ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ .
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 33
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 14:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέρα απο την επιπολαιότητα σου αγαπητέ μου zip, έχει
βελτιωθεί τουλάχιστον, στο θέμα ότι επιχειρείς να συνδυαλλαγείς..
Αλλά, επειδή τα πάθη ανθρώπινα, κολλάς λίγο, φίλε μου....
Ρε φίλε,ξεκόλλα κι έλα στου Νικόλα....Δεν μπορείς να ζήσεις
χωρίς..βαμπίρια; Πολύ τηλεόραση βλέπεις...
Όσο για ενέργεια, προσέξτε...Έχετε λίγη, μην τη χάσετε...
Εγώ είμαι το ΟΛΟ φίλε μου, αλλά δεν με ..ξέρω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 14:56:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sorry που χαλάω την ροή της συζήτησης.

Σχετικά με τον βαμπιρισμό απ ότι ξέρω έχει να κάνει με τις συνδέσεις των κέντρων μας με τα κέντρα των άλλων.

Το ποιό κοινό απ όλες τις περιπτώσεις είναι οι συνδέσεις μας με τα κέντρα των επιθυμιών.

Νομίζω (μπορεί να κάνω λάθος) οτι όταν για παράδειγμα θαυμάζουμε μία όμορφη κοπέλα τότε ασυνείδητα της δίνουμε ενέργεια απο το συγκεκριμένο κέντρο.

Και φυσικά γι αυτό μας αρέσει να μας θαυμάζουν οι άλλοι γιατί στην ουσία μας δίνουν ενέργεια.

Για αυτό οι γυναίκες θέλουν να είναι πάντα όμορφες!

Γενικά πιστεύω πως όλοι μας ασυνείδητα είμαστε βαμπίρ και φυσικά πρέπει να πάψουμε να είμασε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 15:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε φίλε alex22, ούτε τι γράφεις δεν προσέχεις; Είναι
δυνατόν να δίνεις ενέργεια στον άλλο και να είσαι και
βαμπίρ; Το ένα παίρνει και το άλλο δίνει...Προς Θεού,
μπλέξαμε τ αυγά με τα πασχάλια....
Άλλο να δίνεις κι άλλο να παίρνεις..Χαλάστρα του κανες του
φίλου μας του ζιπαριστού....
Ενισχύεις εμένα που λέω ότι ο άνθρωπος είναι θεός και έχει για
να δώσει...Τον έκαψες τον άνθρωπο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 16:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Εσύ φίλε μου, γνωρίζεις το ΟΛΟ;
[/font=Trebuchet MS]


Edited by - zip on 09/04/2009 11:49:23



Με ρωτάς σε πρώτο πρόσωπο να απαντήσω σε κάτι που βρίσκεται πέρα από την προσωπικότητά .
Σου απαντώ .
Το ΟΛΟ είναι ο θεός .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 16:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλό θα ήτανε να εξηγήσεις , αυτό που αντιλαμβάνεσαι εσύ ως κραδασμό ?

Αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ ως κραδασμό είναι αυτό που περιγράφει η Φυσική.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 18:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως ονομάζεται κατά την γνώμη σου, αυτό το οποίο μας περιγράφει εδώ ο alfa-omega ; Θα ήθελες να μας πεις ;

Δεν έχει σημασία πως το περιγράφει. Δεν γίνεται αυτό που λέτε (ο βαμπιρισμός).
Απλά κάποιοι άνθρωποι δίνουν απλόχερα την ενέργειά τους. Τις περισσότερες φορές χωρίς να το γνωρίζουν. Βασικά, όλοι θα έπρεπε να τη δίνουμε, αλλά οι καταστάσεις της ζωής είναι τέτοιες που αναγκαστικά στερεύουμε γρήγορα. :(

Δεν καταλαβαίνω, γιατί να κατηγορήσουμε κάποιον που έχει μεγάλη ανάγκη από ενέργεια κι έρχεται κοντά μας για να "ρουφήξει"; Το έχει ανάγκη!
Δεν φταίει αυτός αν εμείς είμαστε αδύναμοι, στερεύουμε και εξαντλούμαστε γρήγορα.
Σίγουρα κάποιος τρόπος θα υπάρχει για να δυναμώσουμε ώστε να μην εξαντλούμαστε όταν "δίνουμε", (και να μας φταίνε οι άλλοι) !

τρέχαγύρευε

quote:
Η πηγή του αείζωου ύδατος δεν στερεύει..

(...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 18:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Καλό θα ήτανε να εξηγήσεις , αυτό που αντιλαμβάνεσαι εσύ ως κραδασμό ?

Αυτό που αντιλαμβάνομαι εγώ ως κραδασμό είναι αυτό που περιγράφει η Φυσική.




Ωραία .
Ποια προσωπικότητα δέχεται τα ίδια τραντάγματα των λέξεων που ακολουθούνε :

ΑΓΑΠΗ ,ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ , ΘΕΟΣ , ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ, ΨΥΧΗ, ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ , ΟΛΟ ,ΥΛΗ ,ΠΝΕΥΜΑ,ΥΠΑΡΞΗ ,ΕΝΕΡΓΕΙΑ (θετική & αρνητική) …….…., ;

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΡΑΔΑΣΜΟ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ ;


Οι έννοιες που κρύβουνε δεν ξεπερνούνε την ανθρώπινη διάνοια ?
Αν μεταφέρνανε τον ίδιο κραδασμό σε όλες τις προσωπικότητες ,θα υπήρχε διχασμός στις απόψεις μας ;

Μήπως η προσωπικότητα αδυνατεί να συλλάβει την έννοια αυτών των λέξεων ;

Σε επίπεδα ψυχής ,δεν διαφοροποιούνται οι έννοιες ,σε σχέση με αυτές που αντιλαμβάνεται η προσωπικότητα ;
Δεν είναι αφηρημένες ?
Ποια αμοιβή μπορεί να αντιληφθεί αντικειμενικά η προσωπικότητά σου , για την υπηρεσία μίας ψυχής ,προς μία άλλη ,η προς μία προσωπικότητα ;
Γιατί αντιλαμβάνεσαι(εσύ και ο καθένας μας ) αμέσως την αμοιβή μεταξύ των προσωπικοτήτων ?
Δεν είναι η συνήθεια ,ο εθισμός στην ιδιοτέλεια ?
Το συμφέρον με το οποίο έχει ταυτισθεί το μυαλό μας ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 19:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου alfa-omega, βασικά οφείλω να συμφωνήσω με
τη φίλη mimosa, καθώς όντως, ο άνθρωπος, όπως έχω ξαναγράψει,
έγινε για να δίνει όχι για να παίρνει..Ακόμη κι αν βρεθεί σε
μαι δύσκολη φάση ένας άνθρωπος και κάποιος βοηθήσει, είναι θεός αυτός που βοηθάει, όχι βαμπίρ ο άλλος....Όσο για την ερωτηση της
φίλης μας, περί του πως μπορεί να υπάρχει ανανέωση, θέλω να της
πω ότι λέγεται διατήρηση,όχι ανανέωση...Πρέπει να συντηρούμε
και να μην σπαταλάμε τζάμπα την πηγή του ύδατος, που φυσικά
πρέπει πρώτα να ανακαλύψουμε..Μαζί με την πραγματική προσωπικότητα
μας, που υπάρχει μέσα μας και την ψάχνουμε είτε με καταδύσεις είτε
με πτήσεις, είτε με σκάψιμο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 19:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa omega
Οι λέξεις είναι φτιαγμένες από την ανθρώπινη διάνοια και αυτή έχει δώσει την εξήγηση της κάθε λέξης. Άρα η προσωπικότητα αντιλαμβάνεται επακριβώς τις λέξεις που παρέθεσες αφού αυτή τις δημιούργησε.
Οι λέξεις δεν μεταφέρουν απολύτως τίποτα. Θα πρέπει να εξετάσεις πολύ προσεκτικά το θέμα των σκεπτομορφών, είναι το α και το ω.

Η ιδιοτέλεια υπάρχει σε όλες τις προσωπικότητες, δεν γίνεται αλλιώς.
Δεν είναι απαραίτητο να εθιστεί μια προσωπικότητα στην ιδιοτέλεια, είναι στον «προγραμματισμό» της, είναι σαν να ρωτάς εάν μια προσωπικότητα έχει εθιστεί στην αναπνοή.

Δεν καταλαβαίνω όμως ποιος είναι ο προβληματισμός σου, εάν θέλεις λες κάτι επί αυτού.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 22:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Το ΟΛΟ είναι ο θεός .


Πάλι δεν απαντάς στην ερώτησή μου. Δεν σε ρώτησα τι είναι το ΟΛΟ. Σε ρωτάω να μου πεις αν εσύ γνωρίζεις το ΟΛΟ. Το γνωρίζεις ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 22:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa

Δεν έχει σημασία πως το περιγράφει. Δεν γίνεται αυτό που λέτε (ο βαμπιρισμός).


Εμ, άμα δεν έχει σημασία πως το περιγράφει, πως θα καταλάβουμε τι εννοεί ;

Και κάτι άλλο > Λες "Δεν γίνεται αυτό που λέτε". Εννοείς, δεν γίνεται, γενικά δεν γίνεται ή στην περίπτωση του alfa-omega δεν γίνεται ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 23:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά ρε φίλε alex22, ούτε τι γράφεις δεν προσέχεις; Είναι
δυνατόν να δίνεις ενέργεια στον άλλο και να είσαι και
βαμπίρ; Το ένα παίρνει και το άλλο δίνει...Προς Θεού,
μπλέξαμε τ αυγά με τα πασχάλια....
Άλλο να δίνεις κι άλλο να παίρνεις..Χαλάστρα του κανες του
φίλου μας του ζιπαριστού....
Ενισχύεις εμένα που λέω ότι ο άνθρωπος είναι θεός και έχει για
να δώσει...Τον έκαψες τον άνθρωπο

Πολύ άστοχη η τελευταία πρόταση (πάρα πολύ όμως),
Πανέξυπνε,αυτός που έχει για να δώσει μόνο, το κάνει απο αληθινη αγάπη,
την αγάπη ανευ όρων(είμαι σίγουρος οτι δέν έχεις ιδέα τι είναι),
εγώ μιλάω για την κατώτερη συναισθηματική ενέργεια(αυτή που σε διακατέχει τώρα φαντάζομαι),της οποίας οι ανθρωποι είναι δούλοι της.

Αμα όλοι δίναμε χωρίς αντάλαγμα θα είμασταν θεοί τώρα αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων πάντα θέλει αντάλαγμα.

Και σταματήστε πια αυτη την μπούρδα περι θεού και αιωνιότητας,
εσύ αυτό που είσαι είναι ένα σύνολο απο επιθυμίες που πνίγουν την ουσιαστική σου φύση που όντως είναι θεική.

Ένας θεός δεν θα μιλούσε ποτέ όπως εσείς,είναι δυνατόν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 23:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μίσος,η λαγνεία, η υπερηφάνια και τα γνωστά ασχημα συναισθήματα συνθέτουν τον μέσο άνθρωπο, είναι δυνατόν κάτι τέτοιο να είναι θεός.

Εδω πέρα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα αντίληψης.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 06:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa

Δεν καταλαβαίνω, γιατί να κατηγορήσουμε κάποιον που έχει μεγάλη ανάγκη από ενέργεια κι έρχεται κοντά μας για να "ρουφήξει"; Το έχει ανάγκη!
Δεν φταίει αυτός αν εμείς είμαστε αδύναμοι, στερεύουμε και εξαντλούμαστε γρήγορα.
Σίγουρα κάποιος τρόπος θα υπάρχει για να δυναμώσουμε ώστε να μην εξαντλούμαστε όταν "δίνουμε", (και να μας φταίνε οι άλλοι) !


Μισό λέπτό ... δηλ. εσύ λες πως μπορεί να υπάρχει ένας άνθρωπος που να έχει ανάγκη από ενέργεια. - Ok - Δεν είναι λοιπόν κακό να έρχεται για του δώσουμε, εμείς που έχουμε, λίγη από την ενέργειά μας - Ok - Αλλά αν εμείς εξαντληθούμε από την ενέργεια που θα του δώσουμε, δεν φταίει αυτός - Ε, τότε ποιος φταίει ; Αυτός δεν είναι που μας την πήρε ; - Φταίμε εμείς που εξαντληθήκαμε γρήγορα και σίγουρα θα υπάρχει κάποιος τρόπος για να μην εξαντλούμαστε και να του δίνουμε αβέρτα κουβέρτα.

Δηλ. εκεί που μας χρώσταγαν, μας πήραν και το βόιδι. Ρε mimosa, όλοι οι άνθρωποι έχουν ένα σταθερό ποσό ενέργειας πάνω τους. Άλλος έχει περισσότερη, άλλος λιγότερη. Δεν διαφωνώ να δίνουμε κάποια ποσότητα από την ενέργειά μας σε κάποιον που δεν έχει, για να περνάμε καλά όλοι, άλλα αν κάποιος ζητάει και ζητάει και ζητάει συνέχεια ενέργεια από μας, σε μας στο τέλος τι θα μείνει ; Δηλ. ποιος φταίει αν έρθει κάποιος και μου πάρει εμένα όλη την ενέργειά μου ; Αυτός που μου την πήρε, ή εγώ που δεν είχα άλλη τόση να του δώσω ; Πας σε μια πηγή να πιεις νερό. Και πίνεις, πίνεις, πίνεις ... ώσπου κάποια στιγμή, μετά από χρόνια δηλ. η πηγή στερεύει. Ε, ποιος φταίει ; Εσύ που την άδειασες ή η πηγή που στέρεψε ;

Ύστερα, είναι και κάτι άλλο που δεν το πρόσεξε κανένας σας. Αρχίζετε να μιλάτε για πάρε - δώσε. Ο alfa-omega δεν μίλησε για πάρε - δώσε. Μίλησε για είσπραξη ενέργειας. Δηλ. πάω εγώ και εισπράτω, πέρνω δηλ. ενέργεια από σένα. Αυτό δεν σημαίνει ότι σου δίνω. Εισπράτω μόνο, πέρνω μόνο. Γι' αυτό το πράμα μίλησε ο alfa-omega.

Edited by - zip on 10/04/2009 09:35:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 06:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Εγώ είμαι το ΟΛΟ φίλε μου, αλλά δεν με ..ξέρω....


trexagireve, ασχολούμαι αρκετά χρόνια με τον εσωτερισμό. Ειλικρινά σου μιλάω, αυτό που λες, είναι η μεγαλύτερη μαλακία που έχω διαβάσει όλα αυτά τα χρόνια. Έσπασες το ρεκόρ δηλ.

Αφού, όπως λες, δεν σε ξέρεις, δηλ. δεν γνωρίζεις τον εαυτό σου, πως λες πως είσαι κάτι ; Αφού δεν το ξέρεις αυτό που είσαι ... Πως λες ότι είσαι; Τι μπορεί να είναι ένας άνθρωπος που δεν ξέρει τι είναι ;

Είσαι σοβαρός ; Καταλαβαίνετε τι γράφετε κι εσύ κι ο φίλος σου ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 06:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Εδω πέρα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα αντίληψης.


Μπππαααα, μην το λες ...

quote:

- Μπορώ να γράφω ότι είμαι αιώνιος , γιατί αναφέρομαι στο ΟΛΟ.

- Γνωρίζεις το ΟΛΟ ;

- Η εκτίμηση της ανθρωπότητας για το ΟΛΟ είναι , ότι ο χώρος μέσα στον οποίο κινούνται οι υπάρξεις μας είναι άπειρος .

- Εσύ ρε, εσύ, όχι η εκτίμηση της ανθρωπότητας, εσύ, γνωρίζεις το ΟΛΟ ;

- Σου απάντησα ,αλλά δεν ικανοποιήθηκες. Θέλεις να γράψω εγώ ,που είμαι μονάδα , αν γνωρίζω περισσότερα από αυτήν ?

- Δεν θέλω αγαπητέ μου να γράψεις τίποτε λιγότερο και τίποτε περισσότερο από αυτό που σε ρωτάω. Εσύ φίλε μου, γνωρίζεις το ΟΛΟ;

- Σου απαντώ . Το ΟΛΟ είναι ο θεός .

- Πάλι δεν απαντάς στην ερώτησή μου. Δεν σε ρώτησα τι είναι το ΟΛΟ. Σε ρωτάω να μου πεις αν εσύ γνωρίζεις το ΟΛΟ. Το γνωρίζεις ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 07:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εσύ αυτό που είσαι είναι ένα σύνολο απο επιθυμίες που πνίγουν την ουσιαστική σου φύση που όντως είναι θεική.

Λέγε του εσύ κι άλλα τέτοια να παίρνει θάρρος και στο τέλος θα δεις ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 09:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, έχω και μια άλλη ερώτηση για τον θεματοθέτη :

Το θέμα αφορά την κατανόηση της προσωπικής συμπεριφοράς των ανθρώπων

ή

αφορά την κατανοήση της προσωπικής συμπεριφοράς των Θεών ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 10:37:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο θεματοθέτης επίσης λέει :

quote:
alfa-omega

Μπορώ να γράφω ότι είμαι αιώνιος , γιατί αναφέρομαι στο ΟΛΟ.

Το ΟΛΟ είναι ο θεός .


Ο κάθε νοήμων άνθρωπος, ο κάθε λογικός αναγνώστης που συμμετέχει σ' αυτό το θέμα, είτε γράφοντας, είτε διαβάζοντας αυτά που δημοσιεύονται εδώ, μετά από αυτές τις δηλώσεις του θεματοθέτη, θα καταλάβαινε πως ο θεματοθέτης γράφει ότι είναι αιώνιος, αναφερόμενος στο ΟΛΟ κι επειδή το ΟΛΟ - κατά τα λεγόμενά του - είναι ο Θεός, κατά συνέπεια γράφει ότι είναι αιώνιος γιατί αναφέρεται στον Θεό. Ο ίδιος έχει γράψει στο θέμα του :

quote:
alfa-omega, 17/1/2009

Την αλήθεια την βρήκα .


Καταλαβαίνετε λοιπόν πως έχουμε να κάνουμε με έναν άνθρωπο που ισχυρίζεται πως είναι αιώνιος, που έχει το δικαίωμα να το γράφει επειδή αναφέρεται στον θεό και που έχει βρει την αλήθεια.

Αν θέλετε την γνώμη μου, αυτός ο άνθρωπος χρειάζεται βοήθεια, πραγματική βοήθεια που δεν μπορούμε ούτε εγώ, ούτε εσείς να του την δώσουμε. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 11:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου alex22,δεν θέλω να μου συγχίζεσαι...Το τι πιστεύει
ο καθένας, είναι ένα δικαίωμα κοινό για όλους και σεβαστό, όχι μόνο για κάποιους..Να μάθεις να διαβάζεις, εγώ σου έγραψα κάτι για
αυτό που έγραψες κι εσύ μου επιτίθεσαι...
Όσο για την αγάπη, δεν ξέρεις..Μπορεί να έχω δώσει και δινω πολύ...Μη βιάζεσαι να κρίνεις..Το δόσιμο είναι μια διαδικασία που
απαιτεί συνεργασία, αλλά περί βαμπίρ δεν μας είπες, συμφωνείς;
Εσύ ...βαμπιρίζεις;
Αγαπητέ μου zip, δεν με ξέρω γιατί είμαι τόσο τεράστιος που δεν με έχω γυρίσει ακόμη ολόκληρο...Φίλε μου, ο
ελευθεριασμός, ποιητική αδεία, υπάρχει για όλους..Τώρα γιατί
ξενέρωσες;Φίλε μου, όταν ασχολήθηκα εγώ με τον εσωτερισμό, δεν το είχαμε ονομάσει ακόμη έτσι....Το λέγαμε αλλοιώς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 12:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε trexagireve δέν έχω προσπαθήσει να ρουφήξω ενέργεια συνειδητά απο κάποιον ποτέ.

Όμως αυτό το θέμα της ενέργειας, οι νόμοι του και γενικά η λειτουργεία του είναι κάτι που δέν ξέρω, δέν μπορώ να το δώ για να καταλάβω πώς λειτουργεί ακριβώς.

Οπότε λέω οτι όλοι μας ασυνείδητα ανταλάσουμε ενέργεια με τρόπο που δέν κατανοούμε.

Δέν είναι θέμα μόνο βαμπιρισμού,δηλ.θύτη είναι και θέμα θύματος,
σε αυτήν την περίπτωση ο θύτης μπορεί να γίνει και θύμα απο κάποιον ισχυρότερο.

Συγνώμη που σε έκρινα(λάθος μου).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 12:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
την αλήθεια την βρήκα

alfa omega σοβαρέψου, την αλήθεια δεν την ξέρουν ούτε οι πιό σοφοί.

Μια γνωστή φράση λέει:μήν πιστεύεις αυτόν που λέει οτι βρήκε την αλήθεια,αλλα πίστεψε αυτόν που λέει οτι έφτασε πιό κοντά στην αλήθεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 12:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Φίλε μου, όταν ασχολήθηκα εγώ με τον εσωτερισμό, δεν το είχαμε ονομάσει ακόμη έτσι....Το λέγαμε αλλοιώς....


Ναι, το λέγατε μαλακία, συμφωνώ.

Edited by - zip on 10/04/2009 13:00:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 13:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22, είναι φανερό ότι και οι δυο τους, και ο trexagireve και ο Αιώνιος, μας κοροϊδεύουν. Και δεν κοροϊδεύουν μόνον εμάς δηλ. Κατά πρώτον κοροϊδεύουν τους εαυτούς τους, κατά δεύτερον κοροϊδεύουν όσους κάνουν διάλογο μαζί τους και κατά τρίτον κοροϊδεύουν όσους τους διαβάζουν.

Άμα καθήσει κάποιος και δει ΤΙ έχει γράψει ο alfa-omega στο θέμα του, θα του φύγει το μυαλό. Ο άνθρωπος πραγματικά δεν ξέρει τι λέει, πραγματικά. Δες τι λέει για την αλαζονεία π.χ

Την 15/2/2009 γράφει

quote:
alfa-omega

Αλαζόνας είναι αυτός που συμπεριφέρεται νοητικά .


κι έρχεται την 3/4/2009 και κατηγορεί (;) εμένα ως αλαζόνα

quote:
alfa-omega

Τι κοινό έχουνε μεταξύ τους , ο zip και η αλαζονεία ;

Τα δύο αυτά δεδομένα ταυτίζονται πλήρως .


Δηλ. άντε βγάλε εσύ άκρη ... άντε βγάλε άκρη ... Δηλ. με κατηγορεί (;) επειδή συμπεριφέρομαι νοητικά - κατά την άποψή του - ειλικρινά φίλε alex22, γράφει ό,τι να 'ναι ... ό,τι να 'ναι ... ειλικρινά ... ό,τι μαλακία θες, θα την βρεις.

Δες εδώ, μιλάει για θεοποίηση της ύλης (;;;!!!) ρε φίλε το άτομο, για Θεοποίηση της ύλης!!!! Απίστευτα πράγματα δηλ. Και λέει

quote:
alfa-omega, 18/1/2009

Η ΘΕΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ ,είναι η θρησκεία η οποία οδηγεί τον άνθρωπο στην ζωοποίηση .


Και κάνει και σχόλια ρε φίλε το άτομο δηλ. :

quote:
alfa-omega

Σχόλια :
Η αθεΐα είναι αδιανόητο να οδηγεί στην ζωοποίηση , για τον απλούστατο λόγο, ότι ο θεός είναι ασύλληπτη έννοια .


Και ενώ ο θεός είναι ασύλληπτη έννοια, έρχεται μετά και λέει :

quote:
alfa-omega

Μπορώ να γράφω ότι είμαι αιώνιος , γιατί αναφέρομαι στο ΟΛΟ.

Το ΟΛΟ είναι ο θεός .


Δηλ. μπορεί να γράφει ότι είναι αιώνιος, γιατί αναφέρεται στο ΟΛΟ, δηλ. στον Θεό, ενώ ο θεός είναι ασύλληπτη έννοια.

Edited by - zip on 10/04/2009 13:44:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 13:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει ρε αγόρι αυτό το πράγμα. Γενικά. Δεν υπάρχει βαμπιρισμός. Η ενέργεια υπάρχει για να δίνεται. Για να απλώνεται παντού.
Αν εσύ εξαντλείσαι ψυχικά και σωματικά κάθε φορά που συναναστρέφεσαι με κάποιον που "ρουφάει" πολύ δεν σου φταίει κανένας. Κάτσε κάτω και ψάξε να βρείς πως θα δυναμώσεις το δικό σου ενεργειακό πεδίο έτσι ώστε να μην σε επηρεάζει. Ή, μην τον ξανακάνεις παρέα , κι εντάξει να είναι κάποιος ξένος. Άν είναι κάποιος δικός σου άνθρωπος τι θα κάνεις; δεν πρέπει να βρείς μια λύση;
Δές τους ανθρώπους διαφορετικά, όχι σαν βαμπίρ που σε πλησιάζουν με κακή πρόθεση για να σου κλέψουν την ενέργεια, αλλά σαν ανθρώπους που πραγματικά την χρειάζονται.
Δεν νομίζω ότι λέω κάτι δύσκολο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 13:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa

Δεν υπάρχει ρε αγόρι αυτό το πράγμα. Γενικά. Δεν υπάρχει βαμπιρισμός.


A, ok, εντάξει. Διάβασε λίγο το παρακάτω αν θες, είναι από ένα άρθρο του esoterica, δεν βρίσκεται στο forum, δεν είναι δηλ. άποψη ενός απλού μέλους, είναι άποψη από την ενότητα ΝΕΑ της κεντρικής σελίδας του esoterica που οι υπεύθυνοι του χώρου στον οποίο βρίσκεσαι και γράφεις, θεώρησαν σκόπιμο - και ορθώς έπραξαν - να το παρουσιάσουν.

quote:
http://www.esoterica.gr/news/march_03/auramach/auramach.htm

Σύμφωνα και με τον ρώσο ερευνητή Malakhov, ειδικό στη θεραπεία μέσω της παρατήρησης της αύρας, ο άνθρωπος πρέπει να αποφεύγει τη μόλυνση του ενεργειακού του πεδίου από διάφορους παράγοντες. Ο κυριότερος από αυτούς είναι ο ενεργειακός «βαμπιρισμός». Οι άνθρωποι που υποφέρουν απ’ την κατάσταση αυτή δεν έχουν σχεδόν καθόλου αύρα. Ο Malakhov δηλώνει ότι τέτοιο φαινόμενο παρατηρείται π.χ. σε ανθρώπους που ανήκουν σε κάποιες αιρέσεις ή θρησκευτικές ομάδες, οι οποίοι σταδιακά μετατρέπονται σε «ζόμπι».

Η αρχική πηγή είναι το http://english.pravda.ru/main/2003/02/18/43430.html


quote:
mimosa

Δές τους ανθρώπους διαφορετικά, όχι σαν βαμπίρ που σε πλησιάζουν με κακή πρόθεση για να σου κλέψουν την ενέργεια, αλλά σαν ανθρώπους που πραγματικά την χρειάζονται.


Δεν τους βλέπω έτσι.


Edited by - zip on 10/04/2009 13:58:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 13:51:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλ. ποιος φταίει αν έρθει κάποιος και μου πάρει εμένα όλη την ενέργειά μου ; Αυτός που μου την πήρε, ή εγώ που δεν είχα άλλη τόση να του δώσω ;

Εσύ!

quote:
Πας σε μια πηγή να πιεις νερό. Και πίνεις, πίνεις, πίνεις ... ώσπου κάποια στιγμή, μετά από χρόνια δηλ. η πηγή στερεύει. Ε, ποιος φταίει ; Εσύ που την άδειασες ή η πηγή που στέρεψε ;

Δεν στερεύει η ενέργεια. Αν εσύ είσαι κλειστός και δε κατεβάζεις (download), δεν σου φταίει κανένας!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 13:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
Θεωρώ ότι το να σου λέει κάποιος πως συμπεριφέρεσαι νοητικά είναι προς τιμήν σου, έχεις μυαλό και το χρησιμοποιείς.


mimosa
Δεν ξέραμε πως όταν κάποιος μας κάθεται στον σβέρκο να του λέμε δώσε και καμία φάπα ρε φίλε γιατί ναι μεν δεν μου αρέσει η φάπα σου αλλά αναγνωρίζω ότι εγώ φταίω και όχι εσύ που την δίνεις.
Εντάξει, να μην λέμε και ότι να ΄ναι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 13:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα τι εννοείς?
να είναι κλειστός και να μην κατεβάζει????
ήμαρτον δηλαδή!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2009, 13:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυραμιντ, δεν νομίζω ότι σε υποχρεώνει κανένας να δίνεις την ενέργεια σου... ότι γουστάρεις κάνε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 33 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy