ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί δούλων στην αρχαία Ελλάδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2010, 10:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa
δεν υπάρχουν δούλοι,στην βασιλεία των ουρανών...Μόνο σε αυτην την θρησκεια,δεν υπάρχουν..


Δλδ το "Δούλοι του Θεού" σημαίνει "& ΣΙΑ"?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2010, 11:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αφορά στη γή, σαν επιλογή ποιόν κύριο θα υπηρετήσουν,τον Θεό ή τον γήινο,αγαπητή μου ar_ia...Και εδώ, που ειμαστε, ούτως ή άλλως δούλοι,των υλικών αναγκών μας είμαστε, καλά είναι, λοιπόν, να δηλώνουμε δούλοι Κυρίου, ώστε να μας φροντίζει Αυτός....
Για τον ουρανό και τον παράδεισο,την ουράνια βασιλεία,όμως και το μετά εκεί για τον άνθρωπο,όπου δεν υπάρχουν δούλοι, μιλούσαμε....
Σου διέφυγε ....λίγο;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2010, 16:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ μου ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ,επέτρεψε μου, να ξέρω καλύτερα απο σένα,οτι πιστέυω...Μην το παρακάνουμε...Σε λίγο θα μας πεις και πως μας λένε...Φιλε μου,δεν υπάρχουν δούλοι,στην βασιλεία των ουρανών...Μόνο σε αυτην την θρησκεια,δεν υπάρχουν..Σε ολες τις άλλες υπάρχουν...


Μπορει να πιστευεις σ΄ότι θελεις , δικαιωμα σου ειναι ... αλλο ειπα ομως εγω ! Ειπα πως αλλο διαβαζεις και αλλο καταλαβαινεις ή κανεις πως καταλαβαινεις .Απο πουθενα δεν προκυπτει αυτο το οποιο ισχυριστηκες , εισαι λαοπλανος και ψευτης (ηθελημενα ή αθελα ).
quote:
Δεν νοιάζεται κανένας, σαν ιερατειο, ή κλίκα, που υπονοείς...Αν εννοείς τον θεό και μέσα μας, τον εαυτό μας, που αποζητάει την αρχική του πηγη,δεν πρέπει να τα βλέπεις σαν νοιάξιμο άσχετο,αλλά σχετικό με μας...Για μας είναι...
Σε πληροφορω πως για μενα δεν νοιαζεται κανεις περισσοτερο απο μενα , οπως και για σενα κανεις δεν νοιαζεται περισσοτερο απο σενα ... απολυτα δεδομενη σταθερα ... ολα τα αλλα ειναι μπαρουφολογια για να μην πω τιποτα χειροτερο ...

Υποτιθεστω τωρα , πως δεχομαστε την δημιουργια του ανθρωπου απο καποιον "θεο" ... ε και τι εγινε ; Γιατι θα πρεπει να τον λατρεψω ; Και αν νοιαζεται για μενα πως μου το δειχνει ; Πως το δειχνει σ΄ενα παιδακι δυο -τριων χρονων με καρκινο ; Και εν πασει περιπτωσει ο "θεος" αυτος δεν δημιουργησε εμενα αλλα τον πρωτο ανθρωπο ... εγω δεν του εχω καμια υποχρεωση .Για ολα αυτα και για παρα πολλα αλλα εχω γραμμενους ολους τους θεους στα ... παλια μου τα παπουτσια ... εσυ μπορεις να ζεις στο ψεμα και στις θρησκευτικες αηδιες ... οχι εγω ... απελθετω απ΄εμε το ποτηριον τουτο ! Ερρωσθε ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2010, 18:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κακό με άτομα σαν εσένα αγαπητέ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ,είναι ότι δεν μπορειτε να συζητήσετε, χωρίς να κατηγορείτε τους άλλους, κάτι σαν το ...ΚΚΕ, πριν 30 χρόνια....Διαλογο,ομως, παιδί μου, δεν μπορείς να κάνεις...
Δεν ξέρεις τι λέει η θρησκεια μου,γιαυτό λές κοτσάνες,αλλά να θέλεις να τις κάνεις κι αληθινές, πάει πολύ...
Φίλε μου, διάβασε την Αγία Γραφή,για τελευταια φορά,θα μάθεις πολλά...Δεν υπάρχει δουλεία με τον Θεό,γιατί όλοι ειμαστε αδέλφια,
όλοι είμαστε παιδιά Του..Ποια θρησκεία θεωρει τον πιστό τόσο ελεύθερο, όλοι το ίδιο;...Σε αυτο, με αποδειξεις, δεν έχεις να πεις τίποτε...
Πλήττωωωωω!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2010, 19:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το κακό με άτομα σαν εσένα αγαπητέ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ,είναι ότι δεν μπορειτε να συζητήσετε, χωρίς να κατηγορείτε τους άλλους, κάτι σαν το ...ΚΚΕ, πριν 30 χρόνια....Διαλογο,ομως, παιδί μου, δεν μπορείς να κάνεις...
Δεν ξέρεις τι λέει η θρησκεια μου,γιαυτό λές κοτσάνες,αλλά να θέλεις να τις κάνεις κι αληθινές, πάει πολύ...
Φίλε μου, διάβασε την Αγία Γραφή,για τελευταια φορά,θα μάθεις πολλά...Δεν υπάρχει δουλεία με τον Θεό,γιατί όλοι ειμαστε αδέλφια,
όλοι είμαστε παιδιά Του..Ποια θρησκεία θεωρει τον πιστό τόσο ελεύθερο, όλοι το ίδιο;...Σε αυτο, με αποδειξεις, δεν έχεις να πεις τίποτε...
Πλήττωωωωω!!!!!!

- καλημερα Γιαννη
- κουκια σπερνω

.......

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2010, 19:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί ρε φίλε, εσύ δεν με αποκαλείς λαοπλάνο και ψεύτη, γιατί λέω ότι είναι κοινά αποδεκτό για όλο τον σύγχρονο κόσμο και κοινά επιστημονικα και ιστορικά αποδεκτό;
Εσύ βλέπεις, ...υπο γωνίαν,σου γράφω ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2010, 10:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το κακό με άτομα σαν εσένα αγαπητέ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ,είναι ότι δεν μπορειτε να συζητήσετε, χωρίς να κατηγορείτε τους άλλους, κάτι σαν το ...ΚΚΕ, πριν 30 χρόνια....Διαλογο,ομως, παιδί μου, δεν μπορείς να κάνεις...
Δεν ξέρεις τι λέει η θρησκεια μου,γιαυτό λές κοτσάνες,αλλά να θέλεις να τις κάνεις κι αληθινές, πάει πολύ...
Φίλε μου, διάβασε την Αγία Γραφή,για τελευταια φορά,θα μάθεις πολλά...Δεν υπάρχει δουλεία με τον Θεό,γιατί όλοι ειμαστε αδέλφια,
όλοι είμαστε παιδιά Του..Ποια θρησκεία θεωρει τον πιστό τόσο ελεύθερο, όλοι το ίδιο;...Σε αυτο, με αποδειξεις, δεν έχεις να πεις τίποτε...
Πλήττωωωωω!!!!!!

- καλημερα Γιαννη
- κουκια σπερνω

.......

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/



Δεν το είπες όλο , συνεχίζει:"...Πως τα πάς??? ....Καλά τα σπέρνω!"

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2010, 18:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν το είπες όλο , συνεχίζει:"...Πως τα πάς??? ....Καλά τα σπέρνω!"
Με προλαβες !!!

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2010, 18:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Εαρινέ, δεν καταλαβαίνεις που δεν καταλαβάινεις, εκτος απο το να κανεις την ηχώ, δεν πάς παραπέρα, μην σε πάρουν τιποτε βλήματα, σαν εσένα;....
Και δεν τα αντέχεις,όχι τίποτε άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2010, 22:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Την ελληνική γραμματεία την χρησιμοποίησαν οι ρασοφόροι σαν εργαλείο για την προώθηση των ιδιοτελών τους σκοπών , ενώ ταυτόχρονα πολεμούσαν και φίμωναν κάθε απόπειρα αποτίναξης του μεσαιωνικού σκοταδισμού , της αμάθειας και της θρησκοληψίας που τους βόλευαν . Εκτός από το κάψιμο των βιβλίων του Πλήθωνα Γεμιστού από τον πατριάρχη Γεννάδιο , άλλο ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτής της πολεμικής είναι οι διώξεις από το πατριαρχείο , η δίκη η καταδίκη και το κάψιμο των τετραδίων του Μεθόδιου Ανθρακίτη , ενός φωτισμένου κληρικού που δίδασκε μαθηματικά , φιλοσοφία και ευκλείδειο γεωμετρία

Του Πλήθωνα, έκαψε ο Γενάδιος το έργο του "Νόμων συγγραφή".
Στο έργο του αυτό, ο Πλήθων ως γνωστών πραγματευόταν το θρησκευτικό, το ηθικό και το πολιτικό.
Όμως, από "την ιδανική του Πολιτεία" απουσίαζε το Χριστιανικό στοιχείο και αυτό γιατί ο Πλήθων θεωρούσε υπεύθυνο το χριστιανισμό για την εξάπλωση του Ισλάμ.
Πίστευε ότι μόνο με μία νέα θρησκεία (ένα μείγμα ζωροαστρισμού και δωδεκάθεου), θα μπορούσε να ανακοπεί η πορεία του Ισλάμ και συγχρόνως των Τούρκων.....αφού λοιπόν δεν έκαψε και τον ίδιο τον Πλήθωνα πάλι καλά.

Όσον αφορά όμως τον Ανθρακίτη, έχουμε διαφορετική περίπτωση.
Ο Ανθρακίτης δεν καταδικάστηκε για τη διδασκαλία της γεωμετρίας ή των μαθηματικών, αλλά για τις θεολογοφιλοσοφικές του θέσεις.
Έτσι καθαιρέθηκε από το ιερατικό του αξίωμα και απαγορεύτηκε η διάδοση των τετραδίων του και όπως ο ίδιος μας λέει, αυτό συνέβη "επειδή φιλοσοφούσε διαφόρως από τους αριστοτελικούς."

Μάλιστα, ο Ανθρακίτης παραπονείται ότι δεν κατάφερε να τους πείσει (σχετικά με τα περί φιλοσοφίας που περιέχονταν στα τετράδιά του), ότι: "κανένα δεν είναι ειδικόν του ποίημα, γνώμαις είναι διαφόρων φιλοσόφων και δεν τας εδίδασκα ως γνώμας της Εκκλησίας, αλλά μόνον διά περιέργειαν και ευμάθειαν των μαθητών καθώς συνιθίζουν εις τα σχολεία."

Έτσι αναγκάζεται μπροστά στη Σύνοδο να ομολογήσει την πλάνη του και να κάψει δημοσίως ο ίδιος τα τετράδιά του.
Οπότε μετά από αυτό η Σύνοδος αποδέχτηκε την μετάνοιά του και τον αποκατέστησε στο ιερατικό του αξίωμα, επιτρέποντάς του να συνεχίσει να διδάσκει, περιοριζόμενος όμως στην περιπατική φιλοσόφία και σύμφωνα με τη διδασκαλία του Κορυδαλλέα.

Γιατί όμως ήταν τόσο αυστηρή η Εκκλησία? και γιατί η Δύση εμφανίζεται τόσο προχωρημένη?

Ο χρόνος στην Ελλάδα σταμάτησε την Τρίτη 29 Μαΐου του 1453.
Και ξεκίνησε και πάλι στις 25 Μαρτίου του 1821.
400 χρόνια σκλαβιάς δεν είναι και λίγα.
Με τη πτώση της Πόλης μας, όσοι διανοούμενοι κατάφεραν και ξέφυγαν από τον Τούρκο πήγαν στη Δύση και την ξεστράβωσαν.

Δεν είναι τυχαίο ότι, η ανάπτυξη στη Δύση ξεκίνησε αμέσως μετά την Δ' σταυροφορία και την λεηλασία της Πόλης μας από τους Λατίνους το 1204μ.Χ.
Αμύθητοι θησαυροί εκλάπησαν, τόσο υλικοί όσο και πνευματικοί. Εκατοντάδες συγγράμματα αρχαία και νεότερα εκλάπησαν.
Αγάλματα κοσμήματα πίνακες και κάθε άλλο υλικό αξίας, εκλάπησε, είτε για να στολίσει τη Δύση, όπως για παράδειγμα τα 4 λιοντάρια που βρίσκονται μπροστά από τον Άγιο Μάρκο, είτε για να λιώσει στα χυτήρια και να κόψουν νομίσματα οι Δυτικοί.
Δεν είναι τυχαίο ότι, το τραπεζικό σύστημα στη Δύση ξεκίνησε αμέσως μετά την λεηλασία της Πόλης, όπως τότε άρχισε να ανθίζει και το Εβραϊκό εμπόριο το οποίο επιδόθηκε κυρίως σε αυτό των Βυζαντινών κειμηλίων.

Η καταστροφή όμως αυτή ήταν απλά η αρχή του τέλους για την Ελλάδα μας.
Παρόλο που η Πόλη γύρισε και πάλι στα χέρια των Βυζαντινών το 1261, το Βυζάντιο ποτέ δεν μπόρεσε να συνέλθει. Θα ήταν εξάλλου αδύνατον.
Τα ταμεία ήσαν άδεια και οι εχθροί πολλαπλάσιοι και δυνατότεροι από ποτέ.

Με την πτώση λοιπόν της Πόλης από τους Τούρκους που ήταν απόρροια της Δ' σταυροφορίας και των αποτελεσμάτων της, η Δύση ωφελήθηκε για δεύτερη φορά.

Όσοι Βυζαντινοί λόγιοι ξέφυγαν από τη χαντζάρα του Τούρκου ή τα σκλαβοπάζαρα, πήγαν στη Δύση όπως προανέφερα και μαζί με τα πολύτιμα Βυζαντινά και αρχαία συγγράμματα που έφεραν μαζί τους ωφέλησαν τη Δύση, η οποία βγήκε από το πνευματικό της σκοτάδι και γνώρισε την αναγέννηση χάρη στη μελέτη αυτών των χειρογράφων και τη διδασκαλία των Βυζαντινών λογίων.
Αρκεί να αναφέρω τον πρώην επίσκοπο Νίκαιας Βησσαρίων, ο οποίος λίγο έλειψε να γίνει πάπας της Ρώμης.
Τι συνέβαινε όμως την ίδια στιγμή στην Ελλάδα?

Στην Ελλάδα χωρίς συγγράμματα και το κυριότερο χωρίς λόγιους το Γένος μας "αγρίεψε", όπως πολύ εύστοχα ανέφερε ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός ο οποίος συνέβαλε τα μάλα στην ίδρυση σχολείων στην τουρκοκρατούμενη Ελλάς.

Στη Δύση όμως τα πράγματα ήσαν τελείως διαφορετικά.
Οι Δυτικοί ελεύθεροι και με τα Ελληνικά εγχειρίδια στα χέρια και με την καθοδήγηση των Ελλήνων λογίων, άρχισαν και αυτοί να προοδεύουν όπως κάποτε οι Βυζαντινοί και να διαπρέπουν στο χώρο της μόρφωσης και του πνεύματος, με αποτέλεσμα ο χρόνος να κυλάει για αυτούς δημιουργικά.
Έτσι εκεί, τόσο η επιστήμη όσο και τα γράμματα, ήταν επόμενο να γνωρίσουν την ανιούσα και όχι την κατιούσα όπως στην Ελλάδα.

Στη Δύση, σε αντίθεση με την Ελλάδα, όπως άλλωστε ήταν φυσικό, άρχισαν να πραγματοποιούνται πνευματικές ζυμώσεις που δεν ήσαν άσχετες προς τα νέα πορίσματα των θετικών επιστημών (Φυσικής, Aστρονομίας, Mηχανικής, Mαθηματικών, Xημείας, Iατρικής κ.λ.π.), οι οποίες ανέτρεπαν ή αναθεωρούσαν ιδέες έως τότε βαθιά ριζωμένες.

Σήμερα δεν αμφιβάλλουμε ότι η Γη είναι στρογγυλή και ότι περιστρέφεται περί τον ήλιο, σε αντίθεση με αυτά που πίστευε ο Aριστοτέλης.

Aλλά για τούς προγόνους μας της Tουρκοκρατίας, οι νέες θεωρίες προκαλούσαν σύγχυση και κλόνιζαν πεποιθήσεις αιώνων.
Έτσι, άλλοι δέχονταν τό καινούργιο με ενθουσιασμό, ενώ άλλοι αντιδρούσαν με σφοδρότητα.
Πως ήταν εξάλλου δυνατόν να πλανάται ο Aριστοτέλης;
Και πάνω απ' όλα οι νέες θεωρίες συμφωνούσαν με την Aγία Γραφή;

Oι επιστήμονες ζητούσαν από τούς ανθρώπους να δουν τον κόσμο με νέα μάτια και αυτό ήταν εφικτό στη Δύση......δεν ήταν όμως καθόλου εύκολο για ανθρώπους απομονωμένους από τον προηγμένο έξω κόσμο και υποταγμένους στον υπανάπτυκτο Τούρκο που ήταν εχθρικός προς κάθε καινοτομία.

H στροφή όμως προς την Eυρώπη και η γνωριμία με τα επιτεύγματα των θετικών επιστημών όπως και με τα νέα ιδεολογικά ρεύματα, ήταν απαραίτητη προκειμένου να προοδεύσει τό Γένος.

Γι αυτό δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι πρώτα οι Έλληνες της διασποράς πού ζούσαν οργανωμένοι σε ανθηρές κοινότητες στη Bενετία (όπου έζησε και ο ιερέας Ανθρακίτης), στο Λιβόρνο, στη Bιέννη, στη Bουδαπέστη και στη Mολδοβλαχία δέχονται τό νέο πνεύμα πού διατρέχει την Eυρώπη.
Aνοιχτοί στις νεωτερικές αυτές ιδέες, μορφωμένοι και γλωσσομαθείς είναι ενήμεροι για την επιστημονική και πνευματική κίνηση στις ευρωπαϊκές χώρες, ιδιαίτερα στη Γαλλία και συμβάλλουν στην προώθησή κάποιων ιδεών και στον Ελληνικό χώρο.

Oι Έλληνες αυτοί λόγιοι, δέχτηκαν κυρίως την επίδραση των Γάλλων διαφωτιστών. Προσπάθησαν να καλλιεργήσουν την κριτική σκέψη και να υποστηρίξουν την ελευθερία της επιστημονικής έρευνας, υποστηρίζοντας την ελευθερία της σκέψης.
Αυτό που μας ενδιαφέρει ποιο πολύ όμως είναι ότι ενδιαφέρθηκαν για την παιδεία, την οποία θέλησαν και να ανανεώσουν εισάγοντας στο σχολικό πρόγραμμα τις θετικές επιστήμες.
Έτσι θέλησαν να μεταλαμπαδεύσουν στην πατρίδα μας τα επιστημονικά επιτεύγματα της Eυρώπης και όπως χαρακτηριστικά αναρωτάτε ο μεγάλος δάσκαλος του Γένους Βούλγαρης:
"Διατί μόνοι οι Γραικοί πρέπει να είναι τυφλοί ανάμεσα εις τούς βλέποντας;" ο οποίος ανέλαβε τη διεύθυνση της Αθωνιάδας Σχολής του Αγίου Όρους.
Στο σιγίλιο του διορισμού, ο Πατριάρχης χαρακτηρίζει τον Ευγένιο Βούλγαρη «άνδρα πεπαιδευμένο, λόγιο και παντοδαπαίς επιστήμαις κεκοσμημένο και γεγυμνασμένο και δυνάμενο παιδεύσαι τους μαθητάς ου μόνον την γραμματικήν και λογικήν τέχνην, αλλά και την φιλοσοφίαν και τας μαθηματικάς επιστήμας και όσα εις την ηθικήν φιλοσοφίαν ανήκουσι, ως εν πάσι τούτοις αποχρώντως μεμυημένον».... έχει ήδη αρχίσει και ο Νεοελληνικός διαφωτισμός.

Στην Eυρώπη τό κίνημα αυτό εκδηλώνεται ήδη από τον 17ο αιώνα, αλλά στην Eλλάδα κορυφώνεται έναν αιώνα αργότερα.
Ωστόσο οι αξιέπαινες προσπάθειες των Eλλήνων διαφωτιστών συνάντησαν αντιδράσεις, όπως ήταν επόμενο, παρ' όλο πού οι ίδιοι δεν έφθασαν ποτέ σε ακραίες αμφισβητήσεις.

Μία από αυτές αφορά και τον ιερέα Ανθρακίτη του οποίου
η Εκκλησία αντιμετωπίζει με δυσπιστία τις νέες ιδέες, επειδή ανιχνεύει σε αυτές ή υποψιάζεται σπέρματα αθεϊσμού και έτσι αντιδρά αναλόγως.

Έτσι για παράδειγμα ο Bολταίρος που απέρριπτε τον χριστιανισμό, για τον Ελληνικό χώρο τό όνομά του ήταν συνώνυμο του αθεϊσμού.
Tό να περιμένει κανείς ανοχή ή αδράνεια εκ μέρους της επίσημης Εκκλησίας μπροστά στο ενδεχόμενο διαδόσεως αθεϊστικών ιδεών, θα ήταν ουτοπικό.
Η μακρόχρονη αποχή από την πρόοδο και την εξέλιξη λόγω της Τουρκικής κατοχής είχε κάνει τη δουλειά της, με αποτέλεσμα φωτισμένοι άνθρωποι, αν και κληρικοί, όπως ο Ανθρακίτης να δεχτούν πυρά και να θεωρηθούν ύποπτοι και υπόλογοι για διασπορά αθεϊστικών ιδεών.
Αν ο Ανθρακίτης όμως δεν είχε ζήσει στη Βενετία για πολλά χρόνια, είναι σίγουρο ότι και αυτός θα έβλεπε με καχυποψία κάθε νέα ιδέα.

Εάν ο Βούλγαρης είχε γεννηθεί λίγα χρόνια νωρίτερα θα είχε ενδεχομένως και αυτός την ίδια αντιμετώπιση με τον Ανθρακίτη.

Κρίνεις λοιπόν αυστηρά την Εκκλησία αγαπητέ Sesostris, παραβλέποντας ότι ο Ανθρακίτης δεν ήταν παρά και αυτός κληρικός, ο οποίος όμως είχε την τύχη να ζήσει για πολλά χρόνια στη Δύση.
Η προσαρμογή όμως της Εκκλησίας στις ανάγκες των καιρών δεν άργησε να έρθει, με φωτισμένους ανθρώπους όπως ο Βούλγαρης και με ανθρώπους ήρωες όπως ο πατριάρχης Γρηγόριος που έδωσε το αίμα του για τον ελεύθερο αέρα, ήταν μπροστάρης στον αγώνα για την ελευθερία του έθνους μας.

NIKOS XILOYRIS - O GIGANTAS P.X.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 26/02/2010 00:28:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 14:18:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίο μου, χωρίς ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ στοιχεία, όλα αυτά που γράφεις είναι απλώς παπαριές!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 02:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος:
Ευρωπαίο μου, χωρίς ΠΡΩΤΟΓΕΝΗ στοιχεία, όλα αυτά που γράφεις είναι απλώς παπαριές!

Αντί να γράφεις "παπαριές" γίνε συγκεκριμένος και γράψε την ένστασή σου σε κάτι από αυτά που ανέφερα και αναφέρω.

Τι από αυτά που έγραψα δεν ευσταθεί?....λες για παράδειγμα οι τέσσερις ίπποι να περπάτησαν από τον ιππόδρομο της Κωνσταντινούπολης και να πήγαν από μόνoι τους να στολίσουν την πρόσοψη του καθεδρικού ναού του Αγίου Μάρκου στη Βενετία?...ή λες να τα έβγαλα από το μυαλό μου?

Επιχειρήματα πέρα από γρυλίσματα έχεις?
Εσύ γράφεις μια ανόητη σειρά κι εγώ γράφω ολόκληρα κείμενα με πληθώρα ιστορικών πληροφοριών. Αυτή είναι η διαφορά μας Αίολε!
Τα γράφω όμως όχι για να τα διαβάσεις εσύ, εξάλλου δεν σε ενδιαφέρει να μάθεις, αλλά για να τα διαβάσουν άλλοι, όχι τίποτα άλλο αλλά να μη νομίσεις ότι με μία άδεια σειρά θα ασχοληθώ μαζί σου.

Μεταφέρω απόσπασμα από τον χρονικογράφο Ροβέρτο του Clari για το μετά της άλωσης της Πόλης από τους Λατίνους: "...Tα πλούτη που μεταφέρθηκαν ήταν τόσα πολλά, τόσα τα χρυσά και ασημένια σκεύη, τόσα τα χρυσοκέντητα υφάσματα, τόσα τα πλούσια στολίδια, που ήταν κάτι το θαυμαστό, το βίος που είχε συναχτεί εκεί.
Και αφότου πλάστηκε ο κόσμος τόσο μεγάλος θησαυρός και με τόσα καλοφτιαγμένα αντικείμενα και τόσο πλούσιος δεν είχε αποκτηθεί ούτε τον καιρό του Αλεξάνδρου, ούτε τον καιρό του Καρλομάγνου ούτε πριν ούτε μετά."

Από τον Βιλλεαρδουίνο μαθαίνουμε ότι: "..πως από τότε που κτίστηκε ο κόσμος δεν πάρθηκαν ποτέ τόσα λάφυρα από μία μόνο πόλη.."

Ο Νικήτας Χωνιάτης μας λέει ότι: "...εισήγοντο ζώα στην Αγία Σοφία προς το φορτώνειν αυτά μέχρι και του άμβωνος, τίνα δε εγλιστρώντο και πίπτοντα από του πάτου των μαρμάρων."

Ο Νικήτας Χωνιάτης περιγράφει αναλυτικά πολλά αρχαίας Ελληνικής τέχνης αριστουργήματα που κατέστρεψαν οι Λατίνοι.
Πολλά δε άλλα, σώζονται σε καθεδρικούς ναούς ή μοναστήρια ή μουσεία στη Δύση.
"....Η Κωνσταντίνου καλλίπολις, το κοινό απάντων εθνών εντρυφημά τε και εξακουστόν περιλάλημα ηθάλωται πυρί και ημαύρωται, εάλω τε και του πλούτου παντός κεκένωται..." μας λέει ο Χωνιάτης.

"..Ο Ησίοδος, ο Όμηρος, ο Πλάτων, οι ιστορικοί Θουκυδίδης και Πολύβιος, οι ρήτορες Ισοκράτης και Δημοσθένης, οι Έλληνες τραγωδοί και ο Αριστοφάνης και άλλοι σπουδαίοι εκπρόσωποι διαφόρων εκφάνσεων της αρχαίας φιλολογίας εγένετο αντικείμενο μελέτης και μιμήσεως εκ μέρους των συγγραφέων του δωδέκατου ακι των αρχών του δεκάτου τρίτου αιώνος....." (A.A VASILIEV ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ 324-143 σελ.599-600)

Από το έργο A.A VASILIEV ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ (σελ.568)
"...Κατά τη διάρκεια των τριών ημερών της λεηλασίας της Κωνσταντινούπολις, εξηφανίσθησαν πολλά πολύτιμα μνημεία τέχνης, πολλές βιβλιοθήκες λαφυραγωγήθηκαν και πολλά χειρόγραφα κατεστράφησαν, ενώ η Αγία Σοφία λεηλατήθηκε ανελέητα.....Μετά από αυτή την σταυροφορία, όλη η Δυτική Ευρώπη πλουτίστηκε με τους θησαυρούς της Κωνσταντινούπολις."

ΑΠό το πολύτομο έργο της "Ιστορίας του Ελληνικού Έθνους" (σελ.41 τόμος Θ') :"...άρχισε η λεηλασία της Κωνσταντινουπόλεως.
Φόνοι βιασμοί, αρπαγές, βεβηλώσεις και καταστροφές εκκλησιών και μοναστηριών...διέρκησαν τρεις ημέρες.
Οι ίδιοι οι αρχηγοί των σταυροφόρων παραδέχτηκαν ότι οι στρατιώτες τους ξεπέρασαν κάθε όριο....οι σταυροφόροι βρέθηκαν ξαφνικά μέσα στην πλουσιότερη ίσως πόλη της εποχής τους, καθένας από αυτούς προσπαθούσε να αρπάξει ότι μπορούσε....τα πολύτιμα κειμήλια και τα άγια λείψανα, που τόσους αιώνες συγκεντρώνονταν στη Βασιλεύουσα, άρχισαν να μεταφέρονται στη Δυτική Ευρώπη."

(σελ.107) :"..η Βυζαντινή πρωτεύουσα παραδόθηκε στον μεγάλο βιασμό: συλήσεις, φόνοι, πυρκαγιές, ασέλγειες, ληστείες ήταν το έργο αυτών...Οι αμύθητη θησαυροί της πρωτεύουσας -οι Λατίνοι ψιθύριζαν με θαυμασμό ότι τα τείχη της έκλειναν τα δύο τρίτα του πλούτου όλης της γης- πέρασαν όσοι τουλάχιστον σώθηκαν από τις φλόγες και τους βανδαλισμούς στα χέρια των κατακτητών και φορτώθηκαν στα καράβια για τις χώρες της Δύσεως.

Ούτε οι τάφοι των Αυτοκρατόρων γλίτωσαν.
Συλήθηκαν όλοι, ενώ τα λείψανα πετάχτηκαν εδώ κι εκεί. π.χ. το πτώμα του Βασίλειου Β’ Μακεδόνα πετάχτηκε έξω και στα χέρια του τοποθέτησαν οι Φράγκοι μια φλογέρα –ειρωνικά -.
Με αφορμή αυτό το γεγονός ο Παλαμάς έγραψε το ποίημα
«η φλογέρα του βασιλιά».

Διαβάζουμε στη σελίδα 229 από τον τόμο Θ' :"..Επομένως από τα σημαντικότερα αποτελέσματα της Δ' Σταυροφορίας ήταν η εδραίωση της οικονομικής παρουσίας και η απαρχή της οικονομικής κυριαρχίας των Ιταλών εμπόρων στον Ελλαδικό χώρο.
Το φαινόμενο αυτό εντάσσεται, φυσικά στη γενικότερη διείσδυση των Δυτικοευρωπαίων στην περιοχή αυτή..."

Όσον αφορά τις συνέπειες από την πτώση της Πόλης το 1453 παραθέτω ένα μικρό απόσπασμα από το πολύτομο έργο της "Ιστορίας του Ελληνικού Έθνους"..
"...Για τους Έλληνες ιδιαίτερα η Άλωση (1453) και όσα γεγονότα ακολούθησαν αποτελούν την περισσότερο κρίσιμη και σκοτεινή φάση της νεώτερης ιστορίας τους. Ο Ελληνισμός αποκεφαλισμένος και αποπροσανατόλιστος μέσα στο χάος και στο αδιέξοδο των αλλεπάλληλων καταστροφών, εισερχόταν με αισθητά μειωμένη αντοχή σε μία περίοδο μακροχρόνιας δοκιμασίας, η οποία επηρέασε αποφασιστικά την ιστορική του μοίρα."

Αν διαβάσεις φίλε αναγνώστη ειδικά τα πρώτα κεφάλαια του Ι' τόμου, θα δεις το πως ήρθε στην Ελλάδα το σκοτάδι με την πτώση της Πόλης ενώ στη Δύση το φως.

Διαβάζω ενδεικτικά ένα μικρό απόσπασμα από τη σελίδα 367:"..Το 143 ή το 1461, όταν ολοκληρώνεται η Τουρκική κατάκτηση της ηπειρωτικής Ελλάδος και της Μικρός Ασίας, ο Ελληνισμός στην πιο κρίσιμη ίσως περίοδο της ιστορίας του, κρίσιμη όχι μόνο για τη βιολογική του επιβίωση, αλλά και για την πνευματική του συνοχή, γεωγραφική και διαχρονική.
Ιδίως στα πρώτα εκατό ή εκατόν πενήντα χρόνια μετά την Άλωση, παράλληλα με τη δημογραφική κάμψη και την οικονομική κατάρρευση -ή ακριβώς εξαιτίας αυτών- η πτώση της πνευματικής στάθμης του Ελληνισμού έφθασε σε τέτοιο σημείο, ώστε μερικοί νεώτεροι ιστορικοί να κάνουν λόγο για ρήγμα στην πολιτιστική παράδοση του Έθνους.

Αλλά και οι λόγιοι της εποχής εκείνης -οι λίγοι που είχαν απομείνει στην Τουρκοκρατούμενη Ανατολή και ιδίως εκείνοι που είχαν καταφύγει στην Ιταλία ή ζούσαν σε Βενετοκρατούμενες Ελληνικές χώρες- συναισθάνονταν την κρισιμότητα της καταστάσεως και με αγωνία παρακολουθούσαν τη ραγδαία υλική παρακμή και τον πνευματικό μαρασμό του Γένους.
Πολύ νωρίς ήδη ο Γενάδιος Σχολάριος είχε παρατηρήσει ότι:" ούτω της των λόγων τέχνης αμελουμένης, μή μόνον σοφίας κινδυνεύομεν στερηθήναι και μαθημάτων, αλλά και την φωνήν αυτήν ημών αγνοήσαι."

Ένα απόσπασμα που περιγράφει τα πράγματα μετά την άλωση της Πόλης το 1453, από το έργο του Ρώσου Βυζαντινολόγου GEORG OSTROGORSKY "Ιστορία του Βυζαντινού κράτους" :".....Η πνευματική κληρονομιά του Βυζαντίου, η πίστη του, οι πολιτικές του ιδέες και η πνευματικότητα του, επέζησαν διά μέσου των αιώνων στη Ρωσική αυτοκρατορία.
Μεγαλύτερη ακόμη ακτινοβολία ασκούσε τώρα ο Βυζαντινός πολιτισμός στην Ανατολή και στη Δύση.....Το Βυζαντινό κράτος ήταν ο χώρος, μέσα στον οποίο επέζησε ανά τους αιώνες ο πολιτισμός της Ελληνορωμαϊκής αρχαιότητας.
Για το λόγο αυτό το Βυζάντιο ήταν δότης και η Δύση δέκτης.....Το Βυζάντιο διατήρησε την κληρονομιά του αρχαίου κόσμου και επιτέλεσε έτσι την αποστολή του στην παγκόσμια ιστορία.
Διέσωσε από τον αφανισμό το ρωμαϊκό Δίκαιο, τα Ελληνικά γράμματα, τη φιλοσοφία και την επιστήμη, για να παραδώσει στη συνέχεια την ανεκτίμητη αυτή κληρονομιά στους λαούς της Δυτικής Ευρώπης, που είχαν ωριμάσει για να την δεχτούν."

Ας δούμε τώρα ένα απόσπασμα από το έργο του Απ. Βακαλόπουλου, "Ιστορία του Νέου Ελληνισμού" αναφερόμενος στον πρώην επίσκοπο Νίκαιας Βησαρίων, ο οποίος λίγο έλειψε να γίνει πάπας της Ρώμης, όταν αυτός εγκαταστάθηκε στην Ιταλία:
"...Η δραστηριότητά του για τη διάδοση των Ελληνικών γραμμάτων ήταν μεγάλη. Ο ίδιος μεταφράζει στα λατινικά τα Απομνημονεύματα του Ξενοφώντος, τη Μεταφυσική του Αριστοτέλη και του Θεόφραστου και αργότερα (μετά το 1455), ασχολείται με διάφορα φιλολογικά προβλήματα επάνω στον Πλάτωνα.....
Ο Βησσαρίων έχει επίγνωση της αρχαίας κληρονομιάς όχι μόνο για τον ευρωπαϊκό πολιτισμό, αλλά και γι' αυτή την ύπαρξη και το μέλλον του Ελληνικού Έθνους.

Ιδίως μετά την Άλωση ενδιαφέρεται ζωηρά για την αγορά, συγκέντρωση και διαφύλαξη των θησαυρών αυτών σ' έναν ασφαλή τόπο .....Αυτή η σκέψη τον έκανε κατά τα τέλη της ζωής του να χαρίσει τη βιβλιοθήκη του στη Βενετία (800-900 χειρόγραφα από τα οποία πάνω από 600 Ελληνικά)
....Η βιβλιοθήκη αυτή υπήρξε ένα από τα κυριότερα πνευματικά κεφάλαια της Μαρκιανής βιβλιοθήκης.
Κοντά στον Βησσαρίωνα βρήκαν άσυλο και υποστήριξη οι Έλληνες λόγιοι που ήρθαν πριν ή μετά την Άλωση στην Ιταλία...
Το ετοιμοθάνατο Βυζάντιο παραδίδει την πνευματική κληρονομιά του την αρχαία Ελληνική και Βυζαντινή παιδευτική παράδοση, σε νέους άξιους διαδόχους, στους Ιταλούς και στα άλλα ευρωπαϊκά έθνη..."

Θεόδωρος Γαζής, Δημήτριος Χαλκοκονδύλης, Μανουήλ Χρυσολοράς, Κωνσταντίνος Λάσκαρις, Δημήτριος Καστρηνός, Ανδρόνικος Κάλλιστος, Μιχαήλ Γλυκάς, Ανδρόνικος Γαλινότος, Ιωάννης Αρυγρόπουλος, Ανδρόνικος Κάλλιστος ο οποίος ο οποίος μετά την Ιταλία πήγε στη Γαλλία και ακολούθως στο Λονδίνο και τον οποίο εξυμνεί θερμά για την κλασική του μόρφωση ο Ιταλός ανθρωπιστής Nic. Sekundinus: "έστι οράν ενέκα γε σου έτι λείψανα της καλής περιόντα Ελλάδος και παίδας Ελλήνων τους πατέρας απομιμουμένους, το γε θείον εκείνο της ερασμιωτάτης εμεοί και πάντων τιμιωτάτης φωνής ιδασώζονται κάλους"
είναι μερικά μόνο, από τα ονόματα που είτε πριν είτε μετά από την Άλωση, κατέφυγαν στη Δύση για ασφάλεια μεταδίδοντας τα φώτα τους εκεί.

Και ας μάθει ο φίλος αναγνώστης ότι οι προσπάθειες των Βυζαντινών λογίων ήσαν συνεχείς και αδιάκοπες για τη διάσωση της Ελληνικής γραμματείας.
Έτσι ο Ιάνος Λάσκαρης (1445-1535) επισκέφτηκε την τουρκοκρατούμενη Ελλάδα αναζητώντας ότι είχε απομείνει από χειρόγραφα.
Βρήκε συγγενείς του Ματθαίου Λάσκαρι και αγόρασε χειρόγραφά του, που ευτυχώς τα είχαν διαφυλάξει.
Πήγε ακόμη και στην κατακτημένη από τους Τούρκους Πόλη όπου έφριξε βλέποντας τη φτώχεια των βιβλιοθηκών εκεί και τις καταστροφές που είχαν προκαλέσει οι Τούρκοι.
Στη συνέχει πήγε σε Ανδριανούπολη, Σέρρες, Άγιο Όρος και Κρήτη περισυλλέγοντας ότι μπορούσε από χειρόγραφα σπάνια και πολύτιμα που είχαν απομείνει, φέρνοντας περίπου πίσω μαζί του στην Ιταλία περίπου 200 τέτοια χειρόγραφα.

-Χωρίς το Βυζάντιο αναγέννηση η Ευρώπη δε θα έβλεπε, τουλάχιστον όπως την γνωρίζουμε σήμερα.

Και όπως λέει η Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ, στο έγο της «Γιατί Βυζάντιο»:"....Είναι λοιπόν Ευρωπαίος, κατά τον Paul Valery, αυτός που υπέστη την επίδραση της Ελληνικής ορθολογικής σκέψης, που γνώρισε την εμβέλεια των ρωμαϊκών διοικητικών θεσμών και που ζει σύμφωνα με την ιουδαϊκοχριστιανική πνευματικότητα.
Κατά τον Valery, Ευρώπη είναι εκεί όπου τα ονόματα του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη, του Κικέρωνα, του Μωυσή και του Παύλου έχουν σημασία και βαρύτητα.
Αυτά σε κείμενο γραμμένο το 1922, πολύ δηλαδή προτού γίνει λόγος για Ευρωπαϊκή Κοινότητα και Ένωση, θεσμοί που έχουν κάποτε την ανιστόρητη τάση να θεωρήσουν αρχή της Ευρώπης την καρλομαγνική πολιτεία της Δύσης.
Και αυτό γιατί ξέχασαν οι Δυτικοευρωπαίοι ότι το πνεύμα ταξιδεύει και μεταλαμπαδεύει το ζωογόνο μήνυμά του.
Η Κωνσταντινούπολη είναι ο μακροχρόνιος σταθμός του, μετά την Αλεξάνδρεια και πριν τη Βενετία.
Χάρη στις διάφορες αναγεννήσεις που γνώρισε το χιλιόχρονο Βυζάντιο (του Φωτίου και των Μακεδόνων, των Κομηνών και των Παλαιολόγων), διέσωσε τα κείμενα της αρχαίας Ελληνικής γραμματείας που οι διανοούμενοί του διέδωσαν στη Δύση.
Στα κείμενα αυτά στηρίχτηκε το πνευματικό ξύπνημα της Ευρώπης."

Όταν λοιπόν Αίολε η Βυζαντινή νομοθεσία απαγόρευε "το μετά βασάνων εξετάζεσθαι" είμαστε παρασάγγες μακριά από τις συνήθειες της Ιεράς εξέτασης των Δυτικών.
Και μην ξεχνάμε -για να μην ξεφεύγουμε και πολύ από το θέμα μας-, ότι πρώτα οι Βυζαντινοί κατάργησαν τη δουλεία τον 12ο αιώνα.
"Ο Θεός μας αποκαλεί υιούς όλους εμάς και εμείς τολμούμε να υποβιβάζουμε τους αδερφούς μας σε τάξη δούλων?" θα γράψει ο Ευστάθιος Θεσσαλονίκης στον Μανουήλ Κομνηνό, τον αυτοκράτορα που, καταργώντας τη δουλεία, εγγυήθηκε τις προσωπικές ελευθερίες των Βυζαντινών. (Γιατί Βυζάντιο σελ. 250)

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 27/02/2010 02:32:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2010, 17:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν λοιπόν Αίολε η Βυζαντινή νομοθεσία απαγόρευε "το μετά βασάνων εξετάζεσθαι" είμαστε παρασάγγες μακριά από τις συνήθειες της Ιεράς εξέτασης των Δυτικών.
Ετσι ειναι Αιολε ... μηπως νομιζεις πως ΧΕΙΡΟΚΟΠΙΑ ,ΡΙΝΟΤΟΜΙΑ, ΓΛΩΣΣΟΤΟΜΙΑ, ΤΑΥΤΟΠΑΘΕΙΑ, ΚΑΥΛΟΚΟΠΙΑ ,ΕΚΤΥΦΛΩΣ Η ΚΑΨΙΜΟ «ΑΙΡΕΤΙΚΩΝ» ΚΑΙ «ΜΑΓΩΝ», ΚΑΨΙΜΟ ΒΙΒΛΙΩΝ ,ΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΙ ΩΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ ,ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΗ ,ΓΔΑΡΣΙΜΟ ΖΩΝΤΑΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ,ΒΡΑΣΙΜΟ ΣΕ ΚΟΧΛΑΣΤΗ ΠΙΣΣΑ, ΑΝΑΣΚΟΛΟΠΙΣΜΟΣ – ΠΑΛΟΥΚΩΜΑ ,ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΣ ,ΣΥΝΤΡΙΒΗ ΤΩΝ ΑΡΘΡΩΣΕΩΝ ,ΑΠΟΚΟΠΗ ΤΩΝ ΤΕΝΟΝΤΩΝ ΜΕ ΜΑΧΑΙΡΙ , ΚΡΕΜΑΛΑ κλπ. ηταν βασανιστηρια που γινοντουσαν στο Βυζαντιο ; Αν το νομιζεις τοτε διαβασε τους απολογητες και θα καταλαβεις οτι κατι τετοια βασανιστηρια δεν εγιναν ποτε στο ... βυζαντιο . Ακους εκει να θελεις και πρωτογενη στοιχεια ... α και που ΄σαι ... μην διαβασεις το βιβλιο του Σιμοπουλου «ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ» διοτι βριθει ανακριβειων , ειναι συκοφαντης και ψευτης , αμ πως !!
Νομιζεις δηλαδη Αιολε πως δεν υπηρχε νομος που απαγορευε το "το μετά βασάνων εξετάζεσθαι" ... βεβαιως και υπηρχε ... οταν τον βρω θα στον στειλω ... ή μηπως μπορει καποιος να μας βοηθησει ... ευρωπαιιιιεεεε , μπορεις ; 'η μηπως επιδη το ειπε η Αρβερελ δεν χρειαζετε ...

quote:
Και μην ξεχνάμε -για να μην ξεφεύγουμε και πολύ από το θέμα μας-, ότι πρώτα οι Βυζαντινοί κατάργησαν τη δουλεία τον 12ο αιώνα.
Ουδεποτε καταργηθηκε η δουλεια επι βυζαντιου , αλλα και μετα την πτωση του βυζαντιου ο θεσμος διατηρηθηκε σε πολλες επισκοπες που ειχαν αποκτησει (ληστρικα) μεγαλες εκτασεις και αυτο με την παροδο του χρονου οδηγησε (λογω της ανεχειας) σε νεες γενιες δουλων ,τους δουλοπαρικους .
Ευρωπαιε η γνωση δεν αποκτιεται αντιγραφοντας απο το διαδυκτιο ...
Αυτην την καραμελα , περι καταργησης της δουλειας , μπορεις να την γλυφεις για παντα , δεν λειωνει ευρωπαιε ... μονο αν βγαλεις την ζελατινη ισως καταφερεις κατι ... ερρωσθε !

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2010, 21:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Επειδή φίλοι μου έχει ξεφύγει το θέμα μετά από τις παρεμβάσεις ορισμένων που προσπάθησαν να το ρίξουν στο προσφιλές τους θέμα της ομοφυλοφιλίας προκειμένου να εμέσουν το μίσος τους για την αρχαία Ελλάδα και τον πολιτισμό της , και στη συνέχεια να το εκτρέψουν

Mίσος για την αρχαία Ελλάδα δε βλέπω.....αντιθέτως βλέπω πολύ μίσος για την νεότερη Ελλάδα μόνο και μόνο επειδή είναι χριστιανική.

quote:
Sesostris:
Κατόπιν τούτου για να επαναφέρω το θέμα στον αρχικό του στόχο , δηλαδή την διαβίωση των δούλων στη αρχαία Ελλάδα , παραθέτω τα παρακάτω αποσπάσματα από το πολύ ενδιαφέρον βιβλίο της Δήμητρας Λιατσα «ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ» των εκδόσεων ΔΗΛΙΟΣ , μέσα στο οποίο ξεσκεπάζεται όλη η ψευδολογία των μισελλήνων για την πατρίδα μας και όχι μόνο στο θέμα της δουλοκτησίας .

Πρώτα απ΄ όλα να μας συστήσεις την κυρία γιατί τουλάχιστον εγώ δεν τη γνωρίζω.
Εν συνεχεία να μας εξηγήσεις γιατί στον Όμηρο φαίνεται ξεκάθαρα μέσα από τους διαλόγους ότι ο κύριος είχε το δικαίωμα ζωής ή θανάτου επάνω στους δούλους.
Μετά γιατί είχαμε την επανάσταση από τους είλωτες όταν χτυπήθηκε η Σπάρτη από τους σεισμούς. Αφού μια χαρά τα περνούσαν.
Kαι φυσικά, γιατί αφού ήσαν σχεδόν ισότιμοι τους έβγαζαν στα σκλαβοπάζαρα. Πώς δηλαδή υπάρχει η έννοια της ανθρώπινης αξιοπρέπειας όταν κρεμάς σε κάποιον μία ταμπέλα που γράφει πωλείται?

Γιατί 20.000 δούλοι κατά τη διάρκεια του πολέμου στη Δεκέλεια, την κοπάνησαν?

Στη Σάμο είχαμε εξέγερση δούλων που κράτησε πολλά έτη.
Στην Αττική πάλi εξέγερση το 104 π.Χ.

Εδώ όμως απαγόρευαν σε ανθρώπους όπως ο Αριστοτέλης να έχουν ακίνητη περιουσία επειδή ήταν μέτοικος. Φαντάσου σε τι περιορισμό είχαν τους δούλους.
Διάβασε λίγο: «Οι γυναίκες είτε προέρχονταν από εξαγορά είτε από αιχμαλωσία δεν ηδύνατο να ν' αρνηθούν συμμετοχήν εις την κλίνην του κυρίου των. Τα εκ τοιoύτων ενώσεων γεννώμενα τέκνα ήσαν μεν ελεύθερα, αλλά η καταγωγή των αύτη, ήτο πάντοτε αφορμή κατωτερότητος.....ο κύριός τους ετιμώρει διά ραβδισμού (τους δούλους), διά της αναθέσεως εις αυτούς να εργάζωνται εν μύλω, διά στιγματισμού εν τω μετώπω με πεπυρακτωμένην σίδρον, οσάκις επεχείρουν να δραπατεύσουν κ.λπ....» (ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ, Η δουλεία εν τη αρχαία Ελλάδι.)

Sesostris, οι δούλοι στην αρχαία Ελλάδα σαφώς και ήσαν σε καλύτερη θέση σε σχέση με τους λοιπούς και βάρβαρους λαούς, αλλά από εκεί μέχρι να φτάσουμε να λέμε ότι έπαιζαν σφαλιάρες με τ' αφεντικά τους πάει πολύ.

Ta smurneika tragudia-Παντελής Θαλασσινός



"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 08/03/2010 22:17:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 21:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εν συνεχεία να μας εξηγήσεις γιατί στον Όμηρο φαίνεται ξεκάθαρα μέσα από τους διαλόγους ότι ο κύριος είχε το δικαίωμα ζωής ή θανάτου επάνω στους δούλους.
Καλως τον ! Μας ελειψαν οι σαχλαμαρες .... Σε ποιούς διαλόγους φαινεται ; Να μας τους παρουσιασεις . Στον Ομηρο φαινεται ακριβως το αντιθετο , οτι δηλαδη οι σχεσεις των κυριων προς δουλους ησαν πατριαρχικες , αλλωτε φιλικες και ενιοτε αδελφικες . Παραδειγμα , στην οδυσσεια ,ραψωδια ζ΄ , βλεπουμε την Ναυσικα να παιζει βολους με τις δουλες και να τις γλυκοτραγουδα : σφαίρῃ ταὶ δ᾽ ἄρ᾽ ἔπαιζον, ἀπὸ κρήδεμνα βαλοῦσαι·τῇσι δὲ Ναυσικάα λευκώλενος ἤρχετο μολπῆςδηλ. : βγάλαν τὶς μπόλιες κι ἔπαιξαν τὴ σφαῖρα ἀνάμεσά τους.
κι ἡ ἀσπροχέρα ἡ Ναυσικᾶ τοὺς γλυκοτραγουδοῦσε.

Παρομοια περιστατικα που σε βγαζουν ψευτη εχουμε παρα πολλα (με τον Οδυσσεα π.χ. να λεει στους δουλους του ,Ευμαιο και Φιλοιτιο " θελω να ειστε φιλοι και αδελφοι του Τελεμαχου μου")

Καθεσαι και γραφεις ενα σωρο αηδιες ... τι να πω ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 22:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
αφού λοιπόν δεν έκαψε και τον ίδιο τον Πλήθωνα πάλι καλά.

Μεγάλη η γεναιοψυχία του Γενναδίου .... .Αν ζούσε ο Πλήθων την εποχή εκείνη να είσαι σίγουρος ότι θα τον έκαιγε και αυτόν ακολουθώντας την πρακτική των πεφωτισμένων προκατόχων του .
quote:
europaios2
Ο Ανθρακίτης δεν καταδικάστηκε για τη διδασκαλία της γεωμετρίας ή των μαθηματικών, αλλά για τις θεολογοφιλοσοφικές του θέσεις.
Έτσι καθαιρέθηκε από το ιερατικό του αξίωμα και απαγορεύτηκε η διάδοση των τετραδίων του και όπως ο ίδιος μας λέει, αυτό συνέβη "επειδή φιλοσοφούσε διαφόρως από τους αριστοτελικούς."

Γιατί η εκκλησία είχε αποδεχθεί την αριστοτελική διδασκαλία που ήταν σε πλήρη αντίθεση με τις απόψεις της ? Μόνο ελάχιστα δέχθηκε από τον Αριστοτέλη και αυτά αφού φρόντισε να τα παρερμηνεύση , (παλιά της τέχνη κόσκινα) , και να τα φέρη στα μέτρα της .
quote:
europaios2
Κρίνεις λοιπόν αυστηρά την Εκκλησία αγαπητέ Sesostris, παραβλέποντας ότι ο Ανθρακίτης δεν ήταν παρά και αυτός κληρικός, ο οποίος όμως είχε την τύχη να ζήσει για πολλά χρόνια στη Δύση.

Δεν την κρίνω εγώ , η ιστορία την κρίνει , και την ιστορία όσο και να προσπαθούν να την αλλοιώσουν οι ρασοφόροι και τα φερέφωνά τους ούτε ανασκευάζεται ούτε αλλοιώνεται . Όσο για τον Ανθρακίτη , αυτός ήταν από τους ελάχιστους φωτισμένους κληρικούς και είχε την ίδια αντιμετώπιση μ’ αυτούς από την σκοταδιστική πλειοψηφία της εκκλησίας .
quote:
europaios2
Η προσαρμογή όμως της Εκκλησίας στις ανάγκες των καιρών δεν άργησε να έρθει, με φωτισμένους ανθρώπους όπως ο Βούλγαρης

Όταν δεν μπορούσαν πια να πείσουν το κοπάδι , έκαναν την ανάγκη φιλοτιμία .
quote:
europaios2
με ανθρώπους ήρωες όπως ο πατριάρχης Γρηγόριος που έδωσε το αίμα του για τον ελεύθερο αέρα, ήταν μπροστάρης στον αγώνα για την ελευθερία του έθνους μας.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2010, 23:44:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Mίσος για την αρχαία Ελλάδα δε βλέπω.....αντιθέτως βλέπω πολύ μίσος για την νεότερη Ελλάδα μόνο και μόνο επειδή είναι χριστιανική.

Το ότι είναι χριστιανική ποσώς με ενδιαφέρει . Ο καθ’ ένας έχει δικαίωμα να πιστεύη ότι τον βολεύει δίχως όμως να παρεμβαίνη στο δικαίωμα των άλλων να κάνουν το ίδιο. Άλλο όμως επικρατούσα θρησκεία και άλλο επικρατούσα εκκλησία όπως είναι σήμερα . Αυτό που με ενδιαφέρει λοιπόν είναι το ότι λόγω της διαπλοκής μεταξύ των πατέρων της βουλής με τους πατέρες της εκκλησίας καταπατείται η ανεξιθρησκεία στη χώρα μας και οι διακριτοί ρόλοι μεταξύ κράτους και εκκλησίας , με αποτέλεσμα η εκκλησία να επεμβαίνει προκλητικά στα του κράτους , και να πιέζη επιβάλλοντας τις απόψεις της τόσο στην παιδεία όσο και σε άλλα θέμα αρμοδιότητας του κράτους όπως π.χ. η καύση των νεκρών που αν και ψηφίστηκε ο σχετικός νόμος λόγω των παρεμβάσεών της καρκινοβατεί .
quote:
europaios2
Πρώτα απ΄ όλα να μας συστήσεις την κυρία γιατί τουλάχιστον εγώ δεν τη γνωρίζω.

Γιατί μήπως γνωρίζεις και κανέναν άλλο ? Είναι φυσικό να μην την γνωρίζης αφού δεν την αναφέρουν οι χριστοσελίδες από τις οποίες αντιγράφεις τις απαντήσεις σου .
quote:
europaios2
Εν συνεχεία να μας εξηγήσεις γιατί στον Όμηρο φαίνεται ξεκάθαρα μέσα από τους διαλόγους ότι ο κύριος είχε το δικαίωμα ζωής ή θανάτου επάνω στους δούλους.

Μάλλον εσύ θα πρέπη να μου εξηγήσης σε ποιο στίχο της Ιλιάδας ή της Οδύσσειας γράφεται κάτι τέτοιο .
quote:
europaios2
Μετά γιατί είχαμε την επανάσταση από τους είλωτες όταν χτυπήθηκε η Σπάρτη από τους σεισμούς. Αφού μια χαρά τα περνούσαν.

Στη Σπάρτη που διατηρούσε διαφοροποίηση ανάμεσα στους ελευθέρους Σπαρτιάτες πολίτες και τους είλωτες , υπήρχαν και οι λεγόμενοι Μόθωνες ή Μόθακες που ήταν παιδιά Ειλώτων ή νόθοι Σπαρτιάτες από μητέρα οικόσιτη , από τους είλωτες , που ανατρέφονταν σε σπίτια ελευθέρων πολιτών της Σπάρτης και σύμφωνα με τους σπαρτιατικούς νόμους ώστε να αποβαίνουν «μάλα ευειδείς και των εν τη πόλει καλών ουκ άπειροι» . Στη συνέχεια αυτοί απελευθερώνονταν .

Ο Αθηναίος (271 Ε) , (αυτόν τον έχεις ακουστά???) , γράφει : «Πολλάκις οι Λακεδαιμόνιοι ηλευθέρωσαν δούλους , και ους μεν αφέτας εκάλεσαν , ους δε αδεσπότους , ους δε ερυκτήρας . » . Αυτοί υπηρετούσαν στον στόλο , ονομαζόντουσαν Δεσποσιοναύτες και μετά από υιοθεσία γινόντουσαν γνήσιοι Σπαρτιάτες πολίτες . Μερικοί από αυτούς μάλιστα υπήρξαν διαπρεπείς στρατηγοί όπως ο ναύαρχος Καλλικρατίδης , ο Λύσανδρος , αλλά και ο Γύλιπος ο ικανότερος στρατηγός των Σπαρτιατών κατά τον Πελοποννησιακό Πόλεμο ο οποίος ήταν Μόθων .

quote:
europaios2
Εδώ όμως απαγόρευαν σε ανθρώπους όπως ο Αριστοτέλης να έχουν ακίνητη περιουσία επειδή ήταν μέτοικος. Φαντάσου σε τι περιορισμό είχαν τους δούλους.

Η φαντασία σου καλπάζει . Ο Αριστοτέλης ήταν «Μέτοικος» , δηλαδή αλλοδαπός , και σύμφωνα με τους τότε νόμους οι μέτοικοι δεν επιτρεπόταν να αγοράσουν και να κατέχουν κτηματική περιουσία . Εδώ μέχρι και σήμερα σε αρκετά κράτη υπάρχουν νόμοι που είτε απαγορεύουν εντελώς την αγορά ακινήτων από ξένους είτε επιτρέπουν την αγορά τους , όμως με χρονικό όριο ιδιοκτησίας το οποίο είναι συνήθως διάρκειας 99 ετών . Μη μπλέκεις λοιπόν την απαγόρευση κτήσεως γης από τους μετοίκους με τις συνθήκες διαβιώσεως των δούλων . Είναι δύο πράγματα εντελώς ασύνδετα και άσχετα μεταξύ τους .

quote:
europaios2
«Οι γυναίκες είτε προέρχονταν από εξαγορά είτε από αιχμαλωσία δεν ηδύνατο να ν' αρνηθούν συμμετοχήν εις την κλίνην του κυρίου των. Τα εκ τοιoύτων ενώσεων γεννώμενα τέκνα ήσαν μεν ελεύθερα, αλλά η καταγωγή των αύτη, ήτο πάντοτε αφορμή κατωτερότητος.....ο κύριός τους ετιμώρει διά ραβδισμού (τους δούλους), διά της αναθέσεως εις αυτούς να εργάζωνται εν μύλω, διά στιγματισμού εν τω μετώπω με πεπυρακτωμένην σίδρον, οσάκις επεχείρουν να δραπατεύσουν κ.λπ....» (ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ, Η δουλεία εν τη αρχαία Ελλάδι.)

Σε ποια «ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ» , Πυρσού , Ηλίου , Ελευθερουδάκη ? Τόμος ? σελίδα ????


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 01:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Ετσι ειναι Αιολε ... μηπως νομιζεις πως ΧΕΙΡΟΚΟΠΙΑ ,ΡΙΝΟΤΟΜΙΑ, ΓΛΩΣΣΟΤΟΜΙΑ, ΤΑΥΤΟΠΑΘΕΙΑ, ΚΑΥΛΟΚΟΠΙΑ ,ΕΚΤΥΦΛΩΣ Η ΚΑΨΙΜΟ «ΑΙΡΕΤΙΚΩΝ» ΚΑΙ «ΜΑΓΩΝ», ΚΑΨΙΜΟ ΒΙΒΛΙΩΝ ,ΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΙ ΩΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ ,ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΣΗ ,ΓΔΑΡΣΙΜΟ ΖΩΝΤΑΝΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ,ΒΡΑΣΙΜΟ ΣΕ ΚΟΧΛΑΣΤΗ ΠΙΣΣΑ, ΑΝΑΣΚΟΛΟΠΙΣΜΟΣ – ΠΑΛΟΥΚΩΜΑ ,ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΣ ,ΣΥΝΤΡΙΒΗ ΤΩΝ ΑΡΘΡΩΣΕΩΝ ,ΑΠΟΚΟΠΗ ΤΩΝ ΤΕΝΟΝΤΩΝ ΜΕ ΜΑΧΑΙΡΙ , ΚΡΕΜΑΛΑ κλπ. ηταν βασανιστηρια που γινοντουσαν στο Βυζαντιο ; Αν το νομιζεις τοτε διαβασε τους απολογητες και θα καταλαβεις οτι κατι τετοια βασανιστηρια δεν εγιναν ποτε στο ... βυζαντιο . Ακους εκει να θελεις και πρωτογενη στοιχεια ... α και που ΄σαι ... μην διαβασεις το βιβλιο του Σιμοπουλου «ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ» διοτι βριθει ανακριβειων , ειναι συκοφαντης και ψευτης , αμ πως !

Δεν ξέρω εάν απαγορευόντουσαν τα βασανιστήρια κατά των ενόχων ή όχι.
Aυτό που ξέρω, είναι ότι απαγορευόντουσαν ως τρόπος εξέτασης. Και δεν αναφέρομαι στους αιχμαλώτους σε περίοδο πολέμου.
Η κα Αρβελέρ είναι ιστορικός Βυζαντινολόγος, δεν είναι καμιά τυχαία και έχει ιδιαίτερη βαρύτητα ο λόγος της.
Φέρε μας να δούμε τι ακριβώς λέει ο Σιμόπουλος και που το στηρίζει. Γιατί με την Ακρόπολη την έκανε την πατάτα του και δεν είναι η μόνη.
Και δεν ξέρω στο έργο του "ΜΥΘΟΣ ΑΠΑΤΗ ΚΑΙ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ" τι εννοεί όταν γράφει:"Κατασπαραγμός οι φρικαλέες αθλητικές αναμετρήσεις στην Ολυμπία" τι εννοεί?....ενδεχομένως εσύ να ξέρεις κάτι παραπάνω να μας πεις.
Το Βυζάντιο εξελίσσεται σε Ελληνική αυτοκρατορία μετά τον 7ο αιώνα μ.Χ., πριν δεν ήταν παρά η Ανατολική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία που σιγά σιγά μεταλλασσόταν στο Βυζάντιο.

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Ουδεποτε καταργηθηκε η δουλεια επι βυζαντιου , αλλα και μετα την πτωση του βυζαντιου ο θεσμος διατηρηθηκε σε πολλες επισκοπες που ειχαν αποκτησει (ληστρικα) μεγαλες εκτασεις και αυτο με την παροδο του χρονου οδηγησε (λογω της ανεχειας) σε νεες γενιες δουλων ,τους δουλοπαρικους .
Ευρωπαιε η γνωση δεν αποκτιεται αντιγραφοντας απο το διαδυκτιο ...
Αυτην την καραμελα , περι καταργησης της δουλειας , μπορεις να την γλυφεις για παντα , δεν λειωνει ευρωπαιε ... μονο αν βγαλεις την ζελατινη ισως καταφερεις κατι ... ερρωσθε !

Η αντιγραφή από το διαδίκτυο, δεν είναι κάτι που με χαρακτηρίζει.
Στα περισσότερα έχω τις παραπομπές από βιβλία που έχω στη βιβλιοθήκη μου όπως της Αρβελέρ, ή της Αικατερίνης Χριστοφυλοπούλου, απ' όπου και το παρακάτω απόσπασμα:
Βυζαντινή Ιστορία Γ'1 1081-1204 σελ. 275 κεφ/ γ' "Ελευθέρων άρχειν":
"Τον αυτοκράτορα Μανουήλ Α' Κομνηνό εκτός των θεολογικών προβλημάτων απασχολούσαν και κοινωνικά.
Έτσι δικαιολογών την έκδοση νομοθετικής ρυθμίσεως διακηρύσσει "ελεθέρων άρχειν Ρωμαίων, ού μενούν ανδραπόδων ήθελεν." (Κίναμος σελ. 276).
Αφορμή στάθηκε η παρατήρηση ότι ελεύθεροι πολίτες χωρίς πόρους ζωής αναγκάζονται "μισθού την ελευθερίαν απόδοσθαι" και να υπηρετούν σε ανθρώπους "εν περοχαίς και αξιώμασι και των εύ γεγονότων" (δηλ. πλούσιους αξιωματούχους), χωρίς να έχουν τη δυνατότητα να εγκαταλείψουν αυτήν την εξουθενωτική εργασία, για την οποία είχαν πάρει κάποιο αντάλλαγμα που "ήν το τριώβολον ίσως καταβαλλόμενον μίσθωμα ελευθέρων ανθρώπων ωνή και συμβόλαιον ούτω κακοτυχές" (Κίναμος σ.275).

για την Αρβελέρ έχω ξαναγράψει....... ας ξαναγράψω όμως για να δεις τι σόι ιστορικός είναι:
ΕΛΕΝΗ AHRWELER-ΓΛΥΚΑΤΖΗ Α΄ Πρύτανης Πανεπιστημίου Παρισίων,
Διευθύντρια στο Εθνικό Κέντρο Επιστημονικών
Ερευνών της Γαλλίας (CNRS Αποτέλεσε την
πρώτη γυναίκα πρόεδρο του τμήματος Ιστορίας
στο Πανεπιστήμιο της Σορβόνης το 1967 και την πρώτη γυναίκα πρύτανη του Πανεπιστημίου της Σορβόνης, στην 700 χρόνων ιστορία του το 1976, όπως και πρύτανης του Πανεπιστημίου της Ευρώπης.
Διευθύντρια του Κέντρου Χριστιανικής Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Paris Επίτιμη Πρόεδρος της Διεθνούς Επιτροπής Βυζαντινών Σπουδών


...λίγα λόγια για την Χριστοφιλοπούλου, γιατί καλό θα είναι να συστήνουμε και τις πηγές μας.
Αικατερίνη Χριστοφιλοπούλου, σπούδασε Ιστορία και Αρχαιολογία στα Πανεπιστήμια Αθηνών, Μονάχου και Βιέννης.
Αριστούχος διδάκτωρ Βυζαντινής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών.
Διδάκτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και καθηγήτρια της Βυζαντινής Ιστορίας.

Όπως βλέπεις και σε συνδυασμό με τα προηγούμενα γραπτά μου, τίποτα δε γράφω στον αέρα εν' αντιθέσει με ‘σένα.....που λίγο έλειψε να μας πείσεις να πάμε στην αρχαία Ελλάδα να γίνουμε δούλοι....μιας και τα περνούσαν τόσο όμορφα!

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Καλως τον ! Μας ελειψαν οι σαχλαμαρες .... Σε ποιούς διαλόγους φαινεται ; Να μας τους παρουσιασεις . Στον Ομηρο φαινεται ακριβως το αντιθετο , οτι δηλαδη οι σχεσεις των κυριων προς δουλους ησαν πατριαρχικες , αλλωτε φιλικες και ενιοτε αδελφικες . Παραδειγμα , στην οδυσσεια ,ραψωδια ζ΄ , βλεπουμε την Ναυσικα να παιζει βολους με τις δουλες και να τις γλυκοτραγουδα : σφαίρῃ ταὶ δ᾽ ἄρ᾽ ἔπαιζον, ἀπὸ κρήδεμνα βαλοῦσαι·τῇσι δὲ Ναυσικάα λευκώλενος ἤρχετο μολπῆςδηλ. : βγάλαν τὶς μπόλιες κι ἔπαιξαν τὴ σφαῖρα ἀνάμεσά τους.
κι ἡ ἀσπροχέρα ἡ Ναυσικᾶ τοὺς γλυκοτραγουδοῦσε.
Παρομοια περιστατικα που σε βγαζουν ψευτη εχουμε παρα πολλα (με τον Οδυσσεα π.χ. να λεει στους δουλους του ,Ευμαιο και Φιλοιτιο " θελω να ειστε φιλοι και αδελφοι του Τελεμαχου μου")
Καθεσαι και γραφεις ενα σωρο αηδιες ... τι να πω ...

-Οι τάπες σας έλειψαν...
Δεν ανοίγεις κανά βιβλίο λέω εγώ...έστω αυτό του Όμηρου, αν το είχες κάνει θα έβλεπες στην Οδύσσεια στο Δ' κεφάλαιο στο διάλογο της Ευρύκλειας με την Πηνελόπη, την Ευρύκλεια να φανερώνει μέσα από τα λόγια της τη θέση του δούλου στην αρχαία Ελλάδα:
"Τότε έτσι η βάγια Ευρύκλεια της Πηνελόπης είπε:
Θέλεις κυρά μου σφάξεμε με τ' άπονο μαχαίρι, θες χάρισέ μου τη ζωή.
Μα δε θα κρύψω λέξη. Τα γνώριζα όλα κι έδωσα σ' αυτόν όσα ζητούσε...."

Στην Οδύσσεια σαφώς και βλέπουμε ότι όχι μόνο οι δούλοι συνεργάζονταν
με τους κυρίους τους, αλλά και ότι τους δίνονταν και κτήματα και οίκος, δεν παύει όμως να βλέπουμε ότι ο κύριος είχε το δικαίωμα ζωής και θανάτου επάνω στο δούλο του...εκτός και άν κάποιοι γκαβίζουν!

quote:
Sesostris:
Μεγάλη η γεναιοψυχία του Γενναδίου .... .Αν ζούσε ο Πλήθων την εποχή εκείνη να είσαι σίγουρος ότι θα τον έκαιγε και αυτόν ακολουθώντας την πρακτική των πεφωτισμένων προκατόχων του

Τότε να σε ενημερώσω ότι γνωρίζονταν μεταξύ τους και όχι μόνο κανείς δεν πείραξε τον Πλήθων αλλά όταν πέθανε, τον έθαψαν οι Βυζαντινοί με τιμές....όσο όμως ξέρω εγώ από παστίτσιο άλλο τόσο ξέρεις εσύ από ιστορία.
Η μεταξύ τους κόντρα κράτησε για πάνω από μία δεκαετία και σταμάτησε με τον θάνατο του Πλήθων από βαθιά γεράματα κάπου το 1450-2....οπότε είχε όλο το χρόνο μπροστά του όχι μόνο να τον κάψει αλλά τον έχει έγκλειστο σε κάποιο σκοτεινό μπουντρούμι και να τον βασανίζει με τους παραπάνω τρόπους που ανέφερε ο Αδιάβαστος.....αλλά είστε τόσο αδιάβαστοι που συνεχώς εκτίθεστε.

quote:
Sesostris:
Γιατί η εκκλησία είχε αποδεχθεί την αριστοτελική διδασκαλία που ήταν σε πλήρη αντίθεση με τις απόψεις της ? Μόνο ελάχιστα δέχθηκε από τον Αριστοτέλη και αυτά αφού φρόντισε να τα παρερμηνεύση , (παλιά της τέχνη κόσκινα) , και να τα φέρη στα μέτρα της .

?
Ο Αριστοτέλης δίδαξε ότι τα όντα είναι ιεραρχημένα, ένα μόνο Όν είναι εντελώς καθαρή πραγματικότητα και έχει αναλλοίωτη μορφή, ο Θεός, που έδωσε την πρώτη ώθηση στην κίνηση και στη ζωή.
Ο Θεός για τον Αριστοτέλη είναι η έμφυτη ψυχή του κόσμου και οι παλαιοί θεοί που πίστευαν οι άνθρωποι, ήσαν απλώς οι δυνάμεις της φύσης.
Για την πρώτη αρχή της δημιουργίας του κόσμου, επέλεξε την συμβολική φράση "Εν δυνάμει Όν " και το "Κινούν Ακίνητον".
Δίδαξε ότι το ύψιστο αγαθό του ανθρώπου είναι η ευδαιμονία, που προέρχεται όχι μόνο από από τα πλούτη και τις απολαύσεις, αλλά κυρίως από την υγεία και την Αρετή.

Τώρα κατά πόσο αυτά που δίδασκε ήσαν κοντά στο δωδεκάθεο και μακριά από τον Χριστιανισμό, ας το κρίνει ο αναγνώστης, αφού λάβει υπόψη του ότι ο Αριστοτέλης δεν είχε καν ακούσει τη χριστιανική διδασκαλία.... Που και να την είχε ακούσει δηλαδή!
Δεν είναι εξάλλου τυχαίο ότι ο μέγας φιλόσοφος και Θεολόγος Θωμάς Ακινάτης έγραψε:"O Αριστοτέλης, ήτο η μεγαλύτερη φιλοσοφική αυθεντία, που μου έμαθε να ξεχωρίζω την Θεολογία από τις φιλοσοφικές επιστήμες, μου είναι αρεστή η φράση του: "Η γνώσις του είναι Θεόν, φυσικώς ημίν εγκατέσπαρται".

Τι θα γίνει βρε Sesostris? δε θα βρείτε κάποιον αρχαίο φιλόσοφο της προκοπής να εκθειάζει το δωδεκάθεο?......όλοι εναντίων του ήσαν?....δε μπορεί!!! άντε φέρε μας κανέναν....αν θες βοήθεια πες το!

quote:
Sesostris:
Δεν την κρίνω εγώ , η ιστορία την κρίνει , και την ιστορία όσο και να προσπαθούν να την αλλοιώσουν οι ρασοφόροι και τα φερέφωνά τους ούτε ανασκευάζεται ούτε αλλοιώνεται . Όσο για τον Ανθρακίτη , αυτός ήταν από τους ελάχιστους φωτισμένους κληρικούς και είχε την ίδια αντιμετώπιση μ’ αυτούς από την σκοταδιστική πλειοψηφία της εκκλησίας .

Καημένε Sesostris....η ιστορία χωρίς την εκκλησία θα ήταν τώρα Τούρκικη.

quote:
Sesostris:
Όταν δεν μπορούσαν πια να πείσουν το κοπάδι , έκαναν την ανάγκη φιλοτιμία .

Τόσα ξέρεις τόσα λες....δε λες βέβαια και τίποτα...

quote:
Sesostris:
Το ότι είναι χριστιανική ποσώς με ενδιαφέρει . Ο καθ’ ένας έχει δικαίωμα να πιστεύη ότι τον βολεύει δίχως όμως να παρεμβαίνη στο δικαίωμα των άλλων να κάνουν το ίδιο. Άλλο όμως επικρατούσα θρησκεία και άλλο επικρατούσα εκκλησία όπως είναι σήμερα . Αυτό που με ενδιαφέρει λοιπόν είναι το ότι λόγω της διαπλοκής μεταξύ των πατέρων της βουλής με τους πατέρες της εκκλησίας καταπατείται η ανεξιθρησκεία στη χώρα μας και οι διακριτοί ρόλοι μεταξύ κράτους και εκκλησίας , με αποτέλεσμα η εκκλησία να επεμβαίνει προκλητικά στα του κράτους , και να πιέζη επιβάλλοντας τις απόψεις της τόσο στην παιδεία όσο και σε άλλα θέμα αρμοδιότητας του κράτους όπως π.χ. η καύση των νεκρών που αν και ψηφίστηκε ο σχετικός νόμος λόγω των παρεμβάσεών της καρκινοβατεί .

Παραμύθια της χαλιμάς.
Στα σχολεία η προσευχή είναι προαιρετική. Καμία επιβολή στην παιδεία δε γίνεται, αντιθέτως "κάποιοι" προσπαθούν να επιβάλλουν τη μή διδασκαλία της πλειοψηφούσας θρησκείας στα σχολεία, παρ' όλο που το μάθημα των θρησκευτικών δεν είναι προαιρετικό.
Η διαπλοκή είναι καταδικαστέα απ' όπου και εάν προέρχεται.
Έτσι διαπλοκή είναι η προσπάθεια από τους χριστιανομάχους, να επιβληθεί στα σχολεία η μή διδασκαλία των θρησκευτικών, να αφαιρεθεί δηλαδή το δικαίωμα στα παιδιά να επιλέξουν ή όχι το μάθημα των θρησκευτικών στα σχολεία, ώστε τα Ελληνόπουλα να χάσουν έναν ακόμη σύνδεσμο με τη μητέρα Ελλάδα.....αυτό είναι η διαπλοκή.

Δεν έχετε όμως εναλλακτική λύση γιατί είστε ρηχοί άνθρωποι, ντρέπεστε όχι μόνο να μιλήσετε για το δωδεκάθεο, αλλά και να καταδικάσετε τη βία απ' όπου κι αν προέρχεται σε αντίθεση με εμάς τους χριστιανούς......ακόμη περιμένω και είναι η τρίτη φορά που σου το επισημαίνω να καταδικάσεις τους φασίστες της ανίερης συμμαχίας που πυρπόλησαν την εκκλησία των τριών ιεραρχών ΕΜΠ στις 26/3/2007......ακόμη περιμένω να κράξεις τις μαϊμούδες αυτές!!

quote:
Sesostris:
Γιατί μήπως γνωρίζεις και κανέναν άλλο ? Είναι φυσικό να μην την γνωρίζης αφού δεν την αναφέρουν οι χριστοσελίδες από τις οποίες αντιγράφεις τις απαντήσεις σου .

Κατάλαβα...ούτε εσύ δεν τη ξέρεις!!

quote:
Sesostris:
Μάλλον εσύ θα πρέπη να μου εξηγήσης σε ποιο στίχο της Ιλιάδας ή της Οδύσσειας γράφεται κάτι τέτοιο .
.... Κι' άλλος αδιάβαστος!!

quote:
Sesostris:
Στη Σπάρτη που διατηρούσε διαφοροποίηση ανάμεσα στους ελευθέρους Σπαρτιάτες πολίτες και τους είλωτες , υπήρχαν και οι λεγόμενοι Μόθωνες ή Μόθακες που ήταν παιδιά Ειλώτων ή νόθοι Σπαρτιάτες από μητέρα οικόσιτη , από τους είλωτες , που ανατρέφονταν σε σπίτια ελευθέρων πολιτών της Σπάρτης και σύμφωνα με τους σπαρτιατικούς νόμους ώστε να αποβαίνουν «μάλα ευειδείς και των εν τη πόλει καλών ουκ άπειροι» . Στη συνέχεια αυτοί απελευθερώνονταν .

Α!.....φαίνεται μάλλον, ότι κάποιοι από αυτούς βαριόντουσαν να περιμένουν και έκαναν επανάσταση...

quote:
Sesostris:
Ο Αθηναίος (271 Ε) , (αυτόν τον έχεις ακουστά???) , γράφει : «Πολλάκις οι Λακεδαιμόνιοι ηλευθέρωσαν δούλους , και ους μεν αφέτας εκάλεσαν , ους δε, ους δε ερυκτήρας . » . Αυτοί υπηρετούσαν στον στόλο , ονομαζόντουσαν Δεσποσιοναύτες και μετά από υιοθεσία γινόντουσαν γνήσιοι Σπαρτιάτες πολίτες . Μερικοί από αυτούς μάλιστα υπήρξαν διαπρεπείς στρατηγοί όπως ο ναύαρχος Καλλικρατίδης , ο Λύσανδρος , αλλά και ο Γύλιπος ο ικανότερος στρατηγός των Σπαρτιατών κατά τον Πελοποννησιακό Πόλεμο ο οποίος ήταν Μόθων .

Φαίνεται δε θα πήρε το αυτί του για την επανάσταση των ειλώτων.
-Να δεις πόσοι Έλληνες αφού έγιναν μουσουλμάνοι πήραν το μέρος των Τούρκων!!.....και μάλιστα η επανάσταση της Κύπρου καταπνίγηκε από Έλληνα ναύαρχο μουσουλμάνο...πρώην χριστιανό.
Όταν το συμφέρον επιτάσσει Sesostris, τους έδιναν δικαιώματα. Αν κάνω λάθος, αιτιολόγησέ μου τις επαναστάσεις που έκαναν οι είλωτες.

quote:
Sesostris:
Η φαντασία σου καλπάζει . Ο Αριστοτέλης ήταν «Μέτοικος» , δηλαδή αλλοδαπός , και σύμφωνα με τους τότε νόμους οι μέτοικοι δεν επιτρεπόταν να αγοράσουν και να κατέχουν κτηματική περιουσία . Εδώ μέχρι και σήμερα σε αρκετά κράτη υπάρχουν νόμοι που είτε απαγορεύουν εντελώς την αγορά ακινήτων από ξένους είτε επιτρέπουν την αγορά τους , όμως με χρονικό όριο ιδιοκτησίας το οποίο είναι συνήθως διάρκειας 99 ετών . Μη μπλέκεις λοιπόν την απαγόρευση κτήσεως γης από τους μετοίκους με τις συνθήκες διαβιώσεως των δούλων . Είναι δύο πράγματα εντελώς ασύνδετα και άσχετα μεταξύ τους .

Δεν τα μπλέκω.......απλά τονίζω ότι ο Αριστοτέλης στην αρχαία Ελλάδα θεωρείτο "ξένος" στην Αθήνα του Περικλη! και είχε περιορισμένα δικαιώματα.....πόσο μάλλον ο δούλος!

quote:
Sesostris:
Σε ποια «ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ» , Πυρσού , Ηλίου , Ελευθερουδάκη ? Τόμος ? σελίδα ????

Mόνο η Πυρσού έχει αυτόν τον τίτλο....κοίταξε στο λύμα ΔΟΥΛΕΙΑ (Δ'16)........μάλιστα λέει σχετικά: "Oι αρχαίοι ιστορικοί αναφέρουσιν, ότι εν τη Ελλάδι πολλάκις εσημειώθησαν αιματηραί εξεγέρσεις των δούλων κατά των κυρίων των." (39η σειρά)

Ποντιακή Ιστορία


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 16/03/2010 01:33:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2010, 15:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ευρωπαίε , μια υπενθύμιση μόνο θα ήθελα να κάνω:

-Ο Αριστοτέλης ως ψυχή , όριζε τον χαρακτήρα του ανθρώπου!

Και εξ'αυτού , ορίζεται ένας εντελώς διαφορετικός τόπος , ως πηγή ευδαιμονίας , απο αυτόν που προτάσσει ο χριστιανισμός!

Το ότι βέβαια , υιοθετήθηκε απο τον χριστιανισμό -απο πολλούς- η Αριστοτελική αντίληψη , προσωπικά το τοποθετώ στα θετικά του σημεία!

Ελπίζω , να μην παρερμηνευθούν τα όσα είπα...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2010, 00:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός
Το ότι βέβαια , υιοθετήθηκε απο τον χριστιανισμό -απο πολλούς- η Αριστοτελική αντίληψη , προσωπικά το τοποθετώ στα θετικά του σημεία!

Φίλε Εαρινέ , μην τρέφεις αυταπάτες , ότι οι χριστιανοί δέχτηκαν την αριστοτελική αντίληψη αυτούσια . Όσοι φωτισμένοι δάσκαλοι μεταξύ των οποίων και ελάχιστοι κληρικοί επεχείρησαν κάτι τέτοιο κυνηγήθηκαν ανηλεώς .
Στο έργο του «The Greek cristian Authors and Aristotle» ο Leo Elders μας παρέχει αρκετές πληροφορίες για την επιρροή του Αριστοτέλη επί των χριστιανών συγγραφέων.
Αρχίζει με την κατάσταση των αριστοτελικών σπουδών κατά τους τέσσερις πρώτους αιώνες της χριστιανικής εποχής και στη συνεχεία αναλύει την επιρροή της αριστοτελικής σκέψης στους χριστιανούς απολογητές, θεολόγους και ιστορικούς. Παρά το γεγονός ότι οι χριστιανοί συγγραφείς ήταν συχνά εχθρικοί προς τον Αριστοτέλη, ο Elders καταδεικνύει ότι αρκετά αριστοτελικά δόγματα όπως περί αιτιότητος , αναλογίας , καθώς και δόγματα ηθικά , είναι παρόντα στις χριστιανικές αναλύσεις , όταν βεβαίως αυτά ad hoc εξυπηρετούν τα θεολογικά επιχειρήματα .

Ο χριστιανός επίσκοπος Ιππόλυτος , στο έργο του «Ελεγχος κατά Πασών των Αιρέσεων» ασκεί πολεμική κατά του Βασιλείδη, καταγγέλλοντας αυτόν ως οπαδό του Αριστοτέλη . Ως γνωστόν, ο Ιππόλυτος όπως ο Ειρηναίος και ο Ωριγένης ανάλωσε τη ζωή του στην πολεμική κατά του Γνωστικισμού και του Μοναρχιανισμού . Στις αναλύσεις όμως του Ιππολύτου υπάρχουν σαφή αριστοτελικά στοιχεία περί ομωνυμίας, νοός που στοχάζεται εαυτόν, γένους και είδους, καθώς επίσης και στα περί ψυχής και περί κοσμολογίας . Όμως ο «Αριστοτέλης», τόσο του Ιππολύτου όσο και του Βασιλείδη, ήταν μια διαστρεβλωμένη εκδοχή, μια καρικατούρα θα έλεγα του κλασικού Αριστοτέλη .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2010, 20:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Καλέ μου φίλε Εαρινέ , έχεις απόλυτο δίκιο στις παρατηρήσεις σου . Η μόνη ελπίδα μας είναι να σκύψουμε στις ρίζες μας και να αντλήσουμε από εκεί σοφία και παραδείγματα για την περαιτέρω πορεία μας . Να πάψουμε επιτέλους να είμαστε Ρωμιοί όπως μας κατάντησαν και να ξαναγίνουμε Έλληνες . Ίσως χρειαστεί να βάλουμε βαθιά το μαχαίρι και ματώσουμε γι’ αυτό , αλλά κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι μονόδρομος και μοναδική διέξοδος .

Κατάντια είναι σήμερα που μας κατάντησαν να είμαστε μια κλανιά. Όταν ήμασταν Ρωμιοί, έτρεμαν όλοι! σε Δύση και Ανατολή.
Μας έτρεμαν και μας σεβόντουσαν, αν δε βγάζαμε μόνοι μας τα μάτια μας, δε θα έβηχε η Τουρκία και θα κάναμε τσίσα επάνω μας, ούτε θα πηγαίναμε παρακαλώντας ποια????? τα Σκόπια!!!!.....αλλά φαίνεται ότι αυτή η εικόνα βολεύει αρκετούς.....

quote:
Sesostris:
Το θέμα της δουλείας στην αρχαία Ελλάδα φίλε trexagireve , μπορεί να το έθεσε ο Αίολος , αλλά όπως διαφαίνεται καθαρά και από το εισαγωγικό του σημείωμα , για να αποδείξη με ιστορικά στοιχεία ότι ο θεσμός της δουλοκτησίας στην αρχαία Ελλάδα δεν είχε καμιά σχέση με το καθεστώς της δουλείας τόσο στα άλλα βαρβαρικά έθνη όσο και της ρωμαιοκρατίας .

Για ξαναδιάβασε το εισαγωγικό του σημείωμα.....

quote:
Sesostris:
Η πρώτη αντίδραση όμως ήλθε από τους χριστιανούς του forum , με σκοπό να μειώσουν και να συκοφαντήσουν όπως πάντα τους προγόνους μας , με πρώτοστάτη τον ανεκδιήγητο ψηλό που έσπευσε να απαντήση με το προσφιλές του θέμα τα.... κολαράκια .
Το θέμα όμως δεν είναι καθόλου αδιέξοδο , και αυτό θα αποδειχθή στην περεταίρω ανάπτυξή του παρά τα παράσιτα που ενδεχομένως θα προσπαθήσουν να βάλουν από την ΟΟΔΕ οι επαγγελματίες συκοφάντες του ελληνισμού .

Πληροφορίες ζήτησε ο Αίολος και τις έλαβε, άλλη φορά όταν κάποιος θέλει πληροφορίες να μην τις ζητήσει γενικά κι αόριστα αλλά να εξειδικεύσει! Και πάνω απ’ όλα πριν δημοσιεύσουμε τα μηνύματα μας , να μας ζητάς να τα στέλνουμε πρώτα σε σένα για λογοκρισία!!

quote:
Sesostris:
Στην αρχαία Ελλάδα φίλε Βαγγέλη οι δούλοι απελάβαναν ελευθερίες και σεβασμό ανάλογο με αυτόν των κυρίων τους , και αντιμετωπιζόντουσαν σαν συνεργάτες και όχι σαν αντικείμενα και υποζύγια όπως τους αντιμετώπιζαν πχ στη Ρώμη ή την Παλαιστίνη .

Ο δούλος είναι δούλος!
Στην Αττική υπήρχαν δύο σκλαβοπάζαρα: το ένα ήταν στο Σούνιο, και τροφοδοτούσε με εργατικά χέρια τα γειτονικά μεταλλεία του Λαυρίου, και το άλλο στην αγορά των Αθηνών, κάθε μήνα με το νέο φεγγάρι. Οι πωλήσεις γίνονταν με πλειστηριασμό.
Η τιμή των δούλων άλλαζε ανάλογα με την εποχή.
Εξαρτιόνταν επίσης, από τις ικανότητες και τα προσόντα κάθε δούλου.

Στο Λαυρίου, εργάζονταν επάνω από δέκα χιλιάδες δούλοι. Πολλές φορές ο αριθμός τους έφτανε τις είκοσι χιλιάδες.
Ζούσαν στοιβαγμένοι μέσα σε άθλια καταλύματα, χωρίς γυναίκες, για να μην κάνουν παιδιά και επιβαρύνουν την επιχείρηση με συμπληρωματικά έξοδα διατροφής.
Επρόκειτο όμως για μια μοναδική στο είδος της συγκέντρωση εργατικών χεριών. Κανένα άλλο εργαστήριο της εποχής δεν χρησιμοποιούσε περισσότερους από εκατόν είκοσι δούλους (όπως το οπλοστάσιο του μετοίκου Κεφάλου, πατέρα του Λυσίου).

Για ποια ανθρώπινη αξιοπρέπεια μιλάς?

Και όπως έχω ξαναγράψει, εάν οι δούλοι τα περνούσαν μια χαρά!, ο Θουκυδίδης δε θα έκανε αναφορά στη λιποταξία 20.000 δούλων κατά τη διάρκεια του πολέμου στη Δεκέλεια.
Αρκεί κανείς να ανατρέξει στις σελίδες όπου έχει ήδη καλυφτεί το θέμα.

Parthen h Rwmania

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 19:59:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2:
Δεν ξέρω εάν απαγορευόντουσαν τα βασανιστήρια κατά των ενόχων ή όχι.
Aυτό που ξέρω, είναι ότι απαγορευόντουσαν ως τρόπος εξέτασης.
Δεν απαγορευονταν .
quote:
Η κα Αρβελέρ είναι ιστορικός Βυζαντινολόγος, δεν είναι καμιά τυχαία και έχει ιδιαίτερη βαρύτητα ο λόγος της.
Στον κύκλο σας έχει ...
quote:
Φέρε μας να δούμε τι ακριβώς λέει ο Σιμόπουλος και που το στηρίζει.

Λιγα πραγματα μπορεις να διαβασεις απο εδω. Για περισσοτερα αγοραζεις το βιβλιο .
quote:
Γιατί με την Ακρόπολη την έκανε την πατάτα του και δεν είναι η μόνη.
Διαφωτισε μας ...
quote:
Και δεν ξέρω στο έργο του "ΜΥΘΟΣ ΑΠΑΤΗ ΚΑΙ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ ΟΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ" τι εννοεί όταν γράφει:"Κατασπαραγμός οι φρικαλέες αθλητικές αναμετρήσεις στην Ολυμπία" τι εννοεί?....ενδεχομένως εσύ να ξέρεις κάτι παραπάνω να μας πεις.
Μιλά για τα σκληρα αθληματα και τις αντιαθλητικες συμπεριφορες ορισμενων αθλητων και παρατρεχαμενων . Ομως οι εξαιρεσεις δεν μπορουν να αμαυρωσουν το αθλητικο ιδεωδες των αρχαιων Ελληνων . Σου εχω ξαναπει πως το ιντερνετ ειναι καλο αλλα ως βοηθημα ... μην νομιζεις πως βρηκες λαυράκι εδω πονηρε ευρωπαιε .
quote:
Το Βυζάντιο εξελίσσεται σε Ελληνική αυτοκρατορία μετά τον 7ο αιώνα μ.Χ., πριν δεν ήταν παρά η Ανατολική Ρωμαϊκή αυτοκρατορία που σιγά σιγά μεταλλασσόταν στο Βυζάντιο.
In your dreams !!

quote:
Η αντιγραφή από το διαδίκτυο, δεν είναι κάτι που με χαρακτηρίζει.
Το αλλο με τον Τοτο το ξερεις ???
quote:
Τον αυτοκράτορα Μανουήλ Α' Κομνηνό εκτός των θεολογικών προβλημάτων απασχολούσαν και κοινωνικά.
Έτσι δικαιολογών την έκδοση νομοθετικής ρυθμίσεως διακηρύσσει "ελεθέρων άρχειν Ρωμαίων, ού μενούν ανδραπόδων ήθελεν." (Κίναμος σελ. 276).
Αφορμή στάθηκε η παρατήρηση ότι ελεύθεροι πολίτες χωρίς πόρους ζωής αναγκάζονται "μισθού την ελευθερίαν απόδοσθαι" και να υπηρετούν σε ανθρώπους "εν περοχαίς και αξιώμασι και των εύ γεγονότων" (δηλ. πλούσιους αξιωματούχους), χωρίς να έχουν τη δυνατότητα να εγκαταλείψουν αυτήν την εξουθενωτική εργασία, για την οποία είχαν πάρει κάποιο αντάλλαγμα που "ήν το τριώβολον ίσως καταβαλλόμενον μίσθωμα ελευθέρων ανθρώπων ωνή και συμβόλαιον ούτω κακοτυχές" (Κίναμος σ.275).
Αρα μεχρι τον Μανουηλ υπηρχε η ιδια κατασταση ,δουλεια ,βασανιστηρια κλπ και αμεσως μετα ο γιοκας του Αλεξιος τα συνεχισε πχ ο Αλέξιος Κομνηνός έβρασε κάποιον σε καζάνι και έστειλε ύστερα το πτώμα του στους οικείους του μέσα σε μεγάλο κοφίνι. Άλλον έκλεισε σε σακί και τον πέταξε στη θάλασσα. Για τον αρχηγό όμως των στασιαστών ήταν πιο εφευρετικός. Πρόσταξε να ετοιμάσουν ένα χαλκωματένιο στέμμα, άνοιξε τέσσερες τρύπες γύρω – γύρω, στερέωσε το «διάδημα» στο κεφάλι του θύματος και έμπηξε με σφυρί τέσσερα σιδεροκάρφια από τις τρύπες στο κρανίο ... μαλακιες μας λες ευρωπαιεεεε .
quote:
λίγα λόγια για την Χριστοφιλοπούλου, γιατί καλό θα είναι να συστήνουμε και τις πηγές μας.
Ε και τι θελεις τωρα , να σου γραψω για τον Σιμοπουλο ; Αφου τα εχεις διαβασει απο εκει που αντεγραψες ... ας τα παραθεσω ομως και εγω :
Ο Κυριάκος Σιμόπουλος, δημοσιογράφος, ιστορικός και συγγραφέας γεννήθηκε στο Καστανοχώρι Μεγαλόπολης (Κραμποβό) στις 31 Δεκεμβρίου του 1921.

Σπούδασε στη Νομική Αθηνών. Ηταν εξαίρετος γλωσσομαθής, αφού μιλούσε οκτώ γλώσσες . Η γερμανική κατοχή, τον βρήκε στην Αθήνα όπου συμμετείχε ενεργά στην Εθνική Αντίσταση και έγραφε με το ψευδώνυμο "Αχιλλέας" στον παράνομο τύπο της Εθνικής Αντίστασης από το όρος Ελικώνα. Το 1947, στρατιώτης, εξορίστηκε στη Μακρόνησο όπου έμεινε μέχρι το 1950 με τραυματισμένη υγεία που τον ταλαιπώρησε σε όλη του τη ζωή. Μετά την απελευθέρωση Στη συνέχεια αφιερώθηκε στη δημοσιογραφία την οποία υπηρέτησε με συνέπεια για 35 χρόνια από τις στήλες πολλών εφημερίδων : "Δημοκρατική Αλλαγή", "Βήμα" (επί εννέα χρόνια σαν διευθυντής σύνταξης), "Ανεξάρτητος Τύπος", "Σημερινά" και τέλος "Βραδυνή" απ' όπου συνταξιοδοτήθηκε το 1985. Στά άρθρα του υπέγραφε με το μυθικό ψευδώνυμο "Ανταίος".

Πέραν της δημοσιογραφίας, ο Κυριάκος Σιμόπουλος υπήρξε εξαίρετος ιστορικός και συγγραφέας. Ασχολήθηκε συστηματικά με την ιστορική έρευνα με αξιόλογο και πλούσιο συγγραφικό έργο. Εξέδωσε πάνω από είκοσι βιβλία ιστορικού περιεχομένου που έτυχαν ευμενούς αποδοχής από το ελληνικό κοινό, γνωρίζοντας μεγάλη κυκλοφορία και πολλές επανεκδόσεις.

Ιδιαίτερα σεμνός και έντιμος, αλλά και έντονα κριτικός, κατηγορηματικός και ασυμβίβαστος στις ιστορικές και κοινωνικές του απόψεις, ο Κυριάκος Σιμόπουλος, έζησε και έδρασε αθόρυβα, στο περιθώριο της δημοσιότητας, μακριά από τους κύκλους που θα του εξασφάλιζαν πλατιά και επίσημη προβολή.

Πέθανε ήσυχα στις 14 Οκτωβρίου του 2001 στην Αθήνα.

quote:
Όπως βλέπεις και σε συνδυασμό με τα προηγούμενα γραπτά μου, τίποτα δε γράφω στον αέρα εν' αντιθέσει με ‘σένα.....που λίγο έλειψε να μας πείσεις να πάμε στην αρχαία Ελλάδα να γίνουμε δούλοι....μιας και τα περνούσαν τόσο όμορφα!

Στον αερα δεν γραφεις ομως μπουρδες , γραφεις !
quote:
-Οι τάπες σας έλειψαν...
Δεν ανοίγεις κανά βιβλίο λέω εγώ...έστω αυτό του Όμηρου, αν το είχες κάνει θα έβλεπες στην Οδύσσεια στο Δ' κεφάλαιο στο διάλογο της Ευρύκλειας με την Πηνελόπη, την Ευρύκλεια να φανερώνει μέσα από τα λόγια της τη θέση του δούλου στην αρχαία Ελλάδα:
"Τότε έτσι η βάγια Ευρύκλεια της Πηνελόπης είπε:
Θέλεις κυρά μου σφάξεμε με τ' άπονο μαχαίρι, θες χάρισέ μου τη ζωή.
Μα δε θα κρύψω λέξη. Τα γνώριζα όλα κι έδωσα σ' αυτόν όσα ζητούσε...."

Στην Οδύσσεια σαφώς και βλέπουμε ότι όχι μόνο οι δούλοι συνεργάζονταν
με τους κυρίους τους, αλλά και ότι τους δίνονταν και κτήματα και οίκος, δεν παύει όμως να βλέπουμε ότι ο κύριος είχε το δικαίωμα ζωής και θανάτου επάνω στο δούλο του...εκτός και άν κάποιοι γκαβίζουν!


Τον κακο σου τον καιρο βλεπεις ασχετε ! Αναθεμα με αν εχεις διαβασει εστω και εναν στιχο απο την Οδυσσεια ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 01:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Κορυφαίο παράδειγμα, ίσως το πιο μαζικό και βάρβαρο της ιστορίας, η εκτύφλωση 15.000 Βουλγάρων στρατιωτών του Σαμουήλ, ύστερα από την μάχη του Μελένικου, το 1014.

Τι ήθελες να έκανε? να τους άφηνε ελεύθερους κι ωραίους? 30 περίπου χρόνια πολεμούσε με τους Βούλγαρους, ο οποίοι πάντα άρπαζαν την ευκαιρία, μόλις ο Βασίλειος απουσίαζε στην Ανατολή, να εκαστρατεύουν κατά της Ελλάδος και μάλιστα είχαν φτάσει μέχρι την Πελοπόννησο.
Μετά από την "βάρβαρη" αυτή πράξη οι Έλληνες ησύχασαν μια για πάντα από τους Βούλγαρους.

Βέβαια ανάμεσα στα άλλα που ο Σιμόπουλος αναφέρει στο βιβλίο του "ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΞΟΥΣΙΑ" που ο Βασδέκης Ν. Σταύρος μνημονεύει στην ιστοσελίδα του, γράφει:
"Τις τουρκικές πολεμικές συνήθειες ακολουθούσαν πιστά και οι Ελληνες επαναστάτες. Με καμάρι οι στρατιώτες παρουσίαζαν τα τουρκικά κεφάλια. Τα θεωρούσαν πολύτιμα λάφυρα. "Πήραν πλήθος κεφάλια οι Ελληνες, άρματα, σημαίγες και τάφεραν εις τον Φαληρέα", γράφει με περηφάνια ο Μακρυγιάννης. Φορτώματα τούρκικα κεφάλια μεταφέρονταν στη Δοίκηση ως απόδειξη πολεμικού θριάμβου.
Ο Γκούρας, ύστερα από τη νικηφόρα μάχη στον Μαραθώνα (καλοκαίρι 1824) έστειλε στην Αθήνα τριάντα κεφάλια. Στρατιώτες θα τα περιφέρουν, καρφωμένα σε παλούκια, στα χωριά της Αττικής πανηγυρίζοντας.
Στις Κυκλάδες, ομάδες αγωνιστών, κρατώντας ψηλά παλουκωμένα κεφάλια, ταξίδευαν από νησί σε νησί με ζουρνάδες και νταούλια και συγκέντρωναν δώρα από τους κατοίκους.
Απαράλλαχτα όπως τριγύριζαν στα χωριά σε ειρηνικές εποχές οι κυνηγοί, με το τομάρι του λύκου που σκότωσαν υψωμένο σε κοντάρι, εισπράττοντας φιλοδωρήματα από τους γεωργοκτηνοτρόφους.
Σκηνή πανηγυρικής περιαγωγής κομμένων κεφαλιών παρακολούθησε στο Αργός το 1822 ο γερμανός αξιωματικός Maximilian von Kotsch.
Οι Ελληνες είχαν ενστερνισθεί όλες τις βαρβαρότητες των Οθωμανών και πάσχιζαν να τους ξεπεράσουν."

Αυτά σε ενοχλούν λιγότερο ή περισσότερο από την τύφλωση που έκανε ο Βασίλειος ο Βουλγαροκτόνος?

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Στον κύκλο σας έχει ...

Να ο κύκλος λοιπόν: "Διευθύντρια στο Εθνικό Κέντρο Επιστημονικών
Ερευνών της Γαλλίας (CNRS Αποτέλεσε την
πρώτη γυναίκα πρόεδρο του τμήματος Ιστορίας
στο Πανεπιστήμιο της Σορβόνης το 1967 και την πρώτη γυναίκα πρύτανη του Πανεπιστημίου της Σορβόνης, στην 700 χρόνων ιστορία του το 1976, όπως και πρύτανης του Πανεπιστημίου της Ευρώπης."

...λίγο μεγάλος βέβαια αλλά τι να κάνουμε...

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Λιγα πραγματα μπορεις να διαβασεις απο εδω. Για περισσοτερα αγοραζεις το βιβλιο .

Δε με ενδιαφέρει τι γράφει ο Βασδέκης Ν. Σταύρος στην ιστοσελίδα του, αλλά τι λέει ο Σιμόπουλος.
Η η Βυζαντινή νομοθεσία απαγόρευε "το μετά βασάνων εξετάζεσθαι". Και δεν αναφέρομαι στους αιχμάλωτους πολέμου.
Αν τώρα ο αυτοκράτορας βασάνιζε ή δολοφονούσε τον πολιτικό του αντίπαλο δε φταίει η νομοθεσία.
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Διαφωτισε μας ...

Λάθος αναφορά.

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Μιλά για τα σκληρα αθληματα και τις αντιαθλητικες συμπεριφορες ορισμενων αθλητων και παρατρεχαμενων . Ομως οι εξαιρεσεις δεν μπορουν να αμαυρωσουν το αθλητικο ιδεωδες των αρχαιων Ελληνων . Σου εχω ξαναπει πως το ιντερνετ ειναι καλο αλλα ως βοηθημα ... μην νομιζεις πως βρηκες λαυράκι εδω πονηρε ευρωπαιε .

Οπότε ασφαλώς και δε θα σε πειράζει το κάτωθι:
"Το 496 π.Χ., ο πυγμάχος Κλεομήδης από την Αστυπάλαια, σκότωσε τον Επιδεύριο Ίκκο. Τον χτύπησε στο πλευρό, του προκάλεσε άνοιγμα, βύθισε το χέρι του μέσα, και του ξερίζωσε τον πνεύμονα.
Επειδή δεν αναγνωρίσθηκε η νίκη του, γύρισε στο νησί, μπήκε σε σχολείο που διδάδκονταν 60 παιδιά, γκρέμισε το στύλο που στερέωνε την οροφή, με αποτέλεσμα να γκρεμιστεί το σχολείο και να πεθάνουν όλοι οι μαθητές.
Οι Αστυπαλαιείς πήγαν στο Μαντείο τών Δελφών, που πήραν την εξής απάντηση:"Ο Κλεομήδης είναι ο τελευταίος ήρωας. Να τον τιμάτε με θυσίες γιατί δεν είναι θνητός".."

"Κατά τον Φιλόστρατο οι αθλητές τής εποχής του (3ος αιώνας μ.Χ.) κολυμπούσαν στην πολυτέλεια και την εξουσία.
Δέχονταν δωροδοκίες επειδή χρειάζονταν χρήματα για το σπάταλο βίο τους και άλλοι δωροδοκούσαν συναθλητές τους, επειδή δεν είχαν δυνατότητες να διεκδικήσουν τη νίκη "Οι μεν γαρκαι αποδίδονται την εαυτών εύκλειαν, δι οίμαι, το πολλών δείσθαι, οι δε ωνούνται το μη ξυν πόνω νικάν δια το αβρώς δαιτάσθαι (Φιλόστρατος, Γυμναστικός, 45)."
περισσότερα

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Αρα μεχρι τον Μανουηλ υπηρχε η ιδια κατασταση ,δουλεια ,βασανιστηρια κλπ και αμεσως μετα ο γιοκας του Αλεξιος τα συνεχισε πχ ο Αλέξιος Κομνηνός έβρασε κάποιον σε καζάνι και έστειλε ύστερα το πτώμα του στους οικείους του μέσα σε μεγάλο κοφίνι. Άλλον έκλεισε σε σακί και τον πέταξε στη θάλασσα. Για τον αρχηγό όμως των στασιαστών ήταν πιο εφευρετικός. Πρόσταξε να ετοιμάσουν ένα χαλκωματένιο στέμμα, άνοιξε τέσσερες τρύπες γύρω – γύρω, στερέωσε το «διάδημα» στο κεφάλι του θύματος και έμπηξε με σφυρί τέσσερα σιδεροκάρφια από τις τρύπες στο κρανίο ... μαλακιες μας λες ευρωπαιεεεε .

Και στη χούντα των συνταγματαρχών υπήρξαν βασανιστήρια και εκτελέσεις. Και ποιο μπροστά στη Γυάρο έβαζαν τους εξόριστους μέσα σε ένα σακί και μέσα τους έβαζαν μια γάτα. Έκλειναν το σακί, τρόμαζε η γάτα και ξέσκιζε τις σάρκες τους.
Φταίει η νομοθεσία τότε? ή η παραβίασή της?

Το ποιο σημαντικό όμως είναι ότι ο Αλέξιος γιος του Μανουήλ, ανέλαβε τη διακυβέρνηση 11 ετών μετά το θάνατο του πατέρα του και στα 14 του δολοφονήθηκε.....τώρα πότε πρόλαβε κι έκανε αυτά που μας λες.....γιατί δεν τα φορτώνεις σε κανάν άλλον?

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Ε και τι θελεις τωρα , να σου γραψω για τον Σιμοπουλο ; Αφου τα εχεις διαβασει απο εκει που αντεγραψες ... ας τα παραθεσω ομως και εγω :
Ο Κυριάκος Σιμόπουλος, δημοσιογράφος, ιστορικός και συγγραφέας γεννήθηκε στο Καστανοχώρι Μεγαλόπολης (Κραμποβό) στις 31 Δεκεμβρίου του 1921.

Σπούδασε στη Νομική Αθηνών. Ηταν εξαίρετος γλωσσομαθής, αφού μιλούσε οκτώ γλώσσες . Η γερμανική κατοχή, τον βρήκε στην Αθήνα όπου συμμετείχε ενεργά στην Εθνική Αντίσταση και έγραφε με το ψευδώνυμο "Αχιλλέας" στον παράνομο τύπο της Εθνικής Αντίστασης από το όρος Ελικώνα. Το 1947, στρατιώτης, εξορίστηκε στη Μακρόνησο όπου έμεινε μέχρι το 1950 με τραυματισμένη υγεία που τον ταλαιπώρησε σε όλη του τη ζωή. Μετά την απελευθέρωση Στη συνέχεια αφιερώθηκε στη δημοσιογραφία την οποία υπηρέτησε με συνέπεια για 35 χρόνια από τις στήλες πολλών εφημερίδων : "Δημοκρατική Αλλαγή", "Βήμα" (επί εννέα χρόνια σαν διευθυντής σύνταξης), "Ανεξάρτητος Τύπος", "Σημερινά" και τέλος "Βραδυνή" απ' όπου συνταξιοδοτήθηκε το 1985. Στά άρθρα του υπέγραφε με το μυθικό ψευδώνυμο "Ανταίος".

Πέραν της δημοσιογραφίας, ο Κυριάκος Σιμόπουλος υπήρξε εξαίρετος ιστορικός και συγγραφέας. Ασχολήθηκε συστηματικά με την ιστορική έρευνα με αξιόλογο και πλούσιο συγγραφικό έργο. Εξέδωσε πάνω από είκοσι βιβλία ιστορικού περιεχομένου που έτυχαν ευμενούς αποδοχής από το ελληνικό κοινό, γνωρίζοντας μεγάλη κυκλοφορία και πολλές επανεκδόσεις.
Ιδιαίτερα σεμνός και έντιμος, αλλά και έντονα κριτικός, κατηγορηματικός και ασυμβίβαστος στις ιστορικές και κοινωνικές του απόψεις, ο Κυριάκος Σιμόπουλος, έζησε και έδρασε αθόρυβα, στο περιθώριο της δημοσιότητας, μακριά από τους κύκλους που θα του εξασφάλιζαν πλατιά και επίσημη προβολή.
Πέθανε ήσυχα στις 14 Οκτωβρίου του 2001 στην Αθήνα.




Θέλω να μου λύσεις μια απορία, πως ήταν ιστορικός αφού δε σπούδασε παρά Νομική?
Και ποια είναι η άποψη σου? μπορεί να συγκριθεί ένας "αυτοδίδακτος" ιστορικός για την εγκυρότητα των πληροφοριών του με μια Χριστοφιλοπούλου, Αριστούχο διδάκτωρ Βυζαντινής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και Διδάκτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και καθηγήτρια της Βυζαντινής Ιστορίας?

quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Τον κακο σου τον καιρο βλεπεις ασχετε ! Αναθεμα με αν εχεις διαβασει εστω και εναν στιχο απο την Οδυσσεια ...

Ωραία απάντηση....βασισμένη σε επιχειρήματα.....


Η Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου απο τους Τούρκους

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 20/04/2010 01:34:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 20:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ευρωπαιος :
quote:
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ:
Κορυφαίο παράδειγμα, ίσως το πιο μαζικό και βάρβαρο της ιστορίας, η εκτύφλωση 15.000 Βουλγάρων στρατιωτών του Σαμουήλ, ύστερα από την μάχη του Μελένικου, το 1014.

Βρε καλλιτέχνη ευρωπαιε ... που το εγραψα εγώ αυτο το κειμενο ;
quote:
Να ο κύκλος λοιπόν: ...
Ανατριχιασα ...
quote:
Η η Βυζαντινή νομοθεσία απαγόρευε "το μετά βασάνων εξετάζεσθαι".
Που ; Ποτε ; Με ποιο νομο ;
quote:
Οπότε ασφαλώς και δε θα σε πειράζει το κάτωθι ...
Οποιαδηποτε αντιαθλητικη συμπεριφορα με πειραζει και την αποδοκιμαζω , ειναι δε παραδειγμα προς αποφυγη , ομως ως εδω . Οπως ειπα οι εξαιρεσεις δεν μπορουν να αμαυρωσουν το αθλητικο ιδεωδες των αρχαιων Ελληνων .
Επειδη στις μερες ντοπαρονται πολλοι αθλητες δεν σημαινει πως θα καταργηθει καθε ειδους αθλητισμος . Τι ειδους λογικη ειναι αυτη ;
quote:
Και στη χούντα των συνταγματαρχών υπήρξαν βασανιστήρια και εκτελέσεις. Και ποιο μπροστά στη Γυάρο έβαζαν τους εξόριστους μέσα σε ένα σακί και μέσα τους έβαζαν μια γάτα. Έκλειναν το σακί, τρόμαζε η γάτα και ξέσκιζε τις σάρκες τους.
Φταίει η νομοθεσία τότε? ή η παραβίασή της?
Πολυ ωραιος παραλληλισμος ... βυζαντιο = χουντα ... ευγε ευρωπαιε !!!
quote:
Το ποιο σημαντικό όμως είναι ότι ο Αλέξιος γιος του Μανουήλ, ανέλαβε τη διακυβέρνηση 11 ετών μετά το θάνατο του πατέρα του και στα 14 του δολοφονήθηκε.....τώρα πότε πρόλαβε κι έκανε αυτά που μας λες.....γιατί δεν τα φορτώνεις σε κανάν άλλον?
Ε , ενταξει βρε ... δεν ηταν ο γιος τους Μανουηλ αλλα του Ιωαννη (εκανα λαθος!)
quote:
Θέλω να μου λύσεις μια απορία, πως ήταν ιστορικός αφού δε σπούδασε παρά Νομική?

Δεν γνωριζω ... ισως να ειχε και αλλες σπουδες ...
quote:
Και ποια είναι η άποψη σου? μπορεί να συγκριθεί ένας "αυτοδίδακτος" ιστορικός για την εγκυρότητα των πληροφοριών του με μια Χριστοφιλοπούλου, Αριστούχο διδάκτωρ Βυζαντινής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και Διδάκτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών και καθηγήτρια της Βυζαντινής Ιστορίας?
Ανετα .
quote:
Ωραία απάντηση....βασισμένη σε επιχειρήματα.....
Με κουρασες ευρωπαιε ... με κουρασες ... Την φραση αυτη την λεμε ακομη και σημερα , τι σημαινει αυτο ;

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy