ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΝΑΖΑΡΕΤ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Η ΜΥΘΟΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 08:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπου τον βολεύει Sesostris.
Περίμενες κάτι διαφορετικό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 10:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις βρε PanosT.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα: "Κι αν ακόμη φονεύση κάποιος κατά το θέλημα του Θεού, ο φόνος αυτός είναι από κάθε φιλανθρωπία καλύτερος, ενώ αν κάποιος από λύπη δείξει ευσπλαχνία και φιλανθρωπία, παρά το θέλημα του Θεού, θα μπορούσε η φειδώ αυτή να αποβή πιο μιαρή από οιοδήποτε φόνο"

Ενας φόνος τέτοιου τύπου, που τον θέλει κάποιος θεός, είναι ανθρωποθυσία ναι ή όχι;


Άσε μας βρε Αίολε αγόρι μου και εσύ...

Δεν καταλαβαίνεις τον πόνο μου και το δράμα που περνάω τις δύο τελευταίες μέρες...

Δεν μου μιλάει κοτζάμ macedon και εσύ θέλεις να σου αναλύσω για φόνους και ανθρωποθυσίες ΚΑΙ ΙΕΡΑ ΠΑΤΕΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ...
(Χρυσόστομος όνομα και πράγμα!)


Εχει κανένας αμφιβολίες για το τι αντιπροσωπεύει ο Πάνος μας και η θρησκεία του;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 14:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άθεος
quote:
όπως βλέπω η θρησκευτική ηλιθιότητα σου έχει φάει τον εγκέφαλο Dr Jekyll Mr Hyde εσύ που με αποκαλούσες φασίστα στο θέμα με τους λαθρομετανάστες, τώρα με αποκαλείς αναρχοαριστερό
Αχ βρε άθεε, why so serious? Δεν σε είπα αναρχοαριστερό εννοούσα οτι οι άθεοι είναι φίλοι σου. Ε απ' τους πιο φανατικούς άθεους, είναι οι αριστεροί και δη οι κομουνισταί και οι αναρχοπλυμένοι. Να αλλάξω την πραγματικότητα;
quote:
καταλαβαίνω ότι έχεις υποστεί σοβαρή σύγχυση, δεν είναι λίγο να θεωρείς σωστό ότι υπάρχει ένα,διακόσα ή δεν ξέρω εγώ πόσα θεϊκά πλάσματα έχει η θρησκεία σου και παράλληλα η ζωή η ίδια να ξερνάει ως βδέλυγμα την κάθε θρησκευτική μπαρούφα
Καλε άσε τη ζωή στη ησυχία της, τι σου φταίει;

quote:
τι να πω;
Ξέρω και γω;


Τρεις στροφές δεξιά, ίσον μια στροφή αριστερά - άγνωστος γκραφιτιστας

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 14/03/2012 14:11:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 14:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT
quote:

@Doc

Μην ασχολείσαι Doc διότι το λεπτό και διακριτικό σου ύφος δεν γίνεται αντιληπτό...

Μιας που έχω φάει εγώ τη λέζα άστους επάνω μου...



Hey Panos!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 16:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Σωτήρης

Ότι θες διαβάζεις .


quote:
Αίολος

Οπου τον βολεύει Sesostris.
Περίμενες κάτι διαφορετικό;




Επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 16:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αίολος
Εχει κανένας αμφιβολίες για το τι αντιπροσωπεύει ο Πάνος μας και η θρησκεία του;

Εδώ δεν συμφωνούμε στο τι θέλει να μας πει ο Σταγειρίτης θα συμφωνήσουμε σε Θεολογικά κείμενα???

Κρατήστε ότι σας βολεύει και πορευτείτε!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 14/03/2012 16:11:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 16:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

PanosT
quote:

@Doc

Μην ασχολείσαι Doc διότι το λεπτό και διακριτικό σου ύφος δεν γίνεται αντιληπτό...

Μιας που έχω φάει εγώ τη λέζα άστους επάνω μου...



Hey Panos!

Έλα ρε συ Doc!
Που τα βρίσκεις αυτά τα ωραία???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 16:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναζαρία:

"Μεσσία οὐφαρέγνα μεμψαι μὲν χαλ δαίαν μοσομὴ δαέα ἀκφαρ νεψευ ουα Ἰησοῦ Ναζαρία".

καὶ τούτων δὲ ἡ ἑρμηνεία ἐστὶν τοιαύτη:

"οὐ διαιρῶ τὸ πνεῦμα, τὴν καρδίαν καὶ τὴν ὑπερουράνιον δύναμιν τὴν οἰκτίρμονα· ὀναίμην τοῦ ὀνόματός σου, σωτὴρ ἀληθείας"

ΕΠΙΦΑΝΙΟΥ ΕΠΙΣΚΟΠΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΕΙΑΣ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΚΑΤΑ ΑΙΡΕΣΕΩΝ ΟΓΔΟΗΚΟΝΤΑ

PanosT, τοποθετώ ακόμα ένα στοιχείο μέσα στο ευρύτερο πλαίσιο της θεώρησης που προσπαθούμε να κάνουμε για τις ονομασίες Ιησούς Ναζωραίος, Ναζαρέτ και Γεννησαρέτ, Χαλδαία, Ιερή καρδία, Κηφηνία, Κηφέα και Κηφά κλπ.

Μπορείς να σχολιάσεις και να ετυμολογήσεις την Χαλδαία και την Χαλδία;


Όχι ypatia8 μου.
Δεν είμαι Φιλόλογος ούτε Ιστορικός.
Οι φιλολογικές και ιστορικές μου γνώσεις δεν φτάνουν μέχρι εκεί που μου ζητάς δυστυχώς...

Και σίγουρα δεν θέλω να σου κάνω copy paste από το internet απλά για να σου δείξω ότι ξέρω σαν αυτά που κοροιδεύω στους άλλους.

Αν κάτι το ΞΕΡΩ δε με νοιάζει να κάνω αναφορά και από wiki αλλά αν κάτι ΔΕΝ το ξέρω δεν κάνω αναφορά ούτε από site διεθνούς φήμης Πανεπιστημίου.

Όλα αυτά στα γράφω ώστε να αναπτύξεις ελεύθερα το σκεπτικό σου ολοκληρωμένα και να έχουμε όλοι μας μια ολοκληρωμένη άποψη με αυτά που πιστεύεις.

Τα τυχόντα υβριστικά σχόλια που μπορεί να προκύψουν από τη γνωστή παρέα απλά προσπέρνα τα...

Περιμένω με αγωνία την απάντησή σου.

Υ.Γ Η λέξη "αγωνία" είναι ειλικρινέστατη και ακριβέστατη (και δεν χρησιμοποίησα π.χ τη λέξη "ενδιαφέρον") για λόγους που θα σου εξηγήσω, σε pm μάλλον, όταν έχω ολοκληρωμένη τη θέση σου.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 16:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν σου γράφω ότι διαβάζεις επιλεκτικά ενώ κάνεις γαργάρα αυτά που δε σε συμφέρουν , δεν έχω άδικο .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 16:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είμαι Φιλόλογος ούτε Ιστορικός.

Δηλαδή όπως και ο Sesostris, o Macedon, o Αίολος, ο Άθεος, ο Γιαπετ, έτσι και εσύ δεν είσαι ιστορικός;;;.. και ούτε φιλόλογος;;;
Πω πω, και εγώ που νόμιζα ότι διάβαζα επιστημονικές διαφωνίες τόσο καιρό στο φόρουμ... Βρε γιατί δεν το λέτε τόσο καιρό να μη σπαταλάω άσκοπα τον χρόνο μου;
Πω πω... Φεύγω!

Οι πάπιες... κλαίνε μόνο μια φορά

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 14/03/2012 16:45:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 16:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν σου γράφω ότι διαβάζεις επιλεκτικά ενώ κάνεις γαργάρα αυτά που δε σε συμφέρουν , δεν έχω άδικο .

Σωτήρη μου είμαι όλος αυτιά να μου πεις ποια δε με συμφέρουν και τα κάνω γαργάρα.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 16:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε πιάνετε κανά πασχαλινό θέμα καλύτερα τώρα που είναι επίκαιρο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 16:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Δεν είμαι Φιλόλογος ούτε Ιστορικός.

Δηλαδή όπως και ο Sesostris, o Macedon, o Αίολος, ο Άθεος, ο Γιαπετ, έτσι και εσύ δεν είσαι ιστορικός;;;.. και ούτε φιλόλογος;;;
Πω πω, και εγώ που νόμιζα ότι διάβαζα επιστημονικές διαφωνίες τόσο καιρό στο φόρουμ... Βρε γιατί δεν το λέτε τόσο καιρό να μη σπαταλάω άσκοπα τον χρόνο μου;
Πω πω... Φεύγω!

Είμεθα ερευνητές φίλτατε Doc (και άντε βγάλε άκρη)...

Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχει και πάλι o macedon αφού έχει προχωρήσει ένα βήμα παραπάνω από εμάς και έχει γράψει ένα βιβλίο το οποίο θεωρώ ότι απαιτεί ιστορική έρευνα και σε ιστορικές πηγές όπου απορρίπτει ως πλαστές ενώ δεν είναι καν ιστορικός...

Παράνοια...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 17:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοινός τόπος μερικών ατόμων με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά να κρίνουν το περιεχόμενο ενός βιβλίου, του οποίου δεν έχουν δει ούτε το εξώφυλλο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2012, 21:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοινός τόπος μερικών ατόμων με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά να κρίνουν το περιεχόμενο ενός βιβλίου, του οποίου δεν έχουν δει ούτε το εξώφυλλο.

Είχε δημοσιεύσει ο Νικόμαχος ένα link για το βιβλίο σου οπότε το εξώφυλλο (με τις σφραγίδες ΑΚΥΡΟ) αλλά και τον τίτλο τα ξέρω.

Τα υπόλοιπα μας τα γράφεις και εδώ macedon κατά καιρούς οπότε είναι σαν να το έχω διαβάσει...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2012, 19:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα

quote:
Δε πιάνετε κανά πασχαλινό θέμα καλύτερα τώρα που είναι επίκαιρο;

Εγώ είμαι της άποψης, για το Πάσχα απλώς να ευχηθούμε καλές γιορτές.

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2012, 15:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχουμε φρέσκο πράγμα από macedon και Σωτήρη!

Ο macedon σε post του από την πρώτη κιόλας σελίδα αυτού του thread ΕΚΟΠΤΕΤΟ ΟΤΙ (τα bolds του macedon)

quote:
macedon

Η Ναζαρέτ δεν υπήρξε ποτέ, τουλάχιστον μέχρι τον 3ο αιώνα.


Ο macedon και ο Σωτήρης στο thread των διωγμών θέλοντας να στηρίξουν την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟΨΗ (και μερικών ανώνυμων authors) περι πλαστογραφημένων εδαφίων στα Χρονικά του Τάκιτου έφεραν πηγές που ισχυρίζονται ότι το 64 μ.Χ δεν υπήρχε ο χαρακτηρισμός "Χριστιανός", ο οποίος ήταν μεταγενέστερος, αλλά οι όροι "Ναζαρηνοί" ή "Γαλιλαίοι" (macedon) ή "Ναζωραίοι και Γαλιλαίοι" (Σωτήρης)

Ορίστε και τα δύο σχετικά quotes από το thread των διωγμών.

Το πρώτο είναι από macedon σε απάντηση στον Agnostic

quote:
macedon

quote:
Agnostic

- Με ποιο όνομα ήταν γνωστοί τότε οι οπαδοί του Χριστού (εννοείται και ποια είναι τα διαθέσιμα στοιχεία)?


"Ναζαρηνοί" και "Γαλιλαίοι" ήταν το πιο συνηθισμένο ( Patrick Fairbairn, "The Imperial Bible-Dictionary", τ.1, 1866, σ.313).


Και το δεύτερο από Σωτήρη.

quote:
Σωτήρης

Εν δε ταις αρχαίς της βασιλείας του αυτού Κλαυδίου Καίσαρος μετά το αναληφθήναι τον κύριον ημών και θεόν Ιησούν Χριστόν μετά έτη δέκα πρώτος μετά τον τον Άγιον Πέτρον απόστολον την χειροτονίαν της επισκοπής της Αντιοχέων μεγάλης πόλεως της Συρίας έλαβεν Εύοδος γενόμενος πατριάρχης · και επί αυτού χριστιανοί ονομάσθησαν του αυτού επισκόπου Ευόδου προσομιλήσαντος αυτοίς και επιθήσαντός αυτοίς το όνομα τούτο · πρώην γαρ Ναζωραίοι και Γαλιλαίοι εκαλούντο οι χριστιανοι .


ΑΡΑ το 64 μ.Χ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΟΝ 1ο ΑΙΩΝΑ μ.Χ υπήρχε η προσφώνηση "Ναζαρηνοί" ή Ναζωραίοι" όπου μαζί με την εναλλακτική προσφώνηση (λόγω του διαζευτικού "ή") "Γαλιλαίοι" δεν αφήνει ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΓΙΑ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΤΟΝ 1ο ΑΙΩΝΑ μ.Χ" ΝΑΖΑΡΕΤ!!!!!!!

Με τις υγείες σας παίδες!!!
Σας ευχαριστώ πολύ για την άψογη συνεργασία σας!!!

Πολύ ευχαρίστως να ακούσω τον αντίλογό σας, αν υπάρχει...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 03/04/2012 15:38:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2012, 23:55:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT, εσύ την άποψή σου για τους Ναζωραίους, Ναζάρα, το πως ετυμολογούνται αυτά τα ονόματα και σε ποιά γλώσσα κλπ πότε θα την καταθέσεις;

Μήπως πρέπει να ειδοποιήσω τον Μαστιφάμ να έλθει να σε παραλάβει;
Χα χα αστειεύομαι. Μη το πάρεις και στα σοβαρά.


mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 01:06:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Ο macedon και ο Σωτήρης στο thread των διωγμών θέλοντας να στηρίξουν την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟΨΗ (και μερικών ανώνυμων authors) περι πλαστογραφημένων εδαφίων στα Χρονικά του Τάκιτου έφεραν πηγές που ισχυρίζονται ότι το 64 μ.Χ δεν υπήρχε ο χαρακτηρισμός "Χριστιανός", ο οποίος ήταν μεταγενέστερος, αλλά οι όροι "Ναζαρηνοί" ή "Γαλιλαίοι" (macedon) ή "Ναζωραίοι και Γαλιλαίοι" (Σωτήρης)

Γιατί , θα ήταν η πρώτη ή η τελευταία πλαστογραφία . Μήπως έχουν αφήσει οι πατέρες της εκκλησίας , και όχι μόνο αυτοί τίποτα όρθιο? Μετά από τόσο κόψε ράψε που έχει γίνει , υπάρχουν τόσες πολλές και σοβαρές αντιφάσεις στα ιερά κείμενα , που η απλή καταγραφή και ανάπτυξή τους θα γέμιζε τόμους . Μήπως θέλεις να σου θυμίσω την περίφημη αλληλογραφία , δια χειρός Ευσέβιου βεβαίως , του Ιησού με τον βασιλιά της Έδεσσας Αβγαρό , την επιστολή της της Παναγίας και μάλιστα στα λατινικά ή την περίφημη αλληλογραφία του Πόντιου Πιλάτου με τον Κλαύδιο , όπου ο Πιλάτος μιλάει σχετικά με την παρθενογένεση , απαριθμεί τα πολλά θαύματα του Ιησού, κατηγορεί τους αρχιερείς : «Συσσώρευσαν το ένα ψέμα πάνω στο άλλο , δήλωσαν ότι είναι μάγος και ενεργεί ενάντια στο νόμο τους» . Όπου ο Πιλάτος αναφέρει ακόμη το θάνατο και την ανάσταση του Ιησού και τελειώνει την επιστολή του ως εξής : «Αυτά τα μετέφερα στη Μεγαλειότητα Σου, ώστε να μην πει ψέματα κάποιος άλλος και εσύ νομίσεις ότι πρέπει να πιστέψεις τους απατηλούς λόγους των Ιουδαίων» . Μιλάμε για μεγάλο παραμύθι .
quote:
PanosT
ΑΡΑ το 64 μ.Χ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΤΟΝ 1ο ΑΙΩΝΑ μ.Χ υπήρχε η προσφώνηση "Ναζαρηνοί" ή Ναζωραίοι" όπου μαζί με την εναλλακτική προσφώνηση (λόγω του διαζευτικού "ή") "Γαλιλαίοι" δεν αφήνει ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΓΙΑ ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΤΟΝ 1ο ΑΙΩΝΑ μ.Χ" ΝΑΖΑΡΕΤ!!!!!!!

Αυτά Pano είναι δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα . Το ότι σε μια επαρχία της ανατολής κάποιοι αποφάσισαν μετά από προτροπή του επισκόπου τους να λέγονται χριστιανοί , δεν σημαίνει ότι αμέσως έγινε γνωστό και καθιερώθηκε σε όλη της αυτοκρατορία . Όσο για το “Ναζωραίοι” τα είπαμε . Οι συντάκτες των ευαγγελίων αγνοούν σε κραυγαλέο βαθμό την τοπογραφία της περιοχής στην οποία υποτίθεται ότι συνέβησαν τα “γεγονότα” . Παρερμηνεύοντας την λέξη Ναζίρ που σημαίνει “άνθρωπος αφιερωμένος στον Θεό” την εξέλαβαν σαν τόπο , πράγμα που χρησίμευσε στους ανώνυμους αλλοιωτές των μεταγενέστερων εποχών να δημιουργήσουν την , ανύπαρκτη την εποχή εκείνη , ορεινή πόλη Ναζαρέτ . Κάτι ανάλογο βεβαίως έγινε και με το χωριό Γεσθημανή που συνελήφθη ο Ιησούς , γιατί δεν υπήρχε τέτοιο χωριό ή πόλη , απλώς Γεσθημανή στα εβραϊκά σημαίνει “ελαιοτριβείο” . Αντίθετα οι συγγραφείς των ευαγγελίων αγνοούν μεγάλες πόλεις της Γαλιλαίας και της Ιουδαίας όπως την Σεπφώριδα και την Σεβάστεια . Αγνοούν ακόμα και την “Νεκρά Θάλασσα” .
quote:
PanosT
Ερευνάτε τας Γραφάς

Έχε υπ' όψιν σου ότι ο κυριότερος λόγος που την κοπανήσαμε από το μαντρί Pano , είναι ακριβώς γιατί ερευνήσαμε τις γραφές .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ypatia8
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Australia
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 01:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ypatia8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris,
quote:
Παρερμηνεύοντας την λέξη Ναζίρ που σημαίνει “άνθρωπος αφιερωμένος στον Θεό

Πως μπορείς να αποδείξεις ότι παρερμηνεύτηκε όπως επίσης και το τι σημαίνει η λέξη Ναζίρ;

mcΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2012, 19:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ypatia8

Δεν γνωρίζω την ετυμολογία των λέξεων ypatia μου.
Για εμένα είναι υπαρκτότατη η πόλη Ναζαρέτ (ότι και να σημαίνει η ονομασία της) και όσο ταυτίζονται οι απόψεις των Ευαγγελίων με τα σύγχρονα αρχαιλογικά ευρύματα όσον αφορά τη συγκεκριμένη πόλη εμένα μου κάνει...

Πάντως πραγματικά ανυπομονώ να ακούσω ολοκληρωμένη την άποψή σου επί του θέματος!

@Σωτήρης.

Όπως βλέπεις οι πλαστογραφίες σας μία-μία καταπίπτουν (και έχουν να καταπέσουν και άλλες) όσο και αν προσπαθείς να αλλάξεις θεματολογία (με τα αναθέματα πριν από μερικές εβδομάδες, με τον Ευσέβιο και τον Πόντιο Πιλάτο τώρα κ.ο.κ).

Τα αυθαίρετα συμπεράσματα είναι ΟΛΑ δικά σας Σωτήρη μου και σας τα χαρίζω να τα πιπιλάτε και να κοιμάστε ήσυχοι και ευτυχισμένοι.

Πες μου με επιχειρήματα ΠΩΣ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΠΗΓΕΣ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ "ΝΑΖΑΡΗΝΟΙ" / "ΝΑΖΩΡΑΙΟΙ" ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΙ ΤΟΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΤΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΥΝ???

Ελπίζω να μην εξαφανιστείς και εσύ...

Θες να μας πείσεις ότι αυτοί οι ίδιοι πρώτοι "Χριστιανοί" (για να μην μπερδευόμαστε) είπαν στους Ρωμαίους (πολίτες και Αξιωματούχους) "εμάς θα μας προσφωνείτε "ανθρώπους αφιερωμένους στο Θεό" ή αν σας πέφτει κομματάκι βαρύ μπορείτε να μας φωνάζετε εναλλακτικά και "Γαλιλαίους" και εμείς θα το καταλαβαίνουμε και θα γυρίζουμε..."???

Το ότι το "ΝΑΖΑΡΗΝΟΙ" / "ΝΑΖΩΡΑΙΟΙ" ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ "ΓΑΛΙΛΑΙΟΙ" ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΖΕΥΚΤΙΚΟ "'Η" ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ Ε????

Και για να τελειώνουμε, οι "άνθρωποι που ήταν αφιερωμένοι στο Θεό" ("ΝΑΖΑΡΗΝΟΙ" / "ΝΑΖΩΡΑΙΟΙ") ήταν μοναστικό τάγμα έμεναν άγαμοι ακούρευτοι και δεν έπιναν κρασάκι ενώ οι πρώτοι Χριστιανοί δεν είχαν καμμία τέτοια συμπεριφορά.

Άλλωστε και ο ίδιος ο Ιησούς και κρασί έπινε (όπως και οι Απόστολοι) και θαυματάκια έκανε με το κρασάκι.

Υ.Γ Η καλύτερη δουλειά που κάνατε ήταν που βγήκατε οικοιοθελώς από το μαντρί και προσφέρατε σε εαυτούς και αλλήλους...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 05/04/2012 19:53:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 00:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Όπως βλέπεις οι πλαστογραφίες σας μία-μία καταπίπτουν (και έχουν να καταπέσουν και άλλες) όσο και αν προσπαθείς να αλλάξεις θεματολογία (με τα αναθέματα πριν από μερικές εβδομάδες, με τον Ευσέβιο και τον Πόντιο Πιλάτο τώρα κ.ο.κ).

Scripta manent .
quote:
PanosT
Τα αυθαίρετα συμπεράσματα είναι ΟΛΑ δικά σας Σωτήρη μου και σας τα χαρίζω να τα πιπιλάτε και να κοιμάστε ήσυχοι και ευτυχισμένοι.

Οι υστερικές κραυγές προδίδουν έλλειψη επιχειρημάτων .
quote:
PanosT
Θες να μας πείσεις ότι αυτοί οι ίδιοι πρώτοι "Χριστιανοί" (για να μην μπερδευόμαστε) είπαν στους Ρωμαίους (πολίτες και Αξιωματούχους) "εμάς θα μας προσφωνείτε "ανθρώπους αφιερωμένους στο Θεό" ή αν σας πέφτει κομματάκι βαρύ μπορείτε να μας φωνάζετε εναλλακτικά και "Γαλιλαίους" και εμείς θα το καταλαβαίνουμε και θα γυρίζουμε..."???

Αγαπητέ Pano ακόμα δεν έχεις εμπεδώσει ότι δεν βρίσκεσαι στο κατηχητικό της γειτονιάς σου , και κάνεις τέτοιες παιδαριώδεις ερωτήσεις ? Κρίμα !!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 17:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου έγραψα Σωτήρη μου

"
Πες μου με επιχειρήματα ΠΩΣ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΠΗΓΕΣ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ "ΝΑΖΑΡΗΝΟΙ" / "ΝΑΖΩΡΑΙΟΙ" ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΝ ΟΙ ΤΟΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΤΟΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΥΝ???
"

Δεν απάντησες...

Σου έγραψα αυτό

"
Και για να τελειώνουμε, οι "άνθρωποι που ήταν αφιερωμένοι στο Θεό" ("ΝΑΖΑΡΗΝΟΙ" / "ΝΑΖΩΡΑΙΟΙ") ήταν μοναστικό τάγμα έμεναν άγαμοι ακούρευτοι και δεν έπιναν κρασάκι ενώ οι πρώτοι Χριστιανοί δεν είχαν καμμία τέτοια συμπεριφορά.

Άλλωστε και ο ίδιος ο Ιησούς και κρασί έπινε (όπως και οι Απόστολοι) και θαυματάκια έκανε με το κρασάκι.
"
Δεν απάντησες...

Σου έγραψα και αυτό

"
Το ότι το "ΝΑΖΑΡΗΝΟΙ" / "ΝΑΖΩΡΑΙΟΙ" ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ "ΓΑΛΙΛΑΙΟΙ" ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΖΕΥΚΤΙΚΟ "'Η" ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ Ε????
"
Δεν απάντησες...

Και μου γράφεις

quote:
Σωτήρης

Οι υστερικές κραυγές προδίδουν έλλειψη επιχειρημάτων .


Ποιος έχει έλλειψη επιχειρημάτων καλέ μου Σωτήρη???

Και όταν αναλύω ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ με κάπως χιουμοριστικό τρόπο σου φαίνεται παιδαριώδες (και όντως είναι).


quote:
Σωτήρης
quote:
PanosT
Θες να μας πείσεις ότι αυτοί οι ίδιοι πρώτοι "Χριστιανοί" (για να μην μπερδευόμαστε) είπαν στους Ρωμαίους (πολίτες και Αξιωματούχους) "εμάς θα μας προσφωνείτε "ανθρώπους αφιερωμένους στο Θεό" ή αν σας πέφτει κομματάκι βαρύ μπορείτε να μας φωνάζετε εναλλακτικά και "Γαλιλαίους" και εμείς θα το καταλαβαίνουμε και θα γυρίζουμε..."???

Αγαπητέ Pano ακόμα δεν έχεις εμπεδώσει ότι δεν βρίσκεσαι στο κατηχητικό της γειτονιάς σου , και κάνεις τέτοιες παιδαριώδεις ερωτήσεις ? Κρίμα !!

Δεν φταίει όμως ο τρόπος που το γράφω αλλά το ΙΔΙΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ που σου φαίνεται παιδαριώδες...


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 20:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για εμένα είναι υπαρκτότατη η πόλη Ναζαρέτ (ότι και να σημαίνει η ονομασία της) και όσο ταυτίζονται οι απόψεις των Ευαγγελίων με τα σύγχρονα αρχαιολογικά ευρήματα όσον αφορά τη συγκεκριμένη πόλη εμένα μου κάνει...

Προς το παρόν δεν αποδεικνύεται κάτι τέτοιο. Έχει βρεθεί ένα σπίτι (όχι μια πόλη αρκετά μεγάλη για να έχει συναγωγή), ενώ ένας αρχαιολόγος προβλέπει ότι θα βρεθούν άλλα πενήντα.
Φυσικά δεν αποκλείεται να βρεθούν και 50 και 500 σπίτια, κάποια στιγμή στο μέλλον, στην συγκεκριμένη τοποθεσία ή λίγο παραπέρα. Μέχρι λοιπόν οι αρχαιολόγοι να βρουν (και ας ελπίσουμε όχι να... κτίσουν κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση με «τα σπίτια της εποχής») τα υπόλοιπα, έχουμε κάποια πηγή της εποχής (πλήν των ευαγγελίων) που να αναφέρει την πόλη και την τοποθεσία της; Αυτό θα ήταν καλό επιχείρημα.

ΥΓ: Ας μήν εκληφθεί ως ερώτηση-παγίδα. Ρωτάω διότι απλώς δεν γνωρίζω.

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 21:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προς το παρόν δεν αποδεικνύεται κάτι τέτοιο. Έχει βρεθεί ένα σπίτι (όχι μια πόλη αρκετά μεγάλη για να έχει συναγωγή), ενώ ένας αρχαιολόγος προβλέπει ότι θα βρεθούν άλλα πενήντα.
Φυσικά δεν αποκλείεται να βρεθούν και 50 και 500 σπίτια, κάποια στιγμή στο μέλλον, στην συγκεκριμένη τοποθεσία ή λίγο παραπέρα. Μέχρι λοιπόν οι αρχαιολόγοι να βρουν (και ας ελπίσουμε όχι να... κτίσουν κατ'εικόνα και καθ'ομοίωση με «τα σπίτια της εποχής») τα υπόλοιπα, έχουμε κάποια πηγή της εποχής (πλήν των ευαγγελίων) που να αναφέρει την πόλη και την τοποθεσία της; Αυτό θα ήταν καλό επιχείρημα.

ΥΓ: Ας μήν εκληφθεί ως ερώτηση-παγίδα. Ρωτάω διότι απλώς δεν γνωρίζω.


Δεν έχει βρεθεί μόνο ένα σπίτι φίλε μου. Έχουν βρεθεί λατομεία, πεζούλες, αποστραγγιστικά έργα, πατητήρι, σκοπιές και ΚΕΡΑΜΙΚΑ!

Η εκτίμηση (έστω) του Εβραίου Αρχαιολόγου και της ομάδας του ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ με τα Ευαγγέλια.

Αλλά πίστεψέ με, και το ανάποδο να ίσχυε έχουμε τους Ευαγγελιστές που βίωσαν μαρτυρικό θάνατο για ΟΣΑ έγραψαν και δεν έκαναν ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΙΣΩ ενώ ο οποιοσδήποτε επιστήμονας έναντι αμοιβής ή τρομοκρατίας σου βγάζει ότι πόρισμα θέλεις...

Αυτό για εμένα αποτελεί ΑΚΑΤΑΛΥΤΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑΣ διότι ουδέποτε ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΔΕΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΗΚΕ ΤΗΝ ΑΠΑΤΕΩΝΙΑ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΚΡΙΝΟΝΤΑΝ Η ΙΔΙΑ ΤΟΥ Η ΖΩΗ...


Επανέρχομαι στο θέμα.
Από σπίτια πράγματι έχει βρεθεί μόνο ένα αλλά για πες μου βρε kondoras οι πιθανότητες είναι να βρεθεί και δεύτερο ή να μη βρεθεί κανένα άλλο.
Τα lonely houses που υπαινίχθηκε ο macedon (από τα συλλεκτικά κομμάτια αυτή η ατάκα) πόσο διαδεδομένα ήταν τις εποχές που συζητάμε????

Πόσα "ξεμοναχιασμένα" σπίτια έχουμε βρει, έστω στις γύρω περιοχές που έχει ταξιδέψει ο καθένας μας???

Επιπλέον, μη μπερδεύεις τη συναγωγή με το ναό. Οι ναοί ήταν σε μεγάλες πόλεις ενώ οι συναγωγές μπορεί να ήταν ακόμα και μέσα σ'ενα δωμάτιο ή σε μια αυλή σπιτιού.

Τέλος, αν σ'ευχαριστεί, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΕΞΩΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΗΓΗ, αλλά τότε θα πρέπει να δικαιολογήσεις

α) τον όρο Ναζωραίος ή Ναζαρηνός.

Ο macedon έδωσε 4-5 εκδοχές (τις κλασικές), του απάντησα σε όλες μια προς μια αλλά δεν επανήλθε ξανά στο θέμα.
Μάλλον τον κάλυψα...

β) το ένα σπίτι που βρέθηκε με όλα τα παρελκόμενα ποιας πόλης ήταν

γ) γιατί οι Ευαγγελιστές προχώρησαν ένα βήμα παραπέρα και μας μετέδωσαν ότι αυτή η πόλη ήταν μάλιστα κακόφημη. Αν πας να "κατασκευάσεις" κάτι δεν "ανοίγεσαι" σε πολλές λεπτομέρειες ούτε βάζεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΘΕΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΚΟΦΗΜΗ ΠΟΛΗ...

Ελπίζω να σε κάλυψα και να ξέρεις ότι μου αρέσουν πολύ οι ερωτήσεις "παγίδα" οπότε μη σε απασχολεί ούτε πρόκειται να παρεξηγήσω εσένα ή κανέναν άλλο!


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 06/04/2012 21:37:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 22:20:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT
quote:

ενώ ο οποιοσδήποτε επιστήμονας έναντι αμοιβής ή τρομοκρατίας σου βγάζει ότι πόρισμα θέλεις...


Ενδιαφέρουσα άποψη. Αυτό ισχύει και για τους αρχαιολόγους στην ανασκαφή της Ναζαρέτ; Δηλαδή είναι πιθανό και αυτοί ως επιστήμονες να βγάζουν έναντι αμοιβής συγκεκριμένα πορίσματα;

quote:
Από σπίτια πράγματι έχει βρεθεί μόνο ένα αλλά για πες μου βρε kondoras οι πιθανότητες είναι να βρεθεί και δεύτερο ή να μη βρεθεί κανένα άλλο.


Δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε με «πιθανότητες» στο συγκεκριμένο ζήτημα. Ή υπάρχουν ή δεν υπάρχουν. Θα σκάψουν και θα μας πουν. Ιδού η Ναζαρέτ, ιδού και το πήδημα.

quote:
Πόσα "ξεμοναχιασμένα" σπίτια έχουμε βρει, έστω στις γύρω περιοχές που έχει ταξιδέψει ο καθένας μας???


Πολλά...

quote:
Τέλος, αν σ'ευχαριστεί, ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΕΞΩΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΠΗΓΗ,

Δεν τίθεται θέμα ευχαρίστησης. Αν αυτή είναι η αλήθεια, καλώς την παραδέχεσαι.

quote:
αλλά τότε θα πρέπει να δικαιολογήσεις
α) τον όρο Ναζωραίος ή Ναζαρηνός.

Ο macedon έδωσε 4-5 εκδοχές (τις κλασικές), του απάντησα σε όλες μια προς μια αλλά δεν επανήλθε ξανά στο θέμα.
Μάλλον τον κάλυψα...



Έδωσε/αν και ο/η/οι ypatia8 κάποια εκδοχή. Θέλω να πω, φαντασία να υπάρχει και εκδοχές βρίσκονται όσες θες. Μπορεί να βγαίνει και από το ναζιάρης ωραίος (αστειάκι).

quote:
γ) γιατί οι Ευαγγελιστές προχώρησαν ένα βήμα παραπέρα και μας μετέδωσαν ότι αυτή η πόλη ήταν μάλιστα κακόφημη. Αν πας να "κατασκευάσεις" κάτι δεν "ανοίγεσαι" σε πολλές λεπτομέρειες ούτε βάζεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΘΕΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΚΟΦΗΜΗ ΠΟΛΗ...

Νομίζω ότι η άλλη πλευρά υποστηρίζει πως οι ευαγγελιστές χρησιμοποίησαν το όνομα Ναζαρέτ ως πόλη κυρίως από άγνοια, όχι από δόλο.
Γενικώς πάντως, αν θέλεις να κατασκευάσεις κάτι, σε μια εποχή που όχι internet, ούτε τυπογραφία δεν υπήρχε, ενώ το target group σου είναι οι απλοί και αγράμματοι άνθρωποι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις όσα «ανοίγματα» θέλεις, σάμπως θα τα καταλάβει κανείς;
(Μήπως καταλαβαίνουμε τα σημερινά «κατασκευάσματα» των ισχυρών; )

______________________________________________________________________
Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2012, 22:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kondoras
PanosT
quote:

ενώ ο οποιοσδήποτε επιστήμονας έναντι αμοιβής ή τρομοκρατίας σου βγάζει ότι πόρισμα θέλεις...


Ενδιαφέρουσα άποψη. Αυτό ισχύει και για τους αρχαιολόγους στην ανασκαφή της Ναζαρέτ; Δηλαδή είναι πιθανό και αυτοί ως επιστήμονες να βγάζουν έναντι αμοιβής συγκεκριμένα πορίσματα;

Θα σχολιάσω όλο το ποστ σου από Δευτέρα καθώς έχω "επίσημο ρεπό από ΟΟΔΕ/Ανώνυμο Απολογητή κτλ"...

Στα γρήγορα μόνο το από επάνω.

Θεωρητικά ισχύει και με το παραπάνω.

ΑΛΛΑ!

Αν είσαι Εβραίος στο Ισραήλ (όπως είναι ο εν λόγω Αρχαιολόγος και η ομάδα του) με δεδομένη και την επεκφρασμένη δυναμική αντίδραση των Ορθοδόξων Εβραίων δεν μπορεί να σε "πλησιάσει" ούτε το χρήμα ούτε η τρομοκρατία από καμμία πιθανή ή απίθανη Χριστιανική πλευρά που μου έρχεται στο μυαλό...

Εσύ τι λες?

Συνεχίζουμε από Δευτέρα φίλε μου!

Καλό ΣΚ σε όλους!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 00:15:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kondoras

quote:
Ενδιαφέρουσα άποψη. Αυτό ισχύει και για τους αρχαιολόγους στην ανασκαφή της Ναζαρέτ; Δηλαδή είναι πιθανό και αυτοί ως επιστήμονες να βγάζουν έναντι αμοιβής συγκεκριμένα πορίσματα;

Αν σκεφτεί κανείς πως η Ναζαρέτ αποτελεί για τους χριστιανούς ό,τι η Ντισνεϋλαντ για τα παιδιά και πως κάθε χρόνο την επισκέπτονται περισσότερο από ένα εκατομμύριο άνθρωποι (σχεδόν οι μισοί απ' όσους επισκέπτονται το Ισραήλ) είναι φανερό πως πρόκειται για μία βιομηχανία που αφήνει πολύ χρήμα στην ντόπια οικονομία. Όλοι αυτοί θέλουν να κοιμηθούν, να φάνε, να ψωνίσουν, να περιηγηθούν...

Καθίσταται λοιπόν αναγκαίο να βρεθεί (ή να εφευρεθεί) οποιοδήποτε "ιστορικό" ή "αρχαιολογικό" στοιχείο, προκειμένου να διατηρηθεί και να ενισχυθεί αυτή η τουριστική αγορά.

Άλλωστε η κατευθυνόμενη επιστήμη δεν είναι ούτε κάτι καινούριο, ούτε κάτι σπάνιο. Για παράδειγμα, πολλοί Αμερικανοί "επιστήμονες" (μετά από γενναίες επιχορηγήσεις από την ομοσπονδιακή κυβέρνηση των ΗΠΑ) αποφάσισαν πως τα εργοστάσια δεν μολύνουν το περιβάλλον και δεν ευθύνονται για το φαινόμενο του θερμοκηπίου.

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2012, 00:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΝΑΖΑΡΕΤ

Τov 3o αιώvα, o χριστιαvός απoλoγητής Ωριγέvης γvώριζε για τηv πόλη της Ναζαρέτ πoυ περιγράφαvε τα ευαγγέλια αλλά δεv είχε ιδέα πoυ μπoρεί vα βρισκόταv αυτή, αv και o ίδιoς έμεvε στηv Καισάρεια, πoυ απείχε τo πoλύ 50 χιλιόμετρα από τηv υπoτιθέμεvη θέση της (θεωρώvτας σαv θέση της μυθικής Ναζαρέτ τηv τoπoθεσία της σημεριvής πόλης ή τέλoς πάvτωv τηv περιoχή γύρω ή κovτά σ'αυτήv).

Καθώς λoιπόv η Εκκλησία άρχισε vα γίvεται oργαvισμός, ξέσπασε μια διαμάχη αvάμεσα στα πατριαρχεία της Καισάρειας και της Iερoυσαλήμ, η oπoία διευθετήθηκε (υπέρ της Iερoυσαλήμ) στη σύvoδo της Χαλκηδόvας τo 451 μαχχ. Τμήμα της διέvεξης αυτής απoτελoύσε και o έλεγχoς τωv λεγόμεvωv «Αγίωv Τόπωv». Για τo λόγo αυτό η χαμέvη πόλη της Ναζαρέτ έπρεπε vα βρεθεί oπωσδήπoτε. Τo έργo αυτό αvέλαβε η 80χρovη Ελέvη, μητέρα τoυ διαταραγμέvoυ αυτoκράτoρα Κωvσταvτίvoυ (τoυ γvωστoύ συζυγoκτόvoυ, παιδoκτόvoυ και πεθερoκτόvoυ πoυ η χριστιαvική εκκλησία αvακήρυξε άγιo). Στηv αvαζήτησή λoιπόv χριστιαvικώv ευρημάτωv στηv περιoχή της Ναζαρέτ, δεv βρήκαvε παρά ... έvα πηγάδι. Απoφάσισε λoιπόv ότι αυτό ήταv τo μέρoς πoυ o Γαβριήλ αvακoίvωσε στη Μαρία ότι θα γεvvήσει, και από τη στιγμή πoυ τα ευαγγέλια δεv αvαφέρoυvε πoύ ακριβώς έλαβε χώρα αυτό τo «θαυμαστό» γεγovός, τι πιo βoλικό από έvα αρχαίo πηγάδι;

Έστησε λoιπόv εκεί μια εκκλησία, πάvω από τo πηγάδι, πoυ τηv ovόμασε «vαό τoυ ευαγγελισμoύ» και τo πρoσκυvηματικό αξιoθέατo ήταv έτoιμo. Κι επειδή o ευαγγελισμός υπoτίθεται ότι έγιvε στη Ναζαρέτ, άρα και τo πηγάδι αvήκει στη φαvταστική αυτή πόλη. Η επιχείρηση πoυ ξεκίvησε η Ελέvη, vα πρoσκυvoύv τoυς «αγίoυς τόπoυς» συvεχίζεται μέχρι σήμερα, καθώς όσo θα υπάρχoυv αφελείς πoυ πιστεύoυv σ'αυτά, θα υπάρχoυv και ξύπvιoι πoυ θα εκμεταλλεύovται τo γεγovός. Η πρώτη εκκλησία πoυ απέκτησε η Ναζαρέτ διά χειρός Ελέvης, απoτέλεσε τηv βάση αυτoύ πoυ σήμερα ovoμάζεται «τoυριστικό πάρκo της Ναζαρέτ».

Λίγα χρόvια μετά, μία Iσπαvίδα υπέργηρη κυρία (συvτoπίτισσα τoυ ψυχoπαθή Θεoδόσιoυ, σφαγέα της Θεσσαλovίκης, πoυ ήταv επίσης Iσπαvός), η Λαίδη Αιθερία, πέρασε αρκετά χρόvια στηv περιoχή πoυ ovoμάζoυv «άγιoυς τόπoυς». Η Αιθερία φτάvει τo 383 στη Ναζαρέτ. Εκεί κάπoιoι ξύπvιoι καλόγερoι της έδειξαv έvα μεγάλo σπήλαιo και τη διαβεβαίωσαv πως αυτό ήταv τo μέρoς όπoυ είχε ζήσει η Μαρία και πως τo σπήλαιo και όχι τo πηγάδι ήταv τo μέρoς όπoυ επισκέφτηκε o Γαβριήλ τη Μαρία. Τo μέρoς άρχισε vα γίvεται διάσημo και τo 570 στήθηκε ακόμη μια εκκλησία. Έτσι σήμερα πάvω από τo σπήλαιo βρίσκεται τo μεγαλύτερo χριστιαvικό θεματικό πάρκo της Μ. Αvατoλής.

Μέχρι τo 1102 τα μόvα αξιoθέατα της Ναζαρέτ ήταv αυτές oι δύo εκκλησίες - μία στo πηγάδι της Μαρίας και μία στη σπηλιά της Μαρίας.

Σήμερα τo μέρoς έχει εμπλoυτιστεί και η υπoτιθέμεvη αρχαία Ναζαρέτ περιλαμβάvει τη μεγάλη καθoλική εκκλησία τoυ Ευαγγελισμoύ (τη μεγαλύτερη εκκλησία στη Μ. Αvατoλή), τηv εκκλησία τoυ Αγ. Iωσήφ στoυς λόφoυς, τo ξυλoυργείo τoυ Iωσήφ, τηv ελληvική εκκλησία και μια συvαγωγή.

Όχι κι άσχημα για μια πόλη που την εποχή στην οποία υποτίθεται ότι αναφέρεται το θεματικό της πάρκο, ήταν ανύπαρκτη.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2012, 20:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

kondoras

quote:
PanosT
Πόσα "ξεμοναχιασμένα" σπίτια έχουμε βρει, έστω στις γύρω περιοχές που έχει ταξιδέψει ο καθένας μας???


Πολλά...

Για την περίοδο που συζητάμε (1ος π.Χ με 1ος μ.Χ)?
Για δώσε μου περισσότερες πληροφορίες.

quote:

quote:
γ) γιατί οι Ευαγγελιστές προχώρησαν ένα βήμα παραπέρα και μας μετέδωσαν ότι αυτή η πόλη ήταν μάλιστα κακόφημη. Αν πας να "κατασκευάσεις" κάτι δεν "ανοίγεσαι" σε πολλές λεπτομέρειες ούτε βάζεις ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΘΕΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΣΕ ΚΑΚΟΦΗΜΗ ΠΟΛΗ...

Νομίζω ότι η άλλη πλευρά υποστηρίζει πως οι ευαγγελιστές χρησιμοποίησαν το όνομα Ναζαρέτ ως πόλη κυρίως από άγνοια, όχι από δόλο.
Γενικώς πάντως, αν θέλεις να κατασκευάσεις κάτι, σε μια εποχή που όχι internet, ούτε τυπογραφία δεν υπήρχε, ενώ το target group σου είναι οι απλοί και αγράμματοι άνθρωποι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις όσα «ανοίγματα» θέλεις, σάμπως θα τα καταλάβει κανείς;
(Μήπως καταλαβαίνουμε τα σημερινά «κατασκευάσματα» των ισχυρών; )


Δεν υπήρχε κανένα target group φίλε kondoras. Αν το δεχτείς αυτό ξεκινάς με την προκάτ κατασκευή του Χριστιανισμού που συμφωνεί με την άποψη macedon...

Όπως όμως γράφει ο Gibbon και ο Renan ο Χριστιανισμός διαπέρασε κάθετα όλες τις τάξεις των Ρωμαίων πολιτών, από τους πιο απλούς ανθρώπους έως τους Αυτοκράτορες και τις γυναίκες τους...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy