ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 11:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σήμερα στη ΝΕΤ στο ραδιόφωνο στις ειδήσεις των 08:00 μία δημοσιογράφος αναφερομένη στην κοσμοσυρροή στο Δημαρχείο της Καλιφόρνιας για το γάμο ομοφυλοφίλων από διάφορες πολιτείες των ΗΠΑ,
δήλωσε :ότι το οικογενειακό Δίκαιο στην Καλιφόρνια "εκσυγχρονίστηκε" μιας και επιτρέπει την τέλεση γάμου ομοφυλοφίλων ....... είναι αυτό που λέει "πούστηδες και παλικάρια γίναμε μαλλιά κουβάρια".

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 00:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στον Κορυδαλλό ο Παντελεήμονας
20 Ιουνίου 2008, 15:48

Σε 6ετή κάθειρξη καταδικάστηκε ο πρώην Μητροπολίτης Αττικής, Παντελεήμων Μπεζενίτης, κατηγορούμενος για υπεξαίρεση 56 εκαττομμυρίων δραχμών από τη Μονή του Οσίου Εφραίμ.

Και κάτοχος του…. «κουσουρίου» όπως θα έλεγε και ο μακαριστός και άρπαγας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 02:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαρά ο... Παντελεήμων...!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 14:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζω να χαίρεται ο Παντελεήμων! αυτός λυπάται γιατί τον έπιασαν, εμείς οι Χριστιανοί λυπόμαστε γιατί ήταν ανάξιος του ρόλου του και οι πολέμιοι του Χριστιανισμού χαίρονται για ποιο λόγο? Αν πω από κακία? ................. θα είμαι υπερβολικός?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 17:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε, χαίρεται ο Παντελεήμων, χαίρεται...

Ξέρεις πόσοι θα τον θέλουν για Γιουσουφάκι εκεί μέσα;;;

Ανάρπαστος θα γίνει. Κι απ' ότι φαίνεται είναι και καλά προπονημένος.

Μην λυπάστε γι' αυτόν γιατί θα καταντήσετε σαν τον Βοα.... (είδες τι έπαθε; έγινε μπουρεκο...τέτοιος), έχει τέτοιους... ουυυυυ, αλλά κρύβονται.
Αχ... πολύ θέλει ο άνθρωπος νομίζεις;;

Πες μου ότι ένοιωσες και... έκπληξη, με τον Παντελεήμονα, ότι έπεσες απ' τα σύννεφα.!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 19:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ευρωπαίε, χαίρεται ο Παντελεήμων, χαίρεται...

Ξέρεις πόσοι θα τον θέλουν για Γιουσουφάκι εκεί μέσα;;;

Ανάρπαστος θα γίνει. Κι απ' ότι φαίνεται είναι και καλά προπονημένος.

Μην λυπάστε γι' αυτόν γιατί θα καταντήσετε σαν τον Βοα.... (είδες τι έπαθε; έγινε μπουρεκο...τέτοιος), έχει τέτοιους... ουυυυυ, αλλά κρύβονται.
Αχ... πολύ θέλει ο άνθρωπος νομίζεις;;

Πες μου ότι ένοιωσες και... έκπληξη, με τον Παντελεήμονα, ότι έπεσες απ' τα σύννεφα.!!!



Έκπληξη θα νιώσω εάν δω τους Χριστιανομάχους σαν του λόγου σου, να τοποθετούνται σε διάλογο με ειλικρίνεια και παρρησία και όχι σαν την κατίνα της γειτονιάς που ζαίνει το σπίτι της και κοιτάει να δει εάν η γειτόνισσα πέταξε ή όχι τα σκουπίδια για να τρέξει να την κουτσομπολέψει........... http://www.phorum.gr/images/smilies/005.gif " border=0>

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 19:19:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε, ένα σχόλιο έκανα, γιατί άρχισες το παραλήρημα πάλι;;;

Που είναι η παρρησία που απαιτείς από τους άλλους, όταν μασάς τα λόγια σου για κάτι που δεν τολμάς να παραδεχθείς;

Γιατί χάνεις τη ψυχραιμία σου;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 11:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, επειδή δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή, η υπεξαίρεση για την οποία κατηγορήθηκε ο Παντελεήμονας ήταν για 56.000.000 ευρώ ή δραχμές;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 11:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.I? 56εκ € ??? Θα τον είχαν κρεμάσει στο μοναστήρι!!!!
56 εκ ψωροδραχμές πήρε ο άνθρωπος για τα προς το ζείν!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 14:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ευρωπαίε, ένα σχόλιο έκανα, γιατί άρχισες το παραλήρημα πάλι;;;

Που είναι η παρρησία που απαιτείς από τους άλλους, όταν μασάς τα λόγια σου για κάτι που δεν τολμάς να παραδεχθείς;

Γιατί χάνεις τη ψυχραιμία σου;



Δεν φταίω εγώ όταν η πραγματικότητα ταυτίζεται με το παραλήρημα!
ούτε ποτέ μου έχω μασήσει τα λόγια, γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου, για πες μας λοιπόν για το γάμο των ομοφυλοφίλων, είσαι υπέρ ή κατά?...............

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 16:09:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανατομικά διαφορετικός
Ο εγκέφαλος των ομοφυλόφιλων «μοιάζει με τον εγκέφαλο του αντίθετου φύλου»

Το Βήμα
Στους ετεροφυλόφιλους άνδρες και τις λεσβίες, τα ημισφαίρια είναι συμμετρικά (εικόνα αρχείου)
Ουάσινγκτον




Ο εγκέφαλος των ομοφυλόφιλων ανθρώπων παρουσιάζει δομικές ομοιότητες με τον εγκέφαλο του αντίθετου φύλου, δείχνει σουηδική μελέτη που βασίστηκε σε τομογραφίες.

Η σύγκριση 50 ομοφυλόφιλων και 40 ετεροφυλόφιλων ανδρών και γυναικών έδειξε ομοιότητες στη συμμετρικότητα των εγκεφαλικών ημισφαιρίων καθώς και σε μια περιοχή του εγκεφάλου που παίζει σημαντικό ρόλο στις συναισθηματικές αντιδράσεις.

Στους ετεροφυλόφιλους άνδρες και τις λεσβίες, τα εγκεφαλικά ημισφαίρια είναι συμμετρικά, ενώ στους γκέι άνδρες και τις ετεροφυλόφιλες γυναίκες το δεξί ημισφαίριο είναι ελαφρώς μεγαλύτερο, διαπίστωσαν οι ερευνητές του γνωστού Ινστιτούτου Καρολίνσκα της Στοκχόλμης.

Όπως αναφέρει το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων, ομοιότητες μεταξύ των ομοφυλόφιλων ανδρών και των ετεροφυλόφιλων γυναικών εντοπίστηκαν επίσης στις συνδέσεις της αμυγδαλής του εγκεφάλου, η οποία μεταξύ άλλων ρυθμίζει τις συναισθηματικές αντιδράσεις σε εξωτερικά ερεθίσματα.

Η αιτία της ανατομικής ομοιότητας παραμένει άγνωστη, ωστόσο οι επιστήμονες θεωρούν απίθανο να οφείλεται στις εμπειρίες ή τον τρόπο ζωής.

«Οι παρατηρήσεις αυτές δεν μπορούν εύκολα να αποδοθούν στην αντίληψη ή τη συμπεριφορά» γράφουν οι ερευνητές στο Proceedings of the National Academy of Science.

Newsroom ΔΟΛ

Επιστήμη - Τεχνολογία: Περισσότερες ειδ "από το In. gr"

europaios2: "με λίγα λόγια γεννετική ανωμαλία, βλάβη!"

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 22/06/2008 16:13:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 18:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2: "με λίγα λόγια γεννετική ανωμαλία, βλάβη!"

Είναι φορές φίλε που ξεπερνάς τα όρια. Επειδή λες ότι πιστεύεις σε Θεό προσπάθησε να δεις ότι και στην αποδοχή του διαφορετικού κρύβεται το θείο. Μην βάζεις ταμπέλες στους γύρω σου ανάλογα με το πως βιώνεις εσύ την πραγματικότητα. Προσπάθησε να βγεις από τον εγωιστικό σου λαβύρινθο και ίσως τότε για πρώτη φορά ανακαλύψεις τον θεό.
Φιλικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 21:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Marte, μην του βάζεις δύσκολα γιατί θ' αρχίσει να σε λούζει με κατεβατά απ' την ΟΟΔΕ και δεν θα ξέρεις πώ να γλυτώσεις το εγκεφαλικό...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 22:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2


quote:
για πες μας λοιπόν για το γάμο των ομοφυλοφίλων, είσαι υπέρ ή κατά?...............

Φίλε μου, λένε ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι το 10% του πληθυσμού.
Αν είναι πιστοί χριστιανοί και θέλουν να ευλογήσει ο θεός την ένωση τους (παιδιά του δεν είναι κι αυτοί;;;), όπως και οι ετεροφυλόφιλοι, θα είμαι εγώ αυτός που θα τους το απαγορεύσω ή θα τους κατακρίνω για την ευλογία που θέλουν;

Όχι βέβαια.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι έχουν το δικαίωμα επιλογής και εφόσον οι νόμοι και η εκκλησία τους επιτρέπουν γάμο, καλά κάνουν και χρησιμοποιούν αυτό που τους παρέχεται.

Προσωπικά δεν θα παντρευόμουν άντρα, αλλά αυτό αφορά εμένα και κανέναν άλλο...

Αντίθετος είμαι στην υποκρισία της εκκλησίας, που ενώ τους τρέφει στους κόλπους της και τους δίνει αξιώματα (και καλά κάνει), προς τα έξω τους χαρακτηρίζει ανώμαλους, αφύσικους, μυσαρούς και αρνείται την ύπαρξη ομοφυλόφιλων ανάμεσα στους ιερείς, τη στιγμή που τους καλύπτει πλήρως.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 22:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Φίλε Sesostris, επειδή δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή, η υπεξαίρεση για την οποία κατηγορήθηκε ο Παντελεήμονας ήταν για 56.000.000 ευρώ ή δραχμές;

Δραχμές ήταν φίλε Dying_Incubus , όπως λέει και το ρεπορτάζ . Η υπόθεση αυτή είναι πολύ παλιά , πριν μπούμε στην ευρωζώνη , απλά με τα μέσα που διέθετε ο τύπος μέσα στη δικαιοσύνη , όπως και οι Βαβυλογιοσάκηδες , κατάφερνε κάθε φορά να ξεγλυστράει , και έπρεπε να ξεσπάση το σκάνδαλο στην δικαιοσύνη , για να περάση η υπόθεση σε άλλους δικαστικούς και να λάβη τέλος η υπόθεση .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 22:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sesostris, θυμάμαι καλά ότι όταν είχε ξεσπάσει το σκάνδαλο, ο Παντελεήμονας είχε κάνει μια δήλωση για οικονομίες απ' τη δουλειά του (;;;!!!) και το ποσό ήταν, σε δραχμές, ένα δις οκτακόσια εκατομμύρια.

Άλλο είναι αυτό;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2008, 23:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Δεν φταίω εγώ όταν η πραγματικότητα ταυτίζεται με το παραλήρημα!
ούτε ποτέ μου έχω μασήσει τα λόγια, γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου, για πες μας λοιπόν για το γάμο των ομοφυλοφίλων, είσαι υπέρ ή κατά?...............

Εφ όσον οι κανόνες της εκκλησίας δεν επιτρέπουν το γάμο μεταξύ δύο ατόμων του ιδίου φύλου europaios2 , η εκκλησία έχει κάθε δικαίωμα να απορρίψη και να μήν εγκρίνη τέτοιους γάμους . Από την άλλη πάλι δεν υπάρχει από ότι γνωρίζω νόμος που να απαγορεύη και να ποινικοποιή την "Ιδία βουλήσει" συνεύρεση δύο ενηλίκων του ιδίου ή διαφορετικών φύλων , όταν αυτή πρώτον δεν γίνεται εξ επαγγέλματος , και δεύτερον δεν γίνεται σε δημόσιους χώρους , ώστε να προκαλή την δημόσια αιδώ .
Αφού λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι με την ιδιαιτερότητά τους δεν παραβαίνουν κανένα νόμο του κράτους , ούτε παραβιάζουν τα ατομικά δικαιώματα των υπολοίπων πολιτών , δεν βλέπω το λόγο , γιατί δεν πρέπει να μπορούν αυτοί οι πολίτες να νομιμοποιήσουν την συμβίωσή τους , όχι με θρησκευτικό γάμο , αλλά είται με μιά δήλωση στο δημαρχείο είτε με ένα συμβόλαιο , ουτως ώστε να μπορούν να τακτοποιηθούν θέματα του αστικού κώδικα , όπως κληρονομικά , φορολογικά , κοινωνικής ασφάλισης και άλλα .
Και για να σε προλάβω , δηλώνω ότι η μόνη ένσταση που έχω για αυτού του τύπου τις συμβιώσεις είναι για την Ιυοθεσία παιδιών . Γιατί κατά τη γνώμη μου ενδέχεται αυτά τα παιδιά ζώντας μέσα σε τέτοιο περιβάλλον , να γίνουν ομοφυλόφιλα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 00:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και για να σε προλάβω , δηλώνω ότι η μόνη ένσταση που έχω για αυτού του τύπου τις συμβιώσεις είναι για την Ιυοθεσία παιδιών . Γιατί κατά τη γνώμη μου ενδέχεται αυτά τα παιδιά ζώντας μέσα σε τέτοιο περιβάλλον , να γίνουν ομοφυλόφιλα .


Και γιατί αυτή ένσταση;
Γιατί, τότε, δεν έχεις ένσταση και για τους γονείς που έγιναν ομοφυλόφιλοι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 09:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την είδηση για την υπεξαίρεση του ποσού από τον Παντελεήμονα την άκουσα κι από μια φίλη μου αλλά δεν ήμουν σίγουρος αν μου διευκρίνησε το νόμισμα.

quote:
Φίλε Sesostris, θυμάμαι καλά ότι όταν είχε ξεσπάσει το σκάνδαλο, ο Παντελεήμονας είχε κάνει μια δήλωση για οικονομίες απ' τη δουλειά του (;;;!!!) και το ποσό ήταν, σε δραχμές, ένα δις οκτακόσια εκατομμύρια.

Αυτές θα πρέπει να ήταν οι οικονομίες του Μαθουσάλα πια...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 10:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Marte :
Είναι φορές φίλε που ξεπερνάς τα όρια. Επειδή λες ότι πιστεύεις σε Θεό προσπάθησε να δεις ότι και στην αποδοχή του διαφορετικού κρύβεται το θείο. Μην βάζεις ταμπέλες στους γύρω σου ανάλογα με το πως βιώνεις εσύ την πραγματικότητα. Προσπάθησε να βγεις από τον εγωιστικό σου λαβύρινθο και ίσως τότε για πρώτη φορά ανακαλύψεις τον θεό.
Φιλικά.

Mα φίλε μου γιατί δεν αποδέχεσαι την επιστήμη? Σε άλλο θέμα την αποδέχεσαι!
quote:
γιαπετ:
Φίλε μου, λένε ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι το 10% του πληθυσμού.
Αν είναι πιστοί χριστιανοί και θέλουν να ευλογήσει ο θεός την ένωση τους (παιδιά του δεν είναι κι αυτοί;;;), όπως και οι ετεροφυλόφιλοι, θα είμαι εγώ αυτός που θα τους το απαγορεύσω ή θα τους κατακρίνω για την ευλογία που θέλουν;

Όχι βέβαια.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι έχουν το δικαίωμα επιλογής και εφόσον οι νόμοι και η εκκλησία τους επιτρέπουν γάμο, καλά κάνουν και χρησιμοποιούν αυτό που τους παρέχεται.

Προσωπικά δεν θα παντρευόμουν άντρα, αλλά αυτό αφορά εμένα και κανέναν άλλο...

Αντίθετος είμαι στην υποκρισία της εκκλησίας, που ενώ τους τρέφει στους κόλπους της και τους δίνει αξιώματα (και καλά κάνει), προς τα έξω τους χαρακτηρίζει ανώμαλους, αφύσικους, μυσαρούς και αρνείται την ύπαρξη ομοφυλόφιλων ανάμεσα στους ιερείς, τη στιγμή που τους καλύπτει πλήρως.



Γιατί είδες η εκκλησία πουθενά να τον επιτρέπει? Για ποια ευλογία μιλάς? Στο δημαρχείο έγινε ο γάμος!
Τότε αφού δε θέλεις να τους κατακρίνεις να μην ανησυχήσεις εάν το παιδί σου μεθαύριο θελήσει να παντρευτεί του ιδίου φύλου, να του συμπαρασταθείς και να του ευχυθείς βίον ανθόσπαρτο!
quote:
Sesostris :
Εφ όσον οι κανόνες της εκκλησίας δεν επιτρέπουν το γάμο μεταξύ δύο ατόμων του ιδίου φύλου europaios2 , η εκκλησία έχει κάθε δικαίωμα να απορρίψη και να μήν εγκρίνη τέτοιους γάμους . Από την άλλη πάλι δεν υπάρχει από ότι γνωρίζω νόμος που να απαγορεύη και να ποινικοποιή την "Ιδία βουλήσει" συνεύρεση δύο ενηλίκων του ιδίου ή διαφορετικών φύλων , όταν αυτή πρώτον δεν γίνεται εξ επαγγέλματος , και δεύτερον δεν γίνεται σε δημόσιους χώρους , ώστε να προκαλή την δημόσια αιδώ .
Αφού λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι με την ιδιαιτερότητά τους δεν παραβαίνουν κανένα νόμο του κράτους , ούτε παραβιάζουν τα ατομικά δικαιώματα των υπολοίπων πολιτών , δεν βλέπω το λόγο , γιατί δεν πρέπει να μπορούν αυτοί οι πολίτες να νομιμοποιήσουν την συμβίωσή τους , όχι με θρησκευτικό γάμο , αλλά είται με μιά δήλωση στο δημαρχείο είτε με ένα συμβόλαιο , ουτως ώστε να μπορούν να τακτοποιηθούν θέματα του αστικού κώδικα , όπως κληρονομικά , φορολογικά , κοινωνικής ασφάλισης και άλλα .
Και για να σε προλάβω , δηλώνω ότι η μόνη ένσταση που έχω για αυτού του τύπου τις συμβιώσεις είναι για την Ιυοθεσία παιδιών . Γιατί κατά τη γνώμη μου ενδέχεται αυτά τα παιδιά ζώντας μέσα σε τέτοιο περιβάλλον , να γίνουν ομοφυλόφιλα .

Bλέπεις φίλε μου πόσο μπερδεμένος είσαι? Δεν υπάρχει είμαι λίγο έγκυος! ή είσαι ή δεν είσαι! μεσοβέζικες λύσεις εδώ δεν υπάρχουν!
Είναι ελεύθεροι λοιπόν ως ελεύθεροι άνθρωποι να παντρευτούν! αλλά όχι να υοθετήσουν? Γιατί? γιατί να τους στερήσεις την ελευθερία τους κατά το ήμισυ? Από τη μια φίλος και από την άλλη εχθρός?.... ενώ εγώ είμαι ξεκάθαρος δε μασάω τα λόγια μου!
Εσύ γιαπετ? που δεν τα μασάς? ......... να υιοθετήσουν παιδιά οι τιούτοι?...........να τα κάνουν σαν τα μούτρα τους?


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 12:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να υιοθετήσουν παιδιά οι τιούτοι?...........να τα κάνουν σαν τα μούτρα τους?

Να υποθέσω ότι δεν έχεις παιδιά.
Πρόσεχε όμως, γιατί ποτέ δεν ξέρεις!!

Και θα σου πω και κάτι άλλο φίλε μου, στα "μούτρα" των άλλων πολλές φορές καθρεφτιζόμαστε εμείς.Και αυτό που βλέπουμε δεν είναι ο "άλλος" αλλά τα "μούτρα" μας! (για σκέψου το λίγο )

Κάτι σου είχα πει για έναν λαβύρινθο... Μην χτίζεις κι άλλους τοίχους μέσα εκεί...


quote:
Mα φίλε μου γιατί δεν αποδέχεσαι την επιστήμη? Σε άλλο θέμα την αποδέχεσαι!

"ανωμαλία" "αρρώστια" "κατάρα" δεν τα λέει η επιστήμη. Η προπαγάνδα των χριστιανών τα λέει που αντί να κοιτάξει το σπίτι της και τις "αλλαγές κολιέδων" στις ιερατικές σχολές (σε αυτά αναφερόταν ο Παρασκευαϊδης όταν μίλησε για κουσούρι) ωρύεται για αυτούς που επιλέγουν να επισημοποιήσουν την σχέση τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 13:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Marte:
Να υποθέσω ότι δεν έχεις παιδιά.
Πρόσεχε όμως, γιατί ποτέ δεν ξέρεις!!

Και θα σου πω και κάτι άλλο φίλε μου, στα "μούτρα" των άλλων πολλές φορές καθρεφτιζόμαστε εμείς.Και αυτό που βλέπουμε δεν είναι ο "άλλος" αλλά τα "μούτρα" μας! (για σκέψου το λίγο )

Κάτι σου είχα πει για έναν λαβύρινθο... Μην χτίζεις κι άλλους τοίχους μέσα εκεί...



Φτού! φτου! φτου!,....... εγώ δε σε καταράστηκα!
quote:
ανωμαλία" "αρρώστια" "κατάρα" δεν τα λέει η επιστήμη. Η προπαγάνδα των χριστιανών τα λέει που αντί να κοιτάξει το σπίτι της και τις "αλλαγές κολιέδων" στις ιερατικές σχολές (σε αυτά αναφερόταν ο Παρασκευαϊδης όταν μίλησε για κουσούρι) ωρύεται για αυτούς που επιλέγουν να επισημοποιήσουν την σχέση τους.

Η επιστήμη αποφάνθηκε! βλάβη στον εγκέφαλο!...."Στους ετεροφυλόφιλους άνδρες και τις λεσβίες, τα εγκεφαλικά ημισφαίρια είναι συμμετρικά, ενώ στους γκέι άνδρες και τις ετεροφυλόφιλες γυναίκες το δεξί ημισφαίριο είναι ελαφρώς μεγαλύτερο, διαπίστωσαν οι ερευνητές του γνωστού Ινστιτούτου Καρολίνσκα της Στοκχόλμης.

Όπως αναφέρει το Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων, ομοιότητες μεταξύ των ομοφυλόφιλων ανδρών και των ετεροφυλόφιλων γυναικών εντοπίστηκαν επίσης στις συνδέσεις της αμυγδαλής του εγκεφάλου , η οποία μεταξύ άλλων ρυθμίζει τις συναισθηματικές αντιδράσεις σε εξωτερικά ερεθίσματα."
Να λοιπόν η επιστήμη! το λέει καθαρά! σε ανδρικό σώμα, γυναικείος εγκέφαλος! εάν αυτό δεν είναι γενετική ανωμαλία! τότε τι είναι?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 14:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok europaios ετοίμασε στρατόπεδα συγκέντρωσης να τους χώσεις μέσα τους ανώμαλους, δεν θα ναι η πρώτη φορά έχει ξαναγίνει.

Αλήθεια έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί έχεις θηλές?
Αχ αυτή η ανωμαλιάρα φύση!!!!!!

ΥΓ: αν είχες βγει από εκείνον τον λαβύρινθο που λέγαμε θα όριζες διαφορετικά το "ανώμαλο"...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 15:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός Και γιατί αυτή ένσταση;
Γιατί, τότε, δεν έχεις ένσταση και για τους γονείς που έγιναν ομοφυλόφιλοι;

Για ποιούς γονείς μιλάς Ψηλέ ; Μπορείς να γίνης πιό σαφής ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 15:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Bλέπεις φίλε μου πόσο μπερδεμένος είσαι? Δεν υπάρχει είμαι λίγο έγκυος! ή είσαι ή δεν είσαι! μεσοβέζικες λύσεις εδώ δεν υπάρχουν!
Είναι ελεύθεροι λοιπόν ως ελεύθεροι άνθρωποι να παντρευτούν! αλλά όχι να υοθετήσουν? Γιατί? γιατί να τους στερήσεις την ελευθερία τους κατά το ήμισυ? Από τη μια φίλος και από την άλλη εχθρός?.... ενώ εγώ είμαι ξεκάθαρος δε μασάω τα λόγια μου!

Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος στις απόψεις μου , άν εσύ δεν μπορείς να τις κατανοήσης δεν είναι δικό μου φταίξιμο .
Πάντως αν εσύ είσαι έτοιμος να ανάψης φωτιές και να καις ομοφιλόφιλους , άρχισε από αρχιμανδρίτη και πάνω . Θα βρής αρκετή καύσιμη ύλη .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 15:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Εσύ γιαπετ? που δεν τα μασάς? ......... να υιοθετήσουν παιδιά οι τιούτοι?...........να τα κάνουν σαν τα μούτρα τους?

Ευρωπαίε, σου είπα ότι δεν με πειράζει η συμβίωση με τις ευλογίες είτε του νόμου είτε τιε εκκλησίας (θα γίνει κι αυτό) μεταξύ δύο ανθρώπων του ιδίου φύλου.

Σαφώς και δεν συμφωνώ με την υιοθεσία παιδιών από τέτοια ζευγάρια, επειδή ενδέχεται τα παιδιά να οδηγηθούν σε αναγκαστικές "επιλογές" ή να αποκτήσουν ψυχολογικά προβλήματα, εξ' αιτίας της ιδιαιτερότητας των ανθρώπων που τα υιοθέτησαν.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2008, 15:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Marte:
Ok europaios ετοίμασε στρατόπεδα συγκέντρωσης να τους χώσεις μέσα τους ανώμαλους, δεν θα ναι η πρώτη φορά έχει ξαναγίνει.

Αλήθεια έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί έχεις θηλές?
Αχ αυτή η ανωμαλιάρα φύση!!!!!!

ΥΓ: αν είχες βγει από εκείνον τον λαβύρινθο που λέγαμε θα όριζες διαφορετικά το "ανώμαλο"...



Δεν με ενοχλούν εφόσον βγάζουν τα μάτια τους σπίτι τους και δεν προκαλούν, είτε μέσω t.v. είτε με γάμους κ.λ.π. καραγκιοζιλίκια.
Θηλές έχω γιατί ο Θεός ήξερε ότι κάποια στιγμή με το ζόρι κάποιοι θα θελήσουν αλλαγή φύλου! (πλάκα κάνω.)
Είναι γνωστό ότι ο άνθρωπος έχει τις δύο πτυχές-φύσεις απλά η φύση τα ξεμπερδεύει μόνη της! Μόνη της όμως και τα μπερδεύει έτσι βλέπουμε αντρικό μεν σώμα αλλά με περισσότερες τις θηλυκές ορμόνες!
Οπότε μιλάμε για γενετική ανωμαλία! Αυτοί οι άνθρωποι χρειάζονται ψυχολογική-ιατρική βοήθεια. Εφόσον το πρόβλημα δεν γιατρεύεται και μπορεί ας κάνει αλλαγή φύλου! θα είναι λύση στο πρόβλημα και όχι παράλυση! παράλυση γίνεται όταν πάμε να παρουσιάσουμε μια ανωμαλία ως φυσικό αίτιο και με τους γάμους πάμε και να το βροντοφωνάξουμε!
Δεν είμαι υπέρ τέτοιων στρατοπέδων! τους βλέπω ως ασθενής!
Σε τέτοια στρατόπεδα όμως με άνεση θα έβαζα μέσα τύπους στυλ Βαλιανάτου τον πρόεδρο των ομοφυλοφίλων! Αυτός προσπαθεί το πρόβλημά του να το ανάγει σε πανάκεια...........
Ελπίζω να σε σου έλυσα απορίες αν όχι τα λέμε!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 17:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός Και γιατί αυτή ένσταση;
Γιατί, τότε, δεν έχεις ένσταση και για τους γονείς που έγιναν ομοφυλόφιλοι;

Για ποιούς γονείς μιλάς Ψηλέ ; Μπορείς να γίνης πιό σαφής ;


.... σε περίπτωση που ομοφυλόφιλοι υιοθετούσαν, για αυτούς τους γονείς μιλώ.

Γι' αυτούς; καμία ένσταση;

Πώς θεωρείς την ομοφυλοφιλική τάση/προτίμηση των γονιών ως κάτι το φυσιολογικό, αλλά εκφράζεις επιφύλαξη για να μην τους μοιάσουν τα παιδιά;

Εδώ τα μπερδεύεις λιγάκι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2008, 17:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω πως και κάποιοι χριστιανομάχοι, φτάνουν σε σημείο, δειλά-δειλά ν ονομάζουν την ομοφυλοφιλία ως "ιδιαιτερότητα".
Κάτι είναι και αυτό!!!

Ο φανατισμός τους όμως, και το μένος τους για το Χριστιανισμό, τους έχει θολώσει τα μυαλά και το μόνο που βλέπουν είναι αυτό που δήθεν λέει ο "κακός" Χριστιανισμός και όχι τις δικές τους ιδέες.

Δεν πειράζει.

Θα ήθελα να πω πως ο Χριστός ήλθε για εμάς, τους αμαρτωλούς και όχι για τους δίκαιους. Την αμαρτία όμως ……, ποτέ δεν της χαρίστηκε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2008, 01:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
.... σε περίπτωση που ομοφυλόφιλοι υιοθετούσαν, για αυτούς τους γονείς μιλώ.
Γι' αυτούς; καμία ένσταση;
Πώς θεωρείς την ομοφυλοφιλική τάση/προτίμηση των γονιών ως κάτι το φυσιολογικό, αλλά εκφράζεις επιφύλαξη για να μην τους μοιάσουν τα παιδιά;
Εδώ τα μπερδεύεις λιγάκι.

Μάλλον εσύ έχεις μπερδευτεί Ψηλέ , εγώ ήμουν ξεκάθαρος στηυ απάντησή μου . Έγραψα ότι εφ’ όσον δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την συνεύρεση και τη συμβίωση με τη βούλησή τους δύο ενηλίκων ατόμων του ιδίου φύλλου . Τότε βάσει της ισοτιμίας των πολιτών θα πρέπη να έχουν το δικαίωμα , είτε με δήλωση στο οικείο Δημαρχείο , είτε με τη σύνταξη συμβολαίου συμβίωσης , να επισημοποιούν τη σχέση τους αυτή για λόγους που αφορούν , κληρονομικά συνταξιοδοτικά , φορολογικά , ή άλλα θέματα του αστικού κώδικα .

Είμαι κατανοητός μέχρι εδώ ; Πάμε παρακάτω .

Επειδή η συμβίωση αυτή δεν είναι ομαλή , αλλά πηγάζει από μια ορμονική ιδιαιτερότητα των ατόμων αυτών , δεν συμφωνώ με το να μπορούν να υιοθετήσουν παιδιά , γιατί τα παιδιά αυτά , ζώντας σε μία οικογένεια όπου δεν υπάρχει η έννοια πατέρας , μητέρα , πιθανόν μιμούμενα τους παρένθετους γονείς να αποκτήσουν τάσεις ομοφυλοφιλίας λόγω μιμήσεως και όχι λόγω γενετικής ανωμαλίας .

Που μπερδεύτηκες ;

quote:
Ψηλός
Βλέπω πως και κάποιοι χριστιανομάχοι, φτάνουν σε σημείο, δειλά-δειλά ν ονομάζουν την ομοφυλοφιλία ως "ιδιαιτερότητα".
Κάτι είναι και αυτό!!!
Ο φανατισμός τους όμως, και το μένος τους για το Χριστιανισμό, τους έχει θολώσει τα μυαλά και το μόνο που βλέπουν είναι αυτό που δήθεν λέει ο "κακός" Χριστιανισμός και όχι τις δικές τους ιδέες.
Δεν πειράζει.
Θα ήθελα να πω πως ο Χριστός ήλθε για εμάς, τους αμαρτωλούς και όχι για τους δίκαιους. Την αμαρτία όμως ……, ποτέ δεν της χαρίστηκε.

Βρε Ψηλέ γιατί όλοι οι φανατικοί Χριστιανοί βλέπουν παντού εχθρούς και φαντάσματα , όταν οι άλλοι δεν συμφωνούν με τις ιδέες τους ;
Τι δουλεια έχει ο Χριστιανισμός με τις συμβιώσεις ο ομοφύλλων ζευγαριών ; Αυτές η εκκλησία τις καταδίκασε , τους έθεσε εκτός εκκλησίας πάει και τελείωσε αυτοί δεν είναι πλέον χριστιανοί για την εκκλησία . Ας αφήσουν λοιπόν ήσυχη και την πολιτεία να κάνη τη δουλειά της και να δώση λύσεις σ΄ αυτό το υπαρκτό πρόβλημα , και ο Χριστός που ήλθε για τους Χριστιανούς , ας τους σώσει αυτούς και ας κάψει τους υπόλοιπους . Ας τους αφήσουν όμως αυτούς τους ανθρώπους στην ησυχία τους να καούν από το Χριστό και όχι μετά από παρέμβαση των Χριστιανών .



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy