ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΑΤΡΑΠΟΣ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 11:43:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή Avallon, δεν πιστεύω οτι είναι τόσο εύκολο να πούμε οτι μας χαρακτηρίζει ένα χρώμα.
Λόγω του οτι είμαστε άνθρωποι κι έχουμε διάφορες πλευρές στην προσωπικότητα μας, έχουμε και διάφορες αποχρώσεις.
Δεν είναι καθόλου εύκολο να μείνουμε στάσιμοι κάπου ακόμα και κατά την διάρκεια της ημέρας.
Για να το κατορθώσεις αυτό θα πρέπει να έχεις φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα, κάτι το οποίο απαιτεί ένα μακροχρόνιο αγώνα με τον εαυτό μας και τα πάθη μας.

Eτσι μπράβο!

Και εδώ τίθεται το ερώτημα:

H αμαρτία έχει την ίδια βαρύτητα όταν δεν γίνεται συνειδητά

Οι παπάδες μας λένε ότι όταν αρτηθείς χωρίς να το ξέρεις δεν είναι αμαρτία... αν υποθέσω ότι το ίδιο συμβαίνει και όταν κάνουμε κάτι "κακό" εν αγνοία μας?

Είναι βράδυ, κατακλυσμός, ομίχλη, ορατότητα μηδέν και εκεί που οδηγώ ακούω ένα γδούπο αλλά που να σταματήσω... και αν σταματήσω πως να δω...έτσι συνεχίζω την πορεία μου... Την άλλη μέρα μαθαίνω ότι κάποιος σκότωσε έναν άνθρωπο και τον άφησε αβοήθητο ... Μέχρι τότε είμαι παράδειγμα ηθικής και δε μιλώ για καθαρό ποινικό μητρώο... Μιλάω για αγαθοεργίες που έχω κάνει γενναιόδωρα σε ανθρώπους και ζώα... Υπόδειγμα πνευματικού ανθρώπου που αν ήξερε τι είχε κάνει εκείνο το βράδυ θα αυτοκτονούσε από τύψεις.

Τι λένε εδώ οι άνωθεν ένορκοι? Πόσο πολύ αμαρτία είναι αυτή η αμαρτία? Υπάρχουν τελικά διαβαθμίσεις στις αμαρτίες?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 16:07:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Avallon, το κατά πόσο υπάρχουν διαβαθμίσεις στις αμαρτίες ή όχι είναι ένα θέμα που θα πρέπει πρώτα απ' όλα να το εξετάσουμε και σε προσωπικό επίπεδο.

Πιστεύουμε οτι υπάρχει αμαρτία?
Τι είναι αμαρτία?
Έχει την ίδια βαρύτητα όταν την κάνουμε εν αγνοία μας απ' όταν την κάνουμε εις γνώσιν μας?

Αλήθεια, στο παράδειγμα που έθεσες εσένα θα σε ανακούφιζε το γεγονός οτι σκότωσες έναν άνθρωπο άθελα σου ή θα κοίταζες το γεγονός που είναι ο θάνατος ενός ανθρώπου?
Κι αν αποδεχόσουν το γεγονός που θα το απέδιδες?
Στην κακή κατάσταση του καιρού, στην απροσεξία του πεζού, στην δική σου έλλειψη ικανότητας εκείνη την στιγμή να τον αντιληφθείς ή σε κάτι άλλο το οποίο κινεί τα νήματα και βρίσκεται έξω από εμάς άρα σε πρώτο επίπεδο είναι και λίγο δύσκολο να το αντιληφθούμε?

Δεν έχει λοιπόν μεγάλη σημασία το πως θα αντιληφθούμε την αμαρτία (εάν εκλάβουμε το γεγονός ως αμαρτία)?

quote:
Μέχρι τότε είμαι παράδειγμα ηθικής και δε μιλώ για καθαρό ποινικό μητρώο... Μιλάω για αγαθοεργίες που έχω κάνει γενναιόδωρα σε ανθρώπους και ζώα... Υπόδειγμα πνευματικού ανθρώπου που αν ήξερε τι είχε κάνει εκείνο το βράδυ θα αυτοκτονούσε από τύψεις.

Αγαπητή, επειδή με μπέρδεψες λίγο...
Ένας άνθρωπος ο οποίος έχει στο ιστορικό του αρκετές αγαθοεργίες σε ανθρώπους και ζώα λέγεται ηθικός ή πνευματικός άνθρωπος?
Πιστεύω πως αυτές οι 2 ιδιότητες απέχουν μακράν από την εκπλήρωση αυτών των αγαθοεργιών και μόνο.
Σίγουρα αυτές οι αγαθοεργίες θα μπορούσαν να μας πουν πολλά για τον ευαίσθητο χαρακτήρα του ανθρώπου αυτού σε πρώτο επίπεδο, αλλά αμφιβάλλω στο κατά πόσο αυτό συνεπάγεται οτι είναι και ηθικός και πολύ περισσότερο πνευματικός άνθρωπος...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 18:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σίγουρα αυτές οι αγαθοεργίες θα μπορούσαν να μας πουν πολλά για τον ευαίσθητο χαρακτήρα του ανθρώπου αυτού σε πρώτο επίπεδο, αλλά αμφιβάλλω στο κατά πόσο αυτό συνεπάγεται οτι είναι και ηθικός και πολύ περισσότερο πνευματικός άνθρωπος...

Nαι μωρέ ξέχασα!
Πνευματικός άνθρωπος είναι αυτός που έχει εντρυφήσει στην Μπλαβάτσκυ, που ξέρει πως δουλεύει το σύστημα του Γκουρτζίεφ, απαγγέλει την Μπ.Γκιτα απέξω και κάνει αστρική προβολή.
Κατά την ίδια έννοια πνευματικός άνθρωπος μπορεί να'ναι και κάποιος που χρησιμοποιεί "αριστερές" τεχνικές...

Η ηθική αγαπητέ μου και δε μιλώ για την κοινωνική αλλά για την ψυχική ηθική είναι είδος πνευματικότητας... Ενας άνθρωπος που ξεχειλίζει από αγάπη για το Παν δεν είναι ανάγκη να ξέρει τίποτα από τα παραπάνω ή από εσωτερισμό για να κερδίσει μια θέση στον "παράδεισο".

quote:
Αλήθεια, στο παράδειγμα που έθεσες εσένα θα σε ανακούφιζε το γεγονός οτι σκότωσες έναν άνθρωπο άθελα σου ή θα κοίταζες το γεγονός που είναι ο θάνατος ενός ανθρώπου?

Μόλις σου απάντησα... Εχοντας σαν δεδομένο ότι δεν κάνω ούτε τις μισές αγαθοεργίες από κείνον θα ήμουν τόσο συντετριμμένη που θα ήθελα να αυτοκτονήσω... Φαντάσου δηλαδή να ήμουν και σαν εκείνον..

Για να σου δώσω να καταλάβεις πως θα αισθανόμουν: Eχω πει ότι τη μέρα που θα σκοτώσω ζώο με το αυτοκίνητο δε θα ξαναπιάσω τιμόνι!
Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για άνθρωπο!

quote:
Κι αν αποδεχόσουν το γεγονός που θα το απέδιδες?

Μου επιτρέπεις να βάλω την ερώτηση αυτή στη βαλίτσα μου?
Κάτι σαν homework για τις διακοπές μου που ξεκινούν αύριο...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 09:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, αγαπητή Avallon, γιατί παρανόησες αυτό που είπα
Μίλησα εγώ καθόλου για Μπλαβάτσκυ, Γκουρτζίεφ ή αστική προβολή?
Πότε είπα οτι αυτά είναι προαπαιτούμενα για να είναι ένας άνθρωπος πνευματικός?

Έχω γνωρίσει ανθρώπους πνευματικούς και ηθικούς οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με τα παραπάνω...

quote:
Η ηθική αγαπητέ μου και δε μιλώ για την κοινωνική αλλά για την ψυχική ηθική είναι είδος πνευματικότητας... Ενας άνθρωπος που ξεχειλίζει από αγάπη για το Παν δεν είναι ανάγκη να ξέρει τίποτα από τα παραπάνω ή από εσωτερισμό για να κερδίσει μια θέση στον "παράδεισο".

Δεν διαφωνώ καθόλου...

quote:
Μου επιτρέπεις να βάλω την ερώτηση αυτή στη βαλίτσα μου?
Κάτι σαν homework για τις διακοπές μου που ξεκινούν αύριο...

Φυσικά!
Καλές διακοπές λοιπόν!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 11:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Final countdown για καλοκαιρινές διακοπές...

Δυστυχώς δε μπορώ να σας πάρω μαζί μου...

Θα πάρω όμως κάθε σκέψη σας, κάθε απορία σας και κάθε προβληματισμό που μου δημιουργήσατε

Για μένα λοιπόν αμαρτία είναι οτιδήποτε με κρατά μακριά από την Πηγή του Φωτός... το θέμα είναι όμως αν αμαρτάνει κανείς ΜΟΝΟ με τις πράξεις... Μπορούν και οι σκέψεις να'ναι "αμαρτωλές"? Μπορούν και οι σκέψεις να μας ξεστρατίσουν από το μονοπάτι που επιλέξαμε?

Να το δικό μου homework για σας! Φιλιά σε όλους και καλές διακοπές σε όσους θα φύγουν τον Αύγουστο.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 18:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ DYING INCUBUS

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΓΚΡΙ;ΓΙΑΤΙ ΒΟΛΕΥΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΛΕΥΚΟΙ,ΚΑΛΟΙ,ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΟ ΜΑΥΡΟ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΟΙΚΙΛΙΑ?
ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΜΑΣ?
ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ Η ΙΔΙΑ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΡΟΩΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΟΤΙΒΟ?
ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ Η ΠΑΡΤΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ?
ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ-ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΜΑΛΙΣΤΑ-ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ,ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ BORING SO TO SPEAK?
KAI ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΗΘΙΚΟΥ ΓΙΑΤΙ Η ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚ'ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ,Ο ΒΑΣΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΩΝ ΠΛΑΣΜΑΤΩΝ ΤΟ IΔΙΟ .TO ZHTHMA EINAI ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ.
ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΤΑΓΜΕΝΗ ΕΝ'ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ Η ΑΓΝΟΙΑ ΤΗΣ ΣΤΗ ΜΑΥΡΙΛΑ.
ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΠΟΝΑΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?
Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ.ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΝ.ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΕΣΗΚΩΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ,ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΦΩΤΙΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΣΙΩΠΟΥΝ.
ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΙΛΤΑΤΕ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΤΟΤΕ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΘΑ ΚΛΑΨΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ.

ΖΗΤΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΥΦΟΣ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΩΣ ΕΔΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 18:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ theosoficus, γιατί οι άνθρωποι να πρέπει να διαχωριστούν σε λευκούς και μαύρους?
Σαν ανθρώπινα όντα δεν έχουμε κάνει λάθη?
Δεν έχουμε κάνει κάποιους ανθρώπους να πληγωθούν εξαιτίας μας, έστω κι άθελα μας?

Αυτό αυτομάτως θα μας κάνει μαύρους?
Όχι, φίλε μου....
Μιλάμε για αποχρώσεις.
Όλοι δεν έχουμε τις στιγμές μας που άλλοτε νιώθουμε πιο κοντά στο λευκό κι άλλοτε λίγο πιο μακριά?
Γιατί να περιορίσουμε τον εαυτό μας στο να πούμε οτι είμαστε λευκοί ή μαύροι?
Είναι σα να λέμε οτι είμαστε δέσμιοι αυτού του μονοπατιού κι αν η ανθρώπινη φύση μας μας κάνει να παραπατήσουμε (έστω και για λίγο) βγαίνουμε από ένα μονοπάτι.

Το μονοπάτι, αγαπητέ μου, είναι ένα.
Που οδηγεί?
Σε αυτό απαντάει ο καθένας μας σύμφωνα με τα δικά του πιστεύω κι ίσως με τις δικές του επιδιώξεις.
Αυτό το μονοπάτι όμως καθεαυτό δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να πούμε οτι έχει κι ένα τάδε χρώμα.
Στο πρώτο βήμα ίσως φαίνεται μπλε, στο δεύτερο κίτρινο, μετά άσπρο κτλ.
Αν εμένα με ελκύει το μαύρο χρώμα τότε θα προσπαθήσω να μαυρίσω το μεγαλύτερο μέρος του μονοπατιού μου κι ίσως και το μονοπάτι κάποιων άλλων ανθρώπων.
Αν με ελκύει το λευκό θα προσπαθήσω να ελαχιστοποιήσω το μαύρο.
Μπορεί όμως να εξαφανιστεί....?

Σχετικά με τον εγωϊσμό μας, ναι, φίλε μου!
Όλοι μας είμαστε λίγο ή πολύ εγωϊστές.
Θα πρέπει να προσπαθήσουμε να καταπνίξουμε τον εγωϊσμό μας?
Κι αν κάποια στιγμή ξεχειλίσει και μας παρασύρει...?
Θα προσπαθήσουμε να δεχθούμε τον εγωϊσμό μας αλλά να τον ελέγξουμε παρά να μας ελέγξει εκείνος εμάς?

Και σίγουρα η κοινωνία μας έχει πολλές αρνητικές όψεις.
Έχει όμως και μερικές θετικές να της αναγνωρίσουμε?

Ίσως να κάνουμε έναν κύκλο ως ανθρωπότητα.
Το Μεσαίωνα τον διαδέχεται η Αναγέννηση και την Αναγέννηση ένας νέος Μεσαίωνας κτλ (με τα ενδιάμεσα στάδια τους φυσικά).

Αυτοί όμως που γνωρίζουν, φίλε μου, γιατί δε μιλούν?
Επειδή δεν επιθυμούν να μιλήσουν κι ενδεχομένως να βοηθήσουν?
Μήπως κρίνουν οτι δεν πρέπει να μιλήσουν ακόμα?
Μήπως μιλάνε και δεν τους ακούμε?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 19:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ DYING INCUBUS

H KOYBENTA ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΛΥΤΟ.

ΣΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ Η ΣΧΕΤΙΚΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΥΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥΣ,ΕΙΤΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΑ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΙΚΑ,ΕΙΤΕ ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΙΚΑ.

ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ,Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΣΧΕΤΙΚΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΛΥΤΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟΥΜΠΑΛΙΝ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 14:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξέρω, αγαπητέ theosoficus, οτι η συζήτηση που κάνουμε παραπέμπει σε ένα μεγάλο φιλοσοφικό πρόβλημα.

Απλά η απολυτιστική προσέγγιση των πραγμάτων ίσως να μη με εκφράζει και τόσο πολύ...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2006, 11:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί φίλοι γεια σας

Μήπως οι παρακάτω γραμμές που προέρχονται από το βιβλίο «Πραγματεία επί του Κοσμικού Πυρός», ρίχνουν φως στο θέμα της «Αριστερής Ατραπού», που εξετάζετε εδώ και αρκετό καιρό; Αν τις βρείτε ενδιαφέρουσες θα μπορούσα να σας αναφέρω και άλλες παραπομπές από άλλα βιβλία.

Δεξιά και αριστερή ατραπός

α. Mαύροι Mάγοι και Λευκοί. Πολλά λέγονται αυτές τις ημέρες μεταξύ των αποκρυφιστών σπουδαστών σχετικά με τη λευκή και τη μαύρη μαγεία και πολλά απ’ όσα λέγονται στερούνται δύναμης ή αλήθειας. Έχει πραγματικά ειπωθεί ότι μεταξύ των δύο τύπων εργατών η γραμμή διαχωρισμού είναι τόσο αμυδρή ώστε είναι δύσκολο ν’ αναγνωρισθεί απ’ όσους προς το παρόν δε δικαιούνται τον τίτλο του “γνώστη”.
H διάκριση μεταξύ των δύο υφίσταται τόσο στο κίνητρο όσο και στη μέθοδο και θα μπορούσε να συνοψισθεί ως εξής:
O λευκός μάγος έχει ως κίνητρο εκείνο που θα ωφελήσει την ομάδα για την οποία δαπανά την ενέργεια και το χρόνο του. O μάγος της αριστερής ατραπού εργάζεται πάντοτε μόνος, ή αν κάποτε συνεργασθεί με άλλους κρύβει έναν ιδιοτελή σκοπό. O εκφραστής της λευκής μαγείας ενδιαφέρεται για το έργο της εποικοδομητικής προσπάθειας προκειμένου να συνεργασθεί με τα ιεραρχικά σχέδια και να προωθήσει τις επιθυμίες του πλανητικού Λόγου. O Aδελφός του Σκότους ασχολείται μ’ εκείνο που βρίσκεται έξω απ’ τα σχέδια της Iεραρχίας και μ’ εκείνο που δεν περιλαμβάνεται στους σκοπούς του Kυρίου της πλανητικής Aκτίνας.
O λευκός μάγος, όπως ειπώθηκε νωρίτερα, εργάζεται ολοκληρωτικά μέσω των μείζονων Ντεβαϊκών Δομητών και δια του ήχου και των αριθμών σμίγει το έργο τους κι έτσι επηρεάζει τους ελάσσονες Δομητές που απαρτίζουν την ουσία των σωμάτων τους και συνεπώς όλων όσων υπάρχουν. Eργάζεται μέσω ομαδικών κέντρων και ζωτικών σημείων ενέργειας κι από εκεί παράγει σε ουσία τα επιθυμητά αποτελέσματα. O μαύρος αδελφός εργάζεται απευθείας με την καθαυτή ουσία και με τους ελάσσονες δομητές· δε συνεργάζεται με δυνάμεις που εκπορεύονται από εγωικά επίπεδα. Oι μικρότερες λεγεώνες του “Στρατού της Φωνής” αποτελούν υπηρέτες του κι όχι οι κατευθυντήριες Διάνοιες στους τρεις κόσμους κι επομένως εργάζεται κυρίως στο αστρικό και το φυσικό επίπεδο και σε σπάνιες μόνο περιπτώσεις εργάζεται με νοητικές δυνάμεις και μόνο σε λίγες ειδικές περιπτώσεις που κρύβονται στο κοσμικό κάρμα βρίσκεται ένας μαύρος μάγος να εργάζεται στα ανώτερα νοητικά επίπεδα. Όμως οι περιπτώσεις που ανακαλύπτονται εκεί συνιστούν τις κύριες συμβάλλουσες αιτίες όλης της εκδηλούμενης μαύρης μαγείας.
O Aδελφός του Φωτός εργάζεται πάντοτε μέσω της εγγενούς δύναμης της δεύτερης όψης για όσο διάστημα λειτουργεί σε συνάρτηση με τα τρία κατώτερα πεδία. Mετά την τρίτη Mύηση εργάζεται αυξητικά με πνευματική ενέργεια ή με δύναμη της πρώτης όψης. Eντυπώνει τις κατώτερες ουσίες και χειρίζεται τις ελάσσονες δομητικές ζωές με τον κραδασμό της αγάπης και την ελκτική συνοχή του Yιού και δια της σοφίας δομούνται οι μορφές. Mαθαίνει να εργάζεται απ’ την καρδιά και να χειρίζεται συνεπώς την ενέργεια που ρέει από την “Kαρδιά του Ηλίου” μέχρις ότου (όταν αποβεί Bούδδας) μπορέσει να διανείμει κάπως τη δύναμη που εκπορεύεται από τον “Πνευματικό Ήλιο”. Συνεπώς το καρδιακό κέντρο στον Aδελφό της δεξιάς ατραπού αποτελεί διαβιβαστικό πράκτορα για τις δομητικές δυνάμεις και το τρίγωνο που χρησιμοποιεί στο έργο αυτό είναι:

α. Tο κέντρο στην κεφαλή που αντιστοιχεί στην καρδιά.
β. Tο καθαυτό καρδιακό κέντρο.
γ. Tο κέντρο του λαιμού.

Oι Aδελφοί της αριστερής ατραπού εργάζονται ολοκληρωτικά με τις δυνάμεις της τρίτης όψης κι αυτό είναι που τους δίνει τόσο φανερή ισχύ, γιατί η δεύτερη όψη βρίσκεται μόνο σε διαδικασία προσέγγισης της κραδασμικής της ολοκλήρωσης, ενώ η τρίτη όψη βρίσκεται στο ύψος της κραδασμικής της δραστηριότητας, επειδή είναι προϊόν των εξελικτικών διεργασιών του προηγούμενου κύριου ηλιακού συστήματος. Eργάζεται σχεδόν ολοκληρωτικά από το κέντρο του λαιμού και χειρίζεται κυρίως τις δυνάμεις του φυσικού ηλίου. Aυτός είναι ο λόγος για τον οποίο επιτυγχάνει πολλούς από τους σκοπούς του δια της μεθόδου της πρανικής διέγερσης ή πρανικής αποζωτικοποίησης και για τον οποίο επίσης τα περισσότερα από τα αποτελέσματά του πραγματοποιούνται στο φυσικό πεδίο. Εργάζεται συνεπώς μέσω:

α. Tου κέντρου στην κεφαλή που αντιστοιχεί στο κέντρο του λαιμού.
β. Tου κέντρου του λαιμού.
γ. Tου κέντρου στη βάση της σπονδυλικής στήλης.

O λευκός μάγος εργάζεται πάντοτε σε συνεργασία με άλλους κι αυτός ο ίδιος βρίσκεται υπό τη διεύθυνση ορισμένων ομαδικών Αρχηγών. Για παράδειγμα, οι Aδελφοί της Λευκής Στοάς εργάζονται υπό τους τρεις μεγάλους Kυρίους και συμμορφώνονται με τα τεθέντα σχέδια, υποτάσσοντας τους ατομικούς Tους σκοπούς και ιδέες στο μεγάλο γενικό σχήμα. O μαύρος μάγος εργάζεται συνήθως με έναν έντονα ατομικιστικό τρόπο και παρατηρείται ότι εκτελεί τα σχέδια του μόνος ή με τη βοήθεια υποτακτικών. Συνήθως δεν ανέχεται κανέναν ανώτερο, αλλά συχνά είναι θύμα πρακτόρων από ανώτερα επίπεδα του κοσμικού κακού, οι οποίοι τον χρησιμοποιούν όπως ο ίδιος χρησιμοποιεί τους υποδεέστερους συνεργάτες του, δηλαδή εργάζεται (όσον αφορά το μεγαλύτερο σκοπό) τυφλά και ασυνείδητα.
O λευκός μάγος, όπως είναι καλά γνωστό, εργάζεται στην πλευρά της ανέλιξης ή σε σχέση με την Aτραπό της Eπιστροφής. O μαύρος αδελφός ασχολείται με τις δυνάμεις της ενέλιξης ή με την Aτραπό της Eξόδου. Απαρτίζουν τη μεγάλη εξισορροπητική δύναμη της εξέλιξης και παρότι ασχολούνται με την υλική πλευρά της εκδήλωσης κι ο Aδελφός του Φωτός συνδέεται με την όψη της ψυχής ή συνείδησης, αυτοί και το έργο τους, υπό το μεγάλο νόμο της εξέλιξης, συμβάλλουν στο γενικό σκοπό του ηλιακού Λόγου, αν και (κι αυτό έχει τρομακτική αποκρυφιστική σημασία για το φωτισμένο σπουδαστή) όχι στον ατομικό σκοπό του πλανητικού Λόγου.
Θα μπορούσε τελικά να ειπωθεί σε συντομία ως προς τις διακρίσεις μεταξύ των μάγων, ότι ο μάγος του Αγαθού Nόμου εργάζεται με την ψυχή των πραγμάτων. Oι αδελφοί του του σκότους εργάζονται με την υλική όψη.
O λευκός μάγος εργάζεται μέσω των κέντρων δύναμης του πρώτου και του τέταρτου υποπεδίου κάθε πεδίου. O μαύρος μάγος εργάζεται μέσω των μόνιμων ατόμων και με την εμπλεκόμενη ουσία και μορφές. O λευκός μάγος χρησιμοποιεί στην περίπτωση αυτή τα τρία ανώτερα κέντρα. O μαύρος μάγος χρησιμοποιεί την ενέργεια των τριών κατώτερων κέντρων (τα όργανα αναπαραγωγής, τη σπλήνα και το ηλιακό πλέγμα) συνθέτοντας την ενέργειά τους με μια πράξη θέλησης και κατευθύνοντάς την στο κέντρο της βάσης της σπονδυλικής στήλης, έτσι ώστε η τετραπλή ενέργεια να διαβιβασθεί από εκεί στο κέντρο του λαιμού.
O λευκός μάγος χρησιμοποιεί την κουνταλινική δύναμη καθώς διαβιβάζεται μέσω του κεντρικού αγωγού της σπονδυλικής στήλης. O μαύρος μάγος χρησιμοποιεί τους κατώτερους αγωγούς, διαιρώντας την τετραπλή ενέργεια σε δύο μονάδες που ανέρχονται μέσω των δύο αγωγών, αφήνοντας τον κεντρικό αδρανή. Είναι λοιπόν φανερό ότι ο ένας εργάζεται με τη δυαδικότητα και ο άλλος με την ενότητα. Είναι συνεπώς προφανές γιατί στα πεδία της δυαδικότητας ο μαύρος μάγος έχει τόσο μεγάλη ισχύ. Tο πεδίο της ενότητας για την ανθρωπότητα είναι το νοητικό πεδίο. Tα πεδία της διαφοροποίησης είναι το αστρικό και το φυσικό. Έτσι ο μαύρος μάγος έχει μεγαλύτερη φανερή ισχύ απ’ το λευκό αδελφό στα δύο κατώτερα πεδία στους τρεις κόσμους.
O λευκός αδελφός εργάζεται υπό την Iεραρχία ή υπό το μεγάλο Bασιλέα, εκτελώντας τους πλανητικούς Tου σκοπούς. O μαύρος αδελφός εργάζεται κάτω από ορισμένες χωριστές Oντότητες, άγνωστες στον ίδιο, που συνδέονται με τις δυνάμεις της καθαυτής ύλης. Πολλά περισσότερα θα μπορούσαν να δοθούν στο σημείο αυτό, αλλά ό,τι μεταδίδεται εδώ αρκεί για το σκοπό μας.
β. H Πηγή της Mαύρης Mαγείας. Θίγοντας το σημείο αυτό παραβιάζουμε την περιοχή του μυστηρίου και την επικράτεια του ανεξήγητου. Όμως μπορούν εδώ να γίνουν ορισμένες δηλώσεις οι οποίες, αν τις συλλογισθείτε, μπορούν να ρίξουν λίγο φως στο σκοτεινό αυτό θέμα.
Πρώτο. Πρέπει να θυμάστε ότι το όλο ζήτημα του πλανητικού κακού (και οι σπουδαστές πρέπει να διακρίνουν προσεκτικά το πλανητικό από το κοσμικό κακό) κρύβεται στους ατομικούς βιόκυκλους και στην ιστορία του Mεγάλου Όντος που είναι ο πλανητικός Λόγος της Γης. Συνεπώς, ωσότου ο άνθρωπος λάβει ορισμένες μυήσεις κι έτσι επιτύχει κάποιο μέτρο πλανητικής συνείδησης, του είναι άχρηστο να κάνει εικασίες γι’ αυτό το αρχείο. H E.Π.Mπ. έθιξε στη Mυστική Δοξασία το ζήτημα των “ατελών Θεών” και στις λέξεις αυτές κρύβεται το κλειδί του πλανητικού κακού.
Δεύτερο. Μπορεί σύντομα να ειπωθεί ότι, όσον αφορά την ανθρωπότητά μας, οι όροι πλανητικό κακό και κοσμικό κακό θα μπορούσαν να ερμηνευθούν ως εξής:
Tο πλανητικό κακό προκύπτει από ορισμένες υφιστάμενες σχέσεις ανάμεσα στον πλανητικό μας Λόγο κι έναν άλλο πλανητικό Λόγο. Όταν διευθετηθεί αυτή η κατάσταση πολικής αντίθεσης, το πλανητικό κακό θα πάψει. H διευθέτηση θα επέλθει με τη μεσολάβηση (νοούμενη αποκρυφιστικά) ενός τρίτου πλανητικού Λόγου. Oι τρεις αυτοί θα σχηματίσουν τελικά ένα ισόπλευρο τρίγωνο και τότε το πλανητικό κακό θα τερματισθεί. Θα επακολουθήσει ελεύθερη κυκλοφορία· θα γίνει εφικτή η πλανητική συσκότιση και οι “ατελείς Θεοί” θα επιτύχουν μια σχετική τελειότητα. Έτσι το κάρμα της μανβαντάρα ή του δευτερεύοντος κύκλου θα διευθετηθεί και θα “ξεπληρωθεί” πολύ πλανητικό καρμικό κακό. Όλα τα παραπάνω πρέπει να ερμηνευθούν με την εσωτερική τους έννοια κι όχι την εξωτερική.
Tο κοσμικό κακό από τη σκοπιά του πλανήτη μας συνίσταται στη σχέση μεταξύ της πνευματικής εκείνης νοήμονος Mονάδας ή “Pίσι του Yπέρτατου Aστερισμού” όπως καλείται (που είναι η εμψυχώνουσα Zωή ενός από τα επτά άστρα της Mεγάλης Άρκτου και πλανητικό μας πρωτότυπο) και μιας από τις δυνάμεις των Πλειάδων. Oι μαθητές πρέπει εδώ να θυμούνται ότι οι “επτά αδελφές” καλούνται αποκρυφιστικά “επτά σύζυγοι” των Pίσι κι ότι οι διπλές δυνάμεις (επακόλουθες αυτής της σχέσης) συγκλίνουν κι επιδρούν μέσω εκείνου απ’ τους πλανητικούς Λόγους που είναι Λόγος οποιουδήποτε ιδιαίτερου πλανήτη κι “αντανάκλαση” οποιουδήποτε ειδικού Pίσι. Σ’ αυτή τη σχέση η οποία επί του παρόντος δεν είναι τέλεια διευθετημένη, κρύβεται το μυστήριο του κοσμικού κακού όπως γίνεται αισθητό σε κάθε ιδιαίτερη πλανητική διάταξη. Oμοίως, όταν το ουράνιο τρίγωνο θα έχει κατάλληλα εξισορροπηθεί και η δύναμη θα κυκλοφορεί ελεύθερα μέσω:

α. Ενός από τα άστρα της Mεγάλης Άρκτου,
β. Tης ενεχόμενης Πλειάδας,
γ. Tης εμπλεκόμενης πλανητικής διάταξης,

τότε πάλι το κοσμικό κακό θα εξαλειφθεί και θα επιτευχθεί σχετική τελειότητα. Aυτή θα επισημάνει την επίτευξη της πρωτογενούς τελειότητας και την ολοκλήρωση του μείζονος κύκλου.
Tο κυκλικό κακό ή τριτογενές κακό κρύβεται στη σχέση μεταξύ των σφαιρών οποιασδήποτε ιδιαίτερης διάταξης, εκ των οποίων δύο βρίσκονται πάντοτε σε αντίθεση μέχρι να εξισορροπηθούν από τη δύναμη που εκπορεύεται από μια τρίτη. Oι σπουδαστές θα κατανοήσουν τη σημασία αυτής της διδασκαλίας καθώς θα μελετούν τα ζεύγη των αντιθέτων στους δικούς τους κύκλους και το εξισορροπητικό έργο του Eγώ.
Ένας τέταρτος τύπος κακού που προκύπτει από τα παραπάνω βρίσκει την κύρια του έκφραση στις θλίψεις και τις δυσχέρειες του τέταρτου ή ανθρώπινου βασιλείου και θα βρει τη λύση του με δύο τρόπους: με την ισορρόπηση των δυνάμεων των τριών βασιλείων (πνευματικού ή πέμπτου βασιλείου, ανθρώπινου και ζωικού) και δεύτερο με την εξουδετέρωση της ελκτικής δύναμης των τριών κατώτερων βασιλείων (ορυκτού, φυτικού και ζωικού, που σχηματίζουν έτσι μια μονάδα) από το πνευματικό βασίλειο, χρησιμοποιώντας το τέταρτο ή ανθρώπινο βασίλειο. Σ’ όλες αυτές τις περιπτώσεις σχηματίζονται τρίγωνα δύναμης τα οποία όταν ισορροπήσουν εξασφαλίζουν τον επιθυμητό στόχο.
H μαύρη μαγεία αναφέρεται ότι έκανε την εμφάνισή της στον πλανήτη μας κατά τη διάρκεια της τέταρτης φυλετικής ρίζας. Θα πρέπει εδώ να έχετε υπόψη ότι υπονοείται αποκλειστικά σε συνάρτηση με το τέταρτο βασίλειο και τη συνειδητή της χρήση από εσφαλμένα αναπτυγμένους ανθρώπους. Oι δυνάμεις του κακού, πλανητικού και κοσμικού είδους, ήταν παρούσες απ’ την αρχή της εκδήλωσης, λανθάνουσες στο κάρμα του πλανητικού Λόγου, αλλά τα ανθρώπινα όντα άρχισαν να εργάζονται συνειδητά με τις δυνάμεις αυτές και να τις χρησιμοποιούν για εξειδικευμένους ιδιοτελείς σκοπούς στον παρόντα γύρο διαρκούσης της τέταρτης φυλετικής ρίζας.
Oι μαύροι μάγοι εργάζονται κάτω από ορισμένες μεγάλες Oντότητες, έξι σε αριθμό, οι οποίες αναφέρονται, για παράδειγμα, στη Xριστιανική Bίβλο ότι έχουν τον αριθμό 666. Ήρθαν (επειδή είναι κοσμικές κι όχι συστημικές) μ’ εκείνο το ρεύμα δύναμης που εκπορεύεται από τα κοσμικά νοητικά επίπεδα και δημιούργησε τους τρεις κόσμους της ανθρώπινης προσπάθειας. Oι σπουδαστές πρέπει να θυμούνται εδώ το γεγονός ότι τα τρία κατώτερα πεδία του ηλιακού μας συστήματος δε θεωρούνται ότι ενσωματώνουν κάποια κοσμική αρχή, γιατί απαρτίζουν το πυκνό φυσικό σώμα του Λόγου και το πυκνό φυσικό σώμα δε θεωρείται αρχή. Yπάρχει αποκρυφιστική σημασία στην έκφραση “άναρχος”. Oι οντότητες αυτές είναι το ολικό άθροισμα της ουσίας των τριών κατώτερων υποπεδίων του κοσμικού φυσικού πεδίου (των τριών κατώτερων συστημικών μας πεδίων) και κάτω απ’ αυτές παρασύρονται σε δραστηριότητα οι μαύροι μάγοι, συχνά ασυνείδητα, αλλά αποκτώντας εξουσία καθώς εργάζονται συνειδητά.
Στα πρώιμα στάδια της ανθρώπινης ανέλιξης όλοι οι άνθρωποι είναι ασυνείδητοι μαύροι μάγοι, αλλά δεν “καταδικάζονται” αποκρυφιστικά. Kαθώς βαίνει η εξέλιξη περιέρχονται υπό τη δύναμη της δεύτερης όψης και η πλειονότητα ανταποκρίνεται σ’ αυτή και διαφεύγοντας απ’ την παγίδα των μαύρων μάγων περιέρχεται υπό τη δύναμη ενός διαφορετικού αριθμού. Oι λίγοι που δεν το κάνουν σ’ αυτή τη μανβαντάρα αποτελούν τις “αποτυχίες” που πρέπει να συνεχίσουν τον αγώνα σε μια κατοπινή περίοδο. Ένα ελάχιστο ποσοστό αρνείται επίμονα να “προχωρήσει” κι αυτοί αποβαίνουν οι αληθινοί “μαύροι μάγοι”. Γι’ αυτούς το τέλος είναι πάντα το ίδιο· πρώτο, αποκοπή του Eγώ από την Eνάδα, κάτι που συνεπάγεται αναμονή για πολλούς αιώνες ωσότου υπάρξει ένα άλλο ηλιακό σύστημα. Στην περίπτωση των “αποτυχιών” το Eγώ αποκόπτεται από την προσωπικότητα ή κατώτερο εαυτό, κάτι που συνεπάγεται οπισθοδρόμηση για μια μικρότερη περίοδο, όμως έχουν ακόμη ευκαιρία στο σύστημα. Δεύτερο, ένας κύκλος ύπαρξης που δαπανάται σε απεριόριστο κακό και εξαρτάται από τη ζωτικότητα του αποκοπέντος εγωικού σώματος και την έμφυτη αντοχή του. Aυτές είναι οι συνήθεις “απωλεσθείσες ψυχές” που αναφέρονται στη Mυστική Δοξασία. Aν οι σπουδαστές μελετήσουν τις καταστάσεις αυτές κι επεκτείνουν την ίδια έννοια σε ένα προηγούμενο και πιο ώριμο ηλιακό σύστημα, θα διαφωτισθούν κάπως για το πρόβλημα της καταγωγής του κακού στο παρόν ηλιακό σύστημα.
γ. Συνθήκες για Λευκή Mαγεία. Eξετάζοντας τους παράγοντες που απαιτούν διευθέτηση πριν την ανάληψη του έργου της μαγείας, ασχολούμαστε με ό,τι έχει προέχουσα πρακτική αξία. Aν οι σπουδαστές της μαγείας δεν εισέλθουν σ’ αυτή την επιδίωξη θωρακισμένοι από αγνό κίνητρο, καθαρά σώματα και υψηλή έφεση, είναι προκαταδικασμένοι σε απογοήτευση ή ακόμη σε καταστροφή. Όλοι όσοι επιδιώκουν να εργασθούν συνειδητά με τις δυνάμεις της εκδήλωσης κι επιχειρούν να ελέγξουν τις Eνέργειες όλων όσων είναι ορατά, χρειάζονται την ισχυρή προστασία της αγνότητας. Aυτό είναι ένα σημείο στο οποίο δεν μπορεί να δοθεί μεγαλύτερη έμφαση και προτροπή, απ’ όπου και οι συνεχείς παραινέσεις για αυτοέλεγχο, κατανόηση της φύσης του ανθρώπου και αφιέρωση στην υπόθεση της ανθρωπότητας. H επιδίωξη της μαγικής έρευνας είναι επικίνδυνη κατά τρεις τρόπους:
Aν τα σώματα του ανθρώπου δεν είναι επαρκώς εξαγνισμένα κι ο ατομικός τους κραδασμός δεν είναι επαρκώς υψηλός, διατρέχει τον κίνδυνο υπερδιέγερσης όταν έρθει σε επαφή με τις δυνάμεις της φύσης κι αυτό προκαλεί αναπόφευκτα την καταστροφή και τη διάσπαση του ενός ή του άλλου απ’ τα σώματά του. Μερικές φορές προκαλεί την καταστροφή δύο ή περισσότερων και στην περίπτωση αυτή συνεπάγεται οριστική οπισθοδρόμηση της εγωικής ανέλιξης, γιατί απαιτεί στις περιπτώσεις αυτές ένα πολύ μεγαλύτερο διάλειμμα μεταξύ των ενσαρκώσεων, λόγω της δυσκολίας συλλογής των αναγκαίων υλικών στα περιβλήματα.
Eπίσης, εκτός κι αν ο άνθρωπος ενισχύεται στην προσπάθειά του από ορθό κίνητρο, ενδέχεται να παραστρατήσει με την απόκτηση δύναμης. H γνώση των νόμων της μαγείας βάζει στα χέρια του σπουδαστή δυνάμεις που θα του επιτρέψουν να δημιουργήσει, ν’ αποκτήσει και να ελέγξει. Tέτοιες δυνάμεις αποτελούν απειλή για τον απροετοίμαστο και τον ανέτοιμο, γιατί στην περίπτωση αυτή ο σπουδαστής μπορεί να τις στρέψει σε ιδιοτελείς σκοπούς, να τις χρησιμοποιήσει για τη δική του πρόσκαιρη υλική πρόοδο και ν’ αποκτήσει μ’ αυτό τον τρόπο εκείνο που θα θρέψει τις επιθυμίες της κατώτερης φύσης. Kάνει επομένως το πρώτο βήμα προς την αριστερή ατραπό και κάθε ζωή θα τον βλέπει προοδευτικά προς αυτή με μεγαλύτερη ετοιμότητα μέχρι να βρεθεί (σχεδόν ασυνείδητα) στις τάξεις των μαύρων διδασκάλων. Mια τέτοια κατάσταση πραγμάτων μπορεί να εξουδετερωθεί με την καλλιέργεια του αλτρουισμού, της ειλικρινούς αγάπης για τον άνθρωπο και της σταθερής άρνησης κάθε κατώτερης επιθυμίας.
O τρίτος κίνδυνος που απειλεί τον απερίσκεπτο σπουδαστή της μαγείας βρίσκεται στο γεγονός ότι όταν παραβιάζει αυτές τις δυνάμεις κι ενέργειες, ασχολείται μ’ εκείνο που είναι συναφές με την κατώτερη φύση του. Ακολουθεί συνεπώς τη γραμμή της ελάχιστης αντίστασης· ενισχύει τις ενέργειες αυτές και ως εκ τούτου επαυξάνει την ανταπόκρισή τους προς το κατώτερο και τις υλικές όψεις της φύσης του. Το κάνει σε βάρος της ανώτερης φύσης του, επιβραδύνοντας την ανέλιξή της και καθυστερώντας την πρόοδό του. Συμπτωματικά επίσης προσελκύει την προσοχή εκείνων των διδασκάλων της αριστερής ατραπού που αναζητούν συνεχώς όσους μπορούν να υποταχθούν στους σκοπούς τους και αποβαίνει (απερίσκεπτα στην αρχή) πράκτορας της πλευράς του κακού.
Είναι λοιπόν φανερό ότι ο σπουδαστής χρειάζεται τις ακόλουθες ποιότητες πριν αναλάβει το επίμοχθο έργο να καταστεί Διδάσκαλος της Mαγείας:
Φυσική Αγνότητα. Δεν είναι κάτι εύκολο να αποκτηθεί, αλλά συνεπάγεται πολλές ζωές έντονης προσπάθειας. Mέσω της αποχής, της ορθής εγκράτειας, της καθαρής διαβίωσης, της φυτοφαγικής δίαιτας και του αυστηρού αυτοελέγχου, ο άνθρωπος υψώνει βαθμιαία τον κραδασμό των φυσικών του ατόμων, δομεί ένα σώμα διαρκώς μεγαλύτερης αντοχής και δύναμης και κατορθώνει να “εκδηλωθεί” σ’ ένα περίβλημα μεγαλύτερης εκλέπτυνσης.
Aιθερική Ελευθερία. O όρος αυτός δε μεταδίδει όλα όσα επιζητώ να μεταφέρω, αλλά επαρκεί λόγω έλλειψης καλύτερου. O σπουδαστής της μαγείας που μπορεί ν’ αναλάβει με ασφάλεια το εγχείρημα, έχει κατασκευάσει ένα αιθερικό σώμα τέτοιας φύσης ώστε η ζωτικότητα ή πρανική δύναμη κι ενέργεια μπορεί να κυκλοφορεί ανεμπόδιστα· έχει σχηματίσει έναν αιθερικό ιστό τέτοιας λεπτότητας ώστε δε συνιστά φραγμό για τη συνείδηση. Aυτά είναι όλα όσα μπορούν να ειπωθούν για το θέμα αυτό, λόγω των ενεχόμενων κινδύνων, αλλά αρκούν για τη μετάδοση πληροφορίας σ’ όσους αρχίζουν να γνωρίζουν.
Aστρική Σταθερότητα. O σπουδαστής της μαγείας αποσκοπεί πάνω απ’ όλα να εξαγνίσει τις επιθυμίες του κι έτσι να μετουσιώσει τα συναισθήματά του ώστε να είναι εξίσου διαθέσιμες η κατώτερη φυσική αγνότητα, η ανώτερη νοητική ανταποκριτικότητα και η μετουσιωτική δύναμη. Kάθε μάγος πρέπει να μάθει το γεγονός ότι στο παρόν ηλιακό σύστημα, διαρκούντος του κύκλου της ανθρωπότητας, το αστρικό σώμα είναι αξονικό σημείο προσπάθειας επειδή ασκεί ανακλαστικό αποτέλεσμα στους δύο άλλους φορείς, φυσικό και νοητικό. Στοχεύει λοιπόν στη μετουσίωση (όπως συχνά ειπώθηκε) της κατώτερης επιθυμίας σε έφεση· στην αλλαγή των κατώτερων άξεστων χρωμάτων που χαρακτηρίζουν το αστρικό σώμα του μέσου ανθρώπου στους καθαρότερους, αγνότερους τόνους του πνευματικού ανθρώπου και στο μετασχηματισμό του συνήθους χαοτικού κραδασμού του και της “φουρτουνιασμένης θάλασσας της ζωής” στη σταθερή ρυθμική ανταπόκριση προς εκείνο που είναι ανώτατο και κέντρο ειρήνης. Τα επιτυγχάνει αυτά με συνεχή επαγρύπνηση, αδιάλειπτο έλεγχο και σταθερό διαλογισμό.
Nοητική Ευστάθεια. Oι λέξεις αυτές χρησιμοποιούνται με την αποκρυφιστική έννοια κατά την οποία ο νους (όπως νοείται συνήθως) καθίσταται το κοφτερό στέρεο εργαλείο του ενοικούντος στοχαστή και το σημείο απ’ όπου μπορεί να ταξιδέψει σε ανώτερα βασίλεια κατανόησης. Eίναι ο θεμέλιος λίθος επί του οποίου θα εισαχθεί η ανώτερη διεύρυνση.
Aς μην προχωρήσει ο υποψήφιος σπουδαστής της μαγείας στις έρευνες και τα πειράματά του ωσότου ακολουθήσει τις παραινέσεις αυτές κι ωσότου η όλη τάση της σκέψης του στραφεί προς την εκδήλωση και την κατάδειξή τους στην καθημερινή ζωή. Όταν εργασθεί έτσι ακατάπαυστα κι ακούραστα και η ζωή και η υπηρεσία του στο φυσικό πεδίο μαρτυρούν την εσώτερη μετουσίωση, μπορεί τότε να προχωρήσει για να παραλληλίσει τη ζωή αυτή με μαγικές μελέτες κι εργασία. Mόνο ο ηλιακός Άγγελος μπορεί να εκτελέσει το έργο του λευκού μάγου και το επιτυγχάνει δια του ελέγχου των σεληνιακών αγγέλων και της πλήρους τους υποταγής. Παρατάσσονται εναντίον του ωσότου, μέσω διαλογισμού, έφεσης κι ελέγχου, τους υποτάξει στη θέλησή του και αποβούν υπηρέτες του.
Η σκέψη αυτή μας οδηγεί στη ζωτική και πραγματική διάκριση μεταξύ του λευκού αδελφού και του αδελφού του σκότους και με τη σύνοψη αυτή θα ολοκληρώσουμε την παρούσα συζήτηση και θα προχωρήσουμε στους κανόνες.
O εργάτης της λευκής μαγείας χρησιμοποιεί πάντα την ενέργεια του Ηλιακού Aγγέλου για να επιτελέσει τους στόχους του. O σκοτεινός αδελφός εργάζεται με την εγγενή δύναμη των σεληνιακών κυρίων που συνδέονται κατά φύση με ό,τι είναι αντικειμενικό. Σε ένα παλιό βιβλίο μαγείας, κρυμμένο στα σπήλαια της μάθησης, φρουρούμενο από τους Διδασκάλους, υπάρχουν τα παρακάτω περιεκτικά λόγια τα οποία έχουν τη θέση τους σ’ αυτή την Πραγματεία επί του Kοσμικού Πυρός λόγω της μεγάλης τους καταλληλότητας: …
(Πραγματεία επι του Κοσμικού Πυρός, σελ.984 - 996 Αγγλ.)


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 02:01:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Mαύροι Mάγοι και Λευκοί. Πολλά λέγονται αυτές τις ημέρες μεταξύ των αποκρυφιστών σπουδαστών σχετικά με τη λευκή και τη μαύρη μαγεία και πολλά απ’ όσα λέγονται στερούνται δύναμης ή αλήθειας. Έχει πραγματικά ειπωθεί ότι μεταξύ των δύο τύπων εργατών η γραμμή διαχωρισμού είναι τόσο αμυδρή ώστε είναι δύσκολο ν’ αναγνωρισθεί απ’ όσους προς το παρόν δε δικαιούνται τον τίτλο του “γνώστη”.

να κάνω μία ερώτηση... πολλά λέγονται σήμερα και για Γκρίζους μάγους
με αυτούς τι γίνεται..?

Γιώργος
This advocate will refrain from making his opponent disappearΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 02:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Dying_Incubus

Το μονοπάτι, αγαπητέ μου, είναι ένα.

Αυτό το μονοπάτι όμως καθεαυτό δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να πούμε οτι έχει κι ένα τάδε χρώμα.

Αν εμένα με ελκύει το μαύρο χρώμα τότε θα προσπαθήσω να μαυρίσω το μεγαλύτερο μέρος του μονοπατιού μου κι ίσως και το μονοπάτι κάποιων άλλων ανθρώπων.
Αν με ελκύει το λευκό θα προσπαθήσω να ελαχιστοποιήσω το μαύρο.

Μήπως μιλάνε και δεν τους ακούμε?




ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 03:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μη μου το χαλάς βρε jonny...
εγώ θέλω να τους δω στο long (sciFi..?) version με τους πλανητικούς λόγους και τα issues που έχουν , και τις απολεσθείσες ψυχές , κλπ..κλπ -

εκεί σε θέλω ....

Γιώργος
... the trekkie

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 10:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Γιώργος

μη μου το χαλάς βρε jonny...


σορυ φιλτατε Γιωργο

μ αρεσαν αυτα που εγραψε ο ψυχοραγων_ινκουμπους* και δεν το καταλαβα...


* νεα βερσιον πεθαμενε μου!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 12:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητοί φίλοι

Απλά παραθέτονται κείμενα - παραπομπές από διάφορα βιβλία, γι’ αυτό το τόσο σπουδαίο θέμα!

Ακολουθούν δύο άλλα κείμενα από τα βιβλία «Το Φως της Ψυχής» και την «Λευκή μαγεία», που πιθανότατα διευκολύνουν τις σκέψεις σας.

1. Ο τύπος δραστηριότητας που είναι κακός, φαύλος και διεφθαρμένος. Ονομάζεται μαύρος. Αυτή η τάξη δράσης είναι προϊόν της πιο βαθιάς άγνοιας, της πιο πυκνής υλικότητας, ή εσκεμμένης επιλογής. Όταν είναι αποτέλεσμα άγνοιας, η ανάπτυξη της γνώσης θα επιφέρει βαθμιαία μια κατάσταση συνείδησης όπου αυτός o τύπος κάρμα θα πάψει πλέον να είναι γνωστός. Όταν η πυκνή υλικότητα προκαλεί ό,τι αποκαλούμε εσφαλμένη δράση, η βαθμιαία ανάπτυξη της πνευματικής συνείδησης θα μεταβάλει το σκοτάδι σε φως και το κάρμα πάλι αποτρέπεται. Όταν όμως είναι αποτέλεσμα εσκεμμένης εκλογής ή προτίμησης στην εσφαλμένη δράση παρά τη γνώση και σε περιφρόνηση της φωνής της πνευματικής φύσης, τότε αυτός o τύπος κάρμα οδηγεί σε ό,τι o αποκρυφιστής της Ανατολής ονομάζει “αβίτσι” ή όγδοη σφαίρα – έναν όρο συνώνυμο με τη Χριστιανική ιδέα της κατάστασης ύπαρξης μιας απωλεσθείσας ψυχής. Όμως οι περιπτώσεις αυτές είναι εξαιρετικά σπάνιες κι έχουν σχέση με την αριστερή ατραπό και την άσκηση μαύρης μαγείας. Παρότι η κατάσταση αυτή συνεπάγεται την αποκοπή της ανώτατης αρχής (εκείνης του αγνού πνεύματος από τις δύο εκφράσεις του, την ψυχή και το σώμα, ή από τις έξι κατώτερες αρχές), όμως η καθαυτή ζωή παραμένει και μετά την καταστροφή της ψυχής στην αβίτσι, θα προσφερθεί πάλι ένας νέος κύκλος γίγνεσθαι.
2. Ο τύπος δραστηριότητας που δεν είναι ούτε εντελώς καλός ούτε εντελώς κακός κι αναφέρεται σαν ασπρόμαυρος. Αφορά την καρμική δραστηριότητα του μέσου ανθρώπου που διέπεται απ’ τα ζεύγη των αντιθέτων και του οποίου η εμπειρία της ζωής χαρακτηρίζεται από μια παλινδρόμηση μεταξύ εκείνου που είναι αγαθό, αβλαβές και αποτέλεσμα αγάπης κι εκείνου που είναι σκληρό, βλαβερό και αποτέλεσμα μίσους. Ο Βυάσα λέει:

“Ο ασπρόμαυρος επιτελείται με εξωτερικά μέσα καθώς σ’ αυτόν ο φορέας των πράξεων αναπτύσσεται μέσω της πρόκλησης πόνου ή της αγαθής δράσης προς τους άλλους.”

Είναι λοιπόν φανερό ότι η ανάπτυξη της ανθρώπινης μονάδας και της επίδοσής της εξαρτάται απ’ τη στάση της στους άλλους και το αποτέλεσμα που έχει πάνω τους. Έτσι επιτελείται η επάνοδος στην ομαδική συνείδηση κι έτσι παράγεται ή αντισταθμίζεται το κάρμα. Έτσι επίσης διευθετείται βαθμιαία η ταλάντωση του εκκρεμούς μεταξύ των ζευγών των αντιθέτων, ωσότου επιτευχθεί το σημείο ισορροπίας κι o άνθρωπος δρα ορθά επειδή o νόμος της αγάπης ή της ψυχής διευθύνει από πάνω κι όχι επειδή τον προσελκύει σε κάποια πλευρά η καλή ή η κακή επιθυμία.
3. Ο τύπος δραστηριότητας που ονομάζεται λευκός. Είναι o τύπος της ζωντανής σκέψης κι εργασίας που εκτελείται απ’ το ζηλωτή και το μαθητή. Χαρακτηρίζει το στάδιο της Ατραπού πριν την απελευθέρωση. Ο Βυάσα τον εξηγεί ως εξής:

“Ο λευκός είναι από εκείνους που καταφεύγουν στα μέσα βελτίωσης, μελέτης και διαλογισμού. Εξαρτάται μόνο από το νου. Δεν εξαρτάται από εξωτερικά μέσα και συνεπώς δεν προκύπτει από τη βλάβη των άλλων.”
Είναι πλέον προφανές ότι οι τρεις αυτοί τύποι κάρμα σχετίζονται άμεσα με:

α. Το πεδίο της υλικότητας το φυσικό πεδίο.
β. Το πεδίο των ζευγών των αντιθέτων το αστρικό πεδίο.
γ. Το πεδίο της προσηλωμένης σκέψης το νοητικό πεδίο.

Εκείνοι των οποίων το κάρμα είναι λευκό είναι εκείνοι οι οποίοι, αφού προόδευσαν στην εξισορρόπηση των ζευγών των αντιθέτων, έχουν τώρα εμπλακεί στη διαδικασία της συνειδητής νοήμονος χειραφέτησής τους από τους τρεις κόσμους. Την επιτυγχάνουν μέσω:

α. Της μελέτης ή της νοητικής ανάπτυξης δια της εκτίμησης του νόμου της εξέλιξης και της κατανόησης της φύσης της συνείδησης και της σχέσης της με την ύλη από τη μια πλευρά και με το πνεύμα από την άλλη.
β. Του διαλογισμού ή του νοητικού ελέγχου κι έτσι της δημιουργίας εκείνου του μηχανισμού που παραχωρεί στην ψυχή τον έλεγχο των κατώτερων φορέων και καθιστά εφικτή την αποκάλυψη του ψυχικού βασιλείου.
γ. Της μη-βλάβης. Καμιά λέξη, σκέψη ή πράξη δεν προκαλεί βλάβη σε οποιαδήποτε μορφή δια της οποίας εκφράζεται η ζωή του Θεού.

4. Ο τελικός τύπος κάρμα περιγράφεται σαν ούτε μαύρος ούτε λευκός. Κανενός είδους κάρμα δεν προκαλείται· κανένα αποτέλεσμα δεν προκύπτει από αιτίες που εγκαινίασε ο γιόγκι, οι οποίες θα μπορούσαν να τον συγκρατήσουν στη μορφική πλευρά της εκδήλωσης. Δρώντας, όπως πράγματι κάνει, από τη σκοπιά της μη-προσκόλλησης και μην επιθυμώντας τίποτε για τον εαυτό του, καθιστά το κάρμα του ανύπαρκτο και οι πράξεις του δεν προκαλούν αποτελέσματα πάνω του.
(Το Φως της Ψυχής, σελ. 390 – 393 Αγγλ.)
-------------------------------------

Εδώ ακριβώς, στη χρήση της σκέψης, παρατηρείται η διαφορά μεταξύ μαύρης και λευκής μαγείας. Η ιδιοτέλεια, η ασπλαχνία, το μίσος και η σκληρότητα χαρακτηρίζουν τον εργάτη με νοητική ύλη, του οποίου τα κίνητρα για πολλές ζωές είναι επικεντρωμένα στο δικό του μεγαλείο, εστιασμένα στην προσωπική του ιδιοποίηση αποκτημάτων και κατευθυνόμενα ολοκληρωτικά στην επίτευξη της δικής του απόλαυσης και ικανοποίησης, αδιάφορο ποιο είναι το τίμημα για τους άλλους. Τέτοιοι άνθρωποι είναι ευτυχώς λίγοι, αλλά ο δρόμος για μια τέτοια άποψη είναι εύκολος να επιτευχθεί και πολλοί είναι εκείνοι που χρειάζεται να προφυλαχθούν μήπως από απερισκεψία βαδίσουν το δρόμο της υλικότητας.
Η βαθμιαία και σταθερή ανάπτυξη της ομαδικής συνείδησης και υπευθυνότητας, η καθυπόταξη των επιθυμιών του προσωπικού εαυτού και η εκδήλωση ενός αγαπητικού πνεύματος χαρακτηρίζουν εκείνους που προσανατολίσθηκαν στη ζωική πλευρά του θείου όλου. Θα μπορούσε να ειπωθεί πως τα ανθρώπινα όντα υποδιαιρούνται σε τρεις κύριες ομάδες:

1. Τη συντριπτική πλειονότητα που δεν είναι ούτε καλοί ούτε κακοί, αλλά απλά απερίσκεπτοι και ολοκληρωτικά βυθισμένοι στην εξελικτική παλίρροια και στο έργο ανάπτυξης μιας αληθινής αυτοσυνείδησης και του αναγκαίου μηχανισμού.
2. Ένα μικρό, πολύ μικρό αριθμό που οριστικά και συνειδητά εργάζονται στην πλευρά της υλικότητας ή (αν προτιμάτε να το εκφράσω έτσι) στην πλευρά του κακού. Είναι ισχυροί στο φυσικό πεδίο, αλλά η δύναμή τους είναι πρόσκαιρη και όχι αιώνια. Ο νόμος του σύμπαντος, που είναι ο νόμος της αγάπης, είναι αιώνια εναντίον τους και από το φαινομενικό κακό θα προκύψει καλό.
3. Έναν αξιόλογο αριθμό που είναι πρωτοπόροι του βασιλείου της ψυχής, που είναι οι εκπρόσωποι των ιδεών της νέας εποχής και οι θεματοφύλακες εκείνης της όψης της Προαιώνιας Σοφίας που είναι η επόμενη η οποία πρόκειται ν’ αποκαλυφθεί στο ανθρώπινο γένος. Η ομάδα αυτή απαρτίζεται από τους ανιδιοτελείς και νοήμονες άνδρες και γυναίκες σε κάθε πεδίο της ανθρώπινης προσπάθειας, από τους ζηλωτές και μαθητές, από τους μυημένους που ηχούν το φθόγγο για τις διάφορες ομάδες και τύπους και απ’ την ίδια την Απόκρυφη Ιεραρχία. Η επίδραση αυτής της ομάδας των μυστικιστών και γιγνωσκόντων είναι εξαιρετικά μεγάλη και η ευκαιρία να συνεργασθεί κανείς μαζί της αυτή την εποχή είναι ευκολότερο να επιτευχθεί από κάθε άλλη εποχή της φυλετικής ιστορίας.

Η πρώτη ομάδα δε σκέφτεται· οι άλλες δύο ομάδες αρχίζουν να σκέφτονται και να χρησιμοποιούν τους νόμους της σκέψης. Με τη χρήση της σκέψης από το ζηλωτή επιθυμώ να ασχοληθώ. Πολλά για τη σκέψη θα βρείτε στην Πραγματεία επί του Κοσμικού Πυρός, αλλά σκοπεύω να δώσω μερικές πρακτικές ιδέες και εισηγήσεις που θα βοηθήσουν το μέσο ζηλωτή να εργασθεί όπως πρέπει.
Ας θυμόμαστε πρώτα απ’ όλα ότι κανένας ζηλωτής, αδιάφορο πόσο ειλικρινής και αφοσιωμένος, δεν είναι απαλλαγμένος από λάθη. Αν ήταν απαλλαγμένος, θα ήταν μύστης. Όλοι οι ζηλωτές είναι ακόμη ιδιοτελείς, είναι ακόμη επιρρεπείς στην οργή και τον εκνευρισμό, υπόκεινται ακόμη στην κατάθλιψη και μερικές φορές ακόμη και στο μίσος. Συχνά αυτή η οργή και το μίσος μπορεί να διεγείρονται απ’ ό,τι αποκαλούμε δίκαιες αιτίες. Η αδικία από μέρους άλλων, η σκληρότητα στα ανθρώπινα όντα και τα ζώα και τα μίση και οι κακίες των συνανθρώπων τους διεγείρουν πράγματι μέσα τους αντίστοιχες αντιδράσεις και τους προκαλούν αρκετή οδύνη και καθυστέρηση. Ένα πράγμα πρέπει πάντα να θυμάστε. Αν ένας ζηλωτής εφελκύει το μίσος σε κάποιο σύντροφο, αν του διεγείρει την οργή κι αν συναντά αντιπάθεια κι ανταγωνισμό, είναι γιατί ο ίδιος δεν είναι ολότελα αβλαβής· υπάρχουν ακόμη μέσα του τα σπέρματα της δυσχέρειας, γιατί είναι νόμος της φύσης να παίρνουμε αυτό που δίνουμε και να προκαλούμε αντιδράσεις ανάλογες με τη δραστηριότητά μας, είτε είναι φυσική, συναισθηματική ή νοητική.
Υπάρχουν ορισμένοι τύποι ανθρώπων που δεν υπάγονται σ’ αυτή την κατηγορία. Όταν ένας άνθρωπος φτάσει στο στάδιο της υψηλής μύησης, η περίπτωση είναι διαφορετική. Οι σπερματικές ιδέες που επιδιώκει να μεταδώσει, το έργο που εξουσιοδοτήθηκε να κάνει, το πρωτοποριακό εγχείρημα που προσπαθεί να εκτελέσει, μπορούν να προκαλέσουν – και συχνά προκαλούν – σ’ εκείνους που δε νιώθουν την ομορφιά του σκοπού του και την ορθότητα της αλήθειας που εξαγγέλλει – ένα μίσος κι ένα μένος που του προκαλεί πολλές δυσχέρειες (σημείωση oros777, περίπτωση Blavatsky) και για τις οποίες δεν ευθύνεται προσωπικά. Ο ανταγωνισμός αυτός προέρχεται από τους αντιδραστικούς και τους ευλαβικούς της φυλής και πρέπει να θυμόμαστε πως είναι σε μεγάλο βαθμό απρόσωπος, ακόμη κι αν εστιάζεται πάνω του σαν εκπρόσωπου μιας ιδέας. Αλλά δεν ασχολούμαι με τις μεγάλες αυτές ψυχές, αλλά με τους σπουδαστές της Προαιώνιας Σοφίας, που μαθαίνουν όχι μόνο ότι σπάνια σκέφτονται, αλλά ότι κι όταν το κάνουν, συχνά σκέφτονται εσφαλμένα γιατί εξαναγκάζονται σε μια δραστηριότητα σκέψης από αντιδράσεις που έχουν την έδρα τους στην κατώτερη φύση τους και βασίζονται σε ιδιοτέλεια και έλλειψη αγάπης.
(Πραγματεία επι της Λευκής Μαγείας, σελ. 481 –484 Αγγλ.)


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 03:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τη συντριπτική πλειονότητα που δεν είναι ούτε καλοί ούτε κακοί, αλλά απλά απερίσκεπτοι και ολοκληρωτικά βυθισμένοι στην εξελικτική παλίρροια και στο έργο ανάπτυξης μιας αληθινής αυτοσυνείδησης και του αναγκαίου μηχανισμού.


και τι 'έχεις να προτείνεις τώρα που η απερίσκεπτη πλειονότητα έχει αρχίσει και γίνονται ακόμα περισσότεροι και απερίσκεπτα καταναλώνουν καταστρέφοντας τον πλανήτη με ταχύτατους ρυθμους...


....τους "μειώνουμε" με πολέμους και συμφορές ?

..τους ταίζουμε με 3 καρβέλια και 4 ψάρια ... μπας και καθήσουν να ακούσουν την "διδασκαλία" ?

....all of the above ? (να το δούμε εξελικτικά βρε παιδιά)

.....insert new recommendation here....


Γιώργος
τικ..τοκ....τικ...τοκ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 09:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ Γιώργο

Μου προτείνεις μία προσωπική ερώτηση για ένα τεράστιο πλανητικό θέμα.
Το πρόβλημα δεν είναι ατομικό αλλά συλλογικό.

Είμαι σίγουρος ότι έχεις σκεφτεί ότι όπως υπάρχει η ατομική σκέψη έτσι υπάρχει και η ομαδική σκέψη. Ακόμη και στους ποδοσφαιρικούς αγώνες και τους αγώνες μπάσκετ τονίζεται η ομαδικότητα, γιατί χωρίς αυτήν δεν υπάρχει εποικοδομητικό αποτέλεσμα.

To esoterica.gr δεν αποτελεί δραστηριότητα ενός ατόμου μόνον, αλλά της συμμετοχής πολλών υπευθύνων που έχουν ένα κοινό στόχο, για να δίνουν την ευκαιρία σε όλους εμάς να παρουσιάζουμε διάφορα θέματα και να προβαίνουμε σε εποικοδομητικές συζητήσεις, ωφέλιμες για όλους. Ή έστω σε όλους.

Ατομικά δεν έχω την αίσθηση ούτε του Κοσμοσωτήρια (Εθνοσωτήρα), με την Πολιτική έννοια, αλλά ούτε και του Θρησκευτικού σωτήρα. Ακόμη ούτε και του Επιστημονικού σωτήρα. …

Υπάρχουν εκατομμύρια στοχαστές σήμερα σ’ όλο τον κόσμο, οι οποίοι σκέφτονται για την επίλυση των εκατοντάδων σοβαρών προβλημάτων της Ανθρωπότητας.
Σου είναι γνωστό ότι υπάρχουν χιλιάδες μη κυβερνητικές οργανώσεις που σκέφτονται και που έχουν δημιουργήσει διάφορες ομάδες προκειμένου να βοηθήσουν την σημερινή ανθρωπότητα που αγωνιά. «Πράσινοι» και δεκάδες οργανώσεις για το περιβάλλον, «Γιατροί του Κόσμου», «Διεθνής Αμνηστία», «Διάφορες ομάδες που εργάζονται για τους πολιτικούς και Οικονομικούς μετανάστες», …και πάει λέγοντας.

Υπάρχει ένα βιβλίο το οποίο λέγεται τα «Προβλήματα της Ανθρωπότητας», ένα άλλο που λέγεται «Εκπαίδευση στη Νέα Εποχή», ένα άλλο που λέγεται «Το πεπρωμένο των Εθνών», όλα αυτά βρίσκονται στην γραμμή της εσωτερικής διδασκαλίας. Σε όλα τα βιβλία της υγιούς εσωτερικής φιλοσοφίας το σοβαρότερο θέμα που εξετάζεται είναι το θέμα της ανιδιοτελούς υπηρεσίας. Είτε είναι ατομική, είτε ομαδική υπηρεσία και αυτό είναι ένα θέμα που από μόνο του είναι τεράστιο και σίγουρα δεν μπορούμε να το ανοίξουμε τώρα.

Πιθανότατα αφού έχεις φτάσει στο σημείο να σκέφτεσαι σε πλανητικές γραμμές, που δεν νομίζω ότι το κάνουν όλοι οι φίλοι σου, σε τοποθετεί στην γραμμή των στοχαστών για το καλό της ανθρωπότητας. Σου εύχομαι το καλύτερο.


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 19:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και τι 'έχεις να προτείνεις τώρα που η απερίσκεπτη πλειονότητα έχει αρχίσει και γίνονται ακόμα περισσότεροι και απερίσκεπτα καταναλώνουν καταστρέφοντας τον πλανήτη με ταχύτατους ρυθμους...


....τους "μειώνουμε" με πολέμους και συμφορές ?

..τους ταίζουμε με 3 καρβέλια και 4 ψάρια ... μπας και καθήσουν να ακούσουν την "διδασκαλία" ?

....all of the above ? (να το δούμε εξελικτικά βρε παιδιά)

.....insert new recommendation here....



Mμμμ...Πάντα μου αρέσανε τα multiple choice tests!

oros777 καλώς ήλθες σ'αυτό το εσω-δώμα...

Οσο για τα μακροσκελή σου ποστ τι να πω... χαράς το κουράγιο σου...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 10:24:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Avallon

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Θα ήθελα επίσης να σε συγχαρώ, που είχες και εσύ το κουράγιο, να θέσεις αυτό το ακανθώδες θέμα περί «Αριστερής Ατραπού …» στο Forum.

Ανεξάρτητα αν υπήρξαν διάφορες εντάσεις και διαξιφισμοί μεταξύ των φίλων που συμμετείχαν στις διάφορες συζητήσεις σας σχετικές με το θέμα, νομίζω ότι το υπερβολικό ενδιαφέρον όλων σας αποτελεί την πραγματική αιτία της πολύμηνης ενασχόλησης. …

Ατομικά πρόθεση μου ήταν (και είναι) να διευκολυνθεί η συζήτησή σας και να υπάρξει ενημέρωση και πληροφορίες σχετικές με την «Αριστερή και Δεξιά ατραπό» από διάφορα βιβλία εσωτερικού περιεχομένου, που μάλλον δεν τις γνωρίζατε …

Επειδή εσύ έχεις την κύρια ευθύνη εισήγησης του θέματος, καθώς επίσης και του προβληματισμού, θα ήθελα να μου πεις αν επιθυμείς να συνεχίσω την παράθεση και άλλων σχετικών κειμένων, … αλλιώς, απλά θα σταματήσω, …και δεν θα σας ξαναενοχλήσω σ’ αυτό το έσω-δώμα. …

Εύχομαι να είσαι καλά


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 10:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα επίσης να σε συγχαρώ, που είχες και εσύ το κουράγιο, να θέσεις αυτό το ακανθώδες θέμα περί «Αριστερής Ατραπού …» στο Forum.

Επειδή εσύ έχεις την κύρια ευθύνη εισήγησης του θέματος, καθώς επίσης και του προβληματισμού, θα ήθελα να μου πεις αν επιθυμείς να συνεχίσω την παράθεση και άλλων σχετικών κειμένων, … αλλιώς, απλά θα σταματήσω, …και δεν θα σας ξαναενοχλήσω σ’ αυτό το έσω-δώμα. …


Aνάδυση του θέματος που ως θεματοθέτης είχα ξεχάσει.

Φίλε μου ελπίζω να συνεχίσεις τις παραθέσεις σου...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2006, 00:36:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Avallon

quote:
Aνάδυση του θέματος που ως θεματοθέτης είχα ξεχάσει.

Φίλε μου ελπίζω να συνεχίσεις τις παραθέσεις σου...


Μετά από την απόφασή σου να αναδυθεί πάλι αυτό το σπουδαίο θέμα, θα συνεχίσω την παράθεση κειμένων με σκοπό την βοήθεια και τον εποικοδομητικό προβληματισμό όλων όσων επιθυμούν να πραγματοποιήσουν μία θετική συζήτηση.

Θα παρακαλούσα ιδιαίτερα δε, να μην υπάρχουν αντιπαραθέσεις, γιατί το θέμα αυτό νομίζω ότι είναι πάρα πολύ σοβαρό. ... για όλους μας.

Ακολουθεί ένα απόσπασμα από το βιβλίο «Επιστολές επι του Αποκρυφιστικού Διαλογισμού» της Alice Bailey.
--------------------------------------

Η Σκοτεινή Αδελφότητα.
Σήμερα επιζητώ να σας μιλήσω για τις δυνάμεις της Σκοτεινής Αδελφότητας. Oρισμένoι νόμoι πoυ διέπoυν τις πράξεις τoυς, oρισμένες μέθoδoι πoυ χρησιμoπoιoύν όταν εργάζoνται πρέπει να γίνουν αντιληπτές και ορισμένες μέθοδοι προφύλαξης πρέπει να κατανοηθούν και να χρησιμοποιηθούν. Όπως σας είπα πριν, o κίνδυνoς είναι προς το παρόν αμελητέoς για την πλειoνότητα, αλλά με την πάρoδo τoυ χρόνoυ θα βρίσκουμε όλο και περισσότερo αναγκαίο να διδάσκoυμε εσάς, τoυς εργάτες στo φυσικό πεδίo, πώς να προστατεύεσθε και να περιφρουρείσθε από επιθέσεις.
Oι Σκοτεινοί Αδελφoί – να τo θυμάστε πάντα – είναι αδελφoί, σφάλλoντες και πλανώμενoι, όμως ακόμη υιoί τoυ ενός Πατρός παρότι περιπλανημένοι πάρα πoλύ στη μακρινή χώρα. O δρόμoς τoυ γυρισμoύ γι’ αυτούς θα είναι μακρύς, αλλά τo έλεoς της εξέλιξης θα τoυς αναγκάσει αναπόφευκτα να γυρίσoυν στην ατραπό της επιστρoφής σε πολύ μακρινούς κύκλoυς. Oπoιoσδήπoτε υπερτονίζει τo συγκεκριμένo νoυ και τoυ επιτρέπει να απoκλείει συνεχώς τoν ανώτερo, κινδυνεύει να παρεκκλίνει στην αριστερή ατραπό. Πoλλoί παραστρατoύν έτσι… όμως επιστρέφoυν κι απoφεύγoυν τότε στo μέλλoν παρόμoια σφάλματα με τον ίδιο τρόπο που ένα παιδί όταν καεί απoφεύγει τη φωτιά. O άνθρωπoς πoυ επιμένει παρά τις πρoειδoπoιήσεις και τoν πόνo είναι εκείνος πoυ τελικά γίνεται αδελφός τoυ σκότoυς. Τo Εγώ μάχεται στην αρχή ισχυρά για ν’ αποτρέψει τέτoια ανάπτυξη της Πρoσωπικότητας, αλλά oι ελλείψεις τoυ αιτιώδoυς σώματoς (γιατί μη λησμονείτε ότι τα ελαττώματά μας δεν είναι παρά η κατάχρηση των αρετών μας) καταλήγουν σ’ ένα ακανόνιστo αιτιώδες σώμα, υπεραναπτυγμένo προς μια κατεύθυνση και γεμάτo μεγάλα κενά και χάσματα εκεί πoυ θα έπρεπε να υπάρχoυν αρετές.
O σκοτεινός αδελφός δεν αναγνωρίζει καμιά ενότητα με τo είδος τoυ, βλέπoντας σ’ αυτoύς μόνoν ανθρώπους πρoς εκμετάλλευση για την πρoώθηση των σκoπών τoυ. Αυτό λοιπόν είναι σε μικρή κλίμακα τo σημάδι όσων χρησιμoπoιoύνται απ’ αυτoύς εν γνώσει ή εν αγνoία τoυς. Δε σέβoνται κανένα πρόσωπo, θεωρoύν κάθε άνθρωπo σαν καθαρή λεία, χρησιμoπoιoύν τoυς πάντες για να επιβάλoυν τον τρόπο τoυς και με καλά ή πoταπά μέσα επιδιώκουν να συντρίψoυν κάθε αντίσταση και ν’ απoκτήσoυν για τoν πρoσωπικό εαυτό εκείνο πoυ πoθoύν.
O σκοτεινός αδελφός δε νoιάζεται για τoν πόνo πoυ μπoρεί να πρoξενήσει· δεν τoν ενδιαφέρει πόση νοητική αγωνία πρoκαλεί στoν αντίπαλο· εμμένει στην πρόθεσή τoυ και δε διστάζει να βλάψει oπoιoνδήπoτε άνδρα, γυναίκα ή παιδί, αρκεί με όσα κάνει να πρoωθoύνται oι στόχoι τoυ. Μην περιμένετε κανέναν απoλύτως oίκτo απ’ όσους αντιμάχoνται την Αδελφότητα τoυ Φωτός.
Επί του φυσικού πεδίoυ και του συναισθηματικού πεδίoυ o σκοτεινός αδελφός έχει περισσότερη δύναμη απ’ τoν Αδελφό τoυ Φωτός – όχι περισσότερη δύναμη καθαυτή αλλά περισσότερη φαινoμενική δύναμη, επειδή oι Λευκoί Αδελφoί επιλέγουν να μην ασκήσουν τη δύναμή Τoυς στα δύο αυτά πεδία, όπως κάνoυν oι Σκοτεινοί Αδελφoί.
Θα μπoρoύσαν ν’ ασκήσoυν την εξουσία Τoυς αλλά έχουν επιλέξει να απέχoυν, εργαζόμενοι με τις δυνάμεις της ανέλιξης κι όχι της ενέλιξης. Oι στoιχειακές δυνάμεις πoυ απαντώνται στα δύo αυτά πεδία είναι αντικείμενο χειρισμού από δύo παράγoντες:
α. Τις εγγενείς δυνάμεις της εξέλιξης, πoυ κατευθύνoυν τα πάντα στην τελική τελείωση. Εδώ συνεργάζoνται oι Λευκoί Μύστες.
β. Τoυς Σκοτεινούς Αδελφoύς πoυ χρησιμoπoιoύν περιστασιακά τις στoιχειακές αυτές δυνάμεις για να επιβάλoυν τη θέλησή τους και να εκδικηθούν όλoυς τoυς αντιπάλoυς. Υπό τoν έλεγχό τoυς εργάζονται μερικές φoρές τα στoιχειακά τoυ γήινoυ πεδίoυ, oι καλλικάντζαρoι κι η στoιχειακή oυσία καθώς απαντάται σε κακοποιό μoρφή, oρισμένα ξωτικά καθώς και νεράιδες χρώματος καφέ, γκρίζoυ και σκοτεινού. Δεν μπoρoύν να ελέγξoυν τoυς υψηλής ανάπτυξης ντέβα, oύτε τις νεράιδες χρώματος κυανού, πράσινoυ και κίτρινoυ, παρότι λίγες από τις κόκκινες νεράιδες μπορεί να υπoχρεωθoύν να εργασθούν υπό τη διεύθυνσή τoυς. Τα στoιχειακά τoυ νερoύ (όχι όμως τα ξωτικά ή oι συλφίδες) προστρέχουν περιστασιακά σε βοήθειά τoυς και με τoν έλεγχo αυτών των δυνάμεων της ενέλιξης ζημιώνουν κατά καιρούς την πρoώθηση τoυ έργoυ μας.
Συχνά επίσης o Σκοτεινός Αδελφός μεταμφιέζεται σε πράκτoρα τoυ φωτός, συχνά παριστάνει τoν αγγελιαφόρο των θεών, αλλά για την ασφάλειά σας σας λέω ότι εκείνος που ενεργεί υπό την καθoδήγηση τoυ Εγώ, θα έχει καθαρή όραση και θα απoφεύγει την εξαπάτηση.
Την επoχή αυτή η δύναμή τoυς είναι συχνά ισχυρότατη. Γιατί; Επειδή υπάρχoυν ακόμη τόσα πoλλά στις Πρoσωπικότητες όλων των ανθρώπων πoυ ανταπoκρίνoνται στoν κραδασμό τoυς κι έτσι τoυς είναι εύκoλo να επηρεάσoυν τα ανθρώπινα σώματα.
Είναι λίγες oι φυλές, μιλώντας συγκριτικά, πoυ έχoυν δoμήσει προς το παρόν τoν ανώτερo κραδασμό πoυ ανταπoκρίνεται στo βασικό τόνo της Αδελφότητας τoυ Φωτός, η oπoία πρακτικά κινείται oλoκληρωτικά στα δύo ανώτατα επίπεδα (ή στo ατoμικό και υπατoμικό υπoπεδίo) τoυ νoητικoύ, συναισθηματικού και φυσικoύ πεδίoυ. Όταν κινoύμαστε στα υπoπεδία αυτά oι επιθέσεις των στoιχειακών στα κατώτερα πεδία μπoρεί να γίνoνται αισθητές αλλά δεν πρoκαλoύν βλάβη, απ’ όπoυ κι η ανάγκη για αγνή ζωή, ελεγχόμενα καθαρά συναισθήματα κι εξυψωμένη σκέψη.
Θα σημειώσατε πως είπα ότι η δύναμη της Σκοτεινής Αδελφότητας είναι φαινoμενικά κυρίαρχη στo φυσικό και συναισθηματικό πεδίo. Δεν είναι έτσι στo νoητικό, πoυ συνιστά τo πεδίo στo oπoίo εργάζoνται oι Αδελφoί τoυ Φωτός. Ισχυροί σκοτεινοί μάγoι μπορεί να εδρεύουν στα κατώτερα νoητικά επίπεδα, αλλά στα ανώτερα δεσπόζει η Λευκή Στoά και τα τρία ανώτερα υπoπεδία είναι τα επίπεδα τα οποία εκλιπαρεί ν’ αναζητήσουν οι ανελισσόμενοι υιoί των ανθρώπων· είναι η περιoχή Τoυς προς την οποία πρέπει όλoι ν’ αγωνίζoνται και ν’ ανατείνoυν. O Σκοτεινός Αδελφός εντυπώνει τη θέλησή τoυ στα ανθρώπινα όντα (αν υφίσταται ανάλoγoς κραδασμός) και στα στoιχειακά βασίλεια της ενέλιξης. Oι Αδελφoί τoυ Φωτός κάνoυν έκκληση, όπως έκανε κι o Άνθρωπoς των Θλίψεων, σε μια σφάλλoυσα ανθρωπότητα να ανυψωθεί πρoς τo φως. O Σκοτεινός Αδελφός καθυστερεί την πρόoδo και υποτάσσει τα πάντα στoυς σκoπoύς τoυ· ο Αδελφός τoυ Φωτός καταβάλλει κάθε πρoσπάθεια για να επισπεύσει την εξέλιξη και – παραιτούμενος απ’ όλα όσα θα μπoρoύσαν να είναι δικά Τoυ σαν ανταμoιβή της επίτευξης – στέκει στο μέσο της καταχνιάς, της διαπάλης, του κακού και του μίσoυς της εποχής, προκειμένου να μπoρέσει έτσι με κάθε μέσον να βoηθήσει μερικoύς και (υψώνoντάς τoυς απ’ το σκoτάδι της γης) να θέσει τα πόδια τους στo Όρoς και να τoυς καταστήσει ικανούς να υπερβούν τo Σταυρό.
Και τώρα πoιες μέθoδoι μπoρoύν να χρησιμoπoιηθoύν για την περιφρούρηση τoυ εργάτη στο πεδίο του κόσμoυ; Τι μπoρεί να γίνει για να εξασφαλισθεί η προστασία τoυ στo σημερινό αγώνα και στoν ακόμη μεγαλύτερο αγώνα των ερχόμενων αιώνων;
1. Η αντίληψη ότι η αγνότητα όλων των φoρέων είναι τo πρωταρχικό oυσιώδες. Αν ένας Σκοτεινός Αδελφός απoκτήσει έλεγχo πάνω σε oπoιoνδήπoτε άνθρωπo, αυτό απλώς δείχνει ότι o συγκεκριμένος άνθρωπoς έχει κάπoιo αδύνατo σημείo στη ζωή τoυ. Η θύρα δια της οποίας επιτυγχάνεται η είσοδος πρέπει να ανοίξει από τον ίδιο τον άνθρωπo· τo άνoιγμα δια τoυ oπoίoυ θα εισρεύσει η κακοποιός δύναμη πρέπει να προκληθεί από τον κάτοχο των φορέων. Απ’ όπoυ κι η ανάγκη της σχoλαστικής καθαριότητας τoυ φυσικού σώματος, του επιτρεπτού αγνού και σταθερού συναισθήματος στο συναισθηματικό σώμα και της αγνότητας της σκέψης στo νoητικό σώμα. Όταν συμβαίνει αυτό θα υφίσταται συντoνισμός στoυς κατώτερoυς φoρείς κι o ίδιoς o ενοικών Στοχαστής δε θα επιτρέπει την είσoδo.
2. Η εξάλειψη κάθε φόβoυ. Oι δυνάμεις της ανέλιξης δονούνται ταχύτερα από εκείνες της ενέλιξης και στo γεγoνός αυτό ενυπάρχει μια προφανής ασφάλεια. O φόβoς πρoκαλεί αδυναμία· η αδυναμία πρoκαλεί διάσπαση· τo αδύνατo σημείo συντρίβεται κι εμφανίζεται ένα χάσμα και μέσω αυτoύ τoυ χάσματος μπoρεί να εισχωρήσει η κακοποιός δύναμη. O παράγων της εισόδoυ είναι o φόβoς τoυ ίδιoυ τoυ ανθρώπoυ πoυ ανoίγει έτσι τη θύρα.
3. Η σταθερή κι ακλόνητη στάση, ανεξάρτητα τι συμβαίνει.
Τα πόδια σας μπoρεί να βυθίζονται στη λάσπη της γης, όμως τo κεφάλι σας θα λoύζεται στo φως τoυ ηλίoυ των ανώτερων περιοχών. Η αναγνώριση τoυ ρύπoυ της γης δε συνεπάγεται μόλυνση.
4. Η αναγνώριση της χρήσης τoυ κoινoύ νoυ και η εφαρμoγή τoυ κoινoύ αυτoύ νoυ στις άμεσες υποθέσεις. Να κoιμάστε πολύ και καθώς κοιμάστε μάθετε να κάνετε τo σώμα θετικό· μείνετε δραστήριοι στo συναισθηματικό πεδίo κι επιτύχετε την εσώτερη γαλήνη. Μην κάνετε τίποτα πoυ θα κουράσει υπερβολικά τo φυσικό σώμα και παίζετε όποτε είναι εφικτό. Στις ώρες της χαλάρωσης έρχεται η προσαρμογή πoυ απoτρέπει τη μεταγενέστερη ένταση.
(Επιστολές επι του Αποκρυφιστικού Διαλογισμού σελ.134 - 138 Αγγλ.)

Σημείωση oros777:
Για την ενημέρωση τω φίλων του forum.
Λέγεται ότι Αυτός που υπογράφει αυτά τα κείμενα είναι ο Διδάσκαλος Djwhal Khul, Mέλος της Πνευματικής Ιεραρχίας του Πλανήτη.
Τα περισσότερα από τα βιβλία της Alice Bailey έχουν μεταδοθεί τηλεπαθητικά προς αυτήν, από τον παραπάνω Διδάσκαλο, μεταξύ το ετών 1919 – 1949.
Ανέφερα τα παραπάνω για να μην προβληματίζονται ορισμένοι σχετικά με την χρήση του πρώτου προσώπου των βιβλίων.

Εύχομαι και πάλι εποικοδομητική συζήτηση.


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2006, 17:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε oros777, αξιεπαινο που μπηκες στη διαδικασια μεταφορας τοσο μακροσκελων κειμενων! (ποσο μαλλον αν μπηκες και στη διαδικασια της μεταφρασης!)

Χαιρομαι που επανηλθε το θεμα, γιατι εχοντας διαβασει ολες τις σελιδες του (οταν γραφοταν, οχι απανωτα γιατι θα παθαινα υπερφορτωση! ) μου εχει μεινει ενα κενο.
Παρολο που το θεμα ειναι η Αριστερη Ατραπος, δεν ειδα καποιον πρεσβευτη της εν λογω ατραπου να παραθετει την αποψη του και να παρουσιαζει τη πορεια του και την επιλογη του.

Επισης εκτος των κειμενων των "Λευκων Μυημενων" για την Αριστερη Ατραπο, θα ηταν εξισορροπητικο να βλεπαμε και κειμενα των "Μαυρων Αδελφων".

Παν μέτρον άριστον.Αλλά πρέπει να τίθεται μέτρο και στη μετριόητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 00:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Κιρκη

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Όλα τα βιβλία της Alice Bailey (και τα 24) είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά και κυκλοφορούν από τις Εκδόσεις «ΚΕΔΡΟΣ».
Προτιμώ να βάζω τις Αγγλικές σελίδες των βιβλίων στο τέλος της παράθεσης των κειμένων από όπου προέρχονται, γιατί σε όλα τα βιβλία αντίστοιχα με τις Ελληνικές υπάρχουν παράλληλα και οι Αγγλικές σελίδες. Ο λόγος είναι ότι αυτά έχουν εκδοθεί στην Ελλάδα σε πολλές εκδόσεις με αποτέλεσμα να υπάρχει διαφορετική σελιδοποίηση των Ελληνικών βιβλίων, ενώ οι Αγγλικές σελίδες είναι στάνταρ.
Τα τελευταία βιβλία που έχουν εκδοθεί και που περίμεναν για χρόνια την έκδοσή τους οι Έλληνες φίλοι των βιβλίων της Bailey, είναι τα βιβλία «Μαθητεία στη Νέα Εποχή II» το 1999 και «Πραγματεία επί του Κοσμικού Πυρός II» το 2000.
Συνολικά τα βιβλία αυτά περιέχουν 11500 σελίδες περίπου, Ελληνικού κειμένου.
Ορισμένα είναι ομολογουμένως πολύ δύσκολα βιβλία, ...

Τώρα γι’ αυτό που σε προβληματίζει:

quote:
Παρολο που το θεμα ειναι η Αριστερη Ατραπος, δεν ειδα καποιον πρεσβευτη της εν λογω ατραπου να παραθετει την αποψη του και να παρουσιαζει τη πορεια του και την επιλογη του.

Επισης εκτος των κειμενων των "Λευκων Μυημενων" για την Αριστερη Ατραπο, θα ηταν εξισορροπητικο να βλεπαμε και κειμενα των "Μαυρων Αδελφων".


Ο προβληματισμός σου ... έχει πολλές προσεγγίσεις.

1) Κείμενα των μαύρων αδελφών όπως λες θα είχες αν οι μαύροι αδελφοί ήταν συνειδητοποιημένοι!!!
2) Η Συνείδησή μας είναι εκείνη που διαφοροποιεί μεταξύ του Λευκού και του Μαύρου, του Φωτός και του Σκότους, του Πραγματικού και του Απατηλού, του Θανάτου και της Αθανασίας, του Καλού και του Κακού. Έτσι δεν είναι;

Σχεδόν ποτέ κανείς δεν παρουσιάζεται να διακηρύξει. Έ βρε παιδιά κοιτάξτε με (εγώ) είμαι 100% Σκοτεινός. Αφού λείπει το εγώ, δηλαδή η συνείδηση, έστω και η κατώτερη συνείδηση, πως κάποιος θα πει ότι, … είμαι Απατεώνας, ή είμαι εκπρόσωπος του Κακού, ή είμαι Πεθαμένος;
Κοιτάξτε με είμαι (εντελώς) Ασυνείδητος.
Γιατί οι εγκληματίες έχουν την τάση να κρύβουν το πρόσωπό τους όταν τους πλησιάζει η κάμερα, αναρωτηθήκατε; Φυσικά ο εγκληματίας δεν είναι μαύρος μάγος, αλλά όταν για πολλές ενσαρκώσεις κάποιος λειτουργεί εγκληματικά (με την συμβολική φράση η λέξη εγκληματικά) σίγουρα οδηγείται στην Σκοτεινή (Αριστερή) Ατραπό.

Οι σύγχρονοι σατανιστές πιθανότατα συνδέονται με μαύρους μάγους, μη ενσαρκωμένους, αλλά τι να πω γιατί να μας ενδιαφέρει το κακό;
Δεν παρατηρούμε αρκετό κακό στις μέρες μας, γύρω μας, ... μερικές φορές μέσα μας, δεν θα έπρεπε λοιπόν να εστιάσουμε την προσοχή, την σκέψη και τις καθημερινές δραστηριότητές μας, προς το Φως και την Αγάπη, την Θέληση για το Καλό, το Ωραίο και το Αληθινό;


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2006, 23:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν παρατηρούμε αρκετό κακό στις μέρες μας, γύρω μας, ... μερικές φορές μέσα μας, δεν θα έπρεπε λοιπόν να εστιάσουμε την προσοχή, την σκέψη και τις καθημερινές δραστηριότητές μας, προς το Φως και την Αγάπη, την Θέληση για το Καλό, το Ωραίο και το Αληθινό;
Nαι υπάρχει… όμως βλέπω ότι τείνει να μειωθεί σε σχέση με τον Μεσαίωνα όπου τα άγρια και σκοτεινά ένστικτα του ανθρώπου ήταν πολύ περισσότερα και πιο έντονα…

quote:
Μην κάνετε τίποτα πoυ θα κουράσει υπερβολικά τo φυσικό σώμα και παίζετε όποτε είναι εφικτό.

Tι εννοεί εδώ με τον όρο "παιχνίδι"?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 00:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Avallon
quote:
quote:
Δεν παρατηρούμε αρκετό κακό στις μέρες μας, γύρω μας, ... μερικές φορές μέσα μας, δεν θα έπρεπε λοιπόν να εστιάσουμε την προσοχή, την σκέψη και τις καθημερινές δραστηριότητές μας, προς το Φως και την Αγάπη, την Θέληση για το Καλό, το Ωραίο και το Αληθινό;

Γράφεις:

quote:
Nαι υπάρχει… όμως βλέπω ότι τείνει να μειωθεί σε σχέση με τον Μεσαίωνα όπου τα άγρια και σκοτεινά ένστικτα του ανθρώπου ήταν πολύ περισσότερα και πιο έντονα…

Φυσικά αγαπητή μου τον Μεσαίωνα υπήρχε μία χρονική περίοδος που κυκλοφορούσαν μόνον 100 βιβλία σε ολόκληρη την Ευρώπη!!! Επικρατούσε πλήρης σκοταδισμός.
Στις μέρες μας το κακό έχει αλλάξει προσωπείο έχει εκσυγχρονιστεί και έχει ντυθεί με τεχνολογικό μανδύα. Τα σχέδια έχουν αλλάξει τόσο των εργατών της Λευκής Αδελφότητας όσων και των ... σκοτεινών αδελφών.
Σίγουρα σήμερα η ευκαιρία για όλους μας είναι πολύ θετικότερη για να οικοδομήσουμε στην εποχή που έρχεται έναν ορθότερο πολιτισμό, χωρίς βία, περισσότερη συμπάθεια και αγάπη, καλή θέληση, ελευθερία, μερισμό των πόρων του πλανήτη ανεξαρτήτως φυλής και Έθνους, ορθότερες αρχές και αξίες, ... είναι στο χέρι μας, ... να μειώσουμε τον εγωισμό, το μίσος και την απληστία μας.

quote:
quote:

Μην κάνετε τίποτα πoυ θα κουράσει υπερβολικά τo φυσικό σώμα και παίζετε όποτε είναι εφικτό.

Γράφεις:

quote:
Tι εννοεί εδώ με τον όρο "παιχνίδι"?

Απλά με τον όρο παιχνίδι εννοείται από σκάκι έως ότι ... εννοεί ο καθένας μας με τον όρο παιχνίδι (ακόμη και ένα παιχνίδι στον υπολογιστή) που έχει σαν σκοπό την χαλάρωση της σκέψης και των συναισθημάτων μας, του φυσικού σώματος.

Σε χαιρετώ φιλικότατα


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 13:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στις μέρες μας το κακό έχει αλλάξει προσωπείο έχει εκσυγχρονιστεί και έχει ντυθεί με τεχνολογικό μανδύα. Τα σχέδια έχουν αλλάξει τόσο των εργατών της Λευκής Αδελφότητας όσων και των ... σκοτεινών αδελφών.

Αφού ξέρεις ότι τα σχέδια της Σκοτεινής πλευράς έχουν αλλάξει πες μας τον τρόπο, την κατεύθυνση στην οποία έχουν στραφεί.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 23:44:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Avalon

Το θέμα που θίγεις είναι τεράστιο και οι παραθέσεις κειμένων δεν έχουν τελειώσει. ...

Αυτό το θέμα συνδέεται (είτε το θέλουμε, είτε όχι) με το Καλό και το Κακό.
Σε γενικές γραμμές μπορούμε να πούμε ότι το Καλό βρίσκεται εκεί όπου υπάρχει ανιδιοτέλεια, ανθρωπισμός, αλήθεια, αγάπη (συμπάθεια), πνευματικό φως, διεύρυνση της συνείδησης.
Το κακό βρίσκεται εκεί όπου υπάρχει ιδιοτέλεια, υλισμός, επιθετικότητα και μίσος, εσκεμμένη παραποίηση και διαστρέβλωση των εννοιών και των ιδεών, σκοτάδι, δουλεία, φόβος, εγωισμός και χωριστικότητα.

Αναρωτιέμαι όμως αν η παραπάνω διάκριση σχετικά με το καλό και το κακό γίνεται αποδεκτή από τους συμμετέχοντες στο forum. Γίνεται αποδεκτή;
Νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουν διαφορετικοί άποψη σχετικά με το καλό και το κακό, γι’ αυτό αντιδρούν.
Δεν είναι έτοιμοι να εμβαθύνουν σ’ αυτά τα κείμενα που παρατίθενται, γιατί αν ήταν έτοιμοι θα είχαν διαφορετικό τρόπο αντίδρασης. ...
Τα κείμενα που παραθέτονται έχουν πύρινο χαρακτήρα. Όταν διαβάζονται από κάποιους εφελκύονται απρόσωπες ενέργειες ιδιαίτερης ποιότητας που διεγείρουν μέσα τους τις ενυπάρχουσες θετικές και αρνητικές ιδιότητες, γι’ αυτό και οι αντιδράσεις ποικίλουν ανάλογα. Κάποιοι ευαίσθητοι μπορούν να συλλάβουν τον αρνητικό κραδασμό, ... φυσικά και τον θετικό.

Ας υποθέσουμε ότι ισχύουν τα παραπάνω περί καλού και κακού, τι συμβαίνει σήμερα στην ανθρωπότητα;

Είχα παρακολουθήσει μία συνέντευξη του πρώην γραμματέα του Ο.Η.Ε. πριν χρόνια που έλεγε: Το πρόβλημα του πλανήτη σήμερα δεν είναι τα μη συνεργαζόμενα έθνη στον Ο.Η.Ε., αλλά οι πολυεθνικές εταιρείες που η οικονομική τους δύναμη είναι μεγαλύτερη από αυτή των Εθνών! Που δρουν χωρίς περιορισμούς, που οι κυβερνήτες των Εθνών είναι πιόνια τους (αφού τους υποστηρίζουν οικονομικά προεκλογικά και έτσι τους έχουν στο χέρι), που τα μέσα μαζικής ενημέρωσης ελέγχονται από αυτούς και το κεφάλαιο και πάει λέγοντας. ...
Πως αλήθεια λειτουργούν οι πολυεθνικές εταιρείες; Ποιοι είναι αυτοί που τις διοικούν και για ποιο λόγο υπάρχουν αυτοί οι οικονομικοί κολοσσοί; Σκοπός τους δεν είναι το υλικό κέρδος; Δεν είναι αδίστακτες οι ηγεσίες τους όταν κάποιος, ή κάποιες ανθρώπινες ομάδες εμφανίζονται εμπόδιο στα σχέδιά τους; Ποιες ιδιότητες κυβερνούν τους ιδιοκτήτες, τα μεγάλα στελέχη; Δεν υπάρχει πίσω από τις δραστηριότητές τους ιδιοτέλεια και υλισμός, επιθετικότητα και μίσος, εσκεμμένη παραποίηση και διαστρέβλωση των εννοιών και των ιδεών όταν πρόκειται να προωθήσουν τα προϊόντα τους; Σκοτάδι, δουλεία, φόβος, εγωισμός και χωριστικότητα;
Δεν χρησιμοποιούν κάθε μέσον της σύγχρονης τεχνολογίας και της επιστήμης προκειμένου να πραγματοποιήσουν τους σκοπούς τους;
Συμφέρει στους ιδιοκτήτες αυτών των εταιρειών να ξυπνήσουν οι άνθρωποι, ή προτιμούν να κοιμούνται προκειμένου να εκμεταλλεύονται το εργατικό τους δυναμικό χωρίς αντιδράσεις; Νομίζετε ότι δεν συμβουλεύονται ψυχολόγους για να διαχειρίζονται τις μάζες σύμφωνα με τα ιδιοτελή τους συμφέροντα και τις φιλοδοξίες τους; Την αστείρευτη αρχομανία τους;
Τα μέσα μαζικής ενημέρωσης από ποιους διοικούνται; Είναι Άγιοι αυτοί που τα διοικούν, παγκοσμίως; Μήπως είναι ανθρωπιστές αυτοί που διαμορφώνουν την κοινή γνώμη; Είναι ανιδιοτελείς και αποκαλύπτουν το πνευματικό φως στους ανθρώπους; Συντελούν στην διεύρυνση της συνείδησης ή την οδηγούν σε μεγαλύτερο σκοτάδι και φόβο για το αύριο;
Γιατί οι νέοι άνθρωποι σήμερα είναι άνεργοι; Μήπως είναι εσκεμμένη η ανεργία για να μην μπορούν οι νέοι να σκεφτούν κάτι άλλο ευρύτερο που θα τους οδηγήσει στο φως; Δεν το φοβούνται αυτό οι κάθε είδους (μεγάλο) αρχηγοί, γιατί τότε θα χάσουν την εξουσία και τα ... κέρδη τους;

Πόσοι γνωρίζουν ότι η Σκέψη και η Ψυχή – Συνείδηση είναι ανταλλάξιμοι όροι;
Όταν αυτό είναι γνωστό στις δυνάμεις του υλισμού δεν κάνουν οτιδήποτε για να μην σκέφτονται οι άνθρωποι σε πνευματική κατεύθυνση, αλλά να διεγείρουν και να κατευθύνουν τις επιθυμίες τους σε υλικά αποκτήματα;
Νομίζετε ότι οι μη σκεπτόμενες μάζες μπορούν να αντιδράσουν; Πως μπορούν να αντιδράσουν όταν είναι γεμάτες με επιθυμίες;

Αλήθεια πόσο έχουμε συνειδητοποιήσει ότι το μεγαλύτερο κακό σήμερα είναι η καθημερινή πλύση εγκεφάλου όπως λέγεται, της τηλεόρασης, του ημερήσιου τύπου, των εκατοντάδων περιοδικών με κουτσομπολίστικα σκουπίδια που παραπλανούν και διαφθείρουν τις σκέψεις και τις συνειδήσεις των ανθρώπων. Που οι σύγχρονες διαφημιστικές εταιρείες κάνουν το παν για να πωλούν τα προϊόντα τους, τονίζοντας ότι όλα αυτά είναι απαραίτητα, μεταβάλλοντας τους μη σκεπτόμενους ανθρώπους σε καταναλωτικές μηχανές! Μήπως αυτοί οι συνάνθρωποί μας με την καθαρά μηχανιστική τους άπληστη διάθεση έχουν την τάση να μετατραπούν σε Ζόμπι, χωρίς ψυχή; Πιθανότατα πολύ τολμηρή αυτή η άποψη. Δεν είναι έτσι! Η καρδιά των ανθρώπων ακόμη είναι υγιής! Έτσι πρέπει να πιστεύουμε.

Ακούμε για την θρησκευτική μισαλλοδοξία και τον φανατισμό, να μονοπωλεί κάθε θρησκεία την αλήθεια, ότι ο δικός της Θεός είναι ο μόνος σωστός και ότι οι Θεοί των άλλων Θρησκειών είναι υποδεέστεροι. Αν είναι δυνατόν οι σημερινοί ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι να πιστεύουν σε τέτοια χαζομάρα!

Αγαπητή Avalon το θέμα που έθιξες είναι τεράστιο και δυστυχώς μπορεί να προσεγγιστεί μόνο σε γενικές γραμμές.

Το θέμα «Περί Αριστερής Ατραπού» νομίζω ότι θα εμπλουτιστεί με πολύ περισσότερες ιδέες και έννοιες, με τις νέες παραθέσεις που θα ακολουθήσουν.

Σε χαιρετώ για σήμερα ευχόμενος το καλύτερο για σένα και όλους τους φίλους του forum.
Ελπίζω ότι δεν σε κούρασα.


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 03:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

πές τα βρε ορος... ορίστε κατάσταση....
.

το 2% των πλουσιότερων στον πλανήτη ...τους ανήκει το 50% του πλούτου..

και τώρα τι κάνουμε... τι έχουν να προτείνουν οι μεγάλοι διδάσκαλοι ...και αβατάρς...?


Γιώργος
cloacking is on..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oros777
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 13:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους oros777  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ φίλε Γιώργο γεια σου

Χαίρομαι ιδιαίτερα με τον παγκόσμιο προβληματισμό σου!

Αν θυμάμαι καλά 300 άτομα είναι αυτά που διαθέτουν το 45% του παγκόσμιου πλούτου!!! Όπως φαίνεται όμως θα πρέπει να είχε κάποιο λάθος η παλιά στατιστική που διάβασα, γιατί σήμερα «6-12-06» η «Καθημερινή» γράφει το 1% του πληθυσμού (των ενηλίκων παγκοσμίως - όλοι κάτοικοι της Ευρώπης και των ΗΠΑ) νέμεται περισσότερο από το 40% του παγκόσμιου πλούτου.

Το πρόβλημα αγαπητέ φίλε δεν αφορά τόσο άμεσα (χρονικά) τους διδασκάλους και τα Αβατάρς απ’ ότι λες, αλλά πολύ περισσότερο εμάς τους ενσαρκωμένους ανθρώπους!!! Εμείς οι ενσαρκωμένοι άνθρωποι έχουμε το πρόβλημα!!!

Από την αρχαιότητα ο Χριστός και ο Βούδδας, … ο Λάο τσε και ο Σανκαρατσάϊρα, … ο Πυθαγόρας και ο Πλάτων, … (και πιο πρόσφατα εκατοντάδες ανθρωπιστές) ο Γκάντι και ο Τσε Γκεβάρα, πρότειναν, έλεγαν τι θα πρέπει να κάνουμε εμείς οι άνθρωποι, αλλά εμείς (ως συνήθως) τους γράφουμε στα παλιά μας παπούτσια, όλους τους ευεργέτες μας. Προσκυνούμε αυτούς που έχουν το χρήμα, … έτσι δεν είναι φίλε μου;
Για σκέψου αγαπητέ μου πόσοι άνθρωποι ονειρεύονται να … ξυπνήσουν πλούσιοι αφού πιάσουν τον πρώτο λαχνό στο λαχείο; Να κερδίσουν στο Προπό (Τζακ Ποτ ή Τζόκερ) ή οποιοδήποτε τυχερό παιχνίδι; Πως θα ξοδέψουν έπειτα, αφού κερδίσουν, αυτά τα χρήματα … Χιλιάδες φαντασιώσεις!!! Τι είναι οι φαντασιώσεις, … και η ευτυχία; Υπάρχει διάκριση μεταξύ της Ευτυχίας, Xαράς και της Ευδαιμονίας;
Προσωπικότητα …………….Ευτυχία
Ψυχή…………………………….Χαρά
Πνεύμα …………………………Ευδαιμονία

Οι άνθρωποι δεν σκέφτονται, … επιθυμούν και επιθυμούν όλο και περισσότερο. Το γνωρίζουν αυτό οι παραπάνω πλούσιοι και τους δουλεύουν. Μας δουλεύουν. Τους εξαπατούν πολύ εύκολα πλέον στις μέρες μας έχοντας στα χέρια τους την τεχνολογία, …
Το πρόβλημα είναι πως θα ξυπνήσουν οι άνθρωποι!!!
Αν ξυπνήσουν οι άνθρωποι τότε οι πλούσιοι σίγουρα θα έχουν πρόβλημα. Θα έχουν πολύ μεγάλο πρόβλημα οι πλούσιοι και κάνουν οτιδήποτε για να μην ξυπνήσουν.
Το Πρόβλημα είναι δικό μας. Είναι πρόβλημα της ανθρωπότητας το πρόβλημα του υλικού πλούτου.
Πρόβλημά μας επίσης είναι πως θα γίνουμε πνευματικά πλούσιοι!!!
Ή τέλος πάντων, υλικά και πνευματικά πλούσιοι!!!

Ας σκεφτούμε για λίγο.
Για πρώτη φορά στην ιστορία του πλανήτη έχουμε στα χέρια μας, εμείς οι απλοί άνθρωποι μία εκπληκτική τεχνολογία!!!
Οι περισσότεροι από μας στην Δύση ήδη έχουμε υπολογιστές με πρόσβαση στο διαδίκτυο. Έχουμε κινητά τηλέφωνα. Μπορούμε πολύ εύκολα και με λίγα σχετικά χρήματα να ταξιδέψουμε σε οποιαδήποτε χώρα, …
Όλα αυτά και πολλά άλλα, για πρώτη φορά στην ιστορία του πλανήτη. Έχουμε πολύ μεγάλη δύναμη στα χέρια μας εμείς οι απλοί άνθρωποι. Δυστυχώς όμως δεν γνωρίζουμε την δύναμή μας και κάνουμε χαζομάρες! Γιατί; Γιατί δεν σκεφτόμαστε σε εποικοδομητικές γραμμές. Μην μου πείτε ότι δεν υπάρχουν εμπνευσμένοι αρχηγοί που θα παρασύρουν αρκετούς ανθρώπους για να αντιδράσουν. Αυτό γινόταν παλιά. Σήμερα θα πρέπει να δημιουργηθούν ομάδες απρόσωπες κατά το δυνατόν, χωρίς αρχηγούς στο κέντρο.
Αυτές οι αμάδες αν προβληματιστούν ας υποθέσουμε γι’ αυτό το θέμα των πλουσίων και των φτωχών, σίγουρα θα εφελκύσουν το ενδιαφέρον υπερανθρώπινων οντοτήτων!!!
Αγαπητέ μου φίλε Γιώργο μην νομίζεις ότι η έμπνευση είναι τυχαίο γεγονός. Όταν κάποιος (ή κάποια ομάδα) σκέφτεται και προβληματίζεται σε μία καθορισμένη (πνευματική) κατεύθυνση εφελκύει (έλκει προς το μέρος του, μέρος της) ιδέες, έννοιες και απόψεις – σκέψεις προς επίλυση του προβλήματος που τον (την) απασχολεί. (Αυτό αποτελούσε (πριν λίγο καιρό, αλλά ακόμη και σήμερα) αποκρυφιστική διαλογιστική εργασία).
Επειδή όμως τα πράγματα στις μέρες μας αλλάζουν πολύ γρήγορα, αν μπορούσαν να αποτελέσουν μία παγκόσμια ομάδα σκεφτόμενοι άνθρωποι, σε διεθνές επίπεδο (ίσως και μέσον του διαδικτύου), τότε σίγουρα θα σκεφτόταν πολλά σημαντικά πράγματα για την επίλυση του συγκεκριμένου προβλήματος επίλυσης του θέματος του μερισμού (του χρήματος) σε πιο δίκαιες και ορθές βάσεις.
Για σκέψου να μπορούσαν να αποφασίσουν (και να το πράξουν) σε μία χώρα (ή την Ευρώπη), οι άνθρωποι να μην αγοράζουν ιδιωτικής χρήσης αυτοκίνητα για δύο ή τρεις μήνες, τι θα γινόταν με τις αυτoβιομηχανίες; Μπορούν να το κάνουν; Μάλλον δεν μπορούν. Γιατί δεν μπορούν; Γιατί δεν έχουν κανένα έλεγχο στις επιθυμίες τους. Γιατί σχεδόν ο καθένας κάνει ότι του καπνίσει και γιατί δεν ακούν. Γιατί πρώτα απ’ όλα σκέφτονται (όταν σκέφτονται) τα προσωπικά τους συμφέροντα. Έπειτα σκέφτονται τo καλό της ομάδας (αν κάποιοι είναι ενταγμένοι κάπου), έπειτα σκέφτονται το καλό του Έθνους και στο τέλος το καλό της ανθρωπότητας. Τι είναι αυτό τρώγεται;

Το συγκεκριμένο πρόβλημα αυτής της τεράστιας ανισότητας των πλουσίων και των φτωχών αφορά όλη την ανθρωπότητα, είναι συλλογικό πρόβλημα!!!
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν έτοιμες συνταγές!!! Οι πλούσιοι θα κάνουν το παν για να μην χάσουν τα χρήματά τους!!!

Προς ενημέρωσή σου πάντως θα έπρεπε να ξέρεις ότι ένα Άγγλος Διδάσκαλος (της Σοφίας) βρισκόταν (πριν δεκαετίες) πίσω από το παγκόσμιο εργατικό κίνημα. (Έτσι για το αποκρυφιστικό κουτσομπολιό).

Σε χαιρετώ ευχόμενος εποικοδομητικό προβληματισμό


Γνώθι σαυτόνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2006, 14:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε γενικές γραμμές μπορούμε να πούμε ότι το Καλό βρίσκεται εκεί όπου υπάρχει ανιδιοτέλεια, ανθρωπισμός, αλήθεια, αγάπη (συμπάθεια), πνευματικό φως, διεύρυνση της συνείδησης.

Eίσαι σίγουρος ότι διευρυνμένη συνείδηση έχουν ΜΟΝΟ οι της δεξιάς Ατραπούς?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2650146
Maintained by Digital Alchemy