ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Η τυραννία των μεγάλων αριθμών, ως ένδεια διάνοιας.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 15
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2013, 22:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον έχεις δίκιο Αμαλία.
Δεν έχω τα απαραίτητα επιστημονικά προσόντα,να κρίνω μια έρευνα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2013, 22:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχεις την απαραίτητη κατανόηση για να βγάζεις τον κόπο των άλλων "πατάτες" και "μαλακίες".
Αυτό λέω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2013, 22:51:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην υπάρξει οποιαδήποτε περίπτωση παρερμηνείας της θέσης μου, παραθέτω σημείο του μηνύματός μου και σ'αυτήν τη σελίδα:
Επισημαίνω με κόκκινα γράμματα
quote:
amalia - Απεστάλη: 26/05/2013, 22:14:19:

Να σημειώσω εδώ, πως σαφέστατα δεν θεωρώ ότι είναι απαραίτητο για κάποιον να είναι τόσο εξοικειωμένος με την επιστημονική βιβλιογραφία και μεθοδολογία για να συζητήσει σχετικά με μια εκλαϊκευμένη επιστημονική έρευνα που παρουσιάζεται σε μια φορουμιακή συζήτηση.
Αλλά το να προσπαθεί να φανεί "Βασιλικότερος του Βασιλέως", μην έχοντας καν καταλάβει τα βασικά αναφορικά με τη συγκεκριμένη δημοσίευση αλλά και τον τρόπο που λειτουργεί η επιστήμη γενικότερα, εκτοξεύοντας μάλιστα εξυπνακίστικες προσβολές του τύπου "μαλακίες" και "πατάτες" είναι ιδιαίτερα εξοργιστικό.
Θες NIKOMAXE να εκφέρεσαι με αυτόν τον τρόπο;
Με γεια σου με χαρά σου, φτάνει όμως να το κάνεις από μία θέση κατανόησης και κατοχής αυτού που κρίνεις.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2013, 23:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεύτερη φορά σήμερα, με διαφορά λίγων λεπτών, βρίσκω μπροστά μου τον όρο fluid intelligence (άγνωστος για μένα).

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2013, 10:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia
Από ότι καταλαβαίνω έχεις ασχοληθεί αρκετά με το θέμα <<νοημοσύνη>>, μήπως θα μπορούσες να αναφερθείς λίγο στο πως καταλαβαίνεις τον όρο «fluid intelligence»;
Από τη μεριά μου, μια τέτοιου είδους νοημοσύνη, την ανιχνεύω στο ανοσοποιητικό μας σύστημα, όπως το παρουσιάζει ο Κηφέας ΕΔΩ, δηλαδή μια κατάσταση, βλέποντας και κάνοντας.


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2013, 10:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μάλλον έχεις δίκιο Αμαλία.
Δεν έχω τα απαραίτητα επιστημονικά προσόντα,να κρίνω μια έρευνα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


, αυτά τα προσόντα μας έχουν φάει. Να είχα μοίρα να είχα τύχη να είχα μια χμχμ (παρεξηγείτε και ο DSM) ένα πύχη.

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2013, 16:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=IK2UTEWCiEo

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2013, 22:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μελετήσω, αλλά τη συζήτηση την προτιμώ. Ας έχει και τις εντάσεις της.


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2013, 22:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM, αυτή ήταν η etude του Chopin που είχα διαλέξει να παίξω για δίπλωμα πιάνου... Unbelievable
!!!!!!!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2013, 00:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Osmosis,
δεν ήξερα τη διάκριση μεταξύ "fluid" και "crystallized intelligence" (όπως τις αναφέρει η wikipedia). Αλλά από αυτά που διάβασα περί του όρου αυτού και περί των σπερματικών νοητικών λειτουργιών του ανοσοποιητικού συστήματος που αναφέρει ο Κηφέυς, δεν βλέπω να είναι συγκρίσιμες έννοιες. Αναφέρονται σε άλλο επίπεδο ανάλυσης: το fluid και crystallized intelligence αφορά ψυχολογικές λειτουργίες ενώ στο ανοσοποιητικό σύστημα παρατηρούνται λειτουργίες διάκρισης περιβάλλοντος-εαυτού. Αυτές μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως βάσεις ανάπτυξης της νοητικότητας, αλλά το ψυχολογικό πεδίο και ιδιαίτερα αυτό της ανθρώπινης ευφυΐας είναι σε υψηλότερο επίπεδο ανάλυσης. Είναι φυσικά και πολύ πιο πολύπλοκο φαινόμενο.

Μεταφράζω από τη wikipedia τους ορισμούς fluid-crystallized για την ευφυΐα:

Στην ψυχολογία η ρευστή και αποκρυσταλλωμένη ευφυΐα είναι παράγοντες της γενικής ευφυΐας που αρχικά προσδιορίστηκαν από τον Raymond Cattell. Οι έννοιες της ρευστής και αποκρυσταλλωμένης ευφυΐας αναπτύχθηκαν περαιτέρω από τον John L. Horn, τον κύριο μαθητή του Raymond Cattell.

Η ρευστή ευφυΐα ή ρευστή λογική είναι η ικανότητα να σκέφτεται κανείς λογικά και να λύνει προβλήματα σε καινοφανείς καταστάσεις, ανεξάρτητα από την επίκτητη γνώση. Είναι η ικανότητα να αναλύει κανείς νέα προβλήματα, να αναγνωρίζει μοτίβα και συσχετισμούς που υπόκεινται στα προβλήματα αυτά και η εξαγωγή συμπερασμάτων από αυτά με τη χρήση της λογικής. Είναι απαραίτητη για τη λύση όλων των λογικών προβλημάτων, δηλαδή σε επιστημονικά, μαθηματικά και τεχνικά προβλήματα. Η ρευστή λογική περιλαμβάνει την επαγωγική και συμπερασματική λογική.

Η αποκρυσταλλωμένη ευφυΐα είναι η ικανότητα να χρησιμοποιεί κανείς δεξιότητες, γνώσεις και εμπειρίες. Δεν ταυτίζεται με τη μνήμη ή τη γνώση, αλλά βασίζεται στην πρόσβαση σε πληροφορίες της μακρόχρονης μνήμης. Η αποκρυσταλλωμένη μνήμη αποτελεί το διανοητικό κατόρθωμα μιας ολόκληρης ζωής, κάτι που επιδεικνύεται σε μεγάλο βαθμό μέσω του λεξιλογίου που έχει κάποιος και των γενικότερων γνώσεών του. Αυτή βελτιώνεται κάπως με την ηλικία, καθώς οι εμπειρίες τείνουν να επεκτείνουν τις γνώσεις μας.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2013, 09:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλή ενασχόληση με την ευφυία έπεσε τώρα τελευταία
http://www.nooz.gr/science/vlepo-kalitera-sto-kentro-eimai-pio-eksupnos

Προς το παρόν μελετάω το original paper που υπέδειξε η Αμαλία, για να τοποθετηθώ συνολικά επ'αυτού.

Για μένα όλο το κλειδί της υπόθεσης είναι στο πόσο βάσιμος είναι ο συσχετισμός της ταχύτητας αντίδρασης (ρεφλέξ) ως ένδειξη ή αναλογία αντίστοιχης ευφυίας.
Και μην ξεχνάμε πάντα ότι πολλές έρευνες επιδέχονται διαφορές αναγνώσεις/ερμηνείες, με βάση τα ίδια πειραματικά δεδομένα, διότι πάντα υπεισέρχονται και υποκειμενικές ερμηνείες (ειδικά στο κομμάτι του "meta-analysis" που λένε και οι υπογράφοντες την έρευνα)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2013, 20:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολλή ενασχόληση με την ευφυία έπεσε τώρα τελευταία
http://www.nooz.gr/science/vlepo-kalitera-sto-kentro-eimai-pio-eksupnos


"Οι ερευνητές, με επικεφαλής τον καθηγητή νευροεπιστήμης Ντούτζε Τάντιν[...]"

"Όπως είπε ο Ντούτζε Τάντιν, «η ταχεία επεξεργασία (των πληροφοριών και ερεθισμάτων) [...]"

Άντε τώρα εσύ να βρεις, ποιος είναι αυτός ο "Ντούτζε Τάντιν" (ελληνιστί!!! ) για να διερευνήσεις περαιτέρω την είδηση.
Είναι κάτι λεπτομέρειες που μετράνε τελικά. Λεπτομέρειες, που βγάζουν μάτι.
Άκου, "Ντούτζε Τάντιν"!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 02:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS:

Για μένα όλο το κλειδί της υπόθεσης είναι στο πόσο βάσιμος είναι ο συσχετισμός της ταχύτητας αντίδρασης (ρεφλέξ) ως ένδειξη ή αναλογία αντίστοιχης ευφυίας.



Έχω βάλει κι άλλο ένα άρθρο που πραγματεύεται αυτήν την υπόθεση (αν θες, ρίξε και σ' αυτό μια ματιά).
Κατά την δική μου άποψη, αν και υπάρχει επιστημονική βάση του συσχετισμού αυτού, η βάση αυτή δεν είναι ικανή για να υποστηρίξει μια 1 προς 1 συσχέτιση. Αλλά αυτό είναι κι ένα γενικότερο πρόβλημα πολλών ψυχοφυσικών δεδομένων: θα πρέπει να δίδεται πολύ μεγάλη προσοχή στο τι συσχετίζεται με τι και κάποιες φορές μπορεί ο πλήρης συσχετισμός να είναι αδύνατος, στο σημείο που οποιοδήποτε συμπέρασμα βγει από αυτόν να μην είναι έγκυρο.

Υπάρχουν φυσικά θεωρήσεις για το νου, που είναι πολύ αντίθετες με τα συμπεράσματα που έχει βγάλει η εν λόγω έρευνα, όπως η extended cognition hypothesis (υπόθεση της εκτεταμένης νόησης). Εδώ, ως νους δεν λογίζεται καν το εσωτερικό εγκεφαλικό εργαλείο που διαθέτει καθένας από εμάς, αλλά ο νους εκτείνεται για να συμπεριλάβει το σώμα αλλά και το περιβάλλον το οποίο συμμετέχει κάθε δεδομένη στιγμή σε μια νοητική διεργασία. Έτσι, στο πείραμα με τον χρόνο απόκρισης στο ερέθισμα, η νοημοσύνη θα μπορούσε να αποδοθεί στο σύνολο συσκευής μέτρησης + ατόμου που εκτελεί το πείραμα ή ακόμα, να προστεθεί και ο επιβλέπων του πειράματος.

Ωστόσο, εάν δεν υπήρχαν η ψυχοφυσική και η νευροεπιστήμη με τις αυστηρές και συχνά στενές πειραματικές προσεγγίσεις τους, δεν θα είχαμε φτάσει σε τόσο μεγάλη άνθηση στην έρευνα της γνωσιακής επιστήμης.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 09:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Οι ερευνητές, με επικεφαλής τον καθηγητή νευροεπιστήμης Ντούτζε Τάντιν[...]"

"Όπως είπε ο Ντούτζε Τάντιν, «η ταχεία επεξεργασία (των πληροφοριών και ερεθισμάτων) [...]"

Άντε τώρα εσύ να βρεις, ποιος είναι αυτός ο "Ντούτζε Τάντιν" (ελληνιστί!!! ) για να διερευνήσεις περαιτέρω την είδηση.
Είναι κάτι λεπτομέρειες που μετράνε τελικά. Λεπτομέρειες, που βγάζουν μάτι.
Άκου, "Ντούτζε Τάντιν"!





Δυο λεπτά υπόθεση ήταν,
Tadin, Duje
Associate Professor, Brain & Cognitive Sciences, Center for Visual Science
E-mail: duje@cvs.rochester.edu
Interests: neural mechanisms of visual perception
Phone: 585-275-8682 | Office: Meliora 317

Απο εδώ

quote:
δεν ήξερα τη διάκριση μεταξύ "fluid" και "crystallized intelligence" (όπως τις αναφέρει η wikipedia).

Που σημαίνει ότι τη γνώριζες και κάπως αλλιώς, το οποίο και είναι αυτό που με ενδιέφερε.
Την μετάφραση από τη βικι, κουτσά στραβά, την έκανα και μόνος μου. Βέβαια, δε με ενδιαφέρει τόσο να δω που είχες διαβάσει γι’αυτό, δηλαδή δεν αρκούμαι μόνο στο να μου παραθέσεις μια εργασία, αλλά να μου περιγράψεις και τα δικά σου συμπεράσματα επ΄αυτής.
quote:
το fluid και crystallized intelligence αφορά ψυχολογικές λειτουργίες

Μα αυτό δεν είναι απόρροια αυτού ακριβώς:
quote:
ενώ στο ανοσοποιητικό σύστημα παρατηρούνται λειτουργίες διάκρισης περιβάλλοντος-εαυτού.

Που για μένα είναι ο ακριβέστερος ορισμός της ευφυΐας!
quote:

DSM, αυτή ήταν η etude του Chopin που είχα διαλέξει να παίξω για δίπλωμα πιάνου... Unbelievable
!!!!!!!






Dacυnt fata volentem, nolentem trafunt

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.

Edited by - Osmosis on 29/05/2013 09:50:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2013, 13:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Osmosis:

Δυο λεπτά υπόθεση ήταν,
Tadin, Duje



Σ' ευχαριστώ Osmosis.
Ναι, σίγουρα σε ένα-δύο λεπτά θα τον έβρισκε ο καθένας που μπορεί να χρησιμοποιήσει τις σύγχρονες υπηρεσίες του google.

Η επισήμανσή μου είχε να κάνει όμως, με τη χρήση ελληνικών χαρακτήρων για να γραφεί το όνομα του επιστήμονα, κάτι με το οποίο διαφωνώ, δεδομένου ότι δεν θα έπρεπε να κάνει κάποιος την προσπάθεια να "ανακαλύψει" ποιο είναι το διεθνώς γραμμένο όνομα του επιστήμονα ώστε να ψάξει γι' αυτό. Βρήκα αρκετά αστείο (και άκυρο...) τον τρόπο γραφής και τονισμού του ονόματος!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2013, 18:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάποιος σαν την αφεντιά μου , που δεν είχε την διανοητική ικανότητα να αποκτήσει τις γνώσεις - που με θαυμασμό διαπιστώνω στους προλαλήσαντες - και που όμως πιέζεται εσωτερικά να ψάξει να βρει κάτι ανώτερο που ψυχανεμίζεται ότι υπάρχει αλλά δε φαίνεται;?
Μήπως ματαιοπονεί;?
Μήπως η ΓΝΩΣΗ , είναι προνόμιο των εχόντων γνώσεις;?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2013, 22:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάντως (για να διαχωρίσω τη θέση μου απο τους γνωρίζοντες και κατέχοντες) είμαι οπαδός της bouncing ball theory, όταν βρεις ένα μπαλάκι στη μέση του πουθενά δεν αναρωτιέσαι πως βρέθηκε εκεί, παίζεις μαζί του!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2013, 22:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως ματαιοπονεί;?
Μήπως η ΓΝΩΣΗ , είναι προνόμιο των εχόντων γνώσεις;?

Αγαπητέ Notirk
γνώσεις μπορεί να βρει κανείς και σε μια εγκυκλοπαίδεια, αν ξέρει πώς θα ψάξει. Αλλά για να κάνει τουλάχιστον αυτό, θα πρέπει να έχει διάθεση να μάθει και διάθεση να εκτιμήσει την συνεισφορά των άλλων στην παγκόσμια αποθήκη γνώσης.

quote:
...που όμως πιέζεται εσωτερικά να ψάξει να βρει κάτι ανώτερο που ψυχανεμίζεται ότι υπάρχει αλλά δε φαίνεται;?

Αυτό, είναι μεγάλο όπλο στην αναζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2013, 09:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Και ενώ η καρδιά μου με πιέζει να γνωρίσω , η ενδεής διάνοια μου , πάει κόντρα.
-Ή μήπως έχω παρεξηγήσει τη διάνοια μου. Μήπως δεν είναι ενδεής αλλά είναι ο ‘ πονηρός’ συνεργάτης της καρδιάς στο ρόλο του εκπαιδευτή/δοκιμαστή;?
-Μήπως τελικά , η τυραννία των μεγάλων αριθμών δεν οφείλεται στην ένδεια της διάνοιας αλλά αντίθετα στην υπερεκτίμηση της σε σχέση με τη καρδιά;?
-Mήπως η υπέρμετρη εξυπνάδα καταντάει ηλιθιότητα στη πράξη;?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2013, 22:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολλή ενασχόληση με την ευφυία έπεσε τώρα τελευταία
http://www.nooz.gr/science/vlepo-kalitera-sto-kentro-eimai-pio-eksupnos


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qxt2Uo_GuXI

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 20:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχως λογω ενδειας χρονου (και ενδειας διανοιας-pun intended), διαβασα μονο τις 3 πρωτες σελιδες του θεματος.

Κατ' αρχας, ειμαι πολυ μικρη πνευματικο-σωματικα για να παρω θεση απλα θελω να κανω ενα και μονο σχολιο αφου καταθεσω τα σεβη.μου στον DSM για το επιπεδο νοημοσυνης του που πραγματικα με αφηνει αφωνη.
Επίσης τα σέβη μου και στον Νικομαχο για την γλαφυρη περιγραφη της πραγματικοτητας στην ιστορια του.


Το σχολιο μου λοιπον ειναι το εξης, την τυραννια των αριθμων την βιωνει περισσοτερο απο καθε αλλη στο παρελθον, η δικη μου γενια.
Δεν παριστανω τον κουκο που θα φερει την ανοιξη, αλλα ειναι λιγες οι εξαιρεσεις της νεολαιας που χρησιμοποιουν στο επακρο το μυαλο που τους δοθηκε, προς αμφισβητηση των κατεστημενων φρουι ζελέ που ταιζομαστε απο τη στιγμη που γεννηθηκαμε.

Και πιστέψτε με ολες αυτες οι εξαιρεσεις της γενιαςμου, ειναι καμουφλαρισμενες, χαμαιλεοντιζουν μεσα στη μαζα.
Οχι γιατι θα δακτυλοδειχτουν.
Αλλά γιατι δεν υπαρχει νοημα να διδαξεις μια μαιμου να γραφει.
Σε μια βδομαδα θα χρησιμοποιει τα μολυβια για να καρφωνει μπανανες.
Η γραφη ας παραμεινει στο ανθρωπινο γενος, και το ξεφλουδισμα καρπων στα ζωα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 21:17:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και πιστέψτε με ολες αυτες οι εξαιρεσεις της γενιαςμου, ειναι καμουφλαρισμενες, χαμαιλεοντιζουν μεσα στη μαζα.
Οχι γιατι θα δακτυλοδειχτουν.
Αλλά γιατι δεν υπαρχει νοημα να διδαξεις μια μαιμου να γραφει.
Σε μια βδομαδα θα χρησιμοποιει τα μολυβια για να καρφωνει μπανανες.
Η γραφη ας παραμεινει στο ανθρωπινο γενος, και το ξεφλουδισμα καρπων στα ζωα..


Φίλη Σοφία θα συμφωνήσω μαζί σου, χωρίς να ξέρω την γενιά σου βέβαια.

Απλά μην συγκρίνεις την τυραννία των μεγάλων αριθμών με της μαϊμούδες, γιατί τα ζώα έχουν και αυτά τον δικό τους τρόπο σκέψεις όσον αφορά την επιβίωση, θα σου βάλω ένα πείραμα πριν ολοκληρωθεί το βίντεο, προσπάθησε να δεις τι θα έκανες εσύ; Εδώ.

Το είχα βάλει και παλιότερα στο ίδιο θέμα το βίντεο αυτό, μόνο και μόνο για να αποδείξω, την εξέλιξη μας, σε σχέση με ένα ζώο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Σοφία_
Μέλος 2ης Βαθμίδας


228 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2014, 21:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρια μου, καθε αλλο παρα να "προσβαλλω" τα αληθινα ζωα ηθελα.
Το παραδειγμα μου ηταν καθαρα αλληγορικο θελοντας απλα να τονισω τις τεραστιες αποκλισεις.
Αλλωστε αν το καλοσκεφτεις οι ανθρωποι ειναι και το μονο ειδος ζωου που τρεφει αγνο μισος για τους ομοειδεις του.
Για τετοιους απλους λογους δεν μας θεωρω καν ανωτερους των Χιμπατζηδων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2014, 03:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρωμαίοι,Ρωμαίες,Οβελίξ,Αστερίξ και Γαλατικά χωριά....


Ωρέ παιχτρόνια,

Πότε θα καταλάβετε, ότι όταν μπαίνεις σε αντιπαράθεση, πρέπει ή να τηρείς τη στάση του φίλου Italos και να απαιτείς να σου συμπεριφέρονται ομοίως,δηλαδή ΑΨΟΓΑ, είτε να περιμένεις απάντηση ανάλογη του ύφους σου?

Και εξηγούμαι:

Άμα γουστάρεις ίντριγκα και οξεία αντιπαράθεση πρέπει να διαλέγεις κατάλληλη "εθνική κατηγορία".

Παίξε στην Δ' άμα δε το 'χεις.Τι να κάνουμε τώρα..

Αν π.χ. εγώ θέλω να αναμετρηθώ στην κατηγορία "αθλητικά" ,θα τα βάλω με τη γιαγιά μου,τη θειά μου,τις φίλες της γυναίκας μου κλπ.
Μπας και έχω ελπίδα να τους βγω με ..κόκκινο.

Αν πιάσω ψιλή κουβέντα για ποδόσφαιρο,π.χ, όμως, με τον κουμπάρο μου ή με τον μικρό μου αδερφό,θα κοιτάξω να μάθω τίποτα για το χώρο αυτό.
Σε καμμιά περίπτωση δε θα βγω με κόκκινο.
Θα ήταν γραφικό εκ μέρους μου.
Θα έχανα στοιχήματα.
Θα με παίρνανε στην πλάκα.
Πως να το κάνουμε δηλαδή?

Ο καθένας στον τομέα του.Τελεία.

Αν δεν ακολουθήσει κανείς τον παραπάνω κανόνα καταντάει Ρωμαίος ή Ρωμαία περιμένοντας τον κάθε Οβελίξ για τις φάπες του.
Παλιότερα τον έστελνα για βρακί στο εσωρουχάδικο της παλιάς γειτονιάς.
Τώρα πάει.Έκλεισε κι αυτό.Άντε να βρείτε βρακιά μόνοι σας.

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ
Αν περιμένετε να κάνει κάποιος παρατήρηση στους Οβελίξ αυτού του κόσμου,μπορεί και να δικαιωθείτε από κάποιους,εν μέρει(για τους όποιους λόγους).


Οι φάπες όμως θα έχουν εισπραχθεί και νέες θα περιμένουν στη γωνία.

Το γιατί είναι γνωστό:
Η βλακεία είναι ανίκητη διότι δεν καταλαβαίνει από φάπες.Όντως.
Δεν σημαίνει όμως ότι δεν τις εισπράττει.

καλό βράδυ σε όλους,ανεξαρτήτως "εθνικότητας"
Ααα, και με τις υγείες μας.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.

Edited by - @ΑΜΕΙΝΙΑΣ on 24/07/2014 03:11:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2014, 14:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΔΕΑ
Αν περιμένετε να κάνει κάποιος παρατήρηση στους Οβελίξ αυτού του κόσμου,μπορεί και να δικαιωθείτε από κάποιους,εν μέρει(για τους όποιους λόγους).


Οι φάπες όμως θα έχουν εισπραχθεί και νέες θα περιμένουν στη γωνία.

Το γιατί είναι γνωστό:
Η βλακεία είναι ανίκητη διότι δεν καταλαβαίνει από φάπες.Όντως.
Δεν σημαίνει όμως ότι δεν τις εισπράττει.

καλό βράδυ σε όλους,ανεξαρτήτως "εθνικότητας"
Ααα, και με τις υγείες μας.


Αυτό ξαναπέστο Αμεινία


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2014, 15:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν μη τι άλλο,
ενδιαφέρον:

THE STUPIDITY INDEX

http://bizshifts-trends.com/2013/12/25/stupidity-index-power-stupid-idioacy-contrarian-stupidity-based-theory-organization-management/


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 13:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11631&whichpage=12&ARCHIVE=

Για να έχει και μια συνέχεια καθώς πρέπει το θέμα...http://enallaktikidrasi.com/2015/04/eseis-vlepete-papia-i-kouneli/

Εσείς τι βλέπετε; πάπια ή κουνέλι;

Το θέμα με την πάπια το κουνέλι ή την σπηλιά των χόμπιτ , όπως και με την περίφημη χορεύτρια , δεν έχουν να κάνουν με το πως είναι τα πράγματα αλλά με το πως σου παρουσιάζονται!
Αφήνοντας σε με την ελπίδα της επιλογής στο ψευτοδίλημμα,πως γυρνάει η χορευτρια,ποια χορεύτρια ρεεε;;,τι βλέπεις πρώτα το κουνέλι,ποιό κουνέλι ρεεεε;,
Οτι πει η αγία τριάδα,με μικρα, γιατί αναφέρομαι στοuς Αμεινία ΝΙΚΟΜΑΧΟ DSM😇😇😇
Αφορμής δοθείσης δηλαδή, απο εδώ παίδες
😷
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=4&TOPIC_ID=12167
😁😂

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2015, 14:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω τον κώλο ενός υποσαχάριου μπονόμπο.
Είμαι στραβός γιατρέ μου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 15:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
----------------------------------------------------------------------
Μια συνάντηση που δεν έγινε ποτέ.Μέρος δεύτερο.Επτακόσια έτη μετά...
----------------------------------------------------------------------


Πλωτίνος: Την ψυχή ψάχνω, του Πλάτωνα.Να τη ρωτήσω θέλω.Να μου πει αυτό που ποθώ να ανακαλύψω.

Πορφύριος: Αν ζούσες τότε, θα αργούσε να σε δεχτεί κι εκείνος.

Αμέλιος(στον Πορφύριο): Ίσως να έμενε για πάντα μαθητής.Επτά αιώνες μετά, είναι αρκετοί, για να γενεί κανείς δάσκαλος.

Πρόκλος: Εγώ σχόλια παραθέτω.Κυρίως.

Πλάτωνας: Χρειάζεται αυτοπεποίθηση για να είναι κανείς, δάσκαλος.Από αυτήν που διαθέτει κανείς, όταν δεν είναι σκλαβωμένος.

Κέλσος: Τα έλεγα κι εγώ αυτά.Περί θρησκείας που προωθεί το έθνος... Κατά του παράλογου και του ταπεινού...

Πλάτωνας: Κάτω από τους Ρωμαίους δεν ήσουνα κι εσύ? Μαζί με αυτούς που κατακεραύνωνες? Λάθος τα λέω?

Αισχύλος: Φιλόσοφος, δεν ήμουν του λόγου μου.Αλλά κάτω, δεν ήμουν από κανένα.

Αριστοφάνης: Φταίω γω τώρα, να πω ότι ο Αισχύλος είναι μια χαρά φιλόσοφος κι οι υπόλοιποι,(της ύστερης),μια χαρά, όρνιθες?

Πλάτωνας: Ευχαριστώ δάσκαλε.(Ναι, είχα ..πολλούς.)

Πρόκλος: Προσφέραμε ή όχι?

Πλάτωνας: Στην πολιτεία μου,τίποτα.Απέτυχα τότε,αποτυχημένοι είστε κι εσείς μετά από αιώνες.Μόνο που εγώ πολιτεία, είχα.Την ιδανική πάλευα.Εσείς χάσατε την πολιτεία, γενικώς.Νομάδες, γενήκατε.

Πλωτίνος: Δάσκαλε,μας χτυπάς...Αλλά,άστα αυτά τώρα.Να σε ρωτήσω θέλω...

Πλάτωνας: Τι τα θες τώρα κι εσύ.. Για την ψυχή θες να ρωτήσεις πάλι?Τόσοι αιώνες δεν στο έμαθαν?
Η ψυχή είναι μια.Και πολλές.Ταυτόχρονα.Πως αλλιώς θα κάναμε αυτήν την κουβέντα όλοι εμείς.
Πως αδελφέ μου?

Ηράκλειτος: Γεννιέσαι τοπικά και μετά ταξιδεύεις παντού.Και τ’ ανάποδο.

Ισοκράτης: Θα τους το κάνω εγώ λιανά δάσκαλε...

Πλάτωνας: Δεν χρειάζεται Ισοκράτη.Θα βγουν μονάχοι τους,τελικά, από το Σπήλαιο.Αλλιώς να μη σώσουν.

Πυθία: Σε σκάρτα χίλια πεντακόσια έτη μετά τα επτακόσια,θα έχουμε την τρίτη συνάντηση που δεν έγινε ποτέ... Και εκεί θα ..συσκοτιστούμε πλήρως.

Ηράκλειτος: Εσύ Πυθία είσαι ...πιο σκοτεινή κι από μένα.

Πυθία: Όχι μέγιστε... Αυτοί είναι που έχουν πρότυπο το χρυσάφι και καταλήγουν στο σίδερο.Συνεχώς.Και είναι κρίμα.

----------------------------------------------------------------------

Αμεινίας: Είναι αυτονόητο ότι και αυτή η συνομιλία ..δεν έγινε ποτέ.
Έτσι δεν χρειάζεται να παραθέσω ...βιβλιογραφία.
Επίσης η κριτική στον νεοπλατωνισμό, είναι τεχνηέντως αυστηρή.Ας μην προκύψει παρεξήγηση εξ’ αυτού.Στο κάτω κάτω την ασκεί κυρίως ο ...Αριστοφάνης.Σάτυρα λοιπόν.
Οι χαρακτήρες εννοείται ότι είναι όλοι πραγματικοί,όπως και οι μεταξύ τους σχέσεις,όπου αυτές υπάρχουν.

ΥΣ: Η Πυθία προέβλεψε το ..τρίκουελ.Αναμείνατε.

ΥΣ2: Για όσους θέλουν να φρεσκάρουν το πρώτο μέρος..Εδώ:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=8&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=11631

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2015, 16:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Spiritual ανέκδοτο:

Μολις έχει αποβιώσει ο Αριστοφάνης. Εχει ήδη υποστεί την μετάβαση, και μετα το πρώτο σοκ του θανάτου, που μπορεί και να μην υπήρξε, αναζητεί στις αχανείς εκτάσεις του ανώτερου αστρικού πεδίου, τους άλλους τρείς επιφανείς και πρώην συναδέλφους του: Αισχύλο, Σοφοκλή και Ευριπίδη.

Στο δρόμο του συναντάει πολλούς παλιούς γνωστούς, απο απλούς αγρότες, έως πολιτικούς, φιλοσόφους και πολέμαρχους. Οι τρείς όμως αυτοί, άφαντοι. Δεν ξέρει τι να υποθέσει, συνεχίζει κανονικά την νέα του κοινωνική ζωή, αναμένοντας να τους συναντήσει κάποτε. Ο χρόνος περνάει, πολλοί φεύγουν σε νεες ενσαρκώσεις, ξαναγυρίζουν, συνεχίζουν τη ζωή επάνω, ξαναφεύγουν για κάτω, πάνω-κάτω και ο ίδιος αναγκαστικά, οι τρείς όμως πουθενά.

Εχει ψάξει όλο το σύμπαν, άφαντοι. Για να ανακαλύψει τελικά οτι και οι τρείς τον αποφεύγουν συστηματικά και μάλιστα επειδή τον σνομπάρουν. Τον θεωρούν μπας-κλάς και δεν θέλουν πάρε-δώσε μαζί του μην τυχόν και στιγματιστούν. Ο Αριστοφάνης όμως δεν πτοείται, αντιθέτως σχεδιάζει τι να κάνει και πως να σταθεί στο ύψος του, όταν τους βρεί.

Ωσπου μια μέρα, για κακή τους τύχη, τους πετυχαίνει σε τέτοια συγκυρία, που τους είναι αδύνατον να την κοπανήσουν ή να κρυφτούν. Εκείνοι ξέροντας οτι δεν μπορουν πια να αποφύγουν το μοιραίο, προχωράνε πρς το μέρος του, ελπίζοντας να τους μιλήσει εκείνος πρώτος. Και έτσι έγινε. Μόλις ο Αριστοφάνης τους βλέπει, στεκεται και αναφωνεί:

--Καλά, ε... είστε τραγικοί... εντελώς!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 15 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1560059
Maintained by Digital Alchemy