ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΑΓΙΔΕΣ (στην Εσωτερική Αναζήτηση)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 23:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 23:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 23:49:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2016, 23:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάνο

Πρέπει να καταλάβουμε την διαφορά της συνειδητής προσοχής και της ασυνείδητης ομοίας.

Μια απεικόνιση θα βοηθούσε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2016, 00:00:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πω ακομα κατι ακομα
Για να τα κανει κανεις ολα αυτα να αρχισει δηλαδη, τους πειραματισμους με την προσοχη , πρεπει να τα συνδεσει με την πραγματικη ζωη
Ετσι θα εχει θεληη να το κανει
Στην αντιθετη περιπτωση θα καταπιεζει τον εαυτο του να κανει κατι που δεν εχει καταλαβει γιατι το κανει
Ισως βεβαια αυτο καποιος να μπορει να το κανει παραληλα με την δουλεια με την προσοχη
Θεωρω ομως οτι ειναι λιγο δυσκολο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΗΧΩ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


223 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2016, 00:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από αντίληψη πως πάμε? Όλα καλά?
Μπααααα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2016, 00:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:
ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΙ ΕΜΠΡΗΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΘΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΟΥΜΕ, ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟΝ!!!
*

*για να έχετε να ασχολείστε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2016, 00:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιόν Αμαλία?

Τον Χριστο-Ελ?

Τον τύπο από τον Βορρά?

χμ...γακ... κατάλαβα!

Η απειλή πιάνει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2016, 01:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2016, 01:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χοχοχο

Μανία με τα ψεκάσματα εσύ!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2016, 14:46:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΗΧΩ
Xristosxatz τώρα που το είπες με δύο λόγια το κατάλαβα.

Πες άνθρωπε. Δεν είναι καλός ο εγωισμός και τέλος.



Φίλη ΗΧΩ, δεν είναι τόσο απλό.
Η λέξη "εγωισμός" έχει δύο μέρη: "εγώ" και "ισμός"
Το πρόβλημα δεν βρίσκεται στο "ισμός", το κάθε τύπου "ισμός" δεν θα πάψει να υπάρχει, όσο θα υπάρχει το πρώτο μέρος, το "εγω". Όσο θα υπάρχει το "εγώ", θα υπάρχει και "ισμός" κάθε είδους.

Αν μεγαλώσεις έναν πίθηκο μέσα σε ένα σπίτι, δεν αποκλείεται να τον μαθεις να τρώει με πιρούνι και κουτάλι. Δεν αποκλείεται να τον μάθεις και να πηγαίνει να ανοίγει το ψυγείο μόνος του και να τρώει.
Αλλά δεν παύει να είναι ένας πίθηκος.
Όσο και να τον εξευγενίσεις, ο πίθηκος παραμένει πίθηκος.
Το "εγώ" επίσης μπορείς να το εξευγενίσεις: να είναι ένα διανοούμενο εγώ, ένα εγώ με λεπτούς τρόπους, ένα εγώ... ταπεινό(!) ακόμα-ακόμα. Αλλά.. μάντεψε τι:
Δεν παύει να είναι εγώ!

Τι είναι όμως το εγώ;
Το εγώ είναι ο τοίχος ανάμεσα στον άνθρωπο και στον Θεό.
Είναι αυτή η ψευδής αίσθηση ταυτότητας.
Είναι το άθροισμα απο διαφορετικά υποκειμενικά ψυχολογικά στοιχεία που βρίσκονται στο εσωτερικό μας και οδηγούν τη ζωή μας.

Οι Βουδιστές, αποδίδουν την δυστυχία του ανθρώπου στον νου και ισχυρίζονται οτι με την εκκένωση του νου, δηλαδή με την παύση των "κρίσεων" σε όλα τα επίπεδα μέσα μας, μπορούμε να "ενωθούμε" με τον Θεό.
Ωστόσο αυτή η "ένωση" δεν κρατάει πολύ: Κρατάει όσο είναι η διάρκεια του διαλογισμού, σε αυτό το συγκεκριμένο σημείο.
Για έναν αθλητή του διαλογισμού, αυτό το διάστημα μπορεί να είναι εκτεταμένο.
Αν και αυτό είναι χρήσιμο και είναι μια διαδικασία που συντελεί αλλαγές μέσα μας σε πολλά επίπεδα, δεν είναι αρκετό.
Γιατί μόλις "επιστρέψει" κάποιος από αυτή τη κατάσταση, τα ελαττώματα, οι αιτίες της δυστυχίας, συνεχίζουν να υπάρχουν.

Για να επιστρέψω λοιπόν στο αρχικό θέμα, το να "μειωθεί ο εγωισμός" (έκφραση η οποία δεν αντιπροσωπεύει το μέγεθος του έργου που κάποιος πρέπει να κάνει) δεν είναι υπόθεση (μόνο) ενός διαλογισμού ή ενός πράγματος γενικότερα

Πώς θα μπορέσεις να μειώσεις τον "εγωισμό" σου, αν δεν ξέρεις πώς το εγώ εκδηλώνεται;
Το πώς εκδηλώνεται το "εγώ" - επειδή κινητοποιείται διαφορετικά στον καθένα - δεν είναι κάτι που μπορείς να το ξέρεις εκ των προτέρων κάνοντας ορισμένες λογικές κρίσεις.
Είναι κάτι που χρειάζεται να το παρατηρείς στον εαυτό σου, στιγμή-προς-στιγμή.
Το εγώ εκδηλώνεται συνέχεια.

Η διάλυση του εγώ, δεν είναι ζήτημα μιας θεωρίας. Δεν διαλύεται με φιλοσοφίες. Χρειάζεται πράξεις.
Οι πράξεις αυτές λαμβάνουν χώρα μέσα μας, εκτός απο έξω μας. Γιατί το οτι διορθώνεις κάτι εξωτερικά (π.χ. σταματάς το κάπνισμα) δεν σημαίνει οτι το έχεις αποβάλει απο μέσα σου.
Όταν η συνειδησιακή σου ενέργεια (εγώ θα το έλεγα σκέτο "συνείδηση" αλλά ίσως έτσι γίνει καλύτερα κατανοητό) βρίσκεται παγίδευμένη, μέσα σε ένα ψυχολογικό επιπρόσθετο (π.χ. του καπνίσματος - υπάρχουν όμως και τόσα άλλα που είναι λιγότερο φανερά) πώς μπορείς να λες οτι είσαι ελεύθερος;
Αυτό είναι που λέει ο xristosxatz προσοχή. Εσύ νομίζεις οτι η "προσοχή" σου ή να πούμε η συνειδησιακή σου ενέργεια είναι εδώ αλλά δεν είναι. Αφού λές οτι δεν θα καπνίσεις και χωρίς να το καταλάβεις έχεις ήδη βγάλει το πακέτο από τη τσέπή σου. Πού είναι η προσοχή σου; Ή όταν περπατάς και σε φωνάζει κάποιος στον δρόμο και δεν παίρνεις χαμπάρι... που είναι η προσοχή σου;
Και νομίζεις οτι έτσι θα γνωρίσεις τον εαυτό σου; (μιλάω γενικά πάντα, δεν απευθύνομαι σε κάποιο άτομο συγκεκριμένα) Αν δεν έχεις προσοχή πάνω στο τι κάνει το σώμα σου, νομίζεις θα έχεις προσοχή πάνω στο τι κάνει η "ψυχή" σου; (ο ψυχολογικός σου εαυτός)
Για αυτό μιλάμε για ΕΠΙΓΝΩΣΗ και αυτό δεν είναι copyright του Δασκάλου Σαμαέλ.
Είναι κάτι για το οποίο έχουν μιλήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ, ο καθένας με δικό του τρόπο.
Ενδεικτικά: Gurdjieff-Ouspensky, Sai Baba, Swami Sivavananda
Πιο πρόσφατοι/πιο εμπορικοι: Krishnamurti, Deepak Choprah, Eckhart Tolle
Θέλετε όμως τη γνώμη μου;
Όλοι οι παραπάνω είναι καλοί, για διαφορετικά επίπεδα ανθρώπων.
Όλοι τους παρουσιάζουν ένα μέρος της αλήθειας - και οι "μαθητές" τους, είναι αυτοί που αντέχουν ή χρειάζονται αυτό το μέρος. Ολοι τους όμως κατά τη γνώμη μου, είναι ανεπαρκείς
Αν παρόλα αυτά κάποιος από αυτούς ταιριάζει περισσότερο στη δική σας ιδιοσυγκρασία - το ίδιο και στην περίπτωση του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη κ.ο.κ. - είστε ολότελα ελεύθεροι να τον ακολουθήσετε και να δείτε στην πράξη, πώς θα σας βοηθήσει στη ζωή σας - γιατί σίγουρα θα σας βοηθήσει με κάποιο τρόπο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2016, 16:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το εγώ είναι ο τοίχος ανάμεσα στον άνθρωπο και στον Θεό.

Με τέτοιες ανοησίες αποκτάτε οπαδούς?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2016, 17:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η διάλυση του εγώ, δεν είναι ζήτημα μιας θεωρίας. Δεν διαλύεται με φιλοσοφίες. Χρειάζεται πράξεις.

Νικόμαχε, βρίσκεσαι πάντως σε πλήρη άγνοια. Τόσοι πάσχοντες απο Αποπροσωποποίηση και Αποπραγματοποίηση, δεν είναι ψυχικά ασθενείς, αλλά βρίσκονται σε άμεση επαφή με τον Θεό. Μερικοί τον συναντούν και κατ' ιδίαν, καθημερινά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2016, 17:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ καταλαβαίνω οτι με μια πρώτη ματιά, αυτή η φράση μπορεί να μη βγάζει νόημα.
Αλλά αν τοποθετήσεις αυτή την πρόταση τελευταία (γιατί χρησιμοποιώ τρεις προτάσεις για να εξηγήσω το εγώ) έχοντας πρώτα διαβάσει τις επόμενες, μπορεί να είναι πιο εύκολο.

Π.χ. αυτό που λέμε "Θεός", προφανώς είναι κάτι που δεν έχει ταυτότητα, γιατί αν ο "Θεός" έχει ταυτότητα τότε είναι ένα συγκεκριμένο πρόσωπο (ένας εξανθρωπισμένος Θεός).
Αν όμως ο Θεός δεν έχει ταυτότητα, τότε για να φτάσουμε στον Θεό χρειάζεται και εμείς να απολέσουμε την ταυτότητά μας.
Αυτή η αίσθηση της ταυτότητας την οποία υπερασπιζόμαστε, είναι το ίδιο το εγώ.

Αυτό συνδέεται και με τις επιθέσεις troll που έχετε εδώ πέρα.
Τα troll βασίζονται σε μια ορισμένη αίσθηση εαυτού που έχετε, για να σας προκαλέσουν.
Σας θίγουν αυτή την αίσθηση εαυτού και το "εγώ" νιώθει οτι βρίσκεται υπό απειλή. Στην πραγματικότητα ένα troll (ή οποιαδήποτε κανονικό μέλος ενός φόρουμ) δεν μπορεί να προκαλέσει καμία αντικειμενική ζημιά σε κάποιον, το troll βασίζεται απλά και μόνο στην αίσθηση εαυτού του καθενός για να του προκαλέσει ζημιά.
Η απειλή του troll (του κάθε troll) είναι εντελώς ψεύτική, τα συναισθήματα όμως που μας μας προκαλεί - επειδή δεν έχουμε ΕΠΙΓΝΩΣΗ - είναι εντελώς πραγματικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2016, 18:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
quote:
Η διάλυση του εγώ, δεν είναι ζήτημα μιας θεωρίας. Δεν διαλύεται με φιλοσοφίες. Χρειάζεται πράξεις.

Νικόμαχε, βρίσκεσαι πάντως σε πλήρη άγνοια. Τόσοι πάσχοντες απο Αποπροσωποποίηση και Αποπραγματοποίηση, δεν είναι ψυχικά ασθενείς, αλλά βρίσκονται σε άμεση επαφή με τον Θεό. Μερικοί τον συναντούν και κατ' ιδίαν, καθημερινά.


Φίλε μου, αν θες να καταλάβεις τι σημαίνει τρέλα, ξεκίνα να γράφεις στο φόρουμ, όλες τις σκέψεις που κάνεις στην διάρκεια της ημέρας.
Αν σου επιτρέψει το "εγώ" σου να κάνεις κάτι τέτοιο, τότε πιστεύω οτι σύντομα θα βλέπεις τους ψυχασθενείς, με αρκετή συμπάθεια
Δεν στο λέω αυτό για σε προσβάλλω, στο λέω γιατί αυτό που θεωρούμε "φυσιολογικό" και "υγιές" (αυτό δηλαδή που η πλειοψηφία θεωρεί φυσιολογικό και υγιές) ίσως και να μην είναι φυσιολογικό και υγιές
Όπως καταλαβαίνεις, αν δεν ξέρεις τι είναι φυσιολογικό και υγιές είναι δύσκολο να θέσεις ένα σημείο αναφοράς για το αντίθετο.

Σε σχέση με τις συγκεκριμένες ψυχικές ασθένειες η ερμηνεία μου, όπως και για πολλές άλλες, είναι οτι η χρόνια απουσία επίγνωσης ενός ατόμου, μπορεί να προκαλέσει νευρολογικά και ψυχολογικά προβλήματα, όπως και να ενισχύσει ήδη υπάρχοντα που λανθάνουν
Η μεγάλη παραμονή κάποιου στο "μυαλό του" (στην δική του πραγματικότητα) μπορεί να καταστήσει δύσκολο το να μπορεί να την διαχωρίσει από την "πραγματική"
Αυτό συμβαίνει σε όλους μας: όλοι ζούμε στην πραγματικότητά μας, σε κάποιον βαθμό, αφού έχουμε "εγώ"
Αν όλη μας η συνειδησιακή ενέργεια, αν όλη μας η προσοχή είναι απορροφημένη σε δημιουργημένους απο εμάς κόσμους, κάποια στιγμή θα αρχίσουμε να εμφανίζουμε συμπτώματα τόσο ψυχικής όσο και σωματικής ασθένειαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2016, 18:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Είναι το άθροισμα απο διαφορετικά υποκειμενικά ψυχολογικά στοιχεία που βρίσκονται στο εσωτερικό μας και οδηγούν τη ζωή μας.
Προφανώς θες να πεις οτι το εγώ ειναι το υποσυνείδητο, μιας και το παραπάνω αποτελεί παράφραση του Jung (αν καταλαβαίνω καλά)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2016, 19:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν όμως ο Θεός δεν έχει ταυτότητα, τότε για να φτάσουμε στον Θεό χρειάζεται και εμείς να απολέσουμε την ταυτότητά μας.

Οχι αγαπητέ Γνωστικέ.Εχω αντίθετη άποψη.

Αν ο θεός θέλει να φθάσει σε μας, ας απολέσει εκείνος την ανυπαρξία του.Θα είναι πιο λογικό.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός.1
Μέλος 2ης Βαθμίδας


336 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2016, 22:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είχα δει για πρώτη φορά την Κόκο να χρησιμοποιεί την νοηματική πριν πάρα πολλά χρόνια, όταν με την βοήθεια της γυναίκας που την μεγάλωνε, επέλεξε τον γαμπρό με τον οποίο ήθελε να ζευγαρώσει σε κάποιο πάρκο με γορίλες.
Μου έκανε εντύπωση το γεγονός πως με χαρακτηριστικές κινήσεις επέλεξε τον υποψήφιο γαμπρό για την ομορφιά του και δήλωνε ερωτευμένη. Τελικά ο συγκεκριμένος γαμπρός είχε άλλα γούστα και το φλερτ δεν είχε συνέχεια.
Έχοντας δει και πρόσφατα βίντεο της σαρανταπεντάχρονης πλέον, Κόκο, διαπιστώνω πως οι θρησκευόμενοι άνθρωποι αυτού του κόσμου, κατά βάση, έχουν μικρότερη επίγνωση από την Κόκο, όσο αφορά τον εαυτό τους, το περιβάλλον τους, αλλά και την αντίληψή τους για τον κόσμο γενικότερα.
Το μήνυμα της Κόκο προς τους ανθρώπους για την καινούργια χρονιά...
http://video.dailymail.co.uk/video/mol/2016/01/01/661580259443063527/960x540_661580259443063527.mp4

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2016, 23:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι είναι όμως το εγώ;
Το εγώ είναι ο τοίχος ανάμεσα στον άνθρωπο και στον Θεό.
Είναι αυτή η ψευδής αίσθηση ταυτότητας.
Είναι το άθροισμα απο διαφορετικά υποκειμενικά ψυχολογικά στοιχεία που βρίσκονται στο εσωτερικό μας και οδηγούν τη ζωή μας.



Εγω απλα να συμπληρωσω κατι που ισως βοηθησει να αντιληφθει κανεις την ενοια του εγω την καθε στιγμη
Εγω λοιπον, ειναι η καθε αισθηση που μας προσδιδει την ασυνειδητη αισθηση οτι ειμαστε η οτι υπαρχουμε
Η καθε αισθηση του εαυτου ειναι ενα εγω
Ειτε το εκφραζουμε με λογια λεγοντας ...εγω ...ειτε με πραξεις ,ειτε απλα υπαρχει σαν αισθηση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΗΧΩ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


223 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2016, 00:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά βρε παιδιά, άμα ο θεός ήθελε να υπάρχει επικοινωνία δεν θα τον είχε φανερό? Ποιος ο λόγος να χάνεται ο κόσμος σε θρησκευτικά μονοπάτια?
Βασικά δεν με χαλάει ο άνθρωπος να θέλει να αντλήσει δύναμη από έναν θεό. Άμα αυτό τον ήρεμη ψυχικά, πνευματικά και τον ωθεί σε δημιουργική ζωή είναι καλό.

Αλλά εδώ τα πράγματα είναι σαν να παίρνετε τηλέφωνο στο θεό και βγαίνει η γκομενα που λέει. Η κλήση σας προωθείται, παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2016, 01:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, εστιάζετε σε τελείως λάθος πράγματα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2016, 01:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά βρε παιδιά, άμα ο θεός ήθελε να υπάρχει επικοινωνία δεν θα τον είχε φανερό?

Χωρίς να συμφωνώ σε αρκετά που αναφέρει ο Gnostic Student, παραπάνω ΗΧΩ η ερώτηση σου δείχνει και το λάθος της συζήτησης...

Κατ΄αρχάς διερωτάσαι αν ο Θεός ήθελε ...

Αν ο Θεός ήθελε, θα ήταν αρσενικός και θα ήταν άνθρωπος. Και δεν θέλω να πιστεύω ότι αναφέρεστε σε τόσα ποστ σε κάποιον άνθρωπο.

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον πέρα από θρησκείες, να γράψει ο καθένας τι εννοεί με τη λέξη Θεό, δηλαδή τι είναι αυτό στο οποίο ο xristosxatz αναφέρεται ότι υπάρχει, και τι είναι αυτό που ο Νικόμαχος θεωρεί ότι δεν υπάρχει. (Το ονόματα είναι τυχαία) Και αυτό να γίνει χωρίς παραπομπές σε τρίτα πρόσωπα και θρησκείες.

Πέρα από το ότι θα γίνει καλύτερη η συνεννόηση, πιστεύω ότι θα διαπιστώσουμε και μεγάλες αποκλίσεις στο πως το βιώνει ο καθένας.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2016, 02:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2016, 02:39:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2016, 04:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόνο που εγώ δεν ζήτησα τη γνώμη του -η αλήθεια είναι υπερβολικά σκεπτόμενου αλλά όχι χωρίς λόγο- Καρτέσιου πάνω στο θέμα που μου είναι γνωστή, παρά των μελών του Esoterica.

Εκτός και βάζω δύσκολα... γιατί άλλωστε να αφήσουμε κάτι δικό μας εδώ μέσα, ας αφήσουμε να μιλάνε οι πηγές για μας, αναμασώντας τα ίδια.

Μη μου τους κύκλους τάραττε που πε και ο Αρχιμήδης, κι αν σε φάει ο στρατιώτης δεν πειράζει μάνα μου.
Τα λεγε καλά ο Λεβί;
Ηταν ο δρόμος του Γκουρτζίεφ ο πονηρότερος;
Τα πανε όλα ο Ηράκλειτος ο Σωκράτης ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης;
Τα λεγε καλά ο Παύλος; Ο Πέτρος;
Ορθολογισμός ή εμπειρισμός;
Κομμουνισμός ή φασισμός;
Τίποτα καινούργιο.
Χριστιανισμός, Βουδισμός, γεμίσαμε -ισμός στο Ραγιαδιστάν, και έχουμε πεθάνει και δεν το ξέρουμε.
Όλα είναι επιμελώς έτοιμα, ποιος ο λόγος να αμφισβητούμε ρε μαστόρι Καρτέσιε;

Μπα σε καλό μου παύω να σκέφτομαι. Άσε που μπορεί να κάνω λάθος και να μπερδευτώ.
Πάω να δω μπαλίτσα.

Καλή σας νύχτα.

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2016, 11:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Italos καίριες οι παρατηρήσεις σου

xristosxatz συμφωνώ

Πύρινος ο Jung καλά τα έλεγε

DSM η σκέψη είναι σαν την ζωγραφική.
Καταλαβαίνεις το περιεχόμενο, όταν γίνεται πάνω σε λευκό χαρτί
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2016, 12:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos
Εκτός και βάζω δύσκολα... γιατί άλλωστε να αφήσουμε κάτι δικό μας εδώ μέσα, ας αφήσουμε να μιλάνε οι πηγές για μας, αναμασώντας τα ίδια.
Είμαστε πολύ καλοί στη δανεική γνώση
Μη μας το χαλάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΗΧΩ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


223 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2016, 13:56:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Italos φυσικά και δεν θα αναφερθώ πότε σε έναν θεό με ανθρώπινη, γήινη ή εξωγήινη μορφή.
Ίσως κάποια στιγμή πρέπει να ψαχτουμε για τα δημιουργηματα παρα για τον δημιουργο? Μιας και μέχρι τώρα η έννοια δημιουργός είναι γενική και αόριστη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2016, 02:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηχώ όσον αφορά ότι πρέπει πρώτα απ'όλα να βρούμε τον άνθρωπο, θα με βρεις σύμφωνο. Και νομίζω ότι αυτός ίσως να είναι και ο ορθότερος τρόπος. Τα υπόλοιπα έπονται.
Τώρα όσον αφορά το "δημιουργός", είναι αυτό που ανέφερα παραπάνω για το πως το βλέπει ο καθένας. Άλλο γέννεση άλλο δημιουργία. Η γέννεση βλέπεις περιλαμβάνει και το ομοούσιο του πράματος, οπότε μπορεί να οδηγήσει ακόμα και σε πολύ επιστημονικά μονοπάτια.
Η δημιουργία από την άλλη, χωράει από εξωγήινους μέχρι ότι βάζει ο νους σου.
Κανείς μας δεν ξέρει πραγματικά τίποτα.
Θα σταθώ όμως σε αυτό που είπες για τον άνθρωπο και μου άρεσε, καθότι και ο εσωτερισμός μια βουτιά εντός είναι. Πόσο διαφορετικοί και πόσο όμοιοι είμαστε πραγματικά με τον κόσμο που μας περιβάλλει;

https://www.youtube.com/watch?v=KtJhy4TmUo0

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2016, 14:46:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά βρε παιδιά, άμα ο θεός ήθελε να υπάρχει επικοινωνία δεν θα τον είχε φανερό? Ποιος ο λόγος να χάνεται ο κόσμος σε θρησκευτικά μονοπάτια?
..
Το ερώτημα είναι λογικοφανές, αλλά ξεχνά το ότι μπορεί να θέλει μεν ο Θεός να υπάρχει επικοινωνία αλλά,
1. να μη γίνεται για κάποιο λόγο.
2. να μη θέλει αυτή να είναι οποιουδήποτε είδους
3. να μη θέλει να είναι με το ζόρι.
Και τα 3 πιο πάνω τελικά ισχύουν και γι'αυτό θέλει μεν την επικοινωία αλλά όχι όπω-να-ναι.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy