ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΦΙΜΩΣΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ-ΚΟΙΛΙΟ-ΔΟΥΛΟΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 18:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εγώ ανέφερα αυτό που άκουσα από τους ίδιους τους μοναχούς (τον μοναχό για την ακρίβεια), πράγμα που επιβεβαιώνεται και από το ανωτέρω άρθρο του livepage.gr,

το ζητούμενο είναι να είναι ιστορικώς τεκμηριωμένο, γιατί το να επικαλούμαστε το "livepage.gr" ως πηγή, φαντάζομαι πως έχει την ίδια βαρύτητα με το να επικαλούμαστε το "esoterica.gr" ως πηγή.... Έτσι δεν είναι ???



Δεν θα έλεγα πως είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.

Όπως και να έχει, από όπου και να προέρχεται μια πληροφορία, όταν συνοδεύεται από ονόματα και αναφορές συγκεκριμένων περιστατικών, είναι τη διάθεση του καθενός να τα διασταυρώσει.
Εγώ είμαι εναντίον στην τακτική να αποκλείεις ευθύς αμέσως μια πληροφορία μόνο και μόνο επειδή προέρχεται από το Διαδίκτυο ή επειδή προέρχεται από κάποιο χώρο που σου είναι αντιπαθής, και να μην ασχολείσαι με το αν και κατά πόσο είναι αληθής η πληροφορία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 18:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"...die Mönche unterstellten sich sogleich dem persönlichen Schutz Hitlers, um eine Besetzung durch Bulgarien zu verhindern..."

"...Οι μοναχοί ζήτησανε τη βοήθεια του Χίτλερ για να αποφύγουνε την βουλγαρική κατάκτηση..."

Ιστιοσελίδα του πανεπιστημίου του Κλάγκενφουρτ
http://eeo.uni-klu.ac.at/index.php/Athos

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

physaageri
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2008, 19:17:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους physaageri  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν με απασχολεί τι έκανε και ποιος την έβαλε την μικρή "προμηθέα" ή όπως αλλιώς ονομάζεται. Το βασικό είναι ότι τέτοιοι ισχυρισμοί είναι πέρα για πέρα αλήθεια. Πιο κάτω παραθέτω κείμενο-μετάφραση από επιστολές του Γενάδιου.

...Ο Ιουβενάλιος υπήρξε διάπυρος μαθητής του Γεωργίου Πλήθωνα Γεμιστού και είχε διαμορφώσει μια πλήρη φιλοσοφική άποψη.... βρέθηκε περιπλανώμενος στα εδάφη του δεσποτάτου του Μυστρά. Εκεί κατάφερε να αναστατώσει με τις θεωρίες του τον τοπικό άρχοντα Ραούλ Οισή ο οποίος και τον συνέλαβε.

Μετά από μια συνοπτική διαδικασία ο Ιουβενάλιος καταδικάστηκε σε σπάσιμο των αρθρώσεων του, σε αποκοπή των άκρων του και της γλώσσας του, και τέλος στο να τον πετάξουν, έτσι κουτσουρεμένον στην θάλασσα. Τέτοιες βίαιες τιμωρίες επιβάλλονταν μόνον στους αιρετικούς και στους «Έλληνες» τους οποίους θεωρούσαν εξαιρετικά επικίνδυνους....

Οι πληροφορίες που έφτασαν έως εμάς είναι συγκεχυμένες και δεν γνωρίζουμε λεπτομέρειες γι' αυτήν την υπόθεση. Η μοναδική μαρτυρία που διασώζεται ανήκει στον ίδιο τον Γεώργιο Γενάδιο, (μετέπειτα της άλωσης πατριάρχη Κωνσταντινούπολης), ο οποίος απαντά με επιστολή του στην αναφορά του Ραούλ Οισή.

Ο Γενάδιος στην απαντητική επιστολή του, εκθέτει όχι μόνον την αντιχριστιανική δράση του Ιουβενάλιου αλλά και την θεολογική θέση, στο πρόβλημα Ελληνισμού - Χριστιανισμού.

Ακολουθεί το περιεχόμενο αυτής της επιστολής.
Πηγή: Παλαιολόγεια - Πελοποννησιακά - Τόμος Β΄σελίς 247
(1-25- σελ. 247)

«τω φρονιμωτάτω και ευσεβεί άρχοντι κυρώ Μανουήλ Ραούλ τω Οισή»...

... «Θέλεις να μην προκαλεί φόβο η εξουσία όπως λέει ο μακάριος Παύλος στην προ Ρωμαίους επιστολή του; Τότε πράξε το αγαθό και απ' αυτό θα παραχθεί έπαιος. Γιατί με το να πράττεις το αγαθό γίνεσαι διάκονος του θεού. Εάν όμως κατασκευάζεις το κακό, να φοβάσαι. Διότι (ο διάκονος) δεν φοράει αστόχαστα την μάχαιρα, είναι διάκονος του θεού και διεκδικεί την οργή για όσους πράττουν το κακό.
Χαίρε λοιπόν, ευσεβέστατε Μανουήλ, διότι το έργο του θεού εκπλήρωσες διακονόντας τους νόμους. Χαίρε διότι την μάχαιρα που σου έδωσε ο θεός την ακόνισες εναντίον των διωκτών του Χριστού. Εγώ μεν κα εσένα αλλά και κάθε άλλον άρχοντα, ο οποίος έγινε τέτοιος από τον θεό, και διοικεί ολόκληρα έθνη ή πόλεις, θα ήθελα να τον συμβουλεύσω να αφαιρέσουν νωρίς την ζωή από όλους τους αμαρτωλούς της γης, και να εξολοθρεύσουν από την πόλη του Κυρίου όλους τους εργαζόμενους στην ανομία.
Εάν δεν τσιγκουνευόμαστε μπροστά σε όλα τα άλλα κακά και δίνουμε την ευκαιρία σ' αυτούς που διαφθείρουν και ψωριάζουν την ψυχή των προβάτων τότε θα διαφθαρεί και θα χαθεί ολόκληρο κοπάδι. Αυτούς λοιπόν τους δυσεβείς και αλάστορας (επικατάρατους - κακούργους) Έλληνες, μάλλον δε τους αναιδείς αποστάτες, με φωτιά και σίδερο και νερό (εννοεί πνιγμό) και με όποιον άλλο τρόπο μπορείτε, να τους βγάλετε από την παρούσα ζωή, εάν πράγματι εσείς είσαστε μέλη της Χριστιανικής αλήθειας. Δεν βλέπετε πόσο προχώρησε το κακό, με το να συγχωρούμε τους αποστάτες, όπως εκείνον τον κατάπτυστο και δαιμονιώδη Ιουβενάλιο ο οποίος ζώντας στις Χριστιανικές πολιτείες, διέφθειρε αυτούς που τον πλησίαζαν καθώς και μερικούς άλλους εκ των οποίων άλλοι τον εδίδαξαν και σε άλλους εδίδαξε αυτήν την αποστασία. Εγώ συνεχώς για όλ' αυτά εφώναζα και προέβλεπα».


«(25-30 σελ. 249) Και τα μεν άλλα τα αφήνω. Αλλά για τον τρισκατάρατο Ιουβενάλιο για τον οποίο είμαι βέβαιος ότι κατά την παραμονή του στην Αίνω διέφθειρε αρκετούς και μάλιστα πολλοί ευσεβείς Αινειάτες με πληροφόρησαν για το κακό που δημιούργησε, έγραψα στον άρχοντα της πόλης Γατελιούζο και τον συμβούλεψα πολλές φορές ή να τον φυλακίσει τον αλητήριο ή να τον εκδιώξει από την πόλη. Κι εκείνος χωρίς χρονοτριβή τον εξόρισε μακριά, και αν δεν ενεργούσε έτσι σίγουρα ολόκληρη η Αίνω θα είχε διαφθαρεί από εκείνον (τον Ιουβενάλιο)

(15 - σελ. 250). Και εγώ πάλι, δύο και τρεις φορές του παρήγγειλα - ¶νθρωπε τι περιπλανάσαι από δω κι από εκεί και φθείρεις τις ψυχές των απλών ανθρώπων και κινδυνεύεις να εξορισθείς ξανά ή ακόμα να πάθεις τα χειρότερα; Εάν πιστεύεις ότι αυτά που διδάσκεις είναι αληθινά μην τα λες μόνο στους απλούς ανθρώπους, αλλά πες τα και σε μας και έλα να τα μελετήσουμε μαζί. Και αν πεισθείς ότι πρόκειται για απάτη, όντως (πλασμάτων) δαιμόνων και δαιμονοφόρων ανθρώπων, θα ωφεληθείς με το να επανέλθεις στην αλήθεια, εκτός και αν αυτή την απάτη την αγαπάς».


«(Σελ. 254-225) Μπορώ όλα αυτά να τα διεκτραγωδήσω με πολλά λόγια. Θέλω να σου πω ότι όλοι εμείς, ευσεβέστατε Μανουήλ, ευφρανθήκαμε για όσα εσύ, εναντίον του ασεβή Ιουβενάλιου έπραξες. Έδιωξες από τον Δήμο την μεταδοτική αρρώστια και έκοψες μαχαίρι την ντροπή της πίστης και του γένους. Έσωσες αυτούς που εκείνος είχε βλάψει με το να σταματήσεις την πονηρή του ζωή. Ωφέλησες και τους οπαδούς του οι οποίοι θα σκεφθούν ότι θα πάθουν τα ίδια, γιατί θα θυμηθούν την θλιβερή του ζωή και τον ατιμότατον θάνατό του. Τι λοιπόν σεμνό και χαριτωμένο κατέχει που θα μπορούσε να θυμηθεί κάποιος ο οποίος διαθέτει κοινόν νού; Δεν είχε καμία σοφία και περί την φιλοσοφία και των θεών ήταν ερασιτέχνης. Απείχε δε πάρα πολύ λίγο από το να θεωρείται απαίδευτος γιατί και στο λέγειν και στο γράφειν ήταν μέτριος. Η ψυχή του δεν ήταν λεπτή (ήταν παχύτατη) και δεν είχε γευτεί τους καρπούς της φιλοσοφίας. Τι λοιπόν χυδαιότερο υπήρχε από την αγωγή εκείνου, η οποία συνέβαλε στο να μην μπορεί να ακολουθήσει την ιεροσύνη την οποία επιθυμούσε; Ήταν φαγάς, πότης, προκαλούσε τα γέλια, δεν ήταν εγκρατής, ήταν άστατος και κόρδαξ. Πρώτα ήταν χριστιανός μετά έγινε Ιουδαίος, μετά Μωαμεθανός, μετά αυτοματιστής και τελευταίο και χειρότερο Χριστιανοκατήγορος. Αυτό αποτελεί δε πράξη επισημότερης πονηριάς και κορωνίδα της κακίας του. Έτσι ούτε σοφός ήταν, ούτε θεοσεβής, ούτε φρόνιμος. Μήπως δεν κατανάλωνε τον χρόνο του ασχολούμενος με τα χείριστα; Δεν διέδιδε ότι ήταν νόθος γιος του βασιλιά Ανδρόνικου; Και ποιος αγνοεί όλ' αυτά, και ποιον κοροϊδεύει κάνοντας τάχα τον ανήξερο; Τέτοιοι είναι οι μαθητές και οι δάσκαλοί του».

«(Σελ. 257-260) Παρότρυνες αυτούς που μπορούν να πράξουν τα ίδια, αλλά εκωλύοντο, να μην διστάσουν να σε μιμηθούν. Και από αυτούς απαιτούμε να πράξουν τα ίδια, να δείξουν τον ίδιο ζήλο που έδειξες εσύ και να μην παραμείνουν ψυχροί θεατές, ενώ θα έπρεπε να είναι εκδικητές της σωτηρίας μας. Τιμώρησες (εκόλασες) το χέρι που ετόλμησε να κινηθεί κατά του δημιουργού.
Έκοψες την γλώσσα η οποία μενόμενη εθρασύνθη κατά του δημιουργού. Αφαίρεσες τα αυτιά τα οποία παράκουσαν τα θεία λόγια. Χαίρε, λοιπόν, στρατιώτα του Χριστού και της δικής του δόξας δίκαιε δικαστή. Σου φιλώ το στόμα αυτό που εψήφισε προφορικά, εναντίον της μιαρής γλώσσας του Ιουβενάλιου. Σου φιλώ, πριν από την γλώσσα, την ψυχή η οποία συνέβαλε στην άμυνα κατά του μισοχρίστου. Καταφιλώ τα χέρια σου που με αυτοχειρία διαχειρίσθηκαν τον δυσεβή.
Ω! Μακάρια χέρια που τράβηξαν το κουφάρι έως την θάλασσα και το πέταξαν στον βυθό μιμούμενοι τον ζήλο άρχοντος καλλίστου».

Επίσης, κάτι παρόμοιο όσο και πολύ μεταγενέστερο για τον Θεόφιλο Καϊρη. Κάνετε σχετικό googlarisma.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 01:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Αγαπητέ μου Kerry King,ποτέ δεν υποστήριξα ότι
ο κλήρος έχει ανάγκη περιουσίας, ή ότι καλώς
έχουν τόσο πλούτο σε κτήματα, μετοχές και τα λοιπά...
Εγώ είμαι με το παλιό και θα μπορουσα κάλιστα,
να τα βαλω με το μισθωτό ιερατείο το πουλημένο του νέου
ημερολογίου, αλλά δεν πιστεύω ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο
πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε σήμερα...Και γι αυτά, τα πραγματικά προβλήματα, την απώλεια της προσωπικης ζωής και της ατομικότητας, την άρση της ελευθερίας, την ζωοποίηση του ανθρώπου δεν λες τίποτα ούτε εσύ, ούτε άλλος...
Αυτό που λέω είναι ότι τα κακώς κείμενα της εποχής μας είναι πολλά
κι εκτός απο αποδιοπομπαίος τράγους, αλλαγές προς το
καλύτερο δεν γίνονται, μάλλον προς το χειρότερο...
Κ εδώ έρχεται το "δυιλίζοντες τον κώνωπα και καταπίνοντας
την κάμηλο"... Ή όπως το λέγανε παλιά ἑδώ βαρκούλες χάνονται,
βαρκούλες αρμενίζουν.." Την υποκρισία δλδ που βλέπουμε
ένα σωρό άσσχημα πράγματα γύρω μας και αποσιωπούμε την ατομική αλλαγή προς το κακό,αλλά ότι επιλέγουμε, έτσι για να τα
βάλουμε με κάποιον, να λέμε ότι κάτι κάνουμε...
Για μένα αυτό δεν είναι μαγκιά... Μαγκιά είναι να κρατάς
Θερμοπύλες, κάθε είδους...Και μη κατσουμε πάλι να δούμε ποιός δικαιούται τη λέξη Θερμοπύλες, γιατί θα κουφαθούμε πάλι...

Δηλαδή φίλε trexagireve το ότι το ιερατείο διαπράττει τα αίσχη , το ότι κατέχει με τίτλους τουρκοκρατίας τη μισή Ελλάδα και διεκδικεί την υπόλοιπη , το ότι διαπλέκεται με την πολιτική εξουσία και συγκυβερνά είναι για σένα θέματα ελάσσονος σημασίας ; Δηλαδή οι ατασθαλίες των εκπροσώπων της θρησκείας σου είναι ταμπού και δεν πρέπει να συζητούνται και να καυτηριάζονται ; Οι βρωμιές αυτές δεν εντάσσονται στα πλαίσια αυτών που περιγράφεις και δήθεν αποσιωπούνται ;
Για σένα ο κάθε παλιάνθρωπος που ενδύεται με το ράσο καθοσιώνεται και τίθεται στο απυρόβλητο γιατί διαφορετικά θεωρείς ότι θίγεται η θρησκεία σου ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 08:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Ψηλέ

quote:
που θα προστάτευε το Όρος και όλους τους θησαυρούς του έθνους (αρχαία συγγράμματα, κειμήλια, …..) που φυλάσσονταν και φυλάσσονται ακόμη και σήμερα στο Όρος.

Με ποιο δικαίωμα αυτοί οι θησαυροί "μόνασαν" στο Άγιο Όρος; ως "θησαυροί και κειμήλια του έθνους" δε θα έπρεπε να βρίσκονται στα μουσεία ή τα αρχεία του Κράτους;

Φίλε samuel

quote:
2. Το ότι ζητήσανε τη βοήθεια του Χίτλερ είχε κάποιον λόγο. Γιατί στη Μακεδονία δεν μπήκανε μόνο οι Γερμανοί, αλλά και οι σύμμαχοί τους οι Βούλγαροι, που ο στρατός τους βρίσκονταν εξω απο το Αγιο ΟΡΟΣ και ηταν ετοιμος να μπουκαρει. Οι Μοναχοι βρηκαν οτι το 1919 ειχε επισκευτει το Αγιο ΟΡΟΣ ο Χίτλερ. Εγραψαν λοιπον την επιστολη και με ΡΗΤΗ εντολη του οι Βουλγαροι ΔΕΝ μπηκαν στην Πολιτεια.

Εξήγησε μου σε παρακαλώ. Ο Άθως θεωρείται ξεχωριστή κρατική οντότητα; από που κι ως που νομιμοποιείτο διαφορετικής αντιμετώπισης απ'ότι οι πολίτες σε ολόκληρη την υπόλοιπη Ελλάδα; και μην ακούσω πάλι το παραπάνω για τα κειμήλια και τους θησαυρούς, γιατί η ανωτέρω ερώτηση απευθύνεται, αν το θες, και σε σένα

quote:
Σκέψου μόνο τι θα επακολουθούσε και εάν μπορούσαμε σήμερα να μιλάμε για ελληνικό έθνος, γιατί μπορεί να μην αναγνωρίζουνε πολλοί ότι το 98% των Ελλήνων είναι Ορθόδοξοι, αλλά οι Γερμανοί έτσι θα διαβάζανε στα χαρτιά απο τις στατιστικές τους και σήμερα θα ήμασταν όλοι μάλλον σαπουνάκια.

Είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημά τους ήταν με τους Χ.Ο. και όχι με τους Εβραίους τω θρήσκευμα;

Φίλε sesostris

quote:
Δηλαδή φίλε trexagireve το ότι το ιερατείο διαπράττει τα αίσχη , το ότι κατέχει με τίτλους τουρκοκρατίας τη μισή Ελλάδα και διεκδικεί την υπόλοιπη , το ότι διαπλέκεται με την πολιτική εξουσία και συγκυβερνά είναι για σένα θέματα ελάσσονος σημασίας ; Δηλαδή οι ατασθαλίες των εκπροσώπων της θρησκείας σου είναι ταμπού και δεν πρέπει να συζητούνται και να καυτηριάζονται ; Οι βρωμιές αυτές δεν εντάσσονται στα πλαίσια αυτών που περιγράφεις και δήθεν αποσιωπούνται ;
Για σένα ο κάθε παλιάνθρωπος που ενδύεται με το ράσο καθοσιώνεται και τίθεται στο απυρόβλητο γιατί διαφορετικά θεωρείς ότι θίγεται η θρησκεία σου ;

Μάταιος κόπος, φίλε μου. Τα λέμε, τα ξαναλέμε, τα συζητάμε, τα φέρνουμε από εδώ, τα φέρνουμε από εκεί. Για κάποιο μέρος των Χριστιανών Ορθόδοξων, κάθε "ρασοφορική" πράξη, απ'όπου και να προέρχεται, είναι ήδη σεβαστή και άγια. Όσοι αμφισβητούν αυτή τη γενίκευση στρέφονται κατά του Δόγματος εν γένει, όχι κατά των "υψηλόβαθμων" εκφραστών του. Είναι βλέπεις φυσιολογικό να κατακρίνουμε τον πουλημένο πολιτικό, το διεφθαρμένο δικηγόρο, τον απατεώνα λογιστή, το δραχμοφοινιά ταξιτζή, τον, τον, τον... είναι όμως παράλογο και άδικο (αντιχριστιανικό συγκεκριμένα) να επικρίνουμε τα όποια ρασοφόρα όρνια βάσισαν και βασίζουν την κοσμική εξουσία και το ακαταδίωκτό τους σε κάθε λογής φιρμάνια ή άλλες αποφάσεις κατακτητών της Ελλάδος, οι οποίες τυπικά αναιρούνται με το πέρας της υπόδουλης περιόδου, αλλά παραμένουν εν ισχύ για τους απατεώνες της εθνικής γης. Η λύση φίλε μου είναι μία και συγκεκριμένη : απ' άκρου εις άκρον ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗ της δήθεν εκκλησιαστικής περιουσίας και επαναπροσδιορισμός της δραστηριότητας της Εκκλησίας μέσα στο κοινωνικό και πολιτικό γίγνεσθαι. Όσοι είναι πραγματικά άξιοι να φέρουν τον τίτλο του ιερωμένου, δε θα ασχοληθούν ούτε με ακίνητα, ούτε με φιλέτα, ούτε με παντσέτες : θα είναι σεμνοί πνευματικοί καθοδηγητές του λαού. Οι υπόλοιποι ας βγουν στην αγορά για να προβληθούν, άλλωστε έχουν πλέον την προϋπηρεσία.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 09:52:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κάποιος είναι προκατελειμένος, φίλε Sesostris,
επιλεγει τι βλέπει. Επιλέγει και δίνει σημασία σε κατηγορίες
κι όχι σε γεγονότα.Είναι προκατάλειψη αυτή και δέιχνει ότι
πραγματικά δεν αντιλαμβανόμαστε τι συμβάινει γύρω μας,
ότι ο κόσμος έχει σκλαβωθεί, έχει χάσει προσωπικότητα,
κυριαρχία επι των δικαιωμάτων του και δεν αλλάζει αυτό,
προτιμάμε , όπως στην αρχαία Ελλάδα, παρά τις προεδοποιήσεις
για την έλευση των Ρωμαίων, οι ελληνικές πόλεις,συνέχιζαν
ατάραχες τον εμφύλιο...
Φίλε Κωστάκη, επιτέλους πάρε θέση σε ότι λέμε, πες μας
τη δικήσου γνώμη, μην ντρέπεσαι.. Δεν χρειάζεται να παριστάνεις
τον κολαούζο....
Στις άλλες θρησκέιες υπάρχει το απυρόβλητο, στον χριστιανισμό,
έκαστος κριθήσεται, εν τω μέτρω,εκίνος κρίνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 10:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε trexagireve

quote:
Φίλε Κωστάκη, επιτέλους πάρε θέση σε ότι λέμε, πες μας τη δικήσου γνώμη, μην ντρέπεσαι.. Δεν χρειάζεται να παριστάνεις τον κολαούζο....

Παρότι συνεχίζεις την απαράδεκτη τακτική του να αποδίδεις χαρακτηρισμούς, θα αγνοήσω το γεγονός και θα απαντήσω επί τούτου με τοποθετήσεις ή ερωτήσεις :
Θες να πάρω θέση επί της Προμηθέας ή επί των θεμάτων που συζητώνται τώρα στο topic; διευκρίνισέ μου σε παρακαλώ, για να ξέρω τι θες. Πάντως, θέση επί των πρόσφατων τοποθετήσεων πήρα και σαφέστατη μάλιστα, αλλά θα στην επαναλάβω, επειδή διακρίνω έλλειψη διάθεσης κατανόησης του γραπτού μου λόγου (γιατί δε θέλω να σου καταλογίσω πλήρη αδυναμία κατανόησης, με ή χωρίς διάθεση)
Έγραψα πρώτα απ' όλα (με τη μορφή ερώτησης, γιατί ήθελα και τη γνώμη του συνομιλητή μου) ότι για μένα προσωπικά είναι αδιανόητο να βρίσκονται οποιαδήποτε κειμήλια, χειρόγραφα ή άλλες αρχαιότητες, ειδικά των προχριστιανικών χρόνων, αλλά και - δευτερευόντως - των υστεροχριστιανικών, κλεισμένα στο Άγιο Όρος. Δεν υπάρχει κανένα θεσμικό, νομικό ή έστω και λογικό επιχείρημα ή δικαίωμα γι' αυτό και συνεπώς θα έπρεπε να οδηγηθούν, είτε στα ελληνικά μουσεία, είτε στο Αρχείο του Κράτους, είτε σε άλλους αντίστοιχους φορείς της Ελληνικής Πολιτείας. Πάμε παρακάτω...
Ανέφερα παραπάνω, με την ίδια μορφή γραφής (προς το samuel αυτή τη φορά) την ένσταση μου ως προς τη διαφορετική αντιμετώπιση που επιχείρησαν (και πέτυχαν εντέλει) να έχουν οι Αγιορείτες σε σχέση, τόσο με το ποίμνιο, όσο και με τους υπόλοιπους συμπολίτες τους. Το συγκεκριμένο γεγονός στιγματίζω ως εσχάτη προδοσία και λιποταξία εν καιρώ πολέμου.
Τέλος, ανέφερα ότι, κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να εκδοθεί νόμος ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ όλης της εκκλησιαστικής περιουσίας, αν βέβαια υπήρχε ένας ΑΞΙΟΣ πολιτικός άντρας (ή γυναίκα, δεν είμαι φαλλοκράτης) που να το πράξει.
Θες μήπως να τα μασήσω κιόλας και να στα δώσω; να βγάλω και τα κουκούτσια; θες από την πλευρά μου να σε αντιμετωπίζω σαν ανόητο, ενώ δεν είσαι; αν δεν μπορείς να δεις τις τοποθετήσεις μου, μέσα από τον τρόπο γραφής μου, ζήτησέ μου να γράφω πιο απλοϊκά, μη σπεύδεις όμως να εκτεθείς, υποστηρίζοντας ότι δεν έχω θέσεις. Στην τελική, πιο πολλές θέσεις μου έχω γράψει εγώ στο esoterica, παρά ανακοινώνουν τα κόμματα κατά τις προεκλογικές τους εκστρατείες, ε, δε θα γίνω και κομματάρχης.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 12:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα έπρεπε να εκδοθεί νόμος ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ όλης της εκκλησιαστικής περιουσίας, αν βέβαια υπήρχε ένας ΑΞΙΟΣ πολιτικός άντρας (ή γυναίκα, δεν είμαι φαλλοκράτης) που να το πράξει.

Και μόνο που σκέφτομαι το κόλπο που στήσανε το παπαδαριό με όλους τους προδότες δικαστικούς και πολιτικούς, με κάνει να νιώθω μίσος για οτιδήποτε φοράει ράσα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 13:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Κωστάκη, παρά το ότι σου έχω εφιστήσει
την προσοχή στο ότι εδώ γράφουμε απόψεις και δεν
σχολιάζουμε μόνο την γνώμη των άλλων
εσύ συνεχίζεις το βιολί σου...
Πιστεύω ότι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία κι ίσως εσύ
συμμετάσχεις κάποια στιγμή στο διάλογο!!!λέω εγώ τώρα!!!
φίλε μου Kerry King πολύ εύκολο το έχεις το μίσος
και από οτι φαίνεται επιλέγμένα...
Κοινώς , κάθε μέρα μας γ...ν τη ζωή με επικίνδυνα τρόφιμα,
μας παρακολουθούν συνέχεια, μας ελέγχουν, μας καταστρέφουν
με τόσους τρόπους, αλλά εσύ το μίσος σου όλο στο παπαδαριό...Αθάνατος Έλληνας, αφασίας...
Δεν έχεις προβλήματα, φαίνεται,
αλλοιώς θα καταλαβαινες το παράλογο των λεγομένων σου...
Θα καταλάβαινες που πάει ο κόσμος και ότι χρειάζεται
να κάτσει να σκεφτεί κανείς...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 15:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φίλε μου Kerry King πολύ εύκολο το έχεις το μίσος και από οτι φαίνεται επιλέγμένα...

Κάθε άλλο, είμαι γενικώς πολύ πράος άνθρωπος και πίστεψέ με, πολυάσχολος και με πλήθος προβλήματα να επιλύνω κάθε μέρα.

Αυτό που με εξοργίζει είναι ότι αυτοί οι κερατάδες (το παπαδαριο και ειδικότερα τα υψηλά κλιμάκια), έχουν το θράσος να ασκούνε κριτική και να μιλάνε και καλά ως εκπρόσωποι του θεού. Κατηγορούν ανθρώπους για απληστία και τολμάνε να μνημονεύουνε την αγιοσύνη όσων μοιράστηκαν τα υπάρχοντα τους με τους φτωχούς... Όταν λοιπόν σκέφτομαι αυτόν τον τράγο από την μία να είναι στον άμβωνα και να λέει όλα αυτά τα ωραία και μετά να είναι στα γραφεία και στα τηλέφωνα και να στήνει δουλειές με προδότες γιοσουφάκια τους δικαστικούς και κρατικούς λειτουργούς.... ε μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι ρε trexagireve....

quote:
Κοινώς , κάθε μέρα μας γ...ν τη ζωή

Γνωρίζουμε όμως ότι είναι καθίκια, δεν τους αποκαλούμε σεβασμιότατους και πατέρες... Καταλαβαίνεις την διαφορά ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 16:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τέλος, ανέφερα ότι, κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να εκδοθεί νόμος ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ όλης της εκκλησιαστικής περιουσίας, αν βέβαια υπήρχε ένας ΑΞΙΟΣ πολιτικός άντρας (ή γυναίκα, δεν είμαι φαλλοκράτης) που να το πράξει.

Φιλε kostakis , εγκρινω και επαυξανω ... θα προτεινα επισης να απαγορευτει δια νομου η πασης φυσεως δωρεα προς ολες τις θρησκειες ή οργανισμους κλπ κλπ καθως επισης (το ειχα πει και σε αλλο post) να επανελθει και να εφαρμοστει ο "οστρακισμος" ... και για ολα αυτα να κληθει ο Ελληνικος λαος να αποφασισει με την μορφη δημοψηφισματος ... αμην ! (ονειρα θερινης νυκτος ... τοσο αρχ..δ..τους πολιτικους ουτε ειχαμε ουτε θα εχουμε θαρρω ...)



ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alikaki
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 17:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alikaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να σας πω εγώ... η κοπέλα ναι εχει υψηλο IQ αλλα και παλι αυτά που λεει που τα ξερει? μαντισσα ειναι? η μηπως ζουσε τοτε και τα ειδε με τα ματια της? και οταν την ρωτανε οι παππαδες απο που τα διαβασε γιατι δεν απανταει και κανει τον κινεζο και το μονο που λεει ειναι οτι ειναι αυτη η αληθεια?επειδη τησ λεει η μανα της βλακειες σημαινει και οτι ολα ειναι αληθεια?ειναι απολυτη σε χαρακτηρισμους που και καλα ειπωθηκαν χωρις να ειναι η τυπισσα μπροστα.και στην τελικη που ξερετε εσεις οτι ειναι χριστιανη και δεν πιστευει σε κατι ασχημο για να τα λεει ολα αυτα?και καλα εκαναν και την φιμωσαν αφου εχει μεγαλη φαντασια. και κριμα δηλαδη αν αυτη λεγεται χριστιανη.που 100% δεν ειναι. ας ελεγε που τα διαβασε να τα διαβασουμε και εμεις. αλλα κολλησε το βουρλο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 17:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι να σας πω εγώ... η κοπέλα ναι εχει υψηλο IQ αλλα και παλι αυτά που λεει που τα ξερει? μαντισσα ειναι? η μηπως ζουσε τοτε και τα ειδε με τα ματια της? και οταν την ρωτανε οι παππαδες απο που τα διαβασε γιατι δεν απανταει και κανει τον κινεζο και το μονο που λεει ειναι οτι ειναι αυτη η αληθεια?επειδη τησ λεει η μανα της βλακειες σημαινει και οτι ολα ειναι αληθεια?ειναι απολυτη σε χαρακτηρισμους που και καλα ειπωθηκαν χωρις να ειναι η τυπισσα μπροστα.και στην τελικη που ξερετε εσεις οτι ειναι χριστιανη και δεν πιστευει σε κατι ασχημο για να τα λεει ολα αυτα?και καλα εκαναν και την φιμωσαν αφου εχει μεγαλη φαντασια. και κριμα δηλαδη αν αυτη λεγεται χριστιανη.που 100% δεν ειναι. ας ελεγε που τα διαβασε να τα διαβασουμε και εμεις. αλλα κολλησε το βουρλο.

μεστός λόγος με ατράνταχτα επιχειρήματαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 18:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Ψηλέ

quote:
που θα προστάτευε το Όρος και όλους τους θησαυρούς του έθνους (αρχαία συγγράμματα, κειμήλια, …..) που φυλάσσονταν και φυλάσσονται ακόμη και σήμερα στο Όρος.

Με ποιο δικαίωμα αυτοί οι θησαυροί "μόνασαν" στο Άγιο Όρος; ως "θησαυροί και κειμήλια του έθνους" δε θα έπρεπε να βρίσκονται στα μουσεία ή τα αρχεία του Κράτους;



Για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω ακριβώς από πού αντλεί το δικαίωμα αυτό το Όρος τη σήμερον ημέρα.
Πιστεύω, όμως, πως αντλεί το δικαίωμα αυτό από το ίδιο μέρος από το οποίο το αντλούν και οι διάφοροι ιδιώτες, τα ιδιωτικά μουσεία, τα διάφορα ανά τον κόσμο μουσεία, ……… και ο καθένας που έχει στην κατοχή του σήμερα "θησαυρούς και κειμήλια του έθνους".

Άσε που π.χ. κάποιοι κώδικες αρχαίων συγγραμμάτων είναι το έργο και η κληρονομιά των ίδιων των μοναστηριών, οι συγγραφείς των οποίων ήταν πιθανώς και οι ίδιοι μοναχοί αυτών ή κάποιων άλλων μοναστηριών.


Να σου πω την προσωπική μου εκτίμηση, εγώ χαίρομαι που αυτοί οι θησαυροί μόνασαν στο Όρος, και βρίσκονται σε ελληνική γη, γιατί διαφορετικά, και είμαι σίγουρος 1000% γι' αυτό, θα είχαν "αποδημήσει" σε άγνωστους τόπους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 18:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ είμαι υπέρ στο να εκδοθεί νόμος ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ της περιουσίας της Εκκλησίας.

ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΟΜΩΣ

Να γίνει, αφού ΠΡΩΤΑ εκδοθεί νόμος ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗΣ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗΣ για όλες τις περιουσίες των παλαιομικρομεγαλοπλουτων και νεομικρομεγαλοπλουτων εφοπλιστών, τραπεζιτών, επιχειρηματιών, τσιφλικάδων, ……. που κατέχουν μυθικά ποσά και περιουσιακά στοιχεία και να μοιρασθούν σε όλους τους Έλληνες πολίτες!!!!
Όταν ανοίξουν όλοι οι τραπεζικοί λογαριασμοί (Ελλάδας και εξωτερικού) και φανεί που πέταξαν τα χρήματα των τόσων σκανδάλων, μεταξύ των οποίων, "περίοπτη" θέση κατέχει και ο ΣΟΦΟΚΛΗΣ!!


Αν γινόταν αυτό, τότε θα βλέπαμε, εν συγκρίσει, το πόσο μεγάλη είναι τελικά η περιουσία της Εκκλησίας.
(Αλήθεια, γιατί αισθανόμαστε υπερήφανοι για το πόσο μεγάλη περιουσία είχε και έχει ο Ωνάσης και την αυτοκρατορία που κατάφερε και έστησε και, δεν αισθανόμαστε το ίδιο για την περιουσία της Εκκλησίας;)


Θα ήθελα επίσης, όπως ζητείται να φανεί με ποιο τρόπο και με ποιες νόμιμες διαδικασίες έγιναν όλες οι "διευθετήσεις" στο ζήτημα της Μονής Βατοπαιδίου, να ασχοληθούν τα ΜΜΕ και εμείς, με ποιο τρόπο και ποιες νόμιμες διαδικασίες έγιναν και οι παραχωρήσεις των τεράστιων πλουτοπαραγωγικών πόρων (λιμάνια, δημόσιες επιχειρήσεις, αυτοκινητόδρομοι, εκτάσεις στα καμένα, …….)

Αν υπήρχε τρόπος να μάθετε/ουμε το πόσες διακηρύξεις διαγωνισμών στάλθηκαν προς δημοσίευση στην επίσημη εφημερίδα των ευρωπαϊκών κοινοτήτων, αλλά ποτέ ΔΕΝ δημοσιεύθηκαν διότι οι συμβάσεις είχαν παραχωρηθεί και τα έργα είχαν ήδη περατωθεί κατά την ημερομηνία αποστολής διακήρυξης, θα φρίττατε/με!!!!

Τελικά, αναρωτιέμαι, ποιος όρισε ως δικαστές του ελληνικού κράτους τον κο Κοντομηνά και τους λοιπούς πάμπλουτους μεγιστάνες των ελληνικών ΜΜΕ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 19:05:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"...Στα χρόνια της χιτλεροφασιστικής υποδούλωσης στην Ελλάδα, παρά την ουσιαστική αντίδραση της κεφαλής της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας, που συνέχιζε την προδοτική και αντιλαϊκή στάση της κατά την περίοδο της τεταρτοαυγουστιανής δικτατορίας, ένα μεγάλο μέρος του Κλήρου τάχθηκε στο πλευρό του λαού και πολέμησε μαζί του.
Σήμερα η μοναρχοφασιστική αντίδραση προσπαθεί κάτω από ξένες εμπνεύσεις να σπάσει και την ηρωική αυτή δημιουργία του Κλήρου στον καιρό της Εθνικής Αντίστασης...."

Ο Γεν. Γραμματέας του Κ.Κ.Ε., Νίκος Ζαχαριάδης, απο άρθρο του στον Ριζοσπάστη στις 09.09.1945, το οποίο επαναδημοσίευσε "το Ποντίκι" στις 31.08.2000.


Μην καγχαζεις φιλε μου ... κανεις δεν αρνηθηκε την συμμετοχη "λιγων" παπαδων στον αγωνα , αυτοι ομως δεν επραξαν σαν παπαδες αλλα σαν Ελληνες ... και αυτο λεει εμμεσως πλην σαφως ο Ζαχαριαδης ... ολοι οι αλλοι δρουσαν σαν προδοτες . Οσο για την παγκληρικη ενωση και αυτη ετσι δρουσε ... προδοτικα και συμφεροντολογικα ... αυτο αφηγειτε ο μητροπολιτης Εδεσσης Δημητριος Πουλος ή Καλλινικος μεσω του μητροπολιτη Ναυπακτου Ιεροθεου :

Θυμόταν την παγκληρική ένωση, τους ιερείς εκείνους που συμμάχησαν με τους Κομμουνιστές και ήθελαν να πάρουν στα χέρια τους την Μητρόπολη για να την διευθύνουν αυτοί.

www.pelagia.org/htm/b30.e.kosmima_tis_ekklisias.02.htm+%CE%98%CF%85%CE%BC%CF%8C%CF%84%CE%B1%CE%BD+%CF%84%CE%B7%CE%BD+%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE+%CE%AD%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7,+%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82+%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%82+%CE%B5%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%82+%CF%80%CE%BF%CF%85+%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%BC%CE%AC%CF%87%CE%B7%CF%83%CE%B1%CE%BD+%CE%BC%CE%B5+%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82&hl=el&ct=clnk&cd=1&gl=gr" target="_blank"> περισσοτερα εδω.

Αυτος ηταν ο ρολος της κεφαλης της εκκλησιας ανεκαθεν ... παντα ετσι λειτουργουσαν και παντα ετσι θα λειτουργουν , και βεβαιως παντα θα υπαρχουν εξαιρεσεις , παντα θα υπαρχουν παπαδες που δεν θα δεχονται να ειναι πρωτα χριστιανοι και μετα Ελληνες .


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 19:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alikaki
ας ελεγε που τα διαβασε να τα διαβασουμε και εμεις.

Ζώσιμος, "Νέα Ιστορία"
Βολταίρος "Φιλοσοφικό Λεξικό"
Σωκράτης, "Εκκλησιαστική Ιστορία"
Θεοφάνης, "Χρονογραφία"
Αμμιανός Μαρκελίνος, "Ρωμαϊκή Ιστορία"
Αναστάσιος Διομήδης Κυριακός, "Εκκλησιαστική Ιστορία από της ιδρύσεως της εκκλησίας μέχρι των καθ'ημάς χρόνων"
Ευνάπιος, "Βίοι Σοφιστών - Αποσπάσματα Ιστορικά"
Ευνάπιος, "Η ζωή του σοφιστή Εδεσσαίου"
Λιβάνιος, "Απαντα"
Μαλάλας, "Χρονογραφία"
O.F. Robinson "Το Ποινικό Δίκαιο της Αρχαίας Ρώμης"
Fred Blume "Ο Ιουστινιάνειος Κώδικας"
Θεοδώρου Σχολαστικού "Νεαραί του Ιουστινιανού"
Σπ. Λάμπρου, "Ιστορία της Ελλάδας"
Εκδοτική Αθηνών - "Ιστορία του ελληνικού έθνους"
Ε. Gibbon "Η παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας"

Πες μου αν δεν σου φτάνουν να σου δώσω κι άλλα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 19:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ράσο είδανε τα βουνά, χλαμύδα ούτε είδανε, ούτε θα δούνε ποτέ.
Επειδη πολλοι απο το συναφι σου το λετε συνεχεια αυτο θα σου πω το εξης ... ναι , δεν ειδανε τα βουνα χλαμυδα και ουτε θα δουν ... τι σημαινει αυτο ;
Αν οπως διατεινεστε ολοι οι αγωνιστες ηταν χριστιανοι τοτε και ολοι οι προδοτες ηταν χριστιανοι , ολοι οι δοσιλογοι ηταν χριστιανοι , ολοι οι ρουφιανοι ηταν χριστιανοι και για ολα οσα συνεβησαν τοτε ευθυνη εχουν οι χριστιανοι προδοτες-δοσιλογοι-ρουφιανοι ... και δεν ησαν υπευθυνοι μονο για το ΄21 ή ΄40 , αλλα και για καθε τραγωδια που υπεστη ο Ελληνισμος απο την αλωση (να μην πω πιο πριν) και εντευθεν ... ως τις μερες μας ... τι θελεις να μας πεις λοιπον με την επιπολαια παιδιστικη αυτη αποψη σου ;


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 19:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ράσο είδανε τα βουνά, χλαμύδα ούτε είδανε, ούτε θα δούνε ποτέ.
Επειδη πολλοι απο το συναφι σου το λετε συνεχεια αυτο θα σου πω το εξης ... ναι , δεν ειδανε τα βουνα χλαμυδα και ουτε θα δουν ... τι σημαινει αυτο ;
Αν οπως διατεινεστε ολοι οι αγωνιστες ηταν χριστιανοι τοτε και ολοι οι προδοτες ηταν χριστιανοι , ολοι οι δοσιλογοι ηταν χριστιανοι , ολοι οι ρουφιανοι ηταν χριστιανοι και για ολα οσα συνεβησαν τοτε ευθυνη εχουν οι χριστιανοι προδοτες-δοσιλογοι-ρουφιανοι ... και δεν ησαν υπευθυνοι μονο για το ΄21 ή ΄40 , αλλα και για καθε τραγωδια που υπεστη ο Ελληνισμος απο την αλωση (να μην πω πιο πριν) και εντευθεν ... ως τις μερες μας ... τι θελεις να μας πεις λοιπον με την επιπολαια παιδιστικη αυτη αποψη σου ; θα μπορουσα να σου πω και εγω οτι τοτε οι Ελληνες φορουσαν φουστανελα και οι προδοτες ρασα ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 19:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ kostakis

Γράφεις:
"Εξήγησε μου σε παρακαλώ. Ο Άθως θεωρείται ξεχωριστή κρατική οντότητα; από που κι ως που νομιμοποιείτο διαφορετικής αντιμετώπισης απ'ότι οι πολίτες σε ολόκληρη την υπόλοιπη Ελλάδα; και μην ακούσω πάλι το παραπάνω για τα κειμήλια και τους θησαυρούς, γιατί η ανωτέρω ερώτηση απευθύνεται, αν το θες, και σε σένα"

Τι εννοείς με το διαφορετική αντιμετώπιση;;;

Εάν ήσουνα απο Μακεδονία θα ήξερες απο αφηγήσεις παλαιοτέρων, ότι τότε όλοι παρακαλούσανε να έρθουνε οι Γερμανοί και όχι οι Βούλγαροι. έχεςι ακούσει για τη φήμη που κυκλοφορούσε, για το τι κάνανε οι Βούλγαροι στο Πετρίτσι Σερρών;;;

Γράφεις:
"Είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημά τους ήταν με τους Χ.Ο. και όχι με τους Εβραίους τω θρήσκευμα;"

Ποιός αριθμός είναι μεγαλύτερος, τα 20 εκ. των Ρώσων ή τα 7 εκ των Εβραίων;;; Οι Γερμανοί τότε με όλους είχανε πρόβλημα, κι αν δεν είχανε, δεν το χανε για πολύ να το αποκτήσουνε αμέσως, για αυτό και τους λέγανε ρατσιστές.

Ή μήπως νομίζεις ότι θα κολώνανε, επειδή εμείς ήμασταν Έλληνες και δε θα μας ξεπαστρεύανε, εάν οι μητροπολίτες, σαν ηγεσία ενός κρατικού θεσμού, όπως η Εκκλησία, ξεσηκώνανε επίσημα τους Έλληνες εναντίον των κατοχικών δυνάμεων.


@ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

Εφόσον κατ εσέ όλοι οι Κομμουνιστές ήτανε προδότες και οι παπάδες της Παγκληρικής επίσης, και μόνοι καθαροί Έλληνες, που πράξανε σαν Έλληνες και όχι σαν Χριστιανοί, ήτανε οι παπάδες που πολέμησαν στο πλευρό άλλων οργανώσεων, με δεξιό ιδεολογικό υπόβαθρό, τότε πας να ανοίξεις άλλη κουβέντα. Σε τέτοια κουβέντα δε συμμετέχω, γιατί θα γίνουμε κ...ς.

HASTA LA VICTORIA SIEMPREΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 19:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon

.... Πες μου αν δεν σου φτάνουν να σου δώσω κι άλλα...


Αδικος κοπος βρε Κωστα ... αν ηθελε να μαθει θα εψαχνε ... εγραψε για να γραψει ... σωστα λεει ο αθεος : μεστός λόγος με ατράνταχτα επιχειρήματα ... επι τη ευκαιρια καλως ηλθες στην παρεα μας alikaki και ευχομαι ... χμμμ ... ανοδο του IQ στο επιπεδο της μικρης μας φιλης Προμηθεα ... ισως τοτε κανεις και εσυ καμια καλη μαντεψια ... προσεξε ομως μην την ξεπερασεις ... ισως γινεις και εσυ βουρλο ... μεγαλυτερο !

Βρε τι παθαμε ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 20:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εφόσον κατ εσέ όλοι οι Κομμουνιστές ήτανε προδότες και οι παπάδες της Παγκληρικής επίσης, και μόνοι καθαροί Έλληνες, που πράξανε σαν Έλληνες και όχι σαν Χριστιανοί, ήτανε οι παπάδες που πολέμησαν στο πλευρό άλλων οργανώσεων, με δεξιό ιδεολογικό υπόβαθρό, τότε πας να ανοίξεις άλλη κουβέντα. Σε τέτοια κουβέντα δε συμμετέχω, γιατί θα γίνουμε κ...ς.


Τι λες βρε κακοηθεστατε ; Που ειπα εγω οτι οι κουμμουνιστες ηταν προδοτες ; Εχεις σαλεψει εντελως ;


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alikaki
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 21:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alikaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ζώσιμος, "Νέα Ιστορία"
Βολταίρος "Φιλοσοφικό Λεξικό"
Σωκράτης, "Εκκλησιαστική Ιστορία"
Θεοφάνης, "Χρονογραφία"
Αμμιανός Μαρκελίνος, "Ρωμαϊκή Ιστορία"
Αναστάσιος Διομήδης Κυριακός, "Εκκλησιαστική Ιστορία από της ιδρύσεως της εκκλησίας μέχρι των καθ'ημάς χρόνων"
Ευνάπιος, "Βίοι Σοφιστών - Αποσπάσματα Ιστορικά"
Ευνάπιος, "Η ζωή του σοφιστή Εδεσσαίου"
Λιβάνιος, "Απαντα"
Μαλάλας, "Χρονογραφία"
O.F. Robinson "Το Ποινικό Δίκαιο της Αρχαίας Ρώμης"
Fred Blume "Ο Ιουστινιάνειος Κώδικας"
Θεοδώρου Σχολαστικού "Νεαραί του Ιουστινιανού"
Σπ. Λάμπρου, "Ιστορία της Ελλάδας"
Εκδοτική Αθηνών - "Ιστορία του ελληνικού έθνους"
Ε. Gibbon "Η παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας"

Πες μου αν δεν σου φτάνουν να σου δώσω κι άλλα...

macedon



quote:

quote:
alikaki
ας ελεγε που τα διαβασε να τα διαβασουμε και εμεις.
[/quote]

Ζώσιμος, "Νέα Ιστορία"
Βολταίρος "Φιλοσοφικό Λεξικό"
Σωκράτης, "Εκκλησιαστική Ιστορία"
Θεοφάνης, "Χρονογραφία"
Αμμιανός Μαρκελίνος, "Ρωμαϊκή Ιστορία"
Αναστάσιος Διομήδης Κυριακός, "Εκκλησιαστική Ιστορία από της ιδρύσεως της εκκλησίας μέχρι των καθ'ημάς χρόνων"
Ευνάπιος, "Βίοι Σοφιστών - Αποσπάσματα Ιστορικά"
Ευνάπιος, "Η ζωή του σοφιστή Εδεσσαίου"
Λιβάνιος, "Απαντα"
Μαλάλας, "Χρονογραφία"
O.F. Robinson "Το Ποινικό Δίκαιο της Αρχαίας Ρώμης"
Fred Blume "Ο Ιουστινιάνειος Κώδικας"
Θεοδώρου Σχολαστικού "Νεαραί του Ιουστινιανού"
Σπ. Λάμπρου, "Ιστορία της Ελλάδας"
Εκδοτική Αθηνών - "Ιστορία του ελληνικού έθνους"
Ε. Gibbon "Η παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας"

Πες μου αν δεν σου φτάνουν να σου δώσω κι άλλα...

macedon
[/quote]

αχαχαχα τι ακριβως εεπε ο Σωκρατης????????????για τους παππαδες τον μασαιωνα?.. οσο για τον βολταιρο και τουσ υπολοιπους μην μπερδευεσαι αλλο η ελληνικη ορθοδοξη εκκλησια και αλλο η καθολικη.ουτε με την ρωμη μην μπερδευεσαι. και απο οτι ειδα στο βιντεο ολοι ορθοδοξοι ηταν.και αυτη για την ορθοδοξια μιλουσε οσο για τα βιλια υπαρχουν 15000 αλλα που τα πραγματα τα λενε με το ονομα τους. και καλα ειπε ο παππας στο βιντεο απο ποτε στην ελλαδα απαγορεψαν την γνωση οταν με την τουρκοκρατια οι ιδιοι οι παππαδες στην ελλαδα εφτιαξαν τοσα κρυφα σχολεια???
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alikaki
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 21:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alikaki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
macedon

.... Πες μου αν δεν σου φτάνουν να σου δώσω κι άλλα...


Αδικος κοπος βρε Κωστα ... αν ηθελε να μαθει θα εψαχνε ... εγραψε για να γραψει ... σωστα λεει ο αθεος : μεστός λόγος με ατράνταχτα επιχειρήματα ... επι τη ευκαιρια καλως ηλθες στην παρεα μας alikaki και ευχομαι ... χμμμ ... ανοδο του IQ στο επιπεδο της μικρης μας φιλης Προμηθεα ... ισως τοτε κανεις και εσυ καμια καλη μαντεψια ... προσεξε ομως μην την ξεπερασεις ... ισως γινεις και εσυ βουρλο ... μεγαλυτερο !

Βρε τι παθαμε ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ




quote:

quote:
alikaki
ας ελεγε που τα διαβασε να τα διαβασουμε και εμεις.

Ζώσιμος, "Νέα Ιστορία"
Βολταίρος "Φιλοσοφικό Λεξικό"
Σωκράτης, "Εκκλησιαστική Ιστορία"
Θεοφάνης, "Χρονογραφία"
Αμμιανός Μαρκελίνος, "Ρωμαϊκή Ιστορία"
Αναστάσιος Διομήδης Κυριακός, "Εκκλησιαστική Ιστορία από της ιδρύσεως της εκκλησίας μέχρι των καθ'ημάς χρόνων"
Ευνάπιος, "Βίοι Σοφιστών - Αποσπάσματα Ιστορικά"
Ευνάπιος, "Η ζωή του σοφιστή Εδεσσαίου"
Λιβάνιος, "Απαντα"
Μαλάλας, "Χρονογραφία"
O.F. Robinson "Το Ποινικό Δίκαιο της Αρχαίας Ρώμης"
Fred Blume "Ο Ιουστινιάνειος Κώδικας"
Θεοδώρου Σχολαστικού "Νεαραί του Ιουστινιανού"
Σπ. Λάμπρου, "Ιστορία της Ελλάδας"
Εκδοτική Αθηνών - "Ιστορία του ελληνικού έθνους"
Ε. Gibbon "Η παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας"

Πες μου αν δεν σου φτάνουν να σου δώσω κι άλλα...

macedon


αχαχαχα τι ακριβως εεπε ο Σωκρατης????????????για τους παππαδες τον μασαιωνα?.. οσο για τον βολταιρο μην μπερδευεσαι αλλο η ελληνικη ορθοδοξη εκκλησια και αλλο η καθολικη. και απο οτι ειδα στο βιντεο ορθοδοξοι ηταν. οσο για τα βιλια υπαρχουν 15000 αλλα που τα πραγματα τα λενε με το ονομα τους. και καλα ειπε ο παππασ στο βιντεο απο ποτε στην ελλαδα απαγορεψαν την γνωση οταν με την τουρκοκρατια οι ιδιοι οι παππαδες εφτιαξαν τοσα κρυφα σχολεια???
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 21:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Kerry King, συμφωνώ με όσα λες, απλά
πιστεύω ότι είναι μέρος του όλου κακού, αφού κι οι
παπάδες εντάσσονται στο είδος του ανθρώπου. Πόσο
πολεμάει κανείς τα παθή του είναι άλλο πράγμα..
Για τους υπόλοιπους,επειδή οι τοποθετήσεις έχουν
ένα παιδικό στυλ, όπου ο ένας είναι ο καλός κι ο
άλλός ο κακός, με ιστορικά βιβλία και διαστρεβλωσεις,
πιστεύω ότι κανείς δεν μπορεί να διεκδικεί το λάθος
και όλων αντικείμενο είναι η αναζήτηση της γνώσης. Ας κρατηθεί
κάποιο επίπεδο....
Και η Προμηθέας ήταν πρωτοβουλία και μελετημένη κίνηση άλλων κι
όχι αυθόρμητη κίνηση...Αυτό λέει πολλά για το όλο θέμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 21:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alikaki
αχαχαχα τι ακριβως εεπε ο Σωκρατης????????????για τους παππαδες τον μασαιωνα?

Προφανώς αγνοείς τι έγραψε ο Σωκράτης ο Σχολαστικός
στην "Εκκλησιαστική Ιστορία" του (καμία σχέση με το Σωκράτη τον αρχαίο.

Αν έχεις απορία πάνω στο τι είπε, διάβασέ τον.

quote:
alikaki
οσο για τα βιλια υπαρχουν 15000 αλλα που τα πραγματα τα λενε με το ονομα τους.

Η συντριπτική πλειοψηφία των ιστορικών και χρονογράφων που παράθεσα
είναι χριστιανοί ορθόδοξοι (μάλιστα ο Κυριακός ήταν καθηγητής θεολογίας και Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών). Το ότι αγνοείς
βασικά ιστορικά γεγονότα (όπως αποδεικνύεται παρακάτω) δε σημαίνει
πώς δεν έγιναν. Θα ήθελα πάντως να παραθέσεις μερικά από τα 15.000
βιβλία που λένε άλλα και να μας πεις σε ποιό σημείο ακριβώς διαφοροποιούνται
απ'αυτά που έχω παραθέσει.

Εκτός αν δεν γνωρίζεις ούτε τα μεν ούτε τα δε (που είναι και το
πιθανότερο) ή έχεις την ίδια βιβλιοθήκη με εκείνη ετέρου φανατικού
του παρόντος φόρουμ.

quote:
alikaki
οταν με την τουρκοκρατια οι ιδιοι οι παππαδες εφτιαξαν τοσα κρυφα σχολεια???

Για την ενημέρωσή σου:

1. Η παιδεία δεν απαγορεύτηκε επί τουρκοκρατίας
2. Τα σχολεία λειτουργούσαν ελεύθερα
3. Δεν υπήρχαν κρυφά σχολειά
4. Μην πιστεύεις ό,τι ανοησία σου σερβίρουν στο κατηχητικό. Ανοιξε ένα
βιβλίο ιστορίας και ενημερώσου μόνη σου.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 22:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΨηλόςΝα σου πω την προσωπική μου εκτίμηση, εγώ χαίρομαι που αυτοί οι θησαυροί μόνασαν στο Όρος, και βρίσκονται σε ελληνική γη, γιατί διαφορετικά, και είμαι σίγουρος 1000% γι' αυτό, θα είχαν "αποδημήσει" σε άγνωστους τόπους!

Μη βιάζεσαι να χαρής Ψηλέ γιατί ήδη τα περισσότερα έχουν αποδημήσει με τη φροντίδα των μοναχών .


Το 1998 αποκαλύπτεται ότι χειρόγραφα από τη Βατοπεδίου δημοπρατήθηκαν στη Γερμανία , αλλά ευτυχώς τα αναγνώρισε Γερμανός καθηγητής που τα είχε δει στο μοναστήρι .

Το χάος περιγράφει με μελανά χρώματα σε συνέντευξή του στην «Ε» το 2002 ο βιβλιογράφος Θ . Παπαδόπουλος ……Βιβλία 500 ετών τα τρώνε οι υγρασία και οι μύκητες , ενώ άλλα χάνονται μυστηριωδώς . Από τις 60 σπάνιες εκδόσεις που είχαν καταμετρηθεί παλαιότερα , βρήκε μόνο 12 . Και όταν ρώτησε μοναχό γιατί δεν δίνει τα βιβλία που έχει στο κελί του πήρε την απάντηση «Εμένα μου τα έδωσε η Παναγία» .

Από το σχετικό άρθρο του περιοδικού "Ε" της "Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας" της 14ης / 9 / 2008 .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 22:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε physaageri τα ιστορικά ντοκουμέντα που μας παρέθεσες , είναι εξόχως αποκαλυπτικά για το πώς εξοντώθηκαν από τους χριστιανούς οι τελευταίοι νοσταλγοί της αρχαίας θρησκείας , και την εγκληματική φύση του Γεννάδιου Σχολάριου .
Ειλικρινά αυτά που μας παρέθεσες δεν τα γνώριζα και τα διαβάζω για πρώτη φορά .
Θα ήθελα αν σου είναι εύκολο να μου δώσης περισσότερα στοιχεία για το έργο «Παλαιολόγεια – Πελοποννησιακά» , αν υπάρχει στα βιβλιοπωλεία και ποιού εκδοτικού οίκου είναι .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2008, 22:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Όταν κάποιος είναι προκατελειμένος, φίλε Sesostris,
επιλεγει τι βλέπει. Επιλέγει και δίνει σημασία σε κατηγορίες
κι όχι σε γεγονότα. Είναι προκατάλειψη αυτή και δέιχνει ότι
πραγματικά δεν αντιλαμβανόμαστε τι συμβάινει γύρω μας,
ότι ο κόσμος έχει σκλαβωθεί, έχει χάσει προσωπικότητα,
κυριαρχία επι των δικαιωμάτων του και δεν αλλάζει αυτό,
προτιμάμε , όπως στην αρχαία Ελλάδα, παρά τις προεδοποιήσεις
για την έλευση των Ρωμαίων, οι ελληνικές πόλεις,συνέχιζαν
ατάραχες τον εμφύλιο...

Φίλε trexagireve , δηλαδή αυτά που αναφέρονται δεν είναι γεγονότα ; Τι είναι συκοφαντίες των ανθελλήνων δωδεκαθεϊστών κατά των ρασοφόρων εκπροσώπων της θρησκείας σου ;

Ειλικρινά με εκπλήσσεις με τη στάση σου ! Αντί να βγής πρώτος μπροστάρης και να φωνάξης «Εκάς οι βέβηλοι ρασοφόροι που μολύνουν τη θρησκεία μου» , θεωρείς τα ανομήματά τους δευτερευούσης σημασίας και ενίοτε αν δε αναφερθείς σε δαίμονες , μασόνους και λοιπές αντιπατριωτικές δυνάμεις , μιλάς για εμφυλίους και άλλα τέτοια ευτράπελα , λες και θα γίνη αντάρτικο με τους ρασοφόρους κομπιναδόρους και τους παρατρεχάμενούς τους εναντίον όλων ημών των υπολοίπων .

Μιλάς για δικαιώματα και ισονομίες , και αποσιωπάς ότι όταν οι παρανομούντες πολίτες που οδηγούνται στις φυλακές και φυλακίζονται για χρέη ή πλημελήματα , εγκλείονται στα ίδια κελιά με τους βαρυποινίτες , ενώ οι αρχαιοκάπηλοι , οι έμποροι ναρκωτικών , οι ιδιοκτήτες πορνείων , οι κλέφτες , και οι σάτυροι ρασοφόροι αν τελικά φυλακισθούν και δεν τη γλυτώσουν με αναστολές λόγω πολλαπλών διαπλοκών , διεκδικούν εγκλεισμό σε μοναστήρι που θα μετατραπή σε φυλακή πολυτελείας .
Αιδώς Αργείοι !!!


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2008, 12:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Ψηλέ

quote:
Πιστεύω, όμως, πως αντλεί το δικαίωμα αυτό από το ίδιο μέρος από το οποίο το αντλούν και οι διάφοροι ιδιώτες, τα ιδιωτικά μουσεία, τα διάφορα ανά τον κόσμο μουσεία, ……… και ο καθένας που έχει στην κατοχή του σήμερα "θησαυρούς και κειμήλια του έθνους".

Ούτε και αυτοί έχουν το δικαίωμα και πρέπει να το στηλιτεύσουμε. Το θέμα είναι ότι έχουμε γεμίσει από Έλγιν και Σλήμαν και η ελληνική πολιτεία δεν κάνει τίποτα γι' αυτό. Όμως, η δυνατότητα στην αρχαιοκαπηλεία δεν είναι δικαίωμα, είναι κακούργημα.

quote:
Άσε που π.χ. κάποιοι κώδικες αρχαίων συγγραμμάτων είναι το έργο και η κληρονομιά των ίδιων των μοναστηριών, οι συγγραφείς των οποίων ήταν πιθανώς και οι ίδιοι μοναχοί αυτών ή κάποιων άλλων μοναστηριών.

Πιθανόν, αν και τα περισσότερα είναι μάλλον αντιγραφές (για λόγους διάσωση ή συντήρησης) παλαιότερων χειρογράφων, που καταστράφηκαν. Δεν κάνω λόγο για όσα εντάσσονται σε αυτή την κατηγορία.

quote:
εγώ χαίρομαι που αυτοί οι θησαυροί μόνασαν στο Όρος, και βρίσκονται σε ελληνική γη, γιατί διαφορετικά, και είμαι σίγουρος 1000% γι' αυτό, θα είχαν "αποδημήσει" σε άγνωστους τόπους!

Εγώ προσωπικά έχω ενστάσεις. Πρώτον, γιατί δεν ξέρω κατά πόσον είναι αποκλειστικά ελληνική γη ο Άθως και δεύτερον γιατί θα μπορούσε κάλλιστα η Εκκλησία, αντί να προσπορίζεται τα όποια πνευματικά ή άλλα οφέλη από την κατοχή τους, να βρει τρόπο να συνεργαστεί με τα εν Ελλάδι μουσεία για τη βέλτιστη αξιοποίησή τους.
Σχετικά με τα όσα αναφέρεις περί περιουσιών και απαλλοτριώσεων, δε διαφωνώ 100%, αλλά θα πρέπει να επισημάνουμε ότι, άλλο η επιχειρηματική δραστηριότητα (που βέβαια μόνο αμιγώς επιχειρηματική δεν είναι, γιατί πήξαμε στη λαμογιά, την εκμετάλλευση και τη διαπλοκή) και άλλο ο σκοπός της Εκκλησίας, τουλάχιστον στη βάση του. Πάντως, δε θα ήμουν κατά μίας τέτοιας, έστω και σε ένα μέρος, σοσιαλοποίησης του Α.Ε.Π.

Φίλε samuel

quote:
Τι εννοείς με το διαφορετική αντιμετώπιση;;;

Εννοώ απλά ότι εφόσον ΔΥΣΤΥΧΩΣ έγινε η γερμανική εισβολή με όλες τις συνέπειες που είχε για τον Ελληνικό λαό, θα έπρεπε και οι εκπρόσωποι της Εκκλησίας να συμμετάσχουν με τον τρόπο τους στο δράμα και όχι να αιτούνται προστασίας ή μέριμνας από τον κατακτητή. Θα μου πεις, και σωστά ίσως, ότι κινδύνευαν θησαυροί και πολιτισμικά στοιχεία : συμφωνώ 100%, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις δέον είναι να συνδράμεις το ποίμνιο, παρά να "κρυφτείς" πίσω από την ανάγκη διάσωσης κειμηλίων.

quote:
Ποιός αριθμός είναι μεγαλύτερος, τα 20 εκ. των Ρώσων ή τα 7 εκ των Εβραίων;;; Οι Γερμανοί τότε με όλους είχανε πρόβλημα, κι αν δεν είχανε, δεν το χανε για πολύ να το αποκτήσουνε αμέσως, για αυτό και τους λέγανε ρατσιστές. Ή μήπως νομίζεις ότι θα κολώνανε, επειδή εμείς ήμασταν Έλληνες και δε θα μας ξεπαστρεύανε, εάν οι μητροπολίτες, σαν ηγεσία ενός κρατικού θεσμού, όπως η Εκκλησία, ξεσηκώνανε επίσημα τους Έλληνες εναντίον των κατοχικών δυνάμεων.

Δεν είχανε πρόβλημα με τους ορθόδοξους οι Γερμανοί φίλε μου, τουλάχιστον όχι ο Φύρερ τους. Με τη Ρωσία το πρόβλημα το είχε για λόγους αφενός χωροταξικούς, γιατί πίστευε ότι ήταν αδικαιολόγητη η κατοχή τέτοιων εκτάσεων από μία χώρα και θα έπρεπε να λάβει μερίδια η δική του, αφετέρου γιατί θεωρούσε τους υποκινητές του κομμουνισμού Εβραίους και συνεπώς εχθρούς της πατρίδας του. Αντίθετα, για την Ελλάδα, Ο ΙΔΙΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ είχε έντονο σεβασμό στην ιστορία και τον αρχαίο πολιτισμό της και είναι χαρακτηριστικό ότι σε κάποια σημεία του βιβλίου του την αναφέρει ως παράδειγμα για το δικό του λαό. Το τι έκανε η στρατιωτική μηχανή στην Ελλάδα είναι γνωστό και σίγουρα κάθε τάση αντίστασης απέναντι στις κατοχικές δυνάμεις πνιγόταν στο αίμα, εκεί όμως φαίνεται και η γενναιότητα ή η λιποψυχία των εγχώριων ηγετών, είτε πολιτικών, είτε θρησκευτικών, είτε στρατιωτικών.

Φίλε trexagireve

quote:
Πιστεύω ότι η ελπίδα πεθαίνει τελευταία κι ίσως εσύ
συμμετάσχεις κάποια στιγμή στο διάλογο!!!λέω εγώ τώρα!!!

Με μένα προσωπικά, μη διατηρείς ελπίδες. Πέθαναν...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy