ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Χρονολογηση των Ελληνικων κατακλυσμων.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 22:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Δεν έχω την διάθεση να κάτσω να δώ ντοκυματερ προσχολικής ηλικίας.


Καλά κοίτα το γιατί έχει και ΑΓΝΩΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ.

quote:

ο αστροναύτης όπως λές, λέει μια μεγάλη και σωστή αλήθεια.

Ω, ναι για πες για πες!

quote:

Το βαρυτικό πεδίο ( έλξη ), των τεχνητών δορυφόρων ευθύνεται για την εκτροπή βολίδων και μικρο-μετεωριτών πρός την Γη.

Τι μου λες????

Κοτζάμ Γη και Σελήνη εδώ τριγύρω και οι βολίδες και οι μικρο-μετεωρίτες θα επηρεαστούν από τους... τεχνητούς δορυφόρους μερικών εκατοντάδων κιλών???

Καλά ΤΟ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ που λέγεται

α)ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΤΕ Ή

β) ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΝΟΕΙΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ????

Καλά, για το που θα βρίσκονταν οι τεχνητοί μας δορυφόροι καθώς καθημερινά η Γη βομβαρδίζεται από μικρομετεωρίτες ούτε καν το συζητώ αν ίσχυε η καφενειακή προσέγγιση του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ....

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 23:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
YES YES

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 23:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT,

quote:
Πάντα συμφωνείς με τους πρακτικούς και τους εμπειρικούς επιστήμονες???

Το Σιμόπουλο ή το Νικόμαχο εννοείς;

Και για να ξέρεις μετά από όλη αυτήν την αντιδικία σου με το Νικόμαχο και τον DSM,περί του τελευταίου θέματος για μετέωρα,μετεωρίτες κ.λ.π. εγώ συνεχίζω να μην αμφισβητώ τις γνώσεις σου στην φυσική(δεν θα μπορούσα άλλωστε).

Αυτό που αμφισβητώ όμως είναι η κατανόηση των Ελληνικών σου,διότι παρερμηνείες εννοιών ή κακεντρέχεια θα μπορούσαν να διαφοροποιήσουν την άποψη που συμφωνούν Νικόμαχος και Σιμόπουλος.

Δηλαδή ,με απλά λόγια,ότι είναι αδύνατον να παρακιλουθήσουμε και να εμποδίσουμε κάθε κομμάτι ύλης που πέφτει στη γη.

Και το αστείο είναι ότι ούτε συ διαφωνείς με αυτό.

Αν όμως ψάχνουμε να βρούμε σημείο να την πούμε στον άλλο,στον όποιον άλλο,είτε με παρερμηνεία είτε με κακεντρέχεια θα το βρούμε.

Διάλεξα για σένα το ηπιότερο,δηλαδή το πρώτο.

Μου έχεις πει στο παρελθόν ότι είσαι επιθετικός μόνο με αυτούς που σε προκαλούν με απαράδεκτο τρόπο.

Έχω δεχτεί ότι το να ψάξω να βρω αν ο macedon ή ο Νικόμαχος π.χ. σε προκάλεσαν πρώτοι είναι δύσκολο και βαρετό για μένα,και για χάρη του συλλογισμού το είχα μισοδεχτεί.

Σήμερα επιτέθηκες και στον DSM που είναι κατά κοινή ομολογία ευγενής,και σε μένα που μέχρι τώρα το απέφευγες,επειδή πήρα θέση υπέρ του Νικόμαχου(στο θέμα του Σιμόπουλου).

Προκαλώ τον Νικόμαχο να μου απαντήσει αν γνωρίζεις από φυσική.

Είμαι σίγουρος ότι θα απαντήσει υπερθετικά.

Όσες φορές σου τα έχει χώσει(με υπερβολικό για μένα τρόπο-δεν έχω δυο μέτρα και σταθμά-) κατά το πλείστον δεν είναι σε γνωστικό επίπεδο,αλλά σε ερμηνευτικό επίπεδο.

Δε σου λέει κάτι αυτό;Τι πρέπει να γίνει για να το καταλάβεις;

Είναι εύκολο να κάνεις αξιόλογους εχθρούς,ασήμαντους εχθρούς και ασήμαντους φίλους.
Δύσκολο είναι να κάνεις αξιόλογους φίλους.

Πάρτο λίγο αλλιώς.Βοηθάει και τις καλύτερες οικογένειες.

Προσπάθησα να απαντήσω διαλλακτικά και με καλή διάθεση.
Γνωρίζω και εγώ από μπινελίκια και εξυπνάδες σαν αυτές που ανταλλάσετε με τον macedon και τον Νικόμαχο.
Επιλέγω να μην το κάνω προς το παρόν,και όσο είναι στο χέρι μου από πλευράς αντοχής νεύρων, ελπίζω να το αποφύγω εντελώς.

ΥΣ: στους γραφικούς και τα troll ξεσπώ κι εγώ,όπως όλοι.

ΥΣ: Δεν σε έχω μια στο καρφί και μια στο πέταλο.Εννοώ και τα αρνητικά και τα θετικά που σου καταλογίζω μέχρι τελευταίου γράμματος.Αλλά μιας και μου έχεις πει ότι με ψιλοεκτιμάς,μάλλον το γνωρίζεις ήδη αυτό.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 23:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας το κάνω λίγο πιο κατανοητό για τα νήπια που μας διαβάζουν.

Το βαρυτικό πεδίο ( έλξη ), των τεχνητών δορυφόρων ευθύνεται για την εκτροπή βολίδων και μικρο-μετεωριτών πρός την Γη.

Το βαρυτικό πεδίο (έλξη ) των τεχνητών δορθφόρων ευθύνεται για την εκτροπή κάποιων βολίδων και μικρομετεωριτών πρός την Γη.

Το "κάποιων" αφορά μικρά κομάτια,πετρωμάτων-σκόνης,βάρους γραμμαρίων.
Είναι εύκολα κατανοητό και για αυτο δεν το ανέφερα επεξηγηματικώς.

Ο τύπος έχει πλάκα πάντως!!!Είναi ο know everything!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 23:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε σας προλαβαίνω,να πάρει ο διάολος....


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 23:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
α) ομιλεί περί ενός ship το όποιο πρέπει να είναι big enough (κατάλαβες μήπως το γιατί?).

β) Και αν νομίζεις ότι εννοεί τα συμβατικά διαστημόπολοια ΕΧΑΣΕΣ. Τέτοιο space craft μας αναφέρει ότι ούτε έχουμε κατασκευάσει και ούτε καν διαθέτουμε ενα blueprint για το πως πρέπει να είναι.

γ) επίσης, αυτό το ιδεατό space craft θα έπρεπε να το στείλουμε εκατοντάδες χιλιάδες μίλια μακριά


Συγκεντρώσου.

Πάμε ξανά: σου είπα οτι σε αυτά συμφωνώ.

quote:
ώστε η ΟΥΤΩΣ 'Η ΑΛΛΩΣ ΜΙΚΡΗ ΤΟΥ ΒΑΡΥΤΙΚΗ ΕΠΙΔΡΑΣΗ να άλλαζε την τρόχια του αστεροειδούς τόσο ώστε ΣΕ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΝ Ο ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΗΣ ΤΗ ΓΗ (όπως λέει καθαρά ο αστροναύτης) να είχε την επιθυμητή απόκλιση.

Ρε PanosT, εσύ δεν έλεγες οτι αυτό είναι αδύνατο, επειδή η έλξη είναι απειροελάχιστη? Αν ο αστροναύτης και η τύπισσα λένε πως μπορεί κάποια στιγμή να επιτευχθεί από τον άνθρωπο, δεν είναι δεδομένο πως ήδη υπάρχοντα μικρά φυσικά σώματα της τάξης των μερικών χιλιάδων τόνων μπορούν να το καταφέρουν?

Η επισήμανσή μου ήταν ή δεν ήταν, πως ακόμα κι αν γνωρίζουμε την τροχιά ενός τέτοιου σώματος κάποια στιγμή, δεν ξέρουμε σε τί εξωτερικές δυνάμεις μπορεί να εκτεθεί και να αλλάξει η δυναμική της κίνησής του?

Εσύ δεν είπες πως αυτό είναι αδύνατο? Ο αστροναύτης δεν είπε οτι οτι κάνεις λάθος?

Τί δεν καταλαβαίνεις? Πες μου τί δεν καταλαβαίνεις.

quote:
Tι σημαίνει "μαζικότερο" στη Φυσική???

Σώμα μεγαλύτερης μάζας. Επίσης, περιεκτικότερο: μεγαλύτερης περιεκτικότητας, θερμότερο: υψηλότερης θερμοκρασίας κ.λ.π.
Τώρα παρουσιάζεις προβλήματα και με τα ελληνικά. Τί διάολο? Διάλεξε τέλος πάντων μια γλώσσα και ξεκίνα απ'την αρχή.



quote:
Γράφοντας αυτό

"
στα μεσημεριανά κενά, πεταγόμασταν απ'το Φυσικομαθηματικό μπας και βγάλουμε καμιά γκόμενα
"

υπονοούσες αυτό????

"
Προσωπικά έψαχνα πάντα για ανθρώπους που να μπορώ να συνεννοηθώ.
"

Μιλάς σοβαρά ή έκανες κάποιο λάθος στα quotes????

quote:
Φαντάζομαι πως αντιστοίχως εσύ έψαχνες για ανθρώπους που μπορείς να ψαρώσεις.

Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις!

Πάντως δε μου ήταν και τόσο δύσκολο όπως έχεις καταλάβει...


Αφού το θες στο πονηρό, μαζί σου. Ήθελα να συνδυάσω το γκομενικό και με λίγη κουβέντα. Φαντάζομαι πως για σένα δεν βγήκε τόσο καλά, και τα αποτελέσματα φαίνονται εδώ μέσα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 23:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την χρονολόγηση των Ελληνικών κατακλυσμών έχει να πει κάποιος κατι ?

Έλεος! Έχετε καταντήσει χειρότεροι και απο το YouTube!*

Ελάτε στη θέση ενός νέου μέλους (ή απλο αναγνώστη) που επισκέπτεται το συγκεκριμένο νήμα ...
Γιατί, ο "αφελής", νομίζει οτι θα διαβάσει για τους Ελληνικους κατακλυσμούς!!!


*μπαίνεις να δεις καμιά διαφήμιση, και σε ξενερώνει που και που με κανένα video που παίζει


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 23:26:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΑMEINIAΣ
Προκαλώ τον Νικόμαχο να μου απαντήσει αν γνωρίζεις από φυσική.

Είμαι σίγουρος ότι θα απαντήσει υπερθετικά.


Αμεινία δεν παίρνω όρκο!!
Θέλω να πιστεύω πώς ναί, αλλά η παρεμβατική "παρερμηνία" του, μου δίνει την εντύπωση...οπισθοδρομικού,συντηρητικού θα έλεγα φυσικού.Κάποιου που εμφανώς ανακατεύει, αυτά που έμαθε με αυτά που κατά καιρούς επιβεβαιώνονται ή καταρίπτονται,απο μεταγενέστερα των φοιτητικών του χρόνων, πειράματα.Το αποτέλεσμα ενός τέτοιου ανακατέματος θα ήταν αυτο που συχνά διαβάζουμε,όταν μας "κοντράρει"!!

Π.χ
Για κάποιον που τελείωσε την φυσική το 1975, στην ουσία έως σήμερα, έχει ξαναγραφεί δυό φορές!!
Είτε επίσημα, είτε ανεπίσημα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 23:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,
quote:
η παρεμβατική "παρερμηνία" του,

συμβαίνει επειδή είναι εγωίσταρος

(όπως και μεις,αλλά εμείς το κρύβουμε καλύτερα).

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 23:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιθήρ,

Συγνώμη για σήμερα.
Δώσε λίγο χρόνο.
Χρέωσε εμένα.Αυτοί είναι υπερχρεωμένοι..

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 23:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Θα πρέπει να περιμένεις να κάνω ΟΝΤΩΣ κάτι λάθος (από τα πάμπολλα που κάνω καθημερινά ασκώντας ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΟΥ και θρέφοντας την οικογένειά μου απ'αυτήν και να είσαι σίγουρος ότι αν δεν τα αναγνώριζα και δεν τα διόρθωνα θα σου είχα ζητήσει ήδη δανεικά για να βγάλω το μήνα...).

Σωστα. Άλλωστε κι ο Παπακωνσταντίνου με τον Στουρνάρα, μεσω της επιστήμης τους - τα οικονομικά - θρέφουν την οικογένειά τους. Κι ο ΓΑΠ μέσω της επιστήμης του - ? - θρέφει την οικογένειά του, κάνοντας διαλέξεις.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 23:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αμεινία δεν παίρνω όρκο!!
Θέλω να πιστεύω πώς ναί

Με βάση το αρνητικό-sic-του κλίματος,και της περιρρέουσας ατμόσφαιρας, το θεωρώ ως ναι,εκ μέρους σου.

Κι εγώ εγωιστής είμαι, μη με βγάλεις λάθος.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 23:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM
Σωστα. Άλλωστε κι ο Παπακωνσταντίνου με τον Στουρνάρα, μεσω της επιστήμης τους - τα οικονομικά - θρέφουν την οικογένειά τους. Κι ο ΓΑΠ μέσω της επιστήμης του - ? - θρέφει την οικογένειά του, κάνοντας διαλέξεις.

Μεγάλε respect for u!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 23:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί, ο "αφελής", νομίζει οτι θα διαβάσει για τους Ελληνικους κατακλυσμούς!!!
...& διαβαζει για ενδοφορουμικους διαμεληκους καταυλισμους!!!

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2013, 23:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί, ο "αφελής", νομίζει οτι θα διαβάσει για τους Ελληνικους κατακλυσμούς!!!

Επειδή, εν κατακλείδι, ένας μετεωρίτης μπορεί να προκαλέσει...κατακλυσμό!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 02:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίδες,καληνύχτα για σήμερα

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 02:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό ξημέρωμα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 16:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς παιδάκια πλάκωσε δουλίτσα και δεν μπορώ να συνεχίσω την ωραία μας πλακίτσα.

Σας δίνω τις λύσεις του διαγωνίσματος αλλά να ξέρετε ότι πιαστήκατε όλοι σας αδιάβαστοι!

Στρωθείτε με τα μούτρα στο διάβασμα και δεν θέλω να ακούσω τσιμουδιά.

Ξεκινάτε από εδώ

Η ΝΑSA από το 2007 δίνει αναφορά στο Αμερικανικό Κογκρέσο σχετικά με τον εντοπισμό και την αναχαίτηση Near Earth Object (NEO).

H τεχνική που επικαλείται ο DSM λέγεται επιστημονικά Gravity Tractor και ανήκει στην μεγαλύτερη κατηγορία των Slow Push τεχνικών.

Ενδεικτικά γι'αυτές τις τεχνικές αναφέρει

Πιο συγκεκριμένα από το pdf της ίδιας της αναφοράς διαβάζουμε τα εξής:


Τα links μπορείτε να το βρείτε εδώ.

http://neo.jpl.nasa.gov/neo/report2007.html

Καλή σας κατάποση...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 16:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

Σύνελθε. Σου μίλησα εγώ ποτέ για ανθρώπινη επιχείρηση?

Αυτό που είπα ήταν πως, αν μπορεί να γίνει από άνθρωπο, τότε οι τροχιές των μετεωριτών μπορούν να αλλοιωθούν και από συναντήσεις τους με άλλα μικρά φυσικά σώματα, οπότε το να έχουμε υπολογίσει σωστά την τροχιά ενός σώματος άπαξ, δεν σημαίνει πως θα παραμείνει έτσι δια παντός.

Αυτό που είπες εσύ ήταν:

quote:
Οι δυνάμεις αυτές είναι απειροστά μικρές μπροστά στις άλλες που ανέφερες και ΔΕΝ επηρεάζουν την τροχιά τους.

Άλλο έχεις?


Έχεις πολύ μεγάλο πρόβλημα. Μα πάρα πολύ μεγάλο. Άσε τη φυσική και ξεκίνα με τα ελληνικά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 17:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

PanosT

Σύνελθε. Σου μίλησα εγώ ποτέ για ανθρώπινη επιχείρηση?

Αυτό που είπα ήταν πως, αν μπορεί να γίνει από άνθρωπο, τότε οι τροχιές των μετεωριτών μπορούν να αλλοιωθούν και από συναντήσεις τους με άλλα μικρά φυσικά σώματα, οπότε το να έχουμε υπολογίσει σωστά την τροχιά ενός σώματος άπαξ, δεν σημαίνει πως θα παραμείνει έτσι δια παντός.

Αυτό που είπες εσύ ήταν:

quote:
Οι δυνάμεις αυτές είναι απειροστά μικρές μπροστά στις άλλες που ανέφερες και ΔΕΝ επηρεάζουν την τροχιά τους.

Άλλο έχεις?


Έχεις πολύ μεγάλο πρόβλημα. Μα πάρα πολύ μεγάλο. Άσε τη φυσική και ξεκίνα με τα ελληνικά.


DSM, επειδή ΟΝΤΩΣ μπορεί να είσαι ΒΛΑΚΑΣ και να μην το παίζεις απλά, να σου τονίσω ότι (όπως φαίνεται και από τα links) ότι οι συναντήσεις με άλλα φυσικά σώματα που υπονοείς ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΝ ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΩΣΤΕ ΕΝΑΣ ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΗΣ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΤΡΟΧΙΑ ΤΟΥ.

Αυτό στο σύμπαν ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ γι'αυτό και οι τροχιές των άστρων/πλανητών/αστεροειδών/κομητών κτλ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΑΝΑΛΛΟΙΩΤΕΣ και μπορούμε να ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ ΣΕ ΒΑΘΟΣ... "ΑΠΕΙΡΩΝ" ΕΤΩΝ.

ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ????

Να αλλάξουμε τη Φυσική επειδή εσύ και ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ λέτε ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ???

Από εχθές σε πίεζω να μου πεις γιατί ο αστροναύτης μιλάει για δέκα χρόνια πριν φτάσει σ'εμάς και όχι π.χ μια εβδομάδα πριν αλλά μούγκα και έρχεσαι πάλι να αναφέρεις την ίδια παπάτζα που σου έχει κολλήσει καθώς ΟΥΤΕ Ο ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗΣ ΟΥΤΕ Η ΑΦΗΓΗΤΡΙΑ ισχυρίζονται το ίδιο με σένα.

Εγώ κατέθεσα τις απόψεις μου, ΓΕΛΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΟΒΑΡΟΦΑΝΕΙΣ ΚΟΤΣΑΝΕΣ ΣΑΣ, ΞΕΜΠΡΟΣΤΙΑΣΑ την ΑΓΝΟΙΑ ΣΑΣ επί ΦΥΣΙΚΩΝ θεμάτων, και σταματώ εδώ.

Αν υπάρχει κάποιος (τουλάχιστον πτυχιούχος) Φυσικός εδώ μέσα που να διαφωνεί με κάτι που έγραψα εδώ είμαι εγώ.

Για τους υπόλοιπους που έμαθαν Φυσική από το internet ή τις γκόμενες που έπιασαν από το Φυσικό δεν θα μπορέσω άλλο καθώς ξεφεύγει από την προσωπική πλάκα (που μ'ευχαριστεί τρελλά) και αρχίζει να γελοιοποιείται η ίδια η Επιστήμη που υπηρετώ.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 18:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία

quote:
PanosT
DSM, επειδή ΟΝΤΩΣ μπορεί να είσαι ΒΛΑΚΑΣ και να μην το παίζεις απλά, να σου τονίσω ότι (όπως φαίνεται και από τα links) ότι οι συναντήσεις με άλλα φυσικά σώματα που υπονοείς ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΝ ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΩΣΤΕ ΕΝΑΣ ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΗΣ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΤΡΟΧΙΑ ΤΟΥ.

quote:
PanosT
Να αλλάξουμε τη Φυσική επειδή εσύ και ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ λέτε ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ???

quote:
PanosT
Από εχθές σε πίεζω να μου πεις γιατί ο αστροναύτης μιλάει για δέκα χρόνια πριν φτάσει σ'εμάς και όχι π.χ μια εβδομάδα πριν αλλά μούγκα και έρχεσαι πάλι να αναφέρεις την ίδια παπάτζα που σου έχει κολλήσει καθώς ΟΥΤΕ Ο ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗΣ ΟΥΤΕ Η ΑΦΗΓΗΤΡΙΑ ισχυρίζονται το ίδιο με σένα.

Έχω παραθέσει όλους τους διαλόγους. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.
Αλλά:
Η διαχείριση συμφωνεί με αυτόν τον τρόπο? Αν Αμαλία αυτός ο τρόπος είναι αποδεκτός, πρέπει να το γνωρίζω προκειμένου να έχω τη δυνατότητα να απαντήσω αναλόγως. Αν όχι, νομίζω δικαίως απαιτώ τη συγνώμη του PanosT.

Αναμένω οδηγίες.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 18:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT,

Δεν γίνεται να αντιμετωπίζεις τους πάντες επιθετικά.Δεν είναι δυνατόν να δημιουργούνται κλωτσοσκούφια όπως με τον macedon,ή με τον Νικόμαχο,με όλα τα μέλη του Forum που διαφωνούν μαζί σου.
Κάποιοι το ανέχονται,κάποιοι το γουστάρουν απαντώντας στο ίδιο ύφος,και κάποιοι το θεωρούν ανεκδιήγητο.
Λυπάμαι αλλά είμαι από τους τελευταίους,και στο έχω ομολογήσει και σε άλλες μεταξύ μας κουβέντες.
Κρίμα.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 20:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Πόσα έδωσες στο Σιμόπουλο Νικόμαχε;


Τι να κάνω βρε ΑΜΕΙΝΙΑ, μας έχει πρήξει τα...τύμπανα ο τύπος!!
Ακου ΓΝΩΡΙΖΕΙ αυτα που εμείς υποθέτουμε!!


quote:
DSM
What if it's the other way around?


quote:
NIKOMAXOΣ
quote:
@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
Δεν είναι τίποτα ,απλά μερικοί δεν τον καταλαβαίνουν στα Ελληνικά ..

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.


Καλόοοο!!!


quote:
DSM
Αμεινία

quote:
Δεν είναι τίποτα ,απλά μερικοί δεν τον καταλαβαίνουν στα Ελληνικά ..

Now, that's what I call kinky!



quote:
NIKOMAXOΣ
quote:
DSM
Για πες μου όμως, γιατί τα έχεις πάρει τόσο πολύ?

Λογικό δεν είναι?
Ερχεται ένα θρησκόληπτο και το παίζει ειδήμων της...μ@λ@κίας!

Χρησιμοποιεί έναν κατάπτυστο τρόπο συνομιλίας, πέρα απο τα όρια της αλαζονείας και προς κάθε κατεύθυνση, επιδεικνύωντας το...λογισμικό του, απο σιλικόνη!!

και πάλι είμαι αρκετά συγκρατημένος, no worry!!



quote:

DSM

Ακριβώς στα 43.20, ένας εξειδικευμένος αστροναύτης, ισχυρίζεται οτι έχω δίκιο κι έχεις άδικο.
Υποθέτω οτι γνωρίζει φυσική εξίσου καλά με εσένα, κι οτι επαγγελματικά, εκείνου του έχει αναγνωριστεί ελαφρώς περισσότερο αυτή η γνώση.


quote:
DSM


Μην πετάς τη μπάλα στην εξέδρα, όπως κατηγορείς άλλους οτι το κάνουν. Να απαντάς σε αυτό που σε ρωτάω, κι όχι σε αυτό που σε βολεύει. Δεν είναι κακό να παραδεχτείς οτι αυτό που μου έγραψες σε εκείνο το post ήταν λάθος.


quote:
DSM
Και πού'σαι PanosT, στην εποχή μου, στα μεσημεριανά κενά, πεταγόμασταν απ'το Φυσικομαθηματικό μπας και βγάλουμε καμιά γκόμενα. Μέχρι εκεί. Μη ξανοίγεσαι τόσο αυτάρεσκα.

quote:

DSM

Τα αγγλικά σου προφανώς δεν σε βοηθούν. Ξεσκόνισέ τα, και ξαναπροσπάθησε να διαψεύσεις κι εμένα και τον αστροναύτη.


Όποιος πάει να παίξει παιχνιδάκια με την επιστημονική μου κατάρτιση και τον επιστημονικό μου λόγο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΑΝΤΙΛΟΓΟ αυτή θα είναι η μόνιμη αντιμετώπιση που θα έχει!

Τα ίδια ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ισχύουν και για όποιον με αντιμετωπίζει ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ επειδή είμαι θρησκευόμενος.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 20:56:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιμένω οδηγίες από τη διαχείριση Αμαλία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 21:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να κάνω λίγο πιο ευχάριστη την αναμονή σου...

quote:
NIKOMAXOΣ
Ας το κάνω λίγο πιο κατανοητό για τα νήπια που μας διαβάζουν.

quote:
DSM
Εσύ δεν είπες πως αυτό είναι αδύνατο? Ο αστροναύτης δεν είπε οτι οτι κάνεις λάθος?

Τί δεν καταλαβαίνεις? Πες μου τί δεν καταλαβαίνεις.


quote:
DSM

quote:
PanosT
Tι σημαίνει "μαζικότερο" στη Φυσική???

Σώμα μεγαλύτερης μάζας. Επίσης, περιεκτικότερο: μεγαλύτερης περιεκτικότητας, θερμότερο: υψηλότερης θερμοκρασίας κ.λ.π.
Τώρα παρουσιάζεις προβλήματα και με τα ελληνικά. Τί διάολο? Διάλεξε τέλος πάντων μια γλώσσα και ξεκίνα απ'την αρχή.


quote:
DSM
Αφού το θες στο πονηρό, μαζί σου. Ήθελα να συνδυάσω το γκομενικό και με λίγη κουβέντα. Φαντάζομαι πως για σένα δεν βγήκε τόσο καλά, και τα αποτελέσματα φαίνονται εδώ μέσα.


quote:
DSM
PanosT

quote:
Θα πρέπει να περιμένεις να κάνω ΟΝΤΩΣ κάτι λάθος (από τα πάμπολλα που κάνω καθημερινά ασκώντας ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΟΥ και θρέφοντας την οικογένειά μου απ'αυτήν και να είσαι σίγουρος ότι αν δεν τα αναγνώριζα και δεν τα διόρθωνα θα σου είχα ζητήσει ήδη δανεικά για να βγάλω το μήνα...).

Σωστα. Άλλωστε κι ο Παπακωνσταντίνου με τον Στουρνάρα, μεσω της επιστήμης τους - τα οικονομικά - θρέφουν την οικογένειά τους. Κι ο ΓΑΠ μέσω της επιστήμης του - ? - θρέφει την οικογένειά του, κάνοντας διαλέξεις.


Όποιος πάει να παίξει παιχνιδάκια με την επιστημονική μου κατάρτιση και τον επιστημονικό μου λόγο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΑΝΤΙΛΟΓΟ αυτή θα είναι η μόνιμη αντιμετώπιση που θα έχει!

Τα ίδια ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ισχύουν και για όποιον με αντιμετωπίζει ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ επειδή είμαι θρησκευόμενος και δη Χριστιανός Ορθόδοξος.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 21:27:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Περιμένω οδηγίες από τη διαχείριση Αμαλία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


DSM

Τι οδηγίες θα μπορούσε να σου δώσει η Αμαλία?
Ασφαλώς δεν θα περιμένεις το ΟΚ για να χρησιμοποιήσεις ίδια προσβλητική γλώσσα και δεν είναι αυτο που ζητάς.

Τι άλλο θα μπορούσε να κάνει?
Να επέμβει στον λογαριασμό Panos T, με κάποια ποινή?
Ασφαλώς όχι και μάλιστα κατόπιν προτροπής.
Το έχει ήδη κάνει.

Να συστήσει στο μέλος Panos T, ηπιότερη συμπεριφορά?
Το έχει ήδη κάνει.

Επίσης είναι ηλίου φαεινότερον, ότι έχεις όλα τα δίκια με το μέρος σου.Αν ήταν διαφορετικά, όλο και κάποιος θα συνηγορούσε υπερ του Panos T.

Nαι σε καταλαβαίνω, ώς πρός την 'έκρηξη" των σχετικών συναισθημάτων.Το έχω ήδη περάσει και εκ πείρας σου λέω ότι δεν αξίζει τον κόπο, να αναλωθείς συναισθηματικά, αντιμετωπίζοντας ένα e-αντίπαλο, εν δυνάμει αντίπαλο.

Αλλωστε η γενική συμπεριφορά του μέλους Panos T, πρός όλα τα υπόλοιπα μέλη είναι λίγο-πολύ γνωστή.Με την ύποβολιμαία τακτική του, προσπαθεί να αναγκάσει "στοχευμένα", μέλη του φόρουμ σε απαράδεκτη συμπεριφορά.
Ομολογώ πώς μερικές φορές, το έχει καταφέρει.Βλέπε macedon,Sesostris κι εμένα,ότι ούκ ολίγες φορές, έχουμε παρεκτραπεί χάριν του Panos T.
Δεν θα ήθελα να σε δώ στην λίστα.
Δεν αξίζει φίλε!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 21:39:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και λοιπούς γνωστούς (εξαφανισμένους ή μη)

Όποιος πάει να παίξει παιχνιδάκια με την επιστημονική μου κατάρτιση και τον επιστημονικό μου λόγο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΑΝΤΙΛΟΓΟ αυτή θα είναι η μόνιμη αντιμετώπιση που θα έχει!

Τα ίδια ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ισχύουν και για όποιον με αντιμετωπίζει ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ επειδή είμαι θρησκευόμενος και δη Χριστιανός Ορθόδοξος.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 21:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

προσπαθεί να αναγκάσει "στοχευμένα", μέλη του φόρουμ σε απαράδεκτη συμπεριφορά.



Με παρέσυρε το ρέμα.......

Κρίμα που μεγαλώσατε και αντί για γκόμενες ταλαιπωρείτε πληκτρολόγια, στην καλύτερη των περιπτώσεων!
Το να αποκαλείς κάποιον βλάκα πάντως είναι νομικά αποδεκτό, μια γνώμη εκφράζεις!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 19/02/2013 21:46:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 21:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πιο συγκεκριμένα

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Αλλωστε η γενική συμπεριφορά του μέλους Panos T, πρός όλα τα υπόλοιπα μέλη είναι λίγο-πολύ γνωστή.Με την ύποβολιμαία τακτική του, προσπαθεί να αναγκάσει "στοχευμένα", μέλη του φόρουμ σε απαράδεκτη συμπεριφορά.

Ώχου τα κακόμοιρα τα παιδιά τι τους έμελε να πάθουν...

quote:

Ομολογώ πώς μερικές φορές, το έχει καταφέρει.

Ε καλά, τα παραλές τώρα! Δεν έκανα και καμμία φοβερή προσπάθεια.

quote:

Βλέπε macedon,Sesostris κι εμένα,ότι ούκ ολίγες φορές, έχουμε παρεκτραπεί χάριν του Panos T.

Και χάριν του WWalker και χάριν της Scorpina και χάριν του Robben και χάριν του Europaios 2 και χάριν του trexagireve και χάριν του Αριστοτέλης Ων και χάριν του Ψηλός κτλ κτλ...

Προσοχή μη σας μείνει κανένα κουσούρι...


Όποιος πάει να παίξει παιχνιδάκια με την επιστημονική μου κατάρτιση και τον επιστημονικό μου λόγο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΑΝΤΙΛΟΓΟ αυτή θα είναι η μόνιμη αντιμετώπιση που θα έχει!

Τα ίδια ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ισχύουν και για όποιον με αντιμετωπίζει ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΑ επειδή είμαι θρησκευόμενος και δη Χριστιανός Ορθόδοξος.


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 19/02/2013 21:51:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2013, 22:06:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
παραλήρημα το [paralírima] Ο49 : 1. λόγια ασυνάρτητα και χωρίς νόημα, που αποτελούν σύμπτωμα διανοητικής σύγχυσης σε ορισμένες οργανικές ή ψυχικές παθήσεις, παραμιλητό: Ψηνόταν από τον πυρετό και είχε ~. || Tρομώδες ~, οξύ παραλήρημα που εμφανίζεται σε αλκοολικούς και συνοδεύεται από σπασμούς κτλ.· (πρβ. ντελίριο). 2. ακατάσχετη φλυαρία, πολυλογία: Tον έπιασε ένα ρητορικό ~. 3. (μτφ.) ασυγκράτητος, υστερικός (συχνά ομαδικός) ενθουσιασμός, παροξυσμός: ~ χαράς. H είδηση ξεσήκωσε ένα ~ ενθουσιασμού. Ερωτικό ~.

[λόγ. < ελνστ. παραλήρημα `παράλογη φλυαρία΄ σημδ. γαλλ. délire (αντί για το σωστό δανεισμό: ελνστ. παραλήρησις `ντελίριο΄)]

παραληρηματικός -ή -ό [paralirimatikós] Ε1 : που αναφέρεται στο παραλήρημα, που είναι αποτέλεσμά του: ~ λόγος.

[λόγ. παραληρηματ- (παραλήρημα) -ικός]


Από: http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1&dq=


quote:
παραλήρημα < ελληνιστική κοινή παραλήρημα "παράλογη φλυαρία" (σημασιολογικό δάνειο από τη γαλλική λέξη délire, αντί για το σωστό δανεισμό: ελληνιστική κοινή παραλήρησις)

παραλήρημα ουδέτερο

1. ο ασυνάρτητος και χωρίς νόημα λόγος, ο οποίος αποτελεί σύμπτωμα ορισμένων οργανικών ή ψυχικών παθήσεων, παραμιλητό

τρομώδες παραλήρημα

2. η φλυαρία

θεατρικό παραλήρημα

3. (μεταφορικά) ο λόγος ο οποίος χαρακτηρίζεται από φανατισμό και έλλειψη ειρμού ή η κατάσταση υστερίας και βίαιου ενθουσιασμού

εθνικιστικό παραλήρημα


Από: http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1


quote:
Τρομώδες παραλήρημα

Διάγνωση, σημεία και συμπτώματα

Τα σημεία και συμπτώματα που θέτουν την διάγνωση του τρομώδους παραληρήματος είναι τα εξής:

Διαταραχή του επιπέδου συνείδησης με διαταραχές προσανατολισμού, σύγχυση και διέγερση είναι το βασικό γνώρισμα του τρομώδους παραληρήματος.

Έντονη υπερδραστηριότητα του αυτόνομου νευρικού συστήματος(ταχυκαρδία, εφίδρωση, πυρετός, άγχος ή αϋπνία).

Συνοδές εκδηλώσεις-ζωντανές ψευδαισθήσεις, που μπορεί να είναι οπτικές, απτικές ή οσφρητικές, παραληρητικές ιδέες, τρόμος και επιληπτικές κρίσεις ή, όπως αποκαλούνται, <<σπασμοί από ρουμί>>.

Το τρομώδες παραλήρημα μπορεί να επιπλακεί από ραβδομυόλυση, τραύμα, αρρυθμίες, αιμοδυναμική αστάθεια.


Από: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CF%8E%CE%B4%CE%B5%CF%82_%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1

PanosT, ξαναγράψε μας σε παρακαλώ για την επιστημονική σου κατάρτιση και τα θρησκευτικά σου πιστεύω.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy