ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΚΡΙΣΝΑΜΟΥΡΤΙ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2004, 17:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.alpheus.org/html/source_materials/theosophy/hodson1.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2004, 16:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
www.lifepositive.com/spirit/masters/krishnamurti/krishnamurti.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2004, 12:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ,1971.
----------------------------------------
...Και μονον με ελευθερια,μπορει κανεις να προχωρησει ,σε αυτο το πολυ βαθυ και εξαιρετικα σημαντικο πραγμα,που ονομαζουμε διαλογισμο.
Ο διαλογισμος,ειναι η ουσια της ενεργειας.
Οτιδηποτε κανετε η σκεφτεστε,χρειαζεται ενεργεια,και αυτη η ενεργεια μπορει να σπαταληθει απο την συγκρουση,και απο διαφορες μορφες ασκοπων σκεψεων,συναισθηματικων επιδιωξεων και δραστηριοτητων.
Η ενεργεια σπαταλιεται απο την συγκρουση που υπαρχει αναμεσα στο εγω και το μη-εγω,απο την διαιρεση αναμεσα στον σκεπτομενο και την σκεψη του,αναμεσα στον παρατηρητη και το παρατηρουμενο.
Οταν αυτη η σπαταλη δεν συμβαινει,υπαρχει μια ενεργεια που μπορει να ονομαστει επιγνωση,μια επιγνωση στην οποια δεν υπαρχει αξιολογηση,κριση,καταδικη η συγκριση,αλλα απλως μια προσεκτικη παρατηρηση,μια θεωρηση των πραγματων ακριβως οπως ειναι,εσωτερικα και εξωτερικα,χωρις την επεμβαση της σκεψης,
που ειναι το παρελθον.


Αγαπητοί συνοδοιπόροι, θα ήθελα να συζητήσουμε λίγο πάνω σε αυτά τα λόγια του Κ. Δυσκολεύομαι να κατανοήσω την έννοια της επίγνωσης... Πως μπορούμε να παρατηρήσουμε κάτι χωρίς την επέμβαση της σκέψης? Μπορεί ο καθένας από μας να καταφέρει κάτι τέτοιο? Είναι θέμα εξάσκησης? Δε νομίζω γιατί η εξάσκηση είναι κάτι μηχανικό, δεν μπορεί να έχει σχέση με το είδος ενέργειας που περιγράφει ο Κ. Αν δεν έχει καμία σχέση με τη σκέψη τότε φαντάζομαι ότι δεν θα μπορεί να περιγραφεί με λέξεις οπότε οι απορίες μου θα παραμείνουν άλυτες.
Αυτά προς το παρόν, κάθε πρόταση πάντως του Κρισναμούρτι νομίζω ότι θα μπορούσε να αποτελεί ξεχωριστό θέμα για πολύωρη συζήτηση! Κάθε λέξη κάθε έννοια και σκοπός που λέει και το τραγούδι...

You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2004, 04:51:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε timetrapped...

Λες κάπου στο τελος,


quote:
You can find all you need in your mind...if you take the time

Και για να το γραφεις, θα εχεις παρατηρησει πως αυτό ισχύει και για όλες μας τις ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ανάγκες. Ότι έχει ΑΙΤΙΑ λοιπόν…. χρειάζεται χρόνο, αρα και οι ΣΚΕΨΕΙΣ χρόνος είναι…στο μυαλό μας... Η ερώτηση που ακολουθεί είναι αν ο χρόνος*(σκέψεις/μυαλο) μπορούν να δουν κατι διαφορετικό από ότι ι ίδιες…. μπορούν να πραγματώσουν…
Είναι δηλαδή και το καταλληλότερο (μέσο) προς κατανόηση σε ότι αναρωτήθηκες?


quote:
Δυσκολεύομαι να κατανοήσω την έννοια της επίγνωσης... Πως μπορούμε να παρατηρήσουμε κάτι χωρίς την επέμβαση της σκέψης?

Αν γυρισουμε λιγο στην αρχη σε ότι αναφερεις από Κ, λεει.

quote:
...Και μονον με ελευθερια,μπορει κανεις να προχωρησει ,σε αυτο το πολυ βαθυ και εξαιρετικα σημαντικο πραγμα,που ονομαζουμε διαλογισμο.
Ο διαλογισμος,ειναι η ουσια της ενεργειας.


Επομενως, διαλογισμος δεν είναι να καθίσεις σταυροπόδι κάτω από ένα δένδρο, περιμένοντας το άγιο πνεύμα... να σε φωτίσει…. ούτε να επαναλαμβάνεις άσκοπα κύριε ελεησον και τα μάντρας…της οκάς, μα να δεις (βιώσεις)… αν είσαι ΕΛΥΘΕΡΟΣ!

Τωρα αν θέλεις, αναρωτήσου μόνο σε τούτα τα δυο.

Εισαι ελευθερος από το φαγητό?
Είσαι ελεύθερος από το ΣΕΧ?

Καταπιάνομαι με αυτα τα δυο *(τα θεωρω βαριές συνήθειες όπως κατάντησαν…δεν θα ερμηνεύσω (η παρερμηνεύσω τον Κ σε κάτι), πως έως ότου το σωμα/ψυχη υπόκειται σε (……ΠΑΘΗ/ΑΝΑΓΚΕΣ*)... η εξαρτάται από την ευχαρίστηση… αυτή η επίγνωση φαίνεται να είναι μακριά….μιας και η ίδια η ΣΚΕΨΗ όπως σημερα την γνωριζουμε, στους περισσότερους είναι αντίδραση σε κάποιο ερέθισμα… Το ίδιο δηλαδή όπως και η Τροφή … και το ΣΕΧ…. (όπως κατάντησαν)

Φυσικά δεν λέμε να ζήσουμε δίχως *(δεν γίνεται τουλαχιστον με την τροφη ...)ας σκεφτουμε λοιπον πόσο μας επηρεάζουν...αυτά τα δυο κανονίζουν την ζωή….ΚΑΙ, δίχως κατανοηση...ειναι μακριά απο θεωρήσεις πραγμάτων (εσωτερικά και εξωτερικά ως έχουν…) χωρίς δηλαδή την επέμβαση της σκέψης, που αναρωτιέσαι.

Φαντάσου λοιπόν το μυαλό μας κάτι σαν συνήθεια,...Samsara το λένε οι ινδοί

Είμαστε…. πρώτα ελεύθεροι από τις συνήθειες?
Αν εχεις ριξει ΑΓΚΥΡΑ σε αυτες...θα σαλπαρεις ποτε?

Μετά έρχονται τα άλλα…διαλογισμός... ουσία ενέργειας…. Επίγνωση…

Αυτά φυσικά προς σκέψη και πειραματισμό… με τους εαυτούς μας….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tsorts
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 16:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tsorts  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
tsorts
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 16:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tsorts  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σε όλους.Είμαι ένας 19χρονος που έχει διαβάσει μερικά βιβλία του Κ και έχω αρκετές ανησυχίες-απορίες. Θα ήθελα να με βοηθήσουν όποιοι μπορούν και ακόμη περισσότερο θα ήθελα τη γνώμη του φίλου πλάτωνα.
Όπως είπα είμαι 19 χρονών και μου έχει έρθει ένα χαρτί το οποίο λέει ότι πρέπει να πάω στρατό.εννοείται πως εγώ λέω ότι δεν θα πάω διότι ούτε όπλο πρόκειται να κρατήσω, ούτε να τιμήσω καμιά πατρίδα.
έλα όμως που όι μόνες λύσεις που έχω είναι: α) να πάω στρατό κανονικά,να μάθω την "τέχνη " του όπλου και να υπακούω διαταγές και β)να δηλώσω αντιρρησιας συνειδησης και να μπω για κάποιο καιρό στη φυλακή.

ενα σχόλιο πρώτα και μετά η ερώτηση.

αν πεις σε ένεν φυλακισμένο τι είναι η ελευθερεία οσο και να προσπαθεί να το φανταστεί δεν μπορεί να καταλάβει τι είναι και όταν ακόλουθείς διαταγές πιέζεις τον εαυτό σου να κάνει κάτι.Οπότε πάλι δεν μπορείς να είσαι ελευθερος.

η ερώτηση πιστεύω είναι προφανής.


πως μπορώ να μιλήσω για ελευθερία εγώ;πως μπορώ να είμαι ελεύθερος όταν το μόνο που μπορώ να κάνω στο θέμα στρατού είναι αυτά που ανέφερα;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 19:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κρισναμούρτι του οποίου και εγώ τις διδασκαλίες θαυμάζω και αγαπω πολύ, μας δείχνει τρόπους σκέψεως για μια ελεύθερη και αδογμάτιστη σκέψη, προσαρμόσιμη στις ανάγκες του καθενός ξεχωριστά.
Απευθύνεται στον ιδανικό στόχο που πρέπει να είναι αυτή η ειρηνική και αγαπημένη κοινωνία που περιγράφει.
Ενα στόχο για τον οποίο μίλησαν πρίν απο αυτόν και όλοι οι μεγάλοι δάσκαλοι, προφήτες και ο Ιησούς Χριστός.
Ομως εμείς είτε το θέλουμε, είτε όχι είμαστε αναγκασμένοι να ζούμε στο σήμερα που δυστυχώς απέχει πολύ απο το τέλειο που θέλουμε να φτάσουμε.
Αλλάζοντας τον εαυτό μας, σιγά σιγά ισως αλλάξει και το σύνολο αλλά μιλάμε για κάτι πολύ μακρινό που δεν το προλαβαίνουμε...
Νομίζω οτι οι ιδέες είναι για να καλυτερεύουμε τον εαυτό μας....
Ποιός ξέρει ίσως εσύ μπορέσεις να επηρεάσεις και άλλους δίπλα σου στον στρατό που θα έχουν κοινές επιθυμίες ...αλλά και αν όχι τουλάγχιστον θα εχεις δεί την πραγματικότητα που θέλουμε να αλλάξουμε και θα ξέρεις.

Φιλικά και με κατανόηση
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 06:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γεια σε όλους.Είμαι ένας 19χρονος που έχει διαβάσει μερικά βιβλία του Κ και έχω αρκετές ανησυχίες-απορίες. Θα ήθελα να με βοηθήσουν όποιοι μπορούν και ακόμη περισσότερο θα ήθελα τη γνώμη του φίλου πλάτωνα.


Γεια σου και καλωσόρισες.

Θα έλεγα πως είσαι ένας τυχερός - άτυχος που συνάντησες τα βιβλία του Κ σε τόσο Νεαρή ηλικία.

Ίσως αν τα διάβαζες μετά το Στράτο, δεν θα είχες το πρόβλημα που έχεις τώρα, με το να σκέφτεσαι πως θα πιέζεις τον εαυτό σου υπακούοντας σε διαταγές, και πως θα είσαι ανελεύθερος σαν αντιρρησίας συνείδησης, αν καταλήξεις στη φυλακή.

Υπήρξα για χρόνια ανυπότακτος, μάλιστα πρόεδρος, και έγραφα και υπέγραφα σε εφημερίδες. Πέρναγα ότι εσύ περνάς τώρα, και ίσως χειρότερα, γιατί ζούσα στο εξωτερικό χωρίς διαβατήριο.

Όταν έβλεπα αστυνομικό η περιπολικό, σκεφτόμουν…τώρα με μαζέψανε!

Προσωπικά πήγα στο Στράτο, μάλιστα έχω δυο διακριτικές 10 ήμερες… και επαίνους!

Πως συμβιβάζονται αυτά?

Έχει πει κάτι όμορφο ο Κ, *(το έχω βρει και αλλού)

Κάνε το σωστό, και το σωστό θα συμβεί σε σένα.

Η ελευθέρια, είναι μια κατάσταση αγάπης για καθετί. Όταν αγαπάς, ακόμα και στη φυλακή δεν αισθάνεσαι καταπίεση η περιορισμό. Δεν έχω πάει φυλακή, μα έχω μείνει 40 μερες σε ένα δωμάτιο, *(δεν έκανα τίποτα) για αυτό στο γράφω.

Με το δίκαιο σου θα μου πεις, βρε Πλάτωνα μπήκες μόνο σου, δεν σε περιόρισε κανείς, αν ήθελες έβγαινες.

Σωστά, μα έμεινα.

Στην άλλη περίπτωση, στο να πας, όπως και έκανα, πως συμβιβάζεται το όπλο στο χέρι και η αγάπη στο άλλο?

Δεν συμβιβάζονται καλέ μου φίλε, ούτε και το έπιασα στα χέρια μου.
Λόγο ειδικότητας με είχαν ανάγκη αλλού, ύστερα πήγα 30αρης Στρατό, και με σεβόντουσαν. Άσε που η όποια (επιπλέον) ποινή, σαν ανυπότακτος, τότε, εξαγοραζόταν.

Όταν λες πως ακολουθώντας διαταγές, πιέζεις τον εαυτό σου να κάνει κάτι, κάνε ότι έχεις να κάνεις, χωρίς να περιμένεις να σε διατάξουν!

Είναι σαν να σε βάζουν οι γονείς σου με το ζόρι να πλένεις κάθε βράδυ τα δόντια σου, (αντιστέκεσαι μα το κανείς) η τα πλένεις χωρίς να βαριέσαι, γιατί κατάλαβες πως είναι για την υγειά και το καλό σου!

Ο Σωκράτης καλέ μου φίλε, δεν πήγαινε στον πόλεμο για να σκοτώσει, μα για να υπερασπιστεί την πόλη και τους νόμους (το σωστό). Έτσι όταν οι αθηναίοι έχαναν (έτρεχαν να σωθούν), αυτός περπάταγε ατάραχος και όταν τον έφτανε κάποιος αντίπαλος, απλά τον αντέκρουε χωρίς φόβο.

Ο Κ και ο Σωκράτης έχουν κοινό μεταξύ τους αυτό.Εξετάζουν τι δεν είναι σωστό, και το βάζουν στην άκρη.

Αν και 19χρονος καλέ μου φίλε, είσαι σε θέση να το κάνεις!

quote:
Ποιός ξέρει ίσως εσύ μπορέσεις να επηρεάσεις και άλλους δίπλα σου στον στρατό.....

Ποιος ξερει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tsorts
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 14:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tsorts  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λόγια πλάτωνα
Ίσως αν τα διάβαζες μετά το Στράτο, δεν θα είχες το πρόβλημα που έχεις τώρα, με το να σκέφτεσαι πως θα πιέζεις τον εαυτό σου υπακούοντας σε διαταγές, και πως θα είσαι ανελεύθερος σαν αντιρρησίας συνείδησης, αν καταλήξεις στη φυλακή.

φίλε μου πλάτωνα αν και 19χρονος βλέπω ότι σε κάθε μας πράξη στον κόσμο που ζούμε υπάρχει "ο στρατός" η αστυνομια πράγμα που σημαίνει ότι συνεχώς χρείαζεται να πιέζουμε τον εαυτό μας να υπακούσει.σαν μεγαλυτεροι ολοι σας ή οι περισσοτεροι εδώ μέσα θα το ξέρετε καλύτερα από μένα.

πολύ ωραίο αυτό που είπε ο Κ. και όλα όσα έχει πει.


αλλά:τώρα που κάνω το καλό ξέρεις τι παίρνω;;;


απειλες, πολλές φορές οι απειλές γίνονται πράξη(καβγαδες στους οποιους εχει τυχει παιδια να μεταφερονται σε νοσοκομεια ),επίσης παιδια που τους έχουμε βοηθησει οποτε και αν μας χρειαστηκαν και παιδια που ξερουν οτι μιλάμε για αγάπη μας δείχνουν με το χέρι και μας λένε ότι θα καταλήξουμε σε ένα παγκάκι με ένα τρίπιο πουκάμισο,γονεις συγγενεις κ λοιποι είναι τοσο απογοητευμενοι απο τη ζωη που δεν αντεχουν να μας ακούσουν. και αυτοί που μας ακουν μας λένε μην προσπαθειτε δεν θα καταφέρετε τίποτα.

εννοείται πως το πρόβλημα μας δεν είναι το αν μας δείχνουν με το χέρι και λένε οτιδηποτε για εμας. Το πρόβλημα είναι οτι τα περισσοτερα παιδια,οι νεοι είναι πλεον ιδιοι με τους γονείς τους.
οταν συζητάμε δεν ακουω τα παιδια ακουώ τους γονείς τους,ακουώ λογια της τηλεόρασης ακούω λόγια αλλων.βλέπω οτί τους ευχαριστεί εστω και λίγο αυτα που κάνουν και φοβούνται να πάνε έστω και ένα βήμα πιο περα.και πρώτα απ'ολα τα βλέπω αυτά σε μενα πριν ενα χρονο.θα μου πειτε αφου κατάφερα εγω να κανω εστω και καποια βηματα πιο περα μπορουν κ οι αλλοι.

οσο περνάνε τα χρόνια ομως ολα χειροτερεύουν..καποιοι βρισκουν συνεχως μηχανισμους για να κρατανε σε ληθαργο τον περισσοτερο κοσμο κ ολο περισσοτερο και ολο πεερισσοτερο.

δεν λεω πως αφου εχουν ετσι τα πραγματα ολα εχουν τελειωσει αλλα ειναι παρα πολυ δυσκολα.


ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι μπορει να υπαρξει καποιος πραγματικα ελευθερος ανθρωπος εδω που βρισκομαι εγω.στην ηλικια αυτη,με τον κοσμο που ειμαι αναγκασμενος να συναναστρεφομαι καθημερινα.θα ηθελα να ακουσω τα σχολια σας .


σημερα το γενικευσα πολυ
την επομενη φορα θα σας μιλησω για το χωρο του τει που βρισκομαι καθε μερα και θα παω και τωρα.γεια σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tsorts
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2006, 14:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tsorts  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λόγια πλάτωνα
Ίσως αν τα διάβαζες μετά το Στράτο, δεν θα είχες το πρόβλημα που έχεις τώρα, με το να σκέφτεσαι πως θα πιέζεις τον εαυτό σου υπακούοντας σε διαταγές, και πως θα είσαι ανελεύθερος σαν αντιρρησίας συνείδησης, αν καταλήξεις στη φυλακή.

φίλε μου πλάτωνα αν και 19χρονος βλέπω ότι σε κάθε μας πράξη στον κόσμο που ζούμε υπάρχει "ο στρατός" η αστυνομια πράγμα που σημαίνει ότι συνεχώς χρείαζεται να πιέζουμε τον εαυτό μας να υπακούσει.σαν μεγαλυτεροι ολοι σας ή οι περισσοτεροι εδώ μέσα θα το ξέρετε καλύτερα από μένα.

πολύ ωραίο αυτό που είπε ο Κ. και όλα όσα έχει πει.


αλλά:τώρα που κάνω το καλό ξέρεις τι παίρνω;;;


απειλες, πολλές φορές οι απειλές γίνονται πράξη(καβγαδες στους οποιους εχει τυχει παιδια να μεταφερονται σε νοσοκομεια ),επίσης παιδια που τους έχουμε βοηθησει οποτε και αν μας χρειαστηκαν και παιδια που ξερουν οτι μιλάμε για αγάπη μας δείχνουν με το χέρι και μας λένε ότι θα καταλήξουμε σε ένα παγκάκι με ένα τρίπιο πουκάμισο,γονεις συγγενεις κ λοιποι είναι τοσο απογοητευμενοι απο τη ζωη που δεν αντεχουν να μας ακούσουν. και αυτοί που μας ακουν μας λένε μην προσπαθειτε δεν θα καταφέρετε τίποτα.

εννοείται πως το πρόβλημα μας δεν είναι το αν μας δείχνουν με το χέρι και λένε οτιδηποτε για εμας. Το πρόβλημα είναι οτι τα περισσοτερα παιδια,οι νεοι είναι πλεον ιδιοι με τους γονείς τους.
οταν συζητάμε δεν ακουω τα παιδια ακουώ τους γονείς τους,ακουώ λογια της τηλεόρασης ακούω λόγια αλλων.βλέπω οτί τους ευχαριστεί εστω και λίγο αυτα που κάνουν και φοβούνται να πάνε έστω και ένα βήμα πιο περα.και πρώτα απ'ολα τα βλέπω αυτά σε μενα πριν ενα χρονο.θα μου πειτε αφου κατάφερα εγω να κανω εστω και καποια βηματα πιο περα μπορουν κ οι αλλοι.

οσο περνάνε τα χρόνια ομως ολα χειροτερεύουν..καποιοι βρισκουν συνεχως μηχανισμους για να κρατανε σε ληθαργο τον περισσοτερο κοσμο κ ολο περισσοτερο και ολο πεερισσοτερο.

δεν λεω πως αφου εχουν ετσι τα πραγματα ολα εχουν τελειωσει αλλα ειναι παρα πολυ δυσκολα.


ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι μπορει να υπαρξει καποιος πραγματικα ελευθερος ανθρωπος εδω που βρισκομαι εγω.στην ηλικια αυτη,με τον κοσμο που ειμαι αναγκασμενος να συναναστρεφομαι καθημερινα.θα ηθελα να ακουσω τα σχολια σας .


σημερα το γενικευσα πολυ
την επομενη φορα θα σας μιλησω για το χωρο του τει που βρισκομαι καθε μερα και θα παω και τωρα.γεια σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 04:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι μπορει να υπαρξει καποιος πραγματικα ελευθερος ανθρωπος εδω που βρισκομαι εγω.στην ηλικια αυτη,με τον κοσμο που ειμαι αναγκασμενος να συναναστρεφομαι καθημερινα.θα ηθελα να ακουσω τα σχολια σας .

ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο Κ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ,

το κείμενο μου το έστειλε πρόσφατα ένας φίλος Ο Ν.Π, από την εισαγωγική δουλεία που κάνει σε ένα βιβλίο του Κ. Think on These Things

ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει.

(ΤΟ 2007 ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΚΕΔΡΟΣ, και θα έχει σαν τίτλο)

Η Μόνη Αληθινή Επανάσταση

«... Είτε είσαι έξυπνος είτε είσαι βλάκας• είτε είσαι καλός είτε είσαι φθονερός ή ζηλιάρης, να είσαι πάντα αυτό που είσαι και να το κατανοείς. Είναι πολύ δύσκολο να είσαι ο εαυτός σου, γιατί νομίζεις ότι αυτό που είσαι είναι κάτι λίγο και ότι θα ήταν υπέροχα αν μπορούσες να το αλλάξεις σε κάτι αξιοθαύμαστο, αλλά αυτό δεν γίνεται ποτέ. Αντιθέτως, αν δεις αυτό που πραγματικά είσαι και το κατανοήσεις, σ’ αυτήν ακριβώς την ίδια την κατανόησή του υπάρχει μια μεταμόρφωση. Η ελευθερία, λοιπόν, βρίσκεται όχι στο να προσπαθείς να γίνεις κάτι διαφορετικό απ’ αυτό που είσαι• όχι στο να κάνεις ό,τι σου κατέβει στο κεφάλι• όχι στο να ακολουθείς την αυθεντία κάποιας παράδοσης, των γονιών σου ή κάποιου γκουρού, αλλά στο να κατανοείς την κάθε στιγμή αυτό που είσαι. Ο «εαυτός σου» είναι κάτι πολύ περίπλοκο• είναι και κάτι κρυμμένο, που δεν φαίνεται. Είναι φτιαγμένος, όχι μόνο από όλα όσα σκέφτεσαι, αλλά επίσης κι απ’ όλα τα πράγματα που έχουν βάλλει μέσα στο νου σου οι άλλοι άνθρωποι, τα βιβλία, οι εφημερίδες, οι πολιτικοί ηγέτες σου• και υπάρχει η πιθανότητα να τα κατανοήσεις όλα αυτά μόνο όταν δεν θέλεις να είσαι κάποιος, όταν δεν μιμείσαι, όταν δεν είσαι οπαδός κανενός — που σημαίνει, πράγματι, ότι έχεις επαναστατήσει εναντίον όλης της παραδοσιακής προσπάθειας να γίνεις κάποιος. Αυτή είναι η μόνη αληθινή επανάσταση, που οδηγεί σε μία εκπληκτική ελευθερία...»


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 30/12/2006 04:45:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 03:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Κάνε το σωστό, και το σωστό θα συμβεί σε σένα.

Η Μόνη Αληθινή Επανάσταση

«... Είτε είσαι έξυπνος είτε είσαι βλάκας• είτε είσαι καλός είτε είσαι φθονερός ή ζηλιάρης, να είσαι πάντα αυτό που είσαι και να το κατανοείς. Είναι πολύ δύσκολο να είσαι ο εαυτός σου, γιατί νομίζεις ότι αυτό που είσαι είναι κάτι λίγο και ότι θα ήταν υπέροχα αν μπορούσες να το αλλάξεις σε κάτι αξιοθαύμαστο, αλλά αυτό δεν γίνεται ποτέ. Αντιθέτως, αν δεις αυτό που πραγματικά είσαι και το κατανοήσεις, σ’ αυτήν ακριβώς την ίδια την κατανόησή του υπάρχει μια μεταμόρφωση. Η ελευθερία, λοιπόν, βρίσκεται όχι στο να προσπαθείς να γίνεις κάτι διαφορετικό απ’ αυτό που είσαι• όχι στο να κάνεις ό,τι σου κατέβει στο κεφάλι• όχι στο να ακολουθείς την αυθεντία κάποιας παράδοσης, των γονιών σου ή κάποιου γκουρού, αλλά στο να κατανοείς την κάθε στιγμή αυτό που είσαι. Ο «εαυτός σου» είναι κάτι πολύ περίπλοκο• είναι και κάτι κρυμμένο, που δεν φαίνεται. Είναι φτιαγμένος, όχι μόνο από όλα όσα σκέφτεσαι, αλλά επίσης κι απ’ όλα τα πράγματα που έχουν βάλλει μέσα στο νου σου οι άλλοι άνθρωποι, τα βιβλία, οι εφημερίδες, οι πολιτικοί ηγέτες σου• και υπάρχει η πιθανότητα να τα κατανοήσεις όλα αυτά μόνο όταν δεν θέλεις να είσαι κάποιος, όταν δεν μιμείσαι, όταν δεν είσαι οπαδός κανενός — που σημαίνει, πράγματι, ότι έχεις επαναστατήσει εναντίον όλης της παραδοσιακής προσπάθειας να γίνεις κάποιος. Αυτή είναι η μόνη αληθινή επανάσταση, που οδηγεί σε μία εκπληκτική ελευθερία...»


Να κάνω μια ερώτηση..?

πώς μπορείς να κάνεις το σωστό .. και πως μπορείς να είσαι ελεύθερος όταν είσαι βλάκας..

Γιώργος
AMD Athlon 64 3800 - 1024MB DDR2 667MHz Dual Channel - 200GB HD - GeForce 7600GT PCI-E 256MB

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 05:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να κάνω μια ερώτηση..?
πώς μπορείς να κάνεις το σωστό .. και πως μπορείς να είσαι ελεύθερος όταν είσαι βλάκας..
Γιώργος
AMD Athlon 64 3800 - 1024MB DDR2 667MHz Dual Channel - 200GB HD - GeForce 7600GT PCI-E 256MB

Γεια σου Γιώργο,

Δεν είμαι εκπρόσωπος* του Κ, (παπάς, η δεσπότης του με άλλα λόγια) Απαντώ με ότι κατάλαβα διαβάζοντας τα βιβλία του.
*(Δεν θέλει ερμηνευτές ο Κ. Γίνονται οι παρερμηνευτές των λόγων, δες χριστιανισμός, βουδισμός)

Η διδασκαλία του, είναι κοντά σε ότι αναρωτήθηκες σε ένα άλλο τοπικ στη Σοφία.

quote:
Ομως ...δεν ξέρω για σας ...αλλά πάντα νομίζα ...ότι ή "Γνώση" ή "Αλήθεια" ή "Σοφία" ...ή όπως αλλιώς ονομάστε το .. πάντα είχε να κάνει και με μια αίσθηση Κινδύνου (ειδικά στον Εσω χώρο)

Και λέω κοντά, γιατί δεν είναι ακριβώς (και μόνο) η αίσθηση κινδύνου, μα ΤΟ ΖΕΙΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΣ. (Την αίσθηση την έχει ως επί το πλείστον ένα μέρος μας, το ΖΕΙΝ, όλο μας το ΕΙΝΑΙ (ΣΩΜΑ/ΨΥΧΗ)

Έτσι στην ουσία το ΣΩΣΤΟ είναι περισσότερο μια κατάσταση του είναι, έχεις σταθερά επίγνωση του τι δεν είναι σωστό. Ισως συμβαίνει και στο ΣΩΚΡΑΤΗ, όταν μας λέει πως ο δαίμονας του, δεν επιτρέπει να κάνει τίποτα το κακό, στο ΒΟΥΔΑ, με το να είσαι προσεχτικός, πάρων κάθε στιγμή σε ότι κάνεις, και στον ΧΡΙΣΤΟ...(εκεί πείρε χαρακτήρα θρησκευτικότητας και Αγιότητας, με την ονομασία σε άγιο πνεύμα.)

Για το δεύτερο μέρος της ερώτησης, που σχετίζεται με ότι ήδη έγραψα.

quote:
Πως μπορείς να είσαι ελεύθερος όταν είσαι βλάκας.

Προφανώς δεν είσαι ελεύθερος, μα ας το δούμε βήμα βήμα.

Η βλακεία που συνήθως κάνουμε, είναι πως θέλουμε να γίνουμε κάτι διαφορετικό από ότι είμαστε. Δηλαδή αισθανόμαστε λειψοί, και διαβάζουμε βιβλία για να γίνουμε έξυπνοι.

Και η Βλακεία?

Τι έγινε με την βλακεία?

Προφανώς αποκτήσαμε γνώσεις, μα συνεχίζουμε να κουβαλάμε την βλακεία, δεν ελευθερωθήκαμε από δαυτην.

Έτσι υπάρχουν άτομα που νομίζουν πως είναι πανέξυπνοι, ελεύθεροι κλπ κλπ, Στην ουσία έχουν αποχτήσει περισσότερες ικανότητες μα κουβαλούν μέσα τους την βλακεία. Δεν ζουν το ΖΕΙΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΣ που γράψαμε πιο πάνω. Συναντιέται συχνά ακομα και σε πολλούς επιστήμονες και μορφωμένους κάτι τέτοιο. Στον τομέα τους *(στην επιστήμη τους είναι πανέξυπνοι) στη ζωή (οικογενεια/σχεσεις) τα πάνε χάλια.

Αν όμως είσαι Βλάκας, το αναγνωρίσεις και δεν προσπαθείς να ξεφύγεις της βλακείας σου, μα την αφήσεις να ξετυλιχθεί, να σου πει την ιστορία της, *(γιατί έγινες βλάκας) αν το κατανοήσεις, χωρίς να της ξεφύγεις, τι γίνεται τότε με τη βλακεία?

Πειραματίσου!

Αυτά τα λίγα Γιώργη μου, ελπίζω να τα πούμε και το 2007.
ΕΥΧΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Πλατωνας, Commodore 64..και απλη!(Βενζινα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 13:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιώργο ο Κρισναμούρτι απευθύνεται στην προκειμένη περίπτωση στην ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας. Οταν λέει << έξυπνος>> η << βλάκας>> δεν υπονοεί να εχουμε κάνει προηγουμένως τεστ, αλλά εννοεί την αντίληψη που εχει ο καθένας για το πως είναι.

Δεν ξέρω αν εχεις δεί περίπου το πλαίσιο που στηρίζει τις διδασκαλίες του αλλά θεωρεί οτι κάθε ιδέα που έχουμε είναι αποτέλεσμα πεποιθήσεων και κατασκευασμένων εμπειριών απο το παρελθόν, απο το περιβάλλον και απο αυτά που λαμβάνουμε απο το κοινωνικό σύνολο.
Δλδ είναι επηρροές και αντικείμενα σκέψεως και οχι η προσωπική μας αλήθεια που θα φαινόταν αν δεν γνωρίζαμε τίποτα απο οτι ξέρουμε σαν σωστό, ακριβές, ηθικό κλπ και είχαμε την δυνατότητα να αντιδράσουμε μόνοι μας.

Και προτείνει τη σιγή του νου, τον στοχασμό, την ήρεμη εκείνη κατάσταση που απαλλαγμένη απο συναισθήματα θα μας δείξει την βαθύτερη μας ουσία. Εκείνο τον δρόμο που μέσα απο την πλήρη αποδοχή των πάντων απο τα οποία αποτελούμαστε ο καθένας ξεχωριστά ενώνει τελικά τις αντιθέσεις και λύνει τις συγκρούσεις.

Αυτό που εννοείς εσύ << βλάκα>> και που είναι το ευτυχισμένο εκείνο είδος ανθρώπων που δεν ασχολούνται με ολα αυτά [ αν και δεν τούς ζηλεύω] δεν μπαίνει σε αυτές τις διαδικασίες...είναι όντως ''ολόκληρο'' μέσα στην ''ησυχία'' του και την ''φαντασία '' του.

Καλή χρονιά σε όλους
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2007, 04:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και τι θα προτείνατε .... να κάνουμε γι αυτούς που δεν πειραματίζονται ... και οπού είναι το ευτυχισμένο εκείνο είδος ανθρώπων που δεν ασχολούνται με όλα αυτά δεν μπαίνει σε αυτές τις διαδικασίες...είναι όντως ''ολόκληρο'' μέσα στην ''ησυχία'' του και την ''φαντασία '' του.


Γιώργος
and his famous Duck a'Laser

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2007, 08:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και τι θα προτείνατε .... να κάνουμε γι αυτούς που δεν πειραματίζονται ... και οπού είναι το ευτυχισμένο εκείνο είδος ανθρώπων που δεν ασχολούνται με όλα αυτά δεν μπαίνει σε αυτές τις διαδικασίες...είναι όντως ''ολόκληρο'' μέσα στην ''ησυχία'' του και την ''φαντασία '' του.

Γιώργος
and his famous Duck a'Laser



Κατά αρχάς, ας αναρωτηθούμε το εξής αγαπητέ Γιώργο.

Είμαστε διαφορετικοί από αυτούς?

Αυτό θα πει, όχι το τι πιστεύουμε εμείς για τους εαυτούς μας, μα αν στην ουσία, στην πράξη, είμαστε διαφορετικοί.

Να αναφέρω ένα παράδειγμα.

Εκτελούν ένα δικτακτωρα, γίνεται ντόρος στα MME, βλέπουμε τους (μισούς) να πανηγυρίζουν, τους άλλους μισούς (να πενθούν), και τους μακρινούς παρατηρητές να κρίνουν το όλο, καταδικαστέο σαν πράξη, μα στην ουσία δεν νοιώθουν τίποτα το ιδιαίτερο για το συμβάν. Αυτοί να είναι καλά. Έτσι πράττει ως επί το πλείστον, εκείνο το είδος της ανθρωπότητας, που ζει στην ησυχία και φαντασία του, κατηγορούμενοι είναι ο Χριστός, ο Σωκράτης η ο Σανταμ, για αυτούς αλλάζουν λίγα πράγματα, επιφανειακά. Οι οπτικές γωνίες τους!

Αν ένοιωσες συμπόνια, όχι μόνο για το Σανταμ, μα για την Ανθρωπότητα ολόκληρη, για το που βαδίζουμε, τότε ξανάκανε (σοβαρότερα) την ερώτηση στον εαυτό σου.

Τι μπορούμε να κάνουμε?

Μπορούμε Γιώργο, και αυτό συνδέεται με την πρώτη ερώτηση, δηλαδή αν είμαστε πραγματικά διαφορετικοί, έχουμε ξεφύγει από την συνείδηση της (ησυχίας) και του οχαδερφισμού!

Από το ίδιο Βιβλίο του Κ, Think on These Things, αναφερει πως έχει γίνει πριν μια εικοσαετία ένα πείραμα για το ομαδικό συνειδητό, στην ΑΓΓΛΙΑ, ΑΜΕΡΙΚΗ και ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.

Επιστήμονες, βάζουν τρεις οικογένειες ποντικών γονείς και ποντικάκια σε ένα ντεπόζιτο με Νερό και δυο τρύπες (εξόδους) η μια με Φως και η άλλη δίχως. Ως γνωστό, το φως στα ποντίκια θα πει ΕΞΟΔΟΣ, και μόλις τα αφήνουν, οι γονείς πηγαίνουν προς τα εκεί. Μα τους περιμένουν (στο φως), ηλεκτρικές κενώσεις, οπότε μετά από ορισμένες προσπάθεια, καταλαβαίνουν πως η έξοδος είναι στην σκοτεινή τρύπα, και βγαίνουν από εκεί. Επαναλαμβάνουν το πείραμα, οι γονείς πάνε μια φορά προς το φως, και αμέσως μετά αυτοί και τα μικρά, βγαίνουν από την σκοτεινή τρύπα. Επαναλαμβάνουν το πείραμα στην Αμερική, με άλλη οικογένεια ποντικών. Αυτή τη φορά χρειάσθηκαν πολύ λίγες προσπάθειες για να βρουν την έξοδο. Τέλος η τελευταία οικογένεια ποντικών, αυτή στην Αυστραλία, μόλις τα αφήνουν, πάνε κατευθείαν προς την σκοτεινή έξοδο!

Άλλαξε λοιπον πρωτα εσύ, και ούτε που φαντάζεσαι…τι αλλάζεις!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2007, 23:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εάν είμαστε το ίδιο ...? part-Ναι και part-Οχι...


Ο Κρισναμούρτι μιλάει για Επανάσταση..

Μια επανάσταση όμως αγαπητέ Πλατωνα.. προϋποθέτει και εξέλιξη.

το θέμα με την εξέλιξη όμως είναι ... ότι δεν την ενδιαφέρει εάν κάτι θα έχει "καλή" ή "κακή" ή "σωστή" γεύση


μιλάει "ομαδικό συνειδητό" και άλλοι μιλάνε για Μορφογενετικά πεδία ...

(δες τε και το Θέμα του gigenis)
και πιστεύω εδώ είναι ο συνδετικός ιστός με το αόρατο αλλά και μεταξύ μας..

και πολύ ωραία με τα ποντικάκια που αναφέρεις ....είχαν "αίσιο" τέλος..

αλλά γίνεται πάντα ετσι..?

τι γίνεται εάν οι βλάκες που βασικά είναι οι (χωρίς - Ελευθερία) αρχίζουν και επηρεάζουν με έναν ιό (μιμίδιο -συνήθεια) αυτό τον ιστό στο οποίο είμαστε όλοι μέρος... και γίνονται περισσότεροι
θα περιμένουμε μήπως ότι ο καλός θεούλης (που είναι Αγάπη..?) θα μας έχει ένα αίσιο τελος...?

τι γίνεται εάν κατέχουν σημαντικές θέσεις στα βιβλία , στις εφημερίδες , και στην πολιτική .. θα μπορούσαμε να πούμε ότι το μικρό ποσοστό που είναι "Ελεύθερο" θα μπορούσε να επηρεάσει τον ιστό ..ώστε να έχουμε αίσιο τέλος..?

χμ.. πόσο πραγματικά έχει αλλάξει τον Ολο-Ιστό μας ο Χριστός...ή ο Σωκράτης ... μα και βέβαια τα χριστιανόπουλα στο Αγιον Ορος (καλόγεροι) θα παίξουν ξύλο..για την καλύβα τους...

πάντως ....την τελευταία φορά που την συνάντησα την Κυρία (εξέλιξη) με ρώτησε .. "where is your Army ...big boy"...

εσένα... ίσως να σε ρώταγε... "που είναι η Πολιτεία σου Πλάτωνα"..?


Γιώργος
συν Αθηνά και χείρα κίνει ... (Η Αθηνά κατά την Ελληνική μυθολογία ήταν η θεά της σοφίας, της στρατηγικής και του πολέμου. Η ετυμολογία του ονόματος Αθηνά προέρχεται από το Α-θεο-νόα ή Η-θεο-νόα, δηλαδή η νόηση του Θεού κατά τον Πλάτωνα (Κρατυλ. 407b).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 09:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω διάθεση να τα δούμε Γιώργο, απλά γνώριζε δεν είναι η βλεψη μου ΠΡΟ η ΕΝΑΝΤΙΑ στη (Σοφία, Θεό, Πνεύμα, κλπ),
Δεν υπάρχει μέσα μου κάποια θέση, ώστε να Ταυτίζομαι σαν υλιστής η σαν πιστός.
Δεν ζω για κάποια ψυχολογική η πνευματική σιγουριά, απλά ζω και ενίοτε αναρωτιέμαι σε ότι συναντώ στη ζωή, αν φυσικά αξίζει τον κόπο.

Λες πως η επανάσταση (που μιλάει ο Κ), προϋποθέτει εξέλιξη.

Αν διάβαζες ένα από τα βιβλία του, η εξέλιξη για τον ίδιο αφορά κυρίως τον εξωτερικό μας κόσμο, και την θεωρεί αναγκαία.

Εσωτερικά δεν υπάρχει ουδεμία εξέλιξη. Αναγνωρίζει μόνο insight (δες στο τέλος) και λέει πως οι σκέψεις δημιουργούν τον ψυχολογικό χρόνο, που είμαστε εγκλωβισμένοι. (Με τον Χρόνο εξελίχθηκε σε κάτι ξεχωριστό, (ο εαυτός) που θεωρεί τον ίδιο (σαν εαυτο), ξεχωριστό).

Μην μπερδεύεσαι και εσύ με τα αποτελέσματα της σκέψης, διλαδη την τελειωμένη μορφή τους σαν τα έργα, που βλέπεις γύρω σου. Αυτά ίσως έχουν μεγαλοσύνη, (Παρθενώνας), η τα έργα του Νταβίντσι, κλπ, μα ποτέ δεν έλειψαν οι καταστροφές, ο πόνος και τα γνωστά μιάσματα, η σύγκρουση δηλαδή που ζούμε σαν ανθρωπότητα.

Για το συνδετικό Ιστό, (δεν διαβάζω στο παράξενο, όταν έχω χρόνο θα τα δω)

Για τη Νόηση, έχω ξαναγράψει στο παρελθόν, πως για μένα δεν είναι σκέψεις. Οι σκέψεις είναι πληροφορίες, και η νόηση, διαβάζει μεταξύ αυτών. Η μεγάλη διάφορα είναι πως η Σκέψη είναι μια ηλεκτροχημική διαδικασία στον εγκέφαλο, δηλαδή μια Υλική διαδικασία, ενώ η νόηση δεν είναι.

Αν με ρωτήσεις το γιατί, μπορώ να σου απαντήσω πως η σκέψη γίνεται και διατηρείται μηχανικά, έρχεται και όταν δεν το θέλουμε, πάει προς όλες της κατευθύνσεις, ενώ η νοημοσύνη είναι παρούσα όταν δεν υπάρχουν, (ότι μόλις σου έγραψα), Οι σκέψεις!

Αν δεν αρκεί η θεο-νόα, δηλαδή η νόηση του Θεού κατά τον Πλάτωνα, δες και λίγο την ενόραση που μιλάει ο Κ,

Ενόραση: Η σε βάθος αντίληψη ή κατανόηση (ενός πράγματος). Η κατάκτηση της γνώσης με το ασυνείδητο, χωρίς τη μεσολάβηση του λογικού ή των αισθήσεων. (...) Η γνώση που προέρχεται από το εν-οράν (λατ. in-tuere), το «να βλέπεις μέσα σου», δηλ. η άμεση γνώση, η βιωματική, η υποκειμενική, προσωπική γνώση, μέσα από ξαφνική, μη λογικά επεξεργασμένη σύλληψη. *(ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ)

Όπως καταλαβαίνεις, εκεί σαν ανθρωπότητα ειναι (παροντες/αποντες) ελάχιστοι, και ίσως όσοι ειναι, να θεωρούν την (εξέλιξη), εντελως διαφορετικα. ( Ηρακλειτος και τα ποταμια του!)

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 03/01/2007 09:47:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2007, 16:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και τι θα προτείνατε .... να κάνουμε γι αυτούς που δεν πειραματίζονται ... και οπού είναι το ευτυχισμένο εκείνο είδος ανθρώπων που δεν ασχολούνται με όλα αυτά δεν μπαίνει σε αυτές τις διαδικασίες...είναι όντως ''ολόκληρο'' μέσα στην ''ησυχία'' του και την ''φαντασία '' του.

Τίποτα δεν μπορούμε εμείς να κάνουμε για οποιονδήποτε άλλον εκτός απο τον εαυτό μας. Οι επιδράσεις υπάρχουν παντού γύρω μας...οποιος πρέπει και μπορεί τις αναγνωρίζει και αυτό δεν γίνεται ούτε απ' εξω ούτε με την βία, ούτε με την αγάπη, ούτε με την επιθυμία ...
Η κάθε ψυχή οδεύει εκει που της αρμόζει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 03:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν μπερδεύομαι με τα αποτελέσματα αγαπητέ Πλάτωνα..... απλά Αναγνωρίζω την θέση τους... αλλά και τους κινδύνους..

και πολύ ωραία και χαρωπά όλα αυτά..... αλλά νομίζω ότι εάν το περιβάλλον αρχίζει και ακρωτηριάζει την Ελευθερία ... δεν υπάρχει Νόηση ..... και την Ελευθερία πρεπει να την υπερασπίσεις ...(ή Αθηνά ειναι και θέα του Πολέμου ....βλέπεις)


quote:
Όπως καταλαβαίνεις, εκεί σαν ανθρωπότητα ειναι (παροντες/αποντες) ελάχιστοι, και ίσως όσοι ειναι, να θεωρούν την (εξέλιξη), εντελως διαφορετικα. ( Ηρακλειτος και τα ποταμια του


...όλοι μπορούμε να έχουμε Ενόρασείς (λάμψεις) ... και αρκετοί από εμάς έχουμε συγχρονιστεί κάποτε.... έστω ....(λίγο ή πολύ) με το ρεύμα του Γίγνεσθαι ...
βέβαια άλλοι βουτάνε ολόκληροι στο ποτάμι ... και άλλοι βάζουν μόνο το χέρι τους και πλατσουρίζουν...

βάζω "συγχρονίζομαι".. γιατί δεν πιστεύω οτι είναι "ταύτιση" - Ώστε να πεις ότι την κατέχουν-έχουν "ελάχιστοι(παροντες/αποντες)" "μυημένοι" "Δάσκαλοι" κλπ - ...γιατί είναι momentum (ορμή - φόρα) ... και ειναι δύσκολο είναι κρατήσεις αυτήν την συγχρονικότητα .... μακριά από κάθε είδος συναισθηματικού** ή ιδεολογικού motivation.. ιδίως εάν πάνε σου πάρουν το κονάκι σου

ίσως και εμείς ...εάν μας έπαιρνε μια Mεγάλη Δασκάλα και μας μεγάλωνε με προσδοκίες ερχόμενου Μεσσία να είχαμε περισσότερο χρόνο και Ελευθερία ... έαν βέβαια καταφέρναμε να αναγνωρίσουμε πρώτα ... βέβαια... την δύναμη στις πράξεις μας .. για να "δούμε μέσα μας" ... διαφορετικά δεν θα υπήρχε λόγος να το κάνουμε....

Γιώργος
και εγώ που νόμιζα οτι "είσαι το Ντέρτι μου" σημαίνει .. εισαι ο (dirty) "Βρωμιάρης μου"


Υ.Γ και μεταξύ μας.... εμένα πάντως μου φαίνεται τσοντόφατσα ... και ποντάρω ότι μάλλον θα έκανε και "γουρουνιές" με την γραμματέα του - όπως τα κουτσομπολιά λένεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 10:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπερασπίσου την λοιπόν, την ελευθερία, όπως νομίζεις καλύτερα, και ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΟΥ.

Τις Ενοράσεις τις έχουν και οι Άγιοι στα Όρη. Για τον Κ η ΕΝΟΡΑΣΗ, είναι η σταθερή κατάσταση, του ελευθέρου!

Λες να βουτήξουμε ολόκληροι στο γίγνεσθαι.

Γιατί, μήπως βρισκόμαστε κάπου που δεν γινόμαστε?

Ο Ηράκλειτος αναφέρει πως στο ίδιο ποτάμι μπαίνουμε και δεν μπαίνουμε, είμαστε και δεν είμαστε, και ότι δεν μπορείς να μπεις δυο φορές στο ίδιο, (ποτάμι) γιατί είναι διαφορετικά τα νερά που κυλούν.

Εμένα και τον κόσμο Γιώργο με βλέπω συνεχώς στη ροή, και σαν (ΕΝΟΡΑΣΗ), όταν δεν είμαι στη Ροή, αφού σου αρέσει το Συνχρονιζομαι, (βλεπω/βιωνω,μομεντουμ) με την ορολογία σου!

Αυτό γίνεται όχι γιατί αποφασίζω και το κάνω, μα γιατί οι ιδιότητες που έχω (σαν ροή), πλησιάζουν αυτές του Μομεντουμ. Ενέργεια είναι στη Ροή, (κοινή) και μέσα της ξεχωρίζει η προσωπική μας ροή σαν εαυτός, ο νους μας, ενέργεια είναι και αυτή στο (Μομεντουμ).

Τι λέμε λοιπόν?

Πρώτα γνωρίζεις τον εαυτό σου, την πλησιέστερη ροή

Συγχρονίζεσαι με τη μεγαλύτερη Ροή, γνωρίζεις δηλαδή και την ροή των άλλων, όπως και της φύσης.

Αν πας βαθιά, και θα πει τελείωσες με πάρα πολλά από την προσωπική ροη, *(η ροή είναι σκέψεις που δημιουργούν χρόνο) δεν πλησιάζεις με κάτι σαν τον ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ? (τελείωσες με ότι είσαι)

Η Δυσκολία με τους Αγίους (και με όσους πλησίασαν) νομίζω πως είναι στο ότι διατηρούν μια εικόνα μέσα τους, (για το σωτήρα, η και για τους ίδιους) αυτό τους επαναφέρει στη ροή.

Ερωτήσεις για το Γιώργο!

Αφού ενέργεια είμαστε εμείς, ενέργεια και σε μομεντουμ* αν και διαφορετική, (στην περιέγραψα σαν Νόηση), τι λες και εσύ GEORGE, έχουν η όχι πηγή?

Και αν ναι, μήπως είναι κοινή?

Και αν είναι κοινή, δεν θα έκρινες σαν χαζομάρες τις ασχολίες και τις κόντρες, (υλιστές και πνευματώδεις), δεν θα έβαζες στην άκρη, όλες τις θεωρίες που μέχρι τώρα εβαλες η σου έβαλαν στο μυαλό?

Υ.Γ Περίμενες να τσιμπήσω με το ΓΟΥΡΟΥΝΙΕΣ που έγραψες?Μόλις έφερε καφέ, η γραμματέας μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

into the universe
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 07:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους into the universe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
high,

Εχω μια απορια σαν νεος και επισης κολημενος με την στρατευση..

Πλατωνας:
Αν πας βαθιά, και θα πει τελείωσες με πάρα πολλά από την προσωπική ροη, *(η ροή είναι σκέψεις που δημιουργούν χρόνο) δεν πλησιάζεις με κάτι σαν τον ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ? (τελείωσες με ότι είσαι)


και πως τελειωνεις τις σκεψεις που δημιουργουν χρονο?

πως τελειωνεις τελικα με οτι εισαι?

Aντιμετωπιζεις φοβους και τους ξεπερνας?
(πχ θανατο κτλ)

κατανοεις μεγαλυτερες αληθειες?
(σαν βαθυτερες εμμονες)
(που μου φαινετε ο διαλογισμος
τωρα τελευταια)

η κ τι αλλο δεν ξερω ειναι αργα και με τραβαει το μαξιλαρι.

ΥΓ.αυτες τις μερες εζησα κατι απιστευτο που δεν ξερω τι ειναι και θελω να μαθω και το παρεθεσα στο φορουμ ψυχη.

Πλατωνα αν εχεις χρονο περνα καμια βολτα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 19:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
high,
Εχω μια απορια σαν νεος και επισης κολημενος με την στρατευση..
Πλατωνας:
Αν πας βαθιά, και θα πει τελείωσες με πάρα πολλά από την προσωπική ροη, *(η ροή είναι σκέψεις που δημιουργούν χρόνο) δεν πλησιάζεις με κάτι σαν τον ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ? (τελείωσες με ότι είσαι)

και πως τελειωνεις τις σκεψεις που δημιουργουν χρονο?
πως τελειωνεις τελικα με οτι εισαι?
Aντιμετωπιζεις φοβους και τους ξεπερνας?
(πχ θανατο κτλ)
κατανοεις μεγαλυτερες αληθειες?
(σαν βαθυτερες εμμονες)
(που μου φαινετε ο διαλογισμος
τωρα τελευταια)


Γεια σου, into the universe,

Αυτο που κατανοείς, ειναι το πώς λειτουργείς, πως λειτουργεί το μυαλό!
Οταν βλέπεις, όταν ακους κάτι, αυτό (συνήθως) μέσα σου μεταφράζεται σε κάτι άλλο. (όνομα/σύμβολο/εικόνα/αισθηση/συναισθημα)
κατανοείς την κίνηση της σκεψης, την συνέχεια της σαν μνήμη, τι διαδικασία της λήθης.
Έχεις δει ολοκληρωτικά πως σχετίζεται, και μεταδίδεται ,προπαντός, βλεπεις πως δημιουργείται/συντηρείται ο Εαυτός. Με λίγα είσαι Φως του Εαυτού σου!

Σκεψου,
Αν είμαστε εσύ και εγώ στην αρχαία Ολυμπία, και λέγαμε σε αθλητές πως γινεται να περάσου πάνω από ένα πήχη, τοποθετημένο ψηλά στα 5 η στα 6 μέτρα, πως λες πως θα μας έκριναν?
Αν πάλι μιλάγαμε στους ανθρώπους για την σημερινή τεχνογνωσια, αυτοκίνητα, αεροπλάνα, διαστημικά ταξίδια, τηλεοράσεις, μεταμοσχεύσεις, ιντερνετ κτλ, πως θα αντιδρούσαν?

Στα γράφω για να σου δώσω πρώτα μια εικόνα, για την σπουδαιότητα που έχει για την ανθρωπότητα η σκέψη. Μα σκέψεις δεν είναι μόνο πίσω από την πρόοδο και τα (κοινωφελή) έργα.

Σκέψεις είναι πίσω και από τις δολοφονίες, από τους πολέμους, σκέψεις πίσω από ότι μας χωρίζει, σκέψεις πίσω από πολλά μας προβλήματα.

Που χρειάζονται και που όχι.

Εξωτερικά, για να φτιάξω ένα κτήριο πρέπει να μετρήσω και να συγκρίνω, και χωρίς σκέψη, αυτό είναι αδύνατο να γίνει…

….μα αν έρθω και σου πω,

κοίταξε ίσως κάνουμε λάθος, ενώ εξωτερικά είναι αναγκαίες οι σκέψεις, εσωτερικά (η μέτρηση και η σύγκριση) δημιουργούν με τον ίδιο τρόπο τοίχος, κάτι που σιγά σιγά περιορίζει, (τις σκεψεις, σαν ενέργεια) τι θα έκανες?

Αν καταλαβαίνεις πως από μικρός, περιορίζεσαι (υψώνεις τα τείχη του εγώ) και δρας σε μια γωνίτσα του μυαλού σου, που έχει ένα όνομα, κάνει σκέψεις σε εκείνη τη γλώσσα, έχει ορισμένα χαρακτηριστικά? (Έλληνας, Χριστιανός, Λευκός, Μορφωμένος, πλούσιος, κλπ κλπ)

Σε αρκετούς, αυτά ίσως φτάνουν (πρόσθεσε και την διασκέδαση), τους είναι αρκετά.

Σε άλλους, τα ίδια είναι λίγα, δεν φτάνουν.

Έτσι ψάχνουν για κάτι άλλο, άλλες εμπειρίες σαν αυτές που περιέγραψες στην Ψυχή, και ρωτάς να μάθεις τι είναι.

Αν απαντούσα, είναι απλά μια εμπειρία, μα ξαναγύρισες εκεί που ήσουν πριν, μην σκεφτείς, κοιτά ρε τον ζηλιάρη, ούτε ένα μπράβο δεν μου λέει?

Ίσως είσαι αρκετά καθαρός και ο διαλογισμός σε βοήθησε, (για να προκαλέσεις κάτι τέτοιο με μόνο τη σκέψη θανάτου). Το θέμα είναι, μην κολλήσεις τώρα σε αυτή την εμπειρία, και σου γίνει μια άλλη έμμονη ιδέα. (για επανάληψη)

Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι ούτε τις ζητώ. Πέρασαν.

Ο Λόγος?

Όλες οι εμπειρίες φυσικές η μεταφυσικές, φαίνεται να ανήκουν σε συνειδησιακές ροές. Τις λες έκσταση τις λες θεό, βλέπεις αγγέλους η σατανάδες, γνώριζε πως στο τέλος, βρίσκεις, ότι ζητάς ….σαν σκέψη. Η σκέψη τους δημιουργεί και πλάθει, τους μικραίνει η μεγαλώνει. (Και ενεργειακά ίσως να υπάρχουν, αφού τόσοι τις σκέφτονται)

Τώρα, είναι η όχι στο χρόνο η σκέψη? Είναι γιατί είναι μηχανική….

ΝΕΧΤ ΣΤΕΠ!

Υπάρχει κάτι, που δεν έχει να κάνει με το χρόνο?

Να το πούμε άλλη διάσταση?

Αν υπάρχει κάτι τέτοιο, και κατά κάποιο λόγο (περάσεις), όλα αυτά που είναι στο χρόνο, χάνουν η όχι την άξια τους? (συμπεριλαμβανομένης και της όποιας εμπειρίας?)

ΠλατωναςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 20:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ερωτήσεις για το Γιώργο!

Αφού ενέργεια είμαστε εμείς, ενέργεια και σε μομεντουμ* αν και διαφορετική, (στην περιέγραψα σαν Νόηση), τι λες και εσύ GEORGE, έχουν η όχι πηγή?

Και αν ναι, μήπως είναι κοινή?



με ρωτάς έαν ...έχει "κοινή" πηγή.....ένας ωκεανός...? ..


quote:
Και αν είναι κοινή, δεν θα έκρινες σαν χαζομάρες τις ασχολίες και τις κόντρες, (υλιστές και πνευματώδεις), δεν θα έβαζες στην άκρη, όλες τις θεωρίες που μέχρι τώρα εβαλες η σου έβαλαν στο μυαλό?

και εμένα ποίος θα μου φέρνει καφέ?


Γιώργος
it's more rewarding to manipulate things… than winning them....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2007, 10:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και ποντάρω ότι μάλλον θα έκανε και "γουρουνιές" με την γραμματέα του - όπως τα κουτσομπολιά λένε

τίποτα δεν έκανε! έτσι τουλάχιστον άκουσα από άτομα που έμειναν για χρόνια δίπλα του...

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 03:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τίποτα δεν έκανε! έτσι τουλάχιστον άκουσα από άτομα που έμειναν για χρόνια δίπλα του...


Τσίμπησες.. εεε!!

εάν "ήταν" με τον Κρισναμούρτι μάλλον ...θα σου λέγαν ότι "δεν έχει σημασία"

εξάλλου ...τι προτιμάς....? να "ακούσεις" ... κάποιον που βρίσκεται "μέσα" στην Ροή το ποτάμι (ή το Δίκτυο σκέψης όπως νομίζω το λέει ο Κ. ) εε..ας πιάνει και κανένα "κωλαράκι"..

ή κάποιον που "πλατσουρίζει" στην άκρη της όχθης ...


ή μήπως...θα άφηνες τις εκατοστέ αντιλήψεις (στον χρόνο) που επικρατούν (περί γουρουνιες...και γραμματέων ) .. να σε εμποδίσουν στην κατανόηση εκείνου που είσαι...?

Γιώργος
"Προσέχετε τον άνθρωπο που σας προσφέρει μια αμοιβή σε τούτο η στον άλλο κόσμο"......χουφτώστε την Tώρα... (την αμοιβή...ρε)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 08:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσέχετε τον άνθρωπο που σας προσφέρει μια αμοιβή σε τούτο η στον άλλο κόσμο"......χουφτώστε την Tώρα... (την αμοιβή...ρε)

Ίσως έπρεπε να σε διαβάσω, αρκετά χρόνια πριν!

Σου αναφέρω ένα αληθινό συμβάν.

Κάποτε γνώρισα μια κοπέλα, και εκτός των φυσικών προσόντων, ψιλή, μελαχρινή, πάρα πολύ όμορφη, φανερώθηκε, (μετά από μήνα σύνδεσης), πως ήταν και παρά πολύ πλούσια.

Από προσόντα καλά τα πήγαινα και εγώ Γιώργη, όσο για το χρήμα, ζούσα (και μου έφταναν) ανέκαθεν τα αναγκαία

Έτσι λοιπόν, παρότι διαβασμένος, δεν αρνήθηκα να πάω να την βρω και να ζήσω μαζί της λίγα φεγγάρια, μέσα στη χλιδή του πλούτου. (βίλες, κότερα, αεροπλανάκια, λας Βέγγας και γουρούνο-συμπόσια, ήταν σε καθημερινό μενού). Όσο για τους πλούσιους, θα γνωρίζεις πως μετά το χρήμα, (που αγαπούν παράφορα), έλκονται από ότι είναι διαφορετικό από αυτούς.
Έτσι, όταν μίλαγα, χωρίς να υπόσχομαι κάτι, κρεμόντουσαν από τα χείλη μου.

Ένα απόγευμα, μαζί με την κοπελια, βγήκαμε για ψώνια.
Ήθελε να μου κάνει Δώρο, και παρότι της είπα πως μου έφτανε και περίσσευε η ίδια, , μπήκε μέσα σε ένα χρυσοχοείο. Έψαχνε λοιπόν για βραχιόλια, καδένες και τέτοια, όποτε έσκυψα στο αυτί και τις είπα, πως δεν πρόκειται να τα φορέσω.

Χαμογέλασε, και με ρώτησε ευθέως, αν υπάρχει κάτι που θα ήθελα πολύ.

Της απάντησα πως υπάρχει, μα κανείς δεν δύναται να μου το δώσει.

Τι είναι αυτο, ρώτησε με ενδιαφέρον.

Δεν απάντησα, μα της είπα πως εκεινο το βράδυ (ήμασταν καλεσμένοι σε άλλους πάμπλουτους ανθρώπους), να κοιτάξει γυρω της προσεχτικά.
Να δει πίσω από τα χαμόγελα και τους ευγενικούς τρόπους… τι υπάρχει.

Καποια στιγμή την ρώτησα.

Οι γονείς σου έχουν η όχι τα πάντα?

Έχουν, απάντησε.

Τότε γιατί πίνουν?

Έγινε αμέσως σοβαρή, παρότι νεαρή σε ηλικία, καταλάβαινε.

Περπατήσαμε στους δρόμους της Νέας Υόρκης, περνώντας έξω από ένα βιβλιοπωλείο, κάτι τράβηξε την προσοχή μου . Είχα διαβάσει για καιρό τα βιβλία του Κ χωρίς να γνωρίζω πως είναι το πρόσωπο του. Στις ιταλικές εκδόσεις, δεν έβαζαν φωτογραφίες, και εκεί, στη βιτρίνα, είχε το Freedom from the Known με την φωτογραφία του.

Αυτό θα ήθελες πολύ? Με ρώτησε με απορία.

Έπιασε το χέρι μου, και με τράβηξε στο εσωτερικό του βιβλιοπωλείου. Ότι δεν είχα, τα αγόρασε και επαναλάμβανε, πως είναι τόσο φθηνό… (για Δώρο)!

Μετά από χρόνια Γιώργη, ελπίζω να αντιληφθείς το πνευμα, όταν βλέπω τον GATES η τον BERLUSCONI…. το χέρι μου ψάχνει στις τσέπες, για κάνα ευρο! (να τους δωρησω!)

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 16/01/2007 08:35:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 12:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
είναι τόσο φθηνό

Αυτό φθηνό??????????????????????????
Μακάρι να μου είχαν κάνει και εμένα πρίν απο 20 χρόνια ενα τέτοιο δώρο και να μπορούσα να το εκτιμήσω....αλλά ποιός ρισκάρει να δωρίσει ''τέτοια πράγματα''?

Πάντως υπάρχει ένας μυστήριος τρόπος να τα βρίσκει κανείς μόνος του οταν θέλει....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tsorts
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2007, 18:42:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tsorts  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
An δεχτούμε οτί εγώ είμαι η συνείδηση όλου του κόσμου, ο πλάτωνας είναι η συνείδηση όλου του κόσμου και ο καθε ανθρωπος τέλος πάντων.Ο Κ που ήταν πέρα για πέρα ελεύθερος και όλος του ο περίγυρος που έτρεφαν τόσο μεγάλη αγάπη για τον κόσμο τι κατάφεραν να αλλάξουν;;;Δεν είναι απογοητευτικό αυτό που λέω αλλά συνειδητοποίηση της πραγματικότητας.Δεν αμφισβητώ αυτά που έλεγε ο Κ αλλΆ ο θείος που είναι κάθε μέρα στα πρόβατα , το τσιγγανάκι , τα παιδιά στην αφρική και όλοι οι άλλοι που δεν έχουν όχι απλά την δυνατότητα να αγοράσουν η να βρουν ένα βιβλίο να διαβάσουν αλλά που δεν έχουν την δυνατότητα να ζήσουν, πως θα καταφέρουν να φτάσουν στο επίπεδο να νιώσουν τι είναι ελευθερία, αγάπη, ευτυχία , ΣΚΕΨΗ κ.τ.λ(ΌΧΙ ΌΤΙ ΕΓΏ ΈΧΩ νιώσει την απεραντοσύνη όλων αυτών).Κάθε μέρα βλέπετε πως όλα πάνε από το κακό στο χειρότερο.Και ναι αν στην αρχαία ολυμπία έλεγες για το επικοντό η για το αεροπλάνο θα σε κορόιδευαν.Αλλά τα ΄περί τεχνολογίας συνεχώς βελτιώνοταν ακόμη και τότε ασχετα με ποιο ρυθμό.Αντιθέτως κάθε μέρα αυξάνονται οι θάνατοι , οι πόλεμοι , κάθε μέρα και καινούρια θρησκεία δημιουργείται και ολα πάνε απο το κακό στο χειρότερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alexsavvidis
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2007, 01:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexsavvidis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μεταφυσικη κερδοσκοπια, τι σημαινει?


alexΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy