ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μια θεωρία που απαλλάσσει τους Ναζί
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 38
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 21:10:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1) zip ξεκολλα, ουτε φουρνοι υπηρξαν ουτε σαπουνια ουτε ολοκαυτωμα, αυτα ειναι λαικα παραμυθια, pulp fiction, που ειχαν προετοιμασει να κυκλοφορησουν μεταπολεμικα η αμερικανικη και η εβραικη προπαγανδα στα πλαισια της δαιμονοποιησης του γερμανικου λαου, μια φαμπρικα που ηδη την γνωριζαν καλα απο τον Α Παγκοσμιο...αυτο που υπηρξε οντως ηταν μεγαλες μαζικες ωμοτητες των Γερμανων στο ανατολικο μετωπο οπως και αντιστοιχες των Σοβιετικων αλλα και των Αμερικανων με τις ατομικες βομβες...

2) η απαρτχαιντ συμπεριφορα των Ναζι στους Εβραιους ξεκιναει απο τον πολεμο που κηρυξαν στη Γερμανια, κατι που ορθα επεσημανε ο makedon...επισης υπηρχε μεγαλη αγανακτηση των Γερμανων εναντιον τους γιατι θεωρουσαν οτι στον Α Παγκοσμιο λειτουργησαν σαν πεμπτη φαλαγγα στη Γερμανια καθως ηταν οι ηγετες των ομαδων των Σπαρτακιστων που παρακινουσαν τους Γερμανους εργατες των πολεμικων εργοστασιων σε απεργια και επανασταση...τους μισουσαν ακομη γιατι στη διαρκεια του μεσοπολεμου οταν οι Γερμανοι πειναγαν καποιοι Εβραιοι τραπεζιτες τους επαιρναν τα σπιτια και τα κτηματα...ολη αυτη η οργη ξεσπασε οταν ο διεθνης Εβραισμος κηρυξε τον πολεμο στο Ραιχ και μετα συνεβηκε και ενα αλλο γεγονος που εριξε το λαδι στη φωτια, ενας Εβραιος δολοφονησε ενα σημαινοντα Γερμανο διπλωματη στο Παρισι...


ο Πολωνοεβραιος Χερσελ Γκρηνσπαν δολοφονησε τον Γερμανο διπλωματη Ερνστ φον Ραθ στο Παρισι σε μια ημερα που το Ναζιστικο Κομμα γιορταζε μια επετειο του, ο Ραθ κηδευθηκε στο Ντυσελντορφ και ο Ριμπεντροπ δηλωσε πως "Καταλαβαινουμε πως μας προκαλεσαν συνειδητα και αποδεχομαστε την προκληση" εννοοντας οτι θα σηκωσουνε το γαντι...λιγες μερες μετα ξεσπασαν τα πογκρομ της Νυχτας των Κρυσταλλων...

τα πραγματα θα ειχαν γινει παρα πολυ χειροτερα και αρκουσε μια σπιθα για να φερει μεγαλυτερες συμφορες αλλα η παγια αποψη των αξιωματουχων του Ραιχ ηταν πως οι Εβραιοι επρεπε να φυγουν απο τη Γερμανια και την Ευρωπη και δεν ειχαν στο μυαλο τους τιποτα μαζικες σφαγες...η Γερμανια ηθελε να δειξει στη διεθνη κοινοτητα οτι αντιμετωπιζει με πυγμη τους Εβραιους στη χωρα της και μεχρι εκει, πονταρε πολυ στην υστεροφημια της που καλλιεργησε και με τους Ολυμπιακους Αγωνες του Βερολινου το 36 και το τελευταιο πραγμα που θα ηθελε ηταν να χαρακτηρισθει σαν αιματηρο και δολοφονικο καθεστως, κατι για το οποιο η ιδια κατηγορουσε τη Σοβιετια...

3) με ρωτας αν "Ακόμη κι αν το δεχτούμε αυτό και συμφωνήσω μαζί σου ότι πρόκειται περί τούτου, δικαιολογείται το όλο πράγμα ;"

εγω δεν ειμαι ρατσιστης (περιεργως πιστευω οτι καποιες φυλες ειναι ανωτερες απο τις αλλες αλλα θεωρω απαραδεκτο σ'αυτο να δινεται πολιτικη η ιδεολογικη επεκταση) και σαν κυβερνητης κρατους δεν θα εβαζα τους Εβραιους η τους Τσιγγανους στο στοχαστρο αλλα ουτε θα επετρεπα σε οποιαδηποτε μειονοτητα να κανει πολιτικα η οικονομικα παιχνιδακια με τη χωρα μου η το λαο μου...αν για παραδειγμα ο διεθνης Εβραισμος μου κηρυσσε οικονομικο πολεμο εγω θα απαντουσα με την παροτρυνση σε ολους τους Γερμανους να μην ξαναψωνισουν ουτε σαρδελα απο εβραικο μαγαζι αλλα οποιος Γερμανος συλλαμβανοταν να εσπαγε βιτρινα εβραικου μαγαζιου θα λαβαινα μετρα να τιμωρηθει παραδειγματικα...

quote:
Εγώ δεν ξέρω Εβραίους να εκτελούσαν μαζικά Σαμαρείτες ούτε να κατασκεύαζαν φούρνους για να τους κάνουν ψητούς.


οποιος προσβαλλε το μωσαικο νομο στο αρχαιο Ισραηλ η τα θρησκευτικα εθιμα η μιλουσε αιρετικα η παρεβαινε το νομο σε σοβαρα σημεια, η τιμωρια του ηταν λιθοβολισμος...η Παλαια Διαθηκη ειναι γεματη με ιστοριες που τετοιες προσβολλες ξεπλυθηκαν με μαζικο αιμα...

και οσο για το σημερα η Γαζα μηπως δεν ειναι ενα στρατοπεδο συγκεντρωσης αλλοθρησκων; ποσα παιδια και ηλικιωμενοι και αρρωστοι πεθαναν απο το μπουκοταζ σε φαρμακα και τροφιμα και νερο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2010, 23:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

1) zip ξεκολλα, ουτε φουρνοι υπηρξαν ουτε σαπουνια ουτε ολοκαυτωμα, αυτα ειναι λαικα παραμυθια, pulp fiction, [...] [ κλπ, κλπ, κλπ ... Είναι δική σου πεποίθηση αυτή, την σέβομαι, αλλά δεν συμφωνώ. Και δεν μου αρέσει ο τρόπος σου στην συγκεκριμένη τοποθέτησή σου. Κανένα πρόβλημα από εμένα να λες ότι θες, αλλά δικαίωμά μου να λέω κι εγώ αυτό που θέλω. Δικαίωμά μου να έχω λόγο, δικαίωμά σου να έχεις αντίλογο. Το "ξεκόλλα" μπορώ να το πω κι εγώ για σένα. Και μπορώ να πω και περισσότερα άμα το συνεχίσεις κατ' αυτόν τον τρόπο. ]

2) η απαρτχαιντ συμπεριφορα των Ναζι στους Εβραιους ξεκιναει απο τον πολεμο που κηρυξαν στη Γερμανια, κατι που ορθα επεσημανε ο makedon... [...] [κλπ, κλπ, κλπ ... Επιμένεις να αγνοείς γεγονότα που προηγήθησαν του πολέμου. OK, δικαίωμά σου, κανένα πρόβλημα. Παρέθεσα - τόσο εγώ όσο και ο Agnostic - βάσιμη επιχειρηματολογία που στηρίζεται σε ιστορικά γεγονότα και που αποδεικνύει την ύπαρξη προγραμματισμένων κινήσεων της ναζιστικής πολιτικής που εφαρμόστηκε προ-πολεμικά σχετικά με τους Εβραίους. Κανένα πρόβλημα αν δεν τα λαμβάνεις υπ' όψην σου. Κανένα απολύτως.

Παρεπιπτόντως, ο macedon δεν έχει ακόμη τοποθετηθεί, ούτε έχει παραθέσει κάποιον σοβαρό αντίλογο σχετικά με τους Νόμους της Νυρεμβέργης, παρά μόνο έχει περιοριστεί στο να πει πως οι Εβραίοι "ζούσαν ελεύθεροι". ]

3) με ρωτας αν "Ακόμη κι αν το δεχτούμε αυτό και συμφωνήσω μαζί σου ότι πρόκειται περί τούτου, δικαιολογείται το όλο πράγμα ;"

εγω δεν ειμαι ρατσιστης (περιεργως πιστευω οτι καποιες φυλες ειναι ανωτερες απο τις αλλες [ Οk, κατάλαβα ... τα υπόλοιπα που λες δεν χρειαζόταν ... Μόνο, θα ήθελες να μου πεις ποιες φυλές πιστεύεις ότι είναι ανώτερες από κάποιες άλλες ; Έτσι ... πληροφοριακά δηλ. ] αλλα θεωρω απαραδεκτο σ'αυτο να δινεται πολιτικη η ιδεολογικη επεκταση) και σαν κυβερνητης κρατους δεν θα εβαζα τους Εβραιους η τους Τσιγγανους στο στοχαστρο αλλα ουτε θα επετρεπα σε οποιαδηποτε μειονοτητα να κανει πολιτικα η οικονομικα παιχνιδακια με τη χωρα μου η το λαο μου...αν για παραδειγμα ο διεθνης Εβραισμος μου κηρυσσε οικονομικο πολεμο εγω θα απαντουσα με την παροτρυνση σε ολους τους Γερμανους να μην ξαναψωνισουν ουτε σαρδελα απο εβραικο μαγαζι αλλα οποιος Γερμανος συλλαμβανοταν να εσπαγε βιτρινα εβραικου μαγαζιου θα λαβαινα μετρα να τιμωρηθει παραδειγματικα...

-------

οποιος προσβαλλε το μωσαικο νομο στο αρχαιο Ισραηλ η τα θρησκευτικα εθιμα η μιλουσε αιρετικα η παρεβαινε το νομο σε σοβαρα σημεια, η τιμωρια του ηταν λιθοβολισμος...η Παλαια Διαθηκη ειναι γεματη με ιστοριες που τετοιες προσβολλες ξεπλυθηκαν με μαζικο αιμα...

και οσο για το σημερα η Γαζα μηπως δεν ειναι ενα στρατοπεδο συγκεντρωσης αλλοθρησκων; ποσα παιδια και ηλικιωμενοι και αρρωστοι πεθαναν απο το μπουκοταζ σε φαρμακα και τροφιμα και νερο;

[Οk, παρ' ότι δεν μου απαντάς σε αυτό που σε ρωτάω.]


quote:
X

Μα πόση ασχετοσύνη πια. Ίσως επειδή τότε δεν υπήρχαν φούρνοι. Όσο για τις εκτελέσεις:

"Σηών, ο βασιλεύς της Εσεβών, εξήλθε να πολεμήση εναντίον μας αυτός και ο λαός του, εις την πόλιν Ιασσά. Ομως Κυριος ο Θεός ημών παρέδωκεν αυτόν εις τα χέρια μας, και ημείς εκτυπήσαμεν μέχρις αφανισμού αυτόν και τους υιούς του και όλον τον λαόν του. Κατελάβομεν και εκρατήσαμεν υπό την εξουσίαν μας όλας τας πόλεις αυτού, κατεστρέψαμεν κάθε πόλιν την μίαν μετά την άλλην, εθανατώσαμεν τας γυναίκας και τα τέκνα αυτών, δεν αφήσαμεν αιχμαλώτους ζωντανούς." (Δευτερονόμιον, 2:32-2:34)

"Κατά την ιδίαν ημέραν κατέλαβον οι Ισραηλίται την πόλιν Μακηδά, επέρασαν εν στόματι μαχαίρας κάθε άνθρωπον και εξωλόθρευσαν κάθε τι που ανέπνεε και εζούσε εις την πόλιν αυτήν, ώστε δεν απέμεινε κανείς εις αυτήν, δεν διεσώθη και δεν διέφυγε τον θάνατον κανείς." (Ιησούς του Ναυή, 10:28)

"Ο Κυριος παρέδωκε την Λαχίς εις τας χείρας των Ισραηλιτών. Ο Ιησούς κατέλαβεν αυτήν την επομένην ημέραν της πολιορκίας της. Οι Ισραηλίται επέρασαν εν στόματι μαχαίρας τους κατοίκους της και εξωλόθρευσαν αυτήν όπως είχον εξολοθρεύσει την Λεβνά." (Ιησούς του Ναυή, 10:32)

"Επειτα ο Ιησούς και όλος ο ισραηλιτικός λαός μαζή του επροχώρησαν από την Λαχίς εις την πόλιν Οδολλάμ, την περιεκύκλωσε και την επολιόρκησεν. Ο Κυριος παρέδωκεν και αυτήν εις τα χέρια των Ισραηλιτών. Ο Ιησούς την κατέλαβε κατά την ιδίαν εκείνην ημέραν, επέρασεν εν στόματι μαχαίρας κάθε άνθρωπον, εξωλόθρευσε κάθε τι που είχε ζωήν και αναπνοήν, όπως είχαν κάμει και εις την Λαχίς." (Ιησούς του Ναυή, 10:34-10:35)

κλπ, κλπ.

Αυτά λένε τα "ιερά" τους βιβλία. Αυτά κάνουν σήμερα στην Παλαιστίνη. Για να μην πιάσουμε τα περί περιούσιου λαού και οτι όποιο έθνος αρνηθεί να υπηρετήσει τους Εβραίους θ' αφανισθεί κτλ.


Ok, σε πιστεύω. Και πάλι όμως λέω, πως αυτό δεν δίνει το δικαίωμα σε κανένα έθνος να κάνει τα ίδια ή ανάλογα πράγματα με τις ανάλογες αντιστοιχίες. Για μένα, δεν σημαίνει τίποτε αυτό. Το ότι οι Εβραίοι, 2000 χρόνια πριν, είχαν μια θεολογική κουλτούρα τέτοια ώστε τους έδινε το δικαίωμα να κάνουν όλα αυτά που αναφέρει ο Ιησούς του Ναυή και τα "ιερά" τους βιβλία, δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση πως το ίδιο ή κάτι ανάλογο θα μπορούσε να κάνει και ένα έθνος στις αρχές του 20ου αιώνα. Το ξέρω ότι η Ιστορία επαναλαμβάνεται αλλά οι γενοκτονίες δεν δικαιολογούνται όσες φορές κι αν επαναληφθούν, πόσο μάλλον για τους παραπάνω αστείους λόγους που αναφέρεις και που ξεχνάς ότι είναι θρησκευτικοί.

Ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος δεν ήταν θρησκευτικός πόλεμος. Ήταν επεκτατικός. Εσύ, προσπαθώντας να δικαιολογήσεις την πολιτική που εφαρμόστηκε προ-πολεμικά από τους Ναζί προς τους Εβραίους - τα αδικαιολόγητα δηλ. - , αποδίδεις θρησκευτικό χαρακτήρα στις αποτρόπαιες πράξεις των SS έναντι των Εβραίων. Σαφώς ο πόλεμος είχε και φυλετικό χαρακτήρα - με πλούσιο θρησκευτικό background και ισχυρές δόσεις μυστικισμού όπως είπα - , αλλά αυτός o φυλετικός χαρακτήρας στρεφόταν μόνο κατά συγκεκριμένης μερίδας ανθρώπων και δεν ήταν διεθνής. Το μέτωπο του Χίτλερ π.χ στην Ρωσία, ουδεμία σχέση έχει με αυτόν τον χαρακτήρα του πολέμου, - ούτε έχει διαμορφωθεί ένας φυλετικός χαρακτήρας πολέμου στην κοινή γνώμη σε σχέση με τους Ρώσους - αφού είναι γνωστό της πάσης πως οι Ρώσοι δεν είναι Εβραίοι όμως παρ' όλα αυτά εκτελέστηκαν χιλιάδες Ρώσοι στρατιώτες αιχμάλωτοι στα στρατόπεδα συγκέντρωσης με συνοπτικές διαδικασίες (βλ. επιχείρηση Μπαρμπαρόσσα). Ούτε ασφαλώς και σήμερα τίθεται θέμα ενός επεκτατικού πολέμου από την πλευρά των Εβραίων. (Σε άλλο επίπεδο, π.χ οικονομικό, ναι, θα μπορούσα να το δεχτώ και αυτό). Μην απομονώνεις λοιπόν το γεγονός της ναζιστικής πολιτικής έναντι των Εβραίων στο στείρο περιβάλλον μιας θρησκευτικής βεντέτας γιατί αυτό δεν ισχύει στην περίπτωση των εκτελέσεων των Σοβιετικών.

"O αντικειμενικός σκοπός αυτής της μάχης πρέπει να είναι η καταστροφή της σημερινής Ρωσίας και γι΄ αυτό πρέπει να διεξαχθεί με πρωτόγνωρη αυστηρότητα" & διαταγή "Kommissarbefehl", με την οποία διατάσσονταν τα γερμανικά στρατεύματα να εκτελούν επί τόπου τους πολιτικούς κομισσάριους του Ερυθρού Στρατού, μη θεωρώντας τους αιχμαλώτους πολέμου. Ανεξέλεγκτη βία δηλ. στην κυριολεξία.

Αν ο Κόκκινος Στρατός δεν ανέκοπτε την πορεία του Γ' Ραϊχ, αυτήν την στιγμή θα μιλούσαμε και για ένα Ολοκαύτωμα των Σλάβων. Γιατί μετά τους Εβραίους, σειρά είχαν οι Σλάβοι και η μαζική εξόντωσή τους, αφού κι αυτοί "κατώτερη φυλή" θεωρούνταν απ' τον Χίτλερ. Σ' αυτήν την περίπτωση, τι θα έλεγες ; Και ποια αντιστοιχία θα έβρισκες ;

Σε διαβεβαιώ, πως αν αργότερα τεθεί θέμα ολοκαυτώματος των Παλαιστινίων από τους Εβραίους, πάλι τα ίδια θα λέω.

quote:
trexagireve

Το τι κάνουν τώρα, στους Παλαιστίνιους, θα το έκανε ένας λαός, που έζησε, όπως το λένε, το ολοκαύτωμα;


trexagireve, με εκπλήσσεις ευχάριστα. Κοίτα, ούτε και εγώ συμφωνώ με αυτά που κάνουν τώρα στους Παλαιστίνιους. Δέχομαι πως σωστά κάποιος θα μπορούσε να πει, αυτό που λέει και ο Χ και ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 για τις αντιστοιχίες που υπάρχουν μεταξύ αυτών των δύο καταστάσεων και των πρωταγωνιστών των. Ok ως εδώ ;

Το γεγονός όμως ότι κάνουν αυτά που κάνουν τώρα στους Παλαιστίνιους, δεν σημαίνει πως δεν συνέβει το Ολοκαύτωμα. Γιατί, αν θεωρήσουμε πως η ναζιστική Γερμανία κυνηγούσε τους Εβραίους κατ' αντιστοιχίαν με το κυνηγητό που έκαναν οι Εβραίοι στους αλλόθρησκους (τότε, πριν 2000 χρόνια), τότε - πρόσεξε, εδώ είναι το σημαντικό - γιατί να μην θεωρήσουμε πως αυτό που κάνουν τώρα στους Παλαιστίνιους το κάνουν κι αυτοί με την σειρά τους κατ' αντιστοιχίαν με αυτό που έπαθαν από τους Ναζί ;


Σοβιετικοί αιχμάλωτοι πολέμου. Καλοντυμένοι όλοι, καλοθρεμένοι, χαμογελαστοί και φρέσκιοι.

Edited by - zip on 12/12/2010 02:14:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 00:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zip, πάντα, είμαι υπέρ του διαλόγου, για το δικό μου όφελος...Αλλα,ο προβληματισμός,πρέπει να υπάρχει, για τους εβραίους...Κι όσο αστείο κι αν μοιάζει, θυμίζω την ατάκα του Πανούση, για τις συναυλίες Νταλάρα:
" Πάλι συναυλία ο Νταλάρας για τους εβραίους,δωρεάν;....Μα τόσο φτωχοι είναι αυτοί οι εβραιοι;"...
Συγνώμη για το χιούμορ της έκφρασης, αλλά, έχει καποιο νόημα..
Όλο ανάγκες, έχουν οι εβραίοι,ολο προηγούνται άλλων..
Τοτε,δε, η πιο μεγάλη,να κάνουν κρατος....
"Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε τώρα," έλεγε ο Τσώρτσιλ,μετα τον Β΄Παγκόσμιο,"είναι να κάνουμε το κράτος του Ισραήλ"....Δηλαδή, αυτή ήταν η προτεραιότητα της ανθρωποτητας, μετά απο τόσο μίσος, τόσο θάνατο;...
Το κράτος των εβραίων;....
Ειδικά, με τους παλιστίνιους,όμως,η αλλαζονία τους, θυμίζει έντονα τους ναζί..Σκέψου μόνο τον αποκλεισμό της Γάζας...Δεν σκοτώνουν ένα λαό;Μήπως, είναι αναίσθητοι, γιατί πρώτα, το κάνανε στο δικό τους, για να συγκινήσουν τον κόσμο και πετύχουν να κάνουν κρατος;...
Αυτό,γιατί κι ο Χίτλερ, ήταν εβραίος, απο τη γιαγιά του...Αυστροεβραίος, για την ακρίβεια..
Πως πέτυχε, τόσα πολλά, τόσο λίγος,ειδικά, μετά την αποτυχία της κίνησης της μπυραρίας, στη Βαυαρία;...
Προβληματισμοί, ρε φιλε, όχι η απολυτη αλήθεια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 00:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip


quote:
Είναι δική σου πεποίθηση αυτή, την σέβομαι, αλλά δεν συμφωνώ. Και δεν μου αρέσει ο τρόπος σου στην συγκεκριμένη τοποθέτησή σου. Κανένα πρόβλημα από εμένα να λες ότι θες, αλλά δικαίωμά μου να λέω κι εγώ αυτό που θέλω. Δικαίωμά μου να έχω λόγο, δικαίωμά σου να έχεις αντίλογο. Το "ξεκόλλα" μπορώ να το πω κι εγώ για σένα. Και μπορώ να πω και περισσότερα άμα το συνεχίσεις κατ' αυτόν τον τρόπο.


φιλικα στο ειπα το ξεκολλα, μην εισαι παρεξηγιαρης...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 01:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ φιλικά σου είπα τα παραπάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 09:31:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ότι οι Εβραίοι, 2000 χρόνια πριν, είχαν μια θεολογική κουλτούρα τέτοια ώστε τους έδινε το δικαίωμα να κάνουν όλα αυτά που αναφέρει ο Ιησούς του Ναυή και τα "ιερά" τους βιβλία, δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση πως το ίδιο ή κάτι ανάλογο θα μπορούσε να κάνει και ένα έθνος στις αρχές του 20ου αιώνα.

Την ίδια κουλτούρα έχουν ακόμα κ. άσχετε, ακόμα να το καταλάβεις; Τα ίδια βιβλία διαβάζουν, τα ίδια κάνουν.
quote:

Ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος δεν ήταν θρησκευτικός πόλεμος. Ήταν επεκτατικός. Εσύ, προσπαθώντας να δικαιολογήσεις την πολιτική που εφαρμόστηκε προ-πολεμικά από τους Ναζί προς τους Εβραίους - τα αδικαιολόγητα δηλ. - , αποδίδεις θρησκευτικό χαρακτήρα στις αποτρόπαιες πράξεις των SS έναντι των Εβραίων.

Και εσύ ως συνήθως τα κάνεις αχταρμά. Αν δεν ήξερα οτι έχεις πρόβλημα στην στοιχειώδη κατανόηση κειμένου θα έλεγα οτι διαστρεβλώνεις συνειδητά αυτά που γράφονται. Ούτε που ανέφερα τα SS ούτε προσπάθησα να συνδέσω την πολιτική τους με αυτά που παρέθεσα. Η ανάρτηση μου απαντούσε σαφώς σ' αυτό:
quote:
Εγώ δεν ξέρω Εβραίους να εκτελούσαν μαζικά Σαμαρείτες

Oι δε "αποτρόπαιες" πράξεις είναι μόνο στην φαντασία σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 10:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
X

Την ίδια κουλτούρα έχουν ακόμα κ. άσχετε, ακόμα να το καταλάβεις; Τα ίδια βιβλία διαβάζουν, τα ίδια κάνουν.


Ας έχουν κ. Βέρμαχτ. Και ; Φέρε μου πρώτα μια μαζική εκτέλεση Παλαιστινίων και μετά πες ότι θες ...

quote:
X

Oι δε "αποτρόπαιες" πράξεις είναι μόνο στην φαντασία σου.


Είναι καταγεγραμμένες στην Ιστορία. Η δική μου φαντασία δεν έχει φτάσει ακόμη και σε τέτοια σημεία ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 11:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας έχουν κ. Βέρμαχτ. Και ;

’λλο ένα ξεμπρόστιασμα των "ανθρωπιστών", δήθεν αντιναζί. Έχουν καταντήσει γραφικοί πια. Δεν τους ενδιαφέρει αν σήμερα κάποιοι διδάσκουν και εφαρμόζουν αυτά τα ανισόρροπα. Αν όμως κάποιος Γερμανός προ 70 ετών στραβοκοίταξε έναν Εβραίο τότε ξεσπαθώνουν διότι θίγονται οι "δημοκρατικές" τους ευαισθησίες.
quote:
Φέρε μου πρώτα μια μαζική εκτέλεση Παλαιστινίων και μετά πες ότι θες ...

Είναι μάλλον απίθανο ο υποκριτής μας να μην έχει ακούσει έστω κάτι σχετικά, οπότε συμπεραίνουμε οτι έχουμε μια ακόμα επίδειξη παραδοσιακού Φαρισαϊσμού.
quote:
Είναι καταγεγραμμένες στην Ιστορία. Η δική μου φαντασία δεν έχει φτάσει ακόμη και σε τέτοια σημεία ...

Για την ακρίβεια η δική σου τα έχει ξεπεράσει προ πολλού. Ας θυμηθούμε αυτούς που πλύθηκαν με τον παππού τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 11:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου είπα, ούτε και εγώ συμφωνώ με αυτά ρε Χίμλερ, αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτε. Εσύ δεν αρνείσαι το Ολοκαύτωμα για τον λόγο ότι οι σημερινοί Εβραίοι σφάζουν Παλαιστίνιους. Εσύ αρνείσαι το Ολοκαύτωμα για άλλους λόγους. Απλώς, χρησιμοποιείς ως επιχείρημα μια στάση που δήθεν επαναλαμβάνεται στην Ιστορία. Καλά κάνεις και το χρησιμοποιείς, αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι το Ολοκαύτωμα των Εβραίων δεν υπήρξε, ούτε ασφαλώς δικαιολογεί το Γ' Ράϊχ. Μπορείς αυτό να το καταλάβεις ; Μπα ... δεν νομίζω.

Έπειτα, εδώ μιλάμε για μια μάχη. Ξέρεις πόσες μάχες έκανε η Βέρμαχτ ; ’πειρες. Καταλαβαίνεις - καταλαβαίνεις ; Μπα ... δεν νομίζω - για τι μεγέθη μιλάμε και μπορείς να εννοήσεις την κλίμακα ; Γιατί όπως είπες σβαστιγκάνθρωπέ μου στην αρχή του θέματος :

quote:
X

Τα ερωτήματα είναι πόσοι και πώς πέθαναν.


Έλα ντε ;;!! ... πόσοι πέθαναν στην Τζενίν ; 500 ; κλάϊν μάϊν αγόρι μου, κλάϊν μάϊν ... εδώ μιλάμε για εκατομμύρια. Τι να σου κάνουν τα εκατομμύρια των Σοβιετικών που εκτελέστηκαν μπροστά σε μια 500αριά Παλαιστινίους ; Μια τρίχα απ' τα ..@.. της Βέρμαχτ είναι.

Τώρα ; Ποιος είναι ο Φαρισαίος σαϊνι μου ; ε ;

Edited by - zip on 12/12/2010 12:06:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 12:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σου είπα, ούτε και εγώ συμφωνώ με αυτά ρε Χίμλερ, αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτε. Εσύ δεν αρνείσαι το Ολοκαύτωμα για τον λόγο ότι οι σημερινοί Εβραίοι σφάζουν Παλαιστίνιους. Εσύ αρνείσαι το Ολοκαύτωμα για άλλους λόγους. Απλώς, χρησιμοποιείς ως επιχείρημα μια στάση που δήθεν επαναλαμβάνεται στην Ιστορία. Καλά κάνεις και το χρησιμοποιείς, αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι το Ολοκαύτωμα των Εβραίων δεν υπήρξε, ούτε ασφαλώς δικαιολογεί το Γ' Ράϊχ. Μπορείς αυτό να το καταλάβεις ; Μπα ... δεν νομίζω.
Οι κραυγές και τα πυροτεχνήματα σου απλώς με διασκεδάζουν κ. άσχετε. Οι απαντήσεις μου ασφαλώς δεν σχετίζονταν με το ολοκαύτωμα, αλλά με αυτά που ρώτησες περί Εβραίων, Σαμαρειτών κλπ. Αν και σαφές, εσένα πρέπει να σου τα εξηγούν 4-5 φορές. Και ίσως και αυτό αποδειχθεί μάταιο.
quote:

Έλα ντε ;;!! ... πόσοι πέθαναν στην Τζενίν ; 500 ; κλάϊν μάϊν αγόρι μου, κλάϊν μάϊν ... εδώ μιλάμε για εκατομμύρια. Τι να σου κάνουν τα εκατομμύρια των Σοβιετικών που εκτελέστηκαν μπροστά σε μια 500αριά Παλαιστινίους ; Μια τρίχα απ' τα ..@.. της Βέρμαχτ είναι.

Μιλάμε για επιχειρηματολογία, όχι αστεία. Τέλος πάντων, αρκετά ασχολήθηκα σήμερα με τον αντιναζί της συμφοράς. Ας μην ξεφεύγουμε πολύ από το θέμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 18:57:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
X,

Ούτε κραυγές, ούτε πυροτεχνήματα αδόλφε μου. Είπες στην αρχή του θέματος πως τα ερωτήματα είναι πόσοι σκοτώθηκαν και πως σκοτώθηκαν. Ε, αφού για σένα είναι αυτά τα ερωτήματα, και μου φέρνεις ως παράδειγμα την εκτέλεση 500 - 1000 Παλαιστινίων για να δικαιολογήσεις πως τα ίδια κάνουν οι Εβραίοι και σήμερα, ε, εγώ σου αποδεικνύω πως δεν κάνουν τα ίδια. Γιατί άλλο είναι να εκτελείς εκατομμύρια - σύμφωνα με την δική σου λογική γιατί με την δική μου στο είπα από την αρχή : ακόμη και έναν, έναν αθώο άνθρωπο να έχουν εκτελέσει οι ναζί το αποτέλεσμα είναι το ίδιο - κι άλλο είναι να εκτελείς 500 - 1000 ανθρώπους.

Το πρόβλημά σου και η απορία σου αυτή δεν είναι ρε τενεκέ ; Το πόσοι εκτελέσθηκαν ; Ε, τι μου φέρνεις ως παράδειγμα 500 "Παλαιστινιάκια" ; Εκατομμύρια εκτέλεσε η Βέρμαχτ σου. Τώρα, αν δεν ξέρεις τι λες ... 'ντάξει, άλλο θέμα.

Στην αρχή το πήγες το θέμα αριθμητικά με λογική του τύπου : " Πόσοι σκοτώθηκαν ; Αν σκοτώθηκαν λιγότεροι απ' αυτούς που λένε, ε, τότε ρε παιδιά δεν μιλάμε για ολοκαύτωμα ούτε για γενοκτονία ". Δεν σου βγήκε όμως αυτό και το πήγες το θέμα στις "πλαστές" φωτογραφίες. Ούτε κι αυτό σου βγήκε παλικαρά μου, γιατί ο αριθμός των φωτογραφιών που παρουσιάζεις εσύ ως "πλαστές" ωχριά μπροστά στο πλήθος των φωτογραφιών που πραγματικά υπάρχουν. Μετά το πήγες το θέμα στις "φτιαχτές" μαρτυρίες, προσθέτοντας προσωπικές απορίες δήθεν ως επιχείρημα απλώς για να ενισχύσεις την αμφιβολία της κοινής γνώμης και των αναγνωστών. Και επειδή ούτε και αυτό σου βγήκε, γιατί ασφαλώς αυτό δεν είναι επιχείρημα άσχετα αν εσύ το παρουσιάζεις έτσι, το γύρισες στη επανάληψη της Ιστορίας ισχυριζόμενος πως αυτά που λέτε εσείς πως έκαναν οι Ναζί, τα ίδια κάνουν τώρα οι Εβραίοι στη Γάζα & στην Παλαιστίνη και τα ίδια έκαναν 2000 χρόνια πριν στους Σαμαρείτες. Συνεπώς, "Γιατί κατηγορείτε τους Ναζί ;".

Έλα ντε ;;!! ... γιατί τους κατηγορούμε τους Ναζί ; Ούτε εκτέλεσαν, ούτε έσφαξαν, ούτε έψησαν, τίποτε. Τις διαταγές όμως που έπερναν οι στρατηγοί και οι επιτελάρχες τους και που είναι γεμάτο το internet από δαύτες - Δεν ξέρω Γερμανικά νοσταλγέ μου. Αν ήξερα θα σου 'λεγα ... - τις κάνεις μια ωραία ωραία γαργάρα. Τους Νόμους που ίσχυαν στη Ναζιστική Γερμανία προ-πολεμικά, κι αυτούς γαργαρέν.

"Ζούσαν ελεύθεροι οι Εβραίοι, ε, και εντάξει ρε παιδιά, πόλεμος ήταν, τα κράτη έχουν το δικαίωμα να συγκεντρώσουν τους "εχθρούς" τους και να τους απελάσσουν. Ε, τώρα αυτοί αν πέθαναν από την πείνα στα στρατόπεδα συγκέντρωσης ... αυτό είναι άλλο θέμα". Κάποια στιγμή με χαρακτήρισες "αξιολύπητο". Ο αξιολύπητος είσαι εσύ φιλαράκο ...

Το θέμα για τις αστείες αντιστοιχίες που γίνονται με τους παλιούς Εβραίους και τους σημερινούς, άρχισε μετά από αυτό :

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

οι νομοι της Νυρεμβεργης ηταν ρατσιστικοι αλλα ξερεις ποιος παραγων ηταν απο τις κυριες επιρροες του Χιτλερ σε θεματα φυλετικης καθαροτητας;

μα οι ρατσιστικες παραινεσεις που βρισκοντουσαν στο Λευιτικο, στο Δευτερονομιο, στον Ιησου του Ναυη και στο Ταλμουδ...


Εδώ, τι μας λέει ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 ; "οι νομοι της Νυρεμβεργης ηταν ρατσιστικοι". Πρέπει όμως και κάπως να δικαιολογηθούν ε ; E, ήταν ρατσιστικοί γιατί ρατσιστικές ήταν και οι παραινέσεις που βρισκόντουσαν στο Λευιτικό, στο Δευτερονόμιο, στον Ιησού του Ναυη και στο Ταλμούδ. Γι' αυτό ήταν ρατσιστικοί.

Δεν μου λες ρε ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3, το θέμα μας είναι γιατί ήταν ρατσιστικοί οι νόμοι των ναζιστών ή το γεγονός ότι ήταν ; Μας ενδιαφέρει το γιατί ήταν, ή το ότι ήταν - που ο ίδιος το παραδέχεσαι κιόλας - ;

Edited by - zip on 12/12/2010 20:02:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 19:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά είναι παντελώς ανώφελο να προσπαθείς να εξηγήσεις κάτι σε κάποιον που δεν μπορεί να κατανοήσει ούτε δύο αράδες κείμενο.
quote:
Ε, αφού για σένα είναι αυτά τα ερωτήματα, και μου φέρνεις ως παράδειγμα την εκτέλεση 500 - 1000 Παλαιστινίων για να δικαιολογήσεις πως τα ίδια κάνουν οι Εβραίοι και σήμερα, ε, εγώ σου αποδεικνύω πως δεν κάνουν τα ίδια.
Βασικά μέχρι να φτάσεις να κατανοήσεις τι είναι απόδειξη πρέπει πρώτα να έχεις στοιχειώδεις ικανότητες κατανόησης κειμένου. Απ' οτι βλέπω έχεις πολύ δρόμο ακόμα. Όσο για το παράδειγμα που έφερα αναλφάβητε, ήταν η απάντηση στο "Φέρε μια εκτέλεση Παλαιστινίων", επειδή τάχα τις αγνοούσες.

Και σ' αρέσει δεν σ' αρέσει οι αγαπημένοι σου Εβραίοι τα ίδια κάνουν (όχι με τους Ναζί, με τους προγόνους τους). Τα ίδια βιβλία διαβάζουν, τα ίδια πιστεύουν, τα ίδια πράττουν. Όμως αυτό δεν είναι του παρόντος.

quote:
Γιατί άλλο είναι να εκτελείς εκατομμύρια - σύμφωνα με την δική σου λογική γιατί με την δική μου στο είπα από την αρχή : ακόμη και έναν, έναν αθώο άνθρωπο να έχουν εκτελέσει οι ναζί το αποτέλεσμα είναι το ίδιο - κι άλλο είναι να εκτελείς 500 - 1000 ανθρώπους. Το πρόβλημά σου και η απορία σου αυτή δεν είναι ρε τενεκέ ;
Οι γνωστές στρεψοδικίες. Ας προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε στον αναλφάβητο. Εδώ δεν εξετάζουμε την ηθική διάσταση ενός γεγονότος αλλά την ιστορική. Για την ιστορία άλλο το 10, άλλο το 500, άλλο το 1000. Όταν λοιπόν έχουμε κάπου 100 νεκρούς και κάποιος τους κάνει επίτηδες 1000 ή 1500 ή 3000 κλπ. δεν γίνεται να κάνουμε πως δεν βλέπουμε.

Τώρα στις επόμενες βλακείες που σίγουρα θα ακολουθήσουν δεν θα δώσω σημασία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 20:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν ο συγκεκριμένος όχι μόνον έχει πρόβλημα κατανόησης κειμένου αλλά και σύνταξης. Αντί να γράψει μια και καλή τι θέλει, κάνει απανωτά edit γράφοντας ό, τι ανοησία του έρχεται.
quote:
Στην αρχή το πήγες το θέμα αριθμητικά με λογική του τύπου : " Πόσοι σκοτώθηκαν ; Αν σκοτώθηκαν λιγότεροι απ' αυτούς που λένε, ε, τότε ρε παιδιά δεν μιλάμε για ολοκαύτωμα ούτε για γενοκτονία ".Δεν σου βγήκε όμως αυτό και το πήγες το θέμα στις "πλαστές" φωτογραφίες. Ούτε κι αυτό σου βγήκε παλικαρά μου, γιατί ο αριθμός των φωτογραφιών που παρουσιάζεις εσύ ως "πλαστές" ωχριά μπροστά στο πλήθος των φωτογραφιών που πραγματικά υπάρχουν. Μετά το πήγες το θέμα στις "φτιαχτές" μαρτυρίες, προσθέτοντας προσωπικές απορίες δήθεν ως επιχείρημα απλώς για να ενισχύσεις την αμφιβολία της κοινής γνώμης και των αναγνωστών. Και επειδή ούτε και αυτό σου βγήκε, γιατί ασφαλώς αυτό δεν είναι επιχείρημα άσχετα αν εσύ το παρουσιάζεις έτσι, το γύρισες στη επανάληψη της Ιστορίας ισχυριζόμενος πως αυτά που λέτε εσείς πως έκαναν οι Ναζί, τα ίδια κάνουν τώρα οι Εβραίοι στη Γάζα & στην Παλαιστίνη και τα ίδια έκαναν 2000 χρόνια πριν στους Σαμαρείτες. Συνεπώς, "Γιατί κατηγορείτε τους Ναζί ;".

Πραγματικά τόσες πολλές ασυναρτησίες και διαστρεβλώσεις δύσκολα βρίσκεις. Αρκετά ασχολήθηκα μ' αυτή την θλιβερή ύπαρξη. Τουλάχιστον υπάρχει το ελαφρυντικό της νοητικής υστέρησης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 20:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
X

Όσο για το παράδειγμα που έφερα αναλφάβητε, ήταν η απάντηση στο "Φέρε μια εκτέλεση Παλαιστινίων", επειδή τάχα τις αγνοούσες.


Είπα μαζική, Γκέμπελς.

quote:
X

Τέλος πάντων, αρκετά ασχολήθηκα σήμερα με τον αντιναζί της συμφοράς.

Τώρα στις επόμενες βλακείες που σίγουρα θα ακολουθήσουν δεν θα δώσω σημασία.

Αρκετά ασχολήθηκα μ' αυτή την θλιβερή ύπαρξη


Όλο το ίδιο λες κι όλο απαντάς. Χαρακτηριστική περίπτωση ηλιθίου, ψεύτη & αδύναμου. Η Γκεστάπο δεν σας εκπαίδευσε να καρατάτε τον λόγο σας ; Ε, πες και κάτι άλλο ντε πιο πρωτότυπο να γουστάρουμε.

Θα ασχολείσαι για πολύ καιρό φιλαράκο μαζί μου ... στο υπόσχομαι.

quote:
X

Οι γνωστές στρεψοδικίες. Ας προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε στον αναλφάβητο. Εδώ δεν εξετάζουμε την ηθική διάσταση ενός γεγονότος αλλά την ιστορική. Για την ιστορία άλλο το 10, άλλο το 500, άλλο το 1000. Όταν λοιπόν έχουμε κάπου 100 νεκρούς και κάποιος τους κάνει επίτηδες 1000 ή 1500 ή 3000 κλπ. δεν γίνεται να κάνουμε πως δεν βλέπουμε.


Α, αυτό σε νοιάζει ; Η τάχαμ παραποίηση της Ιστορίας ; Δεν μου λες σαϊνι μου ... εσύ πόσο σίγουρος είσαι για το δημοσίευμα που αφορά την Τζενίν ; Πολύ σίγουρους ε ; Βάζεις το χέρι σου στη φωτιά, ε ;

quote:
X

Και σ' αρέσει δεν σ' αρέσει οι αγαπημένοι σου Εβραίοι τα ίδια κάνουν (όχι με τους Ναζί, με τους προγόνους τους). Τα ίδια βιβλία διαβάζουν, τα ίδια πιστεύουν, τα ίδια πράττουν. Όμως αυτό δεν είναι του παρόντος.


Ούτε αγαπημένοι μου είναι, ούτε τίποτε.

Σου είπα :

quote:
Τις διαταγές που έπερναν οι στρατηγοί και οι επιτελάρχες των Ναζί και που είναι γεμάτο το internet από δαύτες, τις κάνεις μια ωραία ωραία γαργάρα. Τους Νόμους που ίσχυαν στη Ναζιστική Γερμανία προ-πολεμικά, κι αυτούς γαργαρέν.

Edited by - zip on 12/12/2010 20:30:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 20:48:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να θυμήσω επίσης αυτό που γράφεται ήδη από την 2η σελίδα και ασφαλώς ενισχύει τον ισχυρισμό μου πως αυτό που επιθυμεί ο νεοναζιστάκος μας είναι η δημιουργία εντυπώσεων ικανών να δημιουργήσουν με την σειρά τους αμφιβολίες & απορίες στους αναγνώστες. Λέει λοιπόν "αθώα" στην Narkissa555 :

quote:

Narkissa555 - Αν δεν έχω καταλάβει λάθος, ο Industrial υποστηρίζει την πραγματικότητα του ολοκαυτώματος. Σε αυτό συμφωνώ μαζί του.

X - Η μέχρι τώρα συζήτηση όμως θα πρέπει να σου δημιούργησε απορίες.


Edited by - zip on 12/12/2010 20:49:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 22:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip

quote:

Εδώ, τι μας λέει ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 ; "οι νομοι της Νυρεμβεργης ηταν ρατσιστικοι". Πρέπει όμως και κάπως να δικαιολογηθούν ε ; E, ήταν ρατσιστικοί γιατί ρατσιστικές ήταν και οι παραινέσεις που βρισκόντουσαν στο Λευιτικό, στο Δευτερονόμιο, στον Ιησού του Ναυη και στο Ταλμούδ. Γι' αυτό ήταν ρατσιστικοί.

Δεν μου λες ρε ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3, το θέμα μας είναι γιατί ήταν ρατσιστικοί οι νόμοι των ναζιστών ή το γεγονός ότι ήταν ; Μας ενδιαφέρει το γιατί ήταν, ή το ότι ήταν - που ο ίδιος το παραδέχεσαι κιόλας - ;



προσπαθησε να συζητησεις βρε ηρεμα, δεν χωριζουμε τα χωραφια μας...λοιπον προφανως οι Νομοι της Νυρεμβεργης ηταν ρατσιστικοι αλλα ειχαν τη δικαιολογια οι Ναζι οτι ο διεθνης Εβραισμος ειχε κηρυξει τον πολεμο στη Γερμανια...εσυ αν ησουν κυβερνητης θα συνεχιζες να δινεις δικαιωματα σε μια μειονοτητα που το εθνος της σου κηρυξε τον πολεμο η θα προσπαθουσες να τα περιστειλεις; εγω σου ειπα τι θα εκανα, θα εβγαινα απο το ραδιοφωνο και θα εκανα εκκληση στους συμπατριωτες μου να μην ξαναψωνισουν ουτε σαρδελα απο εβραικο μαγαζι και πιστευω αυτο θα πονουσε περισσοτερο απο καθε Νομο της Νυρεμβεργης...

τωρα για να σου ξεκαθαρισω τη θεση μου για τους Ναζι θα σου πω πως δεν ηταν η καλυτετη περιπτωση, ενδεχομενως αν κερδιζαν τον πολεμο να ειχαν προβλημα τοσο οι Σλαβοι, οσο και οι Εβραιοι η οι Μαυροι στην Αφρικη...δεν πιστευω πως θα τους εξοντωναν αλλα οτι ενα μεγαλο ποσοστο τους θα εργαζοταν κατω απο συνθηκες σκλαβειας για το Τριτο Ραιχ...

την ιδια ομως μορφη διακυβερνησης που λογικα θα περιμενα αν επικρατουσαν οι Γερμανοι την βλεπαμε καθημερινα στη Σοβιετια και τα καθεστωτα του ανατολικου μπλοκ με τα δεκαδες στρατοπεδα συγκεντρωσεως και τις μαζικες εκτελεσεις αντιφρονουντων η ακομη και στη συγχρονη Κινα με τις σφαγες και διωξεις στο Θιβετ και στους οπαδους της σεκτας Φαλουν Γκονγκ στο εσωτερικο της Κινας...

η μηπως οι Αμερικανοι που εξοντωσαν κατι εκατομμυρια Βιετναμεζους η που οδηγησαν στο θανατο ενα εκατομμυριο Ιρακινους απο το μπουκοταζ σε τροφιμα και φαρμακα (τα περισσοτερα μικρα παιδια) υπηρξαν παντα υποδειγματικοι; και τι να πουν οι νεοτερες γεννιες Γιαπωνεζων που για χιλιαδες χρονια θα αντιμετωπιζουν σε πολυ μεγαλυτερα ποσοστα απο μας περιπτωσεις καρκινου λογω του οτι η ραδιενεργεια εχει κυκλο ζωης κατι χιλιαδες χρονια; η τι να πουν οι Αλβανοι και οι Σερβοι του Κοσσοβου που για αιωνες οταν θα τρωνε ζαρζαβατικα απο τη γη τους θα παθαινουν καρκινο λογω του απεμπλουτισμενου ουρανιου;

γι' αυτο κατα τη γνωμη μου οποιος τα χωνει στους Ναζι πρεπει να ξεκαθαρισει οτι τα χωνει και στους υπολοιπους αλλιως εχει πεσει θυμα προπαγανδας...

και για να ολοκληρωσω: εγω δεν συμφωνω με τους Ναζι αλλα δε συμφωνω και με το να θεωρουνται υποκριτικα ως ο αποδιοπομπαιος τραγος των εγκληματων ολων των αλλων, ειτε ειναι Κινεζοι, ειτε ειναι Σοβιετικοι, ειτε ειναι Αμερικανοι, ειτε ειναι Εβραιοι...και βεβαια δεν πιστεψα ποτε στο Ολοκαυτωμα γιατι δεν βρηκα ουτε μια τσεκαρισμενη αποδειξη, αυτο που παραδεχομαι σε βαρος των Γερμανων ειναι μαζικες εκτελεσεις Σοβιετικων στρατιωτων και ανταρτων και πολιτων στο Ανατολικο Μετωπο οπως και αντιστοιχες απο τους Σοβιετικους οταν μπηκαν στη Γερμανια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 22:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή διαβάζω πολύ προσεχτικά το θέμα και βλέπω τις δημοσιεύσεις των μελών σχολαστικά και κάθε φορά από την αρχή, και επειδή πιστεύω πως τουλάχιστον με τον macedon μπορεί όντως να γίνει ένας πολύ αξιόλογος διάλογος - καλά, δεν υπολογίζω σ' αυτόν τον διάλογο τους αφορισμούς του νοσταλγού, είναι για τα πανηγύρια - , παραθέτω μια σημαντική τοποθέτηση του macedon από την 3η σελίδα του θέματος :

quote:
macedon

Το συγκεκριμένο θέμα είναι αν έγινε η "γενοκτονία" αυτή, πώς έγινε, πόσοι σκοτώθηκαν και για ποιό λόγο. Ο δεδηλωμένος αντισημιτισμός του γερμανικού καθεστώτος δεν εξασφαλίζει i. ούτε την ιστορική ύπαρξη του συγκεκριμένου γεγονότος ii. ούτε τις συνθήκες κάτω από τις οποίες συνέβηκε iii. ούτε τον αριθμό των θυμάτων ούτε, τέλος, iv. την ύπαρξη οργανωμένου σχεδίου εξόντωσης των Εβραίων.


O macedon επιλέγει πολύ προσεχτικά τις λέξεις που χρησιμοποιεί. Λέει "O δεδηλωμένος αντισημιτισμός του γερμανικού καθεστώτος δεν εξασφαλίζει [...]". Αν δεν εξασφαλίζει, τότε τι κάνει ; Υποδηλώνει ; Αποδεικνύει ; Προδίδει ; Τίποτε απ' όλα αυτά ; Μα τότε ... γιατί υπάρχει ; [ Όχι ασφαλώς γιατί υπήρχε η ίδια δεδηλωμένη από τους παλιούς Εβραίους στους Σαμαρείτες ]

Ασφαλώς, αυτός ο δεδηλωμένος αντισημιτισμός των ναζί δεν εξασφαλίζει τον αριθμό των θυμάτων. Αλλά ούτε καν υποδηλώνει την ύπαρξη του συγκεκριμένουν γεγονότος του ολοκαυτώματος ; Ούτε καν υποδηλώνει τις συνθήκες κάτω από τις οποίες έγινε ; Ούτε καν υποδηλώνει την ύπαρξη οργανωμένου σχεδίου εξόντωσης των Εβραίων ; Αυτό, όποιος το πιστεύει είναι τουλάχιστον αφελής.

Αλλά ακόμη και να είναι έτσι όπως τα λέει ο macedon, και δηλ. αυτός ο δεδηλωμένος αντισημιτισμός των ναζί να μην εξασφαλίζει τίποτε από τα παραπάνω 4 πράγματα, γιατί μια μελέτη π.χ του Udo Walendy να εξασφαλίζει την πλαστότητα 5-10 φωτογραφιών ; Γιατι δηλ. το αληθές να εξασφαλίζεται από π.χ τον Udo Walendy ενώ να μην εξασφαλίζεται από τον δεδηλωμένο αντισημιτισμό των Ναζί ; [ Αυτές είναι δύσκολες ερωτήσεις, νοσταλγέ. Δεν περιμένουν απάντηση από σένα, εξυπακούεται αυτό ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 23:01:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

Λοιπον προφανως οι Νομοι της Νυρεμβεργης ηταν ρατσιστικοι αλλα ειχαν τη δικαιολογια οι Ναζι οτι ο διεθνης Εβραισμος ειχε κηρυξει τον πολεμο στη Γερμανια


Πως τον είχε κηρύξει τον πόλεμο βρε ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΩΝ3 ; Με ένα άρθρο στο φύλλο της Daily Express ; Mε ένα δημοσίευμα δηλ. ;

Κηρύσσονται πόλεμοι άμα στείλω εγώ ένα δημοσίευμα στους Times και βάλω έναν παχύ τίτλο "Έλληνες όλου του κόσμου ενωθείτε και μην αγοράζετε cd's από Πακιστανούς"; Έτσι κυρήσσονται οι πόλεμοι ; Επειδή έστειλε ένας πολυεκατομμυριούχος μια ανοησία σε μια εφημερίδα της Μ. Βρετανίας, αυτό σημαίνει ότι κυρήσσεται πόλεμος ;

Είσαι σοβαρός φίλε μου ;

Edited by - zip on 12/12/2010 23:03:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 23:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
X

Την ίδια κουλτούρα έχουν ακόμα κ. άσχετε, ακόμα να το καταλάβεις; Τα ίδια βιβλία διαβάζουν, τα ίδια κάνουν.


Ας έχουν κ. Βέρμαχτ. Και ; Φέρε μου πρώτα μια μαζική εκτέλεση Παλαιστινίων και μετά πες ότι θες ...




Θέλοντας να απαντήσω μόνο σε αυτό, θυμάστε τότε που μπήκε ο στρατός στον καταυλισμό των Παλαιστινίων και τα ισοπέδωσε όλα; Πόσους νεκρούς άφησε πίσω του;
Αυτό, αν δεν με απατά η μνήμη μου, είχε χαρακτηριστεί ως μαζική εκτέλεση αμάχων από τα ΜΜΕ τότε. Δεν πρέπει να είναι και πολύ καιρός από τότε που συνέβη.

Βρήκα και αυτό:

Εισβολή στο Λίβανο, 1982 - Οι σφαγές στους προσφυγικούς καταυλισμούς Σάμπρα και Σατίλα

Η ύπαρξη παλαιστινιακής αντίστασης στο νότιο Λίβανο και η προοπτική μιας αραβικής αντάρτικης επίθεσης στο βόρειο Ισραήλ, οδηγούν το Ισραήλ στις 6 Ιουνίου του 1982 να εισβάλει στο Λίβανο.

Ο Ισραηλινός στρατός έφτασε μέχρι την Βηρυτό με στόχο τη δημιουργία ενός καθεστώτος «μαριονέτας».
Μετά την αποτυχία του ισραηλινού σχεδίου και με το πρόσχημα ότι ήθελε να εντοπίσει τους Παλαιστινίους αντάρτες, ο ισραηλινό στρατός εισέβαλε σε προσφυγικούς καταυλισμούς σκοτώνοντας χιλιάδες Παλαιστινίους (1.500 σύμφωνα με τα Ηνωμένα έθνη, 2.750 σύμφωνα με τον Ερυθρό Σταυρό πολύ περισσότερους σύμφωνα με φιλοπαλαιστινιακές πηγές).

Το πιο τραγικό μακελειό άρχισε στις 16 Σεπτεμβρίου του 1982 και κράτησε από 36 έως 48 ώρες. Παλαιστίνιοι σφαγιάστηκαν στα προσφυγικά καταφύγια Σάμπρα και Σατίλα στη Δυτική Βηρυτό από τους χριστιανούς αντάρτες Μαρόνι (Maroni Christian Militias) κάτω από την «επιτήρηση» ή την «προστασία» του ισραηλινού στρατού. Ο αριθμός των θυμάτων υπολογίζεται από 700 έως 3,500 (η χαοτική κατάσταση που επικράτησε μετά τη σφαγή έκανε πρακτικά αδύνατη την καταμέτρηση των νεκρών).

Το άρθρο το πήρα από εδώ, όπου υπάρχει και φωτογραφικό υλικό.

Edited by - Ψηλός on 12/12/2010 23:19:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 23:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

Λοιπον προφανως οι Νομοι της Νυρεμβεργης ηταν ρατσιστικοι αλλα ειχαν τη δικαιολογια οι Ναζι οτι ο διεθνης Εβραισμος ειχε κηρυξει τον πολεμο στη Γερμανια


Πως τον είχε κηρύξει τον πόλεμο βρε ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ΩΝ3 ; Με ένα άρθρο στο φύλλο της Daily Express ; Mε ένα δημοσίευμα δηλ. ;

Κηρύσσονται πόλεμοι άμα στείλω εγώ ένα δημοσίευμα στους Times και βάλω έναν παχύ τίτλο "Έλληνες όλου του κόσμου ενωθείτε και μην αγοράζετε cd's από Πακιστανούς"; Έτσι κυρήσσονται οι πόλεμοι ; Επειδή έστειλε ένας πολυεκατομμυριούχος μια ανοησία σε μια εφημερίδα της Μ. Βρετανίας, αυτό σημαίνει ότι κυρήσσεται πόλεμος ;

Είσαι σοβαρός φίλε μου ;

Edited by - zip on 12/12/2010 23:03:02



γιατι να μην ειμαι σοβαρος; κατ'αρχην ο τυπος δεν ενηργησε μονος του αλλα ως μπροστινος του διεθνους Εβραισμου και κατα δευτερον ενας οικονομικος πολεμος με μπουκοταζ ειναι τεραστιο προβλημα για ενα αναπτυσσομενο εθνος που προσπαθουσε να βγει απο τον εφιαλτη της φτωχειας και της ανεργιας...συν οτι ο οικονομικος αυτος πολεμος ηταν και φανερη προειδοποιηση των Εβραιων προς τους Γερμανους πως αν τολμησετε να κανετε κιχ και να ξεκινησετε πολεμο θα βαλουμε οσα το δυνατον περισσοτερα εθνη μπορεσουμε να συγκεντρωσουμε να σας συντριψουν..γιατι σαφως και οι Γερμανοι γνωριζαν πως οι Εβραιοι ειχαν τεραστιες πλατες σε Αγγλια, ΗΠΑ και Σοβιετια...

οι Σιωνιστες τωρα οταν ειδαν τους Νομους της Νυρεμβεργης ετριβαν τα χερια τους γιατι γνωριζαν πως η εξελιξη των πραγματων θα αναγκαζε τους Εβραιους να εγκαταλειψουν την Ευρωπη και να στραφουν στο Ισραηλ...τα θυματα της ολης ιστοριας ηταν οι φτωχοι Εβραιοι που δεν προλαβαν να την κοπανησουν για την Αμερικη η την Αγγλια, οχι ομως οι Σιωνιστες που ετοιμαζοντουσαν για τον πολεμο που θα εκανε εφικτο το κρατος του Ισραηλ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 23:22:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πράγματα είναι φως φανάρι : Το NSDAP ζητούσε αφορμή πολύ πιο πριν από το 1930 ακόμη. Περίμενε τους Εβραίους και τους την είχε στημένη. Ε, την αφορμή την έδωσε αυτός ο βλάκας ο Samuel Untermyer και αυτό το στημένο δημοσίευμα. Δεν κηρύσσονται πόλεμοι αγόρι μου έτσι. Επειδή δηλ. υπάρχει ένας τίτλος σε μια εφημερίδα του στυλ "JUDEA DECLARES WAR ON GERMANY", αυτό σημαίνει ότι κηρύχθηκε πόλεμος ; Ήταν βούτυρο στο ψωμί αυτό για τους εθνικοσοσιαλιστές της Γερμανίας. Το περίμεναν πως και πως ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 23:27:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός, εγώ φίλε δεν λέω ότι οι Ισραηλινοί είναι Παναγίες. Κακώς συμβαίνουν αυτά, σφαγές είναι, και θα πρέπει να δικαστούν κι αυτοί. Εγώ διαφωνώ, αυτό να χρησιμοποιείται ως δικαιολογία για τις σφαγές των Ναζί. Από την αρχή που ανέφερε κάποια πράγματα ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3, του είπα, ναι, το δέχομαι, αλλά ακόμη και να το δεχτώ, είναι αυτό δικαιολογία ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 23:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3

κατ'αρχην ο τυπος δεν ενηργησε μονος του αλλα ως μπροστινος του διεθνους Εβραισμου [ ώπα ... δηλ. εσύ λες ότι η Daily Express, μια βρετανική εφημερίδα ήταν "πουλημένη" στους Εβραίους, σωστά ; Θα χρειαστούν αποδείξεις γι' αυτά που λες βέβαια, το καταλαβαίνεις ... ]

και κατα δευτερον ενας οικονομικος πολεμος με μπουκοταζ ειναι τεραστιο προβλημα για ενα αναπτυσσομενο εθνος που προσπαθουσε να βγει απο τον εφιαλτη της φτωχειας και της ανεργιας... [ Δηλ. ήταν φτωχοί οι γερμανοί και άνεργοι την δεκαετία του '30 και το μποϋκοτάζ των Γερμανικών προϊόντων θα τους δημιουργούσε πρόβλημα. Παρά τούτο, στα τέλη της δεκαετίας '30, το Γ΄ Ράϊχ διέθετε την πλέον αρτιότατη πολεμική μηχανή τόσο σε ανθρώπινο δυναμικό όσο και σε οπλισμό. Εγώ φτώχεια σ' αυτό, δεν βλέπω. Ούτε βλέπω φτώχεια σε 'κείνες τις παρελάσεις, ξέρεις, που δείχνει καμιά φορά η T.V ]

συν οτι ο οικονομικος αυτος πολεμος ηταν και φανερη προειδοποιηση των Εβραιων προς τους Γερμανους πως αν τολμησετε να κανετε κιχ και να ξεκινησετε πολεμο θα βαλουμε οσα το δυνατον περισσοτερα εθνη μπορεσουμε να συγκεντρωσουμε να σας συντριψουν..γιατι σαφως και οι Γερμανοι γνωριζαν πως οι Εβραιοι ειχαν τεραστιες πλατες σε Αγγλια, ΗΠΑ και Σοβιετια...

[ σιγά να μην φοβόταν ρε συ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3 το Γ΄ Ράϊχ αυτό που λες ... τι άλλο θα μας πείτε πια ; Και προειδοποίηση να ήταν, ο Φύρερ ήταν παντοδύναμος. Θα φοβόταν ο Χίτλερ από ένα δημοσίευμα ... έστω και "προειδοποιητικό" ... ; Δεν νομίζω φίλε ]


Edited by - zip on 12/12/2010 23:49:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 23:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το NSDAP ζητούσε αφορμή πολύ πιο πριν από το 1930 ακόμη.

Αυτό που λέω, αποδεικνύεται. Αν θέλεις, μπορώ να σου το αποδείξω, δεν έχω πρόβλημα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2010, 23:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα πράγματα είναι φως φανάρι : Το NSDAP ζητούσε αφορμή πολύ πιο πριν από το 1930 ακόμη. Περίμενε τους Εβραίους και τους την είχε στημένη. Ε, την αφορμή την έδωσε αυτός ο βλάκας ο Samuel Untermyer και αυτό το στημένο δημοσίευμα. Δεν κηρύσσονται πόλεμοι αγόρι μου έτσι. Επειδή δηλ. υπάρχει ένας τίτλος σε μια εφημερίδα του στυλ "JUDEA DECLARES WAR ON GERMANY", αυτό σημαίνει ότι κηρύχθηκε πόλεμος ; Ήταν βούτυρο στο ψωμί αυτό για τους εθνικοσοσιαλιστές της Γερμανίας. Το περίμεναν πως και πως ...




και οι Σιωνιστες περιμεναν ως βουτυρο στο ψωμι τους τους Νομους της Νυρεμβεργης, ουσιαστικα τοσο η ηγεσιες των σιωνιστικων οργανωσεων οσο και οι Ναζι ειχαν τους ιδιους στοχους: πως να φυγουν οι Εβραιοι απο την Ευρωπη...γι'αυτο οι Σιωνιστες εκαναν οτι ειναι δυνατον για να προκληθει η Γερμανια με το συγκεκριμενο δημοσιευμα και στη συνεχεια δολοφονησαν και το Γερμανο διπλωματη στο Παρισι και μαλιστα τη μερα της επαιτειου του NSDAP...απο την αλλη οι εβραικες τραπεζες χρηματοδοτουσαν το Χιτλερ ωστε τα αντισημιτικα μετρα του να διωξουν τους Εβραιους της Ευρωπης προς το Ισραηλ (ειχαν ομως και αλλα συμφεροντα απο εναν Παγκοσμιο Πολεμο)...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 00:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Τα πράγματα είναι φως φανάρι : Το NSDAP ζητούσε αφορμή πολύ πιο πριν από το 1930 ακόμη. Περίμενε τους Εβραίους και τους την είχε στημένη. Ε, την αφορμή την έδωσε αυτός ο βλάκας ο Samuel Untermyer και αυτό το στημένο δημοσίευμα. Δεν κηρύσσονται πόλεμοι αγόρι μου έτσι. Επειδή δηλ. υπάρχει ένας τίτλος σε μια εφημερίδα του στυλ "JUDEA DECLARES WAR ON GERMANY", αυτό σημαίνει ότι κηρύχθηκε πόλεμος ; Ήταν βούτυρο στο ψωμί αυτό για τους εθνικοσοσιαλιστές της Γερμανίας. Το περίμεναν πως και πως ...




και οι Σιωνιστες περιμεναν ως βουτυρο στο ψωμι τους τους Νομους της Νυρεμβεργης, [ οι οποίοι όμως φτιάχτηκαν εκ των υστέρων, το '35 ]

ουσιαστικα τοσο η ηγεσιες των σιωνιστικων οργανωσεων οσο και οι Ναζι ειχαν τους ιδιους στοχους: πως να φυγουν οι Εβραιοι απο την Ευρωπη...γι'αυτο οι Σιωνιστες εκαναν οτι ειναι δυνατον για να προκληθει η Γερμανια με το συγκεκριμενο δημοσιευμα και στη συνεχεια δολοφονησαν και το Γερμανο διπλωματη στο Παρισι και μαλιστα τη μερα της επαιτειου του NSDAP...[ προβοκάτσια μήπως ; ] απο την αλλη οι εβραικες τραπεζες χρηματοδοτουσαν το Χιτλερ ωστε τα αντισημιτικα μετρα του να διωξουν τους Εβραιους της Ευρωπης προς το Ισραηλ (ειχαν ομως και αλλα συμφεροντα απο εναν Παγκοσμιο Πολεμο)...[ αποδείξεις ... ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3
Πλήρες Μέλος


1189 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 00:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οι οποίοι όμως φτιάχτηκαν εκ των υστέρων, το '35


δεν αλλαζει αυτο κατι, ξεραν οτι οι Ναζι ειναι αντισημιτες και πως με τα καταλληλα δολωματα θα το εκδηλωναν και φανερα αργα η γρηγορα...

quote:
προβοκάτσια μήπως ;


οχι γιατι συνεληφθη ο δραστης, εβαλα και τη φωτογραφια του..

quote:
αποδείξεις ...


η κυρια δυτικη τραπεζα που χρηματοδοτουσε το Ραιχ ηταν η Μεντελσον Μπανκ του Αμστερνταμ και κλειδι της χρηματοδοτησης ηταν ο Εβραιος Πωλ Βαρμπουργκ ο οποιος σημειωτεον οτι βρισκοταν και στο διευθυνον συμβουλιο της I.G. Farben η οποια εφτιαχνε τα χημικα του Ραιχ...φυσικα δεν τον πειραξε κανενας Γερμανος παροτι ηταν Εβραιος και μαλιστα στα τελη του πολεμου σχεδιασε με τον Μαρτιν Μπορμαν τη μεταφορα ναζιστικων κεφαλαιων στο εξωτερικο μεσω δημιουργιας 70 οφσορ εταιρειων...ουτε δικαστηκε ποτε ετουτος ο κυριος στη Νυρεμβεργη και ουτε ανακριθηκε για τις οφσορ εταιρειες (γιατι βλεπεις υπηρξε και εκ των μετοχων της Κεντρικης Τραπεζας των ΗΠΑ)..


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 01:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑΜΜΕΝΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΗ ΦΡΙΚΗ ΤΟΥ ΑΟΥΣΒΙΤΣ


(Μέλη των Sonderkommando καίνε πτώματα σε λάκκο στο ’ουσβιτς)

Για τη διαδικασία εκτέλεσης στα στρατόπεδα εξόντωσης, οι ναζί είχαν επινοήσει την ευρηματική λύση των «Sonderkommando» («ειδική μονάδα» στην ευφημιστική γλώσσα των ναζί για τις θηριώδεις πράξεις τους εναντίον των Εβραίων). Αυτές οι ομάδες συγκροτούνταν ως επί το πλείστον από Εβραίους φυλακισμένους, κυρίως νεαρής ηλικίας άνδρες με καλή κατάσταση υγείας. Το βασικό «έργο» τους ήταν η ενασχόληση με τα πτώματα των εκτελεσθέντων. Δηλαδή καθάριζαν τους θαλάμους αερίων από τα πτώματα, τα αίματα και τα περιττώματα, αφαιρούσαν πολύτιμα είδη που πιθανώς διατηρούσαν αυτά (π.χ. χρυσά δόντια), αναλάμβαναν το κάψιμο των νεκρών, την απομάκρυνση της στάχτης και το θρυμματισμό των οστών. Ενίοτε μπορεί να αναλάμβαναν και πρόσθετες «εργασίες» όπως να λένε ψέματα στους μελλοθάνατους ομοεθνείς τους που έφταναν στο στρατόπεδο για να εκετελεστούν στους θαλάμους αερίων και να τους καθησυχάζουν λέγοντάς τους π.χ. ότι τους οδηγούσαν σε λουτρά. Με την πάροδο μιας ορισμένης χρονικής περιόδου οι Sonderkommandos εκτελούνταν και νέες ομάδες Εβραίων έπαιρναν τις θέσεις τους για τον μακάβριο αυτό ρόλο. Στόχος των ναζί των στρατοπέδων εξόντωσης ήταν να μην μείνει ζωντανός κανένας μάρτυρας των μαζικών δολοφονιών.

Στο ’ουσβιτς οι άντρες αυτοί καταλαβαίνοντας ότι κάποια στιγμή θα έρθει το τέλος τους και ότι όλοι οι μάρτυρες «εξαφανίζονταν», έγραψαν ημερολόγια ή σημειώματα και τα έθαψαν. Από τα 1945 και μετά, βρέθηκαν μερικά απ’ αυτά τα χειρόγραφα κοντά στους θαλάμους αερίων-κρεματόρια του ’ουσβιτς-Μπίρκεναου. Ένα απ’ αυτά βρέθηκε από τη σοβιετική επιτροπή τον Μάρτιο του 1945 μέσα σε σφραγισμένη φιάλη και ανήκει στον Zalman Gradowski. Διαβάστηκε αργότερα στον Διευθυντή του Εβραϊκού Ινστιτούτου της Βαρσοβίας Bernard Mark. Το κείμενο αυτό περιγράφει την εκτόπιση των Εβραίων του Καλαμπόζιν, το ταξίδι τους μέσω Τρεμπλίνκα και Βαρσοβίας, την άφιξη στο ’ουσβιτς, τη ζωή και την εργασία των Sonderkommando. Ένα άλλο χειρόγραφο βρέθηκε από έναν Πολωνό στα ερείπια των θαλάμων αερίων-κρεματορίων και δημοσιεύτηκε από τον Chaim Walnerman στα τέλη του 1970. Μιλά για τη μοίρα του συντάκτη του, την πρώτη εξολόθρευση των Εβραίων που κρατούνταν στο «στρατόπεδο των οικογενειών», και την τρομακτική ζωή των μελών του Sonderkommando.

Το χειρόγραφο του Zalman Lewental, μέλους των Sonderkommando από τη 10η Ιανουαρίου 1943, εκατό περίπου σελίδων, βρέθηκε το 1962 μέσα σε γυάλινο δοχείο μέσα στη ζώνη του κρεματορίου ΙΙΙ. Επειδή το ημερολογίου βρέθηκε σε κακή κατάσταση χρειάστηκε η ανασύσταση του κειμένου στο οποίο ο συντάκτης περιγράφει την εκτόπιση του από την πόλη Τσιεχάνουφ της Πολωνίας, την άφιξή του στο ’ουσβιτς και ιδιαίτερα στο σώμα των Sonderkommando και την προετοιμασία της εξέγερσης (πραγματοποιήθηκε στις 7 Οκτωβρίου 1944 αλλά ο ίδιος δεν συμμετείχε). Ένα δεύτερο χειρόγραφο από τον ίδιο συντάκτη που γράφτηκε στο κρεματόριο ΙΙΙ, εκφράζει την έγνοιά του να διασώσει το ημερολόγιο, επισημαίνει ότι και άλλα χειρόγραφα έχουν θαφτεί κοντά στο κρεματόριο και δίνει λεπτομέρεις για τη ζωή και την εργασία στο Sonderkommando. ’λλο χειρόγραφο βρέθηκε το 1952 στα ερείπια του κρεματορίου ΙΙΙ και αποδίδεται στον Leyb Langfus. Πρόκειται για ημερολόγιο που ξεκινά το 1943 και σταματά στις 26 Νοεμβρίου 1944. ’λλο ένα χειρόγραφο βρέθηκε αμέσως μετά τη λήξη του πολέμου και παραδόθηκε στο τοπικό Μουσείο. Ανήκει και αυτό στον Langfus που είχε εργαστεί στην απολύμανση και στην επεξεργασία γυναικείων μαλλιών τα οποία αποστέλλονταν στην Γερμανία και περιγράφει διάφορα γεγονότα των οποίων υπήρξε μάρτυρας.

Από το περιεχόμενο όλων των ανακαλυφθέντων ημερολογίων και σημειώσεων καθώς και από μαρτυρίες επιζώντων όπως ο Sonderkommando του ’ουσβιτς Filip Mullerτα καθήκοντα και η ζωή των Sonderkommando έχουν συνοψιστεί από τους ερευνητές ως εξής:
«Να προετοιμάζουν για το θάνατο χιλιάδες ομοιούς τους. Να είναι μάρτυρες των τελευταίων στιγμών τους. Να είναι υποχρεωμένοι να τους λένε ψέματα μέχρι το τέλος (ένα μέλος των Sonderkommando που θέλησε να πληροφορήσει τα θύματα για τη μοίρα τους ρίχτηκε ζωντανός στις φλόγες του κρεματορίου και οι σύντροφοί του παρακολούθησαν υποχρεωτικά την εκτέλεσή του). Να αναγνωρίζουν τους δικούς τους και να μην μπορούν να πουν λέξη. Να βλέπουν να μπαίνουν στους θαλάμους αερίων άνδρες, γυναίκες και παιδιά. Να ακούν τις φωνές, τα απεγνωσμένα χτυπήματα, το ψυχορράγημά τους. Να περιμένουν. Και ύστερα να παραλαμβάνουν μεμιάς έναν ανθρώπινο σωρό που είναι αδύνατον να τον περιγράψεις –"μια κολώνα από βασάλτη" φτιαγμένη με σάρκα από τη σάρκα τους, τη σάρκα μας που ξεχύνεται με το που ανοίγουν οι πόρτες. Να τραβούν τα σώματα ένα ένα, να τα ξεντύνουν [τουλάχιστον πριν οι ναζί σκαρφιστούν τη λύση των αποδυτηρίων]. Να ξεπλένουν με τρεχούμενο νερό όλα τα υγρά, όλα τα αίματα. Να ξεριζώνουν τα χρυσά δόντια, λεία του Ράιχ. Να βάζουν τα σώματα στην κάμινο των κρεματορίων. Να αντέχουν τους απάνθρωπους ρυθμούς. Να τροφοδοτούν την κάμινο με καύσιμη ύλη. Να απομακρύνουν τις ανθρώπινες στάχτες μέσα από αυτή την άμορφη, πυρακτωμένη και υπόλευκη ύλη που χυνόταν σε αυλάκια [και η οποία], ψυχόμενη έπαιρνε μια φαιά απόχρωση..[...]..Να θραύουν κόκαλα..[...]..Να τα στοιβάζουν όλα αυτά, να τα πετούν στο γειτονικό ποτάμι ή να τα χρησιμοποιούν ως υλικό επίστρωσης για τον υπο κατασκευή δρόμο κοντά στο στρατόπεδο. Να βηματίζουν πάνω σε 150 τετραγωνικά μέτρα ανθρώπινων μαλλιών που 15 κρατούμενοι έξαιναν πάνω σε μεγάλα τραπέζια. Να βάφουν μερικές φορές τα αποδυτήρια, να κατασκευάζουν φράχτες με φυτά –καμουφλάζ-, να σκάβουν συμπληρωματικούς λάκκους αποτέφρωσης για τις εκτός προγράμματος θανατώσεις με αέριο. Να καθαρίζουν τους γιγάντιους φούρνους των κρεματορίων. Και ξανά από την αρχή, κάθε μέρα, υπό την απειλή των SS. Να επιζούν έτσι για χρόνο συγκεκριμένο, σαν μεθυσμένοι, εργαζόμενοι νυχθημερόν, "τρέχοντας σαν δαιμονισμένοι, για να τελειώσουν μια ώρα αρχύτερα"».

Σ’ένα από αυτά τα χειρόγραφα που ανακαλύφθηκαν κοντά στο κρεματόριο ΙΙΙ ο Sonderkommando καταγράφει τα παράπονα άλλων Εβραίων για τη «βοήθεια» που πρόσφεραν στους ναζί. Αναφέρεται στο σημείωμα ότι ένα μικρό αγόρι του είπε: «γιατί ενώ είσαι Εβραίος οδηγείς τόσο αξιολάτρευτα παιδιά στα αέρια, μόνο και μόνο για να ζήσεις; Η ζωή σου ανάμεσα σ’ αυτή τη συμμορία δολοφόνων είναι πραγματικά πιο πολύτιμη απ΄τις ζωές τόσων πολλών Εβραίων θυμάτων;»
Στο ίδιο σημείωμα καταγράφονται και περιστατικά σεξουαλικού σαδισμού των SS οι οποίοι άγγιζαν τα σεξουαλικά όργανα νεαρών γυναικών την ώρα που βάδιζαν προς τους θαλάμους αερίων για να βρουν το θάνατο ή έβαζαν τα δάχτυλά τους σε αυτά.

Ένα από τα πιο συγκλονιστικά γράμματα είναι αυτό του Sonderkommando Chaim Hermann προς τη σύζυγό του. Ανακαλύφθηκε το Φεβρουάριο του 1945 κάτω από ανθρώπινες στάχτες κοντά σ’ ένα από τα κρεματόρια. Στο γράμμα ο συντάκτης χωρίς να ξέρει αν η σύζυγός του είναι ζωντανή ή όχι της ζητάει να τον συγχωρέσει: «Αν διάφορες στιγμές είχαν υπάρξει παρεξηγήσεις στη ζωή μας, τώρα καταλαβαίνω πώς μπορεί κάποιος να φανεί ανίκανος να εκτιμήσει το χρόνο που περνάει». Μιλάει για τη ζωή του στο ’ουσβιτς σαν να ήταν «ένας τελείως διαφορετικός κόσμος, θα μπορούσες να πεις ότι είναι απλώς κόλαση, αλλά η κόλαση του Δάντη είναι γελοία σε σύγκριση με αυτήν εδώ την πραγματική και εμείς είμαστε οι αυτόπτες μάρτυρές της και δεν μπροούμε να φύγουμε ζωντανοί...». Ο Hermann καταβάλλει μεγάλη προσπάθεια να την καθησυχάσει για την πνευματική του κατάσταση: «Με την ευκαιρία, να σε διαβεβαιώσω ότι θα φύγω ήρεμος και ίσως ηρωικά».

Στις 7 Οκτωβρίου 1944 τα μέλη του Sonderkommando του θαλάμου αερίων-κρεματορίου που ήξεραν πως είχε έρθει η σειρά τους να εξοντωθούν, εξεγέρθηκαν. Η εξέγερση είχε προσχεδιασθεί. Τέσσερις Εβραίες που δούλευαν στο εργοστάσιο της Union-Werke τους είχαν προμηθεύσει εκρηκτικά. Η Roza Robota, η Ala Gertner, η Regina Safisrstein και η Estera Wajcblum συνελήφθησαν και απαγχονίστηκαν στο ’ουσβιτς, στις 6 Ιανουαρίου 1945. Όταν οι SS εισήλθαν στο κρεματόριο IV οι Sonderkommando τους επιτέθηκαν με αυτοσχέδια όπλα. Τρεις SS σκοτώθηκαν και δεκάδες τραυματίστηκαν. Οι κρατούμενοι πυρπόλησαν το κρεματόριο-θάλαμο αερίων, το οποίο τέθηκε οριστικά εκτός λειτουργίας και δραπέτευσαν. Ορισμένοι ανακαλύφθηκαν και τουφεκίστηκαν. Περίπου διακόσιοι οδηγήθηκαν πίσω στο στρατόπεδο και εκτελέστηκαν.

ΠΗΓΕΣ:
Annette Wieviorka, ΑΟΥΣΒΙΤΣ-60 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ,σελ.119-122, εκδ. ΠΟΛΙΣ
Laurence Rees, ΑΟΥΣΒΙΤΣ-ΟΙ ΝΑΖΙ ΚΑΙ Η ΤΕΛΙΚΗ ΛΥΣΗ,σελ. 259-260, εκδ. ΠΑΤΑΚΗ

http://www.historylearningsite.co.uk/sonderkommando.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Sonderkommando

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 13/12/2010 02:03:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 08:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agnostic, ήδη ξέρω την απάντηση του Χ ...

"Και πάλι ο φιλοψευδής Αγνώστικ προσπαθεί με ανύπαρκτα σημειώματα να αμαυρώσει την μνήμη μιας αθώας περιστεράς & ενός καλοκαιρινού θέρετρου που ονομάζεται "’ουσβιτς Hotel""

με το κλασικό πια σχόλιο :

"Αρκετά ασχολήθηκα με αυτόν"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 08:40:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3,

quote:
ουσιαστικα τοσο η ηγεσιες των σιωνιστικων οργανωσεων οσο και οι Ναζι ειχαν τους ιδιους στοχους: πως να φυγουν οι Εβραιοι απο την Ευρωπη*...γι'αυτο οι Σιωνιστες εκαναν οτι ειναι δυνατον για να προκληθει η Γερμανια με το συγκεκριμενο δημοσιευμα

δεν αλλαζει αυτο κατι, ξεραν οτι οι Ναζι ειναι αντισημιτες και πως με τα καταλληλα δολωματα θα το εκδηλωναν και φανερα αργα η γρηγορα...


Οk, δηλ. εσύ μας λες αγαπητέ φίλε, πως οι Σιωνιστές προκάλεσαν τους Ναζί, τους δελέασαν και τους "ψάρωσαν" που λέμε, με ένα δημοσίευμα - στα πλαίσια μιας γενικότερης αντισημιτικής στάσης - και έγινε μετά όλο το νταβαντούρι. Δηλ. με λίγα λόγια, οι Εβραίοι προκάλεσαν οι ίδιοι την γενοκτονία τους. Μήπως είσαι επηρρεασμένος απο 'κείνα τα πλαστά Πρωτόκολλα ;

*Πέρα απ' αυτό, η πρώτη απορία που μου δημιουργείται είναι η εξής : Αν οι Σιωνιστές επιθυμούσαν - βάση εκείνων των Πρωτοκόλλων της Σιών - μια παγκόσμια κυριαρχία του Σιωνισμού, σαφώς η παρουσία των Εβραίων στην Ευρώπη τους εξυπηρετούσε. Γιατί λοιπόν να ήθελαν να φύγουν οι Εβραίοι από την Ευρώπη ; Αν εγώ είμαι Σιωνιστής Εβραίος και θέλω μια Παγκόσμια κυριαρχία και έναν έλεγχο των πάντων μέσα από ΜΜΕ και τα ρέστα, γιατί να θέλω να φύγουν οι Εβραίοι μου από την Ευρώπη ; Αφού η παρουσία τους εκεί με εξυπηρετεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Είναι σαν να λες ότι σήμερα η ’γκυρα θέλει να φύγουν οι μουσουλμάνοι από την Θράκη. Συνεργάζεται λοιπόν (η ’γκυρα) με την Χρυσή Αυγή - η οποία έχει αποκτήσει εν τω μεταξύ την κοινοβουλευτική πλειοψηφία στην Ελλάδα - και στήνει ένα δημοσίευμα στις Η.Π.Α. ότι τάχα οι Μουσουλμάνοι όλου του κόσμου κυρήσσουν πόλεμο στην Ελλάδα μποϋκοτάροντας τα Ελληνικά προϊόντα. Απο 'κει κι έπειτα, "δικαιολογημένα" πια η Ελλάδα ξεκινάει ένα ανελέητο κυνηγητό των Μουσουλμάνων κι όπου τους βρει, τους κάνει λιώμα. Ε, πως σου φαίνεται αυτό ; Πιθανό ;

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο : Αν η Χρυσή Αυγή ήθελε όντως να φύγουν οι Μουσουλμάνοι από την Θράκη, θα περίμενε νομίζεις την ’γκυρα ; Δηλ. αν οι Ναζί ήθελαν να διώξουν τους Εβραίους, θα περίμεναν μια πρόκληση από ένα στημένο δημοσίευμα της Daily Express ; Αυτό τους έλειπε δηλ. ; Μια αφορμή για να το κάνουν ; Ή μήπως θεώρησαν πως με αυτό το δημοσίευμα "ξεχύλησε πια το ποτήρι" ;

Εγώ νομίζω πως ο Χίτλερ έτσι κι αλλιώς θα έφτιαχνε τους Νόμους της Νυρεμβέργης, είτε υπήρχε αυτό το δημοσίευμα, είτε όχι. Μην ξεχνάς ότι το πρώτο πράγμα που έκανε αναλαμβάνοντας την καγκελαρία, ήταν να κηρύξει Δικτακτορία. Είναι δυνατόν σε μια δικτακτορία οι δικτάκτορες να ψάχνουν αφορμές για να προχωρήσουν σε έναν νόμο ; Πως σου φαίνεται αυτό ; Πιθανό ; Αφού οι ίδιοι κάνουν ότι γουστάρουν.

Βέβαια, ο macedon σε μια δημοσίευσή του, ρωτάει εύστοχα :

quote:
macedon

Τι έγραφε στο Mein kampf δηλαδή [o Χίτλερ] ; Και από πότε διώκεται το φρόνημα;


Δεν διώκεται το φρόνημα του Χίτλερ. Διώκονται οι πράξεις ως αποτέλεσμα του φρονήματος, ιδίως όταν το φρόνημα παύει να είναι φρόνημα και γίνεται νόμος τους κράτους. Οι Χρυσαυγίτες σήμερα, έχουν ένα φρόνημα. Καλώς το έχουν, κανένα πρόβλημα. Αν όμως αυτό το φρόνημα έχει ως αποτέλεσμα να σπάσουν το μαγαζί σου - και μάλιστα, νόμιμα να το σπάσουν - , θα το δικαιολογήσεις ;

Ακόμη από την δεκαετία του '20, ο Χίτλερ είχε σπείρει το χωράφι με το φρόνημά του. Γι' αυτό και διόλου τυχαία δεν είναι τα λόγια του Έριχ Λούντεντορφ, ο οποίος παρ' όλο που υποστήριζε τον Χίτλερ στο πραξικόπημα, έγραψε στον απερχόμενο καγκελάριο : "Παραδώσατε την πατρίδα μας σε έναν από τους μεγαλύτερους δημαγωγούς όλων των εποχών. Σας δηλώνω επισήμως ότι ο ολέθριος αυτός άνθρωπος θα ρίξει το Ράιχ σε γκρεμό και θα φέρει την δυστυχία για το έθνος μας. Μέλλουσες γενιές θα καταραστούν τον τάφο σας για την πράξη αυτή." Ήξερε πολύ καλά ο Λούντεντορφ τι θα συνέβαινε τότε με την ανάδειξη του Χίτλερ ως καγκελάριου και τι θα ακολουθούσε. Ένας άνθρωπος που στηρίζει τον Χίτλερ στο πραξικόπημα, έρχεται τώρα και λέει για τον Χίτλερ πως είναι "ολέθριος άνθρωπος".

Ακόμη λοιπόν και τα πράγματα να είναι όπως τα λες αγαπητέ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ3, δικαιολογείται από μέρους της ναζιστικής Γερμανίας η δημιουργία ρατσιστικών νόμων ; Θα δικαιολογούσες μια Χρυσαγίτικη κυβέρνηση στην Ελλάδα, μια δικτακτορία δηλ. η οποία θα έφτιαχνε νόμους του έθνους της, την διατήρηση της καθαρότητας των Ελλήνων και την απαγόρευση των σεξουαλικών σχέσεων Ελλήνων - Μουσουλμάνων ; Θα έλεγες πως μετά από αυτήν την νομοθεσία, οι Μουσουλμάνοι θα "ζούσαν ελεύθεροι" στην Ελλάδα ;

Θα ήθελα να μου απαντήσεις σε αυτά που σε ρωτάω φίλε μου.

Τα υπόλοιπα που λες ... θα τα δούμε στη συνέχεια ...


Edited by - zip on 13/12/2010 11:10:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 38 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy