ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ συζητήσεις για κοντινό ή μελλοντικό πόλεμο - Νο. 6
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 01:38:20  Εμφάνιση Προφίλ
Varragos


Ένας έξυπνος άνθρωπος ή έστω ένας κανονικός άνθρωπος, θα έβρισκε πρώτα το πρωτότυπο που "ισχυρίζεται" ο άλλος ότι σκανάρισε. Θα το αντιπαρέβαλλε και μετά θα έγραφε τις όποιες ενστάσεις του.

Ένας χριστιανός όμως, επιπέδου Ψηλού ή Varragos (ένας τυπικός χριστιανός δηλαδή με IQ κατεψυγμένης όρνιθας) μέσα στην απύθμενη άγνοιά του και στη συνήθειά του να καταπίνει ό,τι του λένε οι ποιμένες του, ΔΕΝ κάνει τον κόπο να ρίξει μια ματιά στο πρωτότυπο, ΔΕΝ ξέρει τι γράφει ΑΛΛΑ ισχυρίζεται ότι είναι λάθος.

quote:
Δεν μου σκανάρισες πρωτότυπο.

Σου σκανάρισα τμήμα της σελίδας 355 απ' αυτό.

quote:
Σκανάρισες ένα κείμενο σε γλώσσα εποχής Μακρυγιάννη.

To κείμενο που σου σκανάρισα ήταν η ερμηνεία του κανόνα, γραμμένη περίπου 7 αιώνες πριν το Μακρυγιάννη, γραμμένο από τον Ιωάννη Ζωναρά.

Αυτό δηλαδή, κουτοπόνηρε χριστιανέ.

quote:
Ζουμερή λεπτομέρεια: "αφίνη" με γιώτα. οι τόνοι και τα πνεύματα από μόνα τους δεν κάνουν γλώσσα του 19ου αι -και μάλιστα ανορθόγραφη- αυτομάτως αρχαία. Ποιος εχέφρων θα πίστευε ότι αυτό το έγραψε ο Βασίλειος;

Τελικά, δεν είσαι κουτοπόνηρος. Απλά κουτός. Γιατί στο έγραψα επανηλειμμένα ότι σου παραθέτω την ερμηνεία του κανόνα για να μπορέσεις να την κατανοήσεις.

Ο Βασίλειος έγραψε τον κανόνα. Ο Ζωναράς έγραψε την ερμηνεία (και τη μετάφραση συνάμα) του κανόνα. Ποιος σου ειπε εσένα ότι οι χριστιανοί μιλάνε ελληνικά;

Παρ'όλα αυτά, η εκκλησία σου, για κάποιον ανεξήγητο λόγο, άφησε το κείμενο ως έχει.

quote:
Προφανέστατα αποδεικνύεται ότι to κείμενο είναι παραλλαγμένο. Τι να πω πάνω σε αλλαγμένο κείμενο;

Ό,τι και να πεις, εμείς θα γελάσουμε. Στο υπόσχομαι, οπότε προχώρα άφοβα (ρε μπας και είσαι ο Ψηλός και μπαίνεις και με άλλο όνομα;)

quote:
Διάβασα και δεν μου προξένησε κάποια έκπληξη.

Να, μια είδηση! Ώστε ξέρεις ανάγνωση; Δεν είσαι ο Ψηλός τότε!

quote:
Αλλά δεν είναι συζήτηση για εδώ.

Μπορείς να τη σταματήσεις όποτε θέλεις. Αλλά όσο λες ανοησίες, συκοφαντίες και χοντροχριστιανοασυναρτησίες, θα πρέπει κάποιος να σου απαντάει, δε νομίζεις;

quote:
Με κούρασες με ψευδή θέματα.

Κάτσε να πάρω ένα τηλέφωνο στον Μπαμπινιώτη να καταχωρήσει τη νέα φράση που βρήκες στο καινούριο λεξικό του, αμέσως μετά τις "πρωτόγονες πηγές" του Ψηλού.

quote:
Δεν σου έχω εμπιστοσύνη πια.

Καλά. Άμα σου ζητήσω δανεικά, μη μου δώσεις.

quote:
Αν έχεις να πεις κάτι για μελλοντικό πόλεμο, ευχαρίστως να το σχολιάσω.

Παρ' όλα αυτά, "σχολιάζεις" όλα τα υπόλοιπα που λέω (αν κάνουμε την υπόθεση ότι αυτά που γράφεις είναι σχόλια και όχι ανέκδοτα).

quote:
Οτιδήποτε άλλο είναι παραπλανητικό και εκτός θέματος.

Τότε μην ασχολείσαι μ'αυτά . Όχι, όχι... ψέματα...να ασχολείσαι. Πόσες ευκαιρίες για διασκέδαση νομίζεις ότι έχουμε σήμερα; Να, ήρθε και ο ερευνητής Ψηλός να σε βοηθήσει (αυτόν τον καιρό είναι στην Ελλάδα για εθιμοτυπική επίσκεψη). Και είναι και καλός ερευνητής, χώρια που διαβάζει πολύ (συνήθως τις συσκευασίες από πατατάκια, σοκολάτες και όταν κάνει έρευνα, μπορεί να διαβάσει μέχρι και πινακίδες δρόμων).

Να, δες τι συμβουλή σου δίνει:

quote:
Για όποιον ενδιαφέρεται, δεν έχει παρά να ψάξει στο Διαδίκτυο και θα βρει τον κανόνα στο πρωτότυπο και θα διαπιστώσει πως καμιά σχέση δεν έχει με αυτό που παραθέτει ο macedon.

Είδες; Κι αυτός από τις ίδιες πηγές ενημερώνεται με σένα

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 02:49:05  Εμφάνιση Προφίλ
macedon,
μάλλον πρέπει να έχεις κάψει τελείως ό,τι είχε απομείνει (αν είχε απομείνει κάτι) εντός του, άχρηστου πλέον, κρανίου που φέρεις στο άνω μέρος του σώματός σου.

Η βλάβη πρέπει να είναι ανεπανόρθωτη, δεν εξηγέιται αλλιώς.

Είπες στο πρώτο σου μήνυμα, αναφερόμενος στο Μέγα Βασίλειο:

quote:

Για το συγκεκριμένο θέμα, λέει αυτολεξεί ο Μέγας Βασίλειος:

"...Επειδή αυτή (η γυναίκα) δεν έχει την άδεια ν' αφήνει τον άντρα της. Αλλά κι αν τη δέρνει αυτός, πρέπει να υπομένει κι όχι να χωρίζει. Κι αν την προίκα της ξοδεύει, κι αν πηγαίνει με άλλες γυναίκες, αυτή πρέπει να καρτερεί. (...) Ωστε, αν η γυναίκα αφήσει τον άντρα της, είναι μοιχαλίδα αν πάρει άλλον. Εάν όμως ο άντρας αφήσει τη γυναίκα του και πάρει άλλη, συγχωρείται" (Κανόνας θ΄ του Μ. Βασιλείου, "Το πηδάλιο", 1841, σελ. 355)

Αυτά λέει ο Μ. Βασίλειος. Η ερμηνεία δική σου.



Αν νομίζεις πως απευθύνεσαι μόνο στους χειροκροτητές σου, που καρτερούν με το στόμα ανοικτό να καταπιούν ό,τι τους κεράσεις, γελιέσαι οικτρά!

Ενώ λες πως «Για το συγκεκριμένο θέμα, λέει αυτολεξεί ο Μέγας Βασίλειος:»
Το γυρνάς, και λες πως πρόκειται για την ερμηνεία του κανόνα.

Πετσοκόβεις και παραλείπεις ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ αυτό που ακολουθεί, τοποθετώντας τις τελείες, προκειμένου να σου βγει η σούπα και ..... το χειρότερο, πλάθεις δικές σου προτάσεις.

Βρε μασκαρά, πού περιέχεται, στην «ερμηνεία του κανόνα» που παραθέτεις, η φράση:
Εάν όμως ο άντρας αφήσει τη γυναίκα του και πάρει άλλη, συγχωρείται

Για μια ακόμη φορά, αναδεικνύεσαι σε ένα τιποτένιο παραχαράκτη και φτηνό συκοφάντη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 03:21:31  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
μάλλον πρέπει να έχεις κάψει τελείως ό,τι είχε απομείνει (αν είχε απομείνει κάτι) εντός του, άχρηστου πλέον, κρανίου που φέρεις στο άνω μέρος του σώματός σου.

Να υποθέσω ότι το δικό σου κρανίο το φέρεις στο κάτω μέρος του σώματός σου;

quote:
Ενώ λες πως «Για το συγκεκριμένο θέμα, λέει αυτολεξεί ο Μέγας Βασίλειος:»
Το γυρνάς, και λες πως πρόκειται για την ερμηνεία του κανόνα.

Ναι, έχεις δίκιο να μπερδεύσαι, καθώς ο τρόπος που γράφω το κείμενο, (π.χ. "Επειδή αυτή (η γυναίκα) δεν έχει την άδεια ν' αφήνει τον άντρα της. Αλλά κι αν τη δέρνει ....") στη δημοτική του Τριανταφυλλίδη, μπορεί να μπερδέψει κάποιον και να νομίσει ότι είναι ακριβώς λόγια του Μ. Βασιλείου, ο οποίος 1600 χρόνια μπροστά από την εποχή του, χρησιμοποιούσε τη δημοτική. Έβαλα και λάθος τίτλο στο κείμενο, φυσικό είναι να μπερδευτείς.

Η αλήθεια είναι πως είχα σκοπό να γράψω "αυτολεξεί" τι λέει ο Μ. Βασίλειος (π.χ. "Είτε γαρ τυπτομένη μη φέρουσα τας πληγάς, υπομένειν εχρήν μάλλον, ή διαζευχθήναι του συνοικούντος. Είτε την εις τα χρήματα ζημία μη φέρουσα, ούδε η πρόφασις αυτή αξιόλογος... κτλ....κτλ.)

Μετά σκέφτηκα ότι το κείμενο απευθύνεται σε ελληνόφωνους χριστιανούς που με δυσκολία κατανοούν τα κείμενα της εφημερίδας, πόσο μάλλον τα αρχαία κείμενα, κι έτσι αποφάσισα να βάλω τη μετάφραση σε απλή δημοτική. Ξέχασα να αλλάξω τον τίτλο, γεγονός για το οποίο απολογούμαι σφόδρα.

quote:
Πετσοκόβεις και παραλείπεις ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ αυτό που ακολουθεί, τοποθετώντας τις τελείες, προκειμένου να σου βγει η σούπα

Δεν το είπα εγώ ότι με το ζόρι καταλαβαίνεις ελληνικά; Τι διαφορά θα έκανε αν έβαζα και την αναφορά στον Παύλο ή την αναφορά "ας παθαίνει όλα αυτά η γυναίκα, πρέπει να μένει μαζί του για να τον φέρει στη θεογνωσία" (τα παραπάνω δεν είναι "αυτολεξεί", μην μπερδευτείς πάλι).

quote:
Βρε μασκαρά, πού περιέχεται, στην «ερμηνεία του κανόνα» που παραθέτεις, η φράση:
Εάν όμως ο άντρας αφήσει τη γυναίκα του και πάρει άλλη, συγχωρείται

Θα σου δώσω απλές οδηγίες να το βρεις, πρόσεξε μη μπερδευτείς πάλι. Ναι, το ξέρω, είναι στα ελληνικά, αλλά αν προσπαθήσεις, ακόμη και συ μπορείς να το βρεις. Λοιπόν:

1. Πήγαινε στην εικόνα που σκανάρισα, εκεί που λέει "Ερμηνεία".
2. Μέτρα 11 σειρές (χωρίς την επικεφαλίδα "Ερμηνεία").
3. Μόλις φτάσεις στην 11η σειρά έχει μια πρόταση που λέει "Ώστε η μεν γυναίκα...". Άστην αυτή, δεν μας ενδιαφέρει.
4. Μετά την πρόταση αυτή, ξεκινάει μια άλλη πρόταση (είμαστε πάντα στην 11η σειρά) που λέει: "Ο δε αφεθείς αυτός άνδρας, αν πάρη άλλην, συγχωρείται".

ΣΗΜΕΙΩΣΗ, ΒΑΣΙΚΟ: Το μέτρημα των 11 σειρών, να ξεκινήσει από πάνω προς τα κάτω, όχι από κάτω προς τα πάνω.

Αν πάλι δεν το βρεις, πες μου. Θα χαρώ να σε βοηθήσω.

quote:
Για μια ακόμη φορά, αναδεικνύεσαι σε ένα τιποτένιο παραχαράκτη και φτηνό συκοφάντη.

Για μια ακόμη φορά αποδεικνύεσαι ηλίθιος (τώρα, σιγά που δεν το ήξερες).

Υποθέτω ότι θα σου είναι εύκολο να μας πεις τι πραγματικά λέει ο Μ. Βασίλειος και ως προς τι τον παραχάραξα ... σκανάροντάς τον(!) Στο ζητάω γιατί είναι μερικοί ... νέοι ... που δεν είχαν προλάβει να σε απολαύσουν σε όλο σου το μεγαλείο...

macedon

Edited by - macedon on 09/06/2011 03:22:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ippotis2012
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
199 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 10:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ippotis2012
Παιδια μην ασχολειστε ξαναλεω με τον χαζο του χωριου μακεδ.Αφηστε τον να μιλαει μονος του,μην του απαντατε καν,δεν αξιζει τον κοπο καθολου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 11:25:58  Εμφάνιση Προφίλ

quote:
Ψηλός
Βρε μασκαρά, πού περιέχεται, στην «ερμηνεία του κανόνα» που παραθέτεις, η φράση:
Εάν όμως ο άντρας αφήσει τη γυναίκα του και πάρει άλλη, συγχωρείται

Απάντηση του macedon

quote:

macedon

4. Μετά την πρόταση αυτή, ξεκινάει μια άλλη πρόταση (είμαστε πάντα στην 11η σειρά) που λέει: "Ο δε αφεθείς αυτός άνδρας, αν πάρη άλλην, συγχωρείται".
macedon



Όσα ακροβατικά και να κάνεις δεν σώζεσαι.
Η γελειότητα στο μεγαλείο της.

Συνέχισε έτσι, τα καταφέρνεις θαυμάσια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 12:28:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Macedon στο έχω ξαναπεί στο παρελθόν πριν χρόνια.. πρέπει να έχεις για κάποιο λόγο μεγάλο κόμπλεξ (δεν έχω σκοπό να το πω σαν βρισιά και επιθετικά αλλά ειλικρινά δεν βρήκα άλλη λέξη, συγνώμη, ή κόμπλεξ ή κόλλημα μου έρχεται σαν λέξη) με την χριστιανική θρησκεία ειδικά, τόσο που νομίζω ότι στο παρελθόν κάτι προσωπικό με κάποιον της συγκεκριμένης θρησκείας στο προκάλεσε αλλιώς δεν εξηγείται πως στην ηλικία σου βγάζεις τέτοιο κόμπλεξ στα γραφόμενα σου και τόσο μένος σε όποιον δηλώνει χριστιανός. Τόσο μάλιστα που αν τολμήσει κάποιος να έχει αντίρρηση σε αυτά που λες θα τον βαφτίσεις "χριστιανό" αμέσως απλά επειδή δεν συμφωνεί μαζί σου (σε έκανα για 20-25 το πολύ τόσο καιρό με τον φανατισμό που έχεις όχι απο άποψη ανωριμότητας αλλά γιατί θεωρώ πως κάποιος ηρεμεί και γίνεται σκεπτόμενος με τα χρόνια).
Είσαι ώρες ώρες πιο φανατικός απ τον πιο φανατικό χριστιανό.
Για να σε προλάβω μήπως και το χεις ξεχάσει και εγώ είμαι άθρησκος (δεν λέω άθεος γιατί έχω κάποιες δικές μου αντιλήψεις άσχετες με τους θεούς των θρησκειών αλλά με το ίδιο το σύμπαν που δεν είναι του παρόντος) και βγάζω ειλικρινά καντήλες με τις θρησκείες απ όταν θυμάμαι τον εαυτό μου (συνειδητοποιημένα απ τα 10 μου όταν άρχισα να σχηματίζω άποψη) αλλά δεν κάνω έτσι.
Οφείλεις να σέβεσαι τον άλλο και τα πιστεύω του όπως οφείλει να κάνει και αυτός απέναντι σου. Είσαι 48 και βρίζεις και ειρωνεύεσαι σαν ανώριμο 15χρονο με οπαδικό πάθος σαν να υπερασπίζεσαι την ομάδα σου. Παλιότερα καθόμουν και μάλωνα με τους χριστιανούς στα διάφορα forum προσπαθώντας να πω αυτό που εγώ θεωρώ λογικό καθώς στο μυαλό μου αυτή η θρησκεία όντως είναι υπεύθυνη για ΠΟΛΛΑ δεινά και στην Ελλάδα αλλά και σε όλο τον πλανήτη και μακάρι να μην υπήρχε καμιά θρησκεία και κανένας φανατισμός στον κόσμο αν γινόταν για εμένα (όλων των ειδών.. ακόμα και ο δικός σου). Αλλά σιγά σιγά κατάλαβα πως το να μαλώνω με πάθος απλά για να αντικρούσω τα πιστεύω του άλλου (ειδικά αν αυτά δεν περιέχουν φανατισμό) είναι απλά εγωιστικό καθώς δεν έχω δικαίωμα να του περάσω με λεκτική βία τα δικά μου πιστεύω. Θα πω αυτό που θέλω, θα γίνω καυστικός όταν δω ακραίες απόψεις (πχ πάμε στην πόλη να τους σκοτώσουμε όλους και ας με βρίζουν μετά) αλλά θα προσπαθήσω να μην το μεταφέρω επι προσωπικού (αντίθετα το κάνουν οι απέναντι και απλά σωπάζω μετά συνήθως για να μην χαλάσει το κάθε θέμα) και είναι ο λόγος που τόσες μέρες δεν γράφω μπας και σταματήσετε μόνοι σας χωρίς να χρειάζεται κάποιοι να σας την πουν. Ίσως παρασυρθώ κάποια στιγμή και πω κάτι παραπάνω αλλά το παλεύω όσο μπορώ και είμαι 15 χρόνια μικρότερος σου, αν μη τι άλλο θα έπρεπε σε αυτή την ηλικία εσύ ειδικά να είχες ήδη φτάσει σε αυτό το επίπεδο ωριμότητας που προσπαθώ να φτάσω.

Για τον Βασίλειο και τον κάθε Βασίλειο που είναι απλά ένας οποιοσδήποτε άνθρωπος που μπορεί να πει οποιαδήποτε μαλακία, το να αναφέρεις τα γραφόμενα ενός ανθρώπου που συμβάδιζαν με την εποχή του για να κρίνεις πχ έναν άνθρωπο του σήμερα είναι απλά ανόητο. Θα κρίνεις δηλαδή τα άτομα του forum ή τους ακόλουθους μιας θρησκείας με το πόσο μαλ... ή όχι ήταν ο Βασίλειος και αυτά που έλεγε? (που στην τελική ήταν απόψεις τις εποχής όχι δικές του.. τις οποίες διαστρέβλωσες κιόλας σε κάποιο βαθμό πχ Ο δε αφεθείς σημαίνει αυτόν που η γυναίκα του τον άφησε για άλλον.. όχι αυτόν που άφησε την γυναίκα του χωρίς λόγο.. Ελληνικά ξέρουμε πιστεύω)
Θα κρίνεις πχ αν ο πατέρας μου που είναι χριστιανός δέρνει την μάνα μου ή όχι, θα μου τον βγάλεις μαλάκα και σοβινιστή και θα μου το πεις εσύ? με τι κριτήρια? αντικειμενικά ή προσωπικά? αν εσύ έχεις δει άλλα πράγματα στο περιβάλλον σου δεν σημαίνει ότι παντού είναι έτσι ή ότι έχει σχέση αυτό με την κάθε θρησκεία και όχι με την μαλακία που βαράει τον κάθε άνθρωπο. Εκτός αν θεωρείς ότι ο κάθε άθρησκος ή άθεος είναι καλό παιδί και ο κάθε θρησκευόμενος είναι καθίκι. Αν ναι τότε είσαι μακριά νυχτωμένος δυστυχώς. Το να κρίνεις ένα σύνολο ανθρώπων δεν μπορεί να γίνει ούτε με προσωπικά βιώματα ούτε με προσωπικές και μη αντικειμενικές απόψεις. Ο φανατισμός είναι κακός σε κάθε επίπεδο είτε αν είσαι φανατικός χριστιανός είτε αν είσαι φανατικά ενάντια σε κάθε χριστιανό. Μου θυμίζεις αυτό που έκαναν σε εμένα πριν λίγο καιρό που με έβγαλαν μέχρι και πράκτορα και εγκάθετο και μη πατριώτη επειδή τόλμησα να διαφωνήσω με τις ερμηνείες της κάθε προτητείας που λένε πάμε να σφάξουμε τους Τούρκους στην ουσία. Η εύκολη κρίση και ταμπελοποίηση των ανθρώπων που έχουν διαφορετικές απόψεις με εμάς είναι δείγμα αδυναμίας και κολλήματος.
Σε έναν μέσο άνθρωπο δεν μπορείς να τον βγάλεις καθίκι και να τον κρίνεις με ειρωνία επειδή δεν έχει τις ίδιες απόψεις με εσένα ή επειδή πιστεύει σε κάτι διαφορετικό απο εσένα. Και μέχρι τώρα είσαι απ τους πιο φανατικούς που έχω δει εδώ μέσα.

Μια απορία, πιστεύεις πραγματικά πως εκείνη την εποχή αν δεν ήταν χριστιανοί δεν θα έλεγαν τα ίδια για τις γυναίκες? Η θρησκεία τους έκανε να σκέφτονται έτσι ή η γενικότερη άποψη για την κατωτερότητα της γυναίκας ανά τους αιώνες? θεωρείς πως στην αρχαία Ελλάδα που τόσο αγαπάς (και αγαπάω) η γυναίκα είχε κάποιου είδους ισότητα και δεν το ξέρω? αντικειμενικά είχε περισσότερα ή λιγότερα απο σήμερα δικαιώματα? (η μόρφωση που λάμβανε ήταν η μισή και πάλι καλά λάμβανε και αυτή και αν έτρωγε και καμιά μπάτσα δεν πειράζει.. δεν θυμάμαι να μας έμειναν πολλές έλληνίδες φιλόσοφες, μαθηματικοί κτλ... για να γεννοβολάν ήταν). Όσο μπορείς λοιπόν εσύ να πεις αυτό που λες τόσο θα μπορούσε ο απέναντι να σου αντικρούσει πως "με τους χριστιανούς η γυναίκα έχει τα περισσότερα δικαιώματα σήμερα που είχε ποτέ, αλλά ακόμα και εκείνες τις εποχές στην Ευρώπη έβγαιναν μέχρι και βασίλισσες" και αν στέκει το δικό σου τότε στέκει και αυτό. Αλλά ειλικρινά νομίζεις ότι είναι θέμα θρησκείας ή πολιτισμού και κοινωνίας αυτό? οι κανόνες κάθε θρησκείας φτιάχνονται απο ανθρώπους και αντικατοπτρίζουν τις απόψεις τις κοινωνίας την δεδομένη στιγμή που γράφονται με μια μίξη απο προσωπικές απόψεις αυτών που τους γράφουν. Ανά τους αιώνες και αυτά ακόμα αλλάζουν και προσαρμόζονται στο σήμερα ανάλογα πάντα με το είδος της κοινωνίας γύρω. Δεν μπορώ να κρίνω έναν μέσο χριστιανό σήμερα σύμφωνα με απόψεις 200 ή 500 χρόνων ή με λάθη που έκαναν κάποιοι τότε (ηθελημένα χρησιμοποιώντας τα πιστεύω των ανθρώπων σαν μέσο)

Συνέλθετε λίγο μερικοί, βγάλτε τις παρωπίδες, κόψτε τον φανατισμό σε όλα τα επίπεδα (σε θρησκείες, ομάδες στα πάντα) και βλέπετε τα πράγματα πιο σφαιρικά και τα προσωπικά σας κολλήματα κρατήστε τα για τον εαυτό σας και κυρίως σταματήστε να γίνεστε κουραστικοί, έχετε γεμίσει το θέμα με βλακείες και εσύ και ο varragos που έχει επίσης μια μανία προσωπικών επιθέσεων και του το έχω πει αφού βλέπει παντου "φαντάσματα " και ότι όλοι θέλουν για καποιο λόγο να του την πουν και τρέχει να προλάβει αυτός (αν είχε σταματήσει δεν θα το συνέχιζες). Φαντάζομαι όμως ότι δεν έχει την ηλικία σου, ίσως ούτε την ηλικία μου και αυτός δικαιολογείται γιαυτό δεν αναφέρθηκα καν σε αυτόν και ας μου έχει επιτεθεί προσωπικά. Εσύ όμως που κάθεσαι και έχεις αντιπαραθέσεις με άτομα που είτε είναι κατά πολύ μικρότερα σου είτε είναι στην ηλικία σου και θα έπρεπε να μιλάτε σε άλλο επίπεδο και όχι καφενείου, τι δικαιολογία έχεις?

Το ζουμί είναι πως τα άκρα και οι ακραίες απόψεις είναι πάντα επικίνδυνες και εσύ βρίσκεσαι εντελώς στο άκρο. Είμαι σίγουρος δεδομένο του φανατισμού σου, ότι αν σου έδιναν ένα κουμπί που μπορούσες να εξοντώσεις κάθε χριστιανό σε αυτό τον πλανήτη θα το πάταγες χωρίς να σκεφτείς τις συνέπειες και αυτό σε κάνει το ίδιο η και περισσότερο επικίνδυνο με όποιον πχ φαντασιώνεται να μπει στην πόλη και να ξεκάνει κάθε Τούρκο.
Είσαι ελεύθερος να με βρίσεις και να ειρωνευτείς αλλά τουλάχιστον πρώτα σκέψου. Εγώ δεν ξαναγράφω δεν θα μπω σε αντιπαράθεση :)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 13:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
νομιζω οτι εχουμε αποκλεινει κατα δεκαδες χιλιομετρα απο το θεμα....

παρακαλω να επιστρεψουμε στη θεματολογια μας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 13:33:14  Εμφάνιση Προφίλ
Να προσθέσω κάτι στα λεγόμενα του Craven.

Ήταν μία περίοδος στην αρχή της συμμετοχής μου στο forum που ξέφυγα κι εγώ, και επιτέθηκα εκτός των άλλων και στον Craven. Είμαι μικρότερός του( όχι καμία τραγική διαφορά ηλικίας). Προσπαθώ να καταλαγιάσω λίγο και να βρω τον ρυθμό στον οποίο περιστρέφονται τα σχόλια.

Η ένστασή μου στην στάση του macedon, όπως και πολλών άλλων, είναι αυτό ακριβώς. Θα πιαστεί από μία αποστροφή του λόγου κάποιου για να αρχίσει αναλύσεις και παραθέσεις λεγομένων άσχετων με το καθεαυτό δόγμα, ανθρώπων(θεολόγων, ιερομονάχων, πατριαρχών) ψάχνοντας παραθυράκια για αντι-χριστιανισμό και αφορισμό συλλήβδην δισεκατομμυρίων ανθρώπων.

Η επιμονή μου στον σχολιασμό των λεγομένων του macedon γίνεται μόνο και μόνο για να μην αφήνω να αιωρούνται διαστρεβλώσεις της πρόθεσης των λεγομένων μου.

Σέβομαι πολύ περισσότερο την κοσμοθεωρία ενός άθρησκου από ενός άθεου εξαιτίας του λογικού συμπεράσματος της διαφοράς μεταξύ μεταξύ ύπαρξης και ανυπαρξίας. Δεν γίνεται από το μηδέν να προέλθουν φυσικοί νόμοι, ούτε ξαφνικά να ακυρωθούν, παρά μόνο με την αποδοχή ύπαρξης μίας άναρχης δύναμης.

Τέλος πάντων, ας ηρεμήσουμε όλοι και ας δούμε τελικά τι γίνεται με τους απέναντι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 14:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Πάντως για να γυρίσουμε στο θέμα μας η περιοχή μας εδώ (νοτιοανατολική Ευρώπη και δυτική Ασία) είναι καζάνι που βράζει αυτή την στιγμή και υπάρχουν 10δες εστίες που μπορεί να ξεκινήσει το οτιδήποτε (και αν γίνει θα μας πάρει όλους η μπάλα).
Οι Ιρανοί έχουν στείλει πλοία και υποβρύχια στην Ερυθρά θάλασσα και οι Ισραηλινοί είναι σε ετοιμότητα, οι Αμερικάνοι έχουν στείλει καταδρομικό στην Κωστάντζα για την αντιπυραβλική προστασία (ναι για αυτήν που τους απειλούν οι Ρώσοι), οι Τούρκοι έχουν εσωτερικά θέματα ανάμεσα σε κράτος και στρατό και με τους Κούρδους οποιαδήποτε στιγμή βρούν ευκαιρία να περιμένουν, στα νοτιά μας διαμάχες και χαμός (απο Λιβύη μέχρι Υεμένη όπου πλέον άρχισαν και εκεί επιθέσεις οι Αμερικάνοι ενώ δεν αποκλείεται στο μέλλον να δούμε και προς την Συρία).. και φυσικά εμείς στην μέση σαν το κράτος με τα περισσότερα προβλήματα απ όλους αυτή την στιγμή.. (να μην βάλω και τους Κινέζους μέσα που τους έχει πιάσει τρέλα εξοπλισμού τα τελευταία ειδικά 2 χρόνια επισπεύδοντας την ετοιμασία μαχητικών, αεροπλανοφόρων και δεν ξέρω τι άλλα και για να μην μιλήσουμε για τα διάφορα σενάρια περί χρεωκοπίας υπερδυνάμεων.. βλέπε ΗΠΑ ότι έχουν ήδη φάει το χρυσό που κρατούσαν για λογαριασμό του ΔΝΤ μετά την συμφωνία του 1978)
Ειλικρινά εύχομαι αυτή η χρονιά να περάσει όσο πιο αναίμακτα γίνεται
Θεωρώ πως αν ξεκινήσει κάτι θα είναι κατά 80% άσχετο με εμάς και ίσως απλά θα μας πάρει η μπάλα.. Η δε περιοχή γύρω απ την Κύπρο (ανατολικά και νότια της) είναι ίσως η πιο επικίνδυνη.. (με δεύτερη εν σειρά τα στενά) Θεωρώ δε πως σε οτιδήποτε σοβαρό και να γίνει αυτή την στιγμή στον κόσμο, αν εμπλάκούν μεγάλες δυνάμεις, θα βρούν την ευκαιρία όλοι (απο Ιραν προς Ισραήλ, απο Βόρεια Κορέα προς Νότια, απο Ρώσους προς όπου νομίζουν) να τρέξουν να το εκμεταλευτούν. Υπερβολικό ίσως αλλά αυτή την αίσθηση μου δίνει το όλο κλίμα στον κόσμο αυτή την στιγμή και μάλιστα για επικίνδυνη περίοδο απο τώρα ως τον Νοέμβρη (πηγαίνοντας καθαρά με την λογική και την διαίσθηση..)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 14:20:16  Εμφάνιση Προφίλ
Ενώ θα περίμενε κανείς διαισθητικά τα προβλήματα να είναι στον χώρο πέριξ της Κύπρου (πετρέλαια Αραβίας και διώρυγα του Σουέζ), η οποία αποτελεί ένα τεράστιο αγγλικό αεροπλανοφόρο, τρομερός λόγος γίνεται για τα στενά. Η ανάγκη των βόρειων σλαβικών λαών για εμπόριο και επίδειξη δύναμης είναι τόσο ισχυρή; θα μου πείτε ότι οι Αμερικανοί τους έχουν αποκλείσει την χερσαία πρόσβαση στην Μεσόγειο, και από Βαλκάνια και από Καύκασο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 14:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

Ενώ θα περίμενε κανείς διαισθητικά τα προβλήματα να είναι στον χώρο πέριξ της Κύπρου (πετρέλαια Αραβίας και διώρυγα του Σουέζ), η οποία αποτελεί ένα τεράστιο αγγλικό αεροπλανοφόρο, τρομερός λόγος γίνεται για τα στενά. Η ανάγκη των βόρειων σλαβικών λαών για εμπόριο και επίδειξη δύναμης είναι τόσο ισχυρή; θα μου πείτε ότι οι Αμερικανοί τους έχουν αποκλείσει την χερσαία πρόσβαση στην Μεσόγειο, και από Βαλκάνια και από Καύκασο.

Το ξέρω ότι περισσότερος λόγος γίνεται για τα στενά και ότι αυτό που περιμένουν όλοι είναι να γίνει κάτι εκεί αλλά εκεί κάτω μου χει δώθεί η εντύπωση πως υπάρχουν πολύ περισσότερα πράγματα που παίζονται και που δεν γνωρίζουμε καν... Έτσι κιαλλιός σίγουρα οτιδήποτε στο ένα θα έπερνε την μπάλα και το άλλο μέρος (φαντάσου πχ να γίνει κάτι κάτω και να μην αφήνουν τους Ρώσους να περάσουν τα στενά να πάνε στο επίκεντρο της διαμάχης).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 14:38:39  Εμφάνιση Προφίλ
Η Ρωσία ασφυκτιά, περιχαρακωμένη από τη μιά από Ε.Ε., μέση ανατολή οι περισσότερες χώρες είναι αμερικανικά προτεκτοράτα πλέον, συνεχίζει το φράγμα Πακιστάν-Κίνας από Ινδικό μέχρι θάλασσα της Κίνας, και εκεί ξανακλείνεται από Ιαπωνία και Αλάσκα. Το μόνο αδύναμο σημείο της αλυσίδας είναι η χερσόνησος της Ανατολίας. Κανείς δε συμπαθεί πλέον τους αλαζόνες Τούρκους, και διείσδυση στην περιοχή σημαίνει για τους Ρώσους:
-έξοδο στη Μεσόγειο
-Βάση εξόρμησης για Μέση Ανατολή
-έλεγχο αγωγών Κασπίας-Ευρώπης

Αλλιώς περιμένουν να πέσει και το Ιράν, οπότε βρίσκονται περικυκλωμένες γεωστρατηγικά και game over υπέρ ΗΠΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 14:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
quote:

Μα νομιζω οτι δεν ειναι ελευθερη η διελευση των στενων απο τους ρωσους,οσον αφορα πολεμικα πλοια!
Γι'αυτο και κοπτονται τοσο πολυ για το τι θα γινει στη συρια(ειναι βαση του στολου τους).

Ακριβώς εκεί είναι το θέμα.. ότι η περιοχή είναι περίεργη και η Συρία ιδιαίτερα σε περίεργη φάση καθώς απ την μια το καθεστώς της κάνει πραγματικά κτηνωδίες (καμιά σχέση με του Καντάφι που αμφιβάλω αν έκανε καν αυτά που λένε που και πάλι δεν είχαν καμιά σχέση με αυτό που γίνεται αλλά και σε σχέση με Υεμένη) Στην συρία όμως δεν τολμάει κανείς να κουνηθεί (πολύ θα το ήθελαν Αμερικάνοι - Ισραήλ) καθώς έχει την υποστήριξη και των Ρώσων και των Ιρανών και των Τούρκων.. έχουμε λοιπόν το παράδοξο να υπάρχουν επιθέσεις στην Λιβύη και στην Υεμένη και για την Συρία να μην υπάρχουν καν κυρώσεις καλά καλά.. Αν για κάποιο λόγο πάει να πέσει το καθεστώς εκεί (δεν φαίνεται κάτι τέτοιο τώρα) ποιός ξέρει άραγε τι θα γίνει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 15:01:14  Εμφάνιση Προφίλ
Να θυμίσουμε το θεωρητικό μοντέλο παγκόσμιας κυριαρχίας της "παγκόσμιας νήσου" (Ευρασίας) του MacKinder.

Σημείωση: Όλα τα σύνολα περιέχουν τον χώρο γύρω από την Κασπία. Η μόνη εδώ της Κασπίας περιοχή που ανήκει σε όλα είναι το Αζερμπαϊτζάν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 15:02:21  Εμφάνιση Προφίλ
http://www.globalresearch.ca/articlePictures/The%20Eurasian%20Landmass%20%28M.D.%20Nazemroaya%29.JPG

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 15:16:33  Εμφάνιση Προφίλ
Έπεσε διθέσιο Mirage 2000BGM
http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=20739&Itemid=139

Τρίτο φέτος; Δεν πάμε καλά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devdas
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 15:17:23  Εμφάνιση Προφίλ
Ηθελα να σχολιασω μια προφτεια του αγιου κωνστανσας στην οποια αναφερονται και ημερομηνιες η οποια λεει ΚΕΦ. Θ’ ΕΙΣ ΤΑΣ 8 ΙΟΥΛΙΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΑΝΗΚΟΥΣΤΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ.Σε αυτη τη προφητεια βρηκα το εξης Οι ημερομηνίες ίσως είναι με το παλαιό ημερολόγιο, οπότε πχ η18η Μαρτίου είναι18+13 =31η
Μαρτίου με το νέο, και η8η Ιουλίου8 +1 3=21ηΙου λίου με το τρέχον ημερολόγιο.Η πηγη ειναι μια σειρα προφητειων απο διαφορους αγιους οποιος εχει τη θελεση και το χρονο να δει μια ματια εδω:

http://www.scribd.com/doc/5609569/-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 15:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Varragos, τι ακριβώς δείχνει αυτός ο χάρτης?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 15:41:19  Εμφάνιση Προφίλ
Γεωγραφικές περιοχές που είτε έχουν μελετηθεί ως ενότητες, όπως η heartland του MacKinder, είτε περιγράφονται από παράγοντες της εξωτερικής πολιτικής των ΗΠΑ, όπως τα Eurasian Balkans(αντίστοιχη πυριτιδαποθήκη της Ευρασίας) του Brzezinski.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

M.o.r.f.e.a.s
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 16:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους M.o.r.f.e.a.s
http://www.youtube.com/watch?v=thctHwr5z4UΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2011, 22:28:57  Εμφάνιση Προφίλ
Πώς θα επιβιώσει η αυτοκρατορία: Θα υποκινήσει η Ουάσιγκτον έναν πόλεμο μεταξύ της Κίνας και της Ινδίας;
http://infognomonpolitics.blogspot.com/2011/06/blog-post_5951.html#more

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 10:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
Πάλι οι ξυπόλητοι οικτίρουν την Ελλάδα...

Ένας ακόμα κλασικός Ανατολίτης και φανατικός εθνικιστής, ο αντιπρόεδρος του Ρ.Τ.Ερντογάν, ο Μπουλέντ Αρίντς, προχώρησε και πάλι σε δημοσιες προκλητικές-υποτιμητικές δηλώσεις για την Ελλάδα υποστηρίζοντας δήλωσε πως "Αν η Ελλάδα τώρα με την κρίση βγάλει προς πώληση νησιά της, μυαλωμένοι άνθρωποι από την Τουρκία θα τα αγοράσουν"!

Οι δηλώσεις του έγιναν στην Προύσα και υποστήριξε ότι "Δεν μπορούν να πληρωθούνε οι μισθοί των εργατών και των υπαλλήλων. Οι μισθοί του προέδρου της Δημοκρατίας, των βουλευτών και των υπουργών πάγωσαν. Χρέη έχουν. Ελπίζοντας στην Ε.Ε. για βοήθεια, βγάζουν κραυγές SOS. Και όλοι είναι στην ίδια κατάσταση. Πορτογαλία, Ισπανία, Ιρλανδία και Ισλανδία έτσι είναι".

Ο Αρίντς αναφερόμενος στην σχετική αγγελία που έβγαλε η Ισλανδία στο διαδίκτυο για; πώληση ελληνικών νησιών (πωλητήριο για ελληνικά νησιά υπάρχουν συνέχεια εδώ και 50 χρόνια και πολλοί έχουν τα δικά τους ιδιόκτητα νησιά) είπε προβοκατόρικα: "Μα είναι δυνατόν μια χώρα να πουλά την ίδια της την πατρίδα ; Η Ελλάδα λέει πως "Πάρτε όποια νησιά θέλετε τα πουλάω, όποια βιομηχανία θέλετε πάρτε την κοψοχρονιά". Οι έξυπνοι άνθρωποι στην Τουρκία άρχισαν να τα παίρνουν. Εμείς είμαστε σε καλό σημείο".

Δεν κοιτάνε τα χάλια τους που στις κεντρικές και αντολικές περιοχές της χώρας τους, τα παιδιά για να βάλουν παπούτσια φτάνουν στο Γυμνάσιο (όταν καταφέρνουν και πηγαίνουν σχολείο) και μ'ένα κοστούμε τους παντρεύουνε και με το ίδιο τους κηδεύουνε, τολμάνε και μιλάνε για την Ελλάδα...

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Craven
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
583 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 10:48:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Craven
Varragos: Το ξεκίνησε με ωραία λογική αλλά προς το τέλος το γ..... και ψόφησε :P

Predator: Αυτά είναι απλά φανφάρες.. ας κοιτάξουν τα προβλήματα τους που πολύ σύντομα θα είναι στην δική μας και χειρότερη θέση και όλα τα άλλα είναι απλά για να χαϊδεύουν τα αυτιά του κακομοίρη μέσου Τούρκου που δεν καταλαβαίνει τι παίζεται γύρω του :)
Ας πάρουν δάνεια να αγοράσουν τα ιδιωτικά ξερονήσια όπως προτείνει.. έτσι με αυτό τον τρόπο θα χρεοκοπήσουν μια ώρα αρχύτερα όπως την πάτησαν και αλλού - βλέπε δάνεια για επενδύσεις σε Ισπανία - (δείγμα του πόσο άσχετος και επικίνδυνος για την χώρα του μπορεί να είναι ένας μη σκεπτόμενος εθνικιστής). Μια καλή λύση είναι να τους τα πουλήσουμε όλα ακόμα και νερό και οπαπ κτλ και μετά να πουμε "τα κρατικοποιούμε" και να τους διώξουμε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dom1
Μέλος 3ης Βαθμίδας


583 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 11:30:39  Εμφάνιση Προφίλ
Με τις πλάτες τις ΗΠΑ η Τουρκία πάντα θα προστατεύεαι. Τώρα που κάνει μπίζνες με Ρωσσία αρχίζουν και παίρνουν άλλη τροπή τα πράγματα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 15:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
quote:

Με τις πλάτες τις ΗΠΑ η Τουρκία πάντα θα προστατεύεαι. Τώρα που κάνει μπίζνες με Ρωσσία αρχίζουν και παίρνουν άλλη τροπή τα πράγματα!




και ομως... τα δεδομενα αλλαξαν και αυτο φαινεται...
απο καιρο εχουν που οι σχεσεις των ΗΠΑ-Τουρκιας εχουν διαλυθει, πολυ πριν απο την εναρξη των επιχειρησιακων σχεσεων Ρωσιας - Τουρκιας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
M.o.r.f.e.a.s
Μέλος 1ης Βαθμίδας


65 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 17:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους M.o.r.f.e.a.s
Πλακα εχει ο ερντογαν παντωςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2011, 21:10:56  Εμφάνιση Προφίλ
Πολιτική αναταραχή στη Βουλγαρία για την αντιπυραυλική ασπίδα του ΝΑΤΟ
http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=20776&Itemid=157

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 20:18:10  Εμφάνιση Προφίλ
Ό Βακαλόπουλος γράφει στον Πρόλογο του: «Ή παρατιθέμενη επιστολή του Ιωάννου Γ' Βατατζή (1222-1254) προς τον πάπα Γρηγόριο Θ' (1227-1241) είναι πολύ χαρακτηριστική για τις ιδέες που επικρατούν στους βασιλείς της Νίκαιας μετά τον 1204. Έντονη είναι ή ελληνολατρία και ή εθνική ελληνική συνείδησή τους, που βαθμιαία ταυτίζεται με την Ορθοδοξία... Εδώ παρατηρούμε καθαρά πώς γεννιούνται και δρουν οι πολιτικές εκείνες αντιλήψεις, που αποβλέπουν στην απελευθέρωση των σκλαβωμένων ελληνικών χωρών και οι όποιες προσαρμοσμένες επιζούν επί Τουρκοκρατίας μέσα σε νέες συνθήκες. Και τελικά πώς διαμορφώνουν τον περιεχόμενο της λεγόμενης Μεγάλης Ιδέας».

Τον κείμενο ξεκινά με την έκπληξη του Βατάτζη πώς τόλμησε ό Πάπας να του ζητήσει να παύσει να διεκδικεί- την Κωνσταντινούπολη από τον Φράγκο ηγεμόνα, ό όποιος την κατέχει από τον 1204. Γράφει με ελληνική αξιοπρέπεια και διπλωματική ειρωνεία ό Βατάτζης, αφού προσδιορίσει στην αρχή ποιός είναι ό γράφων: «Ιωάννης εν Χριστώ τω Θεώ πιστός βασιλεύς και αυτοκράτωρ Ρωμαίων ό Δούκας τω αγιωτάτω πάπα της πρεσβυτέρας Ρώμης Γρηγορίο σωτηρίας και ευχών αίτησιν». Αποδίδουμε στην νεοελληνική ορισμένα από τα κυριότερα σημεία της επιστολής: «Εγώ ως βασιλεύς θεωρώ άτοπα τα όσα μου γράφεις και δεν ήθελα να πιστεύω ότι είναι δικό σου τον γράμμα, αλλά αποτέλεσμα τής απελπισίας κάποιου που βρίσκεται κοντά σου, και ό όποιος έχει την ψυχή του γεμάτη κακότητα και αυθάδεια. Ή αγιότητα σου κοσμείται από φρόνηση και διαφέρει από τους πολλούς ως προς την σωστή κρίση. Γι' αυτό δυσκολεύθηκα πολύ να πιστεύω ότι είναι δικό σου τον γράμμα, αν και έχει σταλεί προς εμέ.» Αξίζει να θαυμάσουμε την έλλειψη δουλικότητας του Βατάτζη προς τον Πάπα, αν και την εποχής εκείνη οι Έλληνες τής Νικαίας ήσαν οι αδύναμοι και ό Πάπας ήταν ή υπερδύναμη τηρουμένων των αναλογιών. Και συνεχίζει ό Ιωάννης Βατάτζης διατρανώνοντας την εθνική συνείδησή του:
«Γράφεις στο γράμμα σου ότι στο δικό μας γένος των Ελλήνων ή σοφία βασιλεύει... ότι, λοιπόν, από τον δικό μας γένος άνθησε ή σοφία και τα αγαθά της και διεδόθησαν στους άλλους λαούς, αυτό είναι αληθινό. Αλλά πώς συμβαίνει να αγνοείς, ή αναφέρεται δεν τον αγνοείς πώς και τον άπεσιώπησες ότι μαζί με την βασιλεύουσα Πόλη και ή βασιλεία σε αυτόν τον κόσμο κληροδοτήθηκε στο δικό μας γένος από τον Μέγα Κωνσταντίνο, ό όποιος εδέχθη την κλήση από τον Χριστό και κυβέρνησε με σεμνότητα και τιμιότητα; Υπάρχει μήπως κανείς πού αγνοείς ότι ή κληρονομιά τής δικής του διαδοχής (σ.σ. του Μ. Κωνσταντίνου) πέρασε στο δικό μας γένος κι εμείς είμαστε οι κληρονόμοι και διάδοχοι του; Απαιτείς να μην αγνοούμε τα προνόμια σου. Κι εμείς έχουμε την αντίστοιχη απαίτηση να δεις και να αναγνωρίσεις τον δίκαιο μας, όσον άφορα την εξουσία μας στο κράτος τής Κωνσταντινουπόλεως, τον όποιο αρχίζει από των χρόνων του Μεγάλου Κωνσταντίνου και έζησε επί χίλια χρόνια, ώστε έφθασε μέχρι και την δική μας βασιλεία. Οι γενάρχες τής βασιλείας μου από τις οικογένειες των Δουκών και των Κομνηνών, για να μην αναφέρω τούς άλλους, κατάγονται από ελληνικά γένη. Αυτοί λοιπόν οι ομοεθνείς μου επί πολλούς αιώνες κατείχαν την εξουσία στην Κωνσταντινούπολη. Και αυτούς ή Εκκλησία τής Ρώμης και οι προϊστάμενοι της τούς αποκαλούσαν Αυτοκράτορες Ρωμαίων... Διαβεβαιούμε δε την αγιότητα σου και όλους τούς Χριστιανούς ότι ουδέποτε θα παύσουμε να αγωνιζόμαστε και να πολεμούμε κατά των κατακτητών τής Κωνσταντινουπόλεως θα ασεβούσαμε και προς τούς νόμους τής φύσεως και προς τούς θεσμούς τής πατρίδος και προς τούς τάφους των πατέρων μας και προς τούς ιερούς ναούς του Θεού, εάν δεν αγωνιζόμασταν γι' αυτά με όλη μας την δύναμη... Έχουμε μαζί μας τον δίκαιο Θεό, ό όποιος βοηθεί τούς αδικουμένους και αντιτάσσεται στους αδικούντας...».

Ένας «βασιλεύς Ρωμαίων», ό Ιωάννης Βατάτζης μας άφησε ένα εξαιρετικό γραπτό μνημείο ελληνορθόδοξης αυτοσυνειδησίας. Τέτοια κείμενα αξίζει να διδάσκουμε στους νέους μας. Αιωνία ή μνήμη του ευλαβούς Χριστιανού και πατριώτου Αγίου Ιωάννου Γ' Δούκα Βατάτζη.

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2011, 23:35:58  Εμφάνιση Προφίλ
Velissarie, και πριν το 1204 υπήρχε η αναφορά από Βυζαντινούς συγγραφείς στα έργα αρχαίων ομολόγων τους, πρωτίστως Ομήρου, Αριστοτέλη, Ηροδότου και Θουκιδίδη. Απλά μετά το 1204 και το πισώπλατο μαχαίρωμα που δέχθηκαν από τους δυτικούς "αδελφούς" τους, οι χριστιανοί της ανατολής θέλησαν να διαχωρίσουν την θέση τους από τους "Λατίνους" χρησιμοποιώντας με περισσότερο ζήλο ορισμούς όπως "Έλλην" και "Ελληνικός". Γι αυτό η Αρβελέρ τοποθετεί την εμφάνιση του Νεοέλληνα στο 1204 και όχι το 1453.

Στα τουρκικά θέματα τώρα, με 97% των ψήφων καταμετρημένο, ο Ερντογάν καταλαμβάνει 326 έδρες, αντί για 330 που θα του επέτρεπαν συνταγματικές μεταρρυθμίσεις. Άρα προς το παρόν δεν δίνει λαβή σε στρατηγούς για ανατροπή του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Varragos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


300 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2011, 21:35:45  Εμφάνιση Προφίλ
Αντιπυραυλική ασπίδα και στο Αιγαίο
http://infognomonpolitics.blogspot.com/2011/06/blog-post_8459.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy