ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΞΩΤΙΚΑ ΚΑΙ ΝΕΡΑΊ΄ΔΕΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2005, 13:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλινκ Πλινκ!!!
Από χαρά είναι που είδα την απάντησή σου.
Από χαρά που το τόπικ συνεχίζεται.
Εγώ ακόμη δυστυχώς δεν έχω αντικρύσει ξωτικά, αλλά τα πνεύματα της φύσης τα ένιωσα να με γεμίζουν ενέργεια και ευτυχία φέτος το καλοκαίρι.
Για πρώτη φορά πέρασα 13 μέρες σε ένα μαγικό βουνό μακρυά από τον κόσμο και από τότε άλλαξαν όλα για μένα.
Φυσικά σε καθαρά ψυχικό επίπεδο.
Αυτό που μου απέδειξε πως ό αόρατος κόσμος υπάρχει είναι η συμπεριφορά του βουνού στα άτομα που βρεθήκαμε εκεί.
Όσοι το σεβόμασταν και το φροντίζαμε, μας σεβάστηκε και μας φρόντιζε και αυτό.
Όσοι πάλι δεν το έκαναν, όλοι φεύγοντας έκαναν μια βόλτα από το τοπικό νοσοκομείο, αφού τους είχαν συμβεί διάφορα.
Δεν ήθελα να φύγω από εκεί ποτέ, δεν ήθελα ξανά πόλη και θόρυβο.
Τώρα σκέφτομαι πολύ σοβαρά μόλις τα καταφέρω λίγο στη ζωή μου, να μετακομίσω στο βουνό οριστικά.
Εκεί ήμουν πάντα εγώ!
Εκεί αγάπησα και με αγάπησαν άνθρωποι που μόλις γνώριζα.
Δεν ξέρω αν ξεφεύγω από τη θεματολογία,
αλλά ήταν η πρώτη απόδειξη που είχα πως ο κόσμος που βλέπουμε δεν είναι ο μόνος που υπάρχει.
Όσον αφορά για την επικοινωνία με τα ζώα, μιλάω μαζί τους και μου δείχνουν ξεκάθαρα πως με καταλαβαίνουν,
εγώ όμως ακόμη δυστυχώς δεν έχω την καθαρότητα να τα ακούσω.
Αυτά για τώρα, γιατί πάλι μακρυγορώ.
Με πολύ αγάπη, Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 10:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
4. Υπό ποιες συνθήκες και από ποιον μπορούν να γίνουν ορατές/-ά;

Εδώ σηκώνει πολύ γέλιο το πράγμα. Λοιπόν... η Wicca και τα παρεμφερή συνιστούν ολόκληρα τελετικά με κεριά και βιβλία που πραγματικά διασκέδασα πολύ όταν τα διάβασα σε διάφορα site. Μετά όμως προβληματίστηκα γιατί αναρωτήθηκα πόσο εύκολο είναι τελικά να ξεφύγει κανείς τόσο πολύ από την αλήθεια.

Γιατί ξέρετε ποιο είναι το κερί και το βιβλίο; Το στέλεχος του εγκεφάλου πάνω στη σπονδυλική στήλη μοιάζει με κερί. Όταν ο άνθρωπος είναι φωτισμένος, ακτινοβολεί η άλως (αυτή που ζωγραφίζουν γύρω από τα κεφάλια των αγίων στις αγιογραφίες) και έτσι το κερί που κρύβει μέσα του ο άνθρωπος φαίνεται αναμμένο. Όσο για το βιβλίο: είναι η γνώση που γράφεται μέσα στον άνθρωπο. Έτσι ο ίδιος ο άνθρωπος είναι και το κερί και το βιβλίο και δεν χρειάζεται να τρέχει στις ερημιές με τέτοια συμπράγκαλα για να δει τις νεράιδες.

Πρέπει όμως να είναι όσο το δυνατό φωτισμένος έτσι ώστε η αύρα του να δονείται με την καθαρότητα των ξωτικών (αρχή του συντονισμού).

Έπειτα υπάρχουν αυτοί που ο κόσμος αποκαλεί αλαφροΐσκιωτους, καθώς και οι "τρελοί του χωριού". Στην πραγματικότητα πρόκειται για ανθρώπους που έχουν απαλλαγεί από το βάρος της συνείδησης και η καρδιά τους είναι ελαφριά γιατί βρίσκεται μακριά από την εγκόσμια βαβούρα, γι' αυτό και είναι ανοιχτή στην ομορφιά αυτών των όντων.

Ευχαριστώ πολύ.
Με αγάπη,
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 11:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου ξωτικούλα

Πολύ χαίρομαι που είσαι τόσο χαρούμενη!

Αυτό που ένιωσες το καλοκαίρι που μας πέρασε ήταν αναμφισβήτητα η μαγεία του κόσμου των νεράιδων και των ξωτικών. Αυτή είναι, δεν είναι κάτι άλλο. Και δεν έχει σημασία αν θα τα δεις ή όχι (συνήθως το να τα δούμε είναι κάτι που ζητάει το νοητικό μας κομμάτι, ο εγκέφαλος, αλλά δεν είναι κάτι το απαραίτητο εντέλει), σημασία έχει που τα αισθάνθηκες με τον ανεξίτηλο τρόπο που τα αισθάνθηκες...

Έγραφα σε έναν φίλο μου χθες ότι σημασία έχει εντέλει η ποσότητα της αγάπης που συσσωρεύουμε μέσα μας, με την οποία συνδεόμαστε και την οποία ακτινοβολούμε μέσα από αυτό που είμαστε και με τον τρόπο που εκφραζόμαστε. Όλα βλέπεις από κει ξεκινούν και εκεί καταλήγουν.

Και, όπως λες, ασφαλώς δεν υπάρχει μόνο ο κόσμος που βλέπουμε. Η αρχική πρόθεση ποτέ δεν ήταν ο άνθρωπος να είναι μόνος σ' αυτό το τεράστιο σύμπαν. Υπάρχουν πολλοί που μας αγαπούν και μας φροντίζουν και το μόνο που χρειάζεται για να δηλώσουν την ύπαρξή τους είναι λίγες θετικές, φωτεινές σκέψεις.

Ας σκεφτούμε λοιπόν όλοι, μέρες που είναι, κάτι που αγαπάμε πολύ και ας ευχηθούμε μέσα από την καρδιά μας

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ

Με όλη μου την αγάπη,
Χριστίνα


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2005, 13:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κάποιος γεμίζει από αγάπη είναι σαν να δημιουργεί γύρω του έναν κύκλο προστασίας, μια ασπίδα.
Αλλά δυστυχώς μέσα στην πόλη, η αγάπη και μαζί της και η ασπίδα ατονούν, αποδυναμόνωνται.
Μέρες που είναι, μας δίνεται μια καλή ευκαιρία να ξαναγεμίσουμε με αγάπη μιας και όλοι το χρειάζονται όσο κι εμείς.
Ας αφήσουμε τον Ιησού να ξαναγεννηθεί μέσα μας.
Καλές γιορτές σε όλους, με αγάπη πάνω απ΄όλα.
Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 07:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα πολύ καλημέρα

Καλή μου ξωτικούλα
Η αγάπη όταν δεν είναι επικεντρωμένη, δεν είναι εγωιστική και δεν ζητά, δεν είναι μόνο προστασία, είναι η ανυπέρβλητη δύναμη που κάνει τα πάντα σωστά, που όλα μέσα της αναβαπτίζονται και αποκτούν άλλο βάθος και νόημα...

Unseen

ΥΓ Το τελευταίο σου email ήρθε σε άπταιστα αλαμπουρνέζικα και το χειρότερο είναι ότι δεν μπορώ ούτε να σου απαντήσω (μήπως έχεις κρατήσει πολλά μηνύματα και έχεις ξεπεράσει το όριο μνήμης του mailbox σου;)

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 08:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
5.Υπάρχουν καταγεγραμμένες ιστορίες;

Αναφορές για τα ξωτικά και τις νεράιδες ή γενικότερα τα «πνεύματα της φύσης» υπάρχουν πρακτικά σε όλες τις κουλτούρες και σε όλους τους λαούς. Κατά καιρούς τους έχουν αποδοθεί πολλά και ποικίλα ονόματα: the Little People, Οι Καλοί Γείτονες, Τα Κρυμμένα Ανθρωπάκια, Οι Κάτοικοι της Μέσα Γης, τα Κρυφά Παιδιά της Εύας. Elves, Brownies, Pixies, Sprites είναι επίσης πολύ κοινά αγγλικά ονόματα. Οι ανατολικές κουλτούρες τα ονομάζουν ντέβα και ημίθεους. Οι Πολυνήσιοι μένεχεν. Οι Σοβιετικοί ντομοβάι και λέσι. Οι Σκανδιναβοί νίσι ή τομτ.

Η αρχική αγγλική λέξη γι’ αυτά δεν ήταν fairy αλλά fay. Fay σημαίνει μια κατάσταση γοητείας ή ένα μαγεμένο βασίλειο. Ετυμολογικά συνδέεται με το λατινικό fata (μοίρα) και συνδέεται ασφαλώς με την υπερφυσική δύναμη που έλεγχε ή επηρέαζε δραστικά το πεπρωμένο όλων των ανδρών και γυναικών (είπαμε ήδη για το γεγονός ότι επηρεάζουν καταλυτικά τουλάχιστον το συναισθηματικό και το νοητικό μας σώμα). Πηγαίνοντας ακόμα πιο πίσω θα βρούμε τύπους όπως fayere, pharie, feir, pherie. Και τι να πει κανείς για τον ιρλανδικό πλούτο επί του θέματος!

Τα γαλλικά ακολουθούν παρόμοια τυπολογία: faierie, fae στους παλαιότερους τύπους, feerie και fee στα μεσαιωνικά γαλλικά. Πραγματολογικά στοιχεία για τις αρχαιοελληνικές δικές μας νύμφες θα βρείτε σε ένα χιουμοριστικό παρόλα αυτά ακριβές παλιότερο ποστ που έγραψε ο lamogio στη σελ. 5 τούτου εδώ του τόπικ.

Υπάρχει και το γνωστό έργο του Ναούμ Θεοδοσιάδη "Ξωτικά" (εκδ. Αρχέτυπο), το οποίο κατ’ εμένα είναι αρκετά δυσανάγνωστο, αλλά σίγουρα περιέχει πάρα πολλές αναφορές σε διάφορους πολιτισμούς, κυρίως δε στον ελληνικό.

Θα ήθελα να αποφύγω το ακανθώδες θέμα του Τόλκιν, εκτός αν εμφανιστεί ξαφνικά κάποιος που επιμένει να συζητηθεί. Ξέρω (χωρίς να τις έχω δει προσωπικά) ότι έχουν γίνει συζητήσεις επί συζητήσεων στο esoterica οπότε κάτι τέτοιο μάλλον περιττεύει εδώ.

Μια πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα παρουσιάζει η Μάρσια Ζίνα Μάγκερ στο βιβλίο της που έχω ήδη αναφέρει σε προηγούμενο ποστ. Λέει λοιπόν ότι τα ξωτικά και οι νεράιδες γίνονται αντικείμενο φόβου, αγάπης ή λατρείας ανάλογα με τις ειδικότερες πεποιθήσεις μιας συγκεκριμένης κουλτούρας σε μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Αυτό βεβαίως συμβαίνει διότι τείνουμε να προβάλλουμε σε αυτά τις δικές μας σχετικές ερμηνείες.

Η ερμηνεία αποτελεί μέρος της ανθρώπινης φύσης. Και φυσικά η οπτική μας αλλάζει καθώς εξελισσόμαστε ως φυλή (καθώς εξελίσσεται η συλλογική μας ψυχή). Και μαζί η αντίληψή μας γι’ αυτά (η αντίληψη εξάλλου είναι μία από τις αισθήσεις της ψυχής. Οι άλλες τέσσερις ως γνωστόν είναι ο νους, η διάνοια, η φαντασία και η γνώμη).

Λέει λοιπόν η συγγραφέας ότι τώρα που βρισκόμαστε στην αρχή ακόμα της νέας χιλιετίας είμαστε έτοιμοι να ζωγραφίσουμε ένα διαφορετικό, πλουσιότερο, ομορφότερο και πιο εκλεπτυσμένο πορτρέτο των αιθέριων όντων.

Λοιπόν, ας το κάνουμε!

Με αγάπη,
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2005, 17:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία η ανάλυση και αποδεικνύει και κάτι...
Ή ότι όλοι οι λαοί παγκοσμίως πάθανε την ίδια παράκρουση και της βρήκαν και ονόματα,
ή (το λογικώτερο) ότι αυτά τα πνεύματα της φύσης υπήρχαν και υπάρχουν.
Απλά όπως ξαναείπα πιστεύω πως η "μαγική" ανθρώπινη τεχνολογία που δεν δείχνει παρα μόνο το αδυσώπητο πρόσωπό της στη φύση,
έχει ευνουχίσει το ανθρώπινο αισθητήριο και οδήγησε σε μια θεώρηση του κόσμου καθαρά ανθρωποκεντρική, υποβιβάζοντας και υποτιμώντας τους αιώνιους συγκατοίκους μας.
Αλλά αυτοί πάντα θα μας κλείνουν το μάτι πονηρά....
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2005, 08:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι ανάγκη όμως να μας πάρει κι από κάτω η εξέλιξη της τεχνολογίας kswtikoula...
Πράγματι δεν νομίζω ότι δεν έπαθαν παράκρουση όλοι οι λαοί του κόσμου μαζί!

Σχετικά με την ψηφιακή μου υπογραφή:
"Art is being in the right place at the right time. Art is being able to say the right thing to the right person. Art is being able to align oneself to be able to connect with what one wishes to connect to. Art is being able to translate what something higher is trying to get us to understand and do. This is art."

Αυτά από μένα επί του παρόντος. Και φυσικά

ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΧΡΟΝΟ

Με αγάπη,
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2005, 12:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Τις δύο τελευταίες μέρες ασχολήθηκα με το να διαβάζω το θέμα που έχετε ανοίξει και ειλικρινά ενθουσιάστικα. Όχι τόσο με τις ιστορίες σας, όσο με τις γνώσεις που κατέχετε πάνω σ' αυτό και κυρίως με την θετική αύρα που νοιώθω μεταξύ των συνομιλιτών. Κυρίως μεταξύ Unseen και Ungadriel (συγνώμη αν το χω γράψει λάθος το ονομά σου δεν είμαι σίγουρη ότι το συγκράτησα σωστά). Μου δώσατε την αίσθηση ότι κάποια αόρατη ενέργεια σας συνδέει απο μακριά πέρα αυτού του forum (μπορεί βέβαια και η θετική σας κουβέντα να με επιρέασε και να το ένοιωσα έτσι και κάτι τέτοιο να μην ισχύει) αλλά ισχύει, δεν ισχύει, η αίσθηση που μου άφησε ήταν όμορφη. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρίες απο αυτού του είδους τις υπάρξεις εκτός πιθανόν απο δύο οι οποίες είναι μηδαμινές μπροστά στις δικές σας αλλα θα τις αναφέρω έχωντας πάντα μια επιφιλακτικότητα στο αν ήταν πράγματι ξωτικά, νεράιδες ή κάτι άλλο.
Η πρώτη ιστορία συναίβει στο χωριό της γιαγιάς μου. Κάτω απο το σπίτι της υπήρχε ένας δρόμος και ακριβώς απέναντι χωράφια που συνέχιζαν αρκετά μέχρι να συναντήσουν το βουνό. Μικρή είχα μια πολύ καλή επαφή με την φύση καθότι με γέμιζε μια ενέργεια που δεν την αναπλήρωνα απο πουθενά. Συνήθιζα λοιπόν να κατεβαίνω καθημερινά στα χωράφια αυτά (για όσο καιρό έμενα στην γιαγια) σ' ένα σημείο όπου πέρναγε ένα μικρό ποτάμι. Σκοπός μου ήταν να μαζεύω όλες τις ξυλόβεργες που τοποθετούσαν κάποιοι για να ποιάνουν πουλιά και να τις καταστρέφω. Τις περισσότερες τις τοποθετούσαν στα δέντρα κοντά σ' αυτό το ποταμάκι καθότι το νερό συγκέντρωνε περισσότερα πουλιά. Μια μέρα λοιπόν, όπως πάντα, παίρνω την σκάλα (ήταν μια ξύλινη χειροποίητη σκάλα που την είχαν φτοιάξει προφανός οι ίδιοι και την άφηναν εκεί για να μπορούν να συλέγουν μετά τις λείες τους) και την τοποθετώ προκειμένου να κατεβάσω ένα πουλί που είχε ποιαστεί. Αφού κατεβάζω το πουλί, του ξεπλένω τα πόδια και το ελευθερώνω ξανανεβαίνω να μαζέψω την ξυλόβεργα και όποια άλλη υπήρχε εκει πάνω και αφού έχω φτάσει σε κάποιο σημείο της σκάλας, η σκάλα, μην πατώντας γερά κάτω, αρχίζει να φεύγει προς τα πίσω με μένα μαζί. Εκεί ξαφνικά, καθώς είχα πάρει κλήση για σίγουρο σαβούρωμα, νοιώθω κάτι να με βαστάει απο πίσω και να με σπρώχνει σε μια προσπάθεια να με επαναφέρει να στηριχτώ στον κορμο. Ξεπερνώντας το πρώτο σοκ και των δύο γεγονότων, κατέβηκα, κοίταξα τριγύρω, μα δεν μπόρεσα να δω κάτι. Να αναφέρω πως όσες φορές είχα κατέβει εκεί πάντα ένοιωθα μια παρουσία η οποία μου έδεινε την αίσθηση ότι όσο σεβόμουν το χώρο της θα με σεβόταν και αυτή.
Η δεύτερη φορά ήταν κοντά σ' αυτό το σημείο. Βρισκόμουν ξαπλωμένη στο έδαφος και απλά χαλάρωνα όταν ξαφνικά το μάτι μου έποιασε κάτι σαν καπνό. Το πρώτο στο μυαλό μου ήταν φωτιά και πετάχτηκα. Παρατηρώντας το όμως καθιστή πια, ήταν ένας λευκός σαν καπνός ας το πω, που φαινόταν σαν να έβγαινε απο το έδαφος και ύστερα απο λίγο χάθηκε εντελώς. Δεν μπορώ φυσικά να γνωρίζω με σιγουριά τι ήταν οι υπάρξεις αυτές. Δυστυχώς όταν ξαναπήγα μετά απο καιρό το μέρος είχε περιφραχτεί, πιθανόν σε κάποιον άνοικε ή κάποιος το αγόρασε, και δεν μπόρεσα ποτέ ξανά να το επισκεφτώ.
Ελπίζω να μην σας κούρασα. Εύχομαι καλή χρονιά σε όλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Burbulithra54
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 02:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Burbulithra54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους και καλη χρονια!Θα ηθελα και εγω να πω την προσωπικη μου ιστορια.Το περιστατικο συνεβη οταν ημουν 14 ετων στην ορεινη Αρκαδια,στην τοποθεσια Δολιανα Κυνουριας,αν εχετε ακουστα,απ'οπου και καταγομαι.Οπως καθε καλοκαιρι ετσι και τοτε ειχα παει στο εξοχικο μου για να κανω τις θερινες μου διακοπες.Ηταν περιπου τελη Ιουλιου,αν θυμαμαι καλα,και γινοταν ενα πανηγυρι στο ξωκλησι του Αι Γιωργη που υπαρχει ψηλα στο βουνο,το οποιο απεχει γυρω στα 10 κm απο το χωριο μου.Αποφασισαμε λοιπον μαζι με την θεια μου και τις δυο μου ξαδερφες να ξεκινησουμε κατα τις 6 το απογευμα, περπατωντας,για το ξωκλησι,με την ελπιδα οτι αργα το βραδυ που θα τελειωνε το γλεντι,καποιος θα βρισκοτανε απο τους συγχωριανους να μας γυρισει πισω στο σπιτι.Το πανηγυρι ηταν πολυ ωραιο,το φαγητο πολυ νοστιμο και η ωρα της επιστροφης κοντοζυγωνε.Ο πολυς κοσμος ειχε αποχωρησει και αυτο σκοπευαμε να κανουμε και εμεις.Το προβλημα μας ομως ηταν οτι δεν ειχε μεινει ουτε ενας γνωστος να μας γυρισει.Ετσι μια λυση εμενε.Να γυρισουμε οπως πηγαμε.Με τα ποδια!Ξεκινησαμε λοιπον αργα το βραδυ,ηταν11 και κατι περιπου,την περιπετεια μας.Ο δρομος ολοσκοτεινος,πολυ κρυο(1200 υψομετρο) και ουτε ενα αμαξι δεν συναντησαμε.Ειχε πανσεληνο και καπου στα μεσα της διαδρομης ξαφνικα αρχισαμε να ακουμε αλλοκοσμα ουρλιαχτα και φωνες γεννους θηλυκου.Η θεια μου παγωσε και με την μικρη μου ξαδερφη στην αγκαλια τρεμοντας μας ειπε να μην μιλαμε καλυτερα γιατι οι νεραιδες θα μας επερναν τη μιλια!Οσο προχωρουσαμε στα αυτια μας αντιχουσαν μαγικες,στην κυριολεξια,μελωδιες απο πολλες διαφορετικες γυναικειες,το ξανατονιζω,φωνες.Αυτο κρατησε περιπου στη μιση ωρα!Οταν φτασαμε στο χωριο,διηγηθηκαμε στους συντοπιτες μας τι εγινε και οι γεροι του χωριου μονο που τις φωνες δεν εβαλαν!Μαλιστα μια γρια μας ειπε οτι στα βουνα το βραδυ χορευουν οι νεραιδες και τα ξωτικα και πολλοι απο εκεινα τα μερη,ιδιως βοσκοι,ειναι σημαδεμενοι απο αυτα τα πλασματα.Ηταν καπου στις 3 περιπου την νυχτα πια,οταν ολο το χωριο ειχε 'κοιμηθει'.Γυριζουμε και εμεις λοιπον σπιτι και με την μεγαλη μου ξαδερφη καθισαμε στο μπαλκονι να μετρησουμε τα αστερια και να χαζεψουμε τον ουρανο.Μεσα στην απολυτη γαληνη αρχισαν παλι να ακουγονται οι ιδιες μελωδικες φωνες που ηχουσαν και νωριτερα.Αυτη τη φορα ακουγονταν απο την πισω αυλη του σπιτιου μου και οσο περναγε η ωρα γινονταν ολο και πιο δυνατες.Οπως ηταν λογικο πανικοβληθικαμε και μπηκαμε σαν σιφωνας στο σπιτι.Μας ρωτησε η θεια μου αν το ξανακουσαμε και της ειπαμε ναι.Τοτε μας εβαλε να κοιμηθουμε μαζι αφου μας εδωσε να πιουμε απο τον μεγαλο αγιασμο.Αξιζει να σημειωσω οτι στα Ανω Δολιανα Κυνουριας,στην Αρκαδια,υπαρχει μια μεγαλη αλανα στην οποια εχει χτιστει ενα μεγαλο συγκροτημα απο μικρες πολυτελεις ενοικιαζομενες μεζονετες και προσεχως και χιονοδρομικο κεντρο.Αυτην την αλανα λοιπον οι ντοπιοι Αρκαδες την ονομαζουν,και ετσι ειναι γνωστη μεχρι και σημερα αν πατε,ΧΟΡΕΥΤΑΡΟΥ γιατι οπως λενε καθε βραδυ χορευουν εκει νεραιδες!Επειδη η εχω εξοχικο εκει,εχω ζησει ολα τα καλοκαιρια μου σε αυτα τα μερη και κατεχω πλουσια ποικιλια απο προσωπικες εμπειριες,τις οποιες θα εξιστορισω συντομα.Τα συμπερασματα δικα σας.(ΤΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ ΑΛΗΘΙΝΑ).Ευχαριστω για την φιλοξενια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 09:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και Καλή Χρονια!

Unseen Συγχαρητήρια για το έργο σου οσον αφορα τις ερωτήσεις!

Burbulithra54 καταπληκτικη εμπειρια.Οι φωνες που άκουσες προσωπικα πιστευω οτι ήταν απο πλάσματα του αερα.Τετοιες μελωδικες και συναμα απόκοσμες φωνες σπάνια ακούγονται σε τέτοια ένταση και με την παρουσία πολλών ατόμων.Σιγουρα κατι εξαίσιο θα συνέβαινε εκείνη την στιγμή.Πιστευω οτι τα πλάσματα που ακούσατε ανήκουν στο φωτεινο μέρος του κόσμου γιατι τα πλάσματα του σκοτεινου βγάζουν εκκωφαντικες κραυγές.Θα μου άρεσε παρα πολύ να ακούσω και άλλες εμπειρίες σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 09:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α!Burbulithra54,εστω και αν υπήρχε κατι αρσενικό στις φωνές που ακουγες δεν θα μπορούσες να το ξεχωρισεις και αυτο γιατι οι φωνες του αρσενικου και του θυληκου μέρους μοιάζουν πάρα πολύ.

Αυτα.

Φως και ΑγαπηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 12:26:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή χρονιά σε όλους!

serenite
Είσαι πολύ ευαίσθητος δέκτης εντέλει, αν κρίνουμε και από την ιστορία με τους σκύλους που συζητήσαμε στο τόπικ σου... Αυτό σε συνδυασμό με την προθυμία σου να προσφέρεις υπηρεσία στο ζωικό βασίλειο (και με την αγνότητα της μικρής ηλικίας) δημιούργησε προφανώς τις κατάλληλες συνθήκες για να έχεις τις εμπειρίες που είχες... Σε άγγιξαν λοιπόν οι αόρατοι κόσμοι, έστω και φευγαλέα. Ελπίζω να φυλάξεις την ανάμνηση αυτού του αγγίγματος στην καρδιά σου γιατί το άγγιγμα αυτό είναι θεραπεία και αγάπη.

Έχεις δίκιο γι' αυτό που διαισθάνθηκες να υπάρχει ανάμεσα σε μένα και την galadriel. Κι εγώ έτσι αισθάνομαι και έχει παρατηρηθεί τρομερός συντονισμός μεταξύ μας (σε σημείο να απορούμε κι εμείς οι ίδιες καμιά φορά). Ίσως είναι ένα παράδειγμα συνεργασίας μεταξύ των κόσμων, ποιος ξέρει

Με αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 12:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Burbulithra54

εγώ τουλάχιστον δεν βιάζομαι να βγάλω συμπεράσματα! Οπότε περιμένω να σε ξαναδώ να μας γράφεις. Όλες οι εμπειρίες είναι σημαντικές. Όμως εσύ δεν είχες έκτοτε την περιέργεια να ψάξεις, να μάθεις, να δεις;

Η ΑΡΚΑΔΙΑ είναι το συνώνυμο της μυστικής χώρας των μυημένων (θυμίζω και το Et in Arcadia ego τον γνωστό πίνακα) και το βέβαιο είναι ότι αναγραμματίζεται σε ΚΑΡΔΙΑ. Νομίζω ότι στα Δολιανά έχουν αναφερθεί και καταγραφεί γενικά διάφορα φαινόμενα, οπότε είμαστε όλο αυτιά.

Παρεμπιπτόντως, να συμφωνήσω με τον Angus σε ό,τι λέει περί των φωνών...

Με αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 12:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Angus, Αngus,

αγαπημένο μου παιδί, welcome back!

Με πολλή αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2006, 21:22:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντα εδω ήμουν καλη μου Unseen..Απλα ο άέρας μερικές φορές είναι σιωπηλός και άλλες φορες ''μιλαει πολύ''.Οτιδήποτε και να συμβαίνει όμως είναι πάντα εκεί...

Φως και Αγάπη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2006, 12:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Unseen,
έχω μια σκέψη που πολλές φορές τείνει να γίνει πιστεύω. Πως κατα κάποιο τρόπο οι άνθρωποι που εκπέμπουν και ζουν στο ίδιο μήκος κύματος, εκείνοι που οι σκοποί τους πλησιάζουν, συχνά επικοινωνούν υποσυνήδιτα μεταξύ τους. Χωρίς να γνωρίζονται, χωρίς να μιλάνε τηλεπαθητικά μόνο υποσυνείδητα και εν άγνοια τους. Κατα την γνώμη μου αυτός είναι ένας ασφαλής τρόπος κατα τον οποίο εξαπλώνεται η γνώση απο άνθρωπο σε άνθρωπο. Αυτός είναι ο τρόπος που άνθρωποι που δεν διάβασαν ποτέ τους έχουν απίστευτη γνώση θεμάτων. Κάποιος συλαμβάνει μια γνώση απο τον αόρατο κόσμο και την εκπέμπει εν άγνοια του σε άνθρωπους του ίδιου κύματος. Κάτι σαν το σύνδρομο του εκατοστού πιθήκου. Δυστηχώς είναι μόνο μια σκέψη που δεν έχω ασχοληθεί να διαβάσω σχετικά και να τεκμηριώσω. Πιθανόν να το ανοίξω σαν θέμα καθότι όλο και κάποιος φίλος θα έχει ασχοληθεί. Γιατί το γράφω αυτό το άσχετο εδώ? Γιατί πιθανόν εσύ και η Galadriel να είχατε επικοινωνήσει νωρίτερα εν άγνοια σας. Πιθανόν γι αυτό να έχετε και την αίσθηση ότι γνωρίζεστε περισσότερο και νωρίτερα απο το forum αυτό και ότι κάτι σαν άτομα σας ενώνει παρόλο που δεν μπορείτε να προσδιορίσετε το τι ακριβώς. Απλώς το αναφέρω σαν πιθανότητα μιας σκέψης δικής μου και όχι σαν ένα τεκμηριωμένο πιστεύω.
Και κάτι ακόμα άσχετο. Ανάφερες στο θέμα που είχα ανοίξει για μια χρυσόμυγα. Δεν θέλω να σε στεναχωρίσω αλλά δεν υπήρχε τίποτα περίεργο στην αντίδραση της χρυσόμυγας. Μπορώ αν θες να σου εξηγήσω καθότι ενδιαφέρεσαι να πλησιάσεις τον ζωικό κόσμο μπορώ όμως κι αν θες να το αφήσω στην ψευδαίσθηση της μαγείας του, καθότι είναι δεν είναι αληθινό, έχει την ομορφια του να πιστεύεις στη στιγμή εκείνη.
Ζητώ συγνώμη απο τους υπόλοιπους φίλους για τα άσχετα περι του θέματος που έχει ανοιχτεί εδώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Burbulithra54
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 01:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Burbulithra54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους!Χαιρομαι που σας αρεσε η ιστορια μου.Παραθετω αλλη μια λοιπον.Ηταν καλοκαιρι του 97 και οπως καθε χρονο,ειχα παει διακοπες στο εξοχικο μου.Οταν επεφτε ο ηλιος μαζευομασταν τα παιδια του χωριου,5 ολα και ολα,και περνουσαμε το βραδακι μας σε ενα παλιο καφενειο ακουγοντας τους ηλικιωμενους να μας λενε για εμπειριες τους οσον αφορα νεραιδες και ξωτικα και οχι μονο.Καποιο απο αυτα τα βραδια λοιπον,κατα τις 2 περιπου το βραδυ μαζευτηκαμε ολοι στα σπιτια μας για νανακια.Προκατηλημενες οπως ειμασταν εγω και η ξαδερφη μου απο τις ιστοριες που ακουσαμε,αποφασισαμε να κοιμηθουμε στο πισω δωματιο μαζι για να μη φοβομαστε.Αργησε να ερθει ο Μορφεας και εμεις περασαμε την ωρα μας λεγοντας η μια στην αλλη φανταστικες ιστοριες.Καποια στιγμη μια ριγη αισθανθηκαμε και οι δυο και ακουστηκαν καποιοι ψιθυροι εξω απο το παραθυρο μας.Δεν δωσαμε καμια σημασια μεχρι τη στιγμη που ξανακουσαμε τις ιδιες αλλοκοσμες φωνες που ανεφερα στην προηγουμενη ιστορια μου.Τοτε καταλαβαμε οτι κατι δεν πηγαινε καλα.Υστερα απο 10 βασανιστικα λεπτα αυτες οι φωνες αρχισαν να ακουγονται πιο δυνατα και συνοδευονταν απο περιεργη 'μουσικη'.Αυτο συνεχιστηκε για μια περιπου ωρα μεχρι που κοπασε εντελως ξαφνικα,οπως αρχισε.Μη εχοντας κλεισει ματι ολη νυχτα,οπως ειναι λογικο,γυρω στις 6 που αρχισε να 'φωτιζει'βγηκαμε στην αυλη.Αυτο που αντικρυσαμε ηταν ενα σκοτωμενο ζωο,χωρις να φερει καμια εκδορα η πληγη στο σωμα του,καθως και εναν κυκλο σκαμμενο γυρω απο αυτο.Αμεσως φωναξαμε την γιαγια μας και της το δειξαμε.Οταν διηγηθηκαμε και τα οσα ακουσαμε εκεινο το βραδυ,τη ρωτησαμε τι ηταν ολα αυτα.Η απαντηση της ηταν μια ερωτηση ΄΄Καταλαβατε τωρα γιατι οποτε σκοτεινιαζει σας εχω πει να μη μενετε στην αυλη?΄΄ Και αυτο ειναι αληθεια.Απο μικρη που θυμαμαι τον εαυτο μου οταν επεφτε το σουρουπο μας φωναζαν ολα τα παιδια να μαζευτουμε μεσα.Νεοτερη ιστορια λιαν συντομως!Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 08:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Angus

Ακόμα και στη σιγή ο αέρας δεν είναι ποτέ σιωπηλός: μεταφέρει μέσα του τη μαγεία όλου του σύμπαντος που ακουμπά απαλά στο κατώφλι της καρδιάς μας…

Ευχαριστώ όλους πολύ για τα καλά σας λόγια και συγνώμη που δεν το έκανα νωρίτερα, αλλά γενικά στέκομαι αμήχανη σε κάτι τέτοια...

Με αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 08:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Serenite

Αυτό το τόπικ έχει παράδοση στο… ξεστράτισμα.
Ναι βεβαίως να μου πεις το «φυσιολογικό» για τη χρυσόμυγα. Εξάλλου η μαγεία της στιγμής και το «θαύμα» είναι ότι βρέθηκα “en rapport” με ένα είδος ζωής που μέχρι τότε αισθανόμουν παντελώς ξένο και όχι στο τι συνέβη στο έντομο. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.
Συμφωνώ μαζί σου στο ότι υπάρχουν συνδέσεις μεταξύ ανθρώπων οι οποίες μπορούν να πυροδοτήσουν συναισθήματα, ακόμα και την ΑΝΑΜΝΗΣΗ της γνώσης όχι όμως την ίδια τη γνώση.
Προφανώς εσύ και η galadriel δεν έχετε τέτοιου είδους σχέση, αλλιώς δεν θα σου ερχόταν το ungadriel!

Φιλικά,
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 08:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Burbulithra54

Δεν φαντάζομαι να φαντάζεσαι ότι ήταν οι νεράιδες που σκότωσαν το ζώο και έσκαψαν κύκλους στο έδαφος... μάλλον σε κάτι πιο ανθρώπινο θα πρέπει να αναζητήσεις την ερμηνεία της συγκεκριμένης σου εμπειρίας, λυπάμαι που σου το λέω. Τα τελευταία χρόνια ο σατανισμός είναι σε έξαρση.

Φιλικά,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 08:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
6. Πόσα είδη, φυλές, αξιώματα κλπ. υπάρχουν, εάν υπάρχουν;

Εδώ η βιβλιογραφία μάς τα μπερδεύει… Αυτό συμβαίνει επειδή οι συγγραφείς μιλούν από διαφορετικά επίπεδα αντίληψης (σπανιότερα εμπειρίας) και είναι αναπόφευκτο να υπάρχουν πολλές διαφορετικές εκτιμήσεις.

Η προσωπική μου εμπειρία μιλά για νεράιδες και ξωτικά που ανήκουν στα τέσσερα στοιχεία (πρόσφατα ο αδερφός μου ανακάλυψε αποδείξεις για την ύπαρξη ξωτικών από το πέμπτο στοιχείο και είμαι πραγματικά συγκλονισμένη και ενθουσιασμένη), καθένα από τα οποία κατοικείται από τρεις διακριτές φυλές, συνολικά επομένως έχουμε 12 φυλές νεράιδων.

Πέραν αυτού, κάθε στοιχείο περιλαμβάνει 3 επίπεδα ή οκτάβες εκδήλωσης – 2 περισσότερο προσβάσιμες και 1 λιγότερο («νόμος του 2/3-1/3» ή αλλιώς «νόμος του τρία»), αναλόγως της καθαρότητας, της ευγένειας και του εκλεπτυσμένου της ενέργειας. Π.χ. 1ο επίπεδο: στοιχειακά, 2ο επίπεδο: νεράιδες-ξωτικά, 3ο επίπεδο: άγγελοι. Κάθε αλλαγή οκτάβας (μετάβαση από ένα επίπεδο σε άλλο) χαρακτηρίζεται από μία αντιστροφή. Έτσι, αν στο επίπεδο των νεράιδων προεξάρχει το θηλυκό γένος (πβλ. νύμφες), στο επίπεδο των αγγέλων η το θηλυκό γένος είναι η κατώτερη εκδήλωση.

Ενδιαφέρον παρουσιάζει η πόλωση (π.χ. για νεράιδες): «άσπρες»-«μαύρες», «αρνητικές»-«θετικές», «φωτεινές»-«σκοτεινές» που φυσικά (βάσει του νόμου του τρία) περιλαμβάνει και τον τρίτο τομέα («ουδέτερες»;).

Δεν έχουμε εξαντλήσει αυτή την ερώτηση, οπότε θα υπάρξει και δεύτερη απάντηση.

Με αγάπη,
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Burbulithra54
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2006, 14:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Burbulithra54  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε UNSEEN.Καταρχας καλημερα.Θα ηθελα να επισημανω οτι η καταγωγη μουΕιναι απο Δολιανα Αρκαδιας αλλα το σπιτι μου βρισκεται στα 8 χιλιομετρα απο εκει.Σε ενα χανι που ονομαζεται Δραγουνι.Και το ονομαζω χανι γιατι αποτολειται απο το δικο μου σπιτι,αλλο ενα απεναντι μου που μενει ενας θειος μου με την οικογενεια του και μια εκκλησια η οποια ειναι κλειστη εδω και πολλα χρονια.Τα υπολειπα 3 σπιτια που υπαρχουν ειναι ερημωμενα γιατι οι ιδιοκτητες τους δεν υπαρχουν πια.Κρουσματα σατανισμου δεν υπηρξαν ουτε κατα διανοια στο χωριο μου και αυτο σου το λεω με απολυτη σιγουρια.Εξαλλου κατα διαστηματα συνεβησαν πολλα περιστατικα στο χωριο οπου ακουγονταν αυτες οι φωνες και σχηματιζονταν κυκλοι.Ακομα,η θεια μου της οποιας ανηκε και το σπιτι πριν πεθανει και το κληρονομησω,μου ειχε αφηγηθει οτι ενα βραδυ που γυριζε απο τα κτηματα της ειχε 'προσωπικη' συναντηση με νεραιδες.Πατησε αθελα της τον κυκλο του χωρου τους και της ειχε μεινει απο τοτε μια περιεργη αλλοιωση του δερματος του χεριου.Εξαλλου εχω ασχολειθει παλαιοτερα με μαγεια και πιστεψε με,ολο αυτο που εγινε στην αυλη μου δεν ηταν κατι σατανιστηκο.Θα γραψω ιστορια παλι,οταν ξαναβρω χρονο.Ειμαι ανθυποπλοιαρχος και ο χρονος μου ειναι ελαχιστος.Φιλικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 00:55:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους.
Αγαπητή Unseen, έχεις δίκιο με το όνομα της Galadriel πολύ ανάποδα μου βγήκε, αλλά δεν φημίζομαι και ιδιαίτερα για την μνήμη μου καθότι χάνει σε σημείο ανυσηχητικό πολές φορές. Πάντως γέλασα με την γκάφα μου, δεν είχα πάρει χαμπάρι πως το χα γράψει.
Όσο αφορά την χρυσομυγούλα, πολά έντομα όταν αισθάνονται απειλή το παίζουν ψώφια. Κάθονται ακίνητα και πολές φορές ζαρώνουν και τα ποδαράκια τους προκειμένου να γίνουν πειστικά και κουνιούνται μόνο όταν νοιώσουν ασφαλή. Και βασανηστίρια να τους κάνεις αυτά είναι ανένδοτα. Μου χει τύχει πολές φορές το σκηνικό με την χρυσόμυγα στο μπαλκόνι, συνήθως τις τοποθετώ πάνω σ' ένα κομμάτι μήλου και απο την λαιμαργία τους ξεχνάν ότι πρέπει να το παίζουν νεκρές. Που να δεις το σκηνικό με τα σαυράκια. Αυτά όταν νοιώθουν απειλή κόβουν απο μόνα τους την ουρά τους η οποία συνεχίζει να κουνιέται κανονικά. Όσο ο εχθρός λοιπόν ασχολείτε με την ουρά (η γάτα μου π.χ.) αυτά την κοπανάνε. Απίστευτο? (Αυτό που αναφέρω όμως δεν σημαίνει ότι δεν πιστεύω ότι κάλυστα θα μπορούσες εσύ ή ο οποιοσδήποτε να περάσει θετική ενέργεια μέσα σ' ένα πλάσμα και να το βοηθήσει)
Στο θέμα του τόπικ τώρα ήθελα να κάνω μια ερώτηση γενικά. Απο την κουβέντα που έχει γίνει μέχρι τώρα μου έχει μείνει η αίσθηση πως νεράιδες και ξωτικά πρόκειτε για μη επικύνδυνα πλάσματα. Η ιστορία όμως της Burbulithras μου έφερε στο μυαλό ότι όσες φορές έτυχε να διαβάσω ιστορίες σχετικά, όλες έδειχναν πως οι επαφές τους με ανθρώπους είχαν αρνητικά αποτελέσματα. Άλλος έχανε την φωνή του, άλλος τρελαινόταν, άλλος γύρναγε ξυλοκοπημένος κ.λ. Χρειάζομαι λίγο φως παρακαλώ, είναι τελικά κακόβουλα απέναντι στους ανθρώπους, είναι θετικά ή όπως παντού υπάρχει και σ'αυτά ο συνδιασμός καλού και κακού?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 13:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

Burbulithra 54,συμφωνώ με την Unseen/δεν ήταν οι νεράιδες.Επίσης θα σε παρακαλούσα να μας πεις πως ακούστηκαν οι φωνές και η μουσική.Ηταν διαφορετικές απο την άλλη φορα?Επίσης λες περίεργη ''μουσική''.Κατα ποιόν τρόπο περίεργη?

Εγω αυτό που θά θελα να πω παντως στο θέμα καλό-κακό είναι οτι αυτα τα πλάσματα χωρίζονται στο Seelie(ευλογία) και Unseelie(κατάρα)(δυστυχως δεν θυμάμαι αν εχει ξαναναφερθει αυτο στο συγκεκριμένο φόρουμ).Δεν είναι καλά η κακά οπως το αντιλαμβανόμαστε εμείς.Είναι θέμα ισορροπίας.Οπως είχε πει η Unseen σημαντικό είναι και το αποτέλεσμα της αμοιβαίας έλξης.Παντως καλά ή κακα αυτα τα πλάσματα δεν πληγωνουν ζωα ή ανθρώπους για ευχαρίστηση.Η προδιάθεση τους εξαρτάται απο το πλάσμα που αντικρύζουν.Οσον αφορά τους κύκλους.Οι κυκλοί που δημιουργούνται απο νεράιδες είναι μέρη οπου το πέπλο μπορεί να λεπτυνει,η είναι ήδη λεπτο.Αυτό σημαίνει οτι το άτομο που μπαίνει στον κύκλο στην ουσία ''περπατα΄΄ ανάμεσα στους κόσμους.Και εκεί συμβαίνουν διάφορα που εξαρτώνται απο τα πιστευω μας αλλα και απο την αυρα μας.

Unseen μου ακόμα και στην σιγή ο αέρας ακουει τις ευχές που τοποθετούνται στην γη και φροντίζει να τους δίνει πνοή...

Με αγάπη
AngusΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 13:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Burbulithra54

Τα Δολιανά έχουν γίνει γνωστά γι’ αυτό ακριβώς το φαινόμενο, της εμφάνισης μυστηριωδών κύκλων και έχουν αναφερθεί περιπτώσεις ατόμων με δερματικές αλλοιώσεις μετά την είσοδό τους σε τέτοιους κύκλους, όπως δηλ. αυτό που έπαθε η θεία σου. Έχουν προταθεί μάλιστα διάφορες εξηγήσεις, κάποιες από τις οποίες ανήκουν στον χώρο του υπερφυσικού ή του «παράξενου» (π.χ. ΑΤΙΑ) και κάποιες άλλες πιο ορθολογικές που μιλούν για κακόβουλη ανθρώπινη παρέμβαση. Προφανώς δεν είμαι ειδική να αποφανθώ τι απ’ όλα αυτά μπορεί να είναι, μπορώ όμως με βεβαιότητα να σου πω ότι νεράιδες ΔΕΝ είναι.

Αυτό το σύμπαν στο οποίο βρεθήκαμε, κατοικείται πέρα από μας και από πολλά άλλα όντα (ή οντότητες αν προτιμάς) και μπορεί να είναι βολικό να τα βάλουμε όλα σε ένα τσουβάλι, να τους δώσουμε ένα γενικό όνομα και κάθε φορά που ακούμε το όνομα αυτό να τρέχουμε έντρομοι να πίνουμε αγιασμούς, όμως δεν είναι ούτε σωστό ούτε δίκαιο. Υπάρχουν λοιπόν άλλα όντα, τα αντιδιαμετρικά αντίθετα των ξωτικών και των νεράιδων, που έχουν κι αυτά το ρόλο τους μέσα στο μεγαλύτερο Σχέδιο και πράττουν ό,τι πράττουν γιατί αυτό τους αναλογεί ή αυτό επέλεξαν να πράξουν. Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί υπάρχει τέτοια σύγχιση μεταξύ αυτών και των εξαιρετικά ευγενικών όντων που είναι οι νεράιδες και τα ξωτικά και προσωπικά προσπαθώ όσο είναι στις δυνάμεις μου να καθαρίσω το τοπίο.

Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να πας λίγο πίσω και να διαβάσεις κάποια απ’ αυτά που έχουν γραφτεί στο τόπικ για να καταλάβεις για το είδος των όντων για τα οποία συζητάμε εδώ. Αν οι εμπειρίες που είχες είναι όλες σε αυτό το μοτίβο, θα ήταν ίσως χρήσιμο να ανοίξεις ένα καινούριο τόπικ (αν το επιτρέπουν οι συντονιστές και λοιποί) σχετικό με αρνητικές οντότητες, βριλ, βαμπίρ, incubus, succumbus και όλο το συναπάντημα, γιατί σ’ αυτό το τόπικ δεν ασχολούμαστε με αυτές.

Και μια ακόμα θερμή παράκληση σαν άνθρωπος προς άνθρωπο: έχεις λες ασχοληθεί με τη μαγεία και είδα και από άλλα τόπικ ότι σε έλκουν τα ανεξήγητα φαινόμενα και γενικά το υπερφυσικό, και διέκρινα και μια επιπολαιότητα στον τρόπο που είσαι έτοιμη να δημοσιοποιήσεις πράγματα που δεν κατανοείς ούτε τη δύναμη ούτε τις δυνητικές τους επιπτώσεις. Λοιπόν, Κατερίνα, προτού προχωρήσεις στην προσωπική σου αναζήτηση εγώ σαν Χριστίνα (πιθανόν αρκετά μεγαλύτερή σου) θέλω να σε παρακαλέσω θερμά να καθίσεις πολύ σοβαρά να σκεφτείς τι ακριβώς είναι αυτό που αναζητάς, τι προσδοκάς να βρεις και –το σπουδαιότερο- από ποιο σημείο μέσα σου ξεκινάς να ψάχνεις. Είναι εντελώς απαραίτητο να το κάνεις προτού προχωρήσεις παραπέρα, γιατί (όπως λέει μια αγγλική παροιμία) if you can’t be the mill, then you must be the grain.

Τις καλύτερες ευχές μου για την προσωπική σου πορεία.
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 13:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή serenite,

Τέτοια κόλπα κάνουν λοιπόν οι χρυσόμυγες; Καταπληκτικό!

Ελπίζω η απάντηση που έδωσα στη Burbulithra54 να σε διαφώτισε αρκετά. Υπάρχει ένα ρητό της μεσαιωνικής σοφίας “as above so below” που είναι ξεπατικωτούρα από το αρχαιοελληνικό «οδός άνω κάτω μία και αυτή» (Ηράκλειτος), το οποίο μας αποκαλύπτει έναν από τους βασικούς φυσικούς νόμους: ό,τι συμβαίνει σε ένα επίπεδο ύπαρξης, το ίδιο (κατ’ αναλογία) συμβαίνει και στα ανώτερα ή κατώτερα απ’ αυτό επίπεδα ύπαρξης.

Κάποια στιγμή ο Μορφέας είχε γράψει σε αυτό το τόπικ για τα εγρηγορότα. Το εγρηγορός είναι το ενεργειακό σύνολο των σκέψεων, των συναισθημάτων και των πράξεων των ανθρώπων (μιας ομάδας ανθρώπων ή και της ανθρωπότητας ως σύνολο), το οποίο μπορεί να φτάσει σε ένα σημείο δύναμης που να ανεξαρτητοποιηθεί, να αποκτήσει ευφυΐα και βεβαίως να αρχίσει να παρεμβαίνει στα γεγονότα ή στα άτομα προκειμένου να μη χάσει την τροφή του.

Αν πρόκειται για αρνητικό εγρηγορός (π.χ. το εγρηγορός του τρόμου) θα προσπαθήσει να προκαλέσει γεγονότα που προξενούν τρόμο ώστε να τραφεί από αυτόν. Αν πρόκειται για θετικό εγρηγορός (π.χ. το εγρηγορός της αγάπης), αντίθετα, θα δημιουργεί ολοένα τις συνθήκες ώστε να γίνονται σκέψεις και πράξεις αγάπης. Αυτό είναι το πραγματικό νόημα της –κατά τα άλλα ακαταλαβίστικης- φράσης “to be eaten by the Gods”. Και βεβαίως είναι μια πιθανή εξήγηση για την τάξη εκείνη των αγγέλων που λέγεται ότι ξεκίνησε από τους ανθρώπους.

Η μηχανική στην οποία στηρίζεται η δημιουργία των εγρηγορότων είναι η εφαρμογή της αρχής της Φυσικής ότι δεν νοείται κίνηση ενέργειας χωρίς την ύπαρξη ύλης (όπου ύλη εννοούμε και τόσο ανάριες καταστάσεις όπως το χρώμα ή τον ήχο). Καθετί λοιπόν που σκεφτόμαστε, που αισθανόμαστε, που λέμε και που κάνουμε δημιουργεί και στη συνέχεια τροφοδοτεί ενεργειακά σημεία που αφού περάσουν την «κρίσιμη μάζα» εξελίσσονται σαν αυτόνομες οντότητες.

Αυτός είναι ο λόγος που δεν επιθυμώ να ασχολούμαι καθόλου με τα αρνητικά όντα και αποφεύγω ακόμα και να τα ονομάζω.

Με αγάπη,
Unseen


******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 13:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπημένε μου Angus,

quote:
Unseen μου ακόμα και στην σιγή ο αέρας ακουει τις ευχές που τοποθετούνται στην γη και φροντίζει να τους δίνει πνοή...

Και έτσι είναι.

Με πολλή αγάπη,
Unseen

******* By Art we live *******Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 14:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μηχανική στην οποία στηρίζεται η δημιουργία των εγρηγορότων είναι η εφαρμογή της αρχής της Φυσικής ότι δεν νοείται κίνηση ενέργειας χωρίς την ύπαρξη ύλης (όπου ύλη εννοούμε και τόσο ανάριες καταστάσεις όπως το χρώμα ή τον ήχο). Καθετί λοιπόν που σκεφτόμαστε, που αισθανόμαστε, που λέμε και που κάνουμε δημιουργεί και στη συνέχεια τροφοδοτεί ενεργειακά σημεία που αφού περάσουν την «κρίσιμη μάζα» εξελίσσονται σαν αυτόνομες οντότητες.

Αυτός είναι ο λόγος που δεν επιθυμώ να ασχολούμαι καθόλου με τα αρνητικά όντα και αποφεύγω ακόμα και να τα ονομάζω.


Κοίτα τι μαθαίνω!!!
Εγώ αυτό το θεωρούσα προσωπική μου άποψη και τώρα μαθαίνω και ότι κάπου στηρίζεται.
Από την πρώτη σελίδα μέχρι εδώ, μόνο χρήσιμες πληροφορίες...
Και επίπεδο συζήτησης που πολλά τόπικ θα ζήλευαν.
Μάλλον εδώ οι θετικές ενέργειες βασιλεύουν!
Εγώ δυστυχώς έχω εμπειρίες πολύ νοητές,
απλά νιώθω τις παρουσίες στον αέρα.
Πριν λίγες μέρες έβρεχε και περπατώντας στο δρόμο,
ένιωθα τα δέντρα γεμάτα από άλλες.......
οντότητες να το πω,
παρουσίες (?)
και ενώ είχε ομίχλη,
μέσα απ'τη θολούρα τα χρώματα όλων των φυτών έλαμπαν παράξενα και πανέμορφα.
Και όσο τα παρατηρούσα και ρουφούσα τη μυρωδιά της υγρασίας και απολάμβανα σταγονίτσες στο κεφάλι μου,
τόσο περισσότερο άνθιζε ένα χαμόγελο και ένα συναίσθημα αισιοδοξίας,
παρόλο που η διάθεση μου βγαίνοντας από το σπίτι δεν ήταν ανάλογη.
Αυτός είναι ο τρόπος που αντιλαμβάνομαι εγώ αυτές τις παρουσίες-όντα ή ό,τι άλλο.
Ακόμη κι αν δεν είναι όμως ξωτικά ή νεράιδες, όπως τα αντιλαμβάνομαι,
είναι σίγουρα μια θετική αλληλεπίδραση με τη φύση, που με βοηθά.
απίστευτα.
Έχω γενικώς την αίσθηση ότι η φύση είναι με το μέρος μου, ή ίσως εγώ με το δικό της, ή και τα δύο.
Με δυο δροσοσταλιές αγάπης σας χαιρετώ,
Ξωτικούλα.

Υ.Γ. Η Galadriel θα μας ξανατιμήσει με την παρουσία της?
Νιώθω την απουσία της κάπως βαριά ελπίζω να κάνω λάθος.

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Angus
Μέλος 1ης Βαθμίδας


109 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2006, 17:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Angus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη Ξωτικούλα,

Και εγω νιώθω βαρια την απώλεια της Galadriel.Ισως επειδη την είχα ταυτίσει με το θέμα.Πολύ ωραία τα όσα λές,φαίνεται οτι ο κόσμος των ξωτικών σε έχει αγγίξει με τον τρόπο του.Να είσαι πάντα καλά.

Με αγάπη
AngusΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy