ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χρονολογηση των Ελληνικων κατακλυσμων.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 16:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς ΑΝΕΙΝΙΑ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 16:43:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να συμβεί αυτό, υπάρχουν δύο τρόποι:

1. Κάτι πρόσθεσε κινητική ενέργεια στο σώμα.
2. Επρόκειτο για ομάδα σωμάτων, το μεγαλύτερο εκ των οποίων ξαφνικά δέχτηκε μια διαφορετική δύναμη απ' τα υπόλοιπα κι επιβραδύνθηκε.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 16:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM,

Το πρώτο δεκτό.Για το δεύτερο πρέπει να υποθέσουμε ότι η δύναμη που εξασκήθηκε πρέπει να ερχόταν από τη μεριά της γης.
Εκτός κι αν ήταν ελκτική,πράγμα ακόμα πιο κουλό.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 16:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1.Εκτόξευση?
2.Επιβράδυνση λόγω αδράνειας της ύλης (ισχυρό ρεύμα αέρα) ή προσβολή απο άγνωστο ίσως οπλικό σύστημα?

Τίποτα απο όλα αυτά?

Διαλέχτε και πάρτε!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 16:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έκανα refresh στη σελίδα για να δω την απάντησή σου κι έπεσα πάνω στο μετεωρίτη του ... Regulus,που αναχαίτιζε τον αστεροειδή του ...Eumenis.
Κλείσιμο παρένθεσης.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 16:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία

quote:
Για το δεύτερο πρέπει να υποθέσουμε ότι η δύναμη που εξασκήθηκε πρέπει να ερχόταν από τη μεριά της γης.
Εκτός κι αν ήταν ελκτική,πράγμα ακόμα πιο κουλό.

Άρμεγε λαγούς και κούρευε χελώνες. Αν η εικόνα είναι αυθεντική και χωρίς παραμορφώσεις, όπως θεωρεί ο Αιθέρας, θα πέσει πολύ γέλιο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 17:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γεγονός πάντως ότι και με την σκεπτικιστική ματιά του φίλου Αιθέρος,το video κρίνεται ως αυθεντικό,είναι σημαντικό.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 17:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία

quote:
Η παραμόρφωση του παρμπρίζ,δε νομίζω ότι μπορεί να επιταχύνει τα "αστεράκια".

Διαφωνώ. Πάρε μια γυάλινη σφαίρα και στη μια της πλευρά ζωγράφισε κάτι σαν έκρηξη. Κοίτα τη σφαίρα αντιδιαμετρικά της έκρηξης. Μετακίνησε το κεφάλι σου αριστερά και δεξιά, με κρατημένη την εστίαση στο κέντρο της έκρηξης. Θα δεις πως τα περιφερειακά 'θραύσματα' της έκρηξης μοιάζουν να κινούνται γρηγορότερα απ'το κέντρο της.

Το κόλπο δουλεύει με οποιοδήποτε κοίλο γυάλινο στερεό ή κάτοπτρο. Είναι καθαρά θέμα Οπτικής.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 17:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά,στην περίπτωση που η ματιά μας στρεβλώνεται λόγω του κοίλου.

Στην περίπτωση του παρμπρίζ,όμως η κοιλότητα είναι μικρή,και η απόσταση μέχρι το αντικείμενο παρατήρησης τόσο μεγάλη,που αναιρεί την κοιλότητα.

Εμμένω προς το παρόν.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 17:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν είναι ζωγραφιστά δεν θα κινούνται DSM.
το νερό που κινείται άν έχει η γυάλα, ίσως δώσει το αποτέλεσμα που λές.

Στο βίντεο όμως δεν μεσολαβεί νερό και το σώμα κινείται, δεν είναι ζωγραφιστό.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 17:25:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμεινία

Μιλάμε για νωρίς το πρωί στη Ρωσία. Σκέψου την υγρασία στο αλεξινέμιο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 17:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To παρμπριτζ φαίνεται καθαρό.
Υπάρχει λιακάδα.
Η 'σκοτεινή" ανάλυση θα εξάλειφε τις τυχόν σταγόνες.

Σε αργή κίνηση ξεχωρίζει και άλλο αντικείμενο.

Αυτα βλέπω εγώ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 17:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ φίλε δεν βλέπω παράγοντες που θα δικαιολογούσαν παραμόρφωση σε τέτοιο βαθμό.
Και να προσθέσω και κάτι άλλο.
Οι τροχιές των αποσπασμένων σωματιδίων έχουν διαφορετικές γωνίες,αλλά παρόμοια επιτάχυνση.
Αν υπήρχε διατρέβλωση,λόγω κοίλου ή διάχυση λόγω νερού, θα προκαλούσε διαφορετική ψευδοεπιτάχυνση αναλόγως της γωνίας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 17:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί να κάνω βρε Νικόμαχε? Εξαντλώ τη φαντασία μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2013, 17:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τί να κάνω βρε Νικόμαχε? Εξαντλώ τη φαντασία μου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Καταλαβαίνω.Εγώ να δείς!!

Αλλά τα...ρημάδια τα "στοιχειά" είναι πολλά!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 17:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Δ.Σιμόπουλος:
«Τα αντικείμενα αυτά δεν μπορούν να εντοπιστούν πριν την έλευσή τους στο εσωτερικό της ατμόσφαιρας, οπότε θα ήταν αδύνατο να εντοπιστεί»

Ξεκαθάρισε, από τη μια μάζα που τα έχεις κάνει ΟΛΑ μέσα στο κεφάλι σου, τι είπε ο Σιμόπουλος (διότι τα ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ στα έχω ΗΔΗ γράψει εδώ) και έλα μετά με τον κηδεμόνα σου!

quote:

Το άκουσες ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΤΗ απατεώνα?

Δεν είμαι εγώ διαστρεβλωτής αλλά εσύ έχεις ΧΑΜΗΛΗ ΑΝΤΙΛΗΠΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ σε θέματα ΦΥΣΙΚΗΣ (τουλάχιστον)...

Εγώ σου έφερα κείμενα και φωτό και links από NASA.

ΕΣΥ????

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 18/02/2013 17:32:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 17:11:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Πόσα έδωσες στο Σιμόπουλο Νικόμαχε;

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.


Πάντα συμφωνείς με τους πρακτικούς και τους εμπειρικούς επιστήμονες???

Σε κάθε περίπτωση ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ περί ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΥ χρωστά απαντήσεις και δεν είναι πρέπον να τα ξύνεις αυτά....

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΙΚΟΜΑΧΕ????

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 17:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:

Για πες μου όμως, γιατί τα έχεις πάρει τόσο πολύ?

Λογικό δεν είναι?
Ερχεται ένα θρησκόληπτο και το παίζει ειδήμων της...μ@λ@κίας!

Χρησιμοποιεί έναν κατάπτυστο τρόπο συνομιλίας, πέρα απο τα όρια της αλαζονείας και προς κάθε κατεύθυνση, επιδεικνύωντας το...λογισμικό του, απο σιλικόνη!!

και πάλι είμαι αρκετά συγκρατημένος, no worry!!


Σιγά, θα μου πάθεις τίποτα και είσαι σε κρίσιμη ηλικία.

Εγώ ΣΟΥ ΦΕΡΝΩ ΚΑΙ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ (ως επαγγελματίας ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ που είμαι).

Εσύ από την άλλη ΟΥΤΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ μου φέρνεις για να υποστηρίξεις τις παπάτζες σου ΟΥΤΕ ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ τα επιστημονικά επιχειρήματα που σου φέρνω.

Όσο βιάζεις τη Φυσική (για θέματα που ΕΠΙΣΤΑΜΑΙ) εγώ θα είμαι ΕΔΩ!

Κουβεντούλα καφενειακού επιπέδου μπορείς να κάνεις εδώ με τους φίλους σου ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΤΗ ΒΑΠΤΙΖΕΙΣ ΦΥΣΙΚΗ ούτε εσύ ούτε και κανένας άλλος.

Σημειωτέον ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΦΥΣΙΚΟΣ που σε παρατηρεί ΝΙΚΟΜΑΧΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ για ΑΝΤΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΛΟΓΟ!

Απλά οι άλλοι ΔΕΝ ήταν Χ.Ο στο θρήσκευμα και κατάπινες πιο εύκολα τις προσβολές.

Δεν πειράζει, επειδή έχω εμπειρία σε τέτοιες καταστάσεις σου υπόσχομαι ότι θα σε βοηθήσω να το καταπιείς ΚΑΙ ΑΥΤΟ χωρίς κίνδυνο να μου πνιγείς....

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 18:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

Εδώ:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=10&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=11526

στις 22.05.56, έγραφες αυτά:

quote:

quote:DSM

quote:stiv
DSΜ ΚΑΙ ποιες ειναι αυτες οι δυναμεις ,περα απο αυτες που αναφερεις για επηρεασουν την τροχια του??????

Άλλα, επίσης μικρά σώματα, που τυχόν βρεθούν κοντά στην τροχιά του.

Οι δυνάμεις αυτές είναι απειροστά μικρές μπροστά στις άλλες που ανέφερες και ΔΕΝ επηρεάζουν την τροχιά τους.

Άλλο έχεις?

Ερευνάτε τας Γραφάς


Σου παραθέτω λοιπόν αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=ancfun2U04s

Ακριβώς στα 43.20, ένας εξειδικευμένος αστροναύτης, ισχυρίζεται οτι έχω δίκιο κι έχεις άδικο.
Υποθέτω οτι γνωρίζει φυσική εξίσου καλά με εσένα, κι οτι επαγγελματικά, εκείνου του έχει αναγνωριστεί ελαφρώς περισσότερο αυτή η γνώση.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 19:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ DSM

Αφού φαίνεται ότι τραβάς μεγάλο ζόρι για πάμε να δούμε ΤΙ ΛΕΕΙ το εν λόγω βίντεο.

α) ομιλεί περί ενός ship το όποιο πρέπει να είναι big enough (κατάλαβες μήπως το γιατί?).

β) Και αν νομίζεις ότι εννοεί τα συμβατικά διαστημόπολοια ΕΧΑΣΕΣ. Τέτοιο space craft μας αναφέρει ούτε έχουμε κατασκευάσει και ούτε καν διαθέτουμε ενα blueprint για το πως πρέπει να είναι.

γ) επίσης, αυτό το ιδεατό space craft θα έπρεπε να το στείλουμε εκατοντάδες χιλιάδες μίλια μακριά ώστε η ΟΥΤΩΣ 'Η ΑΛΛΩΣ ΜΙΚΡΗ ΤΟΥ ΒΑΡΥΤΙΚΗ ΕΠΙΔΡΑΣΗ να άλλαζε την τρόχια του αστεροειδούς τόσο ώστε ΣΕ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΝ Ο ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΗΣ ΤΗ ΓΗ (όπως λέει καθαρά ο αστροναύτης) να είχε την επιθυμητή απόκλιση. Βέβαια από αυτό καταλαβαίνουμε και τις παπάτζες του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ ότι δηθεν δεν ξέρουμε τροχιές άστρων, πλανητών, κομητών μετεώρων κτλ

δ) Όπως λέει και η αφηγήτρια αμέσως μετά όοοολα αυτά είναι απλά μια theory (μιας που κινείσαι στα όρια του σφάλματος αν τελικά μπορείς να προκαλέσεις την επιθυμητή απόκλιση τροχιάς)

Ενδιαφέρον είναι πάντως το βιντεάκι και ΑΠΟΡΩ πως δεν ζήτησες διευκρινήσεις από το ΝΙΚΟΜΑΧΟ γι'αυτά που έγραψε....

Ίσως να μην κατάλαβες τι έλεγε βέβαια.

Θα σου παρέθετα επίσης και τον τύπο από το σχολικό βιβλίο της Παγκόσμιας έλξης ώστε να πειραματιστείς και μόνος σου με τα μεγέθη μάζα m και σταθερά της παγκόσμιας έλξης G αλλά δεν θεωρώ ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις.

Για ότι άλλη απορία έχεις σε παρακαλώ μη διστάσεις...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 19:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Ο τύπος έχει...ξεφύγει!!

Δεν έχει νόημα πλέον!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 19:37:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

Αντί να κάθεσαι και να αραδιάζεις όλες αυτές τις πληροφορίες, με τις οποίες άλλωστε συμφωνώ, κάτσε πρώτα και διάβασε τι σου είχα γράψει. Το θέμα ήταν αν και πως κάποια άλλα σώματα, μικρότερα απ'τους πλανήτες ή τους δορυφόρους τους μπορούν να αλλάξουν την τροχιά ενός μετεωρίτη.

Μην πετάς τη μπάλα στην εξέδρα, όπως κατηγορείς άλλους οτι το κάνουν. Να απαντάς σε αυτό που σε ρωτάω, κι όχι σε αυτό που σε βολεύει. Δεν είναι κακό να παραδεχτείς οτι αυτό που μου έγραψες σε εκείνο το post ήταν λάθος.

quote:
Ενδιαφέρον είναι πάντως το βιντεάκι και ΑΠΟΡΩ πως δεν ζήτησες διευκρινήσεις από το ΝΙΚΟΜΑΧΟ γι'αυτά που έγραψε....

Ίσως να μην κατάλαβες τι έλεγε βέβαια.


Σου έχω δώσει την εντύπωση πως έχω προβλήματα κατανόησης?


quote:
Θα σου παρέθετα επίσης και τον τύπο από το σχολικό βιβλίο της Παγκόσμιας έλξης ώστε να πειραματιστείς και μόνος σου με τα μεγέθη μάζα m και σταθερά της παγκόσμιας έλξης G αλλά δεν θεωρώ ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις.

Σωστά. Άλλωστε για αυτό είσαι εδώ. Για να μου εξηγείς οτι, το λάθος σου έγκειται στη δυσκολία μου να ενταπεξέλθω στις απίθανες και μοναδικές cutting-edge επιστημονικές γνώσεις, που μόνο εσύ από όλους εδώ μέσα κατέχεις και κατανοείς.

PanosT, ξεκαβάλα λιγάκι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 19:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πού'σαι PanosT, στην εποχή μου, στα μεσημεριανά κενά, πεταγόμασταν απ'το Φυσικομαθηματικό μπας και βγάλουμε καμιά γκόμενα. Μέχρι εκεί. Μη ξανοίγεσαι τόσο αυτάρεσκα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 19:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 21:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
PanosT

Αντί να κάθεσαι και να αραδιάζεις όλες αυτές τις πληροφορίες, με τις οποίες άλλωστε συμφωνώ, κάτσε πρώτα και διάβασε τι σου είχα γράψει. Το θέμα ήταν αν και πως κάποια άλλα σώματα, μικρότερα απ'τους πλανήτες ή τους δορυφόρους τους μπορούν να αλλάξουν την τροχιά ενός μετεωρίτη.


Μάλιστα, και σου είπα ότι αυτές οι δυνάμεις που υπονοείς είναι απειροστά μικρές συγκριτικά με τις υπόλοιπες από τα άστρα τους πλανήτες και τους δορυφόρους τους και είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να αλλάξουν την τροχιά αστεροειδών και κομητών πέρα από τα στατιστικά λάθη που ήδη έχουμε στις μετρήσεις μας.

Αυτό λέει η Φυσική, αυτό αποδεικνύεται και στην πράξη. Και σου πρόσθεσα ότι οποτεδήποτε εμφανίζεται με τέτοια απόκλιση "μυρίζει Νόμπελ" καθώς έχουμε την ανακάλυψη π.χ ενός πλανήτη, ή ενός άστρου, η μιας μαύρης οπής ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ κτλ κτλ.

Εσύ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΠΕΙΣΤΗΚΕΣ και μου έφερες ως ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ένα πολύ καλό ντοκυμαντέρ του History.

Και εγώ ο "κακός" ΤΙ ΕΚΑΝΑ???

Τοποθετήθηκα επί των αιτιάσεων σου ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ ΒΙΝΤΕΟ και σου έδειξα το εκ νέου λάθος των ισχυρισμών σου.

Και εσύ ο "καλός" τι μου προτείνεις?

quote:

Μην πετάς τη μπάλα στην εξέδρα, όπως κατηγορείς άλλους οτι το κάνουν.

Δηλαδή δεν ήθελες το σχολιασμό πάνω στο βίντεο που μου έφερες ως επιχείρημα???

quote:

Να απαντάς σε αυτό που σε ρωτάω, κι όχι σε αυτό που σε βολεύει.

Δεν πρέπει να έχεις παράπονο καθώς σου έχω απαντήσει ΚΑΙ στον ισχυρισμό σου ΚΑΙ στο βίντεο που μου έφερες. Δηλαδή ΣΕ ΟΛΑ!!!!

Δηλαδή, τι θα ήθελες να κάνω για να μείνεις ευχαριστημένος???

quote:

Δεν είναι κακό να παραδεχτείς οτι αυτό που μου έγραψες σε εκείνο το post ήταν λάθος.

Α, ώστε αυτό θέλεις ε?

Θα πρέπει να περιμένεις να κάνω ΟΝΤΩΣ κάτι λάθος (από τα πάμπολλα που κάνω καθημερινά ασκώντας ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΟΥ και θρέφοντας την οικογένειά μου απ'αυτήν και να είσαι σίγουρος ότι αν δεν τα αναγνώριζα και δεν τα διόρθωνα θα σου είχα ζητήσει ήδη δανεικά για να βγάλω το μήνα...).

Μέχρι τότε αναμονή....

quote:

quote:
Ενδιαφέρον είναι πάντως το βιντεάκι και ΑΠΟΡΩ πως δεν ζήτησες διευκρινήσεις από το ΝΙΚΟΜΑΧΟ γι'αυτά που έγραψε....

Ίσως να μην κατάλαβες τι έλεγε βέβαια.


Σου έχω δώσει την εντύπωση πως έχω προβλήματα κατανόησης?


Όσο δεν εγκαλείς το ΝΙΚΟΜΑΧΟ για τα όσα ακούγονται στο βίντεο και είναι τα ΑΝΤΙΘΕΤΑ απ'αυτά που είχε ισχυριστεί τι να υποθέσω???

Πες μου και θα το υιοθετήσω.

quote:

quote:
Θα σου παρέθετα επίσης και τον τύπο από το σχολικό βιβλίο της Παγκόσμιας έλξης ώστε να πειραματιστείς και μόνος σου με τα μεγέθη μάζα m και σταθερά της παγκόσμιας έλξης G αλλά δεν θεωρώ ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις.

Σωστά. Άλλωστε για αυτό είσαι εδώ. Για να μου εξηγείς οτι, το λάθος σου έγκειται στη δυσκολία μου να ενταπεξέλθω στις απίθανες και μοναδικές cutting-edge επιστημονικές γνώσεις, που μόνο εσύ από όλους εδώ μέσα κατέχεις και κατανοείς.

PanosT, ξεκαβάλα λιγάκι.


Δυστυχώς για εσένα το εντελώς ΑΝΤΙΘΕΤΟ έγραψα.

Για εσένα το σχολικό βιβλίο μπορεί να θεωρείται βέβαια ως cutting-edge επιστημονική γνώση οπότε δεν επιμένω περισσότερο...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 21:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Και πού'σαι PanosT, στην εποχή μου, στα μεσημεριανά κενά, πεταγόμασταν απ'το Φυσικομαθηματικό μπας και βγάλουμε καμιά γκόμενα. Μέχρι εκεί. Μη ξανοίγεσαι τόσο αυτάρεσκα.

Γκόμενα από το....Φυσικομαθηματικό????

Τέτοια απελπισία και κατάντια δεν την περίμενα από εσένα εκτός αν είσαι βιτσιόζος...

Ενημερωτικά, εμείς οι Φυσικοί την βγάζαμε στο τιμημένο κυλικείο της Φιλοσοφικής.

Το "μέχρι εκεί" και το "μη ξανοίγεσαι..." δεν το κατάλαβα αλλά ότι και να εννοούσες ξέρεις που το γράφω...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 18/02/2013 21:40:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 22:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Μάλιστα, και σου είπα ότι αυτές οι δυνάμεις που υπονοείς είναι απειροστά μικρές συγκριτικά με τις υπόλοιπες από τα άστρα τους πλανήτες και τους δορυφόρους τους και είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να αλλάξουν την τροχιά αστεροειδών και κομητών πέρα από τα στατιστικά λάθη που ήδη έχουμε στις μετρήσεις μας.

Ο τύπος στο φιλμάκι λέει πως με το βαρυτικό πεδίο ενός τεχνητού κατασκευάσματος, μπορεί να εκτραπεί της τροχιάς του ένας μετεωρίτης ή αστεροειδής. Φαντάσου λοιπόν αν μιλάμε για ένα άλλο μικρών διαστάσεων, αλλά φυσικό σώμα, δηλαδή πολύ μαζικότερο, όπως ισχυρίστηκα εγώ.

Τα αγγλικά σου προφανώς δεν σε βοηθούν. Ξεσκόνισέ τα, και ξαναπροσπάθησε να διαψεύσεις κι εμένα και τον αστροναύτη.

quote:
Γκόμενα από το....Φυσικομαθηματικό????

Τέτοια απελπισία και κατάντια δεν την περίμενα από εσένα εκτός αν είσαι βιτσιόζος...

Ενημερωτικά, εμείς οι Φυσικοί την βγάζαμε στο τιμημένο κυλικείο της Φιλοσοφικής.


Προσωπικά έψαχνα πάντα για ανθρώπους που να μπορώ να συνεννοηθώ. Φαντάζομαι πως αντιστοίχως εσύ έψαχνες για ανθρώπους που μπορείς να ψαρώσεις.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 22:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM

Δεν έχω την διάθεση να κάτσω να δώ ντοκυματερ προσχολικής ηλικίας.

ο αστροναύτης όπως λές, λέει μια μεγάλη και σωστή αλήθεια.
Το βαρυτικό πεδίο ( έλξη ), των τεχνητών δορυφόρων ευθύνεται για την εκτροπή βολίδων και μικρο-μετεωριτών πρός την Γη.

Επίσης όταν περνούν σε χαμηλό ύψος σώματα όπως ο DA14, δημιουργούν ώσεις προς μικρότερα σώματα, αντιστρόφως ανάλογη της πορείας των.Ενδέχεται, άν και σπάνιο, να υπάρξουν και διαταραχές στις τροχιές των δορυφόρων μας.Βέβαια αυτές διορθώνονται με τον τηλεχειρισμό απο τη Γη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 22:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM

Ο τύπος στο φιλμάκι λέει πως με το βαρυτικό πεδίο ενός τεχνητού κατασκευάσματος, μπορεί να εκτραπεί της τροχιάς του ένας μετεωρίτης ή αστεροειδής.


O "τύπος στο φιλμάκι" (καθώς και η αφηγήτρια)

α) ομιλεί περί ενός ship το όποιο πρέπει να είναι big enough (κατάλαβες μήπως το γιατί?).

β) Και αν νομίζεις ότι εννοεί τα συμβατικά διαστημόπολοια ΕΧΑΣΕΣ. Τέτοιο space craft μας αναφέρει ότι ούτε έχουμε κατασκευάσει και ούτε καν διαθέτουμε ενα blueprint για το πως πρέπει να είναι.

γ) επίσης, αυτό το ιδεατό space craft θα έπρεπε να το στείλουμε εκατοντάδες χιλιάδες μίλια μακριά ώστε η ΟΥΤΩΣ 'Η ΑΛΛΩΣ ΜΙΚΡΗ ΤΟΥ ΒΑΡΥΤΙΚΗ ΕΠΙΔΡΑΣΗ να άλλαζε την τρόχια του αστεροειδούς τόσο ώστε ΣΕ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΝ Ο ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΗΣ ΤΗ ΓΗ (όπως λέει καθαρά ο αστροναύτης) να είχε την επιθυμητή απόκλιση. Βέβαια από αυτό καταλαβαίνουμε και τις παπάτζες του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ ότι δηθεν δεν ξέρουμε τροχιές άστρων, πλανητών, κομητών μετεώρων κτλ

Αλήθεια στη σχολή σου δεν κάνατε τίποτα για βολές ώστε να καταλάβεις τη σημασία γιατί πρέπει να κάνουμε αυτό που λένε ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗ ΓΗ ο αστεροειδής και ΟΧΙ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ/ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ/ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ???

ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΝΑΙ Ή ΟΥ???

Άντε να σε δούμε τι έχεις καταλάβει από το ντοκυμαντέρ γιατί αισθάνομαι ένα αυξανόμενο πρήξιμο σε κάποιους αδένες μου...

Και τέλος

δ) Όπως λέει και η αφηγήτρια αμέσως μετά όοοολα αυτά είναι "just a theory" (μιας που κινείσαι στα όρια του σφάλματος αν τελικά μπορείς να προκαλέσεις την επιθυμητή απόκλιση τροχιάς AKOMH KAI AN THN ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ!!!!)

quote:

Φαντάσου λοιπόν αν μιλάμε για ένα άλλο μικρών διαστάσεων, αλλά φυσικό σώμα, δηλαδή πολύ μαζικότερο, όπως ισχυρίστηκα εγώ.

Tι σημαίνει "μαζικότερο" στη Φυσική???

Τέσπα, άστο, έχω καταλάβει ήδη "το καφενειακόν" της προσέγγισης σου γι'αυτό και συνεννοήστε μια χαρα με το ΝΙΚΟΜΑΧΟ...

Ισχύει ότι σου έχω γράψει παραπάνω.

quote:

Τα αγγλικά σου προφανώς δεν σε βοηθούν. Ξεσκόνισέ τα, και ξαναπροσπάθησε να διαψεύσεις κι εμένα και τον αστροναύτη.

quote:

quote:
Γκόμενα από το....Φυσικομαθηματικό????

Τέτοια απελπισία και κατάντια δεν την περίμενα από εσένα εκτός αν είσαι βιτσιόζος...

Ενημερωτικά, εμείς οι Φυσικοί την βγάζαμε στο τιμημένο κυλικείο της Φιλοσοφικής.


Προσωπικά έψαχνα πάντα για ανθρώπους που να μπορώ να συνεννοηθώ.


Κάτσε γιατί το κάνεις όσο πάει και καλύτερο (καλύτερο και από τα λεγόμενα του αστροναύτη θα έλεγα)!!!

Γράφοντας αυτό

"
στα μεσημεριανά κενά, πεταγόμασταν απ'το Φυσικομαθηματικό μπας και βγάλουμε καμιά γκόμενα
"

υπονοούσες αυτό????

"
Προσωπικά έψαχνα πάντα για ανθρώπους που να μπορώ να συνεννοηθώ.
"

Μιλάς σοβαρά ή έκανες κάποιο λάθος στα quotes????

quote:

Φαντάζομαι πως αντιστοίχως εσύ έψαχνες για ανθρώπους που μπορείς να ψαρώσεις.

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις!

Πάντως δε μου ήταν και τόσο δύσκολο όπως έχεις καταλάβει...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 22:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
noob

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1557617
Maintained by Digital Alchemy