ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΟΡΑ - μία ανεπιθύμητη επίσκεψη
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 01:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Καλώς ήλθατε Detroit_Rock_City , evgenia18 και Ydroxoos17

Πολλές φορές η λογική δεν φτάνει για να πιστέψουμε κάτι. Χιλιάδες ερμηνείες δεν φτάνουν μια εμπειρία.

Αλλά και η εμπειρία αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο επειδή ο καθένας από εμάς έχει διαφορετική αντίληψη και κατανόηση .

Παρόλα αυτά σε κάποιες ανώτερες σφαίρες συνείδησης αρχίζει να υπάρχει μια κοινή ας το λέγαμε θέαση των πραγμάτων.

Όλοι μας ζούμε και μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας και τους συλλογισμούς μας. Αλλά ο καθένας από εμάς έχει μια διαφορετική οπτική. Για αυτό υπάρχουν τόσες γνώμες και απόψεις.

Αυτό που μπορεί να βοηθήσει είναι να μπορέσουμε να διευρύνουμε την αντίληψη μας και να υψώσουμε την συνείδηση μας σε μια πιο υψηλότερη θέαση.

Αν δεν το κάνουμε αυτό ,θα πρέπει να δεχόμαστε ή να απορρίπτουμε πράγματα μέσα από την λογική μας χωρίς να ξέρουμε αν αυτά που υπερασπιζόμαστε είναι αλήθεια.

Αν πάλι έχουμε εμπειρίες πρέπει να αυξήσουμε την κατανόηση μας για να μπορούμε να βλέπουμε σε βάθος.

Είχα ένα νυχτερινό συλλογισμό και είπα να τον μοιραστώ μαζί σας.

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 13:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ


Φιλε Dying_Incubus και φιλε ΥΠΗΡΕΤΗ σε τελικη αναλυση εχετε δικιο.


Δεν μπορουμε να ξερουμε σιγουρα αν τελικα μορα ειναι μια κατασταση η ενα ανεξαρτητο πνευμα. Αυτο ειναι προσωπικο θεμα του καθενα.


Αυτο που εχει σημασια ειναι να καταπολεμησουμε τους φοβους μας γιατι απο αυτους τρεφεται οτι και να ειναι αυτη η μορα (αν και συνεχιζω να πιστευω πως ειναι πνευμα).


Και εδω αρχιζουν τα δυσκολα...πως μπορουμε να καταπολεμησουμε τους φοβους μας οταν αυτοι εχουν αγκυροβωλισει μεσα στην ψυχη μας....


Θα θελα να αναφερω και κατι ακομα...


Αυτες τις μερες που ασχολουμαι με αυτο το θεμα καποια βραδια μου ειναι δυσκολο να κοιμηθω (καπος λογικο αν σκεφτεσαι τι θα μπορουσε να σου συμβει κατα την ωρα του υπνου σου). Σε τετοιες περιπτωσεις σκεφτομαι οτι ετσι και αλλιος αφου φοβαμαι θα τα προκαλεσω ολα εγω...και ετσι λεω πως αφου μπορω εγω να το προκαλεσω μπορω και να το νικησω...και ετσι καπος ισυχαζω. Παρολα αυτα κοιμαμαι με ενα μικρο φως ανοιχτο και με τον σταυρο της γιαγιας μου...ετσι αισθανομαι μεγαλυτερη ασφαλεια.

Μια απο αυτες τις νυχτες φοβομουν υπερβολικα και δεν μπορουσα να ισυχασω. Ειχε παει 3 και δεν ειχα ακομα αποκοιμηθει. Με παισαν τα νευρα μου και σκεφτηκα εντονα ωραια αν θες να ερθεις ελα και θα δεις τι θα παθεις τι νομιζεις πως εισαι. Μετα εσβησα τα φωτα και κοιμηθηκα.
Αισθανομουν να χανομαι πριν κοιμηθω...δεν μπορω ακριβως να το περιγραψω.Οταν αρχιζε να ξημερωνει ανοιξα τα ματια μου και ειδα το κρεβατι μου να βρησκετε μεσα σε μια μπαλα απο ασπρο φως και ακουσα μια φωνη να μου λεει εσυ δεν προκειτε να παθεις τιποτα, Εχεις την δυναμη, και το φως εξαφανηστηκε. Δεν τρομαξα καθολου και ολη την μερα ειχα μια φοβερη ενεργεια. Δεν ξερω τι ηταν αυτο που εζησα...αν το προκαλλεσα εγω η αν ηταν καποιο μηνυμα...αλλα παντος μου εκανε καλο.

Αυτα για τωρα

Σας ευχαριστω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2008, 21:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε παρομοια κατασταση βρεθηκαν και αλλοι ανθρωποι,ισως να εχει να κανει με τους λεγομενους φυλακες αγγελους μας,οι οποιοι ειτε ειναι θετικες σκεπτομορφες(οπως η Μορα μονο που ειναι αρνητικη),ειτε ειναι πνευματα φωτος σε αντιθεση με εκεινη.
Οπως και να εχει,το καλο ειναι πως αν πραγματι με την ενεργεια σου,μπορεσες να δημιουργησεις κατι μεσα στον φοβο σου,ηταν κατι το θετικο,αρα εχεις καλη ψυχη,εξου και η επιλογη του ονοματος σου.
Χαρηκα πολυ νεραιδουλα μου που ειδες το Φως,σε αυτον τον κοσμο,μερικοι ανθρωποι βλεπουν το καλο,και αλλοι το απαξιωνουν με τους τροπους και την συμπεριφορα τους.
Παω να ακουσω queensryche.φιλια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 00:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Φιλη μαιμουδιτσα


Και εγω αυτο σκεφτηκα βασικα οτι καπος υποσυνειδητα δημιουργηθηκε κατι σαν μπαλα προστασιας γυρω μου. Παντος για ολη την υπολοιπη μερα ειχα φοβερη διαθεση και αισθανομουν πολυ δυνατη.


Και αυτο ειναι το κλειδι


Να εισαι δυνατη


Δεν εχει τελικα τοσο μεγαλη σημασια το τι ειναι μορα...αλλα πως οτι και να ειναι μπορουμε να το αντιμετωπισουμε γιατι εχουμε την δυναμη μεσα μας.


Το φως βρησκετε μεσα μας...στον καθενα μας...λοιπον γιατι να φοβομαστε...δεν υπαρχει λογος


Αυτο ειναι το μηνυμα που μου ειρθε στο μυαλο οταν ανοιξα τα ματια μου και ειδα αυτο το φως. Και αυτο ειναι και το μηνυμα που θελω να σας μεταφερω.

Αυτα για σημερα

Παω για υπνο


Καληνυχτα και...ονειρα γλυκα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 02:20:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ονειρα γλυκα νεραιδουλα μου,και να το πιστευεις παντα αυτο,ειναι μεγαλη υποθεση το να εισαι δυνατος και να μπορεις να πολεμας οχι μονο τους φοβους αλλα και τις λυπες και τις ασθενειες και ολα.
Εξαλλου,υπαρχει μεγαλυτερη Μορα κι αιμοβορα,απο τον ιδιο τον ανθρωπο;
Δεν νομιζωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2008, 16:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτες τις μερες που ασχολουμαι με αυτο το θεμα καποια βραδια μου ειναι δυσκολο να κοιμηθω (καπος λογικο αν σκεφτεσαι τι θα μπορουσε να σου συμβει κατα την ωρα του υπνου σου). Σε τετοιες περιπτωσεις σκεφτομαι οτι ετσι και αλλιος αφου φοβαμαι θα τα προκαλεσω ολα εγω...και ετσι λεω πως αφου μπορω εγω να το προκαλεσω μπορω και να το νικησω...και ετσι καπος ισυχαζω. Παρολα αυτα κοιμαμαι με ενα μικρο φως ανοιχτο και με τον σταυρο της γιαγιας μου...ετσι αισθανομαι μεγαλυτερη ασφαλεια.

Αγαπητή neraidoula, προφανώς δυσκολεύεσαι να κοιμηθείς τα βράδια επειδή είσαι επηρεασμένη από όλα όσα έχουν αναφερθεί σε αυτό το θέμα.
Πριν τρία χρόνια περίπου έτυχε να το διαβάσω κι εγώ και το ίδιο βράδυ περνούσαν κι εμένα διάφορες σκέψεις από το μυαλό μου.

Νομίζω πως αν παραμείνεις τίποτα, δεν θα προκληθεί τίποτα.
Εάν ο σταυρός που φοράς και το φωτάκι που αφήνεις ανοιχτό για να κοιμηθείς σε βοηθάνε να νιώθεις πιο ασφαλής, καλά κάνεις τότε.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kisa
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 21:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kisa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ..Η ΝΟΡΑ ΑΠΟ ΤΙ ΞΕΡς ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ Η ΩΣ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΚΟΠΕΛΑ ΓΥΜΝΗ,Η ΣΑΝ ΜΙΑ ΣΧΗΜΗ ΓΡΙΑ,ΚΑ8ΕΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΤΗ8ΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΝΙΞΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΥΝΗΘΕΙΣ,ΣΥΜΒΕΝΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ ΨΥΧΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΤΟΤΕ ΣΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΠΙΟ ΑΔΥΝΑΜΟ..ΕΙΧΕ ΣΥΜΒΕΙ ΣΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΝ ΨΕΥΔΕΣΘΗΣΕΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΝΕΡΟ.ΤΟ ΨΑΞΑΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΣΑΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΕΙ ΤΗΝ ΟΠΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ 3 ΑΓΓΕΛΩΝ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΠΟΥ ΤΗΝ ΦΥΛΑΚΙΣΑΝ..ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΓΡΑΨΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΠΑΠΥΡΟ.
ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ ΕΙΝΑΙ(ΣΑΝΒΙ-ΣΑΝΣΑΒΙ-ΣΑΜΕΝΓΕΛΑΦ)
ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΕΙΝΑΙ-

ΜΟΡΑ-ΜΟΡΑ ΚΑΚΑΒΟΘ ΜΕΤΡΑ ΤΑ ΑΣΤΡΑ ΤΟΥΡΑΝΟΥ,
ΤΗΝ ΦΑΚΗ ΤΟΥ ΚΙΛΟΥ,ΤΑ ΒΟΤΣΑΛΑ ΤΗΣ 8ΑΛΑΣΣΗΣ.
ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΕΤΡΕΣ ΤΗΣ ΓΗΣ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΡΕΙΣ.
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΛΕΝΕ 8Α ΕΧΕΙ ΞΥΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ 8Α ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΞΥΠΝΗΣΕΙ..ΑΥΤΑ ΞΕΡΩ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.

νιαουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 20:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που ειναι ο φιλος μας ΥΠΗΡΕΤΗΣ;
Μας ελειψε η θετικη του αυραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2008, 23:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Γεια σου φίλη kisa καλώς ήρθες.

Αυτήν την "προσευχή" που την βρήκατε;


Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 08:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή kisa, έχω ακούσει κι εγώ για την προσευχή που αναφέρεις με τα ονόματα των τριών αγγέλων - δεν θυμάμαι τα ονόματα τους.

Σύμφωνα με το μύθο της Λίλιθ, όταν εγκατέλειψε τον Αδάμ, έφυγε από τον Παράδεισο και πήγε στην έρημο ο Ιεχωβά έστειλε 3 αγγέλους να την φέρουν πίσω.
Εκείνοι προσπάθησαν να την φέρουν πίσω όμως εκείνη αρνήθηκε και τις τρεις φορές κι επέλεξε να μείνει ανεξάρτητη.
Τότε οι άγγελοι την καταράστηκαν, η Λίλιθ παντρεύτηκε τον Σατανά κι ο Ιεχωβά δημιούργησε την Εύα.

Τα ονόματα λοιπόν των τριών αγγέλων που αναφέρονται στο μύθο είναι μάλλον τα ονόματα των τριών Αγγέλων που αναφέρονται στην συγκεκριμένη προσευχή.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 09:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που η Κίσα αναφέρει δείχνει ότι η Μόρα και η
Λίλιθ, φίλε D Incubus είναι το ένα και το αυτό πρόσωπο...
Αν σκεφτείς μάλιστα ότι διεκδικούν τα ίδια πράγματα,
θα το βγάλεις το συμπέρασμα... Το ότι έφυγε κι ότι παντρεύτηκε
τον Σατανά η Λίλιθ, πρωτη φορά το ακούω... Μέχρι τώρα ήξερα
ότι εδιώχθη και ότι γυρνάει να εκδικηθεί, όπως και ότι ο
Σατανάς είναι ...εργενης, λόγω βιτσιόζικων σχέσεων με άνδρες..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 13:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ


Αγαπητη kisa


Αυτη την προσευχη την εχω ακουσει και εγω. Και για αυτα τα τρεια ονοματα των αγγελων εχω ξανακουσει. Προσωπικα δεν εχω κανει την εμπιρια και δεν πιστευω οτι βοηθαει μια τετοια προσευχη. Αν ομως πραγματικα μεσα σου πιστεψεις οτι σε βοηθαει θα σε βοηθησει γιατι αντλεις ετσι απο μεσα σου θετικη ενεργεια.

Αγαπητη trexagireve

Ποια ειναι αυτη η Λιλιθ και ποια ειναι η ιστορια της?
Το εχω ξανακουσει αυτο το ονομα αλλα δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ειναι.

Απο αυτα που ξερω εγω (η μαλλον απο αυτα που μου μαθανε) η πρωτη γυναικα ηταν η Ευα.

Πρεπει να συμφωνησω με την φιλη μας μαιμουδιτσα.

Που χαθηκε ο φιλος μας ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kisa
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 18:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kisa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
uparxoun polles istories gia thn mora den kserw pia isxuei..kai den kserw kaneis na kserei giati to kanei kai pia guanaika einai..tora wso gia to poihma-proseuxei kai ta onomata twn aggelwn den kserw kata poso einai alh8eia afou den to exw dokimasei..ara den kserw kata poso isxuei auto..apla eixa kapies plhrofories as to pw etsi kai ths edwsa..oso gia ton ENAS YPHRETHS epsaksa akoma kai sto net kai brika kapies plhrofories gia thn nora meta ema8a pws eixa ena gnwsto pou asxolhtai me auta kai eixe tuxei na exei sta xeria tou ena palaio biblio mesa me kati san proseuxes kai apo ekei to peira..elpizw na se kalupsa

νιαουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 22:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λενε πως ο θεος επλασε τον αδαμ και την λιλιθ.
πηρε δυο διαφορετικα κομματια και τους επλασε.Επειδη η Λιλιθ βγηκε ανεξαρτητη,αγυριστο κεφαλι και τσαουσα,τα εκανε πλακακια με τον διαβολο(δεν ξερω τις προτιμησεις του,μπορει να ειναι απλως φιλεναδες-προς trexagireve)και ετσι εκδιωχθηκε απο τον παραδεισο και εγινε μια απο τους πρωτους φιλοξενουμενους της κολασης η κατι τετοιο,επειτα ο θεος ειδε πως επρεπε να παρει ενα κομματι απο τον αδαμ και να φτιαξει την ευα,για να ειναι κατωτερη απο αυτον και να τον υπακουει,σε αντιθεση με την λιλιθ.
Η Αγια γραφη δεν το αναφερει σε εμας τους χριστιανους,αυτο ειναι καταγεγραμμενο στις γραφες των εβραιων,οι οποιοι ηταν και λιγο μισογυνηδες και τις γυναικες τις ταυτιζαν με την λιλιθ,την ευα και ολα τα κακα του κοσμου.Αυτο στην ερωτηση της φιλης μου και καλης ψυχουλας της νεραιδουλας.
Τελικα βλεπω ποσο καλα παιδια ειναι σε αυτο το forum και νιωθω πολυ ομορφαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 22:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
προς κισα.
Νομιζα πως ολα τα ονοματα των αγγελων του καλου εχουν καταληξη σε ηλ.
Μηπως δεν ειναι πραγματικα αγαθοι αγγελοι;
Αλλα εκπτωτοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 23:07:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Στην εβραϊκή μυθολογία υπάρχει μια δαιμόνισα η Λιλιθ ως η πρώτη γυναικά του Αδάμ πριν να δημιουργηθεί η Ευα.

Επίσης στις καβαλιστικές παραδόσεις ο Αδάμ είχε δυο συζυγούς την Λιλιθ και την Ναεμα.

Πρέπει κάποιος να έχει μυηθεί στον εσωτερισμό για να μπορεί να αποκρυπτογραφήσει όλες αυτές τις παραδόσεις και μύθους.
Αλλιώς δεν βγάζει άκρη και υπάρχει κίνδυνος περιπλάνησης.

Όλοι μας μοιάζουμε με την Σελήνη . Έχουμε ένα πρόσωπο φανερό και ένα πρόσωπο σκοτεινό όπως η σκοτεινή πλευρά της Σελήνης.

Στην σκοτεινή πλευρά της ψυχολογίας μας κατοικεί η Λιλιθ και αντιπροσωπεύει την μητέρα όλων των εκτρώσεων ,την ομοφυλοφιλία τα σεξουαλικά εγκλήματα , τον σαδισμό , παιδοκτονίες , πατροκτονίες μητροκτονίες και γενικά μισή την δημιουργία.

Η Ναεμα αντιπροσωπεύει την αποπλάνηση την πορνεία την μοιχεία την βίαιη ευχαρίστηση με τα σεξουαλικά πάθη κ.α.

Αυτές η δυο κυρίες βασιλεύουνε στην άβυσσο . Και αυτή η άβυσσος είναι μέσα μας.

Φυσικά εκτός από μέσα μας υπάρχει στο Αστρικό επίπεδο και μέσα στα έγκατα της Γης , μια κατώτερη περιοχή που στον γνωστικισμό ονομάζετε Υποδιαστασεις.

Οι υποδιαστάσεις έχουν 9 υποδιαιρέσεις ή περιοχές.
Κάθε ημέρα αναλογία με αυτά που σκεπτόμαστε και πράττουμε συνδεόμαστε με αυτές τις υποδιαστάσεις.

Π.χ
1. Μηχανικότητα, εσωτερική φλυαρία ,ονειροπόληση κ.α.
2. Γοητεία
3. Κακή συμπεριφορά στο σπίτι, λαγνεία
4. Κατάχρηση κάθε είδους
5. Κακία θέληση ,θυμός μίσος
6. Ματαιοδοξία ,περηφάνια, λύπη
7. Φόβος, λαιμαργία
8. Αδικία διαφθορά
9. Προδοσία για όλα ακόμα και για την ζωή.(φόνος)

Όταν σε όλη μας την ζωή συνδεόμαστε με αυτές τις υποδιαστασεις που περιμένουμε να πάμε όταν αποχωρίσουμε από αυτόν τον κόσμο;

Για αυτό είμαι λογικό όταν κάποιος πετυχαίνει μια Αστρική προβολή ή κατά λάθος ή σκόπιμα, μπορεί να βρεθεί σε ένα από τα 9 επίπεδα των υποδιαστασεων.

Π.χ στην 3 υποδιασταση μπορεί να έχει σκηνές λαγνείας και ονείρωξης.

Η μόρα μπορεί να ανήκει και ως οντότητα αλλά και ως κατάσταση στις υποδιαστασεις.

Για αυτό λέω ότι πρέπει να παρατηρούμαι τον εαυτό μας και να βλέπουμε όλα τα ψυχολογικά μας ελαττώματα , έτσι ώστε να πάρουμε πίσω το φως που μας κλέβει η Άβυσσος!!!

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

μαιμουδιτσα
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
505 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 01:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους μαιμουδιτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λες δηλ η μορα και η οποιαδηποτε μορα να μας συνδεει με τον κακο μας εαυτο;τον σκοτεινο μας;πραγματικα ομως με θλιβει το γεγονος πως ενα σκοτεινο ελλατωμα μπορει να μας στειλει πιο χαμηλα,δεν συμφωνεις;
Αυτοι οι καβαλιστες ομως παρολο μισογυνηδες,πολλες παντρευοντουσαν,βιτσιοζοι κι αυτοι οι ανθρωποι,εδω μια εχουν και δεν την αντεχουν!!!αστειευτηκαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 10:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλη μαιμουδιτσα

Η Μόρα ανήκει είτε ως πρόσωπο είτε σαν εμπειρία στα κατώτερα επίπεδα του Αστρικού επιπέδου.

Η Αλήθεια είναι ότι δεν έχουμε μόνο ένα σκοτεινό ελάττωμα αλλά πολλά. Τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα είναι: λαγνεία, λαιμαργία, περηφάνια ,απληστία, φθόνος, τεμπελιά ,θυμός. Και μέσα σε όλα αυτά βασιλεύει ο φόβος.

Όλοι μας θα εκδηλώσουμε κάτι από αυτά . Άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο άλλοι παροδικά και άλλοι μόνιμα.

Το ποτάμι που τρέχει έχει καθαρό νερό. Αν το νερό σταματήσει να τρέχει τότε γίνετε μια βρώμικη λιμνούλα, ένα έλος που γίνετε τόπος για διάφορες αρρώστιες αλλά και όντων που ευδοκούν σε αυτά τα μέρη.

Δεν πρέπει να μας θλίβει το γεγονός το ότι είδαμε ότι έχουμε το τάδε ελάττωμα, αλλά να μας χαροποιοί που τώρα μπορούμε να δούμε που είναι η βρώμα για να την πετάξουμε.

Η εσωτερική Άβυσσος είναι ένα βρόμικο μέρος που θέλει καθάρισμα. Δεν μπορούμε να πάμε προς τα επάνω εάν δεν έχουμε καθαρίσει κάτω.
Δεν μπορούμε να πάρουμε όλες μας τις βρωμιές και να έχουμε την απαίτηση να πάμε να ζήσουμε σε έναν παράδεισο.

Υπάρχουν άνθρωποι που φαίνονται καλοί, κάνουν κοινωνικά έργα έχουν ωραίους τρόπους, φοράνε ωραία και καθαρά ρούχα. Μπορεί να πηγαίνουν κάθε Κυριακή στην εκκλησιά.
Αλλά αν πάτε μια βόλτα στις υποδιαστασεις θα συναντήστε πολλά τέτοια άτομα που είναι κάτοικοι της Αβύσσου. Γιατί;

Γιατί όλα αυτά ήταν ψεύτικα μια κοινωνική βιτρίνα. Και πίσω από την βιτρίνα να τες όλες οι βρομιές.

Ο κόσμος έχει πέσει θύμα του διανοητικού του. Η μια ιδέα αντιμάχεται την άλλη , η μια θρησκεία την άλλη, το ένα κράτος το άλλο, ο ένας πολιτικός τον άλλων, ο ένας αδελφός τον άλλων. Και αυτό είναι κάτι που ως προς το παρών δεν αλλάζει μέχρι να φτάσει στην κορυφή και να καταρρεύσει κάτω από το ίδιο του το βάρος.

Αυτό μπορώ να πω πως θα ήταν και μια κάθαρση για την ανθρωπότητα.

Για να μπορεί να υπάρχει μια νέα ανθρωπότητα με πραγματικές αξίες χωρίς σύνορα ,πόλεμοι, και συγκρούσεις. Μια ανθρωπότητα που θα καλλιεργεί την Γη και θα κάνει τον επίγειο παράδεισο. Πρέπει να είναι ο καθένας ατομικά εσωτερικά πολύ καθαρός.

Αν δεν αλλάξουμε εμείς αν εμείς δεν καλλιεργούμε ατομικά το φως στις πράξεις μας στις σκέψεις μας στο βλέμμα μας πως είναι δυνατόν να περιμένουμε να αλλάξει οι Ανθρωπότητα.

Ο Χριστός αλλά και αλλά όντα διδάξανε την ανθρωπότητα. Γιατί δεν έγινε καμιά αλλαγή παρά πόλεμοι και νοητικές διαμάχες.

Γιατί κανείς δεν έκανε μια ατομική προσπάθεια να καθαρίσει την προσωπική του Άβυσσο. Αλλά πήρε τα λόγια και τις διδασκαλίες και τις μετέτρεψε σε κόλαση.

Τώρα στο όνομα τις αλήθειας στο όνομα του Χριστού μπορούμε να σκοτώνουμε. Τόσο φτωχός είναι ο καημένος ο άνθρωπος.
Και να τα μίση οι συγκρούσεις μεταξύ θρησκειών και τα λόγια «εμείς έχουμε την αλήθεια όχι εσείς» «η δικιά μας η θρησκεία είναι η μόνη αληθινή»

Και η οργή φουντώνει η περηφάνια βασιλεύει και κανείς δεν μπήκε στο κόπο να δει την βρώμα που έχει μέσα του .
Τελικά έτσι όπως τα λέω η Μόρα δεν έχει κάνει και τόσο άσχημα πράγματα όπως ο άνθρωπος.

Αυτά για τώρα


Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 13:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που η Κίσα αναφέρει δείχνει ότι η Μόρα και η
Λίλιθ, φίλε D Incubus είναι το ένα και το αυτό πρόσωπο...

Φίλε trexagireve, έχεις δίκιο ότι θα μπορούσαμε να ταυτίσουμε τη Μόρα και τη Λίλιθ όπως προκύπτει από την προσευχή με τους 3 αγγέλους.
Παρόλα αυτά, είχα διαβάσει πριν 2 - 3 χρόνια σε ένα βιβλίο - δεν θυμάμαι τώρα τον τίτλο και το έχω δανείσει - ότι η Μόρα σύμφωνα με την αρχαία ελληνική μυθολογία ήταν μια όμορφη γυναίκα που είχε αποκτήσει ένα παιδί.
Επειδή οι θεοί την καταράστηκαν κι έχασε το παιδί της, από τότε προσπαθεί τα βράδια να πνίξει τα νεογέννητα άλλων μητέρων.
Για αυτό το λόγο - απ' ό,τι έγραφε το βιβλίο - επισκέπτεται πιο συχνά τις λεχώνες.

quote:
Το ότι έφυγε κι ότι παντρεύτηκε
τον Σατανά η Λίλιθ, πρωτη φορά το ακούω... Μέχρι τώρα ήξερα
ότι εδιώχθη και ότι γυρνάει να εκδικηθεί, όπως και ότι ο
Σατανάς είναι ...εργενης, λόγω βιτσιόζικων σχέσεων με άνδρες..

Πρώτη φορά ακούω ότι ο Σατανάς έχει ομοφυλοφιλικές τάσεις!
Η Λίλιθ πάντως αναφέρεται ότι τον παντρεύτηκε κι απέκτησε μαζί του παιδιά.
Λέγεται μάλιστα πως είναι η μητέρα του πρώτου βρικόλακα καθώς κι ότι δεν ήταν ο Σατανάς που μεταμορφώθηκε σε φίδι για να εξαπατήσει την Εύα αλλά η Λίλιθ.
Υπάρχουν και κάποιοι πίνακες καλλιτεχνών που αναπαριστούν αυτό το γεγονός.

Αγαπητή kisa, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κύκλωπας
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2008, 19:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κύκλωπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον παιδια θα σας πω και εγω ενα περιστατικο που μου συνεβει πριν απο κανα δυο βδομαδες και πιστευω ειναι σχετικο με το θεμα.

Προβληματα με τον υπνο ευτυχως μεχρι στιγμης δεν εχω.Απλως πολυ συχνα (1/3 βραδια περιπου)ξυπναω με τρελη διψα μεσα στην νυχτα και για αυτο το λογο εχω παντα ενα ποτηρι νερο διπλα στο κρεβατι μου.Εκεινη την μερα ξυπνησα με το γνωστο αισθημα της διψας και πηγα να απλωσω το χερι να παρω το ποτηρι.Ομως μου συνεβει κατι απιστευτο.Μετα βιας μπορουσα να κουνηθω.Μονο για να γυρισω απο ανασκελα που ημουν στο πλαι ζοριστηκα αφανταστα.Και παω να απλωσω το χερι να πιασω το ποτηρι(το οποιο ηταν σε υψος περιπου 30 εκατοστων απο εμενα)και δεν μπορουσα να το σηκωσω.Τοτε προσπαθησα να σηκωθω και δεν μπορουσα με τιποτα.Ενιωθα να ζυγιζω 2 τονους.Σε μια στιγμη πηγα να πω"καλα τι στο διαολο συμβαινει εδω" και δεν μπορουσα να βγαλω λεξη.Μετα απο λιγο και αφου ειδα οτι δεν μπορω να κανω και πολλα αποκοιμηθηκα παλι και ξυπνησα μια χαρα το πρωι.

Φυσικα αυτο το παθαινω πρωτη φορα και ομολογω οτι ουτε μαρες ειδα ουτε παπαδες ουτε εξωγηινους και δεν ενοιωσα καν την αρνητικη παρουσια στην οποια καποιοι αναφερονται.Οσοι τυχαινουν και βλεπουν τετοια "οντα" δεν προκειται παρα για παιχνιδια του μυαλου-ψευδαισθησεις.Για αυτο κουλαρετε και dont worry.Δεν θα εμπαινε στον κοπο αν οντως υπηρχε η μαρα να επισκεφτεται εκατονταδες η χιλιαδες ατομα σε ολο τον κοσμο μονο για να κατσει πανω τους.Προσωπικα πιστευω οτι ξυπνησα τοσο αποτομα που ο εγκεφαλος δεν προλαβε να προσαρμοστει και δυσκολευοταν να δωσει της διαφορες εντολες(κινηση,ομιλια,αφη κτλ).Οπως ομως σας ανεφερα εστω και δυσκολα καταφερα να γυρισω στο πλαι.Ισως αυτοι που δεν μπορουν να κουνηθουν καθολου βρισκονται σε πιο βαρια κατασταση(δηλαδη μεταξυ υπνου και ξυπνιου)και για αυτο ισως και να βλεπουν ξωτικα μαυροφορεμενους και σκιες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kisa
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 12:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kisa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παντα σε ενα μυ8ο κρυβετε μια δοση αληθειας..


ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 23:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε Κύκλωπας καλώς ηρθες.

Κάθε εμπειρία είναι μοναδική. Αυτό που έζησες ήταν αφύπνιση στο Αστρικό επίπεδο . Δεν το γνώριζες και προσπαθούσες να κουνήσεις το φυσικό σου σώμα πράγμα αδύνατον για εκείνη την στιγμή.

Πρέπει να σου πω πως πριν συνειδητοποιηθείς , πέρασες κάποια χαρακτηριστικά που βιώνουν όσοι κάνουν μια Αστρική προβολή συνειδητά.

Αν είχες συνειδητοποιηθεί πιο πριν και άκουγες κάτι να σφυρίζει μέσα στο αυτί σου και αυτός ο ήχος να γίνετε όλο και πιο οξύς και στο αποκορύφωμα αυτού του ήχου να ένιωθες πως σε περνά ρεύμα ή ότι κάποιες δονήσεις που ενεργούν πάνω στο σώμα σου και παράλληλα το ακινητοποιούνε.

Τότε ίσως να τρόμαζες και να άρχιζες να ανησυχείς και να φοβάσαι επειδή δεν ξέρεις τι είναι αυτό που σου συμβαίνει. Όλη αυτή η ταραχή δημιουργεί δυσάρεστες καταστάσεις και πολύ άνθρωποι έχουν περιγράψει και διηγηθεί διαφορετικές ιστορίες.

Εσύ πάντως ήσουν ψύχραιμος και αυτό λειτούργησε θετικά. Κοιμήθηκες και ξύπνησες μια χαρά. Όμως φίλε Κύκλωπας στο όνομα τις αλήθειας πρέπει να σου πω πως δεν υπάρχουν πράγματα που είναι μονό της φαντασίας μας.

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 17:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ


Ενδιαφερον η ιστορια την Λιλιθ πρωτη φορα ομως ακουω οτι ο Αδαμ ειχε και αλλη γυνακια.

Και αν ειναι οντος ετσι γιατι η χριστιανικη θρησκια δεν αναφερει τιποτα για την Λιλιθ (η μηπος κανω λαθος ) αν και βασικα εχω ακουσει πως αρκετα πραγματα δεν μας τα εχουν αποκαλυψει γιατι δεν συμφερει σε καποιους.........
Παντος θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για τον συμβολισμο της Λιλιθ.

Φιλε ΥΠΗΡΕΤΗ μηπος εχεις διαβασει τα ΕΠΤΑ ΘΑΝΑΣΙΜΑ ΑΜΑΡΤΗΜΑΤΑ απο τις εκδοσεις ΝΕΦΕΛΗ ?
Ειναι επτα υπεροχα βιβλια που μιλανε ακριβως για τα επτα αμαρτημτα που ανεφερες.

Ο ανθτωπος αναλογα με τις σκεψεις του και τις πεπιθισεις του διαμορφωνει το περιβαλλον και τις εμπιριες του.

Δυστυχως ομως σε αυτη την κοινωνια που ζουμε ο ανθρωπος δεν προσεχει το τι σκεφτεται και ετσι εχουμε πεσει παρα πολυ ενεργειακα.


Ο συγχρονος πολιτης τρεχει απο εδω και απο εκαι για να ικανοποιησει διθεν τις υποχρεωσεις του και ξεχνα το πιο σημαντικο...την ψυχικη του υγεια.

Ζουμε σε ενα καταναλωτικο ρευμα με τοσο γρηγορους ρηθμους που εχουμε ξεχασει τον εαυτο μας...τον τοσο υπεροχο εαυτο μας.

Πιστευουμε πως δεν εχουμε χρονο για να χαρουμε τις καθημερινες χαρες της ζωης και ετσι αποξενωμαστε απο τον εαυτο μας και απο τους συνανθρωπους μας.


Σκεφτητε λιγο ποτε ειχατε χρονο για τον εαυτο σας για να ικανοποιησετε τις πνευματικες σας αναγκες?

Η ποτε θαυμασατε τελευταια ενα λουλουδι στην φυση?


Ζουμε πλεον μηχανικα...και αυτο εχει τραγικες συνεπειες

Και ετσι απομακρυνομαστε απο τον πραγματικο μας εαυτο και τρεφουμε ολο και πιο πολυ ολα αυτα τα αρνητικα συναισθηματα που υπαρχουν και σε αυτες τις υποδιαστασεις που ανεφερε ο φIλος μας ΥΠΗΡΕΤΗΣ.


Εχω ξαναπει πως η μορα και η καθε μορα τρεφεται απο αρνητικα συναισθηματα και ενεργειες.
Ετσι λοιπον αν εχουμε ψυχικη γαληνη και δυναμη δεν προκειτε να παθουμε τιποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κύκλωπας
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 01:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κύκλωπας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σας

Φίλε Κύκλωπας καλώς ηρθες.

Κάθε εμπειρία είναι μοναδική. Αυτό που έζησες ήταν αφύπνιση στο Αστρικό επίπεδο . Δεν το γνώριζες και προσπαθούσες να κουνήσεις το φυσικό σου σώμα πράγμα αδύνατον για εκείνη την στιγμή.

Πρέπει να σου πω πως πριν συνειδητοποιηθείς , πέρασες κάποια χαρακτηριστικά που βιώνουν όσοι κάνουν μια Αστρική προβολή συνειδητά.

Αν είχες συνειδητοποιηθεί πιο πριν και άκουγες κάτι να σφυρίζει μέσα στο αυτί σου και αυτός ο ήχος να γίνετε όλο και πιο οξύς και στο αποκορύφωμα αυτού του ήχου να ένιωθες πως σε περνά ρεύμα ή ότι κάποιες δονήσεις που ενεργούν πάνω στο σώμα σου και παράλληλα το ακινητοποιούνε.

Τότε ίσως να τρόμαζες και να άρχιζες να ανησυχείς και να φοβάσαι επειδή δεν ξέρεις τι είναι αυτό που σου συμβαίνει. Όλη αυτή η ταραχή δημιουργεί δυσάρεστες καταστάσεις και πολύ άνθρωποι έχουν περιγράψει και διηγηθεί διαφορετικές ιστορίες.

Εσύ πάντως ήσουν ψύχραιμος και αυτό λειτούργησε θετικά. Κοιμήθηκες και ξύπνησες μια χαρά. Όμως φίλε Κύκλωπας στο όνομα τις αλήθειας πρέπει να σου πω πως δεν υπάρχουν πράγματα που είναι μονό της φαντασίας μας.

Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Καταρχην καλως σας βρηκα και χαιρομαι που συνομιλουμε.

Λοιπον φιλε υπηρετη δεν πιστευω αυτο που επαθα να ηταν αστρικη προβολη και θα σου εξηγησω τον λογους.Πρωτον δεν "βγηκα" απο το σωμα μου(οπως πιστευω πως υποτειθεται συμβαινει στην αστρικη προβολη την οποια δυκολευομαι να πιστεψω)και επιπλεον μπορεσα εστω και πολυ δυσκολα να κουνηθω προς το πλαι.

Παρακατω περιγραφει μια κατασταση στην οποια με βρισκεις συμφωνο.Στην ουσια λες οτι αν βρισκομουν υπο διαφορες αλλες συνθηκες μπορει το μυαλο μου να δημιουργουσε καποιες φανταστηκες εικονες για να εξηγησει αυτο που μου συνεβει.Εαν υπηρχε οντως η Μορα πιστευω οσοι βρισκοταν σε αυτη την κατασταση θα την εβλεπαν.Αφου στο συγκεκριμενο φορουμ ειδα οτι πολλοι ειναι αυτοι που εχουν ερθει σε παρομιες καταστασεις το συζητησα με αρκετους φιλους.3 απο αυτους μου ειπαν οτι το εχουν παθει και μαλιστα πολλες φορες.Μονο ενας ειπε οτι κατι εβλεπε(μια αιθερια υπαρξη να τον πλησιαζει οταν ειχε ανοιχτα τα ματια)και φυσικα αυτο τον τρομαζε,ενω οι αλλοι 2 ουτε εβλεπαν ουτε αισθανοταν τιποτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 07:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Φίλε Κύκλωπας
Είπα «Κάθε εμπειρία είναι μοναδική. Αυτό που έζησες ήταν αφύπνιση στο Αστρικό επίπεδο . Δεν το γνώριζες και προσπαθούσες να κουνήσεις το φυσικό σου σώμα πράγμα αδύνατον για εκείνη την στιγμή.»

Δεν κατάλαβες τον Αστρικό διαχωρισμό επειδή δεν τον έκανες. Προσπαθούσες να κουνήσεις το Φυσικό σου σώμα και όχι το Αστρικό σου.

Αυτό δεν σημαίνει πως εκείνη την στιγμή δεν ήσουν συντονισμένος με την 5η διάσταση.(το Αστρικό πεδίο)

Επίσης δεν είναι κανόνας ότι όταν κάποιος βρεθεί σε αυτή την κατάσταση να πρέπει να δει απαραίτητα κάτι κακό. Αυτό στο επιβεβαιώσανε και οι φίλοι σου που είχαν παρόμοια εμπειρία.

Τέλος πάντων φίλε μου από την εμπειρία που έχω η Αστρική προβολή δεν είναι μια φαντασίωση. Και μπορεί να μην δεις ποτέ κάτι σαν αυτό που λέγετε Μόρα.

Τότε το ότι δεν το είδαμε δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει. Βεβαίως μπορούμε να εκφράζουμε τις απόψεις μας και για αυτό συζητάμε σε αυτήν την παρέα.

Επίσης δεν ειναι κακό να έχουμε μια αμφιβολία για όλα.

Γιατί η αμφιβολία μπορεί να σε οδηγήσει στην γνώση.

Το λέω με την προοπτική της αναζήτησης για ποιο πέρα και όχι να έχουμε μια άρνηση για τα πάντα κάτω από μια στείρα λογική. (δεν είναι προσωπικό).

Αυτό μπορεί να γίνει ένα κλειδί για να προχωράμε ποιο πέρα.


Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πτολεμαιος
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2008, 21:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πτολεμαιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια και σας πιάνει τόσος φόβος <παιδάκια> τα βράδια μέσα στο σκοτάδι και δεν σας παίρνει και ο ύπνος , κάντε ποιο ελαφριά βραδυνή διατροφή.
και για να το πιάσουμε ποιο σοβαρά το θέμα , όταν νιώθετε φόβο αρχίστε να λέτε αποσπάσματα απο την Οδύσεια ...<άνδρα μη έννεπε, μούσα πολύτροπον ως μάλλα πολλά, πλάχθh επι Τροίοις ίερον πτολίεθρον έπερσεν, πολλών δε ανθρώπων είδεν άστεα και νόων έγνων , πολλώ δε γε ον πόντο πάθεν άλγεα, ον κατά θυμόν....> κλπ
θα μάθετε και κάτι χρήσιμο απο την μια μεριά και απο την αλλή στην προσπάθεια να θυμηθήτε ακριβώς τους στοίχους θα αποσπάσετε το μυαλό σας απο τον φόβο , και καλό είναι οσο λέτε τους στοίχους να κάνετε κια μια βόλτα μέσα στο σπίτι , να συνηθήσουν τα ματάκια σας στο σκοτάδι να γίνεται μέρος του και να μην σας φαίνεται εχθρικό

παντι λογο , λογος ισως αντικειταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

neraidoula
Νέο Μέλος

Germany
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2008, 02:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους neraidoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε πτολεμαιος


Πολυ σωστη η σκεψη σου

Ολα ειναι μεσα στο μυαλο μας. Με αυτο δεν θελω να πω πως ολα τα υπερφυσικα φαινομενα ειναι αποτελεσματα της φαντασιας μας αλλα οτι η δυναμη βρισκετε στην σκεψη μας.


Το πιο πυθανο ειναι τα βραδυα να ελκουμε μονοι μας ολα αυτα τα οντα γιατι πολυ απλα τα σκεφτομαστε και ετσι τα δημιουργουμε.

Ετσι αν σκεφτομαστε κατι αλλο οπως αποσπασματα της Οδυσσειας η οτι αλλο μας κανει κεφι αντλουμε δυναμη απο την σκεψη αυτη και μπορουμε ετσι να δυναμωσουμε τον φυσικο κυκλο προστασιας μας.


Πολυ καλη ιδεα φιλε πτολεμαιε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

πτολεμαιος
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 15:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους πτολεμαιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητή νεραιδούλα
στο μυαλό μας είναι σχεδόν τα πάντα απο τίς απολαύσεις μέχρι τους φόβους μας.
λίγη μελέτη της αρχαίας γραμματείας στο προτότυπο της , κάνει καλό και στην εκφορά του λόγου μας , άσε που μας δείχνει και την διαχρονικότητα πολλών απο τα καθημερινά μας προβλήματα,
και δείνει αρκέτο κουράγιο αυτο

παντι λογο , λογος ισως αντικειταιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2008, 08:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας


Δυστυχώς η συνείδηση είναι εγκλεισμένη λόγω ταύτισης μέσα στον Νου.
Αλλά η συνείδηση δεν είναι ο Νους. Το Φως της αιωνιότητας είναι μέσα μας.
Αλλά ο Νους το επισκιάζει όχι γιατί είναι κάτι αρνητικό αλλά επειδή έχει γίνει όργανο των εγώ μας.

Αν ο Νους καθαριστή τότε υπηρετεί το Πνεύμα. Αν όχι τότε τα διαχρονικά ψυχολογικά προβλήματα παραμένουν και πράγματι χρειαζόμαστε κουράγιο για να αντέξουμε να κουβαλάμε αυτό το φορτίο μέχρι να πεθάνουμε. Ή μπορούμε να πετάξουμε το φορτίο τώρα.

Είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι δεν είναι ο Νους του αλλά κάτι πέρα από αυτό. Και βέβαια για να γίνει αυτό χρειάζεται και η ανάλογη εμπειρία.

Έχω δει στους άλλους αλλά και στον εαυτό μου ότι οι λογισμοί πολλές φορές περιπλανιούνται μέσα στην ανοησία. Το δύσκολο είναι να μπορέσουμε να το δούμε.


Να είστε καλά

ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2008, 15:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτα τα ονομαζουν ΚΑΙ μορες,γιατι καθονται στο στρενο σου οταν κοιμασαι,και δεν σε αφηνουν ουτε να κουνηθεις,ουτε να αναπνευσεις.


Αυτό το απόσπασμα μου έδωσε την ιδέα να ρωτήσω το εξής: τι γίνεται με αυτούς που δεν κοιμούνται ποτέ ανάσκελα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy