ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Σχέση ΝΕΟΝΑΖΙΣΜΟΥ και ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΜΟΥ.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 18:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Sesostris,
Γιατί μας το κρύβεις τόσο καιρό πως είσαι ο Καλόπουλος;;
Για να μην γεμίζω το φόρουμ με επαναλήψεις, προτείνω τους αναγνώστες του φόρουμ να πάνε εδώ:
http://www.apologitis.com/gr/ancient/kalopoulos/olympics.htm
όπου θα δουν και την απάντηση που δίνεται στον Sesostris/Καλόπουλο!!!
***Πάντως, εύγε!!! Παραμένεις πιστός στο έργο της συκοφαντίας!!!
Άξιος ο μισμός σου!

Την απάντηση αυτή Ψηλέ , μόνο από ένα ψηλό σαν και σένα την περίμενα . Κατά τα φαινόμενα Ψηλέ , εκτός από το μάθημα της ιστορίας μένεις μετεξεταστέος και στο μάθημα των νέων Ελληνικών . Ανοίγοντας οποιοδήποτε λεξικό στην λέξη «Συκοφάντης» διαβάζεις ότι είναι αυτός που κατηγορεί κάποιον ψευδώς .
Στην προκειμένη περίπτωση όμως Ψηλέ δεν είμαι εγώ ο ψευδόμενος , γιατί το δημοσίευμα του ιερομόναχου Θεοκλήτου Διονυσιάτου υπάρχει δημοσιευμένο στην Εφημερίδα «Ορθόδοξος Τύπος» της 19.9.2003 , άσχετα με το πως προσπαθούν οι απολογητές-κακολογητές σου να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα του χριστιανοταλιμπάν ιερομονάχου , οπότε ο καταγγέλλων ψευδώς και κοινός συκοφάντης αναδεικνύεσαι περίτρανα εσύ , και η ύβρις γυρίζει μπούμεραγκ στο πρόσωπό σου . Όσο για το ποιος είναι μισθαρνό όργανο συγκαλύψεως σκανδάλων και απατεώνων φαίνεται περίτρανα από τις απαντήσεις εκάστου εξ ημών .


Ό, τι και να κάνεις, δεν σου βγαίνει Sesostris/Καλόπουλε!

Εγώ αυτό που έχω υποχρέωση να κάνω είναι να αποστομώνω τους συκοφάντες όπως και του λόγου σου!!

Τη συκοφαντική σου δράση (όχι μόνο τη δική σου) τη γνωρίζουν όλοι όσοι τυχαίνει να διαβάζουν τις φαιδρότητές σας!!!

Αγιοποιείτε τους Ρωμαίους αυτοκράτορες και δικαιολογείτε τους Οθωμανούς, ενώ κατηγορείτε και ρίχνετε τόνους λάσπης σε όσους διώχθηκαν από τους Ρωμαίους ισόθεούς σας και σε όσους απαγχονίστηκαν από τον Τούρκο κατακτητή αγωνιζόμενοι για την ελευθερία μας!!!

Τι να πει κανείς;;; Τι να υποθέσει κανείς για σένα Sesostris;;

Ευτυχώς που η μόδα σας πέρασε και δεν «γοητεύετε» με τα πατριδοκάπηλα/αρχαιοκάπηλα σας κόλπα πλέον κανένα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2009, 21:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποια στοιχεία δείχνουν ότι ο Sesostris είναι ο Καλόπουλος

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 03:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic
Ποια στοιχεία δείχνουν ότι ο Sesostris είναι ο Καλόπουλος

Εν αντιθέσει με τον Ψηλό φίλε Agnostic , εγώ είμαι επώνυμος και δεν κρύβομαι πίσω από ψευδώνυμα .
Ο Ψηλός μπορεί να μας αποδείξη ότι δεν είναι ο Εφραίμ ???????


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 14:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιθρόδωρος:
Πρώτα απ’ όλα αν κάποιος αυτοπροσδιορίζεται ως Χριστιανός Ορθόδοξος και αποδέχεται τέτοιους συλλογισμούς, για μένα κατά κάποιο τρόπο, έμμεσα δικαιώνει τους λεγόμενους «Εικονομάχους», που θεωρούσαν ότι η «λατρεία των εικόνων» δεν συνάδει με το πραγματικό νόημα του χριστιανισμού και επρόκειτο για παγανιστικό κατάλοιπο.

Nα σε καλοσορίσω κι εγώ στο forum.
Άλλο λατρεύω την εικόνα ως υλικό και άλλο ως απεικόνηση. Οι λάτρεις λοιπόν των εικόνων έβλεπαν την εικόνα που απεικονιζόταν ως ζωντανή ύπαρξη.
Το ίδιο και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.
Λάτρευαν τα αγάλματα ως απεικόνηση του τότε Θεού όχι ως υλικό. Για παράδειγμα πριν λατρεύσουν την Αθηνά του Φειδία δεν λάτρευαν το μάρμαρο της Πεντέλης.
Συνδέθηκε ο παγανισμός όχι με την λατρεία του υλικού του αγάλματος της Αθηνάς αλλά με τη λατρεία ενός ανύπαρκτου Θεού. Βέβαια οι πρόγονοί μας δεν πίστευαν τότε ότι λάτρευαν ανύπαρκτους Θεούς, αλλιώς δε θα το έκαναν καθόλου.
Υπάρχει λοιπόν μια λεπτή αλλά ουσιώδης διαφορά, στην απόδοση του όρου παγανισμού και ειδολολατρεία.
Από κει και έπειτα οι λεγόμενες "θαυματουργές εικόνες" με τα θαύματα που έχουν γίνει στη χάρη τους, αλλά και ο τρόπος ευρέσεως των περισσοτέρων από αυτών, καταμαρτυρούν τη ζωντάνια τους και τη λατρεία σε κάτι το "Θείο" και "έμψυχο" και όχι σε κάτι το άψυχο.
Ειδωλολατρία λοιπόν είναι η λατρεία της ψεύτικης της λανθασμένης απόδοσης του Θείου και όχι η λατρεία του ξύλου ή του μάρμαρου.
Ούτε λοιπόν οι προγόνοι μας ήσαν ειδωλολάτρες, ούτε οι σημερινοί απογόνοί τους είναι.
Ο άνθρωπος θέλει να έχει κάτι να βλέπει για να απευθύνεται σε αυτό. Θέλω για παράδειγμα εγώ να παρακαλέσω για κάτι την Παναγία. Μπορώ να το κάνω και από το γραφείο μου και από το χωράφι. Η Παναγία είναι παντού και με ακούει.

Εγώ όμως ως άνθρωπος θέλω να έχω και εικόνα με βοηθάει καλύτερα
στην αυτοσυγκέντρωσή μου, η προσευχή μου λοιπόν προς αυτή την εικόνα δεν είναι πράξη ειδωλολατρείας. Είναι τελείως λάθος να το ισχυριστεί κανείς αυτό.
Εμείς οι Χριστιανοί στα μάτια των Βουδιστών φαινόμαστε ειδολολάτρες, αφού πιστεύουμε σε κάτι που γι' αυτούς είναι ψεύτικο. Το ίδιο και για εμάς οι Βουδιστές είναι ειδολολάτρες, αφού λατρεύουν έναν ψεύτικο Θεό.

Αυτά για αρχή!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μιθρόδωρος
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 15:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μιθρόδωρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί συνομιλητές,

Παρατηρώ με δυσάρεστη έκπληξη την τροπή που αρχίζει να διαγράφεται σ' αυτή την συζήτηση. Την οποία θεωρώ και όχι τόσο σχετική με το ως τώρα περιεχόμενο και πνεύμα...

Επειδή παρατήρησα κάποιος να μιλάει για "αγιοποιήσεις" Ρωμαίων Αυτοκρατόρων και υποβάθμιση του ρόλου -ποιών;- κατά την διάρκεια της Οθωμανικής κυριαρχίας στον ευρύτερο ελλαδικό χώρο, κάτι το οποίο δεν είναι έτσι και αλλιώς το παρόν θέμα συζήτησης, ας ξεκαθαρίσει ποιους ονομαστικά από τους συμμετέχοντες νομίζει ότι το κάνουν. Γιατί δεν περιορίστηκε στον Sesostris, αλλά με τον δεύτερο πληθυντικό εννοεί και άλλους...

Αν και είμαι της άποψης ότι τέτοια επιχειρήματα μπορούν να γυρίσουν μπούμερανγκ και συντηρούν ένα στείρο ακραίο δυϊσμό -του τύπου ή εμείς ή οι άλλοι- αποφάσισα να μην συμμετέχω μέχρι να είναι δυνατή η αρμόζουσα ροή της συζήτησης, ανεξάρτητα από τις όσες διαφοροποιήσεις και διαφωνίες μπορεί να υπάρχουν.

Επίσης, θεωρώ τέτοιου είδους αντιδικίες άσκοπη σπατάλη χρόνου και ενέργειας. Έχει γίνει σαφές από τα γραφόμενα μου, ότι δεν θεωρώ τον εαυτό μου έναν περιφερόμενο "Απόστολο των Εθνικών", που με μία πύρινη ρομφαία καυστικών επιχειρημάτων προσπαθώ να οδηγήσω στα Τάρταρα μιαρούς άπιστους... Διότι, μόνο λύπηση μου προκαλεί όταν στην καθημερινή ζωή τόσοι προσπαθούν να γίνονται αρεστοί ή μισητοί σε άλλους. Πόσοι ενέργεια σπαταλούν έτσι, αντί να προσπαθούν να είναι όντως οι Εαυτοί τους;

Προσωπικά, ως κοινωνός μίας θέασης της πολυδιάστατης πραγματικότητας και αφουγκράζοντας την αρμονία που εκπηγάζει στο φαινομενικό χάος της καθημερινότητας, επιχειρώ να εστιάζω την αλληλεπίδρασή μου στα σημεία τομής που αναδεικνύουν ένα γόνιμο διάλογο και διαφορετικές πτυχές και όχι στα σημεία τριβής που σφίγγουν ακόμη περισσότερο τους κόμπους στον βραχνά του όποιου Εαυτού...

Επειδή, πιστεύω πολύ σε αυτό που λέγεται επιλογή και όχι επιβολή, διαλέγω να μην είμαι συμμέτοχος σε ένα τέτοιο κλίμα και να επιστρέψω από εκεί που σταμάτησε πραγματικά ο διάλογος, αρχικά με τον αγαπητό trexagireve και στην συνέχεια με τον αγαπητό gilgamesh. Αφού πω ένα ευχαριστώ και στον europaios2 για το καλωσόρισμα, η προσέγγισή μου δεν ήταν θεολογική. Αλλά αυτό που προσπάθησα να δείξω στο trexagireve ήταν το πως επιχειρήματα τύπου "χριστιανοπαγανισμού" ανοίγουν τους ασκούς του Αιόλου. Πάντως ανάδειξες μία ενδιαφέρουσα πτυχή του ζητήματος, η οποία θα είχε ενδιαφέρον να συζητηθεί σε άλλο νήμα αν γίνεται.

Όμως, γενικότερα θα διαλέξω την σιωπή για τους παραπάνω λόγους που έχω ήδη αναφέρει.

Καλό μεσημέρι σε όλους!

ΥΓ. Σε όλους τους μαθητευόμενους μάγους και ιεροεξεταστές,
Με συμπόνια...


Φως! Περισσότερο Φως!

Edited by - Μιθρόδωρος on 24/02/2009 15:37:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 18:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Μιθρόδωρε, θα σε παρακαλούσα να συγχωρήσεις το
ύφος ορισμένων συνολιλητών, είναι "οικογενειακό" αλλά
δεν συντρέχει λόγος να διακόψεις την συμμετοχή σου στο
διάλογο επι του θέματος, λόγω αθυροστομιών.....Αυτά συμβαίνουν,
αλλά το θέμα μας είναι τα κοινά σημεία νεοπαγανισμού και νεοναζισμού, όπως έχουν καταγραφεί ιστορικά κί όχι τόσο απο
τη θεωρία, αφού έχουμε την πράξη...
Αντιγράφω :
"Νεοπαγανιστικό περιοδικό (τεύχος Ιαν.-Φεβρ. 2003) ενημέρωνε τούς αναγνώστες του, ότι αρθρογράφος του μετέφραζε στα ελληνικά το έργο τού παγανιστή και κατ εξοχήν θεωρητικού τού Ναζισμού Alfred Rosenberg : « Ο Μύθος τού εικοστού αιώνα » (Der Mythus der 20 Jahrhunderts), το οποίο θα εκδώσει το εν λόγω νεοπαγανιστικό περιοδικό. Επιπλέον, χαρακτήριζε το εν λόγω ναζιστικό κείμενο ως «μνημειώδες». Να σημειωθεί ότι ο Α. Ρόζενμπεργκ καταδικάστηκε από το διεθνές δικαστήριο της Νυρεμβέργης ως εγκληματίας πολέμου και απαγχονίστηκε στις 16-10-1946.
Επιπλέον, ορισμένοι νεοπαγανιστές τονίζουν με έμφαση τη βιολογική και φυλετική δήθεν υπεροχή των Ελλήνων και προβάλλουν ρατσιστικές και αντισημιτικές αντιλήψεις, στοιχεία πού συν τοις άλλοις υπάρχουν και στην νεοναζιστική ιδεολογία.
Νεοπαγανιστικό περιοδικό (τεύχος Ιαν.-Φεβρ. 2003) ενημέρωνε τούς αναγνώστες του, ότι αρθρογράφος του μετέφραζε στα ελληνικά το έργο τού παγανιστή και κατ εξοχήν θεωρητικού τού Ναζισμού Alfred Rosenberg : « Ο Μύθος τού εικοστού αιώνα » (Der Mythus der 20 Jahrhunderts), το οποίο θα εκδώσει το εν λόγω νεοπαγανιστικό περιοδικό. Επιπλέον, χαρακτήριζε το εν λόγω ναζιστικό κείμενο ως «μνημειώδες». Να σημειωθεί ότι ο Α. Ρόζενμπεργκ καταδικάστηκε από το διεθνές δικαστήριο της Νυρεμβέργης ως εγκληματίας πολέμου και απαγχονίστηκε στις 16-10-1946.
Επιπλέον, ορισμένοι νεοπαγανιστές τονίζουν με έμφαση τη βιολογική και φυλετική δήθεν υπεροχή των Ελλήνων και προβάλλουν ρατσιστικές και αντισημιτικές αντιλήψεις, στοιχεία πού συν τοις άλλοις υπάρχουν και στην νεοναζιστική ιδεολογία."
Εσύ τι λές επ αυτού φίλε μου;...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 22:03:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητέ Μιθρόδωρε, σε ένα "βήμα" λογικό είναι να υπάρξουν και κάποιες εντάσεις έστω και εσφαλμένες. Αρκεί να μείνουν στα πλαίσια του ανεκτικού διαλόγου και να μην περάσουν στο χώρο της ύβρης.
Εσύ θα κρίνεις πότε και εάν θα συνεχίσεις, εγώ απλά θεωρώ υπερβολή την αποχώρησή σου για το λόγο που ανέφερες.

quote:
Μιθρόδωρος:
Επίσης, από ιστορικής άποψης – επαναλαμβάνω, από ιστορικής άποψης- ίσως –επαναλαμβάνω, ίσως- ορισμένοι ορθόδοξοι χριστιανοί και ιδίως ελληνικής καταγωγής, να νιώθουν άβολα με το γεγονός ότι εκτός από τους μοναχούς που αντιτάχθηκαν σθεναρά στην αυτοκρατορική πολιτική Εικονομάχων Αυτοκρατόρων, στον ευρύτερο Ελλαδικό Χώρο η λεγόμενη στάση που πραγματοποιήθηκε την εποχή της Εικονομαχίας, γνωστή και ως Ελλαδικά, είχε την στήριξη του Πάπα της Ρώμης-ίσως για να εξυπηρετήσει τις δικές του σκοπιμότητες, μπορεί να πει κάποιος.

Δε νομίζω δεν επρόκειτο για διαφορά σε Δόγμα αλλά για σύμπνοια στον τρόπο αντιμετώπισης των εικόνων.
Καμία σκοπιμότητα πλην της πραγματικής δυσαρέσκειας των απανταχού Χριστιανών.

quote:
Μιθρόδωρος:
Έτσι έχουμε από τη μια μεριά την Ανατολή που, μιλώντας και γράφοντας ελληνικά, παράμεινε ουσιαστικά ο Νέος Ισραήλ, με ισραηλιτική σκέψη και ιερή παράδοση και από την άλλη μεριά τη Δύση που, έχοντας ξεχάσει την ελληνική γλώσσα και έχοντας αποκοπεί από το ανατολικό κράτος, κληρονόμησε την ειδωλολατρική ελληνική σκέψη και τη νοοτροπία της και σχημάτισε μ’ αυτήν μια νοθευμένη χριστιανική διδασκαλία.
Στην πραγματικότητα, η αντίθεση ανάμεσα στην Ορθοδοξία και τη δυτική χριστιανοσύνη δεν είναι τίποτα άλλο παρά η διαιώνιση της αντίθεσης ανάμεσα στον Ισραήλ και την Ελλάδα.
Δεν πρέπει ποτέ να ξεχνούμε ότι οι πατέρες της Εκκλησίας πίστευαν ότι ήταν πραγματικά πνευματικά τέκνα του Αβραάμ, ότι η Εκκλησία θεωρούσε τον εαυτό της Νέο Ισραήλ και ότι οι ορθόδοξοι λαοί, είτε ήταν Έλληνες, είτε Ρώσοι, Βούλγαροι ή Σέρβοι, Ρουμάνοι κ.λ.π. ήταν σίγουροι ότι ήταν σαν το Ναθαναήλ, πραγματικοί Ισραηλίτες, ο λαός του Θεού.
Και ενώ αυτή ήταν η πραγματική συνείδηση της ανατολικής χριστιανοσύνης, η Δύση γινόταν όλο και περισσότερο ένα παιδί της ειδωλολατρικής ανθρωπιστικής Ελλάδας και Ρώμης.»

Τελείως λάθος. Θα σχολιάσω αυτό που νομίζω ότι το ασπάζεσαι.
Οι πρώτοι που ήρθαν σε επαφή με το Χριστό ήσαν οι Ιουδαίοι, οι εξελληνισμένοι Ιουδαίοι και οι Έλληνες που κατοικούσαν στην περιοχή της Ιουδαίας.
Στις εβραϊκές Συναγωγές συμμετείχαν όλοι «όσοι» ασπάζονταν την εβραϊκή θρησκεία, δηλαδή και οι τρεις παραπάνω κατηγορίες.
Με την έλευση τώρα του Χριστού, τόσο οι Έλληνες όσοι και οι εξελληνισμένοι Ιουδαίοι βρήκαν στο πρόσωπο του Ιησού τον μεσσία της Παλαιάς Διαθήκης.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την εκδίωξη από τις εβραϊκές συναγωγές και των Ελλήνων και των εξελληνισμένων Ιουδαίων και τον χαρακηρισμό τους ως αποσυνάγωγους!.
Οι Εβραίοι μάλιστα, ενώ μέχρι τότε τη δέχονταν! απέρριψαν την μετάφραση των Ο' (Παλαιάς Διαθήκης) που είχε γίνει επί Πτολεμαίου Β, του Φιλαδέλφου (284-246 π.Χ.) και έφτιαξαν καινούρια δική τους με βάση το Ιουδαϊκό πνεύμα, και παραμορφώνοντας χωρία που οδηγούσαν στην ταύτιση του Ιησού με τον Μεσσία.

Οι Έλληνες και ελληνίζοντες Εβραίοι που μπορούσαν να κατανοήσουν τη διδασκαλία του Ιησού, «ενόχλησαν» τη Συναγωγή με τις Χριστολογικές συζητήσεις τους και πέρασαν στη Χριστιανική Εκκλησία.
Περίπου το 33μ.Χ. ο Πρωτομάρτυρας Στέφανος, έξοχος ερμηνευτής της Παλαιάς Διαθήκης και σπουδαίος Ελληνίζων ρήτορας στη Δημογορία του απέναντι στο Συνέδριο και δίνοντας μια ευρεία ερμηνεία του Νόμου, λιθοβολήθηκε μέχρι θανάτου χωρίς να απαγγελθεί καν απόφαση του Συνεδρίου.
Εδώ να αναφέρω ότι πρωταγωνιστής του λιθοβολισμού ήταν ο μέχρι τότε Σαύλος ή Σαούλ, ο μετέπειτα μετανοηθείς Απόστολος Παύλος (πράξεις κεφ ζ΄ στοιχ.56-60).

Από εκεί σιγά σιγά ο Χριστιανισμός άρχισε να εξαπλώνεται σε στυλ ντόμινο.

Οι επίσκοποι των Ανατολικών επαρχιών ερμήνευσαν την Καινή Διαθήκη με βάση το Ελληνικό πνεύμα. Έτσι βλέπουμε τόσο στην Ελλάδα όσο και στη Μικρά Ασία που ήταν γεμάτη από Έλληνες και Εξελληνισμένους να ασπάζονται και να παραμένουν πιστοί στο Ορθόδοξο Δόγμα.

Σε αντίθεση στη Δύση όπου αποικίες δεν είχαμε παρά μόνο στην κάτω Ιταλία οι Δυτικοί ασπάστηκαν στην πορεία το Καθολικό Δόγμα. Αυτό δεν είναι τυχαίο. Πότε όμως? τον 11ο αιώνα, όπου έχουμε και το σχίσμα των δύο εκκλησίών.
Ναι μεν τα πρώτα σύννεφα είχαν αρχίσει να φαίνονται από τον 6ο αιώνα αλλά η μεγάλη κόντρα ξεκίνησε τον 9ο και κορυφώθηκε τον 11ο.

Όπως τυχαίο δεν είναι ότι οι αιρέσεις και η αντίκρουσης τους, έχουν διατυπωθεί στην Ελληνική γλώσσα. Η ίδια η γλώσσα χρησιμοποιήθη στις τοπικές και Οικουμενικές Συνόδους.
Στη γλώσσα αυτή εγράφη το σύμβολο της πίστεως.......πότε? πολύ πριν η Ελληνική γλώσσα γίνει η επίσημη γλώσσα της αυτοκρατορίας.
Η πίστη στην ορθοδοξία δεν έχει διαφοροποιηθεί από τους πρώτους χρόνους. Η πίστη ορίζεται από την Αγία Γραφή και από την Ιερά Παράδοση, της οποίας κεντρικό άξονα αποτελούν τα πατερικά κείμενα.

Στη Ρωμαιοκαθολική όμως Εκκλησία αυτή η παράδοση άλλαξε κυρίως μέσω παπικών βουλών.

Στο Δυτικό Δόγμα, κεφαλή είναι ο πάπας, διάδοχος του Αγίου Πέτρου, της «πέτρας στην οποία οικοδομεί ο Κύριος την Εκκλησία Του». Αυτό σημαίνει με απλά λόγια ότι, ο πάπας ομιλεί (εκπροσωπώντας όλη την εκκλησία) και δεν λανθάνει.΄

Στην ορθόδοξο Δόγμα, όλοι οι επίσκοποι είναι ίσοι, και η Εκκλησία είναι καθαρά επισκοπική. Αν κι υπάρχουν διάφορες βαθμίδες επισκοπής (πατριαρχείο, αρχιεπισκοπή, μητρόπολη, επισκοπή) κάθε επίσκοπος είναι ίσος με όλους τους άλλους κι οι διαφορετικές βαθμίδες έχουν καθαρά διοικητικό χαρακτήρα.
Θεολογικώς κανείς δεν είναι ανώτερος κανενός. Ακόμη κι η βαθμίδα του αρχιεπισκόπου, σημαίνει στην Ορθοδοξία τον πρόεδρο της Συνόδου κι όχι τον ανώτερο των επισκόπων.

Οπότε γίνεται φανερό που έχει μεταλαμπαδευτή το αθάνατο αρχαίο Ελληνικό πνεύμα. Στην Ελλάδα είναι η απάντηση και όχι στη Δύση.

Η Δύση απλά εκ του πονηρού δημιούργησε το σχίσμα με το Σύμβολο της Πίστεως, οι ρωμαιοκαθολικοί αλλοιώνοντας, με παπική εντολή κι όχι με Οικουμενική Σύνοδο, το ως τότε κοινώς αποδεκτό Σύμβολο, που όρισε η Σύνοδος της Νίκαιας,
δηλώνουν ότι το Άγιο Πνεύμα είναι «Εκ του Πατρός και του Υιού Εκπορευόμενον», αρνούμενοι τη διδαχή της αποστολικής παράδοσης -κι αποδοχή της Ορθοδοξίας- που ορίζει τον Πατέρα, ως τη μόνη πηγή του Υιού και του Αγίου Πνεύματος.

Η απόφαση για αυτή την αλλοίωση -που ξεκίνησε ως μεταφραστικό λάθος δεν ελήφθη από Σύνοδο, αλλά από πάπα! (11ος αιώνας)

Απ' όλα αυτά λοιπόν είναι ηλίου φαεινότερο ότι η αντίθεση ανάμεσα στην Ορθοδοξία και τη δυτική χριστιανοσύνη δεν έχει καμία σχέση με τη "δήθεν" διαιώνιση της αντίθεσης ανάμεσα στον Ισραήλ και την Ελλάδα.

Ούτε ποτέ οι πατέρες της εκκλησίας δήλωσαν ότι είναι "ο περιούσιος λαός" όπως οι Ισραηλινοί.

quote:
Μιθρόδωρος:
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι η μοναδική προσέγγιση που υπάρχει. Για παράδειγμα, με αφορμή τους Ολυμπιακούς Αγώνες, και πιο συγκεκριμένα στις 15 Αυγούστου του 2004, ο τότε πρωτοσύγκελος της Αρχιεπισκοπής Θωμάς Συνοδινός, σε δήλωσή στην αμερικανική εφημερίδα “Atlanta-Journal Constitution” είπε χαρακτηριστικά ότι: «θα πρέπει να είμαστε ειλικρινείς και να παραδεχτούμε ότι είναι μέρος της ιστορίας του τόπου», δηλαδή, κατ' επέκταση, και η ύπαρξη στοιχείων της προχριστιανικής παράδοσης, από ιστορικής άποψης.

Γιατί πότε βγήκε η εκκλησία και είπε ότι οι Ολυμπιακοί αγώνες δεν είναι μέρος της ιστορίας του τόπου?

quote:
Μιθρόδωρος:
Επομένως, αυτό που έπραξε τότε ένας ιερέας, εκπρόσωπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών, δεν ήταν, σύμφωνα με την προσωπική μου άποψη, παρά μία κοινή παραδοχή, ότι στην ιστορική κληρονομιά, όπως και στην λαϊκή παράδοση θα συμπλήρωνα εγώ, ακόμη και των ελλήνων ορθόδοξων χριστιανών, υπάρχουν προχριστιανικά στοιχεία.

Μα ποιος ισχυρίστηκε το αντίθετο?
=====================================================================
Ο Χίτλερ εάν ερχόνταν κάποιος και του έλεγε, ότι εάν κάνει τον γκουρού στο Θιβέτ θα γίνει αυτοκράτορας όλου του κόσμου.......ακόμη εκεί θα ήταν!!! (στο Θιβετ)


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 24/02/2009 22:09:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 23:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris:
Αν και είμαι φίλοι μου εκτός θέματος , με αφορμή τις αναφορές για τους Ολυμπιακούς αγώνες , θυμήθηκα τις προτάσεις του ιερομόναχου Θεοκλήτου Διονυσιάτου, ακρογωνιαίου λίθου της ορθόδοξης μοναχικής διανόησης σήμερα σχετικά με το θέμα αυτό όπως δημοσιεύτηκαν στην Εφημερίδα ¨Ορθόδοξος Τύπος" της 19.9.2003 .
Επειδή πιστεύω ότι κάπως έτσι αντιμετωπίζονται οι Ολυμπιακοί αγώνες και από άλλους φανατικούς χριστιανούς , παραθέτω το κείμενο όπως το κράτησα στα αρχεία μου , για να καταδειχθή το πως μπορεί ο φανατισμός να οδηγήση έναν πιστό στην γελοιοποίηση , και για να ευθυμήσουμε λιγάκι .

« ...(Οι Ολυμπιακοί αγώνες) απάδουν για ένα Χριστιανικόν Έθνος, ως σαφώς ειδωλολατρικής προελεύσεως ως πανηγύρι εκδήλως δαιμονικόν στα πλαίσια του οποίου ενεργείται εκτεταμένη ακολασία, όχι μόνον μεταξύ αθλητών αφού οι αθλήτριες είναι εξ ορισμού όλες έγκυες, αλλά κυρίως οι εκ των πέντε ηπείρων 'φίλαθλοι', όντες σε ζωώδη κατάσταση, επιδίδονται σε ακολασίες με εισαγόμενες ιερόδουλες γεγονός που κατά κανόνα προνοείται υπό της ΔΟΕ εν συναινέσει με τις χώρες όπου τελούνται οι Ολυμπιακοί αγώνες...»

Προτείνει λοιπόν:

« να παρακαλέσωμεν τον Θεόν να ρίξει όχι πυρ όπως ζήτησαν οι Απόστολοι στους Σαμαρείτες αλλά τι; Αθώον νερό εξ ουρανού. Τη στιγμή της παιανιζούσης ιεράς μουσικής η της προσευχής προς τον Δια ένα αιφνίδιο νέφος συνοδευόμενο με βροντές και αστραπές να κενώσει καταρρακτωδώς το υγρό στοιχείο του μέσα στο στάδιο. Φαντάζεστε την εικόνα εκατοντάδων χιλιάδων βρωμερών κατά το πλείστον 'φιλάθλων ' εκ των πέντε ηπείρων να τρέχουν σαστισμένοι και έμφοβοι διάβροχοι πηδώντας απ τις κερκίδες «πατείς με πατώ σε» να εύρουν κάπου στέγην του σταδίου σε διάστημα ολίγων λεπτών να έχει μεταβληθεί σε λίμνην. Οι επίσημοι να τα «έχουν χάσει» μη γνωρίζοντες πώς να φυλαχτούν καθώς τα αυτοκίνητά των άλλα θα έχουν παρασυρθεί και άλλα δε θα μπορούν να κινήσουν κατά το ήμισυ στο νερό. Ε λοιπόν είναι δυνατόν να μη συλλάβουν το μήνυμα πολλοί; Αυτό δεν θα είναι μια ευεργεσία του Θεού;...»

και συνεχίζει :

« Ιδού λοιπόν μια ευκαιρία ιεραποστολής -δια προσευχής- που θα δοξάσει τον Θεόν θα σώσει ψυχές και θα ξεκαθαρίσει το τοπίον που είναι πνιγμένο μέσα στην αθεΐαν στην αμφιβολία και στην πολύμορφον ειδωλολατρείαν. Και αυτά θα γίνουν από τον φιλανθρωπότατον Κύριον Ιησούν με τις πρεσβείες της Θεοτόκου των Αγγέλων και των Αγίων...»



Eάν δεν ξέρεις να διαβάζεις δε φταίει ούτε ο Ψηλός, ούτε ο ιερομόναχος Θεοκλήτος Διονυσιάτος.

Γράφει ο άνθρωπος:"« ...(Οι Ολυμπιακοί αγώνες) απάδουν για ένα Χριστιανικόν Έθνος, ως σαφώς ειδωλολατρικής προελεύσεως ως πανηγύρι εκδήλως δαιμονικόν στα πλαίσια του οποίου ενεργείται εκτεταμένη ακολασία, όχι μόνον μεταξύ αθλητών αφού οι αθλήτριες είναι εξ ορισμού όλες έγκυες, αλλά κυρίως οι εκ των πέντε ηπείρων 'φίλαθλοι', όντες σε ζωώδη κατάσταση, επιδίδονται σε ακολασίες με εισαγόμενες ιερόδουλες γεγονός που κατά κανόνα προνοείται υπό της ΔΟΕ εν συναινέσει με τις χώρες όπου τελούνται οι Ολυμπιακοί αγώνες...»
Tι από αυτά είναι ψέματα?
Ο άνθρωπος αναφέρεται στα όργια και στην κατάντια των σημερινών αγώνων.
Ως γνωστόν.....εσένα όμως σου διαφεύγει......οι αθλήτριες μένουν έγκυοι γιατί τότε ο οργανισμός της γυναίκας αυξάνει τη δύναμή του προκειμένου να αντεπεξέλθει στο να φέρει στον κόσμο ένα υγιέστατο παιδί! Οπότε έχουν ένα επιπλέον όπλο πέρα των αναβολικών.

Το ότι γίνεται της κακομοίρας με εισαγόμενες και «όχι μόνο» πόρνες είναι γνωστό!
Για να μην πιάσω τα αναβολικά.....και τη μεταφόρτωση γυναίκας σε άντρα. Δε θυμάμαι το όνομά της, αν θυμάμαι καλά ήταν πρωταθλήτρια στα 100 μέτρα, πέθανε από τα αναβολικά σε σχετικά νεαρή ηλικία, αμερικανίδα μάυρη.
Στη νεκροτομή μαθεύτηκε ότι η κλειτορίδα της είχε πάρει τη μορφή ανδρικού μορίου. Ο σωματότυπός της έμοιαζε με άνδρα και όχι με γυναίκας.

Εάν όλα αυτά δεν ανήκουν σε ειδωλολατρικές δηλαδή ανήθικες και μιαρές καταστάσεις τότε που ανήκουν?
Στο αρχαίο Ελληνικό και αθάνατο πνεύμα?

Εάν λοιπόν "αυτοί", "οι σημερινοί" Ολυμπιακοί αγώνες δεν έχουν ειδωλολατρική προέλευση τότε τι έχουν?
Διανοείσαι τους αρχαίους Έλληνες να έκαναν αυτά τα ανοσιουργήματα?
Και λίγα είπε! Λοιπόν ο μοναχός!
Κανονικά αυτό το θέατρο του παραλόγου, θα έπρεπε να έχει σταματήσει εδώ και καιρό!
Είναι ντροπή για το αθλητικό ιδεώδες και τον "κλάδο ελιάς"

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 25/02/2009 00:18:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2009, 23:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2 μου φαίνεται πως μπέρδεψες τα θέματα...

Την τελευταία σου απάντηση μάλλον ήθελες να την δώσεις στον Agnostic στο θέμα με τίτλο Ο ΜΕΓΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2009, 00:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gilgamesh:
europaios2 μου φαίνεται πως μπέρδεψες τα θέματα...

Την τελευταία σου απάντηση μάλλον ήθελες να την δώσεις στον Agnostic στο θέμα με τίτλο Ο ΜΕΓΑΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ.



Kαι το ψάχνα!!!!!!......ήμουν τόσο σίγουρος ότι το είχα στήλει!!!!...

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2009, 00:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kαι το ψάχνα!!!!!!......ήμουν τόσο σίγουρος ότι το είχα στήλει!!!!...

Dont worry be happy Και εγώ παραλίγο να το πάθω μια φορά.

Με τόσα θέματα εδώ μέσα, καλά πάμε που κάνουμε μόνο τέτοια μικρολάθη.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μιθρόδωρος
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2009, 02:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μιθρόδωρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία διευκρίνηση, αγαπητοί συνομιλητές
Δεν μίλησα ποτέ για αποχώρηση, απλά ήθελα να εκφράσω την δυσαρέσκειά μου.
Είπα συγκεκριμένα:

"Επειδή, πιστεύω πολύ σε αυτό που λέγεται επιλογή και όχι επιβολή, διαλέγω να μην είμαι συμμέτοχος σε ένα τέτοιο κλίμα και να επιστρέψω από εκεί που σταμάτησε πραγματικά ο διάλογος, αρχικά με τον αγαπητό trexagireve και στην συνέχεια με τον αγαπητό gilgamesh."

Δεν είπα ότι θα σταματήσω να γράφω στο συγκεκριμένο νήμα. Πόσο μάλλον να αποχωρήσω γενικότερα! Δεν υπάρχει τίποτα πίσω από τις γραμμές. Θεωρώ ο τρόπος γραφής μου είναι ξεκάθαρος…

Τέλος, αγαπητέ trexagireve, η εύλογη απορία σου συνδέεται με την πτυχή που θέλει να μιλήσουμε ο έτερος αγαπητός συνομιλητής gilgamesh. Αν και θεωρώ ότι έμμεσα έχω απαντήσει, λίγο υπομονή γι' αυτό. Δεν μου αρέσει να ανοίγονται εκατό θέματα και να χάνεται το όποιο νόημα μπορεί να βγάλει ο καθένας. Θα αφήσω κάνα δυο μέρες και θα αρχίσω από εκεί που παλαιότερα σταμάτησε η συζήτησή μας.

Καλό βράδι σε όλους και τα ξαναλέμε σύντομα!

ΥΓ. Αγαπητέ europaios2 θα ήθελα να σου πω, με φιλική διάθεση πάντοτε, ότι απλά παρουσίασα ένα συγκεκριμένο απόσπασμα συγκεκριμένου προσώπου, σχετικά με το «Νέο Ισραήλ», σε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο. Όπως επίσης σε συγκεκριμένο πλαίσιο έγινε και η αναφορά μου σε «Εικονομάχους». Πάντως, για τον όρο «Νέος Ισραήλ», αν θέλεις μπορώ να ανοίξω νέο νήμα. Σκοπός μου όμως δεν είναι πάντως να προσβάλω κανένα… Απλά οι αναφορές μου γίνονται για συγκεκριμένους λόγους… Αν όμως πληροφοριακά επιθυμείς να δούμε σχετικές αναφορές για αυτό τον όρο και τις όποιες εξηγήσεις δίνονται, θα ανοίξω νέο νήμα και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
Καλό βράδι και σε σένα!


Φως! Περισσότερο Φως!

Edited by - Μιθρόδωρος on 25/02/2009 02:52:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2009, 09:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Μιθρόδωρε, μιλάμε για απτά πράγματα,
δεν χρειάζεται φιλοσοφία...Είναι απλό...Αν ο Ρόζενμπουργκ
ήταν ναζί και τιμάται απο νεοπαγανιστές κι αν έχουν κοινά
ρατσιστικα και φυλετικής καθαρότητος ιδεώδη..Σαφέστατο, για
αρχή...Έχει κι άλλα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μιθρόδωρος
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2009, 13:28:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μιθρόδωρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve,

Πιστεύω ότι να ανοίγουμε νέους κύκλους συζήτησης και να αφήνουμε άλλους στην μέση δεν είναι σωστό. Όσον αφορά για το "Απολλώνιο Φως" και τον Ιωάννη Χαραλαμπόπουλο, γιατί σ' αυτόν αναφέρεσαι, έχω και γω κάποια πράγματα και από πηγές ".pdf", πλην μίας από κανονικό βιβλίο, για να δούμε αν τα όσα ανέφερα παλαιότερα κινούνταν απλά σε "θεωρητικά" πλαίσια...
Θα ξεκινήσω από εκεί τότε και μετά θα ξεκινήσει ένας γόνιμος διάλογος γύρω από τα εύλογα ερωτήματα που έχει θέσει παλαιότερα ο αγαπητός gilgamesh..

Καλό μεσημέρι και τα λέμε πιθανώς σε κανά δυο μέρες, από εκεί που σταμάτησε παλαιότερα η συζήτησή μας.

ΥΓ. Καλό μεσημέρι και για τους υπόλοιπους!

Φως! Περισσότερο Φως!

Edited by - Μιθρόδωρος on 25/02/2009 13:29:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μιθρόδωρος
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 06:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μιθρόδωρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve,

Αφού σου ευχηθώ καλημέρα και παρατηρώντας ότι είναι δυνατή η συνέχιση της συνομιλίας για το συγκεκριμένο ζήτημα, ας ξεκινήσω από εκεί που σταμάτησε πριν από κάποιες μέρες.

Όπως διαπίστωσες κι εσύ σχετικά με τις αναφορές του Βόταν και του «Άριου» Χριστού από τον Ρόζενμπεργκ, υπάρχει μεταξύ μας διάσταση απόψεων .
Όπως τόνισα και παλαιότερα όμως, αυτή, η προσέγγιση του, δεν ενισχύει την προχριστιανική γερμανική παράδοση εις βάρος της χριστιανικής, από ιστορικής άποψης όπως τόνισα για συγκεκριμένους λόγους. Δεν φτάνει, κατά την δική μου άποψη, σε συγκερασμό, αλλά προσπαθεί να ενισχύσει με κάθε τρόπο τον δικό του μύθο, τον «Μύθο του Αίματος». Ας κάνω και εδώ μία επιπλέον σχετική αναφορά και από μία εντελώς διαφορετική προσέγγιση. Ένας μαρξιστής, για παράδειγμα, που θεωρεί ότι ο πιο ενδεδειγμένος τρόπος ερμηνείας ιστορικών φαινομένων είναι ο διαλεκτικός υλισμός και η «πάλη των τάξεων», στις όποιες αναφορές του, ακόμη και στην περίπτωση της ιστορίας των θρησκειών, τείνει σε ένα συγκερασμό ή σε μία συγκεκριμένη προσέγγιση κάποιου φαινομένου προς ενίσχυση της δικής του άποψης;

Παρατήρησα ότι στην αναφορά σου για τον «Ρωμαιοκαθολικισμό» να υποστηρίζεις ότι το Βατικανό μετά τις Σταυροφορίες «εβραιομασωνοκρατείται». Όμως, ήδη έχει γίνει αναφορά στον Ρόζενμπεργκ, που στην κριτική του εναντίον του Βατικανού μιλά για εμφάνιση του «Σύριου Ιεχωβά», χαρακτηρίζοντάς την ως την «δυστυχία της Ευρώπης» με την μορφή του αντιπροσώπού του, τον «Ετρούσκο Ρωμαίο Πάπα». Αν ψάξεις γιατί τον χαρακτηρίζει «ετρούσκο», θα δεις ότι μιλά, σε σχέση με τους Ετρούσκους, για την ύπαρξη σε αυτούς «μαγικών , συνηθισμένων ‘θρησκευτικών’ πρακτικών της Μέσης Ανατολής», που εκτός ότι –γι’ αυτόν- διάβρωσαν την «άρια» ρωμαϊκή θρησκεία, στην συνέχεια παρεισέφρησαν, τα «ετρουσκικά» αυτά στοιχεία, και στο Βατικανό. Φυσικά, από πού επηρεάστηκε ο Ρόζενμπεργκ έχει ενδιαφέρον. Από ακραίους προτεσταντικούς κύκλους, από τους οποίους ορισμένοι δεν περιορίζουν τις αναφορές τους για «χριστιανοπαγανισμό», όπως ανάφερα ήδη στον Ρωμαιοκαθολικισμό, αλλά και στην Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία. Όπως και οι αναφορές για «εβραιομασωνία» ήταν ένας οικείος όρος την περίοδο του Ρόζενμπεργκ (“Juden-Freimaurerei”), ο οποίος χρησιμοποιούσε και ο ίδιος.
Συνεχίζοντας, στο γνωστό για εσένα «παγκόσμιο συνωμοσιολογικό πρόβλημα», αν προστεθούν και τα «Πρωτόκολλα», παραπέμπουν σε «παγκόσμιο συνωμοσιολογικό πρόβλημα» που διατυπωνόταν σε ομιλίες αξιωματούχων, επίσημα έγγραφα, άρθρα εφημερίδων και βιβλία κράτους της Κεντρικής Ευρώπης, κατά την διάρκεια του Μεσοπολέμου και του Δεύτερου Παγκοσμίου Πολέμου.
Αν και αναφορά στα «Πρωτόκολλα» έχουν γίνει και μεταπολεμικά στην Ελλάδα. Για παράδειγμα, από τον Αυγουστίνο Καντιώτη, στις αρχές του ’50, τότε που ήταν Αρχιμανδρίτης και Ιεροκήρυκας. Πιο συγκεκριμένα, μπορεί ο καθένας να διαβάσει στην σελίδα 34, του βιβλίο του «Σημεία των Καιρών» (Έκδοση, Περιοδικό «Χριστιανική Σπίθα», Αθήνα, 1953):

«Σκοτειναί δυνάμεις εργάζονται δια τον εκφυλισμόν της ανθρωπότητος. Προ πολλών δεκαετηρίδων εδημοσιεύθη βιβλίον πολύκροτον «Τα πρωτόκολλα των σοφών της Σιών», εις το οποίον αποκαλύπτεται η κατά της ανθρωπότητος συνωμοσία».

(Η υπογράμμιση εδώ είναι στο βιβλίο, όχι δική μου)

Αξίζει να αναφερθεί ότι για το –σύμφωνα με τον Καντιώτη- «πολύκροτον βιβλίον», που -σύμφωνα με αυτόν- μέσα σε αυτό «αποκαλύπτεται η κατά της ανθρωπότητος συνωμοσία», σημαντικό ρόλο στην έκδοση, προβολή και διάδοση του στην Γερμανία του Μεσοπολέμου έπαιξε ο Άλφρεντ Ρόζενμπεργκ.

(“Alfred Rosenberg's 1923 edition [Alfred Rosenberg: "Die Protokolle der Weisen von Zion und die jüdische Weltpolitik" (Munich: Deutscher Volksverlag, 1923)] "gave a forgery a huge boost".” - http://en.wikipedia.org/wiki/The_Protocols_of_the_Elders_of_Zion#German_language_publications)

Η αναφορά μου επίσης στην λέξη Ισραήλ, αγαπητέ trexagireve, μόνο ατυχής δεν είναι. Έγινε σε συγκεκριμένο πλαίσιο. Και δεν πραγματοποιήθηκε από εμένα, αλλά αναφέρεται σε ένα συγκεκριμένο απόσπασμα. Όχι πάντως ενός νεοπαγανιστή, ρωμαιοκαθολικού, μονοφυσίτη ή ανιμιστή… Αναφορές στο «Νέο Ισραήλ», υπάρχουν και κατά την διάρκεια του καθαγιασμού των υδάτων στα Θεοφάνεια και για την Κυριακή των Βαΐων. Και ας δούμε τι αναφέρεται πιο συγκεκριμένα στον Μεγάλο Εσπερινό:

«ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΩΝ ΒΑΪΩΝ

ΕΝ ΤΩ ΜΕΓΑΛΩ ΕΣΠΕΡΙΝΩ

Ήχος πλ. β'

Δεύτε καί ημείς σήμερον, πάς ο νέος Ισραήλ, η εξ εθνών Εκκλησία, μετά τού Προφήτου Ζαχαρίου εκβοήσωμεν, Χαίρε σφόδρα θύγατερ Σιών, κήρυσσε θύγατερ Ιερουσαλήμ, ότι ιδού ο Βασιλεύς σου, έρχεταί σοι πραϋς καί σώζων, καί επιβεβηκώς επί πώλον όνου, υιόν υποζυγίου, εόρταζε τά τών Παίδων, κλάδους χερσί κατέχουσα ευφήμησον, Ωσαννά εν τοίς υψίστοις, ευλογημένος ο ερχόμενος, Βασιλεύς τού Ισραήλ.»

(πηγή: http://www.analogion.gr/glt/monotonic/Tri/Palms.htm )

Όσον αναφορά για την προέλευση η σελίδα της Αποστολικής Διακονίας έχει άλλη άποψη από την δική σου, για το «νέος Ισραήλ, η εξ εθνών Εκκλησία»:

«Θεολογικοί άξονες μιας γνήσιας λειτουργικής αναγέννησης *
Πέτρου Βασιλειάδη
( * από το βιβλίο του Μετανεωτερικότητα και Εκκλησία, Εκδ. Ακρίτας, Αθήνα 2002, σελ. 88εξ)
Στα σωζόμενα λειτουργικά κείμενα, καθώς και την πατερική παράδοση της Oρθοδοξίας, περισσότερο απ’ ότι στις λοιπές παραδόσεις, είναι πλέον αποδεδειγμένο πως σε κάθε ευχαριστιακή σύναξη δεν επιτελείται κάποια μαγική μυστική τελετή ή έστω και κάποια λατρευτική πράξη ατομικής σωτηρίας, αλλά προληπτικά φανερώνεται η Bασιλεία του Θεού. Όσες φορές με άλλα λόγια η εκκλησιαστική κοινότητα, ο νέος Iσραήλ, ο διασκορπισμένος λαός του Θεού, συνέρχεται «επί το αυτό», γίνεται απτή πραγματικότητα ως αρραβών, αναλαμπή και πρόγευση, το μυστήριο της ερχόμενης Bασιλείας του Θεού, και τα μέλη αυτής της κοινότητας, όλα ανεξαιρέτως, συλλειτουργοί αλλά συντελεστές, έστω και προληπτικά, στην επί γής πραγμάτωση της Bασιλείας του Θεού.»

(πηγή: http://www.apostoliki-diakonia.gr/GR_MAIN/catehism/theologia_zoi/themata.asp?contents=selides_katixisis/contents_Leitoyrgika.asp&main=kat011&file=13.1.htm )

Επίσης, όταν κάποιος επιμένει για συγκεκριμένη εθνική προέλευση, του «Νέου Ισραήλ», ίσως να κατηγορηθεί από ορισμένους ορθόδοξους χριστιανικούς κύκλους για «εθνοφυλετισμό», τον οποίον το Οικουμενικό Πατριαρχείο σε Σύνοδο τον καταδίκασε ως αίρεση.
Τι απάντησε πρόσφατα και ο Οικουμενικός Πατριάρχης, που έχει σχέση με τα παραπάνω (Εφημερίδα «Αγγελιοφόρος», 15 Φεβρουαρίου 2009, σελίδα 23, τίτλος άρθρου «Οικουμενικός Πατριάρχης Βαρθολομαίος: Η υπόθεση «Βατοπέδι» παραμένει ανοιχτή»):

«- Παναγιότατε, στην εισηγητική σας ομιλία, στη Σύναξη των Προκαθημένων των Ορθοδόξων Εκκλησιών που συγκαλέσατε στις αρχές Οκτωβρίου στην Κωνσταντινούπολη, αναφέρατε ως μία από τις αιτίες της έλλειψης ενότητας που εμφανίζεται, ενίοτε, στην Ορθοδοξία, την ταύτιση της λειτουργίας των Αυτοκέφαλων Εκκλησιών με τα εκάστοτε εθνικά συμφέροντα. Ο Ορθόδοξος κόσμος είναι έτοιμος να αναθεωρήσει την πολιτική του εθνοφυλετισμού;

Το Οικουμενικόν Πατριαρχείον είναι εκείνο το οποίον είχε την πρωτοβουλίαν να καταδικάση, και μάλιστα διά Μείζονος και Υπερτελούς Συνόδου, τον εθνοφυλετισμόν ως αίρεσιν και ως τοιούτον τον αντιλαμβάνεται και τον απορρίπτει πάντοτε. Η Εκκλησία, ο νέος Ισραήλ είναι ο λαός της Χάριτος, μέσα εις τον οποίον «ουκ ένι Ιουδαίος ουδέ Ελλην, ουκ ένι δούλος ουδέ ελεύθερος, ουκ ένι άρσεν και θήλυ», αλλά οι πάντες είναι «εν Χριστώ Ιησού» (Γαλ. 3, 28). Αυτό πιστεύομεν και συμφώνως προς αυτό πολιτευόμεθα με συνέπειαν. Αν υπάρχουν παραφωνίαι, αυταί θα πρέπει να αναζητηθούν αλλού και εκεί να απευθυνθή η σχετική ερώτησις.»

Τα όσα αναφέρθηκαν γύρω από τους Ολυμπιακούς Αγώνες, είναι ξεκάθαρο από παλαιότερες αναφορές μου σε πιο πλαίσιο έγινε και σε αυτούς αναφορά, και καταλήγοντας θα ήθελα να σου θυμίσω ξανά τι έγραψα στο τέλος ενός άλλου μηνύματος:

«Εν κατακλείδι, αυτός είναι και ο λόγος, αγαπητέ trexagireve, που είπα πρόσφατα: «Επομένως, όταν κάποιος αποδέχεται τέτοιους συλλογισμούς περί προσπάθειας ‘παγανοποιήσης’ του χριστιανισμού, δεν ‘έχει ανακαλύψει την Αμερική’, όπως λέει ο θυμόσοφος λαός, αλλά ανοίγει τους ασκούς του Αιόλου.» Όπως επίσης, αντιλαμβάνεσαι ότι με την χρήση όρων όπως «Εβραιομασωνία», υπάρχει το ενδεχόμενο ισχυρισμού για ταύτιση ή σύγκλυση απόψεων σ’ αυτό το ζήτημα με κυρίαρχες απόψεις της περιόδου του Γ’ Ράιχ. Και σε μια τέτοια περίπτωση, θεωρώ ότι από τον ασκό του Αιόλου, μπορεί να αποδεσμευτούν τόσο ισχυρές θύελλες ώστε να βρεθούν σε ακόμη δυσχερέστερη θέση, σε σχέση με όσα αναφέρονται για «χριστιανοπαγανισμό», όσοι προσπαθήσουν μετά να τις καταλαγιάσουν.»

Καλό μήνα να ‘χεις!

ΥΓ1: Μιας και έγινε μια αναφορά στο «Νέο Ισραήλ», ας δημοσιοποιήσω και μία προσέγγιση που υπάρχει στην σελίδα «Ορθόδοξος Χριστιανική Γωνιά»
(πηγή: http://www.gonia.gr/gonia.php?article=3273):

«Όταν ο Θεός απεφάσισε να δώσει τον νόμο του, κάλεσε τον Μωϋσή και του είπε: «Θα πας στους Ισραηλίτες και θα τους πεις. Είδατε τι έκανα για σας. Σας έφερα μέχρι εδώ σαν να πετούσατε πάνω σε φτερά αετών. Και τώρα εάν θέλετε να σας δώσω τον νόμο».
Βλέπουμε εδώ ότι ρωτάει ο θεός τον άνθρωπο αν θέλει. Γι’ αυτό και τον ονόμασε Διαθήκη, τον έθεσε δηλαδή στην διάθεση του λαού, αν τον θέλει.
Συνεχίζει ο Θεός, αν θέλουν να τηρήσουν τον νόμο, τότε θα γίνετε για μένα ένα έθνος όπου όλοι οι πολίτες του θα είναι ιερείς «είσεσταί μοι βασίλειον ιεράτευμα».
Διότι θα έχουν την ιερότητα που πηγάζει από τον νόμου μου. «Θα γίνετε ένα έθνος άγιο γιατί θα μετέχετε μέσα από την τήρηση των εντολών στην αγιότητα τη δική μου, στον τρόπο ζωής τον δικό μου, θα γίνετε λαός περιούσιος. Δηλαδή θα γίνετε περιουσία δική μου, μία περιουσία που όπως ο καθένας περιποιείται την περιουσία του, εδώ ιδιαίτερα σαν περιουσία του Θεού θα τον φροντίζω ιδιαίτερα».
Γι’ αυτό και ο απόστολος Πέτρος όταν μεταφέρει τα λόγια αυτά στο νέο Ισραήλ, στην Εκκλησία, ενώ αυτούσια μεταφέρει τα άλλα, «έθνος άγιον, βασίλειον ιεράτευμα» προσθέτει «λαός εις περιποίησιν».
Λαός που ιδιαίτερα περιποιείται ο Θεός.»

(«Ο δεκάλογος, ο νόμος και η χάρη», 2/12/08)

ΥΓ2: Όταν είχα διαβάσει πριν από μέρες την επιχειρηματολογία του αγαπητού europaios2 για το θέμα γύρω από την λατρεία των εικόνων, μου ήρθε στο νου ότι κάτι μου θυμίζει. Και τώρα που είχα λίγη ηρεμία, εύρηκα ! :

«…Και βέβαια, όσοι αποδίδουν την πρέπουσα λατρεία στους θεούς, δεν πιστεύουν ότι ο θεός βρίσκεται μέσα στο ξύλο ή στην πέτρα ή στον χαλκό με τα οποία φτιάχνεται ένα ξόανο, κι ούτε θεωρούν ότι αν ακρωτηριαστεί ένα μέρος του αγάλματος μειώνεται η δύναμη του θεού. Οι πρόγονοί μας έφτιαξαν αγάλματα και ναούς για να τους υπενθυμίζουν την ύπαρξη των θεών` και για να αφιερώνουν από το χρόνο τους όσοι επισκέπτονται τους ναούς και να στοχάζονται τον θεό με καθαρή την καρδιά, ή να προσέρχονται για να προσευχηθούν και να παρακαλέσουν τον θεό, ο καθένας για τις ανάγκες του.
Φτιάχνοντας κανείς την εικόνα ενός φίλου, δεν πιστεύει ότι ο φίλος βρίσκεται μέσα στην εικόνα ούτε ότι τα μέλη του σώματός του έχουν κλειστεί μέσα στην ζωγραφιά` απλώς θεωρεί ότι μέσω της εικόνας δείχνει πόσο τιμά τον φίλο του. »

(Πορφύριος, Κατά Χριστιανών, Εκδόσεις Θύραθεν, σελ. 127)

(Στο πρωτότυπο: «Και γαρ ει τις εικόνα κατασκευάσει φίλου, ουκ εν εκείνω δήπουθεν αυτόν νομίζει τον φίλον είναι ουδέ τα μέλη του σώματος εκείνου τοις της γραφής εγκεκλείσθαι μέρεσιν, αλλά την εις τον φίλον τιμήν δι’ εικόνος δείκνυσθαι» )

Δυστυχώς, για ορισμένους οι Εθνικοί είναι «ειδωλολάτρες», για να μην χρησιμοποιήσω άλλους χαρακτηρισμούς…
Ενώ κάποιοι από αυτούς που τους χαρακτηρίζουν «ειδωλολάτρες» έχουν χαρακτηρισθεί «εικονολάτρες», που για κάποιους σημερινούς εικονοκλάστες θεωρούνται «χριστιανοπαγανιστές»! Φυσικά δεν αναφέρομαι στον αγαπητό trexagireve, αλλά σε παλαιότερη πηγή που παρέπεμψα όποιον ενδιαφέρεται για το περιεχόμενο βιβλίου που διατίθεται από ακραίες προτεσταντικές οργανώσεις.
Και πάλι, για μια άλλη ακόμα φορά: «Επομένως, όταν κάποιος αποδέχεται τέτοιους συλλογισμούς περί προσπάθειας ‘παγανοποιήσης’ του χριστιανισμού, δεν ‘έχει ανακαλύψει την Αμερική’, όπως λέει ο θυμόσοφος λαός, αλλά ανοίγει τους ασκούς του Αιόλου.»

Καλό μήνα σε όλους και όλες!


Φως! Περισσότερο Φως!


Edited by - Μιθρόδωρος on 04/03/2009 07:09:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2009, 09:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Μιθρόδωρε, έχουμε διάσταση απόψεων, γιατί το
νόημα ερμηνεύεται, ενώ εγώ αναφέρομαι στις θέσεις νεοπαγανιστών
και ναζιστών- νεοναζιστών...Λέω ότι είναι κοινές...Δεν το λέω
αυτό όπως όταν συμφωνούν δυο διαφορετικές εκδοχές, αλλά όπως όταν
προέρχονται απο ίδιες καταβολές..
Εξ ου και σχέση νεοναζισμού και νεοπαγανισμού, που κανείς δεν
αρνείται ότι υπάρχει, αφου και οι δυο ιδεολογίες, "ακουμπάνε" στην
φυλετική διάκριση και τις μυθώδεις ιδέες και ελπίδες...
Αυτό είναι σε χοντρές γραμμές, το νόημα..Αν το πάμε σε λεπτομέρειες,
θα αναγκαστούμε να ερμηνεύουμε και αυτό έχει διαφορά και οδηγει σε
διαφορετικές θέσεις, λόγω προέλευσης κι όχι λόγω ασυμφωνίας...
Εγώ, δλδ, δεν αναφέρομαι στην καταγωγή του Παπισμού απο την εβραική
θρησκεία, αλλά στη διάβρωση της μέσω Ναιτών,αλλά και άλλων εβραομασωνοκρατούμενων μυστικών οργανώσεων που κυβερνάνε στη σκιά και μάλιστα όλο τον κόσμο....
Φίλε μου, Ισραήλ, είναι όνομα του Θεού, του αγγέλου που έπιασε
ο Ιακώβ και του έδωσε το όνομα του, για να τον ενισχύσει που θα
συναντούσε τον αδερφό του Εδώμ, ή Ησαύ, που είχαν κόντρα, για τις ενέργειες του Ιακώβ, με τα πρωτοτόκια....
Το όνομα πάει στη χώρα που δοξάζει τον Θεό και αυτή είναι τώρα η
Ελλάδα...Είναι εύκολο να καταλάβεις όταν σου δίνουν τίτλο περιούσιου
λαού, ότι τον αποδέχεσαι,γιατί σε τιμά ο Θεός...
Φίλε μου, γιγνώσκεις τι αναγιγνώσκεις; Αυτά που γράφεις και παραθέτεις, είναι αρκούντως διαφωτιστικά...
Προτείνω να τα ...διάβασεις..Δες τι λένε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μιθρόδωρος
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 00:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μιθρόδωρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve,

Δεν είναι ζήτημα ερμηνείας η διάσταση απόψεων, όπως έδειξα παλαιότερα για την αυθαίρετη ταύτιση συγκεκριμένου ιδεολογικού-πολιτικού ρεύματος στο παρελθόν με τον παγανισμό. Όσον αφορά για τις κοινές καταβολές, έχω κάνει σχετικές αναφορές, που δείχνουν το αντίθετο. Αν τώρα θέλεις να μιλήσουμε για οικειοποίηση στοιχείων διάφορων προελεύσεων θεωρώ ότι είμαστε κοντύτερα σε μία πιο δόκιμη προσέγγιση του συγκεκριμένου ζητήματος.
Σχέση δεν υπάρχει, αλλά θεωρώ ότι αυτό που όντως συμβαίνει είναι ότι στην προσπάθεια ορισμένων να «θρησκειοποιήσουν» ένα ιδεολογικό-πολιτικό ρεύμα, κάποιοι άλλοι με έναν άκομψο και επιφανειακό τρόπο προσπαθούν, για τους δικούς τους λόγους, να ταυτίσουν άστοχα ανόμοια πράγματα.
Και όταν πάμε ,για μια άλλη μια φορά, σε λεπτομέρειες θα δούμε ξανά το πόσο μία σφαιρικότερη προσέγγιση είναι απλά ζήτημα ερμηνείας.
Γιατί αυτό που έχω διαπιστώσει κάποιες στιγμές είναι οι προσπάθειες ορισμένων να δουν ένα δάσος ολόκληρο από ένα μόνο θάμνο!
Όσο για τον ρατσισμό και τις ρίζες του, γνωρίζεις την προέλευσή του και σε τι υπόβαθρο στηρίχθηκε, όχι πάντως προχριστιανικό… Όσο για μυθώδεις ιδέες: Ο εκκοσμισκευμένος εσχατολογικός χιλιασμός, τι σχέση μπορεί να έχει με τον όποιο παγανισμό;
Δεν οδηγεί σε διαφορετικές θέσεις και διαφορές η όλη συζήτηση λόγω ερμηνειών, αλλά λόγω διαφορετικής αντίληψης και προσέγγισης υπαρχόντων στοιχείων. Κάτι που είναι αρκετά ανθρώπινο και κατανοητό να συμβαίνει.
Ας σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα. Στην προσπάθεια ορισμένων να ταυτίσουν τον παγανισμό με συγκεκριμένο ιδεολογικό-πολιτικό ρεύμα του Μεσοπολέμου, δείχνουν φωτογραφίες από προσπάθειες της περιόδου του Γ’ Ράιχ να αναδείξει το όποιο προχριστιανικό παρελθόν. Αυτές όμως αναδεικνύουν την τότε προσπάθεια, όχι για απόπειρα αναβίωσης του παγανισμού, αλλά την ενίσχυση του «Μύθου του Αίματος», με την προβολή της ιστορικής συνέχειας μέσα από το συγκεκριμένο πρίσμα, από το οποίο απουσιάζει βέβαια κάθε ίχνος ιερότητας και μυστηρίου σε σχέση με προχριστιανικές –και γιατί όχι και με μετά Χριστόν- αντιλήψεις για το υπερβατικό. Μην ξεχνάμε και τον πίνακα του Χίτλερ, που εικονίζεται έφιππος και σιδερόφρακτος ιππότης. Μία εικόνα, που δεν σχετίζεται με προχριστιανικές αντιλήψεις και ιστορικά γεγονότα.
Μπορεί άνετα να δει κάποιος κάτι ανάλογο και στις προσπάθειες του Καθεστώτος της 4ης Αυγούστου του Ιωάννη Μεταξά, που σε ανάλογες φωτογραφίες, δίνεται έμφαση στην συνέχεια του Ελληνισμού, από ιστορικής άποψης. Και αν κάποιος μιλήσει ότι ήταν και το συγκεκριμένο καθεστώς δήθεν παγανιστικό, αξίζει να δούμε την άποψη που κυριαρχούσε τότε για τον Χριστιανισμό. Μία άποψη πάντως στην οποίαν δεν γινόταν καμία αναφορά σε «Έλληνα» Χριστό, αλλά ήταν ξεκάθαρα υπέρ ενός Γ’ Ελληνικού Πολιτισμού, όπου ο Ορθόδοξος Χριστιανισμός θα ήταν η απόλυτη θρησκεία. Ακόμα δηλαδή και όταν υπήρχε η περίπτωση ανάδειξης του προχριστιανικού ελληνικού πολιτισμού, από ιστορικής άποψης.

Στο εγχειρίδιο διαφώτισης στελεχών της ΕΟΝ («Εθνικής Οργάνωσης Νεολαίας»), και πιο συγκεκριμένα, στην «Σειρά εκδόσεων περί Εκπαιδεύσεως», στο Τεύχος Δ, 3 με τίτλο «Θρησκεία» μπορεί ο καθένας να διαβάσει και τα παρακάτω (Εκδόσεις ΕΟΝ, Αθήνα 1939).

Από την σελίδα 7:

«Ο Χριστιανισμός, τον οποίον πρώτοι εξ όλων των εθνών ενστερνίσθησαν οι Έλληνες, ο Χριστιανισμός, του οποίου η Ελληνική Γλώσσα υπήρξε κύριον όργανον διαδόσεως είναι η τέλεια Θρησκεία. Η απόστασις , που χωρίζει την Θρησκείαν αυτήν από τας άλλας, είναι ανυπολόγιστος . O Χριστιανισμός είναι η Θρησκεία των Θρησκειών . Είναι η γέφυρα η συναισθηματική, που υψώνει τον άνθρωπον από την γην και τον ουρανόν».

Αν και δεν γίνεται καμία αναφορά στην αρχική διάδοση του Χριστιανισμού σε Αιθίοπες, Κόπτες και μη Αιγύπτιους γηγενείς, όπως σε μετέπειτα αραβικούς πληθυσμούς της Μέσης Ανατολής, όπως στην Συρία, ούτε σε μερίδα ελληνίζοντων Ιουδαίων της εποχής, συνεχίζει μετά από λίγες γραμμές στην ίδια σελίδα:

«Το ευαγγέλιον μετά τόσους αιώνας είναι το καλλίτερον βιβλίον , το καλλίτερον βοήθημα δια τον εξανθρωπισμόν του ανθρώπου».

Αφού παρατηρηθεί ότι η «θύραθεν» ελληνική γραμματεία, πόσο μάλλον φιλοσοφία, δεν θεωρείται ως «το καλλίτερον βοήθημα», όπως θα περίμεναν ορισμένοι, ας δούμε κάποιες παραγράφους από την σελίδα 8:

«[Είναι όμως] γεγονός ότι η γενική αυτή τάσις του θρησκεύειν ως προς το περιεχόμενον παρεμορφώθη. Διότι ο άνθρωπος ένεκεν «της πτώσεως» απώλεσε την αληθή θεογνωσίαν και εδημιούργησε κατόπιν δια των καθαρώς ανθρωπίνων του δυνάμεων ποικίλας Θρησκειών με περιεχόμενον τελείως ξένον προς την αρχικήν αληθή θεογνωσίαν.
Η θεία πρόνοια όμως, όταν ήλθε το πλήρωμα του χρόνου, απέστειλεν εις τον κόσμον τον Ιησούν Χριστόν, δια να φέρη στους ανθρώπους την αληθή θεογνωσίαν δι’ απ’ ευθείας αποκαλύψεως αυτής και να χορηγήση εις αυτούς και τα μέσα σωτηρίας των από της πτώσεως και δια να επιτευχθή εν γένει ο προορισμός, δια τον οποίον ο Θεός έπλασε τον άνθρωπον.
Είναι αναντίρρητον ότι ο Χριστιανισμός δια τούτον τον λόγον είναι όχι η Θρησκεία η ανωτέρα πασών, αλλ’ η απόλυτος θρησκεία. Αλλ’ όταν λέγωμεν χριστιανισμόν, εννοούμεν ωρισμένως την ορθόδοξην αυτού μορφήν, εν τη οποία διετηρήθη ανόθευτος άπασα η αποκάλυψις του Ιησού Χριστού.
Επειδή δε είναι η Θρησκεία κατά την Χριστιανικήν αντίληψιν αποκάλυψις θεία, κατ’ αδήριτον ανάγκην ό,τι αποκαλύπτει ο Θεός, δεν ημπορεί να μεταβληθεί. Και ημείς οι ορθόδοξοι δια τούτο καυχώμεθα ότι ετηρήσαμεν αμετάβλητον την θείαν αποκάλυψιν

Αλλά ας δούμε το πως προσεγγίζεται και η έννοια του καθήκοντος λίγο πιο κάτω, στο τέλος αυτής της σελίδας:

«Η έννοια του καθήκοντος είναι ολιγώτερον γνώσις και περισσότερον πίστις. Είναι γέννημα της Θρησκευτικής διαθέσεως του ανθρώπου, του συναισθήματος, ότι ο βίος έχει σκοπόν –ότι υπάρχουν αξίαι απόλυτοι- ότι η προσαρμογή των πράξεών μας εκ της αξίας αυτής είναι το ανώτατον θείον ιδεώδες. Ιδού η ηθική αξία της Θρησκείας. Της τέλειας Θρησκείας, που είναι ο Χριστιανισμός

Αν και σε κάποιους μπορεί να θεωρηθεί το παραπάνω και ως μία ελληνική εκδοχή του γερμανικού «Τιμή μας, η Πίστη».

Όσο οι αναφορές για διάβρωση του Παπισμού από «εβραϊκή θρησκεία» και για «εβραιομασωνοκρατούμενες μυστικές οργανώσεις που κυβερνάνε στη σκιά και μάλιστα όλο τον κόσμο», ανάλογες αναφορές γίνονταν και στην Γερμανία, γνωρίζεις πότε .
Αυτές οι αναφορές έχουν κοινές καταβολές με τον όποιον παγανισμό; Ποια είναι η κοινή προέλευσή τους; Μήπως παραπέμπουν στον Μεσαίωνα; Ή ακόμα πιο πρόσφατα και στην τσαρική, ορθόδοξη χριστιανική, Ρωσία («Τα Πρωτόκολλα», για παράδειγμα);

Σχετικά με την λέξη «Ισραήλ», για να δούμε σε ποιον αναφερόταν. Από την Γένεση, Κεφάλαιο 32/28-29:

«28. είπε δε αυτώ` τι το όνομά σου εστίν, ο δε είπεν` Ιακώβ.
29. και είπεν αυτώ` ου κληθήσεται έτι το όνομά σου Ιακώβ, αλλ’ Ισραήλ έσται το όνομά σου, ότι ενίσχυσας μετά Θεού, και μετ’ ανθρώπων δυνατός.»

Επομένως, ξεκαθαρίζεται σε ποιον αναφέρεται τι και ποια είναι η βασική του ερμηνεία. Αλλά, ας δούμε τι αναφέρει και σχετική αναφορά από την σελίδα της «ΟΟΔΕ»:

«Γένεσις 32/λβ΄ 29: "ου κληθήσεται έτι το όνομά σου Ιακώβ, αλλ' Ισραήλ έσται το όνομά σου, ότι ενίσχυσας μετά Θεού, και μετ' ανθρώπων (Εβραϊκά ΄΄ενώς΄΄) δυνατός". (Εδώ πρόκειται για τα λόγια του Κυρίου προς τον Ιακώβ μετά την πάλη τους. Ο Ιακώβ ή Ισραήλ, ως προπάτορας του νέου έθνους του Θεού, του Ισραήλ, θα στεκόταν δια των απογόνων του, ισχυρός μεταξύ των αλλοφύλων εθνών γύρω του, κάτι που βλέπουμε ως σήμερα)».

(πηγή: http://www.oodegr.com/oode/genesis/adam3.htm)

Και στο Κεφάλαιο 49/1-2:

«1. εκάλεσεν δε Ιακώβ τους υιούς αυτού και είπεν συναχθήτε ίνα αναγγείλω υμίν τι απαντήσει υμίν επ’ εσχάτων των ημερών.
2. αθροίσθητε και ακούσατε υιοί Ιακώβ ακούσατε Ισραήλ του πατρός υμών».

Όχι μονάχα αναφέρθηκε λίγο πιο πάνω ότι θα ονομάζεται από εδώ και πέρα ο Ιακώβ Ισραήλ, για τους λόγους που υπάρχουν, αλλά βλέπουμε και από το κεφάλαιο 49, να ονομάζονται Ισραήλ και οι απόγονοι του Ιακώβ («ακούσατε υιοί Ιακώβ, ακούσατε Ισραήλ του πατρός υμών»).

Ακόμα και η αναφορά σου στην Ελλάδα, αγαπητέ trexagireve με τον τρόπο που την κάνεις, μπορείς να μου πεις πως συμφωνεί με αυτό που αναφέρεται κατά τον Μεγάλο Εσπερινό για την Κυριακή των Βαΐων: «Δεύτε καί ημείς σήμερον, πάς ο νέος Ισραήλ, η εξ εθνών Εκκλησία , μετά τού Προφήτου Ζαχαρίου εκβοήσωμεν, Χαίρε σφόδρα θύγατερ Σιών, κήρυσσε θύγατερ Ιερουσαλήμ, ότι ιδού ο Βασιλεύς σου»;
Συγκεκριμένα το «πας ο νέος Ισραήλ, η εξ εθνών εκκλησία»; Δεν βλέπω να αναφέρει «εξ έθνους», πόσο μάλιστα «εξ έθνους ελληνικού». Και σε συνάρτηση βέβαια με το γεγονός ότι δεν θα κατηγορηθεί κάποιος ως «αιρετικός», υπερασπιζόμενος μία «εθνοφυλετιστική» άποψη, μιας και ο εθνοφυλετισμός καταγγέλθηκε από το Οικουμενικό Πατριαρχείο ως αίρεση.

Τέλος, φυσικά γνωρίζω τι διαβάζω. Έτσι νομίζω… Όπως αρκούντως διαφωτιστικό είναι και τι υποστηρίζεται σε κείμενο που δημοσιεύτηκε στην σελίδα της Αποστολικής Διακονίας.

Ειδικότερα η φράση:

«Όσες φορές με άλλα λόγια η εκκλησιαστική κοινότητα, ο νέος Iσραήλ, ο διασκορπισμένος λαός του Θεού, συνέρχεται «επί το αυτό», γίνεται απτή πραγματικότητα ως αρραβών, αναλαμπή και πρόγευση, το μυστήριο της ερχόμενης Bασιλείας του Θεού, και τα μέλη αυτής της κοινότητας, όλα ανεξαιρέτως, συλλειτουργοί αλλά συντελεστές, έστω και προληπτικά, στην επί γής πραγμάτωση της Bασιλείας του Θεού

Αυτή η τελευταία φράση μου θύμισε την επιρροή που έχει ασκήσει μία άποψη του καλαβρέζου Ιωακείμ της Φλοράς (Joachim De Flora) στα μετέπειτα εκκοσμικευμένα χιλιαστικά κινήματα, ιδίως η άποψη του, χονδρικά, ότι η Βασιλεία των Ουρανών- ο Παράδεισος- θα πραγματωθεί επί της Γης… Κοίτα τα σχετικά για «σοσιαλιστικούς παραδείσους» και για «χιλιόχρονο Ράιχ». Και αυτά κοινής παγανιστικής προέλευσης;

Καλό σου βράδι!

ΥΓ. Καλό βράδι και σε όλους τους υπόλοιπους!


Φως! Περισσότερο Φως!

Edited by - Μιθρόδωρος on 05/03/2009 00:28:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 09:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Μιθρόδωρε, δεν μπορώ να καταλάβω πως μπερδεύεσαι..
Οτι οι νεοπαγανιστές κι οι νεοναζιστές, έχουν τα ίδια ιδεώδη κι
απο την ίδια "νεοπηγή" σου λέω..Είναι δύσκολο να μου πεις
αν συμφωνείς ή όχι;
Το ευαγγέλιο είναι το καλύτερο βιβλίο, γιατί μιλά για
χιλιάδες σχέσεις ανθρώπων, μεταξύ των και με τον Θεό και μας
βοηθά να καταλάβουμε τα λάθη και να μην τα κάνουμε...Στο κάτω κάτω,
όλοι τα ίδια κάνουμε...Μην νομίζεις ότι πρωτοτυπούμε...
Η επι γή βασιλεία είναι άλλο απο το να φέρουμε την ουράνια βασιλεία
στη γή..Δηλαδή τον να κάνουμε παράδεισο τη γή, είναι άλλο απο το
εδώ είναι ο παράδεισος...Εύκολο,πώς μπερδεύτηκες;
Και φυσικά το να συγκρίνεις παράδεισο και 3ο Ράιχ, είναι εγκληματικό...Κοινής ρίζας;
Ποιός θα πίστευε ποτέ κάτι τέτοιο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 11:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για ακόμα μία φορά Μιθρόδωρε συγχαρητήρια.
Η έρευνα και η μελέτη σου, έτσι όπως μας τις αποδίδεις, είναι πολύ καλά οργανωμένες και συγκεκριμένες που δύσκολα μπορούν να γίνουν αντικείμενο αμφισβήτησης.

Δηλαδή δύσκολα κάποιος δεν θα καταλάβει ότι το οποιοδήποτε πολιτικό κίνημα, στη συγκεκριμένη περίπτωση ο Εθνικοσοσιαλισμός, όσο χρησιμοποίησε Παγανιστικές αντιλήψεις για να εδραιωθεί άλλο τόσο χρησιμοποίησε και Χριστιανικές αντιλήψεις.

Και αυτή η χρήση, όπως έχω ξαναγράψει, δεν αποτελεί πιστεύω των ανώτατων στελεχών παρά μια έυκολη τεχνική για την εδραίωση και εξάπλωση του πολιτικού κινήματος. Πολύ πετυχημένα τα παράδειγματα ότι στο Γ' Ράιχ υπήρχε η αντίληψη περί αναβίωσης του Μύθου του Αίματος αλλά ταυτόχρονα υπήρχε και η αντίληψη ότι το Γερμανικό Έθνος θα καταφέρει να γίνει ο Παράδεισος επί της Γης.

Με όλα τα παραπάνω που εξέθεσες έκανες ακόμα πιο σίγουρη την αντίληψη που είχα ότι οι πολιτικοί αρχηγοί, και δη εκείνοι της συγκεκριμένης περιόδου, δεν ενδιαφερόντουσαν τόσο για τις πνευματικές ιδεολογίες των Θρησκειών αλλά φροντίζανε να χρησιμοποιούν τις δοξασίες προς όφελος τους ή προς όφελος του πολιτικού κινήματος.

Βέβαια, φαντάζομαι, μέσα στον όλο μηχανισμό του κινήματος και του Εθνοσοσιαλιστικού κόμματος θα υπήρχανε και ορισμένα άτομα που θα ήταν Παγανιστές (ή έστω επηρεασμένοι από τις δοξασίες του βορειοευρωπαϊκού Παγανισμού) αλλά και Χριστιανοί (ή έστω επηρεασμένοι από τη νοοτροπία του Ρωμαιοκαθολικισμού). Γνωρίζεις κάτι για κάποιες συγκεκριμένες τέτοιες περιπτώσεις?

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2009, 14:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτό στο οποίο θέλω να σταθώ είναι ότι ο Θεός δεν ξεχώρισε έθνος ή φυλή!
Γι΄ αυτό ο Ιησούς έστειλε τους μαθητές Του να διδάξουν σε όλα τα Έθνη μηδενός εξαιρουμένου και μάλιστα είπε και το εξής:

Ιησούς: Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο κεφ. η΄6-16
<<Αληθινά δε σας λέγω ότι από τας χώρας της Ανατολής και της Δύσεως από όλα τα μέρη της οικουμένης θα έλθουν πολλοί και θα παρακαθίσουν εις το πνευματικό δείπνο μαζί με τον Αβραάμ και τον Ισαάκ και τον Ιακώβ εις την βασιλείαν των ουρανών.
Οι δε κληρονόμοι της βασιλείας των ουρανών θα εκδιωχθούν και θα ριφθούν εις το πυκνότατον σκότος του Άδου. >>

Γι΄ αυτό έχουμε τον "νέο Ισραήλ", ο οποίος δεν έχει καμία σχέση με τους Εβραίους! Νέος λοιπόν Ισραήλ είναι οι απανταχού Χριστιανοί και όχι κάποιο συγκεκριμένο έθνος.
Γι αυτό έχουμε και τη νέα Διαθήκη του Θεού με τον άνθρωπο και όχι την Παλαιά.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μιθρόδωρος
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2009, 08:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μιθρόδωρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητέ trexagireve,

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου μπερδεμένο, γι’ αυτό τον λόγο το πήγα βήμα-βήμα, για να παρουσιάσω μία άλλη διάσταση στο ζήτημα.
Απορώ επίσης πως μετά από τόσες σελίδες δεν είναι ξεκάθαρη η θέση μου.
Προσπερνώντας θέματα που άπτονται ζητήματα πίστης, σχετικά με τον Ιωακείμ της Φλόρας και την ύπαρξη εκκοσμικευμένων χιλιαστικών κινημάτων δεν αποτελούν κάτι νέο, αλλά υπάρχει ολόκληρη βιβλιογραφία. Όπως και ο όρος «χιλιόχρονο Ράιχ» δεν είναι δικής μου επινόησης, αλλά χρησιμοποιούταν από το NSDAP, όπως ο όρος «Γ’ Ράιχ».
Για την εκκοσμικευμένη χιλιαστική πτυχή του συγκεκριμένου ιδεολογικού και πολιτικού ρεύματος, γίνεται αναφορά και στον επίλογο του βιβλίου του Νόρμαν Κον «Αγώνες Για Την Έλευση Της Χιλιετούς Βασιλείας του Θεού: Επαναστάτες Χιλιαστές Και Μυστικιστές Αναρχικοί του Μεσαίωνα» (Εκδόσεις Νησίδες, σ. 302-303):

«…Τέτοια ήταν η παράδοση Αποκαλυπτικού φανατισμού, που εκκοσμικευμένη και αναγεννημένη- κληρονόμησαν ο Λένιν και ο Χίτλερ.
Η ναζιστική φαντασίωση μιας παγκόσμιας εβραϊκής καταστροφικής συνωμοσίας στέκει σε πολύ μικρήν απόσταση από την μεσαιωνική δαιμονολογία. Το παράξενο είναι ότι η φαντασίωση αυτή ήρθε από την Ρωσία` και στην Ρωσία οι σχέσεις Εβραίων και μη Εβραίων παρέμειναν σε μεγάλο μέρος, μέχρι και κατά τον 20ο αιώνα, όπως ήταν στην μεσαιωνική Ευρώπη, το ίδιο και οι διαδεδομένες απόψεις των μη Εβραίων για τους Εβραίους. Ως μέρος ακριβώς του βιβλίου για την επικείμενη έλευση του Αντίχριστου δημοσίευσε το 1905 ο ρώσος θρησκευόμενος εκκεντρικός Νείλος τα Πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών – με πλήρη καλοπιστία και αγνοώντας πως τα είχε χαλκεύσει η τσαρική μυστική αστυνομία. Κι όταν ο Χίτλερ και ο Ρόζενμπεργκ επανερμήνευσαν τα Πρωτόκολλα με ορολογία φυλετικού δόγματος, η Αποκαλυπτική ατμόσφαιρα παρέμεινε ισχυρή όπως πάντα. Οι Εβραίοι είναι οι δαιμονικές στρατιές και, χρόνο με τον χρόνο, η τυραννία τους πρέπει να μεγαλώνει, μέχρι την ημέρα της τελικής μάχης, τότε που θα ανατραπεί η εξουσία τους κι ο κόσμος θ’ ανανεωθεί –η παμπάλαια φαντασίωση δεν εκφράστηκε ποτέ καλύτερα απ’ όσο στα σχόλια του Ρόζενμπεργκ για τα Πρωτόκολλα , που δημοσιεύτηκαν το 1923: «Μέσα στην κατάρρευση ενός ολόκληρου κόσμου, αρχίζει μια νέα εποχή… Ένα από τα σημάδια του προχωρήματος του επερχόμενου αγώνα για την καινούργια οργάνωση του κόσμου είναι η κατανόηση του δαίμονα, που μας έφερε στην παρούσα ελεεινή μας κατάσταση. Έπειτα ο δρόμος είναι ανοιχτός για μια νέα εποχή». Εξ ίσου Αποκαλυπτική και η γλώσσα του Χίτλερ στο έργο Ο Αγών μου : «Αν ο λαός μας… πέσει θύμα αυτών των εβραίων τυράννων των εθνών με τον πόθο τους για αίμα και χρυσάφι, όλη η γη θα βουλιάξει, στραγγαλισμένη απ’ αυτόν τον πολύποδα` αν η Γερμανία ελευθερωθεί από τον εναγκαλισμό αυτόν, ο παραπάνω μέγιστος κίνδυνος για τους λαούς μπορεί να θεωρηθεί ότι εξαφανίστηκε για ολόκληρη την γη… (Ο Εβραίος) προχωρεί στον απαίσιο δρόμο του ως την ημέρα που θα σταθεί απέναντί του μια άλλη δύναμη και, έπειτα από έναν ισχυρόν αγώνα, θα ξαναρίξει στον Εωσφόρο αυτήν την θύελλα των ουρανών». Αυτή η οπτική εξηγεί την αλλιώς ακατανόητη απόφαση να προβεί στην σφαγή κάπου έξι εκατομμυρίων Εβραίων, ανδρών, γυναικών και παιδιών, εν μέσω ενός απεγνωσμένου πολέμου και με τεράστιο κόστος σε εργατική δύναμη, υλικά και μεταφορικά μέσα. Και συνδέεται εμφανώς με το όραμα, που συγκίνησε πριν από τόσους αιώνες, τον Εμίκο του Λάινινγκεν και τον Κύρη της Ουγγαρίας.
Ενώ η ναζιστική ιδεολογία ήταν ξεκάθαρα σκοταδιστική και αταβιστική, η κομμουνιστική ιδεολογία ισχυριζόταν πάντα πως είναι «επιστημονική» και «προοδευτική». Ωστόσο, κομμουνιστές και ναζί συμφωνούσαν στο φονικό μίσος τους για τους φιλελεύθερους, τους σοσιαλιστές και τους κάθε λογής μεταρρυθμιστές – και ο λόγος γι’ αυτό είναι ότι, κομμουνιστές και ναζί, ήταν κατακυριευμένοι από το όραμα ενός τρομερού «τελικού, αποφασιστικού αγώνα», στο οποίο ο περιούσιος λαός» θα καταστρέψει μια παγκόσμια τυραννία και θα εγκαινιάσει έτσι μια καινούργια εποχή στην παγκόσμια ιστορία. Όπως στην ναζιστική Αποκάλυψη η «άρεια φυλή» έμελλε να εξαγνίσει την γη αφανίζοντας την «εβραϊκή φυλή», έτσι και στην κομμουνιστική Αποκάλυψη το «προλεταριάτο» θα εξοντώσει την «αστική τάξη». Βλέπουμε κι εδώ την εκκοσμικευμένη εκδοχή μιας φαντασίωσης, που έχει ηλικία πολλών αιώνων

Ακόμα, κάποιες επιπλέον πληροφορίες για το «χιλιόχρονο Ράιχ», υπάρχουν και στην σελίδα: http://clublet.com/why?ThirdReich

(Αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με ό,τι υπάρχει σ' αυτή την σελίδα. Πόσο μάλλον σε άλλες σελίδες που συνδέονται με αυτήν. Απλά υπάρχουν κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία για την συγκεκριμένη αναφορά)

Καλή σου μέρα και πάλι!

ΥΓ1: Πρώτα απ’ όλα για την αποφυγή παρερμηνειών. Η πρόσφατη αναφορά μου στο Καθεστώς της 4ης Αυγούστου, πραγματοποιήθηκε για να δείξω πως εκδηλώσεις και απεικονίσεις τέτοιου είδους μόνο προχριστιανικού θρησκευτικού τύπου περιεχόμενο δεν είχαν, όπως οι ανάλογες στο καθεστώς του Γ’ Ράιχ. Θεωρώ επίσης ότι το Καθεστώς της 4ης Αυγούστου, βρισκόταν κοντύτερα στο αυστριακό καθεστώς του Ντόλφους παρά σ’ αυτό της Γερμανίας. Αλλά ας ρωτήσω : Και ο Ντόλφους «νεο»παγανιστής μπορεί να θεωρηθεί; Όπως και ο ομόδοξός του Φράνκο της Ισπανίας; Αλλά και στην περιοχή μας, ο ρουμάνος Κοντρεάνου με την «Λεγεώνα του Αρχαγγέλου Μιχαήλ», κι αυτός «νεο» παγανιστής;

ΥΓ2: Αγαπητέ gilgamesh, αφού σε ευχαριστήσω, πάλι, για τα καλά σου λόγια, θα καταχραστώ την υπομονή σου για άλλη μια φορά και θα σου απαντήσω σύντομα στο τελευταίο σου μήνυμα, συστήνοντας περισσότερο μία σχετική βιβλιογραφία.

ΥΓ3: Αγαπητέ europaio2, θα προσπαθήσω επίσης να αναφέρω κάποια πράγματα, με αφορμή το δικό σου σχόλιο.

Καλημέρα και σε σας!


Φως! Περισσότερο Φως!

Edited by - Μιθρόδωρος on 06/03/2009 08:24:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2009, 08:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που λέμε φίλε Μιθρόδωρε, πέρα απο εθνικιστικές
τάσεις των οποιοδήποτε, είναι οι σκοποί, οι ιδέες και οι
πρακτικές, αν είναι ίδιες...
Ου γράφω πολλακις για το ότι τα "νέο" μοιάζουν μεταξύ τους
και παρά το ότι σου αφήνω πεδίο για να αναφερθείς σε αυτη
τους την "κοινή" καταγωγή, το κάνεις γαργάρα...
Επαναλαμβάνω, για να είμαι ξεκάθαρος: Τα νέο, παγάν, ναζισμός,
αλλά και άλλα, έχουν κοινή καταγωγή, ώστε στα πλαίσια της παγκοσμιοποίησης,να έλθει ο συγκερασμός κι η ένωση, πιο εύκολα..
Επι δε του νεοπαγανισμού και νεοναζισμού, όλοι γνωρίζουμε τις
κοινές τους ριζες και το ζούμε στην Ελλάδα, με κάτι Πινδάρους και
άλλους, που συχνά απασχολούν τον κοινό ποινικό κώδικα...
Αυτά, τα βλέπεις εσύ ώς ύποπτα και ανησυχητικά ;
Εντελως πληροφοριακά ,πάντως, ο Χίτλερ ήταν εβραίος, ο Λένιν,
ήταν εβραιος, όπως και 395 απο τα 425 μέλη της πρώτης κομμούνας
της Ρωσίας, το 1917...
Σου λέει τίποτε αυτό για το ποιός κινεί τα ΄νηματα, ποιός βγάζει "νέα" "παιδιά" στην αγορά και αν είναι ίδια στην ουσία;
Η Νέα Εποχή, προετοιμάζει την βασιλεία της...Και οι "νέο" μαζί της,
αλλά είναι πολλοί περισσότεροι, όσοι είναι εναντιον της,
γιατί αποτελούν τον άνθρωπο κι όχι το αυγό του φιδιού που εκκολάπτεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 03:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην αγχώνεσε Μιθρόδωρε δεν θα αποχωρήσω σύντομα οπότε θα περιμένω απλά για το/τα βιβλίο/βιβλία που θα μου προτείνεις.

Βέβαια θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση σε σχέση με το κομμουνισμό και τον αντισημιτισμό.

Σφόδρα αντισημίτες ήταν οι Ρομανώφ και γενικά το τσαρικό περιβάλλον μαζί με τους ανώτατους ιεράρχες της Ρωσικής Αυτοκρατορίας. Στη συνέχεια όταν ο Λένιν επέστρεψε στη Ρωσία, μετά την Οκτωβριανή Επανάσταση, έκανε ακόμα πιο εμφανή την αντίθεση του Κομμουνιστικού Κόμματος, δηλαδή την προσωπική του αντίθεση καθώς το κόμμα πάντα ήταν προσωποκεντρικό, στον Αντισημιτισμό.

Συγκριμένα υπάρχουν στη μια από τις 8 ηχογραφημένες του ομιλίες ανέφερε τα εξής:

Anti-Semitism means spreading enmity towards the Jews. When the accursed tsarist monarchy was living its last days it tried to incite ignorant workers and peasants against the Jews. The tsarist police, in alliance with the landowners and the capitalists, organised pogroms against the Jews. The landowners and capitalists tried to divert the hatred of the workers and peasants who were tortured by want against the Jews. In other countries, too, we often see the capitalists fomenting hatred against the Jews in order to blind the workers, to divert their attention from the real enemy of the working people, capital. Hatred towards the Jews persists only in those countries where slavery to the landowners and capitalists has created abysmal ignorance among the workers and peasants. Only the most ignorant and downtrodden people can believe the lies and slander that are spread about the Jews. This is a survival of ancient feudal times, when the priests burned heretics at the stake, when the peasants lived in slavery, and when the people were crushed and inarticulate. This ancient, feudal ignorance is passing away; the eyes of the people are being opened.

It is not the Jews who are the enemies of the working people. The enemies of the workers are the capitalists of all countries. Among the Jews there are working people, and they form the majority. They are our brothers, who, like us, are oppressed by capital; they are our comrades in the struggle for socialism. Among the Jews there are kulaks, exploiters and capitalists, just as there are among the Russians, and among people of all nations. The capitalists strive to sow and foment hatred between workers of different faiths, different nations and different races. Those who do not work are kept in power by the power and strength of capital. Rich Jews, like rich Russians, and the rich in all countries, are in alliance to oppress, crush, rob and disunite the workers.

Shame on accursed tsarism which tortured and persecuted the Jews. Shame on those who foment hatred towards the Jews, who foment hatred towards other nations.

Long live the fraternal trust and fighting alliance of the workers of all nations in the struggle to overthrow capital.

Φυσικά όλα ήταν τοποθετημένα μέσα από το πρίσμα της "πάλης των τάξεων". Οι καπιταλιστές-εξουσιαστές εναντίων των εργατών-Εβραίων οπότε το Κόμμα έπρεπε να είναι με το μέρος των εργατών. Η αλήθεια είναι πάντως ότι ο Λένιν δεν ήταν Αντισημίτης.

Αντίθετα ο "διάδοχος" του, ο απολυταρχικός Στάλιν, ήταν σφόδρα Αντισημίτης ειδικά μετά το 1950 που όλο και περισσότεροι Εβραίοι άρχισαν να χαίρουν εκτίμησης στις Η.Π.Α. ενώ μέχρι τότε πίστευε ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει τον Εργατικό Σιωνισμό εναντίων της Λίγκας των Αράβων.

Έτσι κατασκεύασε ψευδή στοιχεία για να διώξει πολλούς Εβραίους με το σχέδιο Doctors' plot.
Τελικώς Εβραίοι καλλιτέχνες εκτελέστηκαν με διαταγές του Στάλιν.

Συνεπώς ακόμα και ο Αντισημιτισμός δεν ήταν βάση στην ιδεολογία του Κομμουνισμού αλλά ήταν προσωπικό γνώρισμα ατόμων που βρέθηκαν σε ανώτατα αξιώματα.
Σε αντίθεση με τον Εθνοσοσιαλισμό όπου υπήρξε βασική του ιδεολογία ο ρατσισμός ενώ αντίθετα προσωπικό γνώρισμα αποτέλεσε, σε μερικά στελέχη του, να είναι φιλικά προσκείμενα προς ορισμένες μειοψηφίες της τότε Γερμανίας, αποκλείνοντας από τις ιδεολογίες του κόμματος.

Το ότι ο μεν Λένιν είχε έναν παππού εκχριστιανισμένο Εβραίο ενώ ο Χίτλερ όχι, προσωπικά πιστεύω ότι δεν έπαιξε τόσο σημαντικό ρόλο.
Πιο σημαντικό ρόλο έπαιξε και στα δυο άτομα η κουλτούρα των ατόμων που τους επηρέασαν και οι προσωπικές του εμπειρίες παρά οι ρίζες τους.

quote:
Εντελως πληροφοριακά ,πάντως, ο Χίτλερ ήταν εβραίος, ο Λένιν, ήταν εβραιος, όπως και 395 απο τα 425 μέλη της πρώτης κομμούνας της Ρωσίας, το 1917...

Εντελώς πληροφοριακά ο Λένιν είχε έναν παππού εκχριστιανισμένο Εβραίο ενώ για τον Χίτλερ ανεπιβεβαίωτες φήμες τον θέλουν να είχε προγόνους Εβραίους αλλά δεν έχει αποδειχθεί τίποτα ακόμα.
Όσο για το 1917 δεν είχαμε Κομμούνα στη Ρωσία ενώ περιμένω εάν γίνετε trexagireve να μου παραθέσεις τη πηγή που αναφέρει ότι σε αυτή την ανύπαρκτη κομμούνα τα 395 από τα 425 μέλη ήταν Εβραίοι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speaking

Edited by - gilgamesh on 07/03/2009 03:25:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 11:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve
Εντελως πληροφοριακά ,πάντως, ο Χίτλερ ήταν εβραίος

Εντελώς πληροφοριακά, ο Χίτλερ ήταν Αυστριακός από το Μπράουνάου Αμ Ινν

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 13:23:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου gilgamesh, δεν είναι ανεπιβεσίωτες πληροφορίες,
ούτε για την Εύα Μπράουν, επίσημη ερωμένη του Χίτλερ, ότι ηταν
εβραία, ούτε για τον Χίτλερ ότι η γιαγιά του ήταν εβραία...
Πράγματα, τουλάχιστον στοιχειώδη...
Αλλά, επειδή μιλάμε για εβραίους, που εσύ περνάς για άλλης
εθνικότητας, ο Γιώργος Παπανδρέου, ο Σημίτης κι ο Βενιζέλος,
είναι εβραικής καταγωγής, ή όχι;Κατάλογοι με ονόματα
μιγάδων εβραίων, για να κυβερνήσουν, ώς ημίαιμοι....
Εσύ λές ότι δεν είναι έτσι; Γιατί κι ο Χίτλερ, το όνειρο
των εβραίων έθρεφε...Πάντασ πληροφοριακά..
Αγαπητέ μου Μακεδών, Αυστρία έμενε ο Χίτλερ, όταν ήταν παιδί, αλλά η γιαγιά του ήταν εβραία..Δεν το συζητώ...
Ξέρω, στενοχωρέθηκες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 17:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατάλαβα...εγώ ζήτησα μια πηγή που να τα αναφέρει αυτά που υποστήριξες για τη Ρωσία και εσύ θες να μου το ξαναπεράσεις στα νεο-εποχικά, στα σιωνιστικά και στις μυστικές παγκόσμιες οργανώσεις.

Θα μου πετάξεις στο τέλος και κάνα βιβλίο σε στυλ Λιακόπουλου ή Κεραμυδά που θα "βγάζει" όλους τους πολιτικούς του κόσμου Μασώνους και θα αποτελειώσει η κατάσταση...

Όσο για τις Εβραϊκές ρίζες του Χίτλερ υποστήριξα ότι είναι ανεπιβεβαίωτες φήμες διότι δεν υπάρχουν στοιχεία για τους γονείς ή τους παππούδες και γιαγίαδες του ότι ήταν Εβραίοι.
Τώρα εάν ήταν κάνας πιο παλίος πρόγονος δεν το γνωρίζουμε για την ώρα.
Είναι πιθανό εφόσον για αυτούς δεν έχουμε στοιχεία αλλά τίποτα δεν είναι αποδεδειγμένο ακόμα, πάντως οι κοντινοί του συγγενής δεν μαρτυρούν κάτι τέτοιο.

Για την Εύα Μπράουν ξέρουμε ότι ο πατέρας με τη μητέρα της ήταν γόνοι της Βαυαρικής αριστοκρατίας. Βέβαια θα ήταν και κάπως περίεργο τα ανώτατα στελέχη του κόμματος του Χίτλερ, οι στενοί του συνεργάτες, όπως ο Χίμλερ, ο Ες και ο Γκέρινγκ να αναγνώριζαν ως ερωμένη του αρχηγού τους μια Εβραία. Θα ήταν κάτι σαν σκάνδαλο το οποίο θα μπορούσε να κινήσει επίδοξους "δελφίνους" να πάρουν τη σκυτάλη του κόμματος. Βέβαια ξέρω έχεις έτοιμη την δικαιολογία: "Μα, θα μου πεις, ήταν και αυτοί Εβραίοι."

Δεν συμπαθώ τη φιγούρα του Χίτλερ και τη θέση του στην ιστορία αλλά πάντα ήμουν οπαδός της θέσης να μαθαίνουμε την ιστορία σωστά δίχως πλάνες, ακραίες θέσεις ή παραποιήσεις για να μπορέσουμε να αποφύγουμε τα ίδια δυσάρεστα γεγονότα όπως τότε.

Τώρα αυτό με τον Παπανδρέου και το Σημίτη και το Βενιζέλο πάλι θέλεις σώνει και καλά να μπλέξεις τις θεωρίες παγκόσμιας συνομωσίας και τα λοιπά και τα λοιπά...που μάχονται τον πάντα σπουδαίο ελληνισμό και την ορθόδοξη πίστη του....τα έχω βαρεθεί αυτά...τα έχω ακούσει και διαβάσει 1.000 φορές...

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2009, 18:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αγαπητέ μου gilgamesh, σου ανέφερα στοιχειώδη
γεγονότα, περί εβραικής καταγωγής της Εύας Μπράουν και του
Χίτλερ, έχοντας υπόψην ότι τα γνωρίζεις,αλλά για να τα
αμφισβητείς,τότε σίγουρα δεν τα γνωρίζεις...Βλέπεις είναι
σαν να λέμε αν ο ήλιος ανατέλει απο την ανατολή...Δεν το
σχολιάζω καθόλου..Ότι θέλεις πίστευε...Υπάρχεισήμερα η σχετική ελευθερία......
Όσο για περί συνομωσιών, τί να σου πω...Πολλοί, αλλά και εδώ μέσα αρκετοί, που μοιράζονται αυτές τις ιδέες, μάλλον ούτε αυτό το γνωρίζεις, ή το υπολογίζεις....Δεν πειράζει...
Αλλά και για τη Σοφία Μινέικο, γιαγιά του Γιώργου Παπανδρέου,
στον τάφο της οποίας κάθε χρόνο αποτίει φόρο τιμής,σίγουρα δεν
θα ξέρεις...Ούτε για την εβρσική καταγωγή του Κώστα Σημίτη η κόρη του οποίου παντρεύτηκε σε συναγωγή, προ 12ετίας, σην Αθήνα και το γράψανε όλες οι εφημεριδες και το δείξανε
και στην τηλεόραση,.... προφανώς δεν το γνωρίζεις...
Διάβαζε καμιά εφημεριδα, δες λίγο ειδήσεις..Που ζεις καημένε;
Έξω απο τον κόσμο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2009, 02:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ αγαπητέ μου gilgamesh, σου ανέφερα στοιχειώδη
γεγονότα, περί εβραικής καταγωγής της Εύας Μπράουν και του
Χίτλερ, έχοντας υπόψην ότι τα γνωρίζεις,αλλά για να τα
αμφισβητείς,τότε σίγουρα δεν τα γνωρίζεις..

Τι πάει να πει σου έφερα στοιχειώδη γεγονότα?
Από που και έως που στοιχειώδη και δη γεγονότα?

Μου ανέφερες κάποια πηγή? Κάποιο βιβλίο? Κάτι?
Όχι...και έτσι όπως εσύ έρχεσαι και λες μπούρδες για στοιχειώδη γεγονότα περί καταγωγών έτσι έρχονται και οι Σκοπιανοί και αναφέρουν ότι είναι απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου και μιλάνε για "στοιχειώδη γεγονότα".

Και μετά με ρωτάς αν τα γνωρίζω...
Φυσικά και τα γνωρίζω...γνωρίζω τι ΘΕΩΡΙΕΣ κυκλοφορούν στα βιβλία για τη καταγωγή του Χίτλερ, του Σημίτη, του ναυάρχου Νέλσων, του Μεγάλου Αλέξανδρου, του Αϊνστάιν, του Στάλιν, του Λένιν, της Κλεοπάτρας και άλλων πολλών...όχι βέβαια και όλων των ιστορικών προσώπων...μη τρελαθούμε δεν είμαι υπολογιστής

Αλλά όλες είναι θεωρίες, οι επίσημες θέσεις έχουν εκφραστεί ύστερα από έρευνα και αυτές γίνονται αποδεκτές από τα κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου. Βέβαια πάντα υπάρχουν μειοψηφίες που αποδέχονται κάποιες ακραίες ή ψευδείς απόψεις, που εξυπηρετούν κάποια συμφέροντα συνήθως πολιτικά.

quote:
Βλέπεις είναι
σαν να λέμε αν ο ήλιος ανατέλει απο την ανατολή...

Ή σαν να λέμε δέχομαι ότι μου πασάρουν δίχως σκέψη, αυτό που λέμε "αμάσητη τροφή", που μου φαίνεται ταιρίαζει γάντι στη περίπτωση σου.

quote:
Όσο για περί συνομωσιών, τί να σου πω...Πολλοί, αλλά και εδώ μέσα αρκετοί, που μοιράζονται αυτές τις ιδέες, μάλλον ούτε αυτό το γνωρίζεις, ή το υπολογίζεις....Δεν πειράζει...

Δεν το κατάλαβα αυτό, αλλά δεν πειράζει, δεν είναι η πρώτη φορά που δεν καταλαβαίνω τι γράφεις. Το έχω συνηθίσει πλέον.

quote:
Αλλά και για τη Σοφία Μινέικο, γιαγιά του Γιώργου Παπανδρέου,
στον τάφο της οποίας κάθε χρόνο αποτίει φόρο τιμής,σίγουρα δεν
θα ξέρεις...

Ξέρω ότι έχει Ρωσοπολωνικές και ελληνικές ρίζες αλλά δεν ήξερα ότι κάθε χρόνο η οικογένεια της, της αποδίδει τιμές στο τάφο της.
Αλλά δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό.
Και στη Ταϊβάν λατρεύουν τους προγόνους τους και τους αποδίδουν τιμές δυο φορές κάθε χρόνο. Που είναι το κακό?

quote:
Ούτε για την εβρσική καταγωγή του Κώστα Σημίτη η κόρη του οποίου παντρεύτηκε σε συναγωγή, προ 12ετίας, σην Αθήνα και το γράψανε όλες οι εφημεριδες και το δείξανε
και στην τηλεόραση,.... προφανώς δεν το γνωρίζεις...

Ενδιαφέρον...απλά ενδιαφέρον...
Έχω διαβάσει σε βιβλία Ελλήνων συγγραφέων που αναφέρουν ότι πολλοί πολιτικοί μας έχουν εβραϊκές ρίζες, ανάμεσα σε αυτούς αναφέρουν και το Σημίτη και φυσικά αναφέρουν και το γεγονός που γράφεις...για το γάμο της κόρης του σε συναγωγή.
Ξέρεις τι βρίσκω ενδιαφέρον?

Πρώτον, ότι όλοι οι συγγραφείς αναφέρουν ότι ο Σημίτης κρύβει την καταγωγή του επιμελώς ενώ εσύ αναφέρεις ότι είναι γνωστό τοις πάσι ότι είναι Εβραίος.
Δεύτερον, αναφέρουν ότι ο γάμος έγινε σε συναγωγή της Γερμανίας ενώ εσύ της Αθήνας.
Τρίτον, αναφέρουν ότι λίγες εφημερίδες το ανέφεραν ενώ τα τηλεοπτικά μέσα το απέκρυψαν ενώ εσύ γράφεις ότι έγινε και βούκινο.

Ειδικά αυτό για το λίγες εφημερίδες που γράφουν οι συγγραφείς εγώ θα το περιόριζα στην εξής μια καθώς μόνο μια είχε γράψει. Η "Αλφα Ένα" στο φύλλο 4-5/11/2000. Δεν χρειάζετε σαφώς να σου θυμίσω σε ποίον ανήκει η εφημερίδα και τη σκοπό μπορεί να έχει το δημοσίευμα...έτσι δεν είναι?

Καθαρά ψηφοθηρικούς λόγους όπως είχε γίνει και τότε που ο Τσίπρας ήταν υποψήφιος δήμαρχος Αθηνών και "βγήκε" προπαγάνδα από ορισμένους κύκλους ότι αυτός είναι ο Αντίχριστος γιατί είχε υποσχεθεί λύσεις σε όλα τα προβλήματα γιατί είχε τα "χρόνια του Ιησού", τα 33 έτη και άλλα τέτοια τερατώδη.

quote:
Διάβαζε καμιά εφημεριδα, δες λίγο ειδήσεις..Που ζεις καημένε;
Έξω απο τον κόσμο;

Πες το ντε ότι έχεις φτάσει σε τέτοιο σημείο παράνοιας από τα ελληνικά ΜΜΕ.
Λες και δεν γνωρίζουμε ποίο είναι το επίπεδο πληροφόρησης των ΜΜΕ στην Ελλάδα. Λες και δεν γνωρίζουμε τι ειδήσεις θέλουν να φτάσουν στους πολίτες. Λες και δεν ξέρουμε ότι τα ΜΜΕ που πληροφορούν αντικειμενικά το κόσμο είναι λίγα και συγκεκριμένα.

Την εποχή που οι συνειδητοποιημένοι πολίτες έχουν μάθει να μην εμπιστεύονται ότι γράφετε στα ΜΜΕ, εσύ εμμένεις σταθερά εκεί στο παλίο που λέγανε οι παππούδες..."Μα αφού το έδειξε η τηλεόραση." έτσι λέγανε και χαιρόντουσαν...

Και ύστερα είναι να μην πιστεύω ότι λαμβάνεις μόνο "αμάσητη τροφή".

Και στο τέλος τέλος δεν καταλαβαίνω αναφέρθηκε η καταγωγή των Χίτλερ και Λένιν για να κατανοήσουμε πως η στάση τους απέναντι σε συγκεκριμένες πληθυσμιακές ομάδες επηρέασε την ιδεολογία που εξετάζουμε στο θέμα.
Ο Σημίτης και ο κάθε Σημίτης, εννοώ ο κάθε Έλληνας πολιτικός, τι μας νοίαζει στο συγκεκριμένο θέμα εάν κατάγεται και από τους Μογγόλους.

Όπως επίσης δεν έχω καταλάβει, προσωπικά, τι θα μας πείραζε εάν ήταν Εβραίος ο οποιοσδήποτε πολιτικός μας.

Υ.Γ.
Ακόμα περιμένω trexagireve εκείνη τη πηγή που αναφέρει για την (?) Πρώτη Κομμούνα της Ρωσίας και τη καταγωγή ή εθνικότητα των μελών της.

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2009, 11:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου gilgamesh, εκτίθεσαι με το να λές ότι
δεν γνωριζεις αυτά που σου γράφω...Αν θέλεις, ψάξε το εσύ,
εγώ δεν θέλω να σε πείσω..Εσύ πάντως με έπεισες περί ιδεολογικής
σου τοποθέτησης...
Γίνε αστείος, όταν λές για Ρωσοπολωνική καταγωγή της Σοφίας
Μινέικο....Και για τον φόρο τιμής, για κανέναν άλλο, δεν
κάνουν έτσι...Ούτε για τον Γέρο της Δημοκρατιας και παππού του,
Γιώργο Παπανδρέου, δεν κάνουν έτσι..Ιστορικά και πληροφοριακά,
τον ανάγκασαν, τον Γέρο, να χωρίσει την Κυβέλη που ήταν παντρεμένος
και να παντρευτεί την Μινέικο...
Αν φίλε μου, ότι σου προσφέρει κάποιος το αμφισβητείς, τέτοιας
υφής νέα κιόλας, να ξέρεις ότι εσύ χάνεις...
Απο κει κι έπειτα για πηγές και διευθύνσεις και τηλέφωνα, τι να σου
πω; Όπως νομίζεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μιθρόδωρος
Νέο Μέλος

Greece
37 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2009, 23:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μιθρόδωρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχοντας χρόνο σήμερα, αποφάσισα να κάνω και εγώ μία μεγάλη παρένθεση, σχετική όμως με την τροπή που έχει πάρει το θέμα.
Αναφορικά με την εθνοτική προέλευση των Λαϊκών Κομισάριων, για όσους θεωρούν ότι αποδεικνύεται ο «Εβραιομπολσεβικισμός», κάνουν συνήθως χρήση των παρακάτω στοιχείων.
Ο Αριστείδης Ανδρόνικος στο πρώτο κεφάλαιο του «Τι Εστί Μπολσεβικισμός» (Αθήνα, 1925), υποστηρίζει ότι:
«Διά να τον αποδείξω όμως μου αρκεί ν’ ανατρέξω εις τον ονομαστικόν πίνακα των 554 επιτρόπων και βοηθών των, οι οποίοι κυβερνούν σήμερον την ατυχή Ρωσσίαν.
Εκ του πίνακος τούτου εξάγεται ότι εκ των 554 ιθυνόντων, είναι Ρώσσοι μόνο είς, Τσέχοι 1, Εβραίοι 447, Φιλλανδοί 3, Λιθουανοί 43, Πολωνοί 2, Γερμανοί 12, Ούγγροι 1, Αρμένιοι 13, Γεωργιανοί 2. Το όλον 554.»
Ακόμα, το 1918 ο βρετανός ανταποκριτής της εφημερίδας «Τάιμς του Λονδίνου», Ρόμπερτ Γουίλσον συνέταξε έναν πίνακα υποστηρίζοντας ότι: «από τους 384 Λαϊκούς Κομισάριους που αποτελούσαν την Κυβέρνηση μόνο οι 13 ήταν Ρώσοι, ενώ οι 300 ήταν Εβραίοι».
Όμως, με στοιχεία που είναι πλέον στην διάθεση του κάθε ερευνητή, από επίσημα αρχεία της εποχής, παρατηρείται ότι δεν ενισχύεται η άποψη για «Εβραιομπολσεβικισμό».
Για όποιον ενδιαφέρεται περισσότερο: http://en.wikipedia.org/wiki/Jewish_Bolshevism#Jewish_Bolsheviks

Μόνο ένα παράδειγμα θα αναφέρω, από την έκρηξη της Οκτωβριανής Επανάστασης ως το 1929 646 Συναγωγές έκλεισαν, ενώ μέχρι το 1939 παρέμειναν 200 Συναγωγές. Την τύχη πολλών χριστιανικών Εκκλησιών και ισλαμικών Τεμενών είχαν λοιπόν και εβραϊκές Συναγωγές. Ακόμα, απαγορεύτηκε η χρήση των Εβραϊκών (“Hebrew”), που είχε η χρήση τους και θρησκευτική διάσταση, υπέρ της χρήσης του χαρακτηριζόμενου τότε ως «γλωσσικού ιδιώματος», Γίντις (“Yiddish”), που είναι βασικά γερμανικής προέλευσης. Μέχρι και Πεντάτευχοι (Τορά) καταστράφηκαν. Ο σκοπός των Σοβιετικών ήταν λοιπόν διπλός, η όσο δυνατότερη απομάκρυνσή τους από τον Ιουδαϊσμό και κατ’ επέκταση η ταχύτερη ενσωμάτωσή τους στην νέα σοβιετική κοινωνία. Ανάλογος με αυτόν δηλαδή με τους πιστούς χριστιανούς ορθόδοξους και μουσουλμάνους.

Έχει ενδιαφέρον και η αναφορά ότι ο Λένιν ήταν εβραίος. Όπως έχει ήδη αναφερθεί ένας από τους παππούς του ήταν εβραϊκής καταγωγής, που ασπάστηκε όμως τον χριστιανισμό. Και εδώ γεννιέται το ερώτημα: Πως πιστοί χριστιανοί ορθόδοξοι που πιστεύουν από την μία πλευρά την ευαγγελική ρήση του Απόστολου Παύλου «ουκ ένι Ιουδαίος ουδέ Έλλην, ουκ ένι δούλος ουδέ ελεύθερος, ουκ ένι άρσεν και θήλυ», αλλά οι πάντες είναι «εν Χριστώ Ιησού» (Γαλ. 3, 28), από την άλλη θεωρούν κάποιον, που ανεξάρτητα από το γεγονός ότι και οι δύο γονείς του ήταν ρώσοι χριστιανοί ορθόδοξοι και μεγάλωσε σε χριστιανικό ορθόδοξο περιβάλλον, ότι είναι εβραίος;

Αν και αυτή η αντίληψη, η οποία μπορεί να θεωρηθεί από κάποιους και «εθνοφυλετιστική», δεν είναι κάτι το καινούργιο. Οι ρίζες της κατά μεγάλο μέρος βρίσκονται στο Μεσαίωνα. Πιο συγκεκριμένα στην Ρωμαιοκαθολική Ισπανία, μετά την εκδίωξη των εβραίων και των μουσουλμάνων από την Ιβηρική Χερσόνησο, προέκυψε το ζήτημα των «Νέων Χριστιανών», εβραϊκών και μουσουλμανικών οικογενειών που ασπάστηκαν τον Χριστιανισμό. Κάποιοι πιστοί ρωμαιοκαθολικοί ισπανοί της εποχής θεώρησαν ότι οι νέοι χριστιανοί δεν είναι σαν αυτούς τους παλιούς, τους γνήσιους. Έτσι λοιπόν, το 1414 στην Σαλαμάνκα, το Πανεπιστημιακό Κολέγιο του Αγίου Βαρθολομαίου απαγόρεψε την φοίτηση για οποιονδήποτε δεν διέθετε «καθαρό αίμα». Λίγα χρόνια αργότερα, έκαναν την εμφάνισή τους το 1449 στο Τολέδο οι «Κανόνες Καθαρότητας του Αίματος» (“estatutos de limpieza de sangre”). Σύμφωνα με αυτούς απαγορευόταν να κατέχουν δημόσια αξιώματα «νέοι χριστιανοί» και οι απόγονοι αυτών, διότι στις φλέβες του έτρεχε «κακό αίμα» (“male sangre”), εβραίων και μαυριτανών. Αυτές οι κινήσεις που είχαν σαν στόχο κυρίως τους εκχριστιανισμένους εβραίους, δείχνουν ότι άρχισε να αναπτύσσεται μία αντίληψη σύμφωνα με την οποία, η όποια διαφοροποίηση με τους εβραίους δεν είναι πια λόγω θρησκείας, αλλά επιπλέον λόγω αίματος.
Επομένως, με αυτή την συλλογιστική, ο όποιος εβραίος ασπαστεί τον χριστιανισμό, παραμένει εβραίος. Θεωρώ ότι ένας τέτοιος απόηχος αυτής της αντίληψης είναι και η πεποίθηση ότι ο Λένιν είναι εβραίος, επειδή είχε έναν παππού, που ήταν εκχριστιανισμένος εβραίος.


Όσον αφορά, τον Λένιν, όντως είχε πάρει ξεκάθαρη θέση κατά του αντισημιτισμού, μέσα από ένα διεθνιστικό πρίσμα, αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν φιλικά προσκείμενος προς τον σιωνισμό. Μιας και έχει αναφερθεί δημόσια επίσης και κατά του σιωνισμού.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα όσα αναφέρει σε άρθρο στην εφημερίδα «Ίσκρα», για την «Θέση του Μπουντ στο Κόμμα» (22/10/1903):

«But the Bund’s third argument, which invokes the idea of a Jewish nation, is undoubtedly of the nature of a principle. Unfortunately, however, this Zionist idea is absolutely false and essentially reactionary. “The Jews have ceased to be a nation, for a nation without a territory is unthinkable," says one of the most prominent of Marxist theoreticians, Karl Kautsky (see No. 42 of Iskra and the separate reprint from it The Kishinev Massacre and the Jewish Question, p. 3). And quite recently, examining the problem of nationalities in Austria, the same writer endeavoured to give a scientific definition of the concept nationality and established two principal criteria of a nationality: language and territory (Neue Zeit, 1903, No. 2). A French Jew, the radical Alfred Naquet, says practically the same thing, word for word, in his controversy with the anti-Semites and the Zionists.“If it pleased Bernard Lazare," he writes of the well-known Zionist, “to consider himself a citizen of a separate nation, that is his affair; but I declare that, although I was born a Jew... I do not recognise Jewish nationality.... I belong to no other nation but the French.... Are the Jews a nation? Although they were one in the remote past, my reply is a categorical negative. The concept nation implies certain conditions which do not exist in this case. A nation must have a territory on which to develop, and, in our time at least, until a world confederation has extended this basis, a nation must have a common language. And the Jews no longer have either a territory or a common language.... Like myself, Bernard Lazare probably did not know a word of Hebrew, and would have found it no easy matter, if Zionism had achieved its purpose, to make himself under stood to his co-racials [cong n res] from other parts of the world” (La Petite R publique, September 24, 1903). “German and French Jews are quite unlike Polish and Russian Jews. The characteristic features of the Jews include nothing that bears the imprint [empreinte] of nationality. If it were permissible to recognise the Jews as a nation, as Drumont does, it would be an artificial nation. The modern Jew is a product of the unnatural selection to which his forebears were subjected for nearly eighteen centuries." All that remains for the Bundists is to develop the theory of a separate Russian-Jewish nation, whose language is Yiddish and their territory the Pale of Settlement. »

(πηγή: http://www.marxists.org/archive/lenin/works/1903/oct/22a.htm)

Τελειώνοντας, επιστρέφοντας στον όρο «Εβραιομπολσεβικισμό», αυτός ήταν ένας όρος του συρμού στην Γερμανία του Μεσοπολέμου. Επίσης, θεωρούταν τότε ως γεγονός η ύπαρξη μίας «Εβραιο-Μασωνο-Μπολσεβικικής συνωμοσίας».

Και το ερώτημα εξακολουθεί να παραμένει, ακριβώς το ίδιο: Όλα τα παραπάνω, είναι παγανιστικής προέλευσης;

Καλό βράδι σε όλους και καλή βδομάδα!

ΥΓ. Όποτε βρω χρόνο αγαπητέ gilgamesh θα ξεκινήσω με αυτό που υποσχέθηκα. Μετά θα συνεχίσω με τους υπόλοιπους αγαπητούς συνομιλητές. Επίσης, σκέφτομαι να κλείσω αυτό τον κύκλο συζήτησης, για να ανοίξω τον επόμενο αρχίζοντας με τις αναφορές στον Ελευθέριο Βενιζέλο. Λίγο υπομονή και θα γίνει ξεκάθαρο τι προέλευσης όντως είναι κάποιες επιρροές.


Φως! Περισσότερο Φως!

Edited by - Μιθρόδωρος on 08/03/2009 23:33:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy