ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2006, 16:33:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΟΙ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ;

ΤΑ ΑΡΒΑΝΙΤIΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2006, 17:27:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο ρε συ el.elyon. Καιρός ήταν κάποιος να δώσει νέα πνοή στην κουβέντα.

Μια ενδιαφέρουσα μελέτη της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών για τους Αρβανίτες θα βρεις εδώ:

http://www.pneuma.gr/alban.htm#ypos

Είναι λίγο γενικό όμως το ερώτημα σου.

Αν αναφέρεσαι στην καταγωγή τους, όχι δεν είναι Έλληνες. Ήταν Αλβανοί, που κατέβηκαν στον ελληνικό χώρο τον μεσαίωνα. Τα Αρβανίτικα δεν είχαν καμία σχέση με τα Ελληνικά. Σύντομα όμως, οι περιοχές στις οποίες εγκαταστάθηκαν, μιλούσαν αρβανίτικα. Ακόμη και σήμερα, σε κάποια χωριά της Ρούμελης και της Πελοποννήσου, μπορείς να βρεις γιαγιάδες που μιλούν άριστα αρβανίτικα και συνεννοούνται με τους Αλβανούς με τεράστια ευκολία.

Αν αναφέρεσαι στην σημερινή ελληνική πραγματικότητα, αποτελούν τον κύριο συστατικό πληθυσμό της χώρας, έχοντας αποκτήσει πλέον ελληνική συνείδηση. Κοινώς, είναι 100% Έλληνες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 10:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λές?? ... δηλαδή είχαμε αντίθετη εικόνα με την σημερινή Ελλάδα

Κουφό αλλά αληθινό.Οι γυναίκες στη Σπάρτη,ήταν σεβαστά πρόσωπα,ειδικά αυτές που ήταν και μάνες.Γυμνάζονταν,μέχρι και στον πόλεμο παίρνανε μέρος.Οι γυναίκες στη Μακεδονία και στην Ήπειρο επίσης ήταν πολύ πιο ελεύθερες από τις Αθηναίες...

quote:
Πάντως χαίρομαι για την διάθεση σου σε διάλογο, παρά τις διαφωνίες και με τον θετικό τρόπο που τις αντιμετωπίζεις σε αντίθεση με άλλους.

Κι εγώ χαίρομαι!!!!
Απλά το βρίσκω παράλογο το να μην επιτρέπεται σε κάποιον να έχει σύνθετες απόψεις για πολλά θέματα...

quote:
Ωραία.
Λέμε ότι κακώς επήλθε ο χριστιανισμός, ωραία η αρχαία αθήνα, κάνουμε τσουκ το μαγικό ραβδάκι και γυρναμε στα παλιά.Δηλαδή πάμε μερικά χρόνια πίσω να δούμε τι γινότανε. Οκέυ φύγαμε.
Θαυματουργικά ειμαι πλέον Ο ανήρ της παλαιάς εποχής.
Μάγκας με όλα τα δικαιώματα.
Γουστάρω να παντρευώ, με τη νόμιμη για τεκνοποιεία αλλά και να έχω παλακίδες για σήκωμα του εργαλείου ταυτοχρόνως και να τρέχω και στα ιερά της Λαίδος για προσκύνημα, σαν ευλαβής εθνικός.
Είμαι νόμιμος.
Δεν μπορεί να μου πει η γυναίκα μου γιατί έφερες παλακίδα στο σπίτι ούτε γιατί πας στο ναό αργά το βράδυ.
Με τρώει όμως το καθήκον να της κάνω κι ένα παιδί για να είναι νόμιμο κι αυτό μου τρώει ώρες απ τα ξενύχτια και τις ολονυχτίες στο ναό.
Αλλά έτσι πρέπει να γίνει.
Υπάρχει η γυναίκα, η παλακίδα η ιέρεια και η πόρνη στο μυαλό μου.

Αγαπητέ μου Δημήτρη,δεν είπε κανείς ότι ήταν ωραία τα όσα γίνονταν τότε,ή ότι τα εγκρίνω.Σου θυμίζω όμως πολλούς χριστιανούς,που πήρανε το παράδειγμα του Αβραάμ...΄
Πολλά γινόντουσαν τότε,δυστυχώς ακόμα περισσότερα σήμερα.Η μόνη διαφορά και είναι αυτό που θέλω να σημειώσω και περισσότερο,είναι ότι τότε,ότι γινόταν,γινόταν στα πλαίσια γενικότερης κοινωνικοθρησκευτικής συμπεριφοράς,ενώ τώρα,ενώ η θρησκεία και η κοινωνία τα καταδικάζει,γίνονται κρυφά και παίρνουν χειρότερες διαστάσεις από τότε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 11:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου Δημήτρη,δεν είπε κανείς ότι ήταν ωραία τα όσα γίνονταν τότε,ή ότι τα εγκρίνω.Σου θυμίζω όμως πολλούς χριστιανούς,που πήρανε το παράδειγμα του Αβραάμ...΄
maraki


Για ποιο παράδειγμα μιλάς;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 11:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπράβο ρε συ el.elyon. Καιρός ήταν κάποιος να δώσει νέα πνοή στην κουβέντα.

Μια ενδιαφέρουσα μελέτη της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών για τους Αρβανίτες θα βρεις εδώ:

http://www.pneuma.gr/alban.htm#ypos

Είναι λίγο γενικό όμως το ερώτημα σου.

Αν αναφέρεσαι στην καταγωγή τους, όχι δεν είναι Έλληνες. Ήταν Αλβανοί, που κατέβηκαν στον ελληνικό χώρο τον μεσαίωνα. Τα Αρβανίτικα δεν είχαν καμία σχέση με τα Ελληνικά. Σύντομα όμως, οι περιοχές στις οποίες εγκαταστάθηκαν, μιλούσαν αρβανίτικα. Ακόμη και σήμερα, σε κάποια χωριά της Ρούμελης και της Πελοποννήσου, μπορείς να βρεις γιαγιάδες που μιλούν άριστα αρβανίτικα και συνεννοούνται με τους Αλβανούς με τεράστια ευκολία.

Αν αναφέρεσαι στην σημερινή ελληνική πραγματικότητα, αποτελούν τον κύριο συστατικό πληθυσμό της χώρας, έχοντας αποκτήσει πλέον ελληνική συνείδηση. Κοινώς, είναι 100% Έλληνες.



ΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΧΕΙ ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΤΟ: ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΤΕ ΑΛΒΑΝΕ...ΑΛΒΑΝΕ. ΛΕΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠ'ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ; ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ;


ΤΕΛΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ..... Η ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΓΙΝΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ;


...ΚΟΙΝΩΣ ΕΙΝΑΙ 100% ΕΛΛΗΝΕΣ.... ΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ 90%, 80%....10%;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 12:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για ποιο παράδειγμα μιλάς;;

Για τις σχέσεις του Αβραάμ με τις δούλες,από την στιγμή που η Σάρα δεν μπορούσε να του δώσει παιδιά.
Καποτε γινόταν και στην Ελλάδα αυτό,ευτυχώς όμως το φαινόμενο αυτό σπανίζει πλέον,όχι όμως ότι δεν συμβαίνει ακόμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 12:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Για ποιο παράδειγμα μιλάς;;

Για τις σχέσεις του Αβραάμ με τις δούλες,από την στιγμή που η Σάρα δεν μπορούσε να του δώσει παιδιά.
Καποτε γινόταν και στην Ελλάδα αυτό,ευτυχώς όμως το φαινόμενο αυτό σπανίζει πλέον,όχι όμως ότι δεν συμβαίνει ακόμα...



Δεν καταλαβαίνω πως συνδέεις τον Αβραάμ με αυτό που γινόταν στην Ελλάδα;

Αν θες, δώσε χωρία από την Π.Δ. και ανέφερε αντίστοιχα παραδείγματα από την Ελλάδα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 12:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΧΕΙ ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΤΟ: ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΤΕ ΑΛΒΑΝΕ...ΑΛΒΑΝΕ. ΛΕΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠ'ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ; ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ;

ΤΕΛΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ..... Η ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΓΙΝΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ;
...ΚΟΙΝΩΣ ΕΙΝΑΙ 100% ΕΛΛΗΝΕΣ.... ΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ 90%, 80%....10%;



Νομίζω ότι κατα το διάστημα του μεσαίωνα και ειδικά της τουρκοκρατίας γίνανε πολλές μίξεις με Τούρκους και Αλβανούς.Είναι ευρέως γνωστό ότι σχεδόν ολόκληρη η Βοιωτία απαρτίζεται απο Αρβανίτες.Είναι όμως όλοι τους Έλληνες,με ελληνικά ονόματα και όλοι ειναι χριστιανοί ορθόδοξοι.Δεν κρίνεται η υπηκοότητα τους μετά απο τοσες γενιές που είναι εδώ..Δεν μιλάμε για 30 χρόνια,αλλά για 1000....ε,έλληνες δεν είναι;
Κάπου διάβασα πως ο Οδυσσέας Ανδρούτσος ήταν Αρβανίτης.Δεν ξέρω αν ισχύει.Αν όμως ισχύει,είναι η περίτρανη απόδειξη για το ποιος είναι και λέγεται Έλληνας...
Και θα ξαναδανειστώ φράση κάποιου μέλους(αδυνατώ να θυμηθώ το όνομα του),ότι σε δύσκολες στιγμές(πόλεμο κοινώς),θα φανούν ποιοί είναι οι πατριώτες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 14:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν καταλαβαίνω πως συνδέεις τον Αβραάμ με αυτό που γινόταν στην Ελλάδα;
Αν θες, δώσε χωρία από την Π.Δ. και ανέφερε αντίστοιχα παραδείγματα από την Ελλάδα;

Ορίστε αγαπητέ μου.Και δεν θα σταθω στο ότι ήταν κι ετεροθαλή αδελφια...

<<Σύζυγος του πατριάρχη Αβραάμ και μητέρα του Ισαάκ (Γένεση 12:5). Αναφέρεται για πρώτη φορά στο Γένεση 11:29. Ήταν ετερολαθής αδερφή του ʼβραμ (Αβραάμ), από τον ίδιο δηλ. πατέρα, από διαφορετική όμως μητέρα (Γένεση 20:12). Ήταν 10 χρόνια νεώτερη από τον Αβραάμ και παντρεύτηκε στην Ούρ των Χαλδαίων (Γένεση 11:29-31). Το όνομά της ήταν Σάρα (που σημαίνει "η ηγεμονίς μου" δηλ. του Αβραάμ), αλλά μετά την επαγγελία του Θεού προς τον Αβραάμ ότι θα τον καταστήσει "πατέρα πλήθους εθνών", άλλαξε το όνομα της γυναίκας του από Σάρα σε Σάρρα (που σημαίνει "ηγεμονίς" δηλ. όλων των εθνών, Γένεση 17:15). Η αλλαγή αυτή έγινε ταυτόχρονα με την αλλαγή και του δικού του ονόματος από ʼβραμ σε Αβραάμ.
Η Σάρρα ως σύζυγος του Αβραάμ τον συνόδευσε από την Ούρ των Χαλδαίων όπου διέμεναν στην Χαρράν (Γένεση 11:31) και από εκεί στη γη Χαναάν (Γένεση 12:5). Επειδή η Σάρρα ήταν αρκετά όμορφη, όταν ο Αβραάμ πήγε στην Αίγυπτο συμφώνησαν με τη σύζυγό του να πουν ότι ήταν αδερφή του, επειδή φοβόταν μήπως τον σκοτώσουν. Αν και ήταν τότε 65 ετών, ήταν τόσο όμορφη ώστε οι Αιγύπτιοι την πήραν και την πήγαν στο παλάτι του Φαραώ. Εξ' αιτίας όμως της Σάρρας ο Θεός έφερε μεγάλες πληγές στην Αίγυπτο, και ο Φαραώ κάλεσε τον Αβραάμ και του την έδωσε ξανά, αφού τον επέπληξε για την ψευδή δήλωσή του ότι ήταν αδερφή του.
Η Σάρρα ήταν για πολλά χρόνια στείρα, για το λόγο αυτό και ενώ ήταν 75 ετών, έδωσε στον Αβραάμ τη δούλη της ʼγαρ, η οποία γέννησε τον Ισμαήλ (Γένεση 16:1-16). Σύμφωνα με τους νόμους της εποχής εκείνης ο γιος που θα γεννιόταν από αυτή τη γυναίκα θα θεωρείτο γιος και κληρονόμος του Αβραάμ. Όταν η ʼγαρ συνέλαβε άρχισε να περιφρονεί τη Σάρρα τόσο που η Σάρρα την κακομεταχειριζόταν. Η ʼγαρ αναγκάστηκε να φύγει από το σπίτι αλλά αργότερα κατόπιν εντολής του Θεού ταπεινώθηκε και επέστρεψε πίσω γεννώντας τον Ισμαήλ. Κατόπιν και ενώ η Σάρρα ήταν περίπου 90 ετών, ο Θεός υποσχέθηκε να της χαρίσει ένα γιο. Ένα χρόνο αργότερα γεννήθηκε ο Ισαάκ. Σε ένα συμπόσιο που έκανε ο Αβραάμ για την απογαλάκτιση του γιου του, η Σάρρα είδε τον Ισμαήλ να κοροϊδεύει τον Ισαάκ και απαίτησε από τον Αβραάμ να διώξει την ʼγαρ και τον Ισμαήλ (Γένεση 21:8-19).
Μετά την καταστροφή των Σοδόμων και των Γομόρρων ο Αβραάμ κατευθύνθηκε προς νότο και κατοίκησε στα Γέραρα, όπου βασιλιάς των Φιλισταίων ήταν ο Αβιμέλεχ. Αυτός απήγαγε τη Σάρρα, την οποία και πάλι ο Αβραάμ παρουσίασε ως αδερφή του, αλλά κατόπιν οδηγίας από το Θεό, ο Αβιμέλεχ την έδωσε πίσω στον Αβραάμ (Γένεση 20:1-18). Τριάντα χρόνια μετά τη γέννηση του Ισαάκ και ενώ η Σάρρα ήταν 127 ετών, πέθανε στη Χεβρών (Κιριάθ-αρβά) και τάφηκε σε σπηλιά του αγρού Μαχπελάχ, το οποίο είχε αγοράσει ο Αβραάμ για οικογενειακό τάφο (Γένεση 23:1-3,19) γύρω στο 1980 π.Χ.
Ο Κύριος φάνηκε πιστός στην υπόσχεσή Του προς τη Σάρρα και τον Αβραάμ, και μάλιστα με θαυμαστό τρόπο καθώς όταν απέκτησαν τον Ισαάκ και οι δύο ήταν πια γέροντες.>>

Πως συνδέεται αυτό με την Ελλάδα;μα πόσοι άραγε έντιμοι και ηθικοί χριστιανοί,τις δεκαετίες από 30 εως και 70,δεν κάνανε αυτό το πράγμα με τις ψυχοκόρες των διαφόρων σπιτιών;γνωρίζω τουλάχιστον 3 περιστατικά η ίδια,και το τελευταίο που έμαθα ήταν πριν 4 χρονια!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2006, 16:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

ΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΝ ΤΟ ΚΥΡΙΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΧΕΙ ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΤΟ: ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΟΤΕ ΑΛΒΑΝΕ...ΑΛΒΑΝΕ. ΛΕΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠ'ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΒΑΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ; ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΠΟΤΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ;

ΤΕΛΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ..... Η ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΓΙΝΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ;
...ΚΟΙΝΩΣ ΕΙΝΑΙ 100% ΕΛΛΗΝΕΣ.... ΑΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ 90%, 80%....10%;



Νομίζω ότι κατα το διάστημα του μεσαίωνα και ειδικά της τουρκοκρατίας γίνανε πολλές μίξεις με Τούρκους και Αλβανούς.Είναι ευρέως γνωστό ότι σχεδόν ολόκληρη η Βοιωτία απαρτίζεται απο Αρβανίτες.Είναι όμως όλοι τους Έλληνες,με ελληνικά ονόματα και όλοι ειναι χριστιανοί ορθόδοξοι.Δεν κρίνεται η υπηκοότητα τους μετά απο τοσες γενιές που είναι εδώ..Δεν μιλάμε για 30 χρόνια,αλλά για 1000....ε,έλληνες δεν είναι;
Κάπου διάβασα πως ο Οδυσσέας Ανδρούτσος ήταν Αρβανίτης.Δεν ξέρω αν ισχύει.Αν όμως ισχύει,είναι η περίτρανη απόδειξη για το ποιος είναι και λέγεται Έλληνας...
Και θα ξαναδανειστώ φράση κάποιου μέλους(αδυνατώ να θυμηθώ το όνομα του),ότι σε δύσκολες στιγμές(πόλεμο κοινώς),θα φανούν ποιοί είναι οι πατριώτες.


ΑΡΑ ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ; ΑΥΤΟ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΠΥΣΤΕΥΕΙΣ ΜΑΡΑΚΙ;

ΑΡΑ ΙΟ ΑΛΒΑΝΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΒΑΠΤΙΣΤΗΚΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 10:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ή κακώς,είτε μας αρέσει είτε όχι,υπάρχει η γενική αντίληψη ότι οι Έλληνες συνδέονται άρρηκτα με την ορθοδοξία.Έτσι ήταν,έτσι είναι.
Προσωπικά,δεν πιστεύω ότι το αν είναι κάποιος χριστιανός ορθόδοξος,είναι και περισσότερο Έλληνας.Έτσι όμως έχει διαμορφωθεί πλέον ακόμα και η ίδια η πολιτεία.παράδειγμα;Το κράτος αυτό τον καιρό έχει μπεί στην τροχιά του να δώσει υπηκοότητες σε κάποιους αλβανούς μετανάστες,υπό κάποιους όρους όμως.ο ένας όρος είναι να έχουν κάποια καταγωγή από την Ελλάδα(έστω ένας από τους γονείς ή ακόμα ο ένας από τους παππούδες).ο άλλος όρος είναι να είσαι βαπτισμένος χριστιανός ορθόδοξος.αν δεν είσαι βαπτισμένος,δεν παίρνεις την υπηκοότητα.δεν θεωρώ ιδιαίτερα σωστό αυτό το μέτρο περί θρησκείας.όμως,έτσι ήταν,έτσι είναι...
Άρα ναι,τα παιδιά των σημερινών αλβανών,που γεννιούνται και βαπτίζονται-αναγκαστικά αλλιώς υπηκοότητα γιοκ-θα είναι οι αυριανοί Αρβανίτες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 11:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maraki8:
Καλώς ή κακώς,είτε μας αρέσει είτε όχι,υπάρχει η γενική αντίληψη ότι οι Έλληνες συνδέονται άρρηκτα με την ορθοδοξία.Έτσι ήταν,έτσι είναι.

Και εγώ είμαι της γνώμης οτι δέν θα ήταν απαραίτητο να ταυτίζονται οι Έλληνες με την Ορθοδοξία.
Αλλά εκτός της γενικής αντίληψης που υπάρχει η Ορθοδοξία διέσωσε τον Ελληνισμό, τον κράτησε ζωντανό ο κουτσουρεμένος έστω Ελληνισμός που βλέπουμε σήμερα υπάρχει χάρη στην Ορθοδοξία. Χάρη σε αυτήν επαγρυπνήθηκε το εθνικό μας φρόνημα την εποχή της Τουρκοκρατίας.
Γιαυτό και έχει γίνει η συνταύτιση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 13:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλώς ή κακώς,είτε μας αρέσει είτε όχι,υπάρχει η γενική αντίληψη ότι οι Έλληνες συνδέονται άρρηκτα με την ορθοδοξία.Έτσι ήταν,έτσι είναι.
Προσωπικά,δεν πιστεύω ότι το αν είναι κάποιος χριστιανός ορθόδοξος,είναι και περισσότερο Έλληνας.Έτσι όμως έχει διαμορφωθεί πλέον ακόμα και η ίδια η πολιτεία.παράδειγμα;Το κράτος αυτό τον καιρό έχει μπεί στην τροχιά του να δώσει υπηκοότητες σε κάποιους αλβανούς μετανάστες,υπό κάποιους όρους όμως.ο ένας όρος είναι να έχουν κάποια καταγωγή από την Ελλάδα(έστω ένας από τους γονείς ή ακόμα ο ένας από τους παππούδες).ο άλλος όρος είναι να είσαι βαπτισμένος χριστιανός ορθόδοξος.αν δεν είσαι βαπτισμένος,δεν παίρνεις την υπηκοότητα.δεν θεωρώ ιδιαίτερα σωστό αυτό το μέτρο περί θρησκείας.όμως,έτσι ήταν,έτσι είναι...
Άρα ναι,τα παιδιά των σημερινών αλβανών,που γεννιούνται και βαπτίζονται-αναγκαστικά αλλιώς υπηκοότητα γιοκ-θα είναι οι αυριανοί Αρβανίτες...


ΑΡΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΑΡΑΚΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ ΕΓΙΝΑΝ ΑΛΒΑΝΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ( ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ) ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΓΙΝΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ;
ΤΕΛΙΚΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ topic ΤΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ;
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΑΥΤΟ;
ΜΑΡΑΚΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ: ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ; ...ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΛΙΓΟΤΕΡΟ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 14:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΡΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΑΡΑΚΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ ΕΓΙΝΑΝ ΑΛΒΑΝΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ( ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ) ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΓΙΝΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ;
ΤΕΛΙΚΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ topic ΤΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ;
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΑΥΤΟ;
ΜΑΡΑΚΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ: ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ; ...ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΛΙΓΟΤΕΡΟ....


Δεν κατάλαβα πως από τα λεγόμενα μου βγήκες σε αυτό το συμπέρασμα.ποιός μίλησε για τους έλληνες της αλβανίας;μιλάω καθαρά για τους αλβανούς που έχουν έρθει στην ελλάδα.οι έλληνες της αλβανίας είναι έλληνες της αλβανίας.δεν καταλαβαίνω που είναι το μπέρδεμα..
Είπα κάτι πιο πάνω.Ότι δυστυχώς,έτσι όπως είναι τα πράγματα,μόνο σε ανάγκη θα φανεί ποιός είναι έλληνας..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2006, 18:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
ΑΡΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΑΡΑΚΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ ΕΓΙΝΑΝ ΑΛΒΑΝΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ( ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ) ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΓΙΝΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ;
ΤΕΛΙΚΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ topic ΤΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ;
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΑΥΤΟ;
ΜΑΡΑΚΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ: ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ; ...ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΛΙΓΟΤΕΡΟ....

Δεν νομίζω ότι παίζω ρόλο η θρησκεία στην ελληνικότητα κάποιου.

Πολλοί από τους πρώτους αγωνιστές που πολέμησαν κατά του Τουρκικού ζυγού ήταν μουσουλμάνοι. Οι Αρβανίτες, στην πλειοψηφία τους δεν γνώριζαν ελληνικά. Ολόκληρα χωριά της κατεξοχήν Ελλάδας, δεν μιλούσαν ελληνικά.
Αλλά αν αρχίσεις να αποκλείεις από την Ελληνικότητα τους Αρβανίτες, αρχίζεις να έχεις πρόβλημα. Σκέψου πως σε μεγάλο βαθμό κατοικούσαν Αρβανίτες ακόμη και στην Αθήνα.

Προσωπικά θεωρώ πως μάλλον είμαι Αρβανίτισσα, μιας και η μισή μου καταγωγή είναι από την Ρούμελη και η άλλη μισή από την Πελοπόννησο, μέρη που ήταν τίγκα στους Αρβανίτες κάποτε. Αλλά, έλεος, από την στιγμή που έχω ελληνικό επίθετο, μιλάω ελληνικά, έχω ελληνική υπηκοότητα, ελληνικό διαβατήριο, σπούδασα στα κρατικά ιδρύματα και πληρώνω φόρους στο ελληνικό κράτος, φαντάζομαι πως θεωρούμαι Ελληνίδα όσο όλοι οι άλλοι και δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα ένας προπάππος που κατέβηκε τον 13ο αιώνα από την Αλβανία. Αλλά και να είναι, no problem.
Δεν θα είμαι καλύτερη ή χειρότερη ως μη Ελληνίδα.

Το αυτό ισχύει για τους περισσότερους. Αλλά βλέπεις όταν έγιναν όλα αυτά, ούτε ελληνικό κράτος υπήρχε, ούτε εθνικισμός, ούτε μας είχε γανώσει κανείς τα αυτιά πως οι Αλβανοί είναι κακοί, και είναι ντροπή να καταγόμαστε από αυτούς. Τότε τους κάναμε παρέα, και πολεμούσαμε all together τους Τούρκους.

Την ελληνικότητα κάποιου δεν νομίζω να μπορείς να την μετρήσεις el.elyon, ούτε με βάση τα ελληνικά του, ούτε την καταγωγή του, ούτε την ελληνική του συνείδηση.
Ούτε μπορείς να την τσιγκουνευτείς. Δόξα τον Θεό, τζάμπα είναι.

Οι καταγωγές όλων μας χάνονται στα βάθη της ιστορίας, και κανένας δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι κατάγεται απ' ευθείας και με βούλα από τους Αρχαίους.

Βλέπεις, η σύγχρονη Ελλάδα δημιουργήθηκε με πρόσμειξη λαών, εθνοτήτων και θρησκευτικών κοινοτήτων, όπως και άλλες χώρες της Ευρώπης. Χρειάστηκε πολύ προσπάθεια και προπαγάνδα για να αποκτήσουν όλοι αυτοί κοινή γλώσσα, ενιαία εθνική συνείδηση, κοινή θρησκεία, σχετική ενότητα, και να την δουν όλοι από το πουθενά απόγονοι του Περικλή.

Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, και στο διάολο η φυλετική καθαρότητα. Προτιμώ να μένω σε ένα πολυσυλλεκτικό κράτος, παρά σε κάνα γκέτο των Ελ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 05:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπεις, η σύγχρονη Ελλάδα δημιουργήθηκε με πρόσμειξη λαών, εθνοτήτων και θρησκευτικών κοινοτήτων, όπως και άλλες χώρες της Ευρώπης. Χρειάστηκε πολύ προσπάθεια και προπαγάνδα για να αποκτήσουν όλοι αυτοί κοινή γλώσσα, ενιαία εθνική συνείδηση, κοινή θρησκεία, σχετική ενότητα, και να την δουν όλοι από το πουθενά απόγονοι του Περικλή.


Αμην!


Και η πλακα ξερεις ποια ειναι? Οτι ο ΚΥΡΙΩΤΕΡΟΣ λογος που μεγαλουργησαν οι Αρχαιοι Ελληνες ηταν οτι υπηρξαν μια ΑΝΟΙΚΤΗ κοινωνια. Για να γινεις σοφος επρεπε να εισουν κοσμογυρισμενος, και οχι... μουτζουφλης!

Αλλωστε, αυτο φαινεται και στη διαφορα πολιτισμου Αθηνας- Σπαρτης. Καλοι, χρυσοι οι Σπαρτιατες, αλλα η... ανοικτη αρχιτεκτονικη των Αθηνων παρηγαγε τον χρυσο αιωνα.

Αν θελει καποιος νοσταλγος του Χιτλερ να βρει φυλες με "καθαρα γονιδια" , ας παει να τις ψαξει σε κανα απομονωμενο μερος της Πολυνησιας. Το να ψαχνει... Αρειους σε ενα σταυροδρομι οπως η Ελλαδα ειναι τουλαχιστον γελοιο!

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 08:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσωπικά θεωρώ πως μάλλον είμαι Αρβανίτισσα, μιας και η μισή μου καταγωγή είναι από την Ρούμελη και η άλλη μισή από την Πελοπόννησο, μέρη που ήταν τίγκα στους Αρβανίτες κάποτε. Αλλά, έλεος, από την στιγμή που έχω ελληνικό επίθετο, μιλάω ελληνικά, έχω ελληνική υπηκοότητα, ελληνικό διαβατήριο, σπούδασα στα κρατικά ιδρύματα και πληρώνω φόρους στο ελληνικό κράτος, φαντάζομαι πως θεωρούμαι Ελληνίδα όσο όλοι οι άλλοι και δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα ένας προπάππος που κατέβηκε τον 13ο αιώνα από την Αλβανία. Αλλά και να είναι, no problem.
Δεν θα είμαι καλύτερη ή χειρότερη ως μη Ελληνίδα.


Όλοι μας κατά καιρούς έχουμε συζητήσει για το συγκεκριμένο θέμα:αν είμαστε τουρκοσπορές,αλβανοσπορές κλπ.Πολύ σωστά τα όσα λες αγαπητή μου.
***Η αρβανιτιά έφτανε μέχρι τον νομό Αιτωλοακαρνανίας ή όχι;για να ξέρω να ψάχνομαι μόνο αν είμαι τουρκοσπορά ή και αρβανίτισσα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 09:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eλληνας είναι αυτός που έχει ελληνική συνείδηση...

Αποφασίσαμε να διεκδικήσουμε την Ολυμπιάδα...
Τα καταφέραμε... κάναμε την τοξοβολία στο Παναθηναϊκό Στάδιο ενώ 100 μέτρα ποιο κει ο Ναός της Αγροτέρας Αρτέμιδος θεάς της τοξοβολίας ήταν σε κακή κατάσταση... Είναι αυτό ελληνική συνείδηση?

Κατά την άποψή μου ο εν λόγω χώρος θα έπρεπε να έχει αναδειχθεί και συνδεθεί ΑΜΕΣΑ με το συγκεκριμένο αγώνισμα μέσω τηλεοπτικής κάλυψης.

Για μένα όλα τα άλλα περιττεύουν...
Α και κάτι άλλο... Αν κάποιος πολιτικός ή Ακαδημαϊκός με Αλβανικές ρίζες ή ακόμη και κάποιος Θρακιώτης Μουσουλμάνος έθετε το θέμα σε κίνηση για μένα θα ήταν πιο έλλην από όλους!


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 09:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Α και κάτι άλλο... Αν κάποιος πολιτικός ή Ακαδημαϊκός με Αλβανικές ρίζες ή ακόμη και κάποιος Θρακιώτης Μουσουλμάνος έθετε το θέμα σε κίνηση για μένα θα ήταν πιο έλλην από όλους!

Έχεις δίκιο, αγαπητή Avallon, στο παράδειγμα που έφερες για το αγώνισμα της τοξοβολίας στο Παναθηναϊκό Στάδιο και την κακή κατάσταση του ναού της Αγροτέρας Αρτέμιδος.
Αλήθεια, γιατί δεν κάνουμε κάτι για τα μνημεία μας κι έχουμε φτάσει στο σημείο να αδιαφορούμε τόσο πολύ?

quote:
Eλληνας είναι αυτός που έχει ελληνική συνείδηση...

Επειδή αυτή η "Ελληνική συνείδηση" μπορεί να ερμηνευθεί με πολλούς τρόπους από τον κάθε άνθρωπο, θα μπορούσες να μας πεις πως την εννοείς?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 09:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κράτος αυτό τον καιρό έχει μπεί στην τροχιά του να δώσει υπηκοότητες σε κάποιους αλβανούς μετανάστες,υπό κάποιους όρους όμως.ο ένας όρος είναι να έχουν κάποια καταγωγή από την Ελλάδα(έστω ένας από τους γονείς ή ακόμα ο ένας από τους παππούδες).
[/quote]
ΜΑΡΑΚΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΟΜΟΓΕΝΕΙΑΣ. ΑΡΑ ΜΑΡΑΚΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ.
ΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΣΥ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;
ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η Η ΕΛΛΗΝΑΣ Η ΑΛΒΑΝΟΣ; Ο ΕΛΛΗΝΟΑΛΒΑΝΟΣ Η Ο ΑΛΒΑΝΟΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ;
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 22/11/2006 09:53:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 10:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
el.elyon
ΑΡΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΑΡΑΚΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ ΕΓΙΝΑΝ ΑΛΒΑΝΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ( ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ) ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΕΓΙΝΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ;
ΤΕΛΙΚΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ topic ΤΙ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ;
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΑΥΤΟ;
ΜΑΡΑΚΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ: ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΠΟΙΟΥ; ...ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Η ΛΙΓΟΤΕΡΟ....

Δεν νομίζω ότι παίζω ρόλο η θρησκεία στην ελληνικότητα κάποιου.

Πολλοί από τους πρώτους αγωνιστές που πολέμησαν κατά του Τουρκικού ζυγού ήταν μουσουλμάνοι. Οι Αρβανίτες, στην πλειοψηφία τους δεν γνώριζαν ελληνικά. Ολόκληρα χωριά της κατεξοχήν Ελλάδας, δεν μιλούσαν ελληνικά.
Αλλά αν αρχίσεις να αποκλείεις από την Ελληνικότητα τους Αρβανίτες, αρχίζεις να έχεις πρόβλημα. Σκέψου πως σε μεγάλο βαθμό κατοικούσαν Αρβανίτες ακόμη και στην Αθήνα.

Προσωπικά θεωρώ πως μάλλον είμαι Αρβανίτισσα, μιας και η μισή μου καταγωγή είναι από την Ρούμελη και η άλλη μισή από την Πελοπόννησο, μέρη που ήταν τίγκα στους Αρβανίτες κάποτε. Αλλά, έλεος, από την στιγμή που έχω ελληνικό επίθετο, μιλάω ελληνικά, έχω ελληνική υπηκοότητα, ελληνικό διαβατήριο, σπούδασα στα κρατικά ιδρύματα και πληρώνω φόρους στο ελληνικό κράτος, φαντάζομαι πως θεωρούμαι Ελληνίδα όσο όλοι οι άλλοι και δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα ένας προπάππος που κατέβηκε τον 13ο αιώνα από την Αλβανία. Αλλά και να είναι, no problem.
Δεν θα είμαι καλύτερη ή χειρότερη ως μη Ελληνίδα.

Το αυτό ισχύει για τους περισσότερους. Αλλά βλέπεις όταν έγιναν όλα αυτά, ούτε ελληνικό κράτος υπήρχε, ούτε εθνικισμός, ούτε μας είχε γανώσει κανείς τα αυτιά πως οι Αλβανοί είναι κακοί, και είναι ντροπή να καταγόμαστε από αυτούς. Τότε τους κάναμε παρέα, και πολεμούσαμε all together τους Τούρκους.

Την ελληνικότητα κάποιου δεν νομίζω να μπορείς να την μετρήσεις el.elyon, ούτε με βάση τα ελληνικά του, ούτε την καταγωγή του, ούτε την ελληνική του συνείδηση.
Ούτε μπορείς να την τσιγκουνευτείς. Δόξα τον Θεό, τζάμπα είναι.

Οι καταγωγές όλων μας χάνονται στα βάθη της ιστορίας, και κανένας δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι κατάγεται απ' ευθείας και με βούλα από τους Αρχαίους.

Βλέπεις, η σύγχρονη Ελλάδα δημιουργήθηκε με πρόσμειξη λαών, εθνοτήτων και θρησκευτικών κοινοτήτων, όπως και άλλες χώρες της Ευρώπης. Χρειάστηκε πολύ προσπάθεια και προπαγάνδα για να αποκτήσουν όλοι αυτοί κοινή γλώσσα, ενιαία εθνική συνείδηση, κοινή θρησκεία, σχετική ενότητα, και να την δουν όλοι από το πουθενά απόγονοι του Περικλή.

Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, και στο διάολο η φυλετική καθαρότητα. Προτιμώ να μένω σε ένα πολυσυλλεκτικό κράτος, παρά σε κάνα γκέτο των Ελ.



Brie BOY 'ΑΡΒΑΝΙΤΙΣΣA' ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΜΙΛΑΣ ΑΡΒΑΝΙΤΙΚΑ; ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΡΑΒΝΙΤΕΣ ΓΙΝΑΝΕ ΕΛΛΗΝΕΣ; ΠΩΣ; ΠΟΤΕ;
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΕΣ; Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ;
ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΡΒΑΝΗΤΕΣ ( ΟΙ ΤΟΤΕ ΑΛΒΑΝΟΙ )ΑΝ ΒΛΕΠΑΝΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΝΕ;

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΛΒΑΝΙΑ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΕ ΑΛΒΑΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 10:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αποφασίσαμε να διεκδικήσουμε την Ολυμπιάδα...
Τα καταφέραμε... κάναμε την τοξοβολία στο Παναθηναϊκό Στάδιο ενώ 100 μέτρα ποιο κει ο Ναός της Αγροτέρας Αρτέμιδος θεάς της τοξοβολίας ήταν σε κακή κατάσταση... Είναι αυτό ελληνική συνείδηση?
Κατά την άποψή μου ο εν λόγω χώρος θα έπρεπε να έχει αναδειχθεί και συνδεθεί ΑΜΕΣΑ με το συγκεκριμένο αγώνισμα μέσω τηλεοπτικής κάλυψης.


Ορθότατα αγαπητή μου..Αλλά να ήταν μόνο αυτό...Αν πάει κάποιος στη Νάξο και θέλει να δεί τους Κούρους,θα τους βρεί μετά από κάμποσο δρόμο μέσα σε χωράφια,πεταμένους..καμία μέριμνα..Αν κάποιος θέλει να δεί τους Θολωτούς τάφους της Τίρυνθας,θα απογοητευτεί όταν δεί ότι πρόκειται για ένα παρατημένο και αφύλακτο μέρος,όπου στεγάζει τον έρωτα κρυφών ζευγαριών...Και πολλά ακόμα...Βλέπεις έθιξες ένα θέμα που "πονάει"...

quote:
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΛΛΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΟΜΟΓΕΝΕΙΑΣ. ΑΡΑ ΜΑΡΑΚΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ.
ΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΣΥ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΑΛΒΑΝΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;
ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η Η ΕΛΛΗΝΑΣ Η ΑΛΒΑΝΟΣ; Ο ΕΛΛΗΝΟΑΛΒΑΝΟΣ Η Ο ΑΛΒΑΝΟΕΛΛΗΝΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ;

Κατά την άποψη μου,είναι καλό βήμα το να ζητείται τουλάχιστον ο ενας να είναι ομογενής.Δεν μπορούμε να ελληνοποιούμε εύκολα,και νομίζω ότι είναι κάτι που δεν το θέλει κανείς μας.Το να λέγεται κάποιος ελληνοαλβανός και τούμπαλιν,νομίζω ότι δεν έχει καμία σημασία.Όπως και να έχει,το ζητούμενο είναι να τους δοθεί η υπηκοότητα,όχι το πως θα λέγονται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2006, 11:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή αυτή η "Ελληνική συνείδηση" μπορεί να ερμηνευθεί με πολλούς τρόπους από τον κάθε άνθρωπο, θα μπορούσες να μας πεις πως την εννοείς?

Γλώσσα, σκέψη, πολιτισμός Αυτά τα 3 είναι η βάση της ελληνικής συνείδησης και όχι η θρησκεία.

Σε κάθε εθνική εορτή εκφράζεται η αντίσταση και η επιθυμία του ελληνικού λαού να'ναι ελεύθερος γεωγραφικά, γλωσσικά, πολιτιστικά και θρησκευτικά να πιστεύει ότι θέλει και όχι ότι του επιβάλλουν!!

Αν τώρα κάποιος μπορεί να μου αποδείξει τεκμηριωμένα ότι το ελληνικό αίμα είναι ανώτερο (πράγμα που θεωρώ τουλάχιστον γελοίο εκτός κι αν καταγόμαστε από ανώτερο εξωγήϊνο είδος) τότε θα προσθέσω σε αυτούς τους παράγοντες και το αίμα. Προσέξτε: Eίπα θα προσθέσω και όχι θα θεωρήσω το αίμα σαν μοναδική παράμετρο ελληνικότητας...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2006, 18:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαράκι, δες εδώ:


Η κάθοδος των Αλβανικών φύλων προς την ελλαδική χερσόνησο γίνεται σε δύο φάσεις. Στην πρώτη φάση, που ξεκινά στα τέλη του 13ου αιώνα και διαρκεί μέχρι την έκρηξη της μαύρης πανώλης στα 1348 οι Αλβανοί νομάδες κατευθύνονται προς τη Θεσσαλία, όπου και εγκαθίστανται για αρκετά χρόνια. Έτος εγκατάστασης θεωρείται, από τους περισσότερους ερευνητές , το 1325.

Σχετικά με το δρόμο που ακολούθησαν στη μετακίνησή τους αυτή, οι γνώμες διίστανται. Ο Παναγιωτόπουλος θεωρεί ότι έχοντας ως χώρο εκκίνησης το Άρβανον, ακολούθησαν το «μακρύ δρόμο» (longitudinale) ο οποίος διασχίζοντας τον ποταμό Δεβόλ (βυζαντινός Δεάβολις) και την άνω λεκάνη του Αλιάκμονα, διαμέσου Κορυτσάς, Καστοριάς και Γρεβενών τους έφερε στο Θεσσαλικό κάμπο. Υπάρχει, όμως, και η άλλη άποψη που υποστηρίζει ότι εκτός από αυτόν τον δρόμο, υπήρχε και ένας άλλος, «εγκάρσιος» (transversale) δρόμος που ξεκινούσε από νοτιότερη «κοιτίδα» (περιοχές Πρεμετής – Αργυροκάστρου) και ακολουθούσε τη διαδρομή Αργυρόκαστρο – Ιωάννινα – Αιτωλοακαρνανία.

Είναι από το άρθρο του Πανεπιστημίου Αθηνών που παρέθεσα πιο πάνω.

Όπως βλέπεις, έχεις αρκετά καλές πιθανότητες να είσαι και Αρβανίτισσα.

Τώρα, el.elyon:

quote:
Brie BOY 'ΑΡΒΑΝΙΤΙΣΣA' ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΜΙΛΑΣ ΑΡΒΑΝΙΤΙΚΑ; ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΡΑΒΝΙΤΕΣ ΓΙΝΑΝΕ ΕΛΛΗΝΕΣ; ΠΩΣ; ΠΟΤΕ;
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΕΣ; Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ;
ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΡΒΑΝΗΤΕΣ ( ΟΙ ΤΟΤΕ ΑΛΒΑΝΟΙ )ΑΝ ΒΛΕΠΑΝΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΝΕ;

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΛΒΑΝΙΑ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΕ ΑΛΒΑΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ.


Δεν μιλάω δυστυχώς αρβανίτικα. Ούτε κανένας από την οικογένεια μου, ούτε καν οι γηραιότεροι. Απτά στοιχεία περί αρβανίτικης καταγωγής δεν έχω. Μόνον υποθέσεις κάνω.

Οι σημερινοί Αρβανίτες της Ελλάδας δεν λένε τίποτα. Οι περισσότεροι απλώς αγνοούν (όπως και γω) την καταγωγή τους.

Αντιθέτως οι Αρβανίτες της Ιταλίας, θεωρούν εαυτούς ακόμη και σήμερα μειονότητα.
Τι συνέβη; Μάλλον κάπου η προπαγάνδα λειτούργησε καλύτερα.
Χρειαζόμασταν κόσμο βλέπεις.

Η ονομασία Αρβανόν, Αλβανία κτλ. είναι πολύ παλιότερη του Α' Βαλκανικού. Από τον 13ο αιώνα χρησιμοποιούνται ευρέως για να δηλώσει όλη την περιοχή της σημερινής κεντρικής και βόρειας Αλβανίας. Πιο παλιά, ως επαρχία της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας η περιοχή λεγόταν Ιλλυρία (Illyricum).

Τώρα, "Αλβανία" το λέμε εμείς. Οι ίδιοι αποκαλούν εαυτούς "Σκιπτάρ", και το κράτος τους "Shqipërisë", ή αλλιώς Σκιπερία. Οι δε Τούρκοι τους ονομάζουν "Αρναούτ".

Τώρα το ερώτημα σου

quote:
ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΡΒΑΝΗΤΕΣ ( ΟΙ ΤΟΤΕ ΑΛΒΑΝΟΙ )ΑΝ ΒΛΕΠΑΝΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΝΕ;

δεν το καταλαβαίνω. Σαν τι θα μπορούσαν να πουν δηλαδή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2006, 08:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όπως βλέπεις, έχεις αρκετά καλές πιθανότητες να είσαι και Αρβανίτισσα.

Σ'ευχαριστώ αγαπητή μου.Μακάρι να υπήρχε τρόπος να ψάξουμε περισσότερο τις καταγωγές μας.Γειά μας!(πίνω ζεστό καφεδάκι στο γραφείο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 15:50:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα, el.elyon:

quote:
Brie BOY 'ΑΡΒΑΝΙΤΙΣΣA' ΚΑΛΗΜΕΡΑ.
ΜΙΛΑΣ ΑΡΒΑΝΙΤΙΚΑ; ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΡΑΒΝΙΤΕΣ ΓΙΝΑΝΕ ΕΛΛΗΝΕΣ; ΠΩΣ; ΠΟΤΕ;
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΕΛΛΗΝΕΣ; Η ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ;
ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΡΒΑΝΗΤΕΣ ( ΟΙ ΤΟΤΕ ΑΛΒΑΝΟΙ )ΑΝ ΒΛΕΠΑΝΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΝΕ;

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΑΛΒΑΝΙΑ ΟΝΟΜΑΣΤΗΚΕ ΑΛΒΑΝΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ.


Δεν μιλάω δυστυχώς αρβανίτικα. Ούτε κανένας από την οικογένεια μου, ούτε καν οι γηραιότεροι. Απτά στοιχεία περί αρβανίτικης καταγωγής δεν έχω. Μόνον υποθέσεις κάνω.

Οι σημερινοί Αρβανίτες της Ελλάδας δεν λένε τίποτα. Οι περισσότεροι απλώς αγνοούν (όπως και γω) την καταγωγή τους.

Αντιθέτως οι Αρβανίτες της Ιταλίας, θεωρούν εαυτούς ακόμη και σήμερα μειονότητα.
Τι συνέβη; Μάλλον κάπου η προπαγάνδα λειτούργησε καλύτερα.
Χρειαζόμασταν κόσμο βλέπεις.

Η ονομασία Αρβανόν, Αλβανία κτλ. είναι πολύ παλιότερη του Α' Βαλκανικού. Από τον 13ο αιώνα χρησιμοποιούνται ευρέως για να δηλώσει όλη την περιοχή της σημερινής κεντρικής και βόρειας Αλβανίας. Πιο παλιά, ως επαρχία της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας η περιοχή λεγόταν Ιλλυρία (Illyricum).

Τώρα, "Αλβανία" το λέμε εμείς. Οι ίδιοι αποκαλούν εαυτούς "Σκιπτάρ", και το κράτος τους "Shqipërisë", ή αλλιώς Σκιπερία. Οι δε Τούρκοι τους ονομάζουν "Αρναούτ".

Τώρα το ερώτημα σου

quote:
ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΑΡΒΑΝΗΤΕΣ ( ΟΙ ΤΟΤΕ ΑΛΒΑΝΟΙ )ΑΝ ΒΛΕΠΑΝΕ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΝΕ;

δεν το καταλαβαίνω. Σαν τι θα μπορούσαν να πουν δηλαδή;
[/quote]
el.elyon:
Brie Boy ''ΑΡΒΑΝΙΤΙΣΣΑ'' ΓΙΑ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΟΠΟΡΗΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ. ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΥΨΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝΕ ΑΛΛΕΣ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΟΙ ΤΟΤΕ ''ΑΛΒΑΝΟΙ'' ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΓΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΘΑ ΕΙΧΑΝΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΟΥΝ, ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ; ΜΠΟΡΕΙ ΟΙ ''ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ''

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ: ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ; ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ''ΕΛΛΗΝΑΣ'' ΝΑ ΤΟ ΧΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ: 1) ΑΡΧΑΙΟΣ, 2) ΡΩΜΙΟΣ, 3) ΝΕΟ ΕΛΛΗΝΑΣ. ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΑΝ Ο '' ΕΛΛΗΝΑΣ'' ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ.

ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

19cp20eh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 01:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 19cp20eh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πραγματικος ελλην ειναι αυτος που περνα τη ζωη του με τις αρχες της αρχαιας ελλαδος και του χριστιανισμου πραγματα ταυτοσημα μιας και οτι διδασκει ο χριστιανισμος διδασκε και η αρχαια ελλαδα

τιμιοτητα,αγαπη,ηθος,αξιοκρατεια,αρχες κλπ κλπ

τωρα ποσοι απο εμας μαζι και εγω τα τηρουμε αγνωστο αρα το ποσοι και ποιοι απο εμας ειμαστε πραγματικοι ελληνες αγνωστο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ioaneas
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 23:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ioaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όποιος έχει αμφιβολία ότι είναι Έλληνας, μάλλον δεν είναι.Έλληνας είναι αυτός που πιστεύει αληθινά ότι είναι. Ας ρωτήσει ο καθένας τον εαυτό του!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 00:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
19cp20eh
πραγματικος ελλην ειναι αυτος που περνα τη ζωη του με τις αρχες της αρχαιας ελλαδος και του χριστιανισμου πραγματα ταυτοσημα μιας και οτι διδασκει ο χριστιανισμος διδασκε και η αρχαια ελλαδα

Καμία σχέση ο χριστιανισμός με την Ελλάδα φίλε μου. Γι'αυτό και ο χριστιανισμός προσπάθησε και προσπαθεί να ξεριζώσει οτιδήποτε θυμίζει Ελλάδα

Η Ελλάδα υπήρξε πριν απ'αυτόν, επιβίωσε μ'αυτόν και θα συνεχίσει να υπάρχει και μετά απ'αυτόν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ioaneas
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 12:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ioaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω ότι Χριστιανισμός από μόνος του δεν έκανε κακό ποτέ. Κακό έκανε ο Ιουστινιανισμός ο Θεοδοσιανισμός και ένα κάρο ακόμα άσχετοι που έλεγαν ότι είναι Χριστιανοί ενώ δεν είχαν καμία σχέση με τη διδασκαλία του Χριστού.
Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να κάνουμε τον διαχωρισμό Έλληνας-Χριστιανός γιατί προσβάλουμε κάποιους Έλληνες ήρωες που ήταν Χριστιανοί και έδωσαν τη ζωή τους για την ελευθερία της Έλλαδας και για την ελευθερία τη δικιά μας. Άσε που κάποιοι σκοτεινοί κύκλοι χαίρονται με αυτή τη φαγωμάρα μας και δουλεύουν υπογείως. Αν δεν ενωθούμε θα μας εξαφανίσουν!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy