ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 59
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2005, 17:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
quote:
σε ορισμενα σημεια εξω απο την εισοδο και μπροστα στο εκκλησακι μυριζε εντονα κατσικιλα.



Αγαπητέ φίλε έχεις μυρίσει ποτέ τράγο?
Η κατσίκα δεν μυρίζει έντονα.
Μόνο όταν ζευγαρώνει με τον τράγο παίρνει μυρωδιά.
Ο τράγος μυρίζει από πολύ μακριά…
Ο κάθε τραγος..
Ο κάθε τραγος..ή …αστο δεν το λεω το υπολοιπο….

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 01:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Μια ερωτηση για το φιλο jonniebegood.
Πολλα ατομα εχουν αναφερει διαφορες εμπειριες στη Πεντελη.
Αλλες εμμπειριες ηταν θετικες αλλες αρνητικες.

Ποιοι παραγοντες κατα την γνωμη σου καθοριζουν το ειδος της εμπειριας?



φιλε μου θα μιλησω μονο για το τι εχω παρατηρησει εγω.


πρωτον, η περιοχη τραβαει κοσμο.


δευτερον, συνηθως οποιος παει, ξαναπαει.


τριτον, δεν εχω μιλησει με ανθρωπο εκει που να βιωσε κατι που τον απετρεψε απο το να ξαναπαει.


τεταρτον, το αντιθετο βλεπω να συμβαινει, οι ανθρωποι φορτιζουν θετικα απο την παραμονη τους εκει - κανεις δεν φευγει κουρασμενος και οι ωρες περνανε χωρις να το καταλαβαινει. (αυτο συμβαινει σχεδον σε ολο το βουνο)

πεμπτον, νομιζω πως οταν σε "διωχνει" απο καποιο σημειο θελει να σε παει σε καποιο αλλο.


εκτον, με ολα αυτα που ειπα συμφωνουν πολλοι ανθρωποι που γνωρισα στο βουνο!


τις "αρνητικες" ή "θετικες" εμπειριες τις αποδιδω στον ανθρωπο, και μπορω να το τεκμηριωσω επιστημονικα με το θεωρημα της κβαντομηχανικης που υποστηριζει οτι δεν υπαρχει φαινομενο χωρις παρατηρητη.

ο παρατηρητης καθοριζει το πως θα εισπραξει το φαινομενο.

μπορω ομως να το τεκμηριωσω και ανιμιστικα: η εμπειρια ειναι αμεσα συσχετισμενη με αυτον που την βιωνει - με τον Σκοπο του και με την καρδια του.

απο αυτην οπτικη εγω δεν διαχωριζω "θετικες" ή "αρνητικες" εμπειριες - ολες ειναι δωρα για τον παρατηρητη τους!


αρκει να τα εκτιμησει και να τα κατανοησει.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 01:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Αγαπητέ φίλε έχεις μυρίσει ποτέ τράγο?
Η κατσίκα δεν μυρίζει έντονα.
Μόνο όταν ζευγαρώνει με τον τράγο παίρνει μυρωδιά.


εχω μπαρμπα εν ενεργεια βοσκο αδερφε και ξερω τι εννοεις με την τραγιλα!


οταν εγραψα κατσικιλα, εννοουσα την μυρωδια του μαντριου, της συσσωρευμενης κοπριας.


μυριζε λες και περασε ολοκληρο κοπαδι.


και μια και μιλάμε για μυρωδιες θυμηθηκα οτι 4 φορες εχω μυρισει μια εντονη χημικη οσμη που δεν μπορω να προσδιορισω και περιοριζοταν σε συγκεκριμενα σημεια...


την πρωτη φορα μεσα στο ανοιγμα στα σκαλοπατια, την δευτερη μεσα στον πρωτο ταφο, την τριτη στο εκκλησακι (υπεθεσα οτι προερχοταν παλι απο τον ταφο) και την τεταρτη διπλα ακριβως απο το τσιμεντενιο κτισμα (αν και ειμασταν εξω, το συγκεκριμενο σημειο μυριζε εντονα σε μια ακτινα 1 - 1,5 μετρο).

ολες τις φορες ημουν με παρεα και μυρισαν το ιδιο πραγμα.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 22:02:28  Εμφάνιση Προφίλ
Tι στο καλό εγώ που είμαι όταν συμβαίνουν όλες αυτές οι υπέροχες μυρωδιές...

Σας ακούω να μιλάτε και νομίζω ότι πρόκειται για κάποιο άλλο άγνωστο σε μένα βουνό...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 23:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
quote:

εχω μπαρμπα εν ενεργεια βοσκο αδερφε και ξερω τι εννοεις με την τραγιλα!


Με έπεισες…

quote:
μυριζε λες και περασε ολοκληρο κοπαδι


Το θέμα είναι πως αν δεν έχεις δει κοπάδι να βοσκεί κοντά ,τινός το κοπάδι πέρασε??

----


Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2005, 23:29:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas
Φιλε jonniebegood
Για το ειδος της ενεργειας πολυ λιγα ξερουμε.
Το μονο που ξερουμε ειναι οτι κατω απο ορισμενες προιποθεσεις δημιουργει σε καποιους αυθορμητα διαφορες ψυχικες καταστασεις (Α,Δ,Η,Θ εγκεφαλικα κυματα).

Καποιοι εχουν δει τις νυμφες να χορευουν,
αλλα και καποιοι τους αγριους σκυλους της Εκατης.

Δεν νομιζω οτι το ειδος της εμπειριας εξαρταται απο τις πεποιθησεις μας ουτε απο το τι κρυβουμε στη καρδια μας.

Ο κυριος παραγοντας κατα την γνωμη μου που καθοριζει το ειδος της εμπειριας ειναι η οποιαδηποτε τυχαια σκεψη(ιδεα, μορφη) που εχουμε στο νου μας την συγκεκριμενη ωρα Χ που αρχιζει η εμπειρια.

Για αυτο καποιοι ...επαγελματιες χρησιμοποιουν τους γνωστους θαλαμους απομονωσης.
Οι σαμανοι προτιμουσαν της ασεληνες νυκτες για τα ..ταξιδια τους,
αλλα και ο κυκεονας δινοταν παντοτε στο χασιμο του φεγαριου μεταξυ της πανσεληνου Αυγουστου-Σεπτεμβριου (νυκτα της λευκης αυγης).

Αλλα και στη καθημερινοτητα μας(Β εγκεφαλικα κυματα) ειναι πολυ δυνατο πραγμα αυτο που λεγεται σκεψη(ιδεα,μορφη).
Η καθε μια απο τις εκατονταδες που κανουμε καθε μερα δημιουργει και μια συχρονικοτητα.
Μονο που ελαχιστες απο αυτες γινονται αντιληπτες.

Σε χαιρετω

<Τιποτε στη ΦΥΣΗ δεν ειναι καλο η κακο,
η σκεψη ο στοχασμος το κανει τετοιο.>
ΟΥΙΛΙΑΜ ΣΑΙΞΠΗΡ
ονειρο καλοκαιρινης νυκτος

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 13:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Το θέμα είναι πως αν δεν έχεις δει κοπάδι να βοσκεί κοντά ,τινός το κοπάδι πέρασε??



???


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 13:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

Καποιοι εχουν δει τις νυμφες να χορευουν,
αλλα και καποιοι τους αγριους σκυλους της Εκατης.

Δεν νομιζω οτι το ειδος της εμπειριας εξαρταται απο τις πεποιθησεις μας ουτε απο το τι κρυβουμε στη καρδια μας.


η ερευνα του εγκεφαλου εδειξε οτι οταν αυτος δεχεται ενα ακαθοριστο ερεθισμα αμεσως ανακαλει απο την μνημη το πλησιεστερο σχημα και μορφοποιει το ακαθοριστο ερεθισμα.


αν το ερεθισμα προερχεται απο το Αγνωστο, ο εγκεφαλος δεν βρισκει στην μνημη κατι αναλογο και καταφευγει στο ασυνειδητο για να αντλησει πληροφοριες.

(αν δεν το κανει κινδυνευει να "βραχυκυκλωσει", δηλαδη να παθει επιληπτικη κριση)

στο ασυνειδητο μας υπαρχουν ολα τα αρχετυπα του μαζικου ασυνειδητου της ανθρωποτητας.


υπαρχουν και Νυμφες και Αγγελοι και Δαιμονες και πολλα άλλα...

το ποιο αρχετυπο θα επιλεξει ο εγκεφαλος για να μορφοποιησει το Αγνωστο ερεθισμα, εξαρταται απο τα φιλτρα του υποσυνειδητου μας. (πεποιθησεις, θρησκευτικη αντιληψη, κτλ)


ενας χριστιανος πχ θα δει Αγγελους ή Διαβολους - σιγουρα οχι Νυμφες!

κακως λοιπον κατα την γνωμη μου ταυτιζουμε την μορφη των εμπειριων με την αληθινη τους φυση, που ειναι Ενεργειακη και Αμορφη.

οταν μιλησα για πλησιασμα με καθαρη καρδια (ο ορος ειναι απο το Γι Τσινγκ) εννοουσα απαλλαγμενος απο σκοπους και προκαταλειψεις και ανοιχτος σε ολα.

quote:

Για αυτο καποιοι ...επαγελματιες χρησιμοποιουν τους γνωστους θαλαμους απομονωσης.


η αισθητηριακη απομονωση διεγειρει εναν μηχανισμο ασφαλειας στον εγκεφαλο και αλλοιωνει την αντιληψη του χωροχρονου για να μειωσει το στρες της ελλειψης ερεθισματων.

πχ, φυσιολογικα παρατηρειται να συμβαινει στους ανθρωπους που εμειναν για μεγαλο χρονικο διαστημα κατω απο χαλασματα σπιτιων που επεσαν απο σεισμους.

quote:

Οι σαμανοι προτιμουσαν της ασεληνες νυκτες για τα ..ταξιδια τους,
αλλα και ο κυκεονας δινοταν παντοτε στο χασιμο του φεγαριου μεταξυ της πανσεληνου Αυγουστου-Σεπτεμβριου (νυκτα της λευκης αυγης).


σωστα!

quote:

Αλλα και στη καθημερινοτητα μας(Β εγκεφαλικα κυματα) ειναι πολυ δυνατο πραγμα αυτο που λεγεται σκεψη(ιδεα,μορφη).
Η καθε μια απο τις εκατονταδες που κανουμε καθε μερα δημιουργει και μια συχρονικοτητα.
Μονο που ελαχιστες απο αυτες γινονται αντιληπτες.



ειναι αυτο που επιμενω να λεω: εμεις διαμορφωνουμε την πραγματικοτητα που βιωνουμε στην καθημερινοτητα μας!


καθε στιγμη την επηρεαζουμε την συγχρονικοτητα!


νασαι καλα φιλε!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 19:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas
Δωσαν σε καποιους Εσκιμοους αχιουλασκα, ενα ψυχοτροπο φυτο που φυτρονει στον Αμαζονιο.
Μετα απο λιγο περιγραφανε οραματα με μεγαλες μαυρες γατες(πανθηρες) και μεγαλα φιδια που ουτε ειχανε δει ουτε ακουσει ποτε τους οτι υπαρχουν τετοια ζωα.

Ο Γιουνγκ κατελιξε στη θεωρια του συλλογικου ασυνειδητου παρατηρωντας στα ονειρα των ασθενων του πολιτισμικες επιροες απο ολο το φασμα των πολιτισμων του πλανητη.

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zagreas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2005, 19:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zagreas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος zagreas
Κατα τα αλλα απλως ψιλοδιαφωνουμε σε μερικες λεπτομεριες.

999Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 01:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Φίλε μου Jonnie, αυτό για'σένα!
Η φωτογραφία αυτή τραβήχτηκε με απλή μηχανή της μιας χρήσης, στη Μονή Πεντέλης, πρίν απο 2-3 χρόνια.
Εκτός απο το μεγάλο λευκό orb έχει και άλλα δυο μικρότερα.
Παρατήρησε στο μεγαλύτερο την λάμψη τριγύρω, τις δυο "μύτες" που προεξέχουν αριστερά και δεξιά, καθώς και τις τρείς μικρές βούλες πάνω στο orb.

Σε μεγένθυση

Σε ρωτώ: Σκόνη και υγρασία;

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 01:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Έκανα μια "κουτσουλιά" με τη μεγένθυση. Παιδιά μη βαράτε, θα φροντίσω να το διορθώσω.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 01:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
"Ο τράγος μυρίζει από πολύ μακριά…
Ο κάθε τραγος..
Ο κάθε τραγος..ή …αστο δεν το λεω το υπολοιπο…."

Πέστο, πέστο βρε Τυχερούλη!
Τολμώ να συνδέσω την μυρωδιά εκείνης της ημέρας με μια ιστορία που έζησα πρίν απο 3 χρόνια σχετικά με ένα κοπάδι στο πλησίον της Σπηλιάς λατομείο, καθώς και του ασυνήθιστου "βοσκού" που το συνόδευε.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 10:05:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
Θυμάσαι ημερομηνία καπετάνιε?
Ακριβως την ημερομηνία?
Αλλιώς δεν έχει αξία ο σχολιασμός μου.

-----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!

Edited by - τυχερουλης on 24/04/2005 10:06:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 11:28:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

"Ο τράγος μυρίζει από πολύ μακριά…
Ο κάθε τραγος..
Ο κάθε τραγος..ή …αστο δεν το λεω το υπολοιπο…."

Πέστο, πέστο βρε Τυχερούλη!
Τολμώ να συνδέσω την μυρωδιά εκείνης της ημέρας με μια ιστορία που έζησα πρίν απο 3 χρόνια σχετικά με ένα κοπάδι στο πλησίον της Σπηλιάς λατομείο, καθώς και του ασυνήθιστου "βοσκού" που το συνόδευε.


ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑ


Μου φαίνεται λίγο απίθανο να πέρασε από κεί κοπάδι, μια που ο δρόμος που βγάζει στη σπηλιά οδηγεί σε ασφαλτόδομο και από την άλλη είναι αρκετά μακριά οι στάνες.

Τι διαδρομή να ακολούθησε ο τσοπάνης ?

Άσχετα με την παλιά εμπειρία, αν και ήταν νύχτα, είχα φακό και έψαξα αρκετά γύρω από τη σπηλιά και δεν βρήκα "ίχνη".

Θα αναφέρω απλά το εξής.

Κατσικίλα μύριζε έξω από τη σπηλιά και όχι μέσα. Έντονα μύριζε στο δρόμο, αντίκρυ στο εκκλησάκι και σε απόσταση περίπου δέκα μέτρων μπροστά από τη σπηλιά. Επειδή τριγύριζα εκεί έξω αρκετή ώρα, το πρόσεξα και δύο και τρείς φορές, απομακρυνόμενος και πλησιάζοντας το σημείο.

Άναψα τα καντήλια, τόσο έντονα, που κυριολεκτικά δεν μπορούσε να μείνει άνθρωπος στο εκκλησάκι (χε χε), γι αυτό και οι άλλοι Ληστές αναγκάστηκαν να βγούν έξω (μέρος της συνομοσίας του σύμπαντος, Λήσταρχοι).

Μετά από λίγο, στο σημείο όπου μύριζε κατσικίλα, δηλ. δέκα μέτρα μακριά, η μυρωδιά εναλλασόταν με αυτήν του θυμιατού.

Θα το αναφέρω εδώ, αν και δεν μου αρέσουν οι δημόσιες αποκαλύψεις, έχω προσέξει οτι το σημείο "δέκα μέτρα από την είσοδο" έχει μεταφέρει αρκετές φορές μυρωδιά όπως και έχει παίξει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο και σε άλλες περίεργες "συναντήσεις". (βλ. παραπομπές)

Το σημείο αυτό, ΠΑΝΤΑ μεταφέρει τη μυρωδιά από το λιβάνι απ το εκκλησάκι. Σαν να υπάρχει ένα ρεύμα αέρα που το "βγάζει" από μέσα έξω. Μέσα όμως, είναι το εκκλησάκι και πιο πίσω η σπηλιά. Και η σπηλιά είναι κλειστή και τα πηγάδια μπαζωμένα, με τόνους χώμα φραγμένα, όπως λένε όσοι ασχολούνται.
Έτσι δεν είναι ?

Παραπομπές.
Θυμήθηκα τα εξής, που σχετίζονται με μυρωδιά.
Στο σημείο αυτό γρύλιζε έντονα ο σκύλος μου ο Βρίλης, τότε που είχα ανέβει καταχείμωνο με χιόνια (βλ. "Στενές επαφές τρίτου τύπου"). Ήταν κάποιοι μέσα στη σκοτεινή σπηλιά, χωρίς τσιμουδιά και φώς

Στο σημείο αυτό είχε δεί ο JbG τα αίματα του σφαγμένου κατσικιού (βλ. το "κλέφτικο τσιμπούσι"

Στο σημείο αυτό φαινόταν η κούκλα που ήταν κρεμασμένη ψηλά στο βράχο
(βλ. σχετικά με την κούκλα σε αναφορά του JbG)

Στο σημείο αυτό ήταν τα πείεργα ίχνη από ρόδες στο χιόνι, που ο JbG είχε αποδόσει σε πιθανές κάποιες υπόγειες κατασκευές - εγώ πιστεύω οτι ήταν από ένα υπερμεγέθες αυτοσχέδιο κίτρινιο τετρακίνητο, που έχω δεί κατά καιρούς να οργώνει τους χωματόδρομους.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 12:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Φίλε μου Jonnie, αυτό για'σένα!
Η φωτογραφία αυτή τραβήχτηκε με απλή μηχανή της μιας χρήσης, στη Μονή Πεντέλης, πρίν απο 2-3 χρόνια.
Εκτός απο το μεγάλο λευκό orb έχει και άλλα δυο μικρότερα.
Παρατήρησε στο μεγαλύτερο την λάμψη τριγύρω, τις δυο "μύτες" που προεξέχουν αριστερά και δεξιά, καθώς και τις τρείς μικρές βούλες πάνω στο orb.



Νταβελη μου ευχαριστω!


ενδιαφερον το ορμπ σου!!!


ειναι το πρωτο που βλεπω με τετοιο σχημα (στην αναζητηση στο δικτυο βρηκα μονο κυκλικα ορμπς).


και εμφανιστηκε σε φωτογραφια αναλογικης μηχανης.

περιμενω την μεγεθυνση.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 12:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Μου φαίνεται λίγο απίθανο να πέρασε από κεί κοπάδι, μια που ο δρόμος που βγάζει στη σπηλιά οδηγεί σε ασφαλτόδομο και από την άλλη είναι αρκετά μακριά οι στάνες.



απιθανο δεν ειναι αδερφε, γιατι απο την πρωτη μερα που πηγα στην σπηλια παρατηρησα οτι υπαρχει κοπρια κατσικισια σε διαφορα σημεια απο παλια.


καποτε οντως καποιος τσομπανης τα εβαλε στη σπηλια, ή μπηκαν μονα τους για δικους τους λογους...

αλλα ΠΟΤΕ μεχρι τωρα δεν μου μυρισε κατσικιλα!


quote:

Άσχετα με την παλιά εμπειρία, αν και ήταν νύχτα, είχα φακό και έψαξα αρκετά γύρω από τη σπηλιά και δεν βρήκα "ίχνη".



επισταμενως μπορω να πω...


quote:

Κατσικίλα μύριζε έξω από τη σπηλιά και όχι μέσα. Έντονα μύριζε στο δρόμο, αντίκρυ στο εκκλησάκι και σε απόσταση περίπου δέκα μέτρων μπροστά από τη σπηλιά. Επειδή τριγύριζα εκεί έξω αρκετή ώρα, το πρόσεξα και δύο και τρείς φορές, απομακρυνόμενος και πλησιάζοντας το σημείο.



ακριβως!

και αυτο ειναι περιεργο - οι οσμες διαχεονται, δεν επικεντρωνονται σε ενα σημειο και μαλιστα σε εξωτερικο χωρο!!!

quote:

Άναψα τα καντήλια, τόσο έντονα, που κυριολεκτικά δεν μπορούσε να μείνει άνθρωπος στο εκκλησάκι (χε χε), γι αυτό και οι άλλοι Ληστές αναγκάστηκαν να βγούν έξω (μέρος της συνομοσίας του σύμπαντος, Λήσταρχοι).



οταν λεει καντηλια ο Μελλουνας θελει να πει θυμιατηρια.


βαζει πολυ θυμιαμα στην προσπαθεια να μην μυριζει κλεισουρα το εκκλησακι, τοσο που τρεπει σε αναζητηση φρεσκου αερα τους ευαισθητους ληστες!

quote:

Μετά από λίγο, στο σημείο όπου μύριζε κατσικίλα, δηλ. δέκα μέτρα μακριά, η μυρωδιά εναλλασόταν με αυτήν του θυμιατού.


δεν μπορω να αποφασησω αν το θυμιαμα ηταν εντονοτερο ή η κατσικιλα!


το ενα δεν καλυπτε το αλλο παντως.

quote:

Στο σημείο αυτό είχε δεί ο JbG τα αίματα του σφαγμένου κατσικιού (βλ. το "κλέφτικο τσιμπούσι"


το περιεργο ειναι πως ενω πηγα να καθαρισω τα υπολειματα, τα πηγμενα αιματα δεν σκεφθηκα να τα σκεπασω με λιγο χωμα - ειναι αυτο που εχω ξαναπει, οτι η λογικη σκεψη παυει να λειτουργει σωστα μερικες φορες στην σπηλια.


το ακομη πιο περιεργο ειναι πως ηταν ηλιολουστη Κυριακη και ηρθαν στην σπηλια δεκαδες αννθρωποι - κανεις τους δεν προσεξε το αιμα στο συγκεκριμενο σημειο και μαλιστα μερικοι βγηκαν φωτογραφιες πατωντας πανω του!


quote:

Στο σημείο αυτό ήταν τα πείεργα ίχνη από ρόδες στο χιόνι, που ο JbG είχε αποδόσει σε πιθανές κάποιες υπόγειες κατασκευές - εγώ πιστεύω οτι ήταν από ένα υπερμεγέθες αυτοσχέδιο κίτρινιο τετρακίνητο, που έχω δεί κατά καιρούς να οργώνει τους χωματόδρομους.


ετσι που το λες ακουγεται συνομωσιολογικο κακε μου βριλη και θα νομιζουν οτι ανηκω στην ομαδα παραμυθεας.


εγω ρωτησα μηχανικο και μου ειπε πως τα σιδερα που εξεχουν απο το τσιμεντενιο υποστηλωμα ειναι προτεταμενο μπετον και το μηκος τους μπορει να φτασει και τα τριαντα μετρα (αναλογως του βαρους που υποστηριζει το τοιχειο).

ετσι υπεθεσα πως πιθανον οι θερμοκρασιακες διαφορες μπετον και χωματος μα προκαλεσαν το λιωσιμο του χιονιου.


μια και το ανεφερες, εγω επιμενω πως δεν ειχε τοσο χιονι ωστε να μην αφησει ιχνη τοσο βαρυ οχημα στην λασπη.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 22:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
Πιστεύω οτι όλοι μας, που από το περιστατικό που μαζεύαμε τα σκουπίδια τότε στον Αγ. Πέτρο αυτοονομαστήκαμε "οι Ληστές", είμαστε σοβαροί άνθρωποι και βλέπουμε τα πράγματα αρκετά ρεαλιστικά και σε αρκετές περιπτώσεις το έχουμε δείξει.

Άσχετα άν σε μερικά στιγμιότυπα, με αρκετό χιούμορ και με μια δόση αυτοσαρκασμού έχουμε δώσει ρεσιτάλ, πιστεύω οτι κανείς δεν μπορεί να μας κατηγορήσει για μανία αυτοεπίδειξης ή παραμυθοπλασίας ή οποιαδήποτε διάθεση αυτοπροβολής.

Δεν έχουμε καμία ομοιότητα με ομάδες "ερευνητών", όπως το θλιβερό πράδειγμα του Παραμυθέα και της παρέας του. Κρίνιντας από τις υπερβολές και τα ψέμματα στο "χρονικό" του, το οποίο το έγραψε μάλλον επισκεπτόμενος τα ... βιβλία του, πρά τη σπηλιά της Πεντέλης, θέλω να επισημάνω οτι ουδέποτε θα ήθελα να ακολουθήσω το παράδειγμά του.

Η τοποθέτσή μας σχετικά με το όρος Πεντελικού είναι γνωστή σε όποιους παρακολουθούν αυτό το φόρουμ. Η δραστηριότητά μας δεν περιορίζεται στο να συγγράφουμε ευφάνταστες μπούρδες και να τις δημοσιεύουμε επί αμοιβής στον περιοδικό τύπο, μεγαλοποιόντας έπιγράμματα και ... γεωλογικούς σχηματισμούς.

Ναι, έχουμε ασχοληθεί με τα φαινόμενα της σπηλιάς. Αλλά έχουμε δραστηριοποιηθεί και σε συμμάζεμα του χώρου, φροντίδα, αποκομιδή σκουπιδιών, όσο και σε προσωπικό όσο και σε συλλογικό επίπεδο. 'Εχουμε οργανώσει δεντροφύτευση, από την αγορά των δεντρυλίων, την εμφύτευσή τους καθώς και το τακτικό πότισμά τους. Δεν περιοριστήκαμε να πάμε μια φορά στο βουνό και να βγάλουμε μια φωτογραφία με τσάπα.
Φωτογραφίες ίσως να έχουμε αρκετές, αλλά η ουσία είναι αλλού. Πιστεύω οτι όσοι οργανώσαμε τις ενέργεις αυτές το κάναμε με πλήρη επίγνωση, όσο και την πεποίθηση οτι πήγαμε να φυτέψουμε δέντρα και όχι απλά για να συναντήσουμε τους γνωστούς μας.

Η συχνή και αρκετά νηφάλια ενασχόλησή μας με το σύνολο της Πεντέλης και όχι μόνο με τη γνωστή της σπηλιά, πιθανών να μας άνοιξε κάποια πύλη επικοινωνίας με αυτήν, έτσι ώστε συχνά να παρατηρούμε κάποιες λεπτομέρεις που άλλοι δεν βλέπουν.
Παρότι θέλουμε να αισθανόμαστε σαν ομάδα, δεν υπάρχει η έννοια του αρχηγού που δίνει παραγγέλματα, τύπου "συνταχθείτε" (που διάβασα σε ένα πολύ γνωστό βιβλίο). Δεν έχουμε "αρχηγό" "υπαρχηγό" κλπ. Είπα, είμαστε αρκετά σοβαροί άνθρωποι με επίγνωση των πράξεών μας, οι οποίες υποκινούνται από αγνούς σκοπούς και με γνώμωνα το κοινό καλό. Γι αυτό και η συμμετοχή είναι εθελοντική και εκούσια και ότι κάνουμε δεν αποσκοπει σε προσωπική ματαιοδοξία.
Το στύλ των ενεργειών έχει το χαρακτηριστικό των κλεφτών ή ληστών του περασμένου αιώνα : Χτηπάμε και φεύγουμε. Μόνο που το "έγκλημά" μας είναι να κλέβουμε σκουπίδια ή να φυτεύουμε δέντρα και να τα ποτίζουμε συστηματικά. Σίγουρα δεν είναι όλοι οι άνθρωποι κατάλληλη για τέτοιου είδους δράση. Το ξέρουμε και το αποδεχόμαστε...

Άν πάλι κάποιοι ενοχλούνται, επειδή τα ονόματά μας εμφανίζονται συχνά εδώ, μην ξεχνάτε δύο πολύ απλά πράγματα. Όλοι γνωριστήκαμε μέσα από αυτό το φόρουμ, που με την ιδιότητά του να προβάλλουν και να ανταλλάζουν απόψεις οι συμμετέχοντες, βοήθησε ώστε να γνωριστούν και να ταιριάξουν οι όμοιοι. Με τη δυνατότητα να προβάλλονται εδώ οι απόψεις και οι τοποθετήσεις γύρω από κάποιες ανακαλύψεις, βοηθηθήκαμε όλοι από την δυνατότητα να συμπληρόνται αυτές από ανθρώπους, οι οπόιοι απλά μας διάβαζαν σιωπηλά ως τώρα. Αν η δράση μας ήταν μονόδρμος, θα είχαμε κλέισει κάθε δίαυλο επικοινωνίας και θα περιοριζόμασταν σε έμμισθη αρθρογραφία.

Πιθανών, κατά τη διάρκεια των ερευνών μας να υποπέσαμε σε λάθος ερμηνεία των φαινομένων. Ποτέ δεν διεκδίκησα το αλάθητο ή την αλαζονεία της παντελούς ορθότητας των απόψεών μου. Ακόμα και η δυνατότητα να ανταλλάζουμε απόψεις που προέρχονται από ανθρώπους με διαφορε΄τική αντίληψη των πραγμάτων είναι εμπλουτισμός. Αγγαλιάσμουμε το θέμα σφαιρικά και όχι με την στειρότητα που θα είχε μια ομογενής προσέγγιση, της μιάς ή της άλλης κοσμοαντίληψης.

Ευχαριστώ τους συντρόφους μου, λήσταρχους της Πεντέλης, για τις όμορφες και μαγευτικές στιγμές που έχω ζήσει στην Πεντέλη, με ήλιο ή βροχή, με ζέστη και με κρύο, σε ηλιόλουστες μέρες ή σε απόλυτο σκοτάδι.

Συνιστώ σε όποιον διαβάζει αυτό το κείμενο και καταλαβαίνει τη γλώσσα μου, να ασχοληθεί με την Πεντέλη, και μάλιστα σφαιρικά, μακριά από προκαταλήψεις και στείρα δαιμονοφοβία.

Ο χειρότερος εχθρός της Πεντέλης είναι ο αδαής άνθρωπος. Αυτός που δεν καταλαβαίνει την Πεντέλη και την Φύση της, αλλά αυτός που επιβάλει την άποψή του πάνω της. Αυτοί που πάνε εκεί και την καταστρέφουν. Είτε με φουρνέλα, είτε με δάδες, είτε με σπρέη. Κανείς τους δεν έχει θέση εκεί, κανείς τους δεν της πρόσφερε τίποτα. Οι καταστροφές που προκλήθηκαν τεράστιες, τα τραύματά της πολλά και βαθιά.

Η Φύση της Πεντέλης δεν είναι αυτοτελής. Ανήκει και αυτή στο γενικότερο σύνολο της Φύσης. Ότι ισχύει εκεί, ισχύει και σε όλη τη Φύση. Αν διαταραχτεί η ισοροπία της θα αφανιστεί παντελώς, όπως ισχύει και σε όλη τη Φύση. Δέντρα, ζώα, άνθρώπινη παρουσία πρέπει νε βρίσκονται σε μια εναρμονισμένη αναλογία. Δεν μπορούν να φυτευτούν όλα, πρέπει να υπάρχουν και οι δασικοί δρόμοι. Δεν πρέπει να κόβονται όλα τα δέντρα, για να ανάβουν τα τζάκια ή οι φωτιές στη σπηλιά. Δεν πρέπει να εξαφανιστούν όλα τα ορτύκια, λές και δεν υπάρχει φαϊ να φάμε. Δεν πρέπει να εξορυχτούν όλα τα μάρμαρα, λές και δεν έχουμε ξεπεράσει εκείνο το σύνδρομο, να ξηλώνονται τόνοι βράχου για να φταιχτεί μια λεπτή φλύδα μαρμάρου, για να μπεί κατάλευκο μάρμαρο σε ένα ανήλιαγο κλιμακοστάσιο πολυκατοικίας - γίνεται και με άλλα πιο ανάλογα της περίστασης υλικά.

Η Πεντέλη είναι ένα από τα τελευταία φυσικά καταφύγια στην περιφέρεια της τσιμεντούπολης που αφανίζει καθημερινά την τελευταία δυνατότητα να ζήσουμε ανθρώπινα. Ας σεβαστούμε τον χώρο και την ιδιότητα της Πεντέλης σαν ολότητα και ας κρατήσουμε μακριά της κάθε ανθρώπινη ενέργεια που θα την βλάψει. Η Πεντέλη δεν είναι το άντρο του Σατανά ούτε ο χώρος που αποκαλύπτονται στους περαστικούς οι σκοτεινές δυνάμεις και ότι άλλο πλάθει ο ανθρώπινος εγγέφαλος.

Το τί θα δεί ο καθένας που θα πάει εκεί, εξαρτάται κυρίως από το τι θέλει να δεί ο καθένας που θα πάει εκεί πάνω.
Άν η διάθεσή του είναι να δεί διαβόλους, θα τους δεί. Άσχετα άν αυτοί υπάρχουν ή όχι.

Στο κάτω κάτω, τόση βεντζίνη χάλασε για να πάει εκεί, να μήν πάρει και ένα "τρόπαιο" μαζί του ?

Μου θυμίζει τους "εξερευνητές" της Αφρικής. Για να καταξιωθεί κάποιος σαν εξερευνητής της Αφρικής, έπρεπε το τζάκι του να στολίζεται από κεφάλια και δόντια θηραμάτων.

Ε, κάπως έτσι είναι και τα πράγματα εκεί πάνω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χείρων
Μέλος 2ης Βαθμίδας


175 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2005, 23:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χείρων
ΑΚΡΙΒΩΣ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 12:38:41  Εμφάνιση Προφίλ
Και μένα με κάλυψε ΑΠΟΛΥΤΑ ο Vril και θα ήθελα να προσθέσω ότι όταν ΕΜΕΙΣ είμαστε εναρμονισμένοι με τη Φύση η ζωή μας κυλάει πιο ομαλά, πιο φυσιολογικά και όλες μας οι αισθήσεις βρίσκονται σε μια διαρκή εγρήγορση.

Οταν είσαι σε αρμονία με το βουνό, τη σπηλιά, τη λίμνη είναι θέμα χρόνου να σου επιτραπεί να ακούσεις, να νοιώσεις, να δεις αυτά που άλλοι δεν μπορούν... Το πως θα τα ερμηνεύσεις θα εξαρτηθεί από σένα...

Ευχαριστώ τη συμμορία του Νταβέλη γιατί με έκανε να ξαναπιστέψω στους ανθρώπους...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 12:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Θυμάσαι ημερομηνία καπετάνιε?
Ακριβως την ημερομηνία?
Αλλιώς δεν έχει αξία ο σχολιασμός μου.



μπορει και ναχει βρε τυχερουλη!


αν περιμενουμε να μπει ο Νταβελης166 και να απαντησει περι ημερομηνιας, τη βαψαμε.

καλυτερα να τον ρωτησω απο κοντα στο βουνο...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 12:44:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

Ευχαριστώ τη συμμορία του Νταβέλη

Νταβέλης ? ? ?

Ποιός είναι πάλι τούτος ???

quote:

γιατί με έκανε να ξαναπιστέψω στους ανθρώπους...


Αν και μερικοί έχεουν δηλώσει κατηγορηματικά ότι είναι Vril

Ξέρετε, αυτοί που ανήκουν στην Υπερβόρεια φυλή, που είναι ψηλοί, πανέμορφοι, αγγελικής εμφάνισης, και κατέχουν φοβερές δυνάμεις και τεχνολογίες ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 13:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

Η συχνή και αρκετά νηφάλια ενασχόλησή μας με το σύνολο της Πεντέλης και όχι μόνο με τη γνωστή της σπηλιά, πιθανών να μας άνοιξε κάποια πύλη επικοινωνίας με αυτήν, έτσι ώστε συχνά να παρατηρούμε κάποιες λεπτομέρεις που άλλοι δεν βλέπουν.



μωρε πολλοι βλεπουν και ακουνε αλλα δεν μιλανε...


πχ το οτι οι "αγγελοι" ειναι αντρας και γυναικα το πρωτοπαρατηρησε φιλη εντελως ασχετη με την ερευνα ή την αναζητηση.


αν δεν ημουν εγω που την πηγα στην σπηλια, δεν θα μαθαινα πιθανον ποτε την παρατηρηση της.

τοσοι ερευνητες μπηκαν στο εκκλησακι, τοσοι γνωστοι που την ψαχνουν, αλλα σε αυτην αποκαλυψε η σπηλια το φυλο τους.


.


.

πολυ ωραια και κατανοητα ταγραψες βριλη μου!


αλλα ειναι λιγο δυσκολο σε οποιον δεν το βιωσει απο κοντα το οτι το βουνο δημιουργησε εναν δεσμο σε ατομα με διαφορετικες αντιληψεις και προσεγγιση στο θεμα.

να διευκρινησω κι εγω λοιπον πως ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΛΗΣΤΟΣΥΜΜΟΡΙΑ ΤΟΥ ΒΟΥΝΟΥ!

.


.


και οπως ειπε ο ταϊμτραπηντ Πανουσης:

ειναι πουλι!


ειναι αεροπλανο!

ειναι η συμμορια της Πεντελης!!!

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2005, 23:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Johnnie μου, η μεγένθυση που σου υποσχέθηκα.

ΤΙΝ ΓΑΡ ΠΟΤΑΕΙΣΟΜΑΙ ΑΣΥΧΑ ΔΑΙΜΟΝ ΤΑ ΧΘΟΝΙΑ Θ'ΕΚΑΤΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 00:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow
εγω γιατι δε βλεπω τις φοτο που βαζει ο Ntavelis666 ?????


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 00:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril
quote:

[purple] εγω γιατι δε βλεπω τις φοτο που βαζει ο Ntavelis666 ?????

Ελα ντέ !

Εγώ πάντως τις βλέπω απο το λαπτόπι που προχθές δεν τις έβλεπα. Και δεν έκανα κάποιο απνταίητι, για δε είχα χρόνο...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 10:17:08  Εμφάνιση Προφίλ
Mα στο φόρουμ του ΠΑΡΑΞΕΝΟΥ δε γράφουμε?
Τι περιμένετε?
Να δουλεύουν όλα ρολόϊ?

Πάντως η μεγένθυση είναι πολύ εντυπωσιακή...


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 11:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

να παραθεσω αλλο ενα περιεργο φαινομενο στις φωτογραφησεις?


εχει συμβει και στην σπηλια, αλλα συμβαινει συχνοτερα στο δεξι τουνελ.


οι φωτογραφιες που ακολουθουν τραβηχτηκαν 8 - 9 - 04.

ολες με φλας, το οποιο σημειωταιον δεν φωτιζει περα απο 5 μετρα.

εξαλλου εγω για ορμπς τραβαγα φωτογραφιες εκεινη τη μερα.

η πρωτη τραβηχτηκε στις 15.20

η δευτερη στις 15.21

και η τριτη επισης στις 15.21


η τελευταια ειναι και η φυσιολογικη.


το φως της μερας συν το φλας δεν φτανουν για να φωτισουν το βαθος του τουνελ.


στις δυο πρωτες ομως λαμπουν ολα.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 11:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

.

σκουπιδι, ορμπ, και ουπς!.. τι ειναι αυτο στο βαθος???


τα ματια του ψιονικου μου σκυλου!


ελεγα να την πουλησω στην ομαδα παραμυθεας την φωτογραφια, αλλα λογω των ημερων ειπα να ειμαι good...

.


.


ευχομαι καλο Ελληνικο Πασχα σε ολες και ολους σας!!!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθεινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 14:48:28  Εμφάνιση Προφίλ
Μια ερώτηση προς jonniebegood:

Στη δεύτερη φωτογραφία... αυτή που μπαίνοντας μέσα την έχεις πάρει λίγο πιο κοντά για ποιό λόγο μετατόπισες το μεγάλο ξύλο και το έβαλες παράλληλα στο μικρό??


"H Γνώση είναι δύναμη...1234 + γω ξέρω να μετρώ μόνο ως το 4"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 59 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52 53 54 55 56 57 58 59
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy