ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 01:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κέλσο , αν ποτέ με καλούσες για καφεδάκι, η απάντησή μου θα ήταν ότι θα προτιμούσα να πιώ καφέ με ένα φίδι.
Το λέω αυτό όχι γιατί είμαι κακός ή εμπαθής, αλλά γιατι είμαι προνοητικός.
Θα ήθελα επίσης να ευχαριστήσω θερμά όλους τους εξαιρετικούς φίλους που υποστήριξαν τις τοποθετήσεις μου σ`αυτό το τόπικ με προσωπικά τους μηνύματα ,και θα ήθελα να τους πώ να μήν διστάζουν να τοποθετούνται ανοιχτά στα τόπικς και ότι δεν είναι εύκολο να πέσουν θύματα ψυχολογικής τρομοκρατίας .

Ράμογλου Ξύπνα!!!!!

Συνεχίστε φίλοι μου...



Μάλλον κατα τα γραφώμενά σου αγαπητέ μου Steelspring, ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ για πολυοστή φορά το "ποιός κοιμάται"...
Στο λέω γιατί με το παραπάνω κείμενό σου, εκθέτης τη σύνηθης τακτική των κατινών του forum που ανταλλάσουν με άλλες κατίνες "προσωπικά μηνύματα", που ΔΕΝ ΤΑ ΚΟΙΝΟΠΟΙΟΥΝ σε δημόσια post...

Tέλος πάντων αγαπητέ Steelspring...
Η προνοητικότητά σου (κάτι μου θυμίζει απο μέλος που διαρκώς φωνάζει ότι "βλέπει" πολλά, αλλά που τα έργα του τόσο άθλια το έχουν καλύψει με τη λάσπη που χρησημοποίησε), θα σε κρατήσει μακρία απο πολλά πράγματα και φυσικά θα σε φέρει κοντά σε κάποια άλλα...
Να θυμάσαι μονάχα τότε πώς αυτή είναι η επιλογή σου, ξέρεις, εκείνο το δίλημα του Neo στο "The Matrix" σχετικά με το ποιό χαπάκι ΕΠΡΕΠΕ να διαλέξει, το ΜΠΛΕ ή το ΚΟΚΚΙΝΟ;;;

Αλλά τι να σε προσκαλέσω σε καφέ;
Πάλι ΚΑΙ ΕΣΥ θα μου πείς ότι είσαι "μακρυά" κάπου στη Χαλκιδική, στη Κρήτη ή και γιατί όχι στη Σουηδία...
Πάντως αν δε με φοβάσαι τόσο, όταν αντρωθείς πολύ ακόμη, έλα να πιούμε έναν καφεδάκο...
Ηδη έλαβες την ΠΡΟΚΛΗΣΗ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ.
Ατμααααα...
Θα συνεχίσουμε;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 14:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άρα από τι να ξυπνήσω ;
Σε ποιο κέλευσμα να ανταποκριθώ, σ αυτό της δικής μου νόησης ή στων άλλων ;
Μα αν δεν ακούω τον εαυτό μου δεν θα είμαι υποχείριο των νοητικών δημιουργημάτων που κάνουν άλλοι ;



Ράμογλου .
Θέλω να σε ευχαριστήσω για 3 πράγματα.
1.Γιατί με 2 γραμμές αποδίδεις απόλυτα το νόημα της τοποθέτησής μου.
2.Γιατι κατανόησες απόλυτα τα όσα λέω , και δεν σπεύδεις να τα διαστρέψεις.Γιατί αποδεικνύεις ότι διαβάζεις προσεκτικά τον συνομηλητή σου.
3.Γιατι ΔΕΝ παρεξήγησες την φαινομενικά "σκληρή" προτροπή μου , πράγμα που σημαίνει ότι με παρακολουθείς μέσα στο φόρουμ και ξέρεις πολύ καλά πως να εκλάβεις τα λόγια και το ύφος μου.

Όλα τα παραπάνω δείχνουν άνθρωπο ψύχραιμο και χωρίς προκατάληψη.
Δεν θα έλεγα ότι με βρίσκεις πάντα σύμφωνο σε όσα λές, αλλά ξέρω ότι σκέφτεσαι με καθαρό μυαλό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 15:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως αν δε με φοβάσαι τόσο, όταν αντρωθείς πολύ ακόμη, έλα να πιούμε έναν καφεδάκο...

Φτηνά αυτά τα κολπάκια των εντυπώσεων Κέλσο.
Αμα ανδρωθούν έστω και λίγο οι αγαπητοί συμμετέχοντες , είμαι πολύ περίεργος να δώ σε τί φόρουμ θα τραγουδάς τότε......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2004, 15:16:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ steelspring γιατί θα πρέπει κατ’ ανάγκη να συμφωνούμε ;
Μα μέσα από μια δημιουργική διαφωνία μπορούμε να βρούμε μονοπάτια σκέψης που θα μας οδηγήσουν σε ένα άλλο επίπεδο αυτογνωσίας.

Πάντα προσπαθώ να κατανοώ το γραπτό λόγο του συνγράφοντος στα Topic που παρακολουθώ, απλά διότι το αυτό επιθυμώ να κάνουν και οι άλλοι με τα δικά μου post.

Εξ’ άλλου έχω πει πολλάκις πως από το γραπτό λόγο προκύπτουν παρεξηγήσεις διότι δεν ακούμε το χρώμα της φωνής, τον τόνο, δε βλέπουμε το ύφος του γράφοντος.

Ας είναι, σ’ ευχαριστώ για την εκτίμηση και εύχομαι να έχουμε πάντα δημιουργικές αντιπαραθέσεις με γνώμονα την καλή θέληση.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2004, 02:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ steelspring γιατί θα πρέπει κατ’ ανάγκη να συμφωνούμε ;

Σε καμμία περίπτωση.
Εδώ δεν είμαστε για τα "ταυτιστούμε" , για να τα "βρούμε ", ή για να "αγαπηθούμε", πόσο μάλλον για να συμφωνήσουμε....
Κάποιοι βέβαια μπορεί να λένε ότι αισθάνονται "ένα" με κάτι...
Κάποιοι άλλοι πίστεψαν πως επειδή το αλάτι μπαίνει παντού, ότι είναι το βασικό συστατικό της ζωής....
Πολλά είναι τα "εξ άλατος κινούμενα" θέματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 10:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
doloplokos
Νέο Μέλος

Bahrain
24 Μηνύματα Posted - 30/07/2004 : 22:36:29
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------

… ότι όλα αυτά που λέω εδώ μέσα είναι πραγματικά μέσα από την καρδιά μου .

Συμμετέχω με τον τρόπο που συμμετέχω σύμφωνα με το τι η καρδιά, η κουλτούρα, οι γνώσεις , οι εμπειρίες και η κρίση μου μου επιβάλλουν.

--------------------------------------------------------------------------------


Ας θελήσουμε όλοι μας να φέρουμε την Αγάπη στην Καρδιά μας, και τότε κάθε γνώση, κάθε εμπειρία κάθε κρίση θα είναι θεϊκή. Γιατί θα είναι ταπεινή.!! Όπως ο Δημιουργός μας.


Υστερόγραφο για το topic Μέγας Αλέξανδρος:

Αιώνια ευγνωμοσύνη θα έχω στον Μέγα Αλέξανδρο.

Είναι ανεκτίμητο το έργο του. Χάρης τον Μέγα Αλέξανδρο διαδόθηκέ η Ελληνική Γλώσσα σε όλο τον γνωστό κόσμο εκείνης της εποχής.
Έτσι μας δόθηκε η ευλογία να έχουμε το Ευαγγέλιο στα Ελληνικά.
Κρίμα που δεν έχουμε και άλλους οραματιστές της εξάπλωσης της Ελληνικής Γλώσσας. Και όχι επειδή είναι Ελληνική. Αλλά επειδή είναι Tριαδική.

Ο θεός του κόσμου, που είναι η Αγάπη να μας έχει καλά, Αγαπημένους και Ενοποιημένους.

Να είστε καλά.

Καλημέρα

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

just a man

999

Edited by - Just_A_Man on 30/07/2004 10:18:24

--------------------------------------------------------------------------------


ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΣΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΑ ΜΥΑΛΑ...
ΕΝΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ
ΜΠΟΥΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΚΑ
ΣΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΕ
ΕΝΑ OSCAR ΚΑΚΟΜΥΡΙΑΣ


poios 8a parei apo emena to OSCAR ths doloplokias;

steelspring
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Austria
740 Μηνύματα Posted - 31/07/2004 : 04:45:16
--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ας θελήσουμε όλοι μας να φέρουμε την Αγάπη στην Καρδιά μας, και τότε κάθε γνώση, κάθε εμπειρία κάθε κρίση θα είναι θεϊκή. Γιατί θα είναι ταπεινή.!! Όπως ο Δημιουργός μας.

--------------------------------------------------------------------------------

Πρόσεξε doloplokos .
Εγώ δεν μίλησα για αγάπη στην καρδιά.Ανέφερα απλώς καρδιά.
Δεν μασάω τέτοιες λουλουδάτες τσίχλες.
----------------------------------------------------------------------


Αγαπιτοι μου doloplokos και Steelspring καλη σασ ημερα.

Doloplokos γραφειs:

<< ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΣΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΑ ΜΥΑΛΑ...
ΕΝΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ
ΜΠΟΥΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΚΑ
ΣΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΕ
ΕΝΑ OSCAR ΚΑΚΟΜΥΡΙΑΣ >>

Αγαπιτε doloploke οταν λεs μια κατηγορια καλο ειναι να εισε σιγουροs γι'αυτην.
Θα μου πειs εγω ετσι θελω, ετσι μου αρεσει και ετσι πραττω.

Και εγω θα σου πω απο την μερια μου, οτι ο τσοπανηs δεν σφαζει τα προβατα του επειδη ετσι θελει, αλλα ουτε τα προβατα θα παρουν τον βουρδουλα για τον τσοπανη.

Ουτε το φραγκοσικο θα σου πει το πωs θα με κωψειs να με φαs, αν ομωs προσπαθησειs με απλα χερια, τοτε μετα απο το αποτελεσμα αποκταs την εμπιρεια να βρισκειs αλλουs τροπουs, για να γευτειs την γευση τουs.

Αυτα εχω να σου πω και δεν τα γραφω απο κακια.+

Steelspring γραφειs:

<< Εγώ δεν μίλησα για αγάπη στην καρδιά.Ανέφερα απλώς καρδιά.
Δεν μασάω τέτοιες λουλουδάτες τσίχλες.>>

Αγαπιτε Steelspring καρδια χωριs αγαπη ειναι ενα μηδεν!
Ειναι μονον μια ακωμα ανθρωπινη σαρκα, και τιποτα παραπανω.
Εχειs σκεφτει ποτε τα αποτελεσματα, μιαs καρδιαs με αγαπη και μιαs καρδιαs που το μονο που κανει ειναι να δινει παλμουs ωστε να ζουμε;
Και πωs βαδιζει η καρδια χωριs ψυχη;

Ευχομαι ειρηνη σε σενα, και οτι επιθυμειs.+


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DaAtheist
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 19:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DaAtheist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Αγαπιτε Steelspring καρδια χωριs αγαπη ειναι ενα μηδεν!>>

Η καρδιά είναι ένας μυς.
α)Η αγάπη δεν μπαίνει στην καρδιά
β)Η καρδιά δεν έχει αγάπη
γ)Η καρδιά είναι ένας μυς

<<Ειναι μονον μια ακωμα ανθρωπινη σαρκα, και τιποτα παραπανω.>>

Ναι είναι σάρκα. Ο άνθρωπος αποτελείται από σάρκα και τίποτα άλλο.
Αν ΛΕΣ ΟΤΙ Η ΣΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ "τιποτα παραπανω" τότε είσαι μισάνθρωπος και είσαι ΜΙΣΑΝΘΡΩΠΟΣ γιατί δεν ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ και επειδή είσαι ΣΚΛΑΒΑ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

<<Εχειs σκεφτει ποτε τα αποτελεσματα, μιαs καρδιαs με αγαπη και μιαs καρδιαs που το μονο που κανει ειναι να δινει παλμουs ωστε να ζουμε;>>

ΝΑΙ. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο αφού η καρδιά δεν έχει αγάπη...
Είναι μυς...
Παρεπιπτόντως... ΕΣΥ ΟΤΑΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ Η ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΟΥ?

ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ....

<<Και πωs βαδιζει η καρδια χωριs ψυχη; >>

Η καρδιά ΔΕΝ ΒΑΔΙΖΕΙ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΔΙΑ
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΒΑΔΙΖΕΙ...
ΤΟ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΘΕΜΑ...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ
ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...

Αν κατάλαβες τίποτα τότε πρέπει να είναι "ΘΑΥΜΑ"...
Αφού εσύ χρησιμοποιείς ΑΛΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ για να σκέφτεσαι ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΟΥ...

Υγειά σου αδελφή... Αλλά τι την θέλεις την υγεία ... Αφού έχεις ΨΥΧΗ...

"Ούτε θεός, ούτε ψυχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 20:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DaAtheist θεωρείς πως με το να μιλάς με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσεις να κάνεις διάλογο ;

Θεωρείς ότι με αυτό τον τρόπο θα καταφέρεις να γίνεις ένα μέλος που όλοι θα μιλούν γι’ αυτό ;

Η σάρκα ( Ύλη ) από μόνη της δεν έχει ζωή και χωρίς την ψυχή δεν γίνετε κανένας μυς να κουνηθεί. Το σώμα είναι το ένδυμα της ψυχής και αυτό είναι αποδεδειγμένο μέσα από φασματικές αναλύσεις. Και ότι η ψυχή απελευθερώνεται μετά τον θάνατο όπου οι μύες σταματούν να συσπώνται είναι και αυτό αποδεδειγμένο.

Ας μη σε κουράζω άλλο απλά παρέθεσε την υλιστική σου άποψη με τρόπο τέτοιο που να μπορεί να γίνει κουβέντα.



Ο κακός λύκος


Edited by - Ramoglou on 11/08/2004 20:41:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 20:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ....

Εσύ τον δικό σου εγκέφαλο τον χρησιμοποιείς καθόλου..;

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

The_Judas
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2004, 23:30:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους The_Judas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πάντως έχουν κάποια βάση αυτά που λέει ο DaAtheist , ας μην εκμηδενίζουμε τόσο πολύ το σώμα.

Δεν είναι απλά ένα σκεύος και ένα ένδυμα όπως μηδενιστικά πολλοί λένε.Είναι ένας πολύπλοκος οργανισμός με πολυσύνθετες λειτουργίες.

Κάθε τι που νιώθουμε βασίζεται σε λειτουργίες του εγκεφάλου.
Οταν νιώθουμε χαρά η λύπη αυτό σημαίνει ότι κάποια ηλεκτρικά σήματα και κάποιες χημικές δραστηριότητες υλοποιούνται στον εγκέφαλο.

Ο άνθρωπος δεν μπορεί να σκεφτεί και να νιώσει με την καρδιά όπως καθημερινά πολλοί άνθρωποι αναφέρουν γιατί η καρδιά δεν προορίζεται για τέτοιου είδους λειτουργίες.
Η καρδιά απλώς ανταποκρίνεται σε κάποια συναισθήματα και ερεθίσματα του ανθρώπου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 00:52:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο άνθρωπος δεν μπορεί να σκεφτεί και να νιώσει με την καρδιά όπως καθημερινά πολλοί άνθρωποι αναφέρουν γιατί η καρδιά δεν προορίζεται για τέτοιου είδους λειτουργίες.
Η καρδιά απλώς ανταποκρίνεται σε κάποια συναισθήματα και ερεθίσματα του ανθρώπου.


ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DaAtheist
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 02:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DaAtheist  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ράμογλου λες:
Η σάρκα ( Ύλη ) από μόνη της δεν έχει ζωή και χωρίς την ψυχή δεν γίνετε κανένας μυς να κουνηθεί. Το σώμα είναι το ένδυμα της ψυχής και αυτό είναι αποδεδειγμένο μέσα από φασματικές αναλύσεις. Και ότι η ψυχή απελευθερώνεται μετά τον θάνατο όπου οι μύες σταματούν να συσπώνται είναι και αυτό αποδεδειγμένο.

Για σένα η ψυχή είναι η ενέργεια που απελευθερώνεται μετά τον θάνατο?

ΤΟΤΕ:
...Τελικά αν μπορούμε να φανταστούμε μιαν <<αθάνατη ψυχή>>, η οποία δραπετεύει από το σώμα μετά το θάνατο, είναι μεν πολυ ποιητικό, αλλά αφελές δημιούργημα ενός πρωτόγονου.Εγώ δεν μπορώ να φανταστώ ένα μέρος, μέσα στο άπειρο σύμπαν, που να πηγαίνουν οι ψυχές. Η ποσότητα της ενέργειας η οποία φεύγει τη στιγμή του θανάτου διασκορπίζεται παντού και αναμιγνύεται με τις γύρω ενέργειες και έτσι χάνει την ταυτότητά της.Αυτή η ταυτότητα καταγράφεται στην οργανική ύλη και οργανώνεται από μόνη της, σύμφωνα με το πρότυπο, σε αρσενικό και θηλυκό, διαμορφώνοντας έτσι το πρώτο κύτταρο, κατά τη σύλληψη....

"Ούτε θεός, ούτε ψυχή"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 02:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Πάντως έχουν κάποια βάση αυτά που λέει ο DaAtheist , ας μην εκμηδενίζουμε τόσο πολύ το σώμα.

Δεν είναι απλά ένα σκεύος και ένα ένδυμα όπως μηδενιστικά πολλοί λένε.Είναι ένας πολύπλοκος οργανισμός με πολυσύνθετες λειτουργίες.

Κάθε τι που νιώθουμε βασίζεται σε λειτουργίες του εγκεφάλου.
Οταν νιώθουμε χαρά η λύπη αυτό σημαίνει ότι κάποια ηλεκτρικά σήματα και κάποιες χημικές δραστηριότητες υλοποιούνται στον εγκέφαλο.

Ο άνθρωπος δεν μπορεί να σκεφτεί και να νιώσει με την καρδιά όπως καθημερινά πολλοί άνθρωποι αναφέρουν γιατί η καρδιά δεν προορίζεται για τέτοιου είδους λειτουργίες.
Η καρδιά απλώς ανταποκρίνεται σε κάποια συναισθήματα και ερεθίσματα του ανθρώπου.


Κι εσύ που τα λες αυτά ότι τάχα ας μην εκμηδενίζουμε το σώμα αλλά με τον εγκέφαλο νιώθουμε κλπ κλπ και χημεία & ηλεκτρισμός και λοιπές μπαρούφες που λεν κι άλλοι (και το κακό είναι ότι δεν τα λένε μόνο αλλά τα πιστεύουνε κιόλας)' εσύ λοιπόν έχεις διαμορφώσει αυτή την άποψη μόνος σου, το έχεις ψάξει το θέμα και έχεις καταλήξει σε αυτά που λες ή απλά μεταφέρεις αυτά που έχεις ακούσε εδώ και εκεί και βέβαια τι πιο εύκολο να τα υιοθετήσεις κιόλας. Όμως η γνώση θέλει πρώτα αμφισβήτηση, μετά προσωπικό μόχθο και ίσως στο τέλος κάποια συμπεράσματα.

Και δεν το λέω αυτό όχι γιατί αμφισβητώ την φυσιολογία του εγκεφάλου, κάθε άλλο. Το ερώτημα είναι το τελικό αίτιο ποιο είναι. Γιατί όπως έχω ξαναπεί και σε έναν καθρέπτη αντανακλάται το φως, όπως και στο ανθρώπινο μάτι, αλλά ο καθρέπτης δεν βλέπει. Άρα δεν είναι τα πράγματα τόσο απλά, όπως τα παρουσιάζουν κάποιοι.

Το αστείο της υπόθεσης και το φαιδρό συνάμα είναι ότι η κριτική στο θέμα 'ψυχή' προέρχεται από ανθρώπους που πιστεύουν δήθεν στο Ελληνικό πνεύμα. Όμως ο μεγαλύτερος των φιλοσόφων Πλάτων στον διάλογο ΦΑΙΔΩΝ αποδεικνύει την ύπαρξη ψυχής με αναλυτικό τρόπο δεχόμενος ότι όλα δημιουργούνται από το αντίθετό τους. Ο θάνατος από τη ζωή άρα και η ζωή από το θάνατο, κλπ επιχειρήματα..

Πως λοιπόν κάποιοι δίχως επιχειρήματα, απλά και μόνο συνθηματολογώντας και μάλιστα με τρόπο που ταιριάζει σε θέατρα σκιών ομιλούν περί του αντιθέτου; Έχουν να ασκήσουν κριτική στον Πλάτωνα, έχουν να προσφέρουν επιχειρήματα στην διαδικασία μάθησης που και αυτή αποτελεί ισχυρό επιχείρημα περί της προϋπαρξης ψυχής.. Γενικώς έχουν επιχειρήματα;;;;;

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 09:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΟΤΕ:
...Τελικά αν μπορούμε να φανταστούμε μιαν <<αθάνατη ψυχή>>, η οποία δραπετεύει από το σώμα μετά το θάνατο, είναι μεν πολυ ποιητικό, αλλά αφελές δημιούργημα ενός πρωτόγονου.Εγώ δεν μπορώ να φανταστώ ένα μέρος, μέσα στο άπειρο σύμπαν, που να πηγαίνουν οι ψυχές. Η ποσότητα της ενέργειας η οποία φεύγει τη στιγμή του θανάτου διασκορπίζεται παντού και αναμιγνύεται με τις γύρω ενέργειες και έτσι χάνει την ταυτότητά της.Αυτή η ταυτότητα καταγράφεται στην οργανική ύλη και οργανώνεται από μόνη της, σύμφωνα με το πρότυπο, σε αρσενικό και θηλυκό, διαμορφώνοντας έτσι το πρώτο κύτταρο, κατά τη σύλληψη....

Αν και είναι λίγο μπερδεμένο αυτό που λες το αποδέχομαι ως άποψη σου.
Δεκτή λοιπόν άσχετα αν διαφέρει από το δικό μου νοητικό οικοδόμημα.

Όμως δε ταιριάζει αυτή σου η άποψη με το «"Ούτε θεός, ούτε ψυχή"», απλά γιατί όσο αφορά την «ψυχή» την αποδέχεσαι στο παραπάνω κείμενο ως ενέργεια η οποία τελικός όταν αφεθεί ελεύθερη ακολουθεί μία διαδικασία και στο τέλος επανενσαρκώνετε.



Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

The_Judas
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 10:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους The_Judas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Πάντως έχουν κάποια βάση αυτά που λέει ο DaAtheist , ας μην εκμηδενίζουμε τόσο πολύ το σώμα.

Δεν είναι απλά ένα σκεύος και ένα ένδυμα όπως μηδενιστικά πολλοί λένε.Είναι ένας πολύπλοκος οργανισμός με πολυσύνθετες λειτουργίες.

Κάθε τι που νιώθουμε βασίζεται σε λειτουργίες του εγκεφάλου.
Οταν νιώθουμε χαρά η λύπη αυτό σημαίνει ότι κάποια ηλεκτρικά σήματα και κάποιες χημικές δραστηριότητες υλοποιούνται στον εγκέφαλο.

Ο άνθρωπος δεν μπορεί να σκεφτεί και να νιώσει με την καρδιά όπως καθημερινά πολλοί άνθρωποι αναφέρουν γιατί η καρδιά δεν προορίζεται για τέτοιου είδους λειτουργίες.
Η καρδιά απλώς ανταποκρίνεται σε κάποια συναισθήματα και ερεθίσματα του ανθρώπου.


Κι εσύ που τα λες αυτά ότι τάχα ας μην εκμηδενίζουμε το σώμα αλλά με τον εγκέφαλο νιώθουμε κλπ κλπ και χημεία & ηλεκτρισμός και λοιπές μπαρούφες που λεν κι άλλοι (και το κακό είναι ότι δεν τα λένε μόνο αλλά τα πιστεύουνε κιόλας)' εσύ λοιπόν έχεις διαμορφώσει αυτή την άποψη μόνος σου, το έχεις ψάξει το θέμα και έχεις καταλήξει σε αυτά που λες ή απλά μεταφέρεις αυτά που έχεις ακούσε εδώ και εκεί και βέβαια τι πιο εύκολο να τα υιοθετήσεις κιόλας. Όμως η γνώση θέλει πρώτα αμφισβήτηση, μετά προσωπικό μόχθο και ίσως στο τέλος κάποια συμπεράσματα.

Και δεν το λέω αυτό όχι γιατί αμφισβητώ την φυσιολογία του εγκεφάλου, κάθε άλλο. Το ερώτημα είναι το τελικό αίτιο ποιο είναι. Γιατί όπως έχω ξαναπεί και σε έναν καθρέπτη αντανακλάται το φως, όπως και στο ανθρώπινο μάτι, αλλά ο καθρέπτης δεν βλέπει. Άρα δεν είναι τα πράγματα τόσο απλά, όπως τα παρουσιάζουν κάποιοι.

Το αστείο της υπόθεσης και το φαιδρό συνάμα είναι ότι η κριτική στο θέμα 'ψυχή' προέρχεται από ανθρώπους που πιστεύουν δήθεν στο Ελληνικό πνεύμα. Όμως ο μεγαλύτερος των φιλοσόφων Πλάτων στον διάλογο ΦΑΙΔΩΝ αποδεικνύει την ύπαρξη ψυχής με αναλυτικό τρόπο δεχόμενος ότι όλα δημιουργούνται από το αντίθετό τους. Ο θάνατος από τη ζωή άρα και η ζωή από το θάνατο, κλπ επιχειρήματα..

Πως λοιπόν κάποιοι δίχως επιχειρήματα, απλά και μόνο συνθηματολογώντας και μάλιστα με τρόπο που ταιριάζει σε θέατρα σκιών ομιλούν περί του αντιθέτου; Έχουν να ασκήσουν κριτική στον Πλάτωνα, έχουν να προσφέρουν επιχειρήματα στην διαδικασία μάθησης που και αυτή αποτελεί ισχυρό επιχείρημα περί της προϋπαρξης ψυχής.. Γενικώς έχουν επιχειρήματα;;;;;

ath.



Καταρχήν να αναφέρω ότι δεν το ήξερα ότι σε αυτό το φόρουμ είμαστε χωρισμένοι σε κατηγορίες ανθρώπων ... αρχαιολάτρες, χριστιανοί,εσωτερικιστές και ότι σκοπός μας είναι να αντιμαχόμαστε γι΄αυτό.Εσύ σε ποια κατηγορία ανήκεις για να ξέρω ?

Τιμάω την αρχαία Ελλάδα γιατί είναι η πιο σημαντική περίοδος του Ελληνικού πολιτισμού. Μετέπειτα όμως οι Ευρωπαίοι κυρίως , επηρεάστηκαν και προχώρησαν την Ελληνική σκέψη.
Η σκέψη του Πλάτωνα ήταν ένα τεράστιο βήμα προόδου αλλά δε δέχομαι ότι ήταν το τελευταίο της ανθρωπότητας και ότι πρέπει να το αποδεχθούμε ως την απόλυτη γνώση.
Ασχετα με το ότι δε διαφώνησα σε κάποιο σημείο με τα λεγόμενα του.

Για τα υπόλοιπα θα απαντήσω όταν έχω περισσότερο χρόνο...

Edited by - The_Judas on 12/08/2004 10:45:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

The_Judas
Νέο Μέλος


25 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2004, 10:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους The_Judas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Πάντως έχουν κάποια βάση αυτά που λέει ο DaAtheist , ας μην εκμηδενίζουμε τόσο πολύ το σώμα.

Δεν είναι απλά ένα σκεύος και ένα ένδυμα όπως μηδενιστικά πολλοί λένε.Είναι ένας πολύπλοκος οργανισμός με πολυσύνθετες λειτουργίες.

Κάθε τι που νιώθουμε βασίζεται σε λειτουργίες του εγκεφάλου.
Οταν νιώθουμε χαρά η λύπη αυτό σημαίνει ότι κάποια ηλεκτρικά σήματα και κάποιες χημικές δραστηριότητες υλοποιούνται στον εγκέφαλο.

Ο άνθρωπος δεν μπορεί να σκεφτεί και να νιώσει με την καρδιά όπως καθημερινά πολλοί άνθρωποι αναφέρουν γιατί η καρδιά δεν προορίζεται για τέτοιου είδους λειτουργίες.
Η καρδιά απλώς ανταποκρίνεται σε κάποια συναισθήματα και ερεθίσματα του ανθρώπου.



Τη λέξη <<νιώσει>> την έγραψα εκ παραδρομής αλλά με τα προβλήματα που παρουσιάζει αυτό το φόρουμ δε μπορούσα να το αλλάξω.Τα υπόλοιπα μένουν όπως είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 04:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εσύ λοιπόν έχεις διαμορφώσει αυτή την άποψη μόνος σου, το έχεις ψάξει το θέμα και έχεις καταλήξει σε αυτά που λες ή απλά μεταφέρεις αυτά που έχεις ακούσε εδώ και εκεί και βέβαια τι πιο εύκολο να τα υιοθετήσεις κιόλας. Όμως η γνώση θέλει πρώτα αμφισβήτηση, μετά προσωπικό μόχθο και ίσως στο τέλος κάποια συμπεράσματα.

Σπάνια το κάνω, αλλά θα παραθέσω ξανά τα λόγια του αγαπητού Athakandr σαν απάντηση δική μου.
Πραγματικά , εκφράζουμε άποψη,ή μήπως κάποιοι μας είπανε ......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 04:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Και για να μήν αφήνω αμφιβολίες , θα πω μόνο ότι όλο αυτό το θέμα ξεκίνησε απο κάποιους που κάποιοι τους είπανε....
Που κάποιοι τους πείσανε... Και έρχονται τώρα να διεκδικήσουν τη "γνώση" μέσα απο επικοινωνιακά παιχνίδια , με την αγοραία νοοτροπία που λέει: Εσείς δεν ξέρετε τiποτα....
Είναι δηλαδή η απόλυτη έννοια του επικοινωνιακού παιχνιδιού που πάει να πείσει τους "λιγότερο διαβασμένους".
Το αστείο συνεχίζεται βέβαια με την αγαπητή Zadok που μας παραπέμπει κι όλας σε άλλα θέματα......."ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 04:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το αστείο συνεχίζεται βέβαια με την αγαπητή Zadok που μας παραπέμπει κι όλας σε άλλα θέματα......."ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ".

Ελπίζω να γέλασες πολύ, γιατί το γέλιο είναι υγεία.


multi - persona

"Virtus Junxit Mors Non Separabit"(Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 05:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καταρχήν να αναφέρω ότι δεν το ήξερα ότι σε αυτό το φόρουμ είμαστε χωρισμένοι σε κατηγορίες ανθρώπων ... αρχαιολάτρες, χριστιανοί,εσωτερικιστές και ότι σκοπός μας είναι να αντιμαχόμαστε γι΄αυτό.Εσύ σε ποια κατηγορία ανήκεις για να ξέρω ?

Τιμάω την αρχαία Ελλάδα γιατί είναι η πιο σημαντική περίοδος του Ελληνικού πολιτισμού. Μετέπειτα όμως οι Ευρωπαίοι κυρίως , επηρεάστηκαν και προχώρησαν την Ελληνική σκέψη.
Η σκέψη του Πλάτωνα ήταν ένα τεράστιο βήμα προόδου αλλά δε δέχομαι ότι ήταν το τελευταίο της ανθρωπότητας και ότι πρέπει να το αποδεχθούμε ως την απόλυτη γνώση.
Ασχετα με το ότι δε διαφώνησα σε κάποιο σημείο με τα λεγόμενα του.

Για τα υπόλοιπα θα απαντήσω όταν έχω περισσότερο χρόνο...


Εγώ ανήκω στην κατηγορία εκείνων που αγαπούν την αλήθεια, την συζήτηση όσο έντονη και αν είναι, την Ελλάδα και μάλιστα ιδιαίτερα την Αρχαία Ελλάδα της οποίας όσο και αν μερικοί δεν το θέλουν αποτελούμε συνεχιστές. Όσο για την ψυχή που αναφέρεις, εγώ απλά προβληματισμούς έθεσα κάνοντας ας πούμε τον δικηγόρο του διαβόλου μιας και εγώ ο ίδιος ασχολούμαι ιδιαίτερα για να ξεκαθαρίζω μέσα μου με επιστημονικό βέβαια τρόπο (και όχι με θρησκοληψείες) την ύπαρξη ή όχι αυτού που αποκαλούμε ως 'ψυχή'.

Πάντως το θέμα εδώ για τον Μεγαλέξανδρο δεν είναι;;;;

ΥΓ. Γενικά μιλώντας πάντως, ως γνωστόν οι άνθρωποι δεν είναι όλοι ίδιοι, αλλά διαφορετικοί και ο πλουραλισμός των απόψεων, είτε συμφωνούμε είτε όχι, είναι θεμιτός. Αλίμονο, αν όλοι είχαμε τις ίδιες απόψεις, τότε πραγματικά ο κόσμος θα ήταν μονοδιάστατος και θλιβερός. Εγώ πάντως ούτε με τον εαυτό μου δεν έχουμε τις ίδιες απόψεις!!

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 05:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ελπίζω να γέλασες πολύ, γιατί το γέλιο είναι υγεία.




Ναί . Είναι υγεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 05:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Athakandr , για θέματα αλήθειας , υγείας και αυτογνωσίας, το Esoterica δεν αρκεί.
quote:
Γενικά μιλώντας πάντως, ως γνωστόν οι άνθρωποι δεν είναι όλοι ίδιοι, αλλά διαφορετικοί και ο πλουραλισμός των απόψεων, είτε συμφωνούμε είτε όχι, είναι θεμιτός

Συμφωνώ , αλλά μέχρι να σε ακούσουνε πρέπει να φας στη μάπα τις ετικέτες του κάθε τυχάρπαστου Εσωτερίσκου .(λες και ο Εσωτερισμός να αποτελεί κάποια αξία....)
Τέλος Πάντων, άντε , Διάλογος....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 05:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το γέλιο είναι υγεία ..., αλλά τα αστεία του γνωστού κωμικού μέλους είθε να είναι με ρέγουλα μην πνιγούμε και από τα γέλια..

ΥΓ: Και ως γνωστόν, όπως λένε και οι κινέζοι, η αλήθεια είναι μετά το 'αλλά'.

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 05:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ως γνωστόν, όπως λένε και οι κινέζοι, η αλήθεια είναι μετά το 'αλλά'.

Δεν μετράει.
Πρέπει να το πεί κάποιος ξεβράκωτος Ινδός για να έχει κάποια αξία...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 05:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου φίλε steelspring,

Πράγματι δεν αρκεί για κανένα θέμα.. Και είναι αλήθεια και το 2ο, ότι αναγκαζόμαστε να υποτιμούμε την νοημοσύνη μας, όταν γινόμαστε δέκτες 'ετικετών' και φαιδρών σχολίων και πρέπει να απαντήσουμε..

Όταν σου λένε π.χ. γέλα, το γέλιο είναι υγεία, όπως αντιλαμβάνεσαι steelspring το επίπεδο είναι επίπεδο τούρτας!

"Ο θανατός μου θα είναι να πεθάνω από τα γέλια", όπως λέει και ο Νίτσε.

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

steelspring
Πλήρες Μέλος

Austria
829 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2004, 06:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους steelspring  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το επίπεδο είναι επίπεδο τούρτας!

Τελικά πολύ γλυκειάς Τούρτας ........
Καί άντε , ας τη φάμε την τούρτα.
Εδώ μας λένε να φάμε και το ταψί!!!!!!!
Ακόμα και το τραπεζάκι!!!.......
Χαίρομαι που μιλάω με έναν έξυπνο άνθρωπο φίλε Athakandr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2004, 10:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DaAtheist ελαβα την εποστολη σου και να περιμενειs την δικη μου απαντηση εντοs ημερων, αλλα οχι απο εδω μεσα.

Πρεπει να υπαρχει σεβασμοs προs το θεμα και προs την Ατμα που το συντονιζει, μα και προs ολουs τουσ αλλουσ που ειναι εδω μεσα, για τον λογο αυτον δεν σου απαντω απο εδω.

DaAtheist μου γραφειs:

---------------------------------------------------------------------

<<Αγαπιτε Steelspring καρδια χωριs αγαπη ειναι ενα μηδεν!>>

Η καρδιά είναι ένας μυς.
α)Η αγάπη δεν μπαίνει στην καρδιά
β)Η καρδιά δεν έχει αγάπη
γ)Η καρδιά είναι ένας μυς

<<Ειναι μονον μια ακωμα ανθρωπινη σαρκα, και τιποτα παραπανω.>>

Ναι είναι σάρκα. Ο άνθρωπος αποτελείται από σάρκα και τίποτα άλλο.
Αν ΛΕΣ ΟΤΙ Η ΣΑΡΚΑ ΕΙΝΑΙ "τιποτα παραπανω" τότε είσαι μισάνθρωπος και είσαι ΜΙΣΑΝΘΡΩΠΟΣ γιατί δεν ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ και επειδή είσαι ΣΚΛΑΒΑ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

<<Εχειs σκεφτει ποτε τα αποτελεσματα, μιαs καρδιαs με αγαπη και μιαs καρδιαs που το μονο που κανει ειναι να δινει παλμουs ωστε να ζουμε;>>

ΝΑΙ. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο αφού η καρδιά δεν έχει αγάπη...
Είναι μυς...
Παρεπιπτόντως... ΕΣΥ ΟΤΑΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ Η ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΟΥ?

ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ....

<<Και πωs βαδιζει η καρδια χωριs ψυχη; >>

Η καρδιά ΔΕΝ ΒΑΔΙΖΕΙ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΔΙΑ
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΒΑΔΙΖΕΙ...
ΤΟ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΘΕΜΑ...
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ
ΨΥΧΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...

Αν κατάλαβες τίποτα τότε πρέπει να είναι "ΘΑΥΜΑ"...
Αφού εσύ χρησιμοποιείς ΑΛΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ για να σκέφτεσαι ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΣΟΥ...

Υγειά σου αδελφή... Αλλά τι την θέλεις την υγεία ... Αφού έχεις ΨΥΧΗ...

"Ούτε θεός, ούτε ψυχή"

-------------------------------------------------------------------

Η απαντησιs μου σημερα θα δωσει ενα στιγμα σε μερικα σου λογια.

<< Αν κατάλαβες τίποτα τότε πρέπει να είναι "ΘΑΥΜΑ"...>>

Καταρχην μην με λεs αδελφο/η σου οσον επιμενειs να υβριζειs τουs παντεs, και τιs Ουρανιεs ταξειs, γιατι θα ειχεs μεγαλη ευθυνη αν με τα λογια η τιs πραξειs σου παρακαλουσεs ο αδελφοs σου να μην υπηρχε.

Εκτοs και αν σου αρεσε να εχειs εναν ανεγκεφαλο αδελφο!

Ζητω συγγνωμη για την παρεμβαση μου απο ολουs, αλλα θεωρισα πωs επρεπε τουλαχιστον να γραψω για τωρα αυτα τα λιγα λογια.+

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 00:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
athakandr:
«Το αστείο της υπόθεσης και το φαιδρό συνάμα είναι ότι η κριτική στο θέμα 'ψυχή' προέρχεται από ανθρώπους που πιστεύουν δήθεν στο Ελληνικό πνεύμα. Όμως ο μεγαλύτερος των φιλοσόφων Πλάτων στον διάλογο ΦΑΙΔΩΝ αποδεικνύει την ύπαρξη ψυχής με αναλυτικό τρόπο δεχόμενος ότι όλα δημιουργούνται από το αντίθετό τους. Ο θάνατος από τη ζωή άρα και η ζωή από το θάνατο, κλπ επιχειρήματα..»

Άραγε να έχει μελετήσει ο προλαλήσας εραστής της πνευματοκρατίας π.χ. ΚΑΙ τους Ίωνες φιλόσοφους όταν μέμφεται όσους «..δήθεν πιστεύουν στο Ελληνικό πνεύμα», ή του αρκούνε ως δεκανίκια της επιχειρηματολογίας που προτάσσει οι απόψεις του Πλάτων περί «ψυχής», ως έκφραση του συνόλου των Ελλήνων φιλοσόφων?

Για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ π.χ. δεν αναφέρεται ο λαλίστατος ath στις απόψεις του Ηράκλειτου ή του Αναξαγόρα ή του Αναξίμανδρου? Τους θεωρεί άραγε…λιγότερο αντιπροσωπευτικούς του Ελληνικού πνεύματος ή απλά του χαλάνε το πέπλο του δυϊσμού που θέλει να απλώσει πάνω από τα «τεκμήρια» που με στόμφο καταθέτει?

Ο Αριστοτέλης για παράδειγμα ΤΙ μας λέει για το θέμα?

«Η ψυχή εστίν εντελέχεια η πρώτη σώματος φυσικού δυνάμει ζωήν έχοντος. Τούτο δε, αν η οργανικόν» Δηλαδή, η ψυχή είναι η πρώτη εντελέχεια φυσικού σώματος, που έχει δυνάμει ζωή και κάθε τέτοιο είναι οργανικό.

Η «ψυχή» λοιπόν, αυτή η….αιώνια καραμέλα των εραστών του αστήρικτου δυϊσμού, σαν ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ, γεννιέται και χάνεται με το σώμα κατά τον Αριστοτέλη (Β 412 α27).

«Αριστοτέλης νομίζει την ψυχήν την μεν όλου του κόσμου αθάνατον είναι, και αυτόν τον κόσμον αϊδιον, την δε καθ’εκάστον ψυχήν, αφανίζεσθαι»! (Ιππόλυτος, Φιλοσοφούμενα 20,6).

Μετά από αυτή την σύντομη περιήγηση στα «περί των Ελλήνων», φαντάζομαι πως αντιλαμβάνεται ο καθένας ότι ο φίλτατος ath προεξοφλεί ΔΙΧΩΣ ΑΝΤΙΚΡΙΣΜΑ…..ολάκερη την Ελληνική Σοφία, με σκοπό φυσικά την εκμετάλλευση προς όφελος των θέσεων του.

Με λίγα λόγια, ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ…………

athakandr:
«Πως λοιπόν κάποιοι δίχως επιχειρήματα, απλά και μόνο συνθηματολογώντας και μάλιστα με τρόπο που ταιριάζει σε θέατρα σκιών ομιλούν περί του αντιθέτου; Έχουν να ασκήσουν κριτική στον Πλάτωνα, έχουν να προσφέρουν επιχειρήματα στην διαδικασία μάθησης που και αυτή αποτελεί ισχυρό επιχείρημα περί της προϋπαρξης ψυχής.. Γενικώς έχουν επιχειρήματα;»

Τώρα μάλιστα! Σε κάθε περίπτωση, και επειδή έχουμε το μοναδικό προνόμιο να μπορούμε να «κρίνουμε» εκ των υστέρων ως παρατηρητές, οφείλουμε να πούμε πως τίποτα δεν είναι απαραίτητα θέσφατο. Ένα το κρατούμενο!

Ας θυμηθούμε όμως πως ο Πλάτων ήταν αυτός που υπήρξε αμείλικτος εχθρός του ιωνικού διαφωτισμού και των σοφιστών συνεχιστών του, και νομίζω ότι θα κατανοήσουμε καλύτερα τον λόγο που τον επικαλείται ο ath και αποσιωπεί ένα τεράστιο έργο της Ελληνικής κληρονομιάς.
Βαρύτατο κατηγορώ απηύθυνε ο Πλάτων για τους Ίωνες «διεφθαρμένους» που…έμαθαν να εξευτελίζουν την ιερότητα των ουράνιων φαινομένων, μιας και τα άστρα, όπως ο ίδιος ισχυρίζεται, είναι……..ενσαρκώσεις της ψυχής. Αυτά νομοθετούν (!) και ο άνθρωπος…υπακούει! Άρα, είναι ασέβεια να εξηγεί κάποιος………τις κινήσεις τους!

Το μένος του αυτό κατά της διαφορετικότητας στο τέλος, ήτανε αυτό που τον οδήγησε και στο να θέλει να κάψει όλα τα έργα του Δημόκριτου (γι’αυτό δεν τον αναφέρει και πουθενά), κάτι που μάλλον τελικά εμπόδισαν οι Πυθαγόριοι Αμύλκας και Κλεινίας (Διογ.λαερτ.IX 40). Έτσι, ο Πλάτων αποδεικνύεται, ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ ΜΕΓΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ, μισαλλόδοξος, φανατικός, ολοκληρωτικός και ιεροεξεταστής.

Τα σύκα-σύκα και η σκάφη-σκάφη λέει ο λαός.

Μας προκαλεί απορία άραγε που σώθηκαν σχεδόν ανέπαφα όλα τα έργα του από το νέο θρησκευτικό κατεστημένο των Ρωμαίων εκχριστιανιστών και όχι αυτά των Ιώνων φιλοσόφων?

Τα γεροντικά παραληρήματα του Πλάτωνα και οι απόψεις του περί κοινοκτημοσύνης γυναικών, που κάποιοι πρόστρεξαν να βαφτίσουν «κομμουνιστικές», άραγε δεν θα πρέπει τουλάχιστον να μας ξαφνιάζουν? Η μήπως θα πρέπει απλά να κλείνουμε τα μάτια μας σε ότι μας μάθανε?

Το αριστοκρατικό όραμα της πλατωνικής πολιτείας, της προορισμένης για την ευδαιμονία των ελάχιστων ευγενών φιλοσόφων, θα πρέπει ένεκα ενός συνολικού έργου να κυλήσει δίπλα μας προσποιούμενοι πως δεν βλέπουμε? («Αλλ’ουχί του ζην μόνον ένεκεν, αλλά μάλλον ένεκεν του ευδαιμόνως ζην συνέστη η πόλις-διότι άλλως θα υφίστατο και δούλων και των άλλων ζώων πόλις-τώρα δε δεν υφίσταται λόγω του ότι δεν μετέχουν της ευδαιμονίας μηδέ του ζην κατά βούλησιν»! [ Πολιτικά 1280α’ 30-5]

Μήπως θα πρέπει να αποσιωπήσουμε το γεγονός πως ο Πλάτων υπήρξε ουσιαστικά ο πρώτος εκπρόσωπος του κατεστημένου που αντιλήφθηκε την αξία της καλλιέργειας του φόβου του Θεού στη λαϊκή ψυχή? Μήπως δεν ήτανε ο ίδιος του που υποστήριζε πως τα «επανορθωτικά ιαματικά ψεύδη μια κυβέρνηση δεν πρέπει να τα περιμένει από τους ποιητές, αλλά η εφεύρεση τέτοιων μύθων θα πρέπει να είναι αποκλειστικά προνόμιο της πολιτείας»? [Πολιτεία, 379α, 387b, 389b-c]

Μας ξενίζει λοιπόν η υιοθέτηση των απόψεων του από έναν πιστό της μεσσιανικής προσδοκίας?

Και δεν το αναφέρω υποτιμητικά, αλλά απλά τα λέω όπως έχουνε.

Και ο νοών νοείτω…..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 00:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Schwabe, athakandr και λοιπούς:

Διαβάζοντας τα τελευταία σας μηνύματα αναρωτιέμαι:

Μήπως αυτή η συζήτηση περί Ψυχής, δυισμού-μονισμού δεν ανήκει σε αυτό το topic;

Θυμάμαι ότι υπάρχουν αρκετά άλλα topics που ήδη έχει ξεκινήσει μια τέτοια συζήτηση.

Δεν θα ήταν καλύτερα να την συνεχίσετε εκεί;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2004, 02:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο thoth, απλώς γράφω λίγες σειρούλες προς τον 'διαφωτιστή' μας ως απάντηση στο μήνυμά του και συμφωνώ ότι θα πρέπει να συνεχίσουμε αλλού..

Schwabe χαίρομαι που σε ξανακούω και ελπίζω να ξεκουράστηκες στις διακοπές σου, αλλά δεν μελέτησες καλά βλέπω και μάλλον έχεις ξεχάσει τις απόψεις κάποιων από τους Ίωνες φιλόσοφους. Να σου φρεσκάρω λοιπόν λίγο την μνήμη υπενθυμίζοντας ότι ο Ηράκλειτος θεωρώντας τη φωτιά ως γνωστό ως αρχή του κόσμου θεωρεί και την ψυχή ως ασώματη και την διαχωρίζει από την 'ύλη'. Όσο αφορά δε το ότι θεωρεί την φωτιά ως αρχή του κόσμου -για να μην τα μπλέκουμε κιόλας- δεν ξέρω αν πιστεύεις κι εσύ το ίδιο πάντως η αλήθεια είναι πως οι Ίωνες εξέφρασαν πράγματι μία προσπάθεια αποκοπής του ανθρώπου από προκαταλήψεις χωρίς ωστόσο να ερμηνεύσουν την πραγματικότητα.

Επίσης και για να μην το ξεχάσω μιας και κατηγορείς τον Πλάτων ως Αριστοκράτη και ο Ηράκλειτος ήταν φανατικός Αριστοκράτης αλλά ας αφήσουμε αυτή τη συζήτηση για τα πολιτεύματα γιατί δεν νομίζω ότι η κοινοβουλευτική δημοκρατία έχει αποδείξει τουλάχιστον με τον τρόπο που εφαρμόζεται την καταλληλότητά της!

Όσο για τον Αριστοτέλη τον οποίο ίσως έχεις διαβάσει αλλά δεν έχεις κατανοήσει (αν και εδώ παραθέτεις κριτική του Ιππόλυτου και όχι απόψεις του Αριστοτέλους) μπορεί να φαίνεται με μια πρώτη ματιά υλιστής καταπολεμώντας απόψεις του Πλάτωνος αλλά σε τελική ανάλυση δέχεται μία 'θεότητα' ως καθαρή ενέργεια σαν τον κυριάρχο του κόσμου. Ο δυισμός του Αριστοτέλη είναι καθαρός και όταν μιλά πως το σύμπαν χωρίζεται σε γήινο και ουράνιο.

Και τέλος επειδή πάλι φόρεσες τις ιουδαϊκές σου παρωπίδες και τα βλέπεις όλα πάλι κάτω από το πρίσμα των προκαταλήψεων σου κατανοούμε γιατί ο Πλάτων σε ξενίζει. Γιατί είναι αλήθεια πως ο Πλάτων αναφέρει και έτσι είναι πως όλες οι μορφές αθεϊσμού είναι πλαστές και απαράδεκτες. Ο άθεος --λέει ο Πλάτων-- έχει ανάγκη διαφωτίσεως και αν αυτο δεν είναι εφικτό, εξαφανίσεως!

Μην τα μπλέκεις όμως πάλι και ξαναρχίσεις τα ίδια και τα ίδια. Προσπάθησε να κατανοείς καλύτερα αυτά που διαβάζεις ώστε να εξελίξεις λιγάκι και την σκέψη σου και να προχωρήσει και η συζήτηση. Επίσης άσε τον κόσμο να πιστεύει ότι νομίζει και άσε τους λαϊκισμούς και τις απλοποιήσεις, που βλέπω πως παραθέτεις και σε άλλα fora.

Τέλος για να κάνουμε και λίγο σοβαρό humor και με αυτή την έννοια το λέω, η χειρότερη μορφή 'αυνανισμού' είναι ο πνευματικός, ας μην αφήσουμε τις ίδιες σκέψεις να μας κατατρώγουν το μυαλό και να πηγαινοέρχονται πέρα-δώθε σύνεχεια και συνέχεια και να κολλάει το μυαλό, αγαπητέ Schwabe. Αν νομίζεις πως με την πλύση εγκεφάλου θα καταφέρεις κάτι τουλάχιστον όσο αφορά εμένα πλανάσαι οικτρά.

Δεν ξέρω που διαβάζεις όλα αυτά που γράφεις ή ποιοι σου τα 'σφυρίζουν' πάντως έρχονται σε ρήξη με αυτό που αποκαλούμε 'σκέψη'. Όσο αφορά δε το τελευταίο ανέκδοτο που γράφεις για 'μεσσιανική προσδοκία' πρόκειται απλά για 'θεολογική' κοτσάνα που φτάνει .. ως στα ουράνια!

ΥΓ. Ούτε εγώ όσα αναφέρω τα αναφέρω με υποτιμητικό τρόπο, απλώς κι εγώ αναφέρω τα πράγματα ως έχουνε!

ath.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy