ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 17:54:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Όλα αυτα που λές φίλε υπηρέτη,είναι ιδανικά.Ενας άνθρωπος που θα λειτουργούσε κατα αυτόν τον τρόπο,δέν θα ήταν άνθρωπος αλλά άγγελος.

Η δική μου άποψη είναι(έπειτα απο προσωπική εμπειρία)οτι δέν γίνεται να τα τηρείς αυτά, αν δέν υπάρχουν οι σωστές λειτουργείες των ενεργειακών πεδίων.

Πιστεύω οτι είναι πολύ δύσκολο να διορθωθεί η ζημιά(ψυχολογικά ελαττώματα),άν δέν ξέρεις τον τρόπο και απλώς παλεύεις στα τυφλά.

Απλό παράδειγμα με εμένα,έχω το ελάττωμα του θυμού.Όταν θυμώνω δέν μπορώ να κάτσω να σκεφτώ,είναι σωστό αυτό ή λάθος? Εννοείται οτι ξέρω οτι είναι λάθος,αλλά δέν μπορώ να το κρατήσω μέσα μου(αυτό είναι καταπίεση και άν το κάνεις, αυξάνεται το ελάττωμα)ούτε όμως και να το αφήσω να φύγει σάν να μην έχει συμβεί τίποτα,θεωρώ οτι καί αυτό το αυξάνει.
Απο την δική μου οπτική λοιπόν,με βάση τις κευλόντιες πληροφορίες πάντα,υπάρχουν 3 διαστάσεις.Ας αφήσουμε την 4η και τις ανώτερες και ας εστιάσουμε στα ζητούμενα.Σε κάθε μία απο τις 3 διαστάσεις υπάρχουν τα αντίστοιχα σκέλοι dna και τα αντίστοιχα τσάκρα.

Ανάμεσα απο τις διαστάσεις υπάρχουν τα μερκαμπά πεδία.Η δουλειά που κάνεις είναι πολλύ απλή,απλώς περιστρέφεις το κάθε μερκαμπά με τον χριστικό τρόπο.Η σωστή περιστροφή του πρώτου μερκαμπά εφοδιάζει το αιθερικό σώμα(βρίσκεται στην πρώτη διάσταση) με ηλεκτρομαγνητική ενέργεια,δηλαδή ζωτικότητα.Όλες οι παραμορφώσεις και το χάος φεύγουν και μπαίνει η τάξη και η αρμονία,καθώς επίσης τροφοδοτούνται όλα τα τσάκρας με ενέργεια.Στην πρώτη διάσταση βρίσκεται το υποσυνείδητο.

Στην δεύτερη διάσταση υπάρχουν τα ένστικτα μας,με την σωστή περιστροφή του δεύτερου πεδίου,μπαίνει τάξη και αρμονία και πάρα πολλά άλλα που δέν μπορώ να τα περιγράψω.

Στην τρίτη διάσταση βρίσκεται ο λογικός μας νούς.Αν κάποιος ενεργοποιεί τακτικά και τα 3 πεδία με τον σωστό τρόπο,τότε όλα τα ελαττώματα φεύγουν και πέρνουν την θέση τους οι αρετές.Και φυσικά το σώμα γίνεται υγιές και δέν αρρωσταίνει.


Η 4η,5η και 6η διάσταση είναι το υπερσυνείδητο ή αλλιώς μέρος του ανώτερου εαυτού.Λαμβάνουμε συνέχεια σήματα απο το υπερσυνείδητο,αλλά λόγω των παραμορφώσεων στο dna της πρώτης και της δεύτερης διάστασης οι περισσότερες πληροφορίες (πάνω απο 95%) καταχωρούνται στο υποσυνείδητο.Η απελευθέρωση του υποσυνείδητου γίνεται με την σωστή περιστροφή των ηλεκτρομαγνητικών πεδίων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 20:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε Αλεξ

Δώσε μου ένα παράδειγμα. Όταν θυμώνεις τι ακριβώς κανείς;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 31/08/2009 20:19:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 20:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Όταν θυμώνω νιώθω άσχημα,αλλά δέν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό.Είναι σαδομαζοχιστικό να προσπαθείς να ελέγξεις την φύση σου (εννοώ να την περιορίσεις).Αυτουποφέρεσαι.Σάν να χτυπάς τον εαυτό σου.Για αυτό και θεωρώ οτι είναι λάθος να προσπαθούμε να επέμβουμε,ιδιαίτερα όταν ξέρουμε λίγα ή καθόλου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 21:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φιλε Αλεξ

Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι όταν θυμώνεις με ποιο τρόπο ξεπερνάς τον θυμό χωρίς να τον καταπιέζεις και να υποφέρεις. Σε ρωτώ γιατί είπες πως αν περιστρέφεις σωστά τα μερκαμπά, από ότι κατάλαβα, θα υπάρξει βελτίωση.

Αυτά που έχω πει δεν έχουν καμία σχέση με την καταπίεση του θυμού, αλλά με την κατανόηση και την παρατήρηση του πως εκδηλώνετε μέσα από τα κατώτερα κέντρα.

Ο θυμός είναι άρση επιθυμιών.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 21:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Κάποιος έχει πει πως ο θυμός είναι όπως ο εμετός. Δεν θα πας να ξεράσεις επάνω στον άλλο.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 21:39:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Αυτό που θέλω να καταλάβω είναι όταν θυμώνεις με ποιο τρόπο ξεπερνάς τον θυμό χωρίς να τον καταπιέζεις και να υποφέρεις. Σε ρωτώ γιατί είπες πως αν περιστρέφεις σωστά τα μερκαμπά, από ότι κατάλαβα, θα υπάρξει βελτίωση.

Προσπαθώ να κάνω γενική μεταβολή,δηλαδή να ξεχάσω εντελώς τον θυμό.Απλά δέν κάνεις άσχημα πράγματα σε τρίτους και με την σειρά τους συμπεριφέρονται και αυτοί το ίδιο,δηλαδή ότι δώσεις θα πάρεις.Αλλά επίσης με την αύξηση της δόνησης ο θυμός φεύγει,απλά δέν εκδηλώνεται.
Το μερκαμπά δέν βελτιώνει απλώς,σε φέρνει στην αρχική τέλεια κατάσταση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 21:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Αυτά που έχω πει δεν έχουν καμία σχέση με την καταπίεση του θυμού, αλλά με την κατανόηση και την παρατήρηση του πως εκδηλώνετε μέσα από τα κατώτερα κέντρα.

Ο λόγος που έχουν θυμό και γενικά ελαττώματα αυτά τα κέντρα, είναι επειδή περιστρέφονται ανάποδα.Όταν κάποιος το καταλαβαίνει αυτό και τα ενεργοποιεί στην σωστή φορά,τότε παύουν να υπάρχουν αυτόματα τα ανεπιθύμητα στοιχεία που μας κάνουν ζώα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 21:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Αυτό σε ρωτώ. Πως το κανείς όταν είσαι θυμωμένος;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2009, 22:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Δέν το κάνω όταν είμαι θυμωμένος.Όλο το θέμα με τα εγώ είναι απλό,απλώς φέρνεις στο σύστημα σου ενέργεια ανώτερων δονήσεων.Ανιδιοτελής αγάπη και όλλα τα αλλά που προκύπτουν πο αυτήν.Ενας άνθρωπος που μονίμως εκπέμπει τέτοιες δονήσεις καλλεργεί αμώτερες διότητες,τα εγώ δέν επιβιώνουν με τέτοιες συχνότητες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 07:01:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οι αστρικές επιθέσεις ,οι εφιάλτες , τα άσχημα όνειρα, η μόρα, ο ίσκιος που σε πλακώνει, τα ινκουμπους και σουγκουμπους και πολλά αλλά ,φαίνεται να ανήκουν σε αυτές τις υποδιαστασεις που είναι οι κατώτερες περιοχές του συμπαντος.

Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είχες πει στο παρελθόν οτι δεν δίνεις κάποια τεχνική ΑΠ γιατί είναι σαν να στέλνεις ένα τυφλό να περάσει τον δρόμο απέναντι. Αναρωτιόμουν λοιπόν, δεν είναι εξίσου επικίνδυνο όντας ασυνείδητος το αστρικό σώμα να κάνει αυτόβουλα βόλτες? Υπάρχει περίπτωση όμως τον "νοητικό κουκούλι" που αναφέρεις να αποτελεί και κάποιου είδους προστασία για εμάς ή τουλάχιστον περιοριστικό μέτρο(να μην απομακρύνεται κάποιος απ το φυσικό του σώμα)?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 08:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε Αλεξ

Είναι δυνατόν μέσα από μια «σωστή» εκπαιδευμένη προσωπικότητα η οποία μπορεί να λειτουργεί ως φίλτρο ή ως εμπόδιο για την έκφραση των εγώ να έχουμε έναν άνθρωπο που αγγίζει τα όρια του άγιου.

Όμως τα εγώ θα συνεχίζουν να υπάρχουν μέσα στα σκοτεινά βάθη του υποσυνείδητου. Αυτό που λέει η γνώση είναι ότι μπορείς να βγάλεις την ουσία έξω από το μπουκάλι (τα εγώ) αλλά αν δεν σπάσεις το μπουκάλι τότε τα εγώ παραμένουν και στην πρώτη ευκαιρία θα πάρουν μια ουσία μέσα τους.

Τα εγώ λειτουργούν με ένα νόμο που λέγετε επιστροφή και υποτροπή. Όσο τα εγώ υπάρχουν έστω και σαν άδεια μπουκάλια ακόμα δηλ και αν δεν εκδηλώνονται γιατί υπάρχουν θετικές ενέργειες που δεν τα τρέφουν…όταν ο άνθρωπος πεθάνει θα πάρει μαζί του στο αστρικό την ουσία και τα εγώ τα οποία είναι ακόμα προσκολλημένα επάνω του με αποτέλεσμα να τον οδηγήσουν σε μια καινούρια γέννηση οπού όλα θα ξανά εκδηλωθούν.

Με αυτό τον τρόπο το άτομο παραμένει λόγω υποτροπής και επιστροφής μέσα στο κύκλο του SAMSARA .

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί να μην εκδηλώνει κάποιος εγώ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει απελευθερωθεί από αυτά. Αυτά τα εγώ που δεν εκδηλώνονται θα τον ξανά φέρουν πίσω στην σκηνή του κοσμικού θεάτρου.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 08:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip
Πρωί πρωί πιάσαμε δουλειά βλέπω, ε ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 08:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde

Φαίνεται να έχει μια λογική αυτό που λες. Αλλά όπως έχω πει μπορεί κάτι να φαίνεται λογικό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι λειτουργεί και έτσι.

Από αυτά που κατανοώ, το κουκούλι αυτό βρίσκετε στο νοητικό επίπεδο και για αυτό δεν είναι φανερό από τον αστρικό επίπεδο. Δηλ κάποιος που θα βγει στο αστρικό δεν θα δει αυτό το κουκούλι. Χρειάζομαι χρόνο για ερευνά για να στο πω με βεβαιότητα ότι είναι έτσι. Από την άλλη όταν κοιμόμαστε φαίνεται να μας προστατεύει το ένστικτο της αυτοσυντήρησης.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 11:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ήθελα να ρωτήσω το εξής. Είχες πει στο παρελθόν οτι δεν δίνεις κάποια τεχνική ΑΠ γιατί είναι σαν να στέλνεις ένα τυφλό να περάσει τον δρόμο απέναντι. Αναρωτιόμουν λοιπόν, δεν είναι εξίσου επικίνδυνο όντας ασυνείδητος το αστρικό σώμα να κάνει αυτόβουλα βόλτες? Υπάρχει περίπτωση όμως τον "νοητικό κουκούλι" που αναφέρεις να αποτελεί και κάποιου είδους προστασία για εμάς ή τουλάχιστον περιοριστικό μέτρο(να μην απομακρύνεται κάποιος απ το φυσικό του σώμα)?

Πολλύ εύστοχη παρατήρηση.Εμένα η λογική μου λέει οτι κάτι τέτοιο συμβαίνει,απλώς δέν το καταλαβαίνουμε.Υπάρχουν οντότηες που ρουφάνε την ενέργεια μας λόγω του οτι είμαστε ασυνείδητοι.

quote:
Φίλε Αλεξ

Είναι δυνατόν μέσα από μια «σωστή» εκπαιδευμένη προσωπικότητα η οποία μπορεί να λειτουργεί ως φίλτρο ή ως εμπόδιο για την έκφραση των εγώ να έχουμε έναν άνθρωπο που αγγίζει τα όρια του άγιου.

Όμως τα εγώ θα συνεχίζουν να υπάρχουν μέσα στα σκοτεινά βάθη του υποσυνείδητου. Αυτό που λέει η γνώση είναι ότι μπορείς να βγάλεις την ουσία έξω από το μπουκάλι (τα εγώ) αλλά αν δεν σπάσεις το μπουκάλι τότε τα εγώ παραμένουν και στην πρώτη ευκαιρία θα πάρουν μια ουσία μέσα τους.

Τα εγώ λειτουργούν με ένα νόμο που λέγετε επιστροφή και υποτροπή. Όσο τα εγώ υπάρχουν έστω και σαν άδεια μπουκάλια ακόμα δηλ και αν δεν εκδηλώνονται γιατί υπάρχουν θετικές ενέργειες που δεν τα τρέφουν…όταν ο άνθρωπος πεθάνει θα πάρει μαζί του στο αστρικό την ουσία και τα εγώ τα οποία είναι ακόμα προσκολλημένα επάνω του με αποτέλεσμα να τον οδηγήσουν σε μια καινούρια γέννηση οπού όλα θα ξανά εκδηλωθούν.

Με αυτό τον τρόπο το άτομο παραμένει λόγω υποτροπής και επιστροφής μέσα στο κύκλο του SAMSARA .

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μπορεί να μην εκδηλώνει κάποιος εγώ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει απελευθερωθεί από αυτά. Αυτά τα εγώ που δεν εκδηλώνονται θα τον ξανά φέρουν πίσω στην σκηνή του κοσμικού θεάτρου.


Φίλε υπηρέτη,δέν υπάρχουν "εγώ".Υπάρχουν μόνο δονήσεις.Οι αργές δονήσεις είναι τα ελαττώματα,οι γρήγορες είναι οι αρετές.Ειναι τόσο απλό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 13:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φιλε alex22

Το ότι όλα είναι δονήσεις δεν αμφιβάλω. Αυτό που ρωτώ είναι πως μετατρέπεις μια χαμηλή δόνηση την ώρα του θυμού στην υψηλή της αρετής.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 13:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Αυτό γίνεται σταδιακά,με την μακρόχρονη εισροή ανώτερης ενέργειας,το σώμα καθαρίζεται.Δέν ξέρω πώς μπορείς να το κάνεις την στιγμή που το νιώθεις.Ίσως άν σκεφτόσουν κάτι που σε κάνει να νιώθεις ήρεμος.Δηλαδή η σκέψη ή το συναίσθημα μιας ανώτερης δόνησης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 14:24:29  Εμφάνιση Προφίλ
Χαίρομαι που συμμερίζεστε την απορία μου.

quote:
Αυτό γίνεται σταδιακά,με την μακρόχρονη εισροή ανώτερης ενέργειας,το σώμα καθαρίζεται.Δέν ξέρω πώς μπορείς να το κάνεις την στιγμή που το νιώθεις.Ίσως άν σκεφτόσουν κάτι που σε κάνει να νιώθεις ήρεμος.Δηλαδή η σκέψη ή το συναίσθημα μιας ανώτερης δόνησης.

Χμμ.. είναι ζήτημα όμως περίσσότερο του να λάβεις ενέργεια ή του να παράγεις δική σου?
Έχουμε λοιπόν μια κυθάρα που παράγει δυσαρμονικούς ήχους επειδή δεν ξέρουμε να παίζουμε. Οι ήχοι αυτοί μας ενοχλούνε. Αν βρεθούμε στον ίδιο χώρο με κάποιον που ξέρει να παίζει και η μελωδία του μας φέρει ειρήνη θα επιχειρήσουμε να μιμιθούμε τη μελωδία αλλά αυτό δεν σημαίνει και οτι θα τα καταφέρουμε.. πρέπει να μάθουμε να παίζουμε..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 15:16:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
quote:
Χμμ.. είναι ζήτημα όμως περίσσότερο του να λάβεις ενέργεια ή του να παράγεις δική σου?
Έχουμε λοιπόν μια κυθάρα που παράγει δυσαρμονικούς ήχους επειδή δεν ξέρουμε να παίζουμε. Οι ήχοι αυτοί μας ενοχλούνε. Αν βρεθούμε στον ίδιο χώρο με κάποιον που ξέρει να παίζει και η μελωδία του μας φέρει ειρήνη θα επιχειρήσουμε να μιμιθούμε τη μελωδία αλλά αυτό δεν σημαίνει και οτι θα τα καταφέρουμε.. πρέπει να μάθουμε να παίζουμε..

Ενέργεια μπορεί κανείς να παίρνει μόνο απο την πηγή,απο πουθενά αλλού.Η λέξη "παραγωγή" της ενέργειας δέν μου βγάζει σκέψεις,η ενέργεια πάντα υπήρχε και υπαρχει,απλώς την λαμβάνεις. Η ενέργεια που παίρνεις απο την πηγή δέν την κρατάς όλη για τον εαυτό σου, αλλά δίνεις την περισσότερη στον γύρω χώρο,στους ανθρώπους τα φυτά κτλπ.
Ουσιαστικά βλέπεις τον εαυτό σου ώς ένα κομμάτι του συνόλου.Αυτό ωφελεί και εσένα καί το σύνολο.

Αν βρεθούμε στον ίδιο χώρο με κάποιον που ξέρει καλή κιθάρα,τότε θα επηρεαστούμε θετικά,αλλά πάνω απο όλα χρειάζεται η δική μας προσπάθεια και έμπνευση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 16:22:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ενέργεια μπορεί κανείς να παίρνει μόνο απο την πηγή

Δεν αντιφάσκει κάπως αυτό δεδομένου οτι οτι δεν υπάρχει κάτι το οποίο να μην είναι η "πηγή"? Αν δεν κάνω λάθος το προβλημα δεν είναι οτι δεν έχουμε δονίσεις απλά οτι αυτές παίζουν λάθος.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 17:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Το καλύτερο παράδειγμα είναι αυτό του ήλιου,δηλαδή οι ακτίνες του ήλιου.Φαντάσου οτι κάθε όν που είναι συνδεδεμένος με την πηγή είναι μια ακτίνα του ήλιου.Αυτή η ακτίνα μπορεί να τροφοδοτείται μόνο απο τον ήλιο,με τον οποίο και συνδέεται.Αν τροφοδοτείται απο άλλες ακτίνες τότε δημιουργείται αποκοπή απο την πηγή.Το αποτέλεσμα είναι ο θάνατος σε όλα τα επίπεδα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 17:17:18  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι το γνωρίζω αυτό το παράδειγμα, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το οτι η έλλειψη ενέργειας δημιουργεί την καταστροφή παρά μάλλον η κακη χρήση της.. Ας διαφωτίσει κάποιος άλλος σε αυτό...

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 20:54:44  Εμφάνιση Προφίλ
Α ρε Ντόκτορ!
Αν δεν ψάξεις πώς θα μάθεις?
(Εδώ ούτε καν το inbox σου δεν κοιτάς...!)

Καλό μήνα σε όλους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2009, 21:25:25  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι είναι αλήθεια οτι το κοιτάω σπάνια. Αλλα έτσι κι αλλιώς δεν έχω πολύ καιρό για ψάξιμο τελευταία. Κανονικά δεν θα πρεπε καθόλου να γράφω καθώς μου τρώει χρόνο απο άλλα πράγματα. Tο θετικό όμως είναι οτι γράφω γρήγορα απαντήσεις και η σύνδεση μου είναι αρκετά γρήγορη επίσης οπότε ξεπετάω στα γρήγορα όποια "υποχρέωση" ή "ανάγκη" έχω ως προς το φόρουμ.
Αυτά..
Will be back...

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/09/2009 21:26:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DareD
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 02:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DareD
Καλησπερα σε ολους..
διαβασα βιαστικα ισως το θεμα απο την αρχη και εχω μερικες αποριες...
Ο <<ΣΩΣΤΟΣ>> τροπος προσπαθειας δεν πρεπει να υποστηριζεται απο γνωστες της αληθειας?
Το αστρικο ταξιδι απο μονο του δεν λεει τιποτα...Αυτα που Μαθαινεις ειναι η ουσια...οπως επισης μαθαινεις οτι οσα εμαθες ειναι για σενα και μονο για σενα...δεν διαδιδονται..
Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι υπαρχουν πραγματα που μπορεις να κανεις και για το σωμα σου και για το πνευμα σου...αλλα,πρεπει να στα πει αλλος,ΕΚΕΙ....Για καθεναν που καταφερνει αστρικη προβολη και κανει ταξιδι,καποιος τον περιμενει....Αλλα πρεπει να τον ζητησουμε..
Ουσιαστικα θα ειναι ο δασκαλος εκεινου που προβαλλεται στο αστρικο...
Ειχα την τυχη και εμαθα ορισμενα πραγματα απο πρωτο χερι..και τολμω να πω οτι εαν ο καθενας μας ηξερε τις ριζες του δεντρου του ή που μπορουν να φτασουν τα κλαδια του θα ειμασταν αλλος Κοσμος...
Εαν καποιος καταφερει αστρικη προβολη,πρεπει να αναζητησει την Γνωστικη Εκκλησσια,τοτε ξεκιναει το ταξιδι του..
Τα σεβη μουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 10:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε DareD
Καλώς ηρθες στην παρέα μας. Η PRETORIA είναι ένα αληθινό γεγονός και είναι ευλογημένος «αυτός» που του επιτρέπετε η είσοδος σε αυτά τα μυστήρια.

Φίλε alex22

Καταλαβαίνω πως το βλέπεις. Επιμένω όμως ότι η ταύτιση.. που σημαίνει ότι μια συνείδηση κοιμάται μπορεί να υπάρχει σε ένα αρνητικό φαινόμενο που μπορεί να είναι η ανάποδη περιστροφή του μερκαμπα όσο και σε ένα θετικό.

Μπορείς να έχεις ένα πολύ καλό ενεργειακά θετικό φυσικό σώμα ,ή ζωτικό ή αστρικό ή νοητικό ή αιτιατό. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έχεις αφυπνισμένη συνείδηση.

Ένας π.χ μοναχός εξασκεί την αγνότητα μέσα από την προσευχή απομακρύνοντας τον νου του από τις αρνητικές λάγνες σκέψεις καλλιεργώντας την πνευματική έμπνευση.

Όμως πάντα υπάρχει η πιθανότητα να γυρίσουν ανάποδα τα μερκαμπα που λες.

Η από-ταύτιση και η αφύπνιση της συνείδηση οδηγούν την ακτίνα στον ήλιο σε σχέση με το ανάλογο παράδειγμα.
Σύμφωνα με αυτό η συνείδηση αφυπνίζετε και όλα ακολουθούν την φυσική και αυθόρμητη αιτία των πραγμάτων.

Το να κάνουμε ένα θετικό απέναντι σε ένα αρνητικό δεν προϋποθέτει και την αφύπνιση της συνείδηση. Είναι δυο διαφορετικά πράγματα .

Λόγω αυτού η σύνδεση με τον τροχό του samsara δεν σπάει. Το αρνητικό όσο και το θετικό μπορούν λόγω ταύτισης να είναι μια φυλακή. Η μια δυσάρεστη και η άλλη ευχάριστη.



ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 14:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Αυτό που αντιλαμβάνεσαι ώς συνείδηση,βρίσκεται στην 6η διάσταση.Η ενεργοποίηση του μερκαμπά ανάμεσα απο την 6η και τη 7η διάσταση ξυπνά την συνείδηση.οι δυνάμεις της 6ης διάστασης εκφράζονται απο το 6ο τσάκρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 16:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Και όταν αυτό το μερκαμπα στην 6η διάσταση γυρίζει ανάποδα τι σημαίνει;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 16:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Σημαίνει οτι παίρνει ενέργεια απο άλλα όντα και όχι απο την πηγή.Αυτό έχει ώς αποτέλεσμα την αποκοπή απο την πηγή και φυσικά τον ολικό θάνατο.
Κάποιος που παίρνει ενεργεια απο τα άλλα όντα γίνεται ένας ενεργειακός βρικόλακας.Η ψυχική μνήμη σβήνεται και το άτομο δέν μπορεί πλέον να θυμηθεί τίποτα πέρα απο την 11η διάσταση,αυτό είναι το ταβάνι του.Θα σε συμβούλευα βα διαβάσεις καλύτερα αυτά που λέει ο Πάνος στο τόπικ του.Θα βρείς πάρα πολλές πληροφορίες και πολύ καλύτερα διατυπομένες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2009, 16:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22
Απο αυτό καταλαβαίνεις οτι μπορεί η συνείδηση να αφυπνίζεται και να αποκτάς πρόσβαση σε ανώτερες διαστάσεις,όμως το τέρμα είναι στην 11η διάσταση.Φαντάσου μονο οτι εμείς μπορεί να δουλεύουμε στην αφύπνιση της συνείδησης, αλλά μπορεί και να το κάνουμε με τον λάθος τρόπο και να μήν ξέρουμε τί πραγματικά μας περιμένει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2009, 12:54:34  Εμφάνιση Προφίλ
alex22 Φίλε Άλεξ, σχόλιο πάνω στα λεγόμενά σου έχει γίνει στο Ανέλιξη της ψυχής όπου θα ήταν καταλληλότερο για αυτή τη συζήτηση.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy