ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Αγία Γραφή περί Προέλευσης του Ανθρώπου Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 20:37:47  Εμφάνιση Προφίλ
Συνέχισε. Δείξε σε ΟΛΟΥΣ πόσο άντρας είσαι και πόσο επάξια κερδίζεις το μισθό σου. Από τις πολλές ΞΕΡΕΙΣ ότι έχεις χάσει το παιχνίδι του διαλόγου και το ρίχνεις στην τρέλα για να μην ακουστεί ΤΙΠΟΤΑ άλλο. ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 20:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειδικά, για τρέλα,Βιομηχανικέ μου έχεις το περιθώριο,να αποκλειστικοποιείς την αναφορά, στον εαυτό σου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 20:41:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δημιουργικέ μου άνθρωπε εσύ...


γεια σου εΦη,
βρηκες τη βιβλιογραφια βλεπω,μαλλον συχναζει στα ιδια μερη με τα αποφθεγματα...


Industrial
Εικονες δημιουργιας ειναι πιο δεκτικες...τωρα διαβρωσεις(πω πω βια) πετρελαιο(βρωμα και δυσοσμια) ειχαμε ενα βαρυ κλιμα δεν ηθελα να το πιεσω κι αλλο...
Θα μου πεις και το χωμα απο την αποσαθρωση των πετρωματων δεν προερχεται,οπως και ο ασβεστολιθος για τη δημιουργια του σταλακτιτη ε! πρεπει να το σκεφτεις λιγο.Ειναι αυτο που λενε οι υποχθονιοι (αγγλοι) πρεπει να σπασεις αυγα για να φτιαξεις ομελετα και μερικα κεφαλια(οσο περισσοτερα μπορεις) για να εδραιωσεις μια θρησκεια της προκοπης(λεω εγω)...
Η δυναμη της εικονας λοιπον,για ρωτα και τον φορτουνα!


You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 20:43:56  Εμφάνιση Προφίλ
Είναι απλή η τακτική σου. Προκαλείς, βρίζεις και πουλάς τρέλα όταν βλέπεις ότι χάνεις το διάλογο. Μπράβο ρε αναζητητή της αλήθειας. Μπράβο ρε έντιμε δημοσιογράφε.


Τα μόνα επιχειρήματα που μπόρεσε να προβάλλει είναι ότι τα απολιθώματα είναι ψεύτικα και ΠΑΝΤΟΣ είδους χρονολογήσεις λάθος. Ότι εκατοντάδες επιστήμονες δεν ξέρουν και ξέρει αυτός. Και μετά από αυτά προκλήσεις και βρίσιμο, ΑΝΑΝΔΡΑ φυσικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 20:45:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βιομηχανικέ, στο έχω πει πολλές φορές, δεν χρειάζεται να μιλας σε τρίτο πρόσωπο, για τον εαυτό σου...Ανάγει σε άλλα, ....συμπεράσματα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 20:47:46  Εμφάνιση Προφίλ
Έτσι μπράβο... Πούλα τρελίτσα... Ασχολήσου με μένα... Πνίξε την αλήθεια, μην αφήνεις να εμφανιστούν επιχειρήματα. Προσωπικές επιθέσεις και εξυπναδούλες. Εσύ είσαι ο άντρας που ήθελες να με δείρεις; Τόσο άντρας που δεν απαντάς σε ερωτήσεις... Κοτ κοτ κοτ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 20:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
ο μπουνταλάς τρέχα πέταξε μια κοτσάνα, έφαγε το χοντρό αγγούρι και τώρα σφυρίζει αδιάφορα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 20:58:41  Εμφάνιση Προφίλ
ειστε αγενεστατοι ρε ... πως μιλατε ετσι για εναν που περασε (ΕΞΩ?) απο 3 ... 3 οχι ψεματα , ΑΝΩΤΕΡΑ , ΑΝΩΤΑΤΑ , ΙΔΡΥΜΑΤΑ ? σεβασμος μηδεν...

ρε συ τρεχα , τιμωρησε τους ρε φιλαρα ,,,, ΜΗ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΜΙΛΑΣ ΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 21:00:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Δημιουργικέ μου άνθρωπε εσύ...

γεια σου εΦη,
βρηκες τη βιβλιογραφια βλεπω,μαλλον συχναζει στα ιδια μερη με τα αποφθεγματα...



You've got to fight for your right

to fight


Geostat{ike} μου , τι κάνεις ... χρόνια και ζαμάνια να σε δούμε...τι γίνετε ρε ψυχή εσύ , να πούμε καλό χειμώνα ή συνεχίζεις τα μπάνια..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 21:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μωρά μου εγώ...Το ξέρω ότι είμαι ο έρωτας της ζωής σας,
αλλά, όλο για μένα θα ....μιλάτε;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 21:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
...Θα το πάρω...πάνω μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 21:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:

...Θα το πάρω...πάνω μου...

ότι τον πήρες τον πήρες και μάλιστα όλον μέσα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen

_________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ
ΥΒΡΙΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΧΥΔΑΙΟΥ ΣΧΟΛΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ
ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ ΤΗ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ
ΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ

4/11/2010
_________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 21:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:

quote:

...Θα το πάρω...πάνω μου...

ότι τον πήρες τον πήρες και μάλιστα όλον μέσα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι ακόμα της μόδας.»
—Ethan Allen




Ντροπή Άθεε
===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 25/10/2010 21:32:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 21:31:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βρώμικε μου εσύ....
Άθεος, όνομα και πράγμα!!!!!
Δεν μου λες, σε ποιά ...γραμμή να σε πάρω, να μου πεις κι άλλα προστυχα;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 21:33:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Βρε trexa, αφού δεν το έχεις, τι το παιδεύεις?
Δεν είναι κακό να μην ξέρεις τα ΠΑΝΤΑ!


===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 21:37:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γιατί γλυκιά μου,εσύ ξέρεις κανέναν που να τα ξέρει;...
Αλλά, αυτό που λες για μένα, πόσο σας πειράζει,όσον αφορα, για σάς;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 21:44:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Από ότι διαβάζω οι άλλοι με στοιχεία σου απαντούν ενώ εσύ όχι.
Υποστηρίζεις όπως πάντα κάτι, δίχως κανένα στοιχείο.
Σταμάτα να κάνεις τον φωτεινό παντογνώστη γιατί έτσι εκτίθεσαι.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 21:47:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
IndustrialAngel
Συνέχισε. Δείξε σε ΟΛΟΥΣ πόσο άντρας είσαι και πόσο επάξια κερδίζεις το μισθό σου. Από τις πολλές ΞΕΡΕΙΣ ότι έχεις χάσει το παιχνίδι του διαλόγου και το ρίχνεις στην τρέλα για να μην ακουστεί ΤΙΠΟΤΑ άλλο. ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ.


Σε αυτό μάλλον κάνεις λάθος. Δεν νομίζω πως ο trexa συγκεκριμένα παίρνει μισθό διότι είναι με τους άλλους...

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 25/10/2010 21:48:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 21:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα καλή μου ar_ia, περί φωστήρων, συζητάμε...Δεν το προσεξες;....
Τώρα, ποιός είναί,ειναι...Γιατί χαλιέστε, όμως;;
Ένα τσάτ κάνουμε...
Όσο για τις γνώσεις...Υπάρχουν πολλών ειδών..
Κάποιες υπερτιμούνται και κάποιες υποτιμούνται...Μόλις τελειώσει ο ..πολεμος, θα δούμε τι θα μεινει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 21:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
keep walking

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 21:53:06  Εμφάνιση Προφίλ
trexa

quote:
Γιατί γλυκιά μου,εσύ ξέρεις κανέναν που να τα ξέρει;...

Εγώ δεν ξέρω κάποιον να τα ξέρει όλα, όπως δεν ξέρω και κανέναν τέτοιο να έχει άποψη επί παντός επιστητού και να χώνεται παντού για να πει την ανοησία του, όπως κάνεις εσύ (που παρεμπιπτόντως, ούτε τα βασικά ξέρεις και στοιβάζεις ανοησίες επί ανοησιών).

Αν δεν ξέρεις, μην ανακατεύεσαι, άσε να μιλήσουν αυτοί που έχουν ασχοληθεί και μάθε κανα δυο πράματα από τα μηνύματά τους, παντογνώστη τενεκέ.

Και για να καταλάβω: Γίνεται στα σοβαρά κουβέντα τώρα αν ο κόσμος είναι 7.000 ετών; ΕΙΣΤΕ ΣΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΡΕ?


macedon

Edited by - macedon on 25/10/2010 21:54:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 22:53:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γι αυτό συζητάμε, βρε μακεδών, επειδή διαφωνούμε...Αλλοιώς,
τι;.... να ευλογάμε τα γένια μας; Αντέχεις τον διάλογο;
Γιατί ξέρω ότι αρνεισαι, όλα όσα πρεσβεύει η θρησκεία μου,
αλλα,το να περιμένεις να το κάνω κι εγώ, πάει πολύ.....
Αλήθεια, είναι, όσα ξέρουμε σίγουρα...
Τα υπόλοιπα,είναι εικασίες, για ένα παρελθον κι ένα μέλλον, που δεν γνωρίζουμε....Αυτά που ξέρουμε, είναι ότι ο άνθρωπος,είναι αυτός
που είναι..Ούτε πίθηκος ήταν ποτέ, ούτε αμοιβάδα....
Για τα 7.500χρόνια, παρακολουθείστε και λίγο τι λένε, οι ανακαλύψεις....Για τη νεολιθική Θεσσαλία ,έγραψα, που αναγνωρίζεται
σαν η παλαιότερη στην Ευρώπη,περιοχή, όπου βρέθηκαν οικισμοί και πολιτιστικά δείγματα,δεν λέτε τίποτε...
Η άγνοια σκοτώνει...Δεν τη φοβάστε;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2010, 23:48:06  Εμφάνιση Προφίλ
Ο κόσμος είναι 5.500 ετών, διότι αυτοί που έφτιαξε ο γιαχβέ, άργησαν λίγο να βγάλουν καρπούς. Έτσι η πρώτη σοδιά θερίστηκε 1.500 χρόνια μετά τη σπορά.

Από πολύ θετική πηγή, αυτό.

Είδα όραμα.....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 00:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Θα καθόσουνα πάνω σε κανένα ρήγμα...Σαν αυτά, στα αρχαία
ελληνικα μαντεία....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 00:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
γιαπετ

Είδα όραμα.....


Εγώ σε πιστεύω.

quote:
trexa

Θα καθόσουνα πάνω σε κανένα ρήγμα...Σαν αυτά, στα αρχαία
ελληνικα μαντεία....



Λες δλδ να δοκιμάσει τζούρες λιβανιού καλύτερα?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 00:59:30  Εμφάνιση Προφίλ
Κατι ποιο εορταστικο ισως;



You've got to fight for your right

to fight
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 09:32:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εξαρτάται απο το τι...χρήση, θέλεις να το κανεις, αγαπητή μου
ar_ia....Κάθε πράγμα, στην ώρα του και για τη δουλειά, που το θέλεις...
Ο Γιάπετ, δεν ξεκαθάρισε,δεν μας ...εξηγησε το όνειρο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 15:32:05  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα.... θέλεις να σου περιγράψω το όραμα και τις συνθήκες κάτω απ' τις οποίες συνέβη;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2010, 19:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ναι τέκνον μου...
Ίσως, σε βοηθήσω......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2010, 17:06:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γι αυτό συζητάμε, βρε μακεδών, επειδή διαφωνούμε...Αλλοιώς,
τι;.... να ευλογάμε τα γένια μας; Αντέχεις τον διάλογο;

άλλος είναι αυτός που ΤΡΕΜΕΙ την αλήθεια και το διάλογο.

quote:
Τα υπόλοιπα,είναι εικασίες, για ένα παρελθον κι ένα μέλλον, που δεν γνωρίζουμε


Εκτός από εσένα, που έχεις την αλάνθαστη πίστη.

quote:
Αυτά που ξέρουμε, είναι ότι ο άνθρωπος,είναι αυτός
που είναι.

Είναι αυτός που είναι; ΣΟΒΑΡΑ; και εγώ νόμιζα ότι είναι ΑΛΛΟΣ


quote:
Ούτε πίθηκος ήταν ποτέ, ούτε αμοιβάδα

εχμ, είμαστε άλλο είδος... αλλά εντασσόμαστε στην ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ των πιθήκων (ταξονομικά).

Πάντως, ο άνθρωπος ΚΑΙ ξεκινάει τη ζωή του ως αμοιβάδα και μετά ΟΛΟΚΛΗΡΟ το σώμα του μπορεί να χαρακτηριστεί ως αποικία αμοιβάδων...ΤΥΧΑΙΟ; Δε νομίζω.


Πάντως, για πες μας, ο άνθρωπος (που είναι αυτός που είναι, πραγματικά μεγαλειώδης σκέψη δεν μπορώ να μην την επαναλάβω), γιατί έχει ατροφικούς μύες στα αφτιά; Γιατί έχει κατάλοιπα ουράς στην σπονδυλική στήλη; Γιατί έχει σκωληκοειδή απόφυση;

quote:
Για τα 7.500χρόνια, παρακολουθείστε και λίγο τι λένε, οι ανακαλύψεις....Για τη νεολιθική Θεσσαλία ,έγραψα, που αναγνωρίζεται
σαν η παλαιότερη στην Ευρώπη,περιοχή, όπου βρέθηκαν οικισμοί και πολιτιστικά δείγματα,δεν λέτε τίποτε

Πόσα λάθη πραγματικά σε μία πρόταση.


Ξαναρωτάω...
1. Με ποιον τρόπο αποτιμήθηκε ο χρόνος μέχρι τότε; Αν με την ίδια μέθοδο βρούμε για κάποιο άλλο εύρημα περισσότερα χρόνια, οφείλεις να αναθεωρήσεις

2. Οι άνθρωποι ΠΡΙΝ το κοινωνικό,οικιστικό στάδιο πέρασαν από το τροφοσυλλεκτικό στάδιο, από την οργάνωση σε μεγάλες οικογένειες. Αυτό το κατάφεραν σε 5-6 χρόνια ας πούμε;

3. Οι δεινόσαυροι πρόλαβαν και εμφανίστηκαν και εξαφανίστηκαν μέσα σε 20-30 χρόνια προφανώς επειδή δε χωρούσαν στην κιβωτό του Νώε


4. Με ποιον έγκυρο τρόπο συνδέεις την εμφάνιση οικισμών τη Θεσσαλία με την ηλικία της γης και του σύμπαντος; Γιατί να ταυτοχρονίζονται αυτά;

quote:
Η άγνοια σκοτώνει...Δεν τη φοβάστε

Εσύ έπρεπε να φοβάσαι το Θεό για τα ψέμματα που λες... Αν όντως πιστεύεις σε αυτόν

Για διάβασε αρχιερέα του ψεύδους, ανέντιμε και δειλέ άντρα τι λέει εδώ


http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathciv_1_19/10/2010_360394

Ψωμί από πρωτόγονο αλεύρι έτρωγαν οι άνθρωποι των σπηλαίων
Οι άνθρωποι των σπηλαίων έτρωγαν (όχι πολύ νόστιμο) ψωμί από πρωτόγονο αλεύρι, μαζί με το κρέας τους, πριν από 30.000 χρόνια.
Η κουζίνα των ανθρώπων των σπηλαίων στην Παλαιολιθική Εποχή στην Ευρώπη ήταν τελικά πιο πλούσια απ’ ό,τι πίστευαν μέχρι τώρα οι επιστήμονες. Υπολείμματα κόκκων αμύλου που βρέθηκαν πάνω σε πέτρες ηλικίας 30.000 που χρησιμοποιούνταν για άλεσμα, δείχνουν ότι οι προϊστορικοί άνθρωποι πιθανότατα έτρωγαν μια πρώιμη μορφή επίπεδου ψωμιού (μάλλον όχι ιδιαίτερα νόστιμου!), με το οποίο συνόδευαν το κρέας τους, αντίθετα με τη μέχρι τώρα κυρίαρχη άποψη, ότι οι κυνηγοί-συλλέκτες εκείνης της εποχής ήσαν πρωτίστως -αν όχι αποκλειστικά- κρεατοφάγοι.

Ο λόγος που μέχρι σήμερα είχε επικρατήσει μια κρεατο-κεντρική αντίληψη για τους προϊστορικούς ανθρώπους, είναι ότι η κρεατοφαγία αφήνει πολύ πιο εύκολα ανιχνεύσιμα ίχνη (π.χ. οστά ζώων που φέρουν χαράγματα από δαγκωματιές) σε σχέση με την κατανάλωση φυτών, πολύ περισσότερο που οι αρχαιολόγοι παλαιότερα έπλεναν τα λίθινα εργαλεία και έτσι άθελά τους εξαφάνιζαν τα όποια φυτικά υπολείμματα.

Η νέα ανακάλυψη από ερευνητές του Ιταλικού Ινστιτούτου Προϊστορίας και Πρώιμης Ιστορίας στη Φλωρεντία, υπό την Άννα Ρεβεντίν και την Λάουρα Λόνγκο, που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό PNAS της Εθνικής Ακαδημίας Επιστημών των ΗΠΑ, σύμφωνα με το πρακτορείο Ρόιτερ και τα κορυφαία επιστημονικά περιοδικά Science, Nature και New Scientist,
δείχνει ότι οι παλαιολιθικοί Ευρωπαίοι χρησιμοποιούσαν θρεπτικές ρίζες, κοτσάνια και φύλλα άγριων φυτών πλούσιων σε υδρογονάνθρακες (π.χ. από φτέρες ή το χόρτο βραχυπόδιο), παρόμοιες με την πατάτα, για να δημιουργούν μια μορφή αλευριού.

Στη συνέχεια το μετέτρεπαν σε ζυμάρι με την προσθήκη νερού και το έψηναν πάνω σε καυτές πέτρες, φτιάχνοντας έτσι μια πρωτόγονη μορφή ψωμιού με μορφή τηγανίτας ή πίτσας. «Πρέπει να ήταν τραγανό σαν κράκερ, αλλά όχι πολύ εύγευστο», δήλωσε η Λόνγκο. Η όλη εργασία μάλλον γινόταν από τις γυναίκες και αυτό δείχνει ότι είχαν όλο και πιο σημαντικό ρόλο στις προϊστορικές κοινωνίες, σύμφωνα με την Ρεβεντίν.

Πέτρες για το άλεσμα των φυτών, που χωρούσαν άνετα στη χούφτα ενός ανθρώπου, βρέθηκαν σε διάφορες τοποθεσίες στην Ιταλία, την Τσεχία και τη Ρωσία. Μέχρι σήμερα η παλαιότερη γνωστή χρήση αλευριού είχε γίνει πριν από περίπου 20.000 χρόνια στο Ισραήλ, αλλά η νέα ανακάλυψη μεταφέρει αυτή την χρονολογία τουλάχιστον κατά 10.000 χρόνια πιο πίσω στο παρελθόν και 20.000 χρόνια πριν από την εμφάνιση της νεολιθικής γεωργίας γύρω στο 10.000 π.Χ., όταν πια άρχισε η εξημέρωση των ζώων και η καλλιέργεια δημητριακών. Οι Ιταλοί ερευνητές πιστεύουν ότι η πρόωρη ανακάλυψη του αλευριού βοήθησε τους παλαιολιθικούς κυνηγούς-συλλέκτες να επιβιώσουν τις κλιματικές αλλαγές.

www.kathimerini.grμε πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

Τα είδες αυτά; Γιατί ΕΣΥ δε λες τίποτα για αυτά; Ε;

Edited by - IndustrialAngel on 27/10/2010 17:06:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy