ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Εγκέφαλος, Συνείδηση και Κβαντική Μηχανική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 27
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 16:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic,

quote:
Ας πούμε πως βρισκόμασταν σε κάποια καφετερία, μόλις είχαμε γνωριστεί και συζητάγαμε γι αυτά τα θέματα. Θα μίλαγες έτσι σε κάποιον άλλον, παρότι θα διαφωνούσες μαζί του; Εγώ νομίζω πως θα ήσουν πιο ευγενικός γενικά

Ενώ γενικά αυτό που γράφεις είναι ορθό,αγνοείς ένα παράγοντα...
Αν κάποιος που μόλις γνώρισες σε μια παρέα στην καφετέρια πετάει μαργαριτάρια,προφανώς έχεις επιλογή να μην ξαναβρεθείς στην ίδια παρέα μαζί του.Οπότε το να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου,την πρώτη φορά είναι και εφικτό και θεμιτό,όντως.

Σε ένα forum δεν επιλέγεις εσύ (και ορθά),τους συμμετέχοντες.Βρίσκεσαι εκεί,επειδή έχεις επιλέξει την ποιότητα του forum ως συνισταμένη.

Στα επαναλαμβανόμενα μαργαριτάρια,μερικές φορές κάποιοι αντιδρούν λιγότερο,κάποιοι περισσότερο.Είναι φυσικό.Και όταν χάνεται το μέτρο,ευθύνη για την επαναφορά των κανόνων έχε η Δ.Ο.
Αν κάποιος έχει χάσει την εμπιστοσύνη του στην Δ.Ο. έχει την επιλογή να μη συμμετάσχει πλέον στο forum.Να μην "ξανακάνει παρέα" τα μέλη του.
Τόσο απλά.

Το να ανέχεται κανείς συνεχώς όμως,απανωτές δηλώσεις προσβολής νοημοσύνης σε ένα χώρο που υποτίθεται ότι την προάγει,είναι λάθος.

Καλώς ή κακώς υπάρχει κλίμακα στην ανθρώπινη νοημοσύνη.
Το να κατέχει κανείς μια μέση ή και χαμηλή ακόμη π.χ. θέση σε αυτήν την κλίμακα είναι αποδεκτό και φυσιολογικό.Το να μην καταλαβαίνει όμως καν τη θέση του,είναι τελικά εκνευριστικό.Λυπηρό μεν,αληθές δε.

Dsm,
Χαλάρωσε αδερφέ.Μην έχουμε παράπλευρες απώλειες από σπόντα.
Δεν νομίζω να είχε κακή πρόθεση ο Heretic.
Συμφωνώ μαζί σου ότι μάλλον δεν έχει πλήρη εικόνα της κατάστασης,αλλά κακοπροαίρεση δεν βλέπω.

Καλησπέρα σε όλους.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 16:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πύρινος
είτε σου αρέσει είτε όχι όσο φέρω την ευθύνη του συντονισμού
δεν θα δεχθώ να τρολαρουμε θέματα όπως αυτό!
Δεν απευθύνθηκα τυχαία στο μέλος Κηφεύς !
Αν δεν σέβεστε εσείς τον κόπο του άλλου είμαι υποχρεωμένος να το κάνω εγώ!

Για το άλλο "εγώ" που λες , μάλλον μπερδεύεσαι
όταν δυο ή τρία μέλη θέτουν θέμα μεροληψίας του συντονιστή
τι ποιο απλό απο το να προτρέπω σε διάλογο, τα παράπονα τους!

Αν δεν έριχνα το "εγώ", μου θα έριχνα απλά "ποινές"
Μην τρελαθούμε τελείως εδω μέσα!!!




not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 16:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποιος νομίζει, ότι ο συντονιστής στο παρόν θέμα, είναι άδικος, καλό θα ήταν, να επανεξετάσει την θέση του.

Οι εγωίσμοί δεν έχουν καμία αξία, ενώπιον της λογικής.
Της ψυχρής λογικής, η οποία είναι ο σεβασμός του κόπου άλλων συνδίκτυων σε άκρως σοβαρό και ενδιαφέρον θέμα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 17:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινος
είτε σου αρέσει είτε όχι όσο φέρω την ευθύνη του συντονισμού
δεν θα δεχθώ να τρολαρουμε θέματα όπως αυτό!
Μα το ίδιο συμβαίνει σε τόσα θέματα!.. υπολογίζω και ΧΡΟΝΙΑ πριν...
Τώρα θα το αλλάξουμε να μην βρωμίζονται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 17:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν έριχνα το "εγώ", μου θα έριχνα απλά "ποινές"
Μην τρελαθούμε τελείως εδω μέσα!!!
Δε κατηγορώ τη στάση σου, ούτε την πρόταση σου, απλά λέω οτι εμείς (τα μέλη) πρέπει να λύσουμε τα προβλήματά μας
Είναι λίγο σαν τον "ανθρωπάκο", ο οποίος ανθρωπάκος περιμένει συνεχώς να λύσουν τα προβλήματά του άλλοι! και παραπονιέται πως αν ήταν αυτός στα πράγματα θα τα έκανε έτσι και έτσι και έτσι... αλλά στην πράξη !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 21:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ & DSM

Θα απαντήσω μερικώς και στους δυο. Φυσικά και προσπαθώ να είμαι καλοπροαίρετος, γιατί παρεξηγούμαι όταν γράφω ακριβώς για αυτόν το λόγο που έθιξα. Είμαι όμως υποχρεωμένος να πω δυο πράγματα που έχω παρατηρήσει σαν νέο μέλος του φόρουμ.

Φυσικά και είμαι στην καρακοσμάρα μου, απλά τυγχάνει αυτή η καρακοσμάρα να είναι αυτήν που βιώνουν και δισεκατομμύρια άλλοι γύρω μου. Το αν αυτή δεν συντονίζεται με την κοσμάρα κάπου άλλου εδω μέσα λόγω πχ διαφοράς δόνησης (να το πούμε μεταφυσικά, για να έχει και πλάκα) δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Ας φαντασιώνεται ο καθένας ότι βρίσκεται όπου νομίζει ότι βρίσκεται, liber bull****s.

Αυτό όμως που παρατηρώ είναι οτι μερικοί τύποι που κυκλοφορούν εδώ, έχουν το ζωνάρι τους λυμένο για καυγά. Δεν γίνεται ρε φίλε να μην το δεις αυτό το πράγμα, βγάζει μάτι. Λοιπόν, εγώ πιστεύω πως το κάθε φόρουμ πρέπει να έχει διαχείριση και να μην γίνεται τερέν για ερασιτεχνική συστημική σε βάρος των άλλων.

Ξεκινάει κάποιος ένα θέμα, πχ η Κηφέας ή η Μηθύρα. ΟΚ. Κουτσό-στραβό δεν είμαι εγώ αυτός που θα το κρίνω. Όταν συμμετάσχω στο θέμα του θα εκφραστώ επί του θέματος του, κάτι λίγο που με τράβηξε ή κάτι περισσότερο. Δεν γίνεται να εκτονωθώ μέσα σε αυτό ενάντια στους δικτυακούς αντίζηλους μου.

Καταλαβαίνεις πόσο ξεφτίλα είναι αυτό να ψάχνει κάποιος οτιδήποτε εδώ μέσα και να διαβάζει κοκορομαχίες; Γι αυτό και η πρόταση μου, κάνε τον μαλάκα εν ολίγοις μερικές φορές δημόσια, και άμα έχεις πρόβλημα με κάποιον, στείλε του π.μ, στείλε του email, πάρε τον τηλέφωνο, πήγαινε να πλακωθείς μαζί του ή/και να πιείτε μπύρες μετά.

Αλλά αυτό που γίνεται, είναι συμπεριφορά... της πλάκας τελικά, για να δώσω έναν επιεική χαρακτηρισμό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 22:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic,

quote:
Κουτσό-στραβό δεν είμαι εγώ αυτός που θα το κρίνω

και ποιος κατά τη γνώμη σου πρέπει να το κρίνει;

Αν ότι γράφεται σε ένα forum, δεν γίνεται αντικείμενο κριτικής από τους μετέχοντες,τότε ποιος ο λόγος της συμμετοχής τους;

Ο τρόπος και το ύφος της κριτικής και κυρίως το περιεχόμενο της όσον αφορά την ουσία της,γίνονται με τη σειρά τους αντικείμενο νέας κριτικής και σχολίων.

Σε αυτό που θα συμφωνήσω μαζί σου είναι ότι τελευταία το επίπεδο της συζήτησης έχει πέσει.
Κατά την άποψή μου αυτό οφείλεται στην ποιότητα των θεμάτων και στο επίπεδο των θεματοθετών, κατά κύριο λόγο.Αυτό έχει πέσει τελευταία.

Και το να το αγνοούμε,ανεχόμενοι αυτό το γεγονός,δεν βοηθά στην εξάλειψή του.

Ο κακός τρόπος αντιμετώπισης του,βέβαια, πυροδοτεί ένα φαύλο κύκλο,είναι αλήθεια.
Μέρος αυτής της ευθύνης βαρύνει κι εμένα,κατ' αντιστοιχία.

Σε καμμιά περίπτωση όμως δεν θα μπορούσα να μείνω αμέτοχος στον κατακλυσμό της βλακείας.
Λυπάμαι αν δεν τα καταφέρνω με τον καλύτερο τρόπο και αυτός είναι ο μόνος λόγος που απολογούμαι, με την ευκαιρία της απάντησής μου στη δική σου παρατήρηση.
Σε καμμιά περίπτωση βέβαια,δεν υπονοώ ότι αυτά που καταλογίζω παραπάνω, βαρύνουν εσένα.

Καλό απόγευμα σε όλους.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 22:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Heretic,

quote:
Κουτσό-στραβό δεν είμαι εγώ αυτός που θα το κρίνω

και ποιος κατά τη γνώμη σου πρέπει να το κρίνει;

Αν ότι γράφεται σε ένα forum, δεν γίνεται αντικείμενο κριτικής από τους μετέχοντες,τότε ποιος ο λόγος της συμμετοχής τους;


Αυτή είναι μια καλή ερώτηση. Και όλοι και κανένας θα πω, αν και ακούγεται σαν να μην σημαίνει τίποτα. Αλλο η συμμετοχή με κριτική άποψη σε αυτά που γράφει κάποιος και άλλο να βγαίνει και να γράφει ο άλλος απλά για να υπενθυμίσει σε κάποιον άλλον οτι έχει γίνει ρόμπα, κατα την άποψη του πάντα.

Φυσικά, πρόκειται για τσακωμό σε ξένο αχυρώνα, που ξεκίνησε απο παρεκτροπή του θέματος, όποτε δεν στερείται κανένας ευθυνών, και εγω άλλωστε έβαλα μια χιουμοριστική φωτογραφία. Καλό είναι λοιπόν να μπούν μερικές αρχές στο φόρουμ, να το πω απλά καλό είναι να μην "πηδάς" το θέμα του άλλου με άσχετες δημοσιεύσεις, και καλό είναι να διαγράφονται μερικές κορομαχίες τελικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 23:03:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζουν σεβασμό όλα τα θέματα.
Θεωρώ όμως ότι είπα ήδη αρκετά.

Δεν ισχύει όμως αυτό για το παρόν θέμα,το οποίο είναι ιδιαιτέρως αξιόλογο.
Ακριβώς γι' αυτό,ζητώ συγνώμη από τον φίλο Κηφέα, για την παρεμβολή, και σταματώ εδώ.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 23:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγω το θεωρώ αξιόλογο, εχω ξεκινήσει να διαβάζω απ οτην αρχή του νήματος. Εχω κάνει την υπόθεση οτι ο Κηφέας είναι ψυχολόγος (δεν ξέρω αν θέλει να με διαφωτίσει), γιατί έχει επιστημονική πληρότητα στις σχετικές αναφορές που κάνει. Με έχει απασχολήσει το θέμα αυτό απο πλευράς κυβερνητικής, αλλά δεν μπορώ να συνεισφέρω κάτι επι του παρόντος.
Η ανάγνωση πήγαινε γενικά καλά, μέχρι που έγινε η μαζική εισβολή trol, βασικά καθε βδομαδα πρέπει να ξαναγράφεται ενας συγκεκριμένος και να σηκώνει φασαρία

Edited by - Heretic on 11/02/2014 00:13:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2014, 23:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια απορια μου διελαθε απαντησεως απο τον κυριον Κηφεα.

Που εδραζεται η συνειδησις και αν εκτος του ανθρωπου την διαθετουν και οι υπολοιποι οργανισμοι.

Ευχαριστω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 00:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια απορια μου διελαθε απαντησεως απο τον κυριον Κηφεα.

Που εδραζεται η συνειδησις και αν εκτος του ανθρωπου την διαθετουν και οι υπολοιποι οργανισμοι.

Ευχαριστω



Δεν διέλαθε τίποτα.Εχει συζητηθεί το θέμα, αλλά θα πρέπει να αφιερώσεις χρόνο να διαβάσεις αν σε ενδιαφέρει.
Το Υπουργ.Υγείας απαγόρευσε την μασημένη τροφή, ώς ανθυγιεινή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 04:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μη βλέπετε σαν κακία εκείνο που εξηγείται πλήρως από τη βλακεία.

Spider Robinson, 1948-, Αμερικανός συγγραφέας επιστ. φαντασιας

επιμενω να ρωτω αν εκτος του ανθρωπου οι υπολοιποι οργανισμοι οι εχοντες εγκεφαλο εχουν συνειδηση.
Ναι η οχι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 09:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mariaa, αυτό είναι ενα επιστημονικό ερώτημα το οποίο δεν απαντιέται εύκολα. Κυρίως γιατί αυτοί που το θέτουν, εισάγουν μια ανθρωποκεκτρική οπτική γωνία. Οταν μιλάνε για συνείδηση, αναφέρονται στην ανθρώπινη συνείδηση. Ετσι για παράδειγμα, κρίνουν τα ζώα στο αν είναι έξυπνα ή χαζά, αναλόγως με το πόσο κοντά είναι στην ανθρώπινη συμπεριφορά και συναισθήματα.
Ενας σκύλος για παράδειγμα που σου κάνει χαρές επειδή τον ταΐζεις, νομίζεις οτι είναι έξυπνος, ενω ενα άλλο ζώο που δεν ενδιαφέρεται για το φαγητό που του δίνεις, μπορεί να είναι εξυπνότερο, απλά δεν ασχολείται μαζί σου. Σχετικά είναι όλα, πρέπει πάντως να ρίξει διάβασμα κάποιος για να καταλάβει πλήρως το θέμα της συνείδησης, δεν είναι απλό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 09:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα τελευταία διάβασα μία σύγχρονη μελέτη για τον Ιππόκαμπο του Εγκεφάλου, σύμφωνα με τα καινούργια ευρήματα οι άνθρωποι είμαστε ότι θυμόμαστε, οπότε και αυτή είναι η συνείδηση μας, αν θα θέλαμε να ρίξουμε ένα φως στο θέμα και μία επιστημονική άποψη, θα έπρεπε να μιλήσουμε για το θέμα ιππόκαμπος και για τις μνήμες, αλήθεια αυτή είναι η συνείδηση μας;

Οπότε σύμφωνα με αυτά αν έχουμε βρει το μέσο της συνείδησης και της μνήμης μπορούμε να ερεθίσουμε τον άνθρωπο και με μία εικόνα, να του προσθέσουμε μία έξτρα μνήμη δηλαδή, εγώ το φαντάζομαι σαν το deja vu, έχουμε την μνήμη και την εικόνα, μάλλον την νιώθουμε από τον παρελθόν σαν να την έχουμε ξανά δει.

Αυτά για όσα ανέφερα ποιο πάνω και αν βασίζονται σε επιστημονικές απόψεις.

Και παραθέτω και μία έρευνα μπορείτε να την διαβάσετε εδώ.

Edited by - maria3 on 11/02/2014 09:50:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 11:53:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία από τις βασικές προϋποθέσεις για την εμφάνιση συνείδησης σε έμβια όντα , μεταξύ των άλλων , είναι και η ικανότητα σχηματισμού εννοιών .

Αυτά τα έχω αναφέρει , εκτενώς , παλαιότερα .

Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά :

Η φυσική επιλογή δημιούργησε σωματικά επιλεκτικά συστήματα — το ανοσοποιητικό σύστημα και τον εγκέφαλο .

Η εγκεφαλική λειτουργία θεμελιώνεται κυρίως στη μορφολογία .

Η κατάλληλη νευροανατομία αναπτύσσεται σύμφωνα με τοποβιολογικές αρχές .

Πράγματι ο εγκέφαλος είναι ένα κατεξοχήν τοποβιολογικό σύστημα , αφού αποτελείται από χάρτες και συστήματα χαρτογράφησης , στην καλή λειτουργία των οποίων η θέση έχει κρίσιμη σημασία .

Δύο φαινομενικά άσχετες παρατηρήσεις μας υποχρέωσαν να επανεξετάσουμε τον τρόπο με τον οποίο ο εγκέφαλος θα μπορούσε να λειτουργεί ως σύστημα αναγνώρισης .

Η πρώτη είναι η τεράστια ποικιλία και ατομικότητα της δομής του εγκεφάλου .

Η δεύτερη είναι ότι ο κόσμος , παρότι υπόκειται σε περιορισμούς που τίθενται από τους φυσικούς νόμους , είναι ένας χώρος χωρίς ετικέτες .

Σε μια προσπάθεια να εξηγήσουμε πώς ένας εγκέφαλος που συγκροτείται κατ’ αυτό τον τρόπο μπορεί να κατηγοριοποιεί έναν τέτοιου είδους κόσμο , δημιουργήσαμε την TNGS .

Οι βασικές της αρχές — αναπτυξιακή επιλογή , εμπειρική επιλογή και επανείσοδος — θεωρούνται ως τα θεμέλια για την ανάπτυξη των ψυχολογικών λειτουργιών .

Ωστόσο , αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι αναγκαίες νέες μορφολογικές διευθετήσεις για να αναδυθούν νέες ψυχολογικές λειτουργίες .

Σημαίνει απλώς ότι η TNGS παραδέχεται πως δεν χρειάζεται η προσθήκη καμίας άλλης αρχής για την επιβεβαίωση της εξέλιξης νέων λειτουργιών .

Θα υποστηρίξω ότι η σωματική επιλογή , επενεργώντας στην καθολική χαρτογράφηση , με την προσθήκη νέων ειδών χαρτογραφήσεων στις παλαιότερες κατά τη διάρκεια της εξέλιξης , αποτελεί ένα ισχυρό μέσο για την απόκτηση νέων λειτουργιών , όπως η εξειδικευμένη μνήμη και η νοητική ικανότητα σχηματισμού εννοιών .

Ποιες είναι οι ψυχολογικές λειτουργίες τις οποίες θα έπρεπε να εξηγεί αυτή η άποψη , που βασίζεται στην επιλογή ; Και πώς αυτές μπορούν να εξηγήσουν τη συνείδηση και την προθετικότητα ;

Τη θεμελιώδη τριάδα των ανώτερων εγκεφαλικών λειτουργιών αποτελεί η αντιληπτική κατηγοριοποίηση , η μνήμη και η μάθηση .

Έτσι οι τρεις θεμελιώδεις λειτουργίες — κατηγοριοποίηση , μνήμη και μάθηση — συνδέονται στενά .

Σε οποιοδήποτε ζωικό είδος , η μάθηση προκύπτει από τη λειτουργία νευρωνικών συνδέσεων μεταξύ των καθολικών χαρτογραφήσεων και των αξιολογικών κέντρων που αναφέρθηκαν παραπάνω .

Η μάθηση επιτυγχάνεται όταν η συμπεριφορά οδηγεί σε συναπτικές μεταβολές στις καθολικές χαρτογραφήσεις που ικανοποιούν τα κρίσιμα σημεία .

Η μάθηση είναι προσαρμοστική και , με βάση αυτό το συλλογισμό , η ύπαρξη ολοένα και περισσοτέρων και πολυπλοκότερων νευρωνικών ομάδων θα μπορούσε να είναι προσαρμοστική .

Όσο σπουδαία όμως κι αν είναι η βασική τριάδα της αντίληψης , της μνήμης και της μάθησης , η από κοινού λειτουργία τους δεν μπορεί να δημιουργήσει τα είδη των ικανοτήτων που συνδέουν τις αντιληπτικές κατηγοριοποιήσεις μεταξύ τους ώστε να παράγουν γενικές συσχετιστικές ιδιότητες .

Αυτές οι ιδιότητες προκύπτουν από την απόκτηση των δυνατοτήτων σχηματισμού εννοιών , δηλαδή της ικανότητας κατηγοριοποίησης με όρους γενικών ή αφηρημένων συσχετίσεων .

Πρέπει λοιπόν να ασχοληθούμε και με το ζήτημα των εννοιών .

Υ.Γ.: Συνεχίζεται

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 12:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στόχος μας είναι να δείξουμε πώς , εφόσον έχουν τεθεί οι φυσιολογικές βάσεις της κεντρικής τριάδας και της ικανότητας σχηματισμού εννοιών , μπορούμε να εξηγήσουμε την εμφάνιση της συνείδησης χωρίς να επικαλεστούμε καμία αρχή πέρα από αυτές που ήδη περιλαμβάνονται στην TNGS .

Ένα ζώο ικανό να σχηματίζει έννοιες ταυτοποιεί ένα πράγμα ή μια δράση , και με βάση αυτή την ταυτοποίηση ελέγχει τη συμπεριφορά του κατά έναν λίγο-πολύ γενικό τρόπο .

Πώς όμως εμφανίστηκαν οι ικανότητες σχηματισμού εννοιών ;

Η TNGS προτείνει ότι η εξελικτική ανάπτυξη εξειδικευμένων περιοχών του εγκεφάλου προαπαιτείται για την εμφάνιση αυτών των ικανοτήτων .

Το επιχείρημα που στηρίζει αυτή την πρόταση βασίζεται στην ιδέα ότι η απλή αύξηση του πλήθους των χαρτών επανεισόδου που έχουν την ικανότητα να επιτελούν αντιληπτική κατηγοριοποίηση δεν επαρκεί για να εξηγήσει τις έννοιες .

Οι εννοιολογικές κατηγοριοποιήσεις είναι εξαιρετικά ετερογενείς και γενικές .

Οι έννοιες εμπεριέχουν μείγματα σχέσεων που αφορούν τον πραγματικό κόσμο , τις αναμνήσεις και την προηγηθείσα συμπεριφορά . Σε αντιδιαστολή με τις περιοχές του εγκεφάλου που μεσολαβούν ώστε να επιτευχθεί η αντίληψη , εκείνες που είναι επιφορτισμένες με το έργο του σχηματισμού εννοιών πρέπει να μπορούν να λειτουργούν χωρίς άμεση είσοδο .

Ποιες εγκεφαλικές λειτουργίες επιφέρουν τέτοια αποτελέσματα ;

Υ.Γ.: Συνεχίζεται

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 12:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η TNGS προτείνει ότι κατά το σχηματισμό εννοιών ο εγκέφαλος κατασκευάζει χάρτες των δικών του δραστηριοτήτων και όχι μόνο των εξωτερικών ερεθισμάτων , όπως συμβαίνει στην αντίληψη .

Σύμφωνα με τη θεωρία , οι εγκεφαλικές περιοχές στις οποίες οφείλεται ο σχηματισμός εννοιών περιέχουν δομές που κατηγοριοποιούν , διακρίνουν και ανασυνδυάζουν τις ποικίλες εγκεφαλικές δραστηριότητες που συντελούνται σε διαφορετικά είδη χαρτογραφήσεων .

Αυτές οι δομές του εγκεφάλου , αντί να κατηγοριοποιούν εξωτερικά σήματα εισόδου προερχόμενα από τους τρόπους αίσθησης , κατηγοριοποιούν τμήματα προηγούμενων καθολικών χαρτογραφήσεων σύμφωνα με τον τρόπο αίσθησης , την παρουσία ή την απουσία κίνησης , και την παρουσία ή την απουσία σχέσεων μεταξύ των αντιληπτικών κατηγοριοποιήσεων .

Οι δομές που είναι ικανές να επιτελέσουν τις συγκεκριμένες δραστηριότητες βρίσκονται πιθανώς στον μετωπιαίο , τον κροταφικό και τον βρεγματικό λοβό του εγκεφάλου .

Πρέπει να αναπαριστούν μια χαρτογράφηση διαφόρων τύπων χαρτών .

Πράγματι , πρέπει να μπορούν να ενεργοποιούν ή να ανασυγκροτούν τμήματα προηγουμένων δραστηριοτήτων των καθολικών χαρτογραφήσεων διαφόρων τύπων — για παράδειγμα , εκείνων που περιλαμβάνουν διαφορετικούς τρόπους αίσθησης .

Πρέπει επίσης να μπορούν να τους ανασυνδυάζουν ή να τους συγκρίνουν .

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχουν ειδικές συνδέσεις επανεισόδου μεταξύ αυτών των «ανώτερης τάξης» περιοχών του φλοιού , καθώς και του ιπποκάμπου και των βασικών γαγγλίων , για να είναι δυνατός ο σχηματισμός εννοιών .

Υ.Γ: Συνεχίζεται

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 12:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι εγκεφαλικές περιοχές που σχηματίζουν τις έννοιες πρέπει να μπορούν όχι μόνο να διεγείρουν τμήματα προηγούμενων καθολικών χαρτογραφήσεων αλλά επίσης να μπορούν να το κάνουν ανεξάρτητα από τα τρέχοντα αισθητηριακά σήματα εισόδου .

Πρέπει επίσης να μπορούν να διακρίνουν τις διάφορες τάξεις καθολικών χαρτογραφήσεων (για παράδειγμα , αυτές που αντιστοιχούν σε αντικείμενα από εκείνες που αντιστοιχούν σε κινήσεις) .

Πρέπει τότε να μπορούν να συνδέουν τα επανενεργοποιημένα τμήματα καθολικών χαρτογραφήσεων και να προξενούν τη μακροπρόθεσμη αποθήκευση αυτών των δραστηριοτήτων . Κάτι τέτοιο είναι αναγκαίο , διότι ο σχηματισμός εννοιών απαιτεί μνήμη .

Ο μετωπιαίος λοβός είναι ένα από τα κύρια παραδείγματα ενός κέντρου σχηματισμού εννοιών στον εγκέφαλο .

Δεν έχουμε επαρκή γνώση του τρόπου με τον οποίο είναι οργανωμένοι οι χάρτες του ώστε να είμαστε βέβαιοι ότι ο σχηματισμός εννοιών σ’ αυτή την περιοχή του φλοιού απαιτεί τοπογραφική χαρτογράφηση , όπως συμβαίνει στην περίπτωση της αντιληπτικής κατηγοριοποίησης .

Φαίνεται όμως ότι είναι πολύ πιθανό να απαιτούνται χάρτες που χαρτογραφούν τους τύπους δραστηριότητας που συντελούνται σε άλλους χάρτες του φλοιού .

Στους χάρτες ανώτερης τάξης , η τοπογραφία ίσως δεν είναι τόσο σημαντική .

Με δεδομένες τις συνδέσεις του με τα βασικά γάγγλια και το μεταιχμιακό σύστημα , συμπεριλαμβανομένου του ιππόκαμπου , ο μετωπιαίος λοβός εδραιώνει επίσης σχέσεις που ευνοούν την κατηγοριοποίηση των αξιών και των ίδιων των αισθητηριακών εμπειριών .

Υ.Γ.: Συνεχίζεται

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 12:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αυτό τον τρόπο , οι αναμνήσεις των εννοιών επηρεάζονται από τις αξίες — ένα σπουδαίο στοιχείο για τη βελτίωση της ικανότητας επιβίωσης .

Χάρη σε αυτή την ιδέα περί εννοιών , σύμφωνα με την οποία ο εγκέφαλος κατηγοριοποιεί τις ίδιες του τις δραστηριότητες (ιδιαίτερα τις αντιληπτικές κατηγοριοποιήσεις του) , καθίσταται δυνατόν να διαπιστώσουμε πώς θα μπορούσαν να ενσαρκώνονται γενικευμένες κατηγορίες και εικόνες .

Μπορούμε επίσης να διαπιστώσουμε πώς είναι δυνατόν να κατηγοριοποιούνται τα γεγονότα ως «παρελθόντα» χωρίς να είναι αναγκαίο να περάσουν από τις τρέχουσες εγκεφαλικές δραστηριότητες , όπως πρέπει να συμβαίνει στη βραχυπρόθεσμη μνήμη και στην παρεμβολή του ιπποκάμπου που οδηγεί στη μακροπρόθεσμη μνήμη .

Επιπλέον , μπορούμε να δούμε πώς οι περιοχές του σχηματισμού εννοιών , διεγείροντας κατ’ επανάληψη τμήματα καθολικών χαρτογραφήσεων που περιέχουν προγενέστερες συναπτικές μεταβολές , δημιουργούν νέους συνδυασμούς σχέσεων και κατηγοριών .

Δεν είναι αναγκαία οποιαδήποτε έμφυτη λογική τάξη , καμία κλασική κατηγοριοποίηση και κανένας προηγούμενος συγκεκριμένος προγραμματισμός .

Ωστόσο , τα μέσα του σχηματισμού εννοιών που περιγράψαμε εδώ θα μπορούσαν φυσικά να είναι υπεύθυνα για την εδραίωση των πολύπλοκων κατηγοριών .

Τελικά , επειδή ο σχηματισμός εννοιών βασίζεται στην κεντρική τριάδα της αντιληπτικής κατηγοριοποίησης , της μνήμης και της μάθησης , είναι από τη φύση του προθετικός .

Αυτή η θεώρηση της μνήμης ως επανακατηγοριοποίησης , καθώς και των εννοιών ως προϊόντων του εγκεφάλου που κατηγοριοποιεί τις ίδιες του τις δραστηριότητες , μας παρέχει τα στοιχεία εκείνα που μας χρειάζονται για να φτάσουμε στο στόχο μας , στη βιολογική ερμηνεία της συνείδησης .

Βασιζόμενοι στις αρχές της TNGS , κατορθώσαμε να συνδέσουμε τη θεμελιώδη τριάδα της αντιληπτικής κατηγοριοποίησης , της μνήμης και της μάθησης με την εμφάνιση των ικανοτήτων σχηματισμού εννοιών .

Σημειώστε , ωστόσο , ότι δεν κάναμε καμία νέα θεωρητική παραδοχή , εκτός από εκείνες περί των εξελικτικών αλλαγών στη μορφολογία του φλοιού που μετέβαλαν τις διατάξεις της συνδετικότητας επανεισόδου .

Υ.Γ.: Με το επόμενο μήνυμά μου , που ακολουθεί , ολοκληρώνω την απάντησή μου .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 12:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι δύσκολο να γνωρίζει κανείς ποια ζώα , εκτός από τους ανθρώπους , διαθέτουν ικανότητες σχηματισμού εννοιών .

Οπωσδήποτε , οι ενδείξεις για τους χιμπαντζήδες είναι πολύ πειστικές .

Τα ζώα αυτά γενικεύουν και ταξινομούν σχέσεις τόσο πραγμάτων όσο και δράσεων .

Είναι όμως δυσκολότερο να εκτιμήσουμε ποιες είναι οι ικανότητες σχηματισμού εννοιών άλλων ζώων , διότι , αντίθετα με ό,τι συμβαίνει στην περίπτωση των χιμπαντζήδων , η επικοινωνία μας με τα άλλα ζώα είναι πολύ περιορισμένη .

Το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να συγκρίνουμε τις δομές και τις λειτουργίες των περιοχών του εγκεφάλου τους με εκείνες των ανθρώπων και να κάνουμε υποθέσεις που θα καθοδηγήσουν την περαιτέρω έρευνα .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 21:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
12/2/2014
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 21:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
12/2/2014
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 21:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ
12/2/2014
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2014, 21:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κυριε Κηφεα ευχαριστω πολυ που αναπτυξατε για χαρη μου το ζητημα της νοημοσυνης.
Αρα λετε ναι ο εγκεφαλος του πιθηκου ισως γεννα νοημοσυνη, ενω για τα υπολοιπα ειδη δεν ξερουμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 08:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέντε αράδες παραπάνω δεν λέγαμε να μην χαλάμε το θέμα κάποιου ανθρώπου με άσχετες δημοσιεύσεις; Γράφει ο άλλος για ένα σοβαρό θέμα και εσύ βγάζεις 2 ποστ με θέμα τι έπαθε το κινητό σου; Ημαρτον!!

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=115


Edited by - Heretic on 12/02/2014 09:08:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 19:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεα εγω θεωρω ακομη, οτι η ψυχη μορφοποιει το σωμα και βεβαια τον εγκεφαλο. Ετσι ισχυρη ψυχη -πνευμα μπορει να διαμορφωσει ενα ευφυη εγκεφαλο για να ανταποκριθει στις αναγκες της.
Αναρωτιεμαι ομως αν η προβολη αυτη του αυλου στο υλικο ειναι μοναδικη η ενα τμημα προβολων ανω και κατω.
Απο οσα διαβαζω μετα την ψυχη αναγνωριζουν οι σοφοι το πνευμα που υπερκειται.
Ειμαι περιεργη τι να υποκειται του υλικου σωματος. Η μηπως ειμαστε στον πατο ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 19:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω οτι ολα αυτα περι μαθησης και μνημης, ειναι γενικολογα και ασαφη. Μοιαζει η νευροεπιστημη του εγκεφαλου και η γνωστικη ψυχολογια, να παρακολουθουν κατι το οποιο δεν μπορουν να το εξετασουν αναλυτικα, και για αυτο καταφευγουν σε θεωρητικες ερμηνειες. Το προβλημα της μαθησης και της μνημης θα πρεπει να απανταει κατα την αποψη μου στα παρακατω ερωτηματα:

1)Ποια ειναι η φυση της ενδοεγκεφαλικης και της ενδοκυτταρικης αποτυπωσης του παρελθοντος;

2)Ποια ειναι η φυση της ανακλησης, αυτων των ενδοκυτταρικων και ενδοεγκεφαλικων αναμνησεων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2014, 21:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mariaa :

Κηφεα εγω θεωρω ακομη, οτι η ψυχη μορφοποιει το σωμα και βεβαια τον εγκεφαλο. Ετσι ισχυρη ψυχη -πνευμα μπορει να διαμορφωσει ενα ευφυη εγκεφαλο για να ανταποκριθει στις αναγκες της.
Αναρωτιεμαι ομως αν η προβολη αυτη του αυλου στο υλικο ειναι μοναδικη η ενα τμημα προβολων ανω και κατω.
Απο οσα διαβαζω μετα την ψυχη αναγνωριζουν οι σοφοι το πνευμα που υπερκειται.
Ειμαι περιεργη τι να υποκειται του υλικου σωματος. Η μηπως ειμαστε στον πατο ?


quote:
arte :

Νομιζω οτι ολα αυτα περι μαθησης και μνημης, ειναι γενικολογα και ασαφη. Μοιαζει η νευροεπιστημη του εγκεφαλου και η γνωστικη ψυχολογια, να παρακολουθουν κατι το οποιο δεν μπορουν να το εξετασουν αναλυτικα, και για αυτο καταφευγουν σε θεωρητικες ερμηνειες. Το προβλημα της μαθησης και της μνημης θα πρεπει να απανταει κατα την αποψη μου στα παρακατω ερωτηματα:

1)Ποια ειναι η φυση της ενδοεγκεφαλικης και της ενδοκυτταρικης αποτυπωσης του παρελθοντος;

2)Ποια ειναι η φυση της ανακλησης, αυτων των ενδοκυτταρικων και ενδοεγκεφαλικων αναμνησεων;


Μια από τις μεγαλύτερες δυσκολίες που συναντώ στην προσπάθειά μου να εξηγήσω αυτό που εννοώ είναι η εξής :

Τείνετε να θεωρήσετε τη διαφορά μας , κατά έναν τρόπο , ως διαφορά γνωμών .

Εγώ όμως δεν προσπαθώ να σας πείσω να αλλάξετε γνώμη . Το μόνο που κάνω είναι να συνιστώ ένα ορισμένο είδος έρευνας .

Κι αν σ’αυτή τη σύσταση παρεισφρέει κάποια γνώμη , δεν είναι τίποτε περισσότερο απ’τη γνώμη ότι αυτό το είδος έρευνας είναι εξαιρετικά σημαντικό , και πολύ αντίθετο με το βαθύτερο αίσθημα ορισμένων από σας .

Αν σ’αυτά τα μηνύματα , εκφράσω καμίαν άλλη γνώμη , τότε κοροϊδεύω τον εαυτό μου .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2014, 13:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέξεις κλειδιά…. Γνώμη και Βαθύτερο αίσθημα.
Συγκρουόμενες έννοιες?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 27 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy