ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Περί Πίστεως
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 05:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

Έχω λίγο χρόνο, για αυτό περνώ στην ουσία.

Φαίνεται σαν να υπάρχουν διαφορές/χωρισμοι στον τρόπο θέασης σε πόλους από εμάς. *(ΠΙΣΤΟΙ/ΑΠΙΣΤΟΙ). Ουσιαστικά, ο τρόπος που βλέπουμε τη ζωή, περνάει ως επί το πλείστον, μέσα από την εικόνα του τι εμείς είμαστε, *(ο εαυτος/εγω) μας δηλαδή.

Έτσι, αν γράφονται ορισμένες προτροπές από μέρους μου, όπως *(βλέπειν, ακούειν) δεν είναι επουδενι κάποια μέθοδος που σας προτείνω, (ώστε να βγείτε από το ΕΓΩ σας, *να πάτε που? Απλά έχετε επίγνωση, το πως δρα), έτσι γίνεται να δειτε/κατανοησετε τα διάφορα επίπεδα που βρίσκεστε (ενεργοί) σαν συνείδηση.

Όταν λέτε η σκέφτεστε, πχ δεν είμαι ρατσιστής, αυτή είναι απλά μια λεκτική διατύπωση, όπως ένα συμπέρασμα σας, μια θέση σας? Κάποια εικόνα που σχηματίσατε μέσα σας?

Μα, είσαστε σίγουροι πως είσαστε ελεύθεροι από όποια σας φυλετική προκατάληψη?

Είστε σίγουροι πως απέναντι σας βλέπετε Άνθρωπο, και όχι τον κινέζο, τον Αφρικανό, τον Τούρκο η τον Αλβανεζο?

Γιατί σε ένα θέμα πίστης, σας ερωτώ κάτι τέτοιο?

Ας το δούμε ακομα λιγο. Αναρωτηθηκατε,

Γιατί κάποιος σαν τον Χριστό, αποτραβήχτηκε στην έρημο?
Γιατί κάποιος σαν τον Βούδα, να βγαίνει για ελεημοσύνη στο δρόμο?
Γιατί κάποιος σαν τον Σωκράτη, να λέει, πως ο δαίμονας του δεν του επιτρέπει να κάνει τίποτα κακό?

Για να το παίξουν μύστες και να την σπάνε στο Γιώργο!

Μην περιμένετε απαντήσεις, απλά αναρωτηθείτε. Η απάντηση στην ερώτηση θα σχηματίσει άλλη μια εικόνα μέσα σας, μα εσύ αγαπητέ ΚΑΠΟΙΕ, είδες ποτέ με τα μάτια του ΠΛΗΣΙΟΝ σου?

Αυτό θα πει, όταν συναντήσετε κάποιο ζητιάνο, δεν θα στρέψετε τα μάτια και τη σκέψη αλλού.

Δώσατε το ΕΥΡΟ …Οκ, Γιατί?

Μήπως αγαπάτε το ζητιάνο, η το κάνετε για να καθησυχάσετε την συνείδηση?

Άλλο ένα βήμα?

Κοιτάχτε τον, σαν να συμβαίνει σε εσάς, δείτε τον εαυτό σας ζητιάνο.

Μπορείτε?

Θα το κάνατε και στην πραξη...Κυριε ΚΑΠΟΙΕ?

Φρίκη?

Βλέπετε…. την εικόνα μέσα σας?

Ένα εγκαρδιο χαιρετισμό, στη ΝΑΔΑ και στον ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ.

Αμπερ Αμπερ...βγες εΣω!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ampere
Μέλος 3ης Βαθμίδας


471 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2006, 16:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ampere  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Πλάτωνα και λοιποί φίλοι και φίλες. Διάφορα κωλύματα και έλλειψη χρόνου (ενδεχομένως και έλλειμμα πίστης) με κρατούν εκτός. Να ’στε καλά και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις υπέροχες συμμετοχές σας.

Ακολούθησε τη ροή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy