ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 υπαρχει Δημιουργος;
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 52
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 16:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Eidos :
quote:
το οτι το συμπαν διαστελλεται δεν επιβεβαιωνει τη θεωρεια του Αινσταιν;
και οτιδηποτε διαστελεται, καποτε δεν ξεκινησε να το κανει αυτο;
'ΑΝ το συμπαν'... 'ΤΟΤΕ η μεγαλη'...
ολο με το αν και με το τοτε εισαι...

Κοιτα , επειδή έχεις ξεπεράσει τα όρια , και επειδή βαρέθηκα την μπουρδολογία σου , κανονικά θα έπρεπε να μην απαντήσω .
Επειδή όμως δεν επιτρέπεται κάθε τυχάρπαστος όπως του λόγου σου , να ασελγεί πάνω στην επιστήμη τα ψέμματα πρέπει να τελείωσουν .
Λοιπον :

Δείξε μου μία παραπομπή σε επιστημονική εργασία που δηλώνει το πώς η διαστολή του σύμπαντος επιβεβαιώνει την θεωρία του Αινστάιν .
Επειδή εγώ ως μαθηματικός και άλλοι 5 φίλοι μου φυσικοί δεν την την γνωρίζουμε .
ΠΟΤΕ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ . ( Με παραπομπή στο διδύκτιο για να την ελέγξουμε .)
Επίσης παραπομπή σε επιστημονική εργασία που δηλώνει οτι η ΘΕΩΡΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ αποδεικνύει πέραν πάσης αμφιβολίας οτι το σύμπαν είχε αρχή .
ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ και όχι αποκόμματα .

quote:
βαθεια νυχτωμενο σε βρισκω και απορο μαθητη!!
εγω δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με τον Πρωτευων παραγοντα, ουτε με το 'φαινομενικα αναιτιο'
εσυ εχεις τα προβληματα και τα αδιεξοδα!

Τα ψέμματα τελείωσαν. Μπορείς να απαντήσεις ή όχι ?
Με επιχειρήματα και όχι με υπεκφυγές .
Το ποιός είναι βαθιά νυχτωμένος άσε να το κρίνει όποιος διαβάζει αυτά που γράφουμε .


quote:
α σωματιδια εμφανιζονται ΣΤΟ τιποτα... και οχι απο ΤΟ τιποτα
ειναι ενεργεια, που μεταβαλλεται σε υλη και παλι σε ενεργεια.

εχεις εσυ καποιες αποδειξεις οτι 'δεν μας φαινεται' ετσι;
μαλλον η δικη σου φαντασια οργιαζει οταν απορριπτεις το απλο του Θεου και επιμενεις σε κατι αλλο!!!
(τωρα αναγαγεις το μηδεν και το τιποτα σε πρωτευων παραγοντα)
καταλαβαινω το ελλειμα σου...
οποια και αν ειναι η ΑΙΤΙΑ που παραγει αυτα τα σωματιδια (π.χ. η βαρυτητα) δεν παυει να ειναι ΑΙΤΙΑ.


Ασε το παιχνίδι με τις λέξεις και μην κρύβεσαι πίσω απο το δαχτυλό σου .
ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ?
Επιστημονική εργασία και παραπομπή .
Παρουσιάσε μου μία (1) επιστημονική εργασία που υποστηρίζει τα λεγομενα σου .

quote:
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΗΝ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ=συμπαν.

Δεν απαντάς αυτά που σε ρωτάω και αρχισες πάλι τις φαντασιώσεις .
Και εγώ σου λέω λοιπόν οτι ο κόσμος δημιουργήθηκκε απο ένα δράκο που ξέρναγε φλόγες και δημιούργησε την μεγάλη έκρηξη .
Αλήθεια το λέω ...
Μα γιατί δεν με πιστεύεις ?

quote:
ΣΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΟ;;

quote:
κατευθυνομενη ειναι η επιστημη εκεινη που για να αποδειξει το δικο της δικιο ανακοινωνει αυτα που την βολευουν ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ θΕΟ ΔΕΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ (ανθρωπος του Πιλτνταουν π.χ.)
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΕΝΑ ΜΕΓΙΣΤΟ ΝΟΥ.

Επειδή άρχισες πάλι τις μπούρδες θα σου κάνω μία απλή ερώτηση :
Ποιός ξεσκέπασε την απάτη του ανθρωπου του Πιλτνταουν ?
Μήπως η καλόγεροι του Αγίου όρους ?
Μάθε λοιπόν:
http://biology4u.gr/october/bioanapantehaoct.htm

Για άλλη μιά φορά σε ευχαριστώ που οι αναφορές σου βοηθούν για να φανεί ξεκάθαρα το γιατί η επιστήμη προοδεύει και οι θρησκείες βρίσκονται ακόμη στο μεσαίωνα .
Γιατί φίλε απατεώνας στην επιστήμη δεν επιβιώνει .
Αντιθέτως , η θρησκεία δεν μπορεί να επιβιώσει χωρίς απάτες ...


quote:
ολα τα επιστημονικα συμπερασμα (τα αληθη) επιβεβαιωνουν την ιδεα ενας Δημιουργου...

Δηλαδή όσα επιστημονικά συμπεράσματα δείχνουν κάποιο δημιουργό είναι αληθή , ενώ όποια δείχνουν το αντίθετο είναι ψευδή .

Οχι μωρέ , εσύ παρωπίδες ?
Ησύχασε ... Δεν μπορείς να τις δείς γιατί είσαι τελείως τυφλός ...

quote:
απο τη μια εκληξη στην αλλη σε βλεπω!! κοιτα να κλεινεις το στομα σου που και που, μην μπει μεσα καμμια μυγα, και αυτο δεν θα ειναι δικη μου φαντασιωση, αλλα δικη σου πραγματικοτητα....

Επι της ουσίας έχεις να πείς κάτι ?
Λοιπόν άνοιξε τα ματάκια σου πριν ανοίξω εγώ το στόμα μου :

http://www.physics4u.gr/articles/2002/secondlaw1.html

Αν διαφωνείς με τα παραπάνω θα σε παρακαλούσα ξανά , αντι αφορισμών και φαντασιώσεων , να μου αναφέρεις μία (1) επιστημονική εργασία που υποστηρίζει οτι η ζωή παραβιάζει το β' θερμοδυναμικό νόμο .
Διαφορετικά , να πεις : Συγνώμη έκανα λάθος .
Οπως σου είπα και πρίν τα ψέμματα τελείωσαν .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 18:19:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
T._M.

βλεπω οτι αρχιζεις να εκνευριζεσαι, και αυτο δεν ειναι ίδιον των μεγαλων (και λογικων) αντρων.

δεν θα επρεπε να σου απαντησω διοτι, ενω ησουν ευγενικος πριν (εστω και λιγο) τωρα πια δεν εισαι καθολου.
γιατι;
γιατι καποιος τολμα να αμφισβητει αυτα που νομιζεις εσυ ως σωστα;
αν εγω 'ασελγω' πανω στη δικια σου πιστη στην επιστημη,

ΕΣΥ ΑΣΕΛΓΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ

ωστοσω εγω παραμενω οσο μπορω ευγενικος, ενω εσυ χανεις τον ελεγχο.
σου λεει κατι αυτο;

συγκρατησου, αν θελεις να μαθεις κατι περισσοτερο στη ζωη σου.

το εχω ξαναγραψει:
η θεωρεια της σχετικοτητας χρησιμοποιωντας τη τατυχητα του φωτος, οχι ως αρχικη συνθηκη αλλα ως αναποσπαστο τμημα των νομων του ηλεκτρομαγνητισμου, μας οδηγει στο απολυτα βεβαιωμενο συμπερασμα οτι το συμπαν διαστελλεται. (και ως εκ τουτου οτι πιθανον ειχε αρχη)

προτεινω να το κανουμε αλλιως:
στειλε μου εσυ καποιες αναφορες, τεκμηριωμενες απολυτα οτι η διαστολη του συμπαντος δεν εχει σχεση με τα λεγομενα του Αινσταιν.

αιντε! γιατι εγω ως ανυποψιαστος και 5 φιλοι μου ακομα περισσοτερο ανυποψιαστοι, περιμενουμε...

φοβαμαι οτι τα ψεμματα καποιων 'επιστημονων' δεν θα τελειωσουν ποτε...
λυπαμαι, δεν μπορω να σου αυτο που θες να ακουσεις...

σου εχω γραψει πολλα και μου εχεις γραψει πολλα, νομιζω ολα αυτα (και αλλα πολλα) ειναι οι αποδειξεις μου και οι αποδειξεις σου... αν δεν τα εχεις καταλαβει η αν δεν τα θυμασαι, πηγαινε λιγο πισω να τα ξαναδιαβασεις


------
λες:
Και εγώ σου λέω λοιπόν οτι ο κόσμος δημιουργήθηκκε απο ένα δράκο που ξέρναγε φλόγες και δημιούργησε την μεγάλη έκρηξη .
Αλήθεια το λέω ...
Μα γιατί δεν με πιστεύεις
------

ειναι πραγματικα ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΑ απιστευτο αυτο που κανεις!! κατηγορεις εμενα για φαντασιωσεις, αλλα το Χαρυ Ποττερ, εσυ τον βλεπεις...
(ασε που αναγεις το δρακο σε Πρωτευον αιτια)
σε πιστευω μην κλαις...


------
λες:
Λοιπόν άνοιξε τα ματάκια σου πριν ανοίξω εγώ το στόμα μου
------

το στομα μας δεν το ανοιγουμε οποτε και οπως ναναι (γιατι μετα δεν θα ειναι στομα, θα ειναι ποδια) ασε που υπαρχουν και δρακοι τριγυρω...

η ζωη οπως μας την παρουσιαζει ο φιλος σας ο Δαρβινος δεν ταιριαζει με τον δευτερο νομο της θερμοδυναμικης και οχι η ζωη οπως την ρυθμισε ο Δημιουργος...

ελπιζω να μου απαντησεις, γιατι αν μου δωσεις το ερεθισμα, εχω πραγματικα πολλα ακομα να σου πω...

υ.γ.
βαλε λιγο χιουμορ στη ζωη σου, κανει καλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2007, 22:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Eidos :
quote:
βλεπω οτι αρχιζεις να εκνευριζεσαι, και αυτο δεν ειναι ίδιον των μεγαλων (και λογικων) αντρων.

Τελικά οι φαντασιώσεις πρέπει να είναι το χόμπυ σου ...

quote:
ωστοσω εγω παραμενω οσο μπορω ευγενικος, ενω εσυ χανεις τον ελεγχο.
σου λεει κατι αυτο;

Κύριε ευγενικέ για δείτε τι γράψατε στο προ-προηγούμενο μύνημα :

quote:
απο τη μια εκληξη στην αλλη σε βλεπω!! κοιτα να κλεινεις το στομα σου που και που, μην μπει μεσα καμμια μυγα, και αυτο δεν θα ειναι δικη μου φαντασιωση, αλλα δικη σου πραγματικοτητα....

Σε έχει φάει η ευγένεια πανάθεμα σε ...

quote:
συγκρατησου, αν θελεις να μαθεις κατι περισσοτερο στη ζωη σου.

Ασφαλώς θα έχεις και την φαντασίωση οτι θα μάθω απο σένα .

quote:
το εχω ξαναγραψει:
η θεωρεια της σχετικοτητας χρησιμοποιωντας τη τατυχητα του φωτος, οχι ως αρχικη συνθηκη αλλα ως αναποσπαστο τμημα των νομων του ηλεκτρομαγνητισμου, μας οδηγει στο απολυτα βεβαιωμενο συμπερασμα οτι το συμπαν διαστελλεται. (και ως εκ τουτου οτι πιθανον ειχε αρχη)

Τελικά μπορείς να καταλήξεις τι ακριβώς υποστηρίζεις ?
1) Η σχετικότητα προβλέπει ότι το σύμπαν διαστέλεται ?
2) Η διαστολή αποδεικνύει την θεωρία της σχετικότητας ?
3) Η σχετικότητα αποδυκνύει οτι το σύμπαν έχει αρχή ?
Γιατί άλλα λες εδώ άλλα λες παραπάνω άλλα λες πιο πίσω και ακρη δεν βγαίνει με τίποτα .

quote:
και ως εκ τουτου οτι πιθανον ειχε αρχη

Επιτέλους το κατάλαβες . ΠΙΘΑΝΟΝ είναι η λέξη κλειδί .

quote:
προτεινω να το κανουμε αλλιως:
στειλε μου εσυ καποιες αναφορες, τεκμηριωμενες απολυτα οτι η διαστολη του συμπαντος δεν εχει σχεση με τα λεγομενα του Αινσταιν.

Η διαστολή ασφαλώς και έχει σχέση με τα λεγόμενα του Αινστάιν .
ΔΕΝ αποδεικνύει όμως ουτε την ορθότητα της σχετικότητας , ούτε ότι το σύμπαν είχε αρχή .
Νομίζω οτι το κατάλαβες επιτέλους , αν κρίνω απο αυτά που έγραψες παραπάνω .

quote:
σου εχω γραψει πολλα και μου εχεις γραψει πολλα, νομιζω ολα αυτα (και αλλα πολλα) ειναι οι αποδειξεις μου και οι αποδειξεις σου... αν δεν τα εχεις καταλαβει η αν δεν τα θυμασαι, πηγαινε λιγο πισω να τα ξαναδιαβασεις

Σου έχω δώσει καμμιά δεκαριά παραπομπές που τεκμηριώνουν αυτά που σου λέω .
Μου έχεις δώσει το απόλυτο μηδέν ( 0 ) .
Γιαυτό άσε τα περί "αποδείξεων" γιατί θα γελάσει κάθε πικραμένος .
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ ΟΕΟ ?

quote:
ειναι πραγματικα ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΑ απιστευτο αυτο που κανεις!! κατηγορεις εμενα για φαντασιωσεις, αλλα το Χαρυ Ποττερ, εσυ τον βλεπεις...
(ασε που αναγεις το δρακο σε Πρωτευον αιτια)
σε πιστευω μην κλαις...

Δεν πιστεύεις οτι υπάρχει ο δράκος ?
Απιστε , θα καείς στην κόλαση για αυτά που λες !

quote:
το στομα μας δεν το ανοιγουμε οποτε και οπως ναναι (γιατι μετα δεν θα ειναι στομα, θα ειναι ποδια) ασε που υπαρχουν και δρακοι τριγυρω...

Εισαι και παλικαράς βλέπω .
Και πάνω απο όλα ευγενικός ...

quote:
η ζωη οπως μας την παρουσιαζει ο φιλος σας ο Δαρβινος δεν ταιριαζει με τον δευτερο νομο της θερμοδυναμικης και οχι η ζωη οπως την ρυθμισε ο Δημιουργος...

ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ???????????? ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ??????????
(Πάλι τίποτα)

quote:
βαλε λιγο χιουμορ στη ζωη σου, κανει καλο...

Προσπάθησα με τον δράκο άλλα δεν το κατάλαβες .
Δεν πειράζει όμως . Με τα περι χάρυ πότερ που έγραψες και με την σοβαρότητα που το πήρες , γέλαγα όλη την μέρα .
Νασαι καλά .
Υ.Γ.
Και αμα βρείς καμμιά απόδειξη για όσα λές , και ξεφύγεις απο το απόλυτο μηδέν εδώ είμαστε .
Καλή σου νύχτα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 08:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χμμμ!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 08:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
δηλαδή φίλε μου eidos,

τα δισεκατομμύρια υποατομικά σωματίδια ελέγχονται από τον Θεό;

Λέει ας πούμε ο Θεός: Εσύ υποατομικό σωματίδιο "χ" να κινηθείς σε αυτές τις συντεταγμένες, εσύ "Y" στις συντεταγμένες τάδε κ.ο.κ; Έτσι ώστε ο πλανήτης "Α" να κινηθεί σε τροχιά γύρω απότο Άστρο "Β";


Και πως αντιμετώπισε ο Θεός σου την αρχή της απροσδιοριστίας του Heiseberg;
Αφού κανείς δεν μπορεί να προσδιορίσει με ακρίβεια τις κινήσεις των υποατομικών σωματιδίων;
Κανείς πλην του Θεού; Κατάργησε ο Θεός σου την απροσδιοριστεία για κάποια seconds ώστε να δώσει αρχικές συνθήκες και μετά την ξαναενεργοποίησε;

Τι έκανε ο Θεός λοιπόν;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 12:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
T._M.

ακου μια καλη φαντασιωση:

εχεις μια σεσουλα στο χερι και απο ενα σωρο αμινοξεα (των 100 περιπου), δεξιοστροφα και αριστεροστροφα, χωρις να το ψαξεις τραβας ακριβως εικοσι, ολα αριστεροστροφα, και τσουπ!! να μερικα πρωτεινικα μορια!!! και μετα απο πολλες ακομη ενωσεις και διεργασιες, να το πρωτο κυτταρο.
τι χαρα!!
χωρις να το σκεφτεις καθολου και εντελως τυχαια δημιουργησες τη ζωη!!
(στο λεω οσο πιο απλα μπορω για να μην σε μπερδεψω)

απο ευγενια και μονο δεν θελω να επανελθω στο ποιος ειναι ο πιο ευγενικος απο τους δυο μας...

η δικια σου φαντασιωση ειναι οτι τα ξερεις ολα, και κανεις δεν μπορει να σου μαθει κατι τις περισσοτερο;

θα ειμαι ειλικρινης μαζι σου:
το ΠΙΘΑΝΟΝ το χρησιμοποιησα για λογους συγκλησεις...
προσωπικα ειμαι σιγουρος οτι το συμπαν ειχε αρχη.
δεν ξερω αν η αρχη δοθηκε με τη μεγαλη εκρηξη, η οτιδηποτε αλλο.

οταν ξεκινησαμε αυτη τη κουβεντα, σου ειχα ξεκαθαρισει οτι το να παραθετω απο αλλους δεν με εκφραζει...
το ηξερες λοιπον!!
μην ζητας τωρα τα ρεστα, και μην δημιουργεις εντυπωσεις!!

ποιος ειναι πιο εγκιβωτισμενος και πιο εγκλωβισμενος απο τους δυο μας;;;;
εγω που ελευθερα σκεπτωμαι, η εσυ που ζητας αποδειξεις και ονοματα;;;;

οτι υπαρχει δρακος το πιστευω!!
οτι υπαρχει πραγματικη κολαση οχι!! και επομενως δεν φοβαμαι! (ουτε το δρακο (επιστημη) ουτε την υποτιθεμενη κολαση (οργανωμενη και επισημη θρησκεια)

παλικαρι;!! παλικαρι;!!!
στασου πρωτα να καταλαβω τι εννοεις με το 'απολυτο μηδεν'...
ειναι μηπως κατι αναλογο με το 10 με τονο;;;
υπαρχει αραγε και ημιαπολυτο μηδεν; και υποαπολυτο; μηπως υπαρχει και κατι αναμεσα στο μηδεν και το 1; μηπως και κατι αναμεσα στο μηδεν και στο -1;;

μηπως εχεις τιποτα παραπομπες που να τεκμηριωνουν τα λεγομενα σου περι απολυτου μηδεν;;

μηπως κατι σε αρχαιο Ελληνικο;;
καποια συγχονη θεωρεια;

με το δρακο προσπαθησες ειναι η αληθεια!!
ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΟΥ ΜΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΧΙΟΥΜΟΡ!!
ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ!!
ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ....

υ.γ.
μου αρεσε που γελαγες ολη μερα...
εγω πιο σοβαρος ων, και με αποδειξεις, γελαω οταν πρεπει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 13:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
Αγαπητέ eidos δεν θέλω να διαπληκτιστώ μαζί σου για ακόμη μια φορά,αλλά δεν μου αφήνεις άλλη επιλογή.Οπως είναι ξεκάθαρο έχεις τελείως διαφορετικές απόψεις από τον Think_Math και είσαι έντονα προσκολλημένος σε αυτές.Δεν μπορείς όμως να κατηγορείς τον Think_Math για την ορθότητα των επιχειρημάτων του.Ο,τι παραθέτει είναι επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις αποδεκτές από όλη την επιστημονική κοινότητα παγκοσμίως.Και φυσικά δεν δύνασαι να τις αμφισβητήσεις εσύ.Ο λόγος?Η άγνοια σου πάνω στις θετικές τουλάχιστον επιστήμες.Απόδειξή?Η θεωρία αγαπητέ γράφεται με "ι" και όχι με "ει".Με το συμπάθειο κιόλας,αλλά η λέξη "θεωρία" αποτελεί ψωμοτύρι στο λεξιλόγιο ενός στοιχειώδους "επιστήμονα".Συγνώμη,αλλά έχω άδικό?


Σου παραθέτω ένα τμήμα της αρχικής σου τοποθέτησης:

quote:
Η δικια μου πεθοιθεσι πανω σε αυτο ειναι ξεκαθαρη: πιστευω ακραδαντα σε ενα Παντοδυναμο Δημιουργο, ο οποιος συμφωνα με τη δικη του τελεια αποψη των πραγματων, ενδιαφερεται αμεσα για τα τεκτενομενα σε ολο το συμπαν και οχι μονο στο πλανητη γη, και αναλογως των συμβαντων εμπεμβαινει η οχι, διαφοροποιει η αφηνει να εξελιχθει ενα γεγονος. Βεβαιως ο Ιδιος εχει ενα σχεδιο, ενα σχεδιαγραμα, ενα τελικο σκοπο βασει του οποιου κινηται.


Δύο ερωτήσεις πάνω σ'αυτό:
Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα επέμβασης του Θεού στα παγκόσμια τεκτενόμενα?Μια επέμβαση που να είναι ξεκάθαρη και να φαίνεται και όχι να είναι προσωπικό σου βίωμα.

Το σχέδιο Του βάσει του οποίου ελέγχει ολόκληρη την Δημιουργία του,ποιον τελικό σκοπό εξυπηρετεί?Παρ'όλα αυτά όπως ανέφερε ο Think_Math υπάρχουν αρκετά φαινόμενα στην φύση που συμβαίνουν τυχαία,αυτά λοιπόν βρίσκονται "εκτός σχεδίου"?

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 14:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
I.V.

αυτο που λες περι ορθογραφιας, μπορεις να το κρατησεις ως μια πιθανοτητα υπερ σου, για να μπορεσεις ισως να αποδειξεις το αν ειμαι επιστημονας η οχι...
(κατι παρομοιο εκανε ο Ελ. Ελιον για να αποδειξει αν ειμαι Μ.τ.Ι. η οχι)

αν δεν ειμαι επιστημονας, δεν εχω δηλαδη τις εξιδικευμενες γνωσεις τις οποιες παρεχει η φοιτηση (και οσα αυτο συνεπαγεται) σε καποιο ανωτερο η ανωτατο εκπαιδευτικο ιδρυμα, τοτε αλιμονο σας γιατι δεν μπορειτε σε καμμια περιπτωση να πεισετε καποιον αδαη υποτιθετε, για αυτο για το οποιο εσεις εισται σιγουροι!!!!
αν παλι, ειμαι επιστομονας και εγω θα πρεπει να ανησυχω που δεν καταφερνω να πεισω εσας!!
(η επιστημη ετσι και αλλιως ειναι μια τεραστια ανυσηχια)

στη ζωη για να ειναι το ιδιο ξεκαθαρο κατι με τον ιδιο τροπο σε ολους, απαιτουνται προυποθεσεις:
αν εγω μεινω στο σκοταδι για 20 λεπτα (πριν ξεκινησω το όποιο πειραμα στο εργαστηριο αυτο κανω)
θα βλεπω ξεκαθαρα στο σκοταδι, αυτα που εσυ που εισαι στο φως, δεν μπορεις να δεις (στο σκοταδι).

και παλι αν και οι δυο ειμαστε τον ιδιο χρονο στο σκοταδι, υπαρχουν και αλλοι παραμετροι για το αν τελικα θα δουμε τα ιδια πραγματα: μπορει ο ενας μας να βλεπει απο το ενα ματι μονο, η να εχει μυωπια, η να εχει πρεσβυωπια, η ο ενας να εχει καλυτερη οπτικη γωνια απο οτι ο αλλος.

εσυ λοιπον που εχεις επιλεξει να μεινεις εξω απο τον σκοτεινο θαλαμο, και εγω (ως προς το ζητημα της υπαρξης του Θεου) βρισκομαι μεσα στο σκοτεινο θαλαμο, και εχω συνηθισει στο σκοταδι και βλεπω, πως να σου εξηγησω κατι που δεν μπορεις να το δεις;

οτι και να σου πω οτι και να σου περιγραψω εσυ θα λες:
οχι στο σκοταδι δεν υπαρχει κατι να δω!!!!

οτι και αν σου πω λοιπον για τον Θεο και τις αποδειξεις περι υπαρξεως του, αναγκαστικα θα ειναι προσωπικο μου βιωμα, δεν μπορω να στο μεταφερω ωστε να το δεχτεις και να το καταλαβεις!!

νομιζω οστοσω οτι αυτο που λεει ο Βασιλης πιο πανω, ειναι αυτο που συμβαινει, και ειναι ετσι ακριβως.
ο Θεος μπορει να κατευθυνει δισεκατομμυρια σωματιδια, τα οποία και εχει δημιουργισει,
και αν εμεις δεν μπορουμε να μετρησουμε την 'ορμη τους'
και το 'που' θα εμφανιστουν πανω στο πινακα,
ακουγεται αστειο να λεμε οτι ο Θεος δεν ξερει γιατι το κανουν αυτο τα δημιουργηματα του.

(να σου πω την αληθεια, αρκετες φορες εχω σκεφτει το εξης: οι ανθρωποι εχουμε ελευθερη επιλογη και νοηση, τα ζωα εχουν ενστικτο, τα σωματιδια στο μικροκοσμο τι εχουν που τα κατευθυνει να κανουν οτι κανουν;)
(μια φαινομενικα ελευθεριαζουσα συμπεριφορα)
(μηπως πολλα δρομακια, απο τα οποια επιλεγουν οποιο θελουν, για να φτασουν στον ενα δρομο;)
(μηπως εχουν το δικαιωμα να επιλεγουν το δικο τους δρομακι;)
(τοτε τι εχουν; ημιελευθερη βουληση και νοηση; ενστικτο;!!!
η ισως κατι αλλο που δεν μπορουμε να ονομασουμε;

μηπως αυτο πρεπει να ψαξουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 15:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Φίλε Impious Varmint οτι και να λέμε είναι χαμένος κόπος .
Κανένα τεκμήριο και καμμία απόδειξη δεν συγκινούν το μυαλό ενός φανατικού .
Εαν δε ο φανατισμός συνδυάζεται με την υποκρισία και τον εγωισμό τοτε το αποτέλεσμα είναι η διανοητική τύφλωση .
Επειδή όμως δεν πρέπει , όπως έχω ξαναπεί , κάθε άσχετος να κακοποιεί την επιστήμη με αυτό τον τρόπο , πρέπει να παραμείνουμε στις επάλξεις ,υποστηρίζοντας την επιστημονική αλήθεια , έστω και αν φαίνεται μάταιο .


Eidos :

quote:
ακου μια καλη φαντασιωση:
εχεις μια σεσουλα στο χερι και απο ενα σωρο αμινοξεα (των 100 περιπου), δεξιοστροφα και αριστεροστροφα, χωρις να το ψαξεις τραβας ακριβως εικοσι, ολα αριστεροστροφα, και τσουπ!! να μερικα πρωτεινικα μορια!!! και μετα απο πολλες ακομη ενωσεις και διεργασιες, να το πρωτο κυτταρο.
τι χαρα!!
χωρις να το σκεφτεις καθολου και εντελως τυχαια δημιουργησες τη ζωη!!
(στο λεω οσο πιο απλα μπορω για να μην σε μπερδεψω)

Τώρα έρχεσαι στο αγαπημένο μου θέμα .
Που βρίσκεται το παράδοξο στην όλη διαδικασία και το χαρακτηρίζεις φαντασίωση ?
Για κάνε μου μία αναλυτική αναφορά , σε ποιό σημείο και γιατί είναι αναγκαία η παρέμβαση του υποτιθέμενου δημιουργού ?
Επίσης , μη φοβάσαι , δεν μπερδέυομαι .
Πρόσεξε όμως μήπως στην πορεία μπερδευτείς εσύ , και αρχίσεις πάλι τους αφορισμούς και τα " Εγώ πιστεύω οτι ..." .

quote:
θα ειμαι ειλικρινης μαζι σου:
το ΠΙΘΑΝΟΝ το χρησιμοποιησα για λογους συγκλησεις...
προσωπικα ειμαι σιγουρος οτι το συμπαν ειχε αρχη.
δεν ξερω αν η αρχη δοθηκε με τη μεγαλη εκρηξη, η οτιδηποτε αλλο.

Δεν ενδιαφέρει τι πιστεύεις προσωπικά .
Πιστευε ότι θέλεις .
Την επιστήμη μην διαστρέφεις , με αυτά που λές .


quote:
οταν ξεκινησαμε αυτη τη κουβεντα, σου ειχα ξεκαθαρισει οτι το να παραθετω απο αλλους δεν με εκφραζει...
το ηξερες λοιπον!!
μην ζητας τωρα τα ρεστα, και μην δημιουργεις εντυπωσεις!!

Συγνώμη , αλλά το χόμπυ σου μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν να παραθέτεις δηλώσεις επιστημόνων που νόμιζες ή φανταζόσουν οτι υποστηρίζουν αυτά που πιστεύεις .
Οταν ομως είδες οτι δε σου βγαίνει , τότε έκανες στροφή 180 μοιρών .
Γιαυτό άσε τα υποκριτικά τερτίπια οτι δήθεν "δε σε εκφράζει αυτή η τακτική " και πράσινα άλογα .
Απλά δεν μπορείς να την εφαρμόσεις , γιατί εδώ δεν είναι το κατηχητικό και εγώ δεν είμαι η γιαγιά της γειτονιάς σου .
Τόσο απλά .

Δήλαδή τι πίστεύεις : Οτι θα ανοίξουμε συζήτηση για την εξέλιξη και θα παραμείνουμε να συζητάμε στο τι πιστεύεις εσύ ?
Σε παρακαλώ ...

quote:
ποιος ειναι πιο εγκιβωτισμενος και πιο εγκλωβισμενος απο τους δυο μας;;;;
εγω που ελευθερα σκεπτωμαι, η εσυ που ζητας αποδειξεις και ονοματα;;;;

Δεν ήξερα οτι η ελεύθερη σκέψη ταυτίζεται με την σωτηριολογική φαντασίωση .
Οντως έχω να μάθω πολλά απο σένα ...
Παρεπιπτόντως , αφού δεν έχεις αποδείξεις πίστευε οτι θέλεις αλλά μην κακοποιείς την επιστήμη και την αλήθεια .

quote:
μου αρεσε που γελαγες ολη μερα...
εγω πιο σοβαρος ων,και με αποδειξεις, γελαω οταν πρεπει...

Αποδείξεις για την εφορία θα εννοείς προφανώς .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 17:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
προς κ.κ. δικηγορο της αλανθαστης επιστημης:

εχετε μυνημα απο Ειδος: (υποκριτη, εγωιστη, φανατικο, ασχετο, κακοποιο, διαστροφεα, και αλλα)
(αυτα ειναι τα λιγα κοσμητικα επιθετα με τα οποια με στολιζεις στο προηγουμενο σου ποστ)

δεν σε παρεξηγω, λογικο ειναι, εχεις αρχισει να χανεις τα αυγα και τα καλαθια.
εχεις εξαντλησει τα επιχειρηματα που συνηθως χρησιμοποιεις, και αναρωτιεσαι:
'μα ειναι δυνατον; ακομα δεν τον εριξα στο χωμα; ακομα αντιστεκεται;
μονο ενας τρελλος θα μπορουσε να μην καταλαβαινει!!'

και ποιος σου δινει το δικαιωμα να υπερασπιζεσαι την επιστημη;
δικη σου ειναι; η ο εντολεας σου;

ελα! παψε να συμπεριφερεσαι σαν παιδι, που του παιρνουν το αγαπημενο του παιχνιδι...

αν πραγματικα μπορεις, αναλυσε προσεκτικα οτι σου γραφω για τα αμινοξεα, και θα καταλαβεις;! τις δυσκολιες του ζητηματος...

αντε με ωθεις να σου γραψω και κατι απο αυτα που σου αρεσουν:
J. Barrow 'the world within the world' 1988 σ.355:
"δεν πρεπει να μας εκπλησσει η ανακαλυψη οτι το συμπαν ειναι τοσο πελωριας κλιμακας, επειδη δεν θα μπορουσαμε να ζουμε σε καποιο που θα ηταν αισθητα μικροτερο...
Ειναι καθησυχαστικο το γεγονος οτι η συνολικη και πιθανον απειρη δομη του συμπαντος συνδεεται τοσο στενα με τους ορους που ηταν αναγκαιοι για να εξελιχθει η ζωη πανω σε εναν πλανητη οπως η γη"

εσενα μπορει να μην σε ενδιαφερει τι πιστευω, ενδιαφερει ομως εμενα!
(πιθανον και αλλους)
οι αποδειξεις που εχω για αυτο που πιστευω ειναι ακλονητες.
οι δικιες σου στηριζονται σε κατι που συνεχως αλλαζει.
και που σιγουρα δεν το εχεις καταλαβει καλα ακομα.

στο κατηχητικο δεν εχω παει ποτε!

σιγουρα δεν εισαι η γιαγια της γειτονιας μου, γιατι αυτη ειχε πολυ περισσοτερο μυαλο απο εσενα!!!!!!!!
(και τα αυτια της τα ειχε παντα ανοιχτα) (τα αυτια ειπα)

υ.γ.
σε ποια εφορια, η ευφορια, αναφερεσαι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 18:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega
Αν υπάρχει δημιουργία , υπάρχει και δημιουργός , η δημιουργοί .

Προτείνω λοιπόν να βρούμε έστω και μία .

Ο πλανήτης γη τι είναι ;

Ένα δεδομένο, αντικειμενική πραγματικότητα, εικονική , αυθυποβολή , ένα μυστήριο ,μία ψευδαίσθηση , δημιουργία ;

Ιδού το ερώτημα ,που πρέπει να απαντηθεί με όσο το δυνατόν περισσότερα λογικά τεκμηριωμένα επιχειρήματα .

Υγ .
Πήρα τον πλανήτη γη ως παράδειγμα, γιατί σε αυτόν γεννηθήκαμε όλοι ,σε αυτόν μεγαλώσαμε και τον γνωρίζουμε καλύτερα από όλους τους άλλους πλανήτες , του σύμπαντος .

Αρχίζω με την δική μου θεώρηση .
Τι θα συνέβαινε αν ο άξονας της Γης ήταν κατακόρυφος;
Ο άξονας της Γης έχει κλίση 23° και 27 λεπτά ως προς το επίπεδο πάνω στο οποίο ο πλανήτης μας διαγράφει την τροχιά του. Αν ήταν κατακόρυφος δε θα υπήρχαν οι εποχές, γιατί οι ηλιακές ακτίνες θα έπεφταν σε κάθε μέρος με την ίδια πάντα απόκλιση.

Άρα σε όλη τη Γη θα είχαμε εντελώς διαφορετικό κλίμα (από την ελληνική λέξη κλίμα = κλίση). Στον Ισημερινό οι μέρες θα ήταν πολύ καυτές, γιατί ο Ήλιος θα βρισκόταν πάντα στην κατακόρυφο, ενώ τα γεωγραφικά πλάτη που θα ήταν πιο κοντά στους πόλους θα είχαν θερμοκρασίες ακόμα πιο ψυχρές.

Η ζωή θα περιοριζόταν στις πιο εύκρατες ζώνες, οι οποίες όμως θα υφίσταντο πτώσεις θερμοκρασίας λιγότερο έντονες απ' αυτές που γνωρίζουμε. Επιπλέον θα είχαμε πάντα μέρες και νύχτες διάρκειας 12 ωρών, γιατί ο Ήλιος θα φώτιζε πάντα ακριβώς το μισό της γήινης σφαίρας.

Για εμένα προσωπικά αυτό το γεγονός ( η κλίση του άξονα του πλανήτη μας ) , μου δίνει την απόδειξη ότι υπήρξε σχεδιασμός .


Περιμένω τον αίθριο λόγο σας .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Impious Varmint
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
298 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 18:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Impious Varmint
quote:
αυτο που λες περι ορθογραφιας, μπορεις να το κρατησεις ως μια πιθανοτητα υπερ σου, για να μπορεσεις ισως να αποδειξεις το αν ειμαι επιστημονας η οχι...
(κατι παρομοιο εκανε ο Ελ. Ελιον για να αποδειξει αν ειμαι Μ.τ.Ι. η οχι)


Αγαπητέ eidos δεν προσπαθώ σε καμία περίπτωση να αποδείξω πως δεν είσαι επιστήμονας και δεν επιχειρώ να βγάλω λανθασμένες τις απόψεις σου.Η διαστρέβλωση των λεγομένων είναι μάλλον αυτή που σε κάνει να βλέπεις παντού εχθρούς που τάσσονται εναντίον σου.Προσωπικά προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις πως είσαι τόσο έντονα προσκολλημένος στις απόψεις σου και τόσο ισχυρά δεμένος με την ύπαρξη του Θεού,γεγονός που δεν σου αφήνει περιθώρια να δεχθείς κάποια στοιχειώδη λογικά πράγματα.Δεν νομίζω πως ο Θεός συνδέεται άμεσα με την επιστήμη αλλά προσωπική μου εκτίμηση είναι πως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.Ακούγεται τελείως ανόητο να λέμε πως ο Θεός ελέγχει τα υποατομικά σωματίδια.Ακούγεται τελείως γελοίο και άτοπο.Αν κάποιος δέχεται τις επιστημονικές θεωρίες και αρχές,ακόμη και αν φαινομενικά είναι αντίθετες των αρχών του,δεν νομίζω πως αποτινάσσει έτσι τον Θεό του.Για μένα δεν τίθεται θέμα ύπαρξης ή μη.Απλά με ενοχλεί αυτή η χωρίς λόγο προσκόλληση σε απόψεις που δεν επιτρέπουν την επέκταση της Γνώσης.

Impious VarmintΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 18:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Φίλε eidos επαναλαμβάνω την ερώτηση:

quote:
δηλαδή φίλε μου eidos,

τα δισεκατομμύρια υποατομικά σωματίδια ελέγχονται από τον Θεό;

Λέει ας πούμε ο Θεός: Εσύ υποατομικό σωματίδιο "χ" να κινηθείς σε αυτές τις συντεταγμένες, εσύ "Y" στις συντεταγμένες τάδε κ.ο.κ; Έτσι ώστε ο πλανήτης "Α" να κινηθεί σε τροχιά γύρω απότο Άστρο "Β";


Και πως αντιμετώπισε ο Θεός σου την αρχή της απροσδιοριστίας του Heiseberg;
Αφού κανείς δεν μπορεί να προσδιορίσει με ακρίβεια τις κινήσεις των υποατομικών σωματιδίων;
Κανείς πλην του Θεού; Κατάργησε ο Θεός σου την απροσδιοριστεία για κάποια seconds ώστε να δώσει αρχικές συνθήκες και μετά την ξαναενεργοποίησε;

Τι έκανε ο Θεός λοιπόν;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 20:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
Παρακολουθώ αυτή τη συζήτηση με πολύ ενδιαφέρον να καταλάβω ποιος από τους συνομιλητές θα αποδείξει τελικά βάσει των επιστημονικών θεωριών ότι υπάρχει η ότι δεν υπάρχει Θεός. Εάν ο eidos με τον νεοαλβιόνιο θαμνοφερτο έξυπνο σχεδιασμό του καταφέρει να μας πείσει ότι υπάρχει Θεός, θα τον παραδεχτώ, όπως θα παραδεχτώ επίσης και τον καθηγητή της ανάλυσης τανυστών τεταρτου βαθμού και γενικής σχετικότητας τον Think Math, εάν μας αποδείξει το αντίθετο...

@ Vasilliscm

Επέτρεψε μου να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα που έθεσες στον eidos, για το εάν ο Θεός καταργεί την απροσδιοριστία. Επειδή το ίδιο ερώτημα το είχε κάνει και ο Think Math πριν από πολλούς μήνες, μπερδεύοντας προφανώς τον δαίμονα του Laplace με τον Θεό-Δημιουργό.
Επειδή πιστεύω ότι κανεις αυτήν την ερώτηση για τις ικανότητες και δυνατότητες του Θεού, στα πλαίσια του τι πιστεύουνε οι Χριστιανοί για τον Θεό, απ όσα διδάσκονται από την παράδοση και την Βίβλο, θα σου απαντήσω λοιπόν σε αυτά τα πλαίσια. Το αν πιστεύεις η όχι ότι αυτά που διδάσκει η Εκκλησια για τον Θεό είναι αληθινά, αυτό νομίζω δεν είναι θέμα της παρούσας συζήτησης και είναι προσωπικό θέμα του καθενός να τα πιστεύει η όχι. Εσύ θέλεις να μάθεις πως ο Θεός μπορεί να καταργεί την απροσδιοριστία και πως μπορεί να καταργεί τον μη Ντετερμινισμό του σύμπαντος. Αν και ο μη Ντετερμινισμός δεν απορρέει από την απροσδιοριστία..., ωστόσο καταλαβαίνουμε όλοι περί τίνος πρόκειται.

Ο Θεός τον οποιο πιστεύουνε οι Χριστιανοί, Ο Ήν ο Ων και ο Ερχόμενος, ο Γιαχβέ, είναι άχρονος. Το άλλο χαρακτηριστικό του Θεού είναι ότι όχι μονο είναι άχρονος και μπορεί να ξέρει που θα κατευθυνθεί το A σωματίδιο, αλλα και παντογνώστης, επομένως μπορεί να γνωρίζει όχι μονο το μέλλον από το A σωματίδιο αλλα και το μέλλον όλων των σωματιδίων του σύμπαντος. Το άλλο είναι, ότι ο Θεός είναι δημιουργός πασας της ορατής πλάσης (το αόρατης δεν μας αφορά τώρα), επομένως έχει "δημιουργήσει" το κάθε σωματίδιο. Τη λέξη „δημιουργήσει“ την έβαλα σε αποστρόφους γιατί ο χρόνος του ρήματος δημιουργώ έχει μεγάλη σημασία. Δώσε βάση τώρα. Ο Θεός σαν άχρονος που είναι δεν δημιούργησε τον κόσμο και τώρα κάθεται και κοιτάζει τη γη να στέκεται στον αέρα, αλλα ο ίδιος ο Θεός που κοιτάει τη γη είναι ο ίδιος που την δημιούργησε. Δεν το κατάλαβες? θα στο πω αλλιώς. Το μάτι του Θεού κοιτάει τη γη τώρα και το χέρι του την δημιουργεί πριν. Αυτό νομίζω το κατάλαβες. Ο Θεός δεν είναι μονο παντού αλλα και πάντα. Από την οπτική γωνια του Θεού λοιπόν, ο κόσμος που εμάς μας φαίνεται ότι δημιουργήθηκε κάποια χρονική στιγμή και τώρα έχει αφεθεί στην τύχη του, είναι όλος φτιαγμένος από πριν. Δεν μιλάω τώρα για την μεγάλη έκρηξη και αν αυτή υπήρχε η όχι (εγώ προσωπικά δεν πιστεύω στο big bang), αλλα μιλάω για όλην την ιστορία του σύμπαντος, εάν δεις όλον τον κόσμο σαν ένα κύλινδρο όπου οι τρεις διαστάσεις είναι συρρικνωμένες σε μια ευθεία, που κάνουνε έναν κύκλο, και η διάσταση του χρόνου είναι το ύψος του κυλίνδρου. Ο Θεός λοιπόν δεν έφτιαξε τον κύκλο και τον έσπρωξε στον χρόνο για να σχηματίσει έναν κύλινδρο, αλλα έφτιαξε όλον τον κύλινδρο. Για αυτό και η Εκκλησια μας διδάσκει ότι η δημιουργία από την οπτική γωνια ημών, των υφισταμενων στους νομους του χρόνου ανθρώπων, δεν έχει τελειώσει. Που θέλω να καταλήξω? Θέλω να καταλήξω στο ότι ο Θεός δεν δημιούργησε μονο το πριν των σωματιδίων και τα αμόλησε στον χρόνο, αλλα δημιούργησε (μάλλον δημιουργεί τώρα) την όλη ιστορία των σωματιδίων. Εάν δεις την ιστορία του σύμπαντος σαν μια σειρά από τρισδιάστατες φωτογραφίες, τότε ο Θεός δημιουργεί (δημιούργησε) όλες αυτές τις φωτογραφίες και επομένως την κάθε επομενη χρονική στιγμή του κάθε σωματιδίου, άρα και γνωρίζει όχι μονο το που μπορεί να βρίσκεται το κάθε σωματίδιο, αλλα και αποφασίζει το που θα πάει το καθένα.

Εάν τώρα με ρωτήσεις για το πόση ελευθερια μπορούμε εμείς να έχουμε σε έναν τέτοιο κόσμο, τότε θα σου απαντήσω ότι ο Θεός λαμβάνει υπόψη του την κάθε μας απόφαση, η οποια επηρεάζει και το τι κόσμο θα δημιουργήσει την επομενη χρονική στιγμή. Αυτό όμως δεν μας καθιστά συνδημιουργούς της πλάσης, αλλα μας καθιστά υπευθυνους για την πορεία του, στο εάν το σύμπαν αυτό που βλέπουμε τελικά καταστραφεί η όχι. Ο Θεός δε θα κάτσει να "δημιουργήσει" ένα μόρφωμα στο οποιο μπορεί να οδηγήσει τον κόσμο ότι καταστροφικό και αμαρτωλό (η αμαρτία είναι η άρνηση της ύπαρξης) θα βγάλουμε από μέσα μας.

Εάν αυτά που είπα σου φαίνονται εξωπραγματικά η μη συμβαδιζοντα με την ορθόδοξη παράδοση, έχε υπόψη σου, ότι ο κόσμος (με την έννοια του σύμπαντος) πριν την πτώση των πρωτοπλάστων δεν φτιάχτηκε για να καταστραφεί και για να γίνει μια μέρα στο μέλλον η νέα γη και ο νέος ουρανός. Και έχε επίσης υπόψη σου ότι οι Aγιοι της Εκκλησιας μας προσεύχονται ώστε ο Θεός να μην καταστρέψει το παρών σύμπαν.

"Αυτον αινιττονταν, αυτον φοβουνταν ο ψευτοθεος Απολλων.
Οσο τον ενοιωθε κοντα δεν κοταε
να βγαλει τους χρησμους του. Τσιμουδια.
(Τους τρεμουνε τους μαρτυρας μας οι ψευτοθεοι)."

Edited by - samuel1974 on 11/09/2007 21:02:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 22:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
ευχαριστώ για την απάντησή σου samuel1974,

υποστηρίζεις λοιπόν ότι:

quote:
Ο Θεός τον οποιο πιστεύουνε οι Χριστιανοί, Ο Ήν ο Ων και ο Ερχόμενος, ο Γιαχβέ, είναι άχρονος.

Που και πως τεκμηριώνεται αυτή η άποψη; Στην Βίβλο; Πού;

λες:

quote:
Το άλλο χαρακτηριστικό του Θεού είναι ότι όχι μονο είναι άχρονος και μπορεί να ξέρει που θα κατευθυνθεί το A σωματίδιο, αλλα και παντογνώστης, επομένως μπορεί να γνωρίζει όχι μονο το μέλλον από το A σωματίδιο αλλα και το μέλλον όλων των σωματιδίων του σύμπαντος.

Δηλαδή παγώνει τον χρόνο και ορίζει αρχικές συνθήκες θέτοντας τις συντεταγμένες του χώρου στα υποατομικά σωματίδια;
Μα σε αυτή την περίπτωση όταν ξεπαγώσει τον χρόνο τότε θα ισχύει η αρχή της απροσδιοριστίας που μας απαγορεύει να προσδιορίσουμε επακριβώς την θέση και την ορμή του υποατομικού σωματιδίου ! Άρα ούτε ο Θεός θα γνωρίζει την εξέλιξη του σύμπαντός του. Θα πρέπει ίσως να παγώνει διαρκώς τον χρόνο !

Άρα ο Θεός των Εβραίων και Χριστιανών δημιούργησε έναν κόσμο που δεν γνωρίζει πως εξελίσσεται αν και παντογνώστης !

λες:


quote:
Ο Θεός σαν άχρονος που είναι δεν δημιούργησε τον κόσμο και τώρα κάθεται και κοιτάζει τη γη να στέκεται στον αέρα, αλλα ο ίδιος ο Θεός που κοιτάει τη γη είναι ο ίδιος που την δημιούργησε. Δεν το κατάλαβες? θα στο πω αλλιώς. Το μάτι του Θεού κοιτάει τη γη τώρα και το χέρι του την δημιουργεί πριν. Αυτό νομίζω το κατάλαβες.

Όπως σου απέδειξα παραπάνω κάτι τέτοιο δεν γίνεται διότι ο Θεός (των Εβραίων) δεν μπορεί να προσδιορίσει την ακριβή θέση των υποατομικών σωματιδίων σε καμία περίπτωση. Άρα δεν μπορεί να δημιουργήσει έναν κόσμο που δεν ορίζεται επακριβώς η εξέλιξή του!

λες:

quote:
Ο Θεός λοιπόν δεν έφτιαξε τον κύκλο και τον έσπρωξε στον χρόνο για να σχηματίσει έναν κύλινδρο, αλλα έφτιαξε όλον τον κύλινδρο. Για αυτό και η Εκκλησια μας διδάσκει ότι η δημιουργία από την οπτική γωνια ημών, των υφισταμενων στους νομους του χρόνου ανθρώπων, δεν έχει τελειώσει. Που θέλω να καταλήξω? Θέλω να καταλήξω στο ότι ο Θεός δεν δημιούργησε μονο το πριν των σωματιδίων και τα αμόλησε στον χρόνο, αλλα δημιούργησε (μάλλον δημιουργεί τώρα) την όλη ιστορία των σωματιδίων.

Όλα αυτά είναι εικασίες ! Δεν τεκμηριώνονται πουθενά. Είναι δικές σου αυθαίρετες υποθέσεις βάσει κάποιων γενικόλογων εδαφιών της Βίβλου. Ο Θεός (των Εβραίων και Χριστιανών) δεν είναι σε θέση να δημιουργήσει κάτι (την ύλη) που οι ιδιότητές του δεν του δίνουν την ακριβή του θέση και ορμή. Συνεπώς η ύλη του σύμπαντος "αρνείται" να καλουπωθεί από Θεούς και δαίμονες. ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ - ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ.

λες:

quote:
Εάν δεις την ιστορία του σύμπαντος σαν μια σειρά από τρισδιάστατες φωτογραφίες, τότε ο Θεός δημιουργεί (δημιούργησε) όλες αυτές τις φωτογραφίες και επομένως την κάθε επομενη χρονική στιγμή του κάθε σωματιδίου, άρα και γνωρίζει όχι μονο το που μπορεί να βρίσκεται το κάθε σωματίδιο, αλλα και αποφασίζει το που θα πάει το καθένα.

Λίγο ακόμα και θα πεις ότι ο Θεός "πάγωνε" συνέχεια την εξέλιξη για να προσδιορίσει τα απροσδιόριστα ! Μα τι άλλο θα ανακαλύψετε για να ξεπεράσετε την ανακολουθία της θεωρίας της δημιουργίας;

Η Φύση είναι τόσο πολύμορφη που διαψεύδει τις θεωρίες σας από μόνη της. Οι ιδιότητες που έχουν τα σωματίδιά της είναι ασύμβατες με τους Θεούς σας. Πρέπει κάθε φορά να καταφεύγετε σε ακροβασίες ώστε να ξεπεράσετε τα εμπόδια που σας βάζει η περιχαρακωμένη Θεολογία σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 23:09:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Eidos :
quote:
προς κ.κ. δικηγορο της αλανθαστης επιστημης:

εχετε μυνημα απο Ειδος: (υποκριτη, εγωιστη, φανατικο, ασχετο, κακοποιο, διαστροφεα, και αλλα)
(αυτα ειναι τα λιγα κοσμητικα επιθετα με τα οποια με στολιζεις στο προηγουμενο σου ποστ)


Το οτι έχεις πρόβλημα με την αλήθεια είναι φανερό .
Δεν χρειάζεται να μας το υπενθυμίζεις .


quote:
και ποιος σου δινει το δικαιωμα να υπερασπιζεσαι την επιστημη;
δικη σου ειναι; η ο εντολεας σου;

Ειναι το χρέος κάθε επιστήμονα όταν ακούει κάτι απίστευτους σαν εσένα , να γράφουν οτι τους κατέβει .

quote:
δεν σε παρεξηγω, λογικο ειναι, εχεις αρχισει να χανεις τα αυγα και τα καλαθια.
εχεις εξαντλησει τα επιχειρηματα που συνηθως χρησιμοποιεις, και αναρωτιεσαι:
'μα ειναι δυνατον; ακομα δεν τον εριξα στο χωμα; ακομα αντιστεκεται;
μονο ενας τρελλος θα μπορουσε να μην καταλαβαινει!!'

Να σε ρίξω στο χώμα ?
Που αντιπαρέθεσες επιχειρήματα και αποδείξεις για να μπώ σε τέτοια διαδικασία ?

quote:
αν πραγματικα μπορεις, αναλυσε προσεκτικα οτι σου γραφω για τα αμινοξεα, και θα καταλαβεις;! τις δυσκολιες του ζητηματος...

Δεν κατάλαβα . Τι να αναλύσω δηλαδή ?
Οτι η ζωή στηρίζεται σε 20 μόνο αμινοξέα ?
Και λοιπόν ? Τι παράξενο υπάρχει ?
Σου έθεσα μία απλή ερώτηση . Μπορείς να απαντήσεις ή όχι ?

quote:
"δεν πρεπει να μας εκπλησσει η ανακαλυψη οτι το συμπαν ειναι τοσο πελωριας κλιμακας, επειδη δεν θα μπορουσαμε να ζουμε σε καποιο που θα ηταν αισθητα μικροτερο...
Ειναι καθησυχαστικο το γεγονος οτι η συνολικη και πιθανον απειρη δομη του συμπαντος συνδεεται τοσο στενα με τους ορους που ηταν αναγκαιοι για να εξελιχθει η ζωη πανω σε εναν πλανητη οπως η γη"

Δεν καταλαβαίνεις οτι αυτό που έγραψες έρχεται σε κόντρα με αυτό που υποστηρίζεις ?
Αν η γή και ο άνθρωπος είναι ο τελικός σκοπός του σύμπαντος γιατί ο υποτιθέμενος δημιουργός δεν έφτιαξε μόνο αυτά ?
Γιατί έφτιαξε δισεκατομμύρια ήλιους και πλανήτες ένω ένας θα ήταν αρκετός για το σχεδιο του ?
Μήπως δεν είναι αυτό το σχεδιό του ?
Η μήπως δεν υπάρχει καθόλου σχέδιο ?

quote:
οι αποδειξεις που εχω για αυτο που πιστευω ειναι ακλονητες.

Τυπική δήλωση φανατικού πιστού .

quote:
σιγουρα δεν εισαι η γιαγια της γειτονιας μου, γιατι αυτη ειχε πολυ περισσοτερο μυαλο απο εσενα!!!!!!!!

Αυτή η ευγένεια σου με σκοτώνει .
Μου θυμίζει κάτι γραβατωμένους καραγκιόζηδες που βγαίνουν στα κανάλια και βρίζουν τους άλλους με το γάντι , ενώ όταν τους φτύνεις για την ανοησία τους σου λένε "ψιχαλίζει" .
Ασε λοιπόν τις εξυπνάδες και τράβα να αγοράσεις καμμιά ομπρέλα .

alfa-omega

quote:

Αρχίζω με την δική μου θεώρηση .
Τι θα συνέβαινε αν ο άξονας της Γης ήταν κατακόρυφος;
Ο άξονας της Γης ...
...Για εμένα προσωπικά αυτό το γεγονός ( η κλίση του άξονα του πλανήτη μας ) , μου δίνει την απόδειξη ότι υπήρξε σχεδιασμός .

Οπως θα καταλάβεις φίλε alfa-omega το επιχείρημα σου μπάζει απο παντού για δύο πολύ απλούς λόγους :

1) Η γή δεν είναι ο μοναδικός πλανήτης στο γνωστό σύμπαν .
Υπάρχουν τρισεκατομμύρια άλλοι εκεί έξω και απλά η γή είχε τις κατάλληλες συνθήκες για να αναπτυχθεί η ζωή όπως την ξέρουμε .
Συνεπώς , η ζωή προσαρμόστηκε στις γήινες συνθήκες , και όχι το αντίστροφο.
Αν οι συνθήκες ήταν διαφορετικές θα προσαρμόζονταν ανάλογα και η ζωή .
Αυτό παρατηρούμε στην φύση : Οι συνθήκες αλλάζουν και η ζωή προσαρμόζεται σε αυτές .

2) ποιός σου είπε οτι αν ο γήινος άξονας δεν είχε την συγκεκριμένη κλίση δεν θα μπορούσε να αναπτυχθεί η ζωή ?
Αν ήταν έτσι , Ο ισημερινός θα ήταν νεκρή ζώνη .
Παρεπιπτόντως κάνεις λάθος όταν λες οτι ο ισημερινός θα ήταν θερμότερος αν δεν υπήρχε η κλίση .
Ο ισημερινός δεν εμφανίζει διαφορετικές εποχές αλλά παρόλαυτά παρουσιάζει την μεγαλύτερη βιοπικοιλότητα από όλα τα μέρη του πλανήτη .

samuel1974:

quote:
όπως θα παραδεχτώ επίσης και τον καθηγητή της ανάλυσης τανυστών τεταρτου βαθμού και γενικής σχετικότητας τον Think Math

Να σου λείπουν οι ειρωνείες .
Εχεις να πείς τίποτα επι της ουσίας ?

quote:
Για αυτό και η Εκκλησια μας διδάσκει ότι η δημιουργία από την οπτική γωνια ημών, των υφισταμενων στους νομους του χρόνου ανθρώπων, δεν έχει τελειώσει. Που θέλω να καταλήξω? Θέλω να καταλήξω στο ότι ο Θεός δεν δημιούργησε μονο το πριν των σωματιδίων και τα αμόλησε στον χρόνο, αλλα δημιούργησε (μάλλον δημιουργεί τώρα) την όλη ιστορία των σωματιδίων. Εάν δεις την ιστορία του σύμπαντος σαν μια σειρά από τρισδιάστατες φωτογραφίες, τότε ο Θεός δημιουργεί (δημιούργησε) όλες αυτές τις φωτογραφίες και επομένως την κάθε επομενη χρονική στιγμή του κάθε σωματιδίου, άρα και γνωρίζει όχι μονο το που μπορεί να βρίσκεται το κάθε σωματίδιο, αλλα και αποφασίζει το που θα πάει το καθένα.

Οπως το περίμενα ...
Πάλι οι ίδιοι λογικοί ακροβατισμοι .
Ο θεός δημιούργησε ... εμ οχι ... δημιουργεί τώρα ... Λαμβάνει υπόψιν του αυτά που Κάνουμε ... εμ όχι τα είχε όλα προσχεδιάσει ...
Πιάσε το αυγό και κούρεφτο ...
Κοίτα . Εσείς οι χριστιανοί μπορείτε να παντρέψετε και το δεσπότη με τη φοβερή λογική σας .
(Δημιουργησε = δημιουργεί , 1=3 κ.λ.π.)
Εμείς οι υπόλοιποι τι σας φταίμε ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 00:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Vasil.

δεν θελεις να συζητησεις, θελεις να εμπαιξεις...
η συνεχη αναφορα σου σε ενα 'Εβραιο Θεο', κατανταει κουραστικη, αποτελει τροχοπεδη για την κουβεντα, και δειχνει ατομο με εμμονες αθεραπευτες...

θα σου δωσω μια δικη μου αποψη του Θεου και του κοσμου Του-μας.

φαντασου τον εαυτο σου να κρατας μια σφαιρα στα χερια σου...
οτι εμπεριεχει αυτη η σφαιρα, σου ειναι ορατα...
εσυ εχεις φτιαξει αυτη τη σφαιρα και την εχεις φτιαξει οπως σου αρεσει...
μπορεις να την κοιτας και να την περιστρεφεις δεξια-αριστερα, πανω-κατω...
αμα δεις καπου στην επιφανεια της σκονη, την καθαριζεις αμεσως...
και εχεις τον 'μαγικο τροπό' να εισχωρεις με το μικρο σου δαχτυλακι που και που μεσα, να προσθετεις η να αφερεις κατι απο κει...

αν η αρχη της απροσδιοριστιας του Heisenberg ισχυει επακριβως,
αυτη την αρχη και οποιες αλλες τις εχει θεσει ως τετοιες ο Δημιουργος, λες λοιπον να μην μπορει να τις φερει 'βολτα';

ασε το μυαλο και τη λογικη σου να τρεξει, να σου καθαρισει το τοπιο, δες τα πραγματα πιο απλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 00:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
φίλε eidos,

εσύ δεν έχεις επιχειρήματα και με κατηγορείς άδικα.

Ο Θεός ΓΙΑΧΒΕ είναι Εβραίος:

quote:
23 και αυτος ην ιησους αρχομενος ωσει ετων τριακοντα ων υιος ως ενομιζετο ιωσηφ του ηλι
24 του μαθθατ του λευι του μελχι του ιανναι του ιωσηφ
25 του ματταθιου του αμως του ναουμ του εσλι του ναγγαι
26 του μααθ του ματταθιου του σεμειν του ιωσηχ του ιωδα
27 του ιωαναν του ρησα του ζοροβαβελ του σαλαθιηλ του νηρι
28 του μελχι του αδδι του κωσαμ του ελμαδαμ του ηρ
29 του ιησου του ελιεζερ του ιωριμ του μαθθατ του λευι
30 του συμεων του ιουδα του ιωσηφ του ιωναμ του ελιακιμ
31 του μελεα του μεννα του ματταθα του ναθαμ του δαυιδ
32 του ιεσσαι του ιωβηδ του βοος του σαλα του ναασσων
33 του αμιναδαβ του αδμιν του αρνι του εσρωμ του φαρες του ιουδα
34 του ιακωβ του ισαακ του αβρααμ του θαρα του ναχωρ
35 του σερουχ του ραγαυ του φαλεκ του εβερ του σαλα
36 του καιναμ του αρφαξαδ του σημ του νωε του λαμεχ
37 του μαθουσαλα του ενωχ του ιαρετ του μαλελεηλ του καιναμ
38 του ενως του σηθ του αδαμ του θεου
(κατά Λουκά κεφ. 3)

Η συνεχής αναφορά είναι για να υπενθυμίζει στους πάντες την προέλευση Θεού σας. Δεν είναι ένας οποιοσδήποτε Θεός. Είναι ο Εβραίος Θεός της Βίβλου. "Ανακαλύφθηκε" από τους Εβραίους και το γενεαλογικό του δένδρο το αναφέρουν οι γραφές.

Πολύ θα θέλατε να ήταν "σκέτος" Θεός. Αμ δε !! Είναι Καραεβραίος ! Το αναφέρουν οι γραφές σας. Θα σας το θυμίζω συνέχεια. Δεν το κάνω από κακία αλλά για να αποκαταστήσω την "βιασμένη" αλήθεια.

Για να συνεχίσουμε λοιπόν : Έχεις απάντηση στις ερωτήσεις μου;
Αν όχι, μπορείς να βρεις και άλλη υπεκφυγή !

λες:

quote:
αν η αρχη της απροσδιοριστιας του Heisenberg ισχυει επακριβως,
αυτη την αρχη και οποιες αλλες τις εχει θεσει ως τετοιες ο Δημιουργος, λες λοιπον να μην μπορει να τις φερει 'βολτα';

Όχι δεν μπορεί να την φέρει βόλτα την αρχή της απροσδιοριστίας του Heisenberg, διότι απλούστατα είναι έξω και πέρα από την λογική του. Θα πρέπει κάθε 1 τρισεκατομμυριοστό του δευτερολέπτου να σταματά τα πάντα για να ελέγχει τις θέσεις των υποατομικών σωματιδίων. Κάτι τέτοιο δεν γίνεται άρα ΠΑΠΑΛΑ ο Θεός σου !

Τόσο απλό φίλε μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 00:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Και κάτι άλλο φίλε eidos,

ασε το μυαλο και τη λογικη σου να τρεξει, να σου καθαρισει το τοπιο, δες τα πραγματα πιο σύνθετα...


Edited by - Vasiliscm on 12/09/2007 00:46:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 11:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Vasiliscm

Γραφεις:
"Μα σε αυτή την περίπτωση όταν ξεπαγώσει τον χρόνο τότε θα ισχύει η αρχή της απροσδιοριστίας που μας απαγορεύει να προσδιορίσουμε επακριβώς την θέση και την ορμή του υποατομικού σωματιδίου ! Άρα ούτε ο Θεός θα γνωρίζει την εξέλιξη του σύμπαντός του. Θα πρέπει ίσως να παγώνει διαρκώς τον χρόνο !"

Μου επιτρέπεις μια μικρή ερώτηση?

Δεν θέλω να σε τσεκάρω, απλά θέλω να γνωρίζω σε ποιον απευθύνομαι.

Εάν η σταθερά του Planck ήτανε μηδέν, θα υπήρχε ντετερμινιστική λύση στο πρόβλημα των τεσσάρων σωμάτων?

Γραφεις:
"Που και πως τεκμηριώνεται αυτή η άποψη; Στην Βίβλο; Πού;"

Το όνομα του Θεού Βασίλη, το όνομα Γιαχβέ σημαίνει ότι ο Θεός είναι άχρονος. Ο Ήν, ο Ων και ο ερχόμενος.


@ Think Math

Γραφεις:
"Δημιουργησε = δημιουργεί , 1=3 κ.λ.π"

Το ρήμα είναι ένα μέρος του λόγου που δηλώνει την μεταφορά ενέργειας από το υποκείμενο στο αντικείμενο. Εάν αυτή η μεταφορά ενέργειας γίνεται σε κάποια συγκεκριμένη χρονική στιγμή, το τώρα, χρησιμοποιούμε τον ενεστώτα, εάν αυτή η μεταφορά έγινε στο παρελθόν χρησιμοποιούμε τον παρατατικό. Αυτά όμως αφορούνε εμάς που μπορούμε να μεταφέρουμε ενέργεια μονο σε κάποια συγκεκριμένη χρονική στιγμή και όχι πάντα. Εάν αυτή η μεταφορά ενέργειας γίνεται από τον άχρονο Θεό, ποιον χρόνο του ρήματος θα χρησιμοποιήσεις?

Όσο για το τρία είναι ένα, το οποιο το πετάς σαν σπόντα, μπορείς να κοιτάξεις στην κουβέντα που είχα με τον Trainman στο "Ορθόδοξη και καθολική Εκκλησια".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 14:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Dear Samuel1974,

Εάν δεν ίσχυε η αρχή της απροσδιοριστίας τα πράγματα θα ήταν πολύ πιό εύκολα για τον Θεό σας. Κατ' αρχάς θα όριζε αρχικές συνθήκες και το σύμπαν θα εξελισσόταν σύμφωνα με την επιθυμία του Θεού σας!

Τώρα όμως δεν μπορεί κανείς ούτε ο πανίσχυρος (εντός του μυαλού σας) Θεός σας να ορίσει το μέλλον !

Εννοείται ότι το πρόβλημα των Ν-σωμάτων το κρατάμε για την συνέχεια ! Όταν "μπορέσει" ο Θεός σας να ξεμπλοκάρει από την αρχή της απροσδιοριστίας!

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 16:53:28  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Το όνομα του Θεού Βασίλη, το όνομα Γιαχβέ σημαίνει ότι ο Θεός είναι άχρονος. Ο Ήν, ο Ων και ο ερχόμενος.»

Το τετραγράμματο που αποδόθηκε στην Έξοδο ως όνομα του Θεού(JHVH ή JHWH / Έξοδος 6/2), που στην ουσία είναι ο Θεός Ιεχωβάς που αποκαλύφθηκε στους Σημίτες νομάδες γνωστούς ως Εβραίους μετέπειτα, έχει ορισμένη ερμηνεία αλλά όχι έτσι ακριβώς.

Όπως προκύπτει και από την Πεντάτευχο (Έξοδος 3/14), το όνομα σημαίνει «αιώνιος», «αυτός που πάντοτε υπήρχε».

Όλες οι υπόλοιπες «ερμηνείες», είναι μεταγενέστερες και σαφώς αιρετικές ως προς την απλή, ίσως και αμφίσημη, ερμηνεία που αφήνει η Πεντάτευχος των Εβραίων.

Η προσθήκη που ακούει στο {Ο Ήν, ο Ων και ο ερχόμενος} εντάσσεται στις μεταγενέστερες ερμηνείες, και συγκεκριμένα προέρχεται από την εξόχως αλλόκοτη και αμφιβόλου συγγραφικής ποιότητας «Αποκάλυψη» (Κεφ.Α’/4 & Κεφ.4’/8).

Βέβαια, ακόμα και έτσι δεν σημαίνει ότι αυτό το όνομα και προσδιορισμός υπήρξε ανέκαθεν μια πραγματικότητα, όπως δείχνουμε αρκετοί συγγραφείς της αρχαιότητας….

Αυτά τα ολίγα περί μύθων και αναφορών σε μυθικούς Θεούς..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 17:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Schwabe

Γραφεις:
"Όπως προκύπτει και από την Πεντάτευχο (Έξοδος 3/14), το όνομα σημαίνει «αιώνιος», «αυτός που πάντοτε υπήρχε»."

Δηλαδή δεν έχει αρχή?

Δεν αντιλέγω, απλά για την εξήγηση.

Στη Βικιπαίδεια...

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF

γραφει:

"...Πιο κοντά στο εβραϊκό κείμενο είναι η απόδοση «Εγώ θα είμαι αυτός που θα είμαι», την οποία και ακολουθούν πολλοί μεταφραστές..."

Το "θα είμαι αυτός που θα είμαι" σημαίνει πολύ απλά ότι το μέλλον: "θα είμαι" για τον Θεό είναι παρόν: "που θα είμαι". Εάν κάποιος σου έλεγε ότι "το μέλλον για μένα είναι ήδη τετελεσμένο γεγονός", εσύ τι θα καταλάβαινες?

Γραφεις:
"Η προσθήκη που ακούει στο {Ο Ήν, ο Ων και ο ερχόμενος} εντάσσεται στις μεταγενέστερες ερμηνείες, και συγκεκριμένα προέρχεται από την εξόχως αλλόκοτη και αμφιβόλου συγγραφικής ποιότητας «Αποκάλυψη»"

Εδώ όμως δεν διαπραγματευόμαστε το εάν ο Ιωάννης ο Θεολόγος θα πάρει το επόμενο Νόμπελ λογοτεχνίας, αλλα εάν μέσα στη Βίβλο (για Βίβλο με ρώτησε ο Βασίλης) μιλάει για κάποιον άχρονο Θεό.


@ Vasiliscm

Γραφεις:
"Εάν δεν ίσχυε η αρχή της απροσδιοριστίας τα πράγματα θα ήταν πολύ πιό εύκολα για τον Θεό σας. Κατ' αρχάς θα όριζε αρχικές συνθήκες και το σύμπαν θα εξελισσόταν σύμφωνα με την επιθυμία του Θεού σας!"

Το να μην πιστεύεις ότι είναι ο πλαστής σου, είναι δικαίωμα σου. Δεν προσπαθώ να σου αποδείξω ότι υπάρχει Θεός. Εάν πρόσεξες έγραψα ότι "θα απαντήσω στα πλαίσια της πιστης". Εάν αυτά τα πλαίσια δεν τα δέχεσαι αυτό είναι δικό σου θέμα. Εάν όμως μετά από μιση σελίδα απάντηση δε θέλεις να καταλάβεις αυτό που θέλω να σου πω, τότε δεν κάθομαι να τα ξαναγράψω. Αφού εσύ έτσι αντιλαμβάνεσαι τον Θεό, "Kαραεβραιο" όπως τον είπες, με κοτσίδες και μαύρο καπέλο και γαμψή μύτη, μπερδεμένο στην απροσδιοριστία των σωματιδίων... δικαίωμα σου.

Edited by - samuel1974 on 12/09/2007 18:14:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 18:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
φίλε samuel1974,

λες:

quote:
Το "θα είμαι αυτός που θα είμαι" σημαίνει πολύ απλά ότι το μέλλον: "θα είμαι" για τον Θεό είναι παρόν: "που θα είμαι". Εάν κάποιος σου έλεγε ότι "το μέλλον για μένα είναι ήδη τετελεσμένο γεγονός", εσύ τι θα καταλάβαινες?

Για μένα θα είμαι αυτός που είμαι σημαίνει ζω και εξελίσσομαι!

Η Βίβλος που γράφτηκε από Εβραίους γράφει ότι γράφει από απλό συμφέρον !
Αλλιώς τα καταλαβαίνεις εσύ αλλιώς ο πάσα ένας !!

Περιμένω τον εξαφανισμένο φίλο eidos να μου απαντήσει αυτά που δεν μπορείς εσύ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 18:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Vasiliscm

Γραφεις:
"Περιμένω τον εξαφανισμένο φίλο eidos να μου απαντήσει αυτά που δεν μπορείς εσύ!"

A μάλιστα!!!

Εσύ απάντησες σε αυτό που σε ρώτησα?
"Εάν η σταθερά του Planck ήτανε μηδέν, θα υπήρχε ντετερμινιστική λύση στο πρόβλημα των τεσσάρων σωμάτων?"

Επειδή δεν ήθελα να επιμείνω, για να μη γίνω σπασίκλας, αλλα τώρα που πατάς πόδι, θα πατήσω κι εγώ, γιατί μου φαίνεται μερικοί δεν ξέρετε τι είναι η διάκριση ευγενειας και αδυναμίας. Δεν ξέρω που θα βρείς την απάντηση και ποιον θα ρωτήσεις, αλλα περιμένω απάντηση. Δε θέλω καμια μακροσκελή ανάλυση, ένα ΝΑΙ η ένα ΌΧΙ μου αρκεί. Μπορείς να το παίξεις και κορώνα γράμματα και να απαντήσεις στην τύχη. Οι πιθανότητες είναι fifty fifty.

Μήπως δε θέλεις να απαντήσεις και αποφεύγεις την απάντηση μήπως και αποκαλυφτεί ποιος έχει μπερδέψει την απροσδιοριστία και τον μη Ντετερμινισμό?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 19:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega
Think_Math το ακόλουθο άρθρο :

Τι θα συνέβαινε αν ο άξονας της Γης ήταν κατακόρυφος;
Ο άξονας της Γης έχει κλίση 23° και 27 λεπτά ως προς το επίπεδο πάνω στο οποίο ο πλανήτης μας διαγράφει την τροχιά του. Αν ήταν κατακόρυφος δε θα υπήρχαν οι εποχές, γιατί οι ηλιακές ακτίνες θα έπεφταν σε κάθε μέρος με την ίδια πάντα απόκλιση.

Άρα σε όλη τη Γη θα είχαμε εντελώς διαφορετικό κλίμα (από την ελληνική λέξη κλίμα = κλίση). Στον Ισημερινό οι μέρες θα ήταν πολύ καυτές, γιατί ο Ήλιος θα βρισκόταν πάντα στην κατακόρυφο, ενώ τα γεωγραφικά πλάτη που θα ήταν πιο κοντά στους πόλους θα είχαν θερμοκρασίες ακόμα πιο ψυχρές.

Η ζωή θα περιοριζόταν στις πιο εύκρατες ζώνες, οι οποίες όμως θα υφίσταντο πτώσεις θερμοκρασίας λιγότερο έντονες απ' αυτές που γνωρίζουμε. Επιπλέον θα είχαμε πάντα μέρες και νύχτες διάρκειας 12 ωρών, γιατί ο Ήλιος θα φώτιζε πάντα ακριβώς το μισό της γήινης σφαίρας.


Το αντέγραψα από την ιστοσελίδα του περιοδικού Focus .
Η παραπομπή είναι : http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=35419

Διαφωνείς στην ουσία με την πηγή .


Θα επιχειρήσω μία δεύτερη προσπάθεια ,με την ευχή να προωθήσω την ανταλλαγή πληροφοριών σε έναν διάλογο .


ΤΙ ΕΝΩΝΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ ;

Δεν νομίζω να χρειάζεται κάποιος , όγκους πληροφοριών , για να εκφράσει την προσωπικά διαμορφωμένη άποψή του , επάνω σε αυτό το ερώτημα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 20:17:16  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974:
«Δηλαδή δεν έχει αρχή?»

Δεν μου αρέσουνε οι «προσθήκες». Εξηγώ τα δεδομένα και όχι τα επιθυμητά..

samuel1974:
«Εδώ όμως δεν διαπραγματευόμαστε το εάν ο Ιωάννης ο Θεολόγος θα πάρει το επόμενο Νόμπελ λογοτεχνίας, αλλα εάν μέσα στη Βίβλο (για Βίβλο με ρώτησε ο Βασίλης) μιλάει για κάποιον άχρονο Θεό.»

Το μόνο βέβαιο είναι ότι ο συγγραφέας αυτής της Αποκάλυψης δεν πρόκειται να πάρει το οποιοδήποτε βραβείο συγγραφικής εργασίας φίλτατε!

Σημείωσα ότι αυτή η συγκεκριμένη απόδοση που έδωσες, προέρχεται από την Αποκάλυψη, και όχι από την Πεντάτευχο.

Ο Θεός, το άγνωστο Θείο, μονάχα άχρονος μπορεί φυσικά να είναι, έστω και εάν κάποιοι αντιλαμβάνονται Σχολαστικά τα κατηγορήματα ετούτα και άλλοι συμβολικά ή ως φιλοσοφική ερμηνεία.

Αυτό που δεν πρέπει να ξεχνούμε, είναι ότι εάν υποθέσουμε ότι ο Ιωάννης ο θεολόγος έγραψε την Αποκάλυψη που οι χριστιανοί δια της Κ.Δ. σήμερα γνωρίζουνε (δεν είναι βέβαιο ότι την έγραψε ο Ιωάννης ο θεολόγος ούτε και φυσικά υπήρξε ένα παρόμοιο εσχατολογικό σύνολο..), αυτό σε τίποτα δεν συνεπάγεται και ορθή απόδοση της θρησκείας των Εβραίων.

Ο συγγραφέας της Αποκάλυψης, είναι 100% αιρετικός σύμφωνα με τους προφήτες της Πεντατεύχου, είναι 100% αντίθετος με την θεολογία των Εβραίων.

Αυτά, να μην τα συγχέουμε..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 22:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Dear Samuel1974,

εάν η σταθερά του Plank ήταν 0 τότε δεν θα υπήρχε κβαντισμός της ύλης και θα μπορούσαμε να προσδιορίσουμε επακριβώς θέση και ορμή του κάθε στοιχειώδους σωματιδίου.

Είναι σαφές ότι σ'αυτή την περίπτωση θα επικρατούσε ο ντετερμινισμός στην φύση.

Κάθε πρόβλημα θα είχε την λύση του αρκεί να μας έδιναν τις αρχικές συνθήκες δηλ. θέση, και ορμή κάθε σωματιδίου.

Λυπούμαι αφάνταστα που η φύση έχει εγγενείς ιδιότητες που απαγορεύουν την ύπαρξη και παρέμβαση κάθε "Θεού".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 22:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
Sch.

με εκπλητεις;!!!
με την ρηχοτητα σου!!!!
και εισαι και μεγαλος ανθρωπος!!

Vas. Sam.

εχετε χασει το νοημα!
σας ενδιαφερει μονο η αντιπαραθεση!

T.-M.

αν και δεν συμφωνησαμε, αν και εκνευριστηκες στο τελος, εγω τη κουβεντα μας την ευχαριστιθηκα!

(δεν φευγω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 10:58:04  Εμφάνιση Προφίλ
eidos:
«με εκπλητεις;!!!
με την ρηχοτητα σου!!!!
και εισαι και μεγαλος ανθρωπος!!»

Έ, αφού σε εκπλήττω ξανά και ξανά….κάτι είναι και αυτό φίλτατε είδος!!

Δεν σου άρεσαν αυτά που διάβασες έ? Φάνηκε!

Ωστόσο, αντί να παριστάνεις τον απορημένο, δεν κάνεις τον κόπο να μας εξηγήσεις ΠΟΥ και σε ΠΟΙΟ σημείο των όσων έγραψα έχεις ενστάσεις??

Άντε να δούμε..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 52 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51 52
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy