ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΕΠΙΠΕΔΟ (LEVEL)?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 19
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 20:44:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε Εαρινέ με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνα με όσα έγραψες απαντώντας στον φίλο Makfor και θα μείνω ιδιαίτερα σ' αυτά γιατί μου μίλησαν ιδιαίτερα στην ψυχή

"Καλός γιατρός ή επιστήμονας αλλα σαν άνθρωπος μηδέν...ή καλός και εργατικός άνθρωπος αλλα σαν πατέρας και σύζυγος ανύπαρκτος...ή ευαγγελίζεται αυτό ή το άλλο , αλλα δεν αποτελούν τα όσα λέει..παρά μηχανισμός δημιουργίας εντυπώσεων παραπέμποντας σε πονηρό και ανώριμο άνθρωπο!

Η ζωή είναι ένας προσωπικός πίνακας του καθενός και εδράζει στο μυαλό και στην ψυχή μας φίλε μου και εμπεριέχει τα χρώματα με τον οποίο εμείς τον ζωγραφίζουμε ... άλλος με γκρίζα -συντονισμένος με την απαισιόδοξη οπτική του- και άλλος με όμορφα χρώματα , αποτέλεσμα του τρόπου με τον οποίο βλέπει τα πράγματα και τα συμβαίνοντα γύρω του...διότι κάποιοι συνανθρωποί μας βλέπουν απλά τα γεγονότα και άλλοι μπορούν να βλέπουν πίσω απο αυτά ... ορίζοντας έτσι έναν άλλο τόπο ψυχολογικής οντότητας ...η οποία παραπέμπει σε μια αποδεκτή και αγαπητή προσωπικότητα που συνεισφέρει θετικά στους γύρω του , δημιουργώντας ένα ιδιαίτερο και ευχάριστο κλίμα και συναισθηματική κατάσταση!"


"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2010, 20:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


τα επιπεδα οριστηκαν απο αυτους που ΗΘΕΛΑΝ να ξεχωρισουν , απο αυτους που θελαν να φαινονται απο ολους ποιο πανω , απο αυτους που ηθελαν παντα να εξουσιαζουν , αυτοι ειχαν αναγκη τα οποια επιπεδα , σκαλοπατια ή δε ξερω τι αλλο ... και αυτο ξεκιναει απο τους πρωτους ανθρωπους οπου αυτος στο υψηλοτερο επιπεδο ειχε περισσοτερο φαϊ ή περισσοτερες γυναικες ή δε ξερω τι.... ετσι ωστε να μπαινουν ταμπελες , πινακιδες ...


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]


Πολύ σωστά το επισημαίνεις φίλε μου , σε μια παρακμάζουσα κοινωνία άκρατα ανταγωνιστική και θυματοποιητική , εμφανίζονται όροι όπως πάνω-κάτω..καλό-κακό...θεικό-διαβολικό...ανώτερος-κατώτερος...σοφός-ηλίθιος κλπ...κλπ...όροι οι οποίοι εκ των πραγμάτων χωρίζουν και κατατάσσουν τους ανθρώπους αλλα και δημιουργούν διάφορες συναισθηματικές φορτίσεις ... φόβους..απειλές..κόμπλεξ..κλπ!

ΌΛοι αυτοί οι όροι δεν είναι τίποτα περισσότερο απο κοινωνικά κατασκευάσματα και σε εποχές όπου οι άνθρωποι νοούσαν με τις ιδέες που είχαν εντυπώσει διάφορα γεγονότα και παραστάσεις και οι διατυπώσεις τους εκ των πραγμάτων ήσαν ανάλογες!

Όλο το οικοδόμημα είναι δομημένο , πάνω σε αυτούς τους όρους και οι οποίοι -όροι- λειτουργούν θεματικά εντός των ανθρώπων και ισχυροποιούνται θεματικά και απο τον συναισθηματικό μανδύα με τον οποίο καταχωρήθηκαν συνεισφέροντας αρνητικά στον άνθρωπο στην επαφή του με την πραγματικότητα και τους συνανθρώπους του!

Όπου κι'αν κοιτάξεις , σε όλα τα συστήματα αξιών και πίστεων ....άκριτα και με μια ιδιότυπη γλωσσολαλιά αναπαράγονται όροι σαν αυτούς που προ-ανάφερα με σκοπό να χειραγωγήσουν και να κατευθύνουν τους ανθρώπους προς ένα "καλό και σωστό"... - υπενθυμίζοντας πάντα και κάνοντας συνεχείς αναφορές στο κακό και λάθος- ..οριζόμενο απο τον εμπνευστή της όποιας κοσμοθεωρίας ή ιδεολογίας και για λόγους ευνοήτους!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 09:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημερουδια...φιλε εαρινε θα ερθω να συμφωνησω μαζι σου θετοντας μια αλλη οψη του νομισματος...τα παντα ειναι υποκειμενικα...ολοι βλεπουμε αλλα ο καθενας μας ξεχωριστα εντοπιζει τις δικες του λεπτομερειες κ ταυτοχρονα θετει τα δικα του μετρα κ σταθμα...οποτε ο καθενας μας επιλεγει...κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχουν "κακοι" κ "καλοι"...απλως ειμαστε ολοι διαφορετικοι κ ταυτοχρονα ιδιοι μεσα σε ενα μωσαικο...ολοι μαζι κ ο καθενας ξεχωριστα αποτελει δομικο υλικο σαυτο που ονομαζουμε κυκλο ζωης...τα vibes τωρα του καθενα μας εχουν να κανουν κατα με με αλλες διαστασεις..ειναι ας πουμε οι προσωπικες μας ταυτοτητες στο υπερπεραν...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 10:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εαρινε , συμφωνω με οσα λες , ισως δεν το διατυπωσα σωστα , αλλα η διακριση στην μορφωση με βρισκει αντιθετο γιατι συμφωνω οτι ο καθενας εχει τα δικα του καλα που μπορει να ειναι και ασχετα της μορφωσης φυσικα , απο την αλλη δεν εχουμε ολοι την ιδια προσβαση στην μορφωση (δυστυχως) ουτε τα σχολεια μας διακρινουν την δεξιοτητα του καθενος μας (παλι δυστυχως) ουτε μας καθοδηγουν σε αυτο που μας αρεσεις (τρεις φορες δυστυχως) ... αρα καθε ταμπελοποιηση γινεται εκ του πονηρου ...


ο ανθρωπος πρεπει να εχει ως σκοπο το συνολικο καλο , καθως εαν δεν νοιαζει αυτος για τον γειτονα του αργα ή γρηγορα οσο καλα και εαν ειναι θα βρεθει στην θεση του γειτονα του , σημερα θεωρουμε ευτυχια τον πλουτο , η εργασια μας και ο τροπος ζωης μας ειναι προσανατολισμενος σε αυτον , στο πως θα κερδισω λεφτα για να περναω καλα , το να περναω καλα δεν ειναι κατακριτεο ισα ισα , η συνδεση ομως που κανουμε οτι περναω καλα με λεφτα και μονο με λεφτα ειναι που χαλα την συνταγη

απο μικρα παιδια κυριαρχει το να κανεις μια καλη δουλεια για να εχεις λεφτα , μας μιλανε για ενα καλο γαμο εννοοντας τον πλουσιο , μας λενε να γινουμε μεγαλοι και τρανοι για να εξουσιαζουμε ... αλλα δεν μας λενε πως να ειμασε ευτυχισμενοι , πως να κυνηγησουμε την ευτυχια και πως να την ριξουμε στο κρεβατι μας τελικα (και δεν μιλαω για την γειτονισα μου την Ευτυχια χαχαχα)

οταν ΑΝΤΙΛΗΦΘΟΥΜΕ ποσο λαθος ειναι ολο αυτο , ισως εχουμε και την ελπιδα να γινουμε καλυτεροι , να διορθωσουμε τα κακως κειμενα της κοινωνιας μας , μιας κοινωνιας διαμορφωμενης μεσα απο θρησκειες , πολιτκες και κερδος και το αποτελεσμα αυτων των τρειων στοιχειων ... Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ... δεν καληξαμε κακως εως εδω , ηταν η πορεια του ανθρωπου τετοια που πιθανοτατα πρεπει να περασει απο αυτο εδω που ζουμε σημερα για να καταλαβουμε οτι τελικα η ουσια δεν ειναι στις διαφορες μας , στα μιση μας , στο κερδος , αλλα στην αγαπη , στην κατανοηση , στην συμπονια , στο ενδιαφερον για τον αλλον , ... δεν ξερω εαν θα γινει κατι τετοιο ... και δεν ξερω εαν γινοταν κατι τετοιο εαν τελικα θα ηταν για "καλο"

εμεις ως μοναδες , εαν δεν μας αρεσει αυτο που βλεπουμε γυρω μας , καθως υπαρχουν και αυτοι που ειναι μια χαρα με το υπαρχων συστημα, αρκει να αλλαξουμε πρωτα εμεις και μαζι με εμας και ο γειτονας και μαζι με τον γειτονα η πολη ολη ... θα μου πεις εγω ενας εργατης τι να κανω , θα ελεγα να διεκδικισεις τα οσα δικαιουσε και εννοω τον σεβασμο στο προσωπο σου αλλα και να σεβεσαι στου αλλους ... θα μου πεις εγω ενα μαγαζακι εγω με εναν υπαλληλο , θα ελεγα να μην τον εκμεταλευεσαι , να του αναγνωριζει το δικαιωμα να ζει σαν ανθρωπος και εαν θες θα σου ελεγα να πουλας με κερδος τοσο ωστε να βγαζεις τα εξοδα σου και εαν εχεις κερδη να τα μοιραζεσαι με τον υπαλληλο σου ή να παρεις και δευτερο και να δουλευουν 4ωρο με κανονικο μισθο ... εαν εισαι βιομηχανος θα σου ελεγα τα ιδια ... εαν ολοι αντιληφθουμε οτι το χρημα δεν εχει καμια ουσιαστικη αξια μεσα στην ζωη μας και οτι εαν ομορφο ηλιοβασιλεμα δεν εξαγοριζατε με τιποτα , και οτι η συσορευση πλουτου στην τσεπη μου ισοδυναμει με την εξαθλιωση δεκαδων ΣΥΝανθρωπων μου ... ισως τοτε ισως αντιληφθω ποσο κακο προσφερω στον κοσμο για να περναω εγω καλα ...


ονειρευομαι μια κοινωνια , χωρις κερδος , χωρις πλουτο , χωρις χρημα , χωρις συνορα , χωρις διακρισεις , χωρις θρησκειες , χωρις πολιτικους ... παρα μονο ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που ολοι νοιαζονται για ολους , που η εργασια ειναι εθελοντικη που δεν υπαρχει ανεργια , ουτε εκμεταλευση ανθρωπου απο ανθωπο , που δεν υπαρχει φτωχια ουτε εξαθλιωση ... που ολοι επιλεγουν αυτο που θελουν σεβομενοι παντα τις επιθυμιες των αλλων ... σημερα ειμαστε σε ενα σημειο που αυτο ειναι ΕΦΙΚΤΟ , η τεχνολογια που εχουμε αναπτυξει μας δινουν αυτη την δυνατοτητα ... βασικο στοιχειο σε ολα αυτα ειναι το τελος της υπερκαταναλωσης και της τεραστιας ποσοτητας ενεργειας που καταναλωνουμε για το τιποτα ... εκαι ολα αυτα τα λεω απλα με μια λεξη ΑΝΘΡΩΠΟΣ , μια ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ κοινωνια που σεβεται το περιβαλον και μαζι με αυτο και τον εαυτο της τον ιδιο ... παλι ονειρευομαι ... το ξερω ...δικαιωμα στο ονειρο χαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 10:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε makfor συνέχισε να ονειρεύεσαι, τα όνειρα μπορεί να γίνουν πραγματικότητα, και περισσότερο αν όλοι έχουμε το ίδιο όνειρο τότε υπάρχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να το κάνουμε πραγματικότητα


"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 12:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
Οφείλω να διαφωνήσω σε κάποια πράγματα που έχουν ειπωθεί.
Πρώτα απ όλα βλέπω αντιπαραθέσεις για τις θρησκείες κάτι εντελώς άτυπο γιατί η υπέρτατη δύναμη (ας την λέω θεό για καλύτερη συνεννόηση) είναι μέσα σε όλες τις θρησκείες αλλά και ταυτόχρονα έξω από όλες τις θρησκείες. κάθε θρησκεία διαμορφώθηκε σε διαφορετική εποχή, σε διαφορετικό μέρος, με διαφορετικές καταστάσεις και με διαφορετικές ανάγκες των ανθρώπων που ζούσαν στο μέρος αυτό. Όλες σαν βάση πρεσβεύουν σχεδόν τα ίδια. μένει στους ανθρώπους η διαφοροποίησή τους και η προσαρμογή τους και η βελτίωσή τους ανάλογα με τα προσωπικά αιτήματα και προσδοκίες του κάθε ενός.
Ο θεός δεν είναι μόνο η ύλη, είναι πολύ περισσότερο ο εσωτερικός εαυτός του κάθε ενός.Μπορείς να τον βρεις μόνο από την εσωτερική αναζήτηση. Την εσωτερική αναζήτηση μπορούν να την κάνουν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι ανεξαιρέτως πνευματικής κατάστασης, ψυχικής ισορροπίας ή σωματικής κατάστασης ή κοινωνικού επιπέδου. Όλοι έχουμε τις ευκαιρίες μας να προχωρήσουμε στον εσωτερικό δρόμο μας και μέσα από εκεί μπορούμε να βελτιώσουμε και την ίδια μας την ζωή.
Είναι όμως απαραίτητο να δουλέψουμε δυναμικά για να έχουμε αποτελέσματα.
Αν φροντίζουμε με όποιον τρόπο μπορούμε μόνο την καλοπέρασή μας και δεν μας νοιάζει τίποτα άλλο τότε μην περιμένουμε πραγματική πνευματική άνοδο και καλυτέρευση αλλά ούτε και η ίδια μας θα βελτιωθεί όπως πρέπει.
Οι παράλογες αντιπαραθέσεις κανέναν δεν ωφελούν και πολύ περισσότερο εμάς τους ίδιους.
Σε όποια κατάσταση και αν βρισκόμαστε το έχουμε επιδιώξει εμείς οι ίδιοι και εμείς οι ίδιοι μπορούμε να ξεφύγουμε, αρκεί να το θέλουμε και να δουλέψουμε γι αυτό χωρίς να ρίχνουμε το φταίξιμο σε άλλους και χωρίς να κατηγορούμε τους άλλους.
Όλοι έχουμε το δικαίωμα να πούμε την γνώμη μας χωρίς να σταυρωνόμαστε από κανέναν.
Αν θέλετε να είμαστε σωστοί συζητητές ας προσπαθήσουμε από την κάθε συζήτηση να επωφελούμεθα και όχι να σφάζουμε τους άλλους επειδή έχουν διαφορετική γνώμη.
Υποτίθεται ότι είμαστε πολιτισμένοι. Ας φερθούμε λοιπόν έτσι και ας μην διώχνουμε και κάποιους άλλους με τις κονταρομαχίες μας οι οποίοι θα ήθελαν να πάρουν μέρος στην συζήτηση και να πουν τα δικά τους ή να ρωτήσουν για πράγματα που τους ενδιαφέρουν.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 13:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλοι μου καλή σας ημέρα.
Οφείλω να διαφωνήσω σε κάποια πράγματα που έχουν ειπωθεί.
Πρώτα απ όλα βλέπω αντιπαραθέσεις για τις θρησκείες κάτι εντελώς άτυπο γιατί η υπέρτατη δύναμη (ας την λέω θεό για καλύτερη συνεννόηση) είναι μέσα σε όλες τις θρησκείες αλλά και ταυτόχρονα έξω από όλες τις θρησκείες. κάθε θρησκεία διαμορφώθηκε σε διαφορετική εποχή, σε διαφορετικό μέρος, με διαφορετικές καταστάσεις και με διαφορετικές ανάγκες των ανθρώπων που ζούσαν στο μέρος αυτό. Όλες σαν βάση πρεσβεύουν σχεδόν τα ίδια. μένει στους ανθρώπους η διαφοροποίησή τους και η προσαρμογή τους και η βελτίωσή τους ανάλογα με τα προσωπικά αιτήματα και προσδοκίες του κάθε ενός.
Ο θεός δεν είναι μόνο η ύλη, είναι πολύ περισσότερο ο εσωτερικός εαυτός του κάθε ενός.Μπορείς να τον βρεις μόνο από την εσωτερική αναζήτηση. Την εσωτερική αναζήτηση μπορούν να την κάνουν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι ανεξαιρέτως πνευματικής κατάστασης, ψυχικής ισορροπίας ή σωματικής κατάστασης ή κοινωνικού επιπέδου. Όλοι έχουμε τις ευκαιρίες μας να προχωρήσουμε στον εσωτερικό δρόμο μας και μέσα από εκεί μπορούμε να βελτιώσουμε και την ίδια μας την ζωή.
Είναι όμως απαραίτητο να δουλέψουμε δυναμικά για να έχουμε αποτελέσματα.
Αν φροντίζουμε με όποιον τρόπο μπορούμε μόνο την καλοπέρασή μας και δεν μας νοιάζει τίποτα άλλο τότε μην περιμένουμε πραγματική πνευματική άνοδο και καλυτέρευση αλλά ούτε και η ίδια μας θα βελτιωθεί όπως πρέπει.
Οι παράλογες αντιπαραθέσεις κανέναν δεν ωφελούν και πολύ περισσότερο εμάς τους ίδιους.
Σε όποια κατάσταση και αν βρισκόμαστε το έχουμε επιδιώξει εμείς οι ίδιοι και εμείς οι ίδιοι μπορούμε να ξεφύγουμε, αρκεί να το θέλουμε και να δουλέψουμε γι αυτό χωρίς να ρίχνουμε το φταίξιμο σε άλλους και χωρίς να κατηγορούμε τους άλλους.
Όλοι έχουμε το δικαίωμα να πούμε την γνώμη μας χωρίς να σταυρωνόμαστε από κανέναν.
Αν θέλετε να είμαστε σωστοί συζητητές ας προσπαθήσουμε από την κάθε συζήτηση να επωφελούμεθα και όχι να σφάζουμε τους άλλους επειδή έχουν διαφορετική γνώμη.
Υποτίθεται ότι είμαστε πολιτισμένοι. Ας φερθούμε λοιπόν έτσι και ας μην διώχνουμε και κάποιους άλλους με τις κονταρομαχίες μας οι οποίοι θα ήθελαν να πάρουν μέρος στην συζήτηση και να πουν τα δικά τους ή να ρωτήσουν για πράγματα που τους ενδιαφέρουν.

Φιλικότατα.


Αυτό λέγεται "τάπωμα" φίλε μου και μάλιστα με απλό , διακριτικό και εύστοχα διατυπωμένο λόγο αλλα και προσεκτικό , ούτως ώστε να μην προσβάλλει καμμιά πλευρά!

Προσωπικά χαιρετίζω τον λόγο και την παρουσία σου στο φόρουμ και το εννοώ!

Μακάρι να ενστερνισθούμε όλοι αυτές τις σκέψεις σου .... και να νοηματοδοτήσουν επι της ουσίας την νοήσή μας!

Νά'σαι καλά ..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2010, 19:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό είναι το όλο θέμα φίλε glinaaea, ότι ο άνθρωπος,τρέχει κάπου μόνος του, δεν αντιλαμβάνεται ότι είναι η ανθρωπότητα που ανεβαίνει,αγωνίζεται,όχι το άτομο...Δημιουργούνται προσωπικές ευθείες,προσωπικά αδιέξοδα,όταν το ζητουμενο είναι κοινό:Η άνοδος του ανθρώπου,σε συνολική βάση, στο επόμενο επίπεδο...
Πράγμα που γίνεται,ούτως ή άλλως,μόνο του,αλλά,δυστυχώς, υπαρχουν οι άνθρωποι,που νομίζουν ότι το καθορίζουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 08:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.

Αν κατάλαβα καλά το θέμα της συζήτησης συνεχίζεται ΜΟΝΟ με κονταρομαχίες και αλληλο<<εκτιμήσεις>>
Ωραία συνέχεια. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ.

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 10:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν αυτό κατάλαβες, απο τα τελευταία μου μηνύματα, ή τα προηγούμενα, φιλε μου glinaaea, τι να πω....Υπάρχουν πολλά πεδία στη ζωή,δεν είμαστε πάντα γυρω απο ένα τραπέζι και συζητάμε..Πάμε και γήπεδο,παίζουμε τάβλι,πίνουμε κανένα τσίπουρο,τρώμε κι όλας,κάνουμε κι άλλα πράγματα...
Κι αυτά,δε, αποτελούν τμήμα του κόσμου μας...Αυτουνού, οπου ζει την παρακμή, πριν αλλάξει επιπεδο...Δεν θέλεις να τη δεις;Μήπως, είναι η αλήθεια, όμως, αυτη και δεν πρέπει να την αρνούμαστε;
Έτσι μπορεί κάτι να καταλάβουμε...
Γίνεται κι έτσι καμιά φορά...
Καθε στιγμή,είναι μοναδική και δεν επαναλαμβάνεται...Πόσο σε μια εποχή του τέλους,σαν τη δική μας..Ενός τέλους και μιας αρχής...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 21:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τελος κ αρχη σε τι?...ατομο κ ανθρωπος...συμφωνα με καποιον τυπο ονοματι Καντ ο κοσμος ειναι προσδιορισμενος απο τις a priori μορφες της ανθρωπινης εποπτειας κ απο τις υποκειμενικες αρχες τις ανθρωπινης διανοιας..καπου αλλου παλι λεει οτι ο ανθρωπος ως υποκειμενο του αισθητου κοσμου δεν εχει μονον ενα εμπειρικο χαρακτηρα μεσα στον κοσμο αυτο αλλα διαιπεται κ απο αλλες αναγκαιοτητες...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2010, 22:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσα λές αγαπητή μου hunter1,είναι καλά κλεισμένα,μέσα στις ανάγκες μας και τις υλικές φυλακές μας..Μόλις απελευθερωθούμε,θα δούμε και πιο πάνω...Εκεί, που ανήκουμε και θα παμε...Μόλις ξεφύγουμε, απο την αρνητικότητα μας...
Τα παιδιά, ειναι ο δρόμος..Δείχνουν που πάει ο άνθρωπος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2010, 12:38:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

τελος κ αρχη σε τι?...ατομο κ ανθρωπος...συμφωνα με καποιον τυπο ονοματι Καντ ο κοσμος ειναι προσδιορισμενος απο τις a priori μορφες της ανθρωπινης εποπτειας κ απο τις υποκειμενικες αρχες τις ανθρωπινης διανοιας..καπου αλλου παλι λεει οτι ο ανθρωπος ως υποκειμενο του αισθητου κοσμου δεν εχει μονον ενα εμπειρικο χαρακτηρα μεσα στον κοσμο αυτο αλλα διαιπεται κ απο αλλες αναγκαιοτητες...

d.k


Και σύ , πώς το ερμηνεύεις αυτό φίλη μου , τι καταλαβαίνεις ότι εννοεί???


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2010, 07:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μια αναζητηση κανει κ αυτος για το επομενο σταδιο του ανθρωπου...ξεχωριζει τον ανθρωπο σε υλιστη απο τη μια κ ως φιλοσοφικο ον απο την αλλη...αυτος ο ανθρωπος που ζει αναπτυσεται μεσα σε εναν κοσμο 3 διαστασεων κ ψαχνει να βρει το κατι παραπανω για να γεμισει την ψυχη του...αυτη ειναι η αναγκαιοτητα που αναφερει το θεμα ομως ειναι οπως επισημενεις φιλαρακι trexagireve οτι πρεπει πρωτα να δουμε το αν ο σημερινος ανθρωπος εχει ακομα αυτη την αναγκαιοτητα να δει παραπανω απο τις υλιστικες εμπειρειες του..ελπιζω πανω κατω να σε καλυψε η απαντηση μου εαρινε μου...

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2010, 09:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.

--------------------------------------------------------------------
Αν αυτό κατάλαβες, απο τα τελευταία μου μηνύματα, ή τα προηγούμενα, φιλε μου glinaaea, τι να πω....Υπάρχουν πολλά πεδία στη ζωή,δεν είμαστε πάντα γυρω απο ένα τραπέζι και συζητάμε..Πάμε και γήπεδο,παίζουμε τάβλι,πίνουμε κανένα τσίπουρο,τρώμε κι όλας,κάνουμε κι άλλα πράγματα...
Κι αυτά,δε, αποτελούν τμήμα του κόσμου μας...Αυτουνού, οπου ζει την παρακμή, πριν αλλάξει επιπεδο...Δεν θέλεις να τη δεις;Μήπως, είναι η αλήθεια, όμως, αυτη και δεν πρέπει να την αρνούμαστε;
Έτσι μπορεί κάτι να καταλάβουμε...
Γίνεται κι έτσι καμιά φορά...
Καθε στιγμή,είναι μοναδική και δεν επαναλαμβάνεται...Πόσο σε μια εποχή του τέλους,σαν τη δική μας..Ενός τέλους και μιας αρχής...
------------------------------------------------------------------

Φίλε trexagireve,συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα Ακριβώς ΤΙ θες να πεις με αυτά που γράφεις (είμαι λίγο ντβαρ).Αν κατάλαβα σωστά (αν δεν κατάλαβα συγνώμη και διόρθωσέ με η μάλλον επεξήγησέ μου) εννοείς ότι πρέπει να απαρνηθούμε τελείως ( .Ενός τέλους)τα υλικά αγαθά και να δωθούμε ολοκληρωτικά (και μιας αρχής...)στον εσωτερικό και ψυχικό κόσμο????
Αν αυτό εννοείς νομίζω ότι είναι λάθος.
Φίλε μου ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, αυτό δεν μπορεί να αλλάξει με τίποτα που σημαίνει ότι τα υλικά αγαθά τα έχουμε ανάγκη και δεν μπορούμε χωρίς αυτά. Αυτό που χρειάζεται να κάνουμε είναι να βάλουμε μέτρο στην χρήση τους και να δώσουμε περισσότερο βάρος στην εσωτερική αναζήτηση.
Αν δεν έχουμε εμπειρία της εσωτερικής αναζήτησης δεν μπορούμε ούτε να περιορίσουμε τα υλικά αγαθά(της ύλης).
Μόνο αν δώσουμε σημασία και βάρος στην εσωτερική αναζήτηση ΚΑΙ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ, ΤΟΤΕ θα είμαστε στην θέση του περιορισμού και του ελέγχου των υλικών αγαθών.Η ίδια η θέση και το ύψος που θα κερδίσουμε μέσα στον εσωτερικό δρόμο θα μας δώσουν την γνώση και την δύναμη να ελέγξουμε την ύλη. Αυτό όμως προϋποθέτει ΘΕΛΗΣΗ για να ξεκινήσουμε και να απολαύσουμε τα οφέλη του εσωτερικού δρόμου και των διαφόρων επιπέδων (τα οποία είναι πολύ σημαντικά).
Βρισκόμαστε σε μια εποχή δύσκολη που πρέπει οπωσδήποτε να ξεκινήσουμε την εσωτερική αναζήτηση και να ξεφύγουμε από τις αλλεπάλληλες ενσαρκώσεις γιατί κάθε επόμενη ζωή σ αυτές τις εποχές θα ε'ιναι ΚΑΙ πιο δύσκολη η ίδια η ζωή αλλά ΚΑΙ πιο δύσκολο το ξεκίνημα του εσωτερικού δρόμου. Αυτό είναι αναμφισβήτητο. Γι αυτό λοιπόν οποιοσδήποτε διαθέτει κάποια γνώση επ αυτού θα θελήσει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ να ξεκινήσει την αναζήτηση της εσωτερικής αναζήτησης Σ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΖΩΗ.
Όλοι μπορούμε, αρκεί να θελήσουμε.

Φιλικότατα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2010, 10:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσωτερική αναζήτηση και βελτίωση του ανθρώπου!

Ηθικοί κανόνες και φυσιολογικές ενορμήσεις του ανθρώπου ή επιθυμίες που αναβλύζουν απο το είναι του και προσκρούουν σε ηθικούς προστακτικούς κώδικες , με αποτέλεσμα τις νευρώσεις!

Αυτό το οποίο σήμερα ορίζεται ως βιασμός στα πρώτα στάδια του ανθρώπου-ας μην το ξεχνάμε ποτέ , ότι και ο άνθρωπος είναι ένα ζώον ..- εθεωρείτο ως κάτι το απόλυτα φυσιολογικό και υπαρκτό!

Αυτές δε οι "μνημες" εξακολουθούν να υπάρχουν εκόμα σε νάρκη εντός του ανθρώπου και γονιδιακά μεταφερόμενες ... όμως ο άνθρωπος διαχωρίσθηκε απο τα υπόλοιπα ζώα διότι μπόρεσε να δημιουργήσει πολιτισμό και να θέσει υπο έλεγχο ζωώδη ενστικτά του και να επιβληθεί επ'αυτών!

Δεν υπήρχαν ηθικοί -προστακτικοί- κώδικες επι τη εμφανίσει του και εκείνο που διέκρινε την συμπεριφορά του ανθρώπου ήταν το ένστικτο και οι ενορμήσεις του -η φύση του..-...η ανάγκη του απο την άλλη μεριά να δημιουργήσει και στην συνέχεια να ενταχθεί σε κοινωνίες , σιγά -σιγά άρχισε να επιφέρει τους πρώτους ηθικούς κώδικες και οι οποίοι εμφανίζονταν ως προυπόθεση για καλή κοινωνία και εύρυθμη λειτουργία της νεοσυσταθείσας κοινωνίας!


Εδώ άρχισε να εμφανίζεται ο όρος ευνουχισμός και που δεν είναι τίποτα περισσότερο απο μια απαγόρευση δια μέσου των κοινωνικών νόμων , ο οποίος εισάγεται στην ψυχική οικονομία του κάθε παιδιού δια μέσου του γονεικού λόγου και ο οποίος είναι ο εκφραστής αλλα και θεματοφύλακας αυτών των λεγομένων κοινωνικών νόμων!

Θα αναρρωτηθεί -ίσως- κάποιος και είναι αυτό κακό ρε Εαρινέ???

Θα απαντούσα το εξής:"Και ποιός ορίζει με ορθότητα ή απο που έρχεται αυτός ο όρος περί καλού και κακού???"

Θα έλεγα δε ότι απο την στιγμή που ο άνθρωπος υπηρετεί και υπακούει σε έναν ηθκιό προστακτικό κώδικα , αυτομάτως -εκείνη την στγμή που αναφέρει την λέξη ΠΡΕΠΕΙ.." ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ...καθρεπτίζει και προβάλλει την πρωτογενή του επιθυμία...και η οποία είναι εντελώς διαφορετική απο αυτό το "πρέπει" που καλείται δια μέσου του ηθικού προστακτικού κώδικα να ακολουθήσει...

"Πρέπει να μην τον βρίσω" που σημαίνει ότι θέλει αλλα δεν πρέπει...
"Πρέπει να μην πώ ψέμματα" που σημαίνει ότι θέλει να πεί ψέμματα...
κλπ...κλπ...και που τελικά κάθε πρέπει , επισημαίνει ανάγλυφα την πρωτογενή του επιθυμία και την οποία ΠΡΕΠΕΙ να εγκαταλείψει..πρός χάριν της αποδοχής της ίδιας της κοινωνίας!

Πιστεύω , ότι ανεβαίνοντας επίπεδο ... οι άνθρωποι αφήνουν -αναγκαστικά- πίσω τους , μερος της ανθρώπινης υπόστασής τους και εκ των πραγμάτων εμφανίζονται νευρώσεις οι οποίες παρατηρούνται σε όλες τις επιμέρους συμπεριφορές των ανθρώπων , είτε σε ήπιες ..είτε σε ακραίες μορφές συμπεριφορών!

Γι'αυτό και επαναλαμβάνω και λέω ότι ο μόνος αρμόδιος προκειμένου οι άνθρωποι να μπορέσουν να καθορίσουν ή να επισημάνουν τι και γιατί τους συμβαίνει κάθε φορά και να μπορέσουν να το χειρισθούν , είναι μόνο η επιστήμη της ψυχολογίας και κανένας άλλος και αυτό διότι είναι η μόνη επιστήμη που σε συνδιασμό με με νεαρότερες αλλα εγκυρότατες επιστήμες όπως η νευρολογία .... νευροψυχολογία μπορούν να δώσουν απαντήσεις μιας και γνωρίζουν αρκετά πράγματα για την δομή και καταστατικότητα του υποκειμένου άνθρωπος!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2010, 10:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Εαρινέ, Δύο επισημάνσεις.
Πρώτον ΖΟΥΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΠΟΧΕΣ. Άσχετα με ποιους τρόπους έχουμε φτάσει μέχρι εδώ,ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ το ότι υπάρχει εσωτερικός δρόμος που πρέπει να ακολουθήσουμε. Αυτήν την γνώση δεν μας την έχει δώσει η επιστήμη. Καμία ανθρώπινη επιστήμη δεν μπορεί να πραγματευτεί τον εσωτερικό δρόμο. Η επιστήμη βασίζεται σε έρευνα και πείραμα. Πώς είναι δυνατόν να ερευνήσει και να πειραματιστεί για νόμους που είναι πολύ ανώτεροι από τις δυνάμεις της. Ξέχνα την επιστήμη φίλε μου για καταστάσεις του εσωτερικού κόσμου. Είναι αδύναμη.
Και όσο για είδη ηθικής, οι άνθρωποι έχουν δημιουργήσει πάμπολλα είδη. Η σωστή όμως και αληθινή ηθική αναγνωρίζεται εύκολα από τους ακολουθούντες τον δρόμο αυτό. Είναι ΜΙΑ και αν δεν την ακολουθήσει κάποιος επειδή δεν τον συμφέρει υλικά, τότε........... ας κάνει ότι θέλει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2010, 11:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπορει καποιος να μας καθορισει τι εννοουμε με τον ορο εσωτερικη αναζητηση και εσωτερικος δρομος ?


υλικα αγαθα , μια αλλα , κατα την αποψη μου , απατη ,

εαν δωσω πολλα παιχνιδια στο παιδι μου , τοτε θα γινει αχορταγο και δεν θα ευχαριστεται με τιποτα ...
εαν δωσω λιγα παιχνιδαι στο παιδι μου , τοτε αυτο θα εχει προβλημα καθως ολοι θα εχουνε αλλα αυτο δεν θα εχει και θα το οδηγησει ισως σε σκοτεινα μονοπατια ...

πως θα με βοηθησει η εσωτερικη αναζητηση να παρω αποφαση για το πως θα μεγαλωσω το παιδι μου ?


το προβλημα με τα υλικα αγαθα , δεν ειναι αυτα καθε αυτα , ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ για να τα αποκτησουμε ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ , ετσι εχουμε αυτους που εχουν να δωσουν και αυτους που ΔΕΝ εχουν να δωσουν , και αυτοι που δεν εχουν ακολουθουν διαφορους τροπους για να τα αποκτησουν ... ΕΤΣΙ βγηκαν οι ΜΑΓΚΕΣ και ειπαν ΥΛΙΚΑ ΑΓΑΘΑ , κακο πραμα για την ψυχη... τζιιιζζζ καιει !!! μονο που αυτοι που τα ειπαν ζουν μεσα στα υλικα αγαθα που τους χαριζουν αυτοι που τους πιστευουν !!!

για μενα η λυση ειναι απλη , ΛΟΓΙΚΗ και ΣΚΕΨΗ , ακομη και σε μικρη ποσοτητα θα μας εδινε λυσεις

επισης για μενα το προβλημα με τα "υλικα αγαθα" ειναι ενα και μοναδικο ο ΠΛΟΥΤΟΣ (μεσα στον οποιο υπαρχει και ΚΕΡΔΟΣ) , κατι που μας εχουν πει και προγονοι μας ...

εαν για να αποκτησουμε τα υλικα αγαθα δεν απαιτουντα να δωσουμε τιποτα αλλα μπαιναμε μεσα στο μαγαζι και περναμε οτι θελαμε απο το ραφι , ΤΟΤΕ ΘΑ ΛΕΓΑΜΕ και παλι οτι κανει ΚΑΚΟ ? μαλλον οχι , καθως με αυτο τον τροπο θα τα ειχαμε απαξιωσει αρα θα τα ειχαν ΟΛΟΙ αρα δεν θα ηταν ΣΗΜΕΙΟ διαφορας - τριβης - εντασης το εαν εχω κατι παραπανω ή παρακατω απο σενα !!!

εαν λοιπον θελουμε να αλλαξουμε κατι σε αυτον εδω το κοσμο ειναι να μειωσουμε εως να μηδενισουμε τον ΠΛΟΥΤΟ/ΚΕΡΔΟΣ και ολα να περιστρεφονται γυρω απο το ΚΟΙΝΟ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ... ο τροπος υπαρχει , τα μεσα υπαρχουν ... απο θεληση ομως ΔΕ τα παμε και τοσο καλα χαχαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2010, 12:28:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε μου Εαρινέ, Δύο επισημάνσεις.
Πρώτον ΖΟΥΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΠΟΧΕΣ. Άσχετα με ποιους τρόπους έχουμε φτάσει μέχρι εδώ,ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ το ότι υπάρχει εσωτερικός δρόμος που πρέπει να ακολουθήσουμε. Αυτήν την γνώση δεν μας την έχει δώσει η επιστήμη. Καμία ανθρώπινη επιστήμη δεν μπορεί να πραγματευτεί τον εσωτερικό δρόμο. Η επιστήμη βασίζεται σε έρευνα και πείραμα. Πώς είναι δυνατόν να ερευνήσει και να πειραματιστεί για νόμους που είναι πολύ ανώτεροι από τις δυνάμεις της. Ξέχνα την επιστήμη φίλε μου για καταστάσεις του εσωτερικού κόσμου. Είναι αδύναμη.
Και όσο για είδη ηθικής, οι άνθρωποι έχουν δημιουργήσει πάμπολλα είδη. Η σωστή όμως και αληθινή ηθική αναγνωρίζεται εύκολα από τους ακολουθούντες τον δρόμο αυτό. Είναι ΜΙΑ και αν δεν την ακολουθήσει κάποιος επειδή δεν τον συμφέρει υλικά, τότε........... ας κάνει ότι θέλει.

Τι αποτελει για σένα φίλε μου και ορίζεται ως εσωτερικός δρόμος???

Είναι κάτι το οποίο συγκροτείται "αναίτια" και που καμμιά σχέση δεν έχει με την φύση αλλα και την καταστατικότητα του ανθρώπου?

Ποιές είναι οι αιτίες εκείνες που κινούν τα νήματα αυτής της ιδέας?

Και ποιός άραγε είναι εκείνος και σε ποιά γνώση στηρίζεται , για να πεί ότι όλες οι αναζητήσεις του ανθρώπου και οι προβληματισμοί του δεν είναι άρρηκτα συνδεδεμμένα με τις ασυνείδητες φοβίες αλλα και εξαρτήσεις του?

Είναι δηλαδή εκτός του ιδίου του ανθρώπου όλα τα αίτια και δεν αναβλύζουν απο το είναι του???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2010, 18:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε glinaaea, ήρθε η εποχή, ο άνθρωπος να αλλάξει επιπεδο λέμε,στο παρόν θέμα..Έστω, με ερωτηματικό...Σε μια φάση της ιστορίας του ανθρώπου, με τον άνθρωπο σε κατάσταση φρενήρους θέλω,δίχως ικανοποίηση,που λέει κι ο Τζάγκερ, όλοι μένουν να ζητούν ότι δεν ξέρουν...
..Και φυσικά,ο κορεσμός της ύλης, μέσα απο την υπερκαταναλωτικότητα, είναι ήδη γεγονός...Νέες προοπτικές, νέες επιθυμίες, αλλά, όλα γήινα,όσο ακριβά κι αν είναι, όλα μικρά και κάτω, όλα χαμηλών προσδοκιών.......
Τι αλλο να κοτάξουμε εκτος απο ψηλα;...
Ο εσωτερικός μας εαυτός, είναι αυτός που θα επιβιώσει και βέβαια, ειναι ο μόνος αθάνατος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2010, 20:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ψηλα βαθια δεν εχει καμια σημασια κ καμια διαφορα...αρκει το ¨αθανατο¨ να προσπαθησουμε να κρατησουμε κ αμολυντο...εδω ας μην μπερδευτουμε κ χωριστουμε παλι αναλογα με την πιστη του καθενος...αγαπητε glinaaea συμφωνω με οσα λες αλλα σιγουρα υπαρχει κ κατι παραπανω...ζω υπαρχω αντιλαμβανομαι κ τελος?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 09:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο ο άνθρωπος , παραμένει σε ένα επίπεδο αντίληψης αντίστοιχο με αυτό το οποίο τον οδήγησε σε ατραπούς και λαίλαπες και δεν αποδίδει στον εαυτό του , οποιαδήποτε παράβαση ή λάθος αλλα το αποδίδει στην ύπαρξη και στην επιρροή ρου σατανά ή σε οποιονδήποτε "έξω" απο αυτόν , τότε θα παραμένει και θα βυθίζεται ολοένα σε μια μαύρη δίνη , ανήμπορος να βγεί απο το τέλμα και να ανέβει επίπεδο...αντίθετα θα πέφτει σε κατώτερα επίπεδα!

Οι κώδικες πεποιθήσεων με τους οποίους μέχρι σήμερα "πορευόταν" και αντλούσε την οποιαδήποτε πίστη ή αντίληψη περί των πραγμάτων , μόνο αγγέλους τον βοήθησε να "βλέπει" και δεν κατόρθωσε να απελευθερώσει το δυναμικό που κρυβόταν μέσα του!

Πίσω απο κάθε σκοτεινό σημείο στην ζωή του κάθε ανθρώπου , βρίσκεται ο ίδιος και η σκέψη του και στην συνέχεια ο τρόπος με τον οποίο καθοδηγείται απο αυτές τις σκεψεις του ακι εν συνεχεία συμπεριφέρεται αλλα και πράττει!

Το πολύ εύκολο και ανέξοδο είναι να αποδίδει όλες τις κουταμάρες του στον σατανά και στο κακό και εκεί ορίζεται η ανευθυνότητα -η μασκαρεμένη- των αδυνάτων και ανευθύνων ανθρώπων που πάντα κρύβονται πίσω απο ευτελείς δικαιολογίες και που το "μοτο" τους δεν είναι αλλο απο το:"Όλοι φταίνε για όλα-οσα μου συμβαίνουν ... ομού και ο διάβολος που δεν με αφήνει να ησυχάσω".

Και ο διάβολος δεν είναι και δεν ήταν τίποτα περισσότερο απο την αδυναμία χαρακτήρα του και η ψυχοπαθογενειά του!

Δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ που συνετελέσθη θεματική αλλαγή εντός του , με τάματα και εξομολογήσεις και ψαλσίματα, αντίθετα η καχυποψία και η αίσθηση της απειλής -εκ των έσω- αλλα και εξωτερικά ερχόμενη συγκροτούν την εν γένει στάση ζωής του!

Και για τους γνωρίζοντες , αυτό δεν είναι άγνωστο!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 10:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλή σας ημέρα.

---------------------------------------------------------------
hunter1
αλλα σιγουρα υπαρχει κ κατι παραπανω...ζω υπαρχω αντιλαμβανομαι κ τελος?
-------------------------------------------------------
Φίλη-ε hunter1, νομίζω ότι δεν κατάλαβες καλά αυτά που έχω γράψει. θα σου συνιστούσα να τα ξαναδιαβάσεις όλα.
Το να ζω να υπάρχω και να αντιλαμβάνομαι απλώς χωρίς να κάνω τίποτα άλλο δεν αξίζει τίποτα. Απλά εφ όσον αντιλαμβανόμαστε σωστά, πρέπει ΝΑ ΠΡΑΞΟΥΜΕ ότι χρειάζεται για να ξεφύγουμε από αυτήν την αέναη κατάσταση που έχουμε πέσει και μέσω του εσωτερικού δρόμου αναζήτησης του θεού και να εκπληρώσουμε τον σκοπό των ενσαρκώσεων που δεν είναι άλλος από το να απαλλαγούμε μέσω των ενσαρκώσεων από τις δεσμεύσεις της ύλης και να φτάσουμε σαν ψυχές κοντά στον θεό.
Τί πιο ανώτερο απ αυτό υπάρχει???????????

-------------------------------------------------------------
Εαρινός
Τι αποτελει για σένα φίλε μου και ορίζεται ως εσωτερικός δρόμος???
--------------------------------------------------------
Φίλε Εαρινέ ( νομίζω ότι με ειρωνεύεσαι) έχουν λεχθεί τόσα πολλά για τον εσωτερικό δρόμο που η ερώτησή σου είναι περιττή.
ΞΕΡΕΙΣ φίλε μου για ποιόν δρόμο μιλάω.
Το πρόβλημα με τους πιο πολλούς ανθρώπους είναι το ότι δεν θέλουμε να ακούσουμε τίποτα για το οποίο πρέπει να δουλέψουμε για να βελτιώσουμε την θέση της ψυχής μας στο σύμπαν και την απόστασή της από τον θεό και αρκούμαστε στην καλοπέρασή μας και τις απολαύσεις της ύλης λέγοντας ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Απλά ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΘΟΫΜΕ ενώ ΞΕΡΟΥΜΕ ότι υπάρχει αυτό το κάτι άλλο και το οποίο πρέπει να κυνηγήσουμε.
Εφ όσον βρισκόμαστε σε κατάσταση ενσαρκώσεων για απαλλαγή της ύλης, ζώντας μια ζωή (και λέγω της τωρινής) χωρίς να προσπαθούμε να απαλαγούμε από το μερίδιό της ύλης που της αναλογεί (της ζωής), αλλά αντίθετα δεσμευόμαστε περισσότερη ύλη σ αυτή την ζωή, είναι σίγουρο (κανόνας) ότι στην επόμενη ζωή δεν θα έχουμε την καλοπέραση που έχουμε τώρα, αλλά θα βρεθούμε σε πολύ χειρότερη μοίρα (ήδη γνωρίζεις απείρως δυσμενείς συνθήκες διαβίωσης που ζουν πολλοί άνθρωποι) (θα ήθελες να ξαναζήσεις εσύ σε τέτοιες καταστάσεις???, νομίζω όχι, και αν όχι τότε τί περιμένεις???)και θα χρειάζεται να δουλέψουμε πολύ περισσότερο για να ξεφύγουμε. Γιατί να μην ξεφύγουμε ΤΩΡΑ.

Θα με ρωτήσεις ποιος το ξέρει αυτό??
Φίλε μου πολλοί το ξέρουν και το ζουν και όλοι οι υπόλοιποι το διαισθάνονται, άλλοι απ αυτούς το ψάχνουν και άλλοι δεν θέλουν να το ακούσουν.
Ο κάθε ένας μπορεί να διαλέξει ότι θέλει ανάλογα με τα δικά του << κριτήρια >> .
-------------------------------------------------------------
makfor
εαν δωσω πολλα παιχνιδια στο παιδι μου , τοτε θα γινει αχορταγο και δεν θα ευχαριστεται με τιποτα ...
εαν δωσω λιγα παιχνιδαι στο παιδι μου , τοτε αυτο θα εχει προβλημα καθως ολοι θα εχουνε αλλα αυτο δεν θα εχει και θα το οδηγησει ισως σε σκοτεινα μονοπατια ...
- - - -

το προβλημα με τα υλικα αγαθα , δεν ειναι αυτα καθε αυτα , ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ για να τα αποκτησουμε ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ , ετσι εχουμε αυτους που εχουν να δωσουν και αυτους που ΔΕΝ εχουν να δωσουν , και αυτοι που δεν εχουν ακολουθουν διαφορους τροπους για να τα αποκτησουν ... ΕΤΣΙ βγηκαν οι ΜΑΓΚΕΣ και ειπαν ΥΛΙΚΑ ΑΓΑΘΑ , κακο πραμα για την ψυχη... τζιιιζζζ καιει !!! μονο που αυτοι που τα ειπαν ζουν μεσα στα υλικα αγαθα που τους χαριζουν αυτοι που τους πιστευουν !!!

- - - -
εαν λοιπον θελουμε να αλλαξουμε κατι σε αυτον εδω το κοσμο ειναι να μειωσουμε εως να μηδενισουμε τον ΠΛΟΥΤΟ/ΚΕΡΔΟΣ και ολα να περιστρεφονται γυρω απο το ΚΟΙΝΟ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ... ο τροπος υπαρχει , τα μεσα υπαρχουν ... απο θεληση ομως ΔΕ τα παμε και τοσο καλα χαχαχα
----------------------------------------------
makfor
Είσαι σε θέση παρακολουθώντας τα αποτελέσματα των δώρων που κάνεις στο παιδί να ρυθμίσεις την ποσότητα ούτως ώστε τα αποτελέσματα να είναι ικανοποιητικά. Τα βαθμιαία αποτελέσματα ρυθμίζουν, το ξέρεις αυτό.
Αλλά για τα υπόλοιπα, γνωρίζεις αλλά το είπες και μόνος σου <<<< ... ο τροπος υπαρχει , τα μεσα υπαρχουν ... απο θεληση ομως ΔΕ τα παμε και τοσο καλα χαχαχα >>>>, όχι λοιπόν ανούσιες δικαιολογίες.

Από βδομάδα πάλι.

Φιλικότατα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 12:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
glinaaea : Το πρόβλημα με τους πιο πολλούς ανθρώπους είναι το ότι δεν θέλουμε να ακούσουμε τίποτα για το οποίο πρέπει να δουλέψουμε για να βελτιώσουμε την θέση της ψυχής μας στο σύμπαν και την απόστασή της από τον θεό και αρκούμαστε στην καλοπέρασή μας και τις απολαύσεις της ύλης λέγοντας ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Απλά ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΘΟΫΜΕ ενώ ΞΕΡΟΥΜΕ ότι υπάρχει αυτό το κάτι άλλο και το οποίο πρέπει να κυνηγήσουμε.
Εφ όσον βρισκόμαστε σε κατάσταση ενσαρκώσεων για απαλλαγή της ύλης, ζώντας μια ζωή (και λέγω της τωρινής) χωρίς να προσπαθούμε να απαλαγούμε από το μερίδιό της ύλης που της αναλογεί (της ζωής), αλλά αντίθετα δεσμευόμαστε περισσότερη ύλη σ αυτή την ζωή, είναι σίγουρο (κανόνας) ότι στην επόμενη ζωή δεν θα έχουμε την καλοπέραση που έχουμε τώρα, αλλά θα βρεθούμε σε πολύ χειρότερη μοίρα (ήδη γνωρίζεις απείρως δυσμενείς συνθήκες διαβίωσης που ζουν πολλοί άνθρωποι) (θα ήθελες να ξαναζήσεις εσύ σε τέτοιες καταστάσεις???, νομίζω όχι, και αν όχι τότε τί περιμένεις???)και θα χρειάζεται να δουλέψουμε πολύ περισσότερο για να ξεφύγουμε. Γιατί να μην ξεφύγουμε ΤΩΡΑ.

Αγαπητέ glinaaea , συμφωνώ με αυτά που γράφεις . Παρόλα αυτά , θέλω να παρατηρήσω ότι το πρόβλημα δεν είναι αν θέλουμε να δεχθούμε να δουλέψουμε για να βελτιώσουμε την θέση της ψυχής μας στο σύμπαν . Αυτό , είτε το θέλουμε είτε όχι , γίνεται χιλιάδες χρόνια τώρα , αφού η εξέλιξη του ανθρώπου αν παρατηρήσουμε προσεκτικότερα πραγματοποιείται ήδη ερήμην του .

Από την ημέρα , που ο Αυστραλάνθρωπος , ή κάποιος από το σόι του , κατάφερε να εξωτερικεύσει , όχι απλώς μιαν εμπειρία συγκεκριμένη και ευκαιριακή , αλλά το περιεχόμενο μιας υποκειμενικής πείρας , μιας "ανάπλασης" προσωπικής , ένα καινούργιο βασίλειο είχε γεννηθεί : το βασίλειο των ιδεών .

Μια καινούργια εξέλιξη , η εξέλιξη της κουλτούρας , εισερχόταν στη σφαίρα του δυνατού . Η φυσική εξέλιξη του Ανθρώπου θα συνεχιζόταν πολύ καιρό ακόμα , στενά συνυφασμένη στο εξής με την εξέλιξη της γλώσσας , υποκείμενη στη βαθειά της επίδραση η οποία ανέτρεπε τις συνθήκες επιλογής .

Ο σύγχρονος άνθρωπος είναι το προϊόν αυτής της εξελικτικής συμβίωσης . Είναι ακατάληπτος , ανεξήγητος σε οποιαδήποτε άλλη υπόθεση κι’αν τον εντάξουμε .

Κάθε έμβιο όν είναι συγχρόνως απολίθωμα . Φέρνει μέσα του και ίσαμε τη μικροσκοπική δομή των πρωτεϊνών του , τ’αχνάρια , αν όχι τα στίγματα , όλης της γενετικής του ανιούσας .

Αυτό είναι αλήθεια πιο πολύ ακόμα για τον Άνθρωπο απ’ότι για κάθε άλλο ζωικό είδος , εξαιτίας της διφυούς , φυσικής και πνευματικής εξέλιξης (θα μπορούσαμε , εδώ , να χρησιμοποιήσουμε την κάπως αδόκιμη λέξη "ιδεϊκή" ) της οποίας είναι ο κληρονόμος .

Μπορούμε να διαλογιστούμε ότι , επί εκατοντάδες χιλιετίες , η ιδεϊκή εξέλιξη είχε μόλις ένα μικρό προβάδισμα απέναντι στη φυσική εξέλιξη , που την καταδυνάστευε με την περιορισμένη ανάπτυξη ενός εγκεφαλικού φλοιού , κατάλληλου μόνο να προλαβαίνει γεγονότα απευθείας συνδεόμενα με την άμεση επιβίωση .

Σ’αυτό οφείλεται και η έντονη ώθηση επιλογής που επρόκειτο να επισπεύσει την ανάπτυξη της αναπλαστικής ικανότητας και της γλώσσας η οποία αποσαφηνίζει τις αναπλαστικές διενέργειες .

Όσο όμως η ομόζυγη αυτή εξέλιξη συνεχιζόταν , η ιδεϊκή συνιστώσα της κέρδιζε , αναπόφευκτα , περισσότερη ανεξαρτησία έναντι των καταναγκασμών τους οποίους σιγά – σιγά αφαιρούσε η ανάπτυξη ακριβώς του κεντρικού νευρικού συστήματος . Από το γεγονός αυτής της εξέλιξης , ο Άνθρωπος επεξέτεινε την κυριαρχία του στο υποανθρώπινο σύμπαν , και ήταν λιγότερο εκτεθειμένος στους κινδύνους που του έκρυβε .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 13:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστά το θέτεις, το ζήτημα,αγαπητέ Κηφεύς και όντως, ο άνθρωπος έχει βγει στο υποαθρώπινο σύμπαν,αλλά απαιτείται και το ανάλογο επίπεδο,
στο πνεματικό πεδίο,που μόνο όταν υλοποιηθεί, ισχύει η ανάβαση επιπέδου..
Θέλω να πω,υπάρχει πρώτη η κίνηση και μετά το ορθόν της διαπραγματεύεται την εφαρμογή του...
Αλλά,είναι πλεον, ολα γύρω απο τον άνθρωπο, τόσο ρευστα, που όχι ολα είναι δυνατά,αλλα,εμείς διαλέγουμε τι θα κάνουμε δυνατό...Με τις συνέπειες των,φυσικά...
Κι επειδή,ζουμε μια πασπερμία ιδεών και εφαρμογών,το πιο δυνατό είναι αυτο που θα προχωρήσει στο επόμενο επιπεδο... Μπορούμε να δούμε τον επόμενο άνθρωπο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 15:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αρχικα θελω να δηλωσω , οτι δεν εχω παιδια , το ερωτημα-παραδειγμα αφορα το γεγονος οτι ο οποιος εσωτερισμος ειναι αρηκτα συνδεδεμενος με την κοινωνια μας και ειναι δυσκολο εως ισως αδυνατο να μας δωσει απαντησεις , μαλιστα κατα την αποψη μας καλος ειναι για να μας βαζει σε σκεψεις αλλα οχι για να δινει λυσεις (χωρις να ειμαι απολυτος σε αυτο καθως το θεμα ειναι μεγαλο και περιεχει παρα πολλα πραγματα και καταστασεις). επισης εγω τουλαχιστον δεν εχω δει κανεναν να βαζει μετρο και οσοι προσπαθησαν αργα ή γρηγορα εχασαν τη μπαλα καθως πως μπορεις να στερησεις απο το παιδι σου ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ !!! εδω ειναι και η παγιδα , καθως καθοριζουμε τις αναγκες μας βαση του τι εχει ο διπλανος και οχι του τι εχουμε πραγματικα αναγκη !!!!

φυσικα τα αγαθα ειναι συνδεδεμενα με τον τροπο ζωης μας και ενα μερος αυτων των αγαθων μας δινουν "ευτυχια" αλλα και καλητερο επιπεδο ζωης. καποια αποτελουν μερος του πολιτισμους μας , ενω ενας μεγαλος αριθμος ειναι καθαρα καταναλωτικα προϊοντα χωρις καποιο ουσιαστικο λογο υπαρξης. σε ολα αυτα ερχετε να προστεθει η τεραστια γκαμα απο ιδιας προϊοντα τα οποια εχουν ως ενα αποτελεσμα την κατασπαταληση πορων - ενεργειας. (πχ τι τα θελω τα 120 mp3 απο διαφορετικες μαρκες και μεγεθη? με 1-2 ή 3 μοντελα δεν θα ειμασταν παλι ενταξει? προς τι ο ανταγωνισμος ? το κοστος διαφημησης ? κτλπ ? παρα μονο για το κερδος καποιων?)

θα ηθελα να δωσω ενα αλλα παραδειγμα ,

ως ατομο που θελω να βελτιωθω και να αλλαξω το κοσμο , πιστευω οτι ολοι μας πρεπει να ειμαστε τιμιοι και να μη κλεβουμε , ολα καλα μεχρι εδω, στην εταιρεια που εργαζομαι γνωριζω οτι ο εργοδοτης κλεβει την εφορια και την ε.ε. με επενδυσεις ψευτικες που κανει. οι επιλογες που εχω ειναι δυο
α) καταγγελω το γεγονος και απολυομαι
β) δε λεω τιποτα και καθομαι στα αυγα μου
ερωτημα , πως θα με βοηθουσε ο εσωτερισμος σε μια τετοια αποφαση ? δεν θα μπορουσε και εξηγω

εαν λοιπον κανω την καταγγελια , θα ερθει ο εφοριακος και θα παρει το φακελακι τους και θα την κανει με ελαφρα πηδηματακια , ακομη και εαν δεν συμβει αυτο ειναι γεγονος οτι ο επιχειρηματιας θα την γλυτωσει πολυ ελαφρα καθως θα επικαλεστει πχ οτι θα πρεπει να κλεισει και να διωξει τους 300 εργαζομενους , επισης το ιδιο το κρατος προσπαθει να δινει τις επιδοτησεις ωστε να μη μενουν τα χρηματα και να αποροφρα τα κονδυλια εφαρμοζοντας πολυ χαλαρες ελενκτικες διαδικασιες ... ταυτοχρονα θα βγει βρωμα στην αγορα για μενα , δυστολα θα βρω δουλεια και οταν θα βρω και εκει θα ερθω σε συγκρουση με το ιδιο προβλημα και εαν παλι κανω την καταγγελια μου , θα καταληξω να ζω κατω απο γεφυρες .... αρα τι επιλογη εχω ? εχω ? μου το επιτρεπει η κοινωνια οπου ζω να επιλεξω ? οχι

η δικη μας αλλαγη ειναι συνδεδεμενη με την αλλαγη στην κοινωνια την οποια και πρεπει να απαιτησουμε εαν θελουμε να παμε παρακατω.

και επειδη πιστευω οτι πρεπει να προκαλεσουμε αλλαγη στην κοινωνια και στον τροπο σκεψης μας , θα ηθελα να το παω λιγο ποιο περα το θεμα και να το συνδεσω με τα χαλια που εχει σημερα η χωρα μας ,

εαν για ενα διαστημα , ας πω 6 μηνων , σταματησουμε την ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ και περιοριστουμε στην ΕΠΙΒΙΩΣΗ , οπου αγοραζουμε τα απολυτως αναγκαια , και επιδιωκουμε αυτα τα αναγκαια να προερχονται απο την χωρα μας και επισης να τα προμηθευομαστε απο μικρα καταστηματα και οχι πολυεθνικες , εαν κλεισουμε κινητα , σβυσουμε αυτοκινητα και κανουμε τα απολυτως απαραιτητα , μια τετοια μαζικη ΕΝΕΡΓΕΙΑ δεν θα εχει ως αποτελεσμα την ΠΙΕΣΗ προς καθε κατευθυνση που μας βλεπει μεσα απο ενα και μονο πρισμα , ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΕΡΔΟΥΣ ? δεν θα προκαλουσαμε μια μαζικη αλλαγη στον τροπο λειτουργιας της κοινωνιας μας ? δεν θα ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΑΜΕ ξαφνικα οτι ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ολα αυτα αναγκη για να ζησουμε , απλα ΚΑΠΟΙΑ απο αυτα μας βοηθουν να ζουμε καλυτερα και αρα θα απομονωναμε την υπερκαταναλωση ? δεν θα αποτελουσε αυτο ενα ΒΗΜΑ για ολους μας ? ... οκ οπως συχνα λεω , μαρεσει να ονειρευομαι ...

το βασικοτερο για μενα ειναι οτι πρεπει να προσδιορισουμε την θεση μας , μεσα στον κοσμο και μεσα στην κοινωνια και να ορισουμε ΝΕΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ή εαν θελετε ΝΕΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ , να σπασουμε τα δεσμα της δουλιας καθως ειμαστε συγχρονοι σκαβοι, σκλαβοι του κερδους και της καταναλωσης και να ξεκινησουμε να αλλαζουμε προκαλοντας και την αλλαγη του διπλα μας ... ετσι ωστε αυτη η αλλαγη να εξαπλωθει σαν κυμα ....


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 17:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο εσωτερικός σου εαυτός αγαπητέ makfor,δεν έχει σαν αποστολή, να σώσει τον κόσμο,ούτε να λύσει τα κακώς κείμενα της ζωής σου...Σκοπός του εσωτερικού δρόμου σου,είναι να βρεις ποιός εισαι και τι ρολο βαράς ,σε αυτή την κοινωνία,σε αυτό τον χώρο που βρισκεσαι...Γιατί,τίποτε δεν είναι τυχαίο,στη ζωή μας και ο ρόλος μας
ειναι να συμπληρώονυμε,αν μπορούμε,αυτό το μη τυχαίο, ώσπου να γινει ιδανικό..
Σε ένα τέτοιο κόσμο, με σωστη συμπεριφορά, έχουμε την αποδοση του 1+1=με 3, ή κι περισσότερα...Μια σωστή συνεργασία,σχέση, διάλογος, φέρνει περισσότερο όφελος, απο ότι αναμένεται.
Είναι ένας τρόπος, για να υπερβούμε την σκληροτητα της σάρκας,που φοβάται, την άμυνα των αισθήσεων, που δεν γνωριζουν...Αλλά, όλα βρισκονται μεσα μας, καθώς ο άνθρωπος, αποτελεί,ένα τεράστιο δέκτη, όσων υπάρχουν και διαδραματίζονται στο σύμπαν..Είναι ο μικρόκοσμος, που απηχεί τον μακρόκοσμο,είναι το μικρό,που αφορά στο μεγάλο...
Αυτός ο εσωτερικός μας εαυτός, είναι ο θεός μας,με την έννοια, ότι καθορίζει τη στάση και τις θέσεις μας...Αυτός προχωράει, ή μένει στάσιμος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 17:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ο ρολος των θρησκειων ,του πνευματικου κοσμου και εν μερη και του εσωτερισμου σημερα ειναι να κρατησει τον ανθρωπο πισω, να του κλεισει τα ματια ,

τι του λεει ?
δεν ξερεις τι βλεπεις , αυτο που βλεπεις δεν ειναι το σωστο , ο δρομο σου ειναι ο εσωτερικος , ελα να σου πω εγω ΤΙ ΝΑ βλεπεις, ελα να σου εγω ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΣ ... ελα να δεις με την ψυχη , ελα να δεις με τα εσωτερικα σου ματια , ελα να δεις με την καρδια , με την διευσθηση και αλλα διαφορα... και θα δεις το α , το βου και το γου ... και αυτα θα ειναι τα σωστα ...

θελει τον ανθρωπο τυφλο , του μιλαει για οσα δεν υπαρχουν , την στιγμη που μπροστα στα ματια μας ειναι η γνωση , μπροστα μας ξεδιπλωνεται ολη η αληθεια για την προελευση μας, για το τι ειμαστε, για τον προορισμο μας ... ειναι γνωστο σε ολους μας οτι εχουν αναπτυχθει μηχανισμοι αμυνας για να μη περασουν ολα αυτα , να μη περασει η επιστημη , η τεχνολογια , Η ΓΝΩΣΗ και τα εχουν περιβαλει με ενα σωρο συνομωτικα σεναρια, ο πνευματικος κοσμος διατηρηθηκε αιωνες τωρα μεσα απο την αγνοια η εποχη μας ειναι το τελος του ...

ολα αυτα ειναι ηδη ξεπερασμενα , ηδη ακολουθουν φθινουσα πορεια που μπορει να ειναι μικρη σημερα (τεραστια εαν την συγκρινουμε με το τι γινοτα 50 χρονια πριν) , αλλα η διασπορα της γνωσης , των επιστημων , των νεων ανακαλυψεων θα προκαλεσει αλυσιδωτη αντιδραση σε ολους

σημερα δεν χωρανε τριτα ματια,καρμα, τσακρα, θεοι και δαιμονες αλλα και άλλα πολλά , σημερα ανοιγεις ενα βιβλιο και μαθαινεις τι ειναι ο ανθρωπος , εξηγησεις τις συμπεριφορες του , ανακαλυπτεις τα αρχεγονα ενστικτα του και καταλαβαινεις γιατι λειτουργεις με αυτο τον τροπο , καταλαβαινεις γιατι ειχες αναγκη ολα αυτα τους θεους και τα πνευματα , καταλαβαινεις γιατι ο δημιουργηθηκε ο εσωτερισμος , οπως καταλαβαινεις οτι σημερα πλεον δεν υφιστατε λογος υπαρξης τους ....

η οποια αλλαγη συμβει στον ανθρωπο και την κοινωνια που τον περιβαλει θα ειναι νοητικη με την εννοια της νοησης της ΓΝΩΣΗΣ και οχι την εννοια του πνευματος της αμαθειας και του ως τωρα σκοταδισμου , τα ζητουμενα ειναι το εξης ενα : ΣΚΕΨΗ-ΛΟΓΙΚΗ ως μια λεξη ως ενας ορος που θα μας οδηγησει ισως σε ενα καλυτερο αυριο ...

θα δειξει ...χαχα

παντα κατα την αποψη μου καθως δεν διεκδικω καμια αληθεια ή μοναδικοτητα , απλα ετσι βλεπω τα πραγματα !!!!


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 21:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι φίλε makfor, ποσο αφήνεις και τον άλλον, να έχει τη δική του, ή πολλών, θέση και δεν θέλεις αυτο που πιο πάνω κατηγορείς, όλοι να ασπαστούν τη θέση σου...Γιατί, σεβαστό το πως βλέπεις τη ζωή, αλλά,αφήνεις τους άλλους να θέλουν άλλα πράγματα, ή πρέπει σώνει και καλά, να θέλει ότι εσύ;
Τώρα,για τον πνευματισμό, ασχολούνται τόσοι άνθρωποι σε αυτό τον πλανήτη, που είναι ένα πολύ σεβαστό ποσοστό του παγκόσμιου πληθυσμού...Απο Ινδία, Κίνα, Ευρώπη, Αμερική,σε ότι εσωτερικό πιστεύουν, ασχολούνται μαζί του και βρίσκουν μια ηρεμία στη ζωή τους...
Το αύριο του ανθρώπου, όταν βαρεθεί τον κόσμο γύρω του, θα είναι κόσμος μέσα του...Γι αυτό και εδώ στο παρόν θέμα, συζητάμε για τον εσωτερικό εαυτό μας, που σε ένα ανώτερο επίπεδο,θα είναι πιο ενεργό στον άνθρωπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2010, 21:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο θέμα είναι φίλε makfor, ποσο αφήνεις και τον άλλον, να έχει τη δική του, ή πολλών, θέση και δεν θέλεις αυτο που πιο πάνω κατηγορείς, όλοι να ασπαστούν τη θέση σου...Γιατί, σεβαστό το πως βλέπεις τη ζωή, αλλά,αφήνεις τους άλλους να θέλουν άλλα πράγματα, ή πρέπει σώνει και καλά, να θέλει ότι εσύ;

η απολυτη παραπληροφορηση , δημοσιογραφος εισαι ?χαχαχα .... παραλογιζεσαι και παλι ... λεω καπου κατι απο αυτο που λες ? γιατι εισαι τετοιος ρε συ ? εαν το ειπα καπου δειξτο μου αλλιως παρτο πισω .... δεκαδες φορες σου εχω πει οτι ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει και να εχει οποια αποψη θελει , που ειναι απολυτως ΣΕΒΑΣΤΗ απο μενα ακομη και εαν ΔΙΑΦΩΝΩ!!!!!

και επαναλαμβανω αυτο που ειπα , για οσα λεω και καταθετω ...
παντα κατα την αποψη μου καθως δεν διεκδικω καμια αληθεια ή μοναδικοτητα , απλα ετσι βλεπω τα πραγματα !!!!

τωρα για τα ποσοστα που λες παλι , τι κολημα ειναι αυτο? εαν αυριο το 99% των ελληνων λεει οτι δεν υπαρχει θεος θα το ασπαστεις χωρις σκεψη απλα και μονο γιατι το λεει η πλειοψηφια ? ασπαζεσαι αυτο που λεει το 54% των ελληνων που αποδεχεται την εξελιξη των ειδων??? για πες ??? ? γιατι ζητας να κανω το ιδιο? το οτι θεωρεις οτι εχεις την μια και μοναδικη αληθεια , ειναι διακωμα σου , οπως δικαιωμα μου ειναι να θεωρω οτι αλλο θελω για αληθεια (ασε που η μια και μοναδικη αληθεια μου προκαλει αλεργια) ... και τι μου λες ? 1 δις ινδοι εχουν για θεο ενα ποταμι .... ο μισος πλυθησμος της γης που ειναι οι κινεζοι μπορει να πιστευει στο θεο της βροχης θα πρεπει να το κανω και εγω ? τι συγκρινεις τωρα ????

και να ρωτησω κατι , πως ζεις ? τι βαρυτητα εχει η γνωη των αλλων για σενα ??? κανεις αυτο που ΘΕΣ ΕΣΥ ή αυτο που ειναι αποδεκτο απο τον περογυρο σου ? γιατι εαν ζεις οπως ΘΕΣ ΕΣΥ τοτε ξανα σκεψου το ερωτημα που μου εκανες και δωσε μονος σου απαντηση !!!! εαν παλι δεν , τοτε σορυ αλλα εγω ζω και σκεφτομαι οπως θελω και γουσταρω εγω !!!!


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 19 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy