ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 17:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εμένα πάντως η ακραίου/θρησκευτικού τύπου χρήση της μεθόδου του σκεπτικισμού ή γενικότερα της κριτικής σκέψης μου φαίνεται το ίδιο απεχθής με την οποιαδήποτε "συνομωσιοληψία" και την τάση να βλέπει κάποιος μυστήρια, "κρυφούς δάκτυλους" και ανεξήγητα παντού και ανεξέλεγκτα. Το ίδιο αδιεξοδικά δογματικές, φανατικές, καταστροφικά μηδενιστικές και εντέλει αντιεξελικτικές είναι και οι δύο στάσεις!

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με το παραπάνω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 17:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χαλάρωσε ρε άλεξ με την πραγματικά αληθινή αλήθεια της αληθινά πραγματικής πραγματικότητας που βιώνεις μέσω του...διαλογισμού... Ψάξτην λίγο τη δουλειά.

Δεν είπα ποτέ αυτές τις παπαριές που λές,να την ψάξεις και εσύ την δουλειά.

quote:
Αμέσως να την πεις στους άλλους.

Κοίτα ποιός μιλάει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 17:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΑΝΝΗSEA
quote:
Allzzaro
Στην Αιγυπτιολογία παίρνεις κολούρα - την Δεύτερα με τον κηδεμόνα σου...
Πάντως έχει πολύ μεγάλη πλάκα να κάθεστε να συζητάτε και μην ξέρετε καν σε ποια δυναστεία ανήκουν οι τρεις πυραμίδες, τα οικονομικά και κοινωνικά πλαίσια της κατασκευής τους, και το κυριότερο: τις ειδικές παραμέτρους, από τα κλιματικά στοιχεία της περιόδου μέχρι την εξέλιξη της κατασκευής τους...
Την πυραμίδα του Ζοζέρ, την έχετε δει καθόλου;;; Την έχετε μελετήσει;;;


Καλέ μου ακόμα χρησιμοποιείς αυτή την ανήθικη τακτική να προσβάλλεις τους άλλους ως αμαθείς?
Σου έχω δώσει την εντύπωση οτι είμαι αμαθής?
Γιατί με λές αμαθή? εγώ δεν σε αποκάλεσα έτσι?
ντροπή σου..

Μιλάς για τον μασταμπά λοιπόν.. Δές τον..

Αυτόν επικαλείσαι?
και? τι θές να πείς τελικά.
Ο Τζοσέρ (Νεττζεριχέτ) ανήκε στο Παλαιό Βασίλειο και στην 3η Δυναστεία και συγκεκριμένα το 2.600 ΠΧ.
Ο Χέοπας ανήκε και αυτός στο Παλαιό Βασίλειο και αυτός στην 3η Δυναστεία και συγκεκριμένα το 2.550.
Θές να πείς οτι η Αίγυπτος άντεξε οικονομικά να κατασκευάσει σε ενα χρονικό διάστημα 50 χρόνων και τις δύο πυραμίδες και μάλιστα απέκτησαν τόσες γνώσεις μέσα σε 50-70 χρόνια που απο (βαθμιδωτές-κλιμακωτές πυραμίδες) τούβλινους μασταμπάδες ύψους 60 μέτρων να κατασκευάσουν τη μεγάλη Πυραμίδα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 17:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παράκληση.
Αν μπορείτε να μην βρίζετε και να μην εξαπολύετε προσβολές θα έχουμε μια όμορφη συζήτηση.
Εαν τελικά έλετε να το κάνετε, να το κάνετε με το γάντιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 17:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία ενίσχυση και από την πλευρά μου για να ακουστεί "πιο δυνατά" η παραπάνω παράκληση του allzzaro!

alex22:

quote:
Δεν είπα ποτέ αυτές τις παπαριές που λές (...)

alex22, μεγάλη προσοχή θα πρότεινα.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 18:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΣΑΣ ΕΔΕΙΞΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΕΝΑ ΑΡΑΧΑΙΟ ΑΕΡΟΔΙΑΔΡΟΜΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ
ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΑΝ
ΤΕΤΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΤΡΕΛΑΙΝΟΥΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΕΞΙΣΟΥ ΟΜΟΡΦΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΙΣ ΕΙΡΩΝΙΕΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΟΔΟΜΟΙΤΙΚΟ ΔΙΑΛΟΓΟ
ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΑΠΛΑ ΔΕΙΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ ΗΙSTORY CHANNEL ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ
ΔΙΔΟΥΝ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΕΣΑ
ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ Ο ΤΙΤΛΟΣ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΞΩΓΗΙΝΟΙ ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΑΠΛΑ ΣΑΝ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΜΕ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΗΣ ΓΗΣ
ΑΣΧΟΛΕΙΘΕΙΤΕ ΟΜΩΣ ΜΕ ΑΥΤΑ
ΠΑΡΤΑ ΕΝΑ ΕΝΑ
ΒΡΕΙΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΔΙΕΞΟΔΙΚΑ
ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΕΙΡΩΝΕΥΣΤΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ
ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΕΝ ΣΚΕΠΤΙΚΙΣΤΕΣ
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΡΩΝΙΑ
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΙΧΙΩΔΕΣ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΟΠΩΣ ΠΡΑΤΤΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΡΩΝΕΣ.
ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ.....
Ο ΓΡΗΓΟΡΙΑΝΟΣ ΣΑΣ
...........
.....
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 19:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ Craven
Φίλε μου αναγνωρίζω το λάθος μου αναφορικά με την εκ προθέσεως απάτη και σου ζητώ ταπεινά συγνώμη.
Διατηρώ την αντίρρησή μου στην αναφορά σου πως βιάστηκα να βγάλω συμπέρασμα σχετικά με την γνησιότητα της φωτώ με τον αστροναύτη και με χρονολογία κατασκευής το έτος 1102.
ΔΕΝ χρειάζεται φίλε μου να έχει κάποιος γνώσεις πανεπιστημιακές-αρχαιολόγου για να καταλάβει πως πρόκειται για απάτη. Η απεικόνιση αυτή δεν θα μπορούσε να είναι αληθινή, με χρονολογία κατασκευής του γλυπτού πριν το 1960.
Οι κατηγορείς σου λοιπόν για παρωπίδες, μανιακό ορθολογιστή και μηδενιστή κλπ, που τσιρίζονται στην σιγουριά μου πως η φωτώ απεικονίζει μια απάτη, τουλάχιστον ώς προς την ημερομηνία κατασκευής του γλυπτού, αποδεικνύονται επι της ουσίας αβάσιμες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 20:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GRIGORIANOS
quote:
ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΣΑΣ ΕΔΕΙΞΑ ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΕΝΑ ΑΡΑΧΑΙΟ ΑΕΡΟΔΙΑΔΡΟΜΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ
ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΑΝ
ΤΕΤΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΤΡΕΛΑΙΝΟΥΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΕΞΙΣΟΥ ΟΜΟΡΦΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Κάποιοι απο εμάς για πολλούς και διάφορους λόγους δεν το είδαν.
Αν μπορείς να το ξαναπαραθέσεις

quote:
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΡΩΝΙΑ
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΙΧΙΩΔΕΣ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΟΠΩΣ ΠΡΑΤΤΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΡΩΝΕΣ.
ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ.....

Είρωνες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν.
Κάποια στιγμή μπορεί και εμείς οι ίδιοι να γίνουμε είρωνες.
Ομως όλα έχουν ένα όριο που δεν πρέπει να ξεπερνούμε.
Καλό θα είναι να εκλαμβάνουμε την ειρωνία ώς χιούμορ ή με χιούμορΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 20:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιοι απο εμάς για πολλούς και διάφορους λόγους δεν το είδαν.
Αν μπορείς να το ξαναπαραθέσεις

Δες στη σελίδα 6 του θέματος allzzaro
Εκει ο GRIGORIANOS μας έδωσε κάποιες συντεταγμένες γι΄αυτές τις κατασκευές

ή δες το παρακατω, αν σε βοηθάει περισσότερο (το ιδιο πράγμα είναι)

quote:
AitheroVamon Απεστάλη: 04/04/2011, 18:16:39
οι συντεταγμένες για Google earth για όσους δεν το θυμούνται
(αφου έχουμε αλλάξει σε μοίρες λεπτά δευτερόλεπτα)
40°27'31.00'' N 93°18'47.47'' E
ξεκινήστε από ύψος 20Km

θα περιμένω την άποψη σου, γιατί εμείς άκρη δεν βγάλαμε

(ακόμα το ψάχνω αλλά δεν έχω βρει απολύτως τίποτα, και με ενδιαφέρει)


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 20:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ AitheroVamon.

Δυστυχώς δεν έχω εγκαταστήσει το Google Earth και έτσι δεν μπορώ να το δώ.
Θα το εγκαταστήσω κάποια στιγμή.
Και εμένα με ενδιαφέρει πάντως.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 20:41:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άνοιξε google maps
δώσε
40°27'31.00'' N 93°18'47.47'' E
copy/paste στην "αναζήτηση χαρτών"
ζούμαρε στα 5Km
και θα δεις τις κατασκευές πηγαίνοντας λίγο ανατολικότερα (δεξιά)


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 21:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί τις είδα.

Μία κυκλική κατασκευή διαμέτρου 300 μέτρων περίπου.
Κάποιες οπές διακρίνονται και αυτές να έχουν μια κυκλική διάταξη κάτι σαν οπές εξαερισμού μήκους 10χ1 μέτρων.
Μετα απο μία ενδελεχή παρατήρηση το κυκλικό αυτό κατασκεύασμα φαίνεται κάτι σαν αποτύπωμα.
Λές και κάποιο ιπτάμενο βαρύ αντικείμενο προσγειώθηκε και άφησε το αποτύπωμα του καθώς και κάποιες οπές.
Πιο ανατολικά διέκρινα κάποιους διαδρόμους σε τετράγωνο σχήμα 1,7χ1,4 χλμ πράγματι κάτι σαν αεροδιάδρομοι.
Το παράξενο είναι οτι όλοι αυτοί οι διάδρομοι που έχουν πλάτος απο 6 μέτρα έως 20 συνδέονται με δεκάδες αλλους πιο στενούς διαδρόμους σχηματίζοντας παράξενα σχήματα.
Ενδιάμεσα σε αυτές τις κατασκευές διακρίνεται ένας χώρος μπαζωμένος. Διακρίνονται επίσης διάδρομοι επάνω στον μπαζωμένο αυτό χώρο. Ο χώρος αυτός φαίνεται αφύσικα μπαζωμένος καθώς δεν μπαζώθηκε ομοιόμορφα.Σίγουρα ο χώρος αυτός κάτι κρύβει απο κάτω.
Πολύ πιθανόν απο κάτω να κρύβονται κάποιοι αλλοι διάδρομοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 21:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν λες για αυτούς τους διαδρόμους μιλάμε για χιλιόμετρα και οχι μέτρα
στον αριστερό δε, μοιάζει να είναι αρκετά παλιός , μια και το ποτάμι
(ετσι τουλάχιστον φαίνεται ή "κατεβασιά") το έχει καλύψει...
και αντε πες να είναι παλιά εγκαταλελειμμένα αεροδρόμια
στη μέση του πουθενά , και χωρίς κτιριακές εγκαταστάσεις και δρόμους ?



Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 21:48:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει και συνέχεια

Πιο δεξιά δύο διπλοί αεροδιάδρομοι με βοηθητικούς μήκους 3 χλμ ακριβώς.
Παράξενα χρώματα ειδικά ο ενας αεροδιάδρομος είναι χρωματισμένος με μπλέ και άσπρο που έχει ξεθωριάσει απο την πολυκαιρία ενώ ο δεύτερος αεροδιάδρομος φαίνεται να είναι μπαζωμένος με κάποιο λαμπερό χώμα σε όλο του το μήκος.
Αλλος ένας μονός αεροδιάδρομος και αυτός χρωματισμένος ενώ κάποια κτίσματα διακρίνονται δεξιά απο την κεφαλή του ενός αεροδιαδρόμου με πολύ έντονο μπλέ χρώμα κάτι σαν σκεπές.
Πολύ πιο ανατολικά διακρίνεται ενα περίεργο σχήμα με πολλούς κάτασπρους διαδρόμους.
Ψάχνοντας γύρω γύρω ανακαλύπτεις και αλλες παράξενες κατασκευές όπως αυτή 40°24'48.32'' N 93°35'07.56'' E
Μία κατασκευή όμοια της πρώτης κυκλικής με τις οπές μόνο που εδώ είναι τετράγωνη καθώς και τετράγωνες οι οπές.
Μια προσεκτικότερη παρατήρηση οτι δεν πρόκειται περί οπών αλλά αποτυπωμάτων καθώς ο χρόνος έχει σβήσει αρκετά απο αυτά..

Οχι απλά ενδιαφέροντα φίλε grigoriane.
Αν κάποιος μπορεί να δώσει περισσότερα απο όσα βλέπω..

Edited by - allzzaro on 15/04/2011 21:54:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 21:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι
Για τους διαδρόμους αυτούς μιλώ στον τελευταίο μου πόστ.
Δυτικά απο αυτούς υπάρχει ενα σύμπλεγμα διαδρόμων και πιο δυτικά ακόμα το κυκλικό αποτύπωμα.
Δεν ξέρω αν το βλέπεις αυτό?

Γύρω γύρω διακρίνω και αλλα πολλά πραγματάκια κάτι σαν μικρές πυραμίδες.
Δες τις συντεταγμένες που δίνω τελευταία για το τετράγωνο αποτύπωμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 22:02:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι εχω "δει" την περιοχή μέτρο μέτρο
Είναι πραγματικά παράξενες κατασκευές ,
στην αρχη υπέθεσα οτι μπορεί να είναι οτιδήποτε ,
αλλα το μέρος οπου είναι η κατασκευές ,
δεν μου άφησε και πολλά περιθώρια
μεχρι και "ορυζώνες" είπα οτι μπορεί να είναι
ετσι για να δώσω μια όποια "λογική" εξήγηση ... αλλά ΔΕΝ ...
Και εντάξει ας παραλείψουμε (που λεει ο λόγος) τα αλλα σχήματα
εκείνα τα "αεροδρόμια" ομως πως μπορείς να τα εξηγησεις


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 22:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα έλεγα πως τα αλλα σχήματα αυτές με τις οπές είναι πολύ πιο μυστήρια απο τους αεροδιαδρόμους.
Εντάξει αεροδιάδρομοι είναι,ίσως κάπως παράξενοι στη μέση του πουθενά αλλά ...
Αυτά τα περίεργα αποτυπώματα ομως?
Θα το ψάξουμε πάντως.. αυριο με το καλό..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 22:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OANNHSEA
Μμμμμμ...
Έχετε ακούσει την αμμοβολή;;; Την χρησιμοποιούν κυρίως για τον καθαρισμό των υφάλων των καραβιών. Μπορεί άνετα να απομακρύνει ακόμα και ένα από τα πιο σκληρά υλικά στην φύση – την σκουριά... Φυσικά υπάρχει και η ΥΑΛΟΒΟΛΗ, και η ατσαλοβολή, αλλά και η ξυλοβολή (με πολύ μικρά κομμάτια πολύ σκληρού ξύλου)...

Κάπου την έχω ακούσει φίλε OANNHSEA την αμμοβολή .......ειδικότερα το 1962 , ίσως πολύ πριν γεννηθείς , χρησιμοποιούσα την μέθοδο της ατσαλοβολής προκειμένου να αποχρωματίσω φιάλες υγραερίου , σαν προϊστάμενος παραγωγής στα πρώτα βήματα της καριέρας μου .
quote:
OANNHSEA
Είναι περίεργο που μερικές φορές, απλώς δεν μπορείτε να σκεφτείτε ότι, κάτι πολύ περίπλοκο μπορεί να γίνει με κάτι πάρα πολύ απλό...
Την υδροκοπή την έχετε ακούσει;;;
Νερό που κόβει ατσάλι με πάχος μέχρι 100 χιλιοστά!!!
Απαπαπαπα... Πάλι μαλακίες θα λέει ο OANNHSEA...

Καθόλου φίλε μου έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλές φορές τη μέθοδο αυτή στο παρελθόν και είναι πολύ αξιόπιστη παρέχει ακρίβεια κοπής σε λαμαρίνα πάχους 0,6 , περίπου 0,01 χιλιοστά .
quote:
OANNHSEA
Να σας δώσω μερικά τηλέφωνα από τις εταιρείες που έχουν αυτά τα μηχανήματα στην Αττική για να δείτε με τα ματάκια σας, νερό να κόβει ατσάλι;;;;

Αν ενδιαφέρεσαι για αξιόπιστη εργασία ευχαρίστως να σου δώσω κι’ εγώ μερικές διευθύνσεις αξιοπίστων συνεργατών που μου έκοβαν στο παρελθόν δοκιμαστικά αναπτύγματα , προκειμένου να καταλήξω στην τελική μορφή κοπτικών σε αυτόματες μηχανές παραγωγής εξαρτημάτων .

Και για να έλθουμε στο δια ταύτα φίλε OANNHSEA . Αν με αυτά που έγραψες εννοείς ότι την εποχή του λίθου , γιατί αυτή είναι η ηλικία των κρυστάλλινων κρανίων , οι άνθρωποι έκαναν γλυπτική σε ορυκτό χαλαζία χρησιμοποιώντας λεπτότατα ακροφύσια αμμοβολής , και στη συνέχεια είχαν τελειότατες μεθόδους λείανσης του γλυπτού για να επαναφέρουν την διαφάνεια του κρυστάλλου , δεδομένου ότι η αμμοβολή μας δίνει ματ επιφάνειες , τότε θα συμφωνήσω μαζί σου .


*


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 23:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ ΕΧΕΙ ΠΛΑΤΟΣ 37,5 ΧΛΜ


ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΕΩΓΛΥΦΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ ΔΕΞΙΑ
ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΥΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΕΧΟΥΝ 31 ΧΛΜ!!!!


ΕΔΩ ΕΝΑ ΚΟΝΤΙΝΟ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΓΕΩΓΛΥΦΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΔΙΠΛΑ ΔΙΠΛΑ
ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΥΠΗΡΧΑΝ 29 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ
ΔΕΣΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΗ ΤΩΝ ΒΑΣΕΩΝ ΤΟΥΣ


ΚΑΙ ΕΔΩ ΟΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΧΛΜ
ΑΞΙΣΗΜΕΙΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΠΕΔΙΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ


ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΟ ΤΕΡΜΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
ΚΑΙ ΛΕΩ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΦΗΣΑΝ ΕΚΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ.
ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΕΡΜΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΕΤΕ
ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΡΦΙΤΣΑ
.....
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 07:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris

Αν με αυτά που έγραψες εννοείς ότι την εποχή του λίθου , γιατί αυτή είναι η ηλικία των κρυστάλλινων κρανίων ,


....ή μπορεί να είναι απάτες των 2 τελευταίων αιώνων.

http://www.timesonline.co.uk/tol/life_and_style/court_and_social/article3834827.ece

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=396004

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 09:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτόν επικαλείσαι?

Allzzaro,
Είπαμε παίρνεις μηδέν στην αιγυπτιολογία...
Η πυραμίδα του Ζοζέρ - Djoser - είναι ένα από τα πρώτα ολοκληρωμένα συμπλέγματα. Θρησκευτικά συμπλέγματα...
Ο Ιχμοτέπ, ένας από τους πρώτους μηχανολόγους, σχεδίασε πράγματι στην αρχή ένα μεγάλο μασταμπά. Κάτι που δεν άρεσε στον φαραώ. πρόσθεσε λοιπόν πάνω από τον μασταμπά τις τρεις πρώτες σειρές και αύξησε το εμβαδόν την βάσης. Ούτε και αυτό άρεσε στον φαραώ... Νέα επέκταση λοιπόν, προσθήκη δύο ακόμα επιπέδων, αύξηση του εμβαδού της βάσης για μία ακόμη φορά και τελείωμα της επιφάνειας με κάθετες πλάκες από ασβεστόλιθο - οι τελευταίες έχουν εξαφανιστεί και μόνο δείγματα μένουν... Ουσιαστικά λοιπόν ο τάφος του Djozer είναι ο πρώτος τάφος που από μασταμπάς κατέληξε σε μία βαθμιδωτή πυραμίδα.
Προσέξτε: όλες οι πυραμίδες είναι βαθμιδωτές, μόνο που οι βαθμίδες στα μετέπειτα μοντέλα καλύπτονται με επικλινείς πλάκες ασβεστόλιθου και σαβούρα για καλύψουν την κλίση...
Εδώ μπορείτε να δείτε τι γράφω:

Προσέξτε όμως το πιο ουσιαστικό που όλοι οι ψυχοπαθείς παραμυθάδες ξεχνούν όταν αναφέρονται στις πυραμίδες: ότι εκτός από τάφοι ήταν και τόποι λατρείας του θεού - φαραώ. Για αυτό η πυραμίδα ήταν απλώς το κεντρικό σημείο της λατρείας. Γύρω από κάθε πυραμίδα υπήρχε ένα λατρευτικό συγκρότημα, που σε καμία περίπτωση δεν ήταν μικρότερης σημασίας σε εργατοώρες κατασκευής από την ίδια την πυραμίδα...
Για δείτε το παρακάτω, το οποίο είναι η αναπαράσταση ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του λατρευτικού συγκροτήματος του τάφου του Djozer:

Α, για κάθε περίπτωση: Στον τάφο υπήρχαν πολλές τοιχογραφίες οι οποίες έχουν αναλυθεί και ταυτοποιηθεί χρονικά με άνθρακα 14. Έτσι ξέρουμε ότι αυτός είναι χρονολογικά ο τάφος του Djozer...

Άρα
Allzzaro: την δευτέρα με τον κηδεμόνα σου!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 11:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας προχωρήσουμε τώρα στο δεύτερο παραμύθι - αυτό του εξωγήινου αεροδρομίου...
Θα πρέπει να καταλάβετε ότι τις περισσότερες φορές ο άνθρωπος βλέπει μόνο το παρόν και όχι το τι έχει μεσολαβήσει μέχρι το παρόν.
Τα αεροσκάφη λοιπόν των γήινων ξεκίνησαν κάπως έτσι:

Κατέληξαν έτσι (προς το παρόν):

Οι σχεδιαστές όμως των αεροσκαφών είναι πιο λογικοί από τους παπαρολόγους: γιατί ρε μάγκα οι γήινοι να έχουν αεροδρόμια; Να κάνουμε τα αεροσκάφη καθέτου προσγειώσεως...
Ξεκίνησαν λοιπόν έτσι:


Και κατέληξαν έτσι:

Και όχι μόνο αυτό, αλλά γίνονται και προσπάθειες να προσγειώνονται κατακόρυφα ακόμα και οι φορείς μετάβασης σε τροχιά!!!

Το κύριο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι σχεδιαστές σκαφών για να τα κάνουν κάθετης αποπροσγείωσης, είναι η μειωμένη ισχύς που έχουμε ακόμα στους κινητήρες μας και φυσικά η πολύ μεγάλη κατανάλωση των κινητήρων. Για αυτό και μετά από 100 χρόνια πτήσης εξακολουθούμε να έχουμε φτερά στα αεροσκάφη μας - εντάξει όχι σε όλα...
Για σκεφτείτε όμως ένα είδος που έχει την δυνατότητα να κάνει διαστρικά ταξίδια σε λογικούς χρόνους και άρα έχει όση ενέργεια μπορεί να χρειαστεί. Έχει λοιπόν ανάγκη για να προσγειώνεται σε αεροδρόμια;

Ακόμα όμως και να προσγειωθεί, τότε αρχίζουν τα προβλήματα βιοσυμβατότητας που έγραψα πιο πάνω. Γιατί δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι ένα εξωγήινο είδος δεν μπορεί να ζήσει στην επιφάνεια της γης; Είναι σα να έχετε ένα ψάρι έξω από το νερό. Σαν να παίρνετε ένα αρνί και να το τοποθετείτε μέσα στην ζούγκλα του Αμαζονίου...
Ακόμα όμως και στις περιπτώσεις που ανέφερα, δεν γίνεται κανένας λόγος για τον βιολογικό κίνδυνο που απορρέει από μία επαφή, δύο πλασμάτων, τα οποία έχουν εξελιχτεί σε απομόνωση για μερικές εκατοντάδες εκατομμύρια χρόνια...
Δείτε πως εξοντώθηκαν οι ινδιάνοι της Αμερικής από τις ασθένειες των δυτικών. Δείτε πως εξελίχτηκε μία αρρώστια που έφεραν οι Ευρωπαίοι από την Αμερική: η σύφιλη...

Άρα εάν κάποιο εξωγήινο είδος φτιάξει βάσεις στον πλανήτη γη, είναι σαν θέλει να εξοντώσει όλο τον βιολογικό κύκλο της γης και ταυτόχρονα το ίδιο το είδος του!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 11:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μένω άναυδος
Τι φοβερές γνώσεις είναι αυτές που έχεις ρε φίλε?

Ρε παιδιά συγνώμη, μίλησε κανείς μας για εξωγήινα αεροδρόμια?
Ρε πουλάκι μου ο άνθρωπος απλά είπε τι παράξενα σχήματα είναι αυτά στη μέση του πουθενά και εσύ μας αραδιάζεις εδώ κάτι φωτογραφίες αεροσκαφών.
Είπαμε εμείς οτι τα αεροδρόμια αυτά τα κατασκεύασαν εξωγήινοι για να προσγειώνονται ιπτάμενοι δίσκοι?
ααα.. έχεις τη μύγα μου φαίνεται OANNHSEAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 11:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro

Δεν έχει σχέση?
Μα ζήτησες το ποιοί και γιατί.
Εγώ στους έδωσα και σου εξήγησα το γιατί.
Το καταρρίπτεις λοιπόν λέγοντας οτι δεν έχει σχέση.
Πολύ ωραία .. η απάντηση στο τέλος..


Μου έδωσες μια φράση από το blog που δεν απαντάει στο "ποιοι". Για το "γιατί" απ'ό,τι καταλαβαίνω στέκεσαι στην χειραγώγηση που αναφέρει το link αλλά δεν είναι πειστική απάντηση στο γιατί να αποσιωπηθούν κάποιες αρχαίες γνώσεις. Αν ας πούμε κρύβουν (όποιοι τέλος πάντων το κάνουν) τις εξελιγμένες γνώσεις στην αρχαία Αίγυπτο και την ηλικία των πυραμίδων το κάνουν για να χειραγωγούν τη μάζα και να δέχεται εύκολα αποφάσεις όπως λέει το link? Ας μιλάμε λίγο ποιο συγκεκριμένα αν γίνεται.

quote:
allzzaro

Μπορεί, ίσως δεν έχεις κάτι το χειροπιαστό οτι ΔΕΝ έγινε ενώ έχεις αναφορές οτι μπορεί να έγινε.
Τι υπερισχύει? Το δεύτερο φυσικά..


Οχι βέβαια διότι πέρα από το κείμενο υπάρχει και η αρχαιολογική σκαπάνη που μπορεί να επιβεβαιώσει ή να απορρίψει το φιλολογικό επεισόδιο.

Πολύ εύκολα μπορούμε να διαπιστώσουμε μέσω της αρχαιολογικής έρευνας ότι η πριοχή της Αθήνας την εποχή του υποτιθέμενου Ελληνοατλαντικού πολέμου ήταν είτε ακατοίκητη είτε εκατοικείτο από πρωτόγονους κυνηγούς-τροφοσυλλέκτες. Επιβεβαιωμένες εγκαταστάσεις έχουμε στη νεολιθική εποχή δηλαδή πολύ μετά την εποχή της φανταστικής Ατλαντίδας. Επειδή δεν μπορεί ένα ακατοίκητο μέρος ή ορισμένοι κυνηγοί να αντιμετωπίσουν επιτυχώς μια προηγμένοι αυτοκρατορία που υποτίθεται ήλεγχε τον Ατλαντικό και το μεγαλύτερο μέρος της Μεσογείου και επειδή όλη αυτή η πρωτόγονη κατάσταση υπάρχει γενικότερα στην περιοχή μας και τη Μεσόγειο σε συνδυασμό με την γεωλογική ανυπαρξία της Ατλαντίδας στον Ατλαντικό, εύκολα καταλαβαίνουμε ότι έχουμε να κάνουμε με φανταστική διήγηση του Πλάτωνα που είχε όμως το δικό της φιλοσοφικό σκοπό.

quote:
allzzaro

Φυσικά και διαφωνείς. Σιγά μην συμφωνούσες.
Δηλαδή ζητάς ενα μπουλόνι απο τα βιμάνας για να πεισθείς.
Δηλαδή άμα σου βρώ ενα μπουλόνι θα παραδεχθείς οτι υπήρξαν.
Το οτι οι συγγραφείς του Μαχαμπαράτα φαντάστηκαν ιπτάμενα αντικείμενα είναι μυθολογία?
Πολυ ωραία..


Κοίτα, όταν θέλουμε να ερευνήσουμε ένα ζήτημα σοβαρά και όχι επιφανειακά και τσαπατσούλικα, προφανώς θα απαιτήσουμε τα σχετικά ευρήματα. Το παράλογο θα ήταν να καταπιούμε αμάσητη μια περιγραφή αλλόκοτων αντικειμένων από κείμενα μυθικού και θρησκευτικού χαρακτήρα χωρίς αρχαιολογική στήριξη.

quote:
allzzaro

Δηλαδή αν τους ρωτούσε 200 χρόνια νωρίτερα θα ήξεραν?
Εγώ φίλε μου γνωρίζω οτι όσο περνά ο χρόνος τόσο περισσότερα γνωρίζουν τόσο η τεχνολογία προχωρά.
Τώρα πως γίνεται αυτό που λές να γνώριζαν πρίν 200 χρόνια και να μην γνώριζαν 200 χρόνια μετά αυτό ανήκει σε μία παιδαριώδη αντίληψη.
Κρίμα ρε agnostic...


Κάτσε βρε allzzaro, έχουμε μια σύντομη περιγραφή για την ερώτηση του Θαλή, την άγνοια αυτών που ρώτησε (ποιων?) και από αυτό ανακαλύπτουμε πρόβλημα για την πατρότητα κατασκευής των πυραμίδων? Εσύ πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι άλλοι Αιγύπτιοι εκτός από αυτούς που ρώτησε ο Θαλής δεν ήξεραν το ύψος?

quote:
allzzaro

Φίλε μου μίλησα απλά Ελληνικά.
Σου απάντησα πως το 4.000 ΠΧ οι Χαλδαίοι γνώριζαν περί ηλιοκεντρικού συστήματος και δεν εγνώριζαν το 1.700 ΜΧ.
Απλά ήξεραν αλλά το απόκρυπταν και αυτό ως απόδειξη οτι απόκρυπταν γνώση και ιστορία.
Τώρα τι θές να πείς παραπάνω τι σχέση έχει με αυτό που απάντησα..


Η ερώτησή μου πήγαινε στο "ποιοι το δίδαξαν στους Χαλδαίους" όπου άφησες να εννοηθεί ότι κάποιοι άλλοι -απροσδιόριστης ταυτότητας- τους το δίδαξαν. Εγώ ρωτάω "γιατί δεν θα μπορούσαν οι ίδιοι να το συμπεράνουν από τις δικές τους παρατηρήσεις"?

quote:
allzzaro

Απο τη στιγμή που δεν γνωρίζεις πως μπορείς να παίρνεις θέση.
Και να γνώριζες βέβαια πάλι την ίδια θέση θα έπαιρνες
Για ποιές νεότερες έρευνες μιλάς?
Ισα ίσα που οι νεότερες έρευνες καταρρίπτουν το μύθο οτι την πυραμίδα την έχτισε ο Χέοπας.


Παίρνω θέση διότι τόσο στα βιβλία μου όσο και από σοβαρούς επιστημονικούς κύκλους δεν υποστηρίζονται οι θέσεις για κατασκευή των πυραμίδων κάπου στο 10.000 π.Χ. από εξελιγμένο πολιτισμό αλλά κοντά στις ημερομηνίες που γνωρίζουμε με ορισμένες αποκλίσεις που δικαιολογούνται.

Ενα δείγμα
http://www.pbs.org/wgbh/nova/pyramid/explore/howold2.html

http://www.archaeology.org/9909/abstracts/pyramids.html

Βεβαίως και υπάρχουν ακόμα ανεξιχνίαστα σημεία και αρκετά για να μάθουμε. Ομως αυτό απέχει από την εφεύρεση άχρηστων, παραπανήσιων παραγόντων όπως ενός υπερεξελιγμένου πολιτισμού που δεν άφησε ίχνη για να καλύψουμε τα κενά στις υπάρχουσες γνώσεις μας για τις πυραμίδες.

quote:
allzzaro

Δηλαδή συγγραφείς πρίν το 1000 ΠΧ δεν υπήρχαν?
Και στην αρχαία Αιγυπτο πως υπήρχαν?
Στη Σουμερία πως υπήρχαν?


Δεν αξιοποιούν όλοι οι λαοί τη γραφή την ίδια εποχή για συγγραφή ιστορικών πληροφοριών.

quote:
allzzaro

Δηλαδή ο Σνεφρού ο Ρετζεντέφ που έζησαν το 2.700 στην Αιγυπτο είναι ιστορικά πρόσωπα, ο Ενώχ είναι ιστορικό πρόσωπο και ο Θησέας που έζησε το 1.000 ΠΧ είναι μυθικό πρόσωπο.
Και γιατί ο Δευκαλίωνας να θεωρείται μυθικό πρόσωπο επειδή αναφέρεται στον κατακλυσμό το όνομα του?


Ο Θησέας και ο Δευκαλίωνας συμμετέχουν σε φανταστικές διηγήσεις κατορθωμάτων (ο πρώτος περισσότερο) και σ'ένα ευρύτερο μυθολογικό πλαίσιο όπου περιέχει μη ρεαλιστικά μοτίβα. Είναι διαφορετική περίπτωση από ηγεμόνες που απλώς καταγράφονται από τους ιστορικούς να διοικούν ένα τόπο μαζί με λίγες ακόμα πληροφορίες. Ο Ενώχ είναι μυθικό πρόσωπο. Αλλά το point σου ποιο είναι? Αν θεωρήσουμε μυθικά ή ιστορικά όλα αυτά τα πρόσωπα θα αλλάξει κάτι σοβαρά ως προς τις χρονολογίες των πυραμίδων?

quote:
allzzaro

Στην αρχή αναφέρθηκα στην απόκρυψη αληθειών περί ηλιοκεντρικού συστήματος. Μήπως και εδώ μέσω του μύθου αποκρύπτουν πληροφορίες? γιατί και οι 3 ξενόφερτοι βασιλιάδες που αναφέρεις Κέκρωπας, Δαναός, Κάδμος αν και στην προσπάθεια τους να τους βαφτίσουν γηγενείς δεν φαίνεται να τα κατάφεραν. Ηταν μια πάγια τακτική να τοποθετούν βασιλιάδες το γιατί? ο νοών νοήτω.


Για τον Κέκρωπα μάλλον το κατάφεραν. Τώρα για το νόημα των μύθων και τις πληροφορίες που μπορεί να κρύβουν δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι συνταρακτικό. Εσύ τι είδους πληροφορίες πιστεύεις ότι κρύβουν?

quote:
allzzaro

Ξέρω φίλε agnostic οτι θα διαφωνήσεις, οτι θα ζητήσεις στοιχεία αλλά απο τη στιγμή που παραδέχεσαι την εποχή των παγετώνων θα δεχθείς και την πλημμύρα... Δεν είναι δυνατόν θα υπάρχουν πάγοι χωρίς τη μείωση του ύψους της θάλασσας και δεν είναι δυνατόν να υπάρξει λιώσιμο των πάγων χωρίς πλημμύρα.


Βρε εγώ δέχομαι την άνοδο του ύψους της στάθμης της θάλασσας από το λιώσιμο των πάγων. Αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ είναι μερικά συνοδευτικά συνπεράσματα όπως ότι τα νερά είχαν ανέβει μέχρι τη μέση του ύψους των...πυραμίδων. Πολύ βιαστικό το συμπερασμα του μεσαιωνικού Αραβα θα έλεγα. Τέτοιο κατακλυσμικό καταστροφικό φαινόμενο που λογικά θα είχε πλήξει και μεγάλο μέρος της Σαχάρας δεν διαπιστώνεται. Και ποιος είναι αυτός ο Οσιριακός πολιτισμός που αναφέρει?

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 12:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειδικότερα το 1962 , ίσως πολύ πριν γεννηθείς , χρησιμοποιούσα την μέθοδο της ατσαλοβολής προκειμένου να αποχρωματίσω φιάλες υγραερίου , σαν προϊστάμενος παραγωγής στα πρώτα βήματα της καριέρας μου .

Τώρα έχουν αλλάξει κάπως τα πράγματα... Καθαρισμός με CO2 - πολύ πιο αποτελεσματικός και πιο φιλικός στους ανθρώπους...

quote:
Αν ενδιαφέρεσαι για αξιόπιστη εργασία

Βρε Sesostris σχεδιαστής ήμουν, μηχανημάτων και γραμμών παραγωγής. Χρησιμοποιούσα όλη την τεχνολογία κοπής και κατεργασίας η οποία υπάρχει στην Ελλάδα, πριν κλείσει η πρώην εταιρεία μου...

quote:
οι άνθρωποι έκαναν γλυπτική σε ορυκτό χαλαζία χρησιμοποιώντας λεπτότατα ακροφύσια αμμοβολής , και στη συνέχεια είχαν τελειότατες μεθόδους λείανσης του γλυπτού για να επαναφέρουν την διαφάνεια του κρυστάλλου , δεδομένου ότι η αμμοβολή μας δίνει ματ επιφάνειες , τότε θα συμφωνήσω μαζί σου

Το ξαναγράφω:
Η μέθοδος είναι η ίδια - τα μηχανήματα αλλάζουν. Δεν το έκαναν με φυσοκάλαμα, αλλά με τα χεράκια τους. Π.χ. παίρνεις ένα κομμάτι δέρμα και χοντρή άμμο για να κάνεις το ξεχόνδρισμα. Μετά προχωράς όλο και με πιο λεπτή άμμο για να κάνει το φινίρισμα. Στο τέλος το lapping και το pilling θα γίνουν με κάποιο πολύ μαλακό κόκκο - ίσως με αλεύρι - με σκέτο πανί και μετά με ένα μαλακό ύφασμα.
Μειονέκτημα ο χρόνος κατεργασίας. Περίπου 5 με 6 χρόνια με 12 ώρες την ημέρα... Ίσως και πιο γρήγορα, γιατί δεν έχω κατεργαστεί ποτέ χαλαζία και ξέρω μόνο την σκληρότητα του και την εμπειρία που έχω από τα υπόλοιπα υλικά...

quote:
Ρε πουλάκι μου ο άνθρωπος απλά είπε τι παράξενα σχήματα είναι αυτά στη μέση του πουθενά και εσύ μας αραδιάζεις εδώ κάτι φωτογραφίες αεροσκαφών.

Άρα αποκλείσαμε τα εξωγήινα αεροδρόμια;;;
Πάρα πολύ ωραία!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 13:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα agnostic

agnostic

quote:
Μου έδωσες μια φράση από το blog που δεν απαντάει στο "ποιοι". Για το "γιατί" απ'ό,τι καταλαβαίνω στέκεσαι στην χειραγώγηση που αναφέρει το link αλλά δεν είναι πειστική απάντηση στο γιατί να αποσιωπηθούν κάποιες αρχαίες γνώσεις. Αν ας πούμε κρύβουν (όποιοι τέλος πάντων το κάνουν) τις εξελιγμένες γνώσεις στην αρχαία Αίγυπτο και την ηλικία των πυραμίδων το κάνουν για να χειραγωγούν τη μάζα και να δέχεται εύκολα αποφάσεις όπως λέει το link? Ας μιλάμε λίγο ποιο συγκεκριμένα αν γίνεται.

Πόσο πιο συγκεκριμένα να μιλήσω καλέ μου agnostic.
Γνωρίζεις οτι η γή είναι στρογγυλή και περιφέρεται γύρω απο τον ήλιο το 2.000 ΠΧ σωστό? ΝΑΙ.
3.000 χρόνια μετά οποιος το ισχυρίζεται καίγεται στην πυρά. Σωστό. ΝΑΙ
Η ερώτηση είναι το γνώριζαν αυτό? η απάντηση είναι ΝΑΙ.
Συνεπώς χειραγωγούσαν τον άνθρωπο. Του έλεγαν ψέμματα. Ποιοί?
Περιμένεις απο εμένα να σου πώ βρε agnostic οτι έλεγε ψέμματα ο Γιώργος, ο Νίκος? Πόσο πιο συγκεκριμένα θές να μιλήσουμε?
Τι πιο πειστική απάντηση θέλεις?

quote:
Κοίτα, όταν θέλουμε να ερευνήσουμε ένα ζήτημα σοβαρά και όχι επιφανειακά και τσαπατσούλικα, προφανώς θα απαιτήσουμε τα σχετικά ευρήματα. Το παράλογο θα ήταν να καταπιούμε αμάσητη μια περιγραφή αλλόκοτων αντικειμένων από κείμενα μυθικού και θρησκευτικού χαρακτήρα χωρίς αρχαιολογική στήριξη.

Δεν καταπίνουμε αμάσητα καμμία τροφή.
Στην προκειμένη περίπτωση εσύ καταπίνεις αμάσητη την τροφή γιατί βασίζεσαι αποκλειστικά στην αρχαιολογική σκαπάνη.
Η αρχαιολογική σκαπάνη έχει και αυτή τις σκοτεινές της πλευρές, δεν αντιλέγω οτι και τα αρχαία κείμενα δεν περιέχουν σκοτεινές πλευρές αλλά μέσα απο αυτή την αλλόκοτη περιγραφή βγαίνει κάποιο νόημα.
Ενα νόημα που η αρχαιολογική σκαπάνη αδυνατεί να ανακαλύψει.

quote:
Κάτσε βρε allzzaro, έχουμε μια σύντομη περιγραφή για την ερώτηση του Θαλή, την άγνοια αυτών που ρώτησε (ποιων?) και από αυτό ανακαλύπτουμε πρόβλημα για την πατρότητα κατασκευής των πυραμίδων? Εσύ πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι άλλοι Αιγύπτιοι εκτός από αυτούς που ρώτησε ο Θαλής δεν ήξεραν το ύψος?

Οχι ακριβώς.
Ο Ικτίνος είχε φοιτήσει στις μυητικές σχολές της Αιγύπτου, λένε.
Τα έργα του Ικτίνου αναμφίβολα είναι μοναδικά.
Ο ναός του Επικούρειου Απόλλωνα γλιστρούσε πάνω στην ειδική βάση του με γωνία 50.2 δευτερολέπτων της μοίρας στοχεύοντας πάντα στο ίδιο αστρικό σημείο ή ο είσοδος του πρός τους Δελφούς. Αυτό είναι ένα πολύ ειδικό επίτευγμα αρχιτεκτονικής και κατασκευής και απαιτούσε ειδικές γνώσεις αστρονομίας, που επίσης διδάσκονταν στα Αιγυπτιακά Μυστήρια.
Η τεχνική της κατασκευής του Παρθενώνα υπερέχει κάθε οικοδομήματος στον πλανήτη ακόμα και της μεγάλης πυραμίδας.
Η καμπυλότητες που παρουσιάζει ο ναός, τα φάλτσα των βάσεων των κιόνων οι γεωμετρικές του ιδιαιτερότητες ακόμα και η γεωδαιτική κατασκευή του ναού τον καταστούν μοναδικό.
Πού? φοίτησε ο Ικτίνος και απο ποιούς διδάχτηκε?
Στην Αιγυπτο!
Μόνο που την εποχή εκείνη δεν βλέπουμε τέτοια έργα στην Αιγυπτο παρά μόνο στην Ελλάδα. Λές και οι σχολές αυτές μετακόμισαν απο την Αιγυπτο στην Ελλάδα..

quote:
Η ερώτησή μου πήγαινε στο "ποιοι το δίδαξαν στους Χαλδαίους" όπου άφησες να εννοηθεί ότι κάποιοι άλλοι -απροσδιόριστης ταυτότητας- τους το δίδαξαν. Εγώ ρωτάω "γιατί δεν θα μπορούσαν οι ίδιοι να το συμπεράνουν από τις δικές τους παρατηρήσεις

Στο ερώτημα σου θα απαντήσει η αρχαιολογική σκαπάνη?
Φυσικά ΟΧΙ.
Θα απαντήσει η αρχαία γραμματεία.
Αν εσύ, εγώ ο τάδε ζούσαμε 6.000 χρόνια πρίν, την εποχή των Χαλδαίων και αντικρύζαμε τον ουρανό θα βγάζαμε κάποια άκρη χωρίς βοήθεια?
Μην τρελλαθούμε τώρα agnostic!!
Βγάζεις παρανοική την αναφορά οτι οι Χαλδαίοι διδάχτηκαν απο κάποιους και δέχεσαι οτι μόνοι τους ανεκάλυψαν γαλαξίες, άστρα και πλανήτες καθώς και τις κινήσεις τους?
Εάν πάλι νομίζεις οτι θα μπορούσαν, άποψη σου αγαπητέ.. Σεβαστή..

quote:
Βεβαίως και υπάρχουν ακόμα ανεξιχνίαστα σημεία και αρκετά για να μάθουμε. Ομως αυτό απέχει από την εφεύρεση άχρηστων, παραπανήσιων παραγόντων όπως ενός υπερεξελιγμένου πολιτισμού που δεν άφησε ίχνη για να καλύψουμε τα κενά στις υπάρχουσες γνώσεις μας για τις πυραμίδες.

Δεν συμφωνώ.

quote:
Ο Θησέας και ο Δευκαλίωνας συμμετέχουν σε φανταστικές διηγήσεις κατορθωμάτων (ο πρώτος περισσότερο) και σ'ένα ευρύτερο μυθολογικό πλαίσιο όπου περιέχει μη ρεαλιστικά μοτίβα. Είναι διαφορετική περίπτωση από ηγεμόνες που απλώς καταγράφονται από τους ιστορικούς να διοικούν ένα τόπο μαζί με λίγες ακόμα πληροφορίες. Ο Ενώχ είναι μυθικό πρόσωπο. Αλλά το point σου ποιο είναι? Αν θεωρήσουμε μυθικά ή ιστορικά όλα αυτά τα πρόσωπα θα αλλάξει κάτι σοβαρά ως προς τις χρονολογίες των πυραμίδων?

Πιστεύω πως ναί.
Γιατί εκεί θα αναγκαστούμε να θεωρήσουμε ιστορικά γεγονότα αυτά που θεωρούνται μυθικά και αυτά έχουν να κάνουν με τις αναφορές στο ποιοί κυβερνούσαν την Αιγυπτο πρίν τους Φαραώ.
Σαφώς εάν θεωρηθεί οτι οι Ελληνες Θεοί κυβερνούσαν την Αιγυπτο, (δεν επικαλούμαι μόνο τον Μανέθωνα) τότε να ποιοί έχτισαν την πυραμίδα..

quote:
Για τον Κέκρωπα μάλλον το κατάφεραν. Τώρα για το νόημα των μύθων και τις πληροφορίες που μπορεί να κρύβουν δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι συνταρακτικό. Εσύ τι είδους πληροφορίες πιστεύεις ότι κρύβουν?

Δεν νομίζω να πρόκειται απλά περί πληροφοριών αλλά περί παραπληροφοριών.
Κάποιες παραπληροφορίες θέλουν κάποιες ομάδες που φιλοδοξούν να κυβερνήσουν απο τότε τον κόσμο να απέστειλαν ανθρώπους ικανούς να εκπολιτίσουν τους λαούς, να τους επιβάλλουν τα ήθη τα έθιμα τους τη θρησκεία τους κλπ. Η άποψη του Μεγάλου Αλεξάνδρου για τους Κάδμειους έχει κάποια βάση.

quote:
Βρε εγώ δέχομαι την άνοδο του ύψους της στάθμης της θάλασσας από το λιώσιμο των πάγων. Αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ είναι μερικά συνοδευτικά συνπεράσματα όπως ότι τα νερά είχαν ανέβει μέχρι τη μέση του ύψους των...πυραμίδων. Πολύ βιαστικό το συμπερασμα του μεσαιωνικού Αραβα θα έλεγα. Τέτοιο κατακλυσμικό καταστροφικό φαινόμενο που λογικά θα είχε πλήξει και μεγάλο μέρος της Σαχάρας δεν διαπιστώνεται. Και ποιος είναι αυτός ο Οσιριακός πολιτισμός που αναφέρει?

Απο τη στιγμή που δέχεσαι το λιώσιμο των πάγων πρέπει να δεχθείς και τα συνακόλουθα. Πάνε πακέτο
Δεν είμαστε σε θέση θα δεχθούμε το μέγεθος της καταστροφής.
Μιλάμε για τη λεκάνη της Μεσογείου χωρίς νερά οπου η εισρροή υδάτων είχε κατακλυσμικό χαρακτήρα.
Το ποιές περιοχές έπληξε αδυνατούμε να φανταστούμε μιας και ο χάρτης της τότε εποχής δεν είχε καμμία σχέση με το σημερινό.
Σε οτι αφορά τον μεσαιωνικό Αραβα θα έλεγα οτι ξέρει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι λέει...

quote:
Και ποιος είναι αυτός ο Οσιριακός πολιτισμός που αναφέρει?


Θα σε μαλώσω agnostic.
Mου αρέσει που είσαι και συντονιστής του esoterica.
Σε πειράζω
Δές..http://www.esoterica.gr/articles/history/atenciv/atenciv.htm

Edited by - allzzaro on 16/04/2011 13:10:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 13:13:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oannhsea
quote:
Άρα αποκλείσαμε τα εξωγήινα αεροδρόμια;;;
Πάρα πολύ ωραία!!!

Τι έγινε ρε όμορφε σου έκοψε η μαγιονέζα?
Σε ξαναρωτάω μίλησε κανείς για εξωγήινα αεροδρόμια?
Μόνος σου έβγαλες αυτό το συμπέρασμα γιατί απλά είσαι προκατειλημμένος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 13:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
oanhssea λέει...

Η μέθοδος είναι η ίδια τα μηχανήματα αλλάζουν
Δεν το έκαναν με φυσοκάλαμα αλλά με τα χεράκια τους.
Π.χ. παίρνεις ένα κομμάτι δέρμα και χοντρή άμμο για να κάνεις το ξεχόνδρισμα. Μετά προχωράς όλο και με πιο λεπτή άμμο για να κάνει το φινίρισμα.
Στο τέλος το lapping και το pilling θα γίνουν με κάποιο πολύ μαλακό κόκκο - ίσως με αλεύρι με σκέτο πανί και μετά με ένα μαλακό ύφασμα.
Μειονέκτημα ο χρόνος κατεργασίας. Περίπου 5 με 6 χρόνια με 12 ώρες την ημέρα...
Ίσως και πιο γρήγορα, γιατί δεν έχω κατεργαστεί ποτέ χαλαζία και ξέρω μόνο την σκληρότητα του και την εμπειρία που έχω από τα υπόλοιπα υλικά...


ΔΙΝΕΙΣ ΡΕΣΤΑ ΜΕΓΑΛΕ


Edited by - allzzaro on 16/04/2011 15:25:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 16:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ Craven
Φίλε μου αναγνωρίζω το λάθος μου αναφορικά με την εκ προθέσεως απάτη και σου ζητώ ταπεινά συγνώμη.

Δεκτή φίλε Γιάννη και αν είπα και εγώ κάτι παραπάνω ήταν πάνω στα νεύρα καθώς καταλαβαίνεις ότι όταν κάποιος σε αποκαλεί λίγο πολύ απατεώνα δύσκολο να κρατηθείς οπότε αφού δεν ήταν κάτι ηθελημένο, σου ζητάω και εγώ συγνώμη.. ας συνεχίσουμε την κατά τα άλλα ενδιαφέρουσα συζήτηση χωρίς άλλους χαρακτηρισμούς (και αυτό πάει όχι προς εμάς τους 2 αλλά προς όλους καθώς άλλοι ξέφυγαν δυστυχώς περισσότερο)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 16:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους...έχουμε να τα πούμε αρκετά χρονάκια... Γράφω απλά γιατί έχω δεί μέχρι τώρα και τα 16 επεισόδια της σειράς. Σε λίγες μέρες, όπως έχει ανακοινώσει και ο Γεώργιος Τσούκαλος (τρομερό μαλί! :) )θα ξεκινήσει ο 3ος κύκλος του προγράμματος. Είναι πολύ ενδιαφέρουσα σειρά, και παρουσιάζει αρετά θέματα, αλλά καλό θα ήταν να εμφανίζει και τις αντίθετες απόψεις.

Καλό είναι πάντα να υπάρχει και η αντίθετη άποψη, μιας και αυτό βοηθάει στο να ψάχνει κανείς περισσότερο τα πράγματα, και να μην τα αποδέχεται σαν "μασημένη" τροφή.

Το σίγουρο όμως είναι, πως όλα αυτά σε βάζουν σε σκέψεις.

Σκέψεις για το τί μπορεί να έχει συμβεί τελικά στο παρελθόν πάνω σε αυτόν τον πλανήτη... Και κάτι που δεν αναφέρεται στην σειρά σαν πιθανότητα : Μήπως τελικά, μιας και η ιστορία επαναλαμβάνεται, είμαστε εμείς οι ίδιοι (οι άνθρωποι) αυτοί που είχαμε και τότε τις δυνατότητες που έχουμε σήμερα, και καταφέραμε και βγάλαμε τα ματάκια μας με τα ίδια μας τα χέρια και ξαναξεκινήσαμε από το μηδέν;

Αυτό που θέλω να πώ είναι... Αν σήμερα γινόταν ένας πυρινικός πόλεμος, όσοι τελικά επιζούσαν από αυτόν, δεν θα ήταν σαν να άρχιζαν ξανά την ανθρωπότητα από την αρχή, με αλλαγμένα χαρακτηριστικά (λόγω της επίδρασης της ραδιενέργειας), και με σχεδόν μηδαμινή τεχνολογία; Μήπως αυτό έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν...και κάποια από αυτά τα "κτίσματα" που παρουσιάζονται, είναι προγενέστερα ενός παρόμοιου γεγονότος;

ΑΜ ΕΠΟΣ ΑΜ ΕΡΓΟΝ 1996-1997 96ΛΜΧΕΘ ΧΙΟΣ
http://s1.bitefight.gr/c.php?uid=22541Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy