ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ε, αυτό δεν είναι επιστήμη!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 01:39:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι λεγόμενες υπερβατικές εμπειρίες δεν είναι παρά δημιουργηματα του εγκεφάλου.Ανάλογα με τις εμπειριες του ο καθένας βλέπει και αλλά πράγματα.

Η 1η πρόταση είναι μια υποκειμενική εκτίμηση, μια εικασία.
Η 2η είναι σε μεγάλο βαθμό λανθασμένη (κάτι που διορθώνεται με πληρέστερη ενημέρωση).
quote:
Τα φαινόμενα εμφανίζονται κάτω από συγκεκριμένες ασαφώς καθορισμένες αλλά ζωτικής σημασίας συνθήκες (όπως όταν δεν είναι παρόντες σκεπτικιστές ή άπιστοι,όταν δεν είναι παρόντες ειδικοι,όταν κανένας δεν παρακολουθεί,όταν «οι δονήσεις» είναι σωστές,ή μια φορά στην ανθρώπινη ιστορία)

Ασφαλώς και όχι. Συναισθηματικές γενικεύσεις.
quote:
δ)insert group of prefered conspiracy theory at will...

Φανατικοί Κάθε Είδους, κάνει;
quote:
Aμαλια στο τραγουδακι μου οπως ειρωνικα το ονομάζεις κανεις δεν εδωσα αξιόλογη απάντηση.

Πέραν του ότι γίνεται πλέον λίγο γραφικό και προσβλητικό αυτό, ας θυμίσω πως εκρεμούν κάποιες ερωτήσεις στις οποίες δεν απάντησες επαρκώς.
quote:
Γιατί λοιπόν εξαφανίζονται οι υπερφυσικές δυνάμεις όταν τίθονται σε σοβαρη διερευνηση?Τι συμβαίνει?Δεν σας κάνει αυτο να αναρωτιέστε?

Σπανιότατα οι "υπερφυσικές δυνάμεις" έχουν μπει σε σοβαρή διερεύνηση.
Οι επιστήμονες συνήθως ασχολούνται με τις έρευνες που θα τους φέρουν χρηματοδότες και όνομα στην πιάτσα. Αποφεύγουν τα αμφισβητούμενα θέματα όπως ο διάολος το λιβάνι. Ναι, αυτό με κάνει να αναρωτιέμαι.
quote:
Οταν ομως βλεπω τα υπερφυσικα φαινόμενα να εξαφανιζονται οταν τιθονται σε σοβαρη διερευνηση τότε εννοείται οτι δεν θα τα δεχτω ως ενδειξεις ή αποδειξεις για την να δεχτω τις ιδεολογιες/θεωριες/φιλοσοφικά συστήματα που απορρέουν απο αυτά.

Για τον παραπάνω λόγο δεν πιστεύω πως έχεις δει σοβαρά κάτι τέτοιο. Μικρού βεληνεκούς έρευνες πάνω στο ESP δεν αποτελούν κάποια εις βάθος μελέτη από την επιστήμη πάνω στα "μεταφυσικά φαινόμενα". Επίσης δεν φαίνεται να διαθέτεις εποπτική εικόνα των θεωριών που αποπνέουν απ'αυτά. Εδώ που τα λέμε δεν ξέρω αν γνωρίζεις ποιά είναι "αυτά". Οι γραφικότητες τύπου Γκέλλερ δεν συνιστούν τον όγκο των θρυλούμενων ως μεταφυσικών φαινομένων.
Συνεπώς δεν είσαι σε θέση να εκφέρεις βαρύνουσα άποψη επ'αυτών.
Γνώμη, ναι. Ασφαλώς. Και μάλιστα σεβαστή.
quote:
Αμα μου λες οτι "συγκεντρωνοσουν" για 6 ωρες, παει να πει πως οι ουσιες στον εγκεφαλο σου, σκοτωναν απο υπερβολικη ακομα και... πρεζακι της Ομονοιας. Στο ποτηρι κολλας εσυ? Εδω αλλοι πηδανε απο τα μπαλκονια.

Αυτό το βαθύτατα φιλοσοφημένο σχόλιο θα μπορούσε να υποστηριχθεί από κάτι που να μοιάζει έστω και απόμακρα με επιχειρήματα;

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2006, 22:28:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Μικρού βεληνεκούς έρευνες πάνω στο ESP δεν αποτελούν κάποια εις βάθος μελέτη από την επιστήμη πάνω στα "μεταφυσικά φαινόμενα". Επίσης δεν φαίνεται να διαθέτεις εποπτική εικόνα των θεωριών που αποπνέουν απ'αυτά. Εδώ που τα λέμε δεν ξέρω αν γνωρίζεις ποιά είναι "αυτά". Οι γραφικότητες τύπου Γκέλλερ δεν συνιστούν τον όγκο των θρυλούμενων ως μεταφυσικών φαινομένων.
Συνεπώς δεν είσαι σε θέση να εκφέρεις βαρύνουσα άποψη επ'αυτών.


Για την ακριβεια Wendigo υπάρχουν ολοκληρα τμηματα σε πανεπιστημια που ασχολούνται εδω και 20 χρόνια με αυτα.Αν αυτο το ονομάζεις μικρου βεληνεκούς ε...
Εκαναν πειράματα σε remote vewing,τηλεπάθεια,τηλεκίνηση κτλ και δεν βρηκαν τίποτα.Αν ειχαν βρει κάτι θα το ειχαν δημοσιευσει δεν συμφωνεις?

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
οι λεγόμενες υπερβατικές εμπειρίες δεν είναι παρά δημιουργηματα του εγκεφάλου.Ανάλογα με τις εμπειριες του ο καθένας βλέπει και αλλά πράγματα.
--------------------------------------------------------------------------------


Η 1η πρόταση είναι μια υποκειμενική εκτίμηση, μια εικασία.
Η 2η είναι σε μεγάλο βαθμό λανθασμένη (κάτι που διορθώνεται με πληρέστερη ενημέρωση).

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τα φαινόμενα εμφανίζονται κάτω από συγκεκριμένες ασαφώς καθορισμένες αλλά ζωτικής σημασίας συνθήκες (όπως όταν δεν είναι παρόντες σκεπτικιστές ή άπιστοι,όταν δεν είναι παρόντες ειδικοι,όταν κανένας δεν παρακολουθεί,όταν «οι δονήσεις» είναι σωστές,ή μια φορά στην ανθρώπινη ιστορία)
--------------------------------------------------------------------------------


Ασφαλώς και όχι. Συναισθηματικές γενικεύσεις.



Οι εκτιμήσεις δεν είναι μόνο δικές μου.Οντως τα παραψυχολογικα φαινόμενα εξαφανιζονται οταν τίθονται σε αυστηρη διερευνηση (που αποκλειει τις απάτες ηθελημένες ή μη κτλ).

Γιατι ποτε κανεις δεν καταφερε να αποδειξει την υπαρξη αυτων των φαινομένων?

Εικασίες κατα την δικη σου άποψη,συναισθηματικες γενικευσεις κατα την δικη σου άποψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 14:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech
Στα περισσότερα μηνύματά σου τονίζεις το πόσο σημαντικό είναι να έχει ο εξετάζον, επιχειρήματα που προέρχονται από σοβαρή - και δη επιστημονική - μελέτη του υπό εξέτασιν φαινομένου.
Ας πούμε πως είσαι κοινωνιολόγος. Και μελετάς το φαινόμενο των "Εσωτεριστών" για μια επιστημονική διατριβή.
Γράφεις λοιπόν στην εργασία σου:

"Εσωτεριστης:WOW ακουσα οτι ο Χ μετακινει πραγματα με την δυναμη του μυαλου.Αυτο συνιστα αποδειξη οτι οι ανθρωποι εχουνκρυμενες δυνάμεις κτλ κτλ
Επιστημη.Κυριε Χ μετακινηστε παρακαλω το ταδε αντικειμενο υπο ελεγχόμενες συνθηκες...
Κυριος Χ.ε...
Επιστήμονας:Χμμ..
Αληθινός Πιστος:Η επιστημη δεν γνωρίζει τα πάντα!Οι επιστημονες ειναι κλειστα μυαλά!"

Αλήθεια, ποια επιστημονική μελέτη βρήκες, που λέει πως όλοι οι εσωτεριστές είναι ηλίθιοι και εύπιστοι και ακούν μία φήμη απαντώντας με επιχειρήματα ως αμερικανάκια που τους αφηγούνται για το νέο ιπτάμενο χάμπουργκερ, ενώ την αμέσως επόμενη στιγμή που τους αποκαλύπτεται η αλήθεια σε κοιτούν σα βλάκες;

Εάν ήσουν πραγματικά υπέρμαχη του επιστημονικού τρόπου σκέψης και έρευνας, θα όφειλες να δείχνεις την ίδια προσοχή και στην παρουσίαση των επιχειρημάτων και παραδειγμάτων σου.
Αλλιώς, δεν πείθεις...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 17:30:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας πούμε πως είσαι κοινωνιολόγος. Και μελετάς το φαινόμενο των "Εσωτεριστών" για μια επιστημονική διατριβή.
Γράφεις λοιπόν στην εργασία σου:

"Εσωτεριστης:WOW ακουσα οτι ο Χ μετακινει πραγματα με την δυναμη του μυαλου.Αυτο συνιστα αποδειξη οτι οι ανθρωποι εχουνκρυμενες δυνάμεις κτλ κτλ
Επιστημη.Κυριε Χ μετακινηστε παρακαλω το ταδε αντικειμενο υπο ελεγχόμενες συνθηκες...
Κυριος Χ.ε...
Επιστήμονας:Χμμ..
Αληθινός Πιστος:Η επιστημη δεν γνωρίζει τα πάντα!Οι επιστημονες ειναι κλειστα μυαλά!"


Δεν είναι έρευνα.
Παράδειγμα επεξήγησης είναι.
Και βασικά το τραγουδάκι των κλειστων μυαλών (απο τα πραγματικά κλειστα μυαλά) εχουμε βαρεθεί να το ακούμε.Οπως εχουμε βαρεθει να ακόύμε και μπινελίκια.

Οι υπερμαχοι των μεταφυσικών δυνάμεων βασίζονται σε ανέκδοτες μαρτυρίες.Πολλοί λίγοι απο αυτούς εχουν προσβαση σε επιστημονικές μελέτες ή επιστημονικα στοιχεια αναφορικά με τα "υπερφυσικα" φαινόμενα.

Πόσοι απο αυτούς που υποστηρίζουν τις μεταθανάτιες εμπειρίες εχουν γνωση των νευρολογικων φαινομένων που σχετίζονται με τον Ιπποκαμπο (τμημα του εγκεφάλου και όχι καινούργιο ζωδιο/εξωαστρικη οντότητα κτλ)?

Ποσοι απο αυτους που ισχυριζονται οτι ο λόγος που δεν εχουν γινει τα φαινομενα αυτα αποδεκτα απο την επιστημη είναι οτι η επιστήμη αρνήται να τα μελετήσει,γνώριζουν οτι υπάρχουν ολοκληρα τμήματα παραψυχολογικης ερευνας σε πανεπιστημια του εξωτερικου (τα πλείστα στις HΠΑ πχ το PEAR),τα οποία παρόλη την 20ετη ερευνα δεν εχουν τίποτα που να αποδεικνύει την υπαρξη υπερφυσικων φαινομενων στα χέρια τους και παίζουν με τις στατιστικές για να συνεχίσουν να λαμβάνουν χρηματοδότηση?

Πόσοι απο εδω μέσα γνώριζαν για την Προκληση Του James Rhandi?1 εκ δολλάρια περιμενει οποιον αποδείξει την υπαρξη υπερφυσικων φαινομένων.(το οποιο κανεις δεν εχει κερδισει ως τωρα φυσικά...)


quote:
Αλήθεια, ποια επιστημονική μελέτη βρήκες, που λέει πως όλοι οι εσωτεριστές είναι ηλίθιοι και εύπιστοι και ακούν μία φήμη απαντώντας με επιχειρήματα ως αμερικανάκια που τους αφηγούνται για το νέο ιπτάμενο χάμπουργκερ, ενώ την αμέσως επόμενη στιγμή που τους αποκαλύπτεται η αλήθεια σε κοιτούν σα βλάκες;

Αλλο η ηλιθιότητα και άλλο τα λογικα σφαλματα.Πολλοι εσωτεριστες ειναι εξυπνοι και μορφωμένοι ανθρωποι αλλά υποκύπτουν σε λογικα σφάλματα.Αλλοτε οι συναισθηματικες αναγκες υπερνικούν τις εύλογες αμφιβολίες.Eπισης ναι με φημες μου απάντησαν,με ανέκδοτες μαρτυρίες και με κακή κατανοηση των κβαντικών φαινομένων.Α και με βρισίδια.Πολλά βρισίδια.

quote:
Εάν ήσουν πραγματικά υπέρμαχη του επιστημονικού τρόπου σκέψης και έρευνας, θα όφειλες να δείχνεις την ίδια προσοχή και στην παρουσίαση των επιχειρημάτων και παραδειγμάτων σου.
Αλλιώς, δεν πείθεις...

Καλα δεν περιμενω να πείσω τους Αληθινους Πιστους.Ελπίζω όμως να εδωσα κάποιες κατευθύνσεις.Ευχομαι οι αναγνώστες του forum να τις λάβουν υπόψη.Το αν πείθω και εαν δεν πειθω φυσικα δεν θα μας το διαβεβαιώσεις εσύ ή εγώ.Αν κινουμαστε καπως επιστημονικα θα έπρεπε να κάνουμε μια δημοσκόπηση (πόσοι πείθονται απο την medtech) και δεν θα έπρεπε να βασιζόμαστε στην γνωμη ενος εσωτεριστη (την δική σου) ή την γνώμη ενός σκεπτικιστή (την δική μου).Βέβαια με λογική σκέψη και δεδομένου οτι εδώ είναι ενα forum εσωτεριστικό λογικά η δημοσκοπιση θα κατέληγε οτι η medtech ειναι ένα κλειστό,ρομποτικό,μυαλο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 19:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ας πούμε πως είσαι κοινωνιολόγος. Και μελετάς το φαινόμενο των "Εσωτεριστών" για μια επιστημονική διατριβή.
Γράφεις λοιπόν στην εργασία σου:

"Εσωτεριστης:WOW ακουσα οτι ο Χ μετακινει πραγματα με την δυναμη του μυαλου.Αυτο συνιστα αποδειξη οτι οι ανθρωποι εχουνκρυμενες δυνάμεις κτλ κτλ
Επιστημη.Κυριε Χ μετακινηστε παρακαλω το ταδε αντικειμενο υπο ελεγχόμενες συνθηκες...
Κυριος Χ.ε...
Επιστήμονας:Χμμ..
Αληθινός Πιστος:Η επιστημη δεν γνωρίζει τα πάντα!Οι επιστημονες ειναι κλειστα μυαλά!"


Δεν είναι έρευνα.
Παράδειγμα επεξήγησης είναι.
Και βασικά το τραγουδάκι των κλειστων μυαλών (απο τα πραγματικά κλειστα μυαλά) εχουμε βαρεθεί να το ακούμε.Οπως εχουμε βαρεθει να ακόύμε και μπινελίκια.

Οι υπερμαχοι των μεταφυσικών δυνάμεων βασίζονται σε ανέκδοτες μαρτυρίες.Πολλοί λίγοι απο αυτούς εχουν προσβαση σε επιστημονικές μελέτες ή επιστημονικα στοιχεια αναφορικά με τα "υπερφυσικα" φαινόμενα.

Πόσοι απο αυτούς που υποστηρίζουν τις μεταθανάτιες εμπειρίες εχουν γνωση των νευρολογικων φαινομένων που σχετίζονται με τον Ιπποκαμπο (τμημα του εγκεφάλου και όχι καινούργιο ζωδιο/εξωαστρικη οντότητα κτλ)?

Ποσοι απο αυτους που ισχυριζονται οτι ο λόγος που δεν εχουν γινει τα φαινομενα αυτα αποδεκτα απο την επιστημη είναι οτι η επιστήμη αρνήται να τα μελετήσει,γνώριζουν οτι υπάρχουν ολοκληρα τμήματα παραψυχολογικης ερευνας σε πανεπιστημια του εξωτερικου (τα πλείστα στις HΠΑ πχ το PEAR),τα οποία παρόλη την 20ετη ερευνα δεν εχουν τίποτα που να αποδεικνύει την υπαρξη υπερφυσικων φαινομενων στα χέρια τους και παίζουν με τις στατιστικές για να συνεχίσουν να λαμβάνουν χρηματοδότηση?

Πόσοι απο εδω μέσα γνώριζαν για την Προκληση Του James Rhandi?1 εκ δολλάρια περιμενει οποιον αποδείξει την υπαρξη υπερφυσικων φαινομένων.(το οποιο κανεις δεν εχει κερδισει ως τωρα φυσικά...)


quote:
Αλήθεια, ποια επιστημονική μελέτη βρήκες, που λέει πως όλοι οι εσωτεριστές είναι ηλίθιοι και εύπιστοι και ακούν μία φήμη απαντώντας με επιχειρήματα ως αμερικανάκια που τους αφηγούνται για το νέο ιπτάμενο χάμπουργκερ, ενώ την αμέσως επόμενη στιγμή που τους αποκαλύπτεται η αλήθεια σε κοιτούν σα βλάκες;

Αλλο η ηλιθιότητα και άλλο τα λογικα σφαλματα.Πολλοι εσωτεριστες ειναι εξυπνοι και μορφωμένοι ανθρωποι αλλά υποκύπτουν σε λογικα σφάλματα.Αλλοτε οι συναισθηματικες αναγκες υπερνικούν τις εύλογες αμφιβολίες.Eπισης ναι με φημες μου απάντησαν,με ανέκδοτες μαρτυρίες και με κακή κατανοηση των κβαντικών φαινομένων.Α και με βρισίδια.Πολλά βρισίδια.

quote:
Εάν ήσουν πραγματικά υπέρμαχη του επιστημονικού τρόπου σκέψης και έρευνας, θα όφειλες να δείχνεις την ίδια προσοχή και στην παρουσίαση των επιχειρημάτων και παραδειγμάτων σου.
Αλλιώς, δεν πείθεις...

Καλα δεν περιμενω να πείσω τους Αληθινους Πιστους.Ελπίζω όμως να εδωσα κάποιες κατευθύνσεις.Ευχομαι οι αναγνώστες του forum να τις λάβουν υπόψη.Το αν πείθω και εαν δεν πειθω φυσικα δεν θα μας το διαβεβαιώσεις εσύ ή εγώ.Αν κινουμαστε καπως επιστημονικα θα έπρεπε να κάνουμε μια δημοσκόπηση (πόσοι πείθονται απο την medtech) και δεν θα έπρεπε να βασιζόμαστε στην γνωμη ενος εσωτεριστη (την δική σου) ή την γνώμη ενός σκεπτικιστή (την δική μου).Βέβαια με λογική σκέψη και δεδομένου οτι εδώ είναι ενα forum εσωτεριστικό λογικά η δημοσκοπιση θα κατέληγε οτι η medtech ειναι ένα κλειστό,ρομποτικό,μυαλο.


Κατά την γνώμη μου και έξω απο το forum στο ίδιο θα κατέληγε...
Και προσωπικά δεν είμαι ουτε σκεπτικιστής (φοβερή έννοια...γιατί υπάρχουν άνθρωποι που δεν σκέπτονται;;;) ούτε εσωτεριστής ούτε εξωτεριστής...
Εγώ προσωπικά δεν αντιδρώ μαζί σου στην απαξίωση του εσωτερισμού. Θα έλεγα οτι συμφωνώ σε γενικές γραμμές αν και διστάζω να εκφέρω γνώμη διότι δεν έχω εντρυφήσει στο θέμα...Αλλά στην υπεραξία της επιστήμης (την οποία πρεσβεύεις) θα αντιδρώ γιατι και είμαι επιστήμονας άρα κατέχω την βασική γνώση..αλλά και η κρίση μου λέει οτι μια τέτοια υπεραξία οδηγεί τον κόσμο στο τέλμα.
Και για να είμαι ειλικρινής όσο αξία έχει να λέγεται αυτό σε ένα forum που ΟΛΟΙ είμαστε κρυμμένοι σαν τις κοτούλες πίσω απο μια οθόνη ... βγάζεις έναν απίστευυο ναρκισσισμό που μειώνει την αξία των απόψεων σου...Προσωπικά όποτε διάβαζα τα μηνύματα σου προσπαθούσα να ξεχάσω οτι γράφεις εσύ για να εστιάσω στην ουσία των λεγομένων σου... Βέβαια , forum είναι αυτό και μπορεί να είναι μια εσφαλμένη εικόνα..αλλά νομίζω πως έπρεπε να στο πώ για να βρείς μια αιτία τουλάχιστον που κάποιοι αντιδρούν εδω μέσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 20:26:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατά την γνώμη μου και έξω απο το forum στο ίδιο θα κατέληγε...
Και προσωπικά δεν είμαι ουτε σκεπτικιστής (φοβερή έννοια...γιατί υπάρχουν άνθρωποι που δεν σκέπτονται;;;) ούτε εσωτεριστής ούτε εξωτεριστής...
Εγώ προσωπικά δεν αντιδρώ μαζί σου στην απαξίωση του εσωτερισμού. Θα έλεγα οτι συμφωνώ σε γενικές γραμμές αν και διστάζω να εκφέρω γνώμη διότι δεν έχω εντρυφήσει στο θέμα...Αλλά στην υπεραξία της επιστήμης (την οποία πρεσβεύεις) θα αντιδρώ γιατι και είμαι επιστήμονας άρα κατέχω την βασική γνώση..αλλά και η κρίση μου λέει οτι μια τέτοια υπεραξία οδηγεί τον κόσμο στο τέλμα.
Και για να είμαι ειλικρινής όσο αξία έχει να λέγεται αυτό σε ένα forum που ΟΛΟΙ είμαστε κρυμμένοι σαν τις κοτούλες πίσω απο μια οθόνη ... βγάζεις έναν απίστευυο ναρκισσισμό που μειώνει την αξία των απόψεων σου..

Οκ τωρα θα γίνω κακια (ε το παραξυλωσατε με τις προσωπικες επιθεσεις)

Ελα βρε επιστημονα που δεν βρήκες ακόμα πως να κάνεις σωστα την παράθεση των quotes!

Λοιπον για να σε βοηθησω λιγακι:

1.Διαλεγεις την φραση που θες να παραθεσεις
2.Γραφεις quote εντος παρενθεσης τύπου [] κανεις paste (επικόληση) την φραση που θες και μετα γράφεις /quote πάλι εντος παρενθεσεως τυπου []
3.Καταλαβες επιστήμονα?

quote:
Και προσωπικά δεν είμαι ουτε σκεπτικιστής (φοβερή έννοια...γιατί υπάρχουν άνθρωποι που δεν σκέπτονται;;;) ούτε εσωτεριστής ούτε εξωτεριστής...

Επισης ανοιξε και κανα λεξικο Μεγαλε Επιστημονα Που Κατεχεις Την Βασικη Γνωση(αληθεια σε τι κατεχεις την βασικη γνωση?)!Αλλο σκεπτόμενος και άλλο σκεπτικιστης!(μαλλον αυτο σου διαφυγε απο τις βασικες σου γνωσεις!).

Γεια σου Μεγαααααλε Επιστημονα που μας βαφτίζεις και ναρκισσους (αν και εμεις δεν εχουμε δηλωσει μεγαλοι επιστημονες και εχει ξεραθει ο λαιμος μας να επαναλαμβανουμε οτι δεν εχουμε την πεποιθηση οτι η επιστημη θα τα εξηγησει ολα και θα τα λύσει ολα:ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ !.)

Edited by - medtech on 19/04/2006 20:34:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 20:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
βγάζεις έναν απίστευυο ναρκισσισμό που μειώνει την αξία των απόψεων σου..

Εγω φιλαρα ειμαι τεχνολογος ιατρικων εργαστηριων.
Το επάγγελμα μου το κατεχω καλα.
Δεν στελνω κοσμο να δει τα ραδικια αναποδα πειθοντας τους να ακολουθησουν διαγνωστικες μεθόδους και θεραπειες αμφιβολης αποτελεσματικότητας καταλαβες φιλάρα?

Ποτε δεν ισχυριστηκα οτι ειμαι επιστημονας μεγαλου βεληνεκους.Ουτε και οτι ειμαι παντογνωστης.Αυτα ομως που καταφεραν οι επιστημονες δεν τα καταφερε ποτε κανενας γκουρου.
Και αυτο σας κανει να σκατε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 20:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα ρε Μedtech...Δον Κιχώτη...των forum...
Yπερασπιστή της μίας και μοναδικής αλήθειας...άρχοντα του ήθους...μοναχικέ καβαλάρη του αλόγου της γνώσης...
Σου έχω ξαναπεί οτι είμαι Χημικός...ένας Χημικός και τίποτα παραπάνω ο οποίος έχει όμως την θέληση να κρίνει λογικά και να διαβάζει (και ο οποίος παρεπιπτόντως εκ της φύσεως της σχολής έχει διαβάσει κβαντομηχανική περισσότερο απο πολλούς εδω μέσα) .
Μάλιστα το όνομα μου είναι
****************** διαγραφή προσωπικών δεδομένων ***********************
Επειδή δεν είμαι ένας ανώνυμος...Έχω όνομα και δεν κρύβομαι πίσω απο το ψευδώνυμο Deepblue ...Εσύ κοτουλίτσα μου;;; Μπορείς να πείς το όνομα σου ή θα τα κάνεις πάνω σου τα τσισάκια σου;;;
Επειδή ξεράθηκε το λαιμουδάκι σου...μήπως θυμάσαι το μήνυμα που λές...οτι ΄΄Δεν είμαι σίγουρη πως η επιστήμη δεν θα βγάλει κάποτε κάποια θεωρία που θα τα εξηγεί όλα...;;;;΄΄ Το ξεχάσαμε το μηνυματάκι;;;
Επίσης προς επεξήγηση των πραγμάτων ...
1)Εξήγησε σε αυτούς που διαβάζουν το σημείο που είπα οτι είμαι μεγαλοεπιστήμονας, Κάνει παράθεση quote όπως μου λές , το οποίο δεν το γνωρίζω καλά γιατι δεν ξημεροβραδιάζομαι στα forum...όπως εσύ που έχεις γράψει ένα ολόκληρο βιβλίο στο Esoterica...
2)Εξήγησε μου την προσωπική επίθεση που σου έκανα...ενώ τόνισα οτι μπορεί να είναι εσφαλμένη η γνώμη μου καθώς είμαστε σε ένα forum...η γνώμη μου οτι είσαι ένας νάρκισσσος δηλαδή...

ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΣΟΥ ΤΩΡΑ!!! ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΤΟΙΜΟΛΟΓΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ , ΕΞΥΠΝΑΚΙΑ , ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΚΟΥΝΗΣΕΙΣ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙΣ ΕΙΡΩΝΕΙΕΣ ΣΟΥ...ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 21:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για χαζή με περνας εξυπνακια?
Θα κανω τον εαυτό μου στόχο επιθέσεως σε forum που κυκοοφορουν ατομα που θεωρούν οτι ειναι θεόσταλτα?
Σιγα μην πεσω βορα σε τρελαμένους σαν και σενα.

ΥΓ.Θα τα πουμε οταν θα έρθω στις Αχαρνες.

ΥΓ2.Και τοτε θα δουμε ποιος ειναι η κοτα.

ΥΓ.3.Ουτε ενας σας δεν παρουσιασε ποτε μα ΠΟΤΕ ενα αξιολογο επιχειρημα.Μονο βρισιδια.

ΥΓ4.Ναι ρε θελω να βοηθησω τους συνανθρωπους μου.Αλλα σε τυπους σαν κι εσενα και αυτό ακόμα ειναι μεμπτο!Αυτο σε μαρανε με τοσους δηθεν σωτηρες που υποσχονται μελλοντικες προβλεψεις,θαυματουργες θεραπειες,απαλλαγη απο τα προβλήματα μεσω διαλογισμου,συνδεση με την Ανδρομεδα,συνδεση με την δεκατη εκτη διασταση,ενεργοποιηση της 35ης αλυσίδας του DNA,τεστ προσωπικοτητας με βαση την θεση των αστρων,ανασταση νεκρων και ζωη εις τους αιώνας των αιώνων.

Edited by - medtech on 19/04/2006 21:17:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 21:11:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επίσης επειδή το ξέχασα...είπα οτι συμφωνώ σε γενικές γραμμές μαζί σου...σε σχέση με τα θέματα του εσωτερισμού...Αλλά πάντα γρήγορη στις απαντήσεις πρόλαβες να πείς...οτι εσείς δεν στέλνετε τον κόσμο να δεί τα ραδίκια ανάποδα...λές και εγώ συμφωνώ με τα γιατροσόφια , τα ματζουροβότανα και τον κάθε κομπογιαννίτη...Λές και εγώ συμφωνώ με το οτι μπορώ να κάνω κουτάλια να λυγίζουν...
Αλλά σέβομαι τους άλλους και ξέρω οτι η ειρωνεία πολλές φορές είναι χειρότερη απο το μπινελίκι...Στην ειρωνεία έκανε μεταπτυχιακό κοπέλα μου;;;Ειδικά σε ένα forum, στην κοινωνία του Ιντερνετ που όλοι κρυμμένοι πίσω απο Nicknames το παίζουν κάποιοι.
Εγώ ειμαι αυτός που ανέφερα ...έχω όνομα...είμαι ένας άνθρωπος με τα θετικά του και τα αρνητικά του...σιγουρα σφάλλω αρκετές φορές και γι'αυτό συμετέχω και σε συζητήσεις...
Αντε γειά σου, λοιπόν!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 21:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει κοτουλίτσα μου...αλλα πρόσεχε μην έρθεις στο Μενίδι έτσι;;;
Γιατι άλλο Αχαρνών και άλλο Αχαρναι...
Άνοιξε κάνα χάρτη...Εκτός απο τα άλλα βιβλία σου...

Δεν περίμενα και καμιά αλλή απάντηση απο εσένα...και τα στοιχεία μου δεν τα είπα για να έρθεις να τα πούμε απο κοντά (μπορείς να έρθεις όποτε θές) τα είπα διότι δεν είμαι ΕΝΑΣ ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΚΟΠΕΛΙΤΣΑ ΜΟΥ....ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΡΕΛΑΜΕΝΟΣ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ...ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΣΑΙ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 21:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι με το Υ.Γ.2. τι ακριβώς εννοείς;;;Θα έρθεις να με δείρεις μήπως;;;Ρίχνεις και ξύλο;;;
Χτύπα μου το κουδούνι 4 φορές για συνθηματικό...να έχω βάλει την πανοπλία μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 21:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σε πληροφορησω οτι και χαρτες εχω κατεβασει και ξερω που ειναι το ρημαδι το Μενιδι δεδομενου οτι εκει θα μετεγκατασταθω στο μελλον.

Σιγα τα ωα με τους χαρτες.

Και θα τα πουμε εξυπνε.

Εξηγησα οτι βορα σε τρελαμενους δεν γινομαι.Και κυριως μετα την αποκάλυψη στο forum Γνωση.(Μεγας Αλεξανδρος).

Ηλιθια δεν ειμαι.

Ουτε και πεφτω σε παγιδες.

Αλλοι κανουν μεταπτυχιακο στην ειρωνια και αλλοι στα μπινελικια και στην ψευτομαγκια.Συγχαρητηρια πηρες το δευτερο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 21:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α και το e-mail μου takisperd@ath.forthnet.gr γιατι αν φοβάσαι του εσωτεριστές ...μπορείς τουλάχιστον να μην φοβάσαι εμένα...διότι ούτε εσωτεριστής είμαι ...ούτε σκεπτικιστής...και ούτε θα σε δείρω ...Απλά θα ήθελα να δώ άν έχεις τα κότσια να πείς το όνομα σου...Και προτείνω γενικά στο forum να ΕΙΣΑΧΘΕΙ Η ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ E_MAIL ΝΑ ΕΙΣΑΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ... ΠΑΡΑΠΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΘΡΑΣΥΔΕΙΛΟ ΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΕΝΟΣ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ...ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ Ή ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 21:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kαι με το Υ.Γ.2. τι ακριβώς εννοείς;;;Θα έρθεις να με δείρεις μήπως;;;Ρίχνεις και ξύλο;;;
Χτύπα μου το κουδούνι 4 φορές για συνθηματικό...να έχω βάλει την πανοπλία μου...

Αμα χρειαστει φιλάρα ναι!

Αν και θα προτιμουσα να μου εξηγησεις:
α)τι κολημα εχεις φαει με μενα που προσπαθω να επεξηγησω την επιστημονικη μεθοδολογια και να αναφερω γιατι δεν εμπιστευομαι τις δηλωσεις περι υπερφυσικων-παραψυχολογικων δυναμεων.
β)που στο καλο ειδες την αλαζονια
γ)που στο καλο ειδες να δηλωνω οτι η επιστημη θα λυσει τα παντα και θα επξηγησει τα παντα
δ)δεν ξερεις να διαβαζεις ή δεν προσεξες οτι επαναλαβανω οτι αν μου φεορυν αποδειξεις για την υπαρξη υπερφυσικων φαινομενων θα τα πιστεψω?


-ελπιζω να καταλαβες πως κανουν quote.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 21:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A βρε άμοιρη...
και εσύ τι κάνεις σε ένα forum με τρελούς;;;Toν Ψυχίατρο;;;

Μήπως φοβάσαι οτι είμαι κανας μανιακός δολοφόνος...που θα σε κυνηγήσω;;; Ή θα σου κάνω κάνα βουντου με εσωτεριστικές ιεροτελεστίες...;;;
Φοβάσαι και τη σκία σου...Κυκλοφορείς σε ένα forum , που νομίζεις οτι είναι γεμάτο ανώμαλους...που θέλουν τι...να σου κάνουν κακό;;;
Εγώ προσωπικά κατά τύχη έπεσα εδώ μέσα...και πρώτα πρώτα έπεσα σε κείνο το μήνυμα σου προς το παιδί που έκανε στο Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ το θέμα και με εντυπωσίασε η ειρωνεία σου...
Το ποιος είναι ο ψευτόμαγκας άσε να το κρίνουν άλλοι σε αυτό το forum και για να σε προλάβω ...μην βιαστείς να τους βάλεις όλους στο ίδιο σακούλι εδω μέσα...
To e-mail μου το έχεις και η πρόταση ισχύει...Μπορούμε να συζητήσουμε προσωπικά αν θές την αντιπαράθεση...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 21:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑΡΑΠΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΘΡΑΣΥΔΕΙΛΟ ΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΕΝΟΣ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ...ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ Ή ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΑ;;;

Θα ηθελα να δω αν θα ειχες την ιδια αποψη αν κανενας παλαβιαρης που διαβαζε τα ποστ σου εκανε ντου στο σπιτι σου και σε εσφαζε στο γονατο.

Η αν τυγχανε να ειναι ο Προϊσταμενος σου και σου διελυε την καριέρα.

Η μηπως δεν τα σκεφτηκες αυτα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 21:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

A βρε άμοιρη...
και εσύ τι κάνεις σε ένα forum με τρελούς;;;Toν Ψυχίατρο;;;

Μήπως φοβάσαι οτι είμαι κανας μανιακός δολοφόνος...που θα σε κυνηγήσω;;; Ή θα σου κάνω κάνα βουντου με εσωτεριστικές ιεροτελεστίες...;;;
Φοβάσαι και τη σκία σου...Κυκλοφορείς σε ένα forum , που νομίζεις οτι είναι γεμάτο ανώμαλους...που θέλουν τι...να σου κάνουν κακό;;;
Εγώ προσωπικά κατά τύχη έπεσα εδώ μέσα...και πρώτα πρώτα έπεσα σε κείνο το μήνυμα σου προς το παιδί που έκανε στο Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ το θέμα και με εντυπωσίασε η ειρωνεία σου...
Το ποιος είναι ο ψευτόμαγκας άσε να το κρίνουν άλλοι σε αυτό το forum και για να σε προλάβω ...μην βιαστείς να τους βάλεις όλους στο ίδιο σακούλι εδω μέσα...
To e-mail μου το έχεις και η πρόταση ισχύει...Μπορούμε να συζητήσουμε προσωπικά αν θές την αντιπαράθεση...


Παλι θα ξαναλεμε τι κανω εδω?

Δεν ειναι ολοι τρελοι.Αλλα δεν αποκλειεται να υπαρχουν και τετοιοι.
Οχι την σκια μου δεν την φοβαμαι.Ουτε και οτι θα με σφαξει κανενας.Κατι τετοιους τους καταφερνω μια χαρα.Αλλα με απασχολει η ΚΑΡΙΕΡΑ ΜΟΥ.Αυτη και μόνο.Και δεν σκοπευω να την καταστρεψω για κανεναν.

Η ειρωνια απευθυνονταν στο μισος αυτου που ανοιξε το θεμα προς τους ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ.Η λέξη που χρησιμοποιήσα δεν ειχε σκοπο να προσβαλει τους ομοφυλόφιλους ανδρες αλλα να καταδειξει οτι πραγματικο κινητρο του ηταν το ΜΙΣΟΣ προς τους ομοφυλόφιλους (και να καταδειξει την ριζα του μισους-ο ομοφυλόφιλος ανδρας θεωρειται θηλυπρεπης αρα αδυναμος και γιαυτο κυριως μισήται)
.
Επίσης σου διεφυγε η ειρωνια των αλλων προς εμενα.Αυτους τους επετιμησες για την ειρωνια?Αλλα μαλλον επετιμεις μονο αυτους με τους οποιους διαφωνεις.

Email διαθετω και μπορεις να επικοινωνησεις μεσω αυτου για τις λετπομέριες...της συζητησης ή...της μονομαχιας.(αναλογα).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 21:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Υπάρχουν αποδείξεις για την ύπαρξη υπερφυσικών δυνάμεων?

Παρακαλώ αν υπάρχουν να μας τις παραθέσετε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 21:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βέβαια τα σκέφτηκα και είπα να ρισκάρω γιατι ήρθα εκτός εαυτού...
Πιστεύω οτ έπραξα σωστά
Όποιος θέλει ας κοπιάσει...Δεν κατάλαβα δηλαδή...Ϊσα ίσα που θα κάνω και καλό στην κοινωνία...Αυτός ο τρελός ότι και να μου κάνει θα χωθεί στη φυλακή...

Απλά, δεν υπάρχει γκρίζο σε αυτές τις περιπτώσεις... Ή λες τη γνώμη σου και αναδυκνείεις και το πρόσωπο σου...ή το βουλώνεις και δεν λές τίποτα ως ανώνυμος...Δεν έχω δίκιο σε αυτό;;;
Αν ο προϊστάμενος μου είναι τόσο ανήθικος που θα με κατέστρεφε επειδή είχα την ευθιξία να δείξω οτι είμαι ένας απλός άνθρωπος με όνομα...τότε να την χέσω την καριέρα μου...Καλύτερα να γινόμουν νεκροθαφτής...και να τον έγραφα εκεί που δεν πιάνει μελάνι
Όσο για τα ερωτήματα σου...

1) Αλαζονία : Βλέπε Μέγας Αλέξανδρος , εκεί όπου αναφέρεσαι στον τύπο όπου θα του βγάλουν τον αντρακλά του ...********* (αστεράκια)...... Πιστεύεις οτι η απάντηση σου ήταν ευπρεπής..Σου μίλησε έτσι ο άνθρωπος;;;
2) Κανενα κόλλημα μαζί σου ...οσον αφορά τον εσωτερισμό ...Συμφωνώ μαζί σου κατα πολύ μεγάλο ποσοστό...
3) Για την επιστήμη:: ¨Εχεις στείλει μην σε αυτο το topic που αναφέρει οτι ΄΄Εγώ δεν αμφιβάλλω...οτι μπορεί μια μέρα να βγεί μια θεωρία που θα εξηγεί τα πάντα΄΄
4) Συνεχίζεις να μου λές για τα υπερφυσικά;;; Μα συμφωνώ μαζί σου...Η υπερφυσική καταρχας για εμένα δεν έχει νόημα ως λέξη...Πως να ζητήσω αποδείξεις για κάτι που δεν πιστεύω καν οτι υπάρχει...

ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ!!! ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΞΑΡΧΗΣ ΟΤΙ ΟΜΩΣ ΛΟΓΩ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΟΤΙ Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΑ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΝΑΡΚΙΣΣΟΣ...ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΕΞΑΠΕΛΥΣΕΣ ΤΟΝ ΩΡΑΙΟ ΣΟΥ ΛΟΓΟ...ΚΑΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ E_MAIL. KATANOHTO;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 22:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλαζονία : Βλέπε Μέγας Αλέξανδρος , εκεί όπου αναφέρεσαι στον τύπο όπου θα του βγάλουν τον αντρακλά του ...********* (αστεράκια)...... Πιστεύεις οτι η απάντηση σου ήταν ευπρεπής..Σου μίλησε έτσι ο άνθρωπος;;;

Διαβασε την απάντηση μου!

"Η ειρωνια απευθυνονταν στο μισος αυτου που ανοιξε το θεμα προς τους ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΥΣ.Η λέξη που χρησιμοποιήσα δεν ειχε σκοπο να προσβαλει τους ομοφυλόφιλους ανδρες αλλα να καταδειξει οτι πραγματικο κινητρο του ηταν το ΜΙΣΟΣ προς τους ομοφυλόφιλους (και να καταδειξει την ριζα του μισους-ο ομοφυλόφιλος ανδρας θεωρειται θηλυπρεπης αρα αδυναμος και γιαυτο κυριως μισήται)"

quote:
Αν ο προϊστάμενος μου είναι τόσο ανήθικος που θα με κατέστρεφε επειδή είχα την ευθιξία να δείξω οτι είμαι ένας απλός άνθρωπος με όνομα...τότε να την χέσω την καριέρα μου...Καλύτερα να γινόμουν νεκροθαφτής...και να τον έγραφα εκεί που δεν πιάνει μελάνι
Όσο για τα ερωτήματα σου...

Καλα αν εσυ θες διελυσε την καριερα σου.Εγω δεν εχω σκοπό να καταστρεψω την δικη μου για καθε τρελαμενο!


quote:
Για την επιστήμη:: ¨Εχεις στείλει μην σε αυτο το topic που αναφέρει οτι ΄΄Εγώ δεν αμφιβάλλω...οτι μπορεί μια μέρα να βγεί μια θεωρία που θα εξηγεί τα πάντα΄΄

Nαι αλλα η λεξη κλειδι εδω ειναι το ΜΠΟΡΕΙ.Και το ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ οτι κτλ
Δεν δηλωσα Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΘΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ...Ισως να.

quote:
Μας λες οτι η επιστήμη δεν είναι ικανή να απαντήσει σε ερωτήματα τύπου "υπαρχει θεός"? "εχει νόημα η ζωη" κτλ
Εγω δεν είμαι και τόσο σίγουρη.

quote:
ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ!!!


και πως δεν σε πειραξε:

-οι επιθεσεις και οι χαρακτηρισμοι της Γκαλαντριελ,οι ειρωνιες της Αμαλιας (τραγουδακι κτλ),ο οχετος του Ερμη 3Ε προς το προωπο μου?Δεν σε ακουσα να δηλωνεις "Ε ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΣΑΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ MEDTECH"!

-ο κρυφος ρατσισμος αυτου που ανοιξε το θεμα αναφορικα με τη ομοφυλοφυλια του Μεγα Αλεξανδρου (η μηπως το μισος μεταμφιεσμενο με κομψα ενδυματα δεν σε ενοχλει και ιδιαιτερα εαν το μοιράζεσαι?).

Η μηπως εκτελεις επιλεκτικη αναγνωση?

Tελικα αυτο το θεμα θα μετονομαστει σε "Ε αυτο δεν ειναι συζητηση".

Οποιος εχει αποδειξεις οτι υφιστανται οποιοδηποτε υπερφυσικο φαινόμενο παρακαλώ να μας τις παραθεσει.

Edited by - medtech on 19/04/2006 22:12:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deepblue
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 22:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να τελειώνουμε...Εγω αποχωρώ απο το forum διότι δεν μπορώ να είμαι σε ένα χώρο με ανώνυμους ήρωες...Οταν βάλουμε τα στοιχεία μας στο forum επιστρέφω ευχαριστως...
Medtech, για να τελειώνουμε και μεταξύ μας
1)Δεν σε γνωρίζω προσωπικά. Ανακαλώ όλουυς τους χαρακτηρισμούς (κότα...) και οτιδήποτε προς το προσωπο σου...Δεν ανακαλώ την αποκάλυψη των στοιχείων μου και συνεχίζω να ΠΡΟΤΕΙΝΩ ο καθένας να το κάνει αυτό εδω μέσα..αν θέλει να συμμετέχει..αλλιώς ας μη συμμετέχει καθόλου αν θέλει να είναι καθαρός με τον εαυτό του...ΕΦΟΣΟΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ . ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.
2) Έπιμένω για το ειρωνικό ύφος των μηνυμάτων σου...Αν δεν το καταλαβαίνεις δεν πειράζει...
3)Ο κύριος που δημιούργησε το θέμα Μ.Αλεξανδρος ζήτησε πηγές για το οτι ήταν ομοφυλοφιλος...Προσωπικά δεν με πείραξε η αποψη σου αλλά το ύφος σου προς τον ίδιο...ο οποίος δεν αναφέρθηκε προς τα εσένα...Εσύ άρχισες την επίθεση...και την ειρωνεία...Τι σχέση είχε το αν ήταν ρατσιστικό αυτο που είπε με αυτό που εσύ είπες δεν καταλαβαίνω...Και αν θέλει να είναι ρατσιστής έτσι γουστάρει...ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ TOPIC ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ...και δεν είμαι επιλεκτικός γιατι αν θες να ξέρεις με το υφος που είχες καλά σου κάναν όσοι σου απάντησαν στο ίδιο ύφος συμπεριλαμβανομένου κα εμού...
4)Αν είσαι καριερίστρια σε πληροφορώ οτι δεν κινδυνεύεις με το να αποδεχθείς το όνομα σου και τα στοιχεία σου... Είναι λογικά άτοπο...


NA είστε καλά όλοι σας... Γειά χαρά...
*Y.Γ...Φίλοι εσωτεριστές το οτι δεν συμφωνώ μαζί σας δεν σημαίνει οτι δεν σας σέβομαι κιόλας...Λυπάμαι που δεν μπορώ να συζητήσω υπο αυτές τις συνθήκες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2006, 23:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έπιμένω για το ειρωνικό ύφος των μηνυμάτων σου...Αν δεν το καταλαβαίνεις δεν πειράζει...

Και εγω επιμενω:

πως δεν σε πειραξε:

-οι επιθεσεις και οι χαρακτηρισμοι της Γκαλαντριελ,οι ειρωνιες της Αμαλιας (τραγουδακι κτλ),ο οχετος του Ερμη 3Ε προς το προσωπο μου?Δεν σε ακουσα να δηλωνεις "Ε ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΥΦΟΣ ΣΑΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ MEDTECH"!

quote:
Ο κύριος που δημιούργησε το θέμα Μ.Αλεξανδρος ζήτησε πηγές για το οτι ήταν ομοφυλοφιλος...Προσωπικά δεν με πείραξε η αποψη σου αλλά το ύφος σου προς τον ίδιο...ο οποίος δεν αναφέρθηκε προς τα εσένα...Εσύ άρχισες την επίθεση...και την ειρωνεία...Τι σχέση είχε το αν ήταν ρατσιστικό αυτο που είπε με αυτό που εσύ είπες δεν καταλαβαίνω...Και αν θέλει να είναι ρατσιστής έτσι γουστάρει...ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ TOPIC ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑ...

Σωστα το κρυφο θεμα ηταν "ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΤΟ ΕΙΔΩΛΟ ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΗ".

quote:
και δεν είμαι επιλεκτικός γιατι αν θες να ξέρεις με το υφος που είχες καλά σου κάναν όσοι σου απάντησαν στο ίδιο ύφος συμπεριλαμβανομένου κα εμού...

1.Οι επιθεσεις προερχονταν απο το γεγονός οτι δεν ειχαν επιχειρήματα.Αν ειχαν επιχειρηματα θα τα ειχαν παραθεσει.Αλλα αντι να παραθεσουν επιχειρηματα (γιατι δεν ειχαν) παράθεταν ειρωνίες και μπινελικια.

2.Φυσικα το γεγονος οτι προκληθηκα επανειλημενως σου διαφευγει επίσης.
Και πάλι κρινεις μονόπλευρα επειδη απλά ετσι σου γουσταρει.

Τεσπα στο καλό και να μας γράφεις.

Οποτε μετα απο αυτο το ευχαριστο διαλλειμα:

Ξαναζηταω αποδειξεις περι υπαρξης υπερφυσικων φαινομενων.
ΥΓ.Ευελπιστω σε ενα γονιμο διαλογο.Ελεος πια με τα μπινελικια!


Edited by - medtech on 19/04/2006 23:33:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 02:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξαναζηταω αποδειξεις περι υπαρξης υπερφυσικων φαινομενων.
ΥΓ.Ευελπιστω σε ενα γονιμο διαλογο.Ελεος πια με τα μπινελικια!

Παίδες τελος στα μπινελίκια!
βρε μεδεχακι μας, θα τα βρούμε που θα πάει!

Στο δύσκολο πρόβλημα πρώτα!

http://www.grapheine.com/bombaytv/play_uk.php?id=1091468

Εκεί γλυκιά μου η επιστήμη είναι χαμένη από χέρι....


μα αν καταλάβεις το βαθύτερο νόημα στο επόμενο Βίντεο...


http://www.grapheine.com/bombaytv/play_uk.php?id=1091542

Αν γέλασες με ότι είδες, ΓΚΙΒΕΑΛΟΥΚΤΟΥΤΗΙΣΜΑΙΝΤΑΡΛΙΝΓ!


Για τρεις φορές, δυο ο πατέρας μου και μια η μητέρα μου, έκαναν εγχείρηση σε νοσοκομείο της Αθήνας, με μερική αναισθησία.

Εγω βρίσκομαι εδώ και χρόνια, 2000 χιλ μακριά τους, και δεν μου λένε τιποτα, (για τις επεμβάσεις), δεν είναι πολυ ανησυχητικές, και γιατί το πιθανότερο είναι να πάρω το αεροπλάνο και να κατέβω στην Αθήνα.

Την ώρα της εγχείρησης με σκέφτονται, και εγώ έχω ανεξήγητους πόνους στο σώμα μου. Τηλεφωνώ σπίτι (δεν είναι κανένας) βρίσκω στο κινητό την αδερφή μου, εξω απο το χειρουργειο, (και τις τρεις φορές), με πληροφορεί πως εκείνη την στιγμή είναι μεσα, η μητέρα η ο πατέρας, (που με σκέφτονται έντονα *φοβούνται)

Και καλά όταν συμβαίνει σε νοσοκομείο, και είναι ο ασθενής κοντά σου…αυτό δύνασαι να το εξηγήσεις με την αυξημένη ευαισθησία και μόνο, μα όταν ο άλλος είναι 2000 χμ μακριά, αν δεν λάβεις υπ όψει το μοδελλο του ΜΠΟΥΜ, (που έγραψε ο ΕΡΜΗΣ) τι εξήγηση μπορείς να δώσεις?

Καταλαβαίνεις τώρα γιατί σε ρώτησα πριν από μέρες τι είναι σκέψη και τι συνείδηση?

Υ.Γ Έχω αρκετές τέτοιες εμπειρίες, μα ούτε στο παράξενο ποτέ τις ανέφερα, ούτε τις θεωρώ κάτι τρομερά μεταφυσικό, μα περισσότερο προς το μοδελλο του ΜΠΟΥΜ, σαν κάτι αρκετα λεπτοφυές, που οι αισθήσεις μας δεν γνωρίζουν η δεν ειναι στο φασμα τους, ούτε ευκολα μπορούμε να περιγράψουμε η και να κατανοήσουμε (λεπτομερώς) το τι συμβαίνει!

Αν εχεις υπ οψειν το πείραμα με τους κρυστάλλους στο απόλυτο μηδέν, θα καταλάβεις και το πνεύμα που σου γράφω.

Έτσι λοιπόν ορισμένα θέματα, που είναι δύσκολο να ερμηνευθούν, απλά τα βάζουμε σε μια γωνίτσα μέσα μας, (για καλύτερες ημερες), γιατί όσο και να προσπαθήσεις να εξηγήσεις σε κάποιο που δεν έφαγε ποτέ του μια μπανάνα η ένα αχλάδι την γεύση τους, δυσκολα θα το κατορθώσεις
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 03:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Deepblue
Δεν είναι ανάγκη να φύγεις.
Δεν είναι πρόβλημα δικό σου, το πως διαχειρίζεται ο καθένας τις προσωπικές του χμ...ανασφαλειούλες -συγνώμη medtech

Ως θεματοθέτης, σε καλώ να μείνεις και να συνεχίσεις ακάθεκτος.
Κι ας μην είσαι εσωτεριστής


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 17:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είναι πρόβλημα δικό σου, το πως διαχειρίζεται ο καθένας τις προσωπικές του χμ...ανασφαλειούλες -συγνώμη medtech


Προσωπικές ε?Παρακαλώ δημοσιευστε το ονοματεπώνυμο σας με πληρη στοιχεια και τόπο κατοικίας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 18:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και καλά όταν συμβαίνει σε νοσοκομείο, και είναι ο ασθενής κοντά σου…αυτό δύνασαι να το εξηγήσεις με την αυξημένη ευαισθησία και μόνο, μα όταν ο άλλος είναι 2000 χμ μακριά, αν δεν λάβεις υπ όψει το μοδελλο του ΜΠΟΥΜ, (που έγραψε ο ΕΡΜΗΣ) τι εξήγηση μπορείς να δώσεις?

Αυτές?
1.Συμπτωση?

2.Επανερμηνεία των αναμνησεων μετά το γεγονός?

http://skepdic.com/retroactiveclairvoyance.html


3.Να υπενθυμίσω οτι η μη τοπικοτητα στην κβαντικη μηχανικη αναφέρεται στον χώρο των στοιχειωδών σωματιδίων?Οχι στον μακρόκοσμο!

Και φυσικα οτι δεν μπορουμε να βασιζόμαστε σε ανεκδοτες μαρτυρίες?
Να σου αναφερω ενα παράδειγμα:Θυμασαι τι ελεγε ο Ερμης με το ποτηρι που διαλυθηκε στα χέρια του?Το εχω δει να συμβαινει τουλαχιστον 2 φορες.Ενας φιλος μου σηκωσε ενα ποτηρι και του εφυγε ο πατός!(Του ποτηριου...).Πήγε να ξαναπιει απο άλλο ποτηρι και αυτο κόπηκε στην
μεση!2 φορες στην σειρα!Εκεινο το καιρό τα ειχε με μια κοπελα που ισχυριζοταν οτι κατειχε υπερφυσικες δυνάμεις και εκανε μάγια.Τα ειχαν χαλασει και φυσικα ο τυπος ειχε αρχισει να φρικαρει οτι ειχε βάλει τις υπερφυσικες της δυναμεις να δουλεύουν εναντιον του.Εξετάσαμε τα ποτηρια.Ηταν ελαττωματικής κατασκευης....Δεν κράταγαν πολυ.Το πολύ για 10 χρησεις το καθένα.Το προβλημα εντοπιζονταν στην ένωση των διάφορων μερων τους.Αν ομως αντι να εξετάσουμε την κατασκευη των ποτηριών είχε αρχίσει να τρέχει στους παπάδες και τις μάγισσες για να του λύσουν τα υποτιθέμενα μάγια?

4.Συνισταται και αυτό το link με αναφορα στα παραψυχολογικά φαινόμενα:
http://skepdic.com/parapsy.html

ΥΓ.Σορυ αλλα το βιντεακι εκανε ωρες να φορτωσει.Δεν το παρακολούθησα ..Ισως αργότερα..
ΥΓ2.Ευχαριστω για την απαντηση.

Edited by - medtech on 20/04/2006 18:12:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 18:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
σηκωσε ενα ποτηρι και του εφυγε ο πατός!

χεχε...έχει συμβεί και σε ένα φίλο μου την ώρα που βλέπαμε ταινία...πάει ο πάτος πάει και η coca στο τραπεζομάντηλο...

quote:
Εκεινο το καιρό τα ειχε με μια κοπελα που ισχυριζοταν οτι κατειχε υπερφυσικες δυνάμεις και εκανε μάγια.

quote:
είχε αρχίσει να τρέχει στους παπάδες και τις μάγισσες για να του λύσουν τα υποτιθέμενα μάγια?

Σε γνωστό μου κύκλο ξέρω τέτοια περίπτωση που πιστευαν ότι τους είχε κάνει μάγια κάποια, βουντού και τα σχετικά και ό,τι παράξενο και δυσάρεστο τους συνέβαινε το αποδίδαν στα κακά μάγια που δήθεν τους είχε κάνει η επίδοξη μάγισσα. Εβρισκαν τρίχα στον αφρό ξυρίσματος? Εσκαγε το λάστιχο απο το μηχανάκι? Εφαγε τούμπα μεσα στο λεωφωρείο? Η παλιο-μάγισσα ευθυνόταν. Και τώρα το πιο τραγικό. Μόλις αυτή η επιδοξη μάγισσα πέθανε ισχυρίστηκαν ότι ένας απότομος αέρας που σηκώθηκε στην κηδεία την ώρα που ο παπάς έψαλε καποια λόγια...ήταν τα δαιμόνια που την πέρνανε!!! Είναι πραγματικά απίστευτο τι μπορούν κάποιοι να πιστέψουν αν τους γίνει εμμονή μια ιδέα....

Μη σκοτώνεις τα κουνούπια...άλλοι σου πίνουν το αίμα...

Edited by - Agnostic on 20/04/2006 18:49:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2006, 22:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτές?
1.Συμπτωση?

Δεν νομίζω, μιας και έγιναν σε μεγάλη απόσταση (2 χρονια) η μια από την άλλη.

quote:
2.Επανερμηνεία των αναμνησεων μετά το γεγονος?

http://skepdic.com/retroactiveclairvoyance.html


Προσωπικά δεν έχω τίποτα εναντίον κανενός, ουτε με τον ρανδι. (με βάζετε λίγο και σκέφτομαι ), φυσικα ούτε μαζί σου μεδ, μιας και δεν θελω να σε πεισω, οπως και κανενα για τιποτα.

Ο (Μυητης μου) στη φιλοσοφια, δεν είναι ο Πλάτωνας, μα ο Νίτσε, (στα 13 ξεκίνησα με Ζαρατούστρα), στα 15 τον άφησα για τις γυναίκες, στα 26, (ΤΗΑΝΚΣ ΣΩΚΡΑΤΗ) σκέφτομουν για λογαριασμό μου.

quote:
3.Να υπενθυμίσω οτι η μη τοπικοτητα στην κβαντικη μηχανικη αναφέρεται στον χώρο των στοιχειωδών σωματιδίων?Οχι στον μακρόκοσμο!
Και φυσικα οτι δεν μπορουμε να βασιζόμαστε σε ανεκδοτες μαρτυρίες?

Χώρος των στοιχειωδών σωματιδίων?

Για να τα δούμε λίγο καλή μου.

Πως βλέπουμε τον κόσμο αγαπητή μεδ?

Δεν τον βλέπουμε μέσα από το (γνωστό) τρόπο, και τις γνώσεις μας, που εχει γινει παρελθόν?

Εχουμε μήπως δει την αποκάλυψη της δυναμικότητος του φωτός (με νέο τρόπο)?

Τι ειναι αυτο, και γιατι σε ρωτω?

Σε ρωτώ γιατί σε ότι δίνουμε την ονομασία φως, οι επιστήμονες είναι αρκετά διχασμένοι, μιας και μια ιδιότητα του Φώτος, είναι να είναι σταθερό, και για αυτό μεταφορτώνει (όψεις του εαυτού του) σε σωματίδια, ώστε να αποκαλύπτουν το φως!

Οι επιστήμονες τι κάνουν?

Μιας και είναι αδύνατο να το μαθηματικοποιησουν, πως γίνεται δηλαδή, φως και σωματίδια να συνθέτουν μια ανώτερη ενότητα, αφαιρούν το φως από το άπειρο, και λένε πως μετρούν για αυτούς, μόνο τα σωματίδια!

Κοίταξε λίγο που είναι το πρόβλημα!

Ετσι όπως λειτουργούμε, μας είναι δύσκολο, να κατανοήσουμε ορισμένες έννοιες.

Πχ ας εξετάσουμε την κενότητα.

Στη γραμμική μας βλέψη, (στο συνηθισμένο τρόπο σκέψεως), η κενότητα, είναι κατι σαν το κενο κουτι.

Μα στην βουδιστική π.χ βλέψη, η και σε ανώτερη φιλοσοφική βλέψη, (μυστικιστική, μην δίνεις βάση στο όνομα), όπου υπάρχει σιωπή και κενότητα, δεν έχουμε τα μέτρα του χωροχρόνου!

Του ναντιον, την θεωρούν, πληρότητα!

Το κενό για αυτούς, περιέχει όλη την ενέργεια, που αγνοείται από τους επιστήμονες, γιατί δεν μπορεί να μετρηθεί από κάποιο όργανο.

Ο Μπουμ πήγε παρά περα, ονομάζοντας την ενδογενή τάξη, πολύ πέραν της ύλης, βλέποντας την τελευταία απλά σαν μια ρυτίδωση σε αυτό το υπόβαθρο, που ονομάζει ωκεανό ενέργειας.

Αν λοιπόν δεν μετρούμε το χρόνο μέσα από τα γνωστά μας γραμμικά συμβάντα, υπάρχει μονο ροή, (τα πάντα ρέει), και είναι ο νους μας που αποσπά και τοποθετεί στο χώρο χρόνο, ότι συμβαίνει γύρω μας.

Φαντάσου μεδ σε τι λούκι βρίσκεται η ανθρωπότητα.

Αυτό που ακολουθεί, είναι ένα πείραμα που πίστευα πως γνώριζες. Μα ίσως το γνώριζες, και εγώ (ως συνήθως) δεν ήμουν αρκετά κατατοπιστικός..

Στον (μακρόκοσμο), πήραν ένα κρύσταλλο και τον έθεσαν στο απόλυτο μηδέν.

Παρατήρησαν λοιπόν πως στο απόλυτο μηδέν, τα ηλεκτρόνια δεν διασκορπίζονται. Περνούν μέσα από αυτόν σαν να ήταν κενός!

Μόλις ομως αυξήσουμε τη θερμοκρασία, παράγονται ανομοιογένειες, και διασκορπίζονται.

Αν χρησιμοποιήσουμε αυτά τα ηλεκτρόνια για να παρατηρήσουμε τον κρύσταλλο, εκείνο που θα βλέπαμε θα ήταν μόνο αυτές οι ανομοιογένειες, και θα λέγαμε πως ότι υπάρχει είναι οι ανομοιογένειες και όχι ο κρύσταλλος!

Φερτο στον κόσμο που ζούμε… Αν συμβαίνει το ιδιο?

Έτσι κανει η επιστήμη. Θεωρεί ως υπάρχον, ότι βλέπει και οι (ιδέες και οι σκέψεις μας), συσχετίζονται, αυτόματα με ότι βλέπουμε.

Μα στη σύγχρονη κβαντική, αυτό θεωρείται απλά σαν ρυτίδωση, και ότι πράγματι υπάρχει κρύβεται, (ο Ηράκλειτος, ο Βούδας, κλπ… τα έλεγαν 2.600 χρόνια πριν, πως η πραγματική φύση των πραγμάτων, κρύβεται)

Ο Μπουμ έφτασε να πει τα ίδια, (υποστηρίζοντας τη θεωρία που έγραψε ο Ερμής), μα ακόμα περισσότερο, σε ένα άλλο του βιβλίο, υποστηρίζει πως ο Νους έχει τρόπους λειτουργίας δυο και τριών διαστάσεων!

Ίσως να λειτουργεί άμεσα στα βάθη της ενδογενούς τάξης, (η άχρονη κατάσταση) και είναι αυτή η πρωτογενής πραγματικότητα. Υποστηρίζει μάλιστα κάτι (πυθαγορικο), λέγοντας την συνηθισμένη συνείδηση (το ένα είδος μουσικής), και…. (την άλλη μουσική), που στην αρμονία των σφαιρών ο Πυθαγόρας (και ο Πλάτωνας) έλεγαν, πως δεν είναι ποτέ της, δυσαρμονική!

Βλέπεις γλυκιά μου Μεδ, που σε έφερα πάλι στην Αγάπη?

quote:
ΥΓ2.Ευχαριστω για την απαντηση.

Χαρά μου.

Μεδεχουλα, τα ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ λενε περισσοτερα, απο οτι καποιος δυναται να γραψει!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2006, 17:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το κενό για αυτούς, περιέχει όλη την ενέργεια, που αγνοείται από τους επιστήμονες, γιατί δεν μπορεί να μετρηθεί από κάποιο όργανο.

Αφου δεν μπορει να μετρηθει με κανενα οργανο,πως είαι σιγουροι οτι υπάρχει ενέργεια στο κενό?

quote:
Ο Μπουμ έφτασε να πει τα ίδια, (υποστηρίζοντας τη θεωρία που έγραψε ο Ερμής), μα ακόμα περισσότερο, σε ένα άλλο του βιβλίο, υποστηρίζει πως ο Νους έχει τρόπους λειτουργίας δυο και τριών διαστάσεων!

Oι φυσικοι δεν πρέπει να κάνουν τους ειδικούς σε άλλα πεδια επιστήμης (οπως της νευρολογίας).Ομολογώ οτι δεν εχω μελετήσει το BHOM αλλά φαίνεται οτι καπου εμπλεξε την επιστημη της φυσικής με την φιλοσοφία (μετά απο τη συναντηση του με εναν φιλόσοφο),που μας θυμίζει την πειρατεία της κβαντικης φυσικης απο εσωτεριστές και φιλόσοφους.

Πάρα μα πάρα πολλές παρανοήσεις απορρέουν απο αρχες της κβαντικης μηχανικης.Συνίσταται το άρθρο που παραθεσα κάτι σελίδες πίσω που εξηγεί οτι η κβαντικη μηχανικη:

ΔΕΝ υποστηριζει την θεωρια ότι ο παρατηρητης δημιουργει πραγματικότητα ούτε οτι ο νους επιδρά πάνω στο συμπαν.
Η επίδραση στο παρατηρούμενο φαινομενο προκύπτει απο την επιδραση του παρατηρητη μεσω υλικού-νατουραλιστικού τρόπου (εκτοξευση σωματιδιων προς το εκάστοτε στοιχειώδες σωματίδιο).Εξηγει επίσης πολυ καλά οτι αυτη η συγκρουση ευθυνεται για το γεγονος οτι ποτέ δεν μπορουμε να γνωριζουμε ταυτοχρονα την θεση και την ταχυτητα του σωματιδίου.


quote:
Ίσως να λειτουργεί άμεσα στα βάθη της ενδογενούς τάξης, (η άχρονη κατάσταση) και είναι αυτή η πρωτογενής πραγματικότητα. Υποστηρίζει μάλιστα κάτι (πυθαγορικο), λέγοντας την συνηθισμένη συνείδηση (το ένα είδος μουσικής), και…. (την άλλη μουσική), που στην αρμονία των σφαιρών ο Πυθαγόρας (και ο Πλάτωνας) έλεγαν, πως δεν είναι ποτέ της, δυσαρμονική!

Βλέπεις γλυκιά μου Μεδ, που σε έφερα πάλι στην Αγάπη?


Ε?
Συγνωμη αλλά δεν βλεπω καμια απολύτως σύνδεση.Μα καμία απολύτως.

ΥΓ1.Παρακαλω μην με προσφωνεις γλυκιά μου,μεδεχούλα κτλ.
ΥΓ2.Στο επόμενο επεισόδιο:PEAR.πειραματα για τον εντοπισμο υπερφυσικων δυναμεων.Τι προβληματα παρουσιαστηκαν.Αποτελέσματα.
(οκ θα αργησω κοματακι γιατι εχει πολυ μα πολυ δουλεια η συγγραφη του άρθρου).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy