ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΠΙΠΕΔΟ (LEVEL)?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 18:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που ειπα και μάλλον δεν καταλαβες, φιλε μου glinaaea, είναι ότι
ο Θεός προυπηρχε και δική Του ήταν η επιθυμία για να γίνουμε...Εμείς,παίζουμε ρόλο μετά...
Μην ξεχνάς, το σχέδιο είναι του Θεού, όχι δικό μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 22:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό που ειπα και μάλλον δεν καταλαβες, φιλε μου glinaaea, είναι ότι
ο Θεός προυπηρχε και δική Του ήταν η επιθυμία για να γίνουμε...Εμείς,παίζουμε ρόλο μετά...
Μην ξεχνάς, το σχέδιο είναι του Θεού, όχι δικό μας...

Μπααααα.... και σύ που το ξέρεις ρε μεγάλε..σου το σφύριξε ο θεός?

Έχετε ανοιχτή γραμμή???

Άσε μας ανθρωπέ μου..σε παρακαλώ...πίστευε ότι θέλεις και άσε μας!

Το σχέδιο του θεού...ε! ρε τι πάθαμε..και που είσαι ακόμα Βαγγέλη!

Εμείς παίζουμε ρόλο μετά...ο ρόλος ο δεύτερος που λέμε..πω πω πω επιστημονικές καταθέσεις!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 23:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσένα ρε νούμερο, δεν σε ρώτησε ποτέ κανένας τίποτε....Άσε αυτούς,που μπορούν και μιλάμε να απαντήσουν και τοποθετηθούν σε ότι συζητάμε,γιατι, με αυτους μιλάμε και με σένα ειναι αδιανόητο...
Εκτός απο παρείσακτος,δεν μπορείς να είσαι τίποτε άλλο;Βρε...χαρμάνι για κουβέντα, άσε όσους συζητάμε να απαντάνε σε ότι είναι μεταξύ αυτών και εμού, εσύ γιατί μπαίνεις συνέχεια ΣΤΗ ΜΈΣΗ;
Ζηλεύεις πολύ;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 23:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσένα ρε νούμερο, δεν σε ρώτησε ποτέ κανένας τίποτε....Άσε αυτούς,που μπορούν και μιλάμε να απαντήσουν και τοποθετηθούν σε ότι συζητάμε,γιατι, με αυτους μιλάμε και με σένα ειναι αδιανόητο...
Εκτός απο παρείσακτος,δεν μπορείς να είσαι τίποτε άλλο;Βρε...χαρμάνι για κουβέντα, άσε όσους συζητάμε να απαντάνε σε ότι είναι μεταξύ αυτών και εμού, εσύ γιατί μπαίνεις συνέχεια ΣΤΗ ΜΈΣΗ;
Ζηλεύεις πολύ;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 10:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
Φίλε trexagireve Αυτό που μάλλον ξέρουμε είναι ότι ο θεός είναι άναρχος. Δεν ξέρει ΚΑΝΕΙΣ να μας πει αν ΚΑΙ οι ψυχές είναι ταυτόχρονες του θεού η όχι. Οπότε δεν μπορώ να δεχθώ αυτό που λες εσύ. Έχω όμως ΚΑΘΕ λόγο να πιστέψω αυτά που είπε ο γέροντας σοφός δεδομένου του ότι αυτός ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ στην θέωση. Επομένως ΗΞΕΡΕ ΤΙ ΕΛΕΓΕ.
Όλη η αλήθεια και η γνώση βρίσκεται σ αυτόν τον εσωτερικό δρόμο που ακολουθεί κάποιος για να φτάσει κοντά στον θεό. Όσο πιο κοντά ευρίσκεται στον θεό τόσο πιο πολλά ξέρει. Εσύ έχεις φτάσει τόσο κοντά για να μας πεις τί είναι αλήθεια και τί ψέμα???
Αυτό επί πλέον μπορώ να πω είναι ότι πιστεύω ότι είμαστε κομμάτια του θεού. Επομένως σαν κομμάτια Του σίγουρα ΕΧΟΥΜΕ και ένα μέρος της δύναμής Του. Δεν έχεις ακούσει ποτέ για ψυχική δύναμη. Τι εννοείται αυτό?
Η ένωση της δύναμης πολλών ψυχών μπορεί να δημιουργήσει καταστάσεις και κυρίως την εξέλιξη. Γι αυτό και πολλές ψυχές (όντα κάθε είδους) μαζεμένες σε ένα μέρος η μια περιοχή δημιουργούν την δική τους τοπική εξέλιξη. Για τοπικές εξελίξεις σίγουρα γνωρίζεις. Άσχετα αν αργότερα οι τοπικές εξελίξεις επεκτείνονται, αλλά ΚΑΙ αυτό οφείλεται στην μεγαλύτερη ανάγκη περισσότερων ομάδων. Χωρίς την δύναμη της ψυχής δεν θα μπορούσε να υπάρχει εξέλιξη, που καί αυτό είναι στο σχέδιο του θεού.
Εγώ δεν μπορώ να πιστέψω ότι η εξέλιξη ξεκίνησε από τυχαίο γεγονός και να έφτιαξε τόσους θαυμαστούς κόσμους και καταστάσεις αν δεν υπήρχε η δύναμη δημιουργίας.

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 10:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου glinaaea, καλή σου μέρα και φίλε μου,αν δεχτούμε,οτι όλα προέρχονται απο τον Θεό,όλα μέσα τους,έχουν γνώση του τι θα γίνει..Ακόμη κι εμείς...
Απλά εμείς, θεοί, όντες, μας αρέσει να διασκεδάζουμε το σχέδιο του Θεού, που δεν αλλάζει και έχει γίνει για μας..Κάποτε θα το καταλάβουμε και θα τελεστεί το μυστήριο, που ο Θεός μόνο γνωρίζει και μεις, θα βρεθούμε εκεί,΄που γίναμε για να είμαστε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 11:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου και φίλε trexagireve, Μπίγκο[size=6][/size=6
Φιλκότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 15:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εσένα ρε νούμερο, δεν σε ρώτησε ποτέ κανένας τίποτε....Άσε αυτούς,που μπορούν και μιλάμε να απαντήσουν και τοποθετηθούν σε ότι συζητάμε,γιατι, με αυτους μιλάμε και με σένα ειναι αδιανόητο...
Εκτός απο παρείσακτος,δεν μπορείς να είσαι τίποτε άλλο;Βρε...χαρμάνι για κουβέντα, άσε όσους συζητάμε να απαντάνε σε ότι είναι μεταξύ αυτών και εμού, εσύ γιατί μπαίνεις συνέχεια ΣΤΗ ΜΈΣΗ;
Ζηλεύεις πολύ;....

Όταν ισχυρίζεσαι το οτιδήποτε , μπορείς -στο έχω ξαναπεί- να λές :"Άποψή μου" .... και εκεί θα τελείωνει το πράμα!

Θα είναι οκ...σε διαβεβαιώ... όταν , όμως προσπαθείς να περάσεις "άποψη" θα πρέπει να την τεκμηριώνεις και απ'οσο έχω δεί -μέχρι τώρα- όλα αποτελούν προσωπικές σου απόψεις και "βιώματα" -σεβαστά καθ'ολα- αλλα , δεν μπορούν να σταθούν ως λογικές αποδείξεις , ούτε ως αποδεδειγμένη αλήθεια ... αλλα ως προσωπικές σου εκτιμήσεις !

Θα λές λοιπόν...

Εγώ πιστεύω αυτό ή το άλλο , αλλα δεν μπορώ να το αποδείξω αλλα παρ'ολ'αυτά το πιστεύω και το αισθάνομαι και σε διαβεβαιώ , ότι δεν πρόκειται απο κανέναν να έχεις καμμιά αντίρρηση..!

Για κάθε άλλη προσπάθεια , αναπόφευκτα ... θα έχεις και την ανάλογη απάντηση!

Μπορείς τώρα , να ξαναρχίσεις το υβρεολόγιο και την πεζοδρομιακού τύπου συμπεριφορά και η οποία εξ'αλλου σε διακρίνει αλλα και σε εκφράζει ταυτόχρονα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 19:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαντάζομαι νουμεράκι μου,δεν έχει σημασία τό ότι δεν σου απευθύνει κανείς τον λόγο...Εσύ συνεχιζεις απτόητος...
Απο κει κι έπειτα, δεν καταλαβαίνεις τίποτα!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 23:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φαντάζομαι νουμεράκι μου,δεν έχει σημασία τό ότι δεν σου απευθύνει κανείς τον λόγο...Εσύ συνεχιζεις απτόητος...
Απο κει κι έπειτα, δεν καταλαβαίνεις τίποτα!!!!!

Απολύτως τίποτα , σε διαβεβαιώ...ιδιαίτερα απο ασυναρτησίες και νά'χαμε να λέγαμε αναπόδεικτες εικασίες της φαντασίας σου και μόνο!

Άντε τώρα να κοιμηθείς , νάνι τώρα και θα τα πούμε πάλι αύριο!

Όνειρα γλυκά..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 08:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κουκλίτσα μου εσυ....Το ξέρω ότι είμαι ο έρωτας της ζωής σου,αλλά, σε πρόλαβε η...γυναικα μου....Και το ότι δεν καταλαβαίνεις,δεν χρειάζεται να το λές...Φαίνεται πολυ εύκολα....Δεν υπάρχεις πλην του ...διαβολέως...
Κατι θυσίες οι ανθρωποι που κάνουν,στην εποχή που ζούμε...
Δεν έχεις ψυχή,εσύ, μόνο ζήλια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 09:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερα συνδικτυακοι φιλοι μου...νομιζα οτι μετα απο τοσες συζητησεις εχουμε πια καταληξει οτι αλλο θεμα η πιστη κ αλλο η αναζητηση...μερικοι απο μας ειμαστε χριστιανοι ορθοδοξοι...τιμη μας κ καμαρι μας..απο κει κ περα αν αρχισουμε να φοραμε παρωπιδες κ να αποκλειουμε καθε αλλη αναζητηση ειναι σαν να απορριπτουμε κ την ιδια μας προσωπικη πιστη...νομιζω πιστευω οτι καθενας μας αυξανει τις αμυνες του ανακαλυπτωντας με το δικο του ματι οτι εκει που ειναι ειναι γιατι εκεινος το επελεξε μεσω αναλυσης προσωπικης των διαφορετικων τοποθετησεων..ας κοιταξουμε μεσα μας να βρουμε τη δικη μας θεση ειτε στο μικροκοσμο ή κ γιατι οχι κ στο μακροκοσμο για καποιους θεωρητικα προχωρημενους...ειπαμε μιλαμε για ανωτερα ή επομενα σταδια του ανθρωπου...δηλαδη δεν κολλαμε αλλα προχωραμε χωρις ομως να κινδυνευουμε να πεσουμε στο κενο...ελπιζω να γινομαι κατανοητη...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 09:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και φυσικά γίνεσαι κατανοητή, αγαπητή hunter1,αλλά, το έγκλημα των μη συννιόντων, είναι ότι ξέρουν πως έχουν τα πράγματα, αλλά,τη δική τους γύμνια προσπαθούν να κρύψουν, κατηγορώντας τον χριστιανιαμό και οτυς χριστιανούς....Ειναι της εποχής αυτής σημάδια...Να φύγουν όλα τα ....μπαζα απο την έννοια άνθρωπος και να ξαναανέβει αυτός,προς τα πανω,όπου και ανήκει....
Όντως, όλοι έχουμε θέση,στον μικρόκοσμο, που ζούμε,αλά και στον πνευματικό και αιώνιο, του ολου...Βασανιζόμαστε να το δεχτούμε, όμως...
Γιατί το ζώο μέσα μας, δεν θέλει να πεθάνει...Αυτό πολεμάμε...Δεν ανήκει στο αύριο που έρχεται και προσπαθεί να μείνει, μέσω ημών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 11:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και φυσικά γίνεσαι κατανοητή, αγαπητή hunter1,αλλά, το έγκλημα των μη συννιόντων, είναι ότι ξέρουν πως έχουν τα πράγματα, αλλά,τη δική τους γύμνια προσπαθούν να κρύψουν, κατηγορώντας τον χριστιανιαμό και οτυς χριστιανούς....Ειναι της εποχής αυτής σημάδια...Να φύγουν όλα τα ....μπαζα απο την έννοια άνθρωπος και να ξαναανέβει αυτός,προς τα πανω,όπου και ανήκει....
Όντως, όλοι έχουμε θέση,στον μικρόκοσμο, που ζούμε,αλά και στον πνευματικό και αιώνιο, του ολου...Βασανιζόμαστε να το δεχτούμε, όμως...
Γιατί το ζώο μέσα μας, δεν θέλει να πεθάνει...Αυτό πολεμάμε...Δεν ανήκει στο αύριο που έρχεται και προσπαθεί να μείνει, μέσω ημών...

Αμήν!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2010, 12:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εποχή που ζόυμε αγαπητή hunter1, έχει έντονα διασπαστικό ρόλο στην ύπαρξη του ανθρώπου...Δεν είναι τυχαίο,το ότι έχουμε όλα τα ...είδη ιδεολογιών και όλες τις παράλογές επιθυμίες( να πάμε στον Άρη,στον Πλούτωνα, σε άλλο ηλιακό σύστημα)γιατί το ζώο που κατοικουμε μέσα του,φοβάται οτι θα χαθεί το ίδιο με τη δική μας προοδο και αφθαρσία και θέλει μια νέα ευκαιρία,να σωθεί, όταν θνητό,γαρ, πως να ξεφύγει του θανάτου;
Αλλά,δυστυχώς για να ξανακάνει τα ίδια,αιωνες τώρα, ο ΚΑθΑΡΙΣΜΌΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΏΠΟΥ,ΩΣ ΑΝΩΤΕΡΟ ΟΝ, ΔΕΝ ΈΓΙΝΕ ακόμη και πρέπει να καταλάβουμε, οτι όλοι μας, και μεις, πρέπει να χρεωθούμε οσα συμβαίνουν, να γίνουμε υπεύθυνοι της μοίρας μας, για να ξεφύγουμε, απο το στομα του θανάτου, που ζούμε...Γιατί, στόμα θανάτου έχουμε γύρω μας,αφού ολα πεθαίνουν...Φίλη μου,είναι ο καιρός της ατομικής τοποθέτησης, έιναι οκ αιρός, ο καθένας μας να πάρει μια απόφαση,για το που θέλουμε να ειμαστε:
Αιώνιοι και όμορφοι, ή λιγότεροι και θνητοι;...Κι η απόφαση μας, να είναι σαφής και αποδεκτή, απο μας τους ίδιους πρώτα...Να ξέρουμε τι θέλουμε, όχι τι νομίζουμε ότι θέλουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 11:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΠΙΠΕΔΟ (LEVEL)?"

Εάν με αυτή την πρόταση εννοούμε μια πνευματική πρόοδο του ανθρώπου, αυτή δεν θα μπορέσει να συντελεστεί όσο εμείς οι άνθρωποι επιμένουμε να μην δείχνουμε τον πρέποντα σεβασμό στις απόψεις των συνανθρώπων μας και δεν αναγνωρίζουμε το δικαίωμα τους να υιοθετούν θέσεις κι αντιλήψεις οι οποίες είναι για αυτούς ό,τι ακριβώς είναι για εμάς οι δικές μας...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 12:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενα απο τα πιο ομορφα λουλουδια ειναι το τριανταφυλλο...χρωμα αρωμα σχημα...ας πουμε λοιπον οτι ειναι η ψυχη κ ο νους...εχει ομως κ αγκαθια μεγαλα κ γερα για να προστατευεται απο τις καμπιες ας πουμε που θελουν να φανε τα πεταλα του..αρα με την ευρη εννοια του ορου εχει κ αυτο μεσα του κατι απο ζωο...αλλα καθαρα για αμυνα για προστασια...οποτε το θεμα δεν ειναι το ζωο μεσα μας γιατι ας μην ξεχναμε κ το παθος που μπορει να βαλει λιγο αλατοπιπερο σε οτι αγαπαμε...αρκει ομως το παθος να μην αποκτα την εννοια του παθητικου οποτε χασαμε το παιχνιδι..το ζωο μεσα μας καλα υπαρχει αλλα μαλλον πρεπει να το τιθασευσουμε...ας αρχισουμε να σκεφτομαστε χωρις παλι να φτασουμε σε σημειο πληρης εκλογικευσης των παντων γιατι κ παλι χασαμε...οποτε ρωταω παν μετρον αριστο?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 15:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ενα απο τα πιο ομορφα λουλουδια ειναι το τριανταφυλλο...χρωμα αρωμα σχημα...ας πουμε λοιπον οτι ειναι η ψυχη κ ο νους...εχει ομως κ αγκαθια μεγαλα κ γερα για να προστατευεται απο τις καμπιες ας πουμε που θελουν να φανε τα πεταλα του..αρα με την ευρη εννοια του ορου εχει κ αυτο μεσα του κατι απο ζωο...αλλα καθαρα για αμυνα για προστασια...οποτε το θεμα δεν ειναι το ζωο μεσα μας γιατι ας μην ξεχναμε κ το παθος που μπορει να βαλει λιγο αλατοπιπερο σε οτι αγαπαμε...αρκει ομως το παθος να μην αποκτα την εννοια του παθητικου οποτε χασαμε το παιχνιδι..το ζωο μεσα μας καλα υπαρχει αλλα μαλλον πρεπει να το τιθασευσουμε...ας αρχισουμε να σκεφτομαστε χωρις παλι να φτασουμε σε σημειο πληρης εκλογικευσης των παντων γιατι κ παλι χασαμε...οποτε ρωταω παν μετρον αριστο?

d.k



Καλημέρα φίλη μου ... όπως το έθεσες το θέμα , ομολογώ πως μου κέντρισε το ενδιαφέρον και ανέσυρε απο την μνήμη μου , αρκετά πραγματάκια...

Τόσοι πόλεμοι και τόσες αιματοχυσίες κατα την ιστορική διαδρομή του ανθρώπου και για να γίνει τί???

Χάθηκαν αμέτρητες ψυχές και η καταστροφή άπλωσε με το πέπλο της, τους πάντες και απο την μια μεριά και απο την άλλη ταυτόχρονα...να μιλήσουμε για νικητές και ηττημένους???

Υπάρχουν αλήθεια νικητές και ηττημένοι???

-Προσωπικά , πιστεύω απόλυτα ...ότι όλα όσα συνέβησαν και συμβαίνουν -διότι δεν διδαχθήκαμε- άφησαν να προβληθεί και η εσωτερική κατάσταση αλλα και η εξάρτηση των ανθρώπων απο ασυνείδητα μορφώματα αλλα και φοβίες ταυτόχρονα , οι οποίες δεν έχουν περιεχόμενο ουσιαστικό επι της ουσίας των πραγμάτων αλλα "απολαμβάνουν" τόσης αξίας , όση είναι και η εσωτερική αν-ισσοροπία και οι θεμελιακού -καταστατικού τύπου- εσωτερικοί φόβοι και ελλείψεις , που ορθώνουν τείχη και θέτουν προβλήματα και προβληματισμούς -πρωτίστως- εντός μας και εν συνεχεία και στις σχέσεις μας με τους υπολοίπους συνανθρώπους μας ... ακόμα και σε καθημερινό επίπεδο!

Πριν απο κάθε -εξωτερικό- πόλεμο , προυπάρχει αυτός ... ο εντός μας πόλεμος και ο οποίος διαχέεται και στο περιβάλλον και οπλίζει νού και χέρια , με όλα τα φοβερά και τρομερά αποτελέσματα ... και πολλές φορές ευλόγως αναρρωτιέται κανείς:"Τι είδους άνθρωποι είμαστε..είμαστε άραγε άνθρωποι με την ουσιαστική έννοια του όρου??"

Γι'αυτό και πολλές φορές προσωπικά αναρρωτιέμαι για πολλές επιμέρους πεποιθήσεις - πίστεις -θέσεις κλπ...που επικαλούνται τον σεβασμό , την αγάπη , την καλή κοινωνία και επικοινωνία που προάγει τον άνθρωπο αλλα παρ'ολ'αυτά ... τα μέλη τους , δεν εμφανίζουν και δεν προβάλλουν τα αναμενόμενα αλλα εμφανίζουν εκ διαμέτρου αντίθετες συμπεριφορές απο τις αναμενόμενες!

Κάποια στιγμή , με τον φίλο Ευάγγελο αναφερθήκαμε στην αναγέννηση και ο μέσος άνθρωπος ακούγοντας τον όρο αναγέννηση , ανατρέχει σε κείνη την εποχή και εχει την αίσθηση , ότι υπήρξε μια υπέροχη εποχή..αλλα -αλλοίμονο- ....μολονότι.... όντως περιείχε τα καλά της ...παρ'ολ'αυτά είναι εκείνη που μας οδήγησε στην σημερινή κατάσταση , σ'αυτήν της καταστροφής του περιβάλλοντος και που μας οδηγεί στην δίνη της ολικής καταστροφής!

Ήταν εκείνη που ήρθε ως ανθρωπιστική αλλα δεν έθεσε μέτρο...!

Ειλικρινά δεν τα λέω αυτά με απαισιόδοξη διάθεση , ούτως ή άλλως είμαι φύσει αισιόδοξο άτομο , μα βλέποντας τα όσα διαδραματίζονται γύρω μου καθημερινά , δεν μου αφήνουν περιθώρια αισιοδοξίας για ένα καλύτερο μέλλον της ανθρωπότητας..λές και έχει σφραγίσει πλέον την μοίρα του , ο άνθρωπος...αποκαλύπτοντας την αυτοκαταστροφική τάση εντός του!

Κάγκελα και τείχη παντού , απο άνθρωπο προς άνθρωπο...απο γονιό στο παιδί του..απο αδερφό σε αδερφό...απο συνάδελφο σε συνάδελφο...απο πατριώτη σε πατριώτη..παντού κάγκελα και διαχωριστικές γραμμές και πλέον οι κοινοί δρόμοι συμπόρευσης αγνοούνται και "ψάχνονται"...


Πόση "σοφία και αλήθεια"...αλήθεια φέρουν οι επιμέρους πίστεις και πεποιθήσεις του καθενός μας , όταν αυτές μας χειραγωγούν κα μας κατευθύνουν τον έναν έναντι του άλλου προκειμένου , μόνο και μόνο για να υπερασπισθούμε αυτην την ψυχή της όποιας πίστης μας και να αντιπαρατεθούμε μέχρι τελικής εξόντωσής μας???

Ο Αριστοτέλης είχε αναφερθεί στην μεσότητα φίλη μου αλλα για να εμφανισθεί και για να εκδηλωθεί η μεσότητα σε σχέση με τους υπολοίπους συνανθρώπους μας , ως απαραίτητη προυπόθεση εμφανίζεται η ύπαρξή της εντός μας..."κομματάκι" δύσκολο , δυστυχώς όμως!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 16:07:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποιος και πως οριζει αυτο το ΖΩΟ μεσα μας ?

εγω παλι , σε προσωπικο επιπεδο δεν ΒΛΕΠΩ κανενα ζωο μεσα μου , αντιθετα βλεπω μονο ΕΜΕΝΑ να ψαχνει απο εδω και απο κει , να παρει το νεκταρ οπως οι μελισσες απο τα "τριανταφυλλα" (οσο ποιο φρεσκα τοσο ποιο καλα , μεταφορικα ή κυριολεκτικα χαχαχαχα) ... ενα ομορφο χορο που καλα κρατει αιώνες τωρα ... και ισχυει για ολους ... μεσα απο αυτο τον χορο λιγο ή πολυ ζουμεο ολοι , δημιουργουμε κοινωνιες , σχεσεις , οικογενειες , ερωτευομαστε , μισουμε , ποναμε κτλπ εμεις λοιπον , εγω , εσυ , ο αλλος , ο καθενας μας δημιουργει δεχετε επιλεγει , οδηγουμενος ειτε απο την φυση του , ειτε απο τις γνωσεις-εμπειριες , ειτε απο τους κοινωνικους κανονες που μας επιβαλονται (αραγε εαν καποιος δεν στερηθει το "ψωμι" , θα πηγαινε να κλεψει? αραγε εαν καποιος δεν "κακοποιηθει" θα κακοποιησει ? τα βιωματα μας ειναι αρρηκτα συνδεδεμενα με την οποια συμπεριφορα μας , και κρινω λαθος το να βαφτιζω τον εαυτο μου ΖΩΟ γιατι δεν μου αρεσουν αυτα που κανει ο γειτονας ή αυτα που κανω εγω !!!)

και επισης γιατι πρεπει να θεωρουμε (εαν πρεπει σωνει και καλα να δεχθω - αποδεχθω αφου αποδειχθει- οτι εχω ενα "ζωο" μεσα μου) οτι αυτο το ζωο ειναι κατι το "ΚΑΚΟ" - "αρνητικο" ??? θεωρω οτι πριν δωσουμε "τεμπελα" σε κατι που εχουμε μεσα ή το βλεπουμε στους αλλους (να το συμβολισουμε δηλαδη με κατι) θα πρεπει πρωτα να το ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ και δευτερον να το ΑΠΟΔΕΧΘΟΥΜΕ καθως αυτο το κατι μας καθοριζει και μας οδηγει ... και μετα ΕΑΝ υπαρχει τετοια περιπτωση , να το ελενξουμε

αναμενω λοιπον ,οποιος εχει το "ζωο" μεσα του να μας κανει μια αναλυση !!!

ευχαριστω

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2010, 22:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι φίλοι μου,ότι συνειδητό το έγκλημα που γίνεται και όλοι μας συνομολογούμε, ο καθένας με τον τρόπο του...Είναι μέρες ευθύνης,μέρες που κανεις μπορει να εκτεθεί με την πλήρη σημασια της λεξεως,ως προσωπικότητα, με την επιλογή που θα κάνει,γιατι όντως, το παλιό πολεμά με το νέο,αλλά το πρόβλημα ειναι πιο ειναι το πιο παλιό πνευματικά και πιο το ποιο νέο,μπορεί να είναι το ορθόν και επόμενο,
με άλλη σημασία,απο ότι η αναλογία σε υλικό επίπεδο,όπου το νεότερο, απο την ιστορία, εκφράζει το επόμενο επίπεδο και δεν μπορει να αντικατασταθεί με τίποτε απο το παλαιότερο, όσο συναισθηματικά κι αν δει κανείς το συγκεκριμένο ζήτημα, με το αν η ανθρωποτητα είναι έτοιμη να ανέβει επιπεδο...
Πιστεύω, ότι τα σημεία των καιρών, μπορούν να βοηθήσουν τους βλέποντες...Αλλά, όχι όσους εθελοτυφλούν...Γιατι ο άσνθρωπος,οφείλει, ο άνθρωπος πρέπει, να διαλέξει επιπεδο...
Όσοι εθελοτυφλούν,αποτελούν κι αυτοί, μια μερίδα του παλιού, που έχει κι αυτό το έρεισμα του ακόμη στον κόσμο, γι αυτό και δικαιούνται παραστάσεως....
Κι αυτός ο πόλεμος είναι ο πιο φοβερός του ανθρώπου, καθώς πολεμάνε το παλιό με το νέο,για επικράτηση και τέτοιες μάχες, έχουν πολύ οδυνηρά αποτελέσματα, όπως κι αν προσπαθει κανεις να αιτιολογήσει έναν τέτοιο πόλεμο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 16:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συνειδητο εγκλημα , ευθυνες , επιλογες , παλιο νεο , επιπεδα , επομενα , υλικα , πνευματικα , σημεια των καιρων , ο ανθρωπος πρεπει , πολεμος ...


τι μαυριλα ειναι αυτη μεσα στη "ψυχη" σου ρε φιλε .... μπρρρρ η μαγαλη ανατριχιλα ... ανατριχιασα ....!!!!!!!! μου θυμιζει την ταινια "ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ" χαχαχα

ελευθερη βουληση εχουμε τελικα ? ΕΧΟΥΜΕ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ? εγω μπορω να επιλεξω την ξανθια με το σουπερ μινι ? ή πρεπει υποχρεωτικα να παρω το πνευματικο ΖΟΝΓΚ ?

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 17:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι καλέ μου makfor, έτσι είναι, άλλαξε εσυ πλευρό και κοιμήσου...Ρίξε και κανένα απο τα ανατριχιαστικά σου γέλια...ΧΑχαχαχαχα!!!!
Και δεν μου λές, τί είναι ελεύθερη βούληση,ωρέ πατριώτη;Το να λές τις αρλούμπες που λές εσύ; Γιατι, για μένα λέγεται θράσσος...ΝΑ ΜΙΛΆΕΙ ΈΝΑΣ ...Κ@@ΟΣ...Χοχοχοχοχο!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 21:47:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=lSkx34M3XtY

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 23:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητε χριστιανε ορθοδοξε παλιοημερολογιτη , δεν ειναι αναγκαιο να μας δειχνεις ποσο καλος χριστιανος εισαι και ποσο τιμας τα οσα πιστευεις και ευαγγελιζεσαι στο ονομα μιας θρηκσειας που εσυ ο ιδιος ακυρωνεις και ξεφτελιζεις με τον ακρατο εγωισμο σου ....... το ξερω οτι δεν εχεις αποψη και γνωση για τιποτα και οτι η νοηση σου αρχιζει και τελειωσει στο πατερ ημων ... αλλα δεν υπαρχει κανενας λογος να συμπεριφερεσαι ετσι γιατι ουτως ή αλλως κανενας δε σε παιρνει στα σοβαρα με οσα λες πολυ περισσοτερο οταν βριζεις !!!! κουλαρε ... πανε ψαλε κανα θεοπνευστο ψαλμο , ρουφα και καμια τζουρα απο τα θυμιατα σου και ελα ξανα ποιο ηρεμος να τα πουμε ..... αντε στο καλο βραδιατικα


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Edited by - makfor on 19/02/2010 23:28:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2010, 23:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καταλαβαινω, καλέ μου makfor, ο ...Λαρισαιος να μας την βγαινει;Έλα που όμως γινεται...Αλλά ο ρατσισμός σας δειχνει πολλές πλευρές του αυγού του φιδιού που κυοφορείται στην Νέα Εποχή....
Καλά είναι να δειχνετε ποιοί είστε....
Αρκετοί, καταλαβαίνουν...
Τελείωσες να ξερνάς ή ακόμη;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 01:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ας περάσουμε σε διάλειμμα παρακαλώ ώστε να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα και να αποφευχθεί η περαιτέρω απόδοση προσωπικών χαρακτηρισμών...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 10:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σφυριχτρα ξεσφυριχτρα αγαπητε συντονιστη παντα το θεμα γινεται αντιπαλοτητα θρησκειων....αυτο ομως ειναι η αλλη οψη του θεματος οταν το ζωο ξεχναει ολα τα αλλα κ γινεται επιτρεψτε μου τη λεξη ψυχοβορο οπου μαζι με την ψυχη του αντιπαλου τρωει ασυναισθητα κ την ψυχη του ιιου....

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 14:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο ανθρωπος και η ζωη μας δεν εχει επιπεδα , ισως βλεπουμε επιπεδα και κλιμακες συνδεομενοι με την κοινωνια , οπου το πρωτο σκαλοπατι ειναι να ερωτευθω το δευτερο να αγαπησω το τριτο να παντρευτω και το τεταρτο να χωρισω χαχαχαχα και φτου απ την αρχη ...

η ζωη μας ειναι μια γραμμη , ιδια με αυτη του καρδιογραφηματος ή καλυτερα του σεισμογραφου , μια οριζοντια γραμμη που ξαφνικα την ταραζει μια μεγαλη χαρα και κανει ενα μεγαλο "πικ" προς τα πανω και η ταλαντωση φτανει μεχρι την ηρεμια , μετα ισως ερθει και δευτερη αλλα οπως και να εχει καποια στιγμη ερχεται ενα μεγαλο "πικ" προς τα κατω και μας χαριζει μια μεγαλη λυπη και ξανα ευθεια γραμη και ξανα "πικ" αλλωτε πανω αλλωτε κατω ... και τσουλαει ...

τα επιπεδα οριστηκαν απο αυτους που ΗΘΕΛΑΝ να ξεχωρισουν , απο αυτους που θελαν να φαινονται απο ολους ποιο πανω , απο αυτους που ηθελαν παντα να εξουσιαζουν , αυτοι ειχαν αναγκη τα οποια επιπεδα , σκαλοπατια ή δε ξερω τι αλλο ... και αυτο ξεκιναει απο τους πρωτους ανθρωπους οπου αυτος στο υψηλοτερο επιπεδο ειχε περισσοτερο φαϊ ή περισσοτερες γυναικες ή δε ξερω τι.... ετσι ωστε να μπαινουν ταμπελες , πινακιδες ...

οταν ο ανθρωπος απεκτησε γραφη και αρχισε να δημιουργει επιστημη και γνωση , υπαρξαν και παλι αυτοι που ξεχωρισαν ειτε γιατι κατανουσαν καλυτερα ειτε γιατι καναν ανακαλυψεις ... και παλι εδω μεσα δημιουργηθηκαν επιπεδα , των αγραματων , των γραματιζουμενων και τον μορφωμενων ...

αυτα μας τηρανουν ακομη και σημερα , παντου βλεπουμε επιπεδα , παντου θελουμε να οριζουμε επιπεδα, να βαζουμε ανθρωπους κατω απο μας αλλα και πανω απο μας ...

αυτο ακρβως εχει μεταφερθει και στο πνευματικο "κοσμο" , ετσι εχουμε τον ΦΩΤΙΣΜΕΝΟ και τον μαθητη και το απεξω που ζει στα σκοταδια ... αμεσως αμεσως ριξαμε τα μπετα για 3 σκαλοπατια ... ΧΩΡΙΣ ομως κανεις να ρωτησει αυτον τον φωτισμενο εαν νιωθει αυτη την διαφορα , εαν η φωτιση που ειδε ειναι μεταφερομενη , εαν διαδασκετε και εαν τελικα εχει τοση αξια ... χωρις κανεις να ρωτησει αυτον στο σκοταδι εαν ζει στο σκοταδι ή οχι ... γιατι το σκοταδι και το φως ειναι κατι εντελως προσωπικο , εγω φως μπορει να βρισκω στο να καθομαι σε μια καρεκλα και να μιλαω με τον τοιχο , ενω καποιος αλλος στο να διαβαζει βιβλια ενω ενας τριτος το να ανεβαινει στα βουνα και ακουει τα δεντρα να του ψυθιριζουν ιστοριες

η ανθρωποτητα δεν εχει να παει πουθενα , ουτε λεβελ ουτε γκεϊμ οβερ ουτε τιποτα ... απλα θα τσουλισει , οπως η γνωστη γραμη , μια πανω , μια κατω , μια ευθεια ... και απλα θα υπαρχει , το εαν καλυτερευσουν ή χειροτερευσουν τα πραγματα ειναι καθαρα θεμα οπτικης καθως και σημερα καποιοι περνανε καλα και καποιοι οχι τοσο καλα και αλλοι καθολου καλα ... αυτο ισως να συμβαινει παντα ίσως παλι οχι αλλα η γραμη της ζωης μας θα συνεχισει οτι και εαν συμβει να παει ευθευα και αλλωτε πανω αλλωτε κατω ... στο χερι μας ειναι να δουμε αυτη τη γραμη και να καταλαβουμε οτι οπως λεγανε και οι παλιοι η ουσια τελικα ειναι στο μετρο ... ουτε πολυ πανω ουτε πολυ κατω ... απλα μικρες ταλαντωσεις χωρις εντασεις ... και ολα θα πανε καλα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 17:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ο ανθρωπος και η ζωη μας δεν εχει επιπεδα , ισως βλεπουμε επιπεδα και κλιμακες συνδεομενοι με την κοινωνια , οπου το πρωτο σκαλοπατι ειναι να ερωτευθω το δευτερο να αγαπησω το τριτο να παντρευτω και το τεταρτο να χωρισω χαχαχαχα και φτου απ την αρχη ...

η ζωη μας ειναι μια γραμμη , ιδια με αυτη του καρδιογραφηματος ή καλυτερα του σεισμογραφου , μια οριζοντια γραμμη που ξαφνικα την ταραζει μια μεγαλη χαρα και κανει ενα μεγαλο "πικ" προς τα πανω και η ταλαντωση φτανει μεχρι την ηρεμια , μετα ισως ερθει και δευτερη αλλα οπως και να εχει καποια στιγμη ερχεται ενα μεγαλο "πικ" προς τα κατω και μας χαριζει μια μεγαλη λυπη και ξανα ευθεια γραμη και ξανα "πικ" αλλωτε πανω αλλωτε κατω ... και τσουλαει ...

τα επιπεδα οριστηκαν απο αυτους που ΗΘΕΛΑΝ να ξεχωρισουν , απο αυτους που θελαν να φαινονται απο ολους ποιο πανω , απο αυτους που ηθελαν παντα να εξουσιαζουν , αυτοι ειχαν αναγκη τα οποια επιπεδα , σκαλοπατια ή δε ξερω τι αλλο ... και αυτο ξεκιναει απο τους πρωτους ανθρωπους οπου αυτος στο υψηλοτερο επιπεδο ειχε περισσοτερο φαϊ ή περισσοτερες γυναικες ή δε ξερω τι.... ετσι ωστε να μπαινουν ταμπελες , πινακιδες ...

οταν ο ανθρωπος απεκτησε γραφη και αρχισε να δημιουργει επιστημη και γνωση , υπαρξαν και παλι αυτοι που ξεχωρισαν ειτε γιατι κατανουσαν καλυτερα ειτε γιατι καναν ανακαλυψεις ... και παλι εδω μεσα δημιουργηθηκαν επιπεδα , των αγραματων , των γραματιζουμενων και τον μορφωμενων ...

αυτα μας τηρανουν ακομη και σημερα , παντου βλεπουμε επιπεδα , παντου θελουμε να οριζουμε επιπεδα, να βαζουμε ανθρωπους κατω απο μας αλλα και πανω απο μας ...

αυτο ακρβως εχει μεταφερθει και στο πνευματικο "κοσμο" , ετσι εχουμε τον ΦΩΤΙΣΜΕΝΟ και τον μαθητη και το απεξω που ζει στα σκοταδια ... αμεσως αμεσως ριξαμε τα μπετα για 3 σκαλοπατια ... ΧΩΡΙΣ ομως κανεις να ρωτησει αυτον τον φωτισμενο εαν νιωθει αυτη την διαφορα , εαν η φωτιση που ειδε ειναι μεταφερομενη , εαν διαδασκετε και εαν τελικα εχει τοση αξια ... χωρις κανεις να ρωτησει αυτον στο σκοταδι εαν ζει στο σκοταδι ή οχι ... γιατι το σκοταδι και το φως ειναι κατι εντελως προσωπικο , εγω φως μπορει να βρισκω στο να καθομαι σε μια καρεκλα και να μιλαω με τον τοιχο , ενω καποιος αλλος στο να διαβαζει βιβλια ενω ενας τριτος το να ανεβαινει στα βουνα και ακουει τα δεντρα να του ψυθιριζουν ιστοριες

η ανθρωποτητα δεν εχει να παει πουθενα , ουτε λεβελ ουτε γκεϊμ οβερ ουτε τιποτα ... απλα θα τσουλισει , οπως η γνωστη γραμη , μια πανω , μια κατω , μια ευθεια ... και απλα θα υπαρχει , το εαν καλυτερευσουν ή χειροτερευσουν τα πραγματα ειναι καθαρα θεμα οπτικης καθως και σημερα καποιοι περνανε καλα και καποιοι οχι τοσο καλα και αλλοι καθολου καλα ... αυτο ισως να συμβαινει παντα ίσως παλι οχι αλλα η γραμη της ζωης μας θα συνεχισει οτι και εαν συμβει να παει ευθευα και αλλωτε πανω αλλωτε κατω ... στο χερι μας ειναι να δουμε αυτη τη γραμη και να καταλαβουμε οτι οπως λεγανε και οι παλιοι η ουσια τελικα ειναι στο μετρο ... ουτε πολυ πανω ουτε πολυ κατω ... απλα μικρες ταλαντωσεις χωρις εντασεις ... και ολα θα πανε καλα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Φίλε Makfor , καλησπέρα!

Διάβασα τα όσα είπες και μπορώ να πώ ότι είναι μια ιδιαίτερη προσέγγιση των πραγμάτων που -κατα κάποιο τρόπο- σκιαγραφεί και την προσωπικότητά σου , που προσωπικά για μένα είναι ευχάριστη και αισιόδοξη!

Μου άρεσε η παρομοιωσή σου , αυτήν που έκανες με την γραμμή του ηλεκτρογραφήματος και αυτό διότι -για όσους γνωρίζουν - περί των συναισθηματικών μεταπτώσεων των ανθρώπων , ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα!

Ωστόσο θα κάνω μια διάκριση ανάμεσα στα επίπεδα των μορφωμένων και μη-μορφωμένων εδώ μέσα αλλα και γενικότερα , λέγοντας ότι το επίπεδο των ανθρώπων , ορίζεται και καθορίζεται απο πολλούς παράγοντες με τον πιο βασικό όλων κατ'εμέ , απο αυτόν της συναισθηματικής νοημοσύνης και ο οποίος διαδραματίζει πρωταγωνιστικό ρόλο στις καθημερινές μας επαφές και στα αποτελέσματά μας!

Κάθε άνθρωπος υπερέχει σε κάποια σημεία και μπορεί να μην είναι τόσο καλός σε κάποια άλλα , αυτό δεν συνιστά ένα επίπεδο χαζού ανθρώπου ...μόνο και μόνο επειδή το γενικότερο σύστημα αξιολογεί τους ανθρώπους επί ενός πολύ συγκεκριμένου εύρους ικανοτήτων αλλα αντίθετα προβάλλει την ένδειά του αλλα και την έλλειψη ορθής κρίσης με αποτέλεσμα μικρά παιδιά να στιγματίζονται και να ταμπελοποιούνται ως αδύναμα ή και χαζά!

Η αδυναμία ενός ολόκληρου διαπαιδαγωγικού συστήματος , να βρεί που περίπου μπορεί να αποδώσει και εκεί βρίσκεται η ιδιαίτερη ευφυία κάθε ατόμου , δεν μπορεί να θεωρείται ως έλλειμα εξυπνάδας ή ευφυίας του κάθε ανθρώπου.

Μπορεί κάποιος να είναι πάρα πολύ καλός στην γλώσσα...άλλος στα μαθηματικά , άλλος στις ξένες γλώσσες , άλλος στην ζωγραφική και άλλος στην μουσική ή στην μηχανολογία...πάντως δεν πιστεύω ότι υπάρχουν οι "πάνω" ή οι "κάτω" και αυτό διότι μια κοινωνία και ένας κόσμος συγκροτείται και θεμελιώνεται αλλα και απολαμβάνει πολλαπλών αναγκών και τις οποίες καλύπτουν διάφορα επαγγέλματα και άνθρωποι.

Πέραν αυτού , η ανάγκη για επικοινωνία και μιλάω για ώριμη επικοινωνία και που συντελλούσε πάντα στην συνέργεια των ανθρώπων ...με όλα όσα θαυμαστά αποτελέσματα, κρίνεται επιβεβλημμένη και είναι εκείνη που κατα την γνώμη που ορίζει το επίπεδο των ανθρώπων και το οποίο εμφανίζεται ως η βασική παράμετρος για την "καθιέρωση του εμείς" και για την αποδοχή μας εκ μέρους των άλλων!

Θα έχεις ακούσει φαντάζομαι σχόλια , όπως:

Καλός γιατρός ή επιστήμονας αλλα σαν άνθρωπος μηδέν...ή καλός και εργατικός άνθρωπος αλλα σαν πατέρας και σύζυγος ανύπαρκτος...ή ευαγγελίζεται αυτό ή το άλλο , αλλα δεν αποτελούν τα όσα λέει..παρά μηχανισμός δημιουργίας εντυπώσεων παραπέμποντας σε πονηρό και ανώριμο άνθρωπο!

Η ζωή είναι ένας προσωπικός πίνακας του καθενός και εδράζει στο μυαλό και στην ψυχή μας φίλε μου και εμπεριέχει τα χρώματα με τον οποίο εμείς τον ζωγραφίζουμε ... άλλος με γκρίζα -συντονισμένος με την απαισιόδοξη οπτική του- και άλλος με όμορφα χρώματα , αποτέλεσμα του τρόπου με τον οποίο βλέπει τα πράγματα και τα συμβαίνοντα γύρω του...διότι κάποιοι συνανθρωποί μας βλέπουν απλά τα γεγονότα και άλλοι μπορούν να βλέπουν πίσω απο αυτά ... ορίζοντας έτσι έναν άλλο τόπο ψυχολογικής οντότητας ...η οποία παραπέμπει σε μια αποδεκτή και αγαπητή προσωπικότητα που συνεισφέρει θετικά στους γύρω του , δημιουργώντας ένα ιδιαίτερο και ευχάριστο κλίμα και συναισθηματική κατάσταση!

Όλα όσα ανέφερα φίλε μου είναι υπαρκτά και μπορούμε να αποδώσουμε στον εαυτό μας , εκείνα που του "χρωστάμε" και αξίζει .... στο χέρι μας είναι , να ενδιαφερθούμε για τον εαυτό μας και να αναλάβουμε υπεύθυνα την τύχη και την ευτυχία του...το μότο μας μπορεί να είναι αυτό:"Όχι άλλες χαμένες μέρες ... όχι άλλη χαμένη ζωή , μπορούμε.."

Η ζωή είναι δική μας , για να την αφήνουμε στα χέρια του οποιουδήποτε άλλου...ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 18:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ makfor, λυπάμαι για σένα, που πιστευεις ότι είσαι ένα σπινθιρογράφημα...Εγώ πιστεύω ότι ο άνθρωπος ειναι περισσότερο απο ένα ζώο και γιαυτό,φυσικά,δεν δέχομαι ότι δεν υπάρχουν επίπεδα γι αυτόν, όπως αφορά σε ζώα...
Δεν πειράζει..Εσύ στο ζωικό βασιλειο, εγω με τους ανθρώπους..Ειναι θέμα επιλογής, τελικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy