεύω ακράδαντα πως η έννοια της μετενσάρκωσης δε μπορεί να περιοριστεί στην επιθυμία του ανθρώπου για αιωνιότητα, ή υπερηφάνεια ότι έχει ζήσει ξανά σε κάποια άλλη εποχή.
Αν την “ενδύαμε” με έναν τέτοιον τρόπο θα χάναμε ένα μεγάλο κομμάτι του νοήματος της.
Αυτό που εκλαμβάνω εγώ από τη μετενσάρκωση είναι μια διαδικασία εξέλιξης της ψυχής μας στην προσπάθεια της να ενωθεί με το Όλον.
Για να πραγματωθεί αυτή η ένωση απαιτείται Γνώση η οποία είναι μια υπόθεση πολύ δύσκολη κι ίσως αδύνατη να αποκτηθεί στο σύντομο χρονικό διάστημα της φυσικής μας παρουσίας εδώ.
Ο άνθρωπος διδάσκει και διδάσκεται, βιώνει κι αποκομίζει τα αποτελέσματα των πράξεων του.
Αν κοιτάξουμε γύρω μας θα αντιληφθούμε ότι τα πάντα υπάρχουν για κάποιον σκοπό, τίποτα δεν υπάρχει άσκοπα κι άδικα.
Η ενέργεια του Όλου το υλοποίησε ή το πραγματοποίησε για κάποιον σκοπό.
Στη μετενσάρκωση λοιπόν αποδίδω την σκοπιμότητα της ψυχής την οποία ενδεχομένως κι η ίδια να αντιληφθεί μετά από μια μεγάλη κι αδιάκοπη πορεία.

Λυπάμαι που δεν γράφω περισσότερα αυτή την στιγμή για αυτό αλλά σε όλο το θέμα έχω γράψει τόσα σχετικά μ’ αυτό που νιώθω ότι έχω στερέψει!

Καλή μου Unseen, όταν αναφέρθηκα στη λέξη συνύπαρξη των 2 αυτών εννοιών εννοούσα ότι δεν βλέπω το λόγο που αν κάποιος αποδεχθεί τη μία θα πρέπει να απορρίψει την άλλη.
Τουλάχιστον δεν κατανοώ εγώ για ποιό λόγο θα έπρεπε να γίνει αυτό.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 14:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Chastity: Αντίθετα η θεωρία του ακασικού πεδίου είναι πιστεύω πληρέστερη γιατί δεν μας αποπροσανατολίζει σε στείρες αναδρομές στο παρελθόν (και δεν υπολογίζω τους τρελούς που λένε πως αποτελούν ενσάρκωση του Ναπολέοντα, του Βούδα ή του John Dee...) αλλά αντίθετα μας δίνει την ώθηση να βρούμε τρόπους και τεχνικές συνειδητής πρόσβασης σε μια βιβλιοθήκη απίστευτων γνώσεων και πληροφοριών.

Καλό!!!! ...
Πώς και δέν το είχα σκεφτεί?
Έχουμε και λέμε λοιπόν :
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, ΣΩΚΡΑΤΗΣ, ΠΛΑΤΩΝΑΣ, ΚΑΙΣΑΡΑΣ, ΚΑΛΛΙΓΟΥΛΑΣ, ΜΕΓΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ, ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ, ΚΑΡΟΛΟΜΑΓΝΟΣ, ΚΩΝ/ΝΟΣ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ, ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ, ΝΑΠΟΛΕΩΝ, ΧΙΤΛΕΡ, ΑΙΝΣΤΑΙΝ ...
Φίλε Dying_Incubus πάρε θέσηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 15:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unssen:Ένα από τα ζητήματα που θίγονται εκεί είναι και αυτό της συναισθηματικής έντασης κατά την ανάκληση, καλέ μου snoopy. Λέει λοιπόν ο συγγραφέας του κειμένου ότι η συναισθηματική ένταση μιας ανάμνησης που θεωρείται ότι προέρχεται από προηγούμενη ζωή δεν σημαίνει ότι όντως υπήρχε μια τέτοια ζωή, όπως ακριβώς η συναισθηματική ένταση που βιώνουμε όταν παρακολουθούμε μια ταινία δεν πιστοποιεί ότι η ταινία είναι πραγματικότητα.

Αγαπητή Unseen τα περισσότερα όνειρα που βλέπουμε έχουν σχέση με την παρούσα ζωή, θα έλεγα τα 9 στα 10 τουλάχιστον.
Στο λέω αυτό τόσο απο την δική μου εμπειρία όσο και απο εμπειρίες γνωστών και φίλων ιδιαίτερα τα συναισθηματικά φορτισμένα, με κάποιο πρόσωπο της παρούσας ζωής, με κάποιο πρόβλημα θα συνδέεται.
Δέν υπάρχει κανένας λόγος να είμαστε φορτισμένη με όνειρα αναμνήσεων προηγούμενων ζωών ... ακόμα και άν υπήρξαν αυτή την στιγμή για μας είναι ξεχασμένο άγνωστο παρελθόν, δέν είναι τίποτα. Τα πάντα αυτή την στιγμή επικεντρώνονται για μάς στην παρούσα ζωή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 15:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus:
Αν και με κάλυψε η αγαπητή μου Unseen σε αρκετά σημεία στην απάντηση της, πιστεύω ακράδαντα πως η έννοια της μετενσάρκωσης δε μπορεί να περιοριστεί στην επιθυμία του ανθρώπου για αιωνιότητα, ή υπερηφάνεια ότι έχει ζήσει ξανά σε κάποια άλλη εποχή.
Αν την “ενδύαμε” με έναν τέτοιον τρόπο θα χάναμε ένα μεγάλο κομμάτι του νοήματος της.
Αυτό που εκλαμβάνω εγώ από τη μετενσάρκωση είναι μια διαδικασία εξέλιξης της ψυχής μας στην προσπάθεια της να ενωθεί με το Όλον.

Φίλε Dying_Incubus και βιολογικά άν το πάρουμε το θέμα εγώ θα έλεγα οτι στον τρόπο συμπεριφοράς μας μεγαλύτερο ρόλο θα μπορούσαν να παίξουν τα γονίδια και οι κληρονομικές τάσεις.
Τί έχεις να πείς για αυτό?
Πώς συνδέονται με την μετανσάρκωση?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 01:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
snoopy
quote:
Chastity: Αντίθετα η θεωρία του ακασικού πεδίου είναι πιστεύω πληρέστερη γιατί δεν μας αποπροσανατολίζει σε στείρες αναδρομές στο παρελθόν (και δεν υπολογίζω τους τρελούς που λένε πως αποτελούν ενσάρκωση του Ναπολέοντα, του Βούδα ή του John Dee...) αλλά αντίθετα μας δίνει την ώθηση να βρούμε τρόπους και τεχνικές συνειδητής πρόσβασης σε μια βιβλιοθήκη απίστευτων γνώσεων και πληροφοριών.

Καλό!!!! ...
Πώς και δέν το είχα σκεφτεί?
Έχουμε και λέμε λοιπόν :
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, ΣΩΚΡΑΤΗΣ, ΠΛΑΤΩΝΑΣ, ΚΑΙΣΑΡΑΣ, ΚΑΛΛΙΓΟΥΛΑΣ, ΜΕΓΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ, ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΣ, ΚΑΡΟΛΟΜΑΓΝΟΣ, ΚΩΝ/ΝΟΣ ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΣ, ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ, ΝΑΠΟΛΕΩΝ, ΧΙΤΛΕΡ, ΑΙΝΣΤΑΙΝ ...


Τώρα αν σας πω... ότι έχω γνωρίσει κάποιους από αυτούς τι θα μου πείτε ;;;;;;;;


quote:
snoopy

Φίλε Dying_Incubus και βιολογικά άν το πάρουμε το θέμα εγώ θα έλεγα οτι στον τρόπο συμπεριφοράς μας μεγαλύτερο ρόλο θα μπορούσαν να παίξουν τα γονίδια και οι κληρονομικές τάσεις.
Τί έχεις να πείς για αυτό?
Πώς συνδέονται με την μετανσάρκωση?


Αγαπητέ snoopy

Απαντώ στην ερώτησή σου γιατί το έχω ψάξει λίγο το θέμα....

Τα γονίδια και οι κληρονομικές τάσεις συνδέονται με τη μετενσάρκωση με τον εξής τρόπο : Όταν αποφασίζεται η ενσάρκωση μίας ψυχής, επιλέγονται και οι ανάλογοι γονείς, με τα ανάλογα γονίδια κ.λ.π. ώστε η ψυχή να λάβει τις κατάλληλες προϋποθέσεις για την εξελικτική της πορεία (αν π.χ. στα μαθήματά της υπάγεται μία αρρώστια, θα επιλεχθούν γονείς, φορείς του γονιδίου αυτού).


Αγαπητέ A. Kircher

Η προσωπική μου γνώμη είναι, ότι για να προσεγγίσει κάποιος την γνώση (εσωτερική ή μη) θα πρέπει να έχει τα μάτια του ανοιχτά, να μην έχει παρωπίδες και να μην είναι δογματικός. Ο Χριστιανισμός σαν θρησκεία, όπως την έχουν τροποποιήσει στις εκάστοτε Οικουμενικές συνόδους, τείνει να απορριφθεί. Όμως, η διδασκαλία του Χριστού και των Σοφών Δασκάλων που κατά καιρούς έχουν κατέβει στη γη θα πρέπει να λαμβάνονται σοβαρά υπ’ όψη και να μας ανοίγουν το δρόμο προς τη δική μας καλυτέρευση και πνευματική ανάπτυξη... Ο Θεός και βέβαια δεν είναι τιμωρός και σαν έννοια δεν μπορούμε να τη προσεγγίσουμε μια και το πνεύμα - ψυχή μας είναι εγκλωβισμένο στην ύλη....



Φιλικά, http://astro.forumup.com/


η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 08:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
snoopy, νομίζω πως καλύφθηκα από την αγαπητή karma στο ερώτημα που μου έθεσες για τα γονίδια και τις κληρονομικές τάσεις.

quote:
Η προσωπική μου γνώμη είναι, ότι για να προσεγγίσει κάποιος την γνώση (εσωτερική ή μη) θα πρέπει να έχει τα μάτια του ανοιχτά, να μην έχει παρωπίδες και να μην είναι δογματικός.

Καλή μου karma, έχεις απόλυτο δίκιο!
Πιστεύω πως οι παρωπίδες κι ο δογματισμός δε μπορούν να συνυπάρξουν ποτέ με την Γνώση κι αντί να ελευθερώσουν το άτομο το σκλαβώνουν με δεσμά...
Τώρα οι λόγοι για τους οποίους έχουμε μια φανατική ή πολύ "κλειστή" προσέγγιση της Γνώσης είναι διάφοροι...

quote:
Όμως, η διδασκαλία του Χριστού και των Σοφών Δασκάλων που κατά καιρούς έχουν κατέβει στη γη θα πρέπει να λαμβάνονται σοβαρά υπ’ όψη και να μας ανοίγουν το δρόμο προς τη δική μας καλυτέρευση και πνευματική ανάπτυξη...

Η γνώμη μου είναι οτι πίσω από τα λόγια που έχει πει ο κάθε φωτισμένος άνθρωπος από όλους αυτούς που ενσαρκώθηκαν στην ανθρωπότητα, στην ουσία κρύβεται το ίδιο νόημα.
Δυστυχώς όμως στεκόμαστε να κοιτάμε το δάχτυλο καθεαυτό κι όχι αυτό που μας δείχνει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 09:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
karma:
Τα γονίδια και οι κληρονομικές τάσεις συνδέονται με τη μετενσάρκωση με τον εξής τρόπο : Όταν αποφασίζεται η ενσάρκωση μίας ψυχής, επιλέγονται και οι ανάλογοι γονείς, με τα ανάλογα γονίδια κ.λ.π. ώστε η ψυχή να λάβει τις κατάλληλες προϋποθέσεις για την εξελικτική της πορεία (αν π.χ. στα μαθήματά της υπάγεται μία αρρώστια, θα επιλεχθούν γονείς, φορείς του γονιδίου αυτού).

Ελάτε τώρα ρε παιδιά! Πως είναι δυνατόν να γίνεται μια τέτοια επιλογή;;; Παραείναι science fiction αυτή η θεωρία. Η karma αναφέρει πως επιλέγονται οι ανάλογοι γονείς. Ποιός "αποφασίζει" να γίνει μία μετενσάρκωση; Ποιός κάνει την επιλογή των γονέων; Υπάρχει κάποιος ή κάποια δύναμη που εμπλέκεται σε διαδικασίες γενετικής από την έναρξη της ανθρωπότητας; Νομίζω πως αυτό που αναφέρει η karma χρειάζεται να μας το αναλύσει λίγο παραπάνω (μιας και το έχει ψάξει).


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 12:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου, μου επιτρέπετε να αρχίσω ανάποδα;

quote:
Chastity: Ελάτε τώρα ρε παιδιά! Πως είναι δυνατόν να γίνεται μια τέτοια επιλογή;;; Παραείναι science fiction αυτή η θεωρία.
Χα χα χα, καταπληκτική αντίδραση! Έλα τώρα βρε Chastity στ' αλήθεια δεν τα έχεις ξανακούσει αυτά; Όταν πεθαίνουμε, λέει η θεωρία, ως συνειδήσεις επιστρέφουμε σε έναν κόσμο που μοιάζει με τον κόσμο του μπάρντο. Εκεί ανασκοπούμε την τελευταία ενσάρκωση και ταυτόχρονα προετοιμαζόμαστε για την επόμενη. Η θεωρία αυτή συνήθως δέχεται ότι ανήκουμε σε κάποια "οικογένεια ψυχών", η οποία επίσης επηρεάζεται από το αποτέλεσμα της φώτισής μας (ή μη), καθώς και όλων των άλλων μελών, και τέτοιου είδους συμφωνίες γίνονται με τα υπόλοιπα μέλη της ψυχικής οικογένειας. Σκοπός πάντα είναι η ατομική και συλλογική μας εξέλιξη και οι όποιες συμφωνίες γίνονται πάντα με γνώμονα αυτό το κριτήριο.

Βεβαίως η θεωρία των "συμφωνιών πριν από τη γέννηση" προϋποθέτει ότι έως έναν βαθμό κάποια σημαντικά γεγονότα της ζωής μας είναι προδιαγεγραμμένα (μας διαβάζεις Open Mind;), όμως ο τρόπος αντίδρασής μας σε αυτά και άρα η συνολική έκβαση δεν είναι. Η θεωρία των ρόλων στην οποία έχω ξανα-αναφερθεί σε προηγούμενα ποστ μου πρεσβεύει αυτό ακριβώς που περιγράφω, ουσιαστικά δηλαδή πρόκειται για την ίδια θεωρία.

Καλή μου karma,

Χαίρομαι που σε ξαναβλέπω. Όσον αφορά αυτό που γράφεις

quote:
Η προσωπική μου γνώμη είναι, ότι για να προσεγγίσει κάποιος την γνώση (εσωτερική ή μη) θα πρέπει να έχει τα μάτια του ανοιχτά, να μην έχει παρωπίδες και να μην είναι δογματικός.
πράγματι ισχύει μέχρι κάποιου σημείου. Κάποια στιγμή θα πρέπει κανείς να επιλέξει ανάμεσα στο αν θα χάνεται διαρκώς μέσα σε έναν κυκεώνα θεωριών, χάριν πλουραλισμού, ή θα δημιουργήσει ένα λίγο-πολύ κλειστό σύστημα με τις θεωρίες που του ταιριάζουν περισσότερο. Από κει και πέρα, βεβαίως είναι καλό και οφέλιμο να είναι ανά πάσα στιγμή έτοιμος να εγκαταλείψει ή να αναθεωρήσει το σύστημά του, προς όφελος της εξέλιξής του.

Snoopy μου,

quote:
Τα πάντα αυτή την στιγμή επικεντρώνονται για μάς στην παρούσα ζωή.
συμφωνώ μαζί σου.

Αγαπημένε μου φίλε Dying Incubus,

quote:
Καλή μου Unseen, όταν αναφέρθηκα στη λέξη συνύπαρξη των 2 αυτών εννοιών εννοούσα ότι δεν βλέπω το λόγο που αν κάποιος αποδεχθεί τη μία θα πρέπει να απορρίψει την άλλη.
Τουλάχιστον δεν κατανοώ εγώ για ποιό λόγο θα έπρεπε να γίνει αυτό.
Σύμφωνοι, δεν κατάλαβα ότι το εννοούσες έτσι. Στο δικό μου σύμπαν, για παράδειγμα, χωρούν και οι δύο θεωρίες - και τις σέβομαι και τις δύο, δεν απορρίπτω καμιά χάριν της άλλης, μπορεί όμως να ΠΡΟΤΙΜΩ κάποια από τις δυο (αν και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω αποφασίσει ακόμη ).

Καλέ μου A.Kircher,
Πολύ καλό σημείο, θα διαβάσω και την παραπομπή σου και θα επανέλθω.

Edited by - Unseen on 17/01/2007 12:26:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 12:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν... υποσχέθηκα να γράψω για τα ακασικά αρχεία και τα μορφογενετικά πεδία.

Ο όρος "ακασικά αρχεία" ("Akashik Records") δεν είναι τόσο παλιός όσο πιστεύεται. Η έννοια των ακασικών αρχείων πρωτοεμφανίστηκε τον 19ο αι. στο πλαίσιο του θεοσοφικού κινήματος. Ο συνήθης ορισμός (όπως δίδεται από τους θεοσόφους) μιλά για μια βιβλιοθήκη του ο,τιδήποτε υπάρχει στο βασίλειο της ανθρώπινης συνείδησης. Βρισκόμαστε σε συνεχή αλληλεπίδραση με αυτά τα αρχεία, στα οποία η πρόσβασή μας είναι αυτή του επισκέπτη μιας βιβλιοθήκης.

Μολονότι δηλαδή διαρκώς γράφουμε σε αυτά με καθετί που πράττουμε, σκεφτόμαστε ή αισθανόμαστε, δεν είναι τόσο εύκολο και να διαβάσουμε από αυτά, τουλάχιστον όχι ο,τιδήποτε (φαίνεται να) εκτείνεται πέρα από την προσωπική μας εμπειρία στο τώρα. Υπάρχουν βέβαια διάφορες τεχνικές και μέθοδοι που εκδίδουν "κάρτες επισκέπτη" για τα ακασικά αρχεία, τα οποία έχουν διάφορα επίπεδα πρόσβασης και... μόλις τώρα θυμήθηκα ένα πολύ καλό ποστ σχετικά από ένα άλλο τόπικ, το οποίο ελπίζω να καταφέρω να εντοπίσω ξανά σύντομα και να αντιγράψω εδώ.

Μέσω του channeling π.χ. μπορεί κάποιος να ζητήσει από τον φύλακα των αρχείων να του δείξει ή να του διαβάσει κάποιο κομμάτι. Ο [b]Yngwie[b] πάλι λέει ότι και με την αστρική προβολή μπορεί κάποιος να διαβάσει από τα ακασικά. Δεν ξέρω τι άλλες μέθοδοι μπορεί να υπάρχουν.

Τα μορφογενετικά πεδία πάλι ή απλώς "Πεδίο" ("Field'/"Matrix") χρησιμοποιείται με κάπως ευρύτερη έννοια για να περιγράψει το συλλογικό ασυνείδητο όπου καταγράφεται ο,τιδήποτε υπάρχει, στο παρόν, το παρελθόν, ακόμη και στο μέλλον. Τα δε μελλούμενα είναι γραμμένα ως αρχετυπικές δυνατότητες, τάσεις ή μοτίβα.

Υπάρχουν αναφορές για όλα αυτά και σε άλλους πολιτισμούς. Οι αβορίγινες της Αυστραλίας μιλούν για τη χώρα των ονείρων, όπου όλα υπάρχουν ταυτόχρονα και η γραμμικότητα παύει να ισχύει, δεν υπάρχει τέλος ή αρχή, απλά μια κατάσταση του είναι. Είναι ο τόπος που επισκέπτονται τα μέλη της φυλής για να συναντήσουν τους προγόνους τους, αφού οι πρόγονοι εκεί συνυπάρχουν με τους ίδιους άχρονα ή ταυτόχρονα.

Οι Βουδιστές έχουν τη δική τους ονομασία. Δεν ξέρω πώς προφέρεται στα ελληνικά, αλλά η alaya-vijnana είναι μια βιβλιοθήκη ή αποθήκη συνείδησης όπου φυλάσσονται όλα όσα υπήρξαν και δεδομένου ότι τα γεγονότα τελούν διαρκώς εν εξελίξει, η alaya-vijnana τελεί και αυτή σε διαρκή εξέλιξη.

Έχω υπόψη μου και διάφορες συζητήσεις που έχουν γίνει σχετικά με την εγκυρότητα αυτής της θεωρίας έναντι της θεωρίας της μετενσάρκωσης και προσεχώς θα μεταφέρω ο,τιδήποτε σχετικό.

Εύχομαι μια όμορφη, φωτεινή και λαμπερή μέρα
Unseen


***** Συγχώρεση. Αγάπη. Ευλογία. *****Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 14:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Unseen έχουμε ακούσει όλοι για το "συλλογικό ασυνείδητο" κατα Young. Δέν παρατηρώ καμιά διαφορά με τα ακασικά πεδία.
Μήπως εννοούμε σποραδικές επιφανειακές επισκέψεις μας σε αυτό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 15:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Unseen
Όταν πεθαίνουμε, λέει η θεωρία, ως συνειδήσεις επιστρέφουμε σε έναν κόσμο που μοιάζει με τον κόσμο του μπάρντο. Εκεί ανασκοπούμε την τελευταία ενσάρκωση και ταυτόχρονα προετοιμαζόμαστε για την επόμενη. Η θεωρία αυτή συνήθως δέχεται ότι ανήκουμε σε κάποια "οικογένεια ψυχών", η οποία επίσης επηρεάζεται από το αποτέλεσμα της φώτισής μας (ή μη), καθώς και όλων των άλλων μελών, και τέτοιου είδους συμφωνίες γίνονται με τα υπόλοιπα μέλη της ψυχικής οικογένειας. Σκοπός πάντα είναι η ατομική και συλλογική μας εξέλιξη και οι όποιες συμφωνίες γίνονται πάντα με γνώμονα αυτό το κριτήριο.

Βεβαίως η θεωρία των "συμφωνιών πριν από τη γέννηση" προϋποθέτει ότι έως έναν βαθμό κάποια σημαντικά γεγονότα της ζωής μας είναι προδιαγεγραμμένα (μας διαβάζεις Open Mind;), όμως ο τρόπος αντίδρασής μας σε αυτά και άρα η συνολική έκβαση δεν είναι.


1ον: Η συνείδηση δεν είναι αυθύπαρκτη οντότητα αλλά αποτελεί μέρος της ψυχής.

2ον: Αν και γενικότερα έχω πολύ ανοιχτό μυαλό και δεν απορρίπτω αβασάνιστα κάποια θεωρία, πάραυτα μου είναι πολύ δύσκολο να δεχτώ πως στη μεταθανάτια κατάστασή μας, βρισκόμαστε μπροστά σε μια ομάδα "ψυχών" και συζητάμε-διαπραγματευόμαστε τα δρώμενα της επόμενης ζωής μας. Είναι σαν να βρισκόμαστε σε ένα καφέ, να κλείνουμε συμβόλαια και να μιλάμε για τα μέλλοντα! Ως θεωρία τη σέβομαι αλλά μου είναι "δυσκολοχώνευτη"...

3ον: Η μετενσάρκωση (εξ' όσων γνωρίζω) δεν αποσκοπεί στη συλλογική εξέλιξη, παρά μόνον στην ατομική. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω πως η θεωρία της "οικογένειας ψυχών" συνδέεται με τη μετενσάρκωση.

4ον: Κάτι πρόσθετο που θεωρώ ως πρόβλημα στη θεωρία της μετενσάρκωσης, είναι το ότι η θεωρία αυτή στηρίζει την ύπαρξή της στην μετέπειτα υποχρεωτική γήινη ζωή μας. Ρωτάω λοιπόν, τι θα γίνει με αυτές τις "ψυχές" αν αύριο ο πλανήτης μας πάψει να υπάρχει; Αφού ο κύκλος "γέννηση-θάνατος" είναι άμεσα συνδεδεμένος και δεσμευμένος από τη συνθήκη-παραδοχή της επίγειας (και μόνον) ζωής μας, πως μπορεί η κάθε ψυχή να οριστεί και να συνεχίσει να υπάρχει (και να ενσαρκώνεται) αν η γη δεν υπάρχει; Και αν όντως υπάρχει "πρόβλεψη" για μια τέτοια πιθανότητα (πχ μετοίκιση σε άλλον πλανήτη), τότε γιατί αυτή η επιλογή δεν υλοποιείται ποτέ;


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 22:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ την όμορφη παρέα !!!!

Σε γενικές γραμμές δεν έχω να προσθέσω κάτι, με κάλυψε απόλυτα η αγαπητή Unseen !

Παρακινούμενη, όμως, από τον αγαπητό Chastity περί... ανάλυσης του θέματος... και όλων των άλλων θεμάτων που καλύπτουμε εδώ, σκέφθηκα το εξής....

Μπορούμε να οργανώσουμε μία ωραία φιλοσοφική - μεταφυσική - καρμική συνάντηση (κάτι που έχουμε ξανακάνει με άλλα μέλη του forum, με θέμα τη φιλοσοφία στο παρελθόν και που είχε μεγάλη επιτυχία) και να ανταλλάξουμε απόψεις, με περισσότερες λεπτομέρειες φυσικά !

Όσοι από εσάς δεν μου έχετε στείλει τα στοιχεία σας (ημερομηνία, ώρα και τόπο γέννησης) μπορείτε να τα στείλετε για να έχω μαζί μου και τους αστρολογικούς σας χάρτες, να κοιτάξουμε, παράλληλα και τα καρμικά ωροσκόπια.

Περιμένω τις προτάσεις σας για να βρούμε ποια μέρα και μέρος βολεύει όλους !!!

Νομίζω ότι θα είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική συνάντηση !!!



Φιλικά, http://astro.forumup.com/


η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Chastity
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 01:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Chastity  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ είμαι πάντα μέσα σε τέτοιες συναντήσεις. Όμως είμα από κεντρική Μακεδονία, οπότε αν η συνάντηση γίνει στην Αθήνα, δεν θα μπορέσω να έρθω


Lux e tenebris
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 02:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Chastity

Εγώ είμαι πάντα μέσα σε τέτοιες συναντήσεις. Όμως είμα από κεντρική Μακεδονία, οπότε αν η συνάντηση γίνει στην Αθήνα, δεν θα μπορέσω να έρθω


Στις προηγούμενες συναντήσεις που είχαμε με άλλα μέλη, ήρθαν και παιδιά από διάφορα μέρη της Ελλάδας (το είχαμε προετοιμάσει έτσι, ώστε να βρεθεί μία κατάλληλη ημερομηνία που να μπορούν όλοι).

Πάντως... Μακεδόνες, απογόνους του Μ. Αλεξάνδρου, θέλουμε !!!!

Αν δεν μπορέσεις να έρθεις... θα σου πω τα καρμικά σου, έτσι κι’ αλλιώς !!!!



Φιλικά, http://astro.forumup.com/


η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 06:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά πολύ καλή η ιδέα της Karma για συνάντηση, εγώ φυσικά δεν θα έρθω, αν και θα το ήθελα πολύ.

quote:
Η προσωπική μου γνώμη είναι, ότι για να προσεγγίσει κάποιος την γνώση (εσωτερική ή μη) θα πρέπει να έχει τα μάτια του ανοιχτά, να μην έχει παρωπίδες και να μην είναι δογματικός.

Αγαπητή Karma έχεις απόλυτο δίκιο και σε ευχαριστώ και για τα άλλα που έγραψες με τα οποία συμφωνώ επίσης.

Είχα και εγώ σκοπό να γράψω κάποια πράγματα για τα ακασικά αρχεία αλλά ευτυχώς με προλαβε η Unseen. Και λέω ευτυχώς γιατί συνήθως πλατιάζω και θα έγραφα κατεβατά επί κατεβατών.

Πάντως να τονίσω και εγώ ότι η ιδέα των ακασικών αρχείων έγινε κυρίως γνωστή μέσω της θεοσοφικής εταιρείας. Αυτό το γεγονός χρησιμοποιείται ιδιαίτερα από τους κριτικούς της θεωρίας ως αδύνατο σημείο. Ο όρος προέρχεται από το σανσκριτικό Ακάσα που στην Ινδική φιλοσοφία αντιπροσωπεύει ένα από τα πέντε στοιχεία και πιο συγκεκριμένα τον "αιθέρα" ή τον ουρανό.
Επίσης στον ροδοσταυρισμό του Max Heindel η θεωρία των ακασικών αρχείων σχετίζεται με αυτό που ο Heindel ονομάζει "Μνήμη της Φύσεως".

Και επειδή μας αρέσει όταν η επιστήμη επιβεβαιώνει τις εσωτερικές θεωρίες (και δεν είναι λίγες φορές που έχει συμβεί αυτό) απλά να προσθέσω ότι η επιστημονική κοινότητα δείχνει αρκετό σκεπτικισμό σε αυτήν την θεωρία. Για την ώρα τουλάχιστον...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 08:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας φίλοι μου

Καλέ μου snoopy

Έχω την εντύπωση ότι ο Γιουνγκ μίλησε για το συλλογικό ασυνείδητο ως αποθήκης αρχετυπικών εικόνων και όχι ως γενικής αποθήκης των πάντων. Το συλλογικό ασυνείδητο του Γιουνγκ διαμορφώνεται από τα ένστικτα (τα οποία παρουσιάζονται ανεξάρτητα από τη διαδικασία της μάθησης/εξέλιξης) και τα αρχέτυπα.

Φίλε μου Chastity

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ γιατί έδωσες άλλη πνοή στο τόπικ με την επιμονή σου. Θα αναφερθώ σε ξεχωριστό ποστ στον αντίλογο αυτού που γράφεις. Όμως να πω επί του παρόντος ότι όλες αυτές οι "σύγχρονες" ή "μεταμοντέρνες" θεωρίες της μετενσάρκωσης, όπως η θεωρία των ρόλων, είναι μάλλον μια προσπάθεια επικαιροποίησης της παραδοσιακής θεωρίας ώστε να ανταποκρίνεται στη σύγχρονη θεώρησή μας του κόσμου. Ποιος μπορεί να πει με βεβαιότητα άλλωστε ότι αυτοί οι κόσμοι ΔΕΝ εξελίσσονται καθώς εξελίσσεται η ανθρωπότητα; Ίσως η εξέλιξη του ενός κόσμου να βασίζεται στην εξέλιξη του άλλου, να είναι αλληλένδετες, και ίσως οι δυνατότητες που έχουν πλέον ανοιχτεί να μην υπήρχαν καν την εποχή που ο Πλάτωνας ή οι βουδιστές αναφέρονταν στη μετενσάρκωση.

Γεια σου karma μου

Είμαι παραδοσιακά μέσα σε τέτοιου είδους συναντήσεις, οι οποίες τις περισσότερες φορές έχουν αποδειχθεί πολύ καλές. Ας οργανωθούμε.

Καλέ μου A. Kircher

quote:
Και επειδή μας αρέσει όταν η επιστήμη επιβεβαιώνει τις εσωτερικές θεωρίες (και δεν είναι λίγες φορές που έχει συμβεί αυτό) απλά να προσθέσω ότι η επιστημονική κοινότητα δείχνει αρκετό σκεπτικισμό σε αυτήν την θεωρία. Για την ώρα τουλάχιστον...

Έχω υπόψη μου ένα βιβλίο του εκλιπόντος φιλοσόφου Paul Edwards, το "Reincarnation: A Critical Examination" στο οποίο ο συγγραφέας ασκεί κριτική στην υπόθεση της μετενσάρκωσης. Το βασικό του επιχείρημα δεν αφορά τα ίδια τα στοιχεία (π.χ. τα στοιχεία του Stevenson) αλλά το ότι η θεωρία της μετενσάρκωσης καταρρίπτει τις κρατούσες υποθέσεις. Ο Edwards γράφει ότι η μετενσάρκωση συγκρούεται με πάρα πολλά από τα επιστημονικά δεδομένα για να ληφθεί σοβαρά υπόψη, αποκαλύπτοντας τη λεγόμενη "ανικανότητα να ξεπεράσει κανείς την ανυπέρβλητη αρχική υπόθεση κατά της μετενσάρκωσης".

Αντίθετα, η επιστήμη αρχίζει να συνηγορεί ως προς την ύπαρξη του Πεδίου, της θάλασσας ενέργειας που περιβάλλει και περικλείει τα πάντα. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να αναφέρομαι στο "The Field" της Lynne McTaggart (Chastity, θα σου αρέσει πολύ αυτό το βιβλίο).

Βεβαίως, πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο οι νόμοι που διέπουν τον μη υλικό κόσμο να φαίνονται μυστηριώδεις επί του παρόντος, όπως συνέβαινε π.χ. και με τους κβαντικούς νόμους πριν από 200 χρόνια.


Edited by - Unseen on 18/01/2007 08:37:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 08:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητή unseen μου

αν και δεν έχω πάρει μέρος στο τόπικ, ενώ το παρακολουθώ, αν γίνει τέτοια συνάντηση υπολόγισέ με μέσα
και γώ κόρη του Αλέξανδρου είμαι καλέ (και κυριολεκτικά αφού τον μπαμπα μου τον λένε έτσι αλλά και του μέγα)

ευχαριστώ


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy