ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 "Ancient Aliens" - τηλεοπτική σειρά του History channel
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 39
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 16:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 16:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ωραίο χιούμορ Allzzaro.
Επί τη ευκαιρία σου εχω στείλει π.μ. σχετικά
με βότανα.Το έχεις λάβει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 16:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ωραίο χιούμορ Allzzaro.
Επί τη ευκαιρία σου εχω στείλει π.μ. σχετικά
με βότανα.Το έχεις λάβει?

Eυχαριστώ ΝΙΚΟΜΑΧΕ.
Πρόκειται περί χιούμορ βέβαια και ο oanhssea το σηκώνει..
Σε οτι αφορά τα pm δεν ξέρω πως τα βλέπουν.. το ψάχνω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 16:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει μια ενότητα με το όναμα Inbox
κάτω-κάτω στη σελίδα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 16:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin.


Η αλήθεια είναι ότι ΔΕΝ πρόσεξα πολύ το μήνυμα του Craven. Credits σε αυτόν λοιπόν που βρήκε πρώτος τη διάψευση και ας πούμε ότι εγώ παράθεσα μια επιπλέον πηγή πληροφορία. Πάει αυτό.


Τώρα ο λόγος για τον οποίο απευθύνθηκα στον άλεξ είναι αυτό που γράφει:

quote:
Εχουν ανάγκη και το κάνουν αυτό,φοβούνται μια διαλυθεί η ψευδαίσθηση που ζουν,έκαναν πολλά χρόνια για να την χτίσουν.


Μπούρδες, απλώς πρέπει να ΜΗ χάφτεις ότι σου πλασάρουν.


Λέει εμένα, το Γιάννη ή όποιον άλλο αντιμετωπίζει με σκεπτικισμό το θέμα φοβισμένους. ΩΠΑ ρε Τσακ Νόρις που δε φοβάσαι τίποτα. Πάντως πληροφοριακά ΛΙΓΑ πράγματα φοβάμαι στη ζωή μου και ένα "περίεργο" σκάλισμα δεν είναι ένα από αυτά. Μη βιάζεσαι να χαρακτηρίζεις


Και συνεχίζει το ειρωνικό ύφος:

quote:
Είναι κάπως θλιβερό αυτό.Απο την άλλη όμως, εμείς δεν πρέπει να είμαστε τόσο σκληροί μαζί τους και να τους τα λέμε χύμα,είναι αμαρτία γιατί τους πληγώνουμε.


Ώπα ρε "ατρόμητε" που το παίζεις και λαρτζ και μας τη χαρίζεις. Εμένα αυτά με ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ. Ο εγωισμός του δήθεν ξερόλα με ενοχλεί. Ειδικά αν ξέρω από το παρελθόν τι παίζει με τον καθένα. Γιατί αυτό δεν είναι το παρθενικό μήνυμα του άλεξ/strangerz ούτε η πρώτη φορά που με "συναντάει" σε συζήτηση.

Σύνοψη. Δεν έχω σκοπό να πείσω ή να κυνηγήσω τον άλεξ. Θέλω απλώς να μη μιλάει τόσο προκλητικά. Για αυτό έκανα την παρέμβαση αυτή.


Με καταλαβαίνεις admin; Απορίες;

Παρεμπιπτόντως, έστω ότι είναι αληθώς του μεσαίωνα το σκάλισμα αυτό. Υπόθεση εργασίας κάνω άσχετα που έχουμε θεμελιώσει ότι δεν είναι. Τι ακριβώς αποδεικνύει;

1. Ότι είχαν ανακαλύψει κάποια ουσία σαν LSD τότε, και μέσα στη μαστούρα του ο γλύπτης είδε κάτι τέτοιο μέσα στη μαστούρα του;

2. Ότι η τέχνη δίνει σε κάποιους "ενόραση" ασυναίσθητα; Δηλαδή ζωγραφίζω εγώ κάτι από τα φαντασία μου και αυτό επαληθεύεται;

3. Ότι ο καλλιτέχνης ο συγκεκριμένος είχε τέτοιες μέντιουμ ικανότητες

4. Ότι κάποιος δικός μας ταξίδεψε στο παρελθόν και τον είδανε;

5. Ότι ήταν ούφο;

6. Ότι κάποιος με κάποιο τρόπο είχε δει κάτι τέτοιο και είπε να το σκαλίσουν;


Ποια είναι η ιστορία πίσω αλλά αυτά ακριβώς; Όχι random στοιχεία που δήθεν δεν "κολλάνε" και άσε τον αναγνώστη να σκεφτεί. Συγκεκριμένα τι παίζει από τα παραπάνω.

Ακριβώς στο ίδιο πνεύμα της παραπάνω παραγράφου θα πω και στον αγαπημένο μου γείτονα:

Ρε Φώτη, στο έχω ξαναπεί. Δε μιλάς ανοιχτά. Δώσε μας συνεκτική, λογική και στηριγμένη με στοιχεία που να οδηγεί σε κάποιο συμπέρασμα. Ότι αυτοί έκαναν τα πράγματα. Όχι λίγο από όλα. Λίγο ancient aliens λίγο αρχαία υπερτεχνολογία λίγο λιακό, λίγο Σίτσιν με ολίγη μαγιονέζα στο φούρνο. Δε μαγειρεύουμε. Μιλάμε σοβαρά (υποτίθεται).

Θα ξαναπώ επίσης το εξής πάνω σε αυτό:


quote:
Μην τρελλαθούμε τώρα agnostic!!
Βγάζεις παρανοική την αναφορά οτι οι Χαλδαίοι διδάχτηκαν απο κάποιους και δέχεσαι οτι μόνοι τους ανεκάλυψαν γαλαξίες, άστρα και πλανήτες καθώς και τις κινήσεις τους?
Εάν πάλι νομίζεις οτι θα μπορούσαν, άποψη σου αγαπητέ.. Σεβαστή..


Πάλι τα ίδια. Εντάξει ρε Φώτη. Εσύ είσαι το άνω φράγμα της ευφυΐας της ανθρωπότητας. Ότι μπορείς να σκεφτείς εσύ είναι εφικτό τα υπόλοιπα όχι. ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι αρχαίοι ήταν λιγότερο έξυπνοι από εσένα. Αυτός είναι ο πυρήνας του συλλογισμού σου. Περιττό να σου πω ότι όχι εμένα αλλά ούτε τον 2χρονο ανηψάκι μου δεν πείθει αυτό.

Πάρε χαμπάρι επιτέλους ότι μπροστά σε πολλούς που έζησαν όχι στην Αρχαία Αίγυπτο αλλά πριν 30 000 χρόνια είσαι ΧΑΖΟΣ και ΛΙΓΟΣ στην ευφυΐα, την ετοιμότητα, την πονηριά, την ικανότητα να μηχανεύονται λύσεις κτλ.

Για του λόγου το αληθές:

http://www.bionomics-institute.org/text/resource/articles/ar_020.html


The connection between the surge in the food supply and the population explosion is self-evident. But for decades, researchers were baffled by the clay objects (cones, spheres, cylinders, pyramids, disks, etc.). Most assumed they were toys or ornamental beads. But after years of research, University of Texas archaeologist Denise Schmandt-Besserat pieced together a far more compelling story.

Like their modern counterparts, prehistoric farmers needed to keep track of their goods. The clay objects were tokens used in accounting. A cylinder, for example, stood for a sheep; a sphere for a bushel of wheat. Quite often tokens were stuffed inside clay envelopes and used for bills of lading. When a distant buyer received a shipment of wheat, he would smash open the clay envelope to check the number of bushels against the number of tokens.


Οι ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΙ Κρο- Μανιόν, Homo sapiens όπως και εμείς ΧΩΡΙΣ γραφή αλλά με μικρά πήλινα αντικείμενα σε δοχεία ΞΕΡΑΝΕ τι πουλούσανε και ξέρανε και είχαν σκεφτεί τρόπους εξασφάλισης της...διαφάνειας στο εμπόριο. Μάλιστα για να μη γίνονται λαμογιές τα δοχεία ήταν από παντού κλειστά και για να βρεις το περιεχόμενο έπρεπε να τα σπάσεις άρα κανένας δε μπορούσε να εξαπατήσει τον παραλήπτη.


Εσύ θα το σκεφτόσουν αυτό ;
Πώς εξασφαλίζεται το αδιάβλητο των συναλλαγών ΧΩΡΙΣ γραφή;ΟΕΟ;
Θες να σου απαριθμήσω καμιά 100στη προβλήματα που οι αρχαίοι ή οι προϊστόρικοί άνθρωποι ΕΛΥΝΑΝ και που αν σου πω εσένα σήμερα να τα λύσεις ΧΩΡΙΣ ηλεκτρισμό ή ΧΩΡΙΣ γραφή (δηλαδή με τα ίδια μέσα που είχαν τότε) θα μου πεις ότι δε γίνεται;


Άλλο παράδειγμα:
http://anthro.palomar.edu/homo2/mod_homo_5.htm

Συσκευή που ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΖΕΙ την ανθρώπινη ικανότητα να πετάς ακόντια. 25 000 ετών. Αυτό βασικά ήταν...η πυρηνική βόμβα της εποχής, το όπλο που βοήθησε να εξαφανίσουν τους Νεάτερνταλ οι πρόγονοί μας...

Για να μη μιλήσουμε για τα "αυτόματα" και τις άλλες εφευρέσεις των αρχαίων Ελλήνων...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 17:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro Μην τρελλαθούμε τώρα agnostic!!
Βγάζεις παρανοική την αναφορά οτι οι Χαλδαίοι διδάχτηκαν απο κάποιους και δέχεσαι οτι μόνοι τους ανεκάλυψαν γαλαξίες, άστρα και πλανήτες καθώς και τις κινήσεις τους?
Εάν πάλι νομίζεις οτι θα μπορούσαν, άποψη σου αγαπητέ.. Σεβαστή..

ID Πάλι τα ίδια. Εντάξει ρε Φώτη. Εσύ είσαι το άνω φράγμα της ευφυΐας της ανθρωπότητας. Ότι μπορείς να σκεφτείς εσύ είναι εφικτό τα υπόλοιπα όχι. ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι αρχαίοι ήταν λιγότερο έξυπνοι από εσένα. Αυτός είναι ο πυρήνας του συλλογισμού σου. Περιττό να σου πω ότι όχι εμένα αλλά ούτε τον 2χρονο ανηψάκι μου δεν πείθει αυτό.


Καλώς το στρουμφάκι
Πού ήσουνα εσύ μωρέ .. αχουτο..
Τι είπα και μου θύμωσε μωρέ και μου μιλάει έτσι.
Λοιπόν ακου. Εγώ είμαι ζυγός. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό?
Εχω το χάρισμα να πείθω τους πάντες. αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν θέλω να πείσω κανέναν ειδικά το ανηψάκι σου
ματς μούτς μωρέ το αποθύμησαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 17:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως βλέπω τα pm ρε παιδιααααα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 17:09:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ID A
quote:
Εσύ θα το σκεφτόσουν αυτό ;
Πώς εξασφαλίζεται το αδιάβλητο των συναλλαγών ΧΩΡΙΣ γραφή;ΟΕΟ;
Θες να σου απαριθμήσω καμιά 100στη προβλήματα που οι αρχαίοι ή οι προϊστόρικοί άνθρωποι ΕΛΥΝΑΝ και που αν σου πω εσένα σήμερα να τα λύσεις ΧΩΡΙΣ ηλεκτρισμό ή ΧΩΡΙΣ γραφή (δηλαδή με τα ίδια μέσα που είχαν τότε) θα μου πεις ότι δε γίνεται;

ΟΕΟ... είμαι πολυμήχανος και αν βάλεις στοίχημα θα το χάσεις.


quote:
Ρε Φώτη, στο έχω ξαναπεί. Δε μιλάς ανοιχτά. Δώσε μας συνεκτική, λογική και στηριγμένη με στοιχεία που να οδηγεί σε κάποιο συμπέρασμα. Ότι αυτοί έκαναν τα πράγματα. Όχι λίγο από όλα. Λίγο ancient aliens λίγο αρχαία υπερτεχνολογία λίγο λιακό, λίγο Σίτσιν με ολίγη μαγιονέζα στο φούρνο. Δε μαγειρεύουμε. Μιλάμε σοβαρά (υποτίθεται).

Ναί μου τα έχεις ξαναπεί.
Αγάπα το φίλο σου με τα ελαττώματα του...

Edited by - allzzaro on 16/04/2011 17:21:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 17:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro:
quote:
Θα σε μαλώσω agnostic.
Mου αρέσει που είσαι και συντονιστής του esoterica.
Σε πειράζω
Δές..http://www.esoterica.gr/articles/history/atenciv/atenciv.htm

allzzaro, πραγματικά μόνον ως αθώο "πείραγμα" θα προτιμούσα να το εκλάβω κάτι τέτοιο...
Το άρθρο, "Οι δέκα κορυφαίοι αρχαίοι πολιτισμοί με προηγμένη τεχνολογία", στο οποίο παραπέμπεις και το οποίο συγκαταλέγεται στον μακρύ κατάλογο άρθρων/ειδήσεων του Esoterica, αναγράφεται ως(και είναι) μεταφρασμένη αναπαραγωγή από άρθρο πολύ παλαιότερου τεύχους του γνωστού περιοδικού έρευνας του χώρου του Ανεξήγητου, της Κρυπτο-Αρχαιολογίας, της Ουφολογίας κ.ο.κ. "Atlantis Rising".
Δεν αντανακλά τις απόψεις του χώρου συνολικότερα, καθώς και τις απόψεις των συνεργατών/συντελεστών εξατομικευμένα.

Η "ένσταση" ή αναρώτηση/απορία του Agnostic περί Οσιριακού Πολιτιτισμού, αν καταλαβαίνω σωστά αναφέρεται στην ανυπαρξία του όρου αυτού στις Ιστορικές Επιστήμες. Και αν πρόκειται γι'αυτό είναι ορθότατη και φυσικά γνησιότατη. Ο όρος προφανέστατα έχει εσωτεριστική/μυστικιστική προέλευση και αναφέρεται στην "υπόθεση" της ύπαρξης ανεπτυγμένου αιγυπτιακής προέλευσης πολιτισμού στην προ-δυναστική εποχή και σε βάθος χρόνου παλαιότερα από 10.000 έτη(τουλάχιστον...). Αν πρόκειται για κάτι άλλο, ας με διορθώσει ο Agnostic καθώς δεν έχουμε κιόλας επικοινωνήσει για το ζήτημα.

--------------------------

Μία μικρή υπενθύμιση, του απολύτως τετριμμένου πιστεύω, αλλά που μάλλον χρειάζεται. Αποτελεί βέβαια και μία πρόταση για περίσκεψη προς τον κάθε ενδιαφερόμενο:

Η κατάταξη των ανθρώπων σε γενικότερες "ιδεολογικές" κατηγορίες αποτελεί στοιχείο/μέθοδο κυρίως για τη διευκόλυνση της κατανόησης και όχι αντικειμενικό κριτήριο και δεν παραπέμπει σε ουσιαστικά/πραγματικά χαρακτηριστικά κατ'ανάγκη, με ομοιογενή τρόπο για όλους όσους κατατάσσονται από τον οποιονδήποτε σε κάποια κατηγορία.
Για παράδειγμα, όσοι παρουσιάζουν μία έλξη προς τις επιστήμες ή την επιστημονική μέθοδο εν γένει, ή ακόμη και όσοι έχουν επιστημονική παιδεία (μερικές φορές και ενταγμένοι στο ευρύτερο "ακαδημαϊκό" περιβάλλον), δεν είναι και πάντα οι καταλληλότεροι εκφραστές τόσο της επιστήμης όσο και της επιστημονικής μεθόδου, ούτε και του ορθολογισμού. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου γίνονται αντιληπτές βαναυσότατες καταστρατηγήσεις κάθε δημιουργικής και μετριοπαθούς/ισορροπημένης "επιστημονικότητας" από τους ίδιους που υποτίθεται την εκφράζουν. Ανάλογα με τα προηγούμενα ισχύουν και για τον χώρο της Φιλοσοφίας καθώς και της Φιλοσοφικής Μεθόδου.

Από την "άλλη πλευρά", η ελευθερία της σκέψης και της έκφρασης καθώς και ο σεβασμός της ανθρώπινης υπόστασης και των ατομικών δικαιωμάτων δε σημαίνει πως δικαιοδοτεί τον καθένα να βαπτίσει το οτιδήποτε ως εύλογο, μία δικαιολογημένα ισοπίθανη εκδοχή, ως κάτι που είναι εν δυνάμει πραγματικό μόνον και μόνον επειδή είναι δυνατόν αυτό το "κάτι", το "οτιδήποτε" να γίνει διανοητό...
Αν κάποιος θέλει να περάσει κάτι ως επιστημονικό, θα πρέπει να το περάσει επίσης κανονικά και από την "κρισάρα" της Επιστήμης ή/και της Φιλοσοφίας, οφείλει να σεβαστεί πάνω απ'όλα το ζητούμενο όλων -όσων αναζητούν- που είναι ή θα πρέπει να γίνει, ο Σεβασμός της Αλήθειας.
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει τουλάχιστον να καταλήξουμε να ξέρουμε κάθε φορά για τι μιλάμε: για κάτι επιστημονικό, κάτι θρησκευτικό, κάτι εσωτεριστικό, κάτι ψυχολογικό, κάτι διασκεδαστικό; ...

Προσωπικά δεν βλέπω πάντως, όσο προχωράω στη ζωή και στην εμπειρία, το οποιοδήποτε πραγματικό εμπόδιο για να είναι η Αναζήτηση απόλυτα Επιστημονική όσο και Φιλοσοφική! 'Αλλωστε αυτό και είναι ένας από τους βασικούς στόχους του Οργανισμού Esoterica γενικότερα.

Όποια εμπόδια υπάρχουν, ανήκουν στις στρεβλές στάσεις μας απέναντι στα πράγματα, απέναντι στον διάλογο και στις διαφόρων τύπων ιδεοληψίες και αγκυλώσεις μας.

--------------------------

Το ζήτημα πάντως με τις περίεργες αυτές γεωλογικές διαμορφώσεις και κατασκευές που βρίσκονται στην περιοχή ανάμεσα στις ερήμους Τακλιμακάν/Τακλαμακάν και Γκόμπι και που μας έκανε γνωστό ο GRIGORIANOS, μου έχει εξάψει τη φαντασία και το βρίσκω αυθεντικά μυστηριώδες! Το ψάχνω κι εγώ από την πλευρά μου καθώς μέχρι τώρα τα όποια δεδομένα αναφαίνονται από την διερεύνηση, μου έχουν κρατήσει αμείωτο -και μάλλον αυξανόμενο- το ενδιαφέρον!



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 17:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro, πραγματικά μόνον ως αθώο "πείραγμα" θα προτιμούσα να το εκλάβω κάτι τέτοιο...

Το διευκρίζω καλέ μας admin μην με μαλώνεις..

quote:
Δεν αντανακλά τις απόψεις του χώρου συνολικότερα, καθώς και τις απόψεις των συνεργατών/συντελεστών εξατομικευμένα.

Στην αρχική σελίδα του esoterica κάτω απο το λογότυπο αναφέρονται τα εξής: Μυστήριο ανεξήγητο, μεταφυσικό, ufo, παραψυχολογία κλπ σε οτι αφορά τις απόψεις το χώρου συνολικότερα.
Νομίζω οτι ο Οσιριακός πολιτισμός να συνάδει με κάποια απ`όλα αυτά τα παραπάνω οπότε δεν συμφωνώ ολοκληρωτικά με αυτό το οτι δεν αντακλά τις απόψεις του χώρου νομίζω, εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος.

quote:
Η "ένσταση" ή αναρώτηση/απορία του Agnostic περί Οσιριακού Πολιτιτισμού, αν καταλαβαίνω σωστά αναφέρεται στην ανυπαρξία του όρου αυτού στις Ιστορικές Επιστήμες. Και αν πρόκειται γι'αυτό είναι ορθότατη και φυσικά γνησιότατη. Ο όρος προφανέστατα έχει εσωτεριστική/μυστικιστική προέλευση και αναφέρεται στην "υπόθεση" της ύπαρξης ανεπτυγμένου αιγυπτιακής προέλευσης πολιτισμού στην προ-δυναστική εποχή και σε βάθος χρόνου παλαιότερα από 10.000 έτη(τουλάχιστον...). Αν πρόκειται για κάτι άλλο, ας με διορθώσει ο Agnostic καθώς δεν έχουμε κιόλας επικοινωνήσει για το ζήτημα.

Μάλλον έτσι είναι.
Ο όρος αυτός δεν είναι αποδεκτός απο την Ιστορική Επιστήμη την οποία ενστερνίζεται ο agnostic. Η μυστικιστική προέλευση όμως, (δεν ξέρω για την εσωτεριστική) σίγουρα δεν είναι και αυτή αποδεκτή απο την Επιστήμη οπότε λογικά και εκεί θα είναι αρνητικός ο agnostic καθώς και αυτός ο όρος 10.000 έτη..οπου η επιστήμη βγάζει σπυράκια όταν τον ακούει... Εκτός αν εκεί δεν είναι αρνητικός.. λεω..

quote:
Το ζήτημα πάντως με τις περίεργες αυτές γεωλογικές διαμορφώσεις και κατασκευές που βρίσκονται στην περιοχή ανάμεσα στις ερήμους Τακλιμακάν/Τακλαμακάν και Γκόμπι και που μας έκανε γνωστό ο GRIGORIANOS, μου έχει εξάψει τη φαντασία και το βρίσκω αυθεντικά μυστηριώδες! Το ψάχνω κι εγώ από την πλευρά μου καθώς μέχρι τώρα τα όποια δεδομένα αναφαίνονται από την διερεύνηση, μου έχουν κρατήσει αμείωτο -και μάλλον αυξανόμενο- το ενδιαφέρον!

Θα χαρούμε να μοιραστείς μαζί μας οτι αποκομίσεις για το θέμα αυτό.


Edited by - allzzaro on 16/04/2011 17:58:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 17:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
IndustrialAngel:
quote:
Με καταλαβαίνεις admin; Απορίες;

Δεν είχα και ιδιαίτερες απορίες εξαρχής, IndustrialAngel. Στόχος μου ήταν βασικά να πιέσω/ωθήσω ώστε να παραδεχτείς το σφάλμα σου.

Παρεμπιπτόντως, η πηγή BIOLOGICAL ANTHROPOLOGY TUTORIALS του Κολλεγίου Palomar στην Καλιφόρνια, από την οποία παράθεσες ένα παράδειγμα είναι πράγματι εξαιρετική! Την γνωρίζω κι εγώ από παλαιότερα και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον ενδιαφερόμενο για τα ζητήματα αυτά!


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 18:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
industrialangel,εμένα να δείς πόσο μου την σπάει ο εγωισμός και το ειρωνικό ύφος και μπορώ να πώ οτι τον διακρίνω στους περισσότερους σκεπτικιστές εδω μέσα.

Σε κάθε εσωτεριστικό θέμα που υπάρχει στο esoterica πλακώνουν οι σκπετικιστές και λερώνουν το θέμα με την ειρωνία και την χλευή τους,αυτό φίλε μου είναι μια πραγματικότητα,μπορείς να το δείς σε όποιο θέμα και να ανοίξεις.

Και πρόσεξε εδώ,δεν άρχισα εγώ να ειρωνεύομαι,ο γιανιςψευτης το άρχισε,γιατί δεν είπες τίποτα και σε αυτόν? Ε, ντάξει τώρα τί να λέμε,απλά "καταδικάζουμε" την ειρωνία και την χλεύη όποτε μας συμφέρει.

Anyway καλό θα ήταν να μην το συνεχίσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 19:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΟΤΑΝ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ/ΔΙΑ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ ΣΑΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΤΙ
ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΥΠΗΡΧΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ GOOGLE EARTH
ΠΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΤΟ ΓΕΩΓΛΥΦΙΚΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
ΟΤΑΝ ΕΓΙΝΕ ΓΝΩΣΤΗ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΥΤΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΘΗΚΕ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΟΣ ΜΕ ΜΙΑ
ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΦΩΤΕΙΝΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΥΝΑΤΟ
ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΥΧΑΙΑ
ΕΔΩ ΤΙΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΖΟΡΙΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ

ΑΦΗΝΩ ΕΔΩ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟ ΘΕΜΑ ΣΥΓΚΑΛΥΨΗΣ ΤΕΤΟΙΩΝ ΚΑΥΤΩΝ ΣΗΜΕΙΩΝ
ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ GOOGLE EARTH
(ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΙΑ ΤΑΚΤΙΚΗ ΤΟΥΣ)
ΚΑΙ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΜΕ E MAIL ΣΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΠΙΣΩ
ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ
Η ΠΑΛΑΙΑ

Η ΝΕΑ

ΚΑΙ ΕΔΩ Η ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑ

ΤΩΡΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΙ
ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΤΟ ΓΕΩΓΛΥΦΙΚΟ
Ή ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ Ή ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ
ΑΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ
ΚΑΙ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΘΕΩΡΙΑ Ή ΕΞΗΓΗΣΗ
ΤΟΥ ΤΙ ΓΥΡΕΥΕΙ ΜΙΑ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΤΡΟΠΙΑΣ ΓΙΓΑΝΤΙΕΩΝ
ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΕΙΚΟΝΑ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗ
ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΟΥΘΕΝΑ, ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΓΗΣ, ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ...
..........
......
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 19:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον φίλε γρηγοριανέ,μόνος το βρήκες αυτό?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 19:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ
ΑΣΤΗΝ ΑΥΤΗΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ
ΣΤΗΝ ΚΙΝΑ ΤΩΡΑ
ΟΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΓΙΓΑΝΤΙΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ
ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΣΧΕΔΙΑ
ΠΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΑΠΕΧΟΥΝ 37 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΕΥΘΥΓΡΑΜΙΣΜΕΝΑ!!!
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ????
ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΡΦΗ ΓΡΑΦΗΣ????
ΚΩΔΙΚΑ????

Ή ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΥΨΟΣ
ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΟΓΕΙΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΣΑΡΔΗΝΙΑ
40 27 17 17 Ν
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΝΗΣΙ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ
ΕΚΕΙ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΓΑΝΤΙΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ
ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΦΥΤΡΩΝΟΥΝ ΔΕΝΤΡΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ
ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΨΗΛΑ ΜΟΝΟ (8 ΧΛΜ) ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΔΙΑ
ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ

ΑΡΧΑΙΟΣ ΑΣΤΡΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟΛΜΗΡΟΥΣ ΘΑΛΑΣΣΟΠΟΡΟΥΣ?????
ΒΛΕΠΕΤΕ Ο ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ
ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΤΑΞΙΔΕΥΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΑΥΤΙΚΟΙ
ΣΤΟ ΝΟΤΙΟ ΗΜΙΣΦΑΙΡΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΥΞΙΔΕΣ ΚΑΙ GPS

Η ΣΑΡΔΗΝΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΙΚΡΟΠΕΡΙΕΡΓΑ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ
ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΦΗΝΩ ΣΕ ΕΣΑΣ

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΩΡΑ
ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΘΕΩΡΙΕΣ?????
...........
.......
....
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Edited by - GRIGORIANOS on 16/04/2011 19:33:14

Edited by - GRIGORIANOS on 16/04/2011 20:31:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 19:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ
ΟΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΟΝΕΣ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ
(ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΧΟΝΤΡΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ)

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Edited by - GRIGORIANOS on 16/04/2011 19:49:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 21:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ GRIGORIANOS, καταρχάς θα ήθελα να σ'ευχαριστήσω για τις προσπάθειες που καταβάλλεις να επιβοηθήσεις την εποπτεία μας για να εντοπίσουμε καλύτερα αυτά μας παρουσιάζεις -με σχήματα, ιχνηλάτηση με ψηφιακό σχεδιασμό κ.ο.κ.!

Με μεγάλη συντομία για την ώρα θα σου πω ότι το θέμα της Σαρδηνίας είναι κατά την γνώμη μου "τραβηγμένο από τα μαλλιά". Δεν βρίσκω κανέναν λόγο για να συνδέσω τους ανθρωπογενείς(το πιθανότερο και όχι φυσικής προέλευσης) αυτούς σχηματισμούς με χάρτες του ουρανού και ειδικότερα με την απεικόνιση ενός συγκεκριμένου αστερισμού. Εκτός αυτού, όπως βλέπω, τόσο οι αναλογίες του σταυρού που σχηματίζουν οι γραμμές αυτές στο έδαφος όσο και οι γωνίες μεταξύ τους διαφέρουν από τις αντίστοιχες του "Σταυρού του Νότου". Σε αντιπυρική αποψίλωση μου πάει το μυαλό πρώτα απ'όλα, για να σου πω την αλήθεια.

Θα αναλύσω την σκέψη μου πάνω στο ζήτημα περισσότερο όμως σε άλλο μήνυμα. Ο βασικός λόγος που γράφω τώρα όμως είναι για να σε ρωτήσω το τι σημαίνει ακριβώς η φράση σου "ΑΡΧΑΙΟΣ ΑΣΤΡΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟΛΜΗΡΟΥΣ ΘΑΛΑΣΣΟΠΟΡΟΥΣ?????"

Θα ήθελες να μας εξηγήσεις το σκεπτικό σου κάπως πιο διεξοδικά σχετικά με αυτό το σημείο; Το θεωρώ άκρως σημαντικό!

Και για να ολοκληρώσω το παρόν: δεν τίθεται σύγκριση βαρύτητας, κατά την άποψή μου πάλι, μεταξύ των σχηματισμών στην Κίνα και αυτών στη Σαρδηνία. Τα δύο "φαινόμενα" διαφέρουν κατά πολύ, τόσο ποσοτικά όσο και ποιοτικά. Συσχετίζοντάς τα νομίζω πως θα αδικήσουμε κατάφορα το θέμα των σχηματισμών και κατασκευών στην Κίνα.

-------------------------

allzzaro, καλά, διαβάζεις τα μπανεράκια και δεν έχεις προσέξει τα "Ιδιωτικά Μηνύματα"/"Private Messages" τόσα χρόνια τώρα;

Αρχική Σελίδα των Forums(από Λογότυπο των Forums ή Link "Όλα τα Forums") >> Προς το τέλος της Σελίδας και πάνω από τα "Στατιστικά" υπάρχει σαφέστατη ένδειξη("Inbox" - έχει γράψει και ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ σχετικά). Εξάλλου, εάν όλα λειτουργούν σωστά με τον Provider σου ή/και τον Provider του e-Mail σου, θα πρέπει να λαμβάνεις ειδοποιήσεις για τα Ιδιωτικά Μηνύματα, που όπως θυμάμαι παραπέμπουν στην Αρχική Σελίδα των Forums.


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 22:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
allzzaro, καλά, διαβάζεις τα μπανεράκια και δεν έχεις προσέξει τα "Ιδιωτικά Μηνύματα"/"Private Messages" τόσα χρόνια τώρα;

Οσο μεγαλώνει κάποιος φίλε μου τόσο δεν βλέπει αυτά που είναι μπροστά του.
Τώρα πως γίνεται να βλέπει αυτά που δεν είναι μπροστά του!!
χεχε.. Τελικά το βρήκα παρόλο που ήταν μπρός στα μάτια μου.

Οχι μηνύματα δεν έπαιρνα, όμως κάτι πάτησα και αρχίζω να παίρνω ``έχετε νέο μήνυμα στο τάδε τόπικ οπως ζητήσατε``.
Νομίζω ομως οτι το βρήκα και το απενεργοποίησα παντώντας My Subscriptions.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 23:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε σας κρύβω ότι έχω αρχίσει να ξενερώνω με την έκβαση του θέματος...

Για να είμαι ειλικρινής ο μόνος λόγος που μένω πλέον εδώ είναι για να διαβάζω τα ποστ του Grigorianos... κι αυτό μέχρι να ανοίξει ένα δικό του θέμα με όλα αυτά τα περίεργα του Google earth.


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 23:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλώς το στρουμφάκι

στρουμφάκι;;;; Από που βγαίνει αυτό; Στην αργκό σημαίνει μπάτσος...Τέσπα μάλλον αλλιώς το εννοούσες γείτονα


quote:
ματς μούτς μωρέ το αποθύμησα

Άστο άστο είμαι αξύριστος...

quote:
ΟΕΟ... είμαι πολυμήχανος και αν βάλεις στοίχημα θα το χάσεις.

Για πες μας ΕΣΥ έναν ΑΛΛΟ τρόπο να εξασφαλίσεις αξιόπιστες συναλλαγές ΧΩΡΙΣ γραφή... Να σε δούμε τι ψάρια πιάνεις


Και είπαμε θα σου φέρω καμιά 100στη προβλήματα που λύνανε παλιά με ΑΛΛΟ τρόπο να δούμε πώς θα τα έλυνες εσύ...


quote:
Ναί μου τα έχεις ξαναπεί.
Αγάπα το φίλο σου με τα ελαττώματα του...


Στα είπα αλλά μυαλά δεν άλλαξες.


quote:
Δεν είχα και ιδιαίτερες απορίες εξαρχής, IndustrialAngel. Στόχος μου ήταν βασικά να πιέσω/ωθήσω ώστε να παραδεχτείς το σφάλμα σου.


Είπαμε admin ότι έπρεπε να πω ότι με πρόλαβε ο craven

quote:
Παρεμπιπτόντως, η πηγή BIOLOGICAL ANTHROPOLOGY TUTORIALS του Κολλεγίου Palomar στην Καλιφόρνια, από την οποία παράθεσες ένα παράδειγμα είναι πράγματι εξαιρετική! Την γνωρίζω κι εγώ από παλαιότερα και τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον ενδιαφερόμενο για τα ζητήματα αυτά!


Γενικώς το προσπαθώ αυτό και πραγματικά συστήνω αν θέλει κάποιος αντί να διαβάζει ΚΑΝ κάποιο ποστ δικό μου να τσεκάρει την πηγή.


quote:
industrialangel,εμένα να δείς πόσο μου την σπάει ο εγωισμός και το ειρωνικό ύφος και μπορώ να πώ οτι τον διακρίνω στους περισσότερους σκεπτικιστές εδω μέσα.
Σε κάθε εσωτεριστικό θέμα που υπάρχει στο esoterica πλακώνουν οι σκπετικιστές και λερώνουν το θέμα με την ειρωνία και την χλευή τους,αυτό φίλε μου είναι μια πραγματικότητα,μπορείς να το δείς σε όποιο θέμα και να ανοίξεις


ΜΑΓΚΙΑ τους να το λερώνουν ρε άλεξ. Αντέχει το θέμα στο λέρωμα;;;;Εκεί είναι τα λεφτά. Να δούμε αν αντέχει την αμφισβήτηση.


Για τον εγωισμό συμφωνούμε.

quote:
Και πρόσεξε εδώ,δεν άρχισα εγώ να ειρωνεύομαι,ο γιανιςψευτης το άρχισε,γιατί δεν είπες τίποτα και σε αυτόν? Ε, ντάξει τώρα τί να λέμε,απλά "καταδικάζουμε" την ειρωνία και την χλεύη όποτε μας συμφέρει


Δεν ειρωνεύτηκε ΚΑΝΕΝΑΝ όταν σου απάντησα εγώ. Είπε ότι ήταν απάτη. z Λάθος ήταν και το διευκρίνισα και εγώ ΜΕΤΑ τον Craven. Μετά μπλέχτηκε και τα έβαλε με τον κακομοίρη τον Craven που δεν έφταιγε τίποτα αλλά τα βρήκανε. Ξανακοίτα τι γράφτηκε.

Edited by - IndustrialAngel on 16/04/2011 23:37:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 23:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι για να ξυπνάμε λιγάκι:

quote:
Λοιπόν, το πρόβλημα είναι ότι μερικοί τεχνίτες των Μάγια ή κάποιου άλλου λαού της Μεσοαμερικής, θα έτριβαν το κρανίο επί μερικά χρόνια για να γίνει όπως το βλέπουμε σήμερα;;;

Πρώτον...ο οποιοσδήποτε ξέρει από στοιχειώδεις αναλογίες στην τέχνη... θα έχει καταλάβει ότι αυτές δεν τηρούνται στους λαούς της Αμερικής.
Τα κεφάλια τείνουν να είναι δυσανάλογα μεγαλύτερα... το κρανίο έχει ΑΨΟΓΕΣ αναλογίες και γι'αυτό δεν μοιάζει να είναι εργο αυτού του πολιτισμού.

Δεύτερον το κρανίο αναπαριστά γυναίκα(!)... αυτό έδειξε η ανάπλασή του από επιστήμονες. Το θέμα είναι γιατί σε μια ανδροκρατούμενη κοινωνία φτιάχνουν κάτι τόσο μοναδικό για μια γυναίκα... και το σημαντικότερο: Ποια είναι αυτή η γυναίκα που δεν αναφέρεται πουθενά.

Τρίτον: Τους πρωτοαμερικάνικους πολιτισμούς τους είχανε επισκεφτεί άνθρωποι άλλης φυλής πολύ πριν τους Ισπανούς κονκισταδόρες. Υπάρχουν "μαρτυρίες" για ανθρώπους με γενειάδες τη στιγμή που όλοι ξέρουμε ότι αυτοί οι λαοί στο δέρμα είναι εντελώς σπανοί (άτριχοι)
Λίγη τροφή για σκέψη...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2011, 23:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Avallon μη ξενερώσεις ακόμη,θα το κάνω πιο ενδιαφέρον!!!


ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΤΟΥς ΣΥΝΔΙΚΤΥΟΥΣ:

Admin
OANNHSEA
Gianipseftis
D.I.
Agnostic
Industrialangel

KAI TOYΣ ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΩ NA λειτουργήσουμε για λίγο
αντίστροφα.Σας ζητώ να μας υποδείξετε εσείς ποιό ή ποιά
θέματα,θεωρείτε οτι δεν επιδέχονται καμμίας λογικής
εξήγησης και μπορούμε να τα χαρακτηρίσουμε ανεξήγητα.

Γύρω από,αρχαιες κατασκευές,μνημεία,ανερμήνευτα σχήματα,
μύθους,ιστορικές αλήθειες,χώρες και λαούς του παρελθόντος,
πολιτισμών με εμφανή ιχνη,πολιτισμών με αφηγηματικά ίχνη
κ.λ.π.

Εχω μεγάλη περιέργεια να δω αν θα υπάρξει κάτι ανεξήγητο
γιά σας,ή τα έχετε ερμηνεύσει όλα.Δεν έχει πλέον νόημα
οτιδήποτε παρουσιάζουμε εμείς,οι <φευγάτοι> να μας το
καταρίπτεται ώς ανυπόστατο.
Ας δούμε λοιπόν και την αντιστροφή.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 00:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε.

Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ ανεξήγητα και άγνωστα σε αυτόν τον κόσμο:


1. Γιατί μου αρέσουν οι RAMMS+EIN παρόλο που δεν έχουν σόλο;
2. Πότε θα βρει η ΑΕΚ λεφτά ;
3. Γιατί οι Έλληνες ψηφίζουν τους ΙΔΙΟΥΣ κάθε εκλογές;
4. Γιατί υπάρχει πρόεδρος Δημοκρατίας;
5. Γιατί υπάρχει συμπρωτεύουσα; Τι εξυπηρετεί ο τίτλος; Αν ρίξουν πυρηνική στην Αθήνα, αναλαμβάνουν τα καρντάσια τη διοίκηση της χώρας;
6. Γιατί ΧΤΕΣ που περίμενα στο φούρνο να πάρω ψωμί ήταν ακριβώς 2 άτομα μπροστά μου;
7. Γιατί να πληρώνω την ΕΡΤ με το λογαριασμό της ΔΕΗ;
8. Γιατί κλάνει το γατί;

Κανένας δεν έχει απάντηση σε αυτά εκτός από τον Τσακ Νόρις. Εντάξει το παρατράβηξα το ξέρω. Υπάρχουν ανεξήγητα θέματα. Η ένσταση, τουλάχιστον η δική μου, για να μη μιλάω εξ ονόματος των υπολοίπων είναι ότι βλέπω κάποιους να έχουν καταλήξει στην εξήγηση, και μάλιστα στην πιο λανθασμένη και χαζή.


Ναι υπάρχουν ανεξήγητα. Πώς στο καλό αυτοί οι ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΙ άνθρωποι της προϊστορίας και της αρχαιότητας έλυναν τα προβλήματα τους;Λίγα ξέρουμε και πολλά αγνοούμε. Αλλά η ιδέα ότι οι άνθρωποι αυτοί ήταν ΗΛΙΘΙΟΙ και μόνο με επιφοίτηση ή απόβαση εξωγήινων θα μπορούσαν να κάνουν κάτι έξυπνο με βρίσκει αντίθετο.

Να σου πω ένα ανεξήγητο; Η ηχητική της Επιδαύρου. ΔΕΝ ξέρουμε πώς το κατάφεραν αυτό οι κεράταδες οι αρχαίοι Έλληνες. Τα αμφιθέατρα στα πανεπιστήμια σήμερα έχουν ΑΘΛΙΑ ηχητική συγκριτικά. Τουλάχισταν αυτά που έχω υπόψιν μου. Να ψάξουμε την εξήγηση σε λογικά πλαίσια ή να πούμε ότι ήταν και αυτοί εξωγήινοι;


Για σκέψου καλά. ΠΟΙΟΣ μιλάει για πραγματικά ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ και ποιος για "ανεξήγητα" που αμέσως μετά τα εξηγεί με κάθε λογής ουφολογικά.

Γράφει από πάνω σου η Άβαλον:

quote:
Τρίτον: Τους πρωτοαμερικάνικους πολιτισμούς τους είχανε επισκεφτεί άνθρωποι άλλης φυλής πολύ πριν τους Ισπανούς κονκισταδόρες. Υπάρχουν "μαρτυρίες" για ανθρώπους με γενειάδες τη στιγμή που όλοι ξέρουμε ότι αυτοί οι λαοί στο δέρμα είναι εντελώς σπανοί (άτριχοι)
Λίγη τροφή για σκέψη...


και σου λέω ότι εγώ έχω ΗΔΗ διαβάσει συμπτωματικά το εξής:

http://news.nationalgeographic.com/news/2010/11/101123-native-american-indian-vikings-iceland-genetic-dna-science-europe/


Με λίγα λόγια βρήκαν ότι υπάρχουν Ισλανδοί απόγονοι Ινδιάνων της Αμερικής που μάλλον ήρθαν μαζί με Vikings από την Αμερική.


Έλα στη θέση μου. Τι να πω; Ότι συμφωνώ με τα...μουσάτα ούφο ή ότι μάλλον μιλάνε για Βίκινγκς ή άλλους Ευρωπαίους ΠΡΙΝ τους κονκισταδόρες;;;;;;


Α και το ότι οι Ινδιάνοι είναι σπανοί από που προκύπτει;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 00:37:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγά-σιγά Βιομηχανικέ να τα μαζέψουμε όλα.

ο Industrialangel θεωρει ανεξήγητη την ηχητική της Επιδαυρου.
Δεν θα υπάρχει τίποτα άλλο φαντάζομαι.Τα άλλα θα τα ξέρει όλα.

Αναμονη και για τους υπόλοιπους συνδίκτυους.


Και για να σε ενημερώσω Βιομηχανικέ τα μάλλον και τα ίσως
δεν έχουν καμμία θέση εδω.Το εξηγείς ή δεν το εξηγείς κάτι.


Το αν οι Ισλανδοι πήγαν ΜΑΛΛΟΝ με τους τάδε,μπορεί να
σημαίνει οτι πήγαν και με τους δείνα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 00:41:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο Industrialangel θεωρει ανεξήγητη την ηχητική της Επιδαυρου.
Δεν θα υπάρχει τίποτα άλλο φαντάζομαι.Τα άλλα θα τα ξέρει όλα.


Εσύ μπορείς να μου εξηγήσεις ΠΩΣ το πέτυχαν; Μπορείς να ξαναπετύχεις το ίδιο σε άλλο χώρο;


Όσο για το δεν υπάρχει τίποτα άλλο για ξαναδιάβασε τι λέω


quote:
Ναι υπάρχουν ανεξήγητα. Πώς στο καλό αυτοί οι ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΙ άνθρωποι της προϊστορίας και της αρχαιότητας έλυναν τα προβλήματα τους;Λίγα ξέρουμε και πολλά αγνοούμε. Αλλά η ιδέα ότι οι άνθρωποι αυτοί ήταν ΗΛΙΘΙΟΙ και μόνο με επιφοίτηση ή απόβαση εξωγήινων θα μπορούσαν να κάνουν κάτι έξυπνο με βρίσκει αντίθετο.

Να σου πω ένα ανεξήγητο; Η ηχητική της Επιδαύρου.



quote:
Και για να σε ενημερώσω Βιομηχανικέ τα μάλλον και τα ίσως
δεν έχουν καμμία θέση εδω.Το εξηγείς ή δεν το εξηγείς κάτι.


Διάβασε το άρθρο και θα καταλάβεις ΠΟΥ κολλάει το μάλλον.


quote:
Το αν οι Ισλανδοι πήγαν ΜΑΛΛΟΝ με τους τάδε,μπορεί να
σημαίνει οτι πήγαν και με τους δείνα!


Μπαρδόν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 00:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βιομηχανικέ
δν σκοπεύω να οδηγηθώ σε προσωπική αντιπαράθεση.
Σου ζητώ να γράψεις τι θεωρείς ανεξήγητο και οχι να
γενικολογείς.
Πέρα απο το θέατρο της Επιδαύρου τι άλλα συγκεκριμένα
ανεξήγητα για σένα υπάρχουν?
Εξέθεσέ τα ονομαστικά ένα πρός ένα.
Μπορείς?
Κάνε το.
Δεν σε υποχρεώνει κανείς.

Industrial:
Με λίγα λόγια βρήκαν ότι υπάρχουν Ισλανδοί απόγονοι Ινδιάνων της Αμερικής που μάλλον ήρθαν μαζί με Vikings από την Αμερική.
--------------------------------------
Εδώ κολλάει το μάλλον,πού είπες.Είναι υπόθεση.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 01:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γουααάου! Έχουμε και λίστες τώρα!!
Και μάλιστα με "σφραγίδα" κιόλας! "Φευγάτες!"

Δύο ερωτήσεις:

- Και να σου πω βρε ΝΙΚΟΜΑΧΕ... με ποια ακριβώς κριτήρια καταχώρησες αυτούς τους ανθρώπους στη λίστα σου;

- Διαβάζεις όλα τα μηνύματα;



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 02:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει λίστα Admin.
Απλά ζήτησα απο τούς φίλους να πουν τι ειναι
ανεξήγητο.Ανέφερα τα νικς,επειδή ζητώ απο αυτούς
συγκεκριμένα να αναφέρουν.Δέν υπάρχει κανένα κριτήριο.
Ούτε πρόθεση απαξίωσης.
Απλή ερώτηση,είναι για να φωτισθώ και εγώ πού έχω απορίες
περί ανεξήγητων θεμάτων.Βλέπω οτι υπάρχουν εξηγήσεις για τα
πάντα και απορώ,για την έλειψη μυστηρίων.Αγνωστων,χωρίς
καμμία εξήγηση θεμάτων στο διάβα της Ιστορίας.

Το <φευγάτοι> αφορά όσους ισχυρίζονται και μεταξύ αυτών
και εμού,οτι πολλά εξηγούνται με την παρέμβαση ανώτερου
πολιτισμού.Γήινου ή μη.


Με το <φευγάτες> σε πληθυντικό θηλυκου γένους δεν αναφέρθηκα.


Κριτήρια οπως είπα δεν υπάρχουν.Διαβάζω όλα τα μηνύματα και
διαπιστώνω οτι δεν αφήνουν κανένα χώρο,για την ύπαρξη αρχαίων
αστροναυτών,προηγούμενων ανεπτυγμένων γήινων πολιτισμων,που
είναι και το θέμα του τόπικ.
Και έτσι ζητώ να μάθω τι είναι ανεξήγητο για σας,πού να
εμπιπτει στις δυο αυτές κατηγορίες.
Επειδη οτι ανεβάζουμε εμείς αναρωτώμενοι,εσείς σπεύδετε να
το εξηγήσετε με βατά κριτήρια,που όλως περιέργως τα καταφέρνετε
σε όλα.
Λογικό δεν είναι να θέλω κι εγώ να μάθω τι δεν μπορείτε και
εσείς να εξηγήσετε?
Αυτός δεν είναι ο σκοπός του φόρουμ?

Θα ήθελα πολύ να δώ αν υπάρχει και για σένα κάτι πού δεν
μπορεί να εξηγήσει η επιστήμη,αλλά είναι γεγονός.
Δεν σκοπεύω να λοιδωρήσω,απαξιώσω,υποτιμήσω,κανέναν φίλο.


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 03:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΕ, απλά και σταράτα δεν σε πιστεύω όταν λες πως "Κριτήρια (...) δεν υπάρχουν". Δεν γίνεται διαφορετικά! Όταν κάποιος κατατάσσει, καταχωρεί, κατηγοριοποιεί, επιλέγει κ.ο.κ. κάποιους ή το οτιδήποτε γενικότερα, το κάνει λειτουργώντας βάσει κριτηρίων. Είτε το αποδέχεται είτε όχι, είτε το κατανοεί είτε όχι. Εκτός και αν υπάρχει μία καθαρά τυχαία επιλογή (για συγκεκριμένους πάλι λόγους, π.χ. μία στατιστικού τύπου έρευνα), οπότε εάν εσύ λειτούργησες με κάποιον τέτοιο τρόπο, θα σου έλεγα πως μπορεί να είναι και πολύ χειρότερο από απαξίωση.

Παρολαυτά θα θεωρήσω πως μάλλον πρόκειται για ξεκάθαρη λεκτική υπεκφυγή, καθώς αποκαλύπτεις ούτως ή άλλως το κριτήριό σου. Λες:
- "Βλέπω οτι υπάρχουν εξηγήσεις για τα
πάντα και απορώ,για την έλειψη μυστηρίων"
- "Επειδη οτι ανεβάζουμε εμείς αναρωτώμενοι,εσείς σπεύδετε να
το εξηγήσετε με βατά κριτήρια,που όλως περιέργως τα καταφέρνετε
σε όλα."

Και εφόσον λοιπόν με ρωτάς κι εμένα, μαζί με τους υπόλοιπους "εσείς", μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις με ποιον τρόπο εξάγεις το συμπέρασμα πως έχω προσωπικά "εξηγήσεις για τα πάντα" και με ποια τεκμήρια στηρίζεις κάτι τέτοιο;

Θεωρώ πως είσαι προκατειλημένος και ψάχνεις ως εκ τούτου να βαδίσεις τον εύκολο δρόμο της μαζοποίησης ("εμείς οι φευγάτοι" <-> "εσείς οι άλλοι..." -οι σκεπτικιστές, οι ορθολογιστές ή δεν ξέρω τι) έναν από τους βασικούς δρόμους που "προτιμά" η προκατάληψη αλλά και ο δογματισμός.

Και αν θέλεις να σου τεκμηριώσω τον παραπάνω χαρακτηρισμό θα σου υπενθυμίσω πως όταν πρωτύτερα ο IndustrialAngel σου έδωσε απάντηση στην ερώτησή σου και σου παράθεσε ένα από τα φαινόμενα που θεωρεί ανεξήγητα(σύμφωνα με τα λεγόμενά του) δεν σε ικανοποίησε -ως εκ θαύματος- και έγραψες:
"Δεν θα υπάρχει τίποτα άλλο φαντάζομαι.Τα άλλα θα τα ξέρει όλα."

Όταν ο ίδιος σου θύμισε πως είχε αναφερθεί αρχικά στον πληθυντικό σε "ανεξήγητα" ("Ναι υπάρχουν ανεξήγητα" -έγραψε), συνέχισες να επιμένεις χωρίς κάποιον φανερό -και θα έλεγα αποδεκτό- λόγο καταλογίζοντας κιόλας στον άλλον "γενικολογία":
"Σου ζητώ να γράψεις τι θεωρείς ανεξήγητο και οχι να
γενικολογείς.
Πέρα απο το θέατρο της Επιδαύρου τι άλλα συγκεκριμένα
ανεξήγητα για σένα υπάρχουν?
Εξέθεσέ τα ονομαστικά ένα πρός ένα.
Μπορείς?
Κάνε το.
Δεν σε υποχρεώνει κανείς."

Αν αυτή η στάση δεν φανερώνει προκατάληψη, τότε τι άλλο μπορεί να είναι;

Τελειώνοντας, θα σου πω πως επίσης εξακολουθώ να πιστεύω πως δεν διάβασες όλα τα μηνύματα της συζήτησης ή ίσως ήσουν εξαιρετικά "επιπόλαιος" στην ανάγνωση που έκανες γιατί εγώ απλά θα αισθανόμουν ντροπή εάν έχοντας διαβάσει(15/04/2011, 16:35:49, 16/04/2011, 17:18:07), κατάστρωνα λίστες("ασφυκτικού μηδενισμού", "καταστροφικού σκεπτικισμού" κ.ο.κ. όπως θα μπορούσε κάποιος να συνάγει από τα "συμφραζόμενα", ρητά και υπόρρητα) και καταχωρούσα τους άλλους εκεί, προδιαθέτοντας κιόλας "χαριτωμένα":
"Avallon μη ξενερώσεις ακόμη,θα το κάνω πιο ενδιαφέρον!!!"


Ακόμη, ιδιαίτερη περιέργεια μου προξενεί το ότι συγκαταλέγεις και τον Dying_Incubus στη Λίστα σου, ΝΙΚΟΜΑΧΕ, τον οποίον ρωτάς επίσης. Μα καλά, τον είδες να γράφει εδώ, σ'αυτή τη Συζήτηση; Έκανε κάποια τοποθέτηση επί του θέματος, παρακινώντας σε έτσι στη συμπερίληψή του;



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 08:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας μέρα

IA

quote:

στρουμφάκι;;;; Από που βγαίνει αυτό; Στην αργκό σημαίνει μπάτσος...Τέσπα μάλλον αλλιώς το εννοούσες γείτονα


Κοίτα. Απέχω της συνήθειας να χρησιμοποιώ αυτούς τους μοντέρνους ιδιωματισμούς συνεπώς σίγουρα αυτό το αλλιώς θα εννοούσα?
Να παρατηρήσω το εξής:
Διαπιστώνω και πάλι οτι ``τα πήρες στο κρανίο``.
Σου έχω κάνει αυτή την παρατήρηση εκατοντάδες φορές και μάλιστα απο την πρώτη στιγμή που μπήκες εδώ.
Μου απαντάς ``δεν μπορώ`` ``μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι`` ``δεν μπορώ να το κουμαντάρω``.
Και μου ζητάς γλυκανάλατο μου να τοποθετηθώ ευθέως λίγο με Λιακό, λίγο με Σίτσιν λίγο με παραθεωρίες.
Αντιλαμβάνεσαι λοιπόν γιατί κρατώ κλειστά τα χαρτιά μου και γιατί μιλώ με γρίφους.
Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι να εκφράσεις τις αντιρρήσεις σου.
Το να ξαναρχίσεις πάλι ``δεν είσαι άντρας`` (εε.. μήπως και αυτό στην αργκό σημαίνει κάτι?) Διαλέγεις λοιπόν έναν τρόπο ανήθικο και ανεπίτρεπτο που αν τον διάλεγαν μερικοί ακόμα εδώ θα είχε πολύ δουλειά ο καλός μας ο admin.

Kατά τα άλλα το θέμα τώρα εχει να ξεφεύγει και οχι πρίν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 39 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy