ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2008, 11:32:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Γιαπετ, άνοιξε και κανά βιβλίο.......δε δαγκώνουν...

quote:
Dying_Incubus:

Αγαπητέ, γνωρίζεις μήπως πόσοι άνθρωποι - κι ανάμεσα τους πόσοι επιστήμονες - κάηκαν στην πυρά ως αιρετικοί ή υπηρέτες του Διαβόλου λόγω της ιδεολογίας τους ή των ανακαλύψεων του;

Γνωρίζεις μήπως πόσο κατακρίθηκε το μοντέλο του ηλιοκεντρικού συστήματος για παράδειγμα;

Εάν εσύ λοιπόν θεωρείς την παπική εξουσία στο Μεσαίωνα ως μια απλή πίεση που παρέμεινε απλή πίεση και παραγκωνίζεις τις συνέπειες της, τότε δε μπορώ να πω κάτι.



Όπως γράφεις κατακρίθηκε.....αλλά μέχρι εκεί, η επιστήμη συνέχισε την πορεία της.

Το μοντέλο του ηλιοκεντρικού συστήματος που γράφεις για παράδειγμα, κατακρίθηκε παρά ταύτα η ηλιοκεντρική θεωρία συνέχισε την πορεία της, όπως και όλη η επιστήμη.
Έτσι:
Tο 1641 εφευρέθηκε το Σταυρόνημα για χρήση στα τηλεσκόπια.
Το 1648 έχουμε την αρχή του Πασκάλ.
Το 1653 ανακαλύπτονται τα λεμφαγγεία. Ενώ το επόμενος έτος αρχίζει η μελέτη της θεωρίας των πιθανοτήτων.
Το 1656 ανακαλύπτονται ο δακτύλιος και οι δορυφόροι του Κρόνου.
Το 1658 ανακαλύπτονται τα ερυθρά αιμοσφαίρια.
Το 1661 ορίζεται το χημικό στοιχείο....Διατυπώνεται η άποψη ότι θεμέλιο της υγείας είναι η ισορροπία οξέων και βάσεων.
Το 1665 ανακαλύπτονται τα κύτταρα. Δημοσιεύεται μελέτη για την περίθλαση του φωτός και μετρώνται οι περίοδοι περιστροφής των πλανητών.
Το 1666 ανακαλύπτεται το φάσμα του φωτός.........κ.ο.κ.
...............ας μη συνεχίσω.......

Μην ξεχνάς και το άλλο ότι ο Γαλιλαίος στο βιβλίο που έκδωσε «Διάλογος περί των δύο κυρίων κοσμικών συστημάτων» εμφάνισε τρία πρόσωπα:
Έναν υποστηρικτή του Πτολεμαίου (γεωκεντρικό σύστημα), έναν του Κοπέρνικου (ηλιοκεντρικό σύστημα) και έναν ουδέτερο.
Η σάτιρα όμως που γινόταν στο βιβλίο αυτό εις βάρος του υποστηρικτή του Πτολεμαίου υποστηρίχτηκε από πολλούς ότι είχε ως στόχο τον ίδιο τον πάπα.
Έτσι ο Γαλιλαίος δικάσθηκε από την Ιερά Εξέταση.
Μην ξεχνάμε ότι ο Κοπέρνικος ο οποίος με τη σειρά του στηρίχτηκε στον Αρίσταρχο (280π.χ.) είχε διατυπώσει τη θεωρία του ηλιοκεντρικού συστήματος στο βιβλίο του (Περί των περιστροφικών κινήσεων των ουράνιων σωμάτων).
Το οποίο βιβλίο αφιέρωσε και στον πάπα Παύλο Γ΄. Το βιβλίο απαγορεύτηκε από την Ρωμαιοκαθολική εκκλησία αλλά παρά ταύτα κυκλοφόρησε σε πάρα πολλά αντίτυπα.

quote:
Όσον αφορά τις πιέσεις που έχει δεχθεί ο απλός λαός από αρκετούς ιερωμένους στο να μην ερευνούν περαιτέρω πολλά πράγματα που σχετίζονται με τα θρησκευτικά ζητήματα αλλά να αρκούνται στην πίστη τους, δε μπορώ να καταλάβω τι δεν κατανόησες.

Την αερολογία δεν καταλαβαίνω. Έχει καταγγελθεί ποτέ πίεση από ιερωμένο σε πιστό για να μην ερευνήσει τα θρησκευτικά ζητήματα?

quote:
Για αιώνες όταν πολλοί άνθρωποι είχαν απορίες, η συνήθης απάντηση των ιερέως που ρωτούσαν ήταν να πιστεύουν απλά και να μην ερευνούν.
Την απάντηση αυτή την έχω λάβει κι εγώ προσωπικά...

Τι ρώτησες τον παπά? Και θεωρείς αυτή την απάντηση ως "πίεση" ώστε να μην ερευνήσεις?......πολύ μυγιάγγιχτος είσαι......

quote:
Μπορώ λοιπόν να κρατήσω αυτή την δήλωση σου στο προσωπικό μου αρχείο ώστε να σου υπενθυμίσω στο μέλλον - εύχομαι να μην υπάρξει ανάγκη για αυτό - την άποψη που έχεις εκφράσει για την ελευθερία της έκφρασης και της μη φίμωσης του συνομιλητή σου

Θα θυμάσαι ότι, όταν διαγράφηκε ο Ελληναράς ο οποίος με έβρισε όταν πρωτοείχα μπει στο forum, δήλωσα ότι δεν ήθελα τη διαγραφή, αφού ήταν εν βρασμό ψυχής και θεώρησα ότι απλά ήταν βιαστικός στα συμπεράσματά του. Μου εξηγήσατε βέβαια ότι ο λόγος ήταν άλλος, γιατί και εγώ τότε ως καινούριος στο forum, δεν είχα παρακολουθήσει την πορεία του. Οπότε μην ανησυχείς.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 01:10:22  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
"Εμνήσθη δε Κύριος ο Θεός από Ισραήλ των νεκρών αυτού, των κεκοιμημένων εις γην χώματος, και κατέβη προς αυτούς ευαγγελίσασθαι αυτοίς το σωτήριον αυτού» (’γ. Ιουστ. Φιλ. «Φιαλ..» 72)"

Ψηλέ, εγώ δεν είπα ότι δεν υπήρχε το ρήμα "ευαγγελίζομαι", είπα ότι δεν υπήρχαν τα "ευαγγέλια", τα συγκεκριμένα κείμενα.

Έχεις την εντύπωση ότι απ' τα συμφραζόμενα ή επειδή κάποιος χρησιμοποίησε τη συγκεκριμένη λέξη, αυτό είναι απόδειξη ύπαρξης τους;;;

Αυτό που χρησιμοποιείς σαν "απόδειξη" μιλάει για "καλά νέα".

Πουθενά δεν αναφέρει "ευαγγελιστή", κεφάλαιο και παράγραφο, όπως έκαναν και κάνουν, κατά κόρον, οι χριστιανοί, ακόμη και σήμερα.

Περίεργο δεν είναι που δεν υπάρχουν καθαρές αναφορές και παραπομπές, στα ευαγγέλια, που υποτίθεται θα ήταν και φρέσκα, τότε.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 09:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ europaios2, κατά την διάρκεια του 17ου αιώνα η επιστήμη κι η φιλοσοφία μπόρεσαν να αναπτυχθούν κι η έντονη καταπίεση από τον Παπισμό έπαψε να υφίσταται στον βαθμό που υφίστατο πριν.

Εφόσον όμως αναφέρεις ότι στο Μεσαίωνα υπήρξε απλά μια κατάκριση της επιστήμης, μπορείς να μου αναφέρεις ποιά ποινή περίμενε τον επιστήμονα ή τον φιλόσοφο ο οποίος καταδικαζόταν από την Ιερά Εξέταση εξαιτίας των ιδεών του;
Θα μπορούσες να μου αναφέρεις πόσες φορές δικάστηκε ο Γαλιλαίος ή τι συνέβη πχ στον Τζιορντάνο Μπρούνο και για ποιό λόγο;

quote:
Την αερολογία δεν καταλαβαίνω. Έχει καταγγελθεί ποτέ πίεση από ιερωμένο σε πιστό για να μην ερευνήσει τα θρησκευτικά ζητήματα?

Αγαπητέ, ας μην αναλύσουμε το τι συνιστά αερολογία ή όχι γιατί ενδεχομένως να μην σου αρέσει αυτή η ανάλυση...
Σου αναφέρω για τρίτη φορά κάτι πολύ απλό.
Όταν ένας πιστός καταθέτει ερωτήματα σε έναν ιερέα επί των θρησκευτικών ζητημάτων που δεν κατανοεί και λαμβάνει την απάντηση "πίστευε και μην ερευνάς" κι αυτό συμβαίνει επί χρόνια ολόκληρα, τότε είναι πίεση.
Διότι όταν είναι προσκολλημένος στις θρησκευτικές του πεποιθήσεις και λαμβάνει συνεχώς αυτήν την απάντηση, η απάντηση αυτή του ιερέα του γίνεται έξις.
Κι από εκεί μπορούμε να οδηγηθούμε στην εκδήλωση του φανατισμού, της νοητικής κώφωσης απέναντι σε ιδεολογίες και πεποιθήσεις που είναι αντίθετες από τις δικές του κλπ.

quote:
Τι ρώτησες τον παπά? Και θεωρείς αυτή την απάντηση ως "πίεση" ώστε να μην ερευνήσεις?......πολύ μυγιάγγιχτος είσαι......

Έκανα απλές ερωτήσεις του τύπου:

"Ποιά παντρεύτηκε ο Κάιν όταν έφυγε από την οικογένεια του αφού οι γονείς του ήταν οι πρωτόπλαστοι και συνεπώς δεν υπήρχαν άλλοι άνθρωποι επί της Γης;"

"Γιατί για να αναπτυχθεί ο ανθρώπινος πληθυσμός επιτράπηκε - λογικά πάλι - η αιμομιξία που είναι κάτι το ειδεχθές;"

"Γιατί οι κόρες του Λωτ έκαναν παιδί με τον πατέρα τους ενώ υπήρχαν τόσοι άνδρες επί της Γης;"

Οι απαντήσεις που είχα λάβει από κάποιους ιερείς και κάποιους θεολόγους στο να πιστεύω και να μην ερευνώ περαιτέρω, δε με καταπίεσαν σε κάτι οπότε δε με έκαναν μυγίαγγιχτο.
Απλά μου έδειξαν ότι η συγκεκριμένη θρησκεία δε με καλύπτει κι ότι κάποια σημεία της υποτιμούν τη νοημοσύνη μου.

Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω κάτι:

Πιστεύεις ότι συμβαδίζει η απόδοση του χαρακτηρισμού "αερολογία" στις πεποιθήσεις ενός συνομιλητή σου με την δήλωση που είχες κάνει στο μήνυμα σου στις 11/11/2008, 12:18:24;
Συγκεκριμένα, εννοώ το παρακάτω απόσπασμα από τα γραφόμενα σου:

quote:
Κάθε άλλο, από δικής μου πλευράς έχω καταδείξει ότι είμαι υπέρ της ελευθερίας έκφρασης του ανθρώπου ακόμη και εάν αυτός έχει αντίθετες απόψεις από εμένα............ εκτός εάν είδες κάπου προσπάθειά μου
φίμωσης του συνομιλητή μου, οπότε και θα πρέπει να την παρουσιάσεις ώστε να με βάλεις στη θέση μου.......ξέρω όμως ότι το λες χαριτολογώντας





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2008, 11:45:00  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός

quote:
"Εμνήσθη δε Κύριος ο Θεός από Ισραήλ των νεκρών αυτού, των κεκοιμημένων εις γην χώματος, και κατέβη προς αυτούς ευαγγελίσασθαι αυτοίς το σωτήριον αυτού» (’γ. Ιουστ. Φιλ. «Φιαλ..» 72)"

γιαπετ
Ψηλέ, εγώ δεν είπα ότι δεν υπήρχε το ρήμα "ευαγγελίζομαι", είπα ότι δεν υπήρχαν τα "ευαγγέλια", τα συγκεκριμένα κείμενα.

Έχεις την εντύπωση ότι απ' τα συμφραζόμενα ή επειδή κάποιος χρησιμοποίησε τη συγκεκριμένη λέξη, αυτό είναι απόδειξη ύπαρξης τους;;;

Αυτό που χρησιμοποιείς σαν "απόδειξη" μιλάει για "καλά νέα".

Πουθενά δεν αναφέρει "ευαγγελιστή", κεφάλαιο και παράγραφο, όπως έκαναν και κάνουν, κατά κόρον, οι χριστιανοί, ακόμη και σήμερα.

Περίεργο δεν είναι που δεν υπάρχουν καθαρές αναφορές και παραπομπές, στα ευαγγέλια, που υποτίθεται θα ήταν και φρέσκα, τότε.



Κοίτα να δεις, θα σου πω εγώ τι καταλαβαίνω από το παραπάνω.
Το "ο Κύριος ο Θεός κατέβη προς αυτούς ευαγγελίσασθαι αυτοίς", αν δεν κάνω λάθος, αναφέρεται στην ενανθρώπιση του Θεού στο πρόσωπο του Ιησού Χριστού, ο οποίος κατέβηκε στη γη για να μεταδώσει το ευαγγέλιο.

Ο ’γιος Ιουστίνος, ως μεταγενέστερος του Ιησού, πώς έμαθε για την ενανθρώπιση του Θεού;
Δύο πιθανότητες υπάρχουν. Είτε το άκουσε γιατί είναι μεταγενέστερος του Ιησού κάποιες δεκαετίες μόνο, οπότε η έλευση του Ιησού ήταν αρκετά "φρέσκο πράμα", είτε το διάβασε.

Τη περίοδο εκείνη που έζησε ο ’γιος Ιουστίνος υπήρχαν ήδη αρκετοί "οργανωμένοι" Χριστιανοί σε Εκκλησίες και είχαν ήδη δημιουργηθεί και κάποιες "αιρετικές τάσεις" για τις οποίες, αν δεν κάνω λάθος, ο ίδιος ο ’γιος είχε εκφρασθεί.
Το παραπάνω γεγονός, ακόμη και στον πιο δύσπιστο και αρνητή της ύπαρξης των Ευαγγελίων, θα μπορούσε να είναι ένα επιχείρημα υπέρ της ύπαρξής τους διότι είναι δύσκολο να υπάρξει όλη αυτή η δομημένη χριστιανική κοινότητα, με τα όποια προβλήματά της την εποχή εκείνη, βασιζόμενη μόνο και μόνο σε προφορικά στοιχεία/διηγήσεις.

Πέρα όμως από το συγκεκριμένο απόσπασμα, υπάρχουν και τα άλλα που σου παράθεσα, τα οποία μιλούν για π.χ. οι διαβιώσαντες συμφώνως προς τον λόγον, ή και εκείνο που παράθεσε ο ευρωπαίος, τα οποία χρησιμοποιούν εκφράσεις ή λέξεις που υπάρχουν στα Ευαγγέλια.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 01:47:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Dying_Incubus:
Πιστεύεις ότι συμβαδίζει η απόδοση του χαρακτηρισμού "αερολογία" στις πεποιθήσεις ενός συνομιλητή σου με την δήλωση που είχες κάνει στο μήνυμα σου στις 11/11/2008, 12:18:24;
Συγκεκριμένα, εννοώ το παρακάτω απόσπασμα από τα γραφόμενα σου:


europaios2:
Κάθε άλλο, από δικής μου πλευράς έχω καταδείξει ότι είμαι υπέρ της ελευθερίας έκφρασης του ανθρώπου ακόμη και εάν αυτός έχει αντίθετες απόψεις από εμένα............ εκτός εάν είδες κάπου προσπάθειά μου
φίμωσης του συνομιλητή μου, οπότε και θα πρέπει να την παρουσιάσεις ώστε να με βάλεις στη θέση μου.......ξέρω όμως ότι το λες χαριτολογώντας



Mάλλον έχουμε διαφορετική θεώρηση για τη φίμωση......εγώ ως τέτοια εννοώ την κυριολεξία της λέξης........για παράδειγμα το μπανάρισμα για 10 μέρες.

quote:
Dying_Incubus:
Έκανα απλές ερωτήσεις του τύπου:

"Ποιά παντρεύτηκε ο Κάιν όταν έφυγε από την οικογένεια του αφού οι γονείς του ήταν οι πρωτόπλαστοι και συνεπώς δεν υπήρχαν άλλοι άνθρωποι επί της Γης;"

"Γιατί για να αναπτυχθεί ο ανθρώπινος πληθυσμός επιτράπηκε - λογικά πάλι - η αιμομιξία που είναι κάτι το ειδεχθές;"

"Γιατί οι κόρες του Λωτ έκαναν παιδί με τον πατέρα τους ενώ υπήρχαν τόσοι άνδρες επί της Γης;"

Οι απαντήσεις που είχα λάβει από κάποιους ιερείς και κάποιους θεολόγους στο να πιστεύω και να μην ερευνώ περαιτέρω, δε με καταπίεσαν σε κάτι οπότε δε με έκαναν μυγίαγγιχτο.
Απλά μου έδειξαν ότι η συγκεκριμένη θρησκεία δε με καλύπτει κι ότι κάποια σημεία της υποτιμούν τη νοημοσύνη μου.
Έκανα απλές ερωτήσεις του τύπου:

"Ποιά παντρεύτηκε ο Κάιν όταν έφυγε από την οικογένεια του αφού οι γονείς του ήταν οι πρωτόπλαστοι και συνεπώς δεν υπήρχαν άλλοι άνθρωποι επί της Γης;"

"Γιατί για να αναπτυχθεί ο ανθρώπινος πληθυσμός επιτράπηκε - λογικά πάλι - η αιμομιξία που είναι κάτι το ειδεχθές;"

"Γιατί οι κόρες του Λωτ έκαναν παιδί με τον πατέρα τους ενώ υπήρχαν τόσοι άνδρες επί της Γης;"

Οι απαντήσεις που είχα λάβει από κάποιους ιερείς και κάποιους θεολόγους στο να πιστεύω και να μην ερευνώ περαιτέρω, δε με καταπίεσαν σε κάτι οπότε δε με έκαναν μυγίαγγιχτο.
Απλά μου έδειξαν ότι η συγκεκριμένη θρησκεία δε με καλύπτει κι ότι κάποια σημεία της υποτιμούν τη νοημοσύνη μου.
Έκανα απλές ερωτήσεις του τύπου:

"Ποιά παντρεύτηκε ο Κάιν όταν έφυγε από την οικογένεια του αφού οι γονείς του ήταν οι πρωτόπλαστοι και συνεπώς δεν υπήρχαν άλλοι άνθρωποι επί της Γης;"

"Γιατί για να αναπτυχθεί ο ανθρώπινος πληθυσμός επιτράπηκε - λογικά πάλι - η αιμομιξία που είναι κάτι το ειδεχθές;"

"Γιατί οι κόρες του Λωτ έκαναν παιδί με τον πατέρα τους ενώ υπήρχαν τόσοι άνδρες επί της Γης;"

Οι απαντήσεις που είχα λάβει από κάποιους ιερείς και κάποιους θεολόγους στο να πιστεύω και να μην ερευνώ περαιτέρω, δε με καταπίεσαν σε κάτι οπότε δε με έκαναν μυγίαγγιχτο.
Απλά μου έδειξαν ότι η συγκεκριμένη θρησκεία δε με καλύπτει κι ότι κάποια σημεία της υποτιμούν τη νοημοσύνη μου.



Μάλιστα........μένω έκθαμβος γιατί και το γιο μου να ρωτήσω σε 4-5 χρόνια γιατί τώρα είναι μόλις 2,5 θα μου πει ότι πρόκειται περί συμβολισμού.........μα να μη βρεθεί ούτε ένας σωστός παπάς!........ούτε ένας?

quote:
Dying_Incubus:
Αγαπητέ, ας μην αναλύσουμε το τι συνιστά αερολογία ή όχι γιατί ενδεχομένως να μην σου αρέσει αυτή η ανάλυση...
Σου αναφέρω για τρίτη φορά κάτι πολύ απλό.
Όταν ένας πιστός καταθέτει ερωτήματα σε έναν ιερέα επί των θρησκευτικών ζητημάτων που δεν κατανοεί και λαμβάνει την απάντηση "πίστευε και μην ερευνάς" κι αυτό συμβαίνει επί χρόνια ολόκληρα, τότε είναι πίεση.

Γιατί να σου απαντήσει ο ιερέας? δεν το καταλαβαίνω..........ο καθένας εφόσον γνωρίζει ανάγνωση, δεν έχει ανάγκη τον ιερέα.
Τα μικρά παιδιά με το παραμικρό πάνε στη μαμά τους........εάν ο πιστός με το παραμικρό πάει στον παπά του........και δεδομένου ότι είναι ενήλικας.........σημαίνει ότι έμεινε για πάντα μικρός.........

quote:
Dying_Incubus:
Αγαπητέ europaios2, κατά την διάρκεια του 17ου αιώνα η επιστήμη κι η φιλοσοφία μπόρεσαν να αναπτυχθούν κι η έντονη καταπίεση από τον Παπισμό έπαψε να υφίσταται στον βαθμό που υφίστατο πριν.

Έχω και για πριν.....

quote:
Dying_Incubus:
Εφόσον όμως αναφέρεις ότι στο Μεσαίωνα υπήρξε απλά μια κατάκριση της επιστήμης, μπορείς να μου αναφέρεις ποιά ποινή περίμενε τον επιστήμονα ή τον φιλόσοφο ο οποίος καταδικαζόταν από την Ιερά Εξέταση εξαιτίας των ιδεών του;
Θα μπορούσες να μου αναφέρεις πόσες φορές δικάστηκε ο Γαλιλαίος ή τι συνέβη πχ στον Τζιορντάνο Μπρούνο και για ποιό λόγο;


Ο Γαλιλαίος δε θανατώθηκε και η θεωρία του συνεχίστηκε μια χαρά.
Στη σελίδα που έχετε αφιέρωση στον Τζιορντάνο Μπρούνο, θ απρέπει εγκυκλοπαιδικά να προσθέσετε και τα εξής:

Στα 24 του έγινε ιερέας, αλλά τέσσερα έτη αργότερα αποσχηματίστηκε διατυπώνοντας αμφιβολίες για τη μετουσίωση και την ’μωμη Σύλληψη. ΄Αλλωστε και ως ιερέας συζητούσε ελεύθερα τη διδασκαλία του Αρείου, του οποίου η αιρετική διδασκαλία αρνιόταν τη θεϊκή υπόσταση του Ιησού.

Με την εγκατάλειψη του Τάγματος των Δομινικανών μοναχών η ζωή του άρχισε να γίνεται μια ατέρμονη περιπλάνηση. Πήγε στη Γενεύη, στην Τουλούζη και τέλος στο Παρίσι (1581).

Σύντομα τον προσέλκυσε η Οξφόρδη, όπου το καλοκαίρι του 1583 άρχισε να δίνει σειρά διαλέξεων στις οποίες ανέπτυσσε την ηλιοκεντρική θεωρία υποστηρίζοντας την κίνηση της Γης και την ορθότητα της θεωρίας του σε αντίθεση με την ακίνητη Γη του γεωκεντρικού συστήματος.
Τον Φεβρουάριο του 1584, προσκλήθηκε να συζητήσει τη θεωρία του με καθηγητές από την Οξφόρδη, αλλά η συζήτηση αυτή κατέληξε σε έντονη διαμάχη.

Το ίδιο έτος άρχισε να συγγράφει τους έξι «Ιταλικούς Διαλόγους» του, από τους οποίους οι τρεις έχουν κοσμολογικό περιεχόμενο. Την ίδια περίοδο το έργο του «Ο Δείπνος της Τετάρτης της Σαρακοστής» (Cena de le Ceneri, 1584), όχι μόνον επιβεβαίωνε την ηλιοκεντρική θεωρία, αλλά επιπλέον υποστήριζε ότι το Σύμπαν είναι άπειρο, αποτελούμενο από αναρίθμητους κόσμους κατ’ ουσία όμοιους με τους κόσμους του ηλιακού συστήματος.

Στο έργο του αυτό επιπλέον υποστήριζε ότι η Βίβλος θα έπρεπε να ακολουθείται για την ηθική διδασκαλία της και όχι για την αστρονομική ακρίβεια των γεγονότων που περιγράφει.
Στο βιβλίο του «Για την αιτία, την αρχή και το εν» (Della causa, principio ed uno, 1584), ανέπτυξε μια φυσική θεωρία πάνω στην οποία βασιζόταν η αντίληψή του για το Σύμπαν, όπου «μορφή» και «ύλη» είναι αλληλοσχετιζόμενες και στενά συνενωμένες «ουσίες» αποτελώντας το εν.

Γενικά, στο έργο του Μπρούνο, η παραδοσιακή δυαρχία της αριστοτέλειας Φυσικής αναγόταν σε μια μονιστική σύλληψη του κόσμου, η οποία είχε ως άμεση συνέπειά της τη θεμελιώδη ενότητα όλων των ουσιών και τη συμφωνία των αντιθέτων στην άπειρη ενότητα του Όντος.
Επιπλέον στο έργο του «Για το άπειρο Σύμπαν και τους κόσμους» (De l’ Infinito Universo e mondi, 1584), ανέπτυξε την κοσμολογική θεωρία του μέσω μιας συστηματικής κριτικής της αριστοτέλειας Φυσικής.

Ουσιαστικά, ο Μπρούνο στο έργο του αυτό απέρριπτε την κρατούσα τότε Κοσμολογία, η οποία στηριγμένη στις απόψεις του Αριστοτέλη, δογμάτιζε ότι η Γη ήταν το ακίνητο κέντρο του Σύμπαντος.

Αντιθέτως, υποστήριζε την ουσιαστικά πυθαγόρεια άποψη, που διατύπωσε ο Αρίσταρχος ο Σάμιος και ανέσυρε από τη λήθη ο Κοπέρνικος, πως η Γη στρέφεται γύρω από τον ΄Ηλιο, εντός ενός απείρου Σύμπαντος.

Διατύπωσε ακόμα την αβεροϊστική αντίληψή του για τη σχέση Φιλοσοφίας και Θρησκείας, σύμφωνα με την οποία η θρησκεία ήταν το μέσον καθοδήγησης και διακυβέρνησης αμαθών ανθρώπων, ενώ η Φιλοσοφία ως επιστήμη των εκλεκτών, καθοδηγούσε εκείνους, που ήταν σε θέση να συμπεριφέρονται με ευπρέπεια και να κυβερνούν τους αμαθείς. Αυτές οι απόψεις του, όπως ήταν επόμενο, τον έκαναν αντιπαθή στην Εκκλησία και στους συντηρητικούς κύκλους της Οξφόρδης.

Γι’ αυτόν τον λόγο, τον Οκτώβριο του 1583, ο Μπρούνο επέστρεψε στο Παρίσι. Εκεί στο Παρίσι, τον Μάιο του 1583 τόλμησε να επιτεθεί δημόσια στην αδιαφιλονίκητη τότε αυθεντία του Αριστοτέλη, με το έργο του Centum et Viginti articuli de natura et mundo adversus Peripateticos (Εκατόν είκοσι άρθρα για τη Φύση και τον κόσμο κατά των Περιπατητικών).

Μετά από αυτές τις θέσεις του, τον αποκήρυξαν ακόμα και οι φίλοι του και γι’ αυτόν τον λόγο εγκατέλειψε το Παρίσι. Πήγε στη Γερμανία, όπου περιπλανιόταν από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο, ζώντας με τα επιδόματα που έπαιρνε από τις διαλέξεις που έδινε, υποστηρίζοντας πάντα τις «αιρετικές» για την εποχή απόψεις του.

Την περίοδο εκείνη δημοσίευσε το έργο του «Εκατόν εξήντα άρθρα» (Articuli centum et sexaginta, 1588), εναντίον σύγχρονών του φιλοσόφων και θετικών επιστημόνων, όπου ανέπτυσσε την αντίληψή του για τη θρησκεία: Μια θεωρία ειρηνικής συνύπαρξης όλων των θρησκειών βασισμένη στην αλληλοκατα-νόηση και την ελευθερία του αμοιβαίου διαλόγου.

Μολονότι η τοπική Λουθηρανική Εκκλησία στο Χέλμστετ, όπου διέμενε, τον αφόρισε τον Ιανουάριο του 1589, παρ’ όλα αυτά ο Μπρούνο παρέμεινε εκεί μέχρι την άνοιξη του ίδιου έτους, ολοκληρώνοντας τις εργασίες του πάνω στη φυσική, την κοσμολογία, αλλά και τη μαθηματική μαγεία – που δημοσιεύτηκαν μετά τον θάνατό του (βλέπεις αγαπητέ μου? ........με λίγα λόγια η επιστήμη προχωράει).......– ενώ παράλληλα εργαζόταν πάνω σε τρία ποιήματα γραμμένα στη λατινική γλώσσα:
1. De triplici minimo et mensura: Περί του τριπτύχου ελαχίστου και του μέτρου.
2. De monade, numero et figura: Περί της μονάδος, του αριθμού και του σχήματος.
3. De immenso, innumerabilibus et infigurabilibus: Περί του αμέτρου, του αναρίθμητου και του αμόρφου.

Απ’ όσα αναφέραμε, είναι φανερό ότι η διδασκαλία και τα δημοσιευθέντα έργα του Τζιορντάνο Μπρούνο ήταν πολλαπλώς «αιρετικά» για τους κρατούντες της εποχής.

Τον Αύγουστο του 1591, ο Μπρούνο – μετά από πρόσκληση του Βενετού πατρίκιου Giovanni Mocenigo – επέστρεψε στην Ιταλία. Ήταν το μοιραίο λάθος του. Βασικά, πρόσβλεπε στην έδρα Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο της Πάντοβα, η οποία όμως, προσφέρθηκε το 1592 στον Γαλιλαίο. Απογοητευμένος επέστρεψε στη Βενετία.

Μια κακή, όμως, τροπή των πραγμάτων έστρεψε τον Mocenigo εναντίον του, με αποτέλεσμα ο πρώην φίλος και προστάτης του να τον καταγγείλει στην Ιερή Εξέταση της Βενετίας, τον Μάιο του 1592, για τις αιρετικές απόψεις του. (Οι προδρομικές κοσμολογικές θεωρίες του Giordano Bruno Σ.Θ. Θεοδοσίου, Μ.Γ. Δανέζης, Β.Ν. Μανιμάνης
Τομέας Αστροφυσικής, Αστρονομίας και Μηχανικής
Τμήμα Φυσικής, Πανεπιστήμιο Αθηνών, Πανεπιστημιόπολις, Ζωγράφος, GR 15784)

Aμέσως αμέσως παρατηρούμε τα εξής ότι διατυμπάνιζε τις αιρετικές του θέσεις από 28 ετών. Συνελήφθη το 1592, γεννήθηκε το 1548. Για 16 λοιπόν ολόκληρα χρόνια διατύπωνε τις αιρετικές του απόψεις, το καλοκαίρι του 1583 άρχισε να δίνει σειρά διαλέξεων στις οποίες ανέπτυσσε την ηλιοκεντρική θεωρία και μάλιστα τον Φεβρουάριο του 1584, προσκλήθηκε να συζητήσει τη θεωρία του με καθηγητές από την Οξφόρδη, αλλά η συζήτηση αυτή κατέληξε σε έντονη διαμάχη.

Μην ξεχνάμε ότι η σύλληψή του έγινε το 1992 δηλαδή μετά από 8 χρόνια, σε αυτό το διάστημα γράφει περίπου 10 έργα, μάλιστα πηγαίνει τον Αύγουστο του 1591, ο Μπρούνο – μετά από πρόσκληση του Βενετού πατρίκιου Giovanni Mocenigo – επέστρεψε στην Ιταλία, όπυ και πρόσβλεπε στην έδρα Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο της Πάντοβα.

Όλα αυτά δείχνουν σίγουρα ένα αρνητικό κλίμα, αλλά σε καμία περίπτωση τη φωτιά και το τσεκούρι......γιατί και έργα έγραψε και διαλέξεις έδωσε και αιρετικός ήταν σε μία σίγουρα αυστηρή δύσκολη και καταπιεστική περίοδο...........αλλά η επιστήμη όπως είχα πει στο προηγούμενο μήνυμα μου προχωρούσε ακάθεκτη.

Τη συνέβη όμως στον επιστήμονα Μπρούνο? Καταγγέλθηκε από τον ίδιο το φίλο του Mocenigo..........μετά "από μία κακή τροπή των πραγμάτων"
ποια ήταν αυτή? γνωρίζεις?

Έτσι συνελήφθη φυλακίστηκε βασανίστηκε και στο τέλος τον έκαψαν στην πυρά.
Είναι αρκετό όμως αυτό το παράδειγμα για να γενικεύσουμε? Για να πούμε με ελαφρά την καρδία ότι η επιστήμη στο Μεσαίωνα δεν προχώρησε?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 15/11/2008 02:07:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 16:11:00  Εμφάνιση Προφίλ
Βρήκα κάτι για το οποίο δεν είμαι σίγουρος αν είναι αλήθεια. Θα ήθελα να ζητήσω τη βοήθειά σας.

Ορίστε:

"Περιοδικό «Ξύπνα» της 8.2.1976 πού τιτλοφορείται: «Πρέπει να υπερασπίζετε τον εαυτό σας; Ποία η άποψις της Βίβλου». σελίδες 27 και 28:

“στην περίπτωση επιθέσεως οπλισμένου κακοποιού, ο φόνος επιτρέπεται και ο φονεύς δεν λογίζεται ως «ένοχος αίματος». Όταν βλέπει ένας Μάρτυς του Ιεχωβά ότι απειλείται η ζωή του ή η ζωή άλλων από κάποιον εγκληματία και ληστή, επιτρέπεται να φονεύσει. Μπορεί να προμηθευθεί ένα περίστροφο «για την προσωπική του ασφάλεια». Μπορεί να οπλοφορεί «εν όψει του αυξανομένου εγκλήματος και της βίας».”

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος Μάρτυρας του Ιεχωβά διαβάσει αυτό το μήνυμα, να μου πει αν ισχύει αυτό, δηλαδή αν επιτρέπεται ο φόνος στην περίπτωση που περιγράφεται ανωτέρω;;

Αν κάποιος έχει το συγκεκριμένο περιοδικό "Ξύπνα" και μπορεί να μας φωτοτυπήσει τις σελίδες σελίδα και να την παραθέσει, θα του ήμουν υπόχρεος. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει αρχείο παλαιότερων εκδόσεων του περιοδικού αυτού;;;

Ευχαριστώ.

***Ίσως ο φίλος eidos????


Edited by - Ψηλός on 25/08/2009 16:12:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 22:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas
Αγαπητέ ψηλέ. Το κείμενο αυτό που κυκλοφορεί στο ίντερνετ, προέρχεται από το βιβλίο του Αλεβιζόπουλου "Η λατρεία της Σκοπιάς". Το αρχικό κείμενο του "Ξύπνα", σχολιάζει όχι την αυτοάμυνα αλλά το Δευτερονόμιο 22:23-27 που μιλά για τον βιασμό. Στο Μωσαϊκό νόμο υπήρχε διαφοροποίηση της ποινής ανάλογα με το αν η κοπέλα αντιστεκόταν και φώναζε, ή όχι:


22 Εάν τις ευρεθή κοιμώμενος μετά γυναικός υπάνδρου, τότε αμφότεροι θέλουσι θανατόνεσθαι, ο ανήρ ο κοιμώμενος μετά της γυναικός, και η γυνή· και θέλεις εξαφανίσει το κακόν εκ του Ισραήλ.
23 Εάν νέα τις παρθένος ήναι ηρραβωνισμένη μετά ανδρός, και εύρη τις αυτήν εν τη πόλει και κοιμηθή μετ' αυτής,
24 τότε θέλετε εκφέρει αυτούς αμφοτέρους εις την πύλην της πόλεως εκείνης, και θέλετε λιθοβολήσει αυτούς με λίθους, και θέλουσιν αποθάνει· την νέαν, διότι δεν εφώναξεν, ούσα εν τη πόλει και τον άνθρωπον, διότι εταπείνωσε την γυναίκα του πλησίον αυτού· και θέλεις εξαφανίσει το κακόν εκ μέσου σου.
25 Αλλ' εάν τις εύρη εν αγρώ την νέαν την ηρραβωνισμένην, και ο άνθρωπος βιάση αυτήν και κοιμηθή μετ' αυτής, τότε μόνος ο άνθρωπος, ο κοιμηθείς μετ' αυτής, θέλει θανατόνεσθαι·
26 εις δε την νέαν δεν θέλεις κάμει ουδέν· δεν είναι εις την νέαν αμάρτημα θανάτου· διότι καθώς όταν τις εφορμήση επί τον πλησίον αυτού και φονεύση αυτόν, ούτως είναι το πράγμα τούτο·
27 διότι εν τω αγρώ εύρηκεν αυτήν, εφώναξεν η ηρραβωνισμένη νέα, αλλά δεν υπήρχεν ο σώζων αυτήν.

Οι μάρτυρες του Ιεχωβά το επεκτείνουν λίγο και για την αυτοάμυνα. Το κείμενο υπάρχει στα αγγλικά αν ενδιαφέρεσαι
http://www.quotes-watchtower.co.uk/rape_is_fornication.html
Ίσως βέβαια κάποιος πιστός όπως ο eidos μας διαφωτίσει καλύτερα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2009, 23:58:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αγαπητέ ψηλέ. Το κείμενο αυτό που κυκλοφορεί στο ίντερνετ, προέρχεται από το βιβλίο του Αλεβιζόπουλου "Η λατρεία της Σκοπιάς". Το αρχικό κείμενο του "Ξύπνα", σχολιάζει όχι την αυτοάμυνα αλλά το Δευτερονόμιο 22:23-27 που μιλά για τον βιασμό. Στο Μωσαϊκό νόμο υπήρχε διαφοροποίηση της ποινής ανάλογα με το αν η κοπέλα αντιστεκόταν και φώναζε, ή όχι:


22 Εάν τις ευρεθή κοιμώμενος μετά γυναικός υπάνδρου, τότε αμφότεροι θέλουσι θανατόνεσθαι, ο ανήρ ο κοιμώμενος μετά της γυναικός, και η γυνή· και θέλεις εξαφανίσει το κακόν εκ του Ισραήλ.
23 Εάν νέα τις παρθένος ήναι ηρραβωνισμένη μετά ανδρός, και εύρη τις αυτήν εν τη πόλει και κοιμηθή μετ' αυτής,
24 τότε θέλετε εκφέρει αυτούς αμφοτέρους εις την πύλην της πόλεως εκείνης, και θέλετε λιθοβολήσει αυτούς με λίθους, και θέλουσιν αποθάνει· την νέαν, διότι δεν εφώναξεν, ούσα εν τη πόλει και τον άνθρωπον, διότι εταπείνωσε την γυναίκα του πλησίον αυτού· και θέλεις εξαφανίσει το κακόν εκ μέσου σου.
25 Αλλ' εάν τις εύρη εν αγρώ την νέαν την ηρραβωνισμένην, και ο άνθρωπος βιάση αυτήν και κοιμηθή μετ' αυτής, τότε μόνος ο άνθρωπος, ο κοιμηθείς μετ' αυτής, θέλει θανατόνεσθαι·
26 εις δε την νέαν δεν θέλεις κάμει ουδέν· δεν είναι εις την νέαν αμάρτημα θανάτου· διότι καθώς όταν τις εφορμήση επί τον πλησίον αυτού και φονεύση αυτόν, ούτως είναι το πράγμα τούτο·
27 διότι εν τω αγρώ εύρηκεν αυτήν, εφώναξεν η ηρραβωνισμένη νέα, αλλά δεν υπήρχεν ο σώζων αυτήν.

Οι μάρτυρες του Ιεχωβά το επεκτείνουν λίγο και για την αυτοάμυνα. Το κείμενο υπάρχει στα αγγλικά αν ενδιαφέρεσαι
http://www.quotes-watchtower.co.uk/rape_is_fornication.html
Ίσως βέβαια κάποιος πιστός όπως ο eidos μας διαφωτίσει καλύτερα.



Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Αν κατάλαβα καλά, ισχύει εφόσον, όπως λες, το επεκτείνουν και στην αυτοάμυνα.

Ελπίζω κάποιος ΜτΙ να μας διαφωτίσει περαιτέρω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2009, 17:38:38  Εμφάνιση Προφίλ

Θα μπορούσε κάποιος φίλος Μ.τ.Ι. να μας πει αν η παραπάνω εικόνα είναι αυθεντική ή φωτομοντάζ;

**Για όποιον δεν κατάλαβε, στην πάνω αριστερή άκρη, βλέπουμε πως η ΣΚΟΠΙΑ περί το 1900 μ.Χ., είχε το σύμβολο του σταυρού. Σήμερα, όμως, δεν δέχονται το σταυρό και προσπαθούν να πείσουν και να πεισθούν και οι ίδιοι πως ο Ιησούς σταυρώθηκε σε πάσσαλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 01:14:57  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλέ, τι έγινε;;;

Εγκατέλειψες τα "πεδία των μαχών" με τους αλλόθρησκους και τους άπιστους και ψάχνεις για εμφύλιο, πάλι;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 23:37:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλέ, τι έγινε;;;

Εγκατέλειψες τα "πεδία των μαχών" με τους αλλόθρησκους και τους άπιστους και ψάχνεις για εμφύλιο, πάλι;;;



Εμφύλιο;;;;; Από και ως πού;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2009, 23:59:22  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Εμφύλιο;;;;; Από και ως πού;;;

Ξέρω γω;;;

Μεταξύ χριστιανών ορθοδόξων, χριστιανών μαρτύρων του Ιεχωβά, χριστιανών προτεσταντών, χριστιανών καθολικών, χριστιανών αγγλικανών, χριστιανών διαμαρτυρομένων, χριστιανών... γενικώς!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2009, 12:18:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός

quote:
Εμφύλιο;;;;; Από και ως πού;;;

Ξέρω γω;;;

Μεταξύ χριστιανών ορθοδόξων, χριστιανών μαρτύρων του Ιεχωβά, χριστιανών προτεσταντών, χριστιανών καθολικών, χριστιανών αγγλικανών, χριστιανών διαμαρτυρομένων, χριστιανών... γενικώς!!!



Ναι, όπως και μεταξύ χριστιανών δωδεκαθεϊστών, χριστιανών "άθεων", χριστιανών με πουά, χριστιανών παραθεριστών, .......

Μπα ......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 14:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
ψηλέ,
για να καταλάβεις (ίσως) το μέγεθος της προπαγάνδας ενάντια στους Μ. (στην οποία και εσύ τάχα ανυποψίαστος συμετέχεις)
θα σου στείλω λίαν συντόμως (μόλις καταφέρω ένα setup) το πλήρες κείμενο από το Ξύπνα που παραθέτεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2009, 18:04:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
eidos
ψηλέ,
για να καταλάβεις (ίσως) το μέγεθος της προπαγάνδας ενάντια στους Μ. (στην οποία και εσύ τάχα ανυποψίαστος συμετέχεις)
θα σου στείλω λίαν συντόμως (μόλις καταφέρω ένα setup) το πλήρες κείμενο από το Ξύπνα που παραθέτεις...


οκ,
Ευχαριστώ

****Μήπως θα μπορούσες να μου πεις και για το εξώφυλλο της Σκοπιάς που έχει το σταυρό;;

Edited by - Ψηλός on 04/10/2009 18:16:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2009, 09:44:14  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ eidos καλημέρα
Σου προτείνω να δεις το φιλμάκι αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=cAhF8ZO2HD8&feature=related

στο οποίο, προφανώς μεγαλοστέλεχος της εταιρείας Σκοπιά, προτρέπει τους νέους, υπό της απειλής πως το τέλος του κόσμου είναι κοντά, να εγκαταλείψουν τα πανεπιστήμια!!

Δες το, αν δεν το έχεις δει ήδη, και πες μου σε παρακαλώ τη γνώμη σου.

***Ναι, ναι, συνέβη στις μέρες μας και όχι 200 χρόνια πριν!!

Edited by - Ψηλός on 05/10/2009 09:45:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devi_laksmi
Νέο Μέλος

Germany
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2009, 18:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devi_laksmi
Ο σταυρος υπηρχε μεχρι το 1931 (για [πενηντα χρονια δηλαδη) στο εξωφυλλο του περιοδικου "Σκοπια".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2009, 16:50:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ο σταυρος υπηρχε μεχρι το 1931 (για [πενηντα χρονια δηλαδη) στο εξωφυλλο του περιοδικου "Σκοπια".


Εγώ το γνωρίζω αυτό. Έλα όμως πως οι Μ.τ.Ι. το γνωρίζουν και αυτοί αλλά δεν τους ενοχλεί καθόλου.
Τόσες φορές η εταιρεία αυτή έχει αλλάξει γραμμή, και συνεχίζει να πηγαίνει από το μαύρο στο άσπρο με τόση ευκολία, αλλά οι οπαδοί της εκεί!!!!
Θαρρείς και τους έχει υπνωτίσει και δεν καταλαβαίνουν τίποτα!!

Βέβαια, ευτυχώς, υπάρχουν και πολλές εξαιρέσεις ανθρώπων που το κατάλαβαν και εγκατέλειψαν την οργάνωση.
Ελπίζω να συνεχίσει να γίνεται αυτό και ο απλός κοσμάκης που μπλέκει στα δίχτυα τους, να καταφέρει να απελευθερωθεί από τα δίχτυα της εκμετάλλευσης και της ψυχολογικής βίας που υπόκεινται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

devi_laksmi
Νέο Μέλος

Germany
26 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2009, 20:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους devi_laksmi
κατι που με ενοχλει αφανταστα ειναι η εκμεταλλευση των παιδιων τους.
ισως η εικονα ενος παιδιου να στεκεται καποιες ωρες με το περιοδικο "Ξυπνα" και "Σκοπια" σε σημεια οπου περνα πολυς κοσμος να προκαλει σε καποιους δεος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2009, 21:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
d.l.
ενώ τα παιδια των ορθοδόξων και των καθολικών και των ειδωλολατρών γενικώς τα οποία τα βλέπεις μαστουρωμένα στους δρόμους, η στα γηπέδα να σκοτώνονται η να πίνουν και μετά να στουκάρουν στις κολόνες με τα αυτοκίνητα τους είναι ωραίο θέαμα...!

α! ρε υποκριτές και φαύλοι!!!!

ψηλέ
είσαι τόσο απαίδευτος θεολογικά, που αρχίζω να ανησυχώ σοβαρά για σένα...
δεν έχεις ιδέα για την Γραφή, για τα πρωτότυπα, για τα αντίγραφα, και τολμάς να μου λες ότι θες και να συζητήσεις για τον Αληθινό Θεό!

μπορείς να μου διευκρυνήσεις τι εννοείς όταν λες πρωτότυπα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2009, 21:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Οι χριστιανοί δεν είναι πορωμένοι σαν εσάς eidos, που δουλεύετε με
την πίστη σας..Ειμαστε άνθρωποι, όχι στρατιώτες....
Εσείς είστε οι άρρωστοι, που δεν ζείτε και μόνο γυρνάτε σαν
τους ρουφιάνους της κοινωνίας, μην κοιτώντας να βελτιώσουμε τον κόσμο,αλλά μόνο τις δικές σας επιδιώξεις...
Δεν νοιάζεστε για τον άνθρωπο, αλλά για ότι σας επιτάσσουν, τοσο
συχνά αλλαζόμενο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2009, 23:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
quote:

d.l.
ενώ τα παιδια των ορθοδόξων και των καθολικών και των ειδωλολατρών γενικώς τα οποία τα βλέπεις μαστουρωμένα στους δρόμους, η στα γηπέδα να σκοτώνονται η να πίνουν και μετά να στουκάρουν στις κολόνες με τα αυτοκίνητα τους είναι ωραίο θέαμα...!

α! ρε υποκριτές και φαύλοι!!!!


Ποιοι είναι ορθοδοξοι? Αυτοι που δεν εχουν ιδεα? Αυτοι που ποτε δεν ασχοληθηκαν? Αυτοι που βαπτιστηκαν αλλα εφυγαν από την εκκλησια τους θεωρεις ‘’ορθοδοξους’’? Και οι Μαρτυρες που αποστατουν από την οργανωση και πεφτουν στο αλκοολ και στα ναρκωτικα? Αυτοι τι είναι? Αυτοι είναι ‘’αποκομμενοι’’, δεν είναι Μαρτυρες. Το ιδιο και για τους ορθοδοξους. Δηλαδη όταν είναι για την οργανωση, είναι ‘’αποκομμενοι’’ αποστατες, ενώ για τους ορθοδοξους είναι ‘’ορθοδοξοι’’. Προσωπικα γνωριζω ‘’αποκομμενο’’ που εχει πεσει στα ναρκωτικα και στο ποτο, αλλα δεν θα κατηγορησω τους Μαρτυρες, όπως δεν θα κατηγορησω ουτε τους Ορθοδοξους, ουτε ΚΑΝΕΝΑ. Το να βρισκεις ανθρωπους που δεν εχουν καμια σχεση και να κατηγορεις την εκκλησια, αυτό και αν είναι ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ αγαπητε μου.


quote:
είσαι τόσο απαίδευτος θεολογικά, που αρχίζω να ανησυχώ σοβαρά για σένα...
δεν έχεις ιδέα για την Γραφή,

Γιατι χαρακτηριζεις ετσι τον Ψηλο? Εσυ που εχεις, δεν μου λες σε παρακαλω. Που λεει η Αγια Γραφη ότι είναι μονο αυτή καταστατικο πιστης? Που λεει ποια είναι τα βιβλια της? Και γιατι εχετε πεταξει 10 βιβλια από αυτην?
Αφου λες ότι εχεις ιδεα, μπορεις να μας πεις την αποψη σου?

quote:
για τα πρωτότυπα, για τα αντίγραφα, και τολμάς να μου λες ότι θες και να συζητήσεις για τον Αληθινό Θεό!

μπορείς να μου διευκρυνήσεις τι εννοείς όταν λες πρωτότυπα;



Λιγα στοιχεια για τα πρωτοτυπα και για τα αντιγραφα…….
Το πρωτότυπο γράφτηκε, όπως είναι γνωστό στα Ελληνικά και για την ακριβέστερη ανασύστασή του, καθοριστικό ρόλο παίζει ο αριθ΅ός των χειρογράφων - αντιγράφων του που έχου΅ε σή΅ερα στα χέρια ΅ας. Η Καινή ∆ιαθήκη διασώζεται σε περίπου 5.300 αντίγραφα του Αρχαίου Ελληνικού
κει΅ένου. Η Λατινική ΅ετάφρασή της, η Vulgata, η Λαϊκή Λατινική απόδοση, σώζεται σε περί-
που 10.000 χειρόγραφα, ενώ τα χειρόγραφα όλων των υπολοίπων ΅εταφράσεων είναι
κατά προσέγγιση 9.300 και ανεβάζουν έτσι τον συνολικό αριθ΅ό των χειρογράφων στις
24.000 περίπου. Στον ήδη τεράστιο αυτό όγκο συνεχώς προστίθενται και άλλα που οι
αρχαιολογικές έρευνες ανακαλύπτουν σε ΅εγάλες ποσότητες. Ο αριθ΅ός αυτός που από ΅όνος του είναι εξαιρετικά ΅εγάλος γίνεται ακό΅η πιο εντυπωσιακός, αν συγκριθεί ΅ε αντίστοιχους αριθ΅ούς χειρογράφων άλλων πολύ γνωστών αρχαίων κει΅ένων.

Τα αρχαία Ελληνικά χειρόγραφα της Καινής ∆ιαθήκης, είναι διαφόρων ειδών. Υπάρχουν 88 πάπυροι, 267 κεφαλαιογρά΅΅ατα κεί΅ενα, 2.764 ΅ικρογρά΅΅ατης γραφής, 2.143 χειρόγραφα που δεν έχουν ολόκληρη την Καινή ∆ιαθήκη αλλά ΅όνο τα Ευαγγέλια και τον αντίστοιχο Απόστολο της Κυριακής που διαβάζονταν στην Εκκλησία, και άλλα 47 διάφορα ευρή΅ατα που ανεβάζουν τον συνολικό αριθ΅ό στα 5.309 χειρόγραφα. Σε σχέση ΅ε τις ΅εταφράσεις , ενδεικτικά αναφερω κάποια στοιχεία ΅όνο,
για να ΅ην αναλωθού΅ε ΅έσα σε πλήθος αριθ΅ών. Από την Λατινική Vulgata υπάρχουν
10.000 χειρόγραφα, 2.000 από την Αιθιοπική, 4.101 από την Σλαβική, 2.587 από
την Αρ΅ενική, 350 από την Συριακή, την Πεσίττα, 75 από την Αραβική, 50 από
την παλιά Λατινική κλπ.
Είναι λοιπόν φανερό πως η Καινή ∆ιαθήκη έχει ένα πολύ ΅εγάλο πλεονέκτη΅α στον
το΅έα της έρευνας, σε σχέση ΅ε τα υπόλοιπα αρχαία κεί΅ενα, γιατί διαθέτει αυτό τον
τεράστιο αριθ΅ό χειρογράφων.
Τα χειρόγραφα της Καινής ∆ιαθήκης ΅πορούν, ΅ε βάση το περιεχό΅ενό τους, να χω-
ριστούν σε δυο ο΅άδες: σ’ αυτά που περιέχουν ολόκληρο το κεί΅ενο και σ’ αυτά που
περιέχουν αποσπάσ΅ατα του κει΅ένου. Από την πρώτη κατηγορία τα αρχαιότερα χει-
ρόγραφα που έχου΅ε είναι δύο και χρονολογούνται στις αρχές του 4ου αιώνα ΅.Χ., πιο
συγκεκρι΅ένα γύρω στο 325 ΅ε 350 ΅.Χ.. Αν σκεφθού΅ε ό΅ως, ότι η Καινή ∆ιαθήκη ολο-
κληρώνεται ΅ε το τέλος του 1ου ΅.Χ. αιώνα, τότε η απόσταση ΅εταξύ πρωτοτύπου
και χειρογράφων είναι τελικά ΅όλις 250 χρόνια. Για να εκτι΅ήσου΅ε και αυτό
το ΅έγεθος, που είναι αξιοση΅είωτα ΅ικρό, θα το συγκρίνου΅ε και πάλι ΅ε δεδο΅ένα που
αφορούν άλλα γνωστά αρχαία κεί΅ενα. Έτσι είναι πολύ αποκαλυπτικό το γεγονός ότι για
το έργο του Πλάτωνα η αντίστοιχη απόσταση είναι 1.200 χρόνια, για τον
Θουκυδίδη και τον Ηρόδοτο είναι 1.300 χρόνια, για τον Σοφοκλή είναι 1.400 χρόνια, για
τον Ευριπίδη είναι 1.500 χρόνια, για τον ∆η΅οσθένη 1.300 χρόνια, για τον Αριστοτέλη
1.400 χρόνια και για τον Αριστοφάνη 1.200 χρόνια.
Για τα χειρόγραφα ΅ε αποσπάσ΅ατα της Καινής ∆ιαθήκης, από την άλλη, αυτό το
χρονικό διάστη΅α απόστασης από το πρωτότυπο γίνεται εντυπωσιακά ΅ικρό, σχεδόν
ανύπαρκτο, αφού το αρχαιότερο απόσπασ΅α που ΅ας σώζεται χρονολογείται γύρω στο
125 ΅.Χ., ΅ε απόσταση δηλαδή από το πρωτότυπο ΅όλις 30 χρόνια. Για τον Ό΅ηρο, του
οποίου ΅ας σώζονται πολλά αποσπάσ΅ατα, η χρονική αυτή απόσταση είναι γύρω στα 500
χρόνια, αν και είναι η ΅ικρότερη που υπάρχει για οποιοδήποτε αρχαίο κεί΅ενο.

Τα στοιχεία και εδώ είναι εξίσου εντυπωσιακά και αποκαλυπτικά. Από ένα σύνολο
20.000 περίπου σειρών κει΅ένου που συνθέτουν την Καινή ∆ιαθήκη, οι σειρές που πα-
ρουσιάζουν πρόβλη΅α, επειδή περιέχουν κάποια α΅φισβητού΅ενη γραφή είναι ΅όλις 40,
δίνοντας έτσι ένα ποσοστό φθοράς 0,2% ΅όνο.
Ως αποτέλεσ΅α, από ΅αθη΅ατική άποψη, το κεί΅ενο που έχου΅ε στα χέρια ΅ας είναι γνήσιο και καθαρό σ’ ένα
ποσοστό 98,33%. Κάτι τέτοιο δεν συ΅βαίνει ΅ε κανένα άλλο αρχαίο βιβλίο στον κόσ΅ο.

Η δικη σας γραφη είναι η μεταφραση της μεταφρασης....και την θεωρεις πιο έγκυρη?

Φιλικα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 00:29:16  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε eidos μοιάζεις να είσαι πιο ανοιχτός απο άλλους Μάρτυρες που έχω γνωρίσει, θα ήθελα λοιπόν ειλικρινά να μου πεις αν θεωρείς οτι υπάρχει λόγος να υπερασπίζεσαι(στον βαθμό που την υπερασπίζεσαι) αυτή την ομάδα, και αν θα συνεχίσεις να το κάνεις(στο βαθμό που το κάνεις) βλέποντας αυτό το βίντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=cAhF8ZO2HD8&feature=related
(Μάρτυρας παροτρύνει τους νέους να μην πηγαίνουν πανεπιστήμιο επειδή.. το τέλος είναι(και αυτή τη φορά) κοντά)

Θα ήθελα επίσης να μου πεις αν συμφωνείς με την άποψη μου οτι κανένας άνθρωπος δεν πρέπει να δηλώνει(η χρήση αυτής της λέξης απο μόνη της δείχνει πόση πλάνη υπάρχει σε αυτό το ζήτημα) οτι "ανήκει" εκεί ή εκεί. Και αυτό το λέω επειδή γνωρίζω οτι καμιά ομαδα, κανένα ανθρωπινο δημιουργημα με τίτλο και όνομα(οργάνωση) δεν μπορεί να ισχυριστεί οτι "κατέχει" την αλήθεια, καθώς αυτή είναι ΠΕΡΙΣΟΥΣΙΑ ΟΛΩΝ και όχι κάποιων αυτοαποκαλούμενων "αυθεντιών".

Εγώ όμως μπορώ εξίσου να πώ οτι "ανήκω" πχ στους Χριστιανούς Ορθόδοξους ή στους Ινδουιστές ή στους Θεόσοφους ή στους Γνωστικούς ή στους Πλατωνιστές ή στους Χ και τους Ψ επειδή όλοι αυτοί στοχεύουν κατ'ουσία στις ίδιες αξίες που στοχεύει κάθε άνθρωπος με σκοπό την καλυτέρευσή του.

Αλλά λέγοντας οτι "ανήκω" σε κάποια απο αυτές τις ομάδες(που μάλλον δεν θα το έλεγα) θα εννοούσα οτι οι αξίες, τα πιστεύω και οι στόχοι αυτών των ομάδων προσεγγίζουν τα δικά μου, και για αυτό το λόγο θα μπορούσα να πώ οτι εν μέρει ανήκω σε εκείνη ή στην άλλη ομάδα.

Αλλά στη μοναδική "ομάδα" ανθρώπων που πραγματικά ανήκων είναι εκείνων που θέλουν να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι, εκείνων που ψάχνουν τον θεό, για αυτό και δε θα μπορούσα αν πώ οτι ανήκω κάπου συγκεκριμένα γιατί ανήκω σε οποιαδήποτε ομάδα ανθρώπων που έχει σκοπό την ανεύρεση της αλήθειας. Και η ανεύρεση της αλήθειας είναι προνόμιο όλων και όχι κάποιων ιδιωτών.

Επίσης το να αποδεκτείς ένα δόγμα ή μια ιδεολογία σημαίνει οτι έχεις πάψει να σκέπτεσαι.

Γιατί ο άνθρωπος που σκέπτεται ζει σε διαρκή εγρήγορση-αμφισβήτηση χωρίς να κατασκηνώνει νοητικά ή συναισθηματικά σε ιδέες δόγματα και ιδεολογίες που απλά του δημιουργούν μια αίσθηση ασφάλειας.

Ο σωστός άνδρας, παίρνει την αλήθεια και φέυγει-με απλά λογάκια- όταν εντοπίζει κάπου την αλήθεια την παίρνει και φεύγει!

Και αυτό γιατι σχεδόν σε κάθε περίπτωση που άνθρωποι προσπαθούν να κτίσουν ένα "αλάνθαστο" σύστημα που να οδηγεί στη σωστή θεώρηση των πραγμάτων, καταλήγουν τελικά να το διαστρεβλώνουν ή να το μπερδεύουν με ψέματα-και αυτό γιατί οι οργανωτές τέτοιων "δογμάτων" δεν ήταν ΧΡΗΣΤΟΙ δεν ήταν άγιοι, δεν ήταν θεόπνευστοι, παρά απλοί άνθρωποι.
Και οι άνθρωποι ως γνωστόν ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, πόσο μάλλον να κατέχουν την διδαχή της.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 00:56:21  Εμφάνιση Προφίλ
eidos
αναφέρομαι στη γλώσσα.
Εσείς, αν δεν κάνω λάθος, χρησιμοποιείτε μια ελληνική μετάφραση που έγινε από αγγλική Βίβλο.

Δεν είναι αναγκαία η μετάφραση στα νέα ελληνικά (πόσο μάλλον μια ελληνική μετάφραση που έγινε από μια αγγλική μετάφραση) για να γίνει κατανοητή η Γραφή. Έχουμε το προτέρημα να Τη διαβάζουμε στη γλώσσα μας.

Κατά τα άλλα, ο Robben παρουσίασε μια άκρως εμπεριστατωμένη ανάλυση στην οποία δε χωρά κανένα δικό μου σχόλιο.

Έχω στα χέρια μου κάποιες εκδόσεις της Γραφής όπως π.χ. στα γαλλικά (NOUVEAU TESTAMENT INTERLINÉAIRE GREC/FRANÇAIS) όπου γίνεται μια πολύ σοβαρή αντιπαραβολή με βάση το ελληνικό κείμενο.

Έχω, επίσης, και μια άλλη ΛΑΤΙΝΟ/ΕΛΛΗΝΙΚΗ (NOVUM TESTAMENTUM Graece et Latine), όπου περιέχονται και όλες οι πιθανές διαφορές όσον αφορά κάποιες λέξεις οι οποίες κατά την αντιγραφή (κυρίως λόγω παραγόντων όπως λιγοστό φως κατά την αντιγραφή, πρόβλημα όρασης του αντιγραφέα, βασύνη, .....) άλλαξαν ελαφρώς, χωρίς ωστόσο να αλλοιώνεται το νόημα.

Αν σκοπεύεις να μελετήσεις τη Γραφή με ειλικρίνεια, θα σε συμβούλευα να προμηθευτείς, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, κάποια παρόμοια βιβλία.

Θυμάμαι ακόμη αυτό που μου είχες πει κάποτε, πως η αρχαία ελληνική γλώσσα είναι μια νεκρή γλώσσα και παθαίνω κάτι. Είναι δυνατόν να λες αυτό το πράγμα και να το πιστεύεις;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 01:30:32  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Δεν είναι αναγκαία η μετάφραση στα νέα ελληνικά για να γίνει κατανοητή η Γραφή.

Μην το λες. Εδώ ο άλλος, ο οποίος δηλώνει και "ερευνητής" διαβάζει "μία Σαββάτων" και καταλαβαίνει "μία η ώρα το Σάββατο πρωί". Διαβάζει για τη ρωμαϊκή "σπείρα" και καταλαβαίνει "σπείρα εγκληματιών".

Αλλά αυτό είναι "έκατον εκάτερον" και μάλλον φταίνε οι "διδάσκων" που του έμαθαν ελληνικά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 01:31:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Θυμάμαι ακόμη αυτό που μου είχες πει κάποτε, πως η αρχαία ελληνική γλώσσα είναι μια νεκρή γλώσσα και παθαίνω κάτι. Είναι δυνατόν να λες αυτό το πράγμα και να το πιστεύεις;;


Αν ήταν στο χέρι μου φίλε Ψηλέ τα παιδιά θα διδάσκονταν αρχαία απο το δημοτικό! Με ελπίδα οτι στο μέλλον η γλώσσα μας θα έμοιαζε όλο και περισσότερο με την υπέροχη γλώσσα των αρχαίων Ελλήνων. Αντ'αυτού αντι να διδάσκουν στα σχολεία την γλώσσα μας όπως είναι δηλαδή βασισμένη ολοκληρωτικά πάνω στην Αρχ. Ελληνική τους είναι πιο εύκολο να την απλοποιούν όλο και περισσότερο με αποτέλεσμα σήμερα να υπάρχει τεράστια ορθογραφική σύγχυση και η γλώσσα μας να κακοποιείται ασυστόλως απο τους "αμαθείς και νεωτερίζωντες".

Και εγώ ο ίδιος, επειδή το σχολείο(και αναφέρομαι κυρίως στο δημοτικό οπου εκεί μπαίνουν οι βάσεις) δεν μου έμαθε την γλώσσα όπως έπρεπε(Μα πώς είναι δυνατόν να μαθαίνεις ορθογραφία χωρίς να ξέρεις τουλάχιστον κάποιους αρχαιολογικους κανόνες! Πώς είναι δυνατό να μαθαίνεις ορθογραφία στον αέρα! Στον αέρα! Μέσω αποστήθισης!!!) και σαν αποτέλεσμα σε συνδυασμό με τη γλωσσική σύγχυση που προκαλεί αφενός η πολυγλωσσία
(η υπερβολική χρήση ξένων γλωσσών, η εκμαθηση ξένης γλώσσας σε ηλικία που δεν έχει εμπεδωθεί η ελληνικη, η χρήση εξελληνισμένων ή μη, ξένων λέξεων και εκφράσεων)
και αφετέρου η χρήση greeklish έχω ξεχάσει και εγώ να γράφω σωστά.
Αλλά διαπιστώνοντας το πρόβλημα που είχε δημιουργηθεί(ηλίου φαεινότερον) αρχισα αν αλλάζω τρόπο γραφής.. και έτσι.. τρόπο ζωής προκειμένου να σώσω ο,τι ακόμα σώζεται..

Είναι πραγματικά ντροπή κάποιος Έλληνες να μη γνωρίζει την Αρχαία Ελληνική. Πιστεύω οτι αν μπορούσαμε θα έπρεπε να τη μιλάμε! Δυστυχώς δε μπορούμε..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 09/10/2009 01:33:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 08:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ dr jekyll συγχαρητήρια για το τελευταίο μήνυμά σου...

quote:
Αν ήταν στο χέρι μου φίλε Ψηλέ τα παιδιά θα διδάσκονταν αρχαία απο το δημοτικό!

Και φυσικά θα είχα ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΜΕ ΝΟΜΟ τη διδαχή οποιασδήποτε ξένης γλώσσας τουλάχιστον πριν το Λύκειο.

quote:
είναι πιο εύκολο να την απλοποιούν όλο και περισσότερο με αποτέλεσμα σήμερα να υπάρχει τεράστια ορθογραφική σύγχυση και η γλώσσα μας να κακοποιείται ασυστόλως απο τους "αμαθείς και νεωτερίζωντες".

Ναι, είναι και αυτά τα θαυμάσια greeklish, σα να λέμε hermaφρόδιτος

quote:
Μα πώς είναι δυνατόν να μαθαίνεις ορθογραφία χωρίς να ξέρεις τουλάχιστον κάποιους αρχαιολογικους κανόνες!

Μην ανησυχείς, υπάρχουν και οι εισηγήσεις για κατάργηση των πολλαπλών φθόγγων και αντικατάστασή τους με έναν. Και κάποιος ηλίθιος θα βρεθεί να την περάσει σα νομοσχέδιο. Τότε δε θα κάνουμε ορθογραφικά λάθη...

(Στη γλώσσα του μέλλοντος...)

Μιν ανισιχισ, ιπαρχουν κε ι ισιγισισ για καταργισι τον πολλαπλον φθογγον κε αντικαταστασι τουσ με εναν. Κε καπιοσ ιλιθιοσ θα βρεθι να τιν περασι σα νομοσχεδιο. Τοτε δε θα κανουμε ορθογραφικα λαθι.
Στις υγείες μας...

quote:
η υπερβολική χρήση ξένων γλωσσών, η εκμαθηση ξένης γλώσσας σε ηλικία που δεν έχει εμπεδωθεί η ελληνικη, η χρήση εξελληνισμένων ή μη, ξένων λέξεων και εκφράσεων

Αυτό είναι ακόμα μεγαλύτερο έγκλημα από τη μη εκμάθηση της αρχαίας ελληνικής και ο καθείς μπορεί να καταλάβει το γιατί.

quote:
Είναι πραγματικά ντροπή κάποιος Έλληνες να μη γνωρίζει την Αρχαία Ελληνική.

Ντροπή δεν ξέρω αν είναι, δυστυχία (ερήμην) σίγουρα είναι. Κάποιοι άλλοι βλέπεις τη μελετάνε επαρκώς...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 15:15:25  Εμφάνιση Προφίλ
Ντροπή(Εν+τροπή) για καποιον που είναι έλληνας.. θα πρέπει δηλαδή να αναρώτητηθεί εσωτερικά σε τι βαθμό έχει γνώση:
1)Της Γλώσσας του
2)Της ιστορίας του
3)Της πολιτιστικής κληρονομιάς του.

4)Της πνευματικής κληρονομιάς του.(Το σημαντικότερο μέρος της οποίας είναι νομίζω η Ελληνική αμφισβήτηση. Είμαστε ίσως ο λαός που λιγότερο πιστεύει στις αυθεντίες(επειδή είμαστε και αρκετά εγωιστές μάλλον).

Για τους υπόλοιπους είναι όντως δυστυχία.. μεγάλη...

Πάντως η ελληνική φιλοσοφία θα έπρεπε να διδάσκεται απο το γυμνάσιο μαζί ή παράλληλα με τα αρχαία(ή και τα θρησκευτικά καθώς τα Βιβλικά κείμενα έχουν τρομερές ομοιότητες νοηματικά με τα Πλατωνικοσωκρατικά πράγμα που δείχνει και τη διαχρονικότητα και παγκοσμιότητα της αλήθειας) και όχι μόνο σε κάποιες τάξεις του Λυκείου.

Μπορώ να εγγυηθώ οτι έτσι θα βγάζαμε πιο έξυπνους και κυρίως πιο πολιτικοποιημένους πολίτες.
Και όχι πολιτικοποιημένους με την έννοια του κομματοχαφιέ.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 16:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Rob.

οι Μάρτυρες πραγματικά αποκόπτουν αυτούς που αμετανόητα συνεχίζουν να διαπράτουν ανόσιες πράξεις. Αυτό βασίζεται στις Γραφές, με αυτό το τρόπο παραμένουν καθαροί ως Χριστιανοί.
Βέβαια υπάρχουν και άλλοι που φεύγουν από μόνοι τους, όπως συμβαίνει και με τους ορθόδοξους.
Η διαφορά βρίσκεται στο ότι ενεργοί ορθόδοξοι συμπεριφέρωνται με βρώμικο και ακάθαρτο τρόπο, και δη πολλοί από τους ιερωμένους, στους Μάρτυρες αυτό δεν συμβαίνει.
αυτό λοιπόν το ζήτημα της καθαρότητας και της καθημερινής συμπεριφοράς μην το ανακαινείς... δεν σε συμφέρει. (στις φυλακές δεν θα βρεις κανένα Μάρτυρα (για διαφορά, απάτη, η πράξεις βίας) το αντίθετο θα βρεις εκεί πολλούς ορθόδοξους...)


μου ζητάς την άποψη μου για τη Γραφή... η ίδια μας βεβαιώνει ότι είναι το μόνο θεόπνευστο βιβλίο.
ο Ιησούς μιλώντας για το λόγο του Πατέρα του (τη Βίβλο είπε):
Ιωάννης 17:17 'Αγίασέ τους μέσω της αλήθειας· ο λόγος σου είναι αλήθεια.'
πέρα από το λόγο του Θεού κανένα άλλο έντυπο δεν είναι θεόπνευστο, ξεκινώντας από τους Αποστολικούς Πατέρες, και φτάνοντας στο σήμερα, κανένα χριστιανικό έντυπο δεν είναι θεόπνευστο... (σε προλαβαίνω ούτε τα έντυπα των Μαρτύρων)

αν θέλεις να σου μιλήσω για τα αποδεκτά, γνήσια βιβλία της Γραφής μπορώ να το κάνω αυτό με συντριπτικές αποδείξεις. έτσι και αλλιώς όμως ένας πραγματικός σπουδαστής και ερευνητής της Βίβλου μπορεί να ξεχωρίσει, το ορθό από το νόθο...

μπορώ να σε βοηθήσω και λίγο όσον αφορά τα πρωτότυπα και της μεταφράσεις της Βίβλου:

Αρχαίες Μεταφράσεις των Εβραϊκών Γραφών. Σήμερα σώζονται πιθανόν 6.000 αρχαία χειρόγραφα του συνόλου των Εβραϊκών Γραφών ή μέρους τους, στην εβραϊκή γλώσσα (με εξαίρεση λίγα τμήματα στην αραμαϊκή).

Η σαμαρειτική «Πεντάτευχος». Λίγα από τα σωζόμενα χειρόγραφα της σαμαρειτικής Πεντατεύχου είναι προγενέστερα του 13ου αιώνα Κ.Χ.

Τα Ταργκούμ. Τα «Ταργκούμ» ήταν ελεύθερες αποδόσεις ή παραφράσεις των Εβραϊκών Γραφών στην αραμαϊκή. Μολονότι ανάμεσα στους Ρόλους της Νεκράς Θαλάσσης βρέθηκαν σπαράγματα από παλιά Ταργκούμ μερικών βιβλίων, τα Ιουδαϊκά Ταργκούμ ως σύνολο πήραν κατά πάσα πιθανότητα την τωρινή τους μορφή το νωρίτερο γύρω στον πέμπτο αιώνα Κ.Χ.
Ένα από τα κυριότερα Ταργκούμ, το «Ταργκούμ του Ογκέλου» για την Πεντάτευχο, αποτελεί αρκετά κυριολεκτική απόδοση. Ένα άλλο, το λεγόμενο Ταργκούμ του Ιωνάθαν για τους Προφήτες, είναι λιγότερο κυριολεκτικό.
Η «Μετάφραση των Εβδομήκοντα».
Η Μετάφραση των Εβδομήκοντα (η οποία προσδιορίζεται συνήθως με το σημείο Ο΄) χρησιμοποιούνταν από ελληνόφωνους Ιουδαίους και Χριστιανούς στην Αίγυπτο και αλλού. η εργασία για αυτήν ξεκίνησε στην Αίγυπτο επί Πτολεμαίου του Φιλάδελφου (285‐246 Π.Κ.Χ.) όταν, σύμφωνα με την παράδοση, το τμήμα της Πεντατεύχου μεταφράστηκε στην ελληνική από 72 Ιουδαίους λογίους. Αργότερα, επικράτησε με κάποιον τρόπο ο αριθμός 70, και η απόδοση της Πεντατεύχου ονομάστηκε Μετάφραση των Εβδομήκοντα.
η μετάφραση του συνόλου των Εβραϊκών Γραφών ολοκληρώθηκε τελικά το δεύτερο αιώνα Π.Κ.Χ., ίσως μάλιστα μέχρι το 150 Π.Κ.Χ. Έκτοτε ολόκληρο το έργο έγινε γνωστό ως η Μετάφραση των Εβδομήκοντα.

Ένα από τα παλαιότερα σωζόμενα χειρόγραφα της Μετάφρασης των Εβδομήκοντα είναι ο Πάπυρος 957, ή αλλιώς Πάπυρος Ράιλαντς iii. 458, ο οποίος φυλάσσεται στη Βιβλιοθήκη Τζον Ράιλαντς, στο Μάντσεστερ της Αγγλίας. Είναι του δεύτερου αιώνα Π.Κ.Χ.
Ένα άλλο χειρόγραφο, του πρώτου αιώνα Π.Κ.Χ., είναι ο Πάπυρος Φουάντ 266 (ιδιοκτησία της Αιγυπτιακής Εταιρίας Παπυρολογίας, του Καΐρου), Σε διάφορα σημεία του, εμφανίζεται μέσα στο ελληνικό κείμενο η Τετραγράμματη μορφή του θεϊκού ονόματος (ΓΧΒΧ στην ελληνική) γραμμένη με κάπως τετράγωνους εβραϊκούς χαρακτήρες.
το κείμενο της Μετάφρασης των Εβδομήκοντα διατηρείται στα τρία φημισμένα μεγαλογράμματα χειρόγραφα που είναι γραμμένα σε περγαμηνή vellum, δηλαδή το Βατικανό Χειρόγραφο Αρ. 1209 και το Σιναϊτικό Χειρόγραφο—και τα δύο του τέταρτου αιώνα Κ.Χ.—καθώς επίσης το Αλεξανδρινό Χειρόγραφο του πέμπτου αιώνα Κ.Χ.
Η Μετάφραση των Εβδομήκοντα όπως εμφανίζεται στο Βατικανό Χειρόγραφο Αρ. 1209 είναι σχεδόν πλήρης. Τμήμα των Εβραϊκών Γραφών που περιλαμβανόταν άλλοτε στο Σιναϊτικό Χειρόγραφο έχει χαθεί.
Το κείμενο του Αλεξανδρινού Χειρογράφου είναι σχεδόν πλήρες, μολονότι λείπουν τμήματα της Γένεσης, του Πρώτου Σαμουήλ και των Ψαλμών.

Μεταγενέστερες ελληνικές μεταφράσεις. Το δεύτερο αιώνα, ο Ακύλας, ένας προσήλυτος στον Ιουδαϊσμό από τον Πόντο, έκανε μια καινούρια και πολύ κυριολεκτική ελληνική μετάφραση των Εβραϊκών Γραφών. ’λλη μια ελληνικη μετάφραση του ίδιου αιώνα εκπονήθηκε από τον Θεοδοτίωνα.
Μια ακόμη ελληνική μετάφραση των Εβραϊκών Γραφών της οποίας δεν σώζεται κανένα πλήρες αντίγραφο ήταν η μετάφραση του Συμμάχου.
Αυτή πιθανότατα έγινε περίπου το 200 Κ.Χ.
Γύρω στο 245 Κ.Χ., ο Ωριγένης, ο διακεκριμένος λόγιος από την Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου, ολοκλήρωσε μια κολοσσιαία πολλαπλή μετάφραση των Εβραϊκών Γραφών η οποία ονομαζόταν τα Εξαπλά.
Μολονότι σώζονται σπαράγματα αυτής της μετάφρασης, δεν έχει διατηρηθεί κανένα πλήρες αντίγραφό της.
Στους Ψαλμούς, ο Ωριγένης χρησιμοποίησε κάποιες ανώνυμες μεταφράσεις τις οποίες αποκάλεσε Πέμπτη, Έκτη και Εβδόμη. Η Πέμπτη και η Έκτη χρησιμοποιήθηκαν και σε άλλα βιβλία.

Χριστιανικές Ελληνικές Γραφές. Μεταφράσεις των Χριστιανικών Ελληνικών Γραφών στη συριακή (μια αραμαϊκή διάλεκτο) άρχισαν να εμφανίζονται από το δευτερο αιώνα και μετά.
Μια ιδιαίτερα αξιόλογη συριακή μετάφραση είναι το Διατεσσάρων του Τατιανού, μια εναρμόνιση των Ευαγγελίων που έγινε το δεύτερο αιώνα Κ.Χ. Ίσως αρχικά να γράφτηκε στη Ρώμη, στην ελληνική γλώσσα, και αργότερα να μεταφράστηκε στη συριακή από τον ίδιο τον Τατιανό στη Συρία, αλλά αυτό είναι αβέβαιο.
Το Διατεσσάρων σωζεται σήμερα σε αραβική μετάφραση και σε ένα μικρό σπάραγμα του τρίτου αιώνα στην ελληνική, σε περγαμηνή vellum. Επιπρόσθετα, δύο εκδόσεις του σχολιολογίου του Εφραίμ που συντάχθηκε τον τέταρτο αιώνα—μία με το πρωτότυπο συριακό κείμενο και μία μετάφρασή του στην αρμενική—περιέχουν εκτενείς παραθέσεις από το Διατεσσαρων.
Από μια Παλαιά Συριακή μετάφραση των Ευαγγελίων (άλλη από το Διατεσσάρων), σώζονται μόνο ελλιπή χειρόγραφα, το Κουρετόνιο και το Σιναϊτικό Συριακό Ευαγγέλιο.
Μολονότι αυτά τα χειρόγραφα αντιγράφηκαν κατά πάσα πιθανότητα τον πέμπτο αιώνα, πρέπει να απηχούν ένα παλαιότερο συριακό κείμενο.
Η αρχική μετάφραση ίσως έγινε από την ελληνική γύρω στο 200 Κ.Χ. Πιθανότατα να υπήρχαν κάποτε Παλαιές Συριακές μεταφράσεις και άλλων βιβλίων των Χριστιανικών Ελληνικών Γραφών, αλλά δεν σώζονται χειρόγραφα από αυτές.

Γύρω στο 508 Κ.Χ. ο Φιλόξενος, επίσκοπος της Ιεράπολης, ζήτησε από τον Πολύκαρπο να αναθεωρήσει τις Χριστιανικές Γραφές της Πεσίτα, οπότε προστέθηκαν για πρώτη φορά σε συριακή μετάφραση η Δεύτερη Επιστολή του Πέτρου, η Δεύτερη και η Τρίτη Επιστολή του Ιωάννη, η Επιστολή του Ιούδα και η Αποκάλυψη.
Οι Χριστιανικές Ελληνικές Γραφές είχαν ήδη μεταφραστεί στη λατινική στο τέλος του δεύτερου αιώνα Κ.Χ. Ήταν επίσης διαθέσιμες στην αιγυπτιακή από τα μέσα περίπου του τρίτου αιώνα.
Αρχαίες Μεταφράσεις Ολόκληρης της Αγίας Γραφής. Η Πεσίτα, των καθ’ ομολογία Χριστιανών που μιλούσαν τη συριακή, χρησιμοποιήθηκε ευρέως από τον πέμπτο αιώνα Κ.Χ. και έπειτα.
Η λέξη «Πεσίτα» σημαίνει «απλή». Το τμήμα των Εβραϊκών Γραφών αποτελούσε βασικά μετάφραση του εβραϊκού κειμένου η οποία πιθανόν να έγινε το δεύτερο ή τον τρίτο αιώνα Κ.Χ., αν και μια μεταγενέστερη αναθεώρηση περιλάμβανε και αντιπαραβολή με τη Μετάφραση των Εβδομήκοντα. Σώζονται πολυάριθμα χειρόγραφα της Πεσίτα, το πολυτιμότερο από τα οποία είναι κάποιος κώδικας του έκτου ή του έβδομου αιώνα ο οποίος φυλάσσεται στην Αμβροσιανή Βιβλιοθήκη του Μιλάνου.
Ένα χειρόγραφο της Πεσίτα το οποίο περιέχει την Πεντάτευχο (χωρίς το Λευιτικό) φέρει ημερομηνία αντίστοιχη περίπου του 464 Κ.Χ., γεγονός που το καθιστά το παλαιότερο χρονολογημένο χειρόγραφο της Γραφής σε οποιαδήποτε γλώσσα.

Σώζονται 50 και πλέον χειρόγραφα (ή σπαράγματα) της Καινής Διαθήκης σύμφωνα με την Παλαιά Λατινική μετάφραση.

Η λατινική «Βουλγάτα». Η λατινική Βουλγάτα (Vulgata Latina) είναι μετάφραση ολόκληρης της Αγίας Γραφής την οποία έκανε ο διαπρεπέστερος Βιβλικός λόγιος εκείνης της εποχής, ο Ευσέβιος Ιερώνυμος.
Κατ’ αρχάς, αυτός εκπόνησε μια αναθεώρηση των Χριστιανικών Γραφών της Παλαιάς Λατινικής σε αντιπαραβολή με το ελληνικό κείμενο, ξεκινώντας με τα Ευαγγέλια, τα οποία και δημοσιεύτηκαν το 383 Κ.Χ. Κάπου μεταξύ του 384 και του 390 Κ.Χ., προχώρησε σε δύο αναθεωρήσεις των Ψαλμών της Παλαιάς Λατινικής σε αντιπαραβολή με τη Μετάφραση των Εβδομήκοντα.
Η πρώτη ονομάστηκε Ρωμαϊκό Ψαλτήριο και η δεύτερη Γαλατικό Ψαλτήριο, επειδή υιοθετήθηκαν πρώτα στη Ρώμη και στην ευρωπαϊκή Γαλατία αντίστοιχα. Ο Ιερώνυμος μετέφρασε επίσης τους Ψαλμούς απευθείας από το εβραϊκό κείμενο, και αυτό το έργο ονομάστηκε Εβραϊκό Ψαλτήριο.
Το πότε ακριβώς ολοκλήρωσε την αναθεώρηση των Χριστιανικών Γραφών της Παλαιάς Λατινικής είναι αβέβαιο. ’ρχισε να αναθεωρεί και το τμήμα των Εβραϊκών Γραφών αλλά προφανώς δεν ολοκλήρωσε ποτέ αυτή την αναθεώρηση, επειδή προτίμησε να μεταφράσει απευθείας από το εβραϊκό κείμενο (μολονότι συμβουλευόταν και ελληνικές μεταφράσεις). Για να μεταφράσει το εβραϊκό κείμενο στη λατινική, ο Ιερώνυμος μόχθησε περίπου από το 390 ως το 405 Κ.Χ.
στη δυτική Ευρώπη, ονομάστηκε Βουλγάτα, ονομασία που υποδηλώνει μια κοινώς παραδεκτή μετάφραση (η λατινική λέξη vulgatus σημαίνει «κοινός, δημώδης»).
Η αρχική μετάφραση του Ιερώνυμου υπέστη αναθεωρήσεις, η δε Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία όρισε την αναθεώρηση του 1592 ως την επίσημα αναγνωρισμένη έκδοσή της. Σήμερα σώζονται χιλιάδες χειρόγραφα της Βουλγάτας.

Edited by - eidos on 09/10/2009 17:10:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2009, 17:07:12  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε eidos, σαν επέκταση στο μήνυμα μου: 09/10/2009, 00:29:16 να πώ οτι συμφωνώ οτι αφού γνωρίζετε ελληνικά θα έπρεπε να διαβάζετε το αρχαιοελληνικό κείμενο. Αν βέβαια δεν είστε σε θέση να το διαβάζετε όλοι απο εκεί τότε εύλογα θα αναρωτηθώ ποιο είναι το μορφωτικό επίπεδο της πλειοψηφίας των Μαρτύρων.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy