ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ο Λάζαρος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 16:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεγάλο σχολείο το φόρουμ αυτό.

Μόλις μάθαμε ότι τα ρούχα που φορούσαν οι Ισραηλίτες ονομάζονταν (από τους ίδιους) σεντόνια!

Αρα, σεντόνι φορούσε και ο Ιησούς. Το σεντόνι του παίξανε στα ζάρια οι στρατιώτες και όχι το χιτώνα του (όπως ψευδώς μας πληροφορεί ο Ιωάννης).

Ας απολαύσουμε τον κατά ευρωπαίον ευαγγέλιο ακόμη μία φορά (αγαπητή pyramid, όπως βλέπεις, άλλος ξεφτιλίζει το "ιερό βιβλίο")

quote:
europaios2
To Άγιο Πνεύμα είναι το αίτιο......θες περαιτέρω ανάλυση?

Αααα, μάλιστα. Τώρα που το είπες το κατάλαβα. Αλλά, γιατί δε βάζεις την ίδια απάντηση σε όλα τα ερωτήματα και κάθεσαι και λες κάθε φορά και μια καινούρια ανοησία; Πες μόνο την παραπάνω και με μια ανοησία καθάρισες.

quote:
europaios2
Τα λέμε ράσα αλλά δεν παύουν να είναι κι αυτά σαν σεντόνια

Σαν ριχτά φουστάνια εγκυμοσύνης είναι. Αλλά αναφέρονται σαν ράσα. Οταν ο Μάρκος λέει "είχε ένα σεντόνι ριγμένο πάνω του" σημαίνει απλά: "είχε ριγμένο ένα σεντόνι πάνω του".

quote:
europaios2
παρε ένα σεντόνι μαύρο κάντο ένα γύρω από τον εαυτό σου κι έτοιμο το ράσο

Αυτό να το σχολιάσει ο zip. Εγώ με το ζόρι γράφω από τα γέλια...

quote:
europaios2
Η λέξη «περιβεβλημένος» αυτό μαρτυρεί. Το είχε για ρούχο

Η λέξη "περιβεβλημένος" σημαίνει ότι το είχε τυλιγμένο γύρω του. ΔΕΝ ΤΟ ΦΟΡΟΥΣΕ! Η λέξη σημαίνει "βρίσκομαι γύρω από", δε σημαίνει "φοράω".

Και, φυσικά δε σημαίνει ότι το είχε για ρούχο.

quote:
europaios2
Ταινίες εποχής του Ιησού δεν έχεις δει?

Εχω.

quote:
europaios2
αυτά τα ριχτάρια που έχουν επάνω τους σεντόνια δεν είναι? τι είναι? πουλόβερ?

Χιτώνες

quote:
europaios2
Σα να χεις δίκιο! σε μιά ταινία είχα δει τον Ιησού με παντελόνια και τους μαθητές του με πουκάμισα.

Δεν το αποκλείω.

quote:
europaios2
Υπάρχουν λογιών λογιών χιτώνες..........εκτός εάν εσύ πιστεύεις ότι την άνοιξη στη Μέση Ανατολή ενδείκνυται να φορούσαν χοντρούς χιτώνες

Ο Ιησούς, την ίδια μέρα φορούσε έναν υφαντό χιτώνα. Οι χιτώνες ήταν είτε μάλλινοι είτε βαμβακεροί είτε λινοί. Ανάλογα με την εποχή και την οικονομική άνεση φορούσαν και τον ανάλογο χιτώνα. Αλλά πάντως χιτώνα, όχι σεντόνι.

quote:
europaios2
1. Γιατί του έβγανα τη σιδνόνι .....το γράφει.

Δεν ξέρω τι θα πει "έβγανα" αλλά ο νεανίσκος ήταν γυμνός κι έριξε πάνω του ένα σεντόνι. Αν φορούσε κανονικό ρούχο, ο μόνος τρόπος για να δει ο Μάρκος αν ήταν γυμνός από κάτω, έπρεπε να τον ψάξει. Αλλά προφανώς δεν είχε τέτοια ανάγκη, γιατί ο νεανίσκος είχε απλά ένα σεντόνι ριγμένο πάνω του και φαινόταν ότι ήταν γυμνός.

Ο νεανίσκος λοιπόν, ήταν γυμνός, φορώντας πάνω του ένα σεντόνι. Το σεντόνι (ακριβώς επειδή δεν το φορούσε, αλλά το είχε γύρω του, όπως λέει ο Μάρκος), έμεινε στα χέρια των άλλων νεανίσκων που τον κρατούσαν (λες να τον κρατούσαν για να του εξηγήσουν αργότερα τα μυστήρια της ... προσευχής, έτσι γυμνούλη που τον είδαν;)

quote:
europaios2
Γιατί γνωρίζεις εσύ κάτω από την κελεμπία του ο Άραβας! εάν φοράει πάντα σλιπ?.......και δεν είναι γυμνός με ελεύθερο το τσουτσούνι του?

Ποιά κελεμπία; Σεντόνι δεν είπαμε ότι λέγεται;

Απλά, σκέφτομαι τον Lloyd Douglas που έγραψε το έργο "Ο ΧΙΤΩΝ" (γυρίστηκε και ταινία) πόσο βλάκας ήταν. Εκανε λάθος στον τίτλο. Επρεπε να το ονομάσει "Η ΣΙΝΔΩΝ" και άμα το ήθελε και πιο "γεμάτο", να το έλεγε "Η Σινδών και ένα σετ μαξιλαροθήκες"

quote:
europaios2
Κι εσύ εάν πας έξω κάπου και βρεθεί ένας όχλος και σου αφαιρέσει τα ρούχα σου.......γυμνός θα κυκλοφορήσεις...δε νομίζεις?

Βεβαίως. Αν μου αφαιρέσει τα ρούχα μου, θα είμαι γυμνός. Αν φοράω ένα σεντόνι και μου το αφαιρέσουν πάλι γυμνός θα είμαι. Το θέμα είναι γιατί να είμαι έξω μ'ένα σεντόνι τυλιγμένο γύρω μου, όπως ο εν λόγω νεανίσκος;

quote:
europaios2
Εσύ μπορείς να μας φέρεις την πηγή ότι φορούσαν την τελευταία λέξη της μόδας

Οχι, αλλά μπορώ να σου φέρω την πηγή που λέει όχι μόνο τι φορούσαν, αλλά από τί ύφασμα τα έφτιαχναν, πώς τα στόλιζαν και πώς λέγονταν.

Και εκεί μέσα θα δεις πως δεν φορούσαν ούτε σεντόνια ούτε μαξιλαροθήκες ούτε κιλίμια ούτε πατάκια.

quote:
europaios2
Η σινδόνι ήταν ένα ύφασμα λινό, το με το οποίο κατασκεύαζαν και σκεπάσματα τα γνωστά μας σεντόνια αλλά και αυτά τα ριχτάρια ή χιτώνες όπως θέλεις τα λες .ή κελεμπίες που φορούσαν.

Η "σινδόνι" ήταν το προϊόν, όχι το υλικό.
Η "σινδόνι" δεν ήταν ύφασμα λινό, με το οποίο έφτιαχναν στρωσίδια και ρούχα, αλλά ήταν το προϊόν του λινού υφάσματος που χρησιμοποιούνταν για ύπνο, όπως προϊόν του ίδιου υφάσματος ήταν και και χιτώνες που τους φορούσαν.

Με τον ίδιο τρόπο που φτιάχνουμε σόλες από λάστιχο και όχι λάστιχο από σόλες.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 16:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
To Άγιο Πνεύμα είναι το αίτιο......θες περαιτέρω ανάλυση?

όχι.... όχι.... όχι....

quote:
Κι εσύ εάν πας έξω κάπου και βρεθεί ένας όχλος και σου αφαιρέσει τα ρούχα σου.......γυμνός θα κυκλοφορήσεις...δε νομίζεις?

Άντα πάλι τα ίδια...

Βρε, υποτροπιάζεις;;

Τι σου είπε λίγο πριν ό ινστρούχτορας;;

Το ξέχασες κιόλας;;;

quote:
Η σινδόνι ήταν ένα ύφασμα λινό, το με το οποίο κατασκεύαζαν και σκεπάσματα τα γνωστά μας σεντόνια αλλά και αυτά τα ριχτάρια ή χιτώνες όπως θέλεις τα λες .ή κελεμπίες που φορούσαν.

Ελάτε τώρα, μην επιμένετε...

Στην προηγούμενη ζωή του (εκεί στη Γαλιλαία) ήταν ο Ασλάνης της εποχής...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 17:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αθεος
σε λίγο θα μας πείτε ότι τρικούβερτο γλέντι λέμε το γλέντι που στρώνουμε τρεις κουβέρτες

Προφανώς. Γι'αυτό λέμε "τρικούβερτο" και όχι "τρισέντονο". Αλλά επειδή αν στρώσεις τρεις κουβέρτες σε γλέντι που κάνεις το καλοκαίρι (ειδικά σε κλειστό χώρο) θα βγάλεις σπυριά από τη ζέστη, μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα ότι τρικούβερτο γλέντι γίνεται μόνο το χειμώνα, και όχι το καλοκαίρι γιατί:

1. Εχουμε ήδη σηκώσει τις κουβέρτες.
2. Και να μην τις έχουμε σηκώσει, δεν μπορούμε να τις στρώσουμε, ειδικά αν είναι μάλλινες
3. Αντί για κουβέρτες θα έπρεπε να στρώνουμε σεντόνια
4. Θα μιλούσαμε τότε για τρισέντονο γλέντι αλλά τέτοιο γλέντι δεν έχει καταγραφεί.
5. Ακόμη κι αν στρώναμε τα σεντόνια, δεν θα είχαμε γλέντι αλλά παρτούζα επειδή θα είμαστε όλοι γυμνοί (ως γνωστόν, τα σεντόνια τα φοράμε).

Οπότε, η αρχική υπόθεση ότι τρικούβερτο γλέντι έχουμε μόνο το χειμώνα είναι αληθής.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 17:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ξαναρωτήσω κάτι, με την ευκαιρία του γεγονότος ότι τώρα δίνονται εξηγήσεις και λύνονται απορίες, σχετικά με τη διαθήκη και τα ευαγγέλια;;;

Οι συγγραφείς των ευαγγελίων λένε ότι ο Ιούδας φίλησε τον Ιησού για να τον καταδείξει.

Εκείνος τους λέει, λίγο πριν τη σύλληψη

"53 καθ' ἡμέραν ὄντος μου μεθ' ὑμῶν ἐν τῷ ἱερῷ "

κάθε μέρα είμαστε μαζί και δεν με πιάνατε, κρατούσατε, συλλαμβάνατε, ακουμπούσατε ή ότι άλλο θέλει ο ευρωπαίος αρ. 2.

Δεν τον γνώριζαν;

Δεν μιλούσε γι' αυτόν όλος ο κόσμος;

Δεν άκουγαν τα κηρύγματά του;

Γιατί τον φίλησε;;;

Και κάτι άλλο...

Όλοι οι "ευαγγελιστές" πλην ενός, του Ιωάννη, αναφέρουν ότι κάποιος έκοψε τ' αυτί του φρουρού, δεν γνώριζαν ότι αυτός ο "εις τις" ήταν ο Πέτρος;

Όλοι παρόντες δεν ήταν στην σύλληψη, πλην του Ιούδα;;;

Έχω κι άλλες απορίες, αλλά για να τις εκφράσσω θα πρέπει να με ενθαρρύνουν οι κατάλληλοι άνθρωποι, αυτοί που μπορούν να μου τις λύσουν...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 17:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άθεε και Μακεδών, να λείπουν οι κρυάδες.

Θα έπρεπε να ντρέπεστε διότι τα άτομα με νοητική καθυστέρηση, δεν τα κοροϊδεύουν...

Θα γίνω χριστιανός και θα πάω στην ΟΟΔΕ, θα γυρίσω ανανεωμένος (όπως κάνουν κάποιοι κατά καιρούς) και τότε θα δείτε τι θα πει τρικούβερτο γλέντι....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 18:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε παιδιά, Γιάπετ και Μακεδών,είστε άπαιχτοι......
Ακόμη, δεν βρήκατε πουθενά σην αρχαία ελληνική ιστορία
ανθρώπους, με σινδόνι, ή και γυμνούς;Έτσι είναι η επιλεκική
μνήμη....Θυμάται ότι θέλει...
Γιάπετ,πές μου αγόρι μου, που θα με πνίξεις στα γέλια,εσύ
δεν ξέρεις ότι η σύλληψη του Χριστού, έγινε νύχτα,οπότε δεν
ήταν σίγουροι οι της σπείρας που πηγαν να τον συλλάβουν και γι αυτό
ο Ιούδας είπε αυτόν που θα φιλήσω;Στο ιερό, ο Ιησούς ήταν μαζί τους
μέρα και γι αυτό τους είπε, γιατί τον πιάνουν νύχτα...
Παιδί μου, μ έφτιαξες για το απόγευμα..Νάσαι καλά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 18:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιάπετ,πές μου αγόρι μου, που θα με πνίξεις στα γέλια,εσύ
δεν ξέρεις ότι η σύλληψη του Χριστού, έγινε νύχτα,οπότε δεν
ήταν σίγουροι οι της σπείρας που πηγαν να τον συλλάβουν και γι αυτό
ο Ιούδας είπε αυτόν που θα φιλήσω;Στο ιερό, ο Ιησούς ήταν μαζί τους
μέρα

βρε τρέχα δεν ήταν ο μπάτμαν ο χριστός για να μην μπορούν να τον αναγνωρίσουν την νύχτα,δεν φορούσε μάσκα

quote:
Καλά ρε παιδιά, Γιάπετ και Μακεδών,είστε άπαιχτοι......
Ακόμη, δεν βρήκατε πουθενά σην αρχαία ελληνική ιστορία
ανθρώπους, με σινδόνι, ή και γυμνούς;Έτσι είναι η επιλεκική
μνήμη....Θυμάται ότι θέλει...

με σινδόνη όχι,γυμνούς πολλούς αλλά ήταν απεικονίσεις αγάλματα και γλυπτά όχι να κόβουν βόλτες στα περίχωρα γυμνούλια μόνο με ένα ριχτό από πάνω τους


quote:
Άθεε και Μακεδών, να λείπουν οι κρυάδες

αφού φοράνε σεντονάκι δεν υπάρχει πρόβλημα να κρυώσουνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 18:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ macedon

Τα βιβλία όλων των θρησκειών είναι ιερά βιβλία. Έχουν αξία για τους ανθρώπους που ακολουθούν την πνευματική μέθοδο που προτείνουν και όταν τα αντιμετωπίζουμε με σεβασμό, αντιμετωπίζουμε έτσι και τους ανθρώπους.

Δεν έχει καμία σημασία ο νεανίσκος, εάν δεν είναι προσθήκη κάποιων για δικούς τους λόγους, σημασία έχει να ζεις όμορφα με την οικογένειά σου, τους αγαπημένους σου και να εύχεσαι ότι καλύτερο για όλο τον κόσμο. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αυτό μπορεί να συμβεί εάν ακολουθήσει κάποιος την διδασκαλία της Καινή Διαθήκης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 18:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pyramid

quote:
...σημασία έχει να ζεις όμορφα με την οικογένειά σου, τους αγαπημένους σου και να εύχεσαι ότι καλύτερο για όλο τον κόσμο. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι αυτό μπορεί να συμβεί εάν ακολουθήσει κάποιος την διδασκαλία της Καινή Διαθήκης.

Πράγμα που μπορεί να το κάνεις και κάποιος που δεν θα ακολουθήσει αυτήν τη διδασκαλία, εάν έχει συνείδηση και ηθική.

Έτσι δεν είναι;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 18:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε zip.
quote:

Λοιπόν, είμαι αναγκασμένος να παρουσιάσω ξανά & εδώ ΣΥΝΟΛΙΚΑ, όλη την βάσιμη επιχειρηματολογία μου σχετικά με το θέμα του Ιούδα, [http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10262&whichpage=1] την αντίφαση των δύο διαφορετικών εδαφίων των Ευαγγελιστών & την κατασκευή ψευδών αποδείξεων περί της ερμηνείας των από την Ο.Ο.Δ.Ε και τους πάσης φύσεως Απολογητές, διότι μπορεί κάποιος αναγνώστης να πέσει θύμα εξαπάτησης από τα όσα γράφονται στο παρόν θέμα.

Και εγω ειμαι ‘’αναγκασμενος’’ να πω τα ιδια και να κουρασω (αθελα μου) τους αναγνωστες.
quote:
[font=Trebuchet MS]Από την μελέτη των παραπάνω εδαφίων, λαμβάνοντας υπ' όψην :
i) πως ο Ματθαίος γράφει το κείμενό του περίπου στα μέσα του 1ου αιώνα (πριν το 60 μ.Χ) ενώ οι Πράξεις (ο Λουκάς) γράφει το κείμενό του μετέπειτα. [ Η επαναχρονολόγηση των αποσπασμάτων παπύρου Magdalen GR 17 φανερωνει ότι το Ευαγγέλιο του Ματθαίου πρέπει να έχει γραφεί λίγο καιρό πριν το 60, στο μέσον του 1ου αιώνα. (JOHN ROSS SCHROEDER/ THE GOOD NEWS Nov/Dec.’97) Το κατά Μαρκον 65/70 μΧ , το κατά Λουκαν 60/75 μΧ, κατά Ιωαννη 70 μ Χ.(Περιπου) (C.Sanders, Introduction in Research in English Literacy (New York: MacMillan) Merrill F. Unger, Famous Archaeological Discoveries (Grand Rapids: Zondervan) R. Laird Harris, Can I Trust My Bible? (Chicago: Moody Press) Merrill F. Unger, Unger's Bible Handbook (Chicago: Moody Press) Sir Fredric Kenyon, The Bible and Archaeology (New York: Harper & Brothers) ]

Για αυτό το λογο ο Λουκας δεν επαναλαμβανει τον Ματθαιο που δινει λεπτομεριες, αλλα μιλα επιγραμματικά.
quote:
ii) πως η Βυζαντινή & Παλαιολόγεια Εικονογραφία που αναπαριστά το θέμα του απαγχονισμού του Ιούδα επιβεβαιώνει δύο διαφορετικούς τρόπους θανάτου του προδότη.[ http://www.arxaiologia.gr/assets/media/PDF/migrated/99_30-36.pdf ]


Ακριβως γιατι είναι εικονογραφια. Είναι τεχνη, και στην τεχνη επιτρεπονται οι υπερβασεις. Να σου θυμισω επισης ότι συχνα εικονιζεται ο κρεμασμενος Ιουδας και από κατω του τα αργυρια της προδοσιας. Όμως οι ευαγγελιστες είναι ξεκαθαροι ότι ο Ιουδας επεστρεψε τα αργυρια. Τι θα λαβουμε υποψιν μας? Την εικονογραφια ή τους ευαγγελιστες? Ακομα συχνα εικονιζεται και ένα πουλι που ραμφιζει καρπους πανω από το πτωμα τρου Ιουδα. Πλουσια φαντασια λοιπον…….καλλιτεχνικη. Και αλλα πολλα που λεει στο λινκ που εδωσες.
Εάν (κατά σενα) οτιδηποτε υπαρχει στην εικονογραφια είναι αξιο πασης παραδοχης και εκφραζει τους ευαγγελιστες και τα γεγονοτα, τοτε θα πρεπει να δεχτεις και τους δρακους (που είναι συμβολισμοι φυσικα) που εικονιζονται μερικες φορες. Αν παλι δεν τους δεχεσαι ως φυσικες οντοτητες (που φυσικα μονο μεταφορικα ‘’υπαρχουν’’ στην εικονογραφια), τοτε δεν πρεπει να δεχεσαι τα παντα τοις μετρητοις στην εικονογραφια η οποια είναι τεχνη.
quote:
iii) πως πουθενά στα υπόλοιπα βιβλία της Π. Διαθήκης η έννοια των λέξων κτώμαι / κτήση / κτήτορας δεν ερμηνεύεται ως ίδρυση, δωρεά, κτήση εκ δωρεάς ή μετά δωρεάς, κτήση μετά ίδρυσης ή εκ ίδρυσης. [http://www.oodegr.com/oode/theos/sofia1.htm]

"εκτήσατο". Αν κάποιος γίνεται "κτήτορας" σε κάτι, ΔΕΝ σημαίνει ότι ο ίδιος το αγόρασε απαραιτητα. Θα μπορούσε να το αγοράσει κάποιος άλλος με τα λεφτα εκεινου. Πχ, αν αγορασω με τα χρηματα του πατερα μου κατι που δεν θα χρησιμοποιησω εγω. Αυτό που θα αγορασω, σε ποιον θα ανηκει?Δεν θα ανηκει στον πατερα μου με τα λεφτα του οποιου το αγορασα?
Στην περιπτωση των ιερεων, με τα χρηματα του Ιουδα αγορασαν τον αγρο. Αφου ο ιδιος τα αφησε, αλλα οι ιδιοι δεν τα δεχτηκαν ως δικα τους. Για αυτό και αγορασαν αγρο για να θαβουν τους ξενους.
Περι του ότι ηταν νεκρος ο Ιουδας, αυτό δεν αναιρει ότι ηταν δικα του τα χρηματα. Οι δωρητες ως ‘’κτητορες’’ μνημονευονται στην εκκλησια και αρκετες φορες εχουν ηδη φυγει από την ζωη. Διοτι με τα λεφτα τους αγοραστηκε κατι.
quote:
και σύμφωνα με τα : [http://gort.gr/empr.htm]
iv) Αρθρ. 974 & 976 Α.Κ που αφορούν νομή & κτήση νομής
v) Αρθρ. 980 & 981 Α.Κ που αφορούν άσκηση νομής μέσω άλλου & απώλεια νομής.
προκύπτει ότι :



Ισχυαν και πριν 2000 χρονια στο Ισραηλ…………………
Υπογραφτηκαν και χαρτια…………..χαχα
quote:
1. Ο συνδιασμός & η υποτιθέμενη αλληλο-συμπληρωματικότητα των δύο διαφορετικών εδαφίων, δεν ισχύει στην περίπτωση του Ιούδα του Ισκαριώτη.

3 Τότε ιδων Ιούδας ο παραδιδους αυτον οτι κατεκρίθη μεταμεληθεις εστρεψεν τα τριάκοντα αργύρια τοις αρχιερευσιν και πρεσβυτέροις 4 λέγων, Ημαρτον παραδους αιμα αθωον. οι δε ειπαν, Τί προς ημας; συ οψη. 5 και ρίψας τα αργύρια εις τον ναον ανεχώρησεν, και απελθων απήγξατο. 6 οι δε αρχιερεις λαβόντες τα αργύρια ειπαν, Ουκ εξεστιν βαλειν αυτα εις τον κορβαναν, επει τιμη αιματός εστιν. 7 συμβούλιον δε λαβόντες ηγόρασαν εξ αυτων τον Αγρον του Κεραμέως εις ταφην τοις ξένοις. 8 διο εκλήθη ο αγρος εκεινος Αγρος Αιματος εως της σήμερον. 9 τότε επληρώθη το ρηθεν δια Ιερεμίου του προφήτου λέγοντος, Και ελαβον τα τριάκοντα αργύρια, την τιμην του τετιμημένου ον ετιμήσαντο απο υιων Ισραήλ, 10 και εδωκαν αυτα εις τον αγρον του κεραμέως, καθα συνέταξέν μοι κύριος.
(Ματθαιος 27,3-10)
Τι λεει ο Ματθαιος? Ο Ιουδας ΜΕΤΑΜΕΛΗΘΗΚΕ (προσοχη μεταμεληθηκε, όχι μετενοησε). Και τι εκανε ? Επεστρεψε τα λεφτα που ειχε παρει από τους ιερεις για την προδοσια. Τι του ειπαν οι ιερεις? ‘’Τι μας νοιαζει εμας,δικο σου προβλημα’’. (Σε ελευθερη μεταφραση). Τι λεει ο Ματθαιος? Ότι τα εριξε κατω. ‘’ρίψας τα αργύρια εις τον ναον’’. Και εφυγε. Προσεξε, εφυγε χωρις να τα παρει. Όμως δεν τα πηραν ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ για δικα τους. Το λεει καθαρα ο Ματθαιος. ‘’οι δε αρχιερεις λαβόντες τα αργύρια ειπαν, Ουκ εξεστιν βαλειν αυτα εις τον κορβαναν, επει τιμη αιματός εστιν’’. Δεν τα τσεπωσαν οι ιδιοι, ουτε τα διεθεσαν στον ναο τους. Είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ ο Ματθαιος . Τι δεν καταλαβαινεις? Με αυτά αγορασαν αγρο ΓΙΑ ΝΑ ΘΑΒΟΝΤΑΙ ΟΙ ΞΕΝΟΙ. Με τα λεφτα ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ. Ετσι εγινε ΚΤΗΤΟΡΑΣ. Τον εκαναν οι ιερεις ΑΦΟΥ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΗΤΑΝ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ. Κτητορας είναι και εκεινος με τα λεφτα του οποιου αγοραζεται κατι. Όπως ‘’κτητορας’’ λεγεται στην εκκλησια (μνημονεύεται) και εκεινος με του οποιου τα λεφτα αγοραστηκε κατι κτλ. Καλα ως εδώ? Ο Λουκας ολο αυτό δεν το περιγραφει. Κανενα προβλημα. Το παραλειπει και λεει επιγραμματικα ‘’ Ουτος μεν ουν εκτήσατο χωρίον εκ μισθου της αδικίας…’’ (Πραξεις 1,18). Δεν λεει ‘’αγορασε’’, λεει ‘’εκτησατο’’, απεκτησε με τον τροπο που λεει ο Ματθαιος. Να που επιβεβαιωνει ο ενας τον άλλο. Δεν ερχονται σε αντιθεση. Για ποια ψεμματα λες?
quote:
2. Η απόδοση της νομής & κτήσης του αγρού στον νεκρό Ιούδα, δεν ισχύει.

Με λεφτα του αγοραστηκε ο αγρος για νεκροταφειο…………………

quote:
Τα υπόλοιπα που λέγονται εδώ από τους αυτόκλητους απολογητές, δεν είναι τίποτε άλλο παρά αποκυήματα της φαντασίας τους, υποθετικά υπονοούμενα, κατασκευή, αλλοίωση, παραλλαγή & παραποίηση των Γραφών & της Ελληνικής Γραμματείας & παράνομη χρήση του εμπράγματου Αστικού Κώδικα, με σκοπό την δημιουργία ψεύτικων εντυπώσεων & εξαπάτησης των αναγνωστών & των πραγματικών αναζητητών.


……….σε προηγουμενο ποστ από το ιδιο το κειμενο στο εδειξα…………
Οι ιερεις κατά την αφηγηση ουτε καν τα χρηματα της προδοσιας δεν δεχτηκαν να τσεπωσουν και μιλας για Αστικο Κωδικα……….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 19:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε φιλε Zip.
quote:

[font=Trebuchet MS][center]ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΘΕΜΑ!!!
Πήγαινε στο σχετικό θέμα και θα σου φέρω όσες πηγές γουστάρεις ...
[size=4]ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΕΜΑ !

Το σχετικο θεμα το διαβασα (στο λινκ που μου δωσατε) αλλα δεν βρηκα καμια ιστορικη μαρτυρια που να λεει ότι ο Παυλος εκαψε την Ρωμη. Αντιθετως εψαξα και βρηκα παραποιησεις στον Τακιτο και στον Σουετωνιο. Αν σε ενοχλει λοιπον που γραφω εδώ, άλλο τοσο και περισσοτερο πρεπει να σε ενοχλουν και οι παραποιησεις αφου εισαι εκπαιδευτικος και επιστήμων.
quote:

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟ LINK ΠΟΥ ΑΝΤΈΓΡΑΨΕΣ ΤΟ 2ο ΚΕΦ. ΤΟΥ ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ!!!

Πρωτα από όλα είναι από προγραμμα της γραφης που εχω στον υπολογιστη μου. Από εκει το αντεγραψα. Θα αντιγραψω πρωτα τα εδαφια από τον Ματθαιο (από το προγραμμα του υπολογιστη μου ) και επειτα θα αντιγραψω από τον επισημο δικτυακό τοπο της Ορθοδοξης εκκλησιας, για να δεις απλα ότι είναι τα ιδια.

Λοιπον, από το προγραμμα που εχω θα παραθεσω ολο το κεφαλαιο……………………..

‘’Του δε Ιησου γεννηθέντος εν Βηθλέεμ της Ιουδαίας εν ημέραις Ηρώδου του βασιλέως, ιδου μάγοι απο ανατολων παρεγένοντο εις Ιεροσόλυμα 2 λέγοντες, Που εστιν ο τεχθεις βασιλευς των Ιουδαίων; ειδομεν γαρ αυτου τον αστέρα εν τη ανατολη και ηλθομεν προσκυνησαι αυτω. 3 ακούσας δε ο βασιλευς Ηρώδης εταράχθη και πασα Ιεροσόλυμα μετ αυτου, 4 και συναγαγων πάντας τους αρχιερεις και γραμματεις του λαου επυνθάνετο παρ αυτων που ο Χριστος γενναται. 5 οι δε ειπαν αυτω, Εν Βηθλέεμ της Ιουδαίας. ουτως γαρ γέγραπται δια του προφήτου. 6 Και σύ, Βηθλέεμ γη Ιούδα, ουδαμως ελαχίστη ει εν τοις ηγεμόσιν Ιούδα. εκ σου γαρ εξελεύσεται ηγούμενος, οστις ποιμανει τον λαόν μου τον Ισραήλ. 7 Τότε Ηρώδης λάθρα καλέσας τους μάγους ηκρίβωσεν παρ αυτων τον χρόνον του φαινομένου αστέρος, 8 και πέμψας αυτους εις Βηθλέεμ ειπεν, Πορευθέντες εξετάσατε ακριβως περι του παιδίου. επαν δε ευρητε απαγγείλατέ μοι, οπως καγω ελθων προσκυνήσω αυτω. 9 οι δε ακούσαντες του βασιλέως επορεύθησαν, και ιδου ο αστηρ ον ειδον εν τη ανατολη προηγεν αυτους εως ελθων εστάθη επάνω ου ην το παιδίον. 10 ιδόντες δε τον αστέρα εχάρησαν χαραν μεγάλην σφόδρα. 11 και ελθόντες εις την οικίαν ειδον το παιδίον μετα Μαρίας της μητρος αυτου, και πεσόντες προσεκύνησαν αυτω, και ανοίξαντες τους θησαυρους αυτων προσήνεγκαν αυτω δωρα, χρυσον και λίβανον και σμύρναν. 12 και χρηματισθέντες κατ οναρ μη ανακάμψαι προς Ηρώδην, δι αλλης οδου ανεχώρησαν εις την χώραν αυτων. 13 Αναχωρησάντων δε αυτων ιδου αγγελος κυρίου φαίνεται κατ οναρ τω Ιωσηφ λέγων, Εγερθεις παράλαβε το παιδίον και την μητέρα αυτου και φευγε εις Αιγυπτον, και ισθι εκει εως αν ειπω σοι. μέλλει γαρ Ηρώδης ζητειν το παιδίον του απολέσαι αυτό. 14 ο δε εγερθεις παρέλαβεν το παιδίον και την μητέρα αυτου νυκτος και ανεχώρησεν εις Αιγυπτον, 15 και ην εκει εως της τελευτης Ηρώδου. ινα πληρωθη το ρηθεν υπο κυρίου δια του προφήτου λέγοντος, Εξ Αιγύπτου εκάλεσα τον υιόν μου. 16 Τότε Ηρώδης ιδων οτι ενεπαίχθη υπο των μάγων εθυμώθη λίαν, και αποστείλας ανειλεν πάντας τους παιδας τους εν Βηθλέεμ και εν πασι τοις ορίοις αυτης απο διετους και κατωτέρω, κατα τον χρόνον ον ηκρίβωσεν παρα των μάγων. 17 τότε επληρώθη το ρηθεν δια Ιερεμίου του προφήτου λέγοντος, 18 Φωνη εν Ραμα ηκούσθη, κλαυθμος και οδυρμος πολύς. Ραχηλ κλαίουσα τα τέκνα αυτης, και ουκ ηθελεν παρακληθηναι, οτι ουκ εισίν. 19 Τελευτήσαντος δε του Ηρώδου ιδου αγγελος κυρίου φαίνεται κατ οναρ τω Ιωσηφ εν Αιγύπτω20 λέγων, Εγερθεις παράλαβε το παιδίον και την μητέρα αυτου και πορεύου εις γην Ισραήλ, τεθνήκασιν γαρ οι ζητουντες την ψυχην του παιδίου. 21 ο δε εγερθεις παρέλαβεν το παιδίον και την μητέρα αυτου και εισηλθεν εις γην Ισραήλ. 22 ακούσας δε οτι Αρχέλαος βασιλεύει της Ιουδαίας αντι του πατρος αυτου Ηρώδου εφοβήθη εκει απελθειν. χρηματισθεις δε κατ οναρ ανεχώρησεν εις τα μέρη της Γαλιλαίας, 23 και ελθων κατώκησεν εις πόλιν λεγομένην Ναζαρέτ, οπως πληρωθη το ρηθεν δια των προφητων οτι Ναζωραιος κληθήσεται.’’


Το δευτερο κεφαλαιο του Ματθαιου από τον ιστοτοπο της Ορθοδοξης εκκλησιας……………………………
1 Τοῦ δὲ Ἰησοῦ γεννηθέντος ἐν Βηθλέεμ τῆς Ἰουδαίας ἐν ἡμέραις Ἡρῴδου τοῦ βασιλέως, ἰδοὺ μάγοι ἀπὸ ἀνατολῶν παρεγένοντο εἰς Ἱεροσόλυμα 2 λέγοντες· Ποῦ ἐστιν ὁ τεχθεὶς βασιλεὺς τῶν Ἰουδαίων; εἴδομεν γὰρ αὐτοῦ τὸν ἀστέρα ἐν τῇ ἀνατολῇ καὶ ἤλθομεν προσκυνῆσαι αὐτῷ. 3 ἀκούσας δὲ Ἡρῴδης ὁ βασιλεὺς ἐταράχθη καὶ πᾶσα Ἱεροσόλυμα μετ' αὐτοῦ, 4 καὶ συναγαγὼν πάντας τοὺς ἀρχιερεῖς καὶ γραμματεῖς τοῦ λαοῦ ἐπυνθάνετο παρ' αὐτῶν ποῦ ὁ Χριστὸς γεννᾶται. 5 οἱ δὲ εἶπον αὐτῷ· Ἐν Βηθλέεμ τῆς Ἰουδαίας· οὕτως γὰρ γέγραπται διὰ τοῦ προφήτου· 6 Καὶ σύ Βηθλέεμ, γῆ Ἰούδα, οὐδαμῶς ἐλαχίστη εἶ ἐν τοῖς ἡγεμόσιν Ἰούδα· ἐκ σοῦ γὰρ ἐξελεύσεται ἡγούμενος, ὅστις ποιμανεῖ τὸν λαόν μου τὸν Ἰσραήλ. 7 Τότε Ἡρῴδης λάθρᾳ καλέσας τοὺς μάγους ἠκρίβωσεν παρ' αὐτῶν τὸν χρόνον τοῦ φαινομένου ἀστέρος, 8 καὶ πέμψας αὐτοὺς εἰς Βηθλέεμ εἶπε· Πορευθέντες ἐξετάσατε ἀκριβῶς περὶ τοῦ παιδίου· ἐπὰν δὲ εὕρητε ἀπαγγείλατέ μοι, ὅπως κἀγὼ ἐλθὼν προσκυνήσω αὐτῷ. 9 οἱ δὲ ἀκούσαντες τοῦ βασιλέως ἐπορεύθησαν· καὶ ἰδοὺ ὁ ἀστὴρ ὃν εἶδον ἐν τῇ ἀνατολῇ προῆγεν αὐτοὺς ἕως ἐλθὼν ἐστάθη ἐπάνω οὗ ἦν τὸ παιδίον· 10 ἰδόντες δὲ τὸν ἀστέρα ἐχάρησαν χαρὰν μεγάλην σφόδρα. 11 καὶ ἐλθόντες εἰς τὴν οἰκίαν εἶδον τὸ παιδίον μετὰ Μαρίας τῆς μητρὸς αὐτοῦ, καὶ πεσόντες προσεκύνησαν αὐτῷ, καὶ ἀνοίξαντες τοὺς θησαυροὺς αὐτῶν προσήνεγκαν αὐτῷ δῶρα, χρυσὸν καὶ λίβανον καὶ σμύρναν· 12 καὶ χρηματισθέντες κατ' ὄναρ μὴ ἀνακάμψαι πρὸς Ἡρῴδην, δι' ἄλλης ὁδοῦ ἀνεχώρησαν εἰς τὴν χώραν αὐτῶν. 13 Ἀναχωρησάντων δὲ αὐτῶν ἰδοὺ ἄγγελος Κυρίου φαίνεται κατ' ὄναρ τῷ Ἰωσὴφ λέγων· Ἐγερθεὶς παράλαβε τὸ παιδίον καὶ τὴν μητέρα αὐτοῦ καὶ φεῦγε εἰς Αἴγυπτον, καὶ ἴσθι ἐκεῖ ἕως ἂν εἴπω σοι· μέλλει γὰρ Ἡρῴδης ζητεῖν τὸ παιδίον τοῦ ἀπολέσαι αὐτό. 14 ὁ δὲ ἐγερθεὶς παρέλαβεν τὸ παιδίον καὶ τὴν μητέρα αὐτοῦ νυκτὸς καὶ ἀνεχώρησεν εἰς Αἴγυπτον, 15 καὶ ἦν ἐκεῖ ἕως τῆς τελευτῆς Ἡρῴδου· ἵνα πληρωθῇ τὸ ῥηθὲν ὑπὸ Κυρίου διὰ τοῦ προφήτου λέγοντος· Ἐξ Αἰγύπτου ἐκάλεσα τὸν υἱόν μου. 16 Τότε Ἡρῴδης ἰδὼν ὅτι ἐνεπαίχθη ὑπὸ τῶν μάγων ἐθυμώθη λίαν, καὶ ἀποστείλας ἀνεῖλεν πάντας τοὺς παῖδας τοὺς ἐν Βηθλέεμ καὶ ἐν πᾶσι τοῖς ὁρίοις αὐτῆς ἀπὸ διετοῦς καὶ κατωτέρω, κατὰ τὸν χρόνον ὃν ἠκρίβωσεν παρὰ τῶν μάγων. 17 τότε ἐπληρώθη τὸ ῥηθὲν διὰ Ἰερεμίου τοῦ προφήτου λέγοντος· 18 Φωνὴ ἐν Ραμὰ ἠκούσθη, κλαυθμὸς καὶ ὀδυρμὸς πολύς· Ραχὴλ κλαίουσα τὰ τέκνα αὐτῆς, καὶ οὐκ ἤθελεν παρακληθῆναι, ὅτι οὐκ εἰσί. 19 Τελευτήσαντος δὲ τοῦ Ἡρῴδου ἰδοὺ ἄγγελος Κυρίου φαίνεται κατ' ὄναρ τῷ Ἰωσὴφ ἐν Αἰγύπτῳ 20 λέγων· Ἐγερθεὶς παράλαβε τὸ παιδίον καὶ τὴν μητέρα αὐτοῦ καὶ πορεύου εἰς γῆν Ἰσραήλ, τεθνήκασιν γὰρ οἱ ζητοῦντες τὴν ψυχὴν τοῦ παιδίου. 21 ὁ δὲ ἐγερθεὶς παρέλαβεν τὸ παιδίον καὶ τὴν μητέρα αὐτοῦ καὶ εἰσῆλθεν εἰς γῆν Ἰσραήλ. 22 ἀκούσας δὲ ὅτι Ἀρχέλαος βασιλεύει τῆς Ἰουδαίας ἀντὶ τοῦ πατρὸς αὐτοῦ Ἡρῴδου ἐφοβήθη ἐκεῖ ἀπελθεῖν· χρηματισθεὶς δὲ κατ' ὄναρ ἀνεχώρησεν εἰς τὰ μέρη τῆς Γαλιλαίας, 23 καὶ ἐλθὼν κατῴκησεν εἰς πόλιν λεγομένην Ναζαρέτ, ὅπως πληρωθῇ τὸ ῥηθὲν διὰ τῶν προφητῶν ὅτι Ναζωραῖος κληθήσεται.

http://www.myriobiblos.gr/bible/nt2/matthew/2.asp
Οπως βλεπεις είναι ιδιο……………………..

quote:

ΒΑΖΕΙΣ ΠΑΡΑΠΟΙΗΜΕΝΕΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΤΙΣ ΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΎΕΙΣ!!!
ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ????
ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΛΙΓΟ ????
ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ????
ΟΙ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΕΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!!
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ!!!!

Τι παραποιησα? Δειξε μου παρακαλω. Ακριβως επειδη ο κοσμος του παροντος φορουμ είναι σοβαρος και εχει ματια και βλεπει, θα μου υποδειξεις τι παραποιησα και πως το παραποιησα. Αν μου απαντησεις σε αυτό, θα περασουμε μετα σε αποδοση ντροπών.
quote:
Πήγαινε σε παρακαλώ στο σχετικό θέμα με την Ρώμη & θα σου φέρουμε
ότι πηγές γουστάρεις & θα σου ξανα-ματά-αναλύσουμε τα γεγονότα
& θα σου εξηγήσουμε και το όνειρο!!!

Πριν μου εξηγησετε το ‘’ονειρο’’, εξηγηστε μου πρωτα τις παραποιησεις που εγιναν.
1.Ο Τακιτος εμφανιζεται να γραφει……’’ "Ο αυτοκρατορας για να παρει εκδικηση για την καταστροφη’’, ενω δεν το γραφει ετσι.
Στο βιβλιο λοιπον του Alfred John Church και William Jackson Brodribb (που καποιος από σας επικαλεστηκε), το αναφερει αλλιως.
Λεει………..’’ But all human efforts, all the lavish gifts of the emperor, and the propitiations of the gods, did not banish the sinister belief that the conflagration was the result of an order.Consequently, to get rid of the report, Nero fastened the guilt and inflicted the most exquisite tortures on a class hated for their abominations, called Christians by the populace’’.
Το επιμαχο………’’to get rid of’’. Αυτό στα Αγγλικα σημαινει ‘’ξεφορτωνομαι, πεταω από πανω μου’’. Και το γραφουν οι παραπανω κυριοι και όχι εγω. Αν τους επικαλειστε (που σημαινει ότι τους παραδεχεστε), τοτε δεχτειτε και αυτό που γραφουν εδώ.
Οσοι θελουν να δουν…………………………..
http://classics.mit.edu/Tacitus/annals.11.xv.html

2. Λοιπον σας παραθετω το πώς βρηκα γραμμενο από εσας (στο λινκ που μου δωσατε) τα λογια του Σουετωνιου, και πως είναι πραγματικα.
Λοιπον, λετε ‘’……."Πολλοι αξιωματικοι συνελαβαν στα σπιτια τους ανθρωπους εκεινους, που κρατουσαν στα χερια τους δαυλους, αλλα ωστοσο, δεν τολμησαν να τους πειραξουν γιατι ειδαν πως ησαν δουλοι του αυτοκρατορα".


’’For under cover of displeasure at the ugliness of the old buildings and the narrow, crooked streets, he set fire to the city so openly that several ex-consuls did not venture to lay hands on his chamberlains although they caught them on their estates with tow and firebrands, while some granaries near the Golden House, whose room he particularly desired, were demolished by engines of war and then set on fire, because their walls were of stone’’.
Translated by J. C. Rolfe.

http://www.fordham.edu/halsall/ancient/suet-nero-rolfe.html


Λοιπον, το ‘’ did not venture to lay hands on his chamberlains’’ το μεταφραζεται ως ‘’δεν τολμησαν να τους πειραξουν γιατι ειδαν πως ησαν δουλοι του αυτοκρατορα’’.
Ενώ είναι……..’’δεν τολμησαν να απλωσουν τα χερια στους αρχιθαλαμηπολους’’.
Για οσους δεν καταλαβαινουν την διαφορα……………….
Το ‘’chamberlains’’ το λετε ‘’δουλοι’’, ενώ σημαινει ‘’αρχιθαλαμηπόλοι’’.
Άλλο δουλος, άλλο αρχιθαλαμηπόλος.
Για να δουμε την διαφορα αυτων των δυο ξεχωριστων υπηρεσιων, ας δουμε τι σημαινε ‘’δουλεια’’ για τους Ρωμαιους.

Αντιγραφω λοιπον………….
‘’ Ρωμαϊκή αυτοκρατορία:
Ο θεσμός της δουλείας αλλάζει ριζικά επί ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, όπου ο δούλος θεωρείτο πράγμα (res), υπαγόμενος στο δίκαιο των πραγμάτων (Res Publica Romana). Ο δεσποτισμός των Ρωμαίων προς τους δούλους ήγγιζε την σκληρότητα των Ασιατών ηγεμόνων. Και είναι γνωστό ότι ωρισμένοι Ρωμαίοι δεν εδίσταζαν να ρίψουν δούλους σε «κιστέρνες» με ανθρωπόφαγα ψάρια, για να παρακολουθήσουν διασκεδάζοντας ποιος δούλος θα καταβροχθισθή γρηγορώτερα. Είναι δε απίστευτο (αλλ’ όμως αληθινό) ότι εάν κάποια Ρωμαία δέσποινα επλάγιαζε με τον δούλο της, δεν παρεπέμπετο «επί μοιχεία», επειδή ο δούλος δεν εθεωρείτο άνθρωπος αλλά απλώς res (= πράγμα, αντικείμενον). Γενικώς, στην αρχαία Ρώμη η ζωή των δούλων ήταν χειρότερη και από των κατοικίδιων ζώων. Ο ειδικός επί του θέματος μελετητής Τζόες Σμίθ (UTOPIA τ. 113), μεταξύ των άλλων γράφει ότι στην Ρώμη, «Οι δούλοι εθεωρούντο πράγματα, «RES». Oι δούλοι ήσαν αχθοφόρο ζώα, κατάλληλα για κάθε χρήση. Οι πηγές ανεφοδιασμού σε δούλους ήσαν πολλές, με κοινό χαρακτηριστικό την βία και την καταπίεση. Ο κύριος του δούλου είχε απόλυτη εξουσία πάνω του, την ικανοποίηση ανώμαλων ορέξεων, μπορούσε να τον πουλήσει, να τον φονεύσει, να τον κάνει ότι θέλει. Νομοθεσία τελείως ξένη για τα Ελληνικά δεδομένα. Δεν πρέπει λοιπόν να προξενεί έκπληξη το γεγονός ότι οι περισσότερες επαναστάσεις δούλων έγιναν επί ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, και ότι ο διασημότερος επαναστάτης υπήρξε κάποιος Έλληνας από τη Θράκη. Και το όνομα αυτού Σπάρτακος....’’

http://pyrron.blogspot.com/2009/04/blog-post_25.html


‘’Αρχιθαλαμηπολος’’ ηταν αξιωμα. Δεν ηταν ένα πραμα όπως ο δουλος.

‘’Τα σημαντικότερα αξιώματα είναι ο ρεφενδάριος, γραμματέας και προϊστάμενος των γραφέων, ο αρχιθαλαμηπόλος, διαχειριστής των θησαυρών, ο κοντόσταυλος, υπεύθυνος ιππικού, ο διαχειριστής του οίκου, υπεύθυνος υπηρεσίας και ο μαγιορδόμος, προϊστάμενος όλων των προαναφερομένων. Αντιπρόσωπος του βασιλιά στις επαρχίες είναι ο κόμης, πρόεδρος τοπικού δικαστηρίου, φοροσυλλέκτης, τοπικός στρατιωτικός αρχηγός και πολιτικός απεσταλμένος του βασιλιά – διοικητής’’.


Υγ.Λες..........''παρέθεσες ψεύτικα και μη αποδεχτά από το Οικουμενικό Πατριαρχείο κείμενα, στηρίχθηκες σ' αυτά, έκανες την προβοκάτσια σου',

απαντηση.....
Ποια στοιχεια ? Ο Ματθαιος, αφου είναι το ιδιο κειμενο της Μυριοβιβλου. Αν εννοεις κατι άλλο, να το πεις καθαρα να δουμε αν εχω παραποιησει κατι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 19:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Robben

quote:
Και εγω ειμαι ‘’αναγκασμενος’’ να πω τα ιδια και να κουρασω (αθελα μου) τους αναγνωστες.

Όντως μας κουράζεις, αλλά δεν πειράζει.
Η διασκέδαση πάντα είναι ευπρόσδεκτη...

quote:
Για αυτό το λογο ο Λουκας δεν επαναλαμβανει τον Ματθαιο που δινει λεπτομεριες, αλλα μιλα επιγραμματικά.

Όχι μόνο επιγραμματικά αλλά και διαφορετικά...

quote:
Ακριβως γιατι είναι εικονογραφια. Είναι τεχνη, και στην τεχνη επιτρεπονται οι υπερβασεις.

Και η λογοτεχνία, τέχνη είναι αλλά άλλο μυθιστόρημα που επιτρέπει "υπερβάσεις", άλλο ιστορία, που δεν επιτρέπει...

quote:
Πχ, αν αγορασω με τα χρηματα του πατερα μου κατι που δεν θα χρησιμοποιησω εγω. Αυτό που θα αγορασω, σε ποιον θα ανηκει?

Σ' αυτόν ο οποίος αναφέρεται στην συναλλαγή.

quote:
Αφου ο ιδιος τα αφησε, αλλα οι ιδιοι δεν τα δεχτηκαν ως δικα τους. Για αυτό και αγορασαν αγρο για να θαβουν τους ξενους.

Άλλο δεν τα δέχτηκαν και άλλο δεν τα έβαλαν στο ταμείο.
Αν ρίξεις μια ματιά στο επίμαχο σημείο, λέει "λαβόντες" που σημαίνει τα πήραν και δεν τα έβαλαν στον "κορβανάν".

Αν δεν τα πήραν από κάτω, όπως λες, πώς τα χρησιμοποίησαν να αγοράσουν τον αγρό;

Με κλωτσιές τα πήγαν στον προηγούμενο ιδιοκτήτη;;

quote:
Ισχυαν και πριν 2000 χρονια στο Ισραηλ…………………
Υπογραφτηκαν και χαρτια…………..χαχα

Δηλαδή, ακόμη και στο Ισραήλ του τότε, δεν υπήρχαν τίτλοι ιδιοκτησίας;;
Πώς καθορίζετο ο ιδιοκτήτης;

Με μπουνιές κάθε στιγμή;;;
χαχαχαχα....

Παρακάτω (με τα "εκτήσατο" και "μεταμεληθείς" και "κτήτωρ" και "δωρητής" κλπ. θα ήθελα να βοηθήσω αλλά δυστυχώς, μιλάω μόνο Ελληνικά...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 19:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Robben, δε νομίζω ότι σε κατηγόρησε κανείς ότι παραποιείς κατά την αντιγραφή, στην ερμηνεία και στην απόδοση νοήματος είναι το πρόβλημα.

Το γεγονός ότι υπάρχει στο pc σου το ίδιο ακριβώς κείμενο μα αυτό της ιστοσελίδας, μπορεί να σημαίνει ότι το έχεις περάσει μέσα, από εκεί.

Δεν αποδεικνύει κάτι αυτό.

Η εξαγωγή συμπερασμάτων η οποία γίνεται με βάση του τι κατανοεί ο καθένας απ' αυτά που διαβάζει, είναι που διαφοροποιεί τις θέσεις μεταξύ των ανθρώπων.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 19:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Ομολογώ ότι δεν το περίμενα τόσο γρήγορα, θα κάνουμε ρυτίδες...

Πάνε ασορτί με το μυαλό σας...

quote:
γιαπετ:
Λουκάς
53 καθ' ἡμέραν ὄντος μου μεθ' ὑμῶν ἐν τῷ ἱερῷ οὐκ ἐξετείνατε τὰς χεῖρας ἐπ' ἐμέ. ἀλλ' αὕτη ἐστὶν ὑμῶν ἡ ὥρα καὶ ἡ ἐξουσία τοῦ σκότους.

Δηλαδή για την ομάδα σου, το «εκτείνω τα χέρια» σημαίνει, συλλαμβάνω;

Το μόνο που δείχνει αυτό, είναι ένα:

Ότι οι συγγραφείς των ευαγγελίων είναι διαφορετικοί άνθρωποι και ως προς τη μόρφωση και ως προς τη χρήση της γλώσσας και πιθανόν να υπήρξαν και σε διαφορετικές εποχές, προερχόμενοι από διαφορετικές περιοχές και γι’ αυτό χειρίζονταν διαφορετικά τη γλώσσα.

Αυτό επιβεβαιώνεται και από τη «δική» σου ανάλυση, αλλού λέει «κρατήστε» αλλού «συλλάβετε» και αλλού «εκτείνετε τας χείρας».

Ο Μάρκος γράφει πως τον κρατούσαν οι νεανίσκοι και όχι ο όχλος ή οι στρατιώτες. Ο όχλος άσχετε απολογητή της δεκάρας, δεν συλλαμβάνει, πηγαίνει από περιέργεια, γι φραμπαλά, για μπούγιο, αλλά ΔΕΝ συλλαμβάνει.

Το μόνο που σημαίνει αυτό, είναι ότι την ώρα της «προσευχής», υπήρχαν κι άλλοι νεανίσκοι εκεί, χωρίς να γνωρίζουμε αν φορούσαν κι αυτοί «σεντόνι», που για εσένα και τον ινστρούχτορα είναι συνηθισμένο ρούχο της εποχής ή ήταν κι αυτοί ξεβράκωτοι…



Σου απάντησα συγκεκριμένα μέσα από τον ίδιο τον Μάρκο......ο εθελοστραβισμός σου, δεν οφείλεται σε μένα......στο ξαναγράφω....


Στίχος 43): "Καὶ εὐθέως, ἔτι αὐτοῦ λαλοῦντος, παραγίνεται Ἰούδας ὁ Ἰσκαριὼτης, εἷς τῶν δώδεκα, καὶ μετ' αὐτοῦ ὄχλος πολὺς μετὰ μαχαιρῶν καὶ ξύλων, ἀπεσταλμένοι παρὰ τῶν ἀρχιερέων καὶ γραμματέων καὶ τῶν πρεσβυτέρων."

Στους στίχους 48 και 49 απευθυνόμενος στον όχλο λέει ο Ιησούς!
48) καὶ ἀποκριθεὶς ὁ Ἰησοῦς εἶπεν αὐτοῖς, Ὡς ἐπὶ λῃστὴν ἐξήλθετε μετὰ μαχαιρῶν καὶ ξύλων συλλαβεῖν με Ποιοι είχαν γιαπετ, Χριστιανομάχε της συμφοράς τα μαχαίρια και τα ξύλα?.....για κοίτα στον στίχο 43.......Ο ΟΧΛΟΣ......
49) καθ' ἡμέραν πρὸς ὑμᾶς ἤμην ἐν τῷ ἱερῷ διδάσκων, καὶ οὐκ ἐκρατήσατέ με. ἀλλ' ἵνα πληρωθῶσιν αἱ γραφαί."


Aν μή τι άλλο το ἐκρατήσατέ με ταυτίζεται απόλυτα με το συλλαβεῖν με εκτός και εάν έχεις αντίρρηση γιαπετ...να το κουβεντιάσουμε?

Στο στίχο 50, έχουμε το δικό σου ξεβράκωμα: 50)καὶ ἀφέντες αὐτὸν ἔφυγον πάντες.
Έφυγαν όλοι οι υποστηρικτές του Ιησού!! Ηλίου φαεινότερο ότι οι νεανίσκοι ήσαν από τον όχλο μεριά.

Και συνεχίζει στον στοίχο 51 και αφού είχαν φύγει οι υποστηρικτές του ....
51)[brown]Καὶ εἷς τις νεανίσκος ἠκολούθησεν αὐτῷ, περιβεβλημένος σινδόνα ἐπὶ γυμνοῦ, καὶ κρατοῦσιν αὐτόν οἱ νεανίσκοι.

Ήδη όμως στον στοίχο 50 μας λέει ότι οι δικοί Του άνθρωποι, έφυγαν πάντες.................ποιοι είχαν μείνει? .........ο όχλος!!! που συνέλαβε τον Ιησού! αυτοί λοιπόν συνέλαβαν και τον νεαρό!

quote:
γιαπετ:

Για να δούμε πόσο ανόητος μπορεί να είσαι;;;
τελικά ισχύει αυτό που απάντησες ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ:

"Ξεβράκωτος από βία γράφει το Ευαγγέλιο, δεν περιφερόταν από μόνος του γυμνός! του τράβηξαν το σεντόνι που σκεπαζόταν και γυμνώθηκε διά της βίας! Έχουμε θύμα κακοποίησης!!."

Ή η καινούργια ερμηνεία που σου είπε ο ινστρούχτορας:


"Για πρόσεξε λίγο καλύτερα..... : "καὶ κρατοῦσιν αὐτόν οἱ νεανίσκοι"...
..... δε μας δίνει άλλα στοιχεία, ότι ήταν άρρωστος για παράδειγμα, δεν αισθανόταν καλά και υποβασταζόταν! τον "κρατούσαν" τον είχαν συλλάβει δηλαδή.
"

Πριν έρθει το mail έσπευσες να πεις το πρώτο, αυτό με τη «βία» την «κακοποίηση», μη γνωρίζοντας ούτε κι εσύ πού τα βρήκες αυτά γραμμένα…
Μετά τη διορθωτική παραίνεση του «μεγάλου» άρχισες τις αναλύσεις των κειμένων και το μάθημα Ελληνικής.


Ξέρεις εσύ κανέναν να συλλαμβάνουν με τη θέλησή του? δεν έχω ανάγκη από κανένα e-mail,........ίσως εάν ήμουν Χριστιανομάχος.

Έγραψα και απέδειξα μέσα από τα ίδια τα κείμενα το ότι το κρατοῦσιν, ήταν η σύλληψης.

Μία λέξη έχει πολλές ερμηνείες ανάλογα με το πως την χρησιμοποιείς κάθε φορά, όπως το μ.....ς, το κάγκελο, το τρώω και άλλες πολλές.....για παράδειγμα έχεις δει εσύ κανέναν να τρώει το ξύλο στην κυριολεξία?...........για πες μας γιατί ακούμε στις ειδήσεις ο ληστής οδηγήθηκε στα κρατητήρια της ασφάλειας?........ο ύποπτος κρατείται στην ασφάλεια Αττικής?........κρατούνε κανέναν ληστή με τη θέλησή του? Γιατί εάν ναι θα μπορούσαν να λένε ότι ο Πάσαρης φιλοξενείται στα κρατητήρια του Κορυδαλλού!


quote:
γιαπετ:

Ο Ματθαίος είναι πιο συγκεκριμένος και σας διαψεύδει:

56 "…τότε οἱ μαθηταὶ πάντες ἀφέντες αὐτὸν ἔφυγον."

Οι μαθητές την κοπάνισαν λοιπόν, οι άλλοι γιατί να φύγουν, τι είχαν να φοβηθούν;;;



Βάλτο λίγο να δουλέψει.......

quote:
γιαπετ:

Απλά, κατά πάσα πιθανότητα, ήταν κάποιος χαζονεαρούλης που ακολούθησε το χριστό, αφού είχε συλληφθεί και οι υπόλοιποι τον κράτησαν.

Καμμιά φορά η αγάπη μπορεί να σε βάλει σε περιπέτειες….



Ποιοι υπόλοιπο?..........αυτοί που είχαν φύγει?.....και πως έφυγε η σινδόνι?........για να συμβεί αυτό απαιτείται βία......ζόρι!!!

quote:
γιαπετ:

Είδαμε πιο πάνω ποιοι έφυγαν, το «οι δικοί του άνθρωποι» είναι εφεύρεση του αρχηγού σου, πλην όμως ατυχέστατη.

Ο Μάρκος γράφει πως τον κρατούσαν οι νεανίσκοι και όχι ο όχλος ή οι στρατιώτες.
Ο όχλος άσχετε απολογητή της δεκάρας, δεν συλλαμβάνει, πηγαίνει από περιέργεια, γι φραμπαλά, για μπούγιο, αλλά ΔΕΝ συλλαμβάνει.



Δε μας είπες από που συμπεραίνεις ότι ο όχλος αποτελούτω από γυναικόπαιδα και γέρους?

quote:
γιαπετ:
Σου απάντησε ο Μακεδών σ’ αυτές τις στυλιστικές απόψεις που έχετε για την εποχή, δεν έχω να προσθέσω κάτι.

Σωστά!!! μάθαμε ότι φορούσαν πουκάμισα και παντελόνια.....να δεις που ο Ιησούς όταν δίδασκε φορούσε και γραβάτα.....


quote:
γιαπετ:

Είδες τι παθαίνεις όταν βιάζεσαι και δεν περιμένεις γραμμή;

Λες, άλλες κουταμάρες τη μια και άλλες κουταμάρες την άλλη, οι δεύτερες όμως είναι επίσημες, έχουν άλλο βάρος!!!


Καλημέρα Γιάννη (στην κυριολεξία) .........κουκιά σπέρνω.......


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 19:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι μετά τις διευκρινίσεις που αναφέρονται στο κατά ευρωπαίον ευαγγέλιο, οφείλουμε να προβούμε σε μερικές διορθώσεις, ώστε τα αναφερόμενα στην εποχή εκείνη γεγονότα να είναι σύμφωνα με τα νέα στοιχεία που μας έχουν γίνει γνωστά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 19:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
άθεος:
λυπάμαι αλλά σινδόνη λέγεται μόνο το σεντόνι
σε λίγο θα μας πείτε ότι τρικούβερτο γλέντι λέμε το γλέντι που στρώνουμε τρεις κουβέρτες

Eσύ να λυπηθείς για την ενημέρωσή μας.....ότι κάποιος έπεσε από 1.200 μέτρα ύψος και στάθηκε σαν τον Μελισανίδη.......

Τα υπόλοιπα μετά!!!...περιμένω e-mail! γιαπετ!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 19:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Eσύ να λυπηθείς για την ενημέρωσή μας.....ότι κάποιος έπεσε από 1.200 μέτρα ύψος και στάθηκε σαν τον Μελισανίδη......

κάνεις δεν είπε ότι στάθηκε σαν τον μελισανίδη
το παράδειγμα της πτώσης ήταν για να σου δείξει ότι από όσο ύψος και αν πέσει κανείς δεν ανοίγει η κοιλία του

μετά από το παράδειγμα άρχισες να λες τις χαζομάρες για αιχμηρά αντικείμενα και για πτώματα που κινούνται αριστερά δεξιά μέχρι να βγουν τα σωθικά τους έξω
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 19:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι επειδή θεωρώ ότι θα πρέπει να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, ας προσπαθήσουμε να αποδώσουμε τα ευαγγέλια σύμφωνα με τα πραγματικά στοιχεία κι όχι σύμφωνα με ανακριβείς πληροφορίες.

Ματθ. 10, 10:
"μη πήραν εις οδόν μηδέ δύο χιτώνας σεντόνια, μηδέ υποδήματα μηδέ ράβδον"

Μαρκ. 6, 9:
"αλλ' υποδεδεμένους σανδάλια, και μη ενδεδύσθαι δύο χιτώνας σεντόνια"

Μαρκ. 14, 63:
"ο δε αρχιερεύς διαρρήξας τους χιτώνας τα σεντόνια αυτού λέγει: τι έτι χρείαν έχομεν μαρτύρων;"

Λουκ. 3, 11:
"αποκριθείς δε λέγει αυτοίς· ο έχων δύο χιτώνας σεντόνια μεταδότων τω μη έχοντι"

Ιωάν. 19, 23
"Οι ουν στρατιώται ότε εσταύρωσαν τον Ιησούν, έλαβον τα ιμάτια αυτού και εποίησαν τέσσαρα μέρη, εκάστω στρατιώτη μέρος, και τον χιτώνα το σεντόνι· ην δε ο χιτών το σεντόνι άρραφο, εκ των άνωθεν υφαντό δι' όλου"

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 20:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγκινείς βαθύτατα, Μακεδων,(χωρίς φίλε, γιατί παρεξηγιέσαι.......) διότι μου θυμίζεις τις ένδοξες μέρες
του ελληνικού αρχαίου κάλους, όπου ο Αλκιβιάδης, κυνηγούσε
γυμνός νεανίες στους δρόμους της Αθήνας, ή άλλοι που συνδυαλλέγονταν στην αγορά, ενδεδυμένοι μετά απλού χιτώνος, μέχρι το γόνατο,ή και χωρίς αυτό.....
...Αλησμόνητα χρόνια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 20:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με συγκινείς βαθύτατα, Μακεδων,(χωρίς φίλε, γιατί παρεξηγιέσαι.......) διότι μου θυμίζεις τις ένδοξες μέρες
του ελληνικού αρχαίου κάλους, όπου ο Αλκιβιάδης, κυνηγούσε
γυμνός νεανίες στους δρόμους της Αθήνας, ή άλλοι που συνδυαλλέγονταν στην αγορά, ενδεδυμένοι μετά απλού χιτώνος, μέχρι το γόνατο,ή και χωρίς αυτό.....
...Αλησμόνητα χρόνια....

λολ καραλολ ρε τι παθαίνει κανείς από το θυμιατό και από την αγάπη που του δείχνει ο ιερέας όταν είναι παπαδάκι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 20:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω πως το έπαθες, άθεε,αλλά περαστικά σου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 20:56:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευρωπαίοι

quote:
Σου απάντησα συγκεκριμένα μέσα από τον ίδιο τον Μάρκο......ο εθελοστραβισμός σου, δεν οφείλεται σε μένα......στο ξαναγράφω....

Η ανοησία είναι το χειρότερο μειονέκτημα, διότι σε κάνει να μ βλέπεις ούτε να διαβάσεις.

quote:
Στους στίχους 48 και 49 απευθυνόμενος στον όχλο λέει ο Ιησούς!
48) καὶ ἀποκριθεὶς ὁ Ἰησοῦς εἶπεν αὐτοῖς, Ὡς ἐπὶ λῃστὴν ἐξήλθετε μετὰ μαχαιρῶν καὶ ξύλων συλλαβεῖν με Ποιοι είχαν γιαπετ, Χριστιανομάχε της συμφοράς τα μαχαίρια και τα ξύλα?.....για κοίτα στον στίχο 43.......Ο ΟΧΛΟΣ......

Πότε είπα εγώ το αντίθετο;;;
Είπα ποτέ ότι δεν γράφει ότι ο όχλος είχε μαχαίρια και ξύλα, φτωχέ ευρωπαίε αρ. 2;;;

quote:
49) καθ' ἡμέραν πρὸς ὑμᾶς ἤμην ἐν τῷ ἱερῷ διδάσκων, καὶ οὐκ ἐκρατήσατέ με. ἀλλ' ἵνα πληρωθῶσιν αἱ γραφαί."

Aν μή τι άλλο το ἐκρατήσατέ με ταυτίζεται απόλυτα με το συλλαβεῖν με εκτός και εάν έχεις αντίρρηση γιαπετ...να το κουβεντιάσουμε?


Σου έχω γράψει τη θέση μου γι’ αυτό λίγο πριν.
Δεν φταίω εγώ που αδυνατείς να καταλάβεις ούτε είμαι υποχρεωμένος να γράφω πολλές φορές κάτι, με την ελπίδα ότι θα το αντιληφθείς…

quote:
Στο στίχο 50, έχουμε το δικό σου ξεβράκωμα: 50)καὶ ἀφέντες αὐτὸν ἔφυγον πάντες.
Έφυγαν όλοι οι υποστηρικτές του Ιησού!! Ηλίου φαεινότερο ότι οι νεανίσκοι ήσαν από τον όχλο μεριά.

Σου είπα ότι το «κατά Ματθαίον» αναφέρει συγκεκριμένα ότι φύγανε πάντες οι μαθητές, που σε απλά Ελληνικά σημαίνει, όλοι οι μαθητές και όχι όλος ο κόσμος, όπως θέλεις να διαβάζεις εσύ και η ομάδα σου.
Το έχεις παραθέσει πιο κάτω αλλά χωρίς σχόλιο….
Οπότε ποιος ξεβρακώνεται φαίνεται και τότε και τώρα…

quote:
Ήδη όμως στον στοίχο 50 μας λέει ότι οι δικοί Του άνθρωποι, έφυγαν πάντες.................ποιοι είχαν μείνει? .........ο όχλος!!! που συνέλαβε τον Ιησού! αυτοί λοιπόν συνέλαβαν και τον νεαρό!

Θα παίξουμε όπως επιθυμείς. Πάμε λοιπόν:

Σου είπα ότι το «κατά Ματθαίον» αναφέρει συγκεκριμένα ότι φύγανε πάντες οι μαθητές, που σε απλά Ελληνικά σημαίνει, όλοι οι μαθητές και όχι όλος ο κόσμος, όπως θέλεις να διαβάζεις εσύ και η ομάδα σου.

Το έχεις παραθέσει πιο κάτω αλλά χωρίς σχόλιο…


quote:
Ξέρεις εσύ κανέναν να συλλαμβάνουν με τη θέλησή του? δεν έχω ανάγκη από κανένα e-mail,........ίσως εάν ήμουν Χριστιανομάχος.

Δεν είπα πουθενά ότι τον είχαν συλλάβει, αυτές τις βλακείες τις λες εσύ.
Είπα ότι τον κράτησαν να μην ακολουθήσει τον συλληφθέντα Ιησού. Για το δικό του καλό δηλαδή, μην έμπαινε σε περιπέτειες…

Μήπως κατάλαβες τώρα;;;;;

quote:
Έγραψα και απέδειξα μέσα από τα ίδια τα κείμενα το ότι το κρατοῦσιν, ήταν η σύλληψης.

Αυτό που απέδειξες, για πολλοστή φορά, είναι η αδυναμία να αντιληφθείς τι λέει ο συνομιλητής σου.

quote:
Μία λέξη έχει πολλές ερμηνείες ανάλογα με το πως την χρησιμοποιείς κάθε φορά, όπως το μ.....ς, το κάγκελο, το τρώω και άλλες πολλές.....

Συμφωνούμε απόλυτα. Ειδικά το «μαλάκας» καλύπτει πολύ μεγάλο μέρος εννοιών…

quote:
________________________________________
γιαπετ:
Ο Ματθαίος είναι πιο συγκεκριμένος και σας διαψεύδει:
56 "…τότε οἱ μαθηταὶ πάντες ἀφέντες αὐτὸν ἔφυγον."
Οι μαθητές την κοπάνισαν λοιπόν, οι άλλοι γιατί να φύγουν, τι είχαν να φοβηθούν;;;
________________________________________

Βάλτο λίγο να δουλέψει.......


Νάτο, αυτό που σου είπα πιο πάνω.
Το έβαλες κι εσύ, αλλά χωρίς σχόλιο.

Οι μαθητές πάντες (όλοι οι μαθητές) αφέντες αυτόν έφυγον (του την κοπάνησαν…).

quote:
Ποιοι υπόλοιπο?..........αυτοί που είχαν φύγει?.....και πως έφυγε η σινδόνι?........για να συμβεί αυτό απαιτείται βία......ζόρι!!!

Μισό λεπτό να κάνω αντιγραφή – επικόλληση.

"Σου είπα ότι το «κατά Ματθαίον» αναφέρει συγκεκριμένα ότι φύγανε πάντες οι μαθητές, που σε απλά Ελληνικά σημαίνει, όλοι οι μαθητές και όχι όλος ο κόσμος, όπως θέλεις να διαβάζεις εσύ και η ομάδα σου."

Εντάξει… συνέχισε.


quote:
Δε μας είπες από που συμπεραίνεις ότι ο όχλος αποτελούτω από γυναικόπαιδα και γέρους?

Το ξαναέγραψες αλλά επειδή δεν έχω πει κάτι τέτοιο νόμιζα ότι άλλο ήθελες να πεις και άλλο σου βγήκε.
Αφού το ξαναλές όμως, σημαίνει ότι πράγματι ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι το έχω γράψει κάπου.

Πού;;;;

quote:
Σωστά!!! μάθαμε ότι φορούσαν πουκάμισα και παντελόνια.....να δεις που ο Ιησούς όταν δίδασκε φορούσε και γραβάτα.....

Και όχι μόνο, μάθαμε ότι όταν ξυπνούσαν το πρωί, τυλίγονταν με το σεντόνι που κοιμόντουσαν και πήγαιναν στις δουλειές τους…

quote:
Καλημέρα Γιάννη (στην κυριολεξία) .........κουκιά σπέρνω.......

Καλημέρα, καλή σοδειά…


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 21:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξέρω πως το έπαθες, άθεε,αλλά περαστικά σου...

εγώ το έπαθα(άθεος)γιατί έβαλα το μυαλό μου σε λειτουργία
εσύ το έπαθες(χριστιανός)γιατί πότε δεν το λειτούργησεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 21:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Δεν ξέρω πως το έπαθες, άθεε,αλλά περαστικά σου....

Δεν έπαθε τίποτε ο άνθρωπος, γελάει μ' αυτά που διαβάζει...

Υ.Γ. Λάμπεις δια της απουσίας σου, γιατί;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 22:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε Γιαπετ.
Εχω απαντησει (και εγω αλλα και οι λοιποι φιλοι). Το οτι δεν δεχεστε την απαντηση δεν σημαινει οτι δεν δοθηκε.
Ας κρινουν οσοι διαβαζουν.

Προς τον αγαπητο Zip.
Περιμενω επ ακριβως να μου δειξεις τι παραποιησα. Να μου δειξεις πως το λεει το κειμενο και πως το ειπα εγω. Ευχαριστω.

Υγ. Και η σιωπη για τις παραποιησεις στον Τακιτο και Σουετωνιο συνεχιζεται......
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 22:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Robben

quote:
Αγαπητε Γιαπετ.
Εχω απαντησει (και εγω αλλα και οι λοιποι φιλοι). Το οτι δεν δεχεστε την απαντηση δεν σημαινει οτι δεν δοθηκε.
Ας κρινουν οσοι διαβαζουν.

Μπορείς να μου πείς... τι σε ρώτησα κι έχεις ήδη απαντήσει;;;

Το μήνυμα - σχόλιο που έκανα ήταν το εξής:

"Αγαπητέ Robben, δε νομίζω ότι σε κατηγόρησε κανείς ότι παραποιείς κατά την αντιγραφή, στην ερμηνεία και στην απόδοση νοήματος είναι το πρόβλημα.

Το γεγονός ότι υπάρχει στο pc σου το ίδιο ακριβώς κείμενο μα αυτό της ιστοσελίδας, μπορεί να σημαίνει ότι το έχεις περάσει μέσα, από εκεί.

Δεν αποδεικνύει κάτι αυτό.

Η εξαγωγή συμπερασμάτων η οποία γίνεται με βάση του τι κατανοεί ο καθένας απ' αυτά που διαβάζει, είναι που διαφοροποιεί τις θέσεις μεταξύ των ανθρώπων."

Ποιο σημείο χρήζει απάντησης, κατά τη γνώμη σου;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2009, 23:53:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καὶ εἷς τις νεανίσκος ἠκολούθησεν αὐτῷ, περιβεβλημένος σινδόνα ἐπὶ γυμνοῦ· καὶ κρατοῦσιν αὐτόν οἱ νεανίσκοι . ὁ δὲ καταλιπὼν τὴν σινδόνα γυμνὸς ἔφυγεν ἀπ' αὐτῶν.
ΜΑΡΚΟΣ ιδ’ 51,52

Πολύ μελάνι έχει χυθεί φίλοι μου γύρω από αυτό το απόσπασμα του κατά Μάρκον ευαγγελίου και οι διάφοροι ερευνητές , όσοι τουλάχιστον θεωρούν τον Ιησού ιστορικό πρόσωπο προσπάθησαν να αιτιολογήσουν ο καθένας από την σκοπιά του την παρουσία του μυστηριώδη αυτού νεανίσκου .

Έτσι ο Ι.Θ. Κολιτσάρας μας λέγει ότι οι άλλοι νέοι που έπιασαν τον νεανίσκο , ήταν μέρος του αποσπάσματος που πήγε να συλλάβη τον Χριστό , αλλά δεν λέγει τίποτε για τον ίδιο τον νεανίσκο .

Ο μ. Νικολαΐδης γράφει ότι ο νέος που το σπίτι του βρισκόταν εκεί κοντά άκουσε τον θόρυβο του όχλου και όπως κοιμόταν γυμνός , τυλίχθηκε πρόχειρα με το σεντόνι του και έτρεξε να δη τι συμβαίνει . Προσθέτει ότι γνώριζε τον Χριστό , και ότι είχε ακούσει την διδασκαλία του και τον τιμούσε . Φθάνει μάλιστα στο σημείο να τον περιγράφη προσθέτοντας ότι ήταν γερός και δυνατός .

Ο Ε. Ρενάν λέγει ότι ο νεανίσκος ήταν ο Μάρκος που μας διηγείται και το γεγονός .

Ο D. Straus μας μιλάει για έναν ανώνυμο απόστολο που είχε ένα μετάξένιο ύφασμα ριγμένο στο γυμνό σώμα του , και το πέταξε όταν προσπάθησαν να τον συλλάβουν .

Ο Γ. Κορδάτος γράφει ότι ο νεανίσκος ήταν ένας επαναστάτης και για να μην τον πιάσουν πέταξε όχι σεντόνι , αλλά το χιτώνα που φορούσε .

Τέλος ο Ρ. Αμπελαίν στο βιβλίο του «Το Θανάσιμο μυστικό των Ναϊτών» και στο κεφάλαιο «Ο Ιησούς και οι γυναίκες» αφού διαπιστώνει ότι οι μελετητές ασχολήθηκαν σπάνια με την σεξουαλική συμπεριφορά του Ιησού , σταματάει σε ένα απόσπασμα του κατά Ιωάννη ευαγγελίου :

ην δε ανακείμενος εις εκ των μαθητών αυτού εν τω κόλπω του Ιησού , ον ηγάπα ο Ιησούς .....
ΙΩΑΝΝΗΣ ιγ’ 23

Και σημειώνει ότι η περίεργη αυτή συμπεριφορά μένει ανεξήγητη , εκτός πια και αν αποδεχθούμε την κατηγορία της ομοφυλοφιλίας .

Όλα τα παραπάνω κατά την γνώμη μου αν μη τι άλλο δείχνουν τη σύγχυση και τα αδιέξοδα στα οποία έχουν περιπέσει οι οπαδοί της ιστορικότητας του Ιησού , στην προσπάθειά τους να ερμηνεύσουν τα κείμενα της Καινής Διαθήκης σαν ιστορικά γεγονότα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 00:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή, θέλεις να μας πεις ότι οι άνθρωποι τότε δεν φορούσαν όλοι σεντόνια; Οτι αυτός ο νεανίσκος δεν ήταν ντυμένος όπως ντυνόταν καθημερινά με το σεντόνι του;

Αλλο τούτο πάλι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 00:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Μεγάλο σχολείο το φόρουμ αυτό.
Μόλις μάθαμε ότι τα ρούχα που φορούσαν οι Ισραηλίτες ονομάζονταν (από τους ίδιους) σεντόνια!

Αρα, σεντόνι φορούσε και ο Ιησούς. Το σεντόνι του παίξανε στα ζάρια οι στρατιώτες και όχι το χιτώνα του (όπως ψευδώς μας πληροφορεί ο Ιωάννης).

Ας απολαύσουμε τον κατά ευρωπαίον ευαγγέλιο ακόμη μία φορά (αγαπητή pyramid, όπως βλέπεις, άλλος ξεφτιλίζει το "ιερό βιβλίο")


To ποιος ξεφτιλίζει και τι το είδαμε......

quote:
macedon:
Αααα, μάλιστα. Τώρα που το είπες το κατάλαβα. Αλλά, γιατί δε βάζεις την ίδια απάντηση σε όλα τα ερωτήματα και κάθεσαι και λες κάθε φορά και μια καινούρια ανοησία; Πες μόνο την παραπάνω και με μια ανοησία καθάρισες.

Αντί να λες ότι σου κατεβαίνει στο κεφάλι, θα ήταν καλύτερο να διάβαζες το τι απαντάει ο Ιησούς στους μαθητές Του όταν τον ρωτάνε το πως θα μεταδώσουν αυτοί το Λόγο του, τι στιγμή που δεν είχαν τα προσόντα που θα έπρεπε.

quote:
macedon:
Σαν ριχτά φουστάνια εγκυμοσύνης είναι. Αλλά αναφέρονται σαν ράσα. Οταν ο Μάρκος λέει "είχε ένα σεντόνι ριγμένο πάνω του" σημαίνει απλά: "είχε ριγμένο ένα σεντόνι πάνω του".


Το περιβάλλομαι σημαίνει ντύνομαι, σελ. 161 Λεξικό της Αρχαίας Ελληνικής γλώσσας της αττικής πεζογραφίας εκδόσεις Νικολάου & Σοφκοκλή Ι, Ρώσση Αθήνα 1981.

quote:
macedon:
Αυτό να το σχολιάσει ο zip. Εγώ με το ζόρι γράφω από τα γέλια...

Έχει άλλη δουλειά πρώτα......να απαντήσει σ’ αυτό που τον ρώτησα.

quote:
macedon:
Η λέξη "περιβεβλημένος" σημαίνει ότι το είχε τυλιγμένο γύρω του. ΔΕΝ ΤΟ ΦΟΡΟΥΣΕ! Η λέξη σημαίνει "βρίσκομαι γύρω από", δε σημαίνει "φοράω".
Και, φυσικά δε σημαίνει ότι το είχε για ρούχο.

Δες ποιο πάνω.

quote:
macedon:
Ο Ιησούς, την ίδια μέρα φορούσε έναν υφαντό χιτώνα. Οι χιτώνες ήταν είτε μάλλινοι είτε βαμβακεροί είτε λινοί. Ανάλογα με την εποχή και την οικονομική άνεση φορούσαν και τον ανάλογο χιτώνα. Αλλά πάντως χιτώνα, όχι σεντόνι.

χιτώνας: μακρύ, φαρδύ, συνήθως χωρίς μανίκια ένδυμα, το οποίο φορούσαν κατάσαρκα κυρ. οι άνδρες στερεωνοντάς το με πόρπες ή περόνες.....σελ.1952 Μπαμπινιώτης.

Αν μή τι άλλο ο καθένας έπαιρνε ένα σεντόνι το έκοβε στα μέτρα του και με 2-3 πόρπες το φορούσαν...... και ειδικά στην πάμπτωχη Ιουδαία, αυτό! (η ιδία πρόχειρη κατασκευή του συγκεκριμένου ενδύματος) θα ήταν σύνηθες φαινόμενο......εκτός εάν έτρεχαν στις βιτρίνες και στα εμπορικά κέντρα.........ή εάν είχαν τον προσωπικό τους ράπτη! όπως για παράδειγμα ο Καίσαρας!!

quote:
macedon:
Δεν ξέρω τι θα πει "έβγανα" αλλά ο νεανίσκος ήταν γυμνός κι έριξε πάνω του ένα σεντόνι. Αν φορούσε κανονικό ρούχο, ο μόνος τρόπος για να δει ο Μάρκος αν ήταν γυμνός από κάτω, έπρεπε να τον ψάξει. Αλλά προφανώς δεν είχε τέτοια ανάγκη, γιατί ο νεανίσκος είχε απλά ένα σεντόνι ριγμένο πάνω του και φαινόταν ότι ήταν γυμνός.

Ο Μάρκος τον είδε να επιστρέφει γυμνός και γι' αυτό ανέφερε και το περιστατικό. Αλλά για πές μου! πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι περιβεβλημένος με σεντόνι........και ταυτόχρονα να είναι και γυμνός?

Ένας Χριστιανομάχος σαφώς και δε θα σταθεί στο ότι ξέφυγε από αυτούς που τον κρατούσαν αφήνοντάς τους πίσω τη σινδόνa! στα χέρια τους.....: "ο δε καταληπών την σινδόνα γυμνός έφυγε από αυτών"
Εάν λοιπόν δεν είχε αφήσει τη σινδόνα δε θα ξέφευγε από αυτούς! και δε θα ξεγυμνωνόταν..... Λ+Ο=ΛΟ...Λ+Α=ΛΑ..... ΌΛΟ ΜΑΖΙ macedon?

quote:
macedon:
Ο νεανίσκος λοιπόν, ήταν γυμνός, φορώντας πάνω του ένα σεντόνι.

Εάν φορούσε σεντόνι δε θα ήταν γυμνός........απλή λογική Λ+Ο=ΛΟ...Λ+Α=ΛΑ..... όλο μαζί?

quote:
macedon:
Το σεντόνι (ακριβώς επειδή δεν το φορούσε, αλλά το είχε γύρω του, όπως λέει ο Μάρκος),

Δηλαδή το είχε ως ζώνη?..........τότε δε θα ήταν σίνδόνα αλλά ρετάλι...άντε σινδονάκι....

quote:
macedon:
έμεινε στα χέρια των άλλων νεανίσκων που τον κρατούσαν (λες να τον κρατούσαν για να του εξηγήσουν αργότερα τα μυστήρια της ... προσευχής, έτσι γυμνούλη που τον είδαν;)

Αυτόν έπιασαν αυτόν κράτησαν.....εξάλλου ο σκοπός τους δεν ήταν παρά ο Ιησούς.....δεν είχαν πάει με σκοπό να τους αιχμαλωτίσουν όλους. Ο Ιησούς ήταν ο στόχος τους, αυτός μπορεί να ήταν παράπλευρη απώλεια.......μπορεί να είχε προηγούμενα με κάποιον από τον όχλο.

quote:
macedon:
Ποιά κελεμπία; Σεντόνι δεν είπαμε ότι λέγεται;

Δε διαφέρει σε κάτι.

quote:
macedon:
Απλά, σκέφτομαι τον Lloyd Douglas που έγραψε το έργο "Ο ΧΙΤΩΝ" (γυρίστηκε και ταινία) πόσο βλάκας ήταν. Εκανε λάθος στον τίτλο. Επρεπε να το ονομάσει "Η ΣΙΝΔΩΝ" και άμα το ήθελε και πιο "γεμάτο", να το έλεγε "Η Σινδών και ένα σετ μαξιλαροθήκες"

Να τον ενημερώσεις για την επόμενη ταινία του....
quote:
macedon:
Βεβαίως. Αν μου αφαιρέσει τα ρούχα μου, θα είμαι γυμνός. Αν φοράω ένα σεντόνι και μου το αφαιρέσουν πάλι γυμνός θα είμαι. Το θέμα είναι γιατί να είμαι έξω μ'ένα σεντόνι τυλιγμένο γύρω μου, όπως ο εν λόγω νεανίσκος;

Γιατί έτσι ντύνονταν τότε.....δεν έτρεχαν στο Κολωνάκι....ένα σεντόνι έκοβαν στα μέτρα τους 2-3 πόρπες και έτοιμο.

quote:
macedon:

Οχι, αλλά μπορώ να σου φέρω την πηγή που λέει όχι μόνο τι φορούσαν, αλλά από τί ύφασμα τα έφτιαχναν, πώς τα στόλιζαν και πώς λέγονταν.

Και εκεί μέσα θα δεις πως δεν φορούσαν ούτε σεντόνια ούτε μαξιλαροθήκες ούτε κιλίμια ούτε πατάκια.



Για φέρε να δούμε τι ακριβώς έγραφαν....από τι ύφασμα ήσαν φτιαγμένοι οι χιτώνες της Ιουδαίας εκείνης της εποχής και πως! Και φυσικά το αντίστοιχο για τα σεντόνια που χρησιμοποιούσαν ως σκέπασμα.

quote:
macedon:

Η "σινδόνι" ήταν το προϊόν, όχι το υλικό.
Η "σινδόνι" δεν ήταν ύφασμα λινό, με το οποίο έφτιαχναν στρωσίδια και ρούχα, αλλά ήταν το προϊόν του λινού υφάσματος που χρησιμοποιούνταν για ύπνο, όπως προϊόν του ίδιου υφάσματος ήταν και και χιτώνες που τους φορούσαν.

Με τον ίδιο τρόπο που φτιάχνουμε σόλες από λάστιχο και όχι λάστιχο από σόλες.



Το ίδιο αυτό προϊόν με 2-3 πόρπες γινόταν από στρωσίδι και χιτώνας για κάποιον φτωχό Ιουδαίο.
Εδώ ακόμη και σήμερα, στην τηλεόραση αρκετές φορές έχουμε δει σε ρεπορτάζ που αφορούν τη φτώχεια στην Μαύρη Ήπειρο, να έχουν για ρούχα ώστε να κρύψουν τη γύμνια τους ακόμη και πλαστικές σακούλες.......πόσο μάλλον ένα απλό σεντόνι! θα ήταν σκέτη πολυτέλεια.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2009, 01:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2

quote:
Αν μή τι άλλο ο καθένας έπαιρνε ένα σεντόνι το έκοβε στα μέτρα του και με 2-3 πόρπες το φορούσαν...... και ειδικά στην πάμπτωχη Ιουδαία, αυτό! (η ιδία πρόχειρη κατασκευή του συγκεκριμένου ενδύματος) θα ήταν σύνηθες φαινόμενο.

Μα φυσικά ήταν σύνηθες φαινόμενο να κάνουν ρούχα από σεντόνια (τα χειμωνιάτικα τα κάνανε από χαλιά). Εδώ ήταν σύνηθες φαινόμενο ο ίδιος άνθρωπος να γεννιέται σε 2 μέρη ταυτόχρονα, να πεθαίνει στο σταυρό 2 φορές, μία στις 12 το μεσημέρι και μία στις τρεις το απόγευμα, να είναι το σκοτάδι και ο ήλιος το ίδιο πράγμα και δεν θα ήταν συνηθισμένο να κάνουν ρούχα από σεντόνια;

quote:
Αλλά για πές μου! πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι περιβεβλημένος με σεντόνι........και ταυτόχρονα να είναι και γυμνός?

Αν εσύ σηκωθείς από το κρεβάτι ξεβράκωτος και ρίξεις το σεντόνι πάνω σου είσαι ντυμένος; Μη μου πεις ότι πας έτσι στη δουλειά το καλοκαίρι...

quote:
Εάν φορούσε σεντόνι δε θα ήταν γυμνός

Αν "φορούσε", όχι! (αλήθεια, πώς τα φοράν τα σεντόνια φέτος; Κοντά ή μακριά με πιέτες;)

Αν το είχε ριγμένο πάνω του, όπως μας λέει ο Μάρκος, τότε ήταν γυμνός.

quote:
Δηλαδή το είχε ως ζώνη?

Αν θέλεις να δεις πώς "φορούνται" τα σεντόνια, δες την ταινία με τον Κωνσταντάρα που σε παρέπεμψα.

quote:
Γιατί έτσι ντύνονταν τότε.....δεν έτρεχαν στο Κολωνάκι....ένα σεντόνι έκοβαν στα μέτρα τους 2-3 πόρπες και έτοιμο.

quote:
Για φέρε να δούμε τι ακριβώς έγραφαν....από τι ύφασμα ήσαν φτιαγμένοι οι χιτώνες της Ιουδαίας εκείνης της εποχής και πως

Είναι όλα μέσα στην Παλαιά Διαθήκη.

quote:
Και φυσικά το αντίστοιχο για τα σεντόνια που χρησιμοποιούσαν ως σκέπασμα

Μα, το ίδιο ήταν, στο εξήγησε ο γιαπετ. Σηκωνόταν το πρωί, τυλιγόταν με το σεντόνι που κοιμόταν το βράδυ, και πήγαιναν στη δουλειά.

quote:
Το ίδιο αυτό προϊόν με 2-3 πόρπες γινόταν από στρωσίδι και χιτώνας για κάποιον φτωχό Ιουδαίο.

Δηλαδή να υποθέσουμε ότι τα χαλιά τα κάνανε πανωφόρια;

Και όταν το σεντόνι το έκαναν χιτώνα, πάλι σεντόνι το ονομάζανε; Τότε γιατί οι ευαγγελιστές δεν το ονομάζουν και στα υπόλοιπα σημεία ως "σεντόνι" και το ονομάζουν "χιτώνα";

quote:
Εδώ ακόμη και σήμερα, στην τηλεόραση αρκετές φορές έχουμε δει σε ρεπορτάζ που αφορούν τη φτώχεια στην Μαύρη Ήπειρο, να έχουν για ρούχα ώστε να κρύψουν τη γύμνια τους ακόμη και πλαστικές σακούλες.......πόσο μάλλον ένα απλό σεντόνι! θα ήταν σκέτη πολυτέλεια.

Και άντε, αυτά τα είδες σε ρεπορτάζ.

ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΒΡΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΡΟΥΧΑ ΑΠΟ ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΙΟΥΔΑΙΑ;

ΥΓ: Εδειξα τα κείμενά σου σ' έναν ιερέα που είναι και δάσκαλος. Μου είπε ότι αν δεν είσαι "πειραγμένος", πρέπει να είσαι βαλτός. Θα του λύσεις την απορία;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy