ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Όρος Πεντελικόν
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2003, 15:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Αγαπητή Sofia7,με συγχωρείς πολύ....
Η ανάγνωση που έκανα στα γραφόμενα σου ήταν κάτι παραπάνω απο επιπόλαιη.

Νταβέλης

666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2003, 16:03:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Ένα πράγμα μόνο δεν μπορώ να καταλάβω : Τι έχουν πάθει όλοι και ασχολούνται ΜΟΝΟ με τη Σπηλιά ; ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΟΥΝΟ oυσιαστικά ανεξερεύνητο για τους περισσότερους και όλοι έχουν κολλήσει στο ίδιο σημείο.

Νταβέλης

666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimindy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2003, 16:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimindy
ntab.666........................................................................................vriskw tin aporia sou swsti............................i spilia anikei k ayti sto genikotero "systima dynamis" tou vounou................................................pou opoios to exei zisei,xerei poly kala oti enai o l o z w n t a n o

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2003, 18:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Αγαπητέ φίλε μου Νταβέλη, εγώ δυστυχώς μονο εκεί ξέρω να πάω ....
και γιαυτό μιλάω για εκείνο το σημείο ....γιατί τόσα χρόνια ..δεν με εχει πάρει κανείς από το χεράκι ...να με γυρίση στο βουνό ...και να μου μάθει τα μυστικά που κρύβει ...

Επίσης δεν ειμαι και πολύ της πεζοπορίας ....γιατί μετα από λίγο περπάτημα ..τα φτύνω και η γλώσσα εξω ,,,(καταραμένο κάπνισμα)
αλλα ειμαι διατεθειμένη να προσπαθήσω !!!!

Τώρα τελευταία ..εχω πορώση και μία κολητή μου ....και ειπαμε την κυριακή ..να αρχίσουμε με το ανέβασμα του αρχαίου μονοπατιού ...

αν το βρούμε ..γιατι δεν ξέρω κατά που πέφτει ...

Αν καταφέρουμε και συνενοηθούμε τελικά....θα ηταν το ιδανικότερο ...να παραγματοποιήσουμε και μια συνάντηση


Αναμένω οσοι πιστοί !!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2003, 19:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Λοιπόν, νομίζω οτι η Αγαπητή μου Γατούλα έδωσε μια πάρα πολύ καλή ιδέα : Να κάνουμε ένα "μυητικό" οδοιπορικό στη Σπηλιά στα ίχνη του Αρχαίου Δρόμου όπου μια φορά και έναν καιρό οι Προγόνοι μας κατέβαζαν τα Ιερά Μάρμαρα του Πεντελικού. Είμαι μέσα αν και έχω περπατήσει αυτό το Μονοπάτι εκατομύρια φορές.
Καιρός να παρατήσετε τα αυτοκινητάκια σας και να δουλέψουν τα πόδια. Πάντως πιστέψτε με, άλλο να πηγαίνεις εκεί με αυτοκίνητο και άλλο με τα πόδια. Η πεζοπορεία για τη Σπηλιά είναι σαν τελετουργία. Δεν πρόκειται για μια απλή βολτούλα στην εξοχή. Πέρα απο το Αρχαίο Μονοπάτι υπάρχουν εδω και'κεί διάφορα αρχαία κατάλοιπα όπως ακατέργαστοι κίονες, λαξευμένα μάρμαρα κ.λ.π που αξίζει τον κόπο να τα δεί κανείς.
Τέλοςπάντων, Φίλη Cat, εγώ είμαι μέσα για την Κυριακή.

Νταβέλης


666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kokojam77
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 12:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kokojam77
Καλημέρα σε όλη τη παρέα του topic. Ομολογώ πως διάβασα με ενδιαφέρον και τις 14 (μέχρι τώρα) σελίδες μηνυμάτων και μόνο συγχαρητήρια μπορώ να δώσω σε όλα τα μέλη (κακόβουλα και καλόβουλα), για την αφοσίωση που δίνουν στο Πεντελικό όρος με τον ένα ή άλλο τρόπο. Δεν κρύβω πως είμαι γνήσιο τέκνο της πόλης και πως το ενδιαφέρον μου στρέφεται κυρίως γύρω από αυτή. Θεωρώ πως τα "μυστικά" της που αφορούν τη καθημερινή ζωή είναι πολλά και καλά κρυμμένα και έτσι πρέπει να μείνουν.
Δεν έχω να καταγράψω κάποια προσωπική "ορεινή εμπειρία", αλλά ούτε και από το κύκλο γνωριμιών μου. Μόνο τρείς φορές έχω ανέβει το Πεντελικό (η μια λίγο περιπετειώδης με πυκνή ομίχλη-στο ύψος των ρανταρ-μέχρι εκεί που επιτρέπεται) βολτάροντας για να θαυμάσω (όσο και αν ακούγεται παράξενο) τη τσιμεντένια λιμνοθάλασσα και να τη δώ λίγο "απέξω". Τότε ομολογώ πως το βουνό μου προσέφερε απλόχερα ένα μικρό κομμάτι του, ικανό όμως να με κάνει να συνειδητοποιήσω το εξής :
Νοιώθω πως δεν υπάρχουν "ανεξήγητα" γεγονότα στη Πεντέλη, αλλά και οπουδήποτε αλλού. Όλα είναι θέμα ερμηνείας και κριτιρίων. Τα θεωρώ όλα φυσιολογικά, όσο φυσιολογικό μου φαίνεται να ξυπνώ κάθε μέρα στις 08:00 χωρίς ξυπνητήρι. Αν και θα μπορούσα να αφήσω το συναίσθημά μου, δεν θέλω να πιστέψω σε υπερφυσικές και γεωφυσικές ιδιότητες που άλλοτε αποδυκνείονται και άλλοτε όχι, γιατί με την ερμηνεία μου φοβάμαι πως τις "επηρεάζω". Νοιώθω όμως πως υπάρχει τουλάχιστον μια ιδιότητα που δεν χρήζει απόδειξης, πόσο μάλιστα με μετρητικές συσκευές ή οπτικοακουστικό εξοπλισμό : Επιτρέπει στον κάτοικο της πόλης να αποστασιοποιηθεί, να "τραβηχτεί" έξω από το σώμα της πόλης, να δει τον εαυτό του μέσα σε αυτή, να αναλογιστεί το ρόλο του, να αναδιοργανώσει τις σκέψεις του και τέλος να δει "μέσα" του. Νοιώθω λοιπόν πως οτι η Πεντέλη αποτελεί βασικό ρυθμιστή της καθημερινότητας και έτσι θα πρέπει να το βλέπουμε καταρχήν. Έχοντας επισκεφθεί και τα υπόλοιπα βουνά του λεκανοπεδίου τη ξεχωρίζω για τις όμορφες εικόνες που έχω ζήσει είτε στον Αγ. Παντελεήμονα, είτε στο Διόνυσο είτε στο Ντράφι, για τις μικρές στιγμές αυτοσυγκέντρωσης που ήρθαν από μόνες τους.
Δεν θα ήθελα να αντιταχθώ σε ότι πιστεύει αυτή η παρέα, πιστεύω στη Πεντέλη για τους δικούς μου λόγους, μου αρέσει η αναζήτηση, μου αρέσει όμως να απολαμβάνω τη Πεντέλη ως έχει - άγνωστη, και θεωρώ πως το βουνό απαιτεί σεβασμό και όσα λιγότερα καταλαβαίνουμε τόσο καλύτερα. Στο κάτω - κάτω της γραφής εάν καταφέρουμε και ερμηνεύσουμε τα μυστικά της τι θα γίνει μετά; Θα αρχίσουμε να την ελέγχουμε; Σκέψεις... μόνο σκέψεις.

Είμαστε πολύ τυχεροί που έχουμε αυτή για πλάτη της πόλης μας. Είμαστε όμως πολύ άτυχοι που μερικά χέρια "ξύνουν" αυτή τη πλάτη και τη ματώνουν αντί να τη περιποιούνται...και μιλώ για εκείνους τους επιχειρηματικούς ή κυβερνητικούς γνωστούς/άγνωστους που γνωρίζουν τα μυστικά της και τα εκμετταλεύονται ιδιοτελώς.
Επειδή όμως πιστεύω πως τα κίνητρα αυτής της παρέας είναι ανιδιοτελή (αρχής γενόμενης από τον Ntavelis) δε κρύβω τον ενθουσιασμό και προσφέρω τις γνώσεις μου σε οτι μπορούν να βοηθήσουν τη Πεντέλη. Αυτές περιορίζονται κατα βάση σε γραφιστικό - web επίπεδο (λόγω επαγγέλματος) αλλά γιατί όχι ..... και σε λίγο κουβάλημα !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΒΕΛΟΣ
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 14:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΒΕΛΟΣ
Αγαπητέ NTAVELIS666,

Θέλω να σου τονίσω πως δεν είσαι ο μόνος που δείχνει ενδιαφέρον για την υπόθεση του Πεντελικού Όρους. Αυτό πρέπει μέχρι τώρα να το έχεις καταλάβει. Εκείνο που εγώ γνωρίζω και μπορώ να συνεισφέρω στην "κοινή γνώΣη" είναι το παρακάτω.

Κατά τη διάρκεια της Επταετίας στην Ελλάδα, η Πολεμική Αεροπορία εκτέλεσε μια σειρά μελετών (στατικών, γεολογικών κτλ) στην περιοχή της σπηλιάς. Ο λόγος που έγιναν ήταν απλός. Ή τουλάχιστον παρουσιάστηκε στην κοινή γνώΜη ως απλός. Λοιπόν, οι μελέτες έφεραν στο φώς κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του Όρους γενικότερα και του σπηλαίου ειδικότερα. Συγκεκριμένα επικεντρώθηκαν στην σύσταση των πετρωμάτων της περιοχής. Τα πετρώματα έχουν υψηλή περιεκτικότητα σε μαγνήσιο, μαγγάνιο, τελλούριο (!!) και ισότοπά τους, ΧΩΡΙΣ να αποκλείεται και η ύπαρξη άλλων άγνωστων ή μη ανιχνεύσιμων χημικών συστατικών. Εμείς βλέπουμε ένα βουνό, την βλάστησή του κτλ. Δεν συνειδητοποιούμε οτι μπορεί να υπήρχε εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια πρίν απο εμάς με την ίδια ή παρεμφερή μορφή (πχ ύψος), και λογικό είναι να γνωρίζουμε πολύ λίγα γι΄ αυτό.

Επανέρχομαι όμως στις μελέτες της Π.Α. Ο σκοπός του όλου έργου ήταν η χρησιμοποίηση μέρους του Όρους (συμπεριλαμβανομένης και της σπηλιάς) ως ΕΘνικό ΚΕντρο ΕΠΙΧειρήσεων (ΕΘΚΕΠΙΧ). Δηλαδή θα έσκαβαν το βουνό, ξεκινώντας απο το σπήλαιο του Νταβέλη για να φτάσουν βαθειά μέσα και κάτω απο αυτό. Γιατί; Γιατί:
1. Τί πιο ασφαλές απο το να έχεις ένα Κέντρο Επιχειρήσεων εκατοντάδες μέτρα κάτω απο τη γη.
2. Αλλά και να έχεις άλλα τόσα μέτρα απο επάνω σου (βουνό) με εκατοντάδες χιλιάδες τόνους πετρώματος και χώματος να σε προστατεύει απο κάθε είδους επίθεση. Εδώ να θυμίσω σε όλους το περίφημο CHEYANNE MOUNTAIN μέσα και κάτω απο το οποίο βρίσκεται εγκατεστημένο το NOR.A.D. Center (NORth America Defence Center) το κέντρο επιχειρήσεων της US.S.A.F. United States STRATEGIC Air Force (πυρηνική κρούση = strategic). Η ταινία που μπορεί να έχετε δεί (WAR GAMES) διαδραματίζεται στο NORAD. Βέβαια υπάρχει και το στοιχείο της υπερβολής, αλλά η εγκατάσταση ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ. Μιλώντας με συνάδελφο της USAF όταν βρισκόμουν στην 110ΠΜ στη Λάρισα (6ο CAOC) και συζητώντας για το εκεί κέντρο επιχειρήσεων της δικής μας αεροπορίας (γνωστο ΚΑΙ στον ελληνικό τύπο ως "ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ") μου είχε πεί οτι το NORAD είναι οτι πιο περίπλοκο κτίσμα υπάρχει κάτω απο την επιφάνεια της Γης.[Κλείνω την παρένθεση]
3. Μα τα ΙΔΙΑ τα πετρώματα για τις ΑΝΤΙΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ιδιότητες που παρουσιάζουν. Σκεφτείτε λίγο. Τα ραντάρ λειτουργούν με την βοήθεια των ραδιομαγνητικών κυμάτων. Τα κύματα προσκρούουν στο "στόχο" και γυρνάνε πίσω στην πηγή εκπομπής με μια σχηματική απεικόνιση του "στόχου", με άλλα λόγια το είδωλό του. Το Πεντελικό Όρος λοιπόν λειτουργεί σαν ΑΣΠΙΔΑ προστασίας. ΑΠΟΡΡΟΦΑ ΣΑΝ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ τα όποια ραδιοκύματα και ΔΕΝ ΕΚΠΕΜΠΕΙ αυτό που οι πιλότοι ονομάζουν ΡΑΔΙΟΜΑΓΝΗΤΙΚΟ ΙΧΝΟΣ. Αξίζει να θυμίσω την τεχνολογία που ονομάζουμε STEALTH. Το "πρώτο" αεροσκάφος stealth, το F-117 NIGHTHAWΚ κάνει χρήση αυτών των ιδιοτήτων με την βοήθεια του υλικού R.A.M. RADIO ABSORBING MATERIAL απο το οποίο και έχει κατασκευαστεί. ΔΕΝ είναι, επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κάποια ΑΚΡΩΣ ΑΠΟΡΡΗΤΗ συσκευή η τεχνολογία stealth, ούτε το ραντάρ (δεν υπάρχει αντι-ραντάρ). Το "αόρατο" συντελείται με τη χρήση εξ΄ολοκλήρου του υλικού RAM αλλά και στην επιλογή του ΣΧΗΜΑΤΟΣ (σφηνοειδής=μικρότερο μέγεθος=μικρότερο ίχνος στο "εχθρικό" ρανταρ) της ΑΤΡΑΚΤΟΥ. Φυσικά αυτή η ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ εξελίχθηκε στα τέλη ΄70 αρχές ΄80. Στο πιο σύγχρονο Β-2 SPIRIT το υλικό RAM έχει πλέον ΕΝΣΩΜΑΤΩΘΕΙ στη ΒΑΦΗ του αεροσκάφους. Για προφανής λόγους...Τα RAM πλακίδια είχαν μικρό όριο ζωής. Χρειάζονταν συχνή αντικατάσταση και το κόστος ήταν ασύμφορο. Βέβαια και η BAΦΗ του Β-2 "χαλάει" όταν έρθει σε χρόνια επαφή με το...ΝΕΡΟ! Δηλαδή με την βροχή! Γι αυτό και τα αεροσκάφη αυτά παρόλο που παρουσιάζονται σαν υπερόπλα απο τους αμερικανούς, ΔΕΝ πολυχρησιμοποιούνται σε αντίθεση με τα γέρικα Β-52...ΑΡΚΕΤΑ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΦΛΥΑΡΙΑ ΜΟΥ...

Είπαμε λοιπόν, ΑΝΤΙΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ. Γιατί όμως το έργο δεν ολόκληρώθηκε; Εδώ δεν μπορώ να πώ περισότερα.. H τότε επίσημη εκδοχή όπως ΕΓΩ την άκουσα απο πρώην συναδέλφους ήταν οτι η Αεροπορία σχεδίαζε να εγκαταστήσει στην περιοχή αποθήκες κυρίως καυσίμων...Άλλες πηγές κάνουν λόγο για "ασφυκτικές πιέσεις" των Αμερικανών πρός την τότε Δικτατορία, για ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ του σχεδίου. Ο λόγος εξηγήθηκε χρόνια μετά. Όπως οι περισότεροι γνωρίζετε, υπάρχουν κατασκοπευτικοί δορυφόροι. Ακούμε συχνα οτι "μας βλέπουν" μας "παρακολουθούν" και τα συναφή. Αυτό που ΔΕΝ γνωρίζετε είναι οτι κάθε ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟΣ δορυφόρος που σέβεται τον εαυτό του (!) έχει "επάνω" και ένα εξελιγμένο ΡΑΝΤΑΡ. Απο την ΓΕΩ-ΣΥΓΧΡΟΝΗ ή αλλιώς και ΓΕΩ-ΣΤΑΤΙΚΗ τροχιά (36,000χλμ) που βρίσκονται οι περισότεροι ΔΕΝ αρκεί μόνο μια ειδική υψηλής ευκρίνειας φωτο-φασματοσκοπική κάμερα (συνήθως με φακούς KARL WEISS = made in germany...) για να διακρίνει και να φωτογραφήσει το "στόχο". Χρειάζεται και ένα εξελιγμένο όπως είπα ΡΑΝΤΑΡ αφενώς μεν για να συγχρονίζει την λήψη φωτογραφιών που λαμβάνει ο δορυφόρος ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ (πάρα πολλές πίστεψέ με), αφετέρου δε να μπορεί να ΔΙΝΕΙ και ΕΙΚΟΝΑ απο την περιοχή σύν το γεγονός οτι (οι σύγχρονοι) δορυφόροι έχουν και ραντάρ ΥΠΕΡΥΘΡΩΝ όπως και ραντάρ ΦΑΣΜΑΤΟΣΚΟΠΗΣΗΣ για να μπορούν να ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΠΛΕΟΝ ΤΗΣ ΓΗΣ (μην φανταστείς πολλά μέτρα, αλλά η δουλειά γίνεται..). Ε, λοιπόν ΟΛΑ αυτά τα ΡΑΝΤΑΡ η σύσταση τόσο του Πεντελικού Όρους όσο και της σπηλιάς του Νταβέλη τα Α Χ Ρ Η Σ Τ Ε Υ Ε Ι !!! (Θυμηθείτε την αξιόλογη ταινία δράσης ENEMY OF THE STATE. Και πάλι όλα αυτά συμβαίνουν αν και το στοιχείο της υπερβολής είναι εμφανέστατο ΚΑΙ σε αυτή την ταινία. Αν το καλοσκεφτείς αγαπητέ μου ΤΙ ΕΙΝΑΙ το HOLLYWOOD θα σου "καρφωθεί" στο μυαλό η ιδέα οτι είναι ΕΝΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΡΟ-ΕΤΟΙΜΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΜΑΖΩΝ ΓΙΑ ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ, ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΖΩΗΣ ΜΑΣ...σκέψου το NTAVELIS, σκεφτείτε το όλοι όσοι..αντέξατε να διαβάσετε μέχρι εδώ..)

Τελειώνοντας επίτρεψέ μου να αναφερθώ σε κάτι που είχε κάνει αίσθηση μερικά χρόνια μετά σχετικά με την σπηλιά. Πρέπει να σε προειδοποιήσω όμως οτι ΔΕΝ το έχω διασταυρώσει γιατί ΔΕΝ βρήκα την ευκαιρία να το συζητήσω με ανθρώπους κάποιων..χώρων, ή ΔΕΝ βρήκα το κουράγιο αν θές να θέσω το ζήτημα ανοιχτά στο τραπέζι. Η ιστορία λοιπόν (που πρόσφατα διάβασα και σε 2-3 άλλα site σχετικά με την έρευνα του μεταφυσικού, αλλά και που παρακολούθησα "ξεπατικωμένο" σε εκπομπή του ALPHA) έχει ως εξής.

Λίγο μετά την Μεταπολίτευση ο τότε Πρωθυπουργός Αβέρωφ (γνωστός σε λίγους για το μεταφυσικό του ενδιαφέρον) έκανε μια βόλτα απο την σπηλιά του Νταβέλη με ένα φίλο. Σκοπός του ήταν να εξερευνήσει την σπηλιά έως ένα σημείο. Προφανώς ζητούσε ΚΑΙ αυτός ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ που ζητάμε και ΣΗΜΕΡΑ. Προχώρησε με το φίλο του πρός τη σπηλιά. Καθώς έμπαινε όλο και πιο μέσα ο φίλος του τον εγκατέλειψε λέγοντας οτι φόβόταν και καλύτερα να έμενε πίσω για την ασφάλειά τους. Διάβολε ήταν ο Πρωθυπουργός της χώρας εκεί μέσα και αν γινόταν κάτι ποιός θα το πίστευε; Μετά απο λίγα λεπτά ο Αβέρωφ βγαίνει απο την σπηλιά ΚΑΤΑΤΡΟΜΑΓΜΕΝΟΣ και ΒΑΘΕΙΑ ΑΝΗΣΥΧΟΣ. Φωνάζει, και λέει στον φίλο του να φύγουν γρήγορα. Στο δρόμο της επιστροφής και μετά απο μια παρατεταμένη σιωπή, ο Αβέρωφ εξομολογείται στον φίλο του ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΔΕ και τρόμαξε. Ταραγμένος ο Αβέρωφ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ στο φίλο του οτι φτάνοντας σε ένα στενό σημείο ΕΙΔΕ δύο ΜΙΚΡΑ ΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΗ να έρχονται πρός το μέρος του! Ο Αβέρωφ ως γνήσιος βόρειος ήταν εξοικειωμένος απο μικρός με τους θρύλους της περιοχής που μεγάλωσε. Για "καλικάντζαρους" "μαύρους" "αράπηδες" και άλλα στοιχειά της ελληνικής παράδοσης. Αυτό όμως δεν μπορεσε να το χωνέψει ποτέ. Όρκισε το φίλο του να μην πεί τίποτα και σε κανένα ποτέ, μόνο μετά θάνατον (όποιος..προλάβαινε τον άλλο..)

Έτσι και έγινε. Η ιστορία αυτή έγινε γνωστή μέσα απο ένα βιβλίο του τότε φίλου του πρωθυπουργού. Το όνομά του: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΣΑΤΣΟΣ (Ναι, ο γνωστός...!). Αυτά. Επαναλαμβάνω οτι ΔΕΝ την γνωρίζω την ιστορία προσωπικά ούτε μπορώ να την επαληθεύσω. Απλώς την παραθέτω.

Συνέχισε την αναζήτησή σου.
Συνεχίστε τις αναζητήσεις σας.
Αδράξτε την ημέρα.

Φιλικά,

ΒΕΛΟΣ

Υ.Γ. Όσο για το προηγούμενο "άρθρο" μου για το αντιαεροπορικό ΑΡΤΕΜΙΣ-30 και το ΗΧΗΤΙΚΟ αδελφό του όπλικό σύστημα, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για τις κριτικές σας. Καταλαβαίνω την δυσπιστία σας κ. συντονιστά (δεν θυμάμαι όνομα)πλήν όμως ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΝΟΙΩΣΑ την δεδομένη στιγμή και ΑΠΟΚΑΛΥΨΑ οτι γνωρίζω απο τα χρόνια της ΕΥΔΟΚΙΜΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΠΟΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ. Για το αν είμαι "δήθεν" στρατιωτικός και "γιαλαντζί" αεροπόρος αυτό το έχουν κρίνει εδώ και χρόνια άλλοι και όχι εσείς. Απο τον εκάστοτε πολιτικό και στρατιωτικό μου προιστάμενο μέχρι και τον τελευταίο ΣΜΗΝΙΤΗ που ΗΘΕΛΕ να με χαιρετήσει προσωπικά όταν απολυόταν, πράγμα εξαιρετικά σπάνιο [το ξέρω] για στρατιωτικό. Το όνομά μου δεν το αναφέρω για ευνόητους λόγους. Εν καιρώ θα δώσω μια διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου για να ανταλλάσουμε απόψεις. ΟΣΟΙ "ΔΥΣΠΙΣΤΟΙ" ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ.

Όσο για το αν γίνεται ΖΗΜΙΑ με το να αποκαλύπτω ΜΙΚΡΟ ΜΕΡΟΣ απο αυτά που καλώς ή κακώς γνωρίζω και γνώρισα αυτό ΠΑΛΙ το έχουν κρίνει ΑΛΛΟΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ. Ο νοών, νοείτω...

ΑΣΑΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 14:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Γειά σας φίλοι μου.
Μετά από ένα μήνα αποχής από τα forum λόγω έλλειψης χρόνου επανέρχομαι. Αν θυμάμαι καλά το Μεγάλο Σάββατο πήγα με το σκύλο μου και την αδερφή μου στην Πεντέλη. Είναι ένα Λαμπραντόρ 5 μηνών(τώρα).
Κάναμε βόλτα στους γύρω δρόμους της σπηλιάς και σε κάποια φάση αποφασίσαμε να πάμε και μέσα. Μόλις έφτασα στο ύψος που αρχίζει η κατηφόρα ήταν αδύνατο να προχωρήσω μαζί με το σκύλο. Με τράβαγε πάρα πολύ και όταν έβαλα δύναμη για να τον αναγκάσω να μπει μέσα ξάπλωσε κάτω και πραγματικά τον έσερνα.
Υπέθεσα ότι θα φοβάται το σκοτάδι στο εσωτερικό τμήμα της σπηλιάς(αν και αυτό δε στέκει μιας και λόγω του ότι διαθέτουν μια ανακλαστική στιβάδα στο πίσω μέρος του οφθαλμού τους έχουν τη δυνατότητα να συγκρατούν για περισσότερη από εμάς ώρα το φώς και έτσι να βλέπουν καλύτερα από εμάς στο σκοτάδι). Έτσι τον πήρα αγκαλιά και προχωρήσαμε μαζί προς τα κάτω. Όταν έφτασα στο σημείο που ο αριστερός(όπως κατεβαίνεις) τοίχος της σπηλιάς δημιουργεί μια κοίλανση προς το μονοπάτι ο σκύλος άρχισε να κλαίει και με τις έντονες κινήσεις που πραγματοποιούσε στην αγκαλιά μου λίγο έλειψε να μου πέσει κάτω. Ήταν ολοφάνερο ότι κάτι φοβόταν. Η καρδιά του(τους κτύπους της οποίας αντιλαμβανόμουν καθώς το ένα χέρι μου βρισκόταν ακριβώς στο σημείο ψηλάφησης της κορυφής της) πήγαινε σαν τρελή. Αυτό με ώθησε να γυρίσω προς τα πίσω και να βγω έξω από τη σπηλιά. Το σκυλί ηρέμησε μόνο όταν φτάσαμε σε κάτι σακιά που βρίσκονται στην είσοδο της σπηλιάς.
Για όσους δε γνωρίζουν τα Λαμπραντόρ φημίζονται για την αλάνθαστη μύτη τους και τη φιλική τους συμπεριφορά.
Η αδερφή μου βρισκόταν πρώτη φορά στη σπηλιά και συνέχισε να κατηφορίζει τη σπηλιά. Όταν βγήκε έξω μου είπε ότι η σπηλιά της δημιουργούσε κακά συναισθήματα και φόβο.
Σας παρέθεσα τα παραπάνω απλά για το "αρχείο" χωρίς να υποστηρίζω ότι κάτι ιδιαίτερο σημαίνουν. Μπορεί να σημαίνουν πολλά αλλά και τίποτα ταυτόχρονα.
Συγγνώμη αν σας κούρασα.
Αν την Κυριακή τελικά γίνει οδοιπορικό στον Αρχαίο Δρόμο στείλτε μου e-mail κάποιος. Θα ήθελα να συμμετέχω και εγώ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 15:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Καλοσορίζω τους νέους πιστούς της παραφυσικής και φυσικής εξέλιξης του τόπου μας .....(μα πως τα λέω)

Αγαπητέ Νταβέλη, για Κυριακή 18 Μαϊου

ΜΕΣΑ !!!!!!!!!! εγώ με μια φίλη μου ...
Ωρες και τα λοιπά ..τα κανονίζουμε στην συνέχεια ...

Αγαπητέ Βελο ...πολύ ενδιαφέροντα ολα αυτά που εγραψες και σίγουρα ...ειναι ενα λιθαράκι στην γνώση που αναζητάμε ολοι μας!!

Αγαπητέ Secondborn, το περιστατικό με τον σκύλο σου ....μου θύμησε το δικό μου περιστατικό ...με την δική μου σκυλίτσα, που δεν ειναι ράτσας αλλα ειναι απίστευτα φοβιτσιάρα ....Μόλις μπήκαμε στην σπηλιά ....εκανε οπιστεν ...προχώρησε λίγο μαζί μου αλλα κάνοντας 2 βήματα πίσω ενα μπροστά ....!!!!ωραία σκέφτηκα εδώ ειμαστε ....κάτι γίνετε εδώ μέσα ...οσο προχώραγα εγώ ....αυτή εφευγε προς τα πίσω ...μέχρι που βγήκε εξω ...και δεν ξαναμπήκε ...οσο και να της φώναζα ...ηταν και κάτι κυρίες εκεί μέσα που μιλάγανε για την εκτη αισθηση...κ.τ.π.
Παρόλα αυτά ομως εμένα η σπηλιά μου προκαλή ..πολύ θετικά συναισθήματα ....

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Secondborn
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
410 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 17:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Secondborn
Εμένα προσωπικά μου προκαλεί δεος αγαπητή cat. Ούτε φόβο αλλά ούτε ευχάριστα συναισθήματα...


"Δώρο είναι οι καρδιές των ανθρώπων που ψάχνουν πέρα απο τον κόσμο και δε βρίσκουν ανάπαυση εντός του."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ntavelis666
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
671 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 17:49:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ntavelis666
Αγαπητέ Βέλο,
Να σε καλωσορίσω και εγώ με τη σειρά μου και σε ευχαριστώ πολύ για όλες αυτές τις σημαντικές πληροφορίες αν και μερικές απο αυτές μου είναι ήδη γνωστές όπως και η ιστορία με τον κ.Αβέρωφ μόνο που στην ιστορία εκείνη, μάρτυρας ήταν μια γυναίκα, φίλη του Αβέρωφ ενώ εκείνος είχε μείνει έξω απο το Σπήλαιο. Και βέβαια δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε αν το περιστατικό αυτό όντως ισχύει. Τέλοςπάντων.
Αλλά βρε Φίλε μου, ποιός σου είπε οτι ΜΟΝΟ ΕΓΩ ενδιαφέρομαι για τη Σπηλιά;;;;;;; Πάντως, αν απο τα γραφόμενα μου εδώ μέσα, σου έχω δώσει την εντύπωση του Ενός, του Μοναδικού, Αρχιεξερευνητή της Πεντέλης που ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ γνωρίζει τα Μυστήρια του Βουνού και κανείς άλλος, ειλικρινά λυπάμαι πολύ και δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να δώσω τέτοια εντύπωση. Αν έδωσα τέτοια εντύπωση και σε άλλους τότε ζητώ συγγνώμη. Ίσως θα έπρεπε να μην ξαναγράψω.

Φιλικά
Νταβέλης

666Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Loucas
Πλήρες Μέλος

Cyprus
1186 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 19:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Loucas  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Loucas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Loucas
ΦΙΛΕ ΝΤΑΒΕΛΗ.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΕΙΣΑΙ Ο ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΤΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΣ.

ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ.

ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΕΞΑΨΕΣ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΩΝ ΜΕΛΩΝ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΚΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΙΔΕΑ(ΟΠΩΣ ΕΓΩ).

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ΣΥΓΝΩΜΗ.

ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙΣ Η ΟΧΙ

THE TRUTH IS OUT THERE.THE TRUTH IS FRONT OF YOUR EYES.OPEN YOUR EYES TO SEE IT. DON'T STAY BLIND.TRY.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elladara
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 19:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elladara  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος elladara

ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ "ΜΥΗΤΙΚΗ" ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΠΑΝΙΕΡΑ ΕΔΑΦΗ ΤΟΥ ΠΕΝΤΕΛΙΚΟΥ, ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΓΙΝΩ Ο ΞΕΝΑΓΟΣ ΣΑΣ. ΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ !

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΦΙΛΕ ΝΤΑΒΕΛΗ(ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΜΟΥ) ΚΑΝΟΝΙΣΤΕ ΜΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΕΛΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.
ΜΟΝΟ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΤΕ ΜΕ ΜΕ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΤΑ ΚΑΤΑΤΟΠΙΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elladara
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 20:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elladara  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος elladara
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΡΤΕ ΜΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ.
ΕΧΩ ΨΥΧΩΣΗ ΜΕ ΤΑ ΣΠΗΛΑΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ.
ΟΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ.
ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΑΝ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΑΜΕ.
ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΠΑΤΕ 18 ΜΑΙΟΥ.
ΘΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΗ.
ΦΙΛΙΚΑ
ΕΛΛΑΔΑΡΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

octane
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2003, 21:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους octane
Γεία σε όλους και απο αυτό το θέμα (ΝΕΟΣ) .Μένω αρκετά
κοντά στην Πεντέλη , και απο μικρό παιδί ήταν η πρώτη
επιλογή εκδρομών .Μιλώ για εκέινα τα ωραία χρόνια όπου
αυτό το βουνό ήταν καταπράσινο....Αλλά και τώρα ,ώς λάτρης
της οδηγήσεως, κάθε φορά που βρέχει ,χιονίζει,έχει ομίχλη
εγώ εκέι.....(κατα προτίμηση νύχτες...).Δέν ξέρω τι με έχει
κάνει να αγαπήσω αυτό το βουνό ,ίσως να είναι το γεγονός οτι
μετά απο τόσα χρόνια νοιώθω πολύ οικεία εκεί,ίσως να
είναι το μυστήριο ....(ελπίζω να το βρώ).
Στο θέμα τώρα.Δεν είμαι τόσο τυχερός ώστε να έχω δεί
πολλά περίεργα φαινόμενα .Μόνο δυο για την ακρίβεια .
Πρώτα μιλώ για το σημείο όπου αφήνεις το αυτοκίνητο και
"τραβά την ανηφόρα"... Και το οποίο βρίσκεται στην ευθεία
που οδηγεί στην πηγή....λίγο μετά απο την θέση "Καραούλι"
πηγαίνοντας προν Νεα Μάκρη .
Δεύτερο περίεργο ήταν πρίν απο 8-10 μήνες .Κατευθυνόμενος
προς Διόνυσο απο Νέα Μάκρη απο το 'πίσω' μέρος της Πεντέλης
,στο ύψος της παράκαμψης προς Γερμανικό νεκροταφείο.
Ηταν βράδυ-ξημερώματα 1 περίπου και είχα άλλα δυο
άτομα μαζί μου.Σταμάτησα για...ττσσσσσσ.....Κατεβαίνω
απο το αυτοκίνητο,αφήνω ανοιχτά φώτα ,δεν σβήνω την μηχανη και
πάω απο το πίσω μέρος του αυτοκινήτου.(Να ...τσσσσ....
"μπροστά" στους προβολλείς δεν είναι και οτι καλύτερο..!!!).
Μην τα πολυλογώ ,ένας "άνθρωπος" πέρασε "σφαίρα" απο μπροστα
απο το αυτοκίνητο σε απόσταση 7-10 μέτρων .Αν και λόγω των φώτων
φάνηκε καθαρά έστω και για λίγο,για το μόνο που είμαι σίγουρος
έιναι οτι έιχε δυο πόδια και δυο χέρια,ύψος φυσιολογικό.Ηταν
τέτοια η ταχύτητα του , πετάχτηκε απο την μεριά του βουνου (αριστερα)
και χαθηκε απο την μεριά του νεκροταφείου.Αυτό που μου προκάλεσε
εντύπωση ήταν :το γεγονός της ταχύτητας του ,τί δουλεια μπορεί
να είχε τέτοια ώρα εκει στην ερημιά ,και τέλος οτι όλα έγιναν αθόρυβα!
Παρ'όλο που πάτησε σε φυτά και χόρτα ,υποθέτω ξερά λόγω εποχής,
δεν ακούστηκε ΤΙΠΟΤΑ . Με εξίσου μεγάλη ταχύτητα μπήκα και εγώ
στο αυτοκίνητο και μην τον είδατε.Τα παιδιά που ήταν μέσα στο
αυτοκίνητο τρομοκρατήθηκαν.Δεν ήταν το γεγονός τόσο της μορφής,
που μου είπαν οτι ήταν φυσιολογική...αλλα η ΤΑΧΥΤΗΤΑ και όλα
τα υπολοιπα.
...Αυτα είχα να πω...αν γνωρίζετε τίποτα παραπάνω γράψτε το.
Να είστε όλοι καλά....και είθε να βρείτε όλοι τις αλήθειες
που ψάχνετε......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 18:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
quote:
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΡΤΕ ΜΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ.
ΕΧΩ ΨΥΧΩΣΗ ΜΕ ΤΑ ΣΠΗΛΑΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΩ.
ΟΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ.

Αχ και να ησουν η μόνη!!!!!!!!!!!!!!

Εμένα στο τέλος θα με χωρίση ο φίλος μου ....κάθε φορά που ειμαι σπίτι και δεν εχω δουλειά ..τον παρακαλάω ...πάμε στην Πνετέλη ..δεν μπορώ ...πρέπει να πάρω την δόση μου, με καλεί ...κ.ο.κ η απάντηση του ΄.........μα κάλά...πρίν μια βδομάδα πήγαμε ....τι θέλεις να κάνουμε πάλι εκεί πάνω ????? και τελικά ...καθώμαστε στα αυγά μας !!!!!!και ετσι προσπαθώ να επιστρατέψω και γνωστούς και φιλους ...
το αποτέλεσμα....μια από τις 3 κολιτές μου τσίμπισε ...και περιμένει και αυτή την κυριακή να ερθει μαζί μου ..!!!!!!

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
octane
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 18:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους octane
εγώ πάντως τώρα γύρισα απο εκεί...!!!
εντυπώσεις το βραδάκι που θα έχω και χρόνο....
καλό απόγευμα σε όλους

Edited by - octane on 14/05/2003 19:29:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 19:15:59  Εμφάνιση Προφίλ
Aγαπητέ φίλε ΒΕΛΟΣ, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας έδωσες. Ηταν πάρα πολύ κατατοπιστικά και δίνουν απαντήσεις σε πολλές απορίες μας. Από τη θέση σου και από την τεχνογνωσία που έχεις είσαι αναμφίβολα αξιόπιστος αλλά θα σου θέσω 3 ερωτήματα:

"Δεν είναι περίεργο από τη μια οι Αμερικάνοι να ασκούν πιέσεις στην Ελλάδα για να σταματήσει την στρατιωτική εκμετάλΛευση της σπηλιάς και από την άλλη να κάνουν οι ίδιοι εργασίες σε αυτή?

Δεν είναι περίεργο το ότι οι Αμερικάνοι έτρεμαν την ιδέα ότι δε θα μπορούσαν να παρακολουθούν με τους δορυφόρους τους το ελληνικό στρατιωτικό επιτελείο την εποχή εκείνη μάλιστα που είχαν υπό τον έλεγχό τους την κυβέρνηση της Χούντας (για να μη πω ότι ήταν φιλικά προσκείμενη σε αυτούς?)

Τι τεχνολογία είχε η φτωχή τότε Ελλάδα που έχρηζε την παρακολούθηση της Αμερικής?"


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
octane
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 22:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους octane
Λοιπόν , πάλι εδώ .Πήγα σήμερα το απογευμα μια βόλτα στην σπηλιά.
Παρόλο που έχω ανέβει άπειρες φορές σε αυτό το βουνό,ποτέ δεν είχα πάει
(για πολούς και διάφορους λόγους)...Γράφω κατευθείαν τις παρατηρήσεις
μου για να μην γίνομαι κουραστικός.

Διάβασα απο τον φίλο "ΒΕΛΟΣ" το παρακάτω κομμάτι<<Ταραγμένος o Αβέρωφ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ στο φίλο του οτι φτάνοντας σε ένα στενό σημείο ΕΙΔΕ
δύο ΜΙΚΡΑ ΑΝΘΡΩΠΟΕΙΔΗ να έρχονται πρός το μέρος του! >>.Στην σημερινή της μορφή η σπηλιά δεν έχει κανένα στενό σημείο*.Σίγουρα λοιπόν έχει αλλάξει ριζικά,κάτι που άλλωστε φαίνεται.Τυχόν περάσματα στα τυχώματα έχουν κλείσει απο τα μπάζα-χώματα.(*εκτός απο ένα).Μιλώ για μια μικρή είσοδο στα δεξιά όπως μπάινεις στην σπηλιά ,πίσω απο την εκκλησίτσα .Έχει γίνει αναφορά σε προηγούμενες σελίδες για αυτήν την "τρύπα".Επειδή την επόμενη φορά που 8α πάω ,έχω σκοπό να μπώ εκεί μέσα ,άν έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες ή έχει μπεί ας μου πεί τί γνωρίζει (να ξέρω τι να περιμένω...).
Το εκκλησάκι δεν το εξέτασα δυστυχώς...αλλα ξέρω ,όπως όλοι μας ,οτι τις περισσότερες φορές (μέχρι αρκετά πρόσφατα) οι εκκλησίες χτίζονταν εκεί που έπρεπε να κουκουλωθούν πράγματα όπως ναοί ή για να ξορκίζουν το "κακό" που εκεί βρισκόταν.(κακο= άγνωστο,περίεργα φαινόμενα).Την επόμενη φορά...χεχε
Για τα σύμβολα και τα γράμματα σε διάφορα σημεία του σπηλαίου δεν θα αναφέρω τίποτα ακόμα.Δύσκολο να ξεχωρίσεις αν κάτι είναι παλαιό ή "σημειο των καιρών " μας...!!!
Οι δύο στοές αριστερά (μεγάλη ,περίπου 100 μέτρα με ελαφρά δεξιά στροφή στο τέλος ίσως για να "βρεθεί με το πίσω μέρος της σπηλιάς του Νταβέλη) και η δεξιά (μικρή ,
20 μέτρα περίπου ) δεν μπορεί παρά να είχαν στρατιωτική σημασία (αποθήκη,καταφύγιο ποιός ξέρει ).Οι εξηγήσεις που έδωσε το ΒΕΛΟΣ φαίνονται λογικές πάντως .
Να μιλήσω και λιγάκι πιό "ρομαντικα".....ο περιβάλλοντας χώρος απίστευτος.Καταπληκτική θέα , τοπίο που σε ηρεμεί....και η θερμοκρασία στο εσωτερικό γύρω στους 15-17 βαθμούς, πράγμα
άκρως αναζωογονητικό όταν έξω έχει 35...!!!!


Περισσότερα στην δεύτερη επίσκεψη μου....Πλέον ξέρω τι έχω να "αντιμετωπίσω" απο πλευράς συνθηκών
και θα παω πιό οργανωμένος.

Edited by - octane on 14/05/2003 22:51:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 11:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Γεια σας και παλι υστερα απ δυο βδομαδες απουσίας. Την Κυριακή θα είμαι κι εγώ εκεί πάνω. Φιλε μου secondborn σχεικα με το θέμα που ακόμα σου χρωσταω μη νομιζεις οτι σε εχω ξεχασει απλα εχω να παω σπιτρι που ειναι και το βιβλιο μια βδομαδα. Θα το εχεις σημερα η αυριο σιγουρα. Παιδια αν κανεις σας μπορει την κυριακη (επειδη θα ερθω με λεωφορειο μεχρι τη μονη Πεντελης) να ανεβω μαζι του μεχρι τη σπηλια, για να εχω και παρέα, ας στειλει ενα μυνημα η ας παερι τηλεφωνο στο 6947787297 να κανονισουμε ραντεβου στη Μονή. Νταβελη αν μπορεις τηλεφωνησε μου σπιτι καποια απο αυτες τις μερες.

Χαιρετω ολους


http://www.esoterica.gr/forums/offers/images/members_drawings/satyros.jpg

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_PiNhEaD_
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
85 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 18:13:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _PiNhEaD_  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος _PiNhEaD_  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος _PiNhEaD_

--paidia tin kiriaki ti ora tha pate? pithonon na eimaste kai emeis ekei.....
pou tha sinantitheitai kai pote gia na anebeitai apo ton arxaio dromo?

file octane.....

quote:

hello,

lipon ta nea apo to sabbato!!!

-brikame epalitheusame tin yparxi 6 anigmaton.
-bikame se ola apo auta gia na doume pou bgazoun.
-1 apo auta mas odigise meta apo 45 lepta peripou stin perifimi limnoula. pisteuoume oti i sigekrimeni stoa sinexizei. se arketa simeia tis sigekrimenis "tripas" diapistosame oti ypirxan kai alla anoigmata ta opoia omos itan bazomena.
-ta ypolipa 5 anoigmata exoun os exis:
to proto to opoio brisketai pano ston "toixo" tis spilias kathos katebainei kapios tin katifora kai ftasei sto terma tou spilaiou, fenetai oti exei xanabei kapios eki mesa, afou exoun topothetithei kapia xila etsi oste na einai pio eukoli i eisodos se auto.i sigekrimeni tripitsa pithanon na odigouse kapou kato apo to spileo kai pros to anigma tou, afou kai pros ta ekei odigouse i mia meria tou.bebaia yparxei kai ena anoigma stin orofi tou to opio dixnei na bgazei kapou kai na epikinonei me kapio allo anigma pou brisketai ligo pio pano , afou otan sbiname ta fota mas ebene fos apo ekei alla logo diskolias den katorthosame na to akolouthisoume.
alla tria anoigmata itan stin dexia meria tis spilias kai ligo pio kato apo ta ekklisakia.to ena apo auta edixne na epikoinonei me to eklisaki kai malon me tin tripa pou brisketai sto iero. i epomenes tripes katebainan ligo kato kai stin sinexeia stamatousan. kai oi dio fenontan na einai bazomenes idietera i teleutaia, stin opoia brethikan osta kai sigekrimena dontia, gia ta opoia tha xeroume (fantazomai) sintoma apo ti on proerxontai.
to teleutaio anoigma itan auto, to opoio einai kato apo ta eklisakia. afou bgalame to xoma kai tis taules, emfanistike i siderenia sxara pou ypirxe palia.tin anoixame kai bikame. katebainontas ta ligosta skalopatia yparxei ena domatio me diastaseis peripou 2,50 x 1,70 kai ypsos gyro sta 60-70 ekatosta. to sigekrimeno domatio pithanon na itan apothiki gia ta eklisakia, alla isos kai na einai bazomeno giati to ypsos tou einai poli mikro..... pantos den mporoume na poume me sigouria, afou to patoma tou itan gemato ammo apo autin pou einai gemata kai ta dio ekklisakia (exei xrisimopoiithei gia ton katharismo ton marmaron (amoboli)) :)

-stin dexia aristeri pleura tis spilias ap'oti exo mathei (kai ap'oti fenetai) yparxoun kai alla bazomena anoigmata, gia ta opoia exei ginei prospatheia na xebazothoun...
-se arketa simeia brikame kommatia pilina(profanos apo ageia)
-to mono paraxeno fainomeno pou paratirisame itan oti pragmati i pixida mas ebgaze oti o borras itan apo tin meria pou "kanonika" briskotan i disi.
-tha yparxei kai sinexeia.......

-epomenos stoxos: xebazoma!!!!
pithanon to epomeno sabbatokiriako na xanapame kai na arxisoume siga-siga na xebazonoume kapies stoes, gia na doume pou kai an sinexizoun.
episis tha prospathisoume na broume alli mia stoa i opoia legetai oti yparxei stin dexia meria tis spilias, pros to telos tis. den mporesame na doume tin proigoumeni fora logo tis para polis laspis pou pragmatika den se afinei na proxoriseis.

euxaristo tous amalia,avallon,exembroto,lilith (me alphabitiki seira :) ) pou brethikane ekei!!
xarika pou sas gnorisa paidia!!!!!

ta leme...

p.s. eixe poli plaka i oli katastasi me to sinthima. molis eida ta paidia pou protoirthan (exembrotos,lilith) to katalaba oti itan apo to forum, alla kolousame sto oti itan kapos xazo na pame kai na tous poume etsi xera oti "kalimera, epiase apotoma i zesti pios xerei ti kausones tha kanei......" poso malista afou emiaze na itan ena zeugari pou irthe apla mia ekdromoula... bebaia otan to pairame apofasi na tous to poume eixe idi ftasei kai i amalia, i opia anelabe proti na mas "enimerosei" oti kanei zesti!!!...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 01:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Αυριο θα ξέρουμε σίγουρα για την ωρα και τον τόπο συνάντησης

Αναμείνατε

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
octane
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 02:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους octane
thanx φίλε PiNhEaD
θα κοιτάξω τα στοιχεία που μου έδωσες, σίγουρα όμως υπάρχουν αρκετές αλλαγές .
Θα ήθελα πολύ να σας ακολουθήσω σε αυτή την κοινή περιπλάνηση και να σας γνωρίσω απο κοντά , αλλά καλύτερα θα ήταν να μαζέψω και εγώ μόνος μου μερικά στοιχεία πρώτα ...Εσέις γνωρίζετε σίγουρα περισσότερα και εμένα μου αρέσει η διαδικασία του ψαξίματος , δεν τα θέλω και όλα στο πιάτο...!!!

Τέλος θα παρακαλούσα και κάποιους παλαιότερους εδώ μέσα να μου πουν την γνώμη τους σε ορισμένα πράγματα που έχω γραψει παραπάνω....Εστω και ένα "γεια" είναι απαραίτητο στους "νέους" του φόρουμ...δεν νομίζετε?


καληνύχτα και όνειρα ζωηρά ζωηρά....!!!
φιλικά πάντα....octane

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 08:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
Γειάσου φίλε octane
και καλως ήρθες στα φόρουμς!!!

Μην στεναχωριέσαι, πολλοί διαβάζουν αυτά που γράφονται κι αν και δεν μπαίνουν πάντα για να πουν κάτι, παρακολουθούν ωστόσο στενά τις εξελίξεις.
Προσωπικά εγώ άνοιξα σήμερα το Πεντελικόν και (εκτός των άλλων) είπα μέσα μου, για να δούμε και τις εντυπώσεις του φίλου μας του Οκτανίου!

Ωστε μπήκες στο αριστερό τούνελ! Εμείς την πρώτη φορά το περπατήσαμε μέχρι τη μέση, γιατί δεν είχαμε φακό. Περίεργο πράγμα με αυτούς τους φακούς. Τους πέρνεις μαζί σου παντού, κι όταν πραγματικά τους χρειάζεσαι βλέπεις ότι τους άφησες πίσω με την υπόλοιπη παρέα.
Δεν συμβαίνει βέβαια το ίδιο με τα τσιγάρα...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 10:33:30  Εμφάνιση Προφίλ
Kαλωσόρισες στην παρέα μας octane! Mη σου κακοφαίνεται αν δεν σου είπαμε γεια στην πρώτη μας "επαφή", απλά ξεχάσαμε... (nothing personal). Eχουμε πει τόσα "γεια" εδώ μέσα και έχουμε καλωσορίσει τόσους που έχουμε χάσει το μπούσουλα...

Και για να αισθανθείς καλύτερα εμένα ο μόνος που με καλοσώρισε νομίζω ήταν ο Τhoth ή ο admin και αυτό όταν είχα ήδη φτάσει τα 20 μηνύματα!

θα χαρούμε να σε γνωρίσουμε και από κοντά μιας και απ'ότι φαίνεται είσαι σοβαρό άτομο...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
octane
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 12:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους octane
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα σας .

Φίλη amalia δεν είμαι συστηματικός καπνιστής αλλά παρόλα αυτά καταλαβαίνω ακριβώς αυτό που λες.Πάντως και εγώ είχα πρόβλημα με τον φακό...πάντα όμως υπάρχει και καβάτζα...!!!!

Φίλε Avallon τελικά είμαι τυχερός αφού δεν έχω φτάσει ακόμα τα 20 μηνύματα και έχω καλωσόρισμα .Τώρα για το ότι φαίνομαι σοβαρό άτομο...είναι μέχρι να με γνωρίσεις...τότε θα αλλάξεις άποψη...
(Όπως κάτάλαβες είμαι και λιγάκι γκρινιάρης...)

Anyway να προσθέσω κάτι στο θέμα , άκουσα οτι ο στρατός έψαξε κάποια εποχή το σπήλαιο για να βρεί τα "κλοπιμαία" του Νταβέλη , και πως έφυγαν 3 ΡΕΟ φορτωμένα απο εκεί....Η σπηλιά επίσης έχει γίνει φύλλο και φτερό και απο τους "κυνηγούς θησαυρών" που ψάχνουν μήπως και βρουν κάτι .
Φίλε PiNhEaD κάπου νομίζω πως έγραψες οτι σε κάποιες φωτογραφίες που τράβηξες μέσα στο σπήλαιο , εμφανίζονται γραμμές κοκκινωπές απο επάνω εώς κάτω...είναι πολύ πιθανό να είναι οι αντανακλάσεις του φλάς στίς σταγόνες νερού που πέφτουν απο την οροφή και λόγω του περιβάλλοντα χώρου που έχει καφεκόκκινο χρώμα να χρωματίζονται ανάλογα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 12:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7
Καλημέρα σε όλους,

παραθέτω ένα άρθρο που καθόλου τυχαία δημοσιεύθηκε σήμερα,
το τυχαία το λέω γιατί δένει πολύ ωραία με την κουβέντα που
είχαμε για τα μάρμαρα της Πεντέλης στον Παρθενώνα.


Παρασκευή, 16 Μαϊου 2003


Το πολωτικό μικροσκόπιο αποκαλύπτει τη δομή του τραβερτινικού τόφου από το αρχαίο θέατρο της Μίεζας (Νάουσα).
© Spin.gr
Στις εργασίες προστασίας, αναστήλωσης και ανάδειξης αρχαίων μνημείων και αρχαιολογικών χώρων, πρωτεύοντα ρόλο έχει η διατήρηση του αρχαίου υλικού. Ο προσδιορισμός των καταλληλότερων τρόπων συντήρησης και διαφύλαξης του αυθεντικού υλικού αποτελεί αντικείμενο πολύπλευρης επιστημονικής μελέτης.

Η μελέτη, η συστηματοποίηση των γνώσεων για το αρχαίο υλικό και η επιστημονική αντιμετώπιση των προβλημάτων που συνδέονται με τη διαφύλαξη και τη συντήρησή του σε όλη την Ελλάδα, είναι ο κύριος στόχος του Κέντρου Λίθου.

Το Κέντρο Λίθου ιδρύθηκε το 1983 από την Μελίνα Μερκούρη και από τότε δίνει τη δική του μάχη για τη διατήρηση της Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

Οι έρευνές του παίζουν καθοριστικό ρόλο στις εργασίες πολλών μνημείων από τη Θράκη ως την Κρήτη, ενώ προτάσεις του έχουν εφαρμοστεί σε εργασίες συντήρησης και αναστήλωσης σε διάφορα σημεία της Ελλάδας, όπως στο Ασκληπιείο της Επιδαύρου, στο ναό του Επικούριου Απόλλωνα των Βασσών, στην Ακρόπολη της Λίνδου...

Η πέτρα (ο όρος περιλαμβάνει και τα μάρμαρα) παρουσιάζει σημαντικές δυσκολίες σε σύγκριση με τα άλλα ανόργανα αρχαία υλικά (κεραμικά, γυαλί, ορείχαλκο).

«Κάθε είδος λίθου αποτελεί σχεδόν ένα διαφορετικό υλικό» σημειώνει η επικεφαλής του Κέντρου Λίθου, Κέλλη Κουζέλη. «Η πρόκληση γίνεται μεγαλύτερη όταν, όπως πολύ συχνά συμβαίνει, καλούμεθα να συμβάλουμε στη διατήρηση λίθων που είναι εκτεθειμένοι στο ύπαιθρο».

Αναζητώντας την κατάλληλη επέμβαση

Με «όπλο» την φυσική και τη χημεία, και με σύγχρονες τεχνολογικές μεθόδους, το Κέντρο Λίθου έχει μελετήσει ως σήμερα πλήθος διαφορετικών λίθων από μνημεία, αρχαιολογικούς χώρους, αλλά και άλλα υλικά που είναι σε άμεση σχέση με αυτούς (κονιάματα, χρώματα, προϊόντα αρχαίων ή μεταγενεστέρων επιφανειακών κατεργασιών).

Από την εξέταση προκύπτει η σύσταση (χημική και ορυκτολογική) του κάθε υλικού, οι φυσικές και μηχανικές του ιδιότητές και η συμπεριφορά του σε διάφορα αίτια φθοράς. Τα δεδομένα αυτά συχνά συνδυάζονται με σειρές περαιτέρω εργαστηριακών πειραμάτων, συμβάλλοντας στη διερεύνηση των μηχανισμών διάβρωσης.
Παράδειγμα "ενεργητικής συντήρησης": στερέωση χωμάτινου υλικού σε ανασκαφή της οδού Ρηγίλλης (Αθήνα), από το Κέντρο Λίθου.

© Spin.gr


Παράλληλα, οι επιστήμονες του Κέντρου ερευνούν βιβλιογραφικά ό,τι έχει σχέση με την κατάσταση κάθε μνημείου στο πέρασμα του χρόνου, όπως φωτογραφίες ή περιγραφές του σε διαφορετικές περιόδους.

'Oλα τα δεδομένα συνεκτιμώνται ώστε να αποφασιστεί ο κατάλληλος τρόπος επέμβασης, ο οποίος ακολουθεί συγκεκριμένα επιστημονικά βήματα. Πρώτα σχεδιάζεται ένα πρόγραμμα εργαστηριακών εφαρμογών και ελέγχων και, στη συνέχεια, εάν όλα είναι ικανοποιητικά, οι ειδικοί συντηρητές προχωρούν σε πιλοτικές εφαρμογές.

Η πρόκληση μιας νέας νοοτροπίας

Μόνο στα πλαίσια του Γ' Κοινοτικού Πλαισίου Στήριξης, και από το 2001 έως το τέλος του 2004, το Κέντρο Λίθου μελετά τα δομικά υλικά από 20 μεγάλα μνημεία και αρχαιολογικούς χώρους της Ελλάδας, όπως επίσης και δεκάδες «νέα» υλικά, κατάλληλα για χρήση στα αναστηλωτικά έργα.

«Η ταυτόχρονη μελέτη ενός σημαντικού αριθμού λίθων ήταν μια πρόκληση που θεωρήσαμε υποχρέωση μας να αναλάβουμε», λέει η κα Κουζέλη, τονίζοντας ότι, πέρα από η συγκέντρωση επιστημονικών δεδομένων για τα δομικά υλικά των μνημείων της χώρας σε μια ολοκληρωμένη ενότητα, το Κέντρο Λίθου συμβάλλει σημαντικά στη διαμόρφωση μιας νέας νοοτροπίας και αντιμετώπισης των πραγμάτων.

«Προτείνουμε κονιάματα που δεν συντελούν στην περαιτέρω φθορά του αρχαίου υλικού, και μεθόδους καθαρισμού που δεν το πληγώνουν» τονίζει η κα Κουζέλη. «Η αποφυγή κάθε βίαιου τρόπου καθαρισμού επιβάλλεται. Είναι σημαντικό το αρχαίο υλικό να έχει την αντιμετώπιση που του πρέπει».

'Eνα λαμπρό παράδειγμα ήταν και ο συμβουλευτικός ρόλος του Κέντρου Λίθου στις εργασίες της Ακρόπολης. 'Oπως εξηγεί η κα Κουζέλη, «η ανάλυση της πατίνας από τις επιφάνειες του Παρθενώνα, και η πρόταση να μην απομακρυνθεί στο σύνολό της, ξεκίνησε από το Κέντρο Λίθου».

Κείμενο: Σοφία Λοβέρδου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 16:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Και εγώ με την σειρά μου καλοσορίζω και ονομαστικά πλέον το καινούργειο μέλος....octane...
βλέπεις εγώ τα καλοσορίσματα τα στέλνω γενικός ...γιατί κάθε μέρα υπάρχουν και 2-3 προσελέυσης ...
καλές διαδρομές

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 22:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat
Αγαπητοί φίλοι !!!!!

Μετά απο συνομιλία με τον αγαπητό Νταβέλη, επιτέλους κανονίσαμε αυτή την περιβόητη συνάντηση ...

Οσοι λοιπόν επιθυμούν οδοιπορικό στο αρχαίο μονοπάτι ...και τελικό προορισμό την γνωστή μας πλέον σπηλιά.......

Την Κυριακή 18 Μαιου ..........12 το πρωί

Ραντεβού απέναντι από το μοναστήρι της Πεντέλης(εκείνο πρίν την πλατεία Π.Πεντέλης) στο περίπτερο μπροστά .....

Να κρατάτε κόκκινα τριαντάφυλλα !!!!!για να σας γνωρίσουμε ...

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 23:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros
Θα είμαι κι εγώ εκεί! ΚΑνόνισα με τον secondborn και θα ερθουμε!
Εγώ λέω καλύτερα να στεκόμαστε στο αριστερό πόδι, να κρατάμε με το δεξί χέρι το αριστερο αυτί και τον δεικτη και τον παραμεσο του αριστερου αυτιού να τους εχουμε στα ρουθουνια μας! Έτσι σιγουρα θα γνωρισυτούμε!!!

http://www.esoterica.gr/forums/offers/images/members_drawings/satyros.jpg

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy