ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Περιφερειακό θέμα συζήτησης. Νοέμβριος 2006 - Απρίλιος 2007
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 29
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 20:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man
Το παρόν το απευθύνω σε όλους.

Το ότι υπήρχαν οι περιορισμοί για 9 μήνες στο topic (Ημερολόγιο Just A Man), δεν δημιούργησαν πιστεύω κανένα λειτουργικό πρόβλημα στην λειτουργία του forum.

Δεν αισθάνομαι ότι έχω να απολογηθώ σε κάτι. Και ειδικότερα σε πληγωμένους εγωισμούς.

Το πρόβλημα δεν είναι του esoterica, αλλά του εσωτερικού εαυτού μας.

Αυτό δικαίωση και Αγάπη είναι δύο φωτιές που δεν μπορούνε να καίνε ταυτόχρονα μέσα σε μια καρδιά.

Ας διαλέξουμε ποιο κερί θα ανάψουμε μέσα μας.

Να είστε όλοι καλά. Εύχομαι να έχουμε αναμένω το εσωτερικό Φως της Αγάπης στις καρδιές μας.

just a man
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 11:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Gigeni δεν με ενδιαφέρει να φτιάξω το προφίλ σου, λέω αυτό που πιστεύω σε ένα συγκεκριμένο θέμα. Δεν έχω να σου δείξω καμία αλήθεια, εάν θέλεις να βρεις κάτι το βρίσκεις, έτοιμο φαγητό στο πιάτο δεν θα σου δώσει κανείς.

Απάντηση έλαβες, εάν όμως θέλεις να ακούσεις αυτά που επιθυμείς δεν θα τα ακούσεις ποτέ γιατί δεν μπορείς να υποχρεώσεις κανέναν να εκφράζεται με τον τρόπο που εσύ θέλεις.

Εάν θέλεις να κάνεις σοβαρή συζήτηση πρώτα απ΄όλα πρέπει να ακούς τι σου λένε.
Η Αμαλία εξήγησε αυτό που δεν είχες καταλάβει εξ αρχής, στο τελευταίο της μήνυμα, στο παραθέτω.

«Τώρα, ως διαφορετικοί άνθρωποι, μπορεί να διέφεραν σε μικρό βαθμό οι επιλογές των αποσπασμάτων. Δηλαδή, στο copy - paste, κάποια φράση περισσότερο ή λιγότερο. Εφόσον δεν αλλάζει το νόημα στην παράθεση των αποσπασμάτων, δεν υπάρχει και ιδιαίτερος λόγος να το συζητάμε και να αναλωνόμαστε σ' αυτό το θέμα.»

Τι ακριβώς δεν κατάλαβες σε αυτή την παράγραφο? Πόσο πιό επεξηγηματική να είναι?

Σχετικά με την ερώτηση που σου έκανα «Τι είναι αυτό που κέρδισες με το να ασχοληθείς?» δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις, μην με παραπέμπεις όμως εκεί γιατί δεν υπάρχει απάντηση.
Εάν μου έχει διαφύγει κάτι μπορείς να μου το δείξεις, εάν επιθυμείς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 14:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
εχει μεγαλη διαφορα αυτο
quote:
μιας και δε διαφέρουν ιδιαίτερα.

απο αυτο

quote:
μπορεί να διέφεραν σε μικρό βαθμό οι επιλογές των αποσπασμάτων.


στην πρωτη περιπτωση λεει οτι εχω παραποιησει τα στοιχεια στην δευτερη λεει οτι μπορει πιθανον ισως να επελεξα καποια διαφορετικα
αποσπασματα

quote:
Εάν θέλεις να κάνεις σοβαρή συζήτηση πρώτα απ΄όλα πρέπει να ακούς τι σου λένε.
Η Αμαλία εξήγησε αυτό που δεν είχες καταλάβει εξ αρχής, στο τελευταίο της μήνυμα, στο παραθέτω.


***ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ*** λεγοντας οτι εχω αλλαξει τα στοιχεια και ειπε οτι πιθανον μπορει ισως ...


quote:
Σχετικά με την ερώτηση που σου έκανα «Τι είναι αυτό που κέρδισες με το να ασχοληθείς?» δεν είσαι υποχρεωμένος να απαντήσεις, μην με παραπέμπεις όμως εκεί γιατί δεν υπάρχει απάντηση.
Εάν μου έχει διαφύγει κάτι μπορείς να μου το δείξεις, εάν επιθυμείς.


η απαντηση υπαρχει εκει που σε εστηλα αλλα λογο του οτι δεν την ειδες μπορω να στην μεταφερω εδω

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=11&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=8806

quote:
προσωπικα με νοιαζει ο συνανθρωπος μου σε αντιθεση με σενα που σε νοιαζει ο συνσταυλιτης σου
και οταν βλεπω θεματα που κατα την αποψη μου επιρεαζουν ατομα τοτε θεωρω οτι πρεπει να καταθεσω την αποψη μου θετικη η αρνητικη
απο την στιγμη που λες οτ ιειναι μονο για ορθοδοξους τοτε πρεπει να το ανοιξεις σε σελιδα που ειναι μονο για ορθοδοξους
απο την στιγμη που εχει ανοιχτει εδω
πρεπει να δεχτεις ολα τα μελη που θελουν να συμετεχουν στο θεμα σου

αυτο που κερδισα ηταν οτι ο τζαστ ε μαν επετρεψε σε ολους ναγραφουν στο θεμα του
αν κατι δεν σου αρεσει η δεν το καταλαβενεις η θες κατι αλλο να πω ρωτησε με

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 11/01/2007 14:25:04

___________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
___________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 17:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
quote:
brie boy

Εδώ υποτίθεται πως είμαστε κρυμμένοι πίσω από nickames για να μπορούμε να λέμε ελεύθερα την γνώμη μας, χωρίς να φοβόμαστε για την αποδοχή των άλλων, ή για τον κοινωνικό αντίκτυπο, όπως συμβαίνει εκεί έξω.
allzaro
Oπως λέει και ο αείμνηστος Μ. Πλωρίτης ``πολίτης ελεύθερος είναι όποιος τολμά να στηλιτεύει τους υπεύθυνους για τις όποιες ατασθαλίες τους`` με την προυπόθεση οτι ομιλεί επώνυμα.

Δεν κρυβόμαστε ολοι μας λοιπόν brie boy.
Εσύ?


Φοβερό επιχείρημα. Με τάπωσες. Σιγά μην δώσω και αριθμό ταυτότητας για να μιλάω όταν βλέπω κάτι που με ενοχλεί στο Esoterica.

Αυτό που λέει ο Πλωρίτης μπορεί να εφαρμοστεί μια χαρά εκεί έξω, και μάλλον πρέπει να εφαρμόζεται (χμ, αν και πάλι έχω τις επιφυλάξεις μου, και στην τελική δεν θα είναι η πρώτη φορά που θα διαφωνώ με τον Πλωρίτη) όχι όμως και στην αυτοκρατορία της ανωνυμίας, στο Ίντερνετ.

Στην τελική, ποιος είναι επώνυμος εδώ μέσα, και αποτελώ εγώ εξαίρεση;
Γιατί,γράφουν μήπως επώνυμα η Αμαλία, ο Admin, η Gretel ή ο Dying Incubus; Ή μήπως εσύ; Εγώ αγνοώ το πραγματικό όνομα όλων.

Όσα χρόνια είμαι εδώ, μόνο ο Johnniebegood, είχε το θάρρος να δηλώσει επώνυμα ποιος είναι. Και λάθος του, αν θες την γνώμη μου. Δεν είχε λόγο να δώσει το χέρι σε κανέναν.

Τελικά έχεις κάτι να πεις σχετικά με όσα λέω, ή απλώς σε ενοχλεί που τα λέω πίσω από ένα nick, όπως όλοι εδώ γύρω;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 18:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
gigenis, η "πατάτα" μεταφέρθηκε στη σαλάτα. Εκεί όπου ανήκει.

Εάν νομίζεις ότι σου έχουμε δώσει κάποιο δικαίωμα να απευθύνεσαι απέναντί μας με τρόπους σαν αυτόν, κάνεις μεγάλο λάθος.
Προφανώς δε θα σου μάθουμε εμείς να εκφράζεσαι με την απαιτούμενη ευγένεια σε έναν διάλογο με άλλους ανθρώπους, αλλά πιστεύουμε ότι υπάρχει πιθανότητα να μπορείς να τα καταφέρεις.

quote:
...στην πρωτη περιπτωση λεει οτι εχω παραποιησει τα στοιχεια...

...λεγοντας οτι εχω αλλαξει τα στοιχεια και ειπε οτι πιθανον μπορει ισως ...

... ο τζαστ ε μαν επετρεψε σε ολους ναγραφουν στο θεμα του...



Επίσης, την επόμενη φορά που θα επιχειρήσεις να δημιουργήσεις κατασκευασμένες και αναληθείς εντυπώσεις για οποιοδήποτε άλλο πρόσωπο, θα σου προτείναμε να το σκεφτείς καλύτερα.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 18:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Brie Boy
quote:
Στην τελική, ποιος είναι επώνυμος εδώ μέσα, και αποτελώ εγώ εξαίρεση;
Γιατί,γράφουν μήπως επώνυμα η Αμαλία, ο Admin, η Gretel ή ο Dying Incubus; Ή μήπως εσύ; Εγώ αγνοώ το πραγματικό όνομα όλων.

Brie Boy, οι υπέυθυνοι του ESOTERICA εμφανίζονται επώνυμα σε όλες τις δραστηριότητες.
Εκτός από τις δύο ανοιχτές συγκεντρώσεις για τα μέλη του ESOTERICA που ως τώρα έχουν γίνει και που φυσικά εμφανιστήκαμε επώνυμα,
εκτός από τα συνέδρια που συμμετείχαμε και που οποιοσδήποτε είχε τη δυνατότητα να μας γνωρίσει προσωπικά (πράγμα το όποιο έχει γίνει, όχι μόνο από μέλη των forums, αλλά κι από ανθρώπους που διαβάζουν το ESOTERICA),
εκτός από τις τηλεοπτικές εμφανίσεις του ESOTERICA (επίσης επώνυμες),
κ.λπ., κ.λπ....
έχουμε πολλάκις προσκαλέσει μέλη για συνάντηση, με πολλούς ανθρώπους έχουμε συναντηθεί και γενικότερα, στο σύνολο των δράσεών μας παρουσιαζόμαστε ως άνθρωποι με ονοματεπώνυμο κι όχι με username.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 18:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 18:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Ok, Αμαλία σύμφωνοι και λάθος μου. Αλλά εγώ ποτέ δεν είπα ότι με επηρεάζει το αν γράφετε επώνυμα ή ανώνυμα. Προσωπικά δεν συμμετείχα ποτέ σε έξωθεν δραστηριότητες τoυ Esoterica, ούτε σας έχω δει στην τηλεόραση. Συνεπώς αγνοώ το ποιοί είστε και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Εγώ σας γνωρίζω και σας εκτιμώ μόνο από τα εδώ γραπτά σας.

Να διευκρινίσω: *Δεν σας κατακρίνω πουθενά για το θέμα της ανωνυμίας.* Και δεν ήταν αυτό βέβαια το θέμα μου, πριν το θίξει ο Allzaro.
Δεν πιστεύω πως για να διαχειρίζεσαι ένα φόρουμ πρέπει να υποβάλλεις τα διαπιστευτήρια σου στον καθένα. Ούτε καν θεωρώ πως οι γνώμες χρειάζονται ονοματεπώνυμο για να γίνουν σεβαστές.

Αλλά απάντησε μου, αν θες, σε αυτό: Πιστεύεις ότι για να πω κάτι που μπορεί να με ενοχλεί κάποιο στιγμή για το site ή για κάποιο μέλος εδώ, πρέπει να το κάνω επώνυμα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 19:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Γιατί,γράφουν μήπως επώνυμα η Αμαλία, ο Admin, η Gretel ή ο Dying Incubus; Ή μήπως εσύ; Εγώ αγνοώ το πραγματικό όνομα όλων.

Αγαπητέ, τα μέλη τα οποία αναφέρεις πιο πάνω συμπεριλαμβανομένου και του δικού μου nicname εχουν συναντηθεί και γνωρίζουν ποιοί είναι ποιοί.

quote:
Τελικά έχεις κάτι να πεις σχετικά με όσα λέω, ή απλώς σε ενοχλεί που τα λέω πίσω από ένα nick, όπως όλοι εδώ γύρω;

Ναι.. και θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μου το εξηγήσεις.
Γιατί κάποιος που θέλει να στηλιτεύσει τα κακώς κείμενα, καταστάσεις κλπ.. να μην χρησιμοποιεί το κανονικό του nic και να μπαίνει ως κλώνος.

quote:
Όσα χρόνια είμαι εδώ, μόνο ο Johnniebegood, είχε το θάρρος να δηλώσει επώνυμα ποιος είναι. Και λάθος του, αν θες την γνώμη μου. Δεν είχε λόγο να δώσει το χέρι σε κανέναν.

Oχι ακριβώς brie boy.
Το ότι ο Johnniebegood μπαίνει επώνυμα και λέει ότι λέει.. πραγματικά τον θαυμάζω και ξέρεις γιατί?
Γιατί εχει αυτό που λένε... ``μπέσα``.
Με εχεις δεί ποτέ να σχολιάσω , ή να κατακρίνω τα λεγόμενα του Johnniebegood? ΠΟΤΕ.
Το ιδιο θα έκανα και με εσένα.. αν εμπαινες με πραγματικό σου nick.

Edited by - allzzaro on 11/01/2007 20:02:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 13:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid

Gigeni ήθελα να απαντήσω στο μήνυμά σου αλλά δεν πρόλαβα χθες, σήμερα είδα ότι έχει γίνει επέμβαση γι΄αυτό δεν θα απαντήσω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 18:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

allzzaro

Γιατί κάποιος που θέλει να στηλιτεύσει τα κακώς κείμενα, καταστάσεις κλπ.. να μην χρησιμοποιεί το κανονικό του nic και να μπαίνει ως κλώνος.


φιλε allzzaro, η Brie Boy δεν ειναι κλωνος - γραφει με το ιδιο νικ απο τοτε που την γνωρισα

αντιθετως ο χεντριξ ηταν γνωστης καταστασεων που συνεβησαν πριν καν μπω εγω στο φορουμ - αρα εχει αλλαξει νικ αρκετες φορες χωρις να το δηλωσει


quote:

quote:
Όσα χρόνια είμαι εδώ, μόνο ο Johnniebegood, είχε το θάρρος να δηλώσει επώνυμα ποιος είναι. Και λάθος του, αν θες την γνώμη μου. Δεν είχε λόγο να δώσει το χέρι σε κανέναν.

Oχι ακριβώς brie boy.
Το ότι ο Johnniebegood μπαίνει επώνυμα και λέει ότι λέει.. πραγματικά τον θαυμάζω και ξέρεις γιατί?
Γιατί εχει αυτό που λένε... ``μπέσα``.
Με εχεις δεί ποτέ να σχολιάσω , ή να κατακρίνω τα λεγόμενα του Johnniebegood? ΠΟΤΕ.
Το ιδιο θα έκανα και με εσένα.. αν εμπαινες με πραγματικό σου nick.


την εχω συναντησει απο κοντα την brie boy, οπως συναντησα εσενα, την αμαλια και πολλα άλλα μελη

δεν ειναι κλωνος σε διαβεβαιω, και εχει "μπεσα"


quote:

Brie Boy

Όσα χρόνια είμαι εδώ, μόνο ο Johnniebegood, είχε το θάρρος να δηλώσει επώνυμα ποιος είναι. Και λάθος του, αν θες την γνώμη μου. Δεν είχε λόγο να δώσει το χέρι σε κανέναν.


δεν ειμαι ο μονος, ουτε καν ο πρωτος

το ιδιο εκαναν εξ αρχης και ο πανειος και ο ντιμ καρ, και κανα δυο που τους ξεχναω λογω εμενταλ

δεν το θεωρω λαθος εφοσον εισαι αυτος που εισαι και θελεις να μεταδωσεις κατι

εσυ που με ξερεις γνωριζεις οτι δεν εξαρτωμαι απο κανεναν για να υπαρξω


ΥΓ. οσον αφορα την μπεσα που ανεφερε ο φιλος allzzaro, ρωτησα και ρωταω στα ισα: για ποιο λογο κλειδωθηκε το τοπικ ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη?

1. επειδη ειχε πολλες σελιδες?

2. επειδη κοντραριστηκα με τον χεντριξ? (που ειναι αυτος ο καλος ανθρωπας, τον πεθυμησα)

3. πληγωσα τον εγωισμο καμιας ευαισθητης ψυχης?

4. δεν γνωριζω, δεν απαντω


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 19:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
jonniebegood
quote:

την εχω συναντησει απο κοντα την brie boy, οπως συναντησα εσενα, την αμαλια και πολλα άλλα μελη
δεν ειναι κλωνος σε διαβεβαιω, και εχει "μπεσα"


Οκ... Γιάννη μου. Δεν το γνώριζα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 19:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
jonniebegood
quote:
δεν το θεωρω λαθος εφοσον εισαι αυτος που εισαι και θελεις να μεταδωσεις κατι

Γιάννη μου.. λάθος μου θα ηταν αν έμενα αμέτοχος.
Απο τη στιγμή που βλέπω, μέλη που έχω γνωρίσει και συμπαθώ να βρίσκονται στην διαδικασία αυτή νοιώθω την ανάγκη να επέμβω και εγώ με τον τρόπο μου.
Δεν θα ήθελα με κανέναν τρόπο τα λεγόμενα μου να καταλήξουν ως ``λάδι στη φωτιά`` και αυτός είναι ο λόγος που σχολίασα την brie boy.

Ηρεμα .. λοιπόν παιδιά.. και νομίζω οτι εάν υπάρχει καλοπροαίρετη διάθεση ολα γίνονται. ΟΛΑ...
Εγώ αυτό θέλω να μεταδώσω και τίποτα παραπάνω.- Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 19:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll
quote:
ΥΓ. οσον αφορα την μπεσα που ανεφερε ο φιλος allzzaro, ρωτησα και ρωταω στα ισα: για ποιο λογο κλειδωθηκε το τοπικ ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη?

1. επειδη ειχε πολλες σελιδες?

2. επειδη κοντραριστηκα με τον χεντριξ? (που ειναι αυτος ο καλος ανθρωπας, τον πεθυμησα)

3. πληγωσα τον εγωισμο καμιας ευαισθητης ψυχης?

4. δεν γνωριζω, δεν απαντω



Ρε jonniebegood το 5είναι ντέτοπέντεντεεετοπέντεντεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!

Ξέχασες το 5.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 23:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis

_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΤΗ "ΓΕΝΙΚΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ"
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 02:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Brie Boy:
quote:
Αλλά απάντησε μου, αν θες, σε αυτό: Πιστεύεις ότι για να πω κάτι που μπορεί να με ενοχλεί κάποιο στιγμή για το site ή για κάποιο μέλος εδώ, πρέπει να το κάνω επώνυμα;

Όχι Brie Boy, δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις επώνυμα.
Σημασία έχει, εάν κάποιος θέλει να κάνει κριτική, να την έχει στοιχειοθετήσει επαρκώς και να κάνει την κριτική του καλοπροαίρετα και με δημιουργική σκοπιμότητα.

allzzaro, σχετικά με την φράση σου που αφορούσε τους κλώνους, καλό είναι να μην "καίμε τα χλωρά μαζί με τα ξερά" ε;
Δεν υπάρχει καμιά υπόνοια ότι η Brie Boy γράφει με διπλό λογαριασμό.
Επίσης να σημειώσω, πως το να κάνει κάποιος κριτική επώνυμα ή ανώνυμα, είναι ανεξάρτητο από αυτά που ανέφερα πιο πάνω στην Brie Boy (σχετικά με την στοιχειοθέτηση και τη δημιουργική σκοπιμότητα).


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 02:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
jonniebegood:
quote:
ΥΓ. οσον αφορα την μπεσα που ανεφερε ο φιλος allzzaro, ρωτησα και ρωταω στα ισα: για ποιο λογο κλειδωθηκε το τοπικ ανεξηγητες εμπειριες στην Πεντελη?

1. επειδη ειχε πολλες σελιδες?

2. επειδη κοντραριστηκα με τον χεντριξ? (που ειναι αυτος ο καλος ανθρωπας, τον πεθυμησα)

3. πληγωσα τον εγωισμο καμιας ευαισθητης ψυχης?

4. δεν γνωριζω, δεν απαντω


jonniebegood τους λόγους για τους οποίους απενεργοποιήθηκε προσωρινά (και ίσως οριστικά, ανάλογα με το εάν θα επέλεγες να συνεχιστεί για ένα μήνα, ή να απενεργοποιηθεί τελικά με την προσθήκη ενός μηνύματος από εσένα) το θέμα της Πεντέλης, τους έχουμε εξηγήσει και εδώ, αλλά και στο ίδιο το θέμα.
Πιστεύεις ότι ξαναρωτώντας θα απαντήσουμε κάτι διαφορετικό, ή ότι αυτά που γράψαμε δεν τα εννοούμε;

Μιας και έχουν περάσει αρκετές ημέρες από την προσωρινή απενεργοποίηση του θέματος και δεν μας απάντησες πότε θέλεις να το επανενεργοποιήσουμε για να στείλεις μία τελευταία απάντηση (εφόσον δεν θέλεις να συνεχιστεί για ακόμα έναν μήνα, όπως είχαμε προτείνει ως επιλογή), στο υπενθυμίζουμε:
Μέχρι την Δευτέρα το βράδυ, απάντησέ μας πότε θέλεις να γράψεις το μήνυμα κλεισίματος, αλλιώς θα αναγκαστούμε να επισφραγίσουμε την απενεργοποίησή του εμείς.
Όπως επίσης έχουμε δηλώσει, μπορείς να ανοίξεις δεύτερο μέρος, δίνοντας προσοχή από τη δική σου την πλευρά (ως θεματοθέτης και συνεπώς ως συντονιστής της συζήτησης), να αποθαρρύνεις την καλλιέργεια μη δημιουργικών αντιπαραθέσεων. Εάν ωστόσο υπάρξουν περιπτώσεις που σε φέρουν σε δύσκολη θέση, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μας, όπως γίνεται με όλα τα μέλη και για όλα τα θέματα.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 03:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
gigenis κρίμα, θα μπορούσες να κανεις κάτι καλύτερο, αλλά έχεις βάλει τον εαυτό σου σε μια διαδικασία αυτολογοκρισίας και ελπίζουμε να το καταλάβεις κάποια στιγμή.

Παρολαυτά, όποιος θέλει να διαβάσει τα τελευταία κείμενα του gigenis, βρίσκονται δημοσιευμένα στη ΓΕΝΙΚΗ "ΣΑΛΑΤΑ" ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ

Έχουμε γράψει σε προηγούμενα μηνύματα τους λόγους για τη μεταφορά των κειμένων αυτών. Από κει και πέρα, είναι θέμα κατανόησης.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 09:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
`

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 19:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
allzzaro, σχετικά με την φράση σου που αφορούσε τους κλώνους, καλό είναι να μην "καίμε τα χλωρά μαζί με τα ξερά" ε;
Δεν υπάρχει καμιά υπόνοια ότι η Brie Boy γράφει με διπλό λογαριασμό.

εεε.. ναί... μάλλον .. για να το επιβεβαιώνει και ο Γιάννης .. αλλά και εσύ.. σίγουρα... αλλά..sorry βρε παιδιά..με τόσα και τόσα πού γίνονται ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 02:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood

quote:

amalia

Όπως επίσης έχουμε δηλώσει, μπορείς να ανοίξεις δεύτερο μέρος, δίνοντας προσοχή από τη δική σου την πλευρά (ως θεματοθέτης και συνεπώς ως συντονιστής της συζήτησης), να αποθαρρύνεις την καλλιέργεια μη δημιουργικών αντιπαραθέσεων.

Εάν ωστόσο υπάρξουν περιπτώσεις που σε φέρουν σε δύσκολη θέση, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μας, όπως γίνεται με όλα τα μέλη και για όλα τα θέματα.



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 03:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
jonniebegood εάν η παραπάνω εικόνα αποτελεί μία άποψη ή γνώμη σου επάνω στο κείμενο που έβαλες σε παράθεση, καλό θα ήταν να την πεις με σαφή τρόπο, ώστε να είναι κατανοητή.

Εκτός εάν είναι απλά μία εικόνα, που την είδες κάπου και σου άρεσε και σκέφτηκες να την βάλεις στο μήνυμά σου, ή ακόμα και ένα ωραίο cd που μας το προτείνεις για να το ακούσουμε.

Σε οποιαδήποτε περίπτωση θα ήταν καλό να μας δηλώσεις σαφώς περί τίνος πρόκειται, καθώς στη δική μου απάντηση συνομίλησα μαζί σου και δε σου πέταξα κάτι που είχα στο μυαλό μου.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 15:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood


quote:

amalia

jonniebegood εάν η παραπάνω εικόνα αποτελεί μία άποψη ή γνώμη σου επάνω στο κείμενο που έβαλες σε παράθεση, καλό θα ήταν να την πεις με σαφή τρόπο, ώστε να είναι κατανοητή.


μια εικονα 1000 λεξεις, αμαλια μου (και βάλε )

δεν ειναι η πρωτη φορα που απαντω με εικονα, αλλά ειναι η πρωτη φορα που μου ζητας να στην αποσυμβολισω


quote:

Εκτός εάν είναι απλά μία εικόνα, που την είδες κάπου και σου άρεσε και σκέφτηκες να την βάλεις στο μήνυμά σου


δεν το εχω κανει ποτε αυτο - μονο στα τοπικ της κατηγοριας "εικονες"


οι εικονες που χρησιμοποιω εχουν νοημα και ειναι πληρεις απαντησεις ή ερωτησεις

και εφοσον εμπεριεχουν χιουμορ, χρειαζεται αντιληψη του χιουμορ για να τις κατανοησεις

αν δεν γελασες, δεν καταλαβες την απαντηση μου


quote:

ή ακόμα και ένα ωραίο cd που μας το προτείνεις για να το ακούσουμε.


α, το σιντι ειναι Σπανιο και Απαιχτο!

να το ακουσετε ολοι!!!


εγω ομως το εβαλα σαν εικονα - ριχτης μια πιο προσεκτικη ματια, χωρις προκαταλειψεις για το χρωμα των πουα μου


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 07:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 23:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
Dying_Incubus ο πλοιο της φωτο μημπως ειναι το τζελλα δελτα;;;;
το λεω αυτο γιατι δεν βλεπω να εχει φουγαρα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 10:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μπα, όχι gigenis!
Ούτε το τζέλλα δέλτα είναι ούτε φουγάρα έχει.
Άλλωστε, δεν είναι ανάγκη να σταθούμε τόσο στις λεπτομέρειες του πλοίου, όσο σ' αυτό που μπορεί η συγκεκριμένη εικόνα να μας πει...

Το πλοίο, αγαπητέ μου, είναι ο εαυτός μας κι η απέραντη θάλασσα είναι ολόκληρος ο κόσμος που βρίσκεται γύρω από εμάς κι απλώνεται μπροστά στα μάτια μας.
Η θάλασσα είναι γεμάτη πλοία, καθένα από τα οποία εκτελεί το δικό του ταξίδι σ' οποιοδήποτε γεωγραφικό μήκος και πλάτος κι αν βρίσκεται αυτό.
Στο ταξίδι αυτό το κάθε πλοίο είναι πολύ πιθανόν να συναντήσει πολλά άλλα πλοία που συνταξιδεύουν μαζί μ' αυτό.
Μερικά απ' αυτά περνούν από δίπλα του σχεδόν κάνοντας διακριτές ακόμη και τις πιο μικρές του λεπτομέρειες, άλλα περνούν από πιο μακριά κι ακούγεται μόνο το σφύριγμα τους κι άλλα περνούν από τόσο μακριά που ίσα που φαίνονται.
Η θάλασσα είναι κάτι το άγνωστο σ' εμάς, δεν ξέρεις αν θα αντιμετωπίσεις ήπιο καιρό και νηνεμία ή αν θα αντιμετωπίσεις φουρτούνες ικανές να κάνουν τον καπετάνιο να πιστέψει πως το πλοίο του βουλιάζει.
Στην καταιγίδα και την θαλασσοταραχή ο κάθε καπετάνιος ενδιαφέρεται να σώσει το δικό του πλοίο - πως θα γινόταν άλλωστε διαφορετικά?
Εκείνη την στιγμή όμως ξεχνάει οτι αυτή η φουρτούνα ταλαιπωρεί πολλά άλλα πλοία, τα κάνει να κλυδωνίζονται επικίνδυνα, να χορεύουν ανίσχυρα επάνω σε πελώρια κύματα, να χάνουν μερικά κατάρτια τους.
Άλλα χάνονται αφήνοντας πίσω τους ναυάγια και συντρίμμια ενώ άλλα κατορθώνουν να ξεπεράσουν την κακοκαιρία για να υποδεχθούν τον ήλιο και την ξαστεριά.

Έχοντας αυτή την εικόνα στο μυαλό μου προσπάθησα να την προσαρμόσω λίγο στα πλαίσια του παρόντος θέματος.
Κοιτάζοντας κάποιος από την αρχή σχεδόν έως τώρα θα συναντήσει μια διαρκή φουρτούνα, μια αναταραχή σε διάφορες εκφάνσεις της.
Πιο άγρια σε έξαρση, πιο ήπια σε άλλες στιγμές αλλά με την τάση να δυναμώνει και πάλι για να οδηγήσει το κάθε πλοίο, τον καθένα μας, να βιώνει μια ακόμη δοκιμασία που τον ταλαιπωρεί και τον εξαντλεί.
Και σ' αυτήν την δοκιμασία ο καθένας νιώθει μόνος, δίνοντας τον δικό του αγώνα την στιγμή που η δική του φουρτούνα ταλαιπωρεί τόσα πλοία ακόμα...

Στην ουσία αυτό γίνεται, αγαπητοί μου!
Μια διαρκής αναταραχή η οποία δεν καταλαγιάζει καθόλου.
Ρωτάμε, απαντάμε, ξαναρωτάμε μήπως πάρουμε μια άλλη απάντηση, θυμώνουμε, πικραινόμαστε, λυπόμαστε κάνοντας - άθελα μας ίσως - κι άλλους ανθρώπους να νιώσουν τα ίδια συναισθήματα κι όλα αυτά για ποιό λόγο?
Τον χάνουμε το λόγο...
Αντί να αφήσουμε πίσω μας την ταραχή μαθαίνοντας αυτά που έχει να μας δείξει και να ετοιμαστούμε να δούμε τον ήλιο, καταλήγουμε να δημιουργούμε εμείς την φουρτούνα και να κρύβουμε μόνοι μας τον ήλιο.

Την καλημέρα μου σε όλους!





Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 12:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Στην καταιγίδα και την θαλασσοταραχή ο κάθε καπετάνιος ενδιαφέρεται να σώσει το δικό του πλοίο - πως θα γινόταν άλλωστε διαφορετικά?

εδω ειναι το λαθος
ο σωστος καπετανιος προσπαθει να πει στους αλλους καπετανιους που υπαρχουν ξερες,πως θα περασει ποιο ευκολα το πλοιο απο την καταιγιδα,πως θα αποφυγει μια καταιγιδα,αν υπαρχουν συμπλυγαδες στην ρωτα του ποιου που συναντα και διαφορα αλλα και τωρα ειναι πολυ ποιο ευκολο γιατι υπαρχουν δορυφοροι,η χαρτογραφηση των ωκεανων εχει ολοκληρωθει και υπαρχει και η ραδιοεπικοινωνια

απλα καποιοι καπετανιοι επιμενουν να διαβαζουν χαρτες περασμενων αιωνων να πιστευουν οτι σε καποια μερια θα συναντισουν το τελος της γης και οταν οι αλλοι καπετανιοι τους λενε τι γινετε δεν τους πιστευουν


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 14:40:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Τα Πλοία (Κ.Π. Καβάφης)

Aπό την Φαντασίαν έως εις το Xαρτί. Eίναι δύσκολον πέρασμα,
είναι επικίνδυνος θάλασσα. H απόστασις φαίνεται μικρά
κατά πρώτην όψιν, και εν τοσούτω πόσον μακρόν ταξίδι είναι,
και πόσον επιζήμιον ενίοτε δια τα πλοία τα οποία το επιχειρούν.

H πρώτη ζημία προέρχεται εκ της λίαν ευθραύστου φύσεως των
εμπορευμάτων τα οποία μεταφέρουν τα πλοία. Eις τας αγοράς της
Φαντασίας, τα πλείστα και τα καλύτερα πράγματα είναι κατασκευασμένα
από λεπτάς υάλους και κεράμους διαφανείς, και με όλην την προσοχήν
του κόσμου πολλά σπάνουν εις τον δρόμον, και πολλά σπάνουν όταν τα
αποβιβάζουν εις την ξηράν. Πάσα δε τοιαύτη ζημία είναι
ανεπανόρθωτος, διότι είναι έξω λόγου να γυρίση οπίσω το πλοίον και
να παραλάβη πράγματα ομοιόμορφα. Δεν υπάρχει πιθανότης να ευρεθή το
ίδιον κατάστημα το οποίον τα επώλει. Aι αγοραί της Φαντασίας έχουν
καταστήματα μεγάλα και πολυτελή, αλλ' όχι μακροχρονίου διαρκείας.
Aι συναλλαγαί των είναι βραχείαι, εκποιούν τα εμπορεύματά των
ταχέως, και διαλύουν αμέσως. Eίναι πολύ σπάνιον εν πλοίον
επανερχόμενον να εύρη τους αυτούς εξαγωγείς με τα αυτά είδη.

Mία άλλη ζημία προέρχεται εκ της χωρητικότητος των πλοίων.
Aναχωρούν από τους λιμένας των ευμαρών ηπείρων καταφορτωμένα,
και έπειτα όταν ευρεθούν εις την ανοικτήν θάλασσαν αναγκάζονται
να ρίψουν εν μέρος εκ του φορτίου δια να σώσουν το όλον.
Oύτως ώστε ουδέν σχεδόν πλοίον κατορθώνει να φέρη ακεραίους τους
θησαυρούς όσους παρέλαβε. Tα απορριπτόμενα είναι βεβαίως τα
ολιγοτέρας αξίας είδη, αλλά κάποτε συμβαίνει οι ναύται,
εν τη μεγάλη των βία, να κάμνουν λάθη και να ρίπτουν εις
την θάλασσαν πολύτιμα αντικείμενα.

Άμα δε τη αφίξει εις τον λευκόν χάρτινον λιμένα απαιτούνται νέαι
θυσίαι πάλιν. Έρχονται οι αξιωματούχοι του τελωνείου και εξετάζουν
εν είδος και σκέπτονται εάν πρέπη να επιτρέψουν την εκφόρτωσιν·
αρνούνται να αφήσουν εν άλλο είδος να αποβιβασθή· και εκ τινων
πραγματειών μόνον μικράν ποσότητα παραδέχονται. Έχει ο τόπος τους
νόμους του. Όλα τα εμπορεύματα δεν έχουν ελευθέραν είσοδον και
αυστηρώς απαγορεύεται το λαθρεμπόριον. H εισαγωγή των οίνων
εμποδίζεται, διότι αι ήπειροι από τας οποίας έρχονται τα πλοία
κάμνουν οίνους και οινοπνεύματα από σταφύλια τα οποία αναπτύσσει
και ωριμάζει γενναιοτέρα θερμοκρασία. Δεν τα θέλουν διόλου αυτά τα
ποτά οι αξιωματούχοι του τελωνείου. Eίναι πάρα πολύ μεθυστικά.
Δεν είναι κατάλληλα δι’ όλας τα κεφαλάς. Eξ άλλου υπάρχει μία
εταιρεία εις τον τόπον, η οποία έχει το μονοπώλιον των οίνων.
Kατασκευάζει υγρά έχοντα το χρώμα του κρασιού και την γεύσιν του
νερού, και ημπορείς να πίνης όλην την ημέραν από αυτά χωρίς να
ζαλισθής διόλου. Eίναι εταιρεία παλαιά. Xαίρει μεγάλην υπόληψιν,
και αι μετοχαί της είναι πάντοτε υπερτιμημέναι.

Aλλά πάλιν ας είμεθα ευχαριστημένοι όταν τα πλοία εμβαίνουν εις τον
λιμένα, ας είναι και με όλας αυτάς τας θυσίας. Διότι τέλος πάντων με
αγρυπνίαν και πολλήν φροντίδα περιορίζεται ο αριθμός των θραυομένων
ή ριπτομένων σκευών κατά την διάρκειαν του ταξιδίου. Eπίσης οι νόμοι
του τόπου και οι τελωνειακοί κανονισμοί είναι μεν τυραννικοί κατά
πολλά αλλ' όχι και όλως αποτρεπτικοί, και μέγα μέρος του φορτίου
αποβιβάζεται. Oι δε αξιωματούχοι του τελωνείου δεν είναι αλάνθαστοι,
και διάφορα από τα εμποδισμένα είδη περνούν εντός απατηλώς κιβωτίων
που γράφουν άλλο από επάνω και περιέχουν άλλο, και εισάγονται
μερικοί καλοί οίνοι δια τα εκλεκτά συμπόσια.

Θλιβερόν, θλιβερόν είναι άλλο πράγμα. Eίναι όταν περνούν κάτι
πελώρια πλοία, με κοράλλινα κοσμήματα και ιστούς εξ εβένου,
με αναπεπταμένας μεγάλας σημαίας λευκάς και ερυθράς, γεμάτα με
θησαυρούς, τα οποία ούτε πλησιάζουν καν εις τον λιμένα είτε διότι
όλα τα είδη τα οποία φέρουν είναι απηγορευμένα, είτε διότι δεν έχει
ο λιμήν αρκετόν βάθος δια να τα δεχθή. Kαι εξακολουθούν τον δρόμον
των. Oύριος άνεμος πνέει επί των μεταξωτών των ιστίων, ο ήλιος
υαλίζει την δόξαν της χρυσής των πρώρας, και απομακρύνονται ηρέμως
και μεγαλοπρεπώς, απομακρύνονται δια παντός από ημάς και από τον
στενόχωρον λιμένα μας.

Eυτυχώς είναι πολύ σπάνια αυτά τα πλοία. Mόλις δύο, τρία βλέπομεν
καθ' όλον μας τον βίον. Tα λησμονώμεν δε ογρήγορα. Όσω λαμπρά ήτο
η οπτασία, τόσω ταχεία είναι η λήθη της. Kαι αφού περάσουν μερικά
έτη, εάν καμίαν ημέραν - ενώ καθήμεθα αδρανώς βλέποντες το φως ή
ακούοντες την σιωπήν - τυχαίως επανέλθουν εις την νοεράν μας ακοήν
στροφαί τινες ενθουσιώδεις, δεν τας αναγνωρίζομεν κατ' αρχάς και
τυραννώμεν την μνήμην μας δια να ενθυμηθώμεν πού ηκούσαμεν αυτάς
πριν. Mετά πολλού κόπου εξυπνάται η παλαιά ανάμνησις και ενθυμώμεθα
ότι αι στροφαί αύται είναι από το άσμα το οποίον έψαλλον οι ναύται,
ωραίοι ως ήρωες της Iλιάδος, όταν επερνούσαν τα μεγάλα, τα θεσπέσια
πλοία και επροχώρουν πηγαίνοντα - τις ηξεύρει πού.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 16:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
Έχει ο τόπος τους
νόμους του. Όλα τα εμπορεύματα δεν έχουν ελευθέραν είσοδον και
αυστηρώς απαγορεύεται το λαθρεμπόριον. H εισαγωγή των οίνων
εμποδίζεται, διότι αι ήπειροι από τας οποίας έρχονται τα πλοία
κάμνουν οίνους και οινοπνεύματα από σταφύλια τα οποία αναπτύσσει
και ωριμάζει γενναιοτέρα θερμοκρασία. Δεν τα θέλουν διόλου αυτά τα
ποτά οι αξιωματούχοι του τελωνείου. Eίναι πάρα πολύ μεθυστικά.
Δεν είναι κατάλληλα δι’ όλας τα κεφαλάς. Eξ άλλου υπάρχει μία
εταιρεία εις τον τόπον, η οποία έχει το μονοπώλιον των οίνων.
Kατασκευάζει υγρά έχοντα το χρώμα του κρασιού και την γεύσιν του
νερού, και ημπορείς να πίνης όλην την ημέραν από αυτά χωρίς να
ζαλισθής διόλου. Eίναι εταιρεία παλαιά. Xαίρει μεγάλην υπόληψιν,
και αι μετοχαί της είναι πάντοτε υπερτιμημέναι.

εδω ειναι ολη η ουσια

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 17:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR
oυδεν σχολιον... τοσο καιρο, σπαταλατε "ασκοπον χρονο"...

Κριμα...


BLACKHAWK

...and the Predators wll prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 29 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy