ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 25
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΜΙΛΩΝ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 21:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΙΛΩΝ
Σ΄ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΒΡΙΣΚΕΙ (ΛΕΝΕ)ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ
(ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ
ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑ ΣΦΥΡΗ ΑΠΟ
ΤΟ "ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ" ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΤΥΠΗΣΕΙ
ΚΑΠΟΙΟΝ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ


ΜΙΛΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 21:31:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Φυσικά να μην παραβλέψω και την εμπειρία απο τους φίλους μου ffc.
Oi ffc για όσους δεν γνωρίζουν είναι ένα άπο τα πρώτα hip-hop ελληνικά συγκροτήματα. Στον τελευταίο τους δίσκο η δισκογραφική τους εταιρεία polydor ιδιοκτησίας universal "έκοψε" το τραγούδι "Παραμύθι" χωρίς καμία εξήγηση διοτί σε ένα σημείο του κομματιού έλεγε ..."Η μασωνία αλλωνίζει στην ελληνική βουλή".
Φυσικά το ερώτημα είναι τι έχει να φοβηθεί μια δισκογραφική εταιρεία απο ένα συγκρότημα πιτσιρικάδων που στο κάτω - κάτω το πολύ να πούλαγαν 2.000 δίσκους ...
Το ίδιο έχει συμβεί και απο την εταιρεία Mίνως Ε.Μ.Ι. και το hip-hop συγκρότημα Βαβυλώνα το οποίο ενώ είχε κυκλοφορήσει το κομμάτι Πολισμανία στο οποίο αποκαλεί απροκάλυπτα τους αστυνομικούς "γουρούνια" απαγορεύτηκε τραγούδι στο οποίο αναφερόταν η λέξη "Μασωνία" ...
Μα καλά αφού δεν τους ενδιαφέρει τι γίνεται στην κοινωνία...
περίεργα πράγματα ρε παιδάκι μου....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 21:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Μπορείς να γίνεις πιο σαφής Μίλων ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΙΛΩΝ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 21:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΙΛΩΝ
Ο ΕΛ/Τ ΠΕΡΙΒΑΛΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΥΘΟ
ΤΟΝ ΜΥΘΟ ΟΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΥΣ
ΚΟΛΠΟΥΣ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ
ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ
ΑΝ ΟΜΩΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ
ΚΑΤΑΞΙΩΣΗ,ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ
ΠΟΛ. ΑΝΑΡΡΙΧΗΣΗ ΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΔΙΑΛΕΞΕΙ
ΤΟΝ ΣΩΣΤΟ ΜΕΡΟΣ
ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ

ΜΙΛΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 21:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr
ΝΑΞΕΡΕΣ ΤΙ ΕΧΩ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ.......ΠΑΠΑΔΕΣ ΣΠΑΝΟΥΣ ΘΑΒΛΕΠΕΣ...
ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΩΣ Η ΓΡΑΦΗ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΜΑΜΟΥΚΑΛΑ,ΚΑΙ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ
Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΖΗΣΗ,ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΥΠΙΣΤΕ..ΕΣΥ Μ ΕΣΕΝΑ,ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΝΑΣ,ΝΑ ΚΥΛΑΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ..ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΟΡΑΤΟ,ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΚΑΙ ΔΩΣΟΥ ΣΤΟ ΟΡΑΤΟ..ΤΟ ΑΟΡΑΤΟ ΘΑΡΘΕΙ ΩΣ ΚΑΡΜΙΚΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ..ΤΟ ΟΡΑΤΟ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ,ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ,ΕΡΩΣ..ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ,ΑΕΝΑΟ ΤΩΡΑ,ΜΗΤΕ ΠΡΙΝ ΜΗΔΕ ΜΕΤΑ..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!

ΥΓ ΣΕ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΔΙΑ ΤΗΣ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑΣ

ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 22:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
ρε συ buda δε διαφωνώ.... τα λευτά του κράτους τι τα θέλει ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 22:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
αλλά αν κατάλαβα καλά αμφισβητείς την εφ. της κυβερνήσεως ?
Γνωρίζεις οτι υπάρχει αρχειο το οποίο μπορείς να ψάξεις...ελεύθερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 23:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr
ΓΙΑ ΤΟ ΦΙΛΟ ΑΒΑΤΑΡ,ΠΟΥ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΖΗΤΑ,
ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΙΣ ΠΕΝΙΧΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ:ΗΔΗ ΑΠ ΤΟ 1550,ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΚΑΝ ΜΥΣΤ-ΙΚΑ ΤΑΓΜΑΤΑ,ΣΥΓΚΡΑΤΩΝΤΑΣ Η ΘΥΜΙΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟΝ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ,ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ-ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ..ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΣΑΝ ΕΜΒΛΗΜΑ ΕΝΑ ΡΟΔΟ,ΣΤΕΡΙΩΜΕΝΟ Σ ΕΝΑ ΣΤΑΥΡΟ...ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΝΕΥΜΑ,ΚΑΜΜΙΑ ΨΥΧΗ,ΚΑΝΕΝΑ ΙΔΕΩΔΕΣ ΔΕ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ,ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΩΜΑ.ΕΤΣΙ,ΝΑΙΤΕΣ,ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΙΚΕΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΕΣ(???ΒΟΗΘΕΙΑ!!)ΜΕΤΕΦΕΡΑΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΤΕΚΤΟΝΙΚΩΝ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΩΝ(ΤΟΛΤΕΚΟΙ ΙΝΚΑΣ,ΣΑΜΑΝΟΙ???),ΣΕ ΜΙΑ "ΟΡΓΑΝΩΣΗ",ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΡΩΠΗ,ΤΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΤΕΚΤΟΝΕΣ.ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗ????


ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 23:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr
Ο ΕΧΩΝ ΩΤΑ......ΑΠ ΤΗ ΜΙΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΜΑΖΕΥΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΛΟΥΣΙΟΥΣ,ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ...ΒΓΕΣ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΜΑΘΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ,ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ,ΤΟΝ ΙΝΔΟΥΙΣΜΟ,ΚΛΠ...ΔΙΑΒΑΣΕ,ΡΩΤΑ...ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΕΣΕΝΑ
ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΟΥ,ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΕΓΩ ΣΟΥ,ΤΙΠΟΤΑ..ΙΣΩΣ ΒΡΕΙΣ ΑΛΛΑ,ΑΓΝΩΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ

ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2003, 23:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
συγνώμη αλλά τώρα ξεφεύγεις σαν χέλι με χαζομάρες επιχειρήματα.
Εδώ ολόκληρος υπουργός τότε και βγάζει "φιρμάνι" υπέρ της χρηματοδότησης της Μασωνίας και σύ σχολιάζεις τι είπα εγώ ? Πας να δημιουργήσεις εντυπώσεις ?
Αλλωστε ΟΙ ΠΛΟΥΣΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΠΛΗΣΤΟΙ (ευκολοτερο να περάσει τριχιά στην βελόνα... ) που σημαίνει οτι μπορεί να έχουν...αλλά ποτέ δεν τους είναι αρκετά ...

Πόσα είπαμε δίνει ένας Μασώνος για να ανέβει βαθμό ?
κατα τα άλλα ...

quote:
ΕΣΥ Μ ΕΣΕΝΑ,ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΝΑΣ,ΝΑ ΚΥΛΑΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ..ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ
ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΟ ΑΟΡΑΤΟ,ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΚΑΙ ΔΩΣΟΥ ΣΤΟ ΟΡΑΤΟ..ΤΟ ΑΟΡΑΤΟ ΘΑΡΘΕΙ ΩΣ ΚΑΡΜΙΚΗ ΣΥΝΕΠΕΙΑ

τα λεφτά που κολάνε σε όλα αυτά ?

Και επιμένω σε αυτό το σημείο γιατι έχω γνωρίσει Δάσκαλο με @@ που πούλησε όλα τα υπάρχοντα του αγόρασε ένα πολύγραφο για να τυπώνει τις εμπνεύσεις του τύπωνε απο το πρωί ως το βράδυ και ποτέ δε χρέωσε άνω του κόστους παραγωγής βιβλίο... Ασε που τα περισσότερα τα χάριζε...
Αυτός ήταν δάσκαλος !!!!(όχι με τίποτα δεν θα αναφέρω το όνομα του, άσε που δεν ήταν ο μόνος)
Τώρα κάτι τύποι που λένε "σκάστα" να σου δώσω είναι ....άσε...μακριά παίδες ...μακριά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 02:39:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ποια γνώση βρε παιδιά, ποια γνώση;
Οι τέκτονες ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ τίποτα παραπάνω από έναν απλό άνθρωπο. Πάρτε το χαμπάρι.

Η ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΣΚΕΨΗΣ !
ΤΟ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ !
Η ΣΟΦΙΑ ΕΝΣΑΡΚΩΜΕΝΗ !
ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ !
ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ Ο ΕΝΑΣ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Ο ΑΚΑΤΑΜΑΧΗΤΟΣ !
ΛΥΚΟΠΡΟΣΩΠΟΣ-ΠΑΠΙΟΠΟΔΑΡΟΣ-ΚΟΤΟΜΥΑΛΟΣ !
ΔΟΞΑΣΤΕ ΤΟΝ !!!!!!!

ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 03:08:36  Εμφάνιση Προφίλ
Αχ είπα μια μέρα να τρέχω για δουλειές και γράψατε 4 σελίδες.


Λοιπόν
Θα πω κάτι και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε .

-ΔΙΑΦΩΝΩ με το ότι η ΟΠΟΙΑ γνώση μπορεί να δοθεί στον άνθρωπο απλά και ανοιχτά .
-Γιατί ;
-Μα γιατί δεν έχουν το ίδιο εύρος κατανόησης, την ίδια αντίληψη.
Δηλαδή ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΥΑΛΟ ( σε απλή Ελληνική ).

Όποιος θέλει να ακολουθήσει ένα δρόμο ( Ιεροσύνη , τεκτονισμός , διάφορα –ισμος , εμπόριο , ιατρική , κλπ ) μπορεί ελεύθερα να το κάνει ΑΛΛΑ θα πρέπει να ξέρει ότι σε αυτό το δρόμο είναι ΜΟΝΟΣ .

-Κατηγορούμε τους μασόνους για χίλια δύο πράγματα ( πολλά ανυπόστατα ) , αλλά δε ξεμπροστιάζουμε τον παπά όταν θέλει 50 Ευρώ για ένα αγιασμό .

-Φωνάζουμε για τη μυστική γνώση που ΜΠΟΡΕΙ να έχουν τα διάφορα –ισμός ΑΛΛΑ δε σπάσαμε ποτέ μια Εκκλησιαστική Βιβλιοθήκη για να πάρουμε από μέσα την καταγεγραμμένη γνώση που ΣΙΓΟΥΡΑ έχει κρυμμένη , ΟΥΤΕ φωνάζουμε γι αυτή , φιλάμε μόνο το χεράκι του παπά .

-Λέμε για ανοιχτό πανεπιστήμιο αλλά δε κοιτάμε το πώς έχει καταντήσει το σχολείο .

ΔΗΛΑΔΗ ΥΠΟΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ , ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΞΙΛΑΣΤΗΡΙΟ ΘΥΜΑ , ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ .

-Ας είναι διάλεξα ένα δρόμο και θα τον ακολουθήσω τουλάχιστον σε αυτή τη ζωή , το δρόμο της αναζήτησης , της άδολης , της καθαρής αναζήτησης .

-Αν μπορεί σε αυτό το δρόμο να μου προσφέρει κάτι ο χριστιανισμός , ο βουδισμός , ο τεκτονισμός , ο κάθε –ισμός , θα το πάρω με αγάπη και θα το εξετάσω .

-Δεν απορρίπτω τίποτα αν πρώτα δε το γνωρίσω .
-Δε συκοφαντώ κανένα αν τα συμπεράσματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ .
-Πιστεύω εις ένα Θεό .
-Πιστεύω στον άνθρωπο με τα προτερήματα και τα ελαττώματα του .
-Γι αυτό και τον ΑΓΑΠΩ .

«ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ»

Ο Αναζητών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 03:14:43  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ μου ΑΒΑΤΑΡ μακάρι να γραφόντουσαν εδώ οι πληροφορίες που είπες .
Αυτό είπα πολλές φορές , αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμο !
Το ξαναλέω μήπως κάποιος και με ακούσει .
ΦΙΛΟΙ/ΕΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ .

Υ.Γ. Κέλσο η παρέμβαση ήταν πολύ καλή ΣΥΝΈΧΙΣΕ

Ο Αναζητών


ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 07:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr
ΚΑΛΥΦΤΗΚΑ,ΦΙΛΕ ΡΑΜΟΓΛΟΥ
ΔΕΝ ΜΑΣΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑΑΑΑ
ΑΝΤΕ ΜΑΣΟΝΟΙ ΤΟΥ SITE,ΠΑΡΤΕ ΚΑΝΑ ΒΑΘΜΟ,ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ Η ΤΣΕΠΟΥΛΑ ΣΑΣ!!!!

ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 08:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
ramoglou τους παπάδες του έχουμε πιάσει σε πολλά άλλα topic αλλά τώρα που το σκέφτομαι καλό θα ήταν να γίνει ένα topic με θέμα "Ελληνική εκκλησία : Ιερείς ή Λιγούρια ? " :) :) :)

το έχεις μάθει οτι μοιράζανε και αυτοί συγχωροχάρτια κάποτε ????(και κατηγορούν τους άλλους...)
Αλλα το κακό με αυτούς είναι οτι αν τους πιάσουμε θα γράψουμε εγκυκλοπαίδεια ...
δεν μας φτάνουν όλα τα Mb του esoterica.
Αλλα θα το κάνουμε κάποια στιγμή γιατι είναι καλό να μαθαίνει ο κόσμος ....όπως άλλωστε και με τον Τεκτονισμό που πιστεύω έμαθε αρκετά μέσα απο 13 σελίδες...και θα μάθει κι' άλλα ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 08:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
buda για άλλη μια φορά δεν κατάλαβες. Εγώ ρώτησα Πόσα πρέπει ΝΑ ΔΩΣΕΙ ένας τέκτονας για να ανέλθει βαθμό ...οπότε αυτό που είπες
quote:
ΑΝΤΕ ΜΑΣΟΝΟΙ ΤΟΥ SITE,ΠΑΡΤΕ ΚΑΝΑ ΒΑΘΜΟ,ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ Η ΤΣΕΠΟΥΛΑ ΣΑΣ!!!!
είναι άκυρο....μάλλον θα πρέπει να τους προτρέψεις να βρουν δεύτερη δουλειά αν θέλουν να πάνε μπροστά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 09:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Tην καλημέρα μου στους φίλους, που ενώ ΟΛΟΙ θέλουν την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ, θεωρούν ότι αυτή μπορεί να εφαρμοστεί ΜΟΝΟ με έναν τρόπο ή μέσο, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΙ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΣΩΣΤΟ!!!!

Μα καλά, θεώρησα ότι ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΣΑ ΕΠΙ ΜΑΤΑΙΩ τόσες σελίδες πρίν φίλοι μου...
Σε ότι παρέθεσα, ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΝΕΝΑΝ να έρχεται σε ΑΝΤΙΘΕΣΗ με όσα ανέφερα (ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ) και όσες ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ έχω κάνω για το θέμα...
Εάν φίλε μου ΕοΝ θέλεις να μείνουμε στα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ και στα όποια λάθη έχει κάνει, απλά αναρωτιέμαι ΤΙ ΘΑ ΟΦΕΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΜΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ;;;
ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ, όχι των "άλλων";;;;

Διαβάζοντας τα μηνύματά σου, ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ, παρατηρώ ότι είσαι εσύ εκείνος που ΦΑΣΚΕΙ & ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙ στα γραφώμενά του!!!!
Υπέπεσες ΚΑΙ εσύ φίλε μου σε αυτή τη "παγίδα"...

Τι θέλω να πώ;
μα φίλε μου με ΕΚΠΛΗΞΗ διαβάζω ότι πηγή σου είναι το βιβλίο ενός συγγραφέα - ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ, που προσπαθεί να ΞΕΣΚΕΠΑΣΕΙ ΤΗ ΜΑΣΟΝΙΑ!!!
Αν θυμάσαι έδωσα μια "πληροφορία" περί του τρέχοντος τεύχου του ΑΒΑΤΟΝ που έχει θέμα με τον ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ & ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821...

Εκεί μου απάντησες το εξής: (παραθέτω ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΠΑΝΤΗΣΗ για να μην υπάρχουν υπόνοιες ότι "κόβω-ράβω"...)

quote:
Φίλτατε Κέλσο τα ίδια περίπου λέει και το σύνταγμα της Αμερικής(and justice for all...) αλλά βλέπεις τι γίνεται ...


Αν περίμενα να μάθω κάτι διαβάζωντας το Αβατον και όλα αυτά τα σαλατοειδή περιοδικά με τίτλους " Χαος Vs Τάξη" , "Αγγελοι Vs Σατανάδες " θα ήμουνα τουλάχιστον αφελής ...
Αλλα δεν μπορώ να μην πώ οτι είναι ότι καλύτερο για διάβασμα στην τουαλέτα ... άσε που μετά γίνονται και χρήσιμα...

Υγ. και που ξέρω οτι το θέμα που λές δεν είναι πληρωμένη διαφήμιση γραμμένη απο Τέκτονα? 'Οπως άλλωστε έχει γίνει και στο παρελθόν ...



Τα έντονα γράμματα είναι δική μου επιλογή...

Το μέν ένα απόσπασμα είναι αυτό που πολύ σωστά (κατ'εμέ) λές (ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΦΩ) Αν περίμενα να μάθω κάτι διαβάζωντας
Σε αυτό όμως ΦΑΣΚΕΙΣ & ΑΝΤΙΦΑΣΚΕΙΣ, όταν μας παραθέτης την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ & ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ενός "συγγραφέα" ΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ & ΟΡΘΗ...
Αλήθεια, ΓΙΑΤΙ ΕΝΤΑΧΘΗΚΕ στον Τεκτονισμό ο εν λόγο κύριος;;;
Τι ΖΗΤΟΥΣΕ;;;
Τι ΣΚΟΠΟ είχε;;;
Τι ΔΕΝ του έδωσαν;;;
Σε ποίο "ΥΨΙΣΤΟ ΒΑΘΜΟ" έφτασε;;;
Τι ΕΜΑΘΕ απο τον τεκτονισμό;;;
Τι ΑΠΟΚΟΜΟΙΣΕ απο τις στοές;;;
Ερωτήματα, τα οποία θα ήθελαν απάντηση (και όχι μόνο αυτά)...

Στο δεύτερο απόσπασμα, λές κάτι που πραγματικά σε ΕΚΘΕΤΕΙ φίλε μου...

quote:
Υγ. και που ξέρω οτι το θέμα που λές δεν είναι πληρωμένη διαφήμιση γραμμένη απο Τέκτονα? 'Οπως άλλωστε έχει γίνει και στο παρελθόν ...

Μα καλά, ΑΝ ένα άρθρο σε ένα περιοδικό (έστω αμφιβόλου εγκυρότητας κατα τα δικά σου λεγόμενα), είναι ΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΗ, τι θα μπορούσαμε να πούμε για ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ!!!!!!!!
Μα καλά, αυτά είναι τα στοιχεία που έχουμε για να ΚΡΙΝΟΥΜΕ (αλήθεια γιατί το κάνουμε) την ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ μέσο της Ατραπού του Τεκτονισμού;;;;

Σου ΞΑΝΑΠΑΡΑΘΕΤΩ την απάντηση που σου ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ και τότε. Θεωρώ ότι ΤΩΡΑ έχει ακόμα μεγαλύτερη αξία, κάνοντας ΑΝΤΙΠΑΡΑΒΟΛΗ με την προσπάθεια σου να δείξεις ότι το βιβλίο ενός που ΕΓΚΑΤΕΛΗΨΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ (αλήθεια, πόσο θα μπορούσαμε να δεχτούμε τη σοβαρότητα κάποιου που ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΒΙΑΣΕΙ ΟΡΚΟ, που είναι δηλαδή ΕΠΙΟΡΚΟΣ;;;), θα μπορούσε να είναι ΠΗΓΗ ΓΝΩΣΗΣ για το ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ΤΕΚΤΟΝΩΝ!!!
Σου ανέφερα λοιπόν τότε:

quote:

Φίλε ΕοΝ, με το σκεπτικό αυτό, ΟΠΟΙΟ βιβλίο και να πιάσουμε να εξετάσουμε, διαβάζουμε ΜΟΝΟ την άποψη του συγγραφέα ΚΑΙ ΜΟΝΟ...
Αρα ΠΟΙΕΣ ΠΗΓΕΣ θεωρείς ότι μπορούμε να ερευνήσουμε;;;

Ο κάθε συγγραφέας, γράφει ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ και ΥΠΟ ΠΡΙΣΜΑ των δικών του απόψεων για το θέμα του βιβλίου του, ή κάνω λάθος;;;


Σε αυτό το σημείο να πώ πώς ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ που δεν μπαίνω σε σχολιασμό των διαφόρων ιστορικών δεδομένων περί των Τεκτόνων...
Επειδή εκ προϊμίου θα είχαν θεωρήθει ΣΤΡΕΒΛΑ και ΥΠΟΚΙΝΟΥΜΕΝΑ κατα τα λεγόμενα του ΕοΝ...
Για ιστορικά στοιχεία θα μπορούσαμε να παραθέσουμε μια ΠΛΟΥΣΙΑ βιβλιογραφία που ασχολείντε με την Ιστορική ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ Διαδρομή μέσα στον Χρόνο του Τεκτονισμού...

Η τοποθέτηση του φίλου μας Ράμογλου με καλύπτει, σε ευχαριστώ και εγώ φίλε μου...

Το ίδιο ισχύει ΚΑΙ για τον φίλο μας Μίλωνα στη τοποθέτησή του περί του ΜΥΘΟΥ του Τεκτονικού...
Είμαι απόλυτα σύμφωνος φίλε μου και σε ευχαριστώ...

Την καλήμέρα μου σε όλους τους φίλους....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 10:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
Φίλε Κέλσο εγώ δεν έγραψα την άποψη του συγγραφέα για κάτι.Η άποψη του συγγραφέα μου είναι αδιάφορη και δεν είμαι τόσο αφελής ωστε να γράφω τις απόψεις των άλλων.

Εγώ ανέφερα σαν στοιχείο και ντοκουμέντο λόγια απο ένα γράμμα ενός Τέκτονος

quote:
Αποσπώ μερικά χαρακτηριστικά δείγματα της μεθόδου «της βασιλικής τεκτονικής επιστήμης» από το γράμμα του μασόνου Φωκίωνος Γ. Λογοθέτη (Ζάκυνθος, 7.9.77). Μου γράφει:

«...Τους λαϊκούς και απαίδευτους, τους αφήνομεν, διά να γίνονται παπάδες - συνήθως αγράμματους - εις τα χωριά. Μας κάνουν μόνον οι ευπαίδευτοι και οικονομικά ανεξάρτητοι1».



ανέφερα κάτι που έχει δημοσιευθεί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως

quote:
Στις 23 Ιουλίου 1949 δημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (Τεύχος Α’, αρ. φύλλου 161) το από 19 Ιουλίου 1949 Β. Διάταγμα, πρωτοβουλία της «Μεγάλης Ανατολής» της Ελλάδος, δυνάμει του οποίου η Μασονία ωπλίζετο με τεράστια δύναμη, αφού ως πόροι της καθορίζοντα μεταξύ άλλων και «εισφοραί εκ του Κράτους, εκ των Δήμων και Κοινοτήτων, Ναών ή Μονών»!!! Η όντως θρασεία αυτή ενέργεια της Μεγάλης Ανατολής προεκάλεσε θύελλαν διαμαρτυριών όλων των Χριστιανικών σωματείων και εντύπων (ορά υπ' αριθ. 99/1949, 170/1956 φύλλα της «Χριστιανικής Σπίθας») με αποτέλεσμα την ανάκλησιν του αμαρτωλού αυτού Β.Δ. διά της προσωπικής επεμβάσεως παρά Βασιλεί, του τότε Αρχιεπισκόπου Αθηνών Σπυρίδωνος, Εισηγητής του αναιδώς ασεβούς αυτού Διατάγματος ήτο ο κ. Κ. Καραμανλής, ως υπουργός της Κοινών. Προνοίας.

Αυτά δεν είναι απόψεις ενός συγγραφέα είναι ντοκουμέντα τα οποία έτυχε να τα έχω βρεί απο τον συγκεκριμένο συγγραφέα και επειδή μου αρέσει να είμαι τίμιος έπρεπε να γράψω την πηγή , ενώ κάλιστα θα μπορούσα να τα αναφέρω χωρίς αυτήν ....
Και το βασικό όποιος θέλει να επαληθεύσει έχει την ευκαιρία.
Πιστεύω οτι η παρατηρησή σου είναι άστοχη ....

λές

quote:
Ο κάθε συγγραφέας, γράφει ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ και ΥΠΟ ΠΡΙΣΜΑ των δικών του απόψεων για το θέμα του βιβλίου του, ή κάνω λάθος;;;


αλλά εγώ ουδέποτε έγραψα την άποψη του συγγραφέα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 10:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Θέλεις να μου πέις δηλαδή καλέ μου φίλε, πώς είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΟΣ πώς ο ο συγγραφέας ΔΕΝ έκοψε και ΔΕΝ έραψε τα σοιχεία που ΕΚΕΙΝΟΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ;;;
Το ερώτημα που θεώρησες ΑΣΤΟΧΟ, αυτό ήταν και ΕΙΝΑΙ κατ'ουσίαν...

Είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ και ΒΕΒΑΙΟΣ για την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ του συγγραφέα και του ΚΑΘΕ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ;;;

Εγώ πάντως ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, γι'αυτό ΞΑΝΑΛΕΩ, δεν παραθέτω τις απόψεις ΑΛΛΩΝ, αλλά τα προσωπικά μου και άρα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ (ξαναλέω) συμπεράσματα απο τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΜΟΥ ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΕΣ...

Εσύ όμως φίλε μου ΕοΝ, ΔΕΝ κάνεις αυτό....
Δεν παραθέτης τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ, αλλά λαμβάνεις στοιχεία απο έναν ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΕΚΤΟΝΑΣ!!!!

Στην ουσία των ερωτημάτων μου ΚΑΙ πάλι καμία απάντηση, να θεωρήσω ότι ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΗΣ;;;
Αν ΔΕΝ διαφωνής, γιατί να υπάρχει αντιπαράθεση ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ;;;;

Προσωπικά, ΕΠΙΟΡΚΟΥΣ δεν μπορώ να αποδεχθώ...
Δεν τους θεωρώ ΦΕΡΕΓΓΥΟΥΣ...
Τους θεωρώ ανθρώπους - "γυμνοσάλιαγκες" που ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ τον στόχο τους, προσπαθούν να ΣΠΙΛΩΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑΝ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ...
Τυφλοί που οδηγούν ΤΥΦΛΟΥΣ, είπε ο Μεγάλος Ραβί και να που ΠΑΛΙ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ....

Και αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ και ΟΛΑ.....

Θα ήθελα λοιπόν να στραφούμε επι της ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΤΗΤΑΣ και να ΜΗΝ μείνεουμε στα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ τα οποία έχω ξαναπεί και με βρίσκει σύμφωνο με τη δική σου άποψη, είναι ΑΝΑΞΙΑ ΛΟΓΟΥ μιάς και υπάρχουν ΕΚΕΙ τα κακώς κείμενα...

Εάν οι φίλοι που παρακολουθούν τη συζήτηση, θέλουν να μείνουν στα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ, ΑΝΟΥΣΙΑ, ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ περί του Τεκτονισμού ως ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ, μάλλον εγώ δεν θα μπορέσω να συνεχίσω...
Είναι κάτι που ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 11:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
επαναλαμβάνω οτι τα όσα είπα μπορούν να επαληθευτούν απο την εφημερίδα της κυβερνήσεως η οποία υπάρχει σε αρχείο.

Φίλε Κέλσο πιστεύω οτι δεν μπορούμε να ασχοληθούμε με τα εσώτερα του τεκτονισμού γιατι πολύ απλά δεν είμαστε σε θέση να τα γνωρίζουμε.
Μπορεί να ξέρουμε λίγα για την αρχή της πορείας αυτής αλλά για τα στάδια των τελικών μυήσεων δεν γνωρίζουμε τίποτα αφου αυτά απαγορεύεται να βγούν προς τα έξω.Οπότε δεν μπορούμε να σχηματίσουμε γνώμη ...
Εαν εσύ τώρα είσαι υψηλόβαθμος Τέκτον θα χερόμουν πολύ αν θα μπορούσες να μας πείς τι γίνεται στις υψηλές μυήσεις...αλλά αφου δεν είσαι απ'ότι ξέρω(και αν ήσουν δεν θα τα έλεγες γιατι θα γινόσουν επίορκος) τότε δεν μπορούμε να κάνουμε τέτοια κουβέντα γιατι θα αναμασήσουμε τις απόψεις των άλλων που βίωσαν και περιγράφουν.
Αυτό δηλαδή που υποστηρίζεις στο πιο πάνω μυνημά σου. . .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 11:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Βρε ΕοΝ, χτες έφυγα με μαύρη καρδιά, ζήτησα συγνώμη κιόλας,…. για να μην δημιουργήσω πρόβλημα στους φίλους του ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ… μα συνέχισα να διαβάζω…

Σήμερα κατάλαβα τελικά πως κάνεις Χιούμορ….γιατί αλλιώς δεν είναι δυνατόν να λες ότι λες!

Μου έκανε εντύπωση, πως μες τους περισσότερους δεν συζητάς….δεν ακούς,…μα τους κατηγορείς με ότι μετά κανείς….

Αν νομίζεις πως είμαι ψευτοδιαλεκτικος φιλόσοφοσ ΕοΝ, θα ανοίξω ένα τοπικ, ΠΡΟΣ ΕοΝ… να μην σταματώ και την ΡΟΗ…και κοπίασε!.... γιατί Θεόδωρε, δεν μας τα λες καθόλου καλά!

Κατηγορείς εμένα για προσηλυτισμό… (αυτό ΝΑΙ… με προβλημάτισε!!!!)
Μα εσύ….βλέπεις τι γράφεις εδώ και αλλού?.....


Αλήθεια ΕοΝ, Απάντησε μου μόνο σε αυτό! Λες για μένα πως είμαι ο ΑΛΑΘΗΤΟΣ….και θέλω να περάσει το δικό μου! οκ Το σκέφτομαι….

ΕΣΥ, γιατί τσακώνεσαι με όλους συνεχεία?

Καφενείο Αρκαδίας είναι εδώ μέσα Θεόδωρε? Μήπως δεν γνωρίζεις το Χιούμορ που έχουμε στην ΑΡΚΑΔΙΑ…*(Τα μέρη σου!!!) Και εγώ… Μισό ΤΣΑΚΩΝΑΣ…ΕΙΜΑΙ! ΕΣΥ? Άντε βρε, Θόδωρε,… μιας και σε βρίσκω λίγο Πατρίδα….Προπάππος μου άνοιξε την πύλη στο ΝΑΥΠΛΙΟ…Κατάλαβες έτσι? Ξέρεις παμπόνηρος ….με κάτι ψωμιά… ξεγέλασε τους Αλβανούς φρουρός,….Ακόμα και ο Κολοκοτρώνης τα έπαιξε….!

……..…άντε βρε ΕοΝΑΚΙ….να γελάσουμε και λίγο ….σιγά μην παρεξηγηθείς…Εσύ, ο ΑΡΚΑΣ!!!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 21/03/2003 11:26:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 11:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN
δεν μαλώνω με όλους (γιατι πάλι πας για τις εντυπώσεις ?) , δεν κανω καθόλου μα καθόλου humor , υποστηρίζω τα λεγόμενά μου όσο μπορώ , λέω την γνώμη μου και την απόψη μου
και αν δε μου πείς γιατι με αποκαλείς Θεόδωρο(καινούργιο αυτό?) θα παρεξηγηθώ πολύ άσχημα ... Ονούφριε ....

Οταν θα λές κάτι να το στηρίζεις Πλατωνάκι ...και στο κάτω κάτω εσύ μπήκες να μαλώσεις μαζί μου αφού ακόμα δεν έχεις συνισφέρει τίποτα στο θέμα ...ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ !!!!!
ΞΕΚΟΛΑ ΑΝΘΡΩΠΕ ΜΟΥ !!!!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 11:42:08  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΣΩΣΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.

ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.
ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΣ ΑΥΤΟ ?????
ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
ΔΕΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΕΓΧΩ.
ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΓΙΑ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΑΥΤΗ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΕΣΥ ΕΝΕΦΕΡΕΣ

quote:
ΑΠΑΓΟΕΡΕΥΕΤΑΙ η πολιτική και η θρησκευτική συζήτηση στις Στοές, ΑΛΛΑ τα μέλη των Στοών, σημερα και το τονίζω αυτό είναι κατεξοχήν ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ....

ΤΟ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΤΟΕΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΗΣΗ
ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΚΑΤΕΞΟΧΗΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΗΤΕΣ....
ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΝΑΚΡΙΒΕΣ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΕΣΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
που θα δεχθή τους τόνους απο βόμβες ΚΟΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΩΝ ΔΙΣ ΔΟΛΑΡΙΩΝ, με τα τεκτονικά σύμβολα γεμάτα...

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΕΛΣΟ ΔΕΝ ΠΕΡΙΧΑΡΑΚΩΝΟΜΑΙ ΣΕ ΘΡΗΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΥ

quote:
ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑ,ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΠΛΑΣΤΟΥΣ ,ΓΙΑ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ....
ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ?????????

ΤΑ ΑΝΟΤΕΡΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ......
ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ...
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΤΑ ΛΕΧΘΕΝΤΑ ΠΕΡΙ ΠΑΡΙΧΑΡΑΚΩΣΕΙΣ...

ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΕΙΔΑ ΜΕΣΑ ΩΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ.

ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΠΕΡΙΧΑΡΑΚΩΝΟΜΑΙ ?????????
ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ......

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ.
Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ .....
ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ Ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΔΡΟΜΟΙ.
ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ/ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΥΓ. ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΛΕΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΣΑΦΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΠΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΚΕΛΣΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ (ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΜΕΡΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ) ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΣΩ ΚΑΠΟΙΩΝ 'ΔΙΑΦΟΝΙΩΝ' ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΘΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΟΣΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ.


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 11:53:50  Εμφάνιση Προφίλ
Ο ποιητής Δημήτρης Ιατρόπουλος δήλωσε πως τα μασονικά σύμβολα υπάρχουν στο δολλάριο επειδή οι μασόνοι (συγγενείς των illuminati) έχουν σχέδια για παγκόσμια κυριαρχία. Ακόμα υπάρχει μια φράση σε αρχαία λατινικά που σημαίνει <<Νέα Τάξη Πραγμάτων>>.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 14:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ
EoN....ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ....ΜΑ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ... ΦΙΛΑΡΑΚΙ!!!

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1083


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 15:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Καλησπερα φιλοι μου,

Αγαπητε φιλε wolffaced η φραση αυτη ειναι πανω στο δολλαριο? Μπορεις να μου υποδειξεις σε ποιο σημειο και ποια φραση ειναι ? :)

Αναμενω.....

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΙΛΩΝ
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 15:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΙΛΩΝ
ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ
ΣΤΑ ΕΡΓΑΣΤΙΡΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ
ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΕΡΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΛΟΝ
ΕΝΟΟΥΜΕΝΟ Τ... ΛΟΓΟ
(Ο ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΣΤΟΝ ΕΠΙΤΑΦΙΟ ΤΟΥ) ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ
ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΘΑΚΟΙ!!!!

ΜΙΛΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 17:00:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
ΦΙΛΟΚΑΛΟΥΜΕΝ ΑΝΕΥ ΕΥΤΕΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕΝ ΑΝΕΥ ΜΑΛΑΚΙΑΣ

ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ, ΠΕΡΙΚΛΗΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 21:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Την καλησπέρα μου στους φίλους...

Φυσικά και με το καλό μου φίλο AvatarGr δεν έχουν να χωρίσουμε ΤΙΠΟΤΑ...
Σωστά λεει πώς έχουμε διαφορετική οπτική κάτι που είχα ήδη τονίσει...

Λοιπόόόόόόν, για να δούμε τι είπα και τι παρανοήση δημιουργήθηκε φίλε μου ΑvatarGr...
ΝΑΙ ανέφερα ότι στο δολάριο υπάρχουν ΤΕΚΤΟΝΙΚΑ ΣΥΜΒΟΛΑ...
Γεγονός λοιπόν ότι ΥΠΑΡΧΟΥΝ!!!!
ΝΑΙ ανέφερα ότι θα πέσουν (ΗΔΗ έχουν αρχίσει να πέφτουν γμτ) βόμβες αξίας ΠΟΛΛΩΝ ΔΙΣ ΔΟΛΑΡΙΩΝ...
Γεγονός ΚΑΙ αυτό!!!

Ε, συνδίασα αυτά τα ΔΥΟ ΓΕΓΟΝΟΤΑ και κατέληξα σε ένα ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ...

quote:
που θα δεχθή τους τόνους απο βόμβες ΚΟΣΤΟΥΣ ΠΟΛΛΩΝ ΔΙΣ ΔΟΛΑΡΙΩΝ, με τα τεκτονικά σύμβολα γεμάτα...


Σημείωση: Τα κόκκινα γράμματα εσύ καλέ μου φίλε τα τόνισες. Aλήθεια γιατί;;;

'Ομως αυτή η ΑΝΤΙΔΙΑΣΤΟΛΗ νομίζω πώς ΟΛΟΙ την κατάλαβαν... Σκοπό είχε να δείξει το προφανές, ότι ΣΗΜΕΡΑ με την "χύμα στο κύμα" ΑΠΟΓΥΜΝΩΣΗ ΤΗΣ "ΟΥΣΙΑΣ" ΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ, κάτι που ο φίλος μου ΕοΝ το ζητάει επιμόνος και που προσωπικά είμαι ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ στη αποκάλυψη των μυστηρίων

Εσύ λοιπόν φίλε μου δεν την είχες κατανοήσεις την ΑΝΤΙΔΙΑΣΤΟΛΗ πρίν, τώρα πώς τάσεσαι στο θέμα;;;
Θεωρείς ότι είπα πως οι Τέκτονες είναι σφαγής των λαών;;;
Και πάλι, ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ είναι δικό σου...

Ο φίλος μας Μίλων, μας ανέφερε πώς ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ σήμερα ΚΑΙ η πολιτική ΚΑΙ η θρησκευτική συζήτηση μέσα στις Στοές...
Διευκρίνησε φυσικά και μάλλον έτσι είναι τα πράγματα, ότι με ΜΕΤΡΟ μπορούν να τα συζητούν όλα αυτά...

Ρωτάς όμως φίλε μου περί των ποιητών που θα ήταν μέλη στοάς τι θα έλεγα...
Τι να πώ δηλαδή;;;
Προσπαθής να βάλεις "λόγια" στο στόμα μου που ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙ...

Και πάλι εκεί έθεσα την ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ μου οπτική σχετικά με το ΣΗΜΕΡΑ και το ΓΙΑΤΙ μέσα στις στοές άραγε ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ που ασχολούντε με την "άγρα πελατών", όπως πολιτικοί, δικηγόροι, ιατροί κλπ κλπ κλπ ...
ΚΑΙ ΠΑΛΙ αυτό που ήθελα να δείξω ήταν ότι σημερα που έχουν ανοίξει τις πύλες για εισδοχή στον Τεκτονισμό, ΑΝΤΙ να αναζητούν τη ΓΝΩΣΗ, τον ΛΟΓΟ, αναζητούν την ΕΞΟΥΣΙΑ...
Γι'αυτό και είπα έχουν την ΦΙΛΟΠΡΩΤΙΑ και τη ΦΙΛΟΑΡΧΗΓΙΑ κλπ κλπ

Να και ΠΑΛΙ το γιατί είμαι ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ, ΜΥΣΤΗΡΙΑ, κάτι που ο φίλος ΕοΝ είναι αντίθετος...
Κρίνω εκ του αποτελέσματος. Αυτό εξηγεί την στάση μου και την άποψή μου...

Και πάμε στα βαθειά νερά τώρα καλέ μου ΑvatarGr, στα της ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ τόσο των Θρησκειών, όσο και των Μυστηριακών Ταγμάτων Αναζήτησης...
Ελπίζω να έχεις ΗΔΗ παρατηρήση την λέξη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ...
Υπο αυτό το πρίσμα προσέγγισα το θέμα και ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΤΟ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΑ ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ...
Ποιά η διαφορά;;;
Μεγάλη φίλε μου, πάρα πολύ μεγάλη...
Μόνο Α Ν έκανα συσχετισμούς ΘΕΟΛΟΓΙΚΟΥΣ θα μπορούσες να μου πείς πώς δεν είναι σωστό, μιάς και ο Τεκτονισμός είναι ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, ενώ ο Χριστιανισμός είναι ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ...

Αλλά πραγματικά τι σε ενόχλησε;;;
Αν διαβάσεις ένα Τεκτονικό βιβλίο (πού είμαι σίγουρος ότι έχεις διαβάσει και όχι μόνο ένα καλέ μου φίλε και αναζητητή της Γνώσης), θα δείς ότι τα ΠΑΝΤΑ είναι ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ, μα τα ΠΑΝΤΑ...
Πάρε τον μύθο του Χιράμ...
Ανέλυσέ τον...
Μην μου πείς ότι εκεί μέσα δεν βρίσκεις σημεία ΚΟΙΝΑ με τις ΠΑΡΑΒΟΛΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ (μύθους) ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΟΥ ΡΑΒΙ...

ΜιλήσαΝΕ (οι υπόλοιποι φίλοι) για ΠΥΛΕΣ...
Παρέθεσα τις ΠΥΛΕΣ απο την Καινή Διαθήκη...
ΜιλήσαΝΕ (οι υπόλοιποι φίλοι) για την ανάγκη ή όχι της ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ...
Παρέθεσα τους λόγους για ΜΥΣΤΙΚΟΤΗΤΑ απο τα χείλη του Μεγάλου Ραβί...
ΜιλήσαΝΕ (οι υπόλοιποι φίλοι) για την Τεκτονική Εργασία (ΚΥΒΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΛΙΘΟΥ)...
Παρέθεσα τον ΣΤΑΥΡΟ ως ανάπτυγμα του ΚΥΒΟΥ...

Αναρωτιέσαι ΓΙΑΤΙ το έκανα αυτό;;;
Μα φίλε μου για να δείξω ότι αυτό που κάποιος ΜΠΟΡΕΙ αν θέλει να ανακαλύψει ΜΕΣΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ μπορέι ΑΝ ΘΕΛΕΙ πάλι να το ανακαλύψει και ΜΕΣΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ...

Μίλησα για ΠΕΡΙΧΑΡΑΚΩΣΗ γιατί έκανες έναν διαχωρισμό που ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΕ...
Εσύ είπες ΑΛΛΟ το ένα, ΑΛΛΟ το άλλο και ΑΠΟΔΕΙΞΑ ότι δεν υφίστατε ο διαχωρισμός αυτός.
Το ΠΩΣ και το ΓΙΑΤΙ κρύβεται στην θέση μου περί ΑΛΗΘΕΙΑΣ που νομίζω ότι έχω ΗΔΗ πολλές αναφέρει...

Πώς λοιπόν καλέ μου φίλε λές ότι ΤΑΥΤΙΖΩ τον τεκτονισμό με τα διάφορα θρησκευτικά συστήματα;;;
Επέτρεψέ μου να επιμείνω ευγενικά στη θέση μου.
Παρέθεσα νομίζω ΥΠΕΡ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ γαι να στηρίζω την θέση μου και την άπψή μου...

Απογύμνωσα (για να μην χρησημοποιήσω άλλη βαρύτερη έκφραση) την ΦΑΙΔΡΗ, ΑΣΤΗΡΙΚΤΗ, ΑΝΕΔΑΦΙΚΗ, ΑΟΡΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ και ΑΝΟΥΣΙΑ άποψη του Λυκοπρόσωπου που ΤΟΛΜΗΣΕ να πει με υφάκι λέκτορα πανεπιστημίου και μάλιστα "ανοιχτού" και μάλλον "ξέμπαρκου" ότι:

quote:
Ποια γνώση βρε παιδιά, ποια γνώση;
Οι τέκτονες ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ τίποτα παραπάνω από έναν απλό άνθρωπο. Πάρτε το χαμπάρι.


Να δώσω όμως και μια ακόμα απάντηση στον φίλο ΕοΝ που αναρωτιέται για τους Κομμουνιστές και ΓΙΑΤΙ δεν μπορούν να γίνουν ΑΠΟΔΕΚΤΟΙ μέσα στις Στοές, μιάς και δεν έχει απάντήσει και κανείς μέχρι τώρα...
Γιατί καλέ μου ΕοΝ, οι κομμουνιστές ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, δηλώνουν ΑΘΕΪΟΙ
Και πώς είναι δυνατόν ένας ΑΘΕΟΣ να αναζητήσει τη ΓΝΩΣΗ για την εσωτερική του ταύτιση - ΕΝΩΣΗ με το ΘΕΟ;;;
Αυτή είναι και πάι λέω η ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ...
Δεκτές όπως ΠΑΝΤΑ κάθε επικρίσεις...
Συνήθησα πλέον...

Φιλικά πάντα προς ΟΛΟΥΣ,
Κέλσος ο Φιλαλήθης
[/b]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2003, 23:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
.....επειδη ολα πηγαζουν απο τον ανθρωπο..
οταν θελεις να δεις κατι...θα το δεις...
ειτε καλο-συμφερον για σενα...ασπρο
ειτε κακο- ασυμφορο για σενα ...μαυρο..
και επειδη εσυ τυφλωνεσε απο το εγω σου...
που φτιαχτηκε απο πηγες που επελεξες να μαθεις...
και απο τον καθρεφτη τον δικο σου....
κανε στην ακρη τις πηγες τις γνωσεις τις αληθειες το εγω σου
και κοιτα τα σημαντικα στην γη των αδερφων.....

κοιτα στους γυρω σου να δεις ποιος εισαι...
κοιτα τον χωρο που επελεξες να ζεις...
κοιτα το συμπαν που επελεξες να φτιαξεις...
κοιτα στου δρομους που επελεξες να βγεις..
κοιτα τους φιλους σου και αναρωτησου...
αν σ'αγαπουν ..γιατι και πως...
ειρηνη αγαπη συγχωρεση ο στοχος...
πεστους...και πεστους κι'αλλα ..
και βοηθεισε να δουν...
και δωστους τους...τροπους να βγουν απο το εγω τους
οπως εσυ........ δωστους τα παντα.... την ψυχη σου
και γινε ο ποιο σημαντικος στην γη των αδερφων...

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 25 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy