ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Σολομωνική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 26
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
magister
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 10:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magister  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ που την γνωρίζω τη διαφορά του "Mafteah Salomoh απο το Clavicula Sαlomonis" τι κερδίζω;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 11:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια τι έγινε με τον Yh@h; Ρωτάω απλά από ενδιαφέρον (χωρίς ειρωνεία μιας και τα έχω περάσει), γιατί είδα στην τηλεόραση για μεγάλη αποτυχία των υποψηφίων.

Ααα, δηλώνω πανευτυχής. Πρέπει να ήμουν ο μοναδικός του σχολείου μου που έφυγα χαρωπός από αυτούς τους πίνακες, όπου πράγματι είχε γίνει σφαγή- αλλά σφαγή, όχι αστεία. Προσωπικά πέρασα σίγουρα-σίγουρα, 100%, πώς το λένε, στην πρώτη μου επιλογή, πόσο είναι δυνατόν να ανεβεί πια αυτή η ρημάδα η βάση??? Πανευτυχής λοιπόν, πανευτυχής.


Α, και όπως έγραφα στο πρώτο ποστ μου:

quote:
[Απροπό, ο καθηγητής αρχαίων μου επαναλάμβανε συχνότατα ότι αν πάρω πάνω από 15-16 στα αρχαία θα σκίσει το πτυχίο του. Εγώ και ο 369 περιμένουμε εναγωνίως τη συναισθηματικά φορτισμένη στιγμή που θα διεκπεραιωθεί αυτή η δέσμευση.]

Εν τέλει στα αρχαία έγραψα 18.6 , παρά τη σφαγή. Ο καθηγητής είπε ότι θα φέρει μες στην επόμενη βδομάδα το πτυχίο του να το σκίσουμε παρέα.

Nice.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Crystal_tear
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
250 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 11:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crystal_tear  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΚΡΑΤΣ! ΦΙΛΕ ΜΟΥ! ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΤΑ ΘΕΛΕΙΣ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
magister
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 12:35:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magister  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο. Πολύ καλό. Η πρώτη σου επιλογή ήταν αν θυμάμαι καλά, νομική; Αν ναι, τότε αντε και καλός χασοδίκης!!!

Ξέχασα να σου πω την άλλη φορά.Η γεμάτρια του 369 δίνει τα εξής αποτελέσματα:
ShHDNI (=Σεχεντενί) Άγγελος του 2ου δεκανου των διδύμων, και..κάτι περίεργο:
ChShMVDAI (=Χασμοντάι).Το δαιμόνιο της σελήνης. Βλέπε Μάγο του Μπάρεττ σελίδα 160 της ελληνικής έκδοσης, και Liber 777, p. 19 της αγγλικής.

magister
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

magister
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 13:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magister  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ Xasmodai=Ασμοδαίος φυσικά (πως λέμε υπηρετικό πνεύμα, καμμία σχέση) και διπλο-τριπλο-τσεκάρισε τον 369 σου σε παρακαλώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 13:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mallon kapoia paidakia ksexasan se poio forum vriskontai kai nomizoun oti endiaferei ollous ti grapsane stis eksetaseis... uparxoun kai ta e mail paidia.....ekei peite ta prosopika sas.

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

magister
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 15:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magister  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ για το "παιδάκια", αλλά αυτή η ηλικία μου έχει παρέλθει. Είμαι παντρεμένος και έχω μια κόρη, ενώ δεν με αφορά η νομική αφού είμαι ηλεκτρονικός με ειδίκευση σε μηχανές βιομηχανίας. Άν έκανες τον κόπο να διαβάσεις τα προηγούμενα post θα καταλάβαινες γιατί ρωτάμε τον YH@H για τις εξετάσεις του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 16:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

magister

Βλέπω όμως ότι δεν έχει κινηθεί σχεδόν τίποτα όσο έλειπα. Γιατί αυτή η δυστοκία ρε παιδιά; Αν και βλέπω ότι έχετε γράψει σε άλλα τοπικ.



προσωπικα φιλτατε, ο,τι ειχα να πω (που να γινεται κατανοητο ευκολα) το ειπα

δεν θαθελα να εξελιχθει σε στειρα αντιπαραθεση η συζητηση

quote:

John, νομίζω ότι δεν απάντησες πλήρως στην ερώτηση μου. Λοιπόν επαναλαμβάνω αναλυτικότερα:
Χρήστες της ντάτουρα σε διαφορετικές εποχές και τόπους, έχουν περιγράψει την μορφή της όπως την περιγράφεις, (ζηλιάρα, εκδικητική, κτητική κ.τ.λ) αλλά πάντα γυναίκα. Όταν λοιπόν εμπειρίες τόσο διαφορετικών ανθρώπων ταυτίζονται, αυτό για μένα πιστοποιεί την αντικειμενική υπόσταση του πνεύματος.



το οτι εχει πνευμα η ντατουρα εξυπακουεται για καποιον που θεωρει τα παντα ενθεα

οσον αφορα τον "χαρακτηρα" που εκδηλωνει, αυτο εχει απολυτη σχεση με την ανθρωπινη αντιληψη

δεν μιλαω για τα φιλτρα του καθενος, μιλαω για το ειδος ανθρωπο - η εικονα που εχουμε διαμορφωσει για το πνευμα του φυτου ειναι αποτελεσμα της επαφης του με τον ανθρωπο και με αυτην καταγραφηκε στο μαζικο ασυνειδητο της ανθρωποτητας

τις πραγματικες ιδιοτητες του πνευματος δεν μπορουμε να τις γνωριζουμε - μπορει σε άλλα ειδη να εκδηλωνεται διαφορετικα

quote:

Έτσι μοιάζει, σαν με τους σαμανικούς τρόπους επίκλησης, να στοχεύουμε απλά στο κατώτερο στοιχειακό βασίλειο.



δεν θα χρησιμοποιουσα τους ορους ανωτερο-κατωτερο, εφοσον μιλαω για Φυσικα πνευματα

για τον σαμανισμο απλα καποια πνευματα ειναι βοηθοι στην διευρυνση της αντιληψης και σε περνανε αμεσα στο Αγνωστο, αντι να υποπτευεσαι την υπαρξη του απο αναγνωσματα ή να το παρακολουθεις απο μια χαραμαδα εκτελωντας διαφορα τελετουργικα


quote:

Πράγματι θυμάμαι όταν διάβαζα τα πρώτα βιβλία το Καστανέντα, ότι γελούσα με τον τρόπο που αυτός και ο δάσκαλός του το έβαζαν στα πόδια και έτρεχαν (κυριολεκτικά), όταν τα έβρισκαν σκούρα.



αγαπητε μου, δες το απ την οπτικη γωνια του δον Χουαν ως δασκαλου και οχι απο την οπτικη του Καστανεντα ως μαθητη

ειναι εμφανες νομιζω οτι τον τρομαζε επιτηδες για να του ραγισει την δυτικη αντιληψη, την τεχνητη πραγματικοτητα που ειχε διαμορφωσει τον τροπο σκεψης του (ο φοβος ειναι εργαλειο, δεν συμφωνεις? )

εγω γελουσα με το ποσο εξυπνα τον εκανε να χεζεται επανω του καθε τοσο (γι αυτο συστηνω καφε παντελονια ) και να ξεχναει να χρησιμοποιει την αναλυτικη λογικη του - μην ξεχναμε οτι ο Καστανεντα εφυγε τρεχοντας στο πρωτο βιβλιο του (και αμφιβαλλω αν ξαναγυρισε)


απο την αλλη, θα χρησιμοποιησω τα συναισθηματα των μυημενων στα Ελευσινια μυστηρια οταν κατα την διαρκεια της μυησης περνουσαν στο Αγνωστο: Φοβος, Τρομος και Δεος

ειναι κατι που καθε σαμανος εχει βιωσει, και αν και ο φοβος και ο τρομος γινονται συμμαχοι του, το Δεος δεν παυει ποτε να υπαρχει

ειναι η φυσικη μας αντιδραση στο Αγνωστο και στο Θειον


quote:

Οποιοσδήποτε αρχάριος δυτικός αποκρυφιστής, θα μπορούσε να αντιμετωπίσει αυτή την απειλή εύκολα, μέσα στον κύκλο του.



αν φοβοταν ενας σαμανος, γιατι εξακολουθει να ειναι σαμανος?

καποιοι στα πρωτα σταδια, χαραζουν κυκλους στο χωμα - αλλοι πιο "προχωρημενοι" απλα επιλεγουν την περιοχη - σε καθε περιπτωση αυτο που διακινδυνευει κανεις ειναι μονο να τα παιξει, να θεωρησει τον εαυτο του τρελλο μιας και η λογικη συγκρουεται με τα βιωματα και δεν μπορει να τα εξηγησει

απο τα πνευματα δεν κινδυνευει κανεις, απο τον εαυτο του κινδυνευει


quote:

Δεν ξέρω, και θα ήθελα να με ενημερώσεις, αν με τον σαμανικό τρόπο μπορεί κάποιος να ανεβεί και να γνωρίσει πνεύματα πάνω από το στοιχειακό βασίλειο.



τι ακριβως εννοεις?

για τον σαμανιστη και γενικα τον ανιμιστη υπαρχει το μεγαλο πνευμα (το Θειον των Ελληνων) και τα πνευματα εκφανσεις του (θεοτητες για τους Ελληνες)

ολα ειναι εξισου σεβαστα

οι τροποι ειναι δυο για να ερθει σε επαφη ο σαμανος με το Αγνωστο: ή θα αφεθει να καταληφθει απο καποιο πνευμα (οποιοδηποτε τον επιλεξει) το οποιο θα τον περασει και θα τον βοηθησει στον σκοπο του (θεραπεια κτλ), ή θα περασει πληρως στο Αγνωστο με την βοηθεια καποιου συμμαχου που ο σαμανος θα επιλεξει

στην δευτερη περιπτωση διατηρει την "ατομικοτητα" του, στην πρωτη την χανει οσο διαρκει η κατοχη


ΥΓ. αυτα για τους σαμανους παιδια, οχι για παιγνιδι - μην το κανετε μονοι στο σπιτι αν δεν ειστε σαμανοι


ΥΓ.2 θα τσιταρω εναν αμφισβητια, τον φοβο και τον τρομο των παπαρολογων, τον κακιστο βριλ:

"πολλες φορες ειναι μπροστα σου και δεν το βλεπεις"

η μαγεια ειναι εκει εξω...

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 18:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγχαρητήρια στον YH@H για την επιτυχία στις εξετάσεις του, Και εις ανώτερα! Μας θυμίζεις τα νιάτα μας τότε που χαν γίνει τα μάτια μας μπαρμπούνια απο το διάβασμα (μαγική μετατροπή σε μπάκακα χωρίς πνεύματα και συρφετά χα χα). Εύχομαι να τα κατάφερες μόνος χωρίς το Φ@@@έα ο οποίος θα σου ζήτησε λαγούς με πετραχήλια φαντάζομαι. Οποια συμφωνία κι άν έκανες όμως να την τηρήσεις σαν να είχες κάνει τάμα και καλύτερα.

Πέρυσι σε ένα Αμερικάνικο φόρουμ μίλαγα με έναν τύπο απο την Αιτή ο οποίος δούλευε με τη ντόπια Χούντου μαγεία και μία οντότητα θυληκών χαρακτηριστικών του είχε κάνει διάφορες εξυπηρετήσεις. Το κακό ήταν ότι η οντότητα ήθελε ως δώρο καλλυντικά στο βωμό και μάλιστα απ τα ακριβά. Μου λεγε ο κακόμοιρος ότι ο βωμός του κόντευε να μοιάζει με στάντ της Este Lauder , αλλά δεν μπορούσε να κάνει κίχ καθώς είχε δέι κάποιον άλλον ντόπιο ο οποίος αθέτησε τις υποσχέσεις του και η ζωή του είχε πάρει άσχημα την κατιούσα χα χα.

Φίλε jbg , δεν κατάλαβα το σχόλιο σου ότι κάποιος παρακολουθεί μέσω μίας χαραμάδας εκτελώντας διάφορα τελετουργικά. Τι εννοείς χαραμάδα τον καθρέπτη ή την χαραμάδα του μυαλού μας πρός το άγνωστο.???

Οσο για την ντάτουρα, κάποια κοπελιά φίλου πρίν 10 χρόνια περίπου είχε πάει στο βουνό του Υμμητού και έψαχνε μανιωδώς να βρεί ντάτουρα απο μία φωτογραφία. Τελικά βρήκε, έφτιαξε ένα αφέψημα με δοσολογία χύμα στο κύμα, είδε τον Αι Φανούρη ποδηλάτη, έπεσε σχεδόν σε κώμα, την μεταφέραμε στο νοσοκομείο αλλά ο μάγκας γιατρός την πήρε απευθείας πρέφα την δουλειά και μας εξέπληξε όλους με το καλημέρα και μας είπε. Τι ήπιε ρε παιδιά η κοπέλα, Ντάτουρα, κοντεύει να γίνει Μώβ??? Φαντάσου τι είχε ξαναδεί ο γιατρός.
Μήπως πολλοί φίλε jbg προσπαθούν να μυηθούν άστοχα και χωρίς γνώση στο σαμανισμό και άν ξέρεις τέτοιες περιπτώσεις πες μας??? Τι να πώ ,προσωπικά, δεν ξέρω, προτιμώ να διεγείρω τους ενδοκρινείς μου για να ανοίξω τις πύλες του Αγνώστου,το μόνο που μου λείπει είναι κάποιες φορές και το λαχταρώ είναι μία παγωμένη μπυρίτσα, δεν μπορώ να πάρω φάρμακα ούτε για το συνάχι καθώς το αίμα του αποκρυφιστή πρέπει να είναι πεντακάθαρο για να εργαστεί εσωτερικά π.χ αλλά τι να κάνεις , δεν μπορείς να τα χεις και όλα.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη ισχύει ο διαχωρισμός περί Φυσικής μαγείας ή Low Magick η οποία έχει να κάνει με τη Φύση και τις δυνάμεις της,ύστερα ακολουθεί η Μέση πού έχει να κάνει με τον έλεγχο και λειτουργία στις δυνάμεις του Σύμπαντος στον άνθρωπο μικρόκοσμο και τέλος το πανεπιστήμιο High Magick όπου έχει να κάνει με τον Μακρόκοσμο ή Σύμπαν, όποτε όλες οι μαγικές πρακτικές εμπίπτουν σε κάποια απο τις παραπάνω κατηγορίες.

Φίλε Magister το ότι είσαι οικογενειάρχης και με τις ευθύνες ενός ηλεκτρονικού μηχανικού σε τιμά ακόμα περισσότερο δείχνοντας ότι ο κάματος σου είναι ουσιαστικότερος στον εσωτερισμό απο κάποιον άλλο που δεν έχει τέτοιες ευθύνες και υποχρεώσεις, όποτε τα άσχετα σχόλια απο καμμένα PLC παραμερίζονται.
Εχω όμως μία απορία σχετικά με τον Χασμοντάι . Δεν νομίζω ότι συμπίπτει με τον Ασμοδαίο ως οντότητα και υπάρχει μεν ομοιότητα στη Γραφή τους αλλά και διαφορά δύο γραμμάτων (Αλεφ και Χε εναλλακτικά στην αρχή χώρια το ΒΑυ στη μέση), Εχεις κάποια πηγή που υποδεικνύει κάτι άλλο και σχετίζει τις δύο οντότητες να το συζητήσουμε??
Στον Magus o Hasmodai γράφεται (φαίνεται και το sigil του απο το αντίστοιχο πλανητικό τετράγωνο Kamea)όπως φαίνεται παρακάτω ενώ ο Ασμοδαίος στο Jewish Encyclopedia όπως φαίνεται επίσης στο παρακάτω gif όπου το έγραψα πρόχειρα και χειρόγραφα.

Edited by - Yngwie on 24/06/2006 18:13:54

Edited by - Yngwie on 24/06/2006 18:27:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 19:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Yngwie

Συγχαρητήρια στον YH@H για την επιτυχία στις εξετάσεις του, Και εις ανώτερα!



και δικηγορος του διαβολου του ευχομαι!


quote:

Φίλε jbg , δεν κατάλαβα το σχόλιο σου ότι κάποιος παρακολουθεί μέσω μίας χαραμάδας εκτελώντας διάφορα τελετουργικά. Τι εννοείς χαραμάδα τον καθρέπτη ή την χαραμάδα του μυαλού μας πρός το άγνωστο.???



φιλε Yngwie, το να γινεις καθρεπτης ειναι το επιθυμητο για τον ανθρωπο της γνωσης

το απο που παρακολουθεις το Αγνωστο, ειναι αλλο θεμα


μπορεις να το αντικρυζεις απο χαραμαδες (βιωνοντας υποχρεωτικα ενα μικρο μονο μερος του) και να πιστευεις οτι αυτο ειναι το Αγνωστο

μπορεις να κοιτας απο μια πορτα (παλι περιορισμενος αντιληπτικα απο το πλαισιο της) και να πιστευεις οτι αυτο ειναι το Αγνωστο

μπορεις να βγεις εξω απο την πορτα στο Αγνωστο και να εχεις ευρεια αντιληψη του - απο σενα εξαρταται ποσο μακρυα θα πας (οπου σταματησεις θα πιστευεις οτι αυτο ειναι το Αγνωστο)

το ζητουμενο θεωρω οτι ειναι να βιωσεις το ΟΛΟΝ


quote:

Μήπως πολλοί φίλε jbg προσπαθούν να μυηθούν άστοχα και χωρίς γνώση στο σαμανισμό και άν ξέρεις τέτοιες περιπτώσεις πες μας???



ειναι γεγονος

γι αυτο και νομιζω οτι στα φορουμ πρεπει να μιλαμε μεχρις ενος σημειου

ειναι πολλοι αυτοι που θα θελησουν να παιξουν με κατι που μπορει να τους σκοτωσει - γι αυτο ειπα παραπανω: "αυτα για τους σαμανους", και σαμανος ειναι καποιος με συγκεκριμενη αντιληψη, με πολλη πρακτικη διδασκαλεια πισω του, και με Σκοπο

οσον αφορα την ντατουρα, ηταν και ειναι Και θεραπευτικο βοτανο, πχ για το ασθμα, κατι που ο σαμανος γνωριζει και χρησιμοποιει, ενω ο καμικαζι που θα φαει ντατουρα θα δει οντως την αγια Βαρβαρα ντυμενη Ζηνα και θα καταληξει σε κωμα (θυμηθειτε τα ντατουροβλητα πριν απο κανα μηνα )

απο την αλλη οι σαμανοι γνωριζουν πολυ καλα οτι στην γυνακεια φυση της εντασεται και η επιλογη, και ειναι πολυ δυστροπη γκομενα

quote:

Τι να πώ ,προσωπικά, δεν ξέρω, προτιμώ να διεγείρω τους ενδοκρινείς μου για να ανοίξω τις πύλες του Αγνώστου,



εξ ισου ριψοκινδυνο εφοσον παιζεις παλι με την χημεια του εγκεφαλου σου (σαμανισμος δεν σημαινει μονο ψυχοδηλωτικα ως τροπο εκστασης)

το θεμα ειναι ο Σκοπος

και οταν καποτε θα φτασεις σε καποιο σημειο, αναποφευκτα θα διαπιστωσεις οτι ολα ηταν "ασκοπα"

το Παν ειναι να βιωνεις το Τωρα σου

quote:

το μόνο που μου λείπει είναι κάποιες φορές και το λαχταρώ είναι μία παγωμένη μπυρίτσα, δεν μπορώ να πάρω φάρμακα ούτε για το συνάχι καθώς το αίμα του αποκρυφιστή πρέπει να είναι πεντακάθαρο για να εργαστεί εσωτερικά π.χ αλλά τι να κάνεις , δεν μπορείς να τα χεις και όλα.



το ζητουμενο ειναι να μην εξαρτασαι απο το τι κανεις και οχι το τι κανεις

για την μπυρα συμφωνω - κακο ποτο

συνιστω κοκκινο κρασι


αν θελεις να χρησιμοποιησεις την στερηση σαν τροπο εκστασης, πηγαινε στην κοντινοτερη ερημια (μην χαθεις) παιρνοντας μαζι σου μονο νερο και κατσε οσες μερες αντεξεις - δυσκολος τροπος αλλά αποτελεσματικος

ειναι παναρχαιος, οπως και η συμβουλη να μην τσακισεις παϊδακια μολις γυρισεις γιατι θα σου πεσουν βαρια

quote:

Κατά την ταπεινή μου γνώμη ισχύει ο διαχωρισμός περί Φυσικής μαγείας ή Low Magick η οποία έχει να κάνει με τη Φύση και τις δυνάμεις της,ύστερα ακολουθεί η Μέση πού έχει να κάνει με τον έλεγχο και λειτουργία στις δυνάμεις του Σύμπαντος στον άνθρωπο μικρόκοσμο και τέλος το πανεπιστήμιο High Magick όπου έχει να κάνει με τον Μακρόκοσμο ή Σύμπαν, όποτε όλες οι μαγικές πρακτικές εμπίπτουν σε κάποια απο τις παραπάνω κατηγορίες.



πως διαχωριζεις την Φυση απο το Συμπαν?



ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
magister
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 22:32:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magister  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yngwie πολύ σωστή η ερώτηση σου. Η εβραϊκή εγκυκλοπαίδεια που αναφέρεις χρησιμοποιεί την γραφή που απαντάται στο βιβλίο του Τωβίτ (κανονικό για μας, δευτεροκανονικό για τους εβραίους).
Δεν είναι ο γνωστός κλιποθικός δαίμων. Την παρανόηση λύνει ο Γκερσόμ Σολέμ με την ερμηνεία ότι Ασμοδαίος είναι διακριτικός, αρχηγικός τίτλος και το ταυτίζει γεματριακά με την λέξη φαραώ. Σύμφωνα δε με έναν θρύλο, ένας ασμοδαίος κάηκε στην πυρκαγιά του Μαιντς το 1096. Δεν θυμάμαι που έχω την εξήγηση (με έχει πιάσει το αλτσχάιμερ που λέγαμε), αλλά θα προσπαθήσω να το βρω αύριο. (τώρα φεύγω για ψαρεματάκι).
Πάντως ακόμη και λάθος να κάνω, έτσι κι αλλιώς μιλάμε για κάτι υψηλόβαθμο στην ιεραρχία.
Αν έχεις όρεξη μπορείς να ψάξεις με τις ορθογραφίες ή με αριθμούς, εδώ:
http://www.mysticalinternet.com/gematria/lookup.php?system=hebrew

Bye
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

magister
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2006, 14:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magister  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Yngwie πιθανότατα έχεις δίκιο. Βρήκα το σχόλιο του Gershom Scholem και πάει περίπου ως εξής:
Ασμοντάι: ASMDI (άλεφ,σιν,μεμ,ντάλεθ,γιόντ)=1+300+40+4+10=355 και
Φαραώ: PRAh (πε,ρες,άγιν,χε)=80+200+70+5=355 ,άρα ασμοδαίος είναι διακριτικός τίτλος κ.τ.λ.
Η αναφορά ότι ταυτίζεται με το δαιμόνιο της σελήνης υπάρχει, αλλά η πηγή είναι μάλλον αναξιόπιστη και δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω.
Mea Culpa.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 20:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το ζητουμενο θεωρω οτι ειναι να βιωσεις το ΟΛΟΝ

Φίλε jbg εγώ δεν βλέπω τελικά διαφορά σε σχέση με την ανιμιστική προσέγγιση του σαμάνου, όσον αφορά τον τυπικό Μεσαιωνικό και μετέπειτα τύπο Δυτικής φιλοσοφίας και προσέγγισης (Ερμητισμός, Αλχημεία, Δυτική καβάλλα κτλ σε σχεση με αυτό που περιγράφεις παραπάνω.

Δηλαδή το ότι υπάρχει ένα ανώτερο Ον, μία πανσυμπαντική ουσία, Ο Θεός , ο YHVH κατά άλλους κτλ και οι μικρότερες όψεις θεότητες (Αρχάγγελοι, Αγγελοι,σεραφείμ και χερουβείμ, χορωδίες,κυριότητες κτλ) ανάγονται παραυτα σε μία ανιμιστική προσέγγιση διαφορετικής υφής αλλά όμοιας κατ αναλογία γιατί και ο Σαμάνος και Ο Δρυίδης και ο καββαλιστής πιστεύουν ότι και η πέτρα έχει πνεύμα ή ψυχή λογικότατα ώς μέρος του Ολου ,όπως και άλλες προσεγγίσεις υπάρχουν στον χώρο του βουδισμού και ινδουισμού.

Οσον αφορά την βίωση του ΟΛΟΥ που αναφέρεις είναι απαραίτητο να το βιώσει ο οποιοσδήποτε ακουλουθεί οποιαδήποτε μέθοδο πνευματικής εξέλιξης αλλιώς είναι επικίνδυνο να συνεχίσει την εξέλιξη του χωρίς αυτή την αίσθηση.(ειδικά στις περιπτώσεις συναλλαγής πληροφοριών με οντότητες είναι επιβεβλημένο).

Εάν δεν νοιώσει κάποιος τα κύτταρα του να δονούνται με αυτα του σύμπαντος, το απειροελάχιστο της κουκίδας να γίνεται ένα με το αχανές σύμπαν και το Εγώ να σβήσει έστω και στιγμιαία κινδυνεύει με την οποιαδήποτε επίκληση οντότητας κατά την ταπεινή μου γνώμη και κατά την γνωμη πολλών άλλων που έβαλαν κάματο στο να δούν το Αγνωστο έστω και απο τη χαραμάδα που αναφέρεις.

Εάν ως Σαμάνος έχεις κάποια ειδική αντίληψη για την συνένωση με το ΟΛΟΝ καλό θα ήταν να ακούσουμε τη γνώμη σου, θα ήταν διαφωτιστική πιστεύω.

quote:
πως διαχωριζεις την Φυση απο το Συμπαν?

H φύση είναι μέρος του Σύμπαντος, αδιαχώριστο και σημαντικότατο αλλά δεν είναι το Σύμπαν καθώς ο μέσος σοβαρός πειραματιζόμενος γρήγορα αντιλαμβάνεται απο την ποιότητα και υφή των πληροφοριών που λαμβάνει την διαφορά μεταξύ μίας οντότητας απο τα στοιχειακά βασίλεια ή κάποια οντότητα της Φύσης σε σχέση με μία πλανητική οντότητα και πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη, εξ ου και ο διαχωρισμός σε 3 επίπεδα που έκαναν οι παλαιότεροι χωρίς κανενα απο τα 3 στάδια να είναι υποτιμημένο κατ εμέ. Εάν κάποιος πηδήξει stage τότε δεν έχει γίνει μέρος του Ολου κατά την ταπεινή μου γνώμη επίσης.

Αρα κάποιος πρέπει να τα γυρίσει όλα για να έχει άποψη για αυτό και σε πολλά τάγματα δυτικού τύπου στον τελευταίο βαθμό ο μυημένος είναι υποχρεωμένος να διαβάσει και να πειραματιστεί με όλα τα είδη μαγείας που υπάρχουν σε οποιαδήποτε θρησκεία και φιλοσοφία για να αποκτήσει την έννοια του Ολου έτσι ώστε να μην νομίζει ότι μόνο 'η δική του αλήθεια" υπάρχει ενώ άλλη δεν υπάρχει ή τουλάχιστον άλλη με άλλη μορφή και να το αποδείξει τουλάχιστον στον εαυτό του βιωματικά καθως θα ήταν άδικο να σπαταλήσει χρόνο για να το εμπεδώσει και σε άλλους οι οποίοι θα είχαν στενή οπτική γωνία δυσπιστίας ή ευρεία γωνία απόρριψης χωρίς βιωματική εμπειρία.

Φίλε magister ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Η γνώμη του Scholem μετράει και είναι βαρύνουσα συνήθως, και αυτήν την ταύτιση με το Φαραώ δεν την γνώριζα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2006, 04:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΥΗVH να σε συγχαρώ με τη σειρά μου για την επιτυχία σου στις εξετάσεις, κι εμένα μου την έσπαγαν απίστευτα τα σχόλια "αν γράψεις τόσο θα σκίσω το πτυχίο μου".

Αν και έχω μία ένσταση-απορία ως προς τον τρόπο επιτυχίας αν αυτά που λές είναι αποτέλεσμα της πρακτικής που ακολούθησες.

Δηλαδή αντί να κάθομαι να διαβάζω για να περάσω, κάνω έναν κύκλο, λέω κάποια λόγια, καλώ τον αρχάγγελο τάδε, κάνω ένα τάμα στον Αγιο Νεκτάριο, τάζω μία λαμπάδα, γενικά στηρίζομαι σε κάτι έξω από τις δικές μου δυνατότητες να πετύχω, είναι κάτι -που κατά τη γνώμη σου- είναι αντικειμενικά ορθό?

Αρχικά πώς νιώθεις όταν στο θέμα της ηθικής τάξης -αν έπιασε αυτό που έκανες- έφαγες την σειρά κάποιου που του έκλεισε η πόρτα στη μούρη επειδή εσύ χρησιμοποίησες κάποια άλλα μέσα για να πετύχεις κάτι που απ'ότι κατάλαβα δεν θα το πετύχαινες μέσω της ορθής οδού -μάτια μπαρμπούνια που είπε κι ο φίλτατος Yngwie- δεν επιφέρει μια συνέπεια αυτό απέναντι στους συμπαντικούς νόμους περί επέμβασης στην Καρμική διαδοχή των πραγμάτων?

Αν -όπως γινόταν σε παλαιότερες εποχές που τέτοιες πρακτικές ήταν μέρος των εθίμων διαφόρων περιοχών- αρχιζαν όλοι να επιδίδονται σε τέτοιες πρακτικές τί θα συνέβαινε?

Δεν είναι μια νοοτροπία του τύπου "τί με κόφτει εμένα εγώ να πετύχω αυτό που θέλω και οι άλλοι ας κουρεύονται"? Δηλ. πολύ ατομιστική νοοτροπία που δεν δείχνει την ωριμότητα που θα έπρεπε να έχει ένας οδοιπόρος της ατραπού?

Τα εγωιστικά και ωφελιμιστικά κίνητρα δεν κάνουν μεγάλη ζημιά στο ατομικό κάρμα?

Τέλος στην πρώτη δυσκολία εξεύρεσης εργασίας, ξεκινάμε τις επικλήσεις και μπαίνουμε σωρηδών στο ονειρο του νεοέλληνα που είναι μια θέση στο δημόσιο?

Τίποτα δεν δίνεται εύκολα.
Τίποτα δεν είναι δωρεάν.
Ότι σου δίνεται αυριο το πρωί μπορεί να σου αφαιρεθεί στο πολλαπλάσιο, από κει που δεν το περιμένεις και δεν θέλεις να σου αφαιρεθεί.

ΜΠΡΟΣΤΑ ΠΕΤΑΕΙ Η ΣΦΑΙΡΑ -ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.

ΜΗΝ ΚΛΕΙΝΕΤΕ ΑΠΕΞΩ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΦΩΣ.
ΕΡΓΑΣΤΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΩΣ, ΠΑΡΤΕ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΕΣΑ
ΣΤΟ ΦΩΣ, ΣΧΗΜΑΤΙΣΤΕ ΚΡΙΣΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΩΣ,
ΛΥΠΗΘΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΩΣ, ΧΑΡΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΦΩΣ.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΑΧΤΙΔΑ ΦΩΤΟΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2006, 20:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γύρισα κι εγώ απ'το νησί (η μάνα σου, εγώ κι εσύ).

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια (panhellenically speaking), πραγματικά.

quote:
Μπράβο. Πολύ καλό. Η πρώτη σου επιλογή ήταν αν θυμάμαι καλά, νομική; Αν ναι, τότε αντε και καλός χασοδίκης!!!

Όχι, όχι, όχι νομική! Τη μισώ! Πιστεύω πως κάτι φίλοι διαμάντια που πάνε εκεί θα πάνε στράφι για τα καλά, δε θέλω νομική! Δεν έχω αναφέρει τη σχολή μου.


Παρεμπιπτόντως, magister, όταν λέω 369, έχω υπόψιν μου το κανονικό όνομα, το γεματριακό μέτρημα έγινε εκ των υστέρων από μένα, απλά ειπώθηκε να μη δημοσιευτεί το όνομα του υφισταμένου στο φόρουμ. Δεν τον ξέρω ως 369. Σου στέλνω με μέιλ το όνομα, μάλιστα αν θελήσεις να το αστρικοκοιτάξεις θα χαρώ πολύ να μάθω τα αποτελέσματα.


Για navas: Ω, ένας γιαπωνέζος τουρίστας στο ευτυχές μας τόπικ!
Yngwie: Δεν έχω τάξει τίποτε, ορκίστηκε πάνω στο΄Ξίφος - το οποίο παρεμπιπτόντως έχει για κάποιο άλλο ΄΄ασχετο λόγο "μαγαριστεί" και μάλλον πάει για θάψιμο-. Το ότι μου την έχουνε στημένη είναι αναμφισβήτητο, όπως και να'χει όμως δεν έχω τάξει κάτι.


Πάντως gretel,

quote:
γενικά στηρίζομαι σε κάτι έξω από τις δικές μου δυνατότητες να πετύχω,

Πλέον η ισχύουσα άποψη είναι ότι οι γκοετικές οντότητες είναι περισσότερο μικροκοσμικές παρά μακροκοσμικές, οπότε η χρήση τους είναι κάτι "μέσα" στις δικές μου δυνατότητες. Τουλάχιστον προσωπικά έτσι το βλέπω.


quote:
Αρχικά πώς νιώθεις όταν στο θέμα της ηθικής τάξης -αν έπιασε αυτό που έκανες- έφαγες την σειρά κάποιου που του έκλεισε η πόρτα στη μούρη επειδή εσύ χρησιμοποίησες κάποια άλλα μέσα για να πετύχεις κάτι που απ'ότι κατάλαβα δεν θα το πετύχαινες μέσω της ορθής οδού -μάτια μπαρμπούνια που είπε κι ο φίλτατος Yngwie- δεν επιφέρει μια συνέπεια αυτό απέναντι στους συμπαντικούς νόμους περί επέμβασης στην Καρμική διαδοχή των πραγμάτων?
Δεν είναι μια νοοτροπία του τύπου "τί με κόφτει εμένα εγώ να πετύχω αυτό που θέλω και οι άλλοι ας κουρεύονται"? Δηλ. πολύ ατομιστική νοοτροπία που δεν δείχνει την ωριμότητα που θα έπρεπε να έχει ένας οδοιπόρος της ατραπού?


Για μένα, μια απ'τις πιο βλάσφημες μορφές μαύρης μαγείας είναι η χρήση των ημερών που μας έχουν δοθεί, ειδικά στη νεότητα, για στείρα αποστήθιση, ΟΧΙ απόκτηση γνώσης, πληροφοριών που θα "πεταχτούν στα σκουπίδια" μόλις τις αναπαράξει ο νεαρός Μαύρος Αδελφός στο χαρτί, χωρίς να προτίθεται να τις χρησιμοποιήσει για την καλλιέργειά του ή κάτι τέτοιο. Κάθε μέρα τους βλέπω, βάρβαροι στόκοι, ακαλλιέργητοι σαν τις ασχολίες τους, που έγραψαν στην έκθεση πράγματα που δεν πιστεύουν καθόλου, με ένα λεξιλόγιο που δε θα χρησιμοποιήσουν ποτέ ξανά στη ζωή τους- αυτοί. Να χρησιμοποιούν το σύνολο του σώματος, του πνεύματος και των δυνάμεών τους όχι για να φτάσουν πιο κοντά στον Αγαπημένο, στον AD-ON-AI, στο Σωκρατικό Δαίμονα, αλλά για να επιδοθούν σε κάτι πολύ κατώτερο της φύσης τους, προσβάλλοντας αυτήν και διαπράττοντας ύψιστη βλασφημία.
Για μένα, η "δήθεν" και επιτηδευμένη βλασφημία των ψευτοσατανιστών με τις μαύρες λειτουργίες τους, η βλασφημία για τη βλασφημία/η βλασφημία για την πλάκα, είναι πολύ πιο αθώα από κάτι τόσο φρικτό. Εδώ δεν υπερβάλλω, πραγματικά μου δημιουργεί ελεεινή αποστροφή, αυτές οι άϋπνες σκιές, τίγκα στην καφείνη, πάντα ανεπαρκή, που "διάβαζαν Λατινικά κι Ιστορία"- που δε θα θυμούνται ούτε τον Ιούλιο. Λατινικά να τα μαθαίνουν σα να ήταν αυτή η γλώσσα στείρες πράξεις μαθηματικών, για τις πράξεις, χωρίς ο υποφώσκον νόημα των μαθηματικών. 19 στα Λατινικά, και να μην ξέρουν ούτε στο περίπου ποιός ήταν ο Κικέρωνας, τα μεταφρασμένα κείμενα του οποίου μαθαίνουν σωρηδόν "απέξω".Μπρρρρ.

Εγώ αυτόν τον τύπο του αθώου, διψασμένου για μάθηση παιδιού με τα μεγάλα λαμπερά μάτια που ελπίζει νύχτα και μέρα να βρει μια θέση στην γιωταγοραστική Αθήνας -για να βοηθήσει την ανθρωπότητα βέβαια- μια φορά δεν τον έχω συναντήσει. Αν ήταν το καρμικό σύστημα να κομπλάρει κάθε φορά που κάποιος μαθαίνει να μεταφράζει με μεγαλύτερη άνεση άγνωστο κείμενο χάρη σε "μόρτικη" χρήση του υποσυνειδήτου του, τότε θέλει ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ αναβάθμιση το εν λόγω καρμικό σύστημα-επειγόντως!

quote:
Τα εγωιστικά και ωφελιμιστικά κίνητρα δεν κάνουν μεγάλη ζημιά στο ατομικό κάρμα?

Άποψή μου: Εγωιστικό και ωφελιμιστικό κίνητρο κάποιου είναι εξ'ορισμού η επιθυμία εισόδου σε νομικές σχολές και τις παρατρεχάμενες, με σολομωνικές ή χωρίς, αφού ο σκοπός είναι αποκλειστικά η απόκτηση χρημάτων κλπ.

Η σχολή που επιλέγω έχει σχέση με την ουμανιστική εκπαίδευση. Για να μπω χρησιμοποίησα κάποιες τεχνικές που προσωπικά θα ονόμαζα "ελώδης ψυχολογία".

Ποιός απ'τους δύο έχει εν τέλει εγωιστικά και ωφελιμιστικά κίνητρα?


quote:
Τέλος στην πρώτη δυσκολία εξεύρεσης εργασίας, ξεκινάμε τις επικλήσεις και μπαίνουμε σωρηδών στο ονειρο του νεοέλληνα που είναι μια θέση στο δημόσιο?

Για αυτό το στόχο (που δεν με αφορά παρεμπιπτόντως) υπάρχουν τουλάχιστον δύο τρόποι να χρησιμοποιήσει κανείς μαγεία (vide ορισμό magick), αν θέλει να είναι "αθέμιτος" όπως εσύ χαρακτηρίζεις τον πρώτο τρόπο:
1- Να "καλέσει κάποιο πνεύμα"/ να χρησιμοποιήσει θεραπεία που θα ενεργοποιήσει κάποια λανθάνοντα κέντρα του υποσυνειδήτου, με την ιδιότητα του γεγονότος ότι είναι κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν του אל ,για την επίτευξη ενός συγκεκριμένου σκοπού.
2- Να φιλήσει κατουρημένες ποδιές, να "ενεργοποιήσει" τυχόν κομματικά κριτήρια, να υποσχεθεί "δωράκια", με την ιδιότητά του ως ψηφοφόρος, σε πλάσματα πολύ πιο έκπτωτα απ'τον μέσο δαίμονα, κατά την άποψη πολλών.

Ίσως να το περιέγραψα λίγο υπερβολικά, αλλά ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του σχετικά με το τί είναι ηθικά σωστό και τί όχι.


Φραπέ tenens,

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula

Edited by - YHVH on 29/06/2006 21:06:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

magister
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 00:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magister  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok, έλαβα το mail. Θα το ψάξω και θα σου απαντήσω στο δικό σου email. Ισως αργήσω λίγο (μια δυο μέρες) γιατί έχω κάτι προβλήματα με το adsl της #$%^& forthnet, και τώρα μπαίνω με dial-up.
Μιας και μίλησες για ξίφος, κοίτα λίγο στο τόπικ "επίκληση κατα λάθος" για το μαχαίρι που αναφέρει ο Yngwie. Όταν εγώ αναφέρθηκα σε χάλκινο μαχαίρι, εννοούσα αυτά των Νεκρονομικών μάγων. Τώρα όμως μου φαίνεται πως θα κάνω μια "ανάκριση" στον Yngwie για το εργαλείο αυτό.
Αν έχεις χρόνο ρίξε και μια ματιά στο τοπικ Μόρα, το ποστ της layla 28/06/2006 για να δεις πως αρχίζει κάτι to σκοτεινό, και πως χωρίς όλες αυτές τις γνώσεις για τις οποίες κάποιοι μας λοιδωρούν, ο άνθρωπος γίνεται ένα πρόβατο που οδηγείται στη σφαγή.
Τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2006, 01:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ YHVH δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω αρκετό χρόνο στη διαθεσή μου για να το συζητήσουμε διεξοδικά το θέμα. Επιφυλάσσομαι.

Έχω την εντύπωση πάντος ότι οι Κύριοι του Κάρμα κρίνουν ατομικά τις πράξεις του καθενός, και όχι σε σύγκριση με τον διπλανό σου.

quote:
ια αυτό το στόχο (που δεν με αφορά παρεμπιπτόντως) υπάρχουν τουλάχιστον δύο τρόποι να χρησιμοποιήσει κανείς μαγεία (vide ορισμό magick), αν θέλει να είναι "αθέμιτος" όπως εσύ χαρακτηρίζεις τον πρώτο τρόπο:
1- Να "καλέσει κάποιο πνεύμα"/ να χρησιμοποιήσει θεραπεία που θα ενεργοποιήσει κάποια λανθάνοντα κέντρα του υποσυνειδήτου, με την ιδιότητα του γεγονότος ότι είναι κατ'εικόνα και καθ'ομοίωσιν του אל ,για την επίτευξη ενός συγκεκριμένου σκοπού.
2- Να φιλήσει κατουρημένες ποδιές, να "ενεργοποιήσει" τυχόν κομματικά κριτήρια, να υποσχεθεί "δωράκια", με την ιδιότητά του ως ψηφοφόρος, σε πλάσματα πολύ πιο έκπτωτα απ'τον μέσο δαίμονα, κατά την άποψη πολλών.

Αγαπητέ φίλε προσωπικά πιστεύω ότι η Μαγεία -με την καθαρή όψη της Σοφίας Μαγντιμ=υπέρτατη σοφία- είναι ένα ταξίδι ανακάλυψης για γενναία και σταθερά άτομα, και, όπως συμβαίνει με όλα τα επικύνδινα ταξίδια, δεν αρνιόμαστε ότι στο δρόμο θα υπάρξουν κίνδυνοι και θα τους συναντήσουμε.

Η ανακάλυψη των κοσμικών αληθειών πρέπει να είναι ο κύριος στόχος του Μάγου=Σοφού, και θα του ανοιχτεί ένας κόσμος θαυμάτων και γνώσης.

Φυσικά όπως δε θα σκεφτόμασταν ποτέ να ανέβουμε στο Εβερεστ με παντόφλες και μαγιό, έτσι δεν θα ήταν λογικό να πάρουμε το δρόμο των μαγικών κατακτήσεων, εξοπλισμένοι μόνο με την ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ή με ένα ΥΠΕΡΤΡΟΦΙΚΟ ΕΓΩ, ή με πρόσκαιρες ΦΙΛΟΔΟΞΙΕΣ μιας δουλίτσας, μιας γυναίκας ή ενός σύζυγου.

Ο δρόμος της μύησης στη Μαγεία απαιτεί από το πνεύμα που ταξιδεύει σ'αυτόν να έχει εξοπλιστεί με αιώνια Ηθική, σεβασμό και γνώση του Κοσμικού Νόμου, ανδρεία-θάρρος και πάνω απ'όλα να ΒΑΔΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ ΤΗΣ ΟΡΘΗΣ ΔΡΑΣΗΣ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 02:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μιας και μίλησες για ξίφος, κοίτα λίγο στο τόπικ "επίκληση κατα λάθος" για το μαχαίρι που αναφέρει ο Yngwie. Όταν εγώ αναφέρθηκα σε χάλκινο μαχαίρι, εννοούσα αυτά των Νεκρονομικών μάγων. Τώρα όμως μου φαίνεται πως θα κάνω μια "ανάκριση" στον Yngwie για το εργαλείο αυτό.

Ανταποκρίνομαι άμεσα στη φιλική ανάκριση κάτω απο τη λάμπα ρίχνοντας φώς στην υπόθεση τελετουργικά εργαλεία και δή στο μαχαίρι που ανέφερε ο φίλος magister.

Ο θιβετανικός βουδισμός (ειδικά ο Μαχασάγκα εάν δεν απατώμαι) είναι πολύ κοντά όσον αφορά τις πρακτικές του στο Δυτικό κομμάτι, σχετικά με τις επικλήσεις θεοτήτων ή το διώξιμο δαιμόνων.

Επειδή οι Θιβετιανοί είναι αποκομμένοι απο τον πολύ κόσμο απο πολύ παλιά σε τόσο υψηλό υψόμετρο που ζούνε, η χρήση εργαλείων και τεχνικών παρόμοιων με αυτές των Δυτικών μάγων ,κάνει κάποιους εσωτεριστές ερευνητές να πιστεύουν ότι υπήρχε κοινή ρίζα πιθανά απο την Ατλάντια περίοδο. Οι θιβετιανοί φυσικά αγκαλιάζοντας τον Βουδισμό και την κοσμοθεωρία του έχουν ανάγει τις πρακτικές τους στο δικό του καλούπι,αλλά αυτό δεν αφήνει πολλά περιθώρια αμφισβήτησης για το παραπάνω, π.χ τελετουργικό μαχαίρι, τελετουργικό καμπανάκι κτλ

Ενα καλό άρθρο για αυτά τα εργαλεία είναι το παρακάτω.

http://www.exoticindiaart.com/article/ritual

Ειδικά το μαχαίρι phurpa είναι έργο τέχνης και το κρατούν μόνο υψηλόβαθμοι τελετουργοί για σοβαρές εργασίες. Οπως και να το κάνουμε αποτελεί ένα έργο τέχνης είτε απο χαλκό, είτε απο ατσάλι και ορείχαλκο (μπρούτζο άν και είναι λάθος η λέξη καθώς ο ορείχαλκος είναι κράμα χαλκού ψευδαργύρου χρυσίζουσας όψης ενώ ο μπρούτζος ή μπακίρι είναι το κράμα χαλκού κασσίτερου με κοκκινωπή όψη απλά μπερδέψαν διάφοροι άσχετοι την ονομασία λόγω του αντίστοιχου brass για τον ορείχαλκο και bronze για το κοκκινωπό μπακίρι)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

magister
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2006, 17:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους magister  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια και χαρά σε όλους. Τα προβλήματα με τη σύνδεση διορθώθηκαν, (άλλο 512Κb και άλλο 52Κb). Επιτέλους μου φορτώνει γρήγορα και το εσωτέρικα.

YH@H σου έστειλα απάντηση στο email σου. Απολογούμαι ότι είναι λίγο πρόχειρη, λόγω έλλειψης χρόνου. Στην θέση σου θα δοκίμαζα και τον πίνακα τον συνδυασμών του Tziruph. (Table of commutations and combinations). Είναι 22 συνδυασμοί όλοι κι όλοι, και θα εξαντλήσεις έτσι κάθε πιθανότητα λάθους. Αν τους αντιγράψεις από τον Agrippa, πρόσεχε γιατί υπάρχουν πολλά λάθη. Για τις σφραγίδες τις Goetia επικρατεί σκοτάδι. Σίγουρα πάντως δεν παράγονται από τις καμέες.Το ότι είναι πιο ισχυρές από το ίδιο το όνομα (τα ονόματα στην Goetia είναι τουλάχιστον γελοία), φαίνεται από εδώ:
http://www.frateralastor.com/veve.htm
Δυστυχώς τέτοιες προσπάθειες αντιπαραβολής είναι λίγες έως ανύπαρκτες, γι’ αυτό όπου υπάρχει η δυνατότητα, είναι καλύτερα να χρησιμοποιείται η σφραγίδα, παρά το όνομα.

Yngwie, θα χρησιμοποιήσω για λίγο ακόμη τη λάμπα!!! Δεν μου διευκρίνισες αν είναι γνωστό γιατί χρησιμοποιούν κράματα χαλκού. Ο Lyall Watson ισχυρίζεται ότι αυτό είναι λόγω του αρχέγονου χαρακτήρα των τελετών, που χάνονται στο μακρινό παρελθόν τότε που η μόνη διαθέσιμη μορφή σιδήρου ήταν ο σίδηρος από τους μετεωρίτες, σαν κι αυτόν που βρέθηκε στον τάφο του Τουτανκχαμουν . Συμφωνείς;
Επίσης σύμφωνα με τις μεθόδους που εγώ γνωρίζω όταν ένα αντικείμενο θέλουμε να ενεργεί και σε επίπεδα πέραν του φυσικού, γίνονται τα εξής: Εσωκλείονται στη λαβή φυτά και ορυκτά που αντιπροσωπεύουν το σύνολο των στοιχείων, προστίθεται διάλυση χρυσού (είμαι αντίθετος στη χρήση σταγόνων αίματος), και αφού γραφούν τα ονόματα καθαγιάζεται. Γνωρίζεις ποια είναι η δική τους τεχνική ή δεν υπάρχουν καθόλου πληροφορίες για τα συστήματα αυτά;
Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν σε κούρασα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/07/2006, 03:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν τους αντιγράψεις από τον Agrippa, πρόσεχε γιατί υπάρχουν πολλά λάθη.

Το μόνο σιγουρο καθώς πριν χρόνια ένας λάθος χαρακτήρας στο κλασσικό φίδι με τα 72 ονοματα στα εβραικά με αφησε ακάλυπτο στον μεγάλο Α....ώθ όπως την ειχε πατήσει και ο Φάουστους με τον ίδιο και ειπε ότι είχε αδύναμο κύκλο. Αντί βέβαια να έρθω σε διαπραγματευση εκτοξέυτηκα απο τον κύκλο 5 μέτρα έξω καθώς δεν εξόρκισα καλά τον χώρο πριν βγώ απο τον κύκλο. Σε κάνουν και σούπερμαν λοιπόν Τα ντάχ.

quote:
Για τις σφραγίδες τις Goetia επικρατεί σκοτάδι. Σίγουρα πάντως δεν παράγονται από τις καμέες.Το ότι είναι πιο ισχυρές από το ίδιο το όνομα (τα ονόματα στην Goetia είναι τουλάχιστον γελοία), φαίνεται από εδώ:
http://www.frateralastor.com/veve.htm

Σίγουρα οι παραδοσιακές παίζουν αλλά προσωπικά βρίσκω ευκολότερο το να πάρει κανεις τη δική του σφραγίδα απο το ίδιο το πνεύμα στη συνέχεια, καθώς συχνά δινουν τέτοιες. Οντως τα καμέα (μαγικά τετράγωνα πλανητών) είναι άχρηστα εδώ, καλύτερα εάν δεν ξέρει κάποος την παραδοσιακή σφραγίδα ενός πνεύματος να φτιάξει την δική του έστω και απο το ροδόσταυρο. Θα αναφέρουμε στην πορεία τέτοιες περιπτώσεις καθώς και τις μυστικές σφραγίδες που δίνουν για δουλειές τα ίδια τα πνεύματα.

quote:
Δυστυχώς τέτοιες προσπάθειες αντιπαραβολής είναι λίγες έως ανύπαρκτες, γι’ αυτό όπου υπάρχει η δυνατότητα, είναι καλύτερα να χρησιμοποιείται η σφραγίδα, παρά το όνομα.

Σωστοοοοοός

quote:
Yngwie, θα χρησιμοποιήσω για λίγο ακόμη τη λάμπα!!! Δεν μου διευκρίνισες αν είναι γνωστό γιατί χρησιμοποιούν κράματα χαλκού. Ο Lyall Watson ισχυρίζεται ότι αυτό είναι λόγω του αρχέγονου χαρακτήρα των τελετών, που χάνονται στο μακρινό παρελθόν τότε που η μόνη διαθέσιμη μορφή σιδήρου ήταν ο σίδηρος από τους μετεωρίτες, σαν κι αυτόν που βρέθηκε στον τάφο του Τουτανκχαμουν . Συμφωνείς;

Η παράδοση λέει ότι οι κρύσταλλοι και τα καθαρά μεταλλα έχουν τον καλύτερο μαγνητισμό κα όχι τα κράματα μετάλλων καθώς δεν έχουν το ίδιο καθαρό αιθερικό-αστρικό εκμαγείο με τα πρώτα.Προτιμάτε τα καθαρά υποστήριζαν οι αρχαίοι.
Ο Γουότσον καλά λέει και οι Θιβετιανοί επισης παίζουν με ορείχαλκο όπως είδαμε το χθεσινό πουρ μπού αλλά έχω βιβλίο με αντίστοιχο καθαρό χάλκινο πουρ μπού πολλών ετών, αλλά προσωπικα έχω δεί στην πράξη ότι τα καθαρά δουλευουν καλύτερα. Φορώ στο μικρό δάχτυλο έν απλό ασημένιο δαχτυλίδι απο Πακιστανό στο δρόμο. Οταν είμαι άρρωστος ή με χαμηλά ποσοστά ενέργειας ή μαυρίζω απο άλλους λόγους το δαχτυλίδι μαυρίζει απο μέσα και θαμπώνει απ έξω. Εάν όλα πάνε καλά είναι γυαλιστερό μέσα έξω. Το χω ψάξει πολύ και εχω ρωτήσει αλλά δεν μου χει πει κανεις κάποια φυσικοχημική εξήγηση και ξύνομαι αλλά τις σεληνιακες όψεις τις έχω φάει με το κουτάλι πάντως τελετουργικά,αστρικά-νοητικα κτλ καθώς ειναι οι αγαπημένες μου.

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι τα πνεύματα της Γοητείας φοβούνται το κρύο ατσάλι (όπου ατσάλι ο σίδηρος με μικρή περιεκτικότητα σε ανθρακα έως 0,4% κατάλληλα επεξεργασμένος).

quote:
Επίσης σύμφωνα με τις μεθόδους που εγώ γνωρίζω όταν ένα αντικείμενο θέλουμε να ενεργεί και σε επίπεδα πέραν του φυσικού, γίνονται τα εξής: Εσωκλείονται στη λαβή φυτά και ορυκτά που αντιπροσωπεύουν το σύνολο των στοιχείων, προστίθεται διάλυση χρυσού (είμαι αντίθετος στη χρήση σταγόνων αίματος), και αφού γραφούν τα ονόματα καθαγιάζεται. Γνωρίζεις ποια είναι η δική τους τεχνική ή δεν υπάρχουν καθόλου πληροφορίες για τα συστήματα αυτά;

Εάν το εργαλείο χρησιμοποιείται για πλανητική μαγεία καλό είναι να φτιάχνεται κάτω απο τις κατάλληλες όψεις όπως περιγράφονται και στον Μάγο του Μπάρρεττ. Το διάλυμα χρυσού (και με άλλα υγρά όπως το χαμομήλι-βλέπε εργασίες Φραντς Μπάρντον) είναι must ειδικά ως αγώγιμο υγρό σε ραβδιά κούφια π.χ χάλκινα . Αίμα δεν θα πρεπε να έχουν τα εργαλεία κατά τη γνώμη μου, ειδικά στο σπαθί πρός το τρίγωνο θα ήταν επικίνδυνο κιολας. Το ραβδί ειδικά θέλει τόμους για να περιγραφεί η πιθανή κατασκευή του. Υπάρχουν ένα σωρό αλλά αυτό που λές είναι σωστό καθώς άμα συλλέξεις επάνω στο ραβδί και πέτρες, και χόρτα ανάλογα τότε έχει όχι μόνο καλό αλλά και αναγνωρίσιμο σχήμα στο αστρικό πεδίο απο οντότητες. Πιστεύω ότι εάν συνδυαστεί το αστρολογικό θέμα της κατασκευής, το κομμάτι κατασκευής των μαγικών δακτυλιδιών απο τον Μπαρρεττ με χόρτα-πέτρες και η καθαρότητα της κατασκευής με σωστό καθαγιασμό τότε το εργαλείο γίνεται τούμπανο.

Και το εβένινο ραβδί με χρυσό που περιγράφει ο Μπάρρεττ στο συστημα του τριθέμιου είναι καλό, αλλά οι μετεωρόλιθοι έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποιούνταν λόγω της θείας καταγωγής τους ως εκπεσόντες απ τον ουρανο κατα τους αρχαίους παρά το ότι τους ήταν δύσκολο να φτιαξουν ατσάλινα αντικείμενα. Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν σπαθιά όπως τα Σαρακηνά λεγόμενα τα οποία κατεργάζονταν με διαδικασίες άγνωστες για τη σημερινή μεταλλουργία και είχαν εξαιρετικές ιδιότητες. Οι δε Αιγύπτιοι είχαν φτιάξει πόσιμο χρυσό για θεραπείες κι άντε να βρείς το πώς. Πιάνονται οι αρχαίοι, μέχρι συνθετικο χρυσό υπάρχει στο Βρεττανικό μουσείο και ξύνονται οι αναλυτές του.


quote:
Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν σε κούρασα.

Μην το ξαναπείς, I will conjure yea

Edited by - Yngwie on 03/07/2006 03:28:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2006, 18:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΤΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΕΠΙΚΛΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ.
ΚΙ ΕΔΩ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΕΡΜΗΤΙΚΟ ΔΟΓΜΑ "ΟΤΙ ΕΠΑΝΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ" ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ ΦΥΣΙΚΑ.ΕΤΣΙ ΤΑ EVOCATIONS ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΙΚΑ,ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΟΥΝ ΩΣ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΤΑ ALEISTER CROWLEY,H ΩΣ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΟ REALM ΑΠΟ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ,ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΙΚΑ.
ΤΕΛΙΚΑ Η ΔΥΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ

ALWAYS BE AWAKE.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 16:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
On a side note, το γνωστό άρθρο του Κράουλη σχετικά με τη μικροκοσμική-υποσυνείδητη φύση των οντοτήτων έχει γραφτεί με το πνεύμα (no pun intended) "ας το δούμε ΚΑΙ από αυτήν την οπτική γωνία", όχι ως πρόταση ότι οι οντότητες έχουν ΜΟΝΟ μικροκοσμική υπόσταση χωρίς αντικειμενική/μακροκοσμική.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 20:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ YHVH

ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΜΗΤΙΣΜΟ,ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΡΜΗΝΕΥΟΥΜΕ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ.
ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ CROWLEY,ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΥΙΣΜΟ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 01:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για μένα, μια απ'τις πιο βλάσφημες μορφές μαύρης μαγείας είναι η χρήση των ημερών που μας έχουν δοθεί, ειδικά στη νεότητα, για στείρα αποστήθιση, ΟΧΙ απόκτηση γνώσης, πληροφοριών που θα "πεταχτούν στα σκουπίδια" μόλις τις αναπαράξει ο νεαρός Μαύρος Αδελφός στο χαρτί, χωρίς να προτίθεται να τις χρησιμοποιήσει για την καλλιέργειά του ή κάτι τέτοιο. Κάθε μέρα τους βλέπω, βάρβαροι στόκοι, ακαλλιέργητοι σαν τις ασχολίες τους, που έγραψαν στην έκθεση πράγματα που δεν πιστεύουν καθόλου, με ένα λεξιλόγιο που δε θα χρησιμοποιήσουν ποτέ ξανά στη ζωή τους- αυτοί. Να χρησιμοποιούν το σύνολο του σώματος, του πνεύματος και των δυνάμεών τους όχι για να φτάσουν πιο κοντά στον Αγαπημένο, στον AD-ON-AI, στο Σωκρατικό Δαίμονα, αλλά για να επιδοθούν σε κάτι πολύ κατώτερο της φύσης τους, προσβάλλοντας αυτήν και διαπράττοντας ύψιστη βλασφημία.
Για μένα, η "δήθεν" και επιτηδευμένη βλασφημία των ψευτοσατανιστών με τις μαύρες λειτουργίες τους, η βλασφημία για τη βλασφημία/η βλασφημία για την πλάκα, είναι πολύ πιο αθώα από κάτι τόσο φρικτό. Εδώ δεν υπερβάλλω, πραγματικά μου δημιουργεί ελεεινή αποστροφή, αυτές οι άϋπνες σκιές, τίγκα στην καφείνη, πάντα ανεπαρκή, που "διάβαζαν Λατινικά κι Ιστορία"- που δε θα θυμούνται ούτε τον Ιούλιο. Λατινικά να τα μαθαίνουν σα να ήταν αυτή η γλώσσα στείρες πράξεις μαθηματικών, για τις πράξεις, χωρίς ο υποφώσκον νόημα των μαθηματικών. 19 στα Λατινικά, και να μην ξέρουν ούτε στο περίπου ποιός ήταν ο Κικέρωνας, τα μεταφρασμένα κείμενα του οποίου μαθαίνουν σωρηδόν "απέξω".Μπρρρρ.

Εγώ αυτόν τον τύπο του αθώου, διψασμένου για μάθηση παιδιού με τα μεγάλα λαμπερά μάτια που ελπίζει νύχτα και μέρα να βρει μια θέση στην γιωταγοραστική Αθήνας -για να βοηθήσει την ανθρωπότητα βέβαια- μια φορά δεν τον έχω συναντήσει. Αν ήταν το καρμικό σύστημα να κομπλάρει κάθε φορά που κάποιος μαθαίνει να μεταφράζει με μεγαλύτερη άνεση άγνωστο κείμενο χάρη σε "μόρτικη" χρήση του υποσυνειδήτου του, τότε θέλει ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ αναβάθμιση το εν λόγω καρμικό σύστημα-επειγόντως!


Τρίποντο!
Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδήμονες...
Υπήρξε περίπτωση που με τη σολωμονική επετεύχθει Θαύμα?
Μπόρεσε κανείς να ιαθεί από ανίατη ασθένεια ή να αναστηθεί


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."

Edited by - Avallon on 21/07/2006 01:56:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 02:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ειδα οτι o Λιακοπουλος εκδοσε το μαλεους μαλεφικαρουμ - προβλεπω να γινεται αναρπαστο!


χαιρετω σας!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
another star
Μέλος 3ης Βαθμίδας


518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 02:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους another star  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ειδα οτι o Λιακοπουλος εκδοσε το μαλεους μαλεφικαρουμ - προβλεπω να γινεται αναρπαστο

3 τόμοι μάλιστα


**Είναι η καρδιά φωτιά και χιόνι, γυρίζει μόνη, να βρει Θεό**
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2006, 04:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Avallon
Υπήρξε περίπτωση που με τη σολωμονική επετεύχθει Θαύμα?
Μπόρεσε κανείς να ιαθεί από ανίατη ασθένεια ή να αναστηθεί

Αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδήμονα στο πολυσχιδές και πολύπλοκο αυτό είδος Μαγείας θα προσπαθήσω να απαντήσω με ότι γνωρίζω και απο πρώτο χέρι αλλά και απο συζητήσεις με ενασχολούμενους καθώς και μία σχετική βιβλιογραφία.

Καταρχήν θα πρέπει να ορίσουμε την λέξη θαύμα. Εάν εννοούμε με αυτη το υλικό αποτέλεσμα που δεν εξηγείται με τη λογική, τότε ναί μπορούμε να μιλήσουμε για "θαύματα" και το βάζω σε εισαγωγικά καθώς άπαξ και γίνει αντιληπτή η διαδικασία διεξαγωγής του αποτελέσματος πιθανά δεν θα μιλάγαμε για θαύματα.

Ο Ινδός που έδειξε πρίν απο πολύ καιρό η τηλεόραση ότι δεν έτρωγε τίποτα εδώ και δεκαετίες παρακολουθούμενος απο επιστημονικά επιτελεία, δεν έβλεπε ότι έκανε θαύμα, απλά θεωρούσε ότι οι ινδουιστικές Γραφές υποστήριζαν ότι ο άνθρωπος που εκμηδενίσει το Εγώ αλλάζει και το DNA του και ζει απο τις κοσμικες ακτινες,το πίστεψε και το κανε, έτσι κάπως και η Αγία Τερεζα είχε να φάει μία ντουζίνα χρόνια. Για εμάς τους υπόλοιπους που ζούμε τρώγωντας φαίνεται αδιανόητο και απίστευτο ,κάτι σαν "θαύμα". Αλλά τελικά πιθανά θα πέφταμε στην περίφημη ρήση του Κρόουλυ ο οποίος είπε στο Magick in Theory and Practice ότι

ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ. Ο μαθητής θα πρέπει να μην αποδώσει καμία αντικειμενική ή φιλοσοφική αξία σε αυτά.

Διάφοροι συμμετέχοντες στα εδώ φόρουμ όπως ο φίλος Γιώργος (Χαοτική Μαγεία), ο φίλος jbg (σαμανισμός) και άλλοι που δεν εργάζονται με το "παραδοσιακό" Δυτικό μοντέλο της Καββάλα, εχουν πιάσει επίσης το ίδιο νόημα στο επίκεντρο της συνειδητότητας,συγχρονικότητας και έλλειψης φίλτρων και Εγώ που συνίστανται στην επιτυχία της όποιας διαδικασίας μέσα απο τη "χαλαρότητα" και τη σύμπλευση της ατομικότητας με το Σύμπαν. Είναι κάτι που το καταλαβαίνει αργά ή γρήγορα οποιοσδήποτε σοβαρά ενασχολούμενος, αλλιώς κινδυνεύει η ψυχική και σωματική του υγεία ανεξαρτητως συστήματος. Εάν δεν μπορείς να αισθανθείς ότι είσαι ένα με το Ολον τότε καλύτερα να μην ασχοληθεί κανείς με την θρυλική αυτή Τέχνη επικλήσεων οντοτήτων.


Ο Καββαλιστής βασισμένος στο αρχετυπικό σύμβολο του Δέντρου της Ζωής προσπαθεί να εκφράσει τα πάντα με όρους του συμβόλου του Δέντρου και τις διάφορες εκφάνσεις του Θείου απο ένα σημείο και πέρα (αυτό που συνήθως δεν έχει να κάνει με το αόρατο μέρος του ορατού σύμπαντος) με αγγελικούς και δαιμονικούς όρους σε μία πολύπλοκα κατανεμημένη υφή.Δηλαδή οτιδήποτε απο μοίρα του ζωδιακού,ανθρώπινο συναίσθημα'η ελαττωμα κτλ κτλ ανάγονταν στην δυιστική και ανθρωπομορφική αντίληψη αγγελων και δαιμόνων για να υπάρχει η επεξεργασία απο τον επικαλούμενο άνθρωπο της αντίστοιχης ποιότητας χαρακτηριστικού (πονηροί οι αρχαίοι έ???).

Δεν ξέρω περίπτωση ανάστασης καταγεγραμμένης με τη χρήση τυπικών απο Γριμόρια και νομίζω ότι δεν υπάγεται ούτε στη δικαιοδοσία αγγέλων ούτε και δαιμόνων, κάτι που στο Δυτικό παραδοσιακό σύστημα ανάγεται στο ότι όλα αυτά τα "πλάσματα" είναι άβουλα ρομπότ-εκφάνσεις του Θείου με συγκεκριμένες αρμοδιότητες, δηλαδή κατά την παράδοση δεν μπορείς να ζητήσεις νερό απο έναν που πουλάει ψωμί. Πολλά Γριμόρια δε διατείνονται ότι μπορεί κανείς να κάνει απίστευτα πράγματα με τη βοήθεια των δαιμόνων, εγώ πιστεύω ότι αυτά είναι συμβολικά , κάτι ανάλογο με την ύπαρξη της φιλοσοφικης λίθου.

Βέβαια εαν αποτελούν ακατέργαστες μονάδες του υποσυνειδήτου μας ή όχι θέλει κουβέντα αρκετή που θα την κάνουμε στην πορεία,άν και δείχνονται ως όντα με ανεξάρτητη προσωπικότητα, πολλοί έχουν καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το μικροκοσμικό κομμάτι είναι του εαυτού μας και το μακροσκοπικό κομμάτι ενός άγγελου ή δαίμονα είναι ανεξάρτητο ως προσωπικότητα (θεωρώ ότι πιθανά να είναι ένα τεράστιο στοιχειακό όν κατασκευασμένο απο την ανθρώπινη λατρεία ή βλαστήμια το οποίο μετά απο τόσες χιλιετηρίδες να δείχνει παντοδύναμο είτε τελικά είναι τεχνητό είτε απαρχής κοσμογονικά τοποθετημένο).

H Dion Fortune π.χ έλεγε ότι στην υλιστική εποχή της λογικής που ζούμε συχνά παραβλέπουμε ότι υπάρχει οργανωμένο και με νοημοσύνη κακό. Αυτο θα έπρεπε να ιδωθεί τόσο κυριολεκτικά όσο και μεταφορικά.

Πάντως είναι μανούλες σε υποθέσεις που διευκολύνονται πνευματικά αλλά και σε ασθενειες επι του υλικού πεδίου. Ο "δαίμονας" π.χ M@rb@s είναι ενδεδειγμένος για θεραπείες και αρκετοί τον εχουν χρησιμοποιήσει με αυτή την ιδιότητα (άν και ένας έμπειρος θεραπευτής με πολύ υψηλό επίπεδο θεωρητικά δεν θα τον χρειαζόταν).
Τώρα ο επικαλούμενος στερούμενος ανώτερης γνώσης θα τον καλέσει να "καθαρίσει" για πάρτη του και να θεραπεύσει κάποιον ασθενή.

Ο "δαίμονας" θα εμφανιστεί μέσα στη συνείδηση του τελετουργού και εκεί ο τελετουργός θα συνομιλεί μαζί του όπως με εναν άγνωστο και θα του πεί Θέλω να θεραπευθεί ο τάδε άνθρωπος. Ο άνθρωπος θα θεραπευθεί σίγουρα απο πνευματικές και ψυχικές ασθένειες ή νευροασθένειες ή ακόμα και καρκίνο αλλά ανίατες π.χ να φυτρώσει πόδι στον κουτσό δεν γίνεται.Ουσιαστικά ίσως ο "δαίμονας" μας να βοηθήσει τονώνοντας την ικανότητα αυτοθεραπείας κάποιου.

Το πρόβλημα όμως που έχει παρατηρηθεί είναι ότι εάν ο τελετουργός δεν βάλει τους όρους του, τότε ο "δαιμονας" αναζητά την συντομότερη λύση, δηλαδη μπορεί να στραγγίξει απο την ενέργεια της ζωής τους γονείς ,τον σύντροφο ή τον σκύλο σου ή τα φυτά σου εντός του σπιτιού σου για να επιτευχθεί το ποθούμενο αποτέλεσμα.

Σε κάποιο πόστ παρέθεσα ένα λίνκ απο έναν τύπο που την πάτησε με τον παραπάνω και ο τοπος που τον επικαλέστηκε είχε τρίχες του σκύλου του (αρα και το DNA του). Ο άνθρωπος που νοσούσε θεραπεύτηκε αλλα ο σκύλος πέθανε πρός μεγάλη απογοητευση του τελετουργού. Απαξ και κληθει κάποιος και αναπτυχθεί "γνωριμία" τότε δεν χρειάζεται τυπικό ή τελετουργία και σε βοηθά ή σε συμβουλεύει ερχόμενος όποτε τον καλέσεις και συνήθως δίνει ένα shοrtcut για το παραπάνω.

Κάποιος σοβαρός φίλος που εργαζόταν στον Νομό Θεσπρωτίας κάποιο φεγγάρι μου είπε για κάποιον τύπο που εργαζόταν με κάποια Γριμόρια, είχαν ασπρίσει τα μαλλιά του παντελώς και έκανε κάποια "θαύματα" θεραπειών με τη βοήθεια "δαιμόνων" επι πληρωμη βέβαια (κάποιος είχε δώσει για τη μάνα του 1500 ευρώ). Ο συγκεκριμένος όταν ρωτήθηκε απο κάποιον να του δείξει τον τρόπο του είπε ότι οι "δαίμονες" είναι σαν τα άγρια σκυλιά του και άν πάει "ξένος" να τα χαιδέψει μπορεί και να του κάτσουν αλλά να του κόψουν και το χέρι, και τον απέτρεψε.

Βέβαια σε μία θεραπεία μπορεί ο "δαίμονας" να κινητοποιήσει και άλλες διαδικασίες π.χ να βρείς σε χρόνο dt γιατρούς κατάλληλους, χρήματα,κρεβάτια και όλα τα συναφή χωρίς να υπεισέρθει σε άμεση θεραπεία.

Προσωπικά δεν έχω εργαστεί πρακτικά ποτέ έτσι, απλώς προσπάθησα πρίν χρονια να δώ ιδίοις όμμασι αυτά τα παράξενα όντα και αργότερα με πιό εμπλουτισμένη γνώση να καταλάβω το ρόλο τους στην ανθρώπινη ψυχή ή το κοσμικό γίγνεσθαι και τη σφαίρα επιρροής τους ρωτώντας τα αλλά μη τοποθετώντας εργασία ή κανοντας συμφωνία με αυτά. Ενα είναι σιγουρο, μπορεί να σε θαμπώσουν με αλήθειες στην αρχή και να σου πούν απίστευτα πράγματα π.χ είσαι υιοθετημένος, σε πήραν απο εκεί τότε, έγινε αυτό και εκείνο και να τα τσεκάρεις όλα και να τα βρείς αληθινά (λογικό καθώς έχουν πρόσβαση ως όντα άλλου πεδίου και σε περισσότερες πληροφορίες που βρίσκονται τόσο στο υποσυνείδητο μας όσο και στο συλλογικό ασυνείδητο.)

Στη συνέχεια όμως ένα ψέμα θα σου πούν, και όχι μόνο και θα στα κάνουν όλα ρημάδι καθώς δεν συμπαθούν τον άνθρωπο που θα τα αναγκάσει να κάνουν το θέλημα του εκτός εάν αυτός είναι σεβάσμιος και αξιοσημείωτος απέναντι στο Δημιουργό των Πάντων και αυτό είναι παραδοσιακή και πολύ παλαιά άποψη.

Αντιλήφθηκα πάντως απο τα λεγόμενα τους ότι όποιος τα βάζει να κάνει δουλειές του απομυζούν ώς πληρωμή και ένα κομμάτι της φύσης τους να συγκατοικήσει μαζί σου. Αυτό εάν κάποιος έχει αδούλευτο χαρακτήρα, αυτός που έχει δουλέψει με το Εγώ του και το έχει παραγκωνίσει ικανοποιητικά δεν έχει κίνδυνο. Σχεδόν κανένα απο αυτά δεν συμπαθεί τον άνθρωπο και είναι ανταγωνιστικά απέναντι στον Μάγο σε αντίθεση με πνεύματα της Φύσης, στοιχειακά, αγγελικά κτλ τα οποία είναι πιό καλόβολα (όχι όλα)και συζητήσιμα εάν σε δούν αγνό ως πρός τις προθέσεις σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YHVH
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
356 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 15:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως, συγκεκριμένα στο θέμα της θεραπείας, αν κάποιος χρειάζεται σώνει και καλά εξωτερική βοήθεια μπορεί πάντα να επικοινωνήσει με τον φίλο RPAL και να μην μπλέξει με Μάρμπες και Σία. Από την άλλη, προσωπικά δε γνωρίζω τους περιορισμούς που τίθενται σ' αυτές τις περιπτώσεις και τα λοιπά και τα λοιπά.

-ΥΗVH
Light in extension

Solve et Coagula
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 22:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Yngwie

Διάφοροι συμμετέχοντες στα εδώ φόρουμ όπως ο φίλος Γιώργος (Χαοτική Μαγεία), ο φίλος jbg (σαμανισμός)



απλα ανιμιστικης αντιληψης φιλτατε Yngwie - το ξερεις οτι αντιπαθω τις μεθοδους και τις ταμπελες


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Leonard
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2006, 14:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Leonard  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Leonard  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
______________________________________________________________
Μεταφορά μηνυμάτων και αποσπασμάτων που έχει αποστείλει το μέλος
Leonard, σε Δεσμευμένο Χώρο.

Τα κείμενα εκφράζουν άκρως εμπρηστικούς, αντικοινωνικούς ιδεασμούς
και προτρέπουν σε στάσεις, συμπεριφορές και πράξεις που προσβάλλουν
την ανθρώπινη υπόσταση, ατομική και κοινωνική.

Ο συγγραφέας υποτιμάει την νοημοσύνη των αναγνωστών, μα πάνω απ'όλα
προσβλέπει στην βίαιη κατάργηση της ανθρώπινης βούλησης με μεθόδους
που στοχεύουν σε ψυχολογικές ανασφάλειες, αδυναμίες, δυσκολίες και
στην εκμετάλλευση του ψυχικού πόνου των άλλων.

Παρακαλούμε, παρολαυτά τους Συζητητές να θυμούνται ότι τόσο
διαδικτυακά όσο και με παραδοσιακότερες εκδοτικές μεθόδους κείμενα
σαν αυτά είναι άφθονα στην εποχή μας και ότι τέτοια ζητήματα
απαιτούν για τον χειρισμό τους βαθύτατο στοχασμό και κατανόηση
για την ανθρώπινη φύση. Ο Διάλογος, εάν γίνεται με στόχο τη
διεύρυνση της Συνείδησης(δικής μας και των άλλων) καθώς και
την αντιμετώπιση της κάθε είδους προσωπικής και συνολικής/κοινωνικής
αλλοτρίωσης, είναι από τα καταλληλότερα μέσα που υπάρχουν...

Σας ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

- 16/10/2006 -
______________________________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 26 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy