ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΑΓΙΩΝ (ΝΟ 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 18:14:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτό που πιστεύω ότι ποτέ δε πρέπει να αμελήσουμε είναι ότι οι προφητείες είναι για να μας κρατάνε σε ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ εγρήγορση. Να κοιτάμε μέσα μας και να προσπαθούμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε με την ψυχή μας, να την έχουμε καθαρή για να αποδώσουμε σωστή - κατά Κύριον - επίγεια παρουσία και να ετοιμαστούμε όσο μπορούμε για την τελική Κρίση.


Αμην!

quote:
Δεν νομίζω ότι υπάρχει ή έχει υπάρξει κάποια προφητεία που να αναφέρεται σε κάτι υπερφυσικό - εκτός βέβαια από το σημάδι που αφορά τον Αγ. Ιωάννη, και παλιότερα σε ό,τι αφορούσε τον Ιησού.

Μια χάρη βρε παιδιά, μόνο και μόνο επειδή είμαι καινούριος και έχω χάσει επεισόδια. Ποιές είναι αυτές οι προφητείες για τον 'Αγ Ιωάννη' στις οποίες αναφέρεστε με τόση θέρμη? Ενημερώστε με σας παρακαλώ για να μπορώ να παρακολουθήσω.

ευχαριστώ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pansympanios
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 18:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pansympanios
καλησπερα παιδια.βλεπω πολυ αινθουσιασμο στην παρεα και αυτο μου αρεσει.ομως μονο υποθεσεις μπορειτε να κανετε γιατι την πραγματικοτητα την ξερει μονο ο θεος.περιμενω πως και πως τα μελλομενα..η ρωσια ξυπνησε.οι αριστοπολεμικες της μηχανες ειναι ετοιμες.μενει μονο το μπαμ που θα σημανει και την αρχη αναμορφωσεως του stasus quo του πλανητη

MEXRI TOTE YPOMONH..ΕΧΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 18:56:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Μια ακόμα επιβεβαίωση ότι η Ρωσία δεν θέλει να είναι ο μικρός και ο αδύναμος. Κάτι γίνετε στην Ρωσία κάτι πολύ μεγάλο διαβάστε το νέο.


http://www.themoscowtimes.com/stories/2005/06/07/001.html


"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"


Edited by - Hfaistos on 07/06/2005 18:57:38

Edited by - Hfaistos on 07/06/2005 18:58:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 21:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
αγαπητοι φιλοι θα επιμεινω στην αποψη μου γιατι πιστευω οτι ετσι εχουν τα πραγματα.αποψη μου ειναι οτι θα μπουν στην αθηνα οι τουρκοι αλλα μονο για λιγες ωρες.μετα θα ειναι ενας στρατος σε ατακτη φυγη,και θα ερθουν οι γαλλοι και οι ιταλοι να τους καθαρισουν ενω οι ρωσοι θα τους εχουν αποκοψει στα βορεια. αυτα που λες για τον εβρο να σου πω οτι δεν ισχυουν πια επειδη εχουν κλεισει στρατοπεδα και δεν εχουμε πια πολυ στρατο εκει.ο στρατος που εχουμε στον εβρο φτανει για να αντισταθει κατα τη γνωμη μου καπου στα δεκα λεπτα μονο(δεν το λεω τυχαια).απο κει και περα ειναι θεμα ωρων η θεσσαλονικη και θεμα μιας-δυο ημερων η αθηνα.επισης λενε οτι εχουν αρχισει να ξηλωνουν τα ναρκοπεδια του εβρου (δηλαδη μπατε σκυλοι αλεστε).
στα νησια αν κανουν αποβαση θα πρεπει να ειναι ευχαριστημενοι αν επιβιωσει το 5%,ετσι λενε οι στρατιωτικοι,και οι τουρκοι δεν ειναι βλακες.
αυτα που λες φιλε μου για την ερμηνεια των προφητειων ειναι τουλαχιστον σε αντιθεση μα τα αλλα που λες,γιατι δεν μπορεις να λες απο τη μια οτι θα μπουν οι ρωσοι στη τουρκια και απο την αλλη να μου λες οτι οι γαλλοι μπηκαν πριν 150 χρονια!επειτα η προφητεια λεει για γαλλους και ιταλους μαζι,που το πας αυτο?ποτε ξαναμπηκαν γαλλοι και ιταλοι μαζι στην ελλαδα για να την ελευθερωσουν?
επιμενω λοιπον οτι θα μπουν οι τουρκοι για λιγο στην αθηνα και θα τους σταματησουν οι ρωσοι εξω απο την κορινθο(εξαμιλια) που θα ερθουν τα μαντατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 00:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΔΕ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΘΗΝΑ ΟΥΤΕ ΣΑΛΟΝΙΚΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ!ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΝΗΣΙΑ ΘΑ ΠΕΙΡΑΞΟΥΝ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...ΟΥΑΙ..
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ 22 ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΔΩ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ.
ΙΔΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΠΑΙΣΙΟΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

Πόλεμος με Τουρκίας & Τα Εξαμίλια της Προφητείας Αγίου Κοσμά του Αιτωλού

Ήλθαν κάποιοι εδώ ,και άρχισαν να μου λένε ότι θα γίνη πόλεμος ,κι΄ότι οι Τούρκοι θα φθάσουν μέχρι τα Εξαμίλια στην Κόρινθο ! Με ανάγκασαν να τους εξηγήσω ότι τα Εξαμίλια πού γράφει ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός στις προφητείες του ,είναι τα 6 ναυτικά μίλια της υφαλοκρηπίδος και ότι γι΄αυτά θα «πιαστούμε»!

Όμως δεν θα μπούν στην Ελλάδα, μέχρι εκεί θα προχωρήσουνε , στα έξη μίλια, και τότε θα τους βρεί η μεγάλη συμφορά από τον Βορρά, που λένε τα γραφόμενα , και τίποτα δεν θα μείνει όρθιο"


ΠΗΓΗ: http://www2.cytanet.com.cy/gogreek/paisios.htm

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 08/06/2005 00:59:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pontios1986
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 01:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pontios1986
Φίλε 22 κάποια από τα επιχειρήματα σου στέκουν αλλά και πάλι μου φαίνεται αδύνατο αλλά και βλακώδες εκ μέρους των Τούρκων να εισβάλουν στην Ελλάδα στα καλά καθούμενα και ειδικά οταν ,όπως λες,
θα έρθουν μέσα σε 3 μέρες Ρώσοι, Γάλλοι και Ιταλοί να τους καταστρέψουν.
Δεν είναι λίγο γελοίο;
Οι επιθέσεις δεν γίνονται τυχαία.Για να το επιχειρίσουν θα πρέπει πρώτα να πάρουν κάποια διαβεβαίωση από τις μεγάλες δυνάμεις ότι θα έχει υποστήριξη από κάποιες από αυτές.


Κι αν πρέπει να πεθάνουμε για την Ελλάδα
θεία ειν η δάφνη,
μια φορά κανείς πεθαίνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 09:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Να το ληξουμε το θέμα με τους Τούρκους και την Αθήνα?
Φίλε 22, δεν προκύπτει από ΠΟΥΘΕΝΑ ότι θα γίνει αυτό που λες. Όπως λένε και οι άλλοι σε πολλά είσαι σωστός, αλλά στο σημείο αυτό έχεις πλανευτεί.
Βέβαια..και για να χαριτολογήσω, αυτή σου η επιμονή δεν θα σε βλάψει και πολύ...άσε που θα χαροποιήσει και το supermarket της γειτονιάς σου με τα αποθέματα που θα μαζέψεις (σε πειράζω καλοπροαίρετα).

Εν πάσει περιπτώσει, νομίζω πως είναι σαφές το τι θα γίνει.
Ακόμα και το θέμα με τον δορυφόρο και τα νέα της Ρωσικής τηλεόρασης, δείχνει πόσο σοβαρά έχουν πάρει η Ρώσοι το θέμα της Διεθνούς προβολής.

Εμένα με προβληματίζει κάτι...
έχουμε αναφέρει κάποιες ημερομηνίες..συμφωνούμε ότι το κρίσιμο διάστημα είναι μεταξύ 2006-2012. Ακόμα και το Τραχώνι, δείχνει πως περίπου το 2012-13 θα αναλάβει ο Β. Ιωάννης.
Από ότι έχω διαβάσει, υπάρχει ένα λάθος στην καταγραφή της γέννησης του Χριστού (από όπου μετράμε τα χρόνια). Αν έχω καταλάβει σωστά έχει καταγραφεί η γέννηση Του 3 χρόνια νωρίτερα από ότι γεννήθηκε. Αυτό σημαίνει ότι έχουμε έτος 2002 κι όχι 2005!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 09:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Φίλε Menas,

κοίτα τις προηγούμενες συζητήσεις..αφιέρωσε λίγο χρόνο και θα δεις όλες τις προφητείες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 11:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
quote:
Μια χάρη βρε παιδιά, μόνο και μόνο επειδή είμαι καινούριος και έχω χάσει επεισόδια. Ποιές είναι αυτές οι προφητείες για τον 'Αγ Ιωάννη' στις οποίες αναφέρεστε με τόση θέρμη? Ενημερώστε με σας παρακαλώ για να μπορώ να παρακολουθήσω.

Για κοίτα στην πρώτη πρώτη σελίδα του Λέοντα του Σοφού την προφητεία. Βγάζει μάτι! ;)

quote:
Από ότι έχω διαβάσει, υπάρχει ένα λάθος στην καταγραφή της γέννησης του Χριστού (από όπου μετράμε τα χρόνια). Αν έχω καταλάβει σωστά έχει καταγραφεί η γέννηση Του 3 χρόνια νωρίτερα από ότι γεννήθηκε. Αυτό σημαίνει ότι έχουμε έτος 2002 κι όχι 2005!

Αετέ, δεν ξέρω αν αυτό που λες για την γέννηση του Χριστού είναι σωστό ή όχι, αλλά να σου επισημάνω τα εξής:
Ο Χριστός γεννήθηκε το έτος 5508 Από Αδάμ σύμφωνα με την εκκλησία.
Το έτος 1992 που έπεσε η ΕΣΣΔ ήταν ακριβώς το έτος 7500 Από Αδάμ.

Ο Άγιος Σεραφείμ της Βυρίτσας (Ρωσία εννοείται, ασκητής μεγάλος πέθανε το '50) έλεγε ότι μετά την κατάρρευση της ΕΣΣΔ θα έρθει μια περίοδος όπου η Ρωσία θα ξαναβρεί τον Ορθόδοξο εαυτό της, και η Εκκλησία θα λειτουργεί ρολόι, όπως παλιά. Αυτή η περίοδος θα κρατήσει ίσως 15 χρόνια, μετά από τα οποία θα έρθει ο Αντίχριστος. 1992+15=2007.
Οπότε και με σχετικές ημερομηνίες να πας, πάλι στο 2007- πέφτεις!
;)

Για κοίτα τι λέει και η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ρωσίας για αυτόν:
http://www.russia-hc.ru/eng/religion/plegacy/instserv.cfm

Ε τώρα τέτοια συμπτωσάρα, ε? :)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 12:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Φίλε windwalker, διάβασα το κείμενο, κι αν καταλαβαίνω σωστά, επιβεβαιώνει αυτό που έγραψες, ότι δηλαδή 15 χρόνια περίπου μετά το άνοιγμα των Ορθόδοξων εκκλησιών στην Ρωσία, θα έρθει ο Αντίχριστος.

Μια στιγμή όμως...πότε θεωρούμε ως ημερομηνία αυτό που περιγράφει ο π.Σεραφείμ?
Θεωρούμε την ημερομηνία πτώσης του Κομουνισμού στην Ρωσία ή κάτι άλλο?

Πάντως έχεις δίκιο...είναι λογικό το 2007-8: και το Τραχώνι δείχνει αυτήν την ημερομηνία ως έτος ανάδειξης του Αντιχρίστου ως θεού & βασιλιά του Ισραήλ.
Έτσι 2007-08 + 3,5 χρόνια βασιλείας του ΑΧ = 2011-12
+ 1η φάση πολέμου με την Ρωσία (5 μήνες) και ήττα του ΑΧ = 2012
+ διαπραγματεύσεις + 2η φάση πολέμου (3 ημέρες) = το 2012-13
Άρα 2012-13 ανάδειξη του Βασιλιά Αγ. Ιωάννη
+12 πρώτα χρόνια Βασιλείας του (ανοικοδόμηση εκκλησιών και διάδοση Χριστιανισμού σε όλο τον κόσμο)= 2025 Παγκόσμιο Ορθόδοξο Πάσχα.

Όμως για να έχουμε το 2007 την ανάδειξη του Αντιχρίστου - Μαιτράγια, θα πρέπει το 2006-2007 να έχει ολοκληρωθεί ο Ναός του Σολομώντα.
Για να συμβεί αυτό θα πρέπει έως το 2006 να έχει αχρηστευτεί το Τέμενος του Ομάρ με σεισμό.
Άρα εντός του 2005 και 2006 θα πρέπει να αναμένουμε:
1) Μεγάλο Σεισμό που θα καταστρέψει το τέμενος του Ομάρ
2) τα Τουρκικά φράγματα στον Ευφράτη

προφητεία π.Παίσιου:
" Όταν ακούσετε , ότι τα νερά του Ευφράτη τα κόβουν ψηλά οι Τούρκοι με φράγματα , να ξέρετε ότι ήδη μπήκαμε στην προετοιμασία του Αρμαγεδώνα ,και ότι διακόσια εκατομμύρια στρατός θα διαβή τον Ευφράτη για την Μέση Ανατολή …"

(Μιλάει για τον στρατό της Ανατολής που θα επιτεθεί στην Ρωσία)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 13:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Αετέ, πρώτα απ'όλα και εγώ δεν μπορώ να σου επιβεβαιώσω αν πράγματι αναφέρεται στην πτώση του Κομμουνισμού ο Π. Σεραφείμ. Είναι άξιο απορίας πάντως, το ότι πέφτει ακριβώς 2007.
Επίσης, λέει ίσως και 15 χρόνια, το οποίο σημαίνει ότι δεν είδε ακριβώς την διάρκεια, αλλά στο περίπου. Και ένα τελευταίο: δεν ξέρουμε αν εννοεί ότι ο Αντίχριστος θα εγκαθιδρύσει τα 3,5 χρόνια τότε, ή ότι θα πρωτοκάνει την εμφανισή του τότε και τα 3,5 χρόνια θα έρθουν αργότερα.

Να θυμηθούμε την επιστολή του "Μεσσία" στον Σαρόν, έλεγε το 2006 θα ταράξει τα έθνη και θα ρθουν να του φέρουν αργύριο και χρυσό κλπ κλπ.

Δένουν όλα αυτά. Και δένουν υπέροχα όλα μαζί για το 2006-2007.


Λοιπόν, λέω να φτιάξουμε ένα site-βιβλιοθήκη που να περιέχει όλες τις προφητείες που έχουμε συγκεντρώσει ως τώρα και να το ανεβάσουμε σε κάποιον free host.
Θα είναι απλό, αλλά αποτελεσματικό:
Θα έχει δύο κατηγορίες: προφητείες στα Αγγλικά, και προφητείες στα Ελληνικά. Σε κάθε κατηγορία θα υπάρχουν οι προφητείες και οι άγιοι που τις είπαν, ένας-ένας, και αν βρω και εικόνες απ'τους Αγίους θα τις βάλω και αυτές να είναι ολοκληρωμένο το σετ.
Δεν θα περιέχει εδάφια απ'την Αποκάλυψη γιατί είναι βιβλίο της Εκκλησίας και όποιος το θέλει να πάει να το αγοράσει.

Έφτιαξα το logo στην είσοδο, που θα βρίσκεται στην κορυφή από κάθε σελίδα.
Ιδού:

Θέλω απόψεις και συμβουλές για το τι να βάλω.

Δεν ξέρω πότε θα ολοκληρωθεί, αλλά δεν θα αργήσει μάλλον, δεν θα είναι κάτι το περίπλοκο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Hfaistos
Μέλος 2ης Βαθμίδας


259 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 14:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Hfaistos
Bravo paidia gia thn afosiwsh sas kai gia ton xrono pou diathetete. Mporw na pw oti exw mathei polla ton teleftaio kairo kai ayto xarh se esas.

"ΠΟΛΕΜΑ ΤΟ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΘΑ ΝΙΚΗΣΕΙΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 14:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Και για να συμπληρώσουμε και την χρονολογική Σειρά των Γεγονότων:

Ο Βασιλέας Αγ.Ιωάννης, βασιλεύει 32 χρόνια.
Άρα 2012+32 = 2044 περίπου

Τότε αποφυλακίζονται οι δυνάμεις του Σκότους, και έχουμε έναν άλλο Βασιλέα που κάνει αίσχη, πράτει νόμους υπέρ της αιμομιξίας κλπ κλπ, και η Βασιλεία του κρατά 3,5χρόνια.
Πάμε στο 2048 περίπου.

Μετά έχουμε τον εκ Αιθιοπίας, που επιστρέφει στην Χριστιανική πίστη και βασιλεύει 12 χρόνια...πάμε στο 2060 περίπου.

Μετά τους 3 βασιλείς που χωρίζουν το Βασίλειο σε 3 μέρη και κάνουν πολέμους μεταξύ τους...δεν φαίνεται πόσο κρατά η Βασιλεία τους.

κι έπειτα έχουμε τον τελικό και μεγαλύτερο Αντίχριστο, τον απόγονο της φυλής του Δαν με την μητέρα του την Λίλιθ (η οποία μπορεί να είναι και Ελοχείμ...δεν μου είναι πολύ ξεκάθαρο)...και τότε έρχεται η Δευτέρα Παρουσία και η Ώρα της τελικής Κρίσης.

Επομένως, εγώ καταλαβαίνω ότι περίπου μεταξύ 2060-2100, τελιώνουν οι μέρες του ανθρώπου.

Η ιδέα σου WindWalker είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ. Κι όχι μόνο, αλλά και θα την εμπλουτίζουμε με νέες προφητείες. Προτείνω δε, αφού συμφωνούμε σε κάποιες ερμηνείες, να τις βάζουμε και αυτές με λιτό τρόπο, σε ξεχωριστό χώρο με την ονομασία "Προσπάθειες Ερμηνίας Προφητειών".
Έτσι, κάθε νέα προφητεία που θα έρχεται, θα σχολιάζεται, θα προσπαθούμε να την αναλύσουμε και να την συγκρίνουμε με τις υπάρχουσεσ, για να υπάρχει κι ένα αρχείο για όποιον επισκέπτη αλλά και για εμάς.
Προτείνω να βάλουμε:
1. Όλες τις προφητείες που έχουμε βρει έως τώρα σε ηλεκτρονική μορφή.
2. Το scanαρισμα των προφητειών του "Ο καιρός γαρ εγγύς"
3. Τις προφητείες του Τραχωνίου.
4. προφητείες που έχει κάποιος, σε βιβλία και μπορεί να τις scanarei.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 14:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Και για να συμπληρώσουμε και την χρονολογική Σειρά των Γεγονότων:

Ο Βασιλέας Αγ.Ιωάννης, βασιλεύει 32 χρόνια.
Άρα 2012+32 = 2044 περίπου

Τότε αποφυλακίζονται οι δυνάμεις του Σκότους, και έχουμε έναν άλλο Βασιλέα που κάνει αίσχη, πράτει νόμους υπέρ της αιμομιξίας κλπ κλπ, και η Βασιλεία του κρατά 3,5χρόνια.
Πάμε στο 2048 περίπου.

Μετά έχουμε τον εκ Αιθιοπίας, που επιστρέφει στην Χριστιανική πίστη και βασιλεύει 12 χρόνια...πάμε στο 2060 περίπου.

Μετά τους 3 βασιλείς που χωρίζουν το Βασίλειο σε 3 μέρη και κάνουν πολέμους μεταξύ τους...δεν φαίνεται πόσο κρατά η Βασιλεία τους.

κι έπειτα έχουμε τον τελικό και μεγαλύτερο Αντίχριστο, τον απόγονο της φυλής του Δαν με την μητέρα του την Λίλιθ (η οποία μπορεί να είναι και Ελοχείμ...δεν μου είναι πολύ ξεκάθαρο)...και τότε έρχεται η Δευτέρα Παρουσία και η Ώρα της τελικής Κρίσης.

Επομένως, εγώ καταλαβαίνω ότι περίπου μεταξύ 2060-2100, τελιώνουν οι μέρες του ανθρώπου.

Η ιδέα σου WindWalker είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ. Κι όχι μόνο, αλλά και θα την εμπλουτίζουμε με νέες προφητείες. Προτείνω δε, αφού συμφωνούμε σε κάποιες ερμηνείες, να τις βάζουμε και αυτές με λιτό τρόπο, σε ξεχωριστό χώρο με την ονομασία "Προσπάθειες Ερμηνίας Προφητειών".
Έτσι, κάθε νέα προφητεία που θα έρχεται, θα σχολιάζεται, θα προσπαθούμε να την αναλύσουμε και να την συγκρίνουμε με τις υπάρχουσεσ, για να υπάρχει κι ένα αρχείο για όποιον επισκέπτη αλλά και για εμάς.
Προτείνω να βάλουμε:
1. Όλες τις προφητείες που έχουμε βρει έως τώρα σε ηλεκτρονική μορφή.
2. Το scanαρισμα των προφητειών του "Ο καιρός γαρ εγγύς"
3. Τις προφητείες του Τραχωνίου.
4. προφητείες που έχει κάποιος, σε βιβλία και μπορεί να τις scanarei.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 14:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
και ομως φιλοι μου,συνεχιζω να επιμενω στις αποψεις μου σεβομενος παντα και τις δικες σας.το ποιος εχει δικιο θα το διαπιστωσουμε συντομα,αλλα προς το παρον επιμενω στις θεσεις μου επειδη μονο ετσι μπορω να βρω μια λογικη αλληλουχια των διαφορων προφητειων χωρις καποιες να ερχονται σε αντιθεση με αλλες.μου λεει ενας φιλος οτι δεν εχουν μοναδες οι τουρκοι στον εβρο:το ξερετε οτι ετοιμαζουν και αυτοι μοναδες ταχειας επεμβασης με εκπαιδευμενο προσωπικο στα προτυπα του δικου μας στρατου;
παντως αν δεχτω τη δικη σας αποψη να ξερετε οτι μου μενουν πολλα αναπαντητα ερωτηματα για προφητειες που δεν συμφωνουν με οσα ελεγε ο παισιος.εγω πιστευω οτι ο παισιος,ενας φωτισμενος ανθρωπος κατα τα αλλα,προσπαθουσε και αυτος να ερμηνευσει τις προφητειες.αυτο σημαινει οτι μπορει και να εκανε λαθη.
για το 2007 που λεει καποιος οτι θα γινει μαλλον, συμφωνω και εγω αλλα δε μπορω να αποκλεισω οτι θα γινει και φετος η του χρονου.
η ρωσια ειναι σχεδον ετοιμη για μια αναμετρηση και οι αποθηκες της γεματες οπλα και πυραυλους,τοσους που θα σκεπασουν τον ουρανο της τουρκιας.μια προφητεια λεει οτι θα μας βαλουν βαρυ και δυσβασταχτο φορο αλλα δεν θα προλαβουν(να τον εισπραξουν γιατι θα μας προλαβουν τα γεγονοτα),μηπως παει το μυαλο καποιου σε ποιο φορο αναφερεται;εγω πιστευω οτι εννοει το φορο ακινητης περιουσιας γιατι λεει καπου αλλου οτι θα μς βαλουν φορο στις κοτες και τα παραθυρα(κινητη και ακινητη περιουσια).αν φετος η του χρονου πουν οτι θα μας φορολογησουν τα σπιτια που μενουνε με μεγαλο φορο τοτε θα ειναι και η χρονια λογικα που θα ξεκινησει ο πολεμος.
περιμενω τις αποψεις σας,ευχαριστω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 14:34:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
πολυ καλη η ιδεα σου wildwaker να ανεβασεις τις προφητειες,εχω ομως καποιους ενδοιασμους για τις προφητειες στο τραχωνι της κυπρου επειδη δεν πιστευω οτι ειναι πραγματικες αλλα οτι καποια συμφεροντα κρυβονται απο πισω.υπαρχουν πολλοι που τις αμφισβητουν γιατι ερχονται σε αντιθεση με αυτα που λενε οι αγιοι,μαλλον καποιοι αποφασισαν να βγαλουν ετσι λεφτα λεγοντας οτι τους κατεβει.
ποιος σας ειπε ρε παιδια οτι θα κρατησει τοσα χρονια ο πολεμος; αφου ειναι ξεκαθαρο απο τις προφητειες και απο την αποκαλυψη οτι θα κρατησει μονο 5 μηνες(αντε και λιγες μερες παραπανω).δε λενε οτι θα κρατησουν οι ρωσοι την επταλοφο για 5 μηνες και θα φυτεψουν λαχανα και θα τα φανε; δε λεει καποιος αλλος οτι θα κρατησει 5 η 6 μηνες;που τα βρηκατε εσεις τα χρονια μεχρι το 2012;μην ακουτε,θα γινει συντομα και θα τελειωσει πολυ γρηγορα.εχετε δει πολεμο στις μερες μας να κρατει πανω απο μερικες εβδομαδες αντε μηνες;λιγο λογικα δεστε το.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 14:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Φίλε 22,
μπορείς σε παρακαλώ να παραθέσεις την σχετική προφητεία και ποιος την είπε?

Πάντως αυτό που λέει "φόρος στις κότες και στα παράθυρα" δεν μου είναι αρκετά ξεκάθαρο ότι αναφέρεται σε κινητή & ακίνητη, γιατί τέτοιος φόρος υπάρχει. Θα σου πω ότι οι ακίνητες περιουσίες ήδη φορολογούνται (σχετικό τέλος μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ) εδώ και πάρααα πολλά χρόνια, ενώ το ΦΠΑ υπάρχει σε κάθε κινητή αγορά.

Εδώ θα πρέπει νομίζω να είμαστε ακριβολόγοι με την συγκεκριμένη προφητεία...δηλαδή όταν εννοεί φόρο στις κότες θα υπάρξει φόρος στους αγρότες και στους γαιοκτήμονες με βάσει τον αριθμό των ζωντανών τους, ενώ φόρος στα παράθυρα καταλαβαίνω ότι εννοεί φόρο με βάσει των αριθμό των δωματίων σε ένα σπίτι κι όχι με τον αριθμό των τετραγωνικών (που ισχύει σήμερα).

Και κάτι ακόμα: ο π. Παίσιος ήταν φωτισμένος άνθρωπος και η χάρη του Αγ. Πνεύματος ήταν μέσα του. Είναι βλασφημία να λες ότι "έχει κάνει λάθος". Ένας Άγιος δεν ομιλεί ο ίδιος αλλά μιλά το Άγιο Πνεύμα μέσα από αυτόν.
Και ανεξάρτητα από αυτό, είναι μάλλον αυθαίρετο να αγνοήσουμε μια προφητεία αν "δεν μας βολεύει", μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσουμε ένα δικό μας συμπέρασμα....δεν συμφωνείς?
Μην ξεχνάς ότι θέλει φώτιση για να καταλάβει κάποιος μια προφητεία, και είναι ΠΟΛΥ πιθανόν να είμαστε ΟΛΟΙ μας πλανεμένοι με τις ερμηνείες που δίνουμε.
Ο κάθε ένας μας πρέπει να είναι πολύ - μα πάρα πολύ - επιφυλακτικός, προσεκτικός και ταπεινός όταν προσπαθεί να ερμηνεύσει κάποια προφητεία, γιατί προσπαθούμε με τον λογισμό μας και ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΗ να βρούμε μία άκρη, κι επομένως, είμαστε όλοι εκτεθιμένοι στην πλάνη του διαβόλου.
Κι έχουμε ευθύνη, μην τυχόν και μέσα από την καλή μας προαίρεση, πλανέψουμε κι άλλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 14:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Φίλε 22,

αναφέρεται σε μια προφητεία όταν λέει πως ξαναρχίζει ο πόλεμος "Θεέ μου, 5 μηνών δεινά δεν φτάνουν?"
Θα βρω την προφητεία και θα την ανεβάσω...εκτός κι αν κάποιος φίλος την έχει πιο πρόχειρη.

Από κει καταλαβαίνω ότι η 1η φάση θα κρατήσει 5 μήνες..that's all.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 15:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
φιλε aetos, οσα πιο πολλα παραθυρα εχεις στο σπιτι σου τοσο πιο πολλα τετραγωνικα ειναι,ετσι δεν ειναι; αν,σκεφτομαι, μας φορολογησουν ''διπλα'' για τα τετραγωνικα μας τοτε θα ειναι μια ενδειξη οτι ο πολεμος ξεκιναει(ρεαλιστικα το λεω).
το οτι ο παισιος ηταν ενας φωτισμενος ανθρωπος δεν το αμφισβητω,δεν ξερω ομως αν ο θεος του ειχε δωσει αυτο το χαρισμα να μπορει να ερμηνευει τις προφητειες,και πολυ φοβαμαι πως οχι γιατι με την απλη λογικη πεφτει σε αντιφασεις με αλλες προφητειες που υπαρχουν.
τη προφητεια που αναφερεις για τους 5 μηνες ποιος την ειπε; μου θυμισε μια προφητεια του κομφουκιου που λεει οτι μετα τον 5μηνο πολεμο θα υπαρχει τετοια καταστροφη του κλιματος εκεινα τα χρονια που θα ξεραθουν τα φυτα και η θαλασσα θα βραζει(εννοει μαλλον οτι θα χρησιμοποιηθουν οπλα που θα καταστρεφουν την ατμοσφαιρα,πυρηνικα,χημικα).αν ειναι ετσι τοτε δενει με αυτη τη προφητεια,αλλα ο πολεμος θα κρατησει μονο 5 μηνες,αυτο ειναι ξεκαθαρο απο πολλους προφητες μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 21:37:44  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητοί μου φίλοι Windwalker και Αετέ, λυπάμαι αλλά θα σας στενοχωρήσω. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, όσο κι αν αυτό που θα πω αντιβαίνει σε κάτι που έχετε χτίσει με κόπο και καλές προθέσεις.

Κατά την ταπεινή μου άποψη λοιπόν, έχετε παραβλέψει δύο βασικούς κανόνες της μελέτης της προφητείας, αλλά και της έρευνας γενικότερα. Δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να σας προσάψω δόλο, γιατί η αγάπη σας για τον Κύριο είναι προφανής. Όμως αυτό δεν αλλάζει το αποτέλεσμα, το οποίο είμαι υποχρεωμένος να εξετάσω.

Παρακαλώ ακούστε αυτά που έχω να πω χωρίς συναισθηματισμούς, και εξετάστε τα με αντικειμενικότητα και με βάση τη λογική. Και πάνω απ’ όλα, μετρήστε τα με τον Λόγο.

Σαν μια μικρή εισαγωγή θα ήθελα να πω ότι η μελέτη της προφητείας είναι πολύ σημαντικό θέμα, και δεν μπορεί να λαμβάνεται με ελαφρότητα. Η ικανότητα της ερμηνείας της προφητείας είναι χάρισμα από τον Κύριο, καθώς το Πνεύμα έδεσε και το Πνεύμα μόνο θα λύσει, και δεν είναι κάτι το οποίο μπορούμε να προσεγγίζουμε επιπόλαια . Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι δεν πρέπει ο οποιοσδήποτε πιστός να μελετάει και να ερευνά τις προφητείες, (ούτε φυσικά σας κατηγορώ για επιπολαιότητα και ελαφρότητα). Το αντίθετο, ο προφητικός λόγος είναι αναπόσπαστο κομμάτι της Γραφής, και συνεπώς επιβάλλεται να τον ερευνάμε-μελετάμε. Αλλά όπως είπα, η μόνη πηγή της προφητείας μπορεί να είναι ο Παράκλητος. Οποιαδήποτε άλλη πηγή είναι εκ του πονηρού και έχει σκοπό την πλάνη. Και είναι περιττό να πω για τα εκατομμύρια των προφητειών που έχουν κυκλοφορήσει ανά τους αιώνες, καθώς και με αυξανόμενο ρυθμό σήμερα. Ποιες από αυτές είναι ‘καθαρές’ (πηγάζουν από Αυτόν), είναι το πρώτο που πρέπει να διακρίνει ο πιστός στον Κύριο μελετητής. Η διάκριση είναι υποχρέωσή μας. Είναι εντολή.

Πριν λοιπόν αποφασίσουμε να μελετήσουμε μια προφητεία, πρέπει να είμαστε πεπεισμένοι ότι αυτή έχει όλα τα χαρακτηριστικά που την κατατάσσουν σαν αξιόπιστη. Και πάλι η μόνη περίπτωση που κάποιες λογίζονται σαν 100% αξιόπιστες, είναι αυτές της Γραφής. Για όλες τις υπόλοιπες, παραμένει πάντα ένα ποσοστό αμφιβολίας. Συν, εμπεριέχεται και ένα σημαντικό ποσοστό ρίσκου (αντιστρόφως ανάλογο του ποσοστού της αξιοπιστίας). Το ρίσκο να μην είναι η προφητεία καν προφητεία, και το χειρότερο ρίσκο να είναι μια προφητεία πηγάσουσα εκ του πονηρού.

Πως αυξάνουμε το ποσοστό αξιοπιστίας? Εξετάζοντας την αξιοπιστία των δύο συστατικών που έχουμε στα χέρια μας. 1. Το κείμενο και η ιστορική του αξιοπιστία (πως έφτασε το κείμενο στα χέρια μας) 2. Τον συγγραφέα (τον βίο και τον καρπό του, κατά το μέτρο του Κυρίου). Από κει και πέρα, αφού πρώτα το κείμενο μας έχει πείσει ότι είναι ένα αυθεντικό κείμενο και (ποιο σημαντικό ακόμα – το απόλυτο τεστ κατά την Γραφή)ο προφήτης ένας πραγματικός άνθρωπος του Κυρίου (φέρει καρπό Κυρίου), μπορούμε να περάσουμε στο στάδιο της εξέτασης της προφητείας αυτής καθ’ αυτής. Και εκεί πρέπει να επιβεβαιώσουμε (όπως πολύ ορθά έχει ήδη αναφερθεί) κατά πόσο συμβαδίζει με τον Λόγο.

Έχοντας πει όλα αυτά, έρχομαι και στο προκείμενο, που όπως σας είπα θα σας στενοχωρήσει. Μετά την παραπομπή σας στις ‘προφητείες του Λέοντα του Σοφού’, αναγκαστικά ξεκίνησα την διαδικασία που προανέφερα. Δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς άλλωστε. Και αυτά που η έρευνά παρήγαγε σε σχέση με τα ζητήματα της αξιοπιστίας, δεν είναι και τόσο ενθαρρυντικά.

Παραθέτω τα αντίστοιχα αποσπάσματα, δυστυχώς στην Αγγλική. Και μην προτρέξετε να κλίνετε αρνητικά προς αυτά, μόνο και μόνο γιατί δεν είναι Έλληνες οι γράφοντες. Ο Κύριος δεν είναι προσωπολάτρης, και σίγουρα δεν είναι φυλολάτρης. Η Γραφή είναι ξεκάθαρη σε αυτό. Rom 2:11 οὐ γάρ ἐστι προσωπολημψία παρὰ τῷ Θεῷ.


«The present manuscript contains the text that circulated throughout the Middle Ages and Renaissance under the name of the Oracles of Leo the Wise (emperor 886-912). This series of sibylline oracles concerns the fate of Greece, Byzantium, and Islam, as well as the future of good and evil. It mixes magic with religion and obscure divination with practical political expediency. By 1200, the prophecies were circulated under the name of Leo the Wise, founder of the Macedonian dynasty. The text was interpreted and applied to specific events and people as circumstances changed. The oracles not only determined the fate of Greek politics for many hundreds of years, but they were also the source for the Pseudo-Joachim of Fiore Vaticinium composed in the late thirteenth century as prophecies about the papacy.

After the fall of Byzantium and with the rise of the Ottoman Empire and its successive wars for control in Europe, especially Italy, the Oracles of Leo the Wise regained their popularity as part of the propaganda against the Turks. They were understood to predict the ultimate defeat of the Ottomans by a unified Christian West. A lavish illuminated manuscript, the Bute copy of the Oracles of Leo the Wise prepared by Francesco Barozzi (1537-1604) under the orders of the Venetian governor of Crete, Giacomo Foscarini (1523-1602), was probably produced c. 1575 (see London, Sotheby’s, 18 June 2002). This is around the same time that the first printed edition was issued in Brescia: Vaticinium Severi et Leonis imperatorum, in quo videtur finis Turcarum in praesenti eorum imperatore (Pietro Maria Marchetti, 1596). Our manuscript is a copy of the edition printed in Brescia (see Mortimer, no. 254). Added to the leonine prophecies in the present manuscript are the prophecies of the Muslims, which predict a reign of a thousand years for Islam, starting in 622.

No medieval copy of the Greek text of the oracles is known. It is recorded in 57 copies or fragments, not one of which is older than the sixteenth century. The modern edition exists in an unpublished dissertation (see Vereecken).

The text is profoundly imbedded in the history and culture of the sixteenth and seventeenth centuries. In the sixteenth century, the mode of prophecies reached its height with Nostradamus (1503-1566), a French physician and astrologer who wrote in 1555 the Centuries, a book of more than 900 predictions about the fate of France, the world, and celebrated persons of his time. War in Italy against the Turks accounts for the revival of the Leo Oracles and its printing in Brescia. The seventeenth-century copies are testimony to the battles that led to the eventual defeat of the Ottoman Empire. The great battle of Kahlenberg (September 12, 1683) in which the army of Jean Sobiesky pushed back the Ottoman troops that attacked Vienna was followed by the Treaty of Carlovitz (January 26, 1699) where the Turks abandoned claims to a large part of eastern Europe. During the same period, a long war with Venice ensued (1645-69), culminating in the Ottoman conquest of Crete (1669). The prophecies appended at the end, which predict the reign of 1000 years of Islam, should be seen as confirmation that the threat of Muslim domination, posed for 1000 years beginning in 622, had effectively passed.

Από το http://www.textmanuscripts.com/home/THEME/themelawdescritpion.php?m=89

Επιπλέον

The Oracles of Leo the Wise embraced the notion of a radical break in papal
succession, with the selection of a “hermit among the rocks” as Pope29. From fear of
the coming of anti-Christ, arose the notion of the “Angelic Pope”, a figure who would
espouse the importance of divine contemplation30. The Angelic pope, being a
response to a more sinister threat, acts to embody the positivist sentiments inspired by
Joachim. The future was not to be a period of continual decline; it was to be one of
religious achievement before the end of time.

http://www.uq.edu.au/access_history/one-one/joachim.pdf

Το μόνο εδάφιο που μπόρεσα να βρω σαν αυτούσιο κομμάτι του κειμένου, ήταν το παρακάτω. Η συνοδεία των δύο ‘αγγέλων’ είναι ενδιαφέρουσα, καθώς αναφέρεται και στην πρώτη σελίδα της συζήτησης. Φυσικά ο ‘αυτοκρατορικός σωτήρας’ δεν χρειάζεται σχολιασμό.

Leo the Philosopher (d. 911)
"There will arise an imperial deliverer - an oriental Frederick - who will save the kingdom and the people. He will come from the Mohammedans over whom he will rule - adorned with all virtue - poor but needing nothing - two angels in the form of eunuchs will accompany him - mankind will accept him as their ruler. He will conquer the Arabs - no taxes after twelve years. Immediately after, there will set in a period of darkness, crime and revolution."


Όσον αφορά το ‘αξιόπιστο’ του κειμένου που παρατίθεται στη συζήτηση λοιπόν, δεν υπάρχει καμία επαλήθευση. Όχι μόνο δεν έχουμε κάποια σημάδια που να δείχνουν ότι αυτά που μπορεί να είπε ο Λέων, είναι και αυτά που έχουμε στο τραπέζι, αλλά και αυτά που παρουσιάζονται στη συζήτηση δεν επαληθεύονται από τα χειρόγραφα που υπάρχουν. Άλλα λέει ο ένας, άλλα λέει ο άλλος. Πως μπορώ εγώ λοιπόν να πάρω τις ‘προφητείες’ στα σοβαρά? Με τι πρόσωπο θα απαντήσω στον Κύριο όταν με ρωτήσει «γιατί επέλεξες να μελετήσεις και να αναπαράγεις αυτά τα συγκεκριμένα?»

Όμως δεν πρέπει να σταματήσουμε εδώ. Πρέπει εξ’ ίσου να εξετάσουμε τον ίδιο τον προφήτη, ο οποίος πρέπει να περάσει από διπλή κρισάρα. Ξεσκόνισμα θα έλεγα, πριν φτάσουμε να τον αποκαλούμε «προφήτη του Κυρίου». Κάτι σαν τον Ηλία σαν να λέμε, τον Ιερεμία, τον Ησαία, και φυσικά τον Δανιήλ. Γιατί τέτοιοι ήταν οι προφήτες Του και το μέτρο είναι ξεκάθαρο.

Τι κατάφερα να βρω για τον Λέοντα και το στενό μονοπάτι που περπατούσε?

LEO.
It is difficult to understand how the exalted name of Philosophus could be given to a man like Leo, and one would feel inclined to take it ironi¬cally, were it not for the impudent flattery of the later Greeks* Gibbon, with a few striking words, gives the following character of this emperor: — w The name of Leo VI. has been dignified with the title of philosopher; and the union of the prince and the sage, of the active and speculative virtues, would indeed constitute the perfection of human nature. But the claims of Leo are far short of this ideal excellence. Did he reduce his passions and appetites under the dominion of reason ? His life was spent in the pomp of the palace, in the society of his wives and concubines; and even the clemency which he showed, and the peace which he strove to preserve, must be imputed to the softness and indolence of his character. Did he subdue his prejudices, and those of his subjects? His mind was tinged with the most puerile superstition ; the influence of the clergy, and the errors of the people, were consecrated by his laws ; and the oracles of Leo, which reveal in prophetic style the fates of the empire, are founded on the arts of astrology and divination(δεύτερη φορά αναφέρεται εμπλεκόμενος ο μυστικισμός από άλλη πηγή όμως). If we still inquire the reason of his sage appellation, it can only be replied, that the son of Basil was less ignorant than the greater part of his contemporaries in church and state ; that his education had been directed by the learned Pho-tius ; and that several books of profane and eccle¬siastical science were composed by the pen, or in the name of the imperial philosopher."
http://www.ancientlibrary.com/smith-bio/1848.html

Λυπάμαι ξανά, αλλά στη δεύτερη πια δεκαετία μελέτης των προφητειών, δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να συμφωνήσω ότι τα «προφητικά οράματα του Λέοντος» όπως αναγράφει ο τίτλος τους, είναι οράματα εμπνευσμένα από τον Παράκλητο, πέραν πάσης αμφιβολίας. Επιπλέον, και ίσως ακόμη πιο σηματικό, τα οποία οράματα, ειδικά τα χωρία που αναφέρονται σε σχέση με τον Άγιο Βασιλέα κλπ, σε καμία περίπτωση δεν επαληθεύονται από ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΣΗ προφητεία της Γραφής. Προκαλώ οποιονδήποτε να αποδείξει το αντίθετο. Και δεν μπορώ να καταλάβω πως ένας τόσο σημαντικός Θεόσταλτος Βασιλέας, που τον συμβουλεύουν άγγελοι σταλμένοι από τον Κύριο 24/7, ένα τόσο σημαντικό κομμάτι των έσχατων καιρών, δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ στις Γραφές. Τέλος, ο προφητικός βίος του 'προφήτη' φέρει ξεκάθαρα στοιχεία που κάνουν τον καρπό του, αν μη τι άλλο, αμφισβητούμενο.

Και πριν κλείσω, κι ας έγινα the party booper, θα ήθελα πραγματικά να ρωτήσω. Από πού ρε μάγκες τις βρήκατε αυτές τις ‘προφητείες’? Από ποια πηγή αντλήσατε νερό? Ποια είναι η πηγή σας?

Ζητάω συγνώμη που σας στεναχώρησα, και σας έκανα να οργισθείτε μαζί μου. Φυσικά και δε ζητάω συγνώμη που δεν μπορώ να δεχθώ τον συγκεκριμένο 'προφήτη' και τις 'προφητείες' του. Αυτό είναι χρέος μου σε κάποιον που υπεραγαπώ, και τον οποίο βάζω πάνω από κάθε άνθρωπο.

Πολύ θα ήθελα να σας γινόμουν αρεστός, να μην έλεγα τίποτα γι αυτό που διακρίνω, και όμορφα όμορφα να έλεγα κι εγώ τα δικά μου, με βάση ‘προφητείες’, σενάρια. Αλλά δεν υπάρχει καιρός για τέτοια. Τα πράγματα σκοτεινιάζουν γρήγορα. Και εμείς πρέπει να εργαζόμεθα Joh 9:4 …τὰ ἔργα τοῦ πέμψαντός μας ἕως ἡμέρα ἐστίν· ἔρχεται νὺξ ὅτε οὐδεὶς δύναται ἐργάζεσθαι.

Η Γραφή λέει ότι θα έρθει μεγάλη πλάνη στην Οικουμένη.
ενέργειαν πλάνης εἰς τὸ πιστεῦσαι αὐτοὺς τῷ ψεύδει,

και δεν μιλάμε για απλά πράγματα. Ακόμα και οι εκλεκτοί θα πλανιόντουσαν, εάν ήτο δυνατόν. Γιατί θα γίνουν

σημεῖα καὶ τέρατα πρὸς τὸ ἀποπλανᾶν, εἰ δυνατόν, καὶ τοὺς ἐκλεκτούς.

Και το σημαντικό ερώτημα που πρέπει ο καθένας να ρωτήσει τον εαυτό του, είναι το γιατί? "Γιατί θέλει να μελετήσει και να ερμηνεύσει τις προφητείες? Για τη δόξα του Κυρίου, ή για τη δόξα του ιδίου και την ικανοποίηση προσωπικών επιθυμιών και πεποιθήσεων?". Φυσικά το "για να περνάμε το χρόνο μας", δεν νομίζω ότι μπορεί να σταθεί σαν απάντηση.

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό. Δεν παίζονται μόνο οι δικές μας ψυχές στο τραπέζι, αλλά και των ανθρώπων που θα χρειαστεί να βοηθήσουμε και ίσως να οδηγήσουμε στο εγγύς σκοτεινό μέλλον, προς τον Κύριο. Και εμείς, αντί να τους προσφέρουμε Λόγο Κυρίου, τον Λόγον που ο έχων ώτα ακούει ακουέτω, μην τύχει και τους προσφέρουμε Λέοντες Σοφούς, και άλλα σοφά όντα.

Με αγάπη
menas



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 23:05:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Για να διευκρινίσουμε μερικά πράγματα, γιατί μου φαίνεται παρεξηγήθηκα:

Να φτιάξω βιβλιοθήκη με τις προφητείες προσφέρθηκα, όχι κοινότητα που να αναπτύσσεται γύρω απ'την μελέτη των προφητειών. Σε καμμία περίπτωση δεν είχα σκοπό να παρουσιάσω αναλύσεις περί των προφητειών, και σε καμμία περίπτωση δεν έχω σκοπό να διαστρεβλώσω τις προφητείες.

Υπάρχει είδη τέτοια βιβλιοθήκη, για τα Ρώσικα, με αγγλική μετάφραση, αλλά δεν περιέχει τις προφητείες των ελλήνων.


quote:
Και πριν κλείσω, κι ας έγινα the party booper, θα ήθελα πραγματικά να ρωτήσω. Από πού ρε μάγκες τις βρήκατε αυτές τις ‘προφητείες’? Από ποια πηγή αντλήσατε νερό? Ποια είναι η πηγή σας?

http://www.geocities.com/kitezhgrad/prophets/
http://www.rel.gr/index.php?rpage=paisios&rpage2=showkeimeno.php&link_id=16

Δεν είχα σκοπό να εκδώσω δικό μου "Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ", να συμμαζέψω όλες τις προφητείες ήθελα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

menas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


206 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 23:28:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Για να διευκρινίσουμε μερικά πράγματα, γιατί μου φαίνεται παρεξηγήθηκα:

Να φτιάξω βιβλιοθήκη με τις προφητείες προσφέρθηκα, όχι κοινότητα που να αναπτύσσεται γύρω απ'την μελέτη των προφητειών. Σε καμμία περίπτωση δεν είχα σκοπό να παρουσιάσω αναλύσεις περί των προφητειών, και σε καμμία περίπτωση δεν έχω σκοπό να διαστρεβλώσω τις προφητείες.


Αγαπητέ Windwalker, προσωπικά δεν παρεξήγησα τίποτα. Και τίποτα από αυτά που είπα δεν αναφέρονταν άμεσα σε αυτό που πρότεινες να κάνεις.

quote:

http://www.geocities.com/kitezhgrad/prophets/
http://www.rel.gr/index.php?rpage=paisios&rpage2=showkeimeno.php&link_id=16

Μάλλον εδώ εσύ με παρεξήγησες και ήταν δικό μου το λάθος που δεν το διευκρινισα. Δεν αναφερόμουν ούτε στο γέροντα Παίσιο, ούτε στον Κοσμά τον Αιτωλό, ούτε γενικά και αόριστα σε κάποιες προφητείες. Αναφέρθηκα συγκεκριμένα στις 'προφητείες του Λέοντα του Σοφού' και νόμιζα ότι ήταν ξεκάθαρο. Αν έχεις κάποια παραπομπή (εσύ ή κάποιος άλλος) στην πηγή αυτών των προφητειών, υπό τη μορφή που παρουσιάζονται στη συζήτηση, τότε θα θεωρούσα το ερώτημά μου απαντημένο. Προς το παρόν, με παρέπεμψες σε κάτι που δεν βρίσκω σχετικό.

quote:
Δεν είχα σκοπό να εκδώσω δικό μου "Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ", να συμμαζέψω όλες τις προφητείες ήθελα.

Don't be defensive. Ο σκοπός μας είναι να προχωρήσουμε ακόμα λίγο προς Αυτόν, και όχι να την πούμε ο ένας στον άλλον, ή να αποδειχτεί ότι ο ένας έχει δίκιο και ο άλλος άδικο. Τουλάχιστον ο δικός μου σκοπός δεν είναι αυτός.

mΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

WindWalker
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 23:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους WindWalker
Ε τώρα τι να πω εγώ, να αρχίσω να υπερασπίζομαι την αγιότητα του Λέοντα του Σοφού, όταν το μόνο που ξέρω για αυτόν είναι το ότι κυβέρναγε ο πεθερός του στην θέση του;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 00:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22
με ρωτας ποιος εχει πει τη προφητεια για τους 5 μηνες:προφητεια αγιου μεθοδιου <<και ετσι,ο κοιμωμενος οφις θα δωσει μαρτυρικο θανατο και θα επικρατησει στην επταλοφο το ξανθο γενος για πεντε η' εξι μηνες,και θα φυτευθουν σ'αυτην λαχανα,και θα φαγουν πολλοι απο αυτα,για εκδικηση των αγιων>>.νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρο πως την πολη θα παρουν για οσο διαρκει ο πολεμος οι ρωσοι και θα ειναι εποχη φθινοπωρου γιατι λεει οτι θα φυτευθουν λαχανα και θα φανε πολλοι απο αυτα,εμμεσα δηλαδη μας λεει την εποχη που θα γινουν αυτα.
για εσας που αμφισβητητετο αν θα μπουν οι τουρκοι στην ελλαδα,λεει ο αιτωλος δυο προφητειες του :<<η γαλλια θα ελευθερωσει την ελλαδα,την ηπειρο η ιταλια>>,<<η γαλλια θα ελευθερωσει πολλα ελληνικα μερη και ιδιως οι ιταλοι>>.απο τη συνθεση των δυο βγαζουμε το συμπερασμα οτι οταν λεει ηπειρο εννοει τη βορεια ελλαδα και οταν λεει ελλαδα εννοει τη στερεα. αλλη προφητεια που μαρτυρα οτι θα μπουν οι τουρκοι και θα φτασουν ως την αθηνα:<<να εχετε τρεις θυρες,αν σας πιασουν τη μια να φυγετε απο την αλλη>>,<<πισω απο μια θυρα να κρυφτει κανεις γλιτωνει,θα ειναι βιαστικοι(εδω φαινεται οτι δεν θα κρατησει τρια χρονια που λετε αλλα τρεις μερες)>>,<<θα 'ρθει ξαφνικα,τ αλογα θα απομεινουν ζεμενα στις δουλειες τους και σεις θα φυγετε>>,<<εσεις θα σωσετε αλλους και αλλοι εσας>>,<<να παρακαλατε να ειναι ημερα και οχι νυκτα,καλοκαιρι και οχι χειμωνας(για να μπορουμε τις πρωτες τρεις μερες να φυγουμε στα βουνα με καλοκαιρια)>>,<<να κρυφτειτε η κοντα στην πορτα η' κοντα στην πλακα,αν ειναι βιαστικο και γρηγορο>>,<<να εχετε σταυρο στο μετωπο για να σας γνωριζουν οτι εισαστε χριστιανοι(εννοει οι γαλλοι και οι ιταλοι που ειναι χριστιανοι αλλα δεν ξερουν τη γλωσσα)>>,<<θα ρθει καιρος που δε θα ακουτε τιποτα(ειναι φυσικο αφου θα εχουν καταλαβει τους σταθμους οι τουρκοι)>>,<<με αλλους θα κοιμηθητε και με αλλους θα ξημερωσετε>>,<<θα ιδειτε τρεις φαμιλιες σε ενα σπιτι>>,<<εσεις θα πατε να κατοικησετε αλλου και αλλοι θα ερθουν να κατοικησουν σε εσας(προφανως περιγραφει τη φυγη πολλων προς τα χωρια για να γλιτωσουν απο τις σφαγες των τουρκων)>>,<<θα ρθει ξαφνικα.να εχετε ενα σακουλι σιταρι κρεμασμενο στη θυρα.αυτο θα σας εμποδισει φευγοντας>μη το αφησετε.να παρετε μαζι σας για να φανε τα παιδια>>,<<οσα χωρια(κατοικημενες περιοχες)ειναι κοντα σε δρομο πολλα θα τραβηξουν>>,<<η δεροπολις θα παθει γιατι ο τοπος ειναι γυμνος(απο βουνα εννοει προφανως)>>,<<τα βουνα,οι χαραδρες και οι καμποι της δεροπολης θα γεμισουν προσφυγια( ειναι οι κυνηγημενοι απο τους τουρκους κατα τη διαρκεια των τριων ημερων)>>,<<καλοτυχοι σεις ,οι οποιοι ευρεθητε εδω πανω εις τα υψηλα βουνα,διοτι αυτα θα σας φυλαξουν απο πολλα δεινα.θα ακουτε και δε θα βλεπετε τον κινδυνο.τρεις ωρες η' τρεις ημερες θα υποφερετε(εδω φαινεται καθαρα και οτι θα μπουν οι τουρκοι στην ελλαδα και οτι θα κρατησει τρεις ημερες!)>>...αυτα τα ολιγα μονο απο τον αγιο κοσμα τον αιτωλο! συνεχιζετε μετα απο αυτα να επιμενετε οτι δεν θα μπουν οι τουρκοι ως την αθηνα και οτι θα κρατησει οπως λετε τρια χρονια(και ποιος θα ζει επειτα απο τρια χρονια παγκοσμιου;)?
αλλη προφητεια που αναφερει τη διαρκεια του πολεμου ειναι αυτη που ειναι χαραγμενη στο ταφο του μεγ. κωνσταντινου:<<....των πρακτορων ολων ισμαηλ τροπωσουν την επταλοφον,επαρουν μετα των προνομιων τοτε πολεμον,εγειρουν εμφυλον ηγριωμενον μεχρι της πεμπταιας(μιλαει για το ξανθο γενος)...>>και εδω μιλαει για πεντε μηνες.
προφητεια του ανδρεα του σαλου:<<φαινεται πως για καποιο λογο το εθνος των αγαρηνων θα εισελθει και αρκετα πληθη θα σφαξουν με τη μαχαιρα τους .εγω δε λεγω οτι και το ξανθο γενος θα εισελθει του οποιου το πρωτο γραμμα του ονοματος ειναι το 17ο γραμμα απο τα 24 στοιχεια>>υπαρχει ακομα αμφιβολια οτι θα εισελθουν οι τουρκοι και θα σφαξουν καμποσους πριν προλαβουν να επεμβουν οι ρωσοι;ποια ναυτικα μιλια μου λετε και παραμυθια!εικασιες εκανε ο παισιος,οχι προφητειες,αλλωστε ποτε δεν ειπε οτι Εγω προφητευω,απλα προσπαθουσε να ερμηνευσει. και συνεχιζει ο αγιος:<<ουαι δε σ αυτους απο τους δυο κλωνους απογονων των οποιων οι ρομφαιες αυρες και τα οξεα δρεπανα τα οποια θα τους συγκοψουν σαν το σιταρι στο θερισμο,και πισω δεν θα επιστρεψουν ποτε,αλλα ουτε και εδω θα εγκαταλειφθουν(ειναι φυσικο αφου θα τους αποκοψουν στα μετοπισθεν οι ρωσοι και θα τους αποτελειωσουν οι γαλλοι και οι ιταλοι στο ελληνικο εδαφος)>>.
αλλη προφητεια του αγαθαγγελου:,,η Ελλαδα θα γινει ξανα απο τους τουρκους θεατρο ληστειων και καταστροφων.οι κυβερνητες και ο λαος θα βρεθουν σε στεναχωρια.ο εχθρος θα προχωρησει μεχρι τα εξαμιλια.αλλα καποιος Ανατολικος λαος θα ελθει προς βοηθεια των ελληνων,οι οποιοι συνερχομενοι εις εαυτους απο την ταραχη της εισβολης,θα εξελθουν με ολο το στρατο και θα διωξουν τους τουρκους,οχι μονο απο την ελλαδα αλλα και απο ολοκληρη την ευρωπη.οι δε τουρκοι θα βρουν ασυλο μονο στη μεκκα.η κωνσταντινουπολη γινεται ξανα η πρωτευουσα του Ελληνισμου.(εδω μας μιλαει καθαρα για εισβολη των τουρκων με ληστειες και καταστροφες που θα προλαβουν να κανουν τις τρεις μερες και θα προχωρησουν οπως λεει μεχρι τα εξαμιλια κορινθου προφανως,απο κει και η στεναχωρια των κυβερνωντων και το οτι δεν θα προλαβουν να μας παρουν στρατιωτες και το οτι δε θα μαθαινουμε τιποτα αφου θα εχουν τον ελεγχο των καναλιων οι τουρκοι)>>
αλλη προφητεια για οσους αμφισβητουν το ρολο των γαλλων,του κοσμα του αιτωλου:<<θα μαζευτει το χιλιαρμενο στο σκαλωμα και θα 'ρθουν οι κοκκινογελεκοι να πολεμησουν για σας>>,<<να εχετε σταυρο στο μετωπο για να σας γνωρισουν οτι εισαστε χριστιανοι(οι γαλλοι και οι ιταλοι>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 01:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΦΙΛΕ 22

quote:
για εσας που αμφισβητητετο αν θα μπουν οι τουρκοι στην ελλαδα,λεει ο αιτωλος δυο προφητειες του :<<η γαλλια θα ελευθερωσει την ελλαδα,την ηπειρο η ιταλια>>,<<η γαλλια θα ελευθερωσει πολλα ελληνικα μερη και ιδιως οι ιταλοι

ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΗΔΗ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΤΑ ΕΠΤΑΝΗΣΑ ΠΑΡΑΔΩΘΗΚΑΝ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΤΑΛΟΥΣ.ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ.

quote:
φαινεται πως για καποιο λογο το εθνος των αγαρηνων θα εισελθει και αρκετα πληθη θα σφαξουν με τη μαχαιρα τους.

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ.ΑΛΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ 1453 ΜΧ.ΤΟ ΠΡΟΦΗΤΙΚΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ "ΠΟΛΗ" ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΟΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ "ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΣΦΑΞΕΙ."

quote:
εγω δε λεγω οτι και το ξανθο γενος θα εισελθει του οποιου το πρωτο γραμμα του ονοματος ειναι το 17ο γραμμα απο τα 24 στοιχεια

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ!ΤΟ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΥΤΙΝ ΠΙΘΑΝΟΝ.

quote:
πισω απο μια θυρα να κρυφτει κανεις γλιτωνει,θα ειναι βιαστικοι

Η ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΕΔΩ ΔΕΝ ΛΕΕΙ "ΒΙΑΣΤΙΚΟΙ" ΑΛΛΑ ΒΙΑΣΤΙΚΟ" ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΤΟΜΑ,ΞΑΦΝΙΚΑ.

ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ ΤΗΝ ΛΑΜΨΗ ΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΕΚΡΗΞΗΣ.

quote:
θα ρθει καιρος που δε θα ακουτε τιποτα

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΤΗΝ ΕΡΜΗΝΙΑ,ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΑΠΟΥΣΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΣΠΙΝΘΗΡΑ,ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΕΙ.ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΠΑΥΣΗ ΠΟΛΕΜΟΥ ΑΠΟ ΑΓΓΕΛΟ ΘΕΟΥ.

quote:
εσεις θα πατε να κατοικησετε αλλου και αλλοι θα ερθουν να κατοικησουν σε εσας

ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ.ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟ 1922.

ΤΩΡΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ?ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΜΑΝΤΑΡΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ.ΧΑΛΑΡΩΣΕ!

ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΧΡΗΣΜΟ ΜΟΝΗΣ ΚΟΥΤΛΟΥΜΟΥΣΙΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙΣ.

ΧΡΗΣΜΟΣ ΜΟΝΗΣ ΚΟΥΤΛΟΥΜΟΥΣΙΟΥ

Ληφθείς εκ της εν Αγίω Όρει Ιεράς Μονής του Κουτλουμουσίου. Χρονολογούμενος από του έτους 1053 μ.Χ.

1. Μέγας ευρωπαϊκός πόλεμος.
2. Ήττα της Γερμανίας, καταστροφή Ρωσσίας και Αυστρίας.
3. Ήττα των Αγαρηνών υπό Ελλήνων.
4. Ενίσχυσις Αγαρηνών υπό Δυτικών λαών και ήττα των Ελλήνων υπό της Άγαρ.
5. Σφαγή ορθοδόξων λαών.
6. Και μεγάλη ανησυχία ορθοδόξων λαών.
7. Εισβολή ξένων στρατευμάτων εξ Αδριατικού πελάγους.Ουαί εις τους κατοικούντας επί της γης, ο Άδης έτοιμος.
8. Προς στιγμήν ο Αγαρηνός μέγας.
9. Νέος ευρωπαϊκός πόλεμος.
10.Ένωσις ορθοδόξων λαών μετά της Γερμανίας.
11.Ήττα Γάλλων υπό Γερμανών.
12.Επανάστασις των Ινδιών και χωρισμός αυτώ από της Αγγλίας.
13.Αγγλία εις μόνους Σάξονας.

14.Νίκη ορθοδόξων λαών και γενική σφαγή Αγαρηνών υπό ορθοδόξων.
15.Ανησυχία κόσμου.
16.Γενική απελπισία επί της γης.
17.Μάχη επτά κρατών εις Κωνσταντινούπολιν.Τρία ημερονύκτια σφαγή. Νίκη του μεγαλυτέρου κράτους κατά εξ κρατών.
18.Συμμαχία εξ κρατών κατά του έβδομου κράτους: τρία ημερονύκτια σφαγή.
19.Παύσις πολέμου υπό Αγγέλου,(Θεού Χριστού) και παράδοσις Πόλεως στοις Έλλησιν.
20.Υπόκυψις Λατίνων εις αλάνθαστον πίστιν ορθοδόξων.
21.Εξωθήσεται ορθόδοξος πίστης από Ανατολών μέχρι Δυσμών.
22.Φόβος και τρόμος βαρβάρων υπo αυτής.
23.Παύσις του Πάπα και κήρυξις ενός Πατριάρχου δια όλην την Ευρώπην.
24.Εν πέντε και πεντήκοντα έτοι το τέλος των θλίψεων, την δε εβδόμην ουκ έστι ταλαίπωρος, ουκ έστιν εξόριστος, επανερχόμενος εις τας αγκάλας της μητρός, αγαλλομένης.

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 09/06/2005 02:16:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pontios1986
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 02:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pontios1986
quote:
Λοιπόν, λέω να φτιάξουμε ένα site-βιβλιοθήκη που να περιέχει όλες τις προφητείες που έχουμε συγκεντρώσει ως τώρα και να το ανεβάσουμε σε κάποιον free host.

Έχω αρχισει να φτιάχνω και εγώ κάτι αλλά το φρέναρα λίγο γιατί αρχίζει η εξεταστική και δεν με βλέπω καλά.Θα προσπαθήσω να φτιάξω πάντως κάτι καλό.Εννοείται χωρίς ερμηνείες εκτός από κάποιες ακίνδυνες επεξηγήσεις για να μπορουν και άτομα καινούρια στον χώρο αυτό να καταλάβουν.

quote:
κι έπειτα έχουμε τον τελικό και μεγαλύτερο Αντίχριστο, τον απόγονο της φυλής του Δαν με την μητέρα του την Λίλιθ (η οποία μπορεί να είναι και Ελοχείμ...δεν μου είναι πολύ ξεκάθαρο)...και τότε έρχεται η Δευτέρα Παρουσία και η Ώρα της τελικής Κρίσης.

Επομένως, εγώ καταλαβαίνω ότι περίπου μεταξύ 2060-2100, τελιώνουν οι μέρες του ανθρώπου.



Όλα αυτά είναι από την προφητεία του Αγίου Ανδρέα;
Μεγάλη ειρήνη θα κάνουμε!!!Τα παιδιά μας πάλιμε πολέμους θα ζουν!
Κάτι δεν μου κολάει ο Αγιος Ιωάννης μιλάει για <<1000>> ετή Ειρήνης και <<βασιλείας του Χριστου>> και εσύ λες ότι στα 30 χρόνια θα αρχίσουν οι λαμογιές.Επιπλέον το 2100 μου φαίνεται πολύ νωρίς για <<τέλος του κόσμου>>.Άσχετα αν είναι παραγματικό τέλος.Εμένα προσωπικά απο τις περιγραφές της αποκάλυψης μου μοιάζει πιο πολύ για αναμόρφωση του πλανήτη μας ή μετακίνηση σε έναν άλλον παρά για τέλος της ανθρώποτητας. Ουσιαστικά τέλος του κόσμου όπως τον ξέρουμε!


quote:
εγω πιστευω οτι ο παισιος,ενας φωτισμενος ανθρωπος κατα τα αλλα,προσπαθουσε και αυτος να ερμηνευσει τις προφητειες.αυτο σημαινει οτι μπορει και να εκανε λαθη.

Παρόλο που μου έρχεται να διαφωνήσω επ΄αυτού μου έρχεται στο μυαλό οτί ο παπούλης ο Παίσιος (νομίζω) είχε πει οτι η τουρκία θα διαλυθεί με ήρεμο τρόπο την στιγμη που άλλες προφητειες μίλανε για ολική καταστροφη τους μέσω πολέμου.Δεν μπορεί απλά να έκανε λάθος.
Μήπως επειδή ο Παίσιος είναι άλλωστε ο πιο γνψστος απο τους σύγχρονους γεροντάδες της Ορθοδοξίας δεν ήθελε ,με το συγκεκριμμένο θέμα της εισβολής των τούρκων, να πανικοβάλει τον κόσμο.
Το στηρίζω σε δυο στοιχεία:
Φαντάσου την κατάσταση να περιμέναμε όλοι να εισβάλουν οι Τούρκοι και να φοβόμαστε όλοι μήπως μας πάρει και μας η μπάλα,
Και το άλλο είναι οτί απλά δεν μπορεί ο παπούλης ο Παισιος να έκανε λάθος την στιγμη που είχε αφιερώσει την ζωη του στον Θεό.Δεν πιστευω την εκδοχή απλά να έκανε λάθος στην ερμηνεία των προφητειών του Αγίου Κοσμά αλλά και άλλων.


Κι αν πρέπει να πεθάνουμε για την Ελλάδα
θεία ειν η δάφνη,
μια φορά κανείς πεθαίνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Pontios1986
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
56 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 02:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Pontios1986
Ρε παιδιά, εχει σκαναρει κανένας όλη την προφητεία του Αγίου Ανδρέα να μου την στείλει σε email αν του είναι εύκολο;

Ευχαριστώ

Κι αν πρέπει να πεθάνουμε για την Ελλάδα
θεία ειν η δάφνη,
μια φορά κανείς πεθαίνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 02:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
WINDWALKER ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΕΙΧΕΣ!
ΤΟ ΤΡΕΛΟ ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΗ VERSION (ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΕΤΟΥΣΑΜΕ ΣΕ ΚΑΝΑ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚO FORUM)ΑΛΛΑ ΚΟΜΜΑΤΑΚΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ..ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΑΝΔΡΕΑ!!!

Edited by - ΝΙΚΟΣGR on 09/06/2005 02:31:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΣGR
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
285 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 09:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΝΙΚΟΣGR
ΘΑ ΤΗΝ ΣΚΑΝΑΡΩ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ.ΜΕΤΑ ΤΙΣ 24 ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aetos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
349 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2005, 10:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aetos
Καλημέρα σε όλους...

Φίλε Menas, σε ό,τι έγραψες έχεις απόλυτο δίκιο.
Πλην όμως έχω την έντονη ανάγκη - και σε αυτό θέλω να απευθυνθώ σε όλους τους συνομιλητές- να διευκρινήσω μερικά πράγματα τα οποία θεωρώ πολύ σημαντικά:

1. Είπα προηγουμένως, σε ανύποπτη ίσως στιγμή, ότι η μελέτη των προφητειών & των γραφών πρέπει να γίνεται για πνευματική προετοιμασία του καθ' ενός μας.

2. Επισήμανα ότι θέλει προσοχή, γιατί μπορεί ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ. Είπα χαρακτηριστικά ότι μόνο με την βοήθεια του Κυρίου μπορεί κάποιος να ερμηνεύσει τις Γραφές, και όταν βάζουμε τον λογισμό μας για να το κάνουμε γινόμαστε έρμαια του πονηρού. Άρα θέλει ταπεινότητα και φειδώ όταν γράφουμε κάτι.

3. Εγώ είμαι από τους πρώτους που έβαλα κάποιες ημερομηνίες, κι αυτό το έκανα με τον λογισμό μου. Ο λόγος που το έκανα ήταν για να πάρω και την γνώμη των υπολοίπων κι εμπειρότερων στις μελέτες των Γραφών για τα όποια συμπεράσματά μου. (από κάποιες προφητείες έχω καταλάβει ότι θα προηγηθεί ο Αντί και θα ητηθεί από τους Ρώσους, κι από κάποιες άλλες φαίνεται ότι αυτό θα το κάνει ο Βασιλέας Άγιος Ιωάννης).

4. Είναι ΒΕΒΑΙΟ ότι ζούμε σε ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ και η γενιά μας θα δει την εκπήρωση των προφητειών άρα κοντός ψαλμός αλληλούια.

5. Γνώμη μου είναι πως Δεν είμαστε ΕΜΕΙΣ άξιοι να ΚΡΙΝΟΥΜΕ την πιστότητα κάποιων προφητειών. Ο Κύριος εκλέγει Αυτούς που θα φέρουν τον λόγο του με κριτήρια μη κοσμικά. Ας μην πέφτουμε στην ίδια πλάνη που έπεσαν οι Εβραίοι και οι Φαρισαίοι για τον Κύριο. Πιστεύω πως αν κάποιες προφητείες ήταν εκ του πονηρού, δεν θα άφηναν οι Άγιοι πατέρες να συνεχίζονται. Κάποιος από τους μεταγενέστερους του Λέοντος του Σοφού θα έλεγε "παιδιά, αυτός ήταν εκ του πονηρού..μην τα παίρνετε υπ' όψιν".

6. Θεωρώ πως κάθε τι που έρχεται από το Αγ. Όρος είναι απολύτως σωστό. Παραπέμπω λοιπόν στην προφητεία της Μονής Βατοπεδίου.

7. Ο Αγ. Ιωάννης βασιλέας έχει προφητευτεί και στην Αποκάλυψη από τον Αγ. Ιωάννη τον Θεολόγο: είναι ο Καθήμενος επί λευκού ίπου που φέρει την δίστομη ρομφαία του Θεού.

Τέλος, θα ήθελα προσωπικά να ζητήσω συγνώμη από ΟΛΟΥΣ σας, αν γράφοντας κάτι οδήγησα κάποιον σε πλάνη ή σε σύγχιση. Η κάθε μου λέξη είναι καλοπροαίρετη και πηγάζει και από την δική μου αμάθεια και ανάγκη για γνώση και κατανόηση.
Η συμβουλή μου στον κάθε αναγνώστη αλλά και στον εαυτό μου τον ίδιο, είναι να μένει στις προφητείες.
Θεωρώ το συγκεκριμένο forum μια παρέα φίλων που κάθεται και ανταλλάσει απόψεις και μοιράζεται γνώσεις, και σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν έχει σκοπό ούτε να ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕΙ την άποψη του οποιουδήποτε, ΟΥΤΕ να ΠΕΙΣΕΙ κάποιον για την ορθότητα των σκέψεων του.
Δεν αποζητά κανένας μας την δική του Δόξα αλλά και δεν ενεργεί προς Δόξα Θεού, καθώς - εγώ τουλάχιστον - δεν με θεωρώ ικανό και άξιο για ένα τέτοιο έργο.
Το μόνο που πρέπει να προσπαθήσουμε, κατά την γνώμη μου, είναι ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ & ΝΑ ΜΕΛΕΤΟΥΜΕ τις προφητείες, με σκοπό να ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ.

Και ξανά συγνώμη, αν οδήγησα κάποιον σε πλάνη ή σε σύγχιση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy