ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ομιλίες περί πίστεως
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2008, 20:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε trexagireve ...
Αντι να εξασκείσαι στο copy - paste απο τις παρακάτω ιστοσελίδες :
http://www.paremvaseis.org/yliko2mai2007.htm
http://www.impantokratoros.gr/exelixi.el.aspx

και να ρίχνεις παραπετασμά καπνού σε αυτά που σου έγραψα κάνεις τίποτε άλλο ?
Εχεις άποψη για τα θέματα που συζητάς , η κάνεις οτι λέει το όνομα σου σε όλο το Internet χωρίς σκοπο και αιτία ?

Αν μας παρουσίασες το πρώτο copy - paste για να μας πείς οτι η ... πολιτισμένη Αμερική απέρριψε τον Δαρβίνο , δεν ξέρεις απλά τι σου γίνεται .

Εκτός αν εννοείς τους φανατικούς χριστιανούς της κάθε πολιτείας που δεν ξέρουν που τους πάν τα τέσσερα .
Επειδή όμως δεν αποτελούν αυτοί όπως αντιλαμβάνεσαι το κριτήριο για το αν μια επιστημονική θεωρία είναι σωστή κάνε ένα κλίκ στο παρακάτω :
http://www.gate.net/~rwms/EvoEvidence.html

Εκεί θα δείς οτι απο το σύνολο των Αμερικανών βιολόγων και γεωλόγων (480.000 άτομα) μόνο το 0.15 % αποδέχονται τον δημιουργισμό , η αλλίως την ευφυή σχεδίαση .
Στην Ευρώπη δε (ελπίζω να δέχεσαι οτι είναι πολιτισμένη) το αντίστοιχο ποσοστό τείνει συνεχώς προς το μηδέν .
Αρα όπως καταλαβαίνεις το επιχειρημά σου είναι άτοπο .

Οσο για το δεύτερο copy - paste , αυτό είναι εντελώς για γέλια . Το αφήνω ασχολίαστο γιατί όταν κάποιος γράφει :

1) Για τον άνθρωπο του Πιλντάουν που είναι κατι άσχετο με το θέμα , και μία απάτη που οι ίδιοι οι βιολόγοι ξεσκέπασαν .

2) "Έχω ένα καινούριο άρθρο, που αναφέρεται στο σημείο αυτό, και λέει ότι η θεωρία της εξελίξεως εδημιούργησε περισσότερα προβλήματα παρά έλυσε."

Εχω κάπου , κάπως , κάτι .... κοινώς μπούρδες και έλλειψη επιχειρημάτων .

και :

3)"ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο."

Το οποίο δείχνει οτι αυτός που έγραψε το άρθρο δεν ξέρει κάν τι λέει η θεωρία της εξέλιξης , τα σχόλια περιττεύουν .

Την επόμενη φορά δοκίμασε κανένα copy - paste απο κανένα Ευαγγελικό site .
Μπορεί αυτοί να είναι πιό σοβαροί ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2008, 20:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ ..φωστήρα μου Think Math τα σκέφτηκες
μόνος σου αυτά που γράφεις;Δεν τα πήρες από κάπου , και ανακάλυψες και στήριξες την θεωρία της εξέλιξης;

Καλά ένας είστε καιγράφετε συνέχεια τις ίδιες βλακείες;
Ισχύουν αυτά ή όχι ;
Η πρέπει να τα ανακαλύψω για να μιλάω;

Συνέλθετε επιτέλους,που πάτε να παραστήσετε τις διάνοιες σαν κακομαθημένα παιδιάκαι απαντήσετε επί της ουσίας:
Καταργείτε ή όχι η θεωρία της εξέλιξης σε προηγμένες χώρες;
Στέκει ή όχι; Είναι ή δεν είναι απάτες τα περί ευρέσεων συνδετικών μεταξύ ειδών κρίκων;
΄Εχετε δει κανένα είδος σε εξέλιξη, ή όλα είναι υλιστικές μπαρούφες;
και σεις επιτελους τι είστε;
Δωδεκαθειστές, υλιστές, αντιχριστιανοί
ή απλά διαφωνούντες δια τα πάντα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2008, 21:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Nα ρωτήσω! Ο άνθρωπος λοιπόν κατάγεται από τον πίθηκο!
....Απορίες!
1)Τόσες μαιμούδες υπάρχουν σήμερα γιατί δεν εξελίσονται?
2)Θα πρέπει να υπήρχαν πολλά είδη μαιμούδων τα οποία εξελίχθηκαν!
Και αυτό γιατί υπήρχαν πόλεμοι μεταξύ των διαφόρων ανθρωποποιθηκοειδών! την ίδια εποχή πράγμα που σημαίνει και διαφορεική μαϊμού πρόγονο!
3)Η εξέλιξη αυτή θα πρέπει να έγεινε βαθμιαία! Δε θα πρέπει για παράδειγμα ο άνθρωπος του νέατερνταλ να γέννησε ξαφνικά ένα άλλο είδος, γιατί τότε τα υπόλοιπα μέλη και όχι βέβαια η μαμά! θα σκότωναν τα παράξενα μωρά.
-Άρα θα είχαμε εκατοντάδες διαφορετικά κρανία που χρονολογικά και με μία πρόοδο έστω γεωμετρική θα έφθαναν στη σημερινή μορφή! κάτι όμως που δεν ισχύει, διορθώστεμε αν κάνω λάθος!
4)Γιατί για εκατομύρια χρόνια τα πιθηκοειδή δεν εξελίχθηκαν σε άνθρωπο παρά μόνο τα τελευτάια 100.000 περίπου χρόνια?

-Είναι νομίζω εύλογες απορίες! όποιος έχει πληροφορίες-γνωρίζει ας ενημερώσει.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 01:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε trexagireve .

Κατ΄αρχην μην εκνευρίζεσαι.
Κατα δεύτερον , είδες να έχω κάνει copy - paste σε τίποτα απο αυτά που έγραψα ?
Την άποψη μου καταθέτω αφου πρώτα έχω μελετήσει το αντικείμενο , κάτι που δεν είδα να κάνεις εσύ .

Το να αντιγράφεις αμάσητα ότι διαβάζεις σε ιστοσελίδες του Αγίου όρους και της ΟΟΔΕ δεν σε καθιστά αυτόματα καλό συνομιλητή .
Εχεις περάσει ολα αυτά που αντέγραψες απο λογική επεξεργασία ?
Εχεις μελετήσει την αντίθετη άποψη ?
Εχεις συγκρίνει τα τεκμήρια ?

Η απάντηση είναι ΟΧΙ .
Γιατί τότε θα είχες και άποψη .
Θα καταλαβαινες οτι αυτός που γράφει οτι η εξέλιξη υποστηρίζει πως "όλα εγιναν τυχαία" και " ο άνθρωπος κατάγεται απο τον πίθηκο", δεν έχει ανοίξει ποτέ του βιβλίο εξελικτικής βιολογίας και απλά προπαγανδίζει μία αστήρικτη θέση για τους γνωστούς ύποπτους λόγους .

Δεν είναι δυνατόν άνθρωπος που έχει καταλάβει τον μηχανισμό της εξέλιξης να διαβάσει αυτά που γράφουν οι ιστοσελίδες αυτές και να μην βάλει τα γέλια .
Απευθύνονται σε αδαείς περι του θέματος στην καλύτερη περίπτωση .

quote:
Καλά ένας είστε καιγράφετε συνέχεια τις ίδιες βλακείες;

Παρεκτρέπεσαι αλλά δεν θα σε ακολουθήσω .
Η αλήθεια δεν έχει ανάγκη απο κραυγές . Είναι ολοφάνερη σαν τον Ηλιο ...

quote:
Καταργείτε ή όχι η θεωρία της εξέλιξης σε προηγμένες χώρες;

Φυσικά και όχι .
Που το έχεις διαβάσει αυτό ?
Αυτα που γράφεις είναι προτοφανή τουλάχιστον .
Τίποτα στην σύγχρονη βιολογία δεν έχει νόημα αν δεν το δούμε κάτω απο το πρίσμα της εξέλιξης .
Δώσε τα στοιχεία σου .
Ποιές χώρες το κάνουν αυτό ?
Πότε έγινε η θα γίνει ?

quote:
Είναι ή δεν είναι απάτες τα περί ευρέσεων συνδετικών μεταξύ ειδών κρίκων;

Σε ποιές απάτες αναφέρεσαι ?
Μονο στην εξέλιξη του ανθρώπου έχουμε ανακαλύψει στα απολιθώματα , τουλάχιστον 4 ενδιαμεσους συνδετικούς κρίκους απο τον κοινό πρόγονο με τους πιθηκους , μέχρι σήμερα :

http://www.physics4u.gr/articles/2005/originofhuman1.html

Οπως μπορεις να δείς δεν υπάρχει πουθενα κανένας άνθρωπος του Πιλντάουν στο εξελικτικό δέντρο .

quote:
΄Εχετε δει κανένα είδος σε εξέλιξη, ή όλα είναι υλιστικές μπαρούφες;

Η εξέλιξη φίλε μου είναι διαδικασία που χρειάζεται χιλιετίες για να παρατηρηθεί . πρέπει να συγκεντρωθεί μεγάλο πλήθος μικρών αλλαγών , απομόνωση πληθυσμών , και να περάσουν πολλές γενιές για να διαχωριστεί ένα είδος σε δύο διαφορετικά είδη .
Ομως σε οργανισμούς που πολλαπλασιάζονται γρήγορα όπως τα βακτήρια και ιοί , η εξέλιξη παρατηρείται ευκολότερα .

1)Δεν έχεις αναρωτηθεί ποτέ γιατί τα βακτήρια γινονται συνεχώς ολο και πιό ανθεκτικά στα αντιβιωτικά και πρέπει συνεχώς να κατασκευάζονται καινούρια ?

2)Δεν αναρωτήθηκες ποτέ πως ο ιός HIV κατάφερε να μολύνει τους ανθρώπους όντας ιός πιθήκου , και απο τότε συνεχώς εξελίσεται και έχει εμφανιστεί μεχρι τώρα σε 3-4 διαφορετικές μορφές ?

3)Δεν άκουσες οτι ο ιός των πουλερικών μπορεί να μεταλαχθεί και να προσβάλει τον άνθρωπο ?

4)Δεν γνωρίζεις πως ο ιός της γρίπης εμφανίζει κάθε 2-3 χρόνια καινούρια στελέχη και μορφές ?

Πως νομίζεις οτι γίνονται όλα τα παραπάνω ?

Αλλα για να μην λέω μόνο για βακτήρια και ιούς , ακόμα και σε κάποια ζώα έχουν παρατηρηθεί μεταβολές απο ερευνητές .
Χαρακτηριστικό είναι οτι το περιοδικό Science χαρακτήρισε την δουλειά τους BREAKTHROUGH OF THE YEAR . Evolution in Action :

http://www.sciencemag.org/cgi/content/full/310/5756/1878

Η ποσότητα των αποδείξεων είναι ατελείωτη .
Μερικοί βέβαια για δικούς τους λόγους προτιμούν να κλείνουν τα μάτια ...

quote:
και σεις επιτελους τι είστε;
Δωδεκαθειστές, υλιστές, αντιχριστιανοί
ή απλά διαφωνούντες δια τα πάντα;

Ελπίζω να μου αναγνωρίσεις το δικαίωμα να είμαι σκεπτόμενος άνθρωπος και όχι μηρυκαστικό .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 01:51:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε europaios2 :

Απάντηση αποριών :

1)

quote:
Τόσες μαιμούδες υπάρχουν σήμερα γιατί δεν εξελίσονται?

Ποιός είπε οτι δεν εξελίσσονται ?
Ασφαλώς και εξελίσσονται όπως και ο άνθρωπος εξελίσσεται συνεχώς .
Αλλά αυτό ασφαλώς δεν γίνεται αντιληπτό μέσα σε 100 η 200 χρόνια αλλά σε 100.000 η 200.000 χρονια .
Οπως επίσης δεν υπάρχει περίπτωση όσο και να εξελιχθούν να γίνουν άνθρωποι , αφού ακολουθούν διαφορετικό εξελικτικό μονοπάτι απο εμάς .

2)

quote:
Θα πρέπει να υπήρχαν πολλά είδη μαιμούδων τα οποία εξελίχθηκαν!
Και αυτό γιατί υπήρχαν πόλεμοι μεταξύ των διαφόρων ανθρωποποιθηκοειδών! την ίδια εποχή πράγμα που σημαίνει και διαφορεική μαϊμού πρόγονο!

Οχι υποχρεωτικά .
Μοιραζόμαστε με όλα τα πρωτευοντα τον ίδιο κοινό πρόγονο .
Απλά κάθε 2-3 εκατομμύρια χρόνια υπήρχε κάποιος διαχωρισμός του είδους σε 2 διαφορετικά που ακολουθούσαν παράλληλη πορεία ,οπως φαίνεται στο παρακάτω διάγραμμα :

Μεταξύ τους ίσως υπήρχε ανταγωνισμός , αλλα ίσως και όχι .

3)

quote:
Η εξέλιξη αυτή θα πρέπει να έγεινε βαθμιαία! Δε θα πρέπει για παράδειγμα ο άνθρωπος του νέατερνταλ να γέννησε ξαφνικά ένα άλλο είδος, γιατί τότε τα υπόλοιπα μέλη και όχι βέβαια η μαμά! θα σκότωναν τα παράξενα μωρά.
-Άρα θα είχαμε εκατοντάδες διαφορετικά κρανία που χρονολογικά και με μία πρόοδο έστω γεωμετρική θα έφθαναν στη σημερινή μορφή! κάτι όμως που δεν ισχύει, διορθώστεμε αν κάνω λάθος!

Η εξέλιξη γίνεται συνήθως βαθμιαία αλλά το βαθμιαία δεν σημαίνει οτι η χωρητικότητα του εγκεφάλου αύξανε 1 κυβικό εκατοστό απο γενιά σε γενιά . Μπορεί να γίνονταν και άλματα των 50 κυβικών εκατοστών κάτι που δεν παρατηρείται εύκολα σε έναν εγκέφαλο των 500 κυβικών εκατοστών , και ούτε βέβαια συνιστά δημιουργία νέου είδους .
Αρα οι ενδιάμεσοι κρίκοι δεν είναι σίγουρα χιλιάδες αλλά ίσως μερικές δεκάδες .
Εξάλλου ακόμα και οι σύγχρονοι άνθρωποι δεν έχουν όλοι την ίδια κρανιακή χωρητικότητα .
Υπάρχει εύρος τιμών απο 1200 μέχρι 1800 κυβικά εκατοστά .
και δεν νομίζω να έγινε ποτέ φόνος για αυτόν τον λόγο ...

4)

quote:
Γιατί για εκατομύρια χρόνια τα πιθηκοειδή δεν εξελίχθηκαν σε άνθρωπο παρά μόνο τα τελευτάια 100.000 περίπου χρόνια?

Αυτό είναι λάθος .
Η εξέλιξη απο τον κοινό πρόγωνο μέχρι σημερα υπολογίζεται σε περίπου 8.000.000 χρόνια όπως φαίνεται και στο παραπάνω σχήμα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 06:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Είναι ή δεν είναι απάτες τα περί ευρέσεων συνδετικών μεταξύ ειδών κρίκων;


Δεν είναι. Υπάρχουν απολιθώματα όπως αυτά του αρχαιοπτέρυγα που μαρτυρούν έναν ενδιάμεσο "συνδετικό κρίκο", ο οποίος μοιράζεται χαρακτηριστικά δεινοσαύρου και πτηνού, πριν τα πτηνά εξελιχθούν όπως τα γνωρίζουμε σήμερα.

http://www.talkorigins.org/faqs/archaeopteryx/info.html

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 06:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπα! Διάλογος με τα εκλεκτά μέλη των ευρωπαίων τρεχαγύρευε.

Το ποτό μου και τα φυστίκια μου. Είμαι περίεργος να δω την εξέλιξη....

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 10:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Θα προτιμούσα ποιο μυστήριο! αλλά δεν πειράζει!
στην υπόθεση!
-Ανταγωνισμός υπήρχε το είχα δει σε ντοκυματέρ, δε θυμάμαι ποια είδη ήσαν, αλλά σύμφωνα με τους ερευνητές ένα είδος είχε πάει με σκοπό να σκωτώσει το άλλο στη σπηλιά όπου ζούσε. Έτσι βρέθηκαν δεκάδες σκοτωμένοι σκελετοί από όπλα εργαλεία! Το ένα το είδος Α' είχε νεκρούς διαφόρων ηλικιών από παιδιά μέχρι μεγάλους και ήσαν πολλοί περισσότεροι οι σκελετοί τους από το άλλο είδος Β. Το είδος Β είχε μόνο ενήλικους νεκρούς! και σαφώς λιγότερους. Πράγμα που έκανε τους ειδικούς να συμπεράνουν ότι το Β είδος είχε πάει με σκοπό να σκωτώσει το Α! δηλαδή με πολεμιστές και καλά προετοιμασμένο! ενώ το Α' είδος πιάστηκε στον ύπνο!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 15:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

quote:
Ωπα! Διάλογος με τα εκλεκτά μέλη των ευρωπαίων τρεχαγύρευε.

Το ποτό μου και τα φυστίκια μου. Είμαι περίεργος να δω την εξέλιξη....


Θέλεις παρέα;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 19:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άλλος εκνευρίζεται φίλε μου Think Math
και γι’ αυτό και συκοφαντεί ασυστόλως…
Όσο για το Think math, μάλλον think ...heart είναι και σκέφτεσαι πολύ με την καρδιά κι όχι με τα μαθηματικά…
Φωστήρα μου η άποψη σου βασίζεται σε έρευνες άλλων και μάλιστα που κατεβάζεις αμάσητες καταπίνοντας και τα κουκούτσια ( δλδ τα ψέματα)των...
Ευσεβείς πόθοι, αγαπητέ μου, αλλά ότι είστε τόσο λίγοι πλέον οι υλιστές όπως και πάντα βέβαια, σίγουρα δεν σου λέει τίποτα;
Αλλά εσείς είστε οι φωστήρες, είπαμε…
Το μόνο που λέω είναι ότι κρατιέστε στο περιθώριο κι έτσι δεν κάνετε κακό παρά μόνο στον εαυτό σας…
Κρίμα, δεν ξέρετε τι χάνετε,
όσα accounts και να κάνετε, πάλι δεν γεμίζετε ταξί…
Έχεις καταλάβει την θεωρία της εξελίξεως;
Δεν αμφιβάλλω… Χρειάζεται πολύ μυαλό για βάλεις τα πράγματα σε μια σειρά και να ερευνήσεις ότι αφού είμαστε στον ίδιο πλανήτη θα υπήρχαν ομοιότητες μετξύ των εμβίων όντων, αλλά ότι μόνο την λογική σας εξυπηρετεί ο συσχετισμός, μάλλον δεν θέλετε να δείτε..
Το ποιός παρεκτρέπεται άσε τους άλλους να το κρίνουν…
Δεν μπορείτε χωρίς να χειραγωγείτε τους άλλους; Είναι δείγμα έρποντος φασισμού που πιστεύω ότι κάποιοι από σας θεωρούν και αναγκαίο…
Δεν υπάρχει άνθρωπος του Πιλντάουν ακριβώς γιατί αποκαλύφθηκε το ψέμα…
Αλλά τι λέω τώρα;
Το πόσο μηρυκάζεις, άστο καλύτερα… Είναι για γέλια το ότι φέρνεις τόσες θεωρίες άλλων και θεωρείς τους άλλους μηρυκαστικά… Αλήθεια, δεν έχετε σκεφτεί καμιά φορά ότι αυτά που λέτε σας κατατάσουν στα... απολιθώματα;…
Οιθεωρίες λέγονται θεωρίες γιατί δεν έχουν καταξιωθεί, αλλά κάποιοι τις επιβάλουν με το ζόρι,το ίδιο επιχειρείτε κι εσείς…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 19:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Think_Math,

χμ... διάλογο ήθελες, καλά να πάθεις...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 20:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γιάπετ,κρατάς φαναράκι,
ή είσαι ο αυλοκόλακας του site για τους δωδεκαθεϊστες;
Αν δεν τοποθετείσαι μη λάθρα αναγνώτεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 21:19:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

Αλήθεια, δεν έχετε σκεφτεί καμιά φορά ότι αυτά που λέτε σας κατατάσουν στα... απολιθώματα;…
Οιθεωρίες λέγονται θεωρίες γιατί δεν έχουν καταξιωθεί, αλλά κάποιοι τις επιβάλουν με το ζόρι,το ίδιο επιχειρείτε κι εσείς…


Κάνεις τεράστιο λάθος. Παρότι στον καθημερινό λόγο η έννοια "θεωρία" υποδηλώνει κάτι θολό και ασαφες, στην επιστήμη αντιπροσωπεύει το πιο στέρεο σύνολο συμπερασμάτων στα οποία μπορεί να φτάσει ο εκάστοτε επιστήμονας με βάση τις υποθέσεις και τις αναλύσεις του. Πρόκειται ουσιαστικά για μια πολύ καλά θεμελιωμένη εξήγηση κάποιου φαινομένου, βασισμένη σ'ενα σύνολο δεδομένων τα οποία έχουν επανειλημμένως επιβεβαιωθεί μέσα από την παρατήρηση και τα πειράματα. Και συνεχως οι επιστημονικές θεωρίες βελτιώνονται,εξελισσονται και αναπροσαρμόζονται σε όλα τα νεά δεδομένα που προκύπτουν σε αντίθεση με τα δόγματα που μένουν στάσιμα σε παλιές και μπαγιάτικες διατυπώσεις. Αυτή είναι και η δύναμη των επιστημονικών θεωριώ και της επιστήμης εν γένει: το κίνητρο για περαιτέρω έρευνα!
Απόλυτες "αλήθειες" πρεσβεύουν μόνο τα δόγματα, δηλαδή τα πιο δυσκαμπτα και απαρχαιωμένα συστήματα κανόνων και διατυπώσεων.

Οι επιστημονικές θεωρίες είναι ανοιχτές συνεχώς σε αμφισβήτηση.
Ακολούθα λοιπόν την οδο που σε γεμίζει περισσότερο και άσε τις πομπώδεις φρασούλες για επιστημονικες θεωρίες που δήθεν επιβάλλονται με το έτσι θέλω. Αλλες δυσάρεστες καταστάσεις έχουν επιβληθεί με το έτσι θέλω, αλλά δεν είναι του παρόντος.
Ο καθένας ας είναι άξιος των επιλογών του...


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 22:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω μαζί σου αγαπητό Agnostic, στο «ο καθένας ας είναι άξιος των επιλογών του…»

...Βλέπεις ζούμε σε μια εποχή που ο καθένας εκτίθεται από τις θέσεις του. Σε μια εποχή που για μένα είναι εποχή κρίσεως ,
ο καθένας διαλέγει τι πρεσβεύει και το ακολουθεί…για πάντα…

Ο άνθρωπος έχει το περιθώριο της επιλογής, η θέληση που λέμε, να διαλέξει τι τον εκφράζει χωρίς να επηρεάζεται από τα αποτελέσματα των θέσεων του και να μην αλλάζει τη θέση του λόγω των αντιδράσεων που θα ακολουθήσουν…

Αυτό είναι περιθώριο τοποθέτησης θεών,όπως μας αρμόζει…
Ή τέστ ικανοτήτων για το κατά πόσο μπορούμε να είμαστε θεοί.
Η θρησκεία που τόσο μάχεστε,κάποιοι εξ υμών , είναι η μοναδική που έχει δώσει τόση αξία στον άνθρωπο και φυσικά και σε σας…
Εκτιμείστε το και πάρτε την σωστή θέση. Βρείτε μέσα σας αν θέλετε να είστε αυτόβουλα όντα ή έρμαια ανθρωπίνων παθών, ανθρωπίνων θεών. Ποιο είναι το καλύτερο πρέπει να το βρούμε όλοι μας…

Όσον αφορά τώρα τη λέξη θεωρεία , θεώρημα…
Θεωρώ εκ της ελληνικής λέξεως, σημαίνει βλέπω, δεν σημαίνει ούτε ότι βλέπω καλά ούτε ότι δεν υπάρχει τίποτε άλλο να δω, ούτε ότι δεν αλλάζει…
Βαριέμαι να μου λένε τι σημαίνει στη γλώσσα μου η κάθε λέξη γιατί δείχνει ότι εμείς οι έλληνες, γίναμε αυτό που οι εχθροί μας ζητάνε… Μας πήρανε την κληρονομιά μας και μας εκδιώξαν εκ των πατρίων ιδεών μας..
Γενίτσαροι είναι οι πουλημένοι και είναι πολλοί.
Δουλεύουν για τους εχθρούς μας, είτε συνειδητά είτε ασυνείδητα…
Είναι το ίδιο εγκληματικό για μένα αυτό…
Κάθε άνθρωπος πρώτα πρέπει να ξέρει τι είναι και μετά να το αποκηρύσει ή να το παραλλάζει γιατί του περάσανε ότι είναι καλύτερα να έχει διεθνή συνείδηση.
Δεν υπάρχει διεθνή συνείδηση , υπάρχει μόνο εθνική , όσοι δεν έχουν στις μέρες που θα ρθούν θα είναι τα πρόβατα…Κι αυτά τα τρώει ο λύκος, ως γνωστόν...
Όποιος θέλει διαλέγει για τον εαυτό του έναν τέτοιο ρόλο…

Το όνομα μου είναι ΚΑΝΑΧΑΪ και σημαίνει Αυτός Που Περπατάει Μόνος Του και φυσικά όχι με την έννοια μοναχικός,αλλά, ότι μπορεί να περπατάει μόνος του και δεν φοβάται να χαράζει μονοπάτια, κρυμμμένος στην ασφάλεια κάποιας λεωφόρου…
Όπως είχα γράψει παλιά σ’ ένα ποίημα μου (πριν 25 χρόνια) έχει άλλη χάρη το να νοιώθεις τη γη κάτω από τα πόδια σου, εν αντιθέσει με το ψυχρό μπετόν που άλλοι στρώσαν και σ' οδηγεί στο θάνατο…
Η επιλογή είναι του καθενός...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2008, 23:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trexagireve - Ο άνθρωπος έχει το περιθώριο της επιλογής, η θέληση που λέμε, να διαλέξει τι τον εκφράζει χωρίς να επηρεάζεται από τα αποτελέσματα των θέσεων του και να μην αλλάζει τη θέση του λόγω των αντιδράσεων που θα ακολουθήσουν…

Πολύ σωστά…

quote:
Η θρησκεία που τόσο μάχεστε,κάποιοι εξ υμών , είναι η μοναδική που έχει δώσει τόση αξία στον άνθρωπο και φυσικά και σε σας…

Κάθε «θρησκεία» είναι μοναδική, αρκεί να εστιάζει στον ίδιο τον άνθρωπο και όχι σε ένα δεκανίκι…

quote:
Αυτό είναι περιθώριο τοποθέτησης θεών,όπως μας αρμόζει…
Ή τέστ ικανοτήτων για το κατά πόσο μπορούμε να είμαστε θεοί.

Δηλαδή….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2008, 01:05:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Think Math

Φίλε europaios2 :

Απάντηση αποριών :

1)

quote:
Τόσες μαιμούδες υπάρχουν σήμερα γιατί δεν εξελίσονται?

Ποιός είπε οτι δεν εξελίσσονται ?
Ασφαλώς και εξελίσσονται όπως και ο άνθρωπος εξελίσσεται συνεχώς .
Αλλά αυτό ασφαλώς δεν γίνεται αντιληπτό μέσα σε 100 η 200 χρόνια αλλά σε 100.000 η 200.000 χρονια .
Οπως επίσης δεν υπάρχει περίπτωση όσο και να εξελιχθούν να γίνουν άνθρωποι , αφού ακολουθούν διαφορετικό εξελικτικό μονοπάτι απο εμάς .



Θα ήθελα να μας παρουσιάσεις, έστω και ένα είδος μαϊμούς, «εξελιγμένης μαϊμούς», δηλαδή το αντίστοιχο του εξελιγμένου ανθρώπου σήμερα, καθώς και αν γίνεται, να κάνεις μια σύγκριση της εξέλιξης της εν λόγω μαϊμούς με την μαϊμού που έδωσε τον άνθρωπο όπως τον γνωρίζουμε σήμερα.
Ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2008, 06:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve

...Βλέπεις ζούμε σε μια εποχή που ο καθένας εκτίθεται από τις θέσεις του. Σε μια εποχή που για μένα είναι εποχή κρίσεως ,
ο καθένας διαλέγει τι πρεσβεύει και το ακολουθεί…για πάντα…

Ο άνθρωπος έχει το περιθώριο της επιλογής, η θέληση που λέμε, να διαλέξει τι τον εκφράζει χωρίς να επηρεάζεται από τα αποτελέσματα των θέσεων του και να μην αλλάζει τη θέση του λόγω των αντιδράσεων που θα ακολουθήσουν…

Αυτό είναι περιθώριο τοποθέτησης θεών,όπως μας αρμόζει…
Ή τέστ ικανοτήτων για το κατά πόσο μπορούμε να είμαστε θεοί.



Ελα έλα...ας αφήσουμε τις γενικότητες και τις εποχές κρίσεως...
πάμε στο ζουμί...

quote:
trexagireve

Η θρησκεία που τόσο μάχεστε,κάποιοι εξ υμών , είναι η μοναδική που έχει δώσει τόση αξία στον άνθρωπο και φυσικά και σε σας…


Οχι και η μοναδική. Πνευματικά κινήματα όπως ο ουμανισμός έχουν φανερά εκδηλώσει το έντονο ενδιαφέρον τους στην αξία του ανθρώπου και στις ανάγκες του. Το ίδιο έχουν κάνει και πολιτικοκοινωνικές και οικονομικές θεωρίες που πρεσβεύουν την ισότητα και την εξάλειψη της εκμετάλλευσης ανάμεσα στους ανθρώπους όπως ο σοσιαλισμός και ο κομμουνισμός ή ακόμα και ο αναρχισμός. Η θρησκεία δείχνει μεν ένα ενδιαφέρον για τον άνθρωπο αλλα χρησιμοποιεί μεταφυσικούς όρους, φανταστικές υποσχέσεις και υπερφυσικές διατυπώσεις χωρίς ευδιάκριτο αποτέλεσμα στον ορίζοντα. Αντιθέτως επιστήμες όπως η κοινωνιολογία και η ψυχολογία που διερευνούν σε βάθος τις ανθρώπινες συμπεριφορές στοχεύοντας παράλληλα και στην επίλυση ανθρώπινων προβλημάτων αποδεικνύονται σπουδαιότερα και (το κυριότερο) αληθινά εργαλεία για την κατανόηση της ανθρώπινης φύσης και συμπεριφοράς. Καμία αποκλειστικότητα δεν κατέχει η θρησκεία λοιπόν στην αναγνώριση της αξίας του ανθρώπου.


quote:
trexagireve

Όσον αφορά τώρα τη λέξη θεωρεία , θεώρημα…
Θεωρώ εκ της ελληνικής λέξεως, σημαίνει βλέπω, δεν σημαίνει ούτε ότι βλέπω καλά ούτε ότι δεν υπάρχει τίποτε άλλο να δω, ούτε ότι δεν αλλάζει…


Κοίτα...και ο κομμουνισμός έχει την ετυμολογική του προέλευση στη λατινική λέξη communis(κοινός), χωρίς να σημαίνει ότι οι Ρωμαίοι ήταν ψηφοφόροι του ΚΚΕ της Αλέκας Παπαρηγα. Ξέρεις, το εννοιολογικό περιεχόμενο των λέξεων μπορεί να εξελιχθεί και να χρησιμοποιηθεί για να περιγράψει νεότερες καταστάσεις περαν των αρχικών. Η λέξη "θεωρία" στην επιστήμη αναφέρεται σε ό,τι ακριβώς σου είπα. Ας μην επαναλαμβάνομαι...


quote:
trexagireve

Μας πήρανε την κληρονομιά μας και μας εκδιώξαν εκ των πατρίων ιδεών μας..


Αμάν...τόσα πολλά σου πήρανε! Να τους κάνεις μύνηση (κατά αγνώστων ίσως?)

quote:
trexagireve

Γενίτσαροι είναι οι πουλημένοι και είναι πολλοί.
Δουλεύουν για τους εχθρούς μας, είτε συνειδητά είτε ασυνείδητα…
Είναι το ίδιο εγκληματικό για μένα αυτό…
Κάθε άνθρωπος πρώτα πρέπει να ξέρει τι είναι και μετά να το αποκηρύσει ή να το παραλλάζει γιατί του περάσανε ότι είναι καλύτερα να έχει διεθνή συνείδηση.
Δεν υπάρχει διεθνή συνείδηση , υπάρχει μόνο εθνική , όσοι δεν έχουν στις μέρες που θα ρθούν θα είναι τα πρόβατα…Κι αυτά τα τρώει ο λύκος, ως γνωστόν...


Η παραπάνω συνωμοσιολογία μπορεί άνετα να μπει στο νέο βιβλίο του ΕΛ-ληνορθόδοξου τηλεπροφήτη-πλασιέ "κραυγές ενός αδικημένου παράφρονα"!

Σύνελθε φίλε trexagireve. Εχεις ξεφύγει και φαντάζεσαι πολλά!

quote:
trexagireve

Το όνομα μου είναι ΚΑΝΑΧΑΪ και σημαίνει Αυτός Που Περπατάει Μόνος Του και φυσικά όχι με την έννοια μοναχικός,αλλά, ότι μπορεί να περπατάει μόνος του και δεν φοβάται να χαράζει μονοπάτια, κρυμμμένος στην ασφάλεια κάποιας λεωφόρου…
Όπως είχα γράψει παλιά σ’ ένα ποίημα μου (πριν 25 χρόνια) έχει άλλη χάρη το να νοιώθεις τη γη κάτω από τα πόδια σου, εν αντιθέσει με το ψυχρό μπετόν που άλλοι στρώσαν και σ' οδηγεί στο θάνατο…


Χάρηκα για τη γνωριμία. Ομως με πομπώδη ποιήματα και αινιγματικά στιχάκια, δεν ανατρέπεις καμία επιστημονική θεωρία και επιστημονικές κατακτήσεις που υποστηρίζονται από πλήθος στοιχείων και αποδείξεων.
Χρειάζεσαι κάτι περισσότερο...πολύ περισσότερο...

Τσάο!

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2008, 10:21:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Elo, ώρες ώρες πιστεύω ότι εμείς οι άνθρωποι
δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα, για να μην το πω αλλοιώς…
Είναι, έστω μέχρι αποδείξεως για άλλη που εγώ δεν ξέρω, η χριστιανική θρησκεία, η μοναδική που αξιώνει τέτοια προοπτική και υπόσχεση για τον άνθρωπο την θέωση κι αυτό εκ των ορισμών της…
Το δεκανίκι, δεν το καταλαβαίνω…
Δεν λέω για τα υπόλοιπα, (τον ανθρώπινο παράγοντα,παπάδες,πιστοί,κλπ) ότι είναι καλά, λέμε για το τι δίνει ως μέλλον για τον άνθρωπο…
Επ’ αυτού εγώ δεν ξέρω καμία άλλη να δίνει τέτοια προοπτική θέωσης…

Αγαπητέ μου,αν δεχτούμε ως αξίωμα την προοπτική της θέωσης,
η εδώ ζωή είναι δοκιμασία για το κατά πόσο,
μπορούμε να σταθούμε σε μια τέτοια κατάσταση…μπορούμε να είμαστε θεοί;, ιδου το ερώτημα...
Αν γίνουμε χωρίς να είμαστε αντάξιοι,
μπορεί να κάνουμε πραγματική ζημιά για να το πω με άλλα λόγια. Πιστεύω γίνομαι κατανοητός.
Θα θυμίσω τους στίχους του “Epitaph” «η γνώση είναι στα χέρια ηλιθίων…»με τις ανάλογες συνέπειες…

Agnostic, τα όποια κινήματα στόχο έχουν να αντικαταστήσουν την θρησκεία, αλλά αν θυμηθούμε την Greenpeace,το πόσο επαγγελματική οργάνωση έχει γίνει, το πόσο έχει διεφθαρεί και το ότι πλέον προσλαμβάνουν κόσμο από τις μικρές αγγελίες, επι πληρωμή, μάλλον άλλους σκοπούς εξυπηρετεί…
Άνθρωπος εν εξουσία, είναι ήδη διεφθαρμένος…

Συμφωνούμε για το τι κάνει ο άνθρωπος τις λέξεις και τις έννοιες… Τις γ….ει κυριολεκτικά, γι’ αυτό τις προτιμώ όπως είναι …
Έτσι και το θεωρεία, θεώρημα, κοινώς δεν μπορείς να στηριχθείς σ’ αυτό,εξ' ορισμού του…
Το πόσα ΜΑΣ πήρανε είναι πολλά, το πόσοι το αντιλαμβάνονται, αν κρίνω από σένα, έχω μια καλύτερη εικόνα για το πόσο λίγοι είμαστε….

Το ποιος έχει ξεφύγει και τινί τρόπω , επέτρεψε μου να έχω άλλη γνώμη…
Τώρα όσο για την ισχύ των θεωρημάτων , μου θύμισες ένα μαθηματικό θεώρημα που λέγαμε παιδιά,δες λίγο και τη λογική που το διέπει: Μισοζώντανος ισούται με μισοπεθαμένος, δηλαδή ένας άνθρωπος σε κατάσταση μισό ζωντανού είναι ίσος με έναν άνθρωπο μισό πεθαμένου , ή αλλοιώς ½ ζωντανός = ½ πεθαμένου. Αν πολλαπλασιάσουμε τα δυο μέρη της εξίσωσης με τον ίδιο αριθμό, δεν αλλάζουμε την εξίσωση, άρα ½ χ2 =2/2 δηλαδή έχουμε 2/2 ζωντανού= 2/2 πεθαμένου, δηλαδή 1 ζωντανός = 1 πεθαμένος…
Τόσο καλά με τις θεωρείες και τη λογική που τις διέπει…
Αυτά…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2008, 10:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Αγαπητέ φίλε Think Math! έχω μία απορία, εφόσον σχηματικά τα πιθηκοειδή χωρίζότντουσαν σε 2 νέα είδη αυτό σημαίνει ότι ξαφνικά τα παιδιά ενός είδους γεννήθηκαν παραμορφωμένα! γιατί τα ευρίσματα από τα κρανία δεν μαρυτρούν αλλαγές σιγά-σιγά, αλλά απότομα! Έτσι δεν είναι?

-Και ρωτάω πως τα υπόλοιπα μέλη της φυλής! τα αντιμετώπισαν? με βάση την παδειά τους λογικά θα τα δολοφονούσαν! άρα δε θα είχαμε εξέλιξη!
Σκέψου τη γυναίκα να πίθηκο να γένναγε ξαφνικά άλλο μωρό! πσιτεύω ότι αμέσως θα γινόταν μεζές για τους υπόλοιπους!

Και πάλι αυτό το ξαφνικά με μπερδεύει..........

-Εάν τώρα είχαμε σιγά-σιγά εξέλιξη! όπως προείπα τα κρανία θα ήσαν διαφορετικά! κατά χιλιάδες! κάτι που δε συμβαίνει! Ίσως το παραπέρα λιώσιμο των πάγων να μας διαφωτίσει περισσότερο!

-Σε κάποια λοιπόν εκατομύρια χρόνια ξαφνικά θα πρέπει το νεώτερο ανθρώπινο είδος να σπάσει στα δύο! Αλήθεια πως θα είμαστε? με μυτερά αυτιά! με μεγάλο κεφάλι και αδύνατα άκρα? ή μήπως βγάλουμε φτερά?
Και πως θα ανιτμετωπίσως το γεγονός η γυναίκα μου να γεννήσει ένα περίεργο πλάσμα? όταν θα φω στο μηχάνημα το περίεργο κρανί και άκρα τι θα κάνω? θα προχωρήσω σε άμβλωση? πιστεύοντας ότι έρχεται ένα τέρας? Το ποιο πιθανό!
Για να έρθουμε λοιπόν στη θέση των τότε πιθήκων! να παρατηρούν ένα νέο πίθηκο! τι θα έπραταν? Μυστήριο........
Θα ήεθελα πολύ τη γνώμη σου!

-Είναι αληθινοί και λογικοί συνηρμοί! βάση της εξέλιξης ανάλογα με τις ανάγκες μας! Για σκεφτείτε το με φτερά θα αποφεύγαμε την κίνηση στους δρόμους! Είναι μια ανθρώπινη ανάγκη!
-Θα μπορούσε ένα σημερινό λιοντάρι ή αντιλόπη! η σκύλος! να επιβηώσει εκατομύρια χρόνια πριν? Σίγουρα όχι ανάμεσα στους δεινοσαύρους! οι οποίοι εξαφανίστηκαν απότομα! δίνοντας απότομα τη θέση τους στα σημερινά θυλαστικά! Είναι σαν κάποιος να έκλεισε τη στρόφυγκα με το ζωικό τότε βασίλειο και να άνοιξε μια άλλη!
-Υπάρχει πολύ μυστήριο και πολύ σοφία..............ας ελπίσουμε κάποτε να το διελευκάνουμε!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2008, 15:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Ο άνθρωπος έχει το περιθώριο της επιλογής, η θέληση που λέμε, να διαλέξει τι τον εκφράζει..»

Αρκεί μέσα στις επιλογές του να μην είναι κάποια άλλη θρησκεία εκτός του....Χριστιανισμού έ??

Διότι, καλές οι επιλογές, αλλά......όχι όσον αφορά το δόγμα μας!

trexagireve:
«Η θρησκεία που τόσο μάχεστε,κάποιοι εξ υμών , είναι η μοναδική που έχει δώσει τόση αξία στον άνθρωπο και φυσικά και σε σας…»

Ά, βέβαια, μα τι λέμε τώρα!!

Αρκεί ο άνθρωπος να μην...ξεπερνά τα όρια αυτής της «αξίας» (διότι όλα έχουνε όρια στο χριστιανικό δόγμα..) και αρχίζει να ρωτά, να αμφισβητεί, να ζητά αποδείξεις, να θέτει άβολες ερωτήσεις έ??

Εάν τα ξεπεράσει ο άνθρωπος όλα αυτά, και αποδεχθεί ΤΗΝ ΑΠΟΒΛΑΚΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ που προυποθέτει η απόδοση «αξίας» που ορίζει ο χριστιανισμός, ναι, τότε μπορούμε να πούμε ότι του έχει πλέον χαριστεί η «αξία» που τόσο απλόχερα του δίνει ο Θεός του χριστιανισμού...

Και μη χειρότερα δηλαδή!!

trexagireve:
«Το όνομα μου είναι ΚΑΝΑΧΑΪ και σημαίνει Αυτός Που Περπατάει Μόνος Του και φυσικά όχι με την έννοια μοναχικός,αλλά, ότι μπορεί να περπατάει μόνος του και δεν φοβάται να χαράζει μονοπάτια, κρυμμμένος στην ασφάλεια κάποιας λεωφόρου…»

Ας ελπίζουμε να ισχύει η «χάραξη» του μονοπατιού για άλλες επιλογές, διότι όσον αφορά το δόγμα, εκεί δεν ισχύει καμία απολύτως χάραξη: ΑΠΛΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΧΑΡΑΞΑΝ.

Και εάν λοξοδρομήσεις, ουέ!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2008, 16:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe:
Αρκεί ο άνθρωπος να μην...ξεπερνά τα όρια αυτής της «αξίας» (διότι όλα έχουνε όρια στο χριστιανικό δόγμα..) και αρχίζει να ρωτά, να αμφισβητεί, να ζητά αποδείξεις, να θέτει άβολες ερωτήσεις έ??

Εάν τα ξεπεράσει ο άνθρωπος όλα αυτά, και αποδεχθεί ΤΗΝ ΑΠΟΒΛΑΚΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΧΑΥΝΩΣΗ που προυποθέτει η απόδοση «αξίας» που ορίζει ο χριστιανισμός, ναι, τότε μπορούμε να πούμε ότι του έχει πλέον χαριστεί η «αξία» που τόσο απλόχερα του δίνει ο Θεός του χριστιανισμού...
Και μη χειρότερα δηλαδή!


-Όντως και μη χειρότερα!
-Για να συνοψίσουμε από τα διάφορα θέματα! Ο Χριστιανισμός! ευθύνεται για την εξολόθρευση των Ελλήνων!
-Ο Χριστιανσιμός φυκαλακίζει το πνεύμα και τη βούληση!
-Ο Χριστιανισμός εμποδίζει την ανάπτυξη των γραμμάτων και των τεχνών!
-Ο Χριστιανισμός μειώνει τη θέση της γυναίκας στην κοινωνία!
-Ο Χριστιανισμός σκωτώνει κάθε τι ανίθετο προς αυτό!
-Ο Χριστός ήταν ρακένδυτος τρελός αλλά και παράλληλα ανύπαρκτος!
-Οι Απόστολοι ήσαν υλιστές συμφεροντολόγοι με σκοπό να διδάξουν μια ψευτοθρησκεία για ίδιον όφελος!
-Ειδικά ο Παύλος ήταν μισογύνης και μισέλληνας!
-Ότι πληροφορίες θέλετε θα τις βρείτε μόνο στην Παλαιά Διαθήκη!
-Η Καινή Διαθήκη δεν είναι παρά ένα ανύπαρκτο παραμύθι!


-Όντως και μη χειρότερα!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2008, 18:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Schwabe, ζήλια, ζήλια ζήλια , ά!!!
Και ζήλια…
Δηλαδή εσείς υπάρχετε ως ενάντιοι του χριστιανισμού
και τίποτε άλλο…Δεν υπάρχει άλλη ταυτότητα...Τι πτωχό...
Δηλαδή αν δεν υπήρχε ( ώ μη γένοιτο!!!) ο χριστιανισμός, θα φορούσαμε ακόμη χλαμύδες και τι καλά θα ήταν…

΄Οσο για τις θρησκείες, έχεις δίκιο ,
ο χριστιανισμός ως νεότερη , προτιμητέα,
αλλοιώς θα λατρεύαμε ακόμη τον ήλιον και τις πέτρες…
Για δε την επιλογή μονοπατιού, ας μην σχολιάσουμε,
το τι ακολουθούμε…
Βλέπουμε πολύ καλά τα χαμπουρκεράδικα και
τις ανάλογες λεωφόρους των ΜΜΕ, όσοι τις ακολουθούν,
είναι επί της λεωφόρου…
Κατά το: «Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία»

Φίλε μου προσπαθώ να σε καταλάβω: Μπροστά ή πίσω θέλεις να πας και πως το εννοείς;
Γιατί κάθε πράγμα ορίζεται μόνο του δεν περιμένει εσένα να το προσδιορίσεις…
Και μη χειρότερα indid…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2008, 18:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίος2

quote:
-Για να συνοψίσουμε από τα διάφορα θέματα! Ο Χριστιανισμός! ευθύνεται για την εξολόθρευση των Ελλήνων!
-Ο Χριστιανσιμός φυκαλακίζει το πνεύμα και τη βούληση!
-Ο Χριστιανισμός εμποδίζει την ανάπτυξη των γραμμάτων και των τεχνών!
-Ο Χριστιανισμός μειώνει τη θέση της γυναίκας στην κοινωνία!
-Ο Χριστιανισμός σκωτώνει κάθε τι ανίθετο προς αυτό!
-Ο Χριστός ήταν ρακένδυτος τρελός αλλά και παράλληλα ανύπαρκτος!
-Οι Απόστολοι ήσαν υλιστές συμφεροντολόγοι με σκοπό να διδάξουν μια ψευτοθρησκεία για ίδιον όφελος!
-Ειδικά ο Παύλος ήταν μισογύνης και μισέλληνας!
-Ότι πληροφορίες θέλετε θα τις βρείτε μόνο στην Παλαιά Διαθήκη!
-Η Καινή Διαθήκη δεν είναι παρά ένα ανύπαρκτο παραμύθι!

Μπράβο βρε, άργησες αλλά τόπιασες, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Οι εξαιρέσεις:

quote:
-Οι Απόστολοι ήσαν υλιστές συμφεροντολόγοι με σκοπό να διδάξουν μια ψευτοθρησκεία για ίδιον όφελος!

Όχι, φουκαράδες ήταν που τους έβριζε ο χριστός των ευαγγελίων.

quote:
-Ότι πληροφορίες θέλετε θα τις βρείτε μόνο στην Παλαιά Διαθήκη!
-Η Καινή Διαθήκη δεν είναι παρά ένα ανύπαρκτο παραμύθι!

Όχι και η π. διαθήκη είναι παραμύθι, απλά είναι το πρώτο μέρος, με δεύτερο την καινή.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2008, 22:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτός από το να βρίζεις και να προσπαθείς να υποβιβάζεις την θρησκεία μας, φίλε Γιάπετ, δεν μπορείς τίποτε άλλο…
Δεν γράφεις τίποτε καλό, ούτε νέα, απλά διαφωνείς με τους χριστιανούς, εντελώς κολλημένα…
Ούτε όταν σε δουλεύουνε δεν καταλαβαίνεις;
Όσο για το πόσο παραμύθια είναι η Παλαιά και η Καινή Διαθήκη…
είσαι πολύ λίγος για να το κρίνεις …
διάβασε τα δικά σου παραμυθάκια που σε κάνουν να
αισθάνεσαι όμορφα και πιο πάνω από τους άλλους
και άσε τις θρησκείες που είναι για μεγάλους…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 09:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουν γραφτεί και σε προηγούμενα μηνύματα τα εξής:

1) Να αποφεύγεται η χρήση του α' και β' προσώπου πληθυντικού αριθμού όταν λειτουργούν χωριστικά μεταξύ των συνομιλητών στον διάλογο.
2) Οι τοποθετήσεις να είναι στα πλαίσια του θέματος διαφορετικά δε μπορούν να παραμείνουν σε αυτό το θέμα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2008, 13:18:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν μια ομιλία μοιάζει η εμπειρία ενος χριστιανού,για το τι μέλλει γίνεσθαι εις τον άνθρωπο, μετά το πέρας της εν λόγω ζωής και την κρίση που περνάει ο άνθρωπος για το που θα πάει... Παράδεισο ή Κόλαση...
Μπορεί για κάποιους να μοιάζει πεπερασμένο, υπάρχουν όμως κιαυτοίπου θα το δον αρκούντως ρεαλιστικό, γι' αυτό και το παραθέτω...Από χριστιανική ιστοσελίδα,βεβαίως...

Θαυμάσια οπτασία

Ένας παντρεμένος άνθρωπος που είχε παιδιά και δούλους και άφθονο πλούτο, ήταν πολύ ελεήμων και φιλόξενος. Μία νύκτα, αφού εδείπνησε, κοιμήθηκε και το πρωί τον εβρήκαν ξαπλωμένο στη γη, ψυχρό, αναίσθητο, σαν να ήταν πεθαμένος. Οι συγγενείς του τον εσήκωσαν, τον έβαλαν στο στρώμα, κάνοντάς του διάφορες γιατρειές και ζεσταίνοντάς τον για να αναζήση, αλλά μάταια εκοπίαζαν. Μετά από πολλές ημέρες ήλθε στον εαυτό του και ερωτήθηκε από τους συγγενείς του να τους ειπή τι έπαθε και που βρισκόταν τόσες ημέρες νεκρός. Εκείνος δεν αποκρινόταν, μόνο έκλαιγε απαρηγόρητα και ακατάπαυστα και, μέχρι του θανάτου του, δεν είπε τίποτε σε κανέναν. Όταν πλησίαζε το τέλος, εκάλεσε τον μεγαλύτερο γιο του και του είπε τα εξής μπροστά σε όλους:
«Αγαπητό μου παιδί, αυτή την τελευταία εντολή σου δίνω προστακτικά και σε διατάζω να την τηρής αυστηρά, όσο μπορείς. Να δίνεις ελεημοσύνη στους πτωχούς και να έχεις πολλή συμπάθεια στους ξένους και οδοιπόρους. Να τους περιποιείσαι στο σπίτι σου με πολλή αγάπη, να τους υπηρετής πρόθυμα και να τους δίνης άφθονα, όσα χρειάζονται, καθώς είδες να κάνω και εγώ μέχρι τώρα. Διότι η φιλοξενία είναι η πιο ευπρόσδεκτη στον Θεό απ' όλες τις αρετές και όποιος την εκτελεί επιμελώς, για την αγάπη του Θεού, ευρίσκει πολύ μισθό στην ουράνια Βασιλεία Του. Και για να παρακινηθήτε όλοι οι συγγενείς μου σ' αυτή την φιλόθεη πράξι της καλωσύνης και συμπαθείας προς τους ξένους και πτωχούς, την τελευταία αυτή ημέρα μου θα σας διηγηθώ την φοβερή οπτασία που είδα, όταν με ευρήκατε ωσάν αποθαμμένον προ ετών, κάτω στο πάτωμα του σπιτιού μας.
Γνωρίζετε ότι από την νεότητά μου είχα πολλή ευλάβεια στην Υπεραγία Θεοτόκο και κάθε ημέρα της εδιάβαζα εγκώμια και ευχές. Γι' αυτό μου τον πόθο και την αγάπη που είχα με όλη μου την ψυχή και την καρδιά, με αξίωσε ο Δεσπότης, με τις δικές της πρεσβείες, να απολαύσω πολλές δωρεές και χάριτες, μα προπαντός για τη συμπάθεια που είχα για τους πτωχούς και ξένους, καθώς εσείς το ξέρετε, υποδεχόμενος τον καθένα με αγάπη και παρέχοντας άφθονα, όλα τα χρειαζόμενα.
Την νύκτα εκείνη που είδα την οπτασία, άκουσα φωνή που εφώναξε με το όνομά μου λέγοντας: «Σήκω από το κρεβάτι και ακολούθησέ με». «όταν σηκώθηκα, μ' έπιασε βίαια εκείνος που με φώναξε από το χέρι και με ωδήγησε σ' ένα μεγάλο λιβάδι. Τότε αυτός έγινε άφαντος και εγώ μόνος μου, μη ξέροντας τι να κάνω, άκουσα πίσω μου ξαφνικά φοβερές φωνές και ταραχές. Γυρίζοντας πίσω βλέπω ένα άπειρο πλήθος δαιμόνων και ήρχοντο κατεπάνω μου να με αρπάξουν ως θηρία ανήμερα. Εγώ, καθώς τους είδα, όσο μπορούσα, έτρεχα με ασυγκράτητο φόβο έως ότου έφθασα σε ένα σπίτι και μπαίνοντας μέσα έκλεισα την πόρτα. Αλλά αυτοί την έσπασαν και μπήκαν μέσα να μ' αρπάσουν. Αλλά για να καταλάβεις καλλίτερα, άκουσε και αυτά. Είναι τώρα τρία χρόνια αφ' ότου επήρα ένα ξένο εδώ στο σπίτι μου, από το βράδυ της εορτής των Αγίων Πάντων για να τον φιλοξενήσω, κατά την συνήθειά μας. Φθάνοντας στο σπίτι, ευρήκα και άλλον ξένο, που είχε κρατήσει η μητέρα σου, κατά το πρόσταγμά μου που της είχα δώσει , να υποδέχεται και φιλοξενή τον καθένα ως άγγελο Κυρίου και σε λίγο έφερε άλλον έναν και ο αδελφός σου. Τότε εγώ εδοκίμασα μεγάλη χαρά που αξιώθηκα να υποδεχθώ και φιλοξενήσω στο σπίτι μου αυτούς τους τρεις ξένους κατά τον τύπο της Παναγίας Τριάδος. Τους εφίλευσα πλουσιοπάροχα, όσο μου ήταν δυνατόν, κατά την συνήθειά μου.
Όταν λοιπόν, επανέρχομαι στην οπτασία, μπήκαν μέσα οι δαίμονες, άρχισα να φωνάζω στον Κύριο να μ' ελεήση με τις πρεσβείες της Παναχράντου Μητρός Του.
Τότε βλέπω τρεις ωραίους άνδρες και μου λέγουν: «Μη φοβάσαι διότι εμείς ήλθαμε να σε βοηθήσουμε». Αφού έδιωξαν τους δαίμονες μ' ερώτησαν, εάν τους ήξερα. Εγώ τους είπα: «Όχι, Κύριοί μου, δεν σας γνωρίζω».Οι δε αποκρίθηκαν: «Εμείς είμεθα εκείνοι οι τρεις ξένοι που εφίλευσες στο σπίτι σου με πλούσια και αβραμιαία καρδιά και μας έστειλε ο Κύριος προς βοήθειά σου, να σε ανταμείψουμε για την πολλή αγάπη που μας έδειξες, και να οπού σε ελυτρώσαμε από τα χέρια των δαιμόνων». Αφού είπαν αυτά έγιναν άφαντοι.
Εγώ ευχαρίστησα τον Θεό και φοβούμενος να βγω έξω μήπως με πειράξουν πάλι, έμεινα λίγη ώρα μέσα στο σπίτι. Μετά από λίγο έκανα το σημείο του Σταυρού και βγήκα έχοντας την ελπίδα μου στον Κύριο. Αφού εβάδισα λίγο, είδα να τρέχουν πίσω μου οι δαίμονες λέγοντας τα εξής: Ας τρέξουμε τώρα να τον πιάσουμε μήπως και μας φύγη». Εγώ φοβήθηκα και τρέχοντας περισσότερο, εφώναξα στην Θεοτόκο: «Παναγία Θεοτόκε, βοήθησέ με». Έτσι τρέχοντας έφθασα σ' ένα πύρινο ποτάμι, που ήταν γεμάτο φίδια και άλλα φοβερά θηρία του Άδου. Το σώμα τους ήταν όλο χωμένο μέσα στις φλόγες και μόνο το στόμα τους είχαν έξω ανοιχτό, ωσάν να πεινούσαν και ήθελαν να με φάγουν. Οι δαίμονες που με κυνηγούσαν, με φώναζαν να πέσω μέσα στο ποτάμι η θα με ρίξουν εκείνοι. Εγώ τότε εκύταζα τριγύρω, εάν υπάρχη κάποια άλλη διέξοδος, οπότε και βλέπω ένα πολύ στενό γεφύρι ως μια σπιθαμή και τόσο ψηλό, ώστε μου φαινόταν πως έφτανε στον ουρανό. Μη ξέροντας τι να κάνω απ' αυτά τα τρία, δηλαδή να πέσω στο ποτάμι, όπου φοβόμουν την φωτιά και τους δράκοντες, να μείνω στην εξουσία των δαιμόνων, που ήταν χειρότερο ή να ανέβω το γεφύρι; Προτίμησα το τρίτο . Έτσι ανέβαινα τα σκαλιά ένα-ένα με πολύ φόβο και κίνδυνο να πέσω κάτω στις φλόγες. Οι πονηροί δαίμονες με ακολουθούσαν με φωνές και απειλές. Όταν ήμουν στην κορυφή του γεφυριού, έφθασαν και οι δαίμονες και εγώ τότε με δάκρυα εβόησα προς την Θεοτόκο: «Υπεραγία Θεοτόκε βοήθησέ με». Τότε, ευρέθηκε ενώπιόν μου η φιλεύσπλαχνη Μητέρα της ελεημοσύνης και μου έδωσε το δεξί της χέρι λέγοντας: Μη φοβάσαι, αγαπημένε δούλε μου. Επειδή εσύ μου διάβαζες εγκώμια και προσευχές και αγαπούσες τους φτωχούς, τους ελαχίστους αδελφούς του Υιού και Δεσπότου μου, γι' αυτό ήλθα και εγώ να σε βοηθήσω στην ανάγκη σου».Αφού μου είπε αυτά με εκράτησε από το χέρι και, ώ του θαύματος! σε μια στιγμή μ' έφερε στο σπίτι μου και μπήκε η ψυχή μου στο σώμα μου, ενώ εσείς με θεωρούσατε ως πεθαμένο.
Λοιπόν παιδί μου, να μη αμελήσης και εσύ την υπηρεσία αυτή προς την Μητέρα του Παντοδυνάμου Θεού, την Πανάχραντη Θεοτόκο, αλλά κάθε ώρα να την υμνολογής, να την δοξάζης, όπως πρέπει και όπως μέχρι τώρα έκανα και εγώ ο πατέρας σου. Έτσι θα την έχεις βοήθεια σε κάθε σου ανάγκη. Αυτό είναι το πρώτο πρόσταγμά μου που σου παραγγέλλω. Το δεύτερο είναι, όπως σου προείπα, βίαζε τον εαυτό σου , όσο μπορείς να αγαπάς τους ξένους, τους πτωχούς , τις χήρες, τα ορφανά, να τους δίνης όλα τα αναγκαία, εάν θέλης ν' απολαύσης σ' αυτόν τον κόσμο κάθε αγαθό και να κληρονομήσης και την αιώνια Βασιλεία του Θεού!».
Αυτά, αφού είπε ο αοίδιμος σ' όλους τους παρευρισκομένους να ευλαβούνται την Θεομήτορα και να βοηθούν τους πτωχούς, παρέδωσε την αγία ψυχή του στα χέρια του Θεού. Ο γυιός του, ενθυμούμενος σ' όλη την ζωή του τις πατρικές συμβουλές, εξήσκησε ενάρετη πολιτεία και μετά το τέλος της επιγείου ζωής του, αξιώθηκε της ουρανίου μακαριότητος.
Θα μου άρεσαν σχόλια για το πως βλέπε κανείς αυτή την πιθανότητα και πως ο άνθρωπος μπορεί ναεπηρεάσει το μετά...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 00:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve:
«Δηλαδή εσείς υπάρχετε ως ενάντιοι του χριστιανισμού
και τίποτε άλλο…Δεν υπάρχει άλλη ταυτότητα...Τι πτωχό...»

Σε αντιλαμβάνομαι, σε αντιλαμβάνομαι φίλτατε. Εάν μάθεις ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΑΝΤΡΙ, τότε.......φοβάσαι και τη σκιά σου!!

trexagireve:
«ο χριστιανισμός ως νεότερη , προτιμητέα,
αλλοιώς θα λατρεύαμε ακόμη τον ήλιον και τις πέτρες…»

Οι Έλληνες τουλάχιστον δεν λάτρευαν ούτε τον ήλιο ούτε τις πέτρες, αλλά οι χριστιανοί φίλτατε, ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ, λατρεύουνε διάφορα πτώματα νεκρών, λατρεύουνε κόκαλα νεκρών, λατρεύουνε βαμένες εικόνες, λατρεύουνε ακόμα και...σφουγγάρια και αγκάθια!!

Δεν σου μάθανε ότι ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΣΧΟΙΝΙ??

trexagireve:
«Φίλε μου προσπαθώ να σε καταλάβω: Μπροστά ή πίσω θέλεις να πας και πως το εννοείς;»

Εξαρτάται, πως βλέπεις το «μπροστά».

Το μπροστά έχει πολλές πτυχές, και μια απο αυτές είναι η ανάδειξη της κακοποίησης της έννοιας αλήθεια, μια έννοια την οποία κατ αποκλειστικότητα και αυθαίρετα θέλει να εμπορεύεται η χριστιανική κοσμοθεώρηση.

Η ανάδειξη αυτής της επίπλαστης «αλήθειας», είναι μια πτυχή του μπροστά φίλτατε.

Υπάρχουνε πολλά άλλα στοιχεία που συνθέτουνε μια πρόοδο («μπροστά»), ωστόσο αυτό είναι ένα ξεκάθαρο δείγμα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 01:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε trexagireve.

quote:
Άλλος εκνευρίζεται φίλε μου Think Math
και γι’ αυτό και συκοφαντεί ασυστόλως…

Μην εκτίθεσαι .
Γνωρίζεις οτι δεν σε συκοφάντησα ποτέ γιαυτό μην δημιουργείς εντυπώσεις . Σου έθεσα μερικά εξελικτικά παραδείγματα , σου είπα οτι λές ψέμματα οτι η εξέλιξη δήθεν καταργήθηκε στις "πολιτισμένες χώρες" , σε κάλεσα να δώσεις τα στοιχεία που έχεις , και εσύ αντί για αυτό συνεχίζεις τις άναρθρες κραυγές και τους χαρακτηρισμούς .
δεν πειράζει όμως .
Η στάση σου δηλώνει την απουσία των επιχειρημάτων σου .

quote:
Φωστήρα μου η άποψη σου βασίζεται σε έρευνες άλλων και μάλιστα που κατεβάζεις αμάσητες καταπίνοντας και τα κουκούτσια

Προφανώς αγνοείς τι είναι η επιστήμη όπως θα φανεί και παρακάτω .
Η επιστήμη φίλε μου είναι λογικό σύστημα παραγωγής γνώσης . Δεν είναι το Ευαγγέλιο όυτε το Κοράνι να την κατεβάζεις αμάσητη , γιατί στηρίζεται σε ενδείξεις και αποδείξεις .

Στηρίζεται επίσης και σε λογικούς συνειρμούς , πειραματισμό και έλεγχο προβλέψεων .
Και κάθε σκεπτόμενος νούς μπορεί να την κατανοήσει , και να εκτιμήσει την παραγόμενη γνώση αρκεί να την μελετήσει σε βάθος .
Και σύ μπορείς να το κάνεις , αλλά δεν μπήκες ποτέ στον κόπο.
Συνεπώς μην κρίνεις εξ'ιδίων τα αλλότρια .

quote:
αλλά ότι είστε τόσο λίγοι πλέον οι υλιστές όπως και πάντα βέβαια

Σου αρέσει βλέπω να κολλάς ταμπέλες στους ανθρώπους χωρίς να ξέρεις τίποτα για αυτούς .
Μήπως δεν κάνεις το ίδιο και γενικότερα ?
Για σκέψου λίγο ...

quote:
Δεν μπορείτε χωρίς να χειραγωγείτε τους άλλους; Είναι δείγμα έρποντος φασισμού που πιστεύω ότι κάποιοι από σας θεωρούν και αναγκαίο…

Αυτά που γράφεις είναι αξιοθρήνητα .
Που τον είδες πάλι τον φασισμό ?
Γνωρίζεις την ετυμολογία της λέξης ?
Σου παρουσίασα στοιχεία και δέχομαι λάσπη και χαρακτηρισμούς .
Για ανοιξε το λεξικό στην λέξη φασισμός ...

quote:
Δεν υπάρχει άνθρωπος του Πιλντάουν ακριβώς γιατί αποκαλύφθηκε το ψέμα…

Το ψέμα αποκαλύφθηκε απο εξελικτικούς βιολόγους και αυτό σίγουρα δεν καταρρίπτει την εξέλιξη . Σύνελθε ...

quote:
Οιθεωρίες λέγονται θεωρίες γιατί δεν έχουν καταξιωθεί, αλλά κάποιοι τις επιβάλουν με το ζόρι,το ίδιο επιχειρείτε κι εσείς…

Οπως σου έγραψα και παραπάνω έχεις παντελή άγνοια για το πράγμα που συζητάς .
Μην εκτίθεσαι άλλο.
Θεωρία στην επιστήμη είναι κάθε λογικό σύστημα παραγωγής γνώσης , που έχει επαληθευθεί πειραματικά .
Δεν είναι σύνολο απόψεων του ενός και του άλλου. Μήπως γνωρίζεις πως ονομάζουμε στα μαθηματικά τις αποδεδειγμένες προτάσεις όπως το πυθαγόρειο ... (σε βοηθάω λίγο).

Τώρα το ζόρισμα που αναφέρεις ίσως προέρχεται απο το γεγονός οτι σε έβαζε ο δάσκαλος να μάθεις το πυθαγόρειο θεώρημα χωρίς να θέλεις . Ετσι έχει κάποια λογική βάση το ζόρι που νιώθεις . Αυτό πάντως όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν καθιστά το πυθαγόρειο θεώρημα λανθασμένο .

Φίλε ψηλέ :

quote:
Θα ήθελα να μας παρουσιάσεις, έστω και ένα είδος μαϊμούς, «εξελιγμένης μαϊμούς», δηλαδή το αντίστοιχο του εξελιγμένου ανθρώπου σήμερα, καθώς και αν γίνεται, να κάνεις μια σύγκριση της εξέλιξης της εν λόγω μαϊμούς με την μαϊμού που έδωσε τον άνθρωπο όπως τον γνωρίζουμε σήμερα.
Ευχαριστώ.

Ολά τα είδη των προτευόντων ( Ουρακοτάγκος , χιμπαντζής , γορίλας κ.ο.κ.) είναι εξέλιξη του κοινού προγόνου που έζησε 8.000.000 χρόνια πρίν . ολόκληρο διάγραμμα έβαλα παραπάνω .

Για το δεύτερο σκέλος της ερωτησης σου θα σου πώ απλά οτι η εξέλιξη δεν ειναι μονόδρομος που οδηγεί πάντα στο ίδιο αποτέλεσμα , ούτε οδηγεί πάντα στην αύξηση του εγκεφάλου και της νοημοσύνης .
Ο μεγάλος εγκέφαλος μπορεί να προσφέρει πολλά πλεονεκτήματα , αλλα είναι εξαιρετικά δαπανηρός σε ενέργεια ( καταναλώνει το 60% της ενέργειας του σώματος ) πράγμα που δεν τον καθιστά πάντα πλεονέκτημα .
Οι βιολόγοι έχουν καταλήξει οτι ο αμθρώπινος εγκέφαλος αναπτύχθηκε σε τέτοιο βαθμό εξαιτίας 5 βασικών λόγων :

1)Την ικανότητα της σαρκοφαγίας που "ανακάλυψαν" οι προγονοι του ανθρώπου και δεν έχουν όλα τα πρωτεύοντα .
(οι γορίλες ας πούμε είναι φυτοφάγοι).
Αυτό επέτρεψε να υπάρχει η απαιτούμενη πηγή ενέργειας για την αναπτυξή του .

2)Η όρθια βάδιση , που επέτρεπε το χειρισμό εργαλείων και καλλιεργούσε την εφευρετικότητα .

3)Η κοινωνικοποίηση του ανθρώπου και η θέληση για επικοινωνία με τα άλλα μέλη της ομάδας .( καλλιέργεια της γλώσσας και της συνεργασίας )

4)Οι δύσκολες συνθήκες που αντιμετώπισαν οι πρόγονοι μας κυρίως τις παγετωνικές περιόδους όπου απαιτούσαν εφευρετικότητα για την επιβίωση .

5)Και σημαντικότερο : Την αδύναμη κατασκευή του ανθρώπινου σώματος , χωρίς φυσικά όπλα , που δημιουργησε την ανάγκη για ένα κοφτερό μυαλό .

Ολες οι παραπάνω παράμετροι έκαναν τον άνθρωπο ξεχωριστό στο κομμάτι του εγκεφάλου .
Απο τότε δε που εμφανίστηκαν οι οργανωμένες κοινωνίες , ο εγκέφαλος έγινε το κύριο εργαλείο επιβίωσης του ανθρώπου , και το μέγεθος του μεγάλωσε ακόμη περισσότερο για να μπορεί να χειριστεί όλες τις περιπλοκές της συναναστροφής με τους άλλους, κάτι που είναι πολύ βασικό για την επιβίωση μας .

Φίλε europaios2 :

quote:
-Αγαπητέ φίλε Think Math! έχω μία απορία, εφόσον σχηματικά τα πιθηκοειδή χωρίζότντουσαν σε 2 νέα είδη αυτό σημαίνει ότι ξαφνικά τα παιδιά ενός είδους γεννήθηκαν παραμορφωμένα! γιατί τα ευρίσματα από τα κρανία δεν μαρυτρούν αλλαγές σιγά-σιγά, αλλά απότομα! Έτσι δεν είναι?

Ο χωρισμός σε 2 νέα είδη δεν συμβαίνει έτσι .
Πρέπει να υπάρχει γεωγραφική απομόνωση κάποιου πληθυσμού , γιατί όσο υπαρχει ροή γονιδίων απο τον ένα πληθυσμό στον άλλο τότε δεν γίνεται διαχωρισμός .

Οταν όμως ένας πληθυσμός απομονώνεται για κάποιο λόγο , (μετανάστευση , αλλαγή της γεωγραφίας μίας περιοχής κ.λ.π. ) τότε ακολουθεί τον δικό του εξελικτικό δρόμο όπως αυτός καθορίζεται απο τις ιδιαίτερες συνθήκες που εμφανίζονται εκεί που ζεί .

Κάποια στιγμή η γονιδιακή δεξαμενή του κάθε πληθυσμού γινεται τόσο διαφορετική , σε βαθμό που είναι πιά αδύνατη η επανασύνδεση τους . Τότε έχουμε 2 νέα είδη στην θέση του αρχικού . ( οχι ένα καινούριο που "ξαφνικά" εμφανίστηκε).

quote:
-Εάν τώρα είχαμε σιγά-σιγά εξέλιξη! όπως προείπα τα κρανία θα ήσαν διαφορετικά! κατά χιλιάδες! κάτι που δε συμβαίνει! Ίσως το παραπέρα λιώσιμο των πάγων να μας διαφωτίσει περισσότερο!

Οπως σου εξήγησα οι ενδιάμεσοι κρίκοι είναι μερικές δεκάδες .
Δεν υπάρχει ανάγκη να είναι χιλιάδες .

quote:
-Σε κάποια λοιπόν εκατομύρια χρόνια ξαφνικά θα πρέπει το νεώτερο ανθρώπινο είδος να σπάσει στα δύο! Αλήθεια πως θα είμαστε? με μυτερά αυτιά! με μεγάλο κεφάλι και αδύνατα άκρα? ή μήπως βγάλουμε φτερά?

Οτι προστάζει η καλύτερη δυνατή επιβίωση του είδους .
Επειδή βέβαια για τον άνθρωπο δεν υφίσταται πλέον η έννοια της γεωγραφικής απομόνωσης , είναι αδύνατο με τις παρούσες συνθήκες , να χωριστεί σε δύο διαφορετικά είδη .
Θα συνεχίστεί ασφαλώς η εξέλιξη στα πλαίσια του είδους μας.

quote:
Και πως θα ανιτμετωπίσως το γεγονός η γυναίκα μου να γεννήσει ένα περίεργο πλάσμα? όταν θα φω στο μηχάνημα το περίεργο κρανί και άκρα τι θα κάνω? θα προχωρήσω σε άμβλωση? πιστεύοντας ότι έρχεται ένα τέρας? Το ποιο πιθανό!
Για να έρθουμε λοιπόν στη θέση των τότε πιθήκων! να παρατηρούν ένα νέο πίθηκο! τι θα έπραταν? Μυστήριο........
Θα ήεθελα πολύ τη γνώμη σου!

Οπως σου εξήγησα η εξέλιξη δεν πραγματοποιείται με τέτοιους δραματικούς τρόπους , αλλά συνήθως με μικρά ανεπαίσθητα βήματα.
Μία διαφορά 50 κ. εκ στον εγκέφαλο είναι ανεπαίσθητη , και μόλις 20 τέτοιες σου κάνουν 1000 κ.εκ. διαφορά . Που βρίσκεται το περίεργο ?

quote:
-Είναι αληθινοί και λογικοί συνηρμοί! βάση της εξέλιξης ανάλογα με τις ανάγκες μας! Για σκεφτείτε το με φτερά θα αποφεύγαμε την κίνηση στους δρόμους! Είναι μια ανθρώπινη ανάγκη!

Η εξέλιξη δεν κατευθύνεται απο την ανάγκη , αλλά απο την προσφορά ενέργειας και την ικανότητα επιβίωσης .
Για το δεδομένο βάρος του ανθρώπινου σώματος η προσπάθεια που απαιτείται για την πτήση , είναι δυσανάλογη με την ικανότητα των μυών του , και απαιτεί τεράστια ποσά ενέργειας . Γιαυτό και δεν υπάρχει περίπτωση να ευνοηθεί εξελικτικά .

quote:
-Θα μπορούσε ένα σημερινό λιοντάρι ή αντιλόπη! η σκύλος! να επιβηώσει εκατομύρια χρόνια πριν? Σίγουρα όχι ανάμεσα στους δεινοσαύρους! οι οποίοι εξαφανίστηκαν απότομα!

Γιατί όχι ?
Υπήρχαν και μικρόσωμοι δεινόσαυροι . Δεν ήταν όλοι γίγαντες .
Μιά χαρά θα τα κατάφερναν .

quote:
δίνοντας απότομα τη θέση τους στα σημερινά θυλαστικά! Είναι σαν κάποιος να έκλεισε τη στρόφυγκα με το ζωικό τότε βασίλειο και να άνοιξε μια άλλη!
-Υπάρχει πολύ μυστήριο και πολύ σοφία..............ας ελπίσουμε κάποτε να το διελευκάνουμε!

Δεν υπάρχει τίποτα μυστηριώδες .
Η ζωή απλά εκμεταλέυεται κάθε ευκαιρία που της δίνεται για να εμφανιστεί ακόμα πιό δυνατή .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 01:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Think_Math, αν και ο λόγος σου είναι μεστός είτε συμφωνεί κάποιος μαζί σου είτε όχι, ματαιοπονείς αν νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις, έστω και υποτυπώδη διάλογο, σε οποιοδήποτε θέμα, με συγκεκριμένα μέλη.

Πίστεψέ με, το έχω περάσει το στάδιο και προτιμώ να διασκεδάζω παρακολουθώντας και μόνο.

Άλλωστε, δεν τα βγάζεις πέρα, ο... απολογητής έχει "τεκμηριωμένη επιστημονικά άποψη, εξ' αποκαλύψεως", επί παντός επιστητού.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2008, 11:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
Φίλε Think_Math, αν και ο λόγος σου είναι μεστός είτε συμφωνεί κάποιος μαζί σου είτε όχι, ματαιοπονείς αν νομίζεις ότι μπορείς να κάνεις, έστω και υποτυπώδη διάλογο, σε οποιοδήποτε θέμα, με συγκεκριμένα μέλη

-Γιαπέτ μακάρι τη συμπεριφορά του Think_Math! να την είχες και εσύ έστω στο μισό!
-Οι διαφωνίες σε έναν υγιή διάλογο προσφέρουν πολλά! και ο Think_Math!
κάνει τέτοιον (υγιή), προσφέροντας έτσι πολλές χρήσιμες πληροφορίες!
quote:
Think_Math:
Ολά τα είδη των προτευόντων ( Ουρακοτάγκος , χιμπαντζής , γορίλας κ.ο.κ.) είναι εξέλιξη του κοινού προγόνου που έζησε 8.000.000 χρόνια πρίν . ολόκληρο διάγραμμα έβαλα παραπάνω .
Για το δεύτερο σκέλος της ερωτησης σου θα σου πώ απλά οτι η εξέλιξη δεν ειναι μονόδρομος που οδηγεί πάντα στο ίδιο αποτέλεσμα , ούτε οδηγεί πάντα στην αύξηση του εγκεφάλου και της νοημοσύνης .
Ο μεγάλος εγκέφαλος μπορεί να προσφέρει πολλά πλεονεκτήματα , αλλα είναι εξαιρετικά δαπανηρός σε ενέργεια ( καταναλώνει το 60% της ενέργειας του σώματος ) πράγμα που δεν τον καθιστά πάντα πλεονέκτημα .
Οι βιολόγοι έχουν καταλήξει οτι ο αμθρώπινος εγκέφαλος αναπτύχθηκε σε τέτοιο βαθμό εξαιτίας 5 βασικών λόγων :

1)Την ικανότητα της σαρκοφαγίας που "ανακάλυψαν" οι προγονοι του ανθρώπου και δεν έχουν όλα τα πρωτεύοντα .
(οι γορίλες ας πούμε είναι φυτοφάγοι).
Αυτό επέτρεψε να υπάρχει η απαιτούμενη πηγή ενέργειας για την αναπτυξή του .

2)Η όρθια βάδιση , που επέτρεπε το χειρισμό εργαλείων και καλλιεργούσε την εφευρετικότητα .

3)Η κοινωνικοποίηση του ανθρώπου και η θέληση για επικοινωνία με τα άλλα μέλη της ομάδας .( καλλιέργεια της γλώσσας και της συνεργασίας )

4)Οι δύσκολες συνθήκες που αντιμετώπισαν οι πρόγονοι μας κυρίως τις παγετωνικές περιόδους όπου απαιτούσαν εφευρετικότητα για την επιβίωση .

5)Και σημαντικότερο : Την αδύναμη κατασκευή του ανθρώπινου σώματος , χωρίς φυσικά όπλα , που δημιουργησε την ανάγκη για ένα κοφτερό μυαλό .

Ολες οι παραπάνω παράμετροι έκαναν τον άνθρωπο ξεχωριστό στο κομμάτι του εγκεφάλου .
Απο τότε δε που εμφανίστηκαν οι οργανωμένες κοινωνίες , ο εγκέφαλος έγινε το κύριο εργαλείο επιβίωσης του ανθρώπου , και το μέγεθος του μεγάλωσε ακόμη περισσότερο για να μπορεί να χειριστεί όλες τις περιπλοκές της συναναστροφής με τους άλλους, κάτι που είναι πολύ βασικό για την επιβίωση μας .



1) -Οι γορίλες είναι παμφάγοι όπως σχεδόν όλα τα πιθηκοειδή! ειδικά οι χιμπατζήδες έχουν ως αγαπητό τους φαγητό τις μαιμούδες! (πολύ μικρά πιθηκοείδή! )
-Οι δε μπαμπουίνοι ως αγαπητό έδεσμα έχουν τα μικρά θηλαστικά! Επειδή κυνηγού σε ομάδες επιτίθοντε ακόμη και σε μοναχικά αιλουροειδή όταν υποψιαστούν ότι έχουν φωλιά με μικρά εκεί γύρω! όπως στη λεοπάρδαλη!

-Το κύριο χαρακτηριστικό όλων των πιθηκοειδών είναι ότι όταν κάποιο θέλει να γίνει ο αρχηγός πρέπει να διώξει τον ήδη υπαρχον!
-Ο ήδη υπάρχον στη μάχη που ακολουθεί αν καταφέρει και σκωτώσει τον νέο υποψίφιο! τρώει τα γεννητικά του όργανα και το μυαλό του σε ένδειξη κυριαρχίας ενώ τα υπόλοιπα μέλη τρέφονται με το υπόλοιπο σώμα!

2)-Όλα τα πιθηκοειδή έχουν και όρθια βάδιση! αλλά και χρησιμοποιούν έργαλεία όπως πέτρες και ξύλα!

3)Όλα τα πιθηκοειδή είναι κοινωνικοποιημένα και επικοινωννούν μεταξύ των. Εξού και το ψύρισμα της μαιμούς! αλλά και η υοθέτηση των ορφανών!

4)Να δεις τι δύκολο είναι για τα σημερινά πιθηκοειδή τα οποία και τότε είχαν περάσει από παγετώνες!

5)Εδώ είναι το ζουμί! η φύση φρόντισε εξ' αρχής να του δώσει το μυαλό ξεχωρίζοντάς το από τα άλλα πιθηκοειδή! για αυτό και τον έκανε αδύναμο δύνοντά στου όμως το μυαλό!

quote:
Think_Math:
Ο χωρισμός σε 2 νέα είδη δεν συμβαίνει έτσι .
Πρέπει να υπάρχει γεωγραφική απομόνωση κάποιου πληθυσμού , γιατί όσο υπαρχει ροή γονιδίων απο τον ένα πληθυσμό στον άλλο τότε δεν γίνεται διαχωρισμός .

Οταν όμως ένας πληθυσμός απομονώνεται για κάποιο λόγο , (μετανάστευση , αλλαγή της γεωγραφίας μίας περιοχής κ.λ.π. ) τότε ακολουθεί τον δικό του εξελικτικό δρόμο όπως αυτός καθορίζεται απο τις ιδιαίτερες συνθήκες που εμφανίζονται εκεί που ζεί .

Κάποια στιγμή η γονιδιακή δεξαμενή του κάθε πληθυσμού γινεται τόσο διαφορετική , σε βαθμό που είναι πιά αδύνατη η επανασύνδεση τους . Τότε έχουμε 2 νέα είδη στην θέση του αρχικού . ( οχι ένα καινούριο που "ξαφνικά" εμφανίστηκε).



-Δεν στέκει λογικά αυτό που λες! γιατί πως ξεχώρισαν τα άλλα πιθηκοειδή? και έχουμε δεκάδες είδη? Θα έπρεπε να είχαμε και δεκάδες μεταναστεύσεις σε γεωγραφικές περιοχές αποκομένες από τα άλλα! Δεν υπήρχαν σύνορα! πως λοιπόν εκεί που πήγε ο πρωτάνθρωπος δεν μπορούσαν να πάνε τα λοιπά πιθηκοειεδή?
-Αυτό το κάποια στιγμή προϋποθέτει λόγω της σταδιακής γινιακής διαφοροποίησης της δεξαμενής! και δεκάδες ή μάλλον εκατοντάδες αλλά πιο σωστά χιλιάδες διαφορετικά κρανία! κάτι που όμως...............
quote:
-europaios2:
Εάν τώρα είχαμε σιγά-σιγά εξέλιξη! όπως προείπα τα κρανία θα ήσαν διαφορετικά! κατά χιλιάδες! κάτι που δε συμβαίνει! Ίσως το παραπέρα λιώσιμο των πάγων να μας διαφωτίσει περισσότερο!

Think_Math:
Οπως σου εξήγησα οι ενδιάμεσοι κρίκοι είναι μερικές δεκάδες .
Δεν υπάρχει ανάγκη να είναι χιλιάδες .



-Θα έπρεπε λοιπόν να είχαμε και μερικές δεκάδες διαφορετικά κρανία! κάτι που δεν ισχύει από όσο ξέρω, (διόρθωσέ με).
quote:
Think_Math:
- Οτι προστάζει η καλύτερη δυνατή επιβίωση του είδους .
Επειδή βέβαια για τον άνθρωπο δεν υφίσταται πλέον η έννοια της γεωγραφικής απομόνωσης , είναι αδύνατο με τις παρούσες συνθήκες , να χωριστεί σε δύο διαφορετικά είδη .
Θα συνεχίστεί ασφαλώς η εξέλιξη στα πλαίσια του είδους μας.

-Αν το καλοσκεφτείς θα μπορούσε με τα φτερά τότε στις προϊστορικές περιόδους να είχε φτερά! έτσι θα έπρεπε η φύση να είχε κάνει αφού δεν του έδωσε φυσική δύναμη-προστασία για να προφυλαχτεί! Του έδωσε όμως το μυαλό! κάτι που δεν το έκανε με τα λοιπά πιθηκοείδή που πληριούσαν όλες τις προυποθέσεις! γιατί και αυτά αδύναμα ήσαν μπροστά στους δεινόσαυρους!
-Εν πας περιπτώση το πέταγμα είναι φανταστικό! όλο και κάποιο όνειρο θα έχεις δει να πετάς!
quote:
europaios2:
-Σε κάποια λοιπόν εκατομύρια χρόνια ξαφνικά θα πρέπει το νεώτερο ανθρώπινο είδος να σπάσει στα δύο! Αλήθεια πως θα είμαστε? με μυτερά αυτιά! με μεγάλο κεφάλι και αδύνατα άκρα? ή μήπως βγάλουμε φτερά?

Think_Math:
Οτι προστάζει η καλύτερη δυνατή επιβίωση του είδους .
Επειδή βέβαια για τον άνθρωπο δεν υφίσταται πλέον η έννοια της γεωγραφικής απομόνωσης , είναι αδύνατο με τις παρούσες συνθήκες , να χωριστεί σε δύο διαφορετικά είδη .
Θα συνεχίστεί ασφαλώς η εξέλιξη στα πλαίσια του είδους μας



-H συμπαντική όμως απομόνωση?
quote:
europaios2:
Και πως θα ανιτμετωπίσως το γεγονός η γυναίκα μου να γεννήσει ένα περίεργο πλάσμα? όταν θα φω στο μηχάνημα το περίεργο κρανί και άκρα τι θα κάνω? θα προχωρήσω σε άμβλωση? πιστεύοντας ότι έρχεται ένα τέρας? Το ποιο πιθανό!
Για να έρθουμε λοιπόν στη θέση των τότε πιθήκων! να παρατηρούν ένα νέο πίθηκο! τι θα έπραταν? Μυστήριο........
Θα ήεθελα πολύ τη γνώμη σου!

Think_Math:
Οπως σου εξήγησα η εξέλιξη δεν πραγματοποιείται με τέτοιους δραματικούς τρόπους , αλλά συνήθως με μικρά ανεπαίσθητα βήματα.
Μία διαφορά 50 κ. εκ στον εγκέφαλο είναι ανεπαίσθητη , και μόλις 20 τέτοιες σου κάνουν 1000 κ.εκ. διαφορά . Που βρίσκεται το περίεργο ?



-Δε μιλω για την εγκεφαλική διαφοροποίηση αλλά για τη σωματική και συγκεκριμένα το κεφάλι! ............ξαφνικά λοιπόν το παιδί πίθηκος γεννιέται με διαφορετικό κεφάλι! πως θα το ανιμετωπίουν τα λοιπά μέλη με την τότε παιδεία τους?
quote:
europaios2:
-Θα μπορούσε ένα σημερινό λιοντάρι ή αντιλόπη! η σκύλος! να επιβηώσει εκατομύρια χρόνια πριν? Σίγουρα όχι ανάμεσα στους δεινοσαύρους! οι οποίοι εξαφανίστηκαν απότομα!

Think_Math:
Γιατί όχι ?
Υπήρχαν και μικρόσωμοι δεινόσαυροι . Δεν ήταν όλοι γίγαντες .
Μιά χαρά θα τα κατάφερναν .



-Δε θα μπορούσε φίλε μου! οι μικρόσωμοι δεινόσαυροι πήγαιναιν κατά δεκάδες δε θα είχε μείνει αντιλόπη ούτε για δείγμα! ούτε τα λιοντάρια τα οποία όταν οι ύαινες εμφανιστούν διεκδηκόντας το νεκρό ζώο! εάν τα λιοντάρια δεν είναι 3 και περισσότερα την κάνουνε λαγοί!
quote:
europaios2:
δίνοντας απότομα τη θέση τους στα σημερινά θυλαστικά! Είναι σαν κάποιος να έκλεισε τη στρόφυγκα με το ζωικό τότε βασίλειο και να άνοιξε μια άλλη!
-Υπάρχει πολύ μυστήριο και πολύ σοφία..............ας ελπίσουμε κάποτε να το διελευκάνουμε!

Think_Math:
Δεν υπάρχει τίποτα μυστηριώδες .
Η ζωή απλά εκμεταλέυεται κάθε ευκαιρία που της δίνεται για να εμφανιστεί ακόμα πιό δυνατή .



-Όχι η ζωή φίλε! όλοι τη θέλουν! και οι δεινόσαυροί την ήθελαν!
-Η φύση τα κάνει όλα ανάλογα με τις δικές τις ανάγκες και τη σοφία που την οδηγεί! για αυτό σου έγραψα για 2 διαφορετικές στρόφιγκες! η φύση ξέρει πολύ καλά τι κάνει και τι θηλαστικά να εμφανίζει την κάθε φορά!

Υ.Γ. Πολύ ενδιαφέρον πιστεύω οι συγκεκριμένοι διάλογοι από όλους μας ας συνεχίσουμε μέχρι να τους εξαντλήσουμε.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy